De overeenkomst Ouchy van Nieuwe werkbron Steiger ingestort RADIO-PROGRAMMA KOQTE UITEENZETTING Donderdag 1 Dec. 1932 Honger Gefingeerde overval Practisch uitvoerbaar ge werkelijk wel honger ge- Studieclubs BRAND TE EINDHOVEN Het werk wacht Bovenwoning vermeld De laatste toevlucht VALSCH DUITSCH GELD Viervalsche munters aangehouden SCHEPEN IN DEN STORM HET OVERLEG NOG GAANDE DIE ZIJN WE WEER KWIJT Commandant eervol ontheven Schrille verhouding DE LOON EN OMLAAG? TWEEDE KAMER Afbraak van socialen arbeid STEUN AAN DE ROGGETEELT EXPORT VAN BLOEMBOLLEN BAARS RAAKT ZONDER AUTO PASTOOR J. THUS Eindelijk daden! Contingent eering Naar Engeland niet minder dan yerleden jaar Mgr. Prof. Dr. A. Hensen ernstig ongesteld Vier arbeiders werden het slachtoffer Man bewusteloos gevonden in droge sloot naby Hilversum „De noodtoestand in T wente” Voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden KONINKLIJK INSTITUUT VOOR DE MARINE Boycotbeweging in Nederland en Duitschland „Het mist de tartende eenzijdig heid van het verdrag van Ge neve en de onbeduidend heid van Oslo” Een Nederlandsche en een Zweed sche boot op de pieren van Umuiden Een schrijven van het bestuur der Kath. Staatspartij Verbetering hygiënische voor zieningen in rioleerings- en af voer stelsels EEN KRANIG SOLDAAT „Duitschland en wy” „Voor wat, hoort wat” Maatregelen in voorbereiding Lastige buitenlanders over de grens Met vreugde begroet WOENSDAG 30 NOVEMBER to yiwi, 130 -i In ruimen 4 spoedig einde van dit van men. Deze worden sedert December 1931 door En geland swear belast met een hoog invoerrecht. BS Koninklijk besluit van 36 November 1932 no. *19 Is met 1 December 1932 de kapitein ter zee F. J. Heeris eervol ontheven van de be trekking van commandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord en directeur van het onderwas aldaar, en deze betrekking opgedragen aan den kapiteln-lulte- nant ter zee O. baron de Vos van Steenwyk, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. <te KoninsiDs VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS en materl arbeiders. Terecht constateert het Reuter-berlcht hier de Invloed van de Engelsche protectie ten nadeele van den Nederlandschen snybloemen-lnvoer en ten voordeele van die van de Kanaal-eilanden. Maar met bloembollenuitvoer naar Engeland hebben deze cSfers niets te maken, of het moest zijn, dat door de belemmering van den bloemea- invoer de bollen-lnvoer is bevorderd. Maar zulk een invloed is uit de cSfers nog niet af te lel den. De Duitsche Krlmlnal Polizel heeft Maan dagavond een inval gedaan in de woning van S. in het Duitsche grensplaatsje Bracht. Aldaar werden in beslag genomen een com plete installatie voor het vervaardigen van valsch geld, de hiervoor benoodigde materia len en een hoeveelheid valsche vjjf Mark stuk ken. Men bleek hier met dezelfde personen te doen te hebben, die in den laatsten yd te Venlo, Tegelen, Belfeld, Reuver en Roermond valsche munten in omloop hebben gebracht. S. en zijn vrouw, benevens twee helpers wer den gearresteerd en te MuenchenGladbach in verzekerde bewaring gesteld. Door een handige manoeuvre wist men even wel weer in het vaarwater te komen, wauna het schip bulten gevaar was en de reis naar Amsterdam kon voortzetten. Even later kwam het Zweedsche stoomschip „Neptunus” van Uleaborg hier binnen en maakte een zelfde manoeuvre, waardoor het schip juist binnen de plerhoofden onklaar geraakte en het anker moest uitwerpen teneinde een schade- varing te voorkomen. Een reeds uitgevaren sleepboot behoefde geen assistentie te verleenen. daar het stoomschip later op eigen kracht weer slaags kwam en de reis kon vervolgen. De stoomtrelier IJ.M. 135 („Ancor”) is op de Noordzee door een'zwaren storm overvallen, ten gevolge waarvan de scheepsbrug voor een groot deel weggeslagen en verder schade over dek ge leden werd. De Vereeniglng voor Actieve Handelspolitiek hield Maandagmiddag onder voorzitterschap van het Eerste Kamerlid prof. mr. P. A. Diepen horst een openbare vergadering in „De Twee Steden” te ’s-Oravenhage. Aanwezig waren os. enkele Kamerleden en eenlge vertegenwoordigers van mlnisterieele departementen. Gisteravond greeting deld, Andere staten kunnen zich by het verdrag aansluiten. Talrijke groepen geschoolde vaklieden, die in normale omstandigheden aan de burgerij belangrijke diensten bewijzen als het leggen van aanvoerleldlngen voor gas, electricitett en water, het opstellen van sanitaire en badin richtingen, het maken van afvoerleldlngen voor verschillende doeleinden, zijn thans zon- Op het binnenterrein van de kloosterkazerne te Breda is de Carnegie-medallle uitgereikt aan den dienstplichtigen soldaat-ziekendrager J. P. E. Keizer van de 4e Compagnie hospitaal-solda - ten. Voor het front der troepen werd door kapi tein H, Ludwig in herinnering gebracht, hoe Keizer reeds als 16-jarige twee drenkelingen redde. Op 5 Mei 1932 redde hy met levensge vaar het leven van twee personen, die by storm achtig weer In het Noordzee-kanaal overboord geslagen waren. De Bond van Meubelfabrikanten In Neder land, de Ned. Bond van Behangers- en Meubel- makerspatroons, de Ned. R. K. Hanzebond jBt. Reinoldus” en de firma Vroom en Dreesmann hebben de collectieve arbeidsovereenkomst, aan gegaan met den Alg. Bond, den Chr. Bond en den R. K. Boud van Meubelmakers enz., welke 3 Maart 1933 afloopt, opgezegd. Naar wy vernemen, ligt het in de bedoeling van de werkgeversorganisaties, een loonsverla ging ter sprake te brengen. Te goed acht uur Dinsdagavond ontdekte men op een der slaapkamers van de bovenwoning van den Rott. Goederenhandel aan de Prins Hen drikstraat 36 te Eindhoven brand. Een der kin deren die reeds te rusten lagen van den heer P. v. Hemmen, directeur van genoemde onder neming. kwam naar beneden om den verschrik ten ouders den brand mede te deelen. In een minimum van tijd stond de geheele lengte van den nok van het dak in lichtelaaie. Toen de brandweer arriveerde Het het vuur zich dan ook ernstig aanzien, doch spoedig slaagde men erin den brand te blusschen. De bovenwoning is grootendeels uitgebrand, terwyi beneden aanzlenluke schade is aangericht. Verzekering dekt de schade van den brand, waarvan de oorzaak onbekend is. BEROMI NSTER (460 M.) 7.05 Vroolljk programma; 0 u. Paula Adam Girard zingt liederen. Spr., die vryhandelaar is, zelde, den ernst van den toestand in Twente niet te willen verbloe men. Van de weveryen staat 2/3 stop; de buitenlandsche markten hebben vrywel opge houden te bestaan. Vooral in de kringen der jeugdige arbeiders heerscht werkloosheid. De textielindustrie in Twente telt 10534 werkloozen; het aantal werkzoekenden by 7 arbeidsbeurzen in Twente steeg van 860 in November 1931 tot 2972 in November 1932. Twente en Lancashire hadden vroeger van den invoer van goed- koope katoentjes in Indië in handen; thans is dit door de Japansche concurrentie en dumping tot een minimum gereduceerd. Het dagelyksch bestuur der R. K. Staatsparty heeft aan de .besturen der R. K. Rykskieskring- □rganisatles het volgende schrijven gericht: Hooggeachte Besturen, Een loonende afzet van land- en tuinbouwpio- ducten uit Nederland in Duitschland moet we der mogeiyk gemaakt worden. Tegenover de noodposttle van Duitschland staat die van onzen landbouwexport. Met praten komt men er niet meer; „der Worte slnd genug gewlchselt; laszt nur endllch Tate sehen.” Komt het niet tot daden, dan zullen wy ons naar andere zyden moeten oriënteeren. Totstandkoming van een clearingverdrag met Duitschland zou reeds veel kunnen helpen Duitschland is op export aangewezen; de eco nomische afsluiting van lederen staat moet op den duur op een volkomen fiasco ultloopen; toetreding van Duitschland lot het Verdrag van Ouchy zou tot belangryke consequenties kunnen lelden. De vergadering ging hierop over in een huis houdelijke. Op zyn propagandatochten door Nederland bedient de door een oppositie geroyeerde en toch zich staande houdende leider van den Ned. Fascisten bond, de heer Baars, zich van een auto, dien hy met medewerking van een paar geest verwanten op afbetaling heeft gekocht. Toen in de betaling der termynen een te groote achter stand kwam, heeft de autoleverancier aan mr. Duys opgedragen, den auto in beslag te laten nemen. De president der rechtbank had na onderzoek zyn machtiging tot dit beslag gegeven, maar da moeilijkheid was, dat Baars’ auto nergens te vin den was. Van een beslag kon toen moeliyk iets komen. Toen mr. Duys echter ter oore kwam, dat de heer Baars een dezer dagen te Rotterdam ge hoord zou worden voor den rechter-commlssaris aldaar nam hy zyn maatregelen en toen inder daad op het bepaalde uur de auto van Baars voor het gerechtshof te Rotterdam verscheen, kon, aldus „Het Volk”, uitvoering worde» ge geven aan de inbeslaglegging. De algemeene vereeniglng voor bloembollen cultuur te Haarlem verzocht het volgende op te nemen: In het Reuter-telegram uit Londen d.d. 27 November wordt geheel ten onjuiste voorge steld, alsof de Invoer van bloembollen in Enge land over het loopende Jaar kleiner zou zyn geweest dan in het vorige. Het tegendeel is na melijk het geval. Vooral Indien men de hoeveel heden in oogenschouw neemt. Aan bloembollen, knol- en wortelgewassen is over de afgeloopen maanden In 1932 ongeveer 5.000.000 K.G. meer uitgevoerd naar Grfot- Brlttannlë. Natuurlijk te het bedrag vanVde daaraan by Invoer In Engeland toegekerMe waarde, door de prijsdaling geringer geworden dan voor het kleinere kwantum van 1931. Maar de zeer aanmerkeiyke teruggang, zooals het telegram meldt, is bij de bloembollen gelukkig niet het gevaL De in het Reuter-berlcht gegeven cyfers heb ben uitsluitend betrekking op den invoer van afgesneden bloemen In Engeland en hebben geen betrekking op bloembollen. In de eerste maanden van het jaar bevinden zich onder de uit Nederland in Engeland Ingevoerde snij- bloemen ook een aanzienlijk aantal bloemen hoofdzakehjk tulpen-bloe- Evenwel komen wy met onze zeer lage invoer rechten tegenover de andere staten wel In een schrille verhouding te staan; onze commercieel? zelfverdediging wordt als t ware vermoord. Ook hier behoort de regel „voor wat hoort wat” te gelden. Spr. citeert de woorden van het toen malige Tweede Kamerlid mr. Mees, die zelde: Ik verheug my over eiken zondaar ook eiken handelspolitleken zondaar die zich bekeert, maar het laat my niet onverschillig op welk oogenbllk en met welke kracht die bekeerlng geschiedt”. Opmerkeiyk is de aanwyzing van de princl- pieele frontverandering waarvan Ouchy getuigt. Voor ons biyft, aldus spr., waakzaamheid tot het voeren van actieve handelspolitiek geboden. Vervolgens behandelde mr. G. Vixseboxse, directeur van de N.V. KatoenmaatachappH voor heen Gebr. Scholten te Almelo, het onderwerp: Naar we met leedwezen vernemen, Is Mgr. prof. dr. A. Hensen sedert enkele dagen ern stig ongesteld. Zondagavond LI. is hy, naar aanleiding van een zich openbarende hartzwakte, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Daar de behandelende geneesheer volstrekte rust heeft voorgeschreven, kan bezoek niet worden verwacht en wordt men verzocht alle correspondentie achterwege te laten. Uit IJmuiden meldt men aan het „Handels- blad”: Het van Hamburg komende Nederlandsche stoomschip „Arendskerk” geraakte Maandag by het binnenkomen door den harden Noord- Westerwind en het ebty uit den koers, zoodat het schip dicht by de blokken van de Zuld- pler terecht kwam. Komende tot de middelen die tot verbetering kunnen leiden, betoogde spr. dat veel eerder en veel meer tot contingenteering van textiel had moeten worden overgegaan. Japan voert hier te lande afgewerkte fabrikaten in tot pryzen, waar door nauwelijks de waarde van de grondstof kal. worden goedgemaakt. Toch treft niet in de eer ste plaats de Regeering een verwyt; zy wilde wel eerder contingenteeren, doch door onder linge meeningsverschlllen in Twente bleef de contingenteering te lang uit. Overigens is niet de wereldcrisis de voornaam ste oorzaak van den noodtoestand in Twente. De hoofdoorzaak is de Oostersche industrial!- sa tie. De zwakke plek van Twente is een te groot percentage van eenvoudige productle-artikelen bij een arbelderscontlngent van booge ontwikke- Genève en de onbeduidendheid van Oslo. Met het verdrag van Ouchy geeft ook Neder land het oude meestbegunstlglngsstandpunt prys. Maandagmiddag, toen arbeiders bezig waren met den bouw van een nieuwe maalderij en silo voor den N. C. B. te Veghel, braken plotseling een aantal planken van den steiger, die zy voor deze werkzaamheden gebruikten. Vier arbeiders vielen naar beneden en kwamen op een veel la ger gelegen betonnen vloer terecht. Het ble.'k zeer moeliyk de mannen uit de silo te bevrij den. Na groote moeite mocht dit echter geluk ken. Toen bleek, dat het ongeval betrekkeidk nog goed was afgeloopen. Twee arbeiders had den arm- en beenbreuken bekomen. Ze werden naar het ziekenhuis te Veghel overgebracht. De twee anderen waren slechts licht gewond. De toestand van allen is vrij goed. Naar de oorzaak van dit ongeval wordt een onderzoek ingesteld. De beide buitenlanders, die verleden wek by een inval in een speelhol aan de Gentschestr. te Den Haag door de politie werden aange houden. een Pool en een Belg, welke laatste tot het gilde der internationale misdadigers behoorde, zijn over de grens gezet. ling en groote kundigheid, waardoor deze eigen schappen niet voldoende kunnen worden benut. Twente late die eenvoudige productie liever aan de Oostersche volken over, en het rlchte zich zelf op de fabricage van meer kunde ver- eischende goederen. Het werkloosheidsvraagstuk kenmerkt zich in Twente nog door deze eigenaardigheid, dat de werkloosheid m erge mate heerscht in de spinneryen. weveryen, ververyen enz. en byna niet in de confectiebedrijven, waarin vooral meisjes werkzaam zijn. Men ziet nu, dat tal van vaders en zoons werkloos zyn, terwyi de dochters als kostwjnsters fungeefen. In vele ge vallen vervangen dan nog Duitsche en Oosten- ryksche meisjes de taak van de kostwinsters in de huishouding. Spreker besloot met het uiten van den wensch, dat Twente op zeer korten termyn door de Re geering zou worden geholpen en dat het verder met eigen kracht zich,geheel moge herstellen. f De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland deelt mede, dat, nu de boycot beweging èn in Nederland èn in Duitschland bedenkelyke afmetingen begint aan te nemen, zy er met nadruk op meent te moeten wijzen, dat dit particulier optreden op zyn zachtst gezegd „overhaast” is, aangezien het overleg tusschen de regeeringen nog gaande is. Ten aanzien van het deviezenvraagstuk meent de Kamer de geruststellende mededee- llng te kunnen doen, dat groote waarschymVk- heid bestaat, dat tusschen Nederland en Duitschland een clearlng-overeenkomst, zooals deze reeds tusschen Zweden en Duitsch!a.id geldt (Schweden-klausel), tot stand zal komen. De regeling, zooals deze gedacht is, komt neer op het volgende: De Duitsche importeurs zullen de uit Neder land betrokken goederen, waarvan de waaide het bedrag dat hun in deviezen wordt toege wezen te boven gaat, kunnen betalen in Mar ken, te voldoen door storting ten gunste van den Nederlandschen leverancier of een conto van de Nederlandsche Bank by de Reichsbank. De Ned. Bank zal van een aantal der grootste Nederlandsche importeurs van Duitsche goede ren het door hen aan Duitschland verschul digde in guldens in ontvangst nemen (dit tot een bedrag dat in waarde geiyk is aan de door de Ned.-Bank voor Nederlandsche exporteurs ontvangen Marken) om deze guldens aan de Nederlandsche exporteurs uit te betalen ter verrekening van hun Marken-tegoed, terwyi het Marken-tegoed der Ned. Bank by de Reichsbank gebezigd wordt om het door de bovenbedoelde Nederlandsche importeurs aan hun Duitsche leveranciers verschuldigde te ver effenen. De clearing-overeenkomst gaat uit van de onderstelling, dat de verhouding tusschen de totale uit- en invoercyfers der beide landen onderling geen wezeniyke wijziging zal onder gaan en ook de verhouding tusschen bodem en industrieproducten gehandhaafd biyft. Nog wordt opgemerkt, dat deze clearing den handel in Nederlandsche bodem- en industrie producten betreft, doch niet in ’t algemeen den doorvoerhandel van in Nederland geïmporteer de goederen koloniale producten enz. Het totstandkomen der clearing-overeenkomst zou de volle betaling der door Nederland naar Duitschland te exporteeren bodem- en indus trieproducten verzekeren, terwyi de goederen- ruil (WarenAustausch) daardoor overbodig zou worden. Het aantal onvolledig uitgevoerde afvoerstel- sels, onhygiënische omstandigheden, achter- hJke, hlnderiyke en onsmakeiyke toestanden in de huizen en langs de openbare wegen over het geheele- land verspreid, is dermate groot, dat door het verhelpen van dit alles een aan- zieniyke hoeveelheid arbeid geschapen kan worden. Arbeid, die tot verhooging van het welzyn en het geluk der inwoners van tal van steden en dorpen zou leiden en daardoor in hooge mate tot verbetering van de volksgezondheid zou bydragen. Arbeid, die vermindering van werkloozen- steun zou meebrengen. Nuttige productieve ar beid, Immers geiykeiyk ten goede komende aan het algemeen volksbelang en aan de moreele leele behoeften van vele bekwame Prof. Diepenhorst sprak over „Het tractaat wan Ouchy". Deze conventie geniet, by het stilzwijgen van Genève en den killen geest van Oslo veler sympathie. Ouchy is favoriet. In Juni 1932 tusschen Nederland, België en Luxemburg door de vertegenwoordigers van deze mogend heden gesloten, werd dit verdrag by wetsont werp van 22 November j.l.^door de Nederland sche regeering aan de Staten-Generaal ter be krachtiging aangeboden. Het verdrag houdt bepalingen in voor de ver dragsluitende staten onderling, voor deze staten met niet-aangeslotenen en voor derden. Men verbindt zich tot het niet-verhoogen van in voerrechten, het niet-ultvaardlgen van nieuwe bepalingen tot belemmering van In- en uitvoer en tenslotte, tot geleldeiyke verlaging In 5 jaren van de invoerrechten tot de helft van de tegen woordige. Een en ander behoudens uitzonderin gen van fiscalen aard en bepaalde vormen van contingenteering. HCIZEN (1875 M.) 8 u KRO Morgen- concert; NCRV 10 u. Gramofoonmuziek; 10.15 Morgendienst door Ds. J. v. d. Woude; 10 45 Gramofoonmuziek: KRO 11 u. Gramo foonmuziek; 11.30 godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquln O.P.; 12 u. Politieberichten; 12.15 KRO-boys o.l.v. Piet Lystenhouwer; NCRV 2 uur Cursus fraaie handwerken; 3 u. vrouwenhalfuur; 3.30 u. rustpoos voor het verzorgen van den zen der; 4 u. Bijbellezing door Ds. G. J Waar denburg; 5 u. pianoduet en 5.45 H. J. Stein- voort; „Prettig speelgoed voor broertje”; 6.15 Capserie; 6 45 Knipcursus; 7 u. Wat er op de wereld gebeurt door Corn. A. Crayé; 7.30 Politieberichten; 7.45 Persbe richten van het Ned Chr. Persbureau. 8 u. Chr. muziekvereeniging ..Soli Deo Gloria” te Buren o.l.v. N. C. Steenis; 8 30 causerie: 9.45 Potpourri; 10.15 Persberichten van het Persbureau Vaz Dias; 10.25 Gramafoon- muziek. HILVERSUM (296 M.) AVRO 8 U. Gra-" mofoonmuzlek; 10 u. morgenwijding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Solistenconcert; 11 u. Kook- en bakpraatje door mevr. R. LotgeringHillebrand; 11.30 voortzetting solistenconcert; 12 u. Avro-klelnorkest o.l.v. Nico Treep; Tusschensepl van gramofoon- nuziek; 2.15 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 2.30 Hollandsch halfuur Haagsche trio; 3 u. Naaicursus door mevr. Ida de LeeuwVan Rees; 3.45 Gramofoon muziek: Berl^nsche staatsopera- orkest o.l.v. Leo Blech; 4 u. ziekenuur door merv. Ant. van Dijk; 5 u. Radlo-kinder-koorzang o.l.v. Jacob Hamel; 5.30 Gramofoonmuziek: 5.45 Avro-kamerorkest o l.v Louis Schmidt; 6.30 Sportpraatje door H. Hollander; 7 u. Avro-kamerorkest: 7.25 Overschakeling van den zender; 7.30 Engelsche les voor gevor- derden door Fred. Fry; 8 u. Nieuwsberichten ten van het Persbureau Vaz Dias; 11 05 foonmuzlek; 8.15 Aansluiting met het Con certgebouw te A’dam. Concert door het Con-. certgebouw-orkest o.l.v. dr. W. Mengelberg: 9 u. Gramofoonmuziek: 9 15 Concert door het Omroeporkest ol.v. Nico Treep: Solisten Marcel Wlttrich en Helène Cals; 9 45 Radio- tóoneel hoorspel van Rösler: ..Koeokoeks- jong”; 10 u. Voortzetting van het concert; 10 40 Radiotooneel„Het laatste middel”, hoorspel door Rösler: 11 u. Nieuwsberich ten van heet Persbureau Vax Dias; 11 05 Concert door het omroeporkest oJ.v. Nico Treep; 11.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. (509 M.) 12,20 Concert door het kleine orkest van het N.IJt., oJ.v. P. van Giordano o.l.v. den componist. ROME (441 M.) 8 05 „La belle Risette”. operette in drie actes. WEENEN (517 M.) 6 15 Thpodor Scheidt 8.05 gevarieerd programma. WARSCHAU (1411 M.) 5 20 Populair con cert; 7 2(^Populair concert o.l.v. St. Nawrot; 9.35 Dansmuziek. hebben honger.” Het is zoo gezegd. Maar den honger te heeft de Tweede Kamer de be- van Buitenlandsche Zaken behan- waarby vooral tot uiting kwam, dat men weinig bewondering koestert voor de wyze. waarop de Minister zyn doen en laten in de Belgtsch-Nederlandsche kwestie in een waas van geheimzinnigheid weet te hullen. Twee werkgevers- en drie werknemersbonden in de metaal-industrie hebben zich volgens „Het Volk” met een adres tot den raad van ministers gewend, waarin zy een plan voor werkverruiming ontwikkelen, dat In hygiënl- schen zoowel als economischen zin groote be- langsteUipg verdient. Op de vragen van het Tweede Kamerlid van Voorst tot Voorst in verband met de voor genomen beperking van den Veenkolonialen aardappeloogst voor 1933 en betreffende het nemen van maatregelen tot -steun van de roggeteelt, heeft Minister Verschuur, Minister van Economische Zaken en Arbeid, geantwoord dat het Inderdaad in de bedoeling der Regee ring ligt aan te dringen op een beperking van den Veenkolonialen aardappeloogst voor 1933. echter niet tot 50 pCt. van den oogst van 1932, maar tot 65 pCt. van den oogst van 1929. Leemans; 1.30 Gramofoonmuziek; 5.20 Con cert door het omroepsymphonle-orkest o.l.v. J. Kumps; 6.35 Gramofoonmuziek; 8.20 Concert door het Radio-orkest ol.v. Franz André; 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG (1153 M.) 1120 Strijk orkest van ..Wlvex” o.l.v. A. Bendix; 2.20 Symphonische jazz „Requiem”, Verdi; 10.05 Dansmuziek; 11.20 Klokkenspel. BERLIJN (419 M.) 6.45 Populair Con cert; 8.20 Philharmonie-orkest van Berlijn; 8 u. idem; 9.25 Dansmuziek. HAMBVRG (372 M.) 1 30 Gramofoonmu ziek; 3.50 Concert; 9.50 dansen. KÖNÏG%U8TERHAUSEN (1635 M.) Gramofoonmuziek; 3.50 Concert. LANGENBERG (472 M.) 11.20 Populair concert door het symphonle-orkest o.l.v. Paulig; 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt; 4 20 Vesperconcert: 7.20 Militair orkest:; 9.50 Populair en dansmuziek o.l.v. Eysoldt. DA VEN TRY (1554 M.) 12 50 Orgelconcert; 1 35 Concert; 4 25 Concert door MosChetto en z(jn orkest; 8.20 Variété programma; 10 u. Concert; 11.05 BBC dansorkest o.l.v. Henry Hall. ertMOFèc (S!ml. Inql-x vdenaé S öaPwna PARIJS (1725 M.) 12.50 Populair con- foonmuziek. PARIJS R. (1725 M 12 50 Populair con cert; 9.05 Concert door het omroeporkest oJ.v. Piemév MILAAN. (331 M.) 7 50 ..Fedora”, opera Uit een voor een der adresseerende organi saties. nJ. den bond van loodgieters- en fltters- patroons. door het Centraal Bureau voor de Statistiek gemaakt overzicht, dat over ruim 600 gemeenten heeft geloopen, bUjkt, dat in vele geheel of gedeelteiyke behooriyke hygiënische voorzieningen in rioleerings- en - afvoerstelsels ontbreken. In een deel dezer ge meenten zyn verbeteringen in uitvoering. De Hllversumsche politie werd Dinsdagmor gen door een boschwachter gewaarschuwd, dat deze in een droge sloot onder de Hollandschc Rading, tusschen Hilversum en Maartensdijk gelegen, een man in bewusteloozen toestand had gevonden. Hy had den man spoedig tot bewustzyn gebracht, waarop de man den boschwachter het volgende verhaal deed: Hy was een 52-jarlge pensionhouder uit Soesterberg, H. geheeten, en was op weg naar Hilversum. Hy was op de fiets gegaan en wilde het geld, dat hy had gespaard, naar de Am- sterdamsche Bank in Hilversum brengen. On geveer op de plaats waar hy werd gevonden, vroeg een manspersoon, waarvan hy slechts een vage beschrijving kon geven, hem hoe laat het was. Hy had toen geantwoord „half tien”. Nauweiyks had hy den man gepasseerd of hy kreeg een harden klap in den nek, waardoor hy het bewustzyn verloor .Verder kon hy niets mededeelen, alleen, dat de 3000 verdwenen waren, evenals een pond raathoning, die hy in een tasch aan de fiets by zich had. De pensionhouder zag er danig verwoest uit. Alle knoopen van vest en pantalon waren af gerukt, terwyi de zak, waarth zich het geld bevond, geheel was uitgescheurd. Uit een en ander moest worden aangenomen, dat de aan rander zeer haastig moet hebben gezocht. Direct is de commissaris van politie te Hil versum naar de plaats der aanranding ver trokken en heeft met den boschwachter nauw keurig de omgeving afgezocht. Men heeft echter geen enkel spoor van den aanrander kunnen opmerken. De man, die op Hilversumsch grondgebied werd gevonden, doch als plaats van aanryding een stukje grond van Maartensdijk (één meter verder gelegen) aanwees, is door den burge meester van Maartensdyk. den heer C. Voort van zyp, en de Hllversumsche politie in verhoor genomen. Hy wordt vastgehouden in het Gemeentehuis van Maartensdyk. Tot Dinsdagavond laat is de man in verhoor genomen. Mr. H. van Haastert, secretaris van den Kath. Boeren- en Tuindersbond. sprak tenslotte over „Duitschland en wy.” Het ontbreken van den passus in de jongste Troonrede: „De betrek kingen met de overige mogendheden bleven van den meest vriendschappeiyken aard” heeft, aldus spr., aanleiding gegeven tot de opmerking, dat de betrekkingen met Duitschland niet meer van den meest vriendschappeiyken aard zouden zyn. Zonder die opmerking voor zyn rekening tc nemen, constateerde spr. dat Duitschland wel zeer kras is te werk gegaan, en nadeele vau onze exporteurs. Vele landbouwproducten kun nen niet meer in Duitschland worden ingevoerd; daarnaast werkt de deviezenregeling zeer be lemmerend. Toch zal iedere Duitsche Regeering moeten zorgen voor een exportsaldo, omdat Duitsch land anders zyn schulden niet kan betalen; deze schulden beliepen by de Jongste becyfe- rlng 10.153 millioen mark op korten- en ruim 10.000 millioen mark op langen termyn, waar van ongeveer 10 pCt. aan Nederland. e Duitschland heeft het zelf in de hand. Ne derland als klant te behouden, maar dan moet het niet tegeiykertyd diens koopkracht vooxt- gaan te vernietigen. Dinsdagavond vernamen wy van de Hllversumsche politie, dat de pensionhouder H., na lang verhoor, dat hem in het Raadhuis te Maartensdyk door de politie was afgeno men. heeft bekend de aanranding gefingeerd te hebben. De man gaf als reden op, dat hy zich, in financleele moeilijkheden bevond. Het ging niet om een uitkeerlng van een verzekering of iets van dien aard, doch het betreft huiseiyke omstandigheden. der werk. Dit werk is niettemin in overvloed aanwezig en wacht slechts op ten-ultvoerleg- ging. Vroeg of laat zal toch de noodzakeiyk- held rijzen dezen arbeid te doen ▼errichten. Dutealve mag dit geenszins als „gezocht” werk vMlen aangemerkt, terwyi het by de huidige AflMtti’priJzen voordeellger nu dan later ult- geVoeW\an worden. Deze werken doen aan toekomstige arbeids gelegenheid geen afbreuk, omdat uit gereed gekomen leidlngslnrichtlngen tal van aanslui tende werkzaamheden en behoeften voort- x komen, zoodat eerder sprake is van het aan boren van nieuwe werkbronnen. De hier aan gegeven vorm van werkverruiming verdient ook ^jdm haar ideëele waarde en praktische voor- deelen, ongetwijfeld belangstelling. Aan de regeering is nu gevraagd het tot standkomen van deze werkverruiming krachtig te bevorderen. De toestand van den Zeereerw. heer J. H. A. Thus, pastoor te Sassenheim. is zoo zeer ach teruitgaande, dat een spoedig einde van dit leven wordt verwacht. zyne H. Exc. de Blsschop van Haarlem heeft Dinsdag een kort bezoek aan den zieke ge bracht. In vele persorganen is de tot standkomlng van dit verdrag met vreugde begroet, evenals in parlementaire kringen, in de kringen van werk gevers en van de Vereeniglng voor den Vrijhan del. Van de persorganen vormde het „Utrechtsch Dagblad” een uitzondering in het gezelschap der toejuichenden; dit blad beschouwt Ouchy als een te zeer toegeven aan Bel^jsche ver langens in de kwestie NederlandBelgië. Intusschen, het verdrag van Ouchy mag wor den beschouwd als een sympathieke overeen komst, meer dan hetgeen tot dusverre uit Vol- kenbonds-Initiatief werd geboren; het mist de tartende eenzydigheid van bet verdrag van Het etensuur nadert. De maag be gint mee te spreken. En we zuchten: „hè, ik heb honger." Die zucht is op zichzelf gelukkig, want een gezonde eetlust is een voornaam ding in het leven! Maar honger is een groot woord. - nebt i kend? Nu Ja: „trek" in iets hebben, eet lust voor een goeden maaltijd bézit ten, noemen we zoo gauw honger. Maar echten honger....??? Laten we in dezen tijd van Sinterklaaspak- les eens wat meer denken aan dege nen, die door dien echten honger te lijden hebben. Aan hen, die het on- ontbeerlijkste ontberen. Aan hen, die vrouwen en kinderen zien lijden door gebrek en in den krachten, en moed sloopenden, nedergang geen middel meer vonden om hen te hel pen. „We gauw moeten voelen als een geesel is iets geheel anders. Letten we vooral op de schamel-armen. De officieele on dersteuning bereikt sommigen niet, die haar eveneens behoeven. Onze christelijke naastenliefde moet op hen letten. We moeten ieder rondom ons zien in eigen kring. En we zullen er vinden, die onze hulp noodig hebben en onze hulp verdienen. Hongerigen spijzen is een der zeven werken van lichamelijke barmhartigheid door Christus zelf ons voorgehouden. Het Is God zelf, Die tot ons sprak! Het program1933 is vastgesteld met mede werking van de organen, welke het Party- reglement daartoe heeft aangewezen. Voor het D. B. zou er zonder meer geen aanleiding zyn hiervan nadrukkeiyk melding te maken, al gebruikt het gaarne deze gelegenheid om zyn voldoening uit spreken over de wijze waarop verscheidene organen der Party, in juist be grip van hun taak, hun medewerking hebben verleend. Er is echter ook belangstelling getoond voor het ontwerp-prqgram op een wyze, die kwaïyk povereen te brengen is met de goede orde in de Partijr zooals die in het reglement is vastgesteld. wy doelen op de wyze, waarop hier en daar studieclubs van haar activiteit hebben doen biyken. Studieclubs zyn in het kader van het Partjjreglement opgenomen als deelen van het partyorganlsme, niet als volkomen autonome lichamen. Dit laatste zou in een "behooriyke organisatie ook moeliyk denkbaar en zeker niet toelaatbaar zijn. Studieclubs behoeven dan ook de erkenning van plaatselyke kiesvereenlglngen of Rykskieskringorganisatles, en zyn onderwor pen j aan een byzonder toezicht vanwege het bestuur van het orgaan der Party, dat de studieclub heeft erkend (art. 9 en 10 P.R.). Dit alles behoeft studieclubs in gezonde ont plooiing van hun werk geenszins te belemmeren. Mits er aan wordt vastgehoaden. dat het doel der clubs uitsluitend studie zy. Als elk ander doel moet dit worden nagestreefd met geëigende middelen. Een zoodanig middel kan zyn. het zich verdiepen in vraagstukken individueel of gezameniyk onder leiding, onderlinge gedach tenwisseling dit alles met het doel, de ver worven meerdere kennis en het beter inzicht uit te dragen in de vergaderingen van klesver- eeniging of kieskring. De behandeling van onderwerpen In openbare vergaderingen, nog wel na openbare aankondi ging, waarbij de gelegenheid tot debat publieke- lijk wordt opengesteld, kan niet alleen met studie niets meer te maken hebben, maar draagt daarentegen een geheel ander karakter. Het D. B. is van oordeel, dat de verhou dingen in onze party zoodanig gezond zUn. dat het geen grond heeft gevonden tydens de behandeling van het ontwerp-program van zyn inzicht ultdrukkeiyk te doen biyken. Een ge zonde party kan edh groote mate van vryheld verdragen. Maar er moet tegen worden ge waakt. dat het onontbeeriyk onderling vertrou wen wordt geschokt. Studieclubs. die openbare vergaderingen houden en zoodoende een stuk leiding in de party naar zich toe trachten te trekken, han delen in strijd met de taak, die hun by het reglement is toegedacht, en -r- wat erger is zy ondennynen het onderling vertrouwen, dat voor een vruchtbare werkzaamheid van elke party noodzakeiyk is. Omtrent dit alles kan geen redelyke twytel bestaan. Daarom vertrouwt het D. B., dat ook enkelen in onze gelederen, die in onberaden yver te ver zyn gegaan, dit zullen inzien en dat zij hunne activiteit in goede banen zullen leiden. En zeker zullen de besturen van Kieskringen en Kiesvereenlglngen zich hun taak in deze bewust zyn en ervoor waken, dat de resultaten van studie waariyk aan de party in haar organisatorisch verband ten goede zullen komen Wy deelen u ten slotte mede, dat het D. B. heeft aanleiding gevonden aan dit rondschrijven kring bekendheid te geven door het openbaar te maken in de Katholieke bladen. Woensdagavond 30 November as. Met de meeste hoogachting, namens het Dagelyksch Bestuur vooraoemd: C GOSELING. voorzitter. A FRANS TEULINGS, secretaris.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6