Werkloozenrelletjes te Amsterdam De roofoverval te Den Ham POLITIE TREEDT ZEER KRACHTIG OP ARBEID IN BAKKERIJEN RADIO-PROGRAMMA rubriceert den men DOOR DEN TREIN GEGREPEN Arrestatie tijden» rechtzaak Wantrouwen gewekt Op de vlucht DUISTERE MOORDZAAK Waarschijnlijk opgehelderd Baden keurt concordaat met den H. Stoel goed SPORT EN SPEL DU IT SC H LAND—NEDERLAND Verraad der Sociaal-democraten LOONEN LANDARBEIDERS LOONSVERLAGING TE GOOR De Deen Andersen referee Tegen ontreddering Door directie ingetrokken HOTEL AFGEBRAND Staking te Wormerveer Rijnstadion uitverkocht Amerika nog niet Bas Paauwe reserve COMMISSIE VAN ADVIES Inzake de Crisisvarkenswet ZESDAAGSCHE TE KEULEN Schoten in de lucht Een charge door 30 agenten HOLLANDSCHE BOKSERS De brouwerijen in actie Een team naar Engeland BOTER NAAR DUITSCHLAND K. B. in werking getreden Verwond BOEKBESPREKING tot De aanleiding der relletjes HOLLAND—ZWITSERLAND Schrijven van den Minister Journalisten gemolesteerd Scheidsrechter Rouss ons Benauwde ©ogen blikken Bewaking in de stad verscherpt Geen toetreding tot ontwerp-verdrag De curator onjuist ingelicht Hoover zal zich tegen iedere poging het verbod op te heffen verzetten DE TRAMFUSIE IN NOORD-BRABANT BRANDSTOFFENVOOR ZIENING AAN WERKLOOZEN De dader, die een goede bekende der Justitie is, nog voort vluchtig AANLEG VAN ELECTRISCHE GELEIDINGEN „nat” Guimbretière rijdt niet mee Deelnemers aan een optocht kwa men de door de politie gestelde voorwaarden niet na te Chef-veld wachter te Maartensdijk gedood VRIJDAG 2 DECEMBER Zaterdag 3 Dec. 1932 Nonsens Wetsontwerp ingediend, waarby als algemeen aanvangsuur 5 uur v.m. is toe gestaan 10.40 Concert. van VARA. recht- rechtszaal Terwijl hU niet Wegens aangekondlgde loonsverlaging, waar- Reeds lang hadden oproerige elementen De via het Woensdagavond Is te Rijssen het bekende ho tel Rysserberg In Hollandsch Schwartzwald tot den grond toe afgebrand. Zeker 8000 Nederlanders zullen hun nationale elftal aanmoedigen. Van de 50.000 beschikbare plaatskaarten zijn reeds 49.000 In voorverkoop verkocht. Men neemt aan, dat het Rijnstadion Zondag as. totaal uitverkocht zal zijn. Amsterdamschen wedstrijd, een koppel met den Zwitser Richli vormen. Naar aanleiding van de bij de N.V. Twentsche Btoombleekerjj te Goor aangekondlgde loonsver laging. had ten kantore dezer onderneming een conferentie plaats tusachen de directie en de betrokkene organisaties ,JSt. Lambertus”, „Uni tes” en .X>e Eendracht". Na afloop vergaderde „De Eendracht". De hoofdbestuurder W. H. Lebbink uit Enschedé deelde mede, dat de directie had medegedeeld, dat de aangekondlgde loonsverlaging zou worden ingetrokken. Aan de leden der andere organi saties is dit resultaat ook medegedeeld. mede de arbeiders geen genoegen namen, zal het fabrlekspersoneel van de oliefabriek „De Toekomst” te Wormerveer Maandag as. in sta king gaan. Naar men ons mededeelde, werd door de firma Bloemendaal en Laan een loonsver laging tot f 18 per week voorgesteld. De internationale voetbalwedstrijd Holland— Zwitserland, welke 23 Januari in het Olym pisch Stadion te Amsterdam plaats vindt, ral geleid worden door den Engelschman Rouss, geen onbekende voor Nederland. PARIJS (Radio) 1724 M. 13.20 Populair concert door bet omroeporkest. 4.10, Idem. 9 05 Gramofoonmuzlek. BEROMVNSTER. 460 M. 7 05 Orlglneele composities voor gultsar. fluit, altviool en cello van Schubert. 9.00 Dansmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS de politie krachtiger op te treden en gaf, na herhaalde aanmaningen, het bevel den stoet te ontbinden. Maar de leiders wenschten den stoet niet te doen uiteengaan en de betoogers weigerden zich te verspreiden. Zij drongen op en sloe gen met stokken naar de politie. Daarop ont stond een heftige vechtpartij tusschen betoo gers en agenten. Op een gegeven oogenblik stak een belhamel zelf een stok tusschen de pooten van een der polltiepaarden, waardoor de ruiter kwam te vallen. In zijn Memorie van Antwoord op het Voor- looplg Verslag over hoofdstuk X Ruksbegroo- tlng, heeft de Minister van Economische Zaken «n Arbeid de instelling aangekondlgd van een Commissie van Advies inzake de Crisis-Var- kenswet. kolentoeslag ad f 1 per week verstrekt, dan wel zijn er door uw gemeentebestuur bovendien voorzieningen getroffen, tengevolge waarvan be deelde werkloozen op goedkooper wijze dan ter plaatse gangbaar Is, zich van brandstof kunnen voorzien? Voor het geval dergelijke voorzienin gen zijn getroffen, zal ik het op prijsstelten daaromtrent uitvoerig te worden ingelicht. Mochten meer bedoelde voorzieningen ont breken, dan zal Ik gaarne worden Ingelicht om trent de prijzen, tegen welke bij de in uw ge meente gevestigde brandstoffenhandelaren eier kolen verkrijgbaar zijn". Begin December vertrekt een Nederlandsche bokspoeg naar Engeland om twee wedstrijden te boksen tegen een Engelsch team. In de Hol- landsche ploeg, welke op 7 December as. des avonds 9.2T van Rotterdam DP. vertrekt, zijn nog eenlge wijzigingen gekomen. In plaats van van der Vak (Rotterdam) zal In het zwaarge wicht uitkomen H. de Cxooyer (Den Haag), ter wijl A. Rasenberg uit Eindhoven aan het team voor het lichtgewicht is toegevoegd. Als verzorger van de boksers gaat in plaats van den heer H. Nak de bekende bokser Karei Mlljon mede. KARLSRUHE, 1 Dec. (V.D.) Donderdagavond tegen half 8 is de Badensche landdag overgegaan tot de stemming in eerste lezing over de beide kerkeljjke verdragen. Voor stemden slechts de af gevaardigden van 1 Centrum, de Duitsche Volks partij en de Economische partij, in het geheel 44 afgevaardigden. Tegen stemden de commu nisten, de sociaal-democraten, de democraten, de nationaal-soclallsten, de Evangelische Volks- dlenst en de Dultsch-Nationalen, eveneens 44 afgevaardigden. De stem van den president, die zich vóór verklaarde, heeft dus den doorslag gegeven, zoodat de concordaten zijn goedgekeurd WARSCHAU 1412 M. 5.35 Populair con cert. 7.20 Idem door het omroeporkest 0- 1. van St. Nawrot. 8.25 Pianorecital. 10 20 Dansmuziek. De Haagsche rechtbank heeft het faillisse ment van de N. V. Trustkantoor van Beleggin gen en administratie opnieuw uitgesproken met benoeming van mr. O. Scholten tot rechter- commisslaris en van jhr. mr. G. W. van der Does tot curator. x De „Evening Standard” verneemt uit wel ingelichte bron te Washington dat Hoover van zins zou zijn dwars tegen elke poging om drank in de Vereenigde Staten toe te laten, in te gaan. Zooals men weet Is de democratische meer derheid voor opheffing van de Vollstead Act nog versterkt door de „natte” republikeinen, zoodat het Congres bij de eerste vergadering op Maan dag 5 December a.s. zeker bier en lichte wijnen zou toestaan. Hoover zou nu gedreigd hebben zijn veto uit te spreken over elk desbetreffend voorstel van het Congres, zoodat Amerika dit Jaar toch nog een „droge” Kerstmis zou vieren. Dat is niet het eenlge gevolg van Hoovers veto. Politiek beteekent dit, dat de begroeting, waarvan de democraten het sluitend maken als eerste punt op hun programma hebben staan, een heel wat lager cijfer .aan inkomsten zou vertoonen. De republikein Hoover zou hun dan leelijk dwars zitten I WEF.N'EN' 517 M. 5 05 Dansmuziek door de Frank Fox-Jazzkapel. 9.35 Concert door het Max Gelszlerorkest. Naar de secretaris van de T.C. van den K.N.VB. mededeelt, zal Bas Pauwe als reseive meegaan naar Düsseldorf. Eerst Zondagmorgen 4 December zal daar besloten worden, boe het elftal zal worden samengesteld. „VOOR TIEN MINUTEN NAAR AMERIKA", door Henri van Hoof- Uitgave Schellens en Oiltay, Am sterdam. Het gebeurt niet veel, dat men kennis kan maken met een boek, geschreven door een ze ventienjarige. Alle Jongens en meisjes van 12 tot 20 Jaar hebben als ideaal „een boek” te schrijven. Henri van Hoof wenscht het niet al leen, doch doet het ook. Maar wat den meesten Jongelui op dien leeftijd dan ook ontbreekt, krijgt hij volop: de noodlge stof om over te vulpennen. HIJ behaalt als teerling van het R.K. Lyceum te Haarlem, den eersten prijs in Den Haag; wordt daarna ultgenoodlgd om deel te nemen aan het Zesde Internationaal Concours in welsprekendheid te Washington, behaalt er het wereldkampioenschap, wordt ontvangen door President Hoover, krijgt behalve een be ker als prijs ook een beurs om eenigen tijd aan de Unlverslteit van Washington te studeeren BU nadere informatie vernamen we nog het volgende. De stoet bestond uit ongeveer dui zend werkloozen. Toestemming tot dezen tocht werd verleend, op voorwaarde, dat de mee te dragen borden van te voren zouden worden gekeurd. Ook mochten geen spreekkoren enz. worden uitgevoerd. In de Vijzelstraat moest een bord worden verwijderd, omdat dit zeer beleedlgend Was voor de Regeerlng. Dit Incident veroorzaakte al eenlge strubbelingen. Bij de kruising Leldschestraat—Kerkstraat besloot ontstond wederom een opstootje, omdat de be- Naar wij vernemen, zal John J. Langenus (België) den voetbalwedstrijd Dultschland Nederland op 4 December «s. te Düsseldorf, niet telden. In plaats van Langenus zal de Deensche scheidsrechter Laurits Andersei) den wedstrijd fluiten. Uit het verhoor van 8. is nog gebleken dat v. E. alle mogelijke moeite heeft gedaan om zijn slachtoffer aan den praat te houden en uit de hooren over diens huishouding. Zoo vroeg hij of er nog andere personen in huls sliepen en of er een kamer was verhuurd. 8. kreeg toen reeds wantrouwen omtrent de goede bedoelingen van zijn bezoeker, dat nog versterkt werd toen v. E. wegging en met een knuppel terugkeerde, welke, naar hij zeide, noodig was om den hond van den buurman van zich af te houden. 8. gaf te kennen dat zijn bezoeker maar moest opstappen en deed de deur hierop open. Dit was In zooverre onverstandig omdat v. E. hier door achter hem kwam te staan en gelegenheid had hem aan te vallen. Met vuistslagen gelukte bet v. E. den ouden man neer te slaan, doch dez' wist weer op te staan en te vluchten, ach tervolgd door den aanvaller, die voorts den knuppel gebruikte. 8. begon hierdoor hevijfj te bloeden, maar bleef bij zijn positieven. De Minister van Waterstaat heeft onder voor zitterschap van prof. Ir. G. J. van Swaay oud- mlnlster van Waterstaat, te Delft, ingesteld een commissie, aan welke wordt opgedragen om In een aan den Minister van Waterstaat uit te brengen rapport of rapporten van voorlichting te dienen, In hoeverré bij den aanleg van elec- trische geleidingen met de belangen van net natuurschoon rekening kan worden gehouden en benoemd tot leden: W. H. de Beaufort, 'ld van den Boschraad, te Maarn; Ir. J. Th. J Cuypers, architect, voorzitter van de Provin ciale Schoonheidscommissie voor Limburg, te Roermond; I. van Dam. adviseur der Regee rlng inzake de levering van electrlschen stroom, te 's Gravenhage; E. D. van Dissel, directeut van het Staatsboschbeheer, te Utrecht; ir. ri. Lohr, directeur van de N.V. Provinciale Gei- dersche Electricltelts Maatschappij te Arnhem; mr. J. F. Schönfeld, administrateur bij het De partement van Waterstaat te 's Gravenhage. nu van toetreding tot het voor banketbakkerspatroons MILAAN 331 M. 8.50 Gramofoonmuzlek. 7.30 idem. 8.05 Lunapark. Operette in drie actea van V. Ranzat. 8.06 Orkestconcert. De minister van Blnnenlandsche Zaken richt te het volgend schrijven tot de gemeentebe sturen: „In verband met de taak, welke aan de commissie van advies Inzake verstrekkingen in nature is opgedragen sou ik gaarne een over- Mcht ontvangen van de wijze, waarop de brand- ■toffenvoorzienlng aan de ondersteunde en te werkgestelde werkloozen in uwe gemeente is ge regeld. Wordt aan deae werkloozen uitsluitend de De oorzaak van dezen brand is niet bekend. Het geheele gebouw is totaal uitgebrand. Blus- sching was niet mogelijk, daar nergens water In de buurt was. Het gevaar, dat door dezen brand bestond voor de dichtbij gelegen bos- schen. werd door de gunstige windrichting afgewend. Verzekering dekt de schade. Zotheid bergt meer wijsheid, dan Menig wijz’ bevroeden kan. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft bepaald, dat het Koninklijk Besluit tot regeling van den uitvoer van boter naar Dultschland met ingang van Donderdag in wer king is getreden. toogers weigerden de tram te laten passeeren. De politie was wel genoodzaakt het laatste ge deelte van den stoet terug te drijven. Toen men gekomen was by de kruising ElandsgrachtRozengracht werd een begin gemaakt met een spreekkoor, hetwelk echter zoo beleedlgend was voor de Koningin en de Regeerlng, dat de politie, onder leiding van den inspecteur den heer L. Stolk, er wel toe moest overgaan de oproerkraaiers uiteen te drijven. Bes ton BERLIJN 419 M. 6 40 Piano-recltal door Celeste Chop—Oroebeveld 9.20 Dansmu ziek door de Anton Oorenzy-kapel. HAMBURG, 372 M. 12 3® Oramofoonmu ziek. 130 Idem. 3.60 Concert. 6.Ö0 Man doline-concert. 9.50 Dansmuziek. Omtrent den roofoverval te Den Ham, waar van de 65-jarige Levie Schlosser het slacht offer is geworden, kan worden gemeld dat de dader v. E. zich nog steeds op vrije voeten be vindt, al is een belangrijke politiemacht naar hem op zoek. Het is In elk geval gelukkig dat 8. den aanvaller heeft herkend, die vroeger wel eens werk voor hem heeft verricht. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Loe rakker betreffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege In verband met de voort durende verlaging van de loonen der land arbeiders heeft Minister Verschuur, Minister van Economische Zaken en Arbeid geantwoord dat de lage loonstandaard ongetwijfeld het platteland In een ongewenschte positie brengt. Hij zou dan ook een toestand, die hoogere dan de thans geldende loonen zou medebrengen, zeer op prijs stelten. Het Is echter niet doenlijk de steunmaatrege len, welke ten behoeve van den landbouw van Regeeringswege reeds zijn of nog zulten worden getroffen, zóó In te richten, dat de landbouwers wier bedrijven ondanks de geboden hulp veelal nog verliezen opleveren, verplicht zijn hun ar- WASHINGTON, 1 Dec. (Reuter) De vertegen woordigers vihi Amerikaansche brouwerijen zul ten morgen een serie conferenties beginnen, welke ten doel hebben de voorbereiding van een rapport voor het Congres over den toestand der Industrie en het doen van voorstellen over het bierprobleem. De commissie van het Huis van Afgevaardigden, welke zich met deze kwestie I bezighoudt, heeft om dit rapport verzocht. Donderdag avond Is aan boord van een in de Amsterdamsche haven aangekomen stooms?hlp gearresteerd een ongeveer 30-Jarlge man. Deze arrestatie geschiedde door een inspecteur van den Justitleeten Dienst te Rotterdam, met mede werking der Amsterdamsche politie. Zij houdt verband met den moord, die korten tijd geleden op den Schledamschen Dijk te Rotterdam is gepleegd, waarbij een vrouw van verdachte zeden op haar kamer door een zeeman werd ge worgd. De man Is hedenmorgen vroeg naar Rotter dam overgebracht. DAVENTRV 1554 M. 13.30 Concert van North Regional. 1 05 en 1.50 Concert door het Commodore Grand Orkest. 3 50 Con cert door het BBC-Orkest afd C. o. 1. v. Joseph Lewis. 6 05 Orgelconcert. 7.50 Gr. Muziek. 11.35 Dansmuziek door Ambrose en zijn orkest in het Mayfatrhotel. PARUS (Eiffel) 1448 M. 7 50. Radio- tooneel. Op de Noordermarkt werd een ruiter door een steenworp aan de knie verwond. Van vele agen ten werd de uniformjas stukgetrokken en wer den de knooperi afgescheurd. Op Noordermarkt en Lindestraat gingen dc raddraaiers zelfs zoover, dat men de steenen uit de straat losmaakte en er mee naar de agen ten gooide. HerhaaldelUk werden dan ook charges met de blanke sabel uitgevoerd. In de Jordaan bleef het, zooals meegedeeld, zeer woelig en sterke pohtledetachementen met de politie-auto's patroullleeren door de straten Zij had het daarbij niet gemakkelijk. Met allerlei voorwerpen werd naar de politieman nen gegooid, ox met een melkbllk. dat ergens door de ruiten werd geslingerd. Ook werden fietsen voor de paarden geworpen. Om de noodlge schrik aan te jagen loste de politie enkele schoten in de lucht. Begrijpelijkerwijze stond bij deze gebeurte nissen de Jordaan In rep en roer en overal werd het gebeurde druk besproken. In verschillende groepen trachtten de be toogers binnen door de Noordermarkt, waar anders de stoet zou worden ontbonden, te be reiken. Zoowel In de Westerstraat als in de Marnlx- straat kwam het daarbij later weer tot bot singen met de politie. In de Prinsenstraat werden enkele daar pes- seerende verslaggevers door communisten ias- tlg gevallen. Uit alle bureaux is politleversterking komen opdagen, zoodat een groote politiemacht op de been was. Het toezicht in de binnenstad is zeer verscherpt. Naar aanleiding hiervan kunnen wy melden, dat het de bedoeling te een commissie van des kundigen samen te stellen, welke zal advlsee- ren in alle kwesties, die voor de varkensteen van practtech belang zyn. De Varkenscentrele. welke aanvankelyk deze taak op zich genomen had, wordt te zeer in beslag genomen door handete-aangelegenheden In binnen- en bui tenland. Daarom heeft de minister besloten een commissie In het teven te roepen, welke de algemeene vragen, betreffende de varkens- fokkerij. welke zich op het platteland voor doen, zal behandelen. Amsterdam naar een gelegenheid gezocht om relletjes uit te lokken. Gaarne misbruiken zij de ellende der werkloozen om „spektakel" langs de straat te verwekken. Gisteren te het tot een botsing tusschen de kwaadwilligen onder de werkloozen en de po litie gekomen, waarby ernstige ongeregeldhe den vielen te betreuren. Er stond Donderdag een groote optocht van werkloozen op het dagprogramma. autoriteiten hadden toestemming deze demonstratie gegeven, doch slechts onder bepaalde voorwaarden. Van het Amstelveld zou via het Frederlk Hendrlkplantsoen naar de Noordermarkt wor den getrokken. Aan die voorwaarden en aan de bevelen der politie wilden echter de communistische agi tatoren geen gevolg geven. En zoo kwam het gistermiddag op de Elands gracht tot een ernstig treffen met de politie naar ter plaatse wilden enkele communis tische leiders, onder wie zich het communis tisch raadslid Huizinga bevond, vanaf een auto de werkloozen toespreken. Dit kon de politie niet toestaan. De politie maande herhaaldelyk de leiders aan zich aan de voorwaarden te houden en de bevelen der politie op te volgen. Toen de agitators daar aan geen gevolg wenschten te geven l- ven Daaronder nonsens. En tochwelk waardevol bezit kan nonsens zijn! Kunnen we nonsens wel ’’missen? Wie iets meer kent van de Engelsche beschaving met haar flegma en be trekkelijke voornaamheid, weet, welke plaats de nonsens in de Engelsche samenleving inneemt. De kostelijkste kinderboeken zijn daar aan den non sens gewijd Nonsens: niet iets als de geestelooze prentjes van Amerikaan sche makelij, doch als de grappige lijnbedenksels vol geest en humor. Wat is nonsens? Koenen nog dezer dagen hier „gezaghebbend" genoemd, verliest nu alle gezag. „Nonsens onzin, zotteklap, wartaal.” Ja, *f kan zoo zijn. Maar nonsens is nog vèèl meer en veel beters! De nonsens van het detective-be- denksel is de hersengymnastiek voor een ernstig denker in het ontspan- ningsuur. De nonsens van den kari katuur -teekenaar kruidt den lach zelfs van 't gezag! De nonsêns van een conferencier of liedjeszanger bezorgt ons een vroolijken avond. Wee den mensch, die te wijs en te oud wordt om nonsens te begrijpen. Laten we kind blijven om ons ver maak aan den nonspns te hebben- En wil men, niet Koenen, onder nonsens zotteklap verstaan, bedenken we dan het rijmpje: V KONIGSWt'STERIIAl'SEN 1835 M. 1.30 Oramofoonmuziek. 3.50 Concert. LANGENRERG 472 M. 12.20 Concert o. van Wolf. 1.56 Or.-muziek. 4.20 Veaprr- concert. 10.40 Concert. 11.20 Meister des Jazz. Gistermiddag om 1.10 heeft op den onbe- vaakten overweg aan de Hollandsche Radlng naby Maartensdijk, een doodelyk ongeval plaats gehad. De Maartendyksche chef-veldwachter R. Klaasen, die ongeveer een week geleden van de gemeente Maartensdijk een motor ten dienste bad gekregen, werd op den overweg door den trein, die om 12.57 uit Hilversum naar Utrecht vertrekt, gegrepen en op slag gedood. Uit Keulen wordt gemeld, dat Guimbretière zich niet In staat voelt om deel te nemen aan den Zesdaagschen wlelerwedstryd, waarvoor hü een contract had afgesloten. Naar men weet was de Franschman te Amsterdam gedwongen den stryd te staken wegens doorzitten. In de plaats van Guimbretière zal thans zyn land genoot Broccardo, ook al een bekende uit den helders een van C&erheldswege vastgesteld loon uit te betalen. Zulks zou evenzeer een ontred dering van het platteland met zich brengen. Zoodanig ingrijpen zou Immers vermeerdering der werkloosheid en verwaarloozlng der bedry- ven In de hand werken. De minister acht een oplossing, als In deze vraag aangegeven, dan ook niet te aanvaarden in het algemeen belang. Hu ziet eerder in de richting van overleg tusschen de partyen en van bevordering van verruiming van het Inzicht der betrokkenen een mogelykheld, dat bevre diging van beide partyen zal ontstaan. Doordat 8. om hulp bleef roepen, te de opzet van v. E. mislukt, hy nam tenslotte de vlucht, waqrby hy den knuppel achterliet in de sloot, waarheen hy 8. had gesleept. De Almelosche recherche heeft enkele voor werpen In beslag genomen, o.a. het glas, waar uit v. E. water had gedronken en een Jas. die hy vermoedelyk in een weide heeft achterge laten. Men denkt, dat hy ook betrokken te in den onder Wlerden gepleegden diefstal van een paard, dat te Almelo was verkocht, maar nog achterhaald werd. De toestand van 8. Is thans redeiyk wel, al heeft hy flinke klappen opgeloopep, waardoor zyn hoofd ernstig werd verwond. In alle afdeellngen van de Prov. Staten van Noord-Brabant werd met groote meerderheid van stemmen óf met algemeene stemmen be sloten tot aanneming van het voorstel van Ged. Staten tot het aangaan eener overeenkomst met het rijk en de zes tramwegmaatschappyen in Noord-Brabant Inzake fusie der tramwegen ia dat gewest. Nu besloot de politie tot krachtiger maat regelen over te gaan. En zoo werd de Jordaan dezen middag het terrein van een ernstig verzet. Ongeveer dertig polltle-agenten voerden een charge uit op de Elandsgracht en in de om liggende zystraten. Het werd toen een wilde vlucht en rake klappen werden onder de weerspannige de monstranten ultgedeeld. De betoogers verspreidden zich in alle rich tingen door de Jordaan om in kleine groepjes op bepaalde punten weer samen te komen. De borden en doeken met allerlei leuzen; welke ze in den stoet hadden meegevoerd, wa ren door hen aan de boomen opgehangen. Heel den middag bleef het in de omgeving nog rumoerig. te dé heer L. In hooger beroep werd evenwel dit faillissement door het Gerechtshof ver nietigd. Donderdag werd voor de rechtbank opnieuw 71 aanvrage om genoemde N.V. failliet te ver klaren behandeld. By deze behandeling, welke zeer gerulmen tyd duurde, bleek, dat de heer L., na de uit spraak van het eerste failteement. onjuiste in lichtingen aan den curator had verstrekt. Op grond hiervan vaardigde de officier van justitie, mr. Polman, onxnlddeliyk een bevel tot arrestatie van den heer L. uit, waarna de heer L. by het verlaten van de door eenlge inmiddels ontboden rechercheurs werd gearresteerd en weggeleld. werd weggebracht, heeft de heer L. kans ge zien snel iets te overhandigen -aan de op hem wachtenden heer B„ commissaris dezer N.V. Dit geschiedde evenwel niet onopgemerkt, hetgeen voor den commissaris van politie, den heer Paré, die ook by de arrestatie van den heer L. tegenwoordig was. aanleiding was den heer B.. die het gerechtsgebouw nog niet had verlaten, in een der vertrekkefi van de rijks- veidwacht te verzoeken eenlge papperassen aan hem af te geven, aan welk verzoek de heer B. gevolg gaf. De heer L. te tn het hoofdbureau, van politie in bewaring gesteld. Halfuurtje voor de rijpere Jeugd door Broeder Petrus 3 30 fclnderuurtje 4.00 HIRO Uitzending voor de Nederlandsche Klnderbond. gramophoonpl. 4.30 Uitzen ding voor de Nederl. Vakcentrale. 5.00 Sluiting. KRO. 500 Het KRO-orkest o. 1. van M. van 't Woud. 5 50 Esperanto-nleuws door P. Heiteer 6 45 Het KRO-orkest. 8 20 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart. 8 40 Het KRO-orkest o. 1. van M van 't Woud. 7.05 Katholieke Radio Volks Unlverslteit. 7 30 Politieberichten. 7.45 Sportpraatje van de R. K. F. 8.00 De KRO-Boys o. 1 van P. Lustenhouwer. 9 00 Microfoon-vertelsel door Antoon Coo ler! 9.15 Persbureau Vaz Dlas. 9 30 Ver volg concert. 11.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSI M, 2»« M. VARA. 8.00 Gra mofoonmuzlek; VPRO. 10.00 Morgenwij ding VARA 10.15 Uitzending voor de ar beiders in de contin.-bedrijven. VARA- orkest o.l.v. Paul Duchant. 13.00 De No tenkrakers o 1. van Daal Wins. 2.00 Ver zorging zender. 2 15 Gramofoonmuzlek, platen der week 2.50 M. Haas: Onze zang boekjes op de lagere school en de vredes- gedachte. 3 10 VARA-mandollne-ensemble o. 1 van Joh. B. Kok 3.50 Beoefening der huismuziek o. I. v. Plet Tlggers. 4.30 Uit de Roode Jeugdbeweging. Ben Croene- veldHet speeltroepwerk van de A. J. O. 4.50 VARA-Klnderkoor „De Krekeltjes”. 5.40 Literair overzicht door A. M de Jong. Jan Campagnle door Arth. van Schendel. 6 01 De Notenkrakers 7.00 V R O. Ope ning. Conflicten tusschen Godsdienst en wetenschap. 8.00 De Dorpsbarbier. 8.15 VARA Kleln-Orkest o. 1 van Paul Du chant. 9.00 Uitzending voor den centralen bond van transportarbeiders. ,JIet onge luk In de nscht, hoorspel op te voeren door Varatooneel o. 1. van W. van Ca- pellen. 9 30 Orgelspel. 9 45 Toespraak door A de Vries en varia. 10.00 De Fliereflui ters o. 1. van Hugo de Groot 10.30 Pers bureau Vaz Dlas. 10 00 De Flierefluiters afgewtsseld door gramofoonmuzlek. 12.00 Tijdsein en sluiting. BRI HNEL 509 M. 12.20 Concert door t Paul Moreau-orkest 1.30 Vervolg concert. 6.50 Gramofoonmuzlek 7.20 Idem. 820 Concert door het radlo-orkest o. 1. van By de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wyziglng van de bepalingen der Arbeidswet 1919 betreffende den arbeid 1 n broodbakkerijen. In de Memorie van Toelichting ziet de Minister na uitvoerig de ontwikkeling der moeliykheden te hebben uiteengezet als eenlge oplossing van de bestaande moeliyk- heden bij de wet een algemeen aanvangsuuf van 5 uur v.m. toe te staan. By deze gelegenheid heeft de Minister te vens overwogen of het aanbeveling verdient de bepalingen der Arbeidswet in overeenstemming te brengen met het ontwerp-verdrag van Genève (1925) betreffende den nachtarbeid tn bakkerijen. Zooals reeds In de Memorie van Toelichting tot het ontwerp van wet. houdende Voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot dat ontwerp-verdrag werd uiteengezet, is de daarin vervatte regeling op twee punten in strijd met de Arbeidswet 1919. Het ontwerp-verdrag Verbiedt nachtarbeid geiykeiyk voor patroons en arbeiders en kent geen speciale afwyklngen voor eerstgenoem- den alleen. Ook voor de banketbakkerspatroons te volgens het ontwerp-verdrag het bereiden van gebak gedurende den nacht in zyn Inrich ting verboden. Aangezien men ontwerp-verdrag geen ongerief en voor alleenwerkende bakkers slechts geringe bezwaren duchtte, werd op grond van het algemeen belang, dat door de ratificatie gediend werd, voorgesteld tot hes ontwerp-verdrag toe te treden. De Minister, hoewel erkennende, dat een In perking der patroonsvryheld overeenkomstig de bepalingen van het ontwerp-verdrag op weinig practlsche bedenkingen stuit, kan zich nochtans niet met het destijds gedane voorstel vereenlgen. Het belang, dat Nederland zooveel mogelijk door toetreding tot ontwerp-verdragen den arbeid der Internationale organisatie steunt, onderschat de Minister niet, maar het dienen daarvan zou hy In dit geval te duur gekocht achten door een nieuwe en voor de behoeften van ons land geheel onnoodige in breuk by de patroonsvryheld te maken. Hy vindt daarom geen aanleiding tot het doen van voorstellen teneinde de Arbeidswet in over eenstemming te brengen met het ontwerp verdrag en het ligt voorts in zyn voornemlng om wanneer de behandeling van het thans Ingediende ontwerp In de Staten-genera&l te afgeioopen. de noodlge stappen te doen om tot uittrekking van het wetsontwerp, houdende voorbehoud der bevoegdheid van toetreding tot het ontwerp-verdrag te geraken. en maakt daar dus kennis met Amerikaansche menschen en toestanden.. Daarvan vertelt hij in dit boek met al de oppervlakkigheid, maar ook met al de ongekunsteldheid, die zyn jeug digen leeftijd eigen zyn. Voor de ouderen Is het interessant om te lezen welke indrukken deze 17-Jarige boy van zyn eerste lange reis krijgt en hoe hy New-York en Amerika by zyn eerste kennismaking beoordeelt; voor de jon geren is het leuk om deze niet alledaagsche gebeurtenissen door hun kameraad van den- zelfden leeftyd te hooren vertellen. De ver haaltrant te vlot en soms zeer levendig. Schellens en GUtay verzorgden het uiteriyk van het boek keurig; H. Pleck maakte er een frissche, sprekende omslagteekening voor: de Amerikaansche sterrenvlag en een wolkenkrab ber met op den voorgrond de overwinnende Hollandsche Jongen. Henri van Hoof, die op 17-Jarigen leeftyd wereldkampioen wordt en een boek uitgeeft, zal zyn weg door de wereld wel vinden. In de St. Nlcolaasetalages van den boekhandel zal ook zyn -eisverhaal in deze dagen wel de aan dacht trekken. Het biykt dat Joh. V. E. een goede bekende der Justitie te, n.l. een 24-Jarige jongeman, die al heel wat op zyn kerfstok heeft. Hy te een zwerver en heeft met nog een anderen jongeman twee jaar geleden ingebroken by de wed. Krik haar te Gees teren, gem. Tubbergen. Deswege werd hy, nadat zyn sqhuld door vingerafdruk ken was komen vast te staan, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. In den zomer van 1932 is hy vrygekomen. Zooals men weet had de Haagsche bank eenlge weken geleden het faillissement uitgesproken van de N.V. Trustkantoor voor Belegging en Administratie, waarvan directeur c HUIZEN, 1875 M. KRO 8 00 Morgen- concert. 10.00 Oramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin O. P. 12.00 Politieberichten. 12.15 Het KRO-8extet o. 1. van Piet Lus tenhouwer. 1.45 Verzorsrine zender. 2.00 KALUNDBOR4» 1153 M. 11.20 Het strijk orkest van rest. Bellevue o. 1. van H. An derson. 1.50 Oram.-muziek. 7.20 Het Om roeporkest o. I. van Launy Gröndahl. 9.45 Idem. 10 20 Dansmuziek door de band v. restaurant Lodberg o. 1. van Tommy

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6