ONS BLAD Keert de verloren zoon terug? De Engelsche antwoord-nota De eindelooze kabinetscrisis 1 «J f :r Het nieuws van heden Japan valt aan De m Rusland „spetsen” VEREEINIGDE KATHOLIEKE PERS DE GROOTE VIJF BIJEEN ALLEEN BETALING IN GOUD MOGELIJK Fa. van der HORST St. Nicolaas-geschenken JIS R Meerderheid voor Herriot DE BESLISSING LIGT BIJ VON HINDENBURG DE BAROMETER Van officieus naar officieel JOH. LAUWERS VRIJDAG 2 DECEMBER 1932 ALS AMERIKA WEER NAT WORDT Sjalantoen bezet EN KUNSTHANDEL Telefoon 475 Langestraat 21 Wat komt er van Lausanne terecht? Kadertroepen Debatten over schulden verdaagd 50 Twaalf dooden Wie wordt Rijkskanselier? Altenburg Hugenberg naar Hindenburg ONTPLOFFINGEN TE MONTREAL Molotow wekt hen op de voorhoede te .vormen eener nieuwe maatschappij Waarin de Sovjets gelooven Schrijven van Hitler aan den Rijkspresident Schryven van Hitler den Rijkspresident Als Amerika betaling der schulden eischt zal Engeland zyn debi teuren ook aanspreken Na den opstand te Sao Paulo DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Kard. Bourne ernstig ongesteld Heksenvervolging in Columbia 120 ie Zeisz-Punktal-glazen Hitler naar vertrokken Met 20.000 man wordt tegen Soe Peng Wen opgetrokken. En de gijzelaars? 4 Talrijke vaten wijn liggen te Parijs gereed om bij de ophef fing van Amerika’* drankverbod te worden uitgevoerd Vermoedelyk is gas in de riolee- gingsbuizen gestroomd Kansen voor Von Papen en Von Schleicher staan thans 1 Molotow NOORD-HOLL ANDSCH DAGBLAD f2 Met geïllustreerd Zi Heksenvervolging in Columbia. Arrestatie te Den Haag tijdens rechtzaak. Stationskas te Maarn gestolen. Grooie werken in tijden van depressie. Vrijwillige arbeidsdienst. door O O EN 1N< rode- aan CHE i IllUVi F l een was 160 lend roige Molotow besprak voorts in bijzonderheden de moeilijkheden van practischen en organisato- rischen aard, die in de plattelandshuishouding moesten worden overwonnen. Noodzakelijk was het scheppen van kadertroepen van specialis ten, vooral voor den landbouw. Het voomaam- ste probleem is hier, wat het essentieele treft, reeds opgelost, nl de collectivisatie, thans moeten wij ons dringend bezig houden met de practische problemen van den landbouw. Ministerieel schrijven aan de gemeentebesturen inzake werklooaenzorg. en in ippa- roN- .770L Hitler is Donderdagmiddag laat uit Welmai vertrokken. Hij heeft zich naar Altenburg be geven, waar hü vanavond het woord zal voeren Voorts zal hü Donderdagavond nog te Orel? spreken en waarschijnlijk in den loop van den nacht te Weimar terugkeeren. omdat hij de beide laatste dagen van de week ook persoon lijk wil deelnemen aan de verkiezingscampagne in Thürlngea. Commissie van Advies inzake de Crisisvarkens- wet. Postbegrooting 1933; geen wijziging in het zend- tijdenbesluit. Amerika nog niet „nat". Baden keurt concordaat met den H. Stoel goed. Hoonte stand op Vrijdag 9 uur vj*.: 758 Stilstand. ten ege- St. Op ram be- 50. 17660 >rs en le- dat Clearingsovereenkomst tusschen Nederland ea Duitschland? Molotow spreekt te Moskou voor de „spetsen.” den dame DK ad. z. onder d. ,PAYGLOP3 alk.mAab Boekt rger- m na velljk foto, erug- bur. vond n da ene- Joh. :hul- lirec- itge- even, ank- UI - kers iken aar- ïlict oten den, vijze in vaar van den aan- sere- Mr. L. ■eug- i. eno- Boer den- inder i dr. r het van hitte mét ■nede ele- ver ering werd, werk ver- chen Een ander hoofdstuk behandelt de overeen komst van Lausanne. De Engelsche regeering is er vas van overtuigd, dat voor de aan Amerika te betalen schulden geen preferentieele behan deling mag worden geëischt in vergelijking tot de aan Engeland te verrichten betalingen. Eerste Kamerlid Nlvard geopereerd. Het Eerste Kamerlid mr. A. A. de Veer be noemd tot burgemeester van Middelburg. Brandstoffenvoorziening aan werkloozen. Nadere bijzonderheden over den roofoverval te Den Ham. BERLIJN. 1 Dec. Naar de „Tempo” meldt, hebben de gas-explosies in de rioleeringsbulzen te Montreal tot nu toe twaalf dooden geëischt MONTREAL, 1 Dec. (Per telefoon). Tegen den avond hebben de explosies in de rioleenng zich wederom herhaald. Zes personen werden ge wond. De aangerichte schade is zeer groot. (United Press} BERLIJN. 1 Dec. (VX>.). Vernomen wordt dat de leider der Duitsch-Nationalen. dr. Hugen berg, Vrijdagmiddag door den Rijkspresident za! worden ontvangen. De beraadslagingen, welke Donderdagavond bij den Rijkspresident hebben plaats gehad, hebben ongetwijfeld het einde der .besprekingen gebracht. Thans berust de beslissing bij den Rijkspresident. Donderdagmiddag hebben von Papen en von Schleicher geconfereerd. Beiden zoudert overeen gekomen zijn, wat zij den Rijkspresident zouden voorstellen. Of de pogingen van von Schleicher de positie van de regeering tegenover den Rijksdag te verbeteren door den Rijkspresident. afdoende zullen worden geacht om von Schleicher met de leiding van een kabinet te kunnen belasten is de vraag. Of von Schleicher dan wel von Papen Rijkskanselier zal worden, moet afge wacht worden. Dc kansen voor von Schleicher en von Papen staan thans 1 1. In politieke kringen wordt het niet uitgesloten geacht dat de beslissing van den Rijkspresident eerst zal vallen, indien vaststaat welke persoon lijkheden bereid zullen zijn toe te treden tot een kabinet-von Schleicher, resp. een kabinet- von Papen. PARIJS, I Dec. (V. D.) Hedenavond laat is in de kamer de kwestie der Fransch-Amen- kaansche schulden behandeld, met betrekking waartoe de rechtsche afgevaardigde Marin een verzoek tot onmlddellljke behandeling had ge daan. Dit werd door de regeering bestrenen. Herriot verklaarde zich bereid op 9 Decmber voor de kamer te verschijnen, teneinde net door de regeering genomen besluit betreftende aanvaarding of weigering ter kennis te oren gen. Op dit moment der onderhandelingen waa het echter niet mogelijk-ee-wstoren door open bare debatten. Ondanks- de verklaring van Ma rin en Franklin Boulton, die van meenlng waren, dat een besluit vair^le kamer, inhouwen de, dat Frankrijk niet aan Amerika mag ontz ien. wanneer het niet zelf «oor zijn schuldena ren betaald wordt, de regeering bij de tegen woordige onderhandelingen slechts kan steunen en versterken, stelde Herriot tegen onmiddel- Hjke debatten de kwestie van vertrouwen De kamer besloot met 426 tegen 166 stemmen de debatten te verdagen tot 9 December. ..De Maasbode” verneemt uit Rome: De kortgeleden hier aangekomen Kardinaal Bourne van Westminster is ernstig ziek en be vindt zich op het oogenblik in het ziekenhuis der Engelsche „blauwe zusters” op den Monte Cello. De geneesheer, die den Kardinaal behandelt, prof. Bastianelll. vreest voor longontsteking en is ook over de werking van het hart niet te- vi eden. De H. Vader liet naar den toestand van den Kardinaal informeeren. Adolf Hitler heeft heden een schrijven ge richt aan Von Hindenburg, waarin hij verklaart dat volgens zijn meenlng in den politleken toe stand geen wijziging is gekomen, zoodat hij zün aanwezigheid te Berlijn op dit oogenblik niet noodlg acht. Hij handhaaft zijn den Rijkspresi dent schrlfteliJk overgebrachte voorstellen ten volle. In een hoofdstuk over den economt'chen terugslag van de hervatting der oorlogsschuld- betallngen, kondigt Engeland aan, dat in dat geval beperkingen zullen worden gebracht op den aankoop van Amerlkaansche producten, hetgeen een overeenkomstig verlies voor de Amerikaan- sche producenten zal beteekenen. Engeland ver klaart, dat het bedacht moet zijn op de bescher ming van het pond sterling, gezien het feit, dat <e schuldenbetalingen van andere landen aan Amerika nadeeilg moeten inwerken op het ponu. BUREAUX^ HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal '/oors^lkmaar Voor buiten Alkmaar f 2.85 lagsblad f OAfi booger RIO DE JANEIRO. 1 Dec. (Reuter). In ver band met den jongsten opstand te Sao Paulo bevinden zich nog meer dan honderd hooge militairen in de gevangenis. Gisteren zijn een aantal deelnemers aan dien opstand, waaronder Leonel en Bernardes, naar Lissabon gedeporteerd. MONTREAL, 1 Dec. (Reuter) In de rtolee- ring van de stad hebben een aantal ontploffin gen plaats gehad, vermoedelijk veroorzaakt doordat gas in de buizen was gestroomd. Door de ontploffing werd de stad in duisternis gedompeld, terwijl in de hoofdstraten verschil lende branden ontstonden, welke eerst nadat de geheele brandweer was gemobiliseerd overmees terd konden worden. Twintig personen zijn met ernstige brand- en snijwonden in de ziekenhuizen opgenomen. Uit het riool sloegen groote steekvlammen. Van vele gebouwen werden de ruiten vernield. Want het is ondenkbaar, dat Engeland zijn oorlogsschuldbetallngen voortzet, doch tegelijker tijd afziet van lijn vorderingen. Indian Amerika derhalve persisteert bü de hervatting der schul denbetalingen, dan moet Engeland met zijn debi teuren, Frankrijk, Engeland, Portugal. Zuid- Slavië, Roemenië en Griekenland, de kwestie der betalingen verder bespreken. De debileurstaten zullen hunnerzijds van Duitschland betalingen te vorderen hebben overeenkomstig het plan- Young en Engeland zou in het zeilde geval ver- keeren. Zonder een revisie der oorlogsschuldver- pllchtingen kan het verdrag van Lausanne niet geratificeerd worden. De herstelkwestie zou onge regeld blijven. Het vertrouwen in het verdrag van Lausanne zou verdwijnen en er zouden heil- looze dingen gebeuren ten aanzien van de oplos sing van vele ernstige politieke en flnancleele kwesties, welke thans besproken worden. De Engelsche regeering verklaart, dat de aanwezige goud- en deviezenreserves ter betaling van 95(4 mlllloen op 15 December niet toe reikend zijn en dat ook de valutamoeiiykhcden zouden blijven bestaan. Indien de betaling in een pondenconto sou geschieden. Er zou slechts een betaling in goud over blijven, waardoor de goud reserves van de Bank of England ernstig zouden moeten worden aangesproken. Vervolgens besprak Molotow de voltooiing van het vijfjarenplan in vier jaar en de reorgani satie van de techniek der nationale economie, waarbij hij in het licht stelde, dat. ondanks al het bereikte nog vaak een reeks van onderne mingen, tot ’n te laag niveau is gekomen van de productiviteit van den arbeid. Uitvoerig ging hij in op de maatregelen, die noodzakelijk zijn om de productiviteit van den arbeid te verhoogen. waarbij hij de Ingenieurs en technici opriep eveneens deel te nemen aan dezen strijd. Na ten slotte nog een opsomming te hebben gege ven van de maatregelen van de Sovjetregeering ter verbetering van de levensvoorwaarden van mgenieurs en technici, zoowel van hen die tot de ouderen behoorden als van de jongere spe cialisten. besloot Molotow met er op te wijzen, dat de URSS de eemge staat ter wereld is. die zijn doelstelling en verwachtingen aan den technlschen vooruitgang heeft verbonden, waarin zij diep gelooft. Molotow riep zijn toe hoorders op, de voorhoede te vormen van de schepping van een nieuwe maatschappij. BERLIJN, 1 Dec. Rijkskanselier von Papen en RiJksweerminister von Schleicher hebben zich Donderdagavond om zes uur naar den Rijkspresident begeven, teneinde hem een tus- schentijdsch rapport uit te brengen over den toestand. De conferentie duurde ruim IK uur. Ze heeft echter de verwachte beslissing nog niet ge bracht. In politieke kringen te Berlijn meent men, dat de beslissing morgen wel zal vallen. SJANGHAI, 1 Dec. (Reuter). Opstandelingen ondernamen een aanval op een kanonneerboot van Mandsjoekwo, gelegen op de Nonnlrivler. Een wild handgemeen ontspon zich; tenslotte werden de rebellen teruggeslagen. TWee offi cieren en drie matrozen werden gedood Noch tans richtte de kanonneerboot haar vuurmon den op de vluchtende rebellen, die op deze wijze talrijke verliezen leden. Volgens een nader bericht werd het Japan sche offensief geopend met een groote omtrek kende beweging ten noord-oosten van Tsltsihar. De voornaamste aanval had vóór zonsopgang te Fulardi plaats. ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 relef. 3191 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 55 Ontploffingen en branden te Montreal (Ca nada). 1 Japansch offensief in Nodrd-Mandsjoerjje. De Engelsche antwoord-nota aan de Vereenig- de Staten gepubliceerd. De eindelooze crisis in Duitschland. ovendien werd Frankrijk beducht voor de mogelijkheid van een nieuw isole ment, nu Italië, Engeland en Amerika geen principleele bezwaren meer tegen Duitsch- Jands gelijkgerechtigdheid bleken te bezitten. In het ontwapenlngsplan van Paul Boncour werd voor t eerst een voorstel gedaan tot wij ziging van dat deel van het Verdrag van Ver sailles, waarin de bewapeningsongelükheid van Duitschland is vastgelegd, zjj het ook onder allerlei voorwaarden, welke de angstvallig be waakte Fransche veiligheid zouden moeten verzekeren. Zoo werd de tijd rijp voor een toenadering. Norman Davis, de Amerlkaansche gedelegeerde ter Ontwapeningsconferentie, reis de ijverig tusschen Londen en Parijs heen en weer om de veranderde stemming uit te buiten en een officieuze bespreking tusschen de vijf groote mogendheden te Genève ter voorberei ding van Dultschlands terugkeer mogelijk te maken. Hij schijnt succes te hebben gehad. Want de groote Vijf zullen elkander, behoudens onverhoopte en onvoorziene omstandigheden, straks aan de oevers van het meer van Genève treffen om te zoeken naar een alle partijen bevredigende methode, volgens welke de Duit- sche uit de rails geloopen wagen weer aan den ontwapenlngsconferentie-trein zou kunnen worden vastgekoppeld en de reis naar het vei lige vacantle-oord des lichtbewapenden yredes met alle man ..aboard" zou kunnen worden De „D. A. Z.” meldt dat het voortduren van de kabinetscrisis er toe heeft geleid, dat een groot aantal brieven en telegrammen tot oen Rijkspresident zijn gericht, waarin er op wordt aangedrongen toch een beslissing te nemen De eigenlijke moeilijkheden spruiten voort uit kwesties betreffende de krachtsverhouding binnen de Rjjksinstanties. Het blad betwijfelt of de bedoeling het Rijksweermlnisterie bü een kanselierschap van Schleicher slechts commis soriaal te doen regeeren de toestemming neen gevonden van de opperste Rjjkslnstantle Pa rallel met de besprekingen van den RiJksweer minister heeft Rijkskanselier von Papen een aantal onderhandelingen gevoerd met betrek king tot de reconstructie van het Kabinet, welke verband houden met een eventueelen terujkeer van het voormalige presldentieele Kabinet Te dien einde zijn ooK besprekingen gevoerd met den Stahlhelm. waarbij de gedachte den leider van den Stahlhelm Seldte den post van vice- kanselier in het kabinet von Papen aan te oie- den een belangrijke rol heeft gespeeld, (ander zijds wordt overigens gesproken van een Ri)ks- commissariaat voor werkverschaffing ten be hoeve van Soldte). BU de soclaal-polltleke onderhandelingen der laatste dagen heeft voorts het stakingsprobleem een groote rol gespeeld. Ook de met de natlo- naal-soclalisten gevoerde besprekingen hebben voor een groot deel deze kwestie betroffen. eden dear situatie koos de Engelsche f -W- premier de wijste party en hield de reeds geschreven invitaties in zijn por tefeuille. Middelerwijl ontspon zich tusschen Herr von Papen eenerzijds en Edouard Herriot anderzijds een verbitterd openbaar debat, waarbij de heeren zich dusdanig opwonden en elkander met zulke scherpe verwijten over laadden. dat een verzoening tusschen Frank rijk en Duitschland op dit punt welhaast on mogelijk leek. De Engelsche minister van bui- tenlandsche zaken Sir John Simon voelde zich genoopt zich in dit onzalig debat te mengen en hij deed dit aanvankelijk op een wijze, welke meer met de Fransche wenschen dan met de Duitsche eischen rekening scheen te willen houden. Het door Engeland nagestreefde doel: de ontwapeningsconferentie voor het acute ge vaar van een totale mislukking te behoeden door Duitschland weer tot medewerking over te halen, kwam men geen stap dichterbij. Italië had zich echter onmiddellük en vol ledig uitgesproken voor de erkenning v^n de billijkheid van den Duitschen eisch en Amerika was dezelfde opvatting toegedaan, mits het in willigen van dien eisch maar niet zou leiden tot een herbewapening van Duitschland. welke noodzakelijk een nieuwen catastrophalen bewa peningswedloop in Europa tot gevolg zou heb ben. Die vrees voor een herbewapening van Duitschland bezielde ook Engeland en Frank rijk. Maar allengs brak het inzicht zich baan, dat juist door het niet Inwilligen van den Duitschen eisch, Duitschland ertoe gebracht zou kunnen worden te nemen, wat men het niet geven wilde. Sir John’s laatste voorstel betreffende de wijze, waarop hij zich een op lossing der pariteitskwestie practise!) dacht, was voor Duitschland dan ook heel wat aanne melijker dan de denkbeelden, welke hü zijn eerste nota ontvouwde. LONDEN, 1 December (V.D.) De Engelsche antwoordnota betreffende de oorlogsschulden, welke heden aan staatssecretaris Stimson is overhandigd, is een document van twaalf schrijf- machinevellen. In de Inleiding ervan Juicht de Engelsche re geering het toe, dat de regeering der Vereenlgde Staten zich bereid heeft verklaard besprekingen te openen nopens een revisie der oorlogsschulden. Vervolgens vermeldt de nota de redenen waar om een hervatting der schuldbetalingen de eco nomische wereldcrisis opnieuw zou verscherpen. voortgezet. Wellicht dat de pünlüke kwestie der oorlogsschulden aan Amerika de bespre kingen gunstig zal beïnvloeden. Immers, al leen wanneer Europa tot een drastische be- wapenlngsverminderlng zou besluiten, zou het op een welwillender houding van den Ameii- kaanschen crediteur mogen hopen. En een dergelijke bewapeningsvermlndering is alleen te bereiken met medewerking van Duitsch land. En de medewerking van Duitschland kan alleen gekocht worden met de inwilliging van zün gerechtvaardigden gelükgerechtigd- heidseisch. De kans lükt dus niet uitgesloten, dat uit de officieuze bespreking te Genève de offi- cieele weder deelname van Duitschland aan de Ontwapeningsconferentie zal volgen. Om dit resultaat te bewerken, zullen de groote Vüf echter alle vüf zinnen ter dege b(j elkaar moeten houden. TOKIO. 1 Dec. (Reuter). Uit Tsjangtsjoen wordt gemeld, dat op de uitdaging van gene raal Sou Ping Wen de Japansche troepen naar Chailar oprukken Uit Sjanghai wordt nader geseind, dat de Japanners na een snellen opmanch langs den Chineeschen Oosterspoorweg. de stad Sjalan toen bezetten, waar de Russen tüdens den Ja- phnsch-Russisehen oorlog groote kazernes heb ben gebouwd. Twintig duizend Japanners, gelooft men. nemen deel aan het offensief dat meer ten doel heeft Soc-Ping-Wen te dwingen In on derhandelingen te treden dan hem te nood zaken dc sterke Chln?esche posities In de ber gen van Khingan op te breken. Men zal zich herinneren dat Soe-Plng-Wen 250 Japanners als gijzelaars vasthoudt *'n tot heden heeft geweigerd ze uit te leveren Vol gens berichten uit het hoofdkwartier van Soe- Plng-Wen. hebben zes Japansche vliegtuigen de stad Sjalantoen overvlogen en tien bom men uitgeworpen boven het station, waarbij twaalf burgers gedood en het station alsmede de kazernes verwoest werden. Men vreest dat Soe-Ping-Wen de 3 K.M. lange spoorwegtunnel door de bergen van Kbingau zal opblazen. Men zegt dat de Chineesche vrüwllligers in Mandsjoerüe steeds meer geld en proviand ontvangen van hun aanhangers in de rest van China. MOSKOU, 1 December (V.D.) Op het con gres van ingenieurs en technici (spetsen). ge houden te Moskou, heeft Molotow. de voorzitter van den raad van volkscommissarissen, een groote politieke redevoeringen uitgesproken. Hü begon met te spreken over de resultaten van de 15 jaar van het bestaan van de URSS, waarbü hü tot de conclusie kwam, dat ieder redelijk mensch zal moeten toegeven, dat on danks de bestaande moeilükheden de toestand van de arbeiders in de URSS bü lange na niet kan worden vergeleken met dien der arbeiders in de kapitalistische landen, die door de crisis worden getroffen. Den nadruk leggende op het groeiende enthousiasme van' de arbeioei den der kolchozen, verklaarde Molotow, men niet kan verwachten, dat er een absolute eenheid zou bestaan in de waardeerlngen der resultaten van de Octoberrevolutie aan den kant der intellectueelen, der ingenieurs en technici, die uit buitengewoon uiteenloopende sociale lagen stammen. Toch is het niet twüfel- achtig, aldus Molotow. dat de verpletterende meerderheid van deze intellectueelen zich krachtig op de basis van de revolutie gevestigd heeft. Groote problemen, die nooit en nergens kun nen worden opgelost zonder strüd en zoijjier moeilükheden, worden aan de URSS thans ge steld. Maar men kan gelukkig zeggen, dat wü den grootsten berg van onze moeilijkheden reeds overschreden hebben. De vraag van Lenin, wie overwinnaar zal zün, is reeds defi nitief en onontkoombaar door de URSS beant woord. e vraag, of Duitschland, de verloren zoon van Geneve, naar het huls der ontwape- ningsconferentie zal terugkeeren, houdt op het oogenblik de internationale aandacht gespannen. In tegenstelling met den verloren zoon uit de parabel, die het ouderlük huls ver liet, ofschoon hü het er büzonder goed had trok Duitschland uit Genève weg, omdat het er niet als een gelükgerechtlgd kind van interna tionalen huize werd behandeld. Het verklaarde met niet mis te verstanen nadruk, dat het er niet aan denken zou terug te keeren, alvorens de andere huisgenooten zün recht op gelükheid zouden hebben erkend. Het heeft tot nu toe met vastberadenheid in deze besliste houding vol hard en weerstand geboden aan alle verlokkin gen, waarmee men het tot weer deelnemen aar. het werk der ontwapeningsconferentie trachtte te bewegen. Het gevolg daarvan is geweest. dar er een aanmerkelijke wijziging is gekomen in de standpunten der verschillende Europeesche mo gendheden tegenover den aanvankelük als on vervulbaar en inopportuun veroordeelden Duitschen eisch. Reeds onmiddellük na Dultsch lands wegblüven uit Oenève gaf de vaderlüke en verzoeningsgezinde Ramsay MacDonald zien alle mogelijke moeite om te Londen de vüf groo te mogendheden: Engeland. Frankrijk, Italië Amerika en Duitschland aan èën tafel te ver- eenlgen ter bespreking van de mogelijkheden om aan den eisch van de Duitsche Rüksregeermg te gemoet te komen. Duitschland voelde onder zekere voorbehouden wel iets voor dit plan, maa Frankrijk oordeelde de g^jkgerechttgdheuisi kwestie een aangelegenheid, welke uitsluitend op de ontwapeningsconferentie in tegenwoordig heid van alle onderteekenaars van - het Verdrag van Versailles kon worden besproken;" en gaf te kennen, dat het een evëntueele ultnoodiging var. Ramsay MacDonald om te Londen te komen praten zou afslaan. BOGOTA (Columbia) 1 Dec. (Reuter). In het dorp Santa Satlvanorte beeft een men- schenmetllgte een krot van een huis, waarin een oude vrouw en haar twee dochters sliepen, in brand gestoken. De drie vrouwen zyn le vend verbrand. De oude vrouw werd beschul digd van toovenarü. Tien personen zün gearresteerd. N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1