T' PROVINCIAAL NIEUWS 1 L 1 MARKTEN VRIJDAG 25 NOVEMBER NIEUWER-AM STEL ANNA PAULOWNA NIEUWVEEN OUDER-AMSTEL HEER-HUGOWAARD ANDIJK PETTEN BEEMSTER CALLANTSOOG PURMEREND WILNIS SCHAGEN HEEMSKERK ZEVENHOVEN LIMMEN TER AAR Weerbericht WER VERSHOOF HOORN" WESTWOUD 1 NIBBIXWOUD Z WORMER" V SCHAGERBlkUG GROOTEBROEK I HOOGKARSPEL DEN HELDER cShSi». ^uTêS^O lO-xS^NÓJo^ 0.070.08. Buckingham 0 08 -0 12. Orel 0.05 0.06. Sunset 0 06O J. dé Groot en C. H. Meijer. Incident. een val van den zolder. Jonker. een gezeteld gen tot geen wees kapelaan ll«f. Dezer dagen werd by de po- één toegewezen. r was platteland avonden te de no- als .Oudejaarsavond’" stuk voor llng en mede der bannen in groote meerderheid andering (concentratie) wenschen. salaris werd postdienst 910 uur. Winkelsluiting B. en W. hebben ontheffing verleend van de verbodsbepalingen der winkel sluitingswet op Zondag 4 December. vreemd. Het is thans de politie gelukt de daders te vatten. Het zfjn M. J. O. en P. Z. Als verdacht van heling werd aangehouden J. A. Allen hebben bekend. Verschillende zaken zijn in beslag genomen. Eenlge varen reeds in andere handen overge gaan. Proces-verbaal is opgemaakt. Weste- zwaar aan- half tot bewolking. een wiens War nog b dan g en is treden Het karakl tesvon Het gebrek aanpa al he zelf zi Is ech ajn n inpom dat h de le< zoo he de. Te den d werd doten. waard' Tocl groote ook/d die be ten, a ten zi rormd niakke in hei «en”. Er waara meer wanne moet daar i is en denke kan z! Tocl door i boveni hun i ijverig Er onden gewek In 1 gesctii begrip hand, een rr bet g het m ralism heele de ges en de op ei TuCl veelne niet sl en vo beoori Ooc onden voor, pacifu den ki Geit tering onder Wat dems- sche v dat is groot Uit spr. e het g< een o nandi Goe goede gen tx wekke Heken In leermi res. onden gevoel een v nergei hand! De tuut leven perser groots alles t voorkt Er van g en va leven en tei Spr invloe ons li nisme ’n ver juiste Ons heldei baseei onder hooge ben, ook a schier kelyk Verd. cipieele hechtenis maand, intrekking van het rijbewijs voor den tjjd van één jaar en 25boete wegens ab soluut defecte remmen. Tevens werd de civiele vordering ad 3350 Armen gebroken Een 2-jarig kind van H. Egberts heeft beide armpjes gebroken b:j rson vol von Hak onlHoe Hoogste stand: 773.9 te Madrid Laagste stand: 734.3 te Rost Verwachting: Zwakke tot matigen, lijke tot Zuidelijken wind, bewolkt, later toenemende vankelUk weinig of geen regen, later toenemen re kans op regen, iets zachter. bedoeld bannen - algemeene besloten Ged. Staten van Noord - Holland te berichten, dat - kant te tegen opheffing der bannen'' van ormer. Jisp en Nek' ero de Vooi sanva leidins liedjes die da verdiei joed z paa en he< der de een re geschi Spr. 1 zou w het or van de Sc hagen. Crisis-Comité Door den burgemeester daartoe uitgenoodigd, hebben de navolgende heeren in het Crisis-Comité te deeer plaatse zitting genomen: G. P. Haverkamp, voorzitter, C. Koopman, J. Klaveren, D. Schuytemaker, secr-penningmeester, dr. Romeyn, J. -»Groot, Kr. Boe lis, C. Laan Pz., W. Vriend, D. Sluis, C. Koopman, J. Wever. Met de samenstelling te rekening gehouden dat elke wijk der gemeente in het Comité ver tegenwoordigd is. Besloten werd, dat het Comité in den loop der volgende week een rondgang door de ge meente zal houden met een inteekenlijst. De bedoeling te dat deze slechts éénmaal zal wor den aangeboden Benoeming De heer P. A. van Schalk, hoofd der St. Jozefschool te heer Hugowaard- Noord, te benoemd tot hoofd der R.K. school te Haarlem-Noord. Een mooie promotie voor den heer Van Schalk. Raadsvergadering Woensdagavond verga derde de gemeenteraad. Bericht van verhinde ring was Ingekomen van den heer Keet. Ingekomen was een mededeeling van Zaan dam. dat geen achterlijke kinderen uit Wormer op de school aldaar worden aangenomen. Met de Bank voor Ned Gemeenten werd aan gegaan een leenlng van 114.000 a pari tegen 5 pet. ter dekking bouw R. K. School, uitbrei ding West en Stratenplan Afgelost zal worden de Rijkskasgeldleening. Aangenomen werd de verordening tot, heffing van opcenten op de Personeele Belasting. De oude regeling was progressief en liep van 90 tot 170 opcenten. De nieuwe regeling moet voldoen aan het voorschrift van Ged. Staten, waardoor uit onwelwillendheid, verkeerd reageerde. Is zoo’n stuk nog niet rijp? 14 dagen eisch luidde Dammen D.I.O. 2 ontvangt Vrijdagavond voo r de competitie Louis Barteling I van Zwaagdijk. Botsing Woensdagmiddag had alhier, op den Roek tegenover het hotel ,JHet wapen van de Zijpe” een botsing plaats tusschen twee luxe auto's. Door sterk remmen bleef het on geval beperkt tot eenlge materieele schade. KonUnéndlef. Dezer dagen werd by de po litie aangifte gedaan van diefstal van konijnen. Het is de politie mogen gelukken den dader op te sporen. Proces-verbaal volgde. Benoemd De heer B. Okel werd benoemd tot onderwijzer aan een byz. school te Hilver sum. Belasting. Met ingang van 1932 zal in deze gemeente op de hoofdsom der personeele be lasting 200 opcenten worden geheven. Voorheen was de heffing 100 opcenten. Tooneel De tooneelvereerffcing „Plus XI” gaf deze week haar najaarsuitvoerlng in de zaal van den heer Jac. Groenland. Hoewel er maar een korte repetitietyd was geweest, heeft de club haar naam als uitstedende delittanten hooggehouden. „Oudejaarsavond werd vlot voorgedragen en mooi gespeeld. Tot slot het kluchtspel „Jopie als Standbeeld was een onbedaarlijk lachsucces; dit sloeg in. Een woord van dank aan regisseur en spe lers, is wel verdiend. Concert „St. Caecilia” Het R.K. Harmonie- gezelschap „St. Caecilia” hield in de zaal van café „De Roos” van den heer J. v. Velzen haar jaarlijksche uitvoering. De verschillende nummers werden zeer vlot en mooi uitgevoerd. De vice-voorzitter, de heer D. Botman, her dacht tydens de uitvoering met enkele toepas- seiyke woorden het zilveren jubileum van den heer H. P. Bot als muzikant. Hem werd een bloemenmand aangeboden. Vóór en na de pauze trad de humorist D. van Pool op. die elk wat wils bracht. „St. Caecilia” heeft met dezen humorist een goede keus ge daan. De Z.Eerw. heer pastoor Bonnet sprak aan het slot van den avond een woord van- dank. Z.Eerw. hoopte dat „St. Caecilia” nog vele van deze avonden zou geven. De in dezen om trek populaire „Antpnio’’-band Zorgde op de haar eigen wijze voor een waar dig slot van den genotvbllen avond. In 1931 viel een flinke daling der malaria - gevallen te boeken, ook in 1932 viel deze da ling te constateeren. In het district Hoorn, waartoe 16 gemeenten behooren. kwamen in het eerste kwartaal 1932 nu) gevallen, in het tweede kwartaal 15 en in het derde kwartaal 20 gevallen ter kennis van de provinciale commissie. Door den ongunstlgen toestand van 's lands geldmiddelen was de minister voornemens de subsidie in te trekken. Door aandrang van de provinciale commissie, gesteund door Witte, Wit-Gele, Roode en Oranjekruis mag de ver wachting gekoesterd worden, dat de minister van het heilloos voornemen zal terugkomen. De bevolking te thans met het denkbeeld, zelf de malariabestrijding ter hand te moeten nemen, opgegroeid. Wtordt deze actie stopgezet, dan zal een malariagolf niet uitblijven, welke de be strijders niet paraat vindt Men mag dan ook hepen, dat de donkere wolken, die zich boven de malariabestryding opstapelen, spoedig zul len overdrijven. Met de grootste aandacht werd de op bevat telijke wijze gegeven beschouwing gevolgd, waarna tal van vragen gedaan en beantwoord werden. De voorstellen tot het niet verleenen van medewerking voor het aanschaffen van gordt) nen voor de R. K. meisjesschool, de school voor gewoon lager onderwijs en voor de ULO aan den Poolderweg, werden met 14 tegen 7 stemmen aangenomen. Medewerking werd verleend aan de stichting „Het R K. Onderwijs,’’ tot verbetering der centrale verwarmlngslnstallatle in de scholen aan den Polderweg, eveneens tot het aanschaf fen van leermiddelen voor het godsdienst onderwijs aan die scholen. Besloten werd tot het verbouwen van het gebouw der handelsschool aan de Hoofdgracht. Tot onderwijzer aan de school voor buiten gewoon lager onderwijs, waarover in de vorige raadszitting heel wat te doen is geweest, werd benoemd de heer D. Vries. Nog was een adres ingekomen van de heeren P. v. Twisk en M. M. Polak (met adhaesie- betuiging van de Alg. Held. Wlnkeliersvereen.- ging. den Bond van Koffiehuishouders en de R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze houdende verzoek, de kermis in eere te herstel len, zij het in veredelden vorm, waarop B. en W. ontwoorden, dat, daar de kermis pas kort geleden te af geschaft, zij geen vrijheid vinden, thans reeds gunstig op dit adres te beschikken ALKMAAR. 25 November 1932 Voorlooplg bericht Aanvoer 70 stapels 80 000 KG.. 45 fabr kl. f 28. 3 boeren kl. t 26.00. Handel goed. NOORD-8CHARWOUDE. 25 November 7500 K.G. Aardappelen: Schotache Muizen 0.40. groote 0 80. Duken 0.300 60. BI Eigenheimers 0.700 90 BI Aardappelen 0.80. 6700 K.G. Uien: Drielingen 4.30—4.40. Uien 4.404.80. Grove uien 4304 60. 2400 K.G. Peen 11.10. kl. peen 0 60, 1000 K O. Kroten 1.20, 22300 K.G. Roode kool 1.10280. 12500 K.G. Gele kool 0.801.30. 210 stuks Bloem kool 810.50 per 100 stuks. Spr. ontwikkelde het ontstaan, gebaseerd op het Romeinsch recht om zelf graven te bezit- ten en eigen dooden te begraven. De Christenen vormden ook een groep, wier leden hun dooden in de later genoemde catacomben begroeven. De catacomben bevatten een rijkdom aan schilderwerk getuigend van diep geloof. Met overweldigende meerderheid werd Th Tennue tot senior gekozen waarna de senior ■n extra pluim van den vice-praeses moest aan vaarden voor zijn welbegrepen uitoefening van E zijn functie. De heer Sooteman werd als lid van den Raad van Bestuur welkom geheeten en geïnstalleerd. „St. Cecilia" Dinsdagavond had in de personeelskamer van de R.K. parochiale school een vergadering van het RK. Kerkkoor „St. Cecilia” plaats. De aftredende bestuursleden A. Kroon en J. V. Zanten werden herkozen. Besloten werd Woensdag 30 November een diner te houden in de pastorie, ’s Morgens om 7 uur een H. Mis voor de levende leden van het zangkoor met hierna een gemeenschap- pelyk ontbijt. De Zeereerw. heer pastoor deelde mede, dat het koor voor zjjn rekening een nieuwe mis „In Honoré Sancte Mathildis", van Hubert Cuypers mocht aanschaffen. De directeur bedankte den tweeden organist, den heer Dudock nog namens het bestuur, voor Zün diensten, terwyi namens de leden de heer J. Fontyn dankwoorden sprak. St. Jozef Gezellen Vereeniging Woensdag avond in de verplichte bijeenkomst, opende de heer 6 Zwarthoed de ry der leekensprekers voor de Woensdagavonden. Als onderwerp was gekozen: „De Apologe tische waarde der Catacomben”. Uitvoering Onder regie van den heer Moes kops zyn wederom de belde avonden, gegeven door de R. K. Tooneelvereeniging öt. Cunera, uitstekend geslaagd. Des Zondags was de groote zaal van den heer Wuter tot in de uiterste hoe ken gevuld. En de 250 A 300 bezoekers zullen zeker geen spyt gehad hebben dezen avond te nebben meegemaakt. Over het algemeen te er uitstekend gespeeld. Het opgevoerde stuk: „De Vloek van een Roe ping” was voor dit heeren-tóoneel bij uitstek gekozen. Al zagen we ook hier gaarne een ge mengd gezelschap op de planken. Vooral ook om deels met de oude sleur te breken. Ook de tweede avond, die waarop de gehuw den vry entrée hadden, was tamelyk goed be zocht. Al hadden zeker meerderen van deze ge legenheid gebruik moeten maken. Het blijspel ..De Luitenant van Smallendorp" viel ook heel goed in den smaak. Vooral het eigen gemaakte liedje vlei op. Het trio „The Gigolo Band" zorgde voor de muzikale afwisseling en de noodlge dansmuziek. Ook dit was een verbetering. Hiermede behooren deze gezellige weer tot het verleden. Opdracht De bouw van een kleuterhuls In deze gemeente te opgedragen aan den op één na laagsten inschrijver, den aannemer Bakker te Zaandam. Benoemd De heer J. van Kampen, alhier, is aangewezen als vertegenwoordiger van de Varkenscristewet in dit district. Personalia Onze plaatsgenoot de heer H. S. Eiiks te door den Commissaris dei Koningin in de provincie Noord-Holland benoem4 tot lid Gezondheidscommissie, gezeteld te Pluimvee gedood Vermoedelyk door een hond zijn in den nacht van Woensdag op Don- derdag by een landbouwer In den Middelpol- ontgelden. der 17 uppen gedood, terwijl 4 zoodanig waren gewond, dat zy moesten worden afgemaakt. Bürgerlüke Stand Geboren: Hendrika Cor nells, z. van H. van Voomveld en A. H. J. Re- wijl Bernardus Gerardus Gysbertus, z. van De voorzitter bracht naar voren dat de se cretaris had geklaagd over woorden, die den beer C. Poland ten huize van den secretaris bad geuit aan het adres van den secretaris. .Als dat mij was overkomen, dan had er zek?r iets anders gebeurd en het zeker niet zoo zacht zinnig afgeloopen,” zegt spr. De dijkgraaf acht het noodig dit in de verga dering mede te deelen en hoopt, dat de heer Poland zal inzien, dat iets dergelijk niet te pas komt. De heer Poland achtte het ’t beste, dat de heer Wonder, die bij het bedoelde gesprek te genwoordig was. daarover het woord zou voe ren, opdat dan zou blijken wat er gebeurd was. De heer Wonder was daartoe gaarne bereid en verklaarde, dat de heer Poland in het ge heel niets had gezegd, waarover de heer Hoog land zich beleedigd kon achten. De heer Hoog land had den heer Poland geheel verkeerd be grepen en als er iemand was, die zich ver keerd had uitgedrukt, dan was het de secre taris, aldus de heer Wonder. De heer Hoogland achtte de uitdrukking van den heer Poland onjuist en voor spr. beleedi- gend en bleef daarbij. De heeren Wonder en Poland hielden vol, dat de secretaris zich niet Juist had aangesteld, vooral ook door te zeggen, dat hij den heer Poland niet wilde begrijpen. Nadat de dijkgraaf had aangedrongen op een betere waardeering van elkaar, werd de ver gadering gesloten. gaan van f 50.000 voor het Jaar 1933 werd met algemeene stemmen aangenomen. De rond vraag was voor een groot gedeelte een herbe- tpreking van de in de vergadering naar voren ?eb achte ideeen over de bemaling lelectrteche of met ruwolie-motoren). De heer Wonder be pleitte het zoeken van werkgelegenheid bij den pilder, opdat de werkloozen da ar by te werk ge steld kunnen. Verschillende heeren verklaar den zich tegen gelykmaking van Schermer- en Raaksmaatboezem. Werkverschaffing Noodiydende tuinders, wlen de noodlge middelen ontbreken om hun tuingrond te laten spitten of omploegen, kun nen dit spitwerk tn werkverschaffing laten uit vieren. waartoe zij bij het gemeentebestuur aanvrage kunnen doen. De tuinders hebben dan 30 pct. van het te betalen loon bij te beta len. Gemeenteraad Dinsdagavond hield de Raad vergadering. Het voorstel tot het instellen van een schools artsendienst tusschen de gemeenten Den Hel der. Texel. Anna Paulowna, Wielingen en Cal- lantpoog werd na enkele opmerkingen aange nomen. Vastgesteld werd een verordening op grond van de Winkelsluiting. Deze verordening voor ziet voornamelyk in het openhouden van win kels in Huisduinen gedurende de maanden Juni. ■juM 01 Augustus, en wel de werkdagen van des wormiddags 5 uur tot namiddag 10 uur en des Zondags gedurende dezelfde uren. De bestrating van het vrijgekomen terrein Brakkeveldweg, waarvan de kosten ongeveer 3000.zullen bedragen, werd na verwarde discussie aangehouden. Het voorstel tot onderhandsché verpachting der tolgelden van de pontonbrug aan P. Smit,, Jr„ voor een som van 330.per maand, ge durende het jaar 1933, werd goedgekeurd. De concessie voor radiodtetributie aan H. A. Mensink werd met Ingang van 26 Maart 1933 als geëindigd beschouwd. Aan de firma Gebrs. van Koningsbruggen werd een bijdrage in het exploitatietekort van den autobusdienst (wlnterdlenst) op Huisduinen verleend, groot pijn, f 760.—. De voorstellen tot verlenging van den motorcursus voor vteschers aan de Zeevaart school en om aan de Heldersche Schoolvereeni ging medewerking te verleenen voor het aan- sclMrffen van gordijnen, werden zonder discus sie goedgekeurd. voorstellen Verwachting: Meest matige wind uit Wes telijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, nog kans op regen- of hagelbuien, iets kouder. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Zon op 7.40. onder 354. Nieuwe Maan Maandag v.m. 1.03. Licht op 424. WARMENHUwuv. Bewone uien 4.70 4.90. groote idem 4204.40. Drielingen 4.00430. Stek 1.502.00. Gele kool 1 20230. Idem 2e srt 0.70—1 20. Rood^ kool 1.50XM. idem 2e soort 0301 60. Deensche witte OteO 1.10, alles per 100 Kg Bloemkool 8.8010.20 per 100 stuks. SCHAGEN. 24 Nov. Veulenmarkt. Aangevoerd 84 stuks Veulens 5090. l’é-jarlge paarden 125-- 175. 2’4-jarlge idem 150250. Rytulg-paarden 200325. Werkpaarden 150 275. Slachtpaardeu 85—120. Hitten 80265. Handel goed. KANTONGERECHT Hoe nuttig werk die vereeniglngen verrich ten die zich keeren tegen het alcoholgebruik bij snelverkeer bleek op de laatste zitting van het Kantongerecht, waarmoest terechtstaan. doch nle was verschenen, de beklaagde S.. uit Ilpen- dam. Deze was. oen hij op 2 Augusus met zeer grooe snelheid den Alkmaarschen Jaagweg af kwam. waardoor hjj de bocht niet behoorlijk kon nemen, tegen een daar stilstaanden auto opgebotst. Had deze auto er echter niet ge staan. dan was verd. met zijn auto te water geraakt. By het getuigenverhoor bleek, dat vera. stomdronken moet zijn geweest. Hy sprak de onbegrijpelijke wartaal. 0 werd veroordeeld tot de Mond- en klauwzeer. De veehouder M al hier. die aangifte had gedaan van de besmet telijke veeziekte mond- en klauwzeer onder zyn heeft thans kente gegeven, dat de ziekte Benoemd Mejuffrouw Kroon, kweeke- linge aan de Openbare School. kreeg een tydelyke benoeming te Leidam. hoofd den beer AMSTERDAM. 23 Nov. Aardappelen. De pril- zen waren heden onveranderd. Aan voer 1 lading, 995 H.L. ’s HERTOG EN BOSCH. 22 Nov Boter. Aanvoer 18150 K G hoogste prijs 160; laagste prya 1^0; middelprljs 1.57. ALKMAAR. 23 Nov. Groentenveiling. Andyvie 40—170; Bloemkool I 6—11; Boerenkool 80— 310 per 100 stuks; Druiven 1416 per 100 pond; Gele kool 80—260 per 100 kg.; Groene kool 160 310 per 100 stuks; Knolseldene 2230 per 100 stuks; Peren 36 per 100 pond; Prei 160510 Roode kool, 80—300 per 100 kg.Selderie 120— 260 per 100 bos; Spinazie 133 per bak; Sprui ten 2—5 per 100 pond; Tomaten 16.50 per 100 pond; Uien 260-550 per 100 kg.; Wortelen 5—1050 per 100 bos; Witlof I 8.50—10.— per 100 pond, idem II 550 per 100 pond. Benzinebrand Toen Donderdagmorgen pijn. 6 uur de brandstoffenhandelaar B. Groot alhier zijn vrachtauto wilde byvullen met ben zine, hiervoor een stormlamp bezigde en deze op ongeveer 3 meter afstand plaatste van het benzinevat, bleek ook dit nog zeer gevaarlijk te zijn. By de opening van het vat. ontvlamden plotseling de benzinedampen, met gevolg dat onmiddeliyk een geweldige vlam Insloeg, waar door B. Groot ernstige brandwonden bekwam aan den rechteronderarm. Hoewel de hevigheid van het vuur een stigen brand deed vermoeden, was door plaatseiyke brandweer dit gevaar bezworen. Een gelukkige omstandigheid mag het ge noemd worden, dat het benzinevat niet in de schuur, doch bulten stond. vee. I-- te geweken. In deze gemeente zjjn nu geen aangegeven gevallen meer van mond- en klauwzeer. BROEK OP LANGENDIJK. 25 November 3900 KG. Peen 0.701.50, 2200 K.G. Roode kool 13.50. idem doorschot -0.6Ó1.80. 29.000 K.G. Gele kool 0.60—150. 20 000 KG. Deensche Witte Kooi 0 60—1.10. 7200 K.G. Uien: 4 30- 4.90. Gele Drielingen 4 50. 2500 K G Bieten 1.101.80. 2000 •tuks bloemkool Le certe 5.40, Reus 6.8014.10. idem 2e soort 2.904 10. BOVENKARSPEL. 24 November De Tuin bouw Aardappelen: Due w. 21 .SchotscJie >1 per baal, aanvoer 145 baal. Uien- Grof 1.752.10, Groote Gele 1.80—2.25. Drielingen 1.501.75 per baal, aanvoer 180 baal. Bloemkool le soort 1040 16.00, Idem 2e 7.509 60. Idem 3e 2.40—3 20 per 100 stuks, aanvoer 19295 stuks. Bleten kleine 1.802 40. aanvoer 8425 stuks. WOGNUM. 24 November Prei 5.20, Uien 2.20 —3.30. Bloemkool 4.10—6.50 per 100 stuks (2e soort). Kool 1 202.90, Sprultkool 6.708.10. BOVENKARSPEL. 23 Nov De Tuinbouw Aardappelen Due W. 18—26. Schotse he 24—27. Blauwe 49. Elgenh. 32 per baal. 700 baal^len Grof 2102.20. Groote gele 2 152.25 Drielingen 1.75 per baal, aangevoerd F75 baal. Bloernkool 1« 6.7014 50. Idem 2e 69.40. Idem 3e 2.10—330 per 100 stuks, aangevoerd 101480 kool 1.30—3.70. aangevoerd 2020 KG.. Gele kool 1.70, aangevoerd 1050 K G.. Witte kool 0.60—O IO per 100 K.G aangevoerd 2400 K.G., B‘eten. kiel ne 1.70—2 10 per 1000 stuks, aanvoer 29050 KG- Sprultkool 1.30—1.40. aangevoerd 6 zak, portelen 0.30. aangevoerd 46 baal. PoMervergadering. De dijkgraaf. Wiebe van Slooten, opende de vergadering met woord van welkom. De heer Thlerens, deskundige terzake bemaling, kwam onder de voorlezing der tulen ter vergadering en werd door den dyk- Malariabestrijding door de bevolking On der leiding Van dr. Scheeren van Lutjebroek werd de vei gade ring gehouden van het district Hoorn tot bestrijding der malaria door de bevolking, welke ook werd bijgewoond door dr. De Vries, hoofdcontroleur en secretaris der provinciale commissie tot bestryding der mala ria, die een overzicht gaf van het Malaria- vraagstuk en haar bestrijding. Aan de hand van de gegevens over 1932 toonde de heer De Vries aan. dat men thans op den goeden weg te. BU de inpoldering van het nieuwe Zuiderzee gebied wachtte men met spanning het verloop der malaria af Men richtte op verschillende plaatsen stalletjes op. doch daarin vond men muggen in overvloed, maar geen malariamug gen, terwijl men die cjoor het heldere watfer in slooten en greppels, die geschikte broeiplaat- sen zijn, in grooten getale verwachtte. Men nam daar den voorzorgsmaatregel de woningen van een doelmatige gaasbescherming te voor zien. Alle te werk gestelden worden op malaria onderzocht. Een geneesheer heeft zich daar gevestigd en wijst de menschen op het gevaar van malaria en doet alles, wat In zijn vermogen te om een invasie te voorkonden. Canning Aan de heeren W. v. d. Bregge. J. C. Boere en H van Wengerd^h, resp. te Nieuwveen en Zevenhoven, te gegund het uit breiden met leslokalen enz. der U.L.O.-school te Amstelveen voor ƒ9563. Gemeenteraad Dc raad dezer gemeente vergaderde dezer dagen. Op verzoek werd ad- haesie betuigd aan het adres van den Bond van Staatspensionneering. aldeeling Amster dam aan <le Regeering. om vrij staatspensioen voor hoogere ambtenaren. Aangenomen werd het voorstel tot het ver weer in rechten voor zoover nóodlg ten aan- zlen,van door de pachters van stort- èn weide gronden langs het Noordhollandsch Kanaal in te stellen vordering oy den Kantonrechter tot reductie van huur over het jaar 1932 inge volge de Crtete-pachtwet en tot het instellen van een dergelijke vordering tegen het Rijk ten aanzien van de door de gemeente aan het Ryk te betalen pachtsom voor deze gronden. Over het voorstal tot het niet weder inhuren van het Rijk van de stort- en weidegronden langs het Noordhollandsch Kanaal met in gang van 1 Januari 1933 ontspon zich een dis cussie tusschen den heer Vries en den voor zitter. De heer Vries zegt dat hij het in het belang der gemeente achtte wanneer het gemeente bestuur deze gronden weer zou pachten Uit hetgeen de voorzitter daarop antwoordde bleek, dat de pachters de gemeente in rechten willen aanspreken tot het geven van reductie op de pachtsom. Zoo hierop wordt doorgegaan achten B. en W. zich niet gerechtigd, de stort- gi vilden wederom in te huren en de gemeente het risico, daaraan verbonden, te laten dragen. Hierop werd het voorstel, onder voorbehoud, „indien de pachters hun etech gestand zullen doen,” aangenomen. Tot leden van het Algemeen Armbestuur werden met ingang van 1 Januari de heeren A. Toes en M. Vries herkozen. Als lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs werd met Ingang van 1 Januari de heer P. Vos herkozen. Als plaatsvervantrend lid van stembureau III wegens vacature-J. Commandeur werd be noemd de heer P. v. Diepen. Volgde sluiting L. T. B.-vergadering Op Woensdag 23 No vember vond in het R. K. Vereenlgingsgebouw een ledenvergadering plaats van den R. K. Land- en Tuinbouwbond, afdeeling Heems kerk, onder leiding van den heer R. Beentjes, voorzitter. De byeenkomst was flink bezet en werd ge opend met den christelijken groet. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Komt in bespreking het Crisis-Comité. en waar de nood onder de tuindersbevolking ook groot te, kunnen degenen welke voor een gave in natura in aanmerking meenen te komen zich organisatorisch opgeven bij net bestuur der afdeeling. Wordt nog medegedeeld dat degenen wnke meenen in aanmerking te komen voor gelde- lyken onderstand via "t Algemeen Armbestuur zich kunnen aanmelden bli de ?wwles-Com- missie waartoe onder andereook 2 bestuurs leden van den L. T. B. behooren. Aangeraden wordt ?chter om de verwach tingen ten opzichte van de ondersteuning der tyindersniet te hoog te stellen, wijl door fi- nancieele onmacht de gemeente nle» voldoende in staat is tot algcheele hulp. Alsnog zal getracht worden om iets te kun nen bereiken, voor de tuinderseezinnen, ter wijl ook de in het uitzicht gestelde steunver- leening ter sprake wordt gebracht. Unaniem wordt op het bestuursvoorstel be sloten om geen huurgronden in te huren of te koopen, waarvan onredeliike ontneming heeft heeft plaats gehad, of onredeliike executie zal plaats vinden; dit echter ter beoordeeling van het bestuur. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Ver gadering in Haarlem op 28 Nov. aanstaande wordt benoemd de heer Jac Strik. Verder werd nog on<|er de aandacht ge bracht dat als. leden moeiliikheden hadden met pacht of andere betalingen zy zich kunnen wenden tot het bestuur, dat zal trachten een compromis tot stand te brengen. Na drukke rondvraag volgen nog eenige op wekkende woorden van den geestelijk advi seur kapelaan HoudUk Waterschappen In de Woensdag te Jisn gehouden vergadering van Hoofdingelanderf van het Heemraadschap ormer. Jtep en Nek die gewyd was aan de bespreking van het Tweede Ontwerp-reglement voor Heemradschap en de opheffing der Wormer. Jtep en Nek. werd met stemmen besloten Ged. Staten men eenparig ge- - zulks op grond van een te verwachten duurdere rege- •y-- het feit, dat de ingelanden geen ver- Gymnastiekvereenlging „D.O.S." Op .de jaarvergadering van D.O.S. werden oa. dryjjtte besprekingen gevoerd over dé nieuwe bisschop pelijke bepalingen betreffende dames-turnsters. Vooral de bepalingen inzake de contributie en het Graalturncostuum moesten het c Doch alles komt terecht en zoo zat men ook aan den nieuwen toestand, die niet anders te dan het stuwen naar de ééne. parochiale jeugd- vereeniging, moeten berusten. Medegedeeld werd dat het derde lustrum feestelijk zal worden herdacht op 12 Februari. Tevens werd een feestcommissie daarvoor benoemd. De post op Zondag Met ingang van 27 tovember te het Postkantoor alhier voor den op Zon- en feestdagen open van in plaats van 810 uur. De dienst biyft overigens op Zon- en feest dagen onveranderd. Weinig liefde voor de kunst Ondanks alle pogingen, die in het werk zijn gesteld om ook dit jaar weer enkele hoogstaande concertavon den te organiseeren, is het bestuur der Concert- vereeniging „Johan Messchaert” in dit streven niet kunnen slagen wegens de veel te geringe medewerking der leden. Hét moest niet meer noodig zijn! In een goed bezochte propaganda-byeenkomst van den L. T. B. heeft Woensdagavond de heer B. G. Bles den aanwezigen boeren en tuinders ge wezen op de noodzakelijkheid zich te organi seeren in de eigen katholieke organisatie. Laat men geen steun gaan zoeken by andere organi saties ook niet by den Neutralen Bondf die een zytak van de 8.D.A.P. is, want de geschiedenis bewyst nog dagelyks. dat al die krachen sa menspannen om de katholieken onderling te vcrdeelen en het katholicisme in een hoek te dringen. Tenslotte wees spr. nog op de verhouding tusschen den L. T. B. en de R. K. Staatsparty. Geen actie buiten de partij om. Ook de geestelijk adviseur, kapelaan 8. Stroek. sprak nog een propagandistisch woord. graaf welkom gehééten. Daarna werd door den dykgraaf mededee ling gedaan van dé gehouden vergadering met Ged. Staten over de bemaling. De voorzitter lichtte toe, hoe de besprekln- ander resultaat geleld hebben dan de vraag van Ged. Ltaten om nogmaals te overwegen of electrteche bemaling niet te prefereeren te boven iedere andere wijze Reeds twee maal heeft het poledrbstuur hierover ge stemd en steeds met meerderheid tegen elec- trische bemaling. De dUkgraaf achtte het onjuist wederom te spreken over andere dan Werkspoor-ruwolie- niotoren, omdat het polderbestuur daarover een besluit had genomen. Dit standpunt werd door de heeren Groen, Wender en Poland bestreden. De heer C. van Langen achtte het beter dan het besluit tot aanschaffen van Werkspoor- motoren maar in te trekken. De heer P. Wender noemde het standpunt van Ged. Staten zeer vreemd en acht een stemmen of bespreken van deze zaak hangen de het beroep door hoofdingelanden onjuist. Als ter sprake gebracht werd de mogelijkheid van electrteche bemaling, dan moest, aldus spr., ook het aanschaffen van andere dan Werkspoormotoren besproken kunnen worden. De dykgraaf dacht, dat de heeren het niet begrepen of het niet wilden begrypen. Want er was besloten bij bemaling van ruwolie- motoren, de opdracht tot leveren te doen bf) N.V. Werkspoor. Dit bestuur blijft gehandhaafd. De heer Wender wachtte op het besluit van Ged. Staten. De heer P. Konijn achtte ook de bespreking onjuist. De electrteche bemaling was, reeds tweemalen afgewezen en evenzoo veel malen besleton tot aans--’ 'r!ng van ruwoliemotoren. Laten Ged. Staten nu maar zeggen, welke ruw oliemotoren. De heer D. Wynker zou Wel voor electrteche bemaling iets gevoeld hebben als de heer Me- melik niet zoo koopmannetje had gespeeld, toen hij de tarieven zoo vele malen veranderde. De heer C. Poland komt op tegen de uit drukking „Werkspoor” en had verwacht, dat de dijkgraaf dit een vergissing had genoemd. Maar nu hem blijkt, dat de dykgraaf hierover niet denkt, acht spr. het tijd daartegen op te komen. Nog steeds kunnen we, aldus spr., be slissen welke ruwoliemotoren we willen en zoo luid ook het schrijven van Ged. Staten, daarin was geen sprake van Werkspoor. Daarna bracht spr. zjjn bezwaren tegen elec trteche bemaling opnieuw naar voren. Dat de oude machines 210 P.K. capaciteit hadden, had de firma die demachine had geleverd, aan den heer Poland geschreven. Tegen deze verk'lering van die firma kwam de dykgraaf zeer scherp op, want er is nooit sprake van geweest. Uit een teekenlng bleek dat er machines waren geleverd van 180 P.K. Prof. Thlerens verklaarde ook, dat de ma chines 180 PK. capaciteit vertegenwoordigen. Met 160 P.K. effectief was het maximum be reikt. De heer Poland handhaaft zijn verklaring. De dijkgraaf betoogde tevens, dat waar de heer Poland nog steeds voor zwaardere ma chines was. deze nu etndelyk eens moest be- grUpen, dat dit een onjuist standpunt was, waar alle deskundigen hierover anders dachten dan den heer Poland. „De heer Poland wil een zwaar paard spannen voor een klein groen- tekarretje"; overtollige kracht is weggegooid, als we den heer Poland zouden volgen. De heer Wonder zeide, dat gedurende tal vaa jaren de polder te veel water had en dat daarom zwaardere motoren dan 200 P.K. noo dig waren. Daarna volgde een discussie tusschen de hee ren prof. Thlerens en den heer Poland over de verstrekte gegevens, over een onderzoek naar de capaciteit der machines van prof. Klopjier, waarbij de heeren het oneens bleken en waar aan de dijkgraaf een einde maakte door te zeggen, dat de heer Poland het oordeel van prof. Klopper te hoog aansloeg en dat van andere deskundigen altijd negeerde. Met een beroep op allen om alle wantrouwen nu buiten de deur te zetten, verklaarde de heer Kostelijk zijn standpunt vobr electrteche bemaling. De kosten zijn minder dan ruwolie en de bedrijfszekerheid grooter. Bij andere pol ders was door spr. hiernaar onderzoek gedaan en steeds bleek hem de tevredenheid met de electrteche bemaling. Indien er bij hoofdinge landen vrees bestaat voor de te weinige capa citeit, wil spr. meegaan met de gemaakte be zwaren en wil motoren van 250 P.K aanschaf fen, waardoor de waarborgen grooter zyn. Dit behoefde niet meer te kosten, omdat een groo ter aantal jaren voor aflóssing dan mogelijk was. Meer K.W.U. werd er daardoor niet ge bruikt. Spr. verklaarde zich echter voor recht- streeksche overbrenging en tegen tandradkop- peling. E)jj het proefmalen moest worden gelet op te htooge opvoering der capaciteit. De dijkgraaf kon zich wel vereenigen met het standpunt van den heer Kostelijk om mo toren aan te schaffen van meerdere paarde- kracht. Spr. was steeds een voorstander van electrteche bemaling. Prof. Thlerens noemde het voorstel van den heer Kastelyl kosteiyk. omdat dit aansluit op zijn rapporten en eerste advies. Als men groo- tere motoren aanschafte dan zou men bij ver- grootingen der pompen altijd gereed zijn en daarom achtte spr het aanschaffen van mo toren van meer dan 200 PK. niet verkeerd; maar de motoren door spr. voorgesteld en van 200 PK zijn voldoende. Spr. bepleitet tevens de voordeelen van electrteche bemaling, even als dat door den heer Kostelijk nogmaals uit voerig werd gedaan. De heeren Wonder en C. van Langen ver trouwden het Prov.t Bestuur niet, nadat de j»ren van het contract voorbij zouden zijn. Verdere ingelanden achtten een contract op langeren terniyn dan vyf jaar wel mogeiyk. De heeren Poland, Groen en C. van Langen waren voor bevreesd voor de speruren en of schoon de dijkgraaf prof. Thlerens en de heer Kostelijk hierop antwoorden, dat de speruren- kwestie was op te lossen, waren de genoemde heeren daardoor niet overtuigd van het tegen deel Daarna werd er gestemd en het voorstel om nogmaals electrteche bemaling te overwegen met 12 tegen 7 stemmen verworpen. Het voorstel’om een kasgeIdleening aan Groot-Linunerpolder De Hoofd-Ingelanden vergaderden op Donderdag. Behandeld werd een schrijven van het Provinciaal Bestuur Inzake het leggen van duikers in den nieuwen weg LimmenBakkum. Voorgesteld wordt om in plaats van één duiker er twee te plaatsen aan de kanten van den weg ter wydte van elk 090 M. De Provincie wenscht dezelve in eigen be heer te Muden. Goedgevonden. Mede werd door de Provincie de beschikking gevraagd over een oppervlakte water groot 480 M2, voor de uit te voeren werken. Goedgevon den onder jnededeeling dat rekening moet wor- d?n gehouden met het feit dat het peil dezen Winter 5 d.M. lager zal lorden géhouden dan andere 'jaren en met de scheepvaart., De voorzitter betreurde het dat zoo’n stag natie te veroorzaakt in de afwatering op het IJselmeer en door de Marine-slute te Den Hel der en hjj wenschte dat de Vereeniging voor Waterschappen moge slagen in het verkrijgen van een beteren waterafvier. Besloten werd, een overeenkomst aan te gaan met het P. E. N1., inzake de afneming van stroom De garantie ad 25000 K W. per jaar te vervallen, doch gedurende het vijfjarig tijdvak zal een afneming van 125.000 K.W. worden ge garandeerd. Besloten werd op een verzoek van den Krijfs- en Klaas Hoornepolder, het zuidelijk gedeelte van water te ontlasten tegen een vergoeding van 25 per jaar. gedurende 5 jaren. De verpachting van vtechwater werd aange houden. De voorzitter deelde mede, dat een klacht is ingekomen dat eenige kleine molens in den polder doorgemalen hebben toen het peil op het water lag. Spr. zei dat een dergelijke over treding voor de Polderkeur niet mag plaats vinden. Heemraad MeUne wees op den moeilijken toe stand van die landgebrulkers, daar zjj uitslui tend op wind zijn aangewezen.Spr. drong er op om daarmede eenige soepelheid te betrach ten, het betreft slechts een kleine oppervlakte. Na korte rondvraag volgde sluiting. Melkprijzen Door de kaasfabriek te over het tijdvak 15^-29 Oct. uitbetaald 6.70 per WO Liter franco fabriek. Vnrgenschouw De jaarlijksche vurgen- schouw zal alhier gehouden worden Woensdag 14 December. Jubileum Op Cecilladag herdacht de heer 8. Commandeur zijn zilveren jubileum als lid van het R.K. Zangkoor alhier. ’s Morgens werd tot intentie van den jubilaris en zijn medeleden een H. Mis opgedragen, waaronder algemeene H. Communie der zangers Na de H. Mis vond een gezameniyk ontbijt plaats in het Parochiehuis „St. Maarten”, waarby de jubilaris door den directeur, den heer Metselaar, op zeer waardeerende wijze werd gehuldigd. Hierbij werden namens de zangers eenige fraaie stoffelyke bewijzen van waardeering aangeboden, s Avonds had aan de pastorie een feestvergadering plaats, waarbij door den ZeerEerw. heer pastoor De Wolf hulde en dank werd gebracht voor alles wat de jubilaris heeft gedaan. Werkloosheid. Was het aantal werkloozen in deze gemeente steeds nog niet zoo bijzonder groot, deze week te dit met 27 personen ver meerderd. zoodat nu ongeveer 50 personen staan ingeschreven. Goede vangst Den laatster) tjjd werden hier rijwielen, verschillende electrteche fiets lantaarns. dynamo’s èn belastlngplaatjes ont- vo^dKw.ürd^7 vaartuigen met 16.20—17.65. 150 opcenten moeten worden geheven. Door pro gressie loopen de opcenten van 125 tot 140. Hoe wel het onbillijk werd geacht, nam de Raad noodgedwongen deze verordening aan in ver band met goedkeuring der begroeting. Tot gemeente-opzlchter. tijdelijk voor jaar, werd benoemd de heer N. Kuiper, instructie tevens werd vastgesteld. De Sluisstraat te Oost-Knollendam werd ge sloten verklaard voor autoverkeer. In de rondvraag verklaarde dc heer Houtman abusievelyk gestemd te hebben vóór het van den tweeden ambtenaar, zooals dit voorgesteld, aanvangende met 1800.—, „SL Caecilia” De eerste uitvoering in dit winterseizoen van het R. K. Gemengd Koor St Caecilia” mag in alle opzichteii geslaagd heeten’ Ondanks het ongunstige weer was de zaal geheel gevuld. Onder bekwame leiding van den heer Theo gramma ten gehoore gebracht zoowel als 1 uitgevoerd, waarvoor èn koor èn listen zeei Als slot werd op herhaald verzoek nogmaals het zangspel ..Catllina" gegeven, dat het publiek riooct rid C’L i i i m J -a J -o—1 solopartijen ook deed genieten van geestigen humor en mooie costuums. Na afloop sprak de heer Em. Brom eenlge woorden van dank en aansporing om steun aan het R. K. Koor te blyven verleenen. Uitvoering Gezellen De tooneelclub der St. Josephs-Gezellen-Vereeniglng van Lange- raar heeft twee uitvoeringen gegeven in het R. K. Vereenlgingsgebouw. Opgevoerd werd „De Groote Aanval," een tooneelspel in drie bedrijven, naar den be kenden oorlogsroman van R. G. Sheriff. De Vlce-Praeses opende met een welkomst woord en een korte uiteenzetting van het stuk. Verrassend was het décor, dat we by ’t op gaan van het doek te zien kregen. De Josephs- gezellen, die het zelf ontworpen en in elkaar gezet hadden, hadden geen moeite gespaard, om het officierenonderkomen van de Engel- sche loopgraaf zoo ’•'”1 mogeiyk naar de wer- i-held weer te geven. Het was geen gemakkelijke taak, een derge- lyk stuk, dat door oeroepsspelers In Neder land gelanceerd is. goed op te voeren Toch kunnen we zeggen dat er goed gespeeld is. Op eenige slakjes zouden we nog wel zout kun nen leggen, b v. niet al te groote rolvastheid van eenige spelers, gebrek aan actie hiér en daar, maar het geheel wekte toch den indruk dat we met een tooneelclub te doen hebben die wat aandurft en aan kan. Jammer, dat een gedeelte van het publiek, wellicht meer uit tekort aan begrip dan wel af en toe op het ons Schoorsteenbrand Dinsdagavond werd een hevige vonkenregen bemerkt, afkomstig uit den schoorsteen van de woning van C. B„ aan den AchterdUk. Daar brandgevaar bestond voor de vele nabij gelegen houten gebouwen, werd de brandweer gewaarschuwd, die het brandje kon blusschen. De spuit behoefde niet uit te rukken. -n2e"_’?r? zo5)als «“Md een hoogstaand p^o- - - - De samenzang het solistische gedeelte werden correct v - -•* zanger èn so- ir zeker lof toekomt. verzoek nogmaals naast de schitterend voorgedragen geestigen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 2