ONS BLAD De Sovjet-republiek entert I VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden Vroege winter in Amerika bemoeiingen De verkiezingen in België Von Schleicher’s FRANKRIJK EN POLEN AAN DEN HAAK AMERIKA EN ENGELAND EENS GEWORDEN? ZIJN KANSEN STIJGEN JOH. LAUWERS DE BAROMETER ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 52 12 TROTZKV» RONDREIS DOOR DENEMARKEN Roemenië niet gevangen Winter in Schotland Geduchte tneeuwttorm e ZESTIEN BLADZIJDEN Nieuwe Fransche nota aan Washington eertte nota Gesprek Lindsay-Mills Het alcoholverbod Reeds 1O graden vorst Zet December bijeengeroepen Graanmolen verbrand (United Pre») e i Buitengewone Volken bondsvergadering Londen zou alleen 65 millioen dollar rente betalen en geen af lotting Naar een politieken wapenstilstand Hoe een event, kabinet Von Schleicher er uit zou zien Trotzki en zijn trouw in den trein op weg van Esbjug naar Kopenhagen Storm op de Kaspische Zee De zetelverdeeling per provincie Het ziet er voor de werkloozen zeer tlecht uit Geweldige brand op Broadway Overeenttemming met de Nazi’t? PAYGLOP 3 ALKMAAR Fototauchen zeer goedkoop Overeenttemming tuttchen den generaal en de Nationaal- Socialitten niet uit gesloten Het Weer iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiinii f g 1 I i i Sm ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20cJngez. med. 40 c. p. regel; idem op pas één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Herhaling en aanvulling der De nieuwe gouverneur van Ierland mui nu/ tn NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD I Nieuwe Fransche nota aan Washington. Studentenonlusten te Lemberg. Barre winter in Schotland. Mgr. Diepen te Rome. Kolenbesprekingen te BrmneL mijnen worden niet verkocht. Oranje Nasaal on- 3 Engeland moet bet meeste opbrengen: aan rente en aflossing alleen reeds een bedrag van 95.5 millioen dollar. Dan volgt Frankrijk met 19.3 millioen. De kleinste schuldenaar Is Hon garije met slechts 40.000 dollar. Op IS Decem ber moet er in totaal betaald worden 124.934.431 dollar. Het vonnis der Bossche Rechtbank Insake het Bossche „geval” door het Hof vernietigd. In Noord-Limburg en Brabant weer aardschok ken gevoeld. Verlaging spoorwe gabon nementen met Ingang van 1 Januari a. s. Buitengewone bUeen. Het stroopersdrama te Egasond; begrafenis van het slachtoffer. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Admmijtratia 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar 2 85 Met geilluitreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Hoogste stand op Dinsdag l uur n.m.: 771 Stilstand A Tot nu toe hebben de onderhandellngen zich nog steeds op den grondslag van een nieuw kabinet Von Papen bewogen. In politieke krin gen gaf men hedenavond echter een Kabinet von Bchle’cher de meeste kans. Nader vernemen wij, dat by de bespreking met Breltscheld en Schleicher gebleken Is. dat de 8.PX). In oppositie zal gaan tegen ’n kabinet- Schleicher, terwijl zoowel het Centrum als de Pelersche Volkspartij en de Dultsche Volkspartij bereid zouden kunnen zijn een kablnet-Schlet- cher te tolereeren. Er heeft geen bespreking plaats gehad tusschen Schleicher en Hugen. berg, evenmin als tusschen Hugenberg en Von Papen. PARUS. 38 Nov. (Reuter.) De diplomatieke medewerker van Havas verneemt van gezag hebbende zijde, dat de Fransehe regeering den tekst overweegt van een nieuw antwoord aan de Amerlkaansche regeering. Hierin zou de kwestie dér schuld aan de Vereenigde Staten opnieuw ter sprake worden gebracht zonder dat vooruit wordt geloopen op het resultaat der thans aangeknoopte onderhandellngen in het bijzonder met betrekking tot den termijn van 15 December, terwijl de nieuwe Fransche nota voorts de argumenten, vervat In de eerste nota zal herhalen en aanvullen. 15 December Is de fatale datum. Frankrijk, Engeland, België, Italië, Hongarije, Polen, Tschecho-Slowaklje, Estland. Lltauen, Letland en Finland moeten dan betalen. nachts, overdag weinig verandering temperatuur. Hoogste stand: 775,1 te Maastricht. Laagste stand: 720,4 te Jan Mayen. Zon op 7.45, onder 3.51. Eerste Kwar tier Zondag n.m. 10.05. Licht op 4.21. BRUSSEL. 28 Nov. (V. D.) De verkiezings uitslag voor Brussel is: Socialisten 107.589 stemmen, 11.000 'meer, 8 zetels. Katholieken 104.531, 3000 minder, 9 zetels. Liberalen 79.141, 5000 meer. 7 zetels. Communisten 12.599, 3000 meer, 1 zetel VI. Nationalisten 43.694, 2000 minder, 1 zetel. Belg. Nat. Partij 3558. Radicaal socialisten 381. Nation, radicalen 237. geschil over Mands- joorlje, wordt van offlcleele zijde verklaard, dat volgens de meenlng der regeering deze aange legenheid alleen den Volkenbond aangaat Amerika zal dan ook aan de beraadslagingen te Genève over het LyUon-rapport geen deel nemen. VerwaehUng: Zwakke tot matigen. Zui delijke tot Zuid-Westelijken wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neer slag, temperatuur om het vriespunt des In WASHINGTON, 28 Nov. (Eigen telegram) Van democratische zijde doet men zijn uiterste best om de opheffing van het alcoholverbod binnen deq kortst mogeljjken tijd gedaan te krijgen. De nieuwe vice-president John Dar ner heeft aan de juridische commissie van het Huls der Representanten een resolutie doen toekomen -vaarln ten spoedigste opheffing wordt verlangd. In de eerstvolgende zitting op den Oden December as. zal de resolutie reeds In behandeling worden genomen. (United Press) MOSKOU. 28 Nov. (V. D.) Tengevolge van een zwaren storm op de Kaspische Zee worden verschillende trawlers met In totaal 44 man aan boord, vermist. Verscheidene vliegtuigen zoeken naar de schinbreukelingen. Een mili taire vlieger deelde Maandag mede, dat het Russische ss. „Bednota” gezonken Is. De be manning kon worden gered. BERLIJN, 28 Nov. (W. B.) Tegen de ver wachting tn heeft Rjjkspresldent Hindenburg gisteren geen partijleiders ontvangen. Wel heeft Rljksweermlnister Von Schleicher na zijn bezoek aan Hindenburg een aantal per sonen uit het parlementaire leven opgezocht. WASHINGTON.- 28 Nov. (Eigen telegram.) Voor de Vereen. Staten bestaat er nog steeds geen aanleiding hun tot nu toe ingenomen standpunt tegenover de Europeesche schulde- naars-staten te wijzigen. Mills verklaarde na zijn onderhoud met Hoover en Stimson, nog, dat de Amerlkaansche regeering op verdere be talingen van Engeland en de andere landen rekende. Verdere mededeellngen over het onderhoud tusschen de drie politici werden niet verstrekt. Binnen 48 uur zal echter wel meer omtrent Amerika’s houding bekend zijn. (United Press) Ook Letland heeft thans te Washlngtotn uit stel van betaling van den rentedlenst aange vraagd. Het heeft reeds eerder gebruik gemaakt van een clausule, volgens welke 90 dagen uit stel voor de amortisatle-betaling kan worden verleend. De Amerlkaansche ambassades te Parijs en te Rome hebben het Staatsdepartement mede gedeeld, dat zij er beslist op rekenen dat Frank rijk en Italië den December-termijn zullen be talen. NEW YORK. 28 Nov. (VD). De winter Is In Amerika dit jaar al aeer vroeg Ingetreden. Te New York daalde de temperatuur in den afgeloopen nacht tot tien graden onder rnü. Twee werkloozen zijn in den loop van den nacht doodgevroren. De particuliere organi saties tot hulpverleening, zooals bijvoorbeeld het Leger des Hells, deelen mede, dat alle toe* vluchtlokalen, nachtasyls en noodverbltfven tot de laatste plaats waren bezet en dat vele dui zenden gen onderdak meer konden vinden. Men verwacht In de komende wintermaan den vreeaelijke ellende, aangezien de werkloo zen noch werkloozen-ultkeering. noch eenlgen anderen overheidssteun krijgen. De naar het warme Zuiden vertrekkende leege goederen treinen en automobielen nemen tienduizenden werkloozen mee. In het barakkenkamp dar oud-strljders in de buitenwijken van New York heerscht eveneens groote nood. De meeste daar ondergebrachte gezinnen zijn zonder eenig mid del van bestaan en kunnen zelfs hun woning niet verwarmen. De winterstorm heeft groote vertraging u> het scheepvaartverkeer veroorzaakt. De meeste transatlantische booten, oa. het Lloyd-stoom- schlp ..Stuttgart", kwamen met een halven dag vertraging aan. De loonsverlaging In Noord-Holland; eoc.- dem. gedeputeerden moeten tegen stemmen. van de eerst geponeerde voorwaarde afgezien, en zich tevreden betoond met het opnemen van ‘n speciale verklaring In *t met Rusland ge sloten nonagressle-pact, waarbij de Sovjet zich verplicht met de Roemeensche belangen reke ning te zullen houden. Deze speciale verkla ring heeft natuurlijk ten doel eventueele con flicten tusschen belde landen te vermijden, waardoor Roemenië in de armen van Italië en Dultschland zou kunnen worden gedreven. De strtjd tegen het cadeaustelsel. NEW YORK. 28 Nov. (V. D.) Op Broadway Is Maandag een geweldige brand uitgebroken, welke hel geheele verkeer In het amusements centrum tot stilstand bracht. Het vuur was ontstaan in een door Russen geleide nachtclub en greep direct om zich heen. Ter bestrijding van den brand was de brandweer met zeer veel materiaal aanwezig. De localitelten der club brandden evenwel geheel Bit. Er was een sterke rookontwikkeling; 30 brandwecbts geraakten onwel en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. De materleele schade bedraagt 35,000 dollar. WASHINGTON, 29 Nov. De Briteche am bassadeur te Washington, Sir Ronald Undsay, had gisteren een onderhoud met den Amerl- kaanschen Staatssecretaris van de Schatkist, Ogden Mills. Naar verluidt werd een regeling uitgewerkt voor de schuldenbetallng van 15 December as., en wel op zoodanigen grondslag, dat Engeland 65 millioen dollar aan rente moet betalen en dat het Amerlkaansche Departement van Financiën uitstel verleent van de betaling van het amortisatie-bedrag op het kapitaal, groot 30 millioen dollar. Naar verder uit Londeh wordt geseind, ver wacht men aldaar, dat Engeland deze regeling In zijn nieuwe nota, welke vermoedelijk heden avond naar Washington wordt verzonden, zal voorstellen. De gouverneur van de Bank of England zou bepleit hebben, dat, wanneer de regeling tot stand komt, 10 millioen rond In goud en 13 H millioen Pond in dollars zou worden betaald. Aangezien Strasser en Frick waarschijnlijk reeds Dinsdag In den loop van den dag te Ber lijn zullen aankomen, mag aangenomen worden dat spoedig een onderhoud zal plaats vindon tusuchen deze belde heeren en Von Schleicher In politieke kringen gelooft men dat een over eenstemming tusschen Schleicher en de N.8D AJ*. niet is uitgesloten. Indien te voren wordt bepaald, dat het kabinet slechts een overgangs- kabinet voor zeer korten tijd zal zijn. Indien dit ondubbelzinnig zal zijn vastgelegd en Von Schleicher zal afzien van een aantal soclaal- politieke maatregelen, kan een kabinet-Von Schlelcner als zeker worden beschouwd. DUBLIN, 28 Nov. (Reuter.) Men neemt a-r, dat de nieuwe gouverneur-generaal van dtn lerschen Vrijstaat, Buckley, niet zijn *ntrek1 - hemen In de offlcleele i'~'—- nlx-park, terwijl men verder verwacht dat h j zijn geheele salaris van 10.000 pond weer In d." schatkist zal terugstorten De plechtigheid der eedsaflegging op Zater dag jl. hac plaats in de lersche taal en naar vernomen wordt, gaat Buckley niet naar Lon den om zich aan den koning voor te stellen, daar de tegenwoordige regeering van den VrU- staat dit voor onnoodig houdt. GENèVE. 28 Nov. (V. D.) De buitengewone plenaire vergadering van den Volkenbond is Maandag door den president, den Belgischen minister van Bultenlandsche Zaken. Hyman, bijeengeroepen tegen Dinsdag 6 December Op de agenda staat het beroep der Chlneesche re geering op den Volkenbond met betrekking tot het conflict met Japan, voorts de goedkeuring van de Assemblée den tot nu toe plaatsvervah- genden Franschen secretarls-generaal van den Volkenbond. Avenol. te benoemen tot secreta rls-generaal. Sir Eric Drummond treedt den 30 Juni 1933 af als secretarls-generaal Voorts heeft Hyman de leden der commissie van 19 bijeengeroepen op Donderdag 1 Decem ber ter voorbereiding van de behandeling der Mandsjoerljsche kwestie. Zooals bekend, zijn in deze commissie alle groote mogendheden ver tegenwoordigd. De Chlneesche gezang Yen heeft Maandag een nota overhandigd van het verbond van Mohammedanen In China, waarin 50 Moham medanen by Allah zweren nimmer te zullen toelaten, dat de staat Mandsjoerye wordt er kend. In de nota wordt verklaard, dat de Mo- hammedaansche broeders over de geheele we reld het eens zyn met dit besluit. BRUSSEL, 29 Nov. (Reuter.) De offlcleele uitslagen van de algemeens verkiezingen, die Zondag In België hebben plaats gehad, lulden als volgt: In de provincie Oost-Vlaanderen werden ge- koaeh: katholieken 12 (winst 1 zetel), liberalen 2 (positie onveranderd)socialisten 6 winst 1 zetel), frontlsten 2 (verlies een zetel). De zetel van den partyiooze Delllle, die zich aan de kiezers niet voorstelde. Is vacant. (Volgens ’n andere opgave zou deze zetel aan de frontlsten toevallen). In de provincie Namen werden gekozen, ka tholieken 4. liberalen 1, socialisten 4. Geen ver andering tn de positie. In de provincie Antwerpen: katholieken 11 2 (winst 1), socialisten 9 (winst 1), liberalen (geen verandering), frontlsten 1 (verlies 2). In de provincie Luxemburg: katholieken (winst 1 zetel op de liberalen), socialisten (positie onveranderd). In de provincie Limburg: katholieken (winst 1 zetel op de liberalen), frontlsten (positie onveranderd). In de provincie Luik: katholieken 7 (positie onveranderd), socialisten 12 (onveranderdli beralen 3 (verlies 1 zetel), communisten een zetel gewonnen. De zetel, dien de liberalen verliezen, werd te Vervlers bezet door Fort- homme, den minister Van Verkeerswezen Provincie Henegouwen: communisten winnen een zetel, liberalen vier (verlies 1). Voor het geheele land, met Inbegrip van de provincies Brabant en West-Vlaanderen, zijn de verliezen en winsten als volgt verdeeld: Winsten: katholieken 3. socialisten 3, com munisten 2. Verliezen: liberalen 4, frontlsten 2, partyioo- zen 2. De nieuwe Kamer zal tellen: Katholieken 79 zetels, socialisten 73 zetels, liberalen 23 zetels, frontlsten 8 zetels, commu nisten 3 zetels. n Frankryk gaan de rechtsche kringen ge weldig te keer tegen het Fransch-Russlsche nonagressle-pact en arbltrage-verdrag, welke men daar een diplomatieke domheid noemt, en in Sovjet-Rusland beschouwt men t tot standkomen der verdragen met Polen eu Frankryk als een formidabele overwinning der Sovjet-diplomatie. Vanuit algemeen Internatio naal oogpunt bedien, kunnen de thans geslo ten of op het punt staande van gesloten te wor den verdragen een wezenlyk element vormen In de pacificatie der Europeesche verhoudin gen, maar Sovjet-Rusland Is In leder geval de meest winnende party. Het heeft zyn Weste- lyke grenzen afdoende beveiligd zonder zijn aanspraken op de souverelnltelt van Bessara- bië te hebben opgegeven. Het zal In Franfcryk een geldschieter vinden voor zyn kapltaal-be- hoevende Industrialisatie, terwyi het niet zal dulden, dat de nieuwe verdragen de geregelde betrekkingen, welke het met Dultschland derhoudt, ongunstig zullen beïnvloeden. KEULEN. 38 Nov. (V. D.). De ..Kölnlscho Zeltung" schryft over den uitslag van de ver kiezingen in Eupen-Malmedy oa.: Het voorloopige resultaat van de Belgische verkiezingen In de voormalig Dultsche gebie den Eupen, Malmédy en St. Vlth heeft een onaanvechtbare overwinning van den Dult- schen eigen aard gebracht. De drievierde meer derheid van het Dultsche element levert op nieuw het bewys, dat een vrij, onbeïnvloed referendum, gelyk dit oorspronkelijk in het verdrag van Versailles was opgenomen, met overweldigende meerderheid zou aantoonen, dat Eupen, Malmédy-St. Vlth willen terugkee- ren in het Dultsche Ryk. Het laatste woord Is nog niet gezegd over Eupen en Malmédy. De ..Kölnlsche Volkszeitung” schryft over den uitslag der verkiezingen dat de vaderland-' sche gedachte ondanks ontzaggeiyke moeilijk heden en tegenstanden wederom gezegevierd i heeft. Opnieuw is gebleken, dat de geheele be volking zich „Belg tegen wil en dank" voelt. het kablnet-von Schleicher afhankeiyk te wil len stellen van de offlcleele toetreding van een natlonaal-sociallst in het kablnet-Schlelcher Van de tegenwoordige ministers zouden Neurath (Bultenlandsche Zaken), Schwerin v Krosigk (Financiën) en Eltz von Ruebenach (Posteryen en Transportwezen) aanblyven. De laatste beslissing berust evenwel by den Rykspresident, zoodat het zeer wel mogeiyk is. dat von Papen nogmaals met de kablnetsvor- mlng zal worden belast, mits hy daartoe na- tuuriyk bereid is. De avondbladen behandelen uitvoerig de ka binetscrisis, waarbij er op gewezen wordt dat thans onderhandellngen worden gevoerd met het doel tot een z.g. politieken wapenstilstand te komen, waardoor het nieuwe presidentieels kabinet In de gelegenheid zou worden gesteld ongestoord te werken tot het voorjaar, met uit schakeling van den Ryksdag. Kenmerkend voor het optimisme waarmede de bemoeiingen van von Schleicher te Beriyn worden gevolgd, is, dat reeds de minlsteriyst van een eventueel kablnet-Schlelcher in de bladen wordt besproken. Reeds neemt men aan. dat von Schleicher als Rykskanseller het Ryksweermlnlsterle zal willen behouden, voorts dat. Indien het niet mocht gelukken een natio naal socialist voor Blnnenlandsche Zaken te winnen. Dr. Bracht hiervoor in aanmerking zal komen, dat landbouw door den heer von Knebe'.—Doeberite zal worden geleid, terwijl tenslotte de portefeuille voor economische raken en arbeid sou worden toevertrouwd aan Dr. Gerake. Dit zyn natuurlijk slechts com binaties. aangezien voor arbeid bijv, ook Steger- wald'a naam wordt genoemd. Het Centrum schijnt evenwel de afvaardiging van een lid in KONINGSBERGEN, 29 Nor. (Reuter) In het O-Prulsische dorp Stuhm is een graan molen afgebrand. 5000 centenaar graan wer den een prooi der vlammen. De schade be draagt 100.000 mark en ia door verzekering gedekt. rankrijk stond erop, dat eerst Roemenië H tot een vergelijk met Sovjet-Rusland zou koenen, alvorens zelf definitief de Sovjet- voorstellen te bezegelen. Zooals het 1 Russisch- Poolsch non-agressle-pact beschouwt als een dam tusschen Sovjet-Rusland en Dultschland, zoo hecht het aan een Roemeensch-Russlsch non-agressle-pact de beteekenls van een hinder paal voor een mogeiyke aaneensluiting van Italië en Sovjet-Rusland in vereeniglng met Dultschland tegen Frankrijk. Het oefende daar om zware pressie uit op de regeering te Boeka rest, maar Tltoelescoe, de vermaarde Roemeen- sche minister van bultenlandsche zaken, heeft de waardigheid en het zelfrespect van Roemenië te lief om ze zoo maar voor Frankryks vriend schap te verkoopen. Hy stelde voor het afslui ten van een non-agressle-pact de conditio sine qua nod”, dat Sovjet-Rusland het na den Wereldoorlog aan Roemenië toegewezen bezit van Bessarabië officieel als rechtmatig zou er kennen, doch Moskou dacht er niet over dit te doen. Het eenlge, waartoe het bereid bleek, was de Bessarablsche kwestie als een dlscusslabele aangelegenheid voorlooplg blauw-blauw te la ten, maar daarmee wenschte Roemenië geen genoegen te nemen. De onderhandellngen tus- schen Roemenië en Sovjet-Rusland werden afgebroken, zéér tegen den zin van Frankryk in. De opvallende verbroedering tusschen Italië en Hongarye, welke zich duideiyk manifesteer de by het bezoek ‘van den Hongaarschen mi nister-president Gömbös aan diens hoogver- eerden vriend Mussolini, moest geneutraliseerd worden door het vormen van een Roemeensch- Russlsch tegenwicht. Frankryk heeft dat ech ter niet kunnen bereiken. De nationale trots Van Tltoelescoe verzette zich tegen den Fran- schen druk. Nu het ondoenlijk bleek een over eenstemming tusschen Roemenië en Sovjet- Rusland te bewerken, heeft Frankryk maar LONDEN, 28 Nov. Gisteren en gedurei den afgeloopen nacht, heeft boven Noord- Mldden-Engeland een hevige storm gewc die op sommige oogenbllkken een snelheid i 110 KM. per uur bereikte. Het stoomsc .Britannic” arriveerde met 24 uur vertrag te Liverpool. Op de Wear kweenen twee stoc schepen met elkaar In botsing en by het eiland Isley liep een trawler aan den grond. Op eenlge plaatsen in Schotland woedden neeuwstormen. waardoor het verkeer grooten last ondervond. By Inverness blevsn twaa.f automobielen In de sneeuw steken, zoodat de inzittenden de auto's verlieten en hun reis te voet voortzetten. De politie te Londen waarschuwde de be woners van enkele laag gelegen stadsdeelen zich gereed te houden hun woningen te ont ruimen. Op enkele plaatsen stond de Theems ntw slechts 30 cM. beneden den kaderand. Eerst 's nachts om twee uur kondigde een kanon schot de bevolking aan, dat het gevaar geweken was. BERLUN, 28 Nov. (V. D.) De ryksweer- mlnister von Schleicher heeft Maandag een onderhoud gehad met den leider der Centrum party. prelaat Kaas. Het onderhoud duuroe ruim 3 uur. Resultaat en inhoud der bespre kingen werden streng vertrouwelyk verklaard. Naar echter uit Centrumkringen verluidt, heeft generaal von Schleicher In dit onderhoud -mededeellngen gedaan over aard en om vang van de hem door den rykspresident gegeven opdracht. Verder werd daarop het standpunt van het Centrum ten opzichte van deze op dracht besproken. Het verluidt, dat over bet geheel de indruk by het Centrum gunstig ge noemd xan worden: men houdt het dan ook voor niet uitgesloten, dat op de basis xan deze opdracht een overeenstemming zou zyn te be reiken. Toch verwacht men In Centrumkringen dat de onderhandellngen nog gerulmen tijd zullen duren, eventueel tot aan het .byeenkomen van den ryksdag d.wx. tot 6 December Generaal von Schleicher ia tn ieder geval voornemens niets overhaast te doen en de oti- derbandelingen kalm te voeren. indelyk is Sovjet-Rusland erin geslaagd Polen en Frankryk met een non-agressle- pact te enteren. Het non-agressle-pact en het arbltrage-verdrag met Warschau is reeds geratificeerd, terwyl de pennen in den Inktpot zyn gedoopt om de overeenkomsten met Frank ryk te onderteekenen. Het heeft lang geduurd vóór het zoover was, want Frankryk had de eventueele ondertekening afhankeiyk gesteld van het sluiten van soortgeiyke verdragen tus schen de Sovjet-Unie en de Baltlsche landen Polen en Roemenië, welke verdragen aan dar met Frankryk vooraf moesten gaan. Op deze wyae wilde het zich de leiding verzekeren in de politiek der West-Europeesche mogendheden tegenover Sovjet-Rusland. Het wilde het com mando voeren op de papieren schans, welke aan de Dultsche Oost-grens zou worden opgeworpen oen te verhinderen, dat Moskou bij een eventueel conflict In Europa gemeene zaak zou maken me' Frankryks natuurlijken vijand te Berlijn. Dl' wenschte het te dringender, daar sinds het ver drag van Rapallo de betrekkingen tusschen Dultschland en Sovjet-Rusland zich ontwikkel den in een door Frankrijk allerminst graag ge ziene richting. Thans nu In Dultschland de na tionalistische reactie weer dreigend Is herleefd popelde Frankryk meer dan ooit om het me: Moskou op een pacifistisch accoordje te gooien Na de Baltlsche landen was het Frankryk'. trouwe bondgenoot Polen, die het eerst en het verst vooruittrok op den nieuwen weg, die me' non-agressie-pacten is afgepaald. Polen Is met eenzelfden angst en achterdocht ten opzichte van Dultschland bezield als Frankryk. Deze angst en achterdocht kwamen Bovjet-Rusland, dat uitsluitend naar het tot stand komen van een serie non-agresslepacten verlangde om zich tegen aanvallen van buiten te beveiligen en al zyn aandacht en kracht te kunnen concentreeren op den niet byster vlot tenden opbauw en bevestiging van zyn econo misch stelsel binden zyn grenzen, zeer te stade. Bovendien wekten de spannende gebeurtenissen In het Verre Oosten, waar Japan een de Russi sche belangen bedreigende expansle-polltlek voert, groote bezorgdheid In Moskou. Hoe vrjjer Rusland In het Wésten de handen krygt, hoe minder het een botsing in hst Oosten zou be hoeven te vreezen. Zoo werkten dus de verschil lende belangen naar elkander toe. Maar zy kon den tot nog toe niet In elkaar haken, aange zien het met de inschakeling Van Roemenië In de keten van geprojecteerde hon-agressle-ver- dragen niet wilde lukken. WASHINGTON, 28 Nov. (Eigen telegram). Over de houding van Amerika tegenover de byeenroeplng van de buitengewone vergadering 1 vsn den Volkenbond ter behandeling van het ambtswoning in PbG— Japansch—Chlneesche trrtrtwoohf Haf «X. i wtf1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1