ONS BLAD De Sovjet-republiek entert I Amerika’s parlement bijeen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden FRANKRIJK EN POLEN AAN DEN HAAK Fa. van der HORST St. Nicolaas-geschenken AMERIKA EN ENGELAND EENS GEWORDEN? TWEEDE ZITTINGS PERIODE DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKM tAB a I I WOENSDAG 30 NOV. 1932 HET WINTERT FEL IN AMERIKA Roemenië niet gevangen Komt Gandhi vrij? Aldoor nieuwe geruchten o o DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN KUNSTHANDEL Marin over de schulden kwestie Langestrut 21 bekende melodie Londen zou alleen SS millioen dollar rente betalen en geen aflossing Gesprek Lindsay-Mills Henry Ford er boven op „Muf zur Wahrheit” De Botsingen in Baskische gemeente (United Pres*. Nadruk verboden) Von Papen toch Rijks- kanselier Belangrijke beslissingen te wach ten in oer band met de prohi bitie en de ontwapening 75.000 ton kolen worden op bevel van den burgemeester van het New-Yorksche stadsdeel Bronx gratis onder de werk- loozen verdeeld Fransche regeering in gevaar? Hevige aardschokken in Chili k Heden heeft Hitler nog een onder houd met Won Schleicher Engelands antwoord nota aan Amerika Kabinetsraad in het Lagerhuis „lamme ganzen” ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnt'r''”~” 433 Goebbels zingt V Op een TelefoM 475 LWIIII lUUi 11 '111 f f t-t Jl777. er.- Mi ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 53 NOORD HOLLANDSCH DAGBLAD Brand te Eindhoven. De oorzaak der aardschokken. I de re- verdwenen. ien mi- loogver- kwestle, zoolang de desbetreffende onderbande- ringen niet ten einde zijn. Hij zal de Kamer evenwel niet voor een fait accompli plaatsen. In de financleele commissie zal hij zich er toe beperken de ontwerp-resolutle van Marin te bestrijden. Mocht dit voorstel nog worden in- gediend in de Kamer en daar in stemming komen hetgeen Vrijdag het geval zou zijn dan zou Herriot, naar hij verzekerde, zien ge dwongen zien de kwestie van vertrouwen te stellen. Demonstratief Congres van Spoorweg-organi- saties. Vergadering der Vereeniging voor actieve han delspolitiek belangwekkende redevoeringen. plaatst gres. geerioé Voorioopig betalingsaccoord tnsaehen Amerika en Engeland? Marin over de schuldenkwestle. Von Papen tóch RUkskanselier? Steiger Ingestort te Veghel; vier arbeiders gewond. Wijziging in de oorspronkelijke reorganisatie plannen betreffende de vredeasamenstelling van de landmacht. PARIJS. 29 Nov. (V. D.) In de Kamerzitting van heden, die gewijd was aan de Fransch- stelde Marin van le prohibttiekwestle geen onafhan- pïex van kwesties meer, maar schijnt band te staan met het vraagstuk der ilastlngen. Nieuwe belastingen zijn ■rmljdelijk. Verzacht men nu de prohibitie, itslult men in den vorm van lichte al- dranken een rijk vloeiende belas- ting in deficit en handel en volks- die re kenen met drastische bezuinigingsmaatrege len. maar deze zullen om het Invoeren van bodig te maken. Of i. we belastingen reeds zal worden beslist, ha of Roosevelt een extra-zlttlng van het Bonds- parlement tegen den volgenden zomer aan- kondigt. Dan zpuden in die zitting de nieuwe belastingen kifnnen worden behandeld. Bij den hqfdigen toestand der financiën Amerika Is kelijk comi in eng verl nieuwe A>e onvei dan ggitsli cöhoMsche SANTIAGO DE CHILI. 2» Nov. Dinsdagoch tend zijn te Santiago opnieuw hevige aard schokken waargenomen. Vele personen werden gewond, de schade is aanztenljjk. In parlementaire kringen heecht men grooo waarde aan deze verklaringen van Herriot Mei, is zeer zeker van meening, dat het hem niet zal gelukken in de.xKamer een meerderheid te vinden voor de betaling der schulden en de door hem te stellen vertrouwenskwestie dan oe val der regeering zou beteekenen. een redevoering te Weimar noemde dr. Goebbels spottend allerlei namen van mannen, die thans voor Rijkskanselier in aanmerking komen. Het liefst zag hij maar Pranz von Pa pen terugkomen. Dit zou het eenvoudigste zijn. Ten eerste weten wij. hoe wij hem moeten be handelen. Ten tweede kent de natie hem, ten derde weet iedereen, wat hij van hem moet denken. Kort en bondig, het is tijd, dat wij uitbarsten in het lof- en boetgezang: „Gott erhalte Franz den Papen". BILBAO 29 Nov. (Reuter). In het plaatsje Derio drongen Baskische Nationalisten het ge bouw der repubiikeinsche clubs binnen, waar Uit zij pas na een heftig handgemeen konden Worden verdreven. Op straat wilden de nationalisten toen een optocht "vormen, hetgeen botsingen veroor zaakte. waarbfj verscheidene schoten vielen. In het gebouw der repubiikeinsche club zijn eenlxe vensterruiten ingeslagtn. Zes nationa listen zijn gearresteerd en bet gebouw der Bas kische nationalisten in Derio is op bevel'tier PoUUe gesloten. schen druk. Nu het ondoenlijk bleek een over eenstemming tusschen Roemenië en Sovjet- Rusland te bewerken, heeft Frankrijk maar van de eerst geponeerde voorwaarde afgezien, en zich tevreden betoond met het opnemen van 'n speciale verklaring lp t met Rusland ge sloten nonagressle-peet. waarbij de Sovjet zich verplicht met de Roeméensche belangen reke ning te zullen houden. Deze speciale verkla ring heeft natuurlijk ten doel eventueele con flicten tusschen beide landen te vermijden, waardoor Roemenië in de armen van Italië en Duitschland zou kunnen worden gedreven. Op den 5en December komt het 72e Bonds- parlement der Vereenigde Staten voor zijn tweede zittingsperiode bijeen en zal. zooals men aanneemt, den bodem effenen voor de ..nieuwe daden”, die de nieuwe president Roo sevelt, die op 4 Maart 19M zijn ambt zal ovememen. in uitzicht heeft gesteld. De hallen van het kapitool zullen gevuld worden door zoogenaamde .Jamme ganzen", dit zijn afgevaardigden en senatoren, die op 8 November niet zljh herkozen, maar nog een paradox der Amerikaansche grondwet! mee mogen wetten maken tot 4 Maart a.s. Niettegenstaande dit zal de aanstaande zit tingsperiode over kwesties van buitengewone belangrijkheid hebben te beslissen. De eerste taak van het parlement zal zijn, de begrootlng voor het volgende jaar af te doen, die verdeeld is in tien afzonderlijke budgets. Dan rekent men In verloop van deze zitting- periode met een beslissing over het toetreden van Amerika tot het Internationale Hot va»i Arbitrage in Den Haag, over de onafhankelijk- heldskwestle der Phllippijnen. over het gepro jecteerde St Lawrence-kanaal, over het ver dere lot der electrtsche centralen en stikstof- fabrieken van het MuscleShoal Is-complex, over de bewilliging van gelden voor de zevende Indelijk is Sovjet-Rusland erin geslaagd Polen en Frankrijk met een non-agressie- pact te enteren. Het non-agressle-pact en het arbitrage-verdrag met Warschau is reed' geratificeerd, terwijl de pennen in den Inktpot zijn gedoopt om de overeenkomsten met Frank rijk te onderteekenen. Het heeft iang geduurd voor het zoover was, want Frankrijk had de eventueele onderteekenlng afhankelijk gesteld van Het sluiten van soortgelijke verdragen tus- achen de Sovjet-Unle en de Baltlsehe landen Polen en Roemenië, welke verdragen aan da' met Frankrijk vooraf moesten gaan. Op deze wijze wilde het zich de “leiding verzekeren in de politiek der West-Europeesche mogendheden tegenover Sovjet-Rusland. Het wilde het com mando voeren op de papieren schans, welke aan de Duitsche Oost-grens zou worden opgeworpen om te verhinderen, dat Moskou bij een eventueel conflict in Europa gemeene zaak zou maken me Frankrijks natuurlijken vijand te Berlijn. Dl' wenschte het te dringender, daar sinds het ver drag van Rapallo de betrekkingen tusscher. Duitschland en Sovjet-Rusland zich ontwikkel den In een door Frankrijk allerminst graag ge zlene richting. Thans nu in Duitschland de na tlonallstische reactie weer dreigend is herleefd popelde Frankrijk meer dan ooit om het me. Moskou op een pacifistisch accoordje te gooien Na de Baltlsehe landen was het Frankrijk trouwe bondgenoot Polen, die het eerst en her verst vooruittrok op den nieuwen weg. die me' non-agressie-pacten is afgepaald. Polen is met eenzelfden angst en achterdocht ten opzichte van Duitschland bezield als Frankrijk. Deze angst en achterdocht kwamen Sovjet-Rusland, dat uitsluitend naar het tot stand komen van een serie non-agressiepacten verlangde om zich tegen aanvallen van butten te beveiligen en al zijn aandacht en kracht te kunnen concentreeren op den niet bijster vlot- tewden opbouw en bevestiging van zijn -cono- mlsch stelsel binnen zijn grenzen, zeer te stade ■mend,en WBktm de spannende gebeurtenissen in het Verre Oosten, waar Japan een de Russi sche belangen bedreigende expansie-politlek voert, groote bezorgdheid in Moskou. Hoe vrijer Rusland In het Westen de handen krijgt, hoe minder het een botsing in het Oosten zou be hoeven te vreezen. Zoo werkten dus de verschil lende belangen naar elkander toe. Maar zij kon den tot nog toe niet in elkaar haken, aange zien het met de Inschakeling van Roemenië In de keten van geprojecteerde non-agressie-ver- dragen nle wilde lukken. DETROIT, 29 Nov. (V. D.) Henry Ford heeft een onruztigen nacht gehad en gister avond liep de koorts vrij hoog op. maar heden morgen was. volgens de geneesheeren alle ge vaar voorgoed geweken. Ford is geopereerd aan een breuk, terwijl tevens de blinde darm werd weggenomen. Nu de operat e geslaagd te, In verband met een en ander acht men het mogelijk dat Herriot zijn vertrek naar Geneve zal uitstellen. Ook Letland heeft thans te Waslimgtoin uit stel Van betaling van den rentedienst aange vraagd. Het heeft reeds eerder gebruik gemaakt van een clausule, volgens welke 90 dagen uit stel voor de amortisatle-betallng xan worden verleend. De Amerikaansche ambassades te Parijs en te Rome hebben het Staatsdepartement mede gedeeld, dat zi> er beslist op rekenen dat Frank rijk en Italië den December-termijn sullen be talen. BOMBAY, 28 November. De geruchten blij ven voortgaan, dat Mahatma Gandhi spoedig uit de Yerawda-gevangenis zal worden ontsla gen. alhoewel geen offlcleele bevestiging is los te krijgen. Gandhi lijdt aan een merkwaardige ziekte, die de doktoren niet overeenstemmend diagnostlceeren. Beide armen van den Mahat ma zijn verlamd en doen smartelijk aan bij iedere beweging. Men weet niet, of de smarten van rheumatischen aard zijn, of het gaat om een paralytische verlamming of om zuiver lo kale pijnen in de ellebogenstreek. De ellebo- géh van Gandhl zitten tn ieder geval in dik verband en wijl hij daardoor in zijn bewe gingsvrijheid wordt gehinderd, moet hij af stand doen van zijn dagtaak als spinner. (United Press) LONDEN. 29 Nov. avond besloot het I sies over de troonrede. Vier valsche manten aangehouden Llmburgache grens. Werkgevers en werknemers vragen den minis terraad uitvoering van rioleeringswerken. Spoedontwerp tot wijziging der L.O.-wet door de Tweede Kamer aangenomen. Begrootlng Binneniandsche Zaken In de Tweede Kamer. Amëfcraansche schuldenkwestle, voor, dat men een duidelijk stand punt zou inne men. Te Lausan ne had Frankrijk Slechts onder Amerika anschen druk buitengewo ne concessies ge daan. Kamer en Senaat waren t er over eens. dat Frankrijk zijn crediteuren slechts kon beta len. wanneer net ook door zijn schuldenaars be taald werd. Men diende als het moest ook neen te kunnen zeggen. De NSK publiceert onder den titel ,J4ut zur Wahrhelt” een artikel van den perschet der NSDAP, Dr. Otto Dietrich, waarin verklaard wordt: De leider der NSDAP bezit de onvoor waardelijke autoriteit en het onbeperkte ver trouwen van 12 millioen kiesgerechtige Duil- schers en daarmede de absoluut nooazakelUke basis voor ieder kabinet dat overeenkomt met den wil van het volk en in aanmerking tornt voor den naam „nationaal” De weg der NSDAP gaat slechts via Adolf Hitler. Wie tegen den leider der beweging is, moet weten, dat hij zal stuiten' op de onverbiddelijke vijandschap dezer BUllioenen. Men zou meenen, dat deze conse quentie intusschen öok duidelijk zou zijn ge worden aan de offlcleele kringen en de advi seurs. Indien zij daartoe te weinig begrip heb ben. zouden zij toch ten minste de ervaring moeten heboen betoond, dat tot nu toe nog teder presidentieel kabinet tot mislukking is gedoemd geweest, dat gemeend heeft zonder en tegen de nationaal-socialistische beweging te kunnen regeeren Een „wapenstilstand” op dit oogenblik zou een vrijgeleide zijn voor verdere regeerings- experlmenten. De NSDAP kan het tegenover het Duitsche Volk niet verantwoorden zulks toe te staan. Indien de Rukspresident meent de persoonlijke verantwoording te kunnen dra gen voor een presidentieel kabinet van dezelf de kleur als dat door het Duitsche Volk is af gewezen, dan zou een dergelijke oplossing slechts het ongewenschte gevolg kunnen neb ben. dat het Duitsche Volk duidelijk sou inzien wie verantwoordelijk is voor de tot nu toe ge voerde politiek. De democraten zijn er reeds mede begonnen, om hun ...partijmachlne" van een oppositie- apparaat te veranderen in een regerings partij, Zij hebben hun propaganda in den lande niet stopgezet, want zij willen niet, dat hun overkomt, wat Hoover overkwam, die mid den in zijn ambtsperiode plotseling zich ge- tegenover een democratisch con- lo eerste twee jaren zullen president, re- senaat en congres democratisch zijn, dan worden ej weer parlenpentsverkie- zlxigen gehouden. En om dan geen onaange name verrassingen te boeken, boiiwt men nu reeds verder op de grondslagen der overwin- n Frankrijk gaan de rechtsche kringen ge weldig te keer tegen het Fransch-Russische non-agressie-pact en arbitrage-verdrag. welke men daar een diplomatieke domheid noemt, en in Sovjet-Rusland beschouwt men t tot standkotnen der verdragen met Polen eu Frankrijk als een formidabele overwinning der Sovjet-dlplomatie. Vanuit algemeen intematio. naai oogpunt bezien, kunnen de thans geslo ten of op het punt staande van gesloten te wor den verdragen eA wezenlijk element vormen in de pacificatie der Europeesche verhoudin gen. maar Sovjet-Rusland is in ieder geval de meest winnende partij. Het heeft zijn Weste lijke grenzen afdoende beveiligd zonder zijn aanspraken op de souvereinltett van Bessara- bië te hebben opgegeven. Het zal In Frankrijk een geldschieter vinden voor zijn kapltaal-be- hoevende industrialisatie, terwijl het niet zal dulden, dat de nieuwe verdragen de geregelde betrekkingen, welke het met Duitschland on derhoudt, ongunstig zullen beïnvloeden. nlng van 3 November IJ. Men hoopt, dkt de spanning, dl e sedert het presidentschap van Harding beste nd tusschen president en parlement, thans sa Merx, wacht daarom met belangstelling op de toekomstige houding der zooge iaamde „on afhankelijke republikeinen”. Senaat. Deze senatoren, waartoe rankrijk stond erop, dat eerst Roemenië M tot een vergelijk met Sovjet-Rusland zou komen, alvorens zelf definitief de Sovjet- voorstellen te bezegelen. Zooals het I Russisch- Poolsch non-agressie-pact beschouwt als een dam tusschen Sovjet-Rusland en Duitschland. soo hecht het aan een Roemeensch-Russlsch non-agressie-pact de beteekenïs van een hinder paal voor een mogelijke aaneensluiting van Italië en Sovjet-Rusland in vereenlglng met Duitschland tegen Frankrijk. Het oefende daar om zware pressie uit op de regeering te Boeka rest, maar Tltoelescoe. de vermaarde Roemeen- sche minister van buitenlandsche zaken, neeft de waardigheid en het zelfrespect van Roemenië te lief om ze zoo maar voor Frankrijks vriend schap te verkoopen. Hij stelde voor het afslui ten van een non-agressle-pact de ..conditio sine qua non”, dat Sovjet-Rusland het na den wereldoorlog aan Roemenië toegewezen oezlt van Bessarabië officieel als rechtmatig zou er kennen, doch Moskou dacht er niet over dit te doen. Het eenige. waartoe het bereid bleek, was de Bessarabische kwestie als een discussiabele aangelegenheid voorioopig blauw-blauw te la ten. maar daarmee wenschte Roemenië geen genoegen te nemen. De onderhandelingen tus- schen Roemenië en Sovjet-Rusland werden afgebroken, zéér tegen den zin van Frankrijk in. De opvallende verbroedering tusschen Italië en Hongarije, welke zich duidelijk manifesteer de bij het bezoek van den HongaarstA» tester-president Gömbës aan diens n< eerden vriend Mussolini, moest geneutraliseerd worden door het vortKen van een Roemeensch- Russlsch tegenwicht. Frankrijk heeft dat ech ter niet kunnen bereiken. De nationale trots ▼an Tltoelescoe verzette zich tegen den Fran- MlAlsterpresident Herriot heeft Dinsdag lu de wandelgangen der Kamer verklaard, dat hV noch voor de financleele commissie noch voer de commissie van bultenlandsche zaken dor Kamer eenige verklaring zou afleggen betret - fende de Pransch-Amerikaansche schulden- voofal in den voor allen Borah. Norris. Norbeck en La Failette behoo- ren. zitten nu nog op de wip. maar zullen in het nieuwe parlement deze positie verliezen. Niettegenstaande dit zullen zü ook In de toe komst grooten Invloed uitoefenen zoowel in parlementaire kringen als ook in hun Staten, die wellicht niet geheel democratisch zijn ge worden. De republikeinen hebben in den Senaat het grootste aantal hunner leiders verloren. Zij zullen in het nieuwe parlement eerst nieuwe leiders moeten zoeken. Het schijnt wel. dat zoowel in den Senaat als in het congres de lei ding in conservatieve handen zal komen te liggen. Een bijzonder invloedrijke positie zal waarschijnlijk ten deel vallen aan den tegen- woordlgen republikeinachen fractievoorzitter Bertrand Snell. Zonder twijfel zal ditmaal de zittingsperiode der „lamme ganzen" nog meer dan anders in de schaduw der nieuw-gekozenen komen te staan. Hoe gewichtig ook hun beslissingen zul len zijn, concentreert zich de algemeens be langstelling toch daarop wat de nieuwe pre sident zal doen met de parlementaire meer- De nu aanstaande zittingsperiode zal ver moedelijk onder velerlei opzicht voorbereidend werk van beteékenls voor de volledige inbezit neming der macht door de democraten pres- teeren. Ieder poslUe nemen der democraten zal als symptoom worden beschouwd van hun komende politiek. Men verwacht algemeen, dat de verslagen republikeinen geen obstructie zullen voeren en binnen de grenzen van hua^ derheld, die hij te suner beschikking heeft, macht mede zullen werken aan de consolida tie van den toestand wordt medegedeeld, dat Ford's gezondheids toestand van te voren niet zoo goed was als iedereen meende Reeds wekenlang had Ford geklaagd, voelde zich zwak en miste zijn gewon- energie, zoodat men de thans gelukk'g ge slaagde operatie met bezorgdheid tegemoet had gezien. LONDEN. 29 November (V.DHedenavond om negen uur aal het kabinet in het Lager huis opnieuw bijeenkomen ter bespreking van de antwoordnota aan de Vereenigde Staten inzake de schuldenkwestle. De concept-nota is reeds gereed. MacDonald zal vanavond door den koning op Buckingham Palace in audiëntie worden ontvangen. BERLIJN, 29 Nov. (V. D.) Wij vernemen van gezaghebbende zijde, dat Adolf Hitler besloten heeft tegemoet te komen aan de wenschen van generaal von Schleicher en heeft toegezegd Woensdagochtend naar Berlijn te komen ten einde' biet den Rjjksweermlnlster een onder houd te hebben over den polltleken toestand. Hitler zal tegen negen uur te Berlijn aanko men, waarna de bespreking direct zal aanvan gen. zoodat tegen den middag den RUkspresl- dent op de hoogte kan worden gebracht van het bereikte resultaat. Het „Wolffbureau" meldt In verband met bovenstaande, dat men in politieke kringen te Berlijn niet gelooft, dat Hitler een kabinet-von Schleicher zal tolereeren. Aan den Rijkspresl- dent blijft dan de beslissing of hij de formatie van een nieuw kabinet aan von Papen of von Schleicher zal opdragen. Wat Hindenburg zal doen, valt hedenavond nog niet te gissen In Berlijn meent men, dat von Papen de meeste kansen heeft. Dinsdagmiddag hebben von Papen. von Schleicher en Dr. Meissner den Rijkspresldent rapport uitgebracht betreffende bet verioop van hun besprekingen met de partijleiders en de organisaties. De definitieve beslissing zal pas kunnen vallen na het onderhoud, dat von Schleicher morgenochtend met Hitler zal heb ben. De Rijkspresldent beeft vandaag ook den uit Genève teruggekeerden Rijksmlnistef*' van Bui- tenlandsche Zaken, Freiherr Von Neurath. ont vangen. WASHINGTON. 29 Nov. De Britsche am bassadeur te Washington, Sir Ronald Lindsay, had gisteren een onderhoud met den Ameri- laanschen Staatssecretaris van de Schatkist. Ogden Mills. Naar verluidt werd een regeling uitgewerkt voor de schuldenbetaling van 15 December as, en wel op soodanlgen grondslag, lat Engeland 65 millioen dollar aan rente moet betalen en dat het Amerikaansche Departement .an Financiën uitstel verleent van de nelaling van het amortisatie-bedrag op het kapitaal, iroot 30 millioen dollar. Naar verder uit Londen wordt geseind, ver wacht men aldaar, dat Engeland deze regeling In zijn nieuwe nota, welke vermoedelijk heden avond naar Washington wordt verzonden, zal voorstellen. De gouverneur van de Bank ot England zou oeplelt hebben, dat, wanneer de regeling tot stand komt, 10 millioen rond in goud en 13 4 illioen Pond in dollars zou worden betaald. (V. D.>. Gister- Lagerhuis de discus- De door de Labour- partij tegen de economische p lltiek der geering gestelde motie van wantrouwen, werd met 431 tegen 39 st-mm-n verworpen en het adres van antwoord aan dén koning goedgekeurd. 4 LONDEN. 29 Nov. Hedenavond te 9 uur kwam het kabinet opniêuw in het Lagerhuis bijeen ter bespreking van de antwoord-nota aan de Vereenigde Staten inzake de schuldkwestie. Het antwoord zal waarschijnlijk morgen naar Was hington worden verzonden en Donderdag of Vrijdag tegelijkertijd te Londen en Washington gepubliceerd worden. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tekfoon Administratia 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0 60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestèd Haarlem pan-Amerikaansche conferentie in Montevi deo en vooral over de wijzlgifig van de Vol- stead-wet. de uitvoeringswet bij de prohibitle- paragraaf in de grondwet. De behandeling van deze kwestie en in verband met het ontwapeningsvraagstuk de discussie over het budget voor leger en vloot zullen voor het buitenland wel het meest van belang zijn, X Het heele complex der staatshuishouding is echter ditmaal van bijzonder? beteekenïs, want sedert drie jaren is de b bij de ineenschrompellng vermogen zal het niet ^emakkelük zijn, begrootlng sluitend te 6)aken. Men moet met Jff --- n Fel niet toereikend zijn. 1 Nieuwe belastingen over- de kwestie van deze nieu- ïs in deze zittingsperiode angt wezenlijk daarvan af. r—^ d 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1