In blijde verwachting Besparing de schatkist aan I Het trustcontract der bakkers I ZATERDAG 3 DECEMBER LEEKEPREEKEN Drie ontwerpen aanvaard MARIA VEREERING Autobusdienst over den afsluitdijk HET A.V.R.O.-BEHEER Voorloopige voorziening Fraaie toestanden BIJ DE JAARSWISSELING Meer salaris gevraagd Het nut betwijfeld *-e Goedkoopduurkoop NEDERLANDSCHE BANK Overwegingen Bezetting der directie Waarom geen ontslag TWEEDE KAMER WIJZIGING VAN DE Uitvoer naar Frankrijk r. PENSIOENWET De Genestet spreekt Premie voor eigen pensioen V1K" GESTRAND „DE te Marseille O pont Kleeren maken den man MARINERAAD Over de reserves Prof. Taverne voorzitter BEGRAFENIS PASTOOR THUS Audiëntie Bezuinigingen bij de rechtspraak De bruggenbouw over de rivieren Ondanks bezwaren aanvaardde de Kamer het ontwerp met 60 tegen 24 stemmen Vergunning aan de A.T.O. Veel liefhebbers af gescheept Aanbieding aan den minister van het contract en verzoek om medewerking Toename van het interprovinciaal verkeer „Zoetsappig” noemde Jan TER LAAN, zuur als steeds, dat standpunt. Want hU vindt het overleg, dat plaats Officieele tekst der beschuld iging I Commissie ingesteld voor fruit en versche groenten LANDBOUW-BEDRUFSRAAD Maatregelen geëischt a Landbouw-Bedrjjfsra den jn /Cj- AD INTERIM. ge- waarop mr tot te wat de de N< -‘ ploil »ven Spoorwegen, te verleenen. iet oog fff» "vgvti giwvc vcu tuvi ucii rveet Uzelfvan de desbetreffende spoorlijn zullen moei aldus Jan Ter Laan tot den heer Suring met Den Haag, 2 December J. G. SURING morgen half tien. particuliere bedrijf, aangenomen, waar men dat overleg óóit over verslechtering van de arbelds- Te Oosterbeek Is door de politie aangehou den een zwervende man, J. J. H. 'genaamd, in gezelschap van een vrouw M. K; eerstgenoem de domicilie hebbende te Utrecht en laatstge noemde te Den Dolder. de van alsmede van de behandeling geschorst, opdat de gemeenten betrokken by den tramweg Zwolle—Blokzijl als- AlkmaarLeeuwarden inenten geldig zullen zyn. agoat’' «turn. Z. H. Exc de Bisschop van Haarlem zal da volgende week Woensdag geen audMoUe ver- jppnpn, ontvangen dat het dat Donderdag uit frydag te Marseille lëchte weer was het ;e waarvan Met groote getrokken, naar Indlé tot en cnkowa 1* J* goedkeuring van en verantwoording begroeting, zal de voorzitter van den Alge- meenen R. K. Landbouw-Bedryfsraad. pater mr. dr. Arn. Borret 8J.. een inleiding houden over „Natuur en bovennatuur In het sociale en economische leven", terwijl mr. H. van Haas- tert. adj.-secretaris van den Raad, zal spreken over „Inhoud van het ontwerp van wet Inzake de Instelling van bedrljfsraden. zooals t luidt na de aanneming er van door de Tweede Ka mer der Staten-Generaal". Mr van Doorne onthult verder, dat een func tionaris (wiens naam niet wordt genoemai tb de AVRO, waa betrapt op het vervalschen et. Innen van qultantles tot zeer aanzienlijke 0e dragen en In een dagelyksche bestuursvet - gaderlng den heer Vogt werd opgedragen dezen man onmlddellljk te ontslaan en de zaak u: handen der Justitie te geven. HIJ deelt verd'i mede, dat deze functionaris door den directeur Vogt werd gehandhaafd en van justitieele ver volging nooit Iets werd vernomen. De Kerk leeft weer In de blijde verwachting op Christus’ komst, maar deze weken beleeft ze met en door Maria. De boodschap des Engels, Marla’s verloving met Joseph, de overschaduwing van Maria doo- den H. Geest, dat zijn de Adventsgebeurtenlsaen die naast het verlangen van het Oude Verbond naar den Messias worden overwogen in de Ad ventsgebeden der H. Kerk, terwijl haar llturgir niet moede wordt de hemelsche lofprijzingen op Maria In baar gezangen telkens weer te her halen. Vrees niet. Maria, gU hebt genade gevonden bij den Heer, de H. Geest zal In u nederdalen en de kracht des Allerhoogsten zal u overscha duwen. De wonderdaden In Maria gewrocht worden verheerlijkt: GU zult een Zoon baren en toen uw maagdelijkheid niet verliezen, gij zult zwan ger bevonden worden en toch een ongeschonden moeder blijven; uw Zoon zal God en mensen tevens zijn. Ten slotte valt ook midden In den Advents tijd het feest van Maria’s Onbevlekte Ontvan genis. dat is dat zuiver katholieke feest, woarcx de geloovige zich herinnert boe Maria omwille van de geboorte van den Godmensch by de ont vangenis reeds in Anna’s moederschoot bevriji. Is gebleven van elke aanraking ook met de erf zonde. welke aan en de van salarissen van Een van de grondslagen, waarop mr Doorne zich thans In deze verded gt is de van beschuldiging, die door den voorzitter EERSTE KAMER >7rvers^ rekening i en niet in de allerwegen afgekomen loonsverlagin gen deelt 1 BH de KLM te bericht Indië-vllegtulg de ..Havikc Amsterdam is vertrokken, blijft. Tengevolge van het i vliegveld drassig geworden het toestel In den grond was moeite te het toestel uit den Zaterdag zal het vliegtuig de voortzetten. ontzeggen zal heeft zich teruggetrokken om dat zij nu eenmaal alleen Georganiseerd Over leg over loonsverhoogmg kennen wil. Men te daarmede natuurlijk lijnrecht in strijd met de houding, ten opzichte van loonk west les In het Tenslotte is op verwek van minister Reymer i van beschouwd, ssle aan de emlng, te in de Ned. Van «cte ---»ai'. de A VR O., dr. Molhuysen (thans eere- voor sitter), tegen den geroyeerde Is voorgelezen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Blere- ma betreffende vermindering van het aantal directeuren der Nederlandsche Bank, neeft mi nister de Geer, minister van Financiën, geant woord. dat volgens het Bankoctrooi de beslissing over het aantal directeuren berust by de ge meenschappelijke vergadering van directie en commissarissen. De minister beeft daarop geen invloed Intusschen werd hem reeds geruimen tijd geleden, tegelijk met de kennisgeving van de ontslagaanvraag per 15 Januari as. van den directeur-secretaris, meegedeeld, dat een der andere directeuren zich bereid had verklaard als directeur-secretarls op te treden en dat de direc tie met één lid zou worden verminderd, in dc gemeenschappelijke vergadering van directie en commissarissen van 21 November JX te In dien zin besloten. Met 60 tegen 34 stemmen heeft de Kamer dit ontwerp aanvaard, al waren er natuurlijk be zwaren. Het gaat Minister VERSCHUUR even zeer als den soc.aal-demöeraat KUPERS aan het hart, dat de reserve’s, die In de verzekermgs- fondsen zitten, moeten worden aangetast. De heer Kuper» was wel bevreesd, dat het Invalldl- teltsfonds deze aderlating niet zou kunnen lijden en gaf daarover beschouwingen, aanmerkelijk somberder dan men van deze zijde gewoonlyk. als het over tinancleele perspectieven gaat, te hooren krijgt, maar Minister Verschuur legde er den vollen nadruk op, dat uitsluitend datgene, vrat niet noodlg te voor de dekking van de aan spraken der verzekerden, als spaarpot beschouwd wordt. Verder gaat hU niet, al bezweert ds. KERSTEN hem met nog zooveel empbase, des- De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft een commissie ingesteld voor den uitvoer naar Frankrijk van fruit en versebe groenten. méér komt er bfj de S.D.A.P. met zoo op aan. j De halsstarrigheid, waarmede men daar ook thans nog de salarisverlaging der ambtenaren afwijst, motiveert men met de stelling, dat het overheidspersoneel niet In een uitzonderings positie geplaatst mag worden. Alsof net met Wat de verhooging van de bijdrage In de premie voor eigen pen sioen van het Ryks- jersoneel betreft, heett de Katholieke afge vaardigde. de heer Su- RING, In een bondig en helder betoog eigen lijk het standpunt van héél de Kamer, minus de roode fracties, uit eengezet. Hij heéïT Minister de Geer ertoe gebracht, een amende ment over te nemen, lat den maatregel tot iet Rijkspersoneel W- oerkt. Want de wijzi ging. die de Regeering op artikel 36 der Pen sioenwet voorstelde gaf ook aan de lagere Overheidsorganen al te gemakkeiyk de bevoegdheid, om eenzelfden maatregel ten opzichte van hun personeel te nemen. Uit 's Ministers zwijgen over de vorderingen van het Georganiseerd Overleg maakte de Ka tholieke afgevaardigde op, dat men totnogtoe met de onderhandellngen niet opgeschoten was maar dat niettemin nog kans op overeenstemming aanwezig was Zijn gissing bleek juist. En door dat mede te deelen had Minister de Geer het flat van den heer Surtng. om In de mate, waar toe het Georganiseerd Overleg aanleiding geven zal. gebrul’ te maken van de gevraagde bevoegd heid. Tot voorzitter dezer commissie te benoemd de heerjr. J. M. Rlemena, tot .eden de heeren C. Minnaar. Kruinlnge, mr. L. Niemöller, Oravenhage. P. Slot A Pzn Broek op Lan- gendyk. F. V. Vatetar. ’s Gravennage. C. Wage- naar Kzn. Broek op Langendyk, C. Zwaan. Dat dit niet veel zou zijn. wa^ namelijk één der argumenten. Het publiek zou reeds thans 'in den enkelvoudlgen rechter met zoo veel vertrou wen hebben en van zijne beslissingen altijd in appél gaan. Is dat ook in de toekomst het geval, dan kan Inderdaad goedkoop hier duurkoop be- -teekenen. Maar juist het feit, dat thans aan alle rechtbanken de „unus judex” zyn intrede doet, zal de justitiabelen ertoe brengen. Het In stituut minder dan voorheen, toen het slechts facultatief was. als iets uitzonderlijks en buite nissigs te beschouwen. Laat In den middag te de Kamer nog aan de naasting van de spoorwegen UtrechtZwolle ZwolleKampen en Den DolderBaarn begon nen. Door verschillende sprekers werd critiek ge oefend op de wijze, waarop men de gemeente Kampen met rechtvaardig behandeld heeft, ter wijl algemeen de stopzetting van den dienst ZwolleBlokzijl als een ramp voor Noord-West- Overljssel beschouwd werd. Want de wegen zijn daar met breed genoeg, om den dienst door autobussen te laten overnemen. Een zevental sprekers, waaronder van Katho lieke zijde de heer ENGELS, verzetten zich op deze gronden tegen het ontwerp en alleen de De man, die eenlgen tijd geleden by het Ned. Leger des Hells werkzaam was geweest, oleek zelf collecteiysten te hebben vervaardigd en geteekend als Officier van het Leger des Heils. Daar hij echter niet over een uniform beschik te, wist hij zich de medewerking te verschaften van een vrouw, die In het bezit was van den bekenden hoed. Met haar medewerking werd de aanvrage geloofwaardig gemaakt. Om de lijsten op peil te brengen vulde H. zelf een vrij groot bedrag in als ontvangen. Door deze nau- dellng wist het paar een vrij belangrijk bedrag in te zamelen hetgeen reeds gedeeltelijk ten eigen bate was gebruikt. Bij informatie bU net Leger des Hells bleek de man niet bekend te zijn. De gearresteerden hebben een bekentente afgelegd en zijn naar het Hute van Bewaring te Arnhem overgebracht. noods de fondsen In hun geheel maar op te maken. De bewindsman betreurt natuurlijk, dat deke maatregel de verbeteringen, die In onze sociale verzekering zonder twijfel nog kunnen worden aangebracht, naar een verder verschiet verschuift, maar de flnancleele nood dwingt er toe. De heer SCHOUTEN wees er terecht op. dat alleen de sociaal-democraten en commu nisten zich ook tegen dit ontwerp weer verzetten, omdat zy de werkelijkheid met wenschen te zienA Wat deze afgevaardigde opmerkte over de zon derlinge en met geheel rechtvaardige figuur, dat men de salarissen van de voorzitters der Raden van Arbeid en de kosten van den Verzekerings raad Ven laste brengt van het Invalidlteitsfonds alléén, terwijl genoemde functionarissen en ge noemd orgaan hun zorg ook over de andere sociale verzekeringen uitstrekken, was juist. En Minister Verschuur zal nagaan, hoe hierin ver andering te brengen is. De kosten aan dit toezicht en accountants- werk verbonden, behoeven niet ten laste van het Rijk te komen. Het is niet dc bedoeling van contractanten om den broodprijs zoo hoog mogelijk op te voeren, doch slechts het daarheen te lelden, de prijzen van het brood, die beneden kost prijs zijn, door maatregelen in bedoelde over eenkomst vastgeste’d. te brengen op een peil, dat een bestaan van den bakker mogelljk Is. Toen eenlge jaren geleden de eerste brug. bestemd voor het openbaar verkeer, tusschen Noord-Brabant en bet Noordelijk daarvan ge legen deel des lands gereed gekomen en In ge bruik genomen was. namelijk de brug over de Maas bij Grave, werd onmlddellljk een toe name van het Interprovinciaal verkeer als ge volg daarvan geconstateerd; vooral het auto verkeer reageerde gunstig op de zeer verbe- terde communicatie. Eenzelfde verschijnsel wordt thans waarge- nomen ten aanzien van de brug over de Berg- sche Maas bij Kelzersveer. Het verkeer via het Land van Heusden en Altena tusschen Cen-t traal en Westelijk Noord-Brabant eenerzjjds en de provinciën Zuid-Holland. Gelderland. Utrecht en verderop aan den anderen kant, is dermate toegenomen, dat bet pontveer over de Merwede te SleeswijkGorlnchem niet meer aan de behoeften beantwoordt. In verband -< daarmede zal te Steen wijk een nieuwe groove ponton in dienst worden gesteld. Dit moderne en ruime ponton, voorzien van een zware oprij- brug. is reeds in de Sleeswijksche haven gear riveerd en wordt binnen afzlenbaren tijd In gebruik genomen. Hebben de beide voornoemde bruggen, waar van die te Kelzersveer een breedte heeft van S% Meter, bewezen het verkeer krachtig te stimuleeren. bulten twijfel zal zulks in nog meerdere mate het geval zijn met de in aan bouw zijnde Waalbrug te Zalt-Bommel. die een knooppunt wordt voor het verkeer tusschen Oostelijk en Centraal Brabant met zijn voor name Industriecentra en Gelderland Utrecht en Noord-Holland. Deze brug. die als no. 3 haar voltooiing nadert, heeft een zijvlak van 11 Meter en een lengte van 860 Meter. De Algemeene R. K. Landbouw-Bedrljfsraad houdt dit jaar zijn algemeene vergadering te Utrecht en wel op Maandag 12 December, in de groote zaal van het hotel „Kasteel van Ant werpen’. i Naast de voorstellen van de bijzondere R. tf.. be zwaren, dat door de bestaande verkeersmiddelen in deze provincie In de behoeften van het lokaal vervoer inderdaad voldoende wordt voorzien, zoodat In de aan de N.V. A. T. O. te verleenen vergunning zoodanig verbod behoort te worden opgenomen, dat alleen vervoer van Noord-Hol- land naar Friesland en omgekeerd mogelljk wordt. De vergunning Is verleend onder oa. de voor waarde, dat het volgende traject wordt gevolgd: Van Alkmaar (Stationsplein) langs den Stationsweg, den Helderscheweg, den Rijksweg ten Westen van het Noordhollandsch kanaal tot den den den DEN HAAG, 3 Dec. 1933 De Eerste Kamer heeft heden, zich natuurlijk ten opizlchte van de voorgenomen opheffing van rechtbanken en kantongerechten alle vrijheid voorbehoudend, de drie ontwerpjes aanvaard, die met genoemden grooten bezuinigingsmaat regel nogal eens in verband gebracht wor den. Dit laatste ge schiedt volgens Minis ter DONNER ten on rechte., Want zelfs ai zou de opheffing van een aantal rechtban ken en kantongerech ten den zegen dei Staten-Generaal nie. kunnen erlangen de Tweede Kamer heeft van zeer weinig instemming blijk ge geven dan nog heb ben de ontwerpen. Hoe heerlijken schat bezit de Katholieke Kerk in Haar Mariavereerlng. De Katholiek kent me. minder dan de Protestant de oneindige hoog held en grootheid van het Goddelijk Wezen. Maar beter dan de Protestant kent de Ka tholiek het Goddelijk nederbulgen van dat hooge Wezen tot den mensch en die betere ken nis van die Goddelijke mildheid wordt niet het minst ondersteund juist in en door de Maria vereerlng. De eerste groote daad van Goddelijk neder bulgen Is de menschwordlng van God den Zoon, daardoor Is God ons nabij gekomen tot In de mencchelyke natuur, daardoor is God de Zoon naar het woord van den Apostel de eerstgebo rene onder de broeders. Maar nog nader treedt God tot onze verbeel ding door zich een der onzen te hebben uitge kozen tot menschelljke moeder, aan wie Hu kinderlijken eerbied, kinderlijke gehoorzaamheid heeft willen betuigen, die Hij nog altijd als moeder erkent en dus met heerlijkheid heeft gekroond in den hemel en die Hij heeft willen ultroepen tot ook onze geestelijke, hemelsche moeder. Hjj, de eerstgeborene onder ons, deelt met ons het voorrecht van zulk een moedert Moge de Marlaverezring ons Katholieken dan ook In waarheid dichter tot Jezus, dichter tot God brengen. Want als God zich heeft nedergebogen tot ons, moeten wij met Gods hulp trachten, ons steeds meer te verheffen tot God. En daartoe reikt Maria ons de moederlijk steunende hand. Eén zaak is er slechts, dl eons van die ver heffing tot God afhoudt en dat is de zonde, het bewuste kwaad; en ééne zaak is het slechts, die ons tot God opheft en dat Is de deugdl Als God zich een moeder ultklest: de Innigste vereenlging. die hier op aarde denkbaar Is: moe der en kind, dan zoekt Hij zich een moeder, die uitblinkt boven anderen, die gezegend is onder alle vrouwen. Maar die schittering, dat uitblinken van Ma ria ligt met in wat de aarde zegen noemt: tn roem en eer. In genot en weelde: haar schoon heid Is gansch Innerlijk I In zooverre haar lichaam deelt In de uitver kiezing, Is dit een voorrecht, dat onttrokken u aan de oogen der menschen en voor het oveng Is het bij haar zieleschoonheid, zlelerljkdom zleleweelde. Mogen wy van Maria vooral In dezen moei lijken tijd leeren: het opstreven naar God ir onafhankelijk van armoede, onafhankelijk var lijden In het lichaam, maar wel onderworpen aan de zorg voor de ziel. wet, de Radenwet en de Ziektewet, een vermindering van de Rljksbljdrage de sociale verzekéringsfondsen beteekent bovendien de admlnistartlekosten en verzending van dlenststukken terzake de Invaliditeitswet, alsmede de van de voorzitters van de Raden Arbeid en de Kosten van den Verzekeringsraad ten laste van het Invalidlteitsfonds brengt, levert aan de schatkist eene besparing op van 13.176^35 en 28.400.000 Is f 41.576.925. Als opvolger van mr. G. Kirberger ia voor vier jaren benoemd tot voorzitter van den Ma- rineraad prof. mr. B. M. Taverne, raadsheer in den Hoogen Raad, thana plaatsvervangend voorzitter. Minister DE GEER heeft heden weer een ont werp door de Tweede Kamer aanvaard gezien, dat een belangrijk onderdeel li> van zijn dek- kingsplan. Een wijziging In de Pensioenwet, krachtens welke de bijdrage van het Rijksperso neel voor het eigen pensioen van 3 op 8 procent gebracht mag worden. Gecombineerd met een wijziging van de Invaliditeitswet, de Ouderdoms- dat door het vroegere A.VR.O.-bestuurslid mr. J. van Doorne tegen de A VRO, wordt voerd.’ uvcncR UVA wes vei oicvouci 1115 vcKKi vst cu. uau cvii v ca» voorwaarden juist eischl. Maar een tegenspraak beoogde doel redelijk dat hun college. In veëban tlng. dat de in werking te. 1 dienst over den afsluitdijk ai een spoorverbinding moet w< net aangewezen acht, bedoelde cbj N. V. Algemeene Transport Qnd< feitelljk juist In die positie komt, wanneer het Utrecht, als dochtermaatschappij Spoorwegen, te verleenen, I dat zulks ook billijk is te achten met i op het feit, dat door de Nederlandsche I wegen groote kapitaalsuitgaven voor den aahleg ’«»U MV UVUWV1 vtivn'av KU11CU j wordën~gedaan en aan het verleenen van de' desbetref lende concessie aan de N.V. Algemeene een Insinuatie, als zou deze over de zaak zun Transport Onderneming ook het voordeel ver- persoonlfjke zienswijze onder stoelen en banken bonden is, dat de overgang van autobus- „Men spreekt van moreel en zedeltjk verva met bet minst onder de jeugdige mensenen maar zou er tusschen dat verval en de geheel onvoldoende salarieerlng van jeugdig personeel geen nsuw verband bestaan?" Met grooten aandrang wordt dit onder aandacht van HH. Werkgevers gebracht. gestoken hebben. Ieder, die dezen afgevaardigde spoorverbinding zal worden vergemakkelijkt; in de Kamer meemaakt, werpt zulk een ver- slotte ten aanzien van de tegen de voorge- moeden verre van zich. Maar het kostelijke is. Ü18ebrac!’t5, dat die Insinuatie kwam uit den hoek ven een partij, welke juist berucht Is, wül naar ver tegenwoordigers keer op keer niet eigen Inzicht, maar het dictaat van hun kiezers volgen. Is het te verwonderen, dat de heer Schouten, die Jan Ter Laan in zyn beleid als Rotter- damsch wethouder gekend en bestreden heeft, er de Genestet byhaalde? „Wees uzelf! zei ik tot iemand. Maar hy kon met; hy was memandl" Het was voor de sociaal-democraten, die zich zelf in de vertegenwoordigende colleges en ook tn het Georganiseerd Overleg moedwillig van alle verantwoordeiyke werk buitensluiten, weer geen dag, om met trots op terug te blikken. thans door de Staten- MINISTER DONNER Generaal aanvaard, een eigen onafhankeiyke waarde als strevende naar zuinigheid en effi ciency by de rechtspraak De voortaan geldende leeftijdsgrens van 70 Jaar voor rechteriyke ambtenaren e« het facultatief stellen van de thans verplichte conclusie van het Open baar Ministerie in sommige civiele procedure’s lokten weinig debat lilt al jyiii by belde ont werpen de nestor vqfide Eerste Kamer. Jhr. VAN BASSE VAN I6SSELT. die zelf als presi dent van het Bossche Hof zal worden .wegge- welterd’’ (zooals mr. Mendels het noemt), een korte opmerking.. De begrafenis van het stoffeiyk overschot van den Zeereerw. heer J. H. A. Thus, In leven sociaal democraat van Braambeek stond aan de pastoor te Sassenhelm, zal Maandag om half zyde van den minister. I twaalf plaats vinden op het kerkhof aldaar. Het stoffeiyk overschot zal Zondagmiddag in de kerk worden opgebaard. De Metten zullen Zondagavond om 7 uur nog gelegenheid zullen hebben, over deae kwestie uur worden gehouden en de Lauden Maandag- contact met hem te zoeken. morgen half tien. Ged. Staten overwegen, dat naar hun meenlng var. KjasöENiUR. JANSSEN en meer BUtobusdjenst over den af- het ontwerp, krachtens hetwelk sjmtdyk althans voorloopig geen behoefte ‘cnlliia van eenvoudige civiele zaken -.1 De Kool en verder langs den Balgweg, Schorweg. den Verlengden Stoomweg. Westerzandvaartweg. den Stoomweg, Svoorwegen Evyckvaartsweg. den Afsluitdyk, den Konlngs- wegi de Hoofdstraat, den Gemeenelandsweg en den Afsluitdyk tot de piuvuiciale grens. In de richting naar Alkmaar wordt hetzelfde traject I gevolgd. Rijdende In de richting naar Leeuwarden worden op het traject Alkmaar-Oostzüde Slm- zencomplex by Den Oever (pijn. 500 M. voorby Vuurtoren) geen passagiers uitgelaten en ryden- de In de richting naar Alkmaar worden op dat traject geen passagiers Ingelaten. De Ned. bakkersorganisaties hebben aan den Minister van Economische Zaken het vol gende adres gezonden: „De vier Nederlandsche Bakkersorganisaties. In aanmerking nemende, dat de slechte nomlsche toestand, waarin een belangrijk deel van het Nederlandsche oakkerzbedrijf verkeert, het nemen van maatregelen om In dezen toe- stand verbetering te brengen dringend nood- zakeiyk maakt, hebben het Initiatief genomen om tot saneering van dit bedryf te geraken, zy hebben daartoe de medewerking verzocht en verkregen van alle Nederlandsche Meelfa brikanten om hen by dit pogen te steunen. Na langdurige besprekingen Is elnde’yk een overeenkomst van de vier bovengenoemde bak kersorganisaties met de meellndustrle tot stand gekomen, alhoewel deze nog niet ondertee- kend ia. Aan gedrongen wordt dan op medewerking van den Minister by de uitvoering der bepalingen m de overeenkomst. Öeze medewerking zou kunnen bestaan in: a. het benoemen van een commissie van toe zicht op het door contractanten bedoelde aa- neerlngswerk; b. door het aanwyzen van een accountant by het oepalen van een minimum broodprya In een gemeente, waar getracht zal worden saneeren. De A.VR.O. heeft zich tydens dit proces hei- haaldeiyk- beroepen op het feit, dat deze a~re van beschuldiging met op pap.ei stond, doch door den voorzitter zonder voorbereiding wetd uitgesproken De A V RO wraakte vervojge-is het verslag, dat mr. Van Doorne In deze 'oy;- mentsvergadering van de acte nad gemaakt. In deze conclusie brengt mr. Van Doorne thans den officieelen tekst van deze acte »zi, beschuldiging, zy biykt nameiyk wel degehlk op pap er gesteld geweest te zyn. Mr. v. Doorm verklaart, dat hy dit origineele stuk na zi'u royement heeft ontvangen van iemand, die lid is van het A.VR.O.-bestuur; deze heeft neir tegeiykertyd de notulen van de betreffende ver gadering. die later zyn uitgereikt, verstrekt In het Ujvlge stuk wordt dan een reeks var de door mr. van Doorne bedoelde wantoestan den opgesomd, terwyi ook de verhouding tus schen AVRO, en „Telegraaf” uitvoerig wordt besproken. „Terwyi de bedrijfsdirecteur Vogt." aldus ze^t het, „met den meesten klem, ja zelfs bezworen had. dat hy en de A.VR.O., mets maat aai ook niets met ..De Telegraaf" uitstaande had den. bleek elscher onomstooteiyk. dat zoowel in het verleden banden, ook van financiee.cn aard, tusschen hem (Vogt) en de „Telegraaf" wa ren gelegd, en nadien bestendigd, terwyi tydens het bestuurslidmaatschap van mr. van Doorne alle bestuursaangelegenheden van de A.VRO. door den directeur Vogt met de directie van de „Telegraaf” werden besproken. Ook de samer - werking met de V AR.A. was zoo niet gemsu geerd (aangemoedlgd) door, dan toch besprokei met en geixxisseerd (doorgezet) door JJe Tele graaf.” e Liturgie der Katholieke Kerk ruimt In I 1 haar Adventsgebeden een groote en voor- •I—' name plaats In voor Maria. Tn baar verwachting op de hernieuwde komst van den Christus vergeet zy niet de Moeder dle.- blljde verwachting. Wat Is dat teer: een jonggehuwde vrouw, die haar kleine verwacht. Als het waar is, dat de vrouw zulk een groot deel van de zondestra; draagt: ,Jn smarten zult gy baren", dan Is bet toch ook niet minder waar, dat in en rond he’ vrouwenleven nog veel paradijsschoon Is biyven hangen. De aanstaande moeder In biyde verwachting, o. dan 18 zy het voorwerp van een meer on baatzuchtige liefde van haar man. dan word: zy omringd met zoo groote zorg door allen, die bet goed met haar meenen. Dat zyn teere dagen, als haar vingeren zich reppen en haar handen zich roeren en haar gedachten rekenen, om alles toch zelf klaar te maken voor den uitzet van haar baby. Het morgenrood der moederweelde; voorspel van den hoogsten vrouwenrykdom. Armoede en gebrek kunnen ook de moeder.- kwellen, genot en weelde kunnen ook een groot gedeelte van het vrouwenhart opeischen, maa. zy zyn by de goedgeaarde vrouw, die zich bet Instrument weet van Gods scheppend vermogen niet in staat om net diepe geluk, de zaligheid van het eerste moederworden te dooden. ziening kan worden beschouwd, welke zoo spoe- 1 '-dig mogelyk voor een voorziening, waarin heeft, een pure overbodigheid, waarmede men alleen den schyn van overleg handhaaft. Zoo- wel de heer Suring als de heeren KETELAAR en Schouten namen daartegen krachtig stel- ling. De socialistische organisatie aldus ae heer Ketelaar, wlen men een open oog voor de amblenarenbelangen toch op de laatste plaats j mëri j king kan w^ concessie yc slultdyk tot eèh cm aldus de Ni gelegenheid te stel binnen dien tyd tot stand te brengen, dat een termijn vanXpngeveer vyf jaar voor t kin worden geacht, >d met zyn opvat- brengen sutobus- 8s voorlooper orden Mr van Doorne's verdediging wijdt dan vei- der de aandacht aan de positie van baron Du dal In de A.VR.O. Jioor het lid van het dageiyksch bestuui aldus zegt hy, „G. boron Tlndal was aan oei bestuur van de A.VR.O. flnancleeien bystaim gevraagd In dezen vorm of voor hem geen o* zoldigde betrekking by de A.VR.O. kon worden gecreëerd (geschapen), waarop door dat oe stuur afwyzend werd besl.st. aangezien de sta tuten bezoldiging van bestuursleden verbieden Ten einde hem echter tegemoet te komen werd besloten hem te belasten met het oezi» - ken en organlseeren van A.VRO -actle-comit-'i tegen een vacatle-geld (vergoeding voor zuilh) van 15 per dag. Later kwam mr van Doorne ter oore. Jat baron Tlndal toch een vast bedrag ontving. In een bestuursvergadering, waar ny inlichtingen vroeg, werd dat ontkend. By zyn verdediging geeft mr. Van Doorne nu een ui treksel uit notulen van een bestuursvergade ring van de A.VR.O.. gehouden na zyn roie- ment (opnieuw biykt het A.VR.O.-bestuur 03g niet luchtdicht te zyn). waarin wordt erkene dat aan baron Tlndal toch n betrekking legen een vaste vergoeding is gegeven. Hel stuk zegt verder woordelyk: ..Eveneens was (Is) gebleken, dat de heer Tlndal. terwyi hy bestuurslid van de A.VR.O. was. gedurem t geruimen tyd een tnaandelyksch bedrag van de ..Telegraaf’-dlrectle had ontvangen niet »lz medewerker aan dit blad, maar uit hoofde van. zyn relaties als mede-oprichler van de A.V.RO Zy overwegen, dat het tot stand komen van den afsluitdyk de wenschelykheld en mogeiyk- heid schept een rechtstreeksche landverbinding tusschen Noord-Holland en Friesland in het le ven te roepen. dat deze verbinding naar het oordeel van hun college met alleen van beteekenls zal zyn voor het verkeer tusschen beide provincies, maar ook een belangryke schakel zal vormen In het on derling verkeer tusschen andere gebiedsdeelen van het land. dat de afsluitdyk naar het oordeel van hun college slechts dan ten volle aan de elschen van bedoeld verkeer dienstbaar zal kunnen worden gemaakt. Indien een goede spoorverbinding over dien dyk tot stand wordt gebracht, waarop dan door autobuslynen zal kunnen worden aangeslo ten, dat het in werking brengen van een autobus- dienst als eenlg openbaar middel van vervoer 1 uit dien hoofde slechts als een voorloopige voor- 1 zié»nin<r kan wnrripn hMr.hOiiwd wplkf» zrtn anew»- dig mogelyk voor een voorziening, waarin de xiyn althans de hoofdverbinding vormt, zal iten plaats maken, Ged. Staten de bevoegdheid missen van lerlandsche Spoorwegen een bindende ver ste elschen in zake den aanleg en ae ea- ie yaii een dergelyke spooriyn. maar nun tgesproken opvatting tot ultdruK- rden gebracht door de te verleenen arseen autobusdienst over den af bepaalde periode te beperken lerlandsche Spoorwegen in de m bedoelde spoorverbinding bestaal; dat hun college onj redenen van ver- keerseconomie en van verkeerstechniek en uit hoofde van blliykheld aan een A. T. O.-dienst de voorkeur meent te moeten geven boven de door aanvragerststers) voorgesteloe verbindin gen, en dat op grond hiervan by besluit van 23 November aan de N. V. Algemeene Transport Onderneming, te Utrecht, als dochtermaat- inge- J schappy van de Nederl. Spoorwegen, vergunning Is verleend tot het In werking brengen van een autobusdienst van Alkmaar over St. Maartens- vlotbrug, De Koot, Van Ewycksluis en Den Oever naar Leeuwarden en terug, voorzooveel 1 d< or dien dienst te ryden traject in de provincie Noord-Holland is gelegen. Ged. Staten van Noord-Holland hebben by hun beslissing gelet o.a. op een brief van de Nederlandsche Handelsrelzigers-Vereenlging, te Rotterdam, en op een telegram van de Ver- keerscommlssle van handelsrelzigers-organisa ties. te Leeuwarden, houdende verzoek de ge vraagde vergunning alleen te verleenen onder de uitdrukkeiyke voorwaarde, dat op den dienst ook spoorweg-abonne- By Ged. Staten van Noord-Holland zyn ver scheidene verzoeken ingekomen van autobus exploitanten om vergunning tot het In werking brengen van autobusdiensten, oa. van Alkmaar naar Leeuwarden en Sneek; van Den Helder en van Medemblik naar deze plaatsen; van Den Oever naar Harlingen; van Amsterdam over Purmerend, Alkmaar, Burgerbrug. Oudesluls en Den Oever naar Groningen; van Alkmaar naar Harlingen; van Amsterdam over Hoorn, Medem- bllk en Den Oever naar Leeuwarden, alles strekkende voor zooveel het door de diensten te ryden traject in de provincie Noord-Holland ge legen Is. Op deze verzoeken heeft het Provinciaal Be stuur afwyzend beschikt, daarby gelet op een brief van de directie der Ned. Spoorwegen, hou dende oezwaar tegen het verleenen van de ge vraagde vergunning, aangezien naar haar mee nlng gelet op de aanvrags van de N.V. A.T.O. t voor een autobusdienst Alkmaar—Leeuwarden, aan de voorgestelde verbindingen geen behoefte I bestaat, terwyi voorts de aanleg van een spoor- weg over den afsluitdyk In het gedrang zou ko- Langer bekeek de Senaat het waren de 1 heeren VAN SASSE VAN IJSSELT, MENDELS MICHIELS VAN KESSENICH. JANSSEN en SMEENGE - voor de berechting van eenvoudige civiele zaken 1 voortaan aan iedere rechtbank een enkelvoudige 1 Kamer zal bestaan. De vyf zeer deskundige I sprekers twyielden allen aan het nut en de be zuiniging. die deze maatregel brengen moet, riet moge waar zyn dat aan de Rotterdamsche en Amsterdamsche rechtbank, waar zulk een enkelvoudige Kamer reeds bestaat, de „unus judex" dikwyls hoogst tydroovende en wikkelde zaken te berechten krygt. daar staat tegenover, dat hy voortaan (In tegenstelling met den toestand van het oogenblik) zaken, die aanvankeiyk eenvoudig schenen, doch tydens de behandeling een gecompliceerd ka rakter gaan vertoonen. weder kan terugwyzen naar den meervoudlgen rechter. De Minister verweerde zich uitstekend tegen de vyf des kundige opperaars van zwarigheden. En hy heeft by dezen maatregel tot parool: af wachten wat het Inburgeren van het Instituut der enkel- voud.ge Kamer In de practyk aan bezuiniging oplevert. De Nederlandsche R. K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden „St Franriscus van Assislë” en de Neder andsche Vereenlging van Christeiyke Kantoor- en Handelsoedien- den wendden zich per circulaire tot H.H Wergevers In handel. Industrie en verkeers wezen, met verzoek de vroeger steeds gevolgde gewoonte om by de jaarswlssellng aan het jeugdige personeel salansverhooglng toe te .rennen, opnieuw te gaan volgen. Zy wyzen er op dat het absoluut noodzake- :yk is dat de salarissen der kantoor- m han- Jelsbedienden op hooger peil komen en zy naartoe een dringend beroep op de mede werking van H.H. Werkgevers. Zeer In het by zonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat de periodieke salarisverhoo gingen, door welke de jeugdige kantoor- er nandelsbedienden op een eenigszlns behoor'yk Inkomen moeten gei aken, in een buitengewoon groot aantal gevallen zyn stopgezet. Zy steller, de vraag hoe jonge menschen. die in verhou ding tot hun leeftyd geheel onvoldoende wor den gesalarieerd, ooit tot een huwelyk kun nen komen of hoe zjj zich r- In maierieelen zin voor bet huwelyk kunnen voorbereiden „Het Volk” bericht: Mr. R. van Woelderen heeft Vrijdag met mr. W R. Nykerk als procureur conclusie van repliek genomen In het schadevergoedlngsproces dat door het vroegere

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5