Prikkeldraad H Het cadeau aan den minister I Sprookje herleefd Minister Ruys Groote werken nu De radio-kwestie De Pausin Johanna De wereld van na B VRIJDAG 2 DECEMBER A.V.R.O.-TELEGRAAF PASTOOR J. H. A. THUS t Onderling hulpbetoon Verdient aller dank De contróle-commissie Het weer in November Weinig neerslag CLEARING-OVEREENKOMST WERKLOOZENZORG VRIJWILLIGE ARBEIDSDIENST Thans in studie genomen EERSTE KAMERLID NIVARD De aanleg van wegen EERSTE KAMERLID DE VEER HET PACHTVRAAGSTUK TWEEDE KAMER Verdeeling is billijk WERKVERSCHAFFING EN STEUN Duitsche dienstboden Roode medicijnen Zenderbouw jkkbn Woorden van lof Zwarte voorbeelden In de barakken Geen sancties Noodtoestand op het platteland Bedroevend gevolg van de lage loonen der landarbeiders Ministerieel schrijven aan de gemeentebesturen Propaganda by de verkiezingen Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck heeft reeds tien jaren de Regeeringszaken geleid Benoemd als burgemeester van Middelburg Moeilijkheden ryzen Eenige Kamers van Koophandel achten het regeeringsstand- punt niet juist 5 Nederland en Duitschland Geen wijziging van het zendtijden- besluit te verwachten hierop «e- Wat de radio-omroep-contróle-commissie be- eij 57 uit in de staatsman-bekwaamheden tot I VAN J. H. Maenen van Daar rijn vooreerst de vraagstukken van de te Madrid ten aanzien van de aanwijzing van BolXbanden voor den omroep zal nemen. Ten aanzien van het besluit van de Alg. Pro- gramma-Commissie, waarbij de N.CJt.V. voor Naar we vernemen Is het lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal Mr. A. A. de Veer benoemd tot burgemeester van Middelburg Nederlandsche musici, die hier te buitenlanders verdrongen worden, buitenland hen weert. Van sociaal-democratische zijde snkt Is ar teke sby- Dat het lage loonpeil der landarbeiders tot droef gevolg heeft, dat ook de loonen in de werkverschaffing op zeer laag peil staan, ook dat is vroeger reeds tal van malen betreurd, werkverschaffing. Zoowel baron VAN VOORST 1 Ook de steunregelingen op het platteland ou- DB ar. 2e >ghum eerlijken Deze HU Neder- een De le Bata- handeL Genud- deeiea elt een j-ansac- n voor- Ir. Isl- eef <k lied ir, melo- Kwik- j-land’ ■ringen V HBT H. U toUers, har- 3erg- r. Ie Pia- nder- ns de van n die i een- ositief tar de bun- wel- g go- idei. rrochte aunst- meiotn dagen alleen masr ei oen- em d«- ia naar a men- Maar bij de vroegtijdig uitgevoerde werken, de werken, waartoe men normaliter nog niet zou overgaan, maar die men thans aan pakt onder de leuze „het werk om het werk?" Volgens den heer Kuiper valt hier over het In verband met de publicatie der Nederland sche Kamer van Koophandel voor Dultschland Inzake een clearing-overeenkomst tusschen Ne derland en Dultschland komt ons ter oore, dat een regeling naar het voorbeeld der Zweedsch- Duitsche overeenkomst door de belanghebbende groepen uit Industrie en handel zeer gewenscht wordt geacht. Thans zouden binnen niet te lan gen tijd de besprekingen tusschen de beide re- geerlngen een aanvang kunnen nemen. BIJ K.B. van 26 November 1932 is ontbonden de bij K.B. van 12 Maart 1919 Ingestelde Staats commissie voor het pachtvraagstuk met dank betuiging voor de door haar bewezen belang rijke diensten en is aan mr. J. W. Goedbloed te Goes, secretaris van die commissie, als zoodanig eervol ontslag verleend. werd door de heeren Kupers en Ter Laan wederom aan gedrongen. dat het Rijk een grooter percentage van de crisisuitgaven der gemeenten voor zijn rekening neme. De landelijke commissie ter bestrijding van de gevolgen der jeugdwerkloosheid heeft, naar het „Handelsblad” bericht, op haar Woensdag ge houden vergadering besloten op korten termyn een rapport uit te brengen over de wenscheiyk- heid en mogelijkheid van een vrijwllllgcn ar beidsdienst in Nederland. De Duitsche dienstboden werden door Me vrouw BAKKERNORT in het debat ge bracht. Niet, dat zij ze weg wil hebben. Ze wil alleen de werklooze Nederlandsche fabrieks arbeidsters voor het vak doen opleiden. Of er onder dezen veel animo wezen zal? Dr. Vos drong, om tot minder uitgaven te komen, op scherper contröle van de werk- loozen aan. Er zijn inderdaad op dit gebied dingen, die niet door den beugel kunnen. Het is alleen de vraag, of deze kunnen verhinderd worden op een wijze, die niet nog méér geld kost. Verder pleitte de liberale arts voor de lande door terwijl het De Kamers van Koophandel te Arnhem, Dor drecht, Nijmegen. Rotterdam en Tiel doen ui een adres aan de Tweede Kamer een beroep om bij de behandeling van de begrooting voor 1933 invloed aan te wenden om de regeerlng van te groote belangen, die by den aanleg van den weg Rotterdam-Lent op het spel staan, te door dringen en haar te bewegen de totstandkoming van dien weg zooveel mogeljjk te bespoedigen. De Kamera zijn zich zeer wel bewust, dat zy hiermede een wensch uitspreken, die kwalijk vereenlgbaar is met de door de Regeerlng aan- gekondlgde vertraagde uitvoering van groote openbare werken. Dit is voor haar echter allerminst een be zwaar. Want zy achten het standpunt, dat de Regeerlng in deze Inneemt, niet juist. Een ver standig staatsbeleid zal de uitvoering van groote werken zooveel mogelijk doen geschieden in tijden van depressie. De daaraan verbonden voordeelen zijn dik wijls uiteengezet. De bouwkosten zijn aanzien lijk lager dan in tyden van hoogconjunctuur. De teisterende invloeden van de werkloosheid worden bestreden niet door steunverlening, maar door werkverschaffing. De druk der de pressie op het bedrijfsleven wordt verlicht. Al deze redenen maken het gewenscht om in dit tijdsgewricht de uitvoering van openbare wer ken. waarvan het nut en de noodzakelijkheid vaststaan, niet te vertragen, doch zooveel mo gelijk te bespoedigen Het laatste geldt, aldus het adres, in het bij zonder voor den aanleg van den weg Rotterdam Lent, en voorts meer in het algemeen voor alle wegen behoorende tot het Rijks wegenplan 1932. Door de tijdige voltooiing van dit plan zeu het Nederlandsche bedrijfsleven aan het einde van de huidige depressieperiode de beschikking hebben over een weldoordacht stelsel van pri maire wegen. Voor den wederopbloei van onze welvaartsbronnen zou dit zonder twijfel van on schatbare beteekenis zijn. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het volgende geschreven aan de gemeentebestu ren: Met Ingang van 1 December 1932 mag weder ultkeerlng uit de werkloozenkassen der roganl- saties van landarbeldersbonden worden verstrekt wanneer op ultkeerlng reglementair recht aan wezig is, dus ook de reglementaire - wachttijd is doorgemaakt. Er is mij nu gevraagd of het mogelyk is. dat tijdens de wachtweek werkloozen. wier gezins omstandigheden en gezlnsbehoeften ondersteu ning noodlg maken, hetzij van gemeentewege geldelijk worden gesteund, hetzij op de werk verschaffing blijven werken. Deze vraag ben ik bereid, in de gegeven bij zondere omstandigheden, voor alle tegen werk loosheid verzekerden, dus ook voor anderen dan landarbeiders, bevestigend te beantwoorden en ik noodlg U derhalve uit hiermede, voor zooveel noodlg. rekening te houden. im ver- van DL Eeuwen, in 1200 ;n J. J- A Don- Dit deel tydperk eaenan- inoff. 2. Lrd. Vic- Caster, tan, An- mounan. an. Roel on. Dn le Vries, m. Graaft. q en Jet Gouden kerk, vervaardigd in de kunstwerk- plaatsen van Bsser te Weert en door de burgerij van Roosendaal iN£.} aangeboden aan de Zusters Penitenten Recollectinen by 't eerste eeuwfeest hunner Congregatie. ge- ge- ka- 1882 en was achtereenvolgens kapelaan te Voorschoten, Bleiswjjk, Delft, Rotterdam en Amsterdam. 1 Nov. 1899 vifigde dé benoeming tot pastoor te Middelhamls, 27 Klaart 1905 tot pastoor te Rotterdam (H. Lambertusl en 27 Mei 1911 tot pastoor te Sassenheim (H. Paneratius). Het vraagstuk van den zenderbouw, dat mede wegens de bekende weigering van een der groote omroepvereenfglngen, om aan de meest voor den hand liggende en tevens meest economische op lossing mede te werken, nog niet tot een beslis sing is gebracht, had en heeft steeds de volle aandacht van den Minister. a Omtrent de Interpretatie van art. 3 der Telegraaf- en Telefoonwet pleegt hij overleg met die instanties, waarvan een advies ter zake voor hem waarde kan hebben. De eindbeslissing in deze aangelegenheid, welke door het indienst- steHen van een nieuwen zender te Hilversum, welke aan redelijke eischen voldoet, minder ur gent is geworden, wordt thans nog vertraagd Te Sassenheim is Donderdagmiddag om 6 uur overleden de zeereerw. heer pastoor J. H. A. Thus. 19 November van dit jaar bereikte de over ledene den leeftijd van 75 jaren. Met hem is heengegaan een priester, die geheel voor zijn kerk en voor zijn parochianen geleefd en zich aan hen geschonken heeft. Zijn groote werk was de afbouw van de kerk en typisch ie het. dat juist op den sterfdag van den pastoor de laatste steiger uit het kerkgebouw is verwijderd. Op zijn ziekbed leefde de thans overledene nog mee met het verloop der werkzaamheden en hij gaf meermalen het verlangen te kennen, het resultaat der afgeloopen werkzaamheden te zien. Zjjn levenswerk Is nu voltooid; 21 jaren heeft de pastoor gezorgd voor de totstandkoming en verbetering van deze waarlijk mooie kerk. .Nu is het goed”, zou de overledene hebben kunnefi zeggen. Dat de pastoor veel voor zijn parochie heeft gedaan is nog dezen zomer bij zijn gouden priesterfeest bewezen. Toén is al zijn goede werk opgesomd en nog eens ten overvloede gebleken het werkzaam leven van den beminden pastoor, onvermoeid en steeds vol goeden moed. De zeereerw. heer J. H. A. Thus werd boren te Weesp, 19 Nov. 1857 en priester wijd 15 Aug. 1882. Hij werd benoemd tot pelaan te Haarlemmermeer 27 Aug. Van sociaal-democratische zijde droeg Dr. van den Tempel weer zijn remedie: groote wer ken aan. Verdere electrificatie van de spoor wegen, verdere automatiseering van het tele foonnet. aanpakken van .den woningbouw op groote schaal, krachtige voortzetting van de inpoldering van het IJsselmeer en hulp aan gemeenten, die zich op het gebied van de werk verruiming willen begeven, zyn zooal de mid delen. die men in het roode artsenijenkastje aantreft. Men behoeft het met den Christeiyk- Historischen afgevaardigde Krijger, die onder verwijzing naar Engeland den invloed dezer middelen op de vermindering der werkloosheid niet hoog aansloeg, niet eens te zijn, om toch de moeilijkheden te zien, die ook hier weer onmiddellljk opdoemen. Vooreerst is de vraag, hoe deze werken te financieren, alleen een voudig voor hem, die met voorbijzien van de tóch reeds sterk gestegen leenbehoeften van den Staat lichtzinnig over leenen praat. Maar bovendien is er de kwestie van de loonen. Voor werken, die toch moeten worden uitgevoerd, natuurlijk een normaal loon, zegt de katho lieke afgevaardigde KUIPER. Accoord. Dat is meer dan verdiend. Daar wordt onder de opperleldlng van den humanen en inachlk- keiyken Minister aan de afdeeling. die voor deze droeve zaken zorg draagt, ongeloofelyk veel werk verzet. een weer in Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut deelt mede: Gemiddeld over de vijf, hoofdstations was de ochtendtemperatuur gwn halve graad boven normaal. Zij was In de eerste decade één graad boven, in de tweede twee graden beneden en in de derde twee graden boven normahl. De grootste afwijkingen kwamen voor op den der de met zes graden boven en op den 18den met vijf graden beneden normaal. Het gemiddelde dagelijksche maximum was ongeveer normaal het minimum ruim één graad boven normaal Te De Bilt was het aantal dagen met een minimum temperatuur beneden het vriespunt zeven tegen tien normaal. j De neerslag was vooral In de tweede decade beneden normaal. Over de geheele maand be rekend bedroeg het tekort 20 tot 40 procent, behalve in Zuld-Llmburg, waar ongeveer 50 procent beneden de normale hoeveelheid viel De Bilt had 59 uren zonneschijn tegen normaal. /.^Den Haag. 1 December. Men kan op genoegjjjker wijze zijn verjaar dag doorbrengen dan onze Minister-President vandaag genoopt was te doen. Op dezen eer sten December, waarop hij zjjn negen-en-vyf- tigste levensjaar voleindde, legde de Tweede Kamer hem als een weinig gangbare verjaar- dagsattentle haar critiek op zijn beleid ter zake van de werkverschaffing en steunverle ning voor. Dat zijn zoo. „les petits cadeaux qul entretlennent l'amité” tusschen Regeerlng en Volksvertegenwoordiging. Toch werd, ook ondanks alle aandragen van wenschen en critlsche opmerkingen, met zoo veel woorden lot gebracht aan de wijze, waar op de betrokken afdeeling van Minister Ruys' departement werkt. De heeren Maenen. Krijger en Amelink waren het, die in den overvloed van minder aangename klanken ook deze spe ciale woorden van waardeerlng uitspraken. De minister stelt zich voor ten aanzien van de mogelijkheid en toelaatbaarheid van radio propaganda by de as. Kamerverkiezingen het advies van den Radioraad in te winnen. Na dit advies zal hij zyn beslissing nemen. Mocht deze beslissing leiden tot een regeling van ver- kiezlngsredevoeringen, dan.zal by het ontwer pen van die regeling uit den aard der zaak met de belangen van de kleine partyen even eens rekening worden gehouden. „Ik heb bewondering voor hem. 1 regentenbloed. hij heeft het bloed vader in de aderen." Dit oordeel heeft veel in druk op ons gemaakt. Hy is een man van grooten en eenvoud. In heel zjjn levenshouding, geesteiyke democratie siert den edelman, is wars van alle pose; ook in het gesproken woord. Een groot redenaar is hij niet; de von ken en vuurpyl envan schitterend oratorisch talent doet hij niet knetteren, zyn woord is, als heel zyn persoon, onopgesmukt, eenvoudig, weinig geschikt om enthousiasme te wekken, nuchter, en het komt maar zelden voor, dat het zich eens in een zekere bewogenheid ver heft. maar het bevordert daardoor wel eens een oordeel over den bewindsman, dat aan zyn beteekenis geeft recht doet wedervaren. De functie van minister-president, hem in 1918 toegevallen. heeft hy niet gezocht; hy was be reid volkomen bevrediging te vinden in het drie malen werd uitgesloten van de verzorging van het algemeen programma, heeft de mi nister een beslissing genomen, welke neerkomt, dat hy van oordeel biyft, dat de betreffende uitzending (wydingsuren ter legenheld van de herdenking van de Hervor ming) in verband staat met de t. a. v. het algemeen programma gestelde en aangenomen regelen in den gekozen vorm niet kon worden toegelaten. Hy heeft echter gemeend van het opleggen van sancties te moeten afzien, om dat hem uit den geheelen gang van zaken ge bleken is, dat de omstandigheden in dit geval zoozeer hebben bygedragen tot het niet dui delyk erkennen noch begrypen van de weder- zydsche standpunten en bedoelingen, dat men den grond voor een beoordeellng en een quall- ficeering.,van hetgeen geschied is als welhaast afwezig kan beschouwen. et bewyst wel het lage peil, waarop de soc.-democratische „Arbeiderspers" ge daald is en waarover zelfs partyge- nooten herhaaldeiyk klagen dat zy in haar nummers van 30 Nov. nog eens komt aandra gen met het oude sprookje, dat eens, o héél lang geleden!, een vrouw den Stoel van St. Petrus te Rome zou hebben bestegen, en wel tusschen Paus Leo IV en Paus Benedictus III. En de ..Arbeiderspers" liegt er dan nog by le dat de archieven van het Vatlcaan voor on- ingewyden gesloten zyn, en 2e. dat schryvers van naam, vanaf haar optreden in 837 tot on geveer de 15e eeuw haar bestaan hebben ver meld en haar plaats hebben aangewezen tus schen Leo IV en Benedictus III. Eerst na de Reformatie dus zes eeuwen later zyn de Katholieken haar bestaan gaan ontkennen. Wat de eerste leugen betreft: leder histori cus weet, dat de Vaticaansche archieven reeus door Leo XIII zyn opengesteld geworden. En wat de tweede leugen betreft: het staat vast, dat geen tydgenoot haar bestaan vermeld treft?’ heeft de mintster’nlet'’den'''in'd™k? dat heeft, en dat gedurende drie eeuwen na 8371 deze commissie haar taak niet met volle toe- wyding en oprecht streven naar objectiviteit verricht. Hy onderschryft voorts niet de mee- nlng van de leden, dat het noodlg zou zyn de commissie volledig at te scheiden van den Radio-raad, met name wat de leden betreft. Ten aanzien van 's ministers toezegging, dat hy een beroepsinstituut in het leven zou roe pen, kan worden medegedeeld, dat Intusschen de voorbereiding van een wettelyke regeling ter hand is genomen. Aan de Memorie van Antwoord Inzake de PT.T-begrootlng voor 1933 op welke wy nader terugkomen ontleenen wy thans het volgende: Het is den Minister niet duidelyk. welke daad de leden, die geen bewondering konden koesteren voor zyn beleid in de radio-kwestie van hem verwachten ten aanzien van het zendtydenbe- slult. Indien met deze daad bedoeld wordt op een wyziging van het zendtydenbesluit waarby de beginselen, welke daarin met betrekking tot de verdeeling van den zendtyd zyn opgenomen, zullen worden aangetast, wil de Minister in dit opzicht terstond uitspreken, dat een zoodanige wyziging van hem niet te verwachten is. Van hem is dus niet te verwachten, dat hy zyn medewerking zal verleenen aan het toewyzen van een langeren zendtyd aan de A.V.R.O., omdat in rijn gedachtengang daardoor juist de door de wet geëischte biliykheld t.o.v. de andere omroep organisaties in het gedrang zou komen. Wethouder F. L. D. Nlvard, die voor eenigen tijd in het St. Franciscus-Gasthuis te Rotter dam ter observatie werd opgenomen, heeft daar Donderdagmorgen een operatie ondergaan. Deze operatie, welke werd verricht door de doktoren Remynse en Vos. is naar wensch geslaagd. De toestand van den patiënt is zeer goed. Le plan de protection. Dit is liet plan, waar door Frankryk zyn .Aecurité", zyn veiligheid wil beschermen. Een der paragrafen van dit plan legt aan de gemeenten de verplichting op. om een lyst op te maken van alle beschikbare kelders, die by gasaanvallen kunnen worden gebruikt en om alle mannen, die voor den ge zondheidsdienst in aanmerking komen «brand weer, politie en Roode Kruis) te voorzien van gasmaskers. De burgemeester van Fécamp. monsieur Couturier, zag zich dezer dagen voor de taak gesteld, dit bevel ter uitvoering te brengen: kelders had de gemeente genoeg. Dit vraagstuk bracht geen zorgen. Maar de burge meester kreeg hoofdpyn van de kwestie der gasmaskers. Een handels-agent uit Ia Havre trachtte den burgemeester uit de eerste verle genheid te helpen. Hy stelde zich voor als vertegenwoordiger van het ministerie van oor log en wilde een pracht van een gasmasker de- monstreeren. Maar, was dat schrikken I Deze onmogeiyke Franschman demonstreerde een Draeger-masker. een Dultsch product dus. De burgemeester was verpletterd en verklaarde plechtig, dat een Fransch magistraat onmoge- iyk eed Dultsch apparaat ter bescherming te gen gassen kan aanschaffen. De handelsagent bleef/Gnbewogen. Hy maakte er den magistraat opmerkzaam op, dat het ministerie van oorlog te Parijs deze maskers zeer warm had aanbe- volén en dat er een missive bestond, waarin dit zwart op wit stond De burgemeester bleef ongeloovlg als Thomas. Maar hy woelde in zyn stukken en vond toen het document, gedateerd 25 Maart 1932 Maar ook toen wilde de dorps- potentaat Fécamp nog niets weten van het aanschaffen van Duitsche maskers. Hy liet zich interviewen door de ..Matin" en sprak: „niet tegenstaande de voortreffeiyke eigenschappen van het Duitsche masker wil ik toch dit den my toevertrouwden Franschen burgers niet voor doen. Waar moet ik in elk geval van een conflict met Dultschland nabestellingen doen? En is men er wel zeker van. dat de Dultschers niet op een goeden dag een gas uitvinden, waarte gen die Duitsche maskers niet bestand zyn!" De ..Matin" voegt aan deze woorden van de zen patriottischen magistraat, die zoo voor bedde loon bezorgd is voor de veiligheid zyner gemeente, lakoniek toe: „Monsieur Couturier is een wijsman." De Dultschers zyn toch tot alles in staat. Dit is de wereld van nu. Een wereld van wantrouwen over en weer. Zelfs in de gasmaskers zit het gif wan wan trouwen. TOT VOORST als zyn fractiegenoot MAENEN prefereeren het spreekt van zelf de dls- trictsgewyze en plaatseiyke werk verschaffing ver re boven de cen trale werkver schaffing, die weinig bevorder- iyk is voor het gezinsleven en waar van het le ven in de barak ken natuuriyk 'n weinig verhef fende invloed op de betrokkenen uitgaat. Of ech ter de Minister zooals de heer Van Voorst wil door een toe slag op het loon de mogelykheid zal willen scheppen, dat particulieren in meerdere mate dan thans de landarbeiders te werk stellen, is een vraag, die al eerder ontkennend beant woord werd. Het is waar: de loonen dezer groep zyn bedroevend laag en men zou zelfs de „bevriezing" dezer loonen door een even- tueelen toeslag kunnen toejuichen. Maar daar is vooreerst de vrees voor onoverzienbare con sequenties, want er zyn méér categorieën met zeer Jaag loonpeil.' en daar is vervolgens do niet te onderschatten kans op misbruik. De werkgevers ten plattelande. die zelf in de knel zitten, zullen in de verleiding komen, i»er- soneel te ontslaan, om het later tegen Overheidswege aangevuld loon dienst te nemen. dervinden daarvan den Invloed. Het is de heeren BAKKER. HIEMSTRA en anderen, die daarover klaagden, zullen het toegeven een vraagstuk, waarvoor haast geen oplossing te vinden is. Maar wél zullen excessen dienen te worden weggenomen. De staaltjes, die ge noemd werden, waren werkeiyk zóó ernstig, dat de Minister ongetwyfeld daaraan eens speciale aandacht besteden zal. De sociaal-democratische ds. VAN DER HEIDE, beschermer van Emmen en omgeving, bepleitte als maatregel, om in het Noorden aan veel ellende een eind te maken, een toe slag, waardoor de veenkoloniale industrie hare bereidwilligheid, om turf in plaats van de goedkoopere steenkool te stoken, in daden zou kunnen omzetten. Op tj£t eerste gezicht een verstandig advies. Maar onmlddeliyk was de Llmburgsche gedeputeerde Maenen erby. om erop te wyzen, dat men dan den Nederland- schen mynen afnemers afsnoepte en de moei- lykheden van Drente naar het Zuiden schoof. ambt van Commissaris der Koningin in Lim burg. waarin hy slechts enkele maanden vroe ger was benoemd; de Minister heeft ons des- tyds eens verzekerd, dat het een teleurstelling voor hem was. een mandaat te moeten neer leggen. in zyn „eigen" provincie, dat hy zyn vaders handen mocht overnemen. Sinds dien tyd is hy. onafgebroken, hooge functies het land blyven dienen. Wy behooren, godsdienstig en politiek. des Ministers tegenstanders. Dit belet ons niet, hem te eeren en te waardeeren voor moeiiyk werk, gedurende zoo vele Jaren in rustigen eenvoud met groote toewydlng verricht, in dienst van het gemeenebest. Die waardeerlng kan te grooter zyn. waar wy dezen bewinds man nog nooit op een onbillyke of onverdraag zame houding of een kwetsend woord jegens tegenstanders hebben betrapt, zyn naam wordt in dezen crisls-tyd veel genoemd, ook veel gehoond; maar „'t wlspelturigh volck" bo- zlt in dagen als die wy beleven, niet de ge loofsbrieven. die tot een zuiver oordeel be voegdheid geven. In den strijd der partij- propaganda komt geen staatsman er zonder kleerscheuren af. De Minister-President, die deze week 59 Jaar wordt, in na zyn zeer ernstige ziekte van eenige Jaren geleden weer een voortreffelyke gezondheid geniet <„maar daarvoor" zy hy ons onlangs „kan ik dan ook myn vaste avondwandeling, vlak voor ik naar bed ga niet missen; weer of geen weer, ik ga er een half uur op uit!") de Minister-President heeft voor tien jaar toegewyden arbeid aan het hoofd der Regeerlng, op den dank der natie alles zins recht. Die taak is met toewydlng en bekwaamheid volbracht en. wat het persoonlyke betreft, en zonder de beteekenis van het hooge ambt ook maar een oogenblik prys te geven, met een eenvoud en een soberheid, welke overeenstem men met onzeTolks-tradltles. ..Het Volk" verneemt: Het biykt met de A.V.R.O. niet zoo naar wensch te gaan. Het aantal qultantles, dat in de afgeloopen weken onbetaald teruggekomen is, blykt grooter te zyn dan ooit. Ten einde nog zooveel mogelyk geld binnen te halen, heeft de A.V.R.O. deze onbetaalde quitanties thans ter inning gegeven aan de directie van ,x>e Tele graaf". die een aantal van haar loopers heeft opgedragen om voor de Inning te zorgen Deze loopers mogen dit werk echter niet verrichten voorzien van kenteekenen, die op verwantschap tusschen het blad van Koldert en den „neu tralen" omroep zouden wyzen. zy moeten zelfs hun functie by de krant verzwygen. aldus luidt hun instructie, en zeggen, dat zy van de A.V. R.O. komen. Zooals gewooniyk tracht de A.VJt.O.-leiding dezen tegenvaller af te wentelen op het per soneel. Een aantal bezoldigden propagandisten is aangezegd, dat zy naar een anderen werk kring moeten omzien. Het is duidelyk. dat deze manier om het propagandistencorps de schuld te geven van den tegenvaller by de betrokkenen kwaad bloed heeft gezet. Eenigen hunner heb ben zich van rechtskundige hulp verzekerd Dezer dagen zal een conferentie tusschen de ge dupeerden en den leider van den propaganda- dienst, den heer Gielkens, plaats vinden. loonpeil te praten. Maar Juist hier zullen voor al in verband met het vasthouden der sociaal democraten de moeliykheden ryzen. In leder geval ontoelaatbaar is Dr. KORTENHORST gaf daarvan staaltjes dat volkomen normaal werk b.v. de gewone straataanleg, wordt uitgevoerd in werkver schaffing. Daaraan schynen nogal eenige ge meenten zich te bezondigen. Zoo gaf ook de Vryheldsbonder Dr. VOS een voorbeeld Krimpen waar door mattenvlechten in werkverschaffing de normale werkgelegenheid wordt weggenomen. zyne Excellentie luisterde maar gewillig en geduldig naar waj. een reeks van sprekers hem op het hart werischte te drukken. En men kan hem feliciteeren, dat hem tenminste geen avondvergadering op zyn verjaardag beschoren was. w-| Wat deze afdaling te berde werd ge- door de omstaödigheiddatTdeCbekend is, welke I bracht, was overigens by vorige begrootlngen besluiten de in beraad’zynde Radio-conferenUe en by de talrijke werkloosheidslnterpellaties te Madrid ten aanzien van de aanwyzlng van der laatste jaren al herhaalde malen toegelicht en voorgedragen. heeft, en dat gedurende drie eeuwen na 837 geen enkele schrijver haar naam genoemd of haar bestaan vermeld heeft Eerst in de 13e eeuw vindt men het verhaal een vervorming van een oud Byzantynsch verhaal in een kroniek opgenomen. Wy stellen vast en de sensatiezoekende scribent van de „Arbeiderspers" zal het ons niet kunnen tegenspreken: le. Er is voor een Pausin Johanna, die vol gens den soc.-dem. historicus drie Jatyn en vyf weken op den H. Stoel zou hebben gezeten tusschen Leo IV en Benedictus III geen plhau. daar deze, zooals onloochenbaar historisch vast staat op zeer korten termyn aan Leo IV is opgevolgd. 2e. Volgens Hincmar van Rheims vernam de bode, door hem naar Rome gezonden, onder weg den dood van Leo IV en vond hy bij zync aankomst in de Eeuwige Stad reeds Benedictus IH op den pauseiyken troon, die zyn verzoek in willigde. 3e. Geen tijdgenoot draagt eenige kennis van de pausin Johanna, terwyi haar bestaan ook in de eerstvolgende drie eeuwen door geen en kelen schryver vermeld wordt. 4e. Eerst in de 13e eeuw wordt deze fabel in de latere kroniek van MartlnuS Polonus (ge storven 1278) opgenomen. In de oude hand schriften van het Liber Pontificalia van Ma- narrfis Scotus (die stierf in 1086) en van Sl- gebert van Gemblours (gestorven in 1112) volgt Benedictus III onmlddeliyk op Leo IV. Maar ook Martlnus Polonus kende deze fa bel nog niet; zy werd eerst na zyn dood, tus schen 1278 en 1312 in zyn kroniek ingevoegd. 5e. Talryke Protestantsche schryvers hebben, na nauwkeurig historisch onderzoek verklaard, dat de Pausin Johanna nooit bestaan heeft. Zoo: Neander en Baur. De laatste schreef: ..Tusschen Leo IV en Benedictus III zal Pausin Johanna hare rol gespeeld hebben. Hit langdurig geloof aan haar historisch bestaan moet enkel aan het protestantsche partybelang worden toegeschreven. By geen ander voorge wend feit van deze soort is het onhistorisch karakter zoo gemakkeiyk te ontdekken als hier”. Wat het soc.-dem. orgaan bier dus in twee kolommen aan zyn lezers opdlscht is niet an ders dan een oud versleten sprookje, waaraan thans zelfs door protestantsche historici geer, geloof meer wordt geslagen. Maar voor haar lezers acht de „Arbeiders pers” dit sensationeele leugenverhaal toch blyk- baar nog frisch genoeg. Zy bewyst alleen, dat haar bladen in een katholiek gezin niet thuis hooren. De „Avondpost" schrijft: Het hoofd van het kabinet, de heer Ruys de Beerenbrouck is onlangs tien Jaar minis ter-president geweest. Niet onafgebroken. Hy was het eerst zeven jaar. namelyk van 9 September 1918 tot 4 Augustus 1925; en Is het nu weer drie jaar. sinds 10 Augustus 1929. Tusschen die twee perioden in was hy voorzitter der Tweede Ka mer. In ieder geval heeft de heer Ruys de Beerenbrouck tien jaar lang aan het hoofd van de regeerings-zaken gestaan. Dit is zon der twyfel voor ons land een byzonderheld. Er zyn niet veel staatslieden die gedurende zulk een lange periode minister-president, of minister, waren. Een andere byzonderheld is. dat hy in on ze parlementaire historie drie kabinetten op zyn naam zal hebben staan. Men kan hier misschien over twisten; namelyk over de fraag of het na de verkiezingen van 1922 opgetreden ministerie als een tweede kabinet- Ruys kan worden beschouwd, dan wel als een voortzetting van t eerste. In ieder geval tra den er eenige nieuwe ministers in op. Ook de samenstellers van het bekende boekje .Par lement en Kiezer" gewagen van drie kablnet- ten-Ruys. Hy deelt dan de onderscheiding van zyn naam aan drie ministeries verbonden te zien alleen met Thorbecke en Heemskerk Vader. Een derde byzonderheld is dan nog deze, dat de heer Ruys de Beerenbrouck zoowel gedu rende zyn vroegere als gedurende zyn hui dige regeerings-periode met zeer abnormale en buitengewoon moeiiyke omstandigheden te kampen heeft gehad. Hy was nauwelyks als minister-president opgetreden, of Troelstra deed zyn revolutle-poging. Hoewel zy. door de manier waarop zy werd beproefd, van meet af de kiemen van een mislukking in zich droeg, wist niemand dit toch met zekerheid. De Regeerlng moest handelen. Zy hééft ge handeld. Onder leiding van den toen nog zoo jongen, pas-opgetreden Ruys. Niet alle minis ters iwy hebben, van een der aanwezigen, eens interessante byzonderheden over de vergade ringen van den ministerraad uit die dagen vernomen) bewaarden hun kalmte en hun koel overleg. Ruys wél. Hy gaf leiding. Toen hy in 1927 werd benoemd tot Minister van Staat (een onderscheiding, op zoo jeugdigen leeftyd verleend, dat er hier en daar, begrij- peiyk. eenige verbazing over ontstond) zal op die benoeming het beleid door hem in het na jaar van 1918 getoond, ongetwyfeld van groo ten invloed zyn geweest. En nu. onder zyn huidige kabinet, treft hem de crisis en staat zyn regeerlng voor rnoei- lykheden. als waarvoor geen vorige nog heeft gestaan. Er is over van den heer Ruys de Beerenbrouck wel eens verschillend geoordeeld. Tegenover een mln- der-gunstlg oordeel staat het onloochenbare feit, dat hy dan toch maar tien jaar minister president is geweest en dat hy gedurende al die jaren zyn eigen departement heeft geleid, zonder in het parlement ook maar één werke iyk ernstige nederlaag te lijden. Een bewinds man zonder beteekenis is onmogelyk in staat, een dergelyken krachttoer te volbrengen. Deze minister weet wat hy wil. Een bekend liberaal man. die vele jaren van dag tot dag ambteiyk met hem heeft samengewerkt, zelde ons eens: Hy heeft I van zyn

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5