Het economisch beleid Bij Ruwe Handen PUROL Doos 30 ct incident Kalm naspel van een De salariskorting Niet stopzetten! Gejneen optreden RADIOPROGRAMMA GEEN AFBRAAKSYSTEEM Meisjes-tehuis in vlammen BUITENLANDSCHE ZAKEN AANGENOMEN Vrijdag 2 Dec. 1932 De cormniuie Snel advies gevraagd midden van het overstelpende De voorlichtingsdienst Ëconomizche Raad AFSCHAFFING ZOMERTIJD Wetsvoorstel ingediend De veertig-urige arbeidsweek DE TARWEWET Advies van deskundigen In eenzaamheid verbrand VERD. BLIJFT GEVANGEN Voor twee zakken meel De moordaanslag op een agent De Winkelsluitingswet Krachtige ontploffing TWEEDE KAMER Weinig nieuws „Schoelje” teruggenomen Nederlanders in het buitenland Geen schablonenwerk DE SWEEPSTAKE-LOTEN Duizenden tickets in beslag genomen BRAND IN EEN BOERDERIJ Communistische „berechting DE KRAKATAU WERKT NOG Tot den grond toe vernield 1 Waarom heeft de behandeling niet in een middagvergadering plaats gevonden? Achteloos weggeworpen sigaret veroorzaakt feilen brand in de residentie Inpoldering van het afgesloten ge deelte der Zuiderzee is niet te duur GEEN „HAPPY END” De voorgenomen maatregelen mee gedeeld aan de Commissie voor Georganiseerd Overleg Minister Verschuur kondigt ver schillende wetsherzienin- Duitsch douane-beambte schuldig aan poging tot doodslag en diefstal Wensch van den heer Kupers Zonderlinge verhouding Onze handelspolitiek Antwoord aan minister Verschuur DONDERDAG 1 DECEMBER dan»- 1635 M. 1.20 gen aan 13 20 Den Haag, 30 November MINISTER BUYS i is r een van de In een klein huisje, dat in verregaanden staat van vervuiling verkeert en geheel eenzaam ge legen is in de bosschen nabij „De Woeste Hoeve” tusschen Arnhem en Apeldoorn, is het verkoolde Hjk gevonden van den zeven-en-zeventig jarigen M van den Bosch, die reeds vele jaren een klui zenaarsbestaan leidde en hulpbehoevend was. Het schijnt, dat. terwijl de oude man by het open haardvuur zat, zyn kleeren vlam gevat hebben. Een jongen, die hem wel eens bystond, deed de vreeselyke ontdekking. Het huis wordt thans bewaakt, tot de begra fenis van het slachtoffer kan plaats vinden. iykt wel toch haar niet Reeaen: 7 30 gewijd concert; 835 muziek. door Warschau. Bij het begin der Tweede Kamer-vergadering van Woensdag bleek Ingediend een voorstel van wet van de heeren Chr. van den Heuvel <C H en J. Bakker (A.-R.) tot intrekking van de wet van 33 Maart 1918 tot tijdeiyke afwyking van de wet tot invoering van een wettelyken tijd. Dat de heer van den Heuvel het voorstel mede onderteekende wekt eenige bevreemding, daar hy nog Dinsdag J .l. stemde tegen een motie- Zandt, die om afschaffing vroeg. die aan den communistischen staat eigen schynt te zyn, beschouwd te hebben. Naar wij vernemen, hebben zoowel de Neder- Landsche als de Duitsche justitie een onderzoek ingesteld naar den juisten gang van zaken. durven hebben |kor- Kmll drie i het R. PARUS R. 1725 M. 8.05 gramofoonmu- zlek 13.50 concert; 9.03 pianorecital; 9.50 gramofoonmuzlek In de te Middelburg onder presidium van Mr. P. Dieleman gehouden vergadering van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappy (Z.L.M.) is mededeeling gedaan van een ontvangen ant woord van den Minister van Economische Zaken en Arbeid Inzake de Tarwewet; In dit antwoord wordt gezegd, dat er vooralsnog geen aanleiding bestaat terug te komen op de prijs bepaling der tarwe, die voor 1932 heeft ge golden. De minister acht voorts limiteeiing van de uitbreiding der tarweteelt tot een derde ge deelte van het bouwland in het belang van den landbouw. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS zetting van alle salarlsverhooglngen, zoowel de regelmatige weddeverhoogingen als die voort spruitende uit bevordering, waarmede voor het Op den hoek van Raamstraat, boven Het incident-De Visser heeft nog een kort naspel gehad, doordat de delinquent heden het woord vroeg voor een persooniyk feit en zich op een gematigden, rustigen toon beklaagde, dat de beslissing, welke hem gisteren tenslotte uit de vergadering verwees, ten onrechte zou genopen zyn. Hebben wy den communist goed begrepen want de gave van zich accuraat uit te drukken laat hem wel eens in den steek dan was zyn grftf, dat voorzitter Jfan Schalk wél hèm, die op een gegeven moment het woord „or schaamdheid” bezigde, tot de orde riep, rr geen réprimande uitdeelde aan mr. Joekes, dat woord had uitgelokt met zyn interrui ,,dat jullie ze liever zonder rechtspraak tegen grond schieten.” In de Memorie wordt een schematisch over zicht gegeven van de wyze, waarop de econo mische voorlichtingsdienst zal werken. De plan nen om een rechtstreeksche correspondentie mogelyk te maken tusschen het departement en de agenten der regeering in het buitenland zyn in concreten vorm uitgewerkt, zoodat het zich laat aanzien dat deze verbetering binnen kort haar beslag zal krijgen. De voorbereiding van de instelling van den Economischen Raad bevindt zich in een vergevorderd stadium. Maar in dit allereerste begin van de herrie lag tenslotte het zwaartepunt van het conflict niet. Dat lag in het beschimpen van medeleden en het herhaaldeiyk tegen den voorzltterhamer op schreeuwen. toen den communist reeds het woord ontnomen was. Dat was natuuriyk voor het gezag van de Kamer volstrekt onduldbaar. En al siert het den delinquent van gisteren, dat hy heden de uitdrukking schoelje" uit eigen beweging terugnam, zyn bewering, dat hy ook thans even als in 1930 het recht aan zyn zyde had, was er volkomen naast. De president vond het blyk- baar overbodig, zyn houding by het incident nog eens in détails te, motlveeren. Hy had trouwens het overgroote deel der Kamer aan zyn zyde. Alleen sloot hy het korte debatje met de tacti sche opmerking, dat voortaan allen wat meer op hun woorden zouden' letten. Ook hier bewees mr. VAN SCHAIK dus weer, dat alle zucht, om één bepaald lid hlnderiyker dan de andere leden zyn gezag te doen gevoelen, hem vreemd is. PARUS (Elflel) 1446 M. 7.50 concert door het omroeporkest o. 1. van Ed Fla ment; 9.muzikaal en litterair halfuur. Over de al of niet noodzakeiykheid van grypen tegen deze Interruptie kan men twls wy voelen het meest voor het standpunt, mr. JQEKES heden by de nadere toellch van zyn interruptie innam. Hy herinnerde en teiyk uur door den betrokken bewindsman wordt afgedaan, terwyi in het middaguur een volle Kamer debatten beluistert over trekhonden bescherming en akkefietjes in allerlei landeiyke gemeenten. BATAVIA, 30 Nov. (Aneta). De Krakatau vertoonde gisteren van 1230 tot 530 werking. Erupties werden waargenomen tot een hoogte van 600 meter. Tusschen 5 en 6 uur nam. werd tweemaal een vuurgloed waargenomen. De vulkaan vertoont ook heden nog werking. Het Bestuur van de Zuiderzeevereeniging heeft eenigen tyd geleden een Commissie in gesteld. welke op zyn verzoek onderzocht heeft, of het, mede gelet op den financleelen toestand des lands, den toestand onzer plattelandsbe volking en de waarschynlijke kosten van nieuwe inpolderingen, gewenscht is, de drooglegging van het Ijsselmeer voort te zetten. BAVENTRV 1554 M. 13.30 orgelrecltal 1.05 concert; 3.20 «choolconcert; 5 05 B B C. dansorkest; 10.30 aonaterecltal; 11.20 dansmuziek. BATAVIA, 30 Nov. (Aneta). Hedenmorgen ving de tweede byeenkomst aan van de com missie voor Georganiseerd Overleg, waarin het schryven van de regeering inzake salariskorting per 1 Januari 1933 werd voorgelezen. 12 05 Btl van Een eigenaardig grensincident, dat gelukkig geen verregaande gevolgen had, houdt in de omgeving van Boertange, zoo lezen we in het „Nieuwsblad van het Noorden”, de gemoederen bezig. Betreffende den arbeidsduur heeft de re geering. ingevolge een toezegging door haar ge daan by de interpellatie-Kupers, met belang- nebbenden overleg gepleegd, dat haar bezwa ren tegen een wettelyke bekorting van de ar beidsweek tot veertig uur niet uit den weg heeft geruimd. De regeeHng zal er gaarne toe medewerken, dat Nederland wordt vertegen woordigd op de voorbereidende technische con ferentie in zake verkorting van den arbeidstijd in Januari as. te Genève Int^-schen zal de minister het vraagstuk .nader onderzoeken. Een rouleeringssysteem, waarby iedere ar beider vyf weken werkt en een week gedwon gen vacftntie zou hebben verdient daarby ten zeerste de aandacht, al mag men zich niet ver helen dat het in de practyk op groote bezwaren schynt te stuiten. De reglementen der werk lozenkassen, de regelingen der steunverlee- rung en de wachtgeldregelingen zouden moe ten worden gewyzigd. Tot ratificatie van de conventie van Washington betreffende den achturigen arbeidsdag kan niet worden over gegaan op grond van de reeds herhaaldeiyk kenbaar gemaakte bezwaren. Een algemeene maatregel van bestuur tot regeling yan de arbelds- en rusttyden van de onder de Arbeidswet vallende chauffeurs is in voorbereiding. De ervaring leert, dat van een ongegrond en overmatig gebruik van het in stituut der overwerkvergunningen geen sprake is. Een algemeen verbod voor ambtenaren en arbeiders om na volbrachte dagtaak elders arbeid te verrichten, zou de persoonlyke vrijheid te zeer aan banden leggen. De invoering der gewyzigde Stuwadoorswet wacht op de totstandkoming van de uit deze wet voortvloeiende algemeene maatregelen van bestuur. KhNIGWt'STERHAl'SEN gramofoonmuzlek. LANGENBERG 472 M. 11.20 populair concert door het Philharmonleorkest van Btutgart o I. van Slnzhetmer: 7.20 dans muziek; 8.20 concert; 9.50 dansmuziek. KRAWANG. 30 Nov. (Aneta). Aan de noord kust in de afdeeling Bantam zyn twee kam- «u WU.UCU u. w«._- pongs door een typhoon geteisterd. 143 hul- looze Nederlanders in het buitenland, zal Mi-1 zen zyn omgewaaid. Er hadden geen persoon- nlster Ruys overwegen. lyke ongelukken plaats. ja, er prat op gaan, dat zy tegen alle reet wet lp hun doel zullén verwezeniyken. pet slsche voorbeeld, waan, men op een gegeven ment de macht in handen kreeg, bewijst t wens afdoende, hoe radicaal de communisten, zoo zy aan het bewind zyn, met tegenstanders afrekenen. Ook de voorzitter schynt de interrup tie van den vryzinnlg-democratlschen afgevaar digde geenszins als een persoonlyke beleediging van de beide communisten, maar eerder als een quallfteatie van de methode van „berechting”. BERLIJN 41» M 6.25 Populair concert; 8.30 concert door het omroeporkest; 10.— liederen. Door de centrale recherche te Rotterdam Dinsdag een inval gedaan by den aardappel handelaar H. v. d. V. aan de Nieuwe Haven. Deze aardappelhandelaar dreef bovendien, zoo meldt .De Telegraaf”, een uitgebreiden handel in tickets voor de lersche Sweepstake, de lotery ten bate van de lersche ziekenhuizen. De ge heele administratie, waarby een voorraad van duizenden tickets, is in beslag genomen. Daar op vele tickets door het publiek reeds was ge stort, sa! vermoedeiyk ook een groot aantal afnemers der lotery de dupe zyn. Naar men van politiezijde mededeelde, werd Óe heer v. d. V. reeds een half jaar geleden gewaarschuwd en deelde men hem mede, dat deze lotery in Nederland verboden was. Daar de beer v. d. V. beloofde, niet verder met den verkoop door te gaan, stelde men toen nog geen vervolging in. Nu de handelaar echter opnieuw voortging met het ^erkoopen der loten, heeft wen alles in beslag genrenen Deze Commissie heeft thans verslag uitge bracht en het Dageiyksch Bestuur der Zuider zeevereeniging heeft dit verslag by den Minister van Waterstaat ingediend en verzocht te willen besluiten tot een ononderbroken voortzetting van de Inpoldering der afgesloten Zuiderzee. In dit rapport wordt oa. gezegd, dat men in het algemeen geneigd is groote werken te beginnen in een periode van hoog-conjunctuur, doch deze neiging is meer psychologsich dan eco nomisch gefundeerd; immers juist, wanneer men aanvangt in de baisse kan men van het lage prysniveau profyt trekken, eischt het werk dus geringer financieel offer, terwyi men dan bovendien by het opgaan der conjunctuur ge reed is den economischen expansiedrang op te BERO.Mt'NSTER 480 M. 8.35 concert door het omroeporkest; 9.populair con cert door bet Stedelyk orkest van Bern. i de overgang naar een lager salaris peil voor, de ambtenaren wien de salarisherzie ning een sterken achteruitgang zal brengen, zal worden versneld. Aandacht verdient het feit, dat vorenstaande maatregelen een zwaren druk, leggen op de ambtenaren in het by zonder die met groote ge zinnen, weshalve wordt voorgesteld voor deze laatste groep een speciale schoolgeldregeling in te voeren, die f 1.000.000 meer zal vorderen. Het schryven eindigt met de uitnoodlging aan de commissie voor Georganiseerd Overleg om vóór 10 December as. haar advies by de regee ring in te dienen. De vergadering besloot volgende week de be spreking over het boven aangehaald schryven aan te vangen, waarop de ontwerp-ordonnantle inzake de straffen en beroep in behandeling kan worden genomen. Naar wy vernemen, heeft de Haagsche Rechtbank de gevangenhouding van den ver dachte v. B-, die gearresteerd is in verband met den moordaanslag op den agent Baas, op 20 Sept, by de brug aan de Heerengracht, met dertig dagen verlengd. HAMBURG 372 M. 1.30 Gramoloonmu- zlek; 3.50 concert; 5.15 gramofoonmuzlek; 5.30 „Spione” spel in 1 bedryf; 930 con cert. In dit schryven worden de volgende maat regelen opgenoemd: 1ste zullen de landsdienaren buiten bet BU L volgens een localen loonstandaard worden be zoldigd. waardoor zes mlllioen gulden zal wor den bespaard op deze groep, die vrywel uit sluitend bestaat uit landsdienaren met salarissen beneden de 50 per maand, 2de Teneinde te snelle opvoeringen der kor tingen te vermyden zal voor de landsdienaren die onder het B.B_L. en het Militair Bezoldi gingsbesluit vallen, een speciaal kortlngsschema worden gevolgd. 3de De grens van toepassing voor de volle korting wordt verlaagd van 50 tot 40, de grens van vrystelling van korting van ƒ20 tot 15. Hiermede kan drie mlllioen gulden worden bespaard. 4de Boven de 40 per maand is een verdere proportioneele korting van 5pCt. noodzakelyk. waardoor het totale kortingspercentage wordt gebracht op 15 pCt. Hiermede wordt 754 mil- lioen bespaard. 5de De bestaande korting van 25 en 50 pro cent op de ambtstoelagen wordt opgevoerd tot 30 en 60 procent, waarmede honderdduizend gulden wordt bespaard. 6de Verder zal een ingrypende herziening dier toelagen geiyk met de salarisherziening ter Tide Een verdere besparing op de bezoldiging objecten tot bestryding der werkloosheid wordt alleen mogelyk geacht door tydelyke stop- By doorgaan van het werk kan wor- Wat zyn taak ten opzichte van de gemeenten aangaat, heeft Minister Ruys vooropgesteld, dat er. zooals dr. Vos het had uitgedrukt, van „Schablohenwerk" geen sprake zyn mag. Dat geldt zoowel voor de samenvoeging van gemeen ten als voor de benoeming van de burgemees ters. al is de meening van den Minister, wat dit laatste betreft, nog steeds, dat. als het even mogelyk is, de burgemeester moet zyn van de richting van de meerderheid in den Raad. In dit verband besteedde de Minister, het grootste gedeelte van zyn betoog aan meestal geen de finitieve uitspraak opleverende bespiegeling van talryke hem voorgelegde speciale gevallen. De Trekhondenwet wordt z. 1. op de juiste wyze toegepast. Als men den eenen spreker over te strenge en de andere ov?r te soepele uit voering der wet vlak na elkander klagen hoort, krijgt men dien indruk ook wel. De Kamer kwam ook nóg door de afdeellngen DOOR TYPHOON GETEISTERD Krankzlnnigenzorg en Armenwezen heen. De I wensch, door den heer Kupers. by deze laatste afdeeling geuit, dat een behooriyke steunregeling zal worden in het leven geroepen, voor werk- WEENEN 517 M. 7 20 Eln Maskenball, opera l»i drie bedryven van Verdi; 10. dansmuziek Op een namiddag, het was nog niet donker, bracht de man twee zakken meel tot op onge veer honderd meters afstand van de grens, waarby hy gebruik maakte van zyn flets. Toen liy stond te wachten op denfJkooper. die langs een voetpad uit Duitschland komen zou. zag hy langs het voetpad een fietser aankomen, die kennelyk dronken was. want hy viel eenige keeren met zyn rijwiel om. vervolgde toen zyn weg en kwam langs etn noordelyker gelegen voetpad op Nederlandsch gebied. De landbou wer zag hem achter zich in het land ver- 4wynen en schonk verder geen aandacht aan Hy ging naar de grens om te zien of zyn kooper nog niét kwam en zag toen in de heide op Duitsch gebied een anderen man, die zich daar verstopt had. Hy begreep, dat dit een Duitsche douanebeambte was. Hy ging daarop terug naar zyn rijwiel, waarby de twee zakken meel op zyn eigen land lagen. Toen hy ter plaatse was aangekomen, zag hy den man, dien hy tevoren dronken op een fiets had gezien, dwars door de landen op hem af komen. Op een afstand van ongeveer dertig meters liep hy hem in plat Duitsch iets toe. wat de ander niet verstond en loste direct daarop uit een revolver vyf schoten op hem, waarvan de kogels hem rakelings langs het hoofd suisden. Hy vluchtte, achtervolgd door den man, die een Duitsche kommies bleek te zyn. Deze na derde hem en dreigde hem nogmaals met den revolver, maar schoot niet meer. De landbou wer sloeg verder op de vlucht en kon op een afstand zien, dat de kommies de twee zakken meel van zyn land weg nam en daarmee over de gréns verdween. De begrooting van Buitenlandsche Zaken, die midden in den nacht klaar was gekomen, is by den aanvang der vergadering met alleen de stemmen der communisten tegen, door de Ka mer goedgekeurd. Het moge waar zyn, dat de begrooting van Minister Bee- laerts’ departe ment niet tot groote spannin gen aanleiding gaf en dat de bewindsman zelf tenslotte geen gloednieu we confidenties aan de Kamer deed, de vraag ons °P plaats, of deze begrooting eerder dan die van Blnnen- landsche Zaken recht op behan deling in een middagvergadering had. Het is toch een zonderlinge verhouding, dat een belang- rtjk onderwerp als het NederlandschBelgisch vraagstuk voor een leege Kamer en in het nach- zien, hoe de door mejuf frouw Meyer genoemde euve len kunnen worden onder vangen. Dat het jarenlang zitting hebben in een keu ringscommissie tenslotte de scherpte, waarmede gekeurd wordt, schaden zou. kon de bewindsman evenmin als verleden jaar MT. Teulings toegeven. KALI NI»BOR<1 1153 keet; 220 omroeporkest o. 1. By de afdeeling Handel en Nyverheid wyst de minister er op, dat de economische betrek kingen tusschen Nederland en Duitschland sinds geruimen tyd een onderwerp zyn waar mee de regeering zich geregeld bezig houdt. De mogelykheid om het percentage inlandsche tarwe voor de broodberelding tot boven 25,,« te verhoogen, is in studie. Den minister is niet ge bleken, dat voor een betere behandeling van klachten door de Crlslszuivelcentrale dan thans plaats vindt, aanleiding kan bestaan. De minister acht een algeheel verbod van Invoer van boter en vleesch niet wenschelyk. De Commissie van advies in zake de Crisis- varkenswet zal dezer dagen worden ingesteld. HUIZEN 1875 M. 8.— KRO. morgen- concert: 10.gramotoonmuziek11.30 zie kenhalfuur en ouden van dagen: 12. politieberichten: 12 15 lunchconcert door het K R. O. sextet o. 1. van Plet Lus- tenhouwer: 145 rustpoos voor het ver zorgen van den zender: 3.soltetencon- cert; 4 30 K. R. O orkesj o. 1. van Ma rlnus van t Woud: 5.15 welsprekendheid door A. Vogel: 6.45 gramofoonmuzlek; 7.10 van vreemde landen en volken Mr. H. J. A. van Son; 7.10 politieberich ten; 7 45 gramofoonmuzlek: 8.Prlvé- aecretarease blyspel in drie bedryven: 9.30 Nieuwsberichten van het Persbu reau Vaz Dlas 9 45 K R. O.-orkest o. I. van Johan Gerritsen; 11.Gramofoon muzlek. Aan de Memorie van Antwoord op het Voaf- loopig Verslag der Tweede Kamer inzake het Xde hoofdstuk der ryksbegrootlng van 1933 (economische zaken en arbeid) wordt ontleend, dat. wat betreft de economische wapenen, waar over ons land beschikt, naar 's ministers mee rling van gebruik der voorhanden zynde stryd- mlddelen niet in alle omstandigheden heil moet worden verwacht. Slechts enkele gevallen zyn denkbaarwaarin met name de claeringwet zou moeten worden toegepast. Vooral de handels politieke sfeer rondom ons land eischt een beleid, waarby het buitenland de noodzakeiyk heid van eventueele Nederlandsche maatregelen In billykheid erkennen moet. Inmiddels meent de minister binnenkort voor textielproducten opnieuw te moeten ingrijpen De toepassing der Winkelsluitingswet heeft inderdaad verschillende bezwaren aan het licht gebracht, die den minister reeds hebben doen overwegen of daarin niet door wetswyzlging ware te voorzien. Mede in verband Hiermede is thans nog een onderzoek gaande naar de gevolgen, welke deze wet voor den winkelstand heeft. Ofschoon alle gegevens ter zake nog niet in zyn bezit zyn en hy zich derhalve vnor het oogenblik een eindoordeel over deze aange legenheid nog moet voorbehouden, meent de minister toch wel te mogen verklaren dat, naar zijn aaurankeiyken indruk de wet voor sommige soorten ^a» winkels inderdaad in mind-re ot meerdere mate schadeiyk werkt. In de alge- No. 16 meen vernomen klacht, dat de wet zulke fu neste gevolgen voor den winkelstand heeft, schuilt naar den door den minister tot dusver gekregen indruk stellig ove^ryving Zoo noodig zal hy echterütn wyzlgingsvoor- stel Indienen. Dat de gelegenheid om in ban- ketwinkels ook gedurende sluitingstijd con- sumpÜê-ys te verkoopen tot misbruiken aan leiding heeft gegeven zal zeker een reden zyn om te overwegen of de gegeven faciliteit wel gehandhaafd zal biyven. De toestand op het gebied van verkoop door middel van automaten laat ook naar den in druk van den minister te wenschen over. Hy heeft deze aangelegenheid kort geleden aan den MiddenstAinrisTTuui en den Nyverheidsraad voor gelegd met het verzoek om hem van advies te dienen over de vraag of op dit punt een wet telyke voorziening aanbeveling verdient. Dat by toepassing van art. 9 der wet niet steeds aan alle plaatseiyke belangen kan worden vol daan spreekt vanzelf. De minister is bereid te overwegen in hoeverre er aanleiding bestaat in deze aangelegenheid hetzy door wetswyzlging. betzy door verandering in de wyze van uit voering der wet te voorzien. Aan den door enkele leden geulten aandrang tot afschaffing van de sociale verzekering kan geen gevolg worden gegeven. De minister kan niet zyn medewerking er aan geven, om den landbouw tydelyk van de lasten der sociale verzekering te ontheffen. De lasten voor be- drij isle ven en ryk zyn wel zwaar, doch niet ondraagiyk. Een tegemoetkoming aan de behoeften der ouden van dagen, die geen ouderdomsrente ont vangen. op een niet bescheiden schaal zou voor het rijk lasten meebrengen, welke het onder de gegeven omstandigheden niet op zich mag nemen. De minister hoopt weldra het wets ontwerp tot technische herziening der Ziek tewet te kunnen indienen. Een landbouwer woont ongeveer een kilo meter van de Nederlandsch-Duitsche grens In t pas ontgonnen moerasgebied Wolllngshuizen- over-den-dyk. Het is begrypelyk. dat Duitschers daar probeeren sommige levensmiddelen, die in Duitschland duurder zyn dan in ons land, hier te betrekken. De landbouwer verkocht op deze wyze aan een Dultscher twee zakken tarwemeel onder voorwaarde, dat hy het meel op zyn lanX dat zich tot aan de grens uitstrekt, zou neer leggen. De Dultscher zou het halen en over de grens smokkelen, nadat het meel betaald was. geheele jaar 1933 5.400.000 zal kunnen worden den, met alle daartoe speciaal geconstrueerde bespaard en de overgang naar een lager salaris werktuigen ter waarde van tientallen van mil- Uoenen, waardoor het juist thans mogelyk moet zyn een dergelyk werk met wederzyds voldoen de kennis van zaken geheel of in gedeelten goedkoop aan te besteden. Een felle uitslaande brand heeft gisteroch tend ruim half tien de binnenstad van Den Haag in opschudding gebracht. - de Vlamingstraat en de het Haagsche Lampenhuis, exploiteert de heer Terpstra het .Deutsche Madchenhaus”. waar vele Duitsche dienstmeis jes hun verbiyf hebben. Bij het uitbreken van den brand waren enkele meisjes reeds naar hun betrekking. De heer T. werd gewaarschuwd door buurman, die rookwolken uit het raam v tweede etage zag komen. Haastig werd de brandweer gealarmeerd, die met groot materiaal wel spoedig ter plaatse was. De vele houten tusschenschotten van de siaap- kamertjes vormden volop voedsel voor de vlam men. Eenige ruiten sprongen. Vermoedeiyk had een van de Duitsche me»- jes hedenochtend, tegen het verbod van den heer T. in. een cigaret gerookt en het restant achteloos weggeworpen. De tweede etage is door den heer T. eveneens voor nachtverbiyven ingericht; daar verbiyven een 16-tal meisjes van wie het meerendeel een zoodanige functie heeft, dat zy tot iaat in den avond werkzaam moeien zyn, nog sliep, toen tegen half tien de brand werd gealarmeerd. De heer T. zelf was op de eerste verdieping, toen i<een buurman hem attent maakte op de rook wolken die uit de zolderverdieping naar bulten kwamen. Onmlddeliyk waarschuwde de heer T. alle aanwezige meisjes, die op dat oogenblik nog niets van den brand bespeurd hadden. Ook be gaf de heer T. zich naar de brandende ver trekken onder de bekapping om zich te overtui gen, dat daar niemand meer aanwezig was. Een drietal vertrekken was in rook en vlammen ge huld. Inmiddels werd de brandweer gewaar schuwd. Met acht stralen werd het vuur van alle zy- den bestreden. Op een gegeven moment werd 71 krachtige ontploffing vernomen, tengevolge waarvan een brandweer-lnspecteur de hè*r SchilUan, de brigadier van Ujden -n twee brand- wachts, die op de zolderverdieping met de blus- schlng bezig waren, werden opgenomen en van de trap geschoven. By dit ongeval werden de brigadier van Vlden een van de brandweeragenten licht gewond. Na voorloopig te zyn verbonden, zetten beiden hun i taak voort, alsof er niets gebeurd ware. "Na de ontploffing welke vermoedeiyk la teweeggebracht door het springen van een flesch ammoniak woedden de vlammen nog met grootere felheid door. De bovenste verdieping Is geheel ultgeijrana. De commissie Welle een uitvlucht uit veel oogen- blikkelijhe moeilijkheden. In kamer, raad of bondsvergadering weten wè geen weg met een moeilijke aangele genheid. We benoemen een commis sie. Te midden van het overstelpende gewone werk komt een stofopwaaien- de urgente zaak alle gemoederen be roeren.we benoemen een commis sie. c. Wordt er in ons besturend- en ver- eenigingsleven van iets zooveel kwaads gedacht als van de „commis sie"? We schamperen zoo gaarne over eommissorialen kapstok, waaraan alle belangrijke vraagstukken worden op gehangen. Onbillijk soms, want aan *iet ernstig werk van menige commis sie hebben we een bevredigende op- 'assing van verschillende netelige kwesties te danken. Maar als er over de instelling van een commissie in raad en kamer wordt gepraat, dan lacht de goe-gemeente reeds. Comitt klinkt ietwat beter. Huldi- gingscomité’s zijn in trek. Het ver schil? Natuurlijk, er is verschil: we dit niet te ontkennen. We een boozen brief onder de oogen gehad van een comité, dat on eerbiedig commissie was genoemd. En we kennen een nijdige propagan- dacommissie, die een hoofdbestuur er nauwkeurig attent op maakt, dat dit haar abusievelijk comité had ge noemd. Het gezaghebbend woordenboek- Koenen geeft voor comité aan„groep van personen uit een vergadering of bestuur door een overheid aangewe zen, die opdracht hebben een bepaal den last te volbrengen, commis sie....En onder commissie: „eenige oersonen van overheidswege, door een vergadering enz. met een bepaalde taak belast,” „eenige personen, die zich voor een zeker doel hebben ver- eenigd." Voild. Commissie.... comité??? „Mijnheer de voorzitter, ik stel voor iaarvoor een commissie te benoe men.’’ Woensdagavond omstreeks half zeven ont stond brand in de bekende kapitale boerderij „Genhof” te Melick, welke boerdery bewoond werd door den heer van der Ven. De brand ontstond in een stroomyt aan den achterkant van de boerdery. Aangewakkerd door den fei len wind sloeg het vuur weldra over op het gebouwencomplex, dat in carrévorm gebouwd De geheele boerdery stond spoedig in lichter laaie. Alles brandde tot den grond toe af. Een groote hoeveelheid landbouwmachines en an dere werktuigen werden mede een prooi der vlammen. Het vee kon tydig in veiligheid wer den gebracht. Verzekering dekt de schade, welke geschat wordt op 30.000 gulden RRVKsEL. 509 M. 12 20 concert door het N I. R. o. 1. van P. Leemans; 1 30 gramofoonmuzlek; 5.20 concert door het omroeporkest o 1. van Arthur Meulemans: 8.20 idem; 10.30 gramofoonmuzlek. vangen en aldus aan een te verwachten grootere vraag naar land te voldoen. DergelUke groote werken moeten iir tijden van hand worden genomen, malaise worden begonnen, omdat ze een der beste A A vormen, r den gebruik gemaakt van de aanwezigheid van een op dit bedijkingswerk volkomen ingesteld corps van ambtenaren, aannemers en werklie- WABHCHAV 141 M. 5.20 populair con cert; 7.35 symphonieconcert. door het Philharmonleorkest van Warschau; 10.20 dansmuziek. MILAAN 331 M. 7.45 gramofoonmuzlek; 8.05 concert o. 1. van Fabront. ROME 441 M. 8.05 concert; 9.20 con cert. HILVERKCM 299 M. 8.— VAJtJt. gra- mofoonmuziek; V.P.R.O. 10.morgen wijding; V A R A. 10.15 de notenkrakers, o.l.v. Da af Wins; 11.15 onze keuken door P. J. Kers; 11.45* Franz Niehuys draagt voor; 12.A.V.R.O. AvrotOdsein en kleinorkest o. 1. van Nico Treep; tusschen- spel van gramofoonmuzlek. 2.cause rie door Jhr. Dr. V. H. v. d. Bergh; 2.30 Avro-kamerorkest o. 1. van Louis Schmidt; Tusschenspel van gramofoonmuzlek; V. A. R. A. 4.Kleinorkest o. 1. van Paul Duchant. 4.50 na schooltijd; 5 30 Va ra kleinorkest, o. 1. van Paul Duchant: 6 gramofoonmuzlek; 6.15 orgelspel door Jo han Jong; 6 40 van leed en str^d, van hoop en geluk In Sovjet Rusland: 7. Flierefluiters o. 1. van Hugo de Groot, met zang van Leo Fuld; V.P.R.O. 8. cursus catechisatie: 8.30 concert; 9.- cursus: -9.30 concert; 10.Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau; 10.05 Pers berichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam; 10 15 lezing: 10.45 gra- mofoonmuziek; V.A.R.A. 11.gramofoon muzlek. y Behalve oat deze Duitsche beambte, die op Nederlandsch grondgebied niet de minste be voegdheid heeft, poging-tot doodslag pleggd», maakte hy zich dus ook nog schuldig aan diefstal van het meel. Want grootsche allures nam het debat over de afdeeling „Binnenlandsch Bestuur” ook he den allerminst aan Een elftal sprekers behan delde weer de puntjes, die de sprekers van gisteren stuk voor stuk waren nagegaan. We bepalen ons daarom ertoe, uit het antwoord van Minister RUYS naar voren te brengen, wat althans van eenig meer belang is. De lykverbrandlng wettelyk te erkennen, daar aan denkt de Regeering nog steeds niet. De Bloscoopwet- geving heeft de volle aan- i dacht van den Minister en hy wil gaarne i*en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6