De P ar tij raadsvergadering H Onze verhouding tot België Man ócfaitft ons Prikkeldraad ii SS: I 1 Een goede inzet voor „St. Christoff el” de verkiezingen Russische jeugd Uiteenzetting der regeering - DE BRIEF AAN SINT N1COLAAS Solidariteit noodig HET DAGELIJKSCH VERHAAL Inbraak in R. K. Pastorie R.K. VROUWENBOND Kraait de roode haan koning d. HEIJDE O. P. t PATER R. radio- VERBODEN LECTUUR R. K. UNIVERSITEIT Opvolger» van prof. v. d. Grinten Wel fiscaal tractaat Regeeringtpersdienst Geen aarzeling Over een manifestatie 2» „Neo Communisten” van Ernest Michel RÜksbemiddelaar vraagt inlichtingen Met herziening der verdragen wordt gewacht tot na de verkiezingen EEN CONFLICT BIJ VAN GELDER? DIRECTIE VAN DE NED. BANK TE UITGEBREID? ALS HET PENSION VERLATEN IS t F 1 Gramofoonplaten en toestellen s en dan nog een\chooltasch en een yo-yo en een pop en ook nog wat om aan armé kinderen weg te geven I I - MAANDAG ^NOVEMBER Doelstelling, taak en werkwijze der vakgroepen 'Sr wil u scheiden? U op V In verband met het dreigende conflict t in- Onderwyzers In Nederland: Aan de Katholieken van Nederland.*) Groote Katholieken en Zóó wordt er in socialistische kringen met zedelijkheid en huwelijk gesold I Zóó wordt de socialistische jeugd opgevoed in zijn eigen partijblad! Heeft een ongelukkig toeval bü het sluiten van een huwelijk een rol gespeeld, dan moesten we zoo n zaakje hier ook maar op z’n Russisch opknappen1 i een maar •1 WJ maken er onae leeen attent on. da* opname van stukken In deee rubriek treensslns beteekent, dat de redactie ermede ’***?*mt REDACTIE. Er is dus geen sprake van dat de regeering de kwestie heeft willen afschuiven op haar op volgers. Het ging er juist om een volgend kabi net te belasten met de verdediging van een regeling van zoo groot gewicht voor welker totstandkoming het geen verantwoordelijkheid had. Het ligt niet aan de Nederlandsche regeering alleen om de zaak tot oplossing te brengen. Alleen In tormeelen zm kan gezegd worden, dat de kwestie der herziening sedert 1927 geen vordering heeft gemaakt. Ook de regeering zou er verre de voorkeur aan gegeven hebben in- dlen een verdrag tot stand was gekomen, om dat zij de bestaande regeling ook onvoldoende acht. Uit een en ander moge blijken, dat de regeering een zeer bepaalde opvatlng heeft van de door haar te volgen gedragslijn. Zonder met de waarheid in strijd te komen kan de minis ter verklaren, dat van aarzeling in leze aan gelegenheid bij hem geen sprake is geweest. Booze tongen hebben wel eens beweerd, dat er dank zij mede de verheffende bolsjewiek - sche ..moraal” in Rusland met zedelijkheid en huwelijk 'n beetje zonderling wordt oznge- sprongen. Het blijkt alweer voor de zooveelste meal, dat die booze tongen (maar daarom heeten ze dan ook: boos) valsche getuigenis hebben afgelegd: een Russische correspondent van ..Het Volk” heeft nu immers blijkens een artikel in genoemd blad uitgemaakt, dat de Russische jeugd heele- maal niet slecht is. er is geen sprake van sexueele teugelloosheid, alleen maar.... de huichelarij ontbreekt er; de jeugd is in Rus land. goed beschouwd, dus eigenlijk nog een tikje beter dan elders. Twee voorbeeldjes voert de correspondent dan oa. aan: Prof. mr. dr. C. Raaymakers 8.J. is gekozen tot voorzitter van de Rechtskundige faculteit aan de R. K. Untversiteit te Nijmegen en prof, mr. E. W. J. van der Heyden tot secretaris van den Senaat dier Universitett. beiden als opvolger van wijlen prof. J. van der Grinten. toch handelen op staatkundig terrein: aller eerst zijn wij een principieele partij, en juist dAArin ligt de bron van onze eenheid. Waar het voor onze partij voornamelijk op AAn komt, dat is zoo zelde Prof. Aalberse verder „de goede gezindheid": dAArop berus ten onze kracht en onze eenheid, en hij her innerde aan het pauselijk maanwoord, dat wjj die schoone eenheid moeten bewaren „voor al les, na alles, boven alles en ten koste van alles”. Herinnerend aan het woord van den libe ralen professor Buys in ,JDe Gids” van 1889. die toén reeds in de Katholieke partij de een heid en de bekwaamheid harer leiders bewon derde en in die partij vastberadenheid en zelf bedwang erkende, sprak onze huidige leider de overtuiging uit, dat het onze eerste taak moet zijn, ons zelf en degenen, die na ons komen te scholen in die eigenschappen. Tenslotte herinnerde de voorzitter aan de woorden van St. Paulus, twee duizend jaar ge leden gericht tpt de Phlllppensen „Wanneer dan een vermaning in Christus of een liefderijk woord nog vat op u heeft, maakt dan mijn vreugde volkomen door eensgezind te zijn, de onderlinge liefde te bewaren en een stemmig hetzelfde na te streven, door niets uit partijzucht of om ijdele glorie te doen, maar opunoedlg een ander booger te achten dan u peil, door niet alleen op een reigen belang te let ten, maar ook op dat van anderen bedacht te sttn". In tijden van economische depressie, van crisis en malaise wordt de laatste Jaren steeds de klacht vernomen over ons toch zoo dure volksonderwijs. Ook velen uit eigen kamp doen hieraan lustig mee. zonder te bedenken, dat deze bewering in haar waren aard feitelijk niets anders ia dan een wapen tegen de gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs. De cijfers wijzen uit, dat het wapen als zoodanig absoluut waaardeloos Is en dus het bijzonder onderwijs niet kan treffen, maar toch heeft de legende van ons abnormale dure onderwijs de volksschool reeds meer dan eens gevoelig geschaad. Vóór den oorlog, toén de gelijkstelling nog niet was bevochten ga bet Rijk de kathol'-^;- blijken, zoodat deze toejteilun qyfleren. Telefunken zal dan o met nieuwe ontvangtoestellen' zekering, die voor den luisteraar zeker waarde heeft. Eén der typen is voorzien van een fadingcom- pensatle. een inrichting, waardoor bij verzwak king van de ontvangen draaggolf de verster king van het toestel automatisch krachtiger wordt; zelfs de zwakke kortegolf zenders kunnen daai door practisch met constante geluidsterkte worden ontvaugrr., wat seker een zeer groo* voordeel genoemd mag worden. De Bisschop ^an den Bosch, Mgr. A. F. Die pen publiceert het volgende besluit d.d. 24 No vember in ,J3t. Jans Klokken.” „Wij deelen hierbij mede Aan onze geeste lijkheid en aan onze geloovigen, dat Wij, bij besluit van 18 November 1932, het Boek ,.Neo- Cotnmunisten.” van Ernest- Michel, uitgever .De Chrlstophore”, Malden krachtens het Ons in Canon 1395 9 1 van het Wetboek van Ker kelijk Recht verleend recht en den Ons in dienzelfden Canon opgelegden plicht verboden hebben als: De Dloc. RK. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem vergaderde onder leiding van mej- Toos Post die in haar openingsrede den stand der afdeellngen memoreerde. Rotterdam staat vooraan met ruim 500 nieuwe leden. Sinds een jaar zijn bijna alle congrega ties van vrouwelijke religieuzen bij de Federatie aangesloten (18000). Er is geroepen om reorganisatie van den bond, doch spr. ziet verbetering eer in verdieping en >*rbreeding vjm den bond. Een schema voor groepslndeeling'gaf reeds vier jaar geleden het rappgrt der Studieclub St. Paula aan. Daarin was ook- Juel- de jongens rekening gehouden, zoodra die uit de jeugdorganisatie treden. Bij de huishoudelijke zaken werd een com missie ingesteld ter bestudeering van het spaar systeem. Ter sprake kwam het verloren gaan van den kwaliteitszetel voor vrouwenbelangen. Er was zelfs een motie om aan de Staatspartij op te sturen, maar 't bestuur oordeelde dat deze zaak in den bond niet thuis behoort. Des middags hield pastoor Nolet een Interes sante lezing over de H. Lldwlna van Schiedam. Haar en onze tijd hebben treffende overeen komsten en daarom deed spr. een beroep op ve len om de H. Lldwlna bijzonder te vereeren. Voor de instelling van een rggeeringspers- dienst is bij nota van wijziging alsnog een be drag van 30.000 op de begrooting gebracht. Aan het hoofd zal een chef staan met den rang van administrateur op een salaris van 7000. HO zal door een plaatsvervanger ter zijde worden gestaan. De totale personeelkosten zullen ongeveer 16.000 beloopen. Een betrek- keltjk hoog bedrag aan representatie-kosten. benevens reis- en verblOfkoeten, zullen voor den perschef en zijn plaatsvervanger noodig zijn. Met betrekking tot de bevoorrechting van de Belgische vlag in het vervoer van Duitsche steenkolen naar België wordt er naar gestreefd eens voor ons land gunstige regeling te ver krijgen. Het is echter te betwyfelen of spoedig resultaat zal worden bereikt. Naar de minister verwacht zal binnenkort een verdrag met België tot stand komen ter voorkoming van dubbele belasting en ter rege ling van eenige andere fiscale aangelegenheden, waarin een regeling der belasting voor Neder landsche schippers in België Is opgenomen. In de memorie van antwoord op de begroo ting voor Buitenlandsche Zaken voor 1933 geelt minister Beelaerts van Blokland een verklaring waarom in de Troonrede niet de ge bruikelijke zinsnede Is gewijd aan de bulten- B1J de hulde aan den heer Colijn gebracht, die te Genève zoo krachtig tot het tot stand brengen van betere ^houdingen pleegt U ijveren. ,Jn feite z^n zy niets verschrikkelUker dan zoo vele huwelijken. Wanneer men de oorzaken van vele huwelijken en echtscheidingen zou naplui zen, zou men tot de ontdekking komen, dat zeer dikwijls het ongelukkige toéval een groote rol heeft gespeeld. Maar vaak wordt dat verborgen. Alleen hier komen de ware oorzaken van de liefde of de scheiding openlik aan het licht.’’ 1 woordig te zijn bij een pers-demonstratie te ’s Gravenhage van hetnieuwe artikel dezer maatschappij gramofoonplaten. Op die bijeenkomst hoorden wij een aantal van de nieuwste platen, die werden gedraaid op een Telefunken 650 WK (superheterodyne met ingebouwden gramofopn en luidspreker); 't geluid was onberispelijk. De verzameling platen tot-nog-toe verschenen Is reeds vrij groot en omvat allerlei genres«bekende liedjes uit ge luidfilms. potpourris, dansmuziek, enz. Bij gelegenheid van deze demonstratie heb ben we tevens een en ander gehoord over de I leiding. En dat niet, omdat bedoelde afgevaardigden In deze vergadering hun doel niet bereiken konden, maar omdat zij na het prae-advies van het bestuur of na de ter vergadering gevoerde L bofPrekingen de onjuistheid van hun wenschen i°zagen; anders toch hadden de heeren bet I telkens weer op stemming moeten laten aan- landsche betrekkingen van ons land. Volgens den minister ligt dit aan het afzonderlijk ka rakter van deze Troonrede die,alle aandacht wenscht samen te trekken gp den ernstlgen economlschen toestand, wiy^i het land ver keert. nieuwe Telefunken-radiotoestellen. waarvan de fabrikanten beweren, dat de auto-selectlviteit zoo groot is, dat ze niet alleen voldoende is voor de tegenwoordige omstandigheden, maar ook wanneer er In de toekomst veel meer en ster kere zenders mochten komen, nog voldoende zal niet kunnen ver- jk voorloopig niet Tcomen, een ver- '1 De heer Blerema, lid der Tweede Kamer, heeft den minister van Financiën gevraagd of deze niet van oordeel is dat de direcite van de Ne derlandsche Bank, bestaande uit vijf dtreoteu- ren, overdreven groot mag heeten en dat een minder sterke bezetting In verband met deneer hooge salarieering aanzienlijke besparing zon medebrengen. Het Kamerlid vraagt of de mi nister, zoo hij het hiermede eens Is. bereid Is In verband met het aftreden van mr. Delprat als directeur per 1 Januari as. zijn Invloed aan te wenden ten einde In de ontstane vacature niet te doen voorzien. Den Haag had veel .Democratische” wen schen A la Veraart; en nu moet men goed onderscheiden: sommige van die wenschen wa ren volstrekt onaanvaardbaar, andere wen schen werden door de vergadering en door het bestuur wel met sympathie begroet, maar ongeschikt geacht als programma-punten. Den Haag zal er zich dan ook nooit op kun nen beroepen, dat de Partijraad zich voor zijn wenschen ontoegankelijk heeft getoond: er is gewikt en gewogen, met grooten. ernst Is, zoo wel In de schriftelijke voorbereiding als ter vergadering, leder Haagsch desideratum be handeld, en als prof. Veraart eerlijk wil zijn, zal hij In het verloop der Haarlemsche Partij raadsvergadering geen aanleiding kunnen vin den, van ..Roeping” uit weer nieuwe banblik sems tegen het bestuur der R.K. Staatspartij af te slingeren. et is echter niet alleen aan de echt Katholieke, goede gezindheid In den Partijraad te danken, dat hier In zoo voortreffelijke stemming een zoo vrucht baar en groot werk verricht kon worden In zoo betrekkelijk korten tijd, de vóórbereidlng van deze vergadering door t Partijbestuur, dat meer dan honderd amendementen, benevens de noodige moties en voorstellen te verwerken en te be-adviseeren had. is méér, véél meer, dan het halve werk geweest, en terecht Is daarvoor ter vergadering aan het bestuur hulde gebracht. Ons program voor 1933 staat nu vast. Ondanks de moeilijke tijden zijn wij. Katho lieken, méér een dan misschien ooit tevoren. Met ons program durven wij de verkiezingen aan. Volkomen gerust! Waar een firma met een naam als Telefun ken met iets nieuws komt, daar Is het altijd de moeite waard er kennis van te nemen en daar om hebben we gaarne gehoor gegeven aan een uitnoodlging van de Nederlandsche Siemens maatschappij, die hier te lande optreedt als schappelijke orde. Keken, die onze het Geloof, de Dan bespreekt de minister de in het voor loopig verslag afzonderlijk genoemde punten, zooals de verbinding langs de Eendracht en het kanaal naar den Rijn. De regeering verklaart uitdrukkelijk aan België geen nieuwe groote zeesluis te Terneuzen té hebben toegezegd. Wel Is de regeering voornemens het kanaal door Zuid-Beveland te verbeteren. Dat het niet alleen een Belgisch en niet al leen een Nederlandsch, maar ook een Euro- peesch belang is. dat de kwestie van de her ziening van-de verdragen hoe eerder hoe beter haar beslag krijgt, is een opvatting, die de regeering volkomen deelt er> die zij bij her haling dan ook tot uiting heeft gebracht. Betreffende de bezuinigingen merkt de mi nister op, dat de meening der leden als zou kunnen worden bezuinigd door opheffing der directie van Economische Zaken blijkbaAr op een misverstand berust. De dienst blijft nood zakelijk voor het Inwinnen en het overbrengen van inlichtingen met het buitenland. Bovendien heeft de dienst zeer uiteenloopende aangelegen heden te behandelen, die niet naar elders kun nen worden overgebracht. Ook het denkbeeld, dat bezuiniging zou kunnen worden gezocht In opheffing der juridische afdeeling en van de eigen bibliotheek schijnt te berusten op minder juist inzicht in den aard der werkzaamheden van het departement. r Zaterdagmorgen te omstreeks half zes hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de pastorie gelegen naast de R. K. kerk te Ouderkerk aan óen Amstel. De dieven zijn binnengekomen door de serre, waarvan zij eenige ruiten hebben in drukt. De dienstbode, door het leven wakker geworden, waarschuwde direct den pastoor, den zeereerw. heer Slenders, die zich naar beneden begaf. De dieven, die hem hoorden aankomen, gingen ijlings op de vlucht. In hun haast wier pen zij nog een tafel met bloempot onderste boven. De pastoor joeg de dieven een drietal schoten uit zijn revolver na, doch hij schijnt geen hunner te hebben geraakt. Daar de pastoor direct na de vlucht een auto hoorde wegrijden, is het vermoeden gewettigd, dat de dieven per auto zijn gekomen en weer ver trokken. De dieven hebben geen tijd gehad iets uit de pastorie mee te nemen. Nog is komen vast te staan, dat de Inbrekers vroeger In den ochtend een bezoek hebben gebracht aan het naast de pastorie gelegen RK. Gezellenhuls, waar zij uit de buffetla slechts circa 30 centen hebben meegenomen, terwijl ook een aantal cakes vermist wordt. De bult is dus niet heel groot geweest. De politie heeft vingerafdruk ken genomen. Van de daders heeft men nog geen spoor gevonden. Zondagavond heeft te Haarlem een felle brand gewoed in perceel Wilhelmlnapark 19. waarin een pension gevestigd is. Geen der gasten was thuis en de pensionhoudster, mevr. Thijssen. vertoefde in haar woning in perceel 22, waar eveneens een pension gevestigd is. Buren ont deden omstreeks half negen den brand en waarschuwden de brandweer. De brand is ont staan in de achterkamer van de eerste verdie ping en breidde zich eerst uit naar de kamer aan de voorzijde. Vandaar is het vuur overt'- slagen naar de bovenverdieping welke in korten tijd in lichterlaaie stond. Het vuur verplaatste zich vervolgens naar de zolderkamers van per- ceelen 18 en 20. Door krachtig optreden van de brandweer bleef de brand hooft 19. De andere percee en liepen veel waU perceel en de inbeet lendende percenten schade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. protestanten een groot deel der onderwijskosten zelf Het betalen, bedroegen de uitgaven voor onderwijs 11.18 pCt. der hpjks begroeting en eerst in 1923, twee Jaar na de doorvoering der gelijk stelling, stonden die uitgaven weer op vooroor logse h peil. Van 1922 tot beden zijn de uitgaven gestegen van 104 tot 107 miUloen, wat. gezien den aanwas onzer bevolking -en dus de toename van het aantal leerlingen, feltelijk een verlaging be teekent. Het is dan ook een défaitisme van de ergste soort, in dezen tyd van economische de pressie de meening Ingang te doen vinden. dat,„ Nederland, dat gespaard bleet irr aeti gtoóten we-19» reldoorlog. niet meer in staat nou z|jn. znn volks onderwijs goed en degelijk te verzorgen. Meer dan ooit la liet nu zaak. OM aan ons onderwijs de-do grootste zorg wordt besteed, ten einde het op- groelend geslacht den strijd om het bestaan mo- geljjk te maken. De klacht over ons dure onderwijs is in den grond onredeljjk. ,j Ons onderwijs Is niet te duur. Ons land Is ook geenszins het land der kleine scholen. Het gemiddeld aantal leerlingen per school be draagt in Nederland 160; In Dultschland 125 en In België 99. En zeker Is dit wakr voor onze ka tholieke scholen, omdat daarvoor het cijfer 193 kan genoteerd worden. Ons land Is evenmin het land der vele onder wijzers. Het gemiddeld aantal leerlingen per onderwij zer bedraagt bij ons 33; m Dultschland la het 36 en in België 26. Algemeen is ook in de ons omringende landen de leerplichtige leeftijd hooger en zelfs belang rijk hooger dan in Nederland Toch woedt bij elke crisis getornd aan ons volksonderwijs en ook nu weer wordt onze lag. school bedreigd door ’n maat regel der Regeering. die meer dan welke ook In staat is het [>ell van ons onderwijs te doen dalen n.l. de verhooglng der leerllngenschaal. Meer leerlingen jier onderwijzer, ziedaar de wel ge makkelijke. maar uiterst fatale oplossing van het bezulnlglngsprobleem op Onderwijs De thans geldende leerllngenschaal is reeds zoo danig. dat aan tal van scholen door het werken van onbetaalde, hoewel volledig bevoegde krach ten. een mln of meer bevredigende toestand wordt verkregen, waardoor het onderwijs op peil wordt gehouden. Zy. die met de practUk van het onderwya te maken hebben, zijn er dan ook hartgrondig van overtuigd, dat de leerllngenschaal geenszins een wijziging in ongunstigen zin kan dragen, zon der het onderwas gevoelig te schaden. Toch grijpt de Regeering ook nu weer naar dit fatale bezuinigingsmiddel. Bij doorvoering van den voorgeatelden maatrecel zullen voor zeer vele mid- delgroote scholen de toestanden uit de jaren 19241928 weer terugkeeren. toen In korten tijd ons heele volksonderwijs was gedesorganiseerd. Een gehouden enquête wees uit, dat toen op een aantal van 1799 scholen niet minder dan 966 klassen werden aangetroffen niet meer dan 48 leerlingen, welke getallen varieerden van 49 tot zelfs 71. De op tal van scholen noodzakeltlkz combinatie van klassen waardoor dezelfde on derwijzer in één lokaal les te geven heeft aan 2 en dikwijls meer afdeellngen, bemoeliykte het onderwijs nog meer Algemeen zlln toen dan ook de klachten geweest over den toestand bil ons onderwys. niet alleen van de onderwijzersoraanl- saties. maar ook van het heele ryksschooltoezicht. En dezelfde toestanden zullen nu onvermyde- lyk weer terugkeeren Welke bezuiniging is wel te verwachten van een zoo diep ingryjienden maatregel? In de eerste Jaren stellig geen twee mlllloen. En voor dit luttel bedrag gullen dus vele onzer scholen weer gemaakt worden tot een soort kln- derpakhulzen, waar van regelmatig onderwys wei nig of niets kan terecht komen door de voort-’ durende spanning, waaronder gewerkt moet wor den Tal van leerkrachten zullen tegen een der- geluk zenuwsloonend werk niet bestand biyken. Voor deze geringe bezuiniging zullen ook van 1 Januari 1935 at een paar duizend onderwijzers en onderwijzeressen worden ontslagen om het le ger der werkloozen te gaan versterken, terwijl aan de velen, die thans nog in onleldlnv zijn, elk redeiyk uitzicht op een betrekklnv bil het onderwijs, waarvoor zy toch bestemd zijn, wordt ontnomen. Hoe kan de economische toestand van Neder land hiermee gered worden! Sooedlg zal bil’ken. dat de geringe bezuiniging A’eel en veel te duur betaald is. doordat ons onderwlls wordt ver knoeid tot groote schade van de ontwikkeling, die de kinderen onzer arbeiders, middenstander* en landbouwers, die de kinderen onzer katholieke "roote gezinnen zoo hard noodig hebben in den znn zwarr i atrlid om bet bestaan Laten wil een krachtig beroen doen on onze Regeering zich te bezinnen oo andere maatregelen en af te zien van haar nlan betreffende de leerlln- eenschaal. waardoor de vitale belangen van ons volksonderwys ten zeerste worden geschaad Het Bestuur der St WilHbrnvdusfederatle. federatie van Aleemeene Diocesane Vereenlglngen van R.K. In verband met het dreigende conflict bij van Gelder's Papierfabrieken in Velsen heeft, naar „Het Volk” meldt, de rljksbemlddelaar mr. De Vries, schriftelijk om inlichtingen ge vraagd. Bjj een eventueel conflict zullen! 2750 arbei ders betrokken zijn. „Een paar komt zich laten schelden. De man heeft zijden haren en oogen zoo eerlijk als een engel. Zjj zijn pas drie dagen getrouwd. ..Het was een ongelukkig toéval”, verklaart hij onschuldig. „Ik heb deze vrouw op een vacan- Uereisje leeren kennen. Wij kwamen toen toe vallig een „Zags” (gebouw van den burgerlij ken stand) voorbij en toen zijn wy naar bin nen gegaan.” Daar is een vier en twintigjarige ingenieur. Op hoogen toon elscht hij echtscheiding. „Maar u is pas drie weken getrouwd!' „Wat zou dat. ik was op reis en toen heeft zy myn flets verkocht.” „En om zoo n kleinigheid houdt toch van haar.” „Het is geen kleinigheid. De fiets was „Dux”! En wat de liefde betreft, dat is i een idealistische opvatting.” Ziet u, dat is Russische jeugd! De correspondent is wel zoo eeriyk. te er kennen, dat dergeiyke gevallen „verschrikke- lyk klinken", maar zoo zegt hy Het Bestuur vsn de Csnlslusfederstle: wet Bestuur van den Ned. R. K. Bond Gezinnen: RK. Jmirnsltstenver. tl 1 Asncezlen de gelegenheid heeft ontbroken bet bovenstaande te behandelen In de al*vm*-ne vergadering of In een vergadering van het Re- •tnur van de Ned R K JoHrn*’l*tenvereenlvjng, •vekenen de Voorzitter en de Her re’s ris van die Vereenlglng slechts voor hun persoon over Dultschland tegemoetkomender Is dan tegenover Nederland, wordt weersproken. Naar aanleiding van de vraag in verband met het Verdrag van Ouchy of het denkbeeld van de Nederlpndsch-Belglsche tolunle by de regee ring een punt van overweging uitmUH^ werd er op gewezen, dat dit denkbeeld zoozeer in het brandpunt der publieke discussies staat, dat reeds daarom de regeering het niet bulten den kring harer ovérweglngen zou kunnen laten. De regeering kan niet ontkennen, dat de gang van zaken met betrekking tot de ontwapening traag- is. De minister zegt het op prijs te stellen in verband met de gemaakte opmerkingen over de verhouding tot België het Inzicht hierover te verhelderen. De besprekingen omtrent de her ziening der verdragen van 1839 maken aan-, tnei*eiyke vorderingen, maar er biyven nog moeliykhedcn bestaan, die nader overweging van belde zijden noodig maken. Daarom zijn de besprekingen onderbroken met de bedoeling die na de eventueele kabinetswisselingen voort te zetten. In Het Gebouw voor K. en W. te Utrecht hield de Ned. R. K. Vereeniging van Handels- reizigers en Handelsagenten ,.St. Christoffel” Zaterdagmiddag een algemeene vakgroepen vergadering. welke werd gepresideerd door den heer J. B. Tilman. Op deze zeer goed bezochte vergadering sprak, nadat de voorzitter haar met een kort woord had geopend de heer Aug. Albregts over: „Doelstelling, taak en werkwijze der vakgroepen.” In zijn inleiding besprak spr. den arbeid in het algemeen als cultuurstuk den arbeid die gericht moet zyn op God. ter vervolmaking van de schepping, als den weg die vol doornen ligt, maar die tevens is de glorievolle weg. welke leidt naar het hoogste geluk. Voortgaande behandelde spr. in het kort eenige vakaangelegenheden waarbij spr. te vens eenige richtiyn'en aangaf. die kunnen leiden tot verbetering in de verschillende be staande mistoestanden. De vakontwikkeling noemde spr. een eersten eisch. Hieraan wordt veel te weinig aandacht besteed, terwijl er juist nooit genoeg aandacht aan besteed kan worden. De vakontwikkeling is noodig om de reizigers in staat te stellen hun functie in het distributie-wezen naar be- hooren te kunnen vervullen. De vakopleiding moet dan ook krachtdadig ter hand genomen worden. Slechts wanneer men een goede vak opleiding heeft genoten, kan men op goede gronden zijn rechten eischen. De prijzenregeling laat ook nog zeer en zeer veel te wenschen over. Spr. noemde eenige sprekende voorbeelden van wantoestanden, welke om verbetering schreeuwen,, welke ver betering slechts verkregen kan worden. Indien men zoekt naar alle mogeiyke maatregelen, die tot deze verbetering kunnen leiden, en wanneer deze zyn gevonden, ze met overleg toe te passen. Als voorbeeld noemde spr. os. het cadeau stelsel. Ook de Collectieve Arbeids-overeenkomst moet beter geregeld worden. EJr moet gestreefd worden naar een zoodanige regeling, dat meer eerlijke concurrentle-mogelykheden worden ge opend, welke zeer zeker een grooten vooruit gang zouden beteekenen. Tenslotte noemde spr. als punt dat verbete ring behoeft de organisatie der bedrijven, o.m. een goede organisatie der verkoop-actie van de fabrièken en achtte spr. van zeer groot be lang de aatie voor het Nederlandsch Fabrikaat, waarmede’men o.a. ook stelling neemt tegen aankondiging van buitenlandsche producten onder Hollandschen naam. Spr. legde vervolgens den nadruk op de wenscheiykheid van bestudeering der proble men op het gebied der Handelsorganisatie, omdat juist deze bestudeering, voor de han- delsretzlgers. als onderdeelen van het mecha nisme. dat staat tusschen producent en con sument. van zeer groote waarde is. In dit verband noemde spr. eenige oorza ken. welke geleid hebben tot verslechtering van de positie der handelsrelzlgers vertegenwoordiger van Telefunken, om tegen- a. Specialiseering van de industrie; b. Uitschakeling van den handelsreiziger door den groothandel, middels een uitgebrei de reclamecampagne c. Toenemende standaardiseerlng der dustrie (merkartikelen) d. De vorming van trusts, die het geheele bedrijf en de distributie aan zich trekken. Achter al deze problemen, zoo vervolgde spr., liggen echter ook andere oorzaken, waarvan wel de voornaamste is het feit, dat het ge heele economische niet geordend is. ge volg van het kapitalisme, dat ongetwyfeld vele wantoestanden en wanverhoudingen heeft doen ontstaan. Spr. wekte, zijn rede eindigend, krachtig op tot positieve medewerking aan de verbetering van het maatschappelijke leven in solidaristi sche richting, volgens de rlchtiynen door Z. H. den Paus in ZUn Encycliek „Quadragesimo Anno” aangegeven. Een zestal aanwezigen namen deel aan de gedachtenwisseling, die hierna volgde, waarin verschillende actueele onderwerpen ter sprake werden gebracht. Tenslotte sprak de algemeene geestelijke ad viseur. de weleerw. kapelaan H. H. B. Mulder een krachtig opwekkingswoord tot vergrooting der activiteit in de vakgroepen. Eindigend hoopte de eerw. spreker dat deze activiteit in de toekomst rykelljk vruchten mocht afwerpen. Hierna vergaderden de afzonderlijke vak groepen. ter bespreking van hun speciale vak aangelegenheden. „lasterlijk en beleedigend tegenover de dra- „gers van het Kerkeljik gezag In Nederland, „tegenover de Nederlandsche Priesterschap en .hare Seminarie-oplelding, tegenover de door .het Nederlandsch Episcopaat ingestelde, aan- „bcvolen en geregelde Katholieke Organisaties, „tegenover de Katholieke pers en het Katho- ,Jiek Onderwijs in Nederland: „ergernisgevend voor het Nederlandsche Ka- „tholieke volk; „aanmoedigend tot verdeeldheid, tot scheu- .ring, tot verzet tegen het Katholiek gezag.” Dat ten gevolge van dit verbod, overeen komstig Can. 1398. genoemd boek niet zonder het noodige verlof mag worden uitg egeven, gelezen, bewaard, verkocht, vertaald, of eenige wijze aan anderen meegedeeld.” betere qphoudingen pleegt te sluit de regeering zich van harte aan. Terwyi" in andere landen de tarieven worden verhoogd voor protectionistische doeleinden, hebben in Nederland regeering en*8»tan-Qe- neraal duidelijk biyk gegeven In de -huidige omstandigheden geenszins het tartef tot bevor dering van protectionisme te willen hanteeren. Wat betreft bet verdrag van Oslo wordt er de aandacht op gevestigd, dat sedert de onder- teekenlng de ergste economische moeiiykheden zyn ontstaan, die ook de Oelo-Staten tot op zichzelf ongewenschte maatregelen noopten. Van vérgaande tartefsverhooglng door de Belgische regeering sedert de sluiting van het Verdrag van Ouchy is den minister niets be kend De meening. dat België met betrekking tot de contingenteering van steenkolen tegen- izakelijk beperkt tot perceel fat werden licht beschadigd rschade op. Het verbrande lel waren verzekerd. De be waren niet tegen waker- n het zoo bescheiden voorgedragen Inleidend woord, dat de leider van onze Katholieke Staatspartij, prof. Aalberse, sprak by den aanvang der Haarlemsche Partyraadvergade. ring, en dat onder den bezielenden adem van de sen opperst-goedlgen, maar volkrachtlgen staatsman Is gaan leven en is uitgegroeid tot een der belangrykste politieke redevoeringen, welke er de laatste jaren In Nederland gehou den zijn, werd deze herfst-bijeenkomst van den Fartyraad de belangrykste In de vierjarige par lementaire periode genoemd, omdat zU den in set beteekende voor de volgende verkiezingen, omdat thans het program moest worden vast gesteld, waarmede de Katholieken in het jaar 1933 Hep verkiezingsstryd zouden Ingaan, om dat by deze verkiezingen weer voor vier Jaar over het politieke lot van ons land zou worden beslist en het program by die beslissing na tuur iyk een belangrijke rol zou spelen. Prof. Aalberse legde er den nadruk op, dat onze party als principieele party moet uitgaan van een vast beginsel ten aanzien van grondslag, richting en taak Inzake de maat- en dat voor ons. Katho- beginselen ontleenen aan beginselen van het Ge loof ook de leiding moeten hebben by ons prak- Toen de zeereerw. heer R. v. d. Heyde O. P.. rector van 't 8t. Llduina-gesticht te Warmond, zich Zaterdagmorgen naar den trein begal viel hy onderweg plotseling neer. Hy werd bin nengedragen in het huls van den heer Steyn, waar spoedig geesteiyke en geneeskundige hulp aanwezig was. De rector bleek echter reeds te zijn overleden. HU was sinds 1932 te Warmond. Txat deze vergadering zoo vlot verliep, dat i 1 men er zichondanks meenlngsverschil in *t opportunistische zoo eensgezind toonde, dat de onderlinge liefcïe er zoo schoon bewaard bleef, dat men eenstemmig hetzelfde groote doel nastreefde en zich niet aan party zucht of aan streven naar ijdele glorie te bulten (ing, dat men hier niet alleen lette op eigen belang, maar ook op dat van anderen bedacht was, dat alles Is natuurlijk allereerst te dan ken aan den goeden geest, welke allen, die het in onze partij wél meenen met de hoogste Ka tholieke belangen, bezielt. Op zichzelf is deze goede geest al een klein •onder, waarover leiders van andere politieke partijen, die niet ééns alle rangen en standen behoeven Vb bevredigen, in hun eenzame oogen- bllkken maar eens moeten nadenken. Wie doet het ons na: In volkomen Vrede en eensgezindheid gc- leid door de hoogste motieven in een derge- Hike discussievergadering. waar iedere rang en iedere stand het woord voeren kan, tot over- "Hstemmlng te komen, zonder dat er overwin naars en overwonnenen zijn? Een groot deel van den spreektijd is in be- sl*g genomen doo^ de afgevaardigden van Den ®*hg, die hier moties, voorstellen en amende menten te verdedigen hadden, waaraan de agi tatie van prof. Veraart niet vreemd was; de moties, de voorstellen en de amendementen •erden echter allemaal na kortere of langere discussie Ingetrokken, ófwel de afgevaardigden mfereerden zich aan het prae-advies van de iqa v-L.. <w sr w- aarom wij hier enkele zinnen uit de in- \A/ leidende rede van prof. Aalberse nog eens nadrukkelyk memoreeren? Omdat wij thans na afloop van deze Par tijraadsvergadering dankbaar mogen conclu- deeren, dat de leiders van onze Staatsparty alle door prof. Aalberse verkondigde waarheden mede biyken te erkennen en volkomen con amore aan alle door hem uitgesproken ver wachtingen hebben willen beantwoorden. Wie in deze vergadering de stemming der af gevaardigden heeft aangevoeld en den onder ben heerschenden geest heeft ondergaan. hy móest wel tot de overtuiging komen, dat hier geen verschil van meening omtrent de in de politiek leidende beginselen ontleend aan het geloof te bespeuren was: hier vergaderden de voormannen van een prlncipieel-Katholleke party, hier was men er zich van bewust, dat in het principieele onzer party haar kracht en haar eenheid verankerd lagen, hier heerschte „de goede gezindheid”, welke onze politieke eenheid bewaren wil „voor alles, na alles, boven alles en ten koste van alles”, hier kwamen tot uiting vastberaden heid en zelfbedwang, hier werden de geci teerde Paulinische vermaningen nageleefd, zóó, dat de groote Apostel, indien hy in deze vergadering aanwezig had kunnen zijn, zonder twijfel een woord van hulde en dank gespro ken zou hebben!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5