Prikkeldraad Lou de Visser maakt furore I 'V V‘ DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE En Ned.*Indië Vliegen spreekt Toch banbliksems POSITIE VAN SPOORWEGPERSONEEL S.D.A.P. overtroefd! WOENSDAG 30 NOVEMBER DE OORZAAK DER AARDSCHOKKEN Zuiderzee Zóó zal moeder met haar kinderen staan in de deur van de kamer met de Sint Nicolaastafel, welke door den goed-heilig man in de BEWIJZEN NIET stilte van den nacht van lekkers en speelgoed rijk voorzien VOORHANDEN zal worden ACTIE TEGEN VERSLECHTERING Resolutie WAT REEDS GEOFFERD IS DE KRAKATAU TWEEDE KAMER PLANNEN GEWIJZIGD Wijziging L.O.-wet MISSIVE VAN DEN MINISTER Over „goudkragen" BINNENL. ZAKEN AAN ORDE De zomertijd Gemeentezaken Drie argumenten „Rustige burgers" Krankzinnigenzorg Op den terugweg Verband gezocht met het droogleggen van een deel van de Vredessamenstelling van de land macht met behoud van regimenten en garnizoenen Het spoedontwerp tot wijziging der L.O.-wet aangenomen met 52 tegen 38 stemmen Vertegenwoordigers van 36000 spoorwegmannen houden een demonstratief congres DE Over lijkverbranding, trekhonden en bioscopen Onbillijk geacht l nog F n als In de nabeschouwing, welke wy wijdden aan de Haarlemsche Party landsvergadering schre ven wy aa.; •N tz- wy moeten vinden den weg, die tot de nieuwe staatkundige eenheid leidt”. De wijziging van de Lager Onderwijswet, die bezuiniging In hoofdzaak door verandering van de leerHngenschaal ten doel heeft, aan vaardde de Kamer in een rechts-llnksche stem ming met 52 tegen 38 stemmen. Baron Van Wijn bergen, die de vorige week zyn onoverwinnelUke bezwaren tegen de gedifferentieerde schaal uit sprak, heeft zich door niet aanwezig te zijn, aan het llnksche gezelschap van tegenstanders ont trokken. dan het volk, mensch minder dan de menschheld." De eerste spreker was de heer Hellemons (Ra phael en P.C.B.). HIJ zette uiteen, dat de Spoor wegen, geen zuivere commerclëele bedryfspoli- tiek behoeven te voeren. Het is dan ook on- biliyk. het loon afhankelijk te stellen van de bedryfsultkomsten. Daarby komt, dat het spoor- wegpersoneel het strijdmiddel van de staking is ontzegd, ook met een beroep op de daling van de kosten van levensonderhoud is loonsverlaging niet te verdedigen. De pryzen der eerste levens behoeften stijgen nog dagelijks. De huishuren zijn na 1929 nog gestegen. De belastingen en schoolgelden gaan naar boven. Spr. zette verder en de concessie, dlë de bewindsman deed was deze, dat hij; in het aan Prof. Aalberse toegezegde, voor een volgend kabinet vast klaar te maken project eener grondige departementale reor ganisatie, ook deze kwestie behandelen zaL ste Kamerfractie door den heer J. Oudegeest. de RK. Eerste Kamerfractie door den heer De Bruyn. Van de Tweede Kamer waren aanwezig de heeren Kupers en Ijzerman (SDAP. de heer Hermans. (RJC). de heeren A. Emelink en mr Dambrink (A R en van den Vrijheidsbond prof. Ir. C. L. V. d. Bilt. Als aanleiding uit dit congres noemde spr. de voortdurende verslechteringen In de positie van het spoorwegpersoneel. Ook met die verslech teringen wordt het bedrijf niet uit den put ge haald. Dit congres is een maanwoord aan de directie en aan de regeering en wil zeggentrek alle verdere plannen dienaangaande In. Want het personeel zal geen verdere verslechteringen aanvaarden. Spr. opende daarna het congres van verte genwoordigers van 36.000 spoorwegmannen. moest. En dat de 6D.A.P. zich hier tegenover hem plaatste, is weer een bewijs te meer, dat zy bewust verder gaat op den weg. dien zy nog niet zoo lang geleden scheen verlaten te hebben. Zelfs op een ordelyk verloop van de beraadslagingen In het Parlement biykt zy geen prys meer te stellen. Het voorstel van den President, om de motle- Albarda later te behandelen, is na het kwartier schorsing der beraadslagingen zonder hoofdeiyke stemming aangenomen. Den Haag, 29 November. Den communist DE VISSER is gisteren voor de tweede maal tydens zUn parlementaire loop baan het verder verblyf in de vergadering der Tweede Kamer ontzegd. De aanleiding daartoe was de volgende: By het begin der vergadering bleek, zich onder de ingekomen stukken een telegram te bevinden, waarin de Bond van Marine-schepellngen by de Kamer een protest Indiende tegen de straffen, welke zyn opgelegd aan de militaire leden van zyn bestuur, omdat deze hun vrouwen hadden aangespoord, aan de Houtrustdemonstratie op 8 November deel te nemen. Hunzelf was de gang naar de Haagsche betooging met nadruk ver boden. nen komen, nog niet verstreken, zoodat het van de Kamer voorbarig zyn zou, als zy zich nu reeds over deze kwestie uitsprak. Dit laatste deugdelyke argument droeg de Vryheldsbonder, mr. BOON, aan. En de voorstel ler van de motie. Ir. Albarda. nam dit argument over In zyn verklaring, dat hy met een uitstel tot een nader te bepalen dag kon meegaan. De middag zou natuuriyk niet volledig ge weest zyn. als ook niet de sociaal-democraat Van ZADELHOFF het gebrulkeiyk protest had doen hooren tegen de Instandhouding van de Burgerwachten en den Byzonderen Vrywilligen Landstorm, instituten, die volgens deze spreker op de zenuwen werken van „rustige burgers". Men zal begrypen, dat we deze twee laatste woorden niet alleen tusschen aanhallngs-, ceekens zetten, omdat de heer van Zadelhof!* ze uitsprak! besluit: de door de directie voorgestelde loonsverla ging niet te aanvaarden; een dringend beroep te doen op regeering. volksvertegenwoordiging en directie om gehoor'te geven aan het recht vaardig verlangen van het personeel, om elke verdere aantasting der Inkomsten achterwege te laten; deze motie ter kennis te brengen vaurlde re geering, de directie en de pers. Een afgevaardigde uit Groningen spoorde aan tot lydeiyk verzet van het personeel als daar toe het parool gegeven wordt. De voorzitter antwoordde, dat dit congres niet is bijeengeroepen om strijdmiddelen te be ramen. Strijdmiddelen als lijdeiyk verzet wil men liever niet. Men moet dit overlaten aan de organisaties. De resolutie werd geacht te zijn aangenomen Op voorzitter Van Schalk s voorstel, om het telegram voor kennisgeving aan te nemen, rea geerde de heer ALBARDA met het Indienen van een motie, die de wenscheiykheld van herziening dezer strafmaatregelen uitsprak. Daarop stelde de president voor, de behandeling dezer motie uit te stellen tot een nader te bepalen dag. Een voor de hand liggend voorstel om drie redenen. Primo kon niet worden aangenomen, dat alle Kamerleden van de finesses van deze zaak reeds op de hoogte en tot oordeelen in staat waren' Secundo ontbrak natuuriyk de Minister van De fensie. En tertio is de termyn, waarbinnen de gestraften in beroep by de hoogere instantie kun- By de begrooting van Binnenlandse!» Zaken zyn al de gebruikelyke onderwerpen weer keurig netjes ter sprake gebracht. De zomer- tyd bracht het alweer tot een motie. Ds. ZANDT diende haar dit jaar in. En al spraken ook de heeren van den Heuvel en Braat krach tige woorden van steun, zy werd met 54 tegen 22 stemmen verworpen. Minister RUYS stelde zich dit jaar verleden jaar was hy een likje soepeler op het standpunt, dat hy geen ver andering terzake zal aanbrengen, zoolang zich geen nieuwe feiten, die verandering rechtvaar digen. voordoen. Het platteland en de visschers en de schoolgaande kinderen, in wier belang afschaffing werd bepleit, zullen dus weer een jaartje geduld moeten oefenen. Want dan treden natuuriyk tegenover den nieuwen be windsman de agrariërs in de Kamer opnieuw in het kryt. 1 De overbrenging van de uiteen, dat sinds 1922 de positie van het per soneel stelselmatig is afgebroken. Indien er sprake Is van het brengen van offers voor de gemeenschap, dan mag gezegd worden, dat het spoorwegpersoneel zyn deel ruimschoots gehad heeft! (applaus). Spr. wees erop, dat in 10 jaren tyds het spoorwegpersoneel reeds 343 mlllloen geofferd heeft en laakte, dat in deze omstandig heden het dividend van 5 pCt. gegarandeerd biyft. De volgende spreker was de heer Willemsen (BA.N8.), die erop wees, dat de Spoorwegen felteiyk een staatsbedryf zyn. Maar daarom behoort het spoorwegpersoneel niet achter te staan by het overige Rykspersoneel. Dat dit wel het geval is, lichtte spr. uitvoerig toe. Spr. ging uitvoerig de verslechteringen na, die zyn aan gebracht. en seide. dat de personeelraad tot de conclusie is gekomen, dat het laatste voorstel de directie wat meer in overeenstemming is te brengen met een streven naar behandeling van het spoorwegpersoneel, geiykwaardlg dan die van het overige rykspersoneel. Felteiyk zouden voor het spoorwegpersoneel nog verhooglngen moeten worden toegekend. Spr. hoopte, dat de voorstellen zouden worden teruggezonden als gevolg van dit congres. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Van Braambeek (Ned. Vereenigingi. die er om op wees, dat de regeering in de eerste plaats aan den verkeerschaos aandacht moest besteden. Indien er maatregelen moeten wor den genomen, moeten die tydelyk zyn. Spr. ziet in de toekomst een verkeers- monofxslie. Het personeel zal zich hetgeen men eischt niet laten welgevallen. Het zal niet als Joris Goedbloed alles slikken. Daaromtrent is by de bonden goede overeenstemming. Dit is Inderdaad, zooals de Arbeiderspers het pryzend zegt: „Een zeer korte, zeer bondige, geestige en gevoelige toespraak, die naar Inhoud en vorm aan de meeste gelegenheidstoespraken voor de geluidsfilm ten voorbeeld kan worden gesteld." ..Den Haag had veel „democratische” wen schen la Veraart; en nu moet men goed onderscheiden: sommige van die wenschen wa ren volstrekt onaanvaardbaar, andere wenschen werden door de vergadering en door het be stuur wel met sympathie begroet, maar on geschikt getAht als programma-punten. Den Haag zal er zich dan ook nooit op kun nen beroepen, dat de Partyraad zich voor zyn wenschen ontoegankelyk heeft getoond: er is gewikt en gewogen, met grooten ernst to zoo wel in de schriftelyke voorbereiding als ter ver gadering, ieder Haagsch desideratum behandeld, en als prof. Veraart eeriyk wil zyn, zal hy in het verloop der Haarlemsche Party raadsverga dering geen aanleiding kunnen vinden, van ..Roeping" uit weer nieuwe banbliksems tegen het bestuur der RK. Staatsparty af te slin geren." Daar zag de communist De Visser natuuriyk een prachtkans, om de S.D.A.P. weer eens even te overtroeven. Geen dag langer dan noodlg mocht de .mishandeling" der betrokkenen voort duren! Hy had het oordeel van andere „goud kragen" niet noodlg! Hy bukte zich niet evenals Albarda notabene in gezelschap van een liberaal! voor de mogelykheid van een hooger beroep! Hy hing niet als de 8.D.A.P. aan de bur- geriyke rechtsmaatregelen! Geleideiyk werden de termen, waarin hy het gebaar van ir. Albarda op zyn bekende wyze trachtte te overtreffen, grover. En toen da vry- zlnnlg-democraten hem met vinnige zetjes be gonnen te interrumpeeren. was het moment, waarop uit desen mond ontoelaatbare woorden komen, daar. ,,Daar staat nog zoon schoelje!” schreeuwde de communist op de inderdaad rake opmerkingen van mr. Joekes. dat men in Rusland de menschen maar liever zóó tegen den grond schiet. En alle hamersalvo s van president Van Schalk konden hem toen onmogelyk meer tot reden brengen. Uitdrukkingen, die we hier niet herhalen zullen, waren tenslotte voor den voor zitter aanleiding, om een voorstel tot uitsluiting van de vergadering te doen. Met 69 tegen 23 stemmen werd dat voorstel aanvaard. De communisten zelf weigerden hun stem over „dergelyken nonsens” uit te brengen. En zoo stemden tegen het voorstel van president Van Schalk alleen de sociaal-democraten. Slechte de heer Schaper vice-president van de Kamer stemde voor. Wat voor de soclaal-democratlsche fractie de reden geweest is. om haar eeuwigen bestryder, die haar pas weer met den noodigen hoon had overladen, in bescherming te nemen tegen presi dent Van Schalk, die als leider van het debat de srrpelheid zelve is, is ons een raadsel. De uitla tingen van den communist waren werkeiyk zóó verregaand, dat zelfs de heer Van Schalk ten- slotte wel naar bet krachtigste wapen grijpen van armenzorg nog niet uitgedrukt. De eenige By de afdeeling Blnnenlandsch Bestuur waren er weer eenige afgevaardigden, die het lot van den trekhond bespraken. Vond de antl- revolutlonnalr van den Heuvel het niet zoo vreeselyk, dat een krachtige hond een ouden man op het karretje voorttrekt een natuur iyk model-geval voor een bestryder van senti- mentallteiten mevrouw BakkerNort en de sociaal-democraat Schaper noemden staaltjes die toch wel op pure dierenmishandeling neer- komen. Was daar verder het jaariyks weerkeerend pleidooi MEVROUW V. ITALLIE en de hee ren SCHAPER en Ds. V. D. HEIDE leverden het voor erkenning van de lykverbranding. Me juffrouw MEIJER herhaalde haar aandrang, om tot maatregelen ten opzichte van het dans- vraagstuk te komen, en bepleitte opnieuw wy- ziging van de Bioscoopwet en het Bioscoopbe- sluit in dien zin. dat ook tegen ergerniswek kende reclame en byprogramma's en tegen het aankondigen van films onder een anderen titel dan waaronder zy zyn goedgekeurd, kaq wor den ingegrepen. 7 In de groote zaal van den Dierentuin te 'sGravenhage is gistermiddag gehouden een de monstratief besturencongres van ^spoorweg organisaties, onder leiding van den Personeel raad. Namens den personeelraad. waarin vyf er kende vakvereenlglngen by de Ned Spoorwegen zyn georganiseerd, sprak de voorzitter van den personeelraad, de heer P. Moltmaker, een wel komstwoord. De minister van Waterstaat was vertegenwoordigd door mr. N. C. Couvée. refe rendaris van het Departement, de directie der Ned. Spoorwegen door jhr. dr. E. L. Ellas, se cretaris der Ned. Spoorwegen, de S DA P.-Eer- naar de afdeeling Volksgezondheid, door mevrouw de VRIES BRUINS en Dr. VOS be pleit. omdat zy daar thuis hoort en zy thans teveel het karakter van Armenzorg heeft, acht Minister Ruys overbodig. De meeste gestlchte- .patiënten bomen weliswaar voor rekening van het Ryk en de Armenwet regelt dan de kosten van hun verpleging, maar daarmede is aan de krankzinnigenzorg als zoodanig het stempel -w—it alles neemt echter niet weg, dat hier 1 eer duidelijk de uit elkaar loopende be- langen van Nederland en Indië waden gedemonstreerd. En nu komt het ons gehee' verkeerd voor, het vryhandelsprlncipe toe te juichen, zoolang dit voordeel brengt, en op grond van den wrijhandel de medewerking der Nederlandsche Industrie aan de totstandZo „Letteriyk alles heeft men om seep gebracht, wat de verbetering van dat program uit het eenlg juiste gezichtspunt kon bewerken. Denkt men dan, dat op die manier de voorwaarden voor de politieke eenheid der katholieken wor den vervuld? Geheel anders zal het moeten worden, willen wy het ideaal: de Katholieke staatkundig één te eenlger tyd bereiken. Met groote kracht zal daaraan moeten worden gewerkt en wy zullen naar middelen moeten zoeken. Op de wyze waarop men het thans in de R.K Staatspartij beproeft, gaat het zeker niet. Geen vage middenweg, geen compromissen kunnen ons helpen. De nood van het volk dringt en daarin zullen Een correspondent van de „Telegraaf" had een onderhoud met den directeur van het Seis- mografisch instituut te Bochum. dat ook Maandagochtend wederom twee lichte aard schokken had geregistreerd, waarvan de haard op ongeveer 125 KM. afstand, dus in Neder land. lag. De directeur, de heer Lehr, ver klaarde. dat de opvatting van sommigen, dat de aardtril'ingen in verband zouden staan met het droogleggen van een deel der Zuiderzee, in ;een geval zonder meer van de hand moet woeden gewezen. Uiteraard heeft men hier echter te doen met een hypothese, waarvoor zen nog niet te vinden zyn. Het is niet uitgesloten, aldus de heer Lehr, dat een by de drooglegging veroorzaakte ver plaatsing en verschuiving der aardoppervlakte een druk heeft doen ontstaan, door welks energie een golvenbeweging wordt opgewekt, welke zich als lengtegolven. dwarsgolven of oppervlaktegolven voortplant. Vroeger zijn er evenwel verschillende perioden van tectonische beweging geweest in de buurt van den tegen- woordigen haard, welke niet in verband ston- •BT „met andere masse-verplaatflngen in de aardoppervlakte. In elk geval kan tn het huidige stadium nog niets met absolute zekerheid over de oorzaak der aardschokken worden gezegd. -y u komt natuuriyk de vraag naar voren. I^kl of deze opofferingsgezindheid eenzydig moet worden opgevat, of dat zy ook aan de andere zijde dient te bestaan. Voor het stel len van deze vraag bestaat alleszins reden. Het belang der suikerindustrie voor onze koloniën is bekend genoeg; het is even bekend, dat tot nu toe Britsch-Indië ongeveer de grootste afnemer van Java-sulker is geweest. Maar Britsch-Indië is thans bezig een eigen rietsulker-industrie op te bouwen, waarvan reeds eenige jaren sprake is. Het schynt echter, dat het plan thans uK het stadium van overleg in dat der verwezeniy- king is gekomen, want mag men divers» krantenberichten als juist aannemen -- dan a^den op het oogenblik installaties voor tien- MLi suikerfabrieken in Britsch-Indië besteld Dit dreigt tot geweldige moellykheden voor de Ja va-suiker Indus trie te zullen leiden op den duur, want na eenige jaren, wanneer de fabrie ken, waarvoor de Installaties thans besteld zyn. aan het werk gaan, zal Brlsch-Indië in staat zyn om misschien wel de helft van de rietsui ker, die thans uit ons Indië wordt ingevoerd in de eigen fabrieken te vervaardigen. Het eigenaardige geval doet zich nu voor, dat de Installatie voor die Britsch-Indische suiker fabrieken nagenoeg geheel in Nederland is besteld. Werkspoor, Stork e. d. fabrieken heb ben belangrijke opdrachten ontvangen, en de Nederlandsche Industrie werkt dus mede om de Java-sulkerindustrié de concurrentie in de toe komst nog méér te bemoeilijken. Hier is du. van een gemeenschappelijk belang van moeder land en koloniën niet veel te bespeuren. Wy willen hieraan direct toevoegen, dat wy het den Nederlandschen fabrikanten volstrekt niet kwa- lyk nemen, dat zy deze orders hebben geboekt Hadden zy het niet gedaan, dan hadden ande ren die bestellingen gekregen, want er zyn heusch liefhebbers genoeg voor de fabricage var installaties voor suikerfabrieken. Zelfs een op offerende houding van onze industrieelen zou Java voor de toekomst dus niet tegen het tot stand komen van een Britsch-Indische .suiker industrie hebben kunnen vrijwaren. mlng van Java's ergste concurrenten te ver dedigen, maar ditzelfde principe over boord te gooien (zooals de textielindustrie thans doet) wanneer het geen voordeel meer oplevert. Nog verwarder wordt de toestand door de pogingen der Indische regeering om tot samen werking tusschen de Indische sulkerfabrlkanter. te geraken. Deze samenwerking zal immers den ondergang van een deel der fabrieken in den feilen concurrentiestrijd moeten voorkomen Het vryhandelsprlncipe verelscht echter den ondergang van de ekonomisch zwakkeren in den concurrentiestrijd. En die ondergang zal des te onvermydeiyker zyn, wanneer met mede werking van de Nederlandsche industrie in Britsch-Indië een uitstekend uitgeruste eigen suikerindustrie tot stand komt. Nu de commis sie voor de ekonomische toenadering tusschen Nederland en Indië eenmaal aan het beraad- *^k wel- wat bcdoelt- ala we hém aan t re- Hagen is, komt het ons voor, dat zy de alge 'meene vraag van ekonomische samenwerking tusschen de deelen van het Nederlandsche wereldrijk onder de oogen moet zien, en zich niet alleen dient te beperken tot de belangen van de textielindustrie. Hier staan enorm groote belangen op het spel De voorzitter las hierna de volgende resolutie voor: De hoofd- en afdelingsbesturen van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramweg-per- soneel .JSt Raphaël", van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, van den Bond van Ambtenaren in dienst by de Ned. Spoorwegen en van den Centr. Bond van Spoor-, Tram-, A.T.O.- en Van Oend en Looa- personeel, vertegenwoordigende 36.000 man spoorwegpersoneel, enz.; gehoord de inleidingen over den toestand der Ned. Spoorwegen en het daarin werkzame per soneel; constateert dat de vermindering van de ontvangsten der N.S.. bëhalve aan de algemeene economische crisis, te wyten is aan de in Nederland be staande wanorde op vervoersgebied; dat de overheid tot nu toe niets gedaan beeft om in den vervoerschaos redelyke ordening to brengen; dat de spoorwegen, met het oog op hun al gemeen maatschappeiyke functie, by het be palen van hun bedryfspolltiek door allerlei noodzakeiyke bepalingen en voorschriften ge bonden zyn; dat door den ongereglementeerden toestand van het wegvervoer den spoorwegen een on- redeiyke concurrentie wórdt aangedaan, om. door het voordeellge vervoer aan de spoor wegen te onttrekken; dat de overheid het stakingsrecht voor het personeel wettelyk aan banden heeft gelegd; dat de sedert 1922 achtereenvolgens toege*- paste inkomstenverminderingen reeds nu ge middeld 26—30 pet. bedragen; dat daarenboven nog vele andere verslech teringen werden ingevoerd, welke voor de spoorwegen een millioenen-bezuln^ing betee- kenen; dat de personeelsterkte by Intensievere dienstuitvoering en omvangryker taak van het personeel in nauweiyks 10 jaren met 12 k 13.000 man verminderd is; dat het spoorwegpersoneel de laatste jaren herhaaldelyk nadeeüger is behandeld dan het personeel in 'sRyks dienst; van oordeel: dat de positie van het spoorwegpersoneel oa- afhankeiyk dient te zyn van de bedryfsult komsten. omdat: de spoorwegen vóór alles een algemeen maat schappeiyke functie te verrichten hebben; de overheid de vrijheid van actie voeren van het personeel wettelyk beperkt heeft; het personeel niet de dupe mag worden van de door de regeering gevolgde verkeerepolltlek gezien de vele en zware offers, welke reeds van het personeel geëiacht werden en de sty- ging der kosten voor levensonderhoud, een ver dere aantasting van de Inkomsten van het per soneel groote groepen daarvan aan den rand van het gebrek zal brengen; Tot onze teleurstelling heeft prof. Veraart zich ondanks het door ons gekenschetste verloop der vergadering van nieuwe banbliksems niet kunnen onthouden, iets, waarvoor hy na tuuriyk zyn „goede" redenen heeft. Hy kan zyn vechtlust zelfs niet bedwingen, tot hy in het eerstvolgende nummer van „Roe ping" een politiek overzicht zou doen ver- schynen Vrydag en Zaterdag vergaderde de Party- raad en prompt op Maandag daamk trad de heer Veraart voor het „Verbond van Katho lieke Jongeren” te Den Haag op met een rede voering, waarin hy volgens een ons toegezon den verslag er over klaagde, dat de behande ling van het „nietszeggend” concept-program der R K. Staatsparty in den Haarlemschen Par tyraad alles te wenschen had over gelaten: *t Klinkt nogal arrogant, dat de heer Ver aart beschikken zou over het monopolie van .het eenlg juiste gezichtspunt" ten aanzien der te voeren ekonomische en sociale politiek, alsof alle katholieke leiders, die Vrydag en Zaterdag in Haarlem vergaderden een Aalberse en De Bruyn Incluis van dat gezichtspunt niet de minste notie hadden. De heer Veraart confereere maar eens met den heer Moonen. den Haagschen woordvoerder ter vergadering, dari zal hem biyken, dat zoo wel de vergadering als het bestuur met de uiterste welwillendheid en voorkomendheid alle Veraartsche voorstellen, enz. heeft willen be schouwen; datuzy^eJlcht bevonden werden. Ah de Partyraad niet helpen, noch ook, dat verschillende dingen op het program niet thuis hoorden. „Geheel anders zal het moeten worden”, de creteert de heer Veraart, en wy weten natuur- wy hadden den laatsten zin echter gaarne zeven woorden langer gezien. Zeer actueel en een tikje opvoedend zou uit den mond fan dezen bezadigden sociaal- demokratischen vóórman tot zyn partyge- nooten in het bioscoop-donker geklonken heb ben het slot: „en het partybelang minder dan het alge meen belang." Laten wy hopen, dat velen het erby hebben gedacht! BANDOENG, 29 Nov. (Aneta). De vulkaan Krakatau was gisteren weer actief. In een tyds- bestek van 12 uur werden 323 erupties waarge nomen, waarvan de hoogste tot 800 M. Zondag werd slechts stoomontwikkellng ge meld. Naar de „Avondpost” bericht heeft de minis ter van Defensie aan de betrokken divisie- en korps-commandanten een missive gezonden, waarin wel spoedig na het parlementaire debat een nieuwe beslissing is genomen. Daarin wordt n.l. medegedeeld, dat de minister. ,jia ampele overweging", wyziglng heeft gebracht in rijn oorspronkeiyke reorganisatie-plannen betref fende de vredes-samenstelllng van de land macht. Het resultaat van de wyzlgingen kan Volgt worden samengevat: le. de 24 regimenten infanterie biyven be houden (de opheffing van 8 daarvan gaat dus niet door)doch zy krygen elk 2 schoolcom- Pagnieën Inplaats van 3, zooals thans; 2e. de artillerie behoudt haar 3 schoolbat- teryen (de minister wilde er eerst 1 opheffen); 3e. het garnizoen Middelburg vervalt, of liever wordt gewyzlgd, doordat het deel (mitrailleur-compagnie) van het 14e regiment infanterie, dat daar ligt, naar Bergen-op- Zoorn wordt overgeplaatst, maar inplaats daar van wordt in Middelburg gevestigd de school voor reserve-officleren der militaire adminis tratie, die thans in Breda Is gevestigd; 4e. het le regiment Onbereden Artillerie in Gorlnchem wordt opgeheven. Uit het bovenstaande volgt, dat eenige gar nizoenen. die eerst door de voorgenomen reor ganisatie zouden worden opgeheven, thans be houden biyven. Op enkele plannen is dus radicaal terugge- komen. Het belangrykste punt is, dat alle 24 regimenten infanterie en als gevolg daarvan alle garnizoenen ook in de vredessamenstelling behouden blyven. Wel wordt het „garnizoen" Middelburg opgeheven, maar felteiyk is dit slechts op papier, want van militaire zyde werd verzekerd, dat de school van reserve-officleren der Militaire Administratie, welke er zal wor den gevestigd, zeer vermoedeiyk meer militairen in die stad zaf brengen dan op het oogenblik tot de mitrailleurcompagnie behooren. >Door de wyzlgingen wordt aan vele in de Tweede Kamer vernomen bezwaren tegemoet gekomen. Ter gelegenheid van zyn aeventigsten ver jaardag heeft de sociaal-demokratische vete raan Vliegen langs den weg der geluidsfilm een kort woord tot de bioscoopbezoekers ge richt. Hy zelde: „Toen men Anatole France vroeg, of hij het niet onaangenaam vond, oud te worden, ant woordde hy. dat dit de eenige manier is om lang te leven. Vraagt men my wat de beste manier is om oud te worden, dan antwoord ik: tracht een ideaal te verwerven, waarvoor gy kunt strijden, waarvoor gy. zoo het noodlg is. kunt lyden. Leer dat het deel minder te dan het geheel, dat het gezinslid minder to dan het gezin, de burger minder dan het volk, de geeren laten slaan, dan is de zaak meteen ge iend. ook indien hy dan precies hetzelfde vóór slaat. als wat thans prof. Aalberse wil. Daartoe hebben we den heer Veraart echter niet noodlg. Liever doen wy t voorloopig nog maar met den heer Aalberse. wy zyn .er niet eens nieuwsgierig naar, wel ken n 1 e t-vagen middenweg de heer Veraart zou willen bewandelen, en hoe hy zonder com promissen het waarachtig katholiek belang droomt te kunnen dienen. De positie der gemeenten haar flnan- cieele zorgen, de benoeming van ambtenaren met een Indisch pensioen tot burgemeester, .de opheffing van haar zelfstandig bestaan, haar onderlinge samenwerking, haar soms zonder linge secretarisbenoemingen, haar al dan niet degeiyk beheer had de aandacht van de heeren Ds. VAN DER HEIDE, Dr. VOS. VAN DEN HEUVEL. VLIEGEN. BAKKER SCHAPER. We moeten in verband met avondvergadering volstaan met een opsom ming van deze overigens slechts zeer summier behandelde punten. Aan de hand van *s Minis ters antwoord hopen wy er uitvoeriger op terug te komen. e Twentsche katoenfabrikanten hebben herhaaldelyk preferentieelë invoerrechten verlangd voor Nederlandsche textielpro ducten in Indië. Nu deze kwestie in handen iz gesteld van de regeerlngscommissie, die de eko nomische toenadering tusschen Holland en zyn koloniën zal hebben te onderzoeken, heeft het geen zin, op dit vraagstuk dieper in te gaan. Wy zullen binnen eenigen tyd een ongetwyfeld goed gedocumenteerd rapport tot onze beschik king hebben, waarin deze elsch der Twentsche industrieelen alzydlg zal blyken onderzocht te rijn. Intusschen weet ieder in Nederland thans, dat sommige groepen in ons land op grond' van* de saamhoorlgheld met het moederland van Indië zekere opofferingen verlangen. Want het zal voor Indië een opoffering zyn, een prefe rentieel Invoerrecht voor Nederlandsche katoe nen goederen in te voeren. Wordt de voorkeur bereikt door verlaging van het Invoerrecht voor Nederlandsche producten dan derft de Indische schatkist inkomsten, wordt de voorkeur tot stand gebracht door verhooging der invoerrech ten voor de overige landen, dan betaalt de ver bruiker meer.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5