Werkgevers en werknemers I Mgr. prof. A. H. L. Hensen Na den wedstrijd 3 I nii’™WraSsSM EEN PRA CHTIGINITIA TIEF VRUCHTBAAR WERKER j - DINSDAG 6 DECEMBER Rede A. C. de Bruyn PROF. DR. C. H. H. SPRONCK t 1 Het Inleiding F. Rohling Kortere werkweek Wielen naar boven x Ze» auto’» vernield Een paniek Officieele mutatie» Voor harmonie STEUN KLOMPEN-INDUSTR1E Initiatief uit de Meierij OVERTREDING ARBEIDSWET Belezen en bereisde geleerde POGING TOT DOODSLAG 1 R.K. LYCEUM TE ALKMAAR autobus-ongeluk bij Muiden Oud-hoogleeraar aan de Utrechteche Univer»iteit Katholieke Jonge Werkgever» R. K. Volksbond in gecombi neerde vergadering byeen Wat hy in een lang mentchenleven verzamelde werd dienst baar gemaakt voor het nageelacht GARAGE-BRAND TE IJMUIDEN Verduietering door griffier Nederland»che autobu» op terug weg uit Du»»eldorf aangereden ze» inzittenden gewond Morgen wordt te Alkmaar het gebouw van het R.K. Lyceum officieel in gebruik genomen Examen radio-teiegrafi»t Stryd om recht De harde feiten BRUTALE INBRAAK De pontificale uitvaart Ontzettende botsing Schet» van zyn leven Beroep op overmacht Inleiding van F. Rohling en A. C. de Bruijn Tarief- en salariskorting Iff CEBRUIKNAME 1 n mil iiiii mii w»flR SS ^S.r J het ernstig ongeval dat Maandag - te t te Mt OP ncM I goechledcöl» te Warmond, Hl leven elkaar „Toen we vijf en twintig jaar geleden op het Seminarie kwamen, was hu reeds twintig jaar in ilde ten i SOERABAJA, 5 Dec. (Aneta). De griffier van den Landraad te Djombang Beekman Lapre, die reeds 30 jaar dienst heeft, verduisterde een bedrag van ƒ2500—, HU heeft een volledige bekentenis afgelegd. ir^l. De Beek Bewoners van het woonwagenkamp te Heer len waren op 30 October naar Sittard op stap geweest Teruggekomen kregen zij in de woon wagen van K. oneenigheid over het verruilen vanauto's. Verdachte P. J. 8.. die Maandag voor de Rechtbank te Maastricht terecht stond, maakte zich woest, verliet den wagen van K. om in zijn eigen wagen 'n revolver te halen. Hier ontstond allereerst eene worsteling met zijn vrouw, die beangst om wat er ging gebeuren, het wapen niet wilde geven. 8. ontnam haar den revolver en ontmoette voor den wagen K Deze poogde hem het wapen te ontnemen. Op vijf meter afstand schoot verdachte ech ter vier maal op K. Deze werd aan den hals en rechterarm ernstig gewond. De eisch luidde een jaar gevangenisstraf, ge durende welken tijd het woonwagenkamp te Heerlen van een gevaarlijk persoon met groot strafregister bevrijd zal zijn. Uitspraak 1» Dec. BU het in de maanden September, October en November 1932 te 's Oravenhage gehouden examen voor het verkrijgen van certificaten als radio-telegrafist le en 2e klasse en radio- telefonist. zijn geslaagd voor het certificaat le klasse: W. J. v. Aaren. Amsterdam; P. C. V. v. Bemmel. id.; B. H. Bluemink. Lochem; I. Hamburger. Amsterdam; 8. Idzinga. id.; N. v. Ispelen, Rotterdam; J. Kleve, Amsterdam; A. De overige militairen zijn er met schaaf wonden. schrammen en builen afgekomen. Ook de chauffeur was nagenoeg niet gewond, doch bleek zoo overstuur te zijn dat ook hij op advies van den dokter per auto naar het ziekenhuis werd overgebracht. De verongelukte bus trok in de morgenuren geweldige belangstelling van voorbijrijdende automobilisten. Rijks- en gemeenteveldwachters zorgden er voor dat het verkeer niet werd be lemmerd. Zaterdagavond werd in het R. K. Lyceum aan den Zijlweg te Haarlem de eerste gecom bineerde vergadering gehouden van de plaatse- lijke afdeeling der Katholieke Jonge Werkge- versvereenlging met den R. K. Volksbond, waarvan het bestuur en leden van de besturen der onderafdeelingen. alsmede de Geestelijke Adviseur tegenwoordig waren. De vergadering werd geopend door den voor zitter der KJ.W.V., den heer F. P. Th. Roh- llng. die een inleiding hield, waarin o.m. het volgende werd gezegd: BUITENZORG. 5 Dec. (Aneta). Verleend eervol ontslag uit 's Lands dienst onder dank betuiging voor de den Lande bewezen diensten aan den hoofdambtenaar met bultenlandsch verlof, laatstelijk gouverneur van Atjeh en On- derhoorigheden A. H. Philips. worden of het waar langer gewerkt kunnen worden. Van werkgeverszijde wordt als bezwaar aan gewend, dat de verkorting van den arbeidsduur een loonsverlaging van 17 pet. beteekent. welke een verdere loonsverlaging, welke door de om standigheden nootzakelijk kan zijn, ónmogelijk maakt. Wat de loonsverlaging betreft, merkt spr. on. dat, wanneer onder deze omstandigheden van de arbeiders offers worden gevraagd, deze op hun tegoed behooren te worden geschreven, dat wil zeggen, dat ze schadeloos gesteld zullen worden, wanneer betere tijden zullen zijn aan gebroken. Resumeerende reide spr.. dat het vraagstuk van voldoende belang is om ernstig en objectief te worden onderzocht, ook door de werkgevers. Gezamenlijk zal een duidelijk antwoord moeten worden gegeven op de vraag, of deze werkloos heid een crisis-verschijnsel. een overgangsver schijnsel of een verschijnsel van blijvenden aard is en of het vraagstuk nationaal of interna tionaal moet worden opgelost. Voorts zal moe ten worden onderzocht, of de werkloosheid door' nog/andere maatregelen zooals: verbod van ar beid voor de gehuwde vrouw, verhooging van den leerplichtigen en verlaging van den pen sioengerechtigden leeftijd, enz. Spr. eindigde met de verzekering, dat het feit, dat de katolieke jonge werkgevers het noo- dig oordeelden, deze vraagstukken te bespre ken, op hoogen prijs wordt gesteld. HU hoopte dat deze gecombineerde bUeenkomsten door talrijke andere zullen worden gevolgd en dat zij tot de beste resultaten zullen leiden. BANDOENG, 5 Dec. (Aneta). Gemengd Elec- triciteitsbedrUf Bandoeng en Omstreken voert per 1 Januari 1933 een tijdelijke korting In van 5 pet. op de thans geldende algémeene electri- citeitstarieven. Met ingang van denzelfden da tum zullen de remuneratie van de directie en de salarissen van het geheele personeel een korting van 10 pet. ondergaan. Maar hiermede zijn we er nog niet. Deskun digen hebben uitgemaakt, dat in het huidige productie-proces nog groote verspillingen voor komen. Zü achten een blijvende verkorting van den arbeidstijd noodzakeluk. Het is misschien mogelijk om naast den ver korten arbeidsduur nog andere maatregelen te overwegen. Doch er moet en er kan een oplossing gevonden worden, want het is toch onhoudbaar, dat een derde van de ar beiders werkloos zou moeten blijven. Dat verkor ting van den arbeidsduur tot vermindering der werkloosheid zal leiden, is zeker. Intus- schen, vóór we hier aan toe zijn, kan er nog wat anders gebeuren. Omtrent morgen vroeg op den Muiderstraatweg is ge schied vernemen wU nader dat de verongelukte autobus een Lindbergh-tourlngcar uit Am sterdam in gezelschap van andere bussen van de Gebr. Soest te Amersfoort, alle geheel met militairen bezet, van de hoofdstad op weg was naar Amersfoort streven tot stand zal komen, een verhouding welke het clpde van den strijd en het begin van den vrede zou beteekenen, is het een vol doening reeds nu te bedenken dat u en wü gezamenlijk het onze daartoe zullen hebben bijgedragen. PADANG PANDJANG, 5 Dec. (Aneta). In het kantoor van den werlrtaigkundige van de 8. 8. bij het station heeft een brutale inbraak plaats gehad. De brandkast werd geplunderd. De buit be stond slechts uit enkele honderden guldens. Even tevoren had de inhoud van de brandkast nog duizenden guldens bedragen, voor de uit betaling van loonen aan het personeel van de groote werkplaats alhier. zal worden opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Kengenent, blsschop van Haarlem, op Vrijdag as. te half 10 in de kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad aan het Bezuldenhout. waarna de begrafenis zal plaats hebben op het K K. kerkhof „Crooswük" te Rotterdam. De Hoogeerw. Heer Mgr. Prof Dr. A. H L. Hensen, protonotarius apostolicus a.i.p., oud- boogleeraar aan het Seminarie te Warmond en «U hög ónder den invloed van vroegere opvat- Oud-directeur van het Ned. Historisch Tnstttuïit te Rome, die, zooals reeds gemeld, te 'sGraven- hage is overleden, werd 30 Mei 1854 te Rotter dam geboren. Na zijn studies op „Hageveld" en te Warmond volbracht te hebben, werd hij benoemd tot. kape laan te Volendam, om daar gedurende een half Jaar den werkkring van pastoor Beumer, die ernstig ziek was, waar te nemen. Daarna volgde een benoeming tot waarnemend rector in het St, Nlcolaasgesticht aan de Heerengracht te Amsterdam. Eenige weken later werd hij be noemd tot kapelaan te Aarlanderveen. In 1879 volgde zijn benoeming tot vice-praeses van de St. Joseph-Gezellenvereeniging te Amsterdam. Hier arbeidde hij twee Jaren onder praeses Van Nispen tot Sevenaer. In 1881 vertrok hij voor Studie naar Rome en doctoreerde daar in de theologie aan de „Minerva” der Paters Domini canen. In 1883 kwam hij wederom in Nederland terug en werd door Mgr. Bottemanne tot waai- neznend pastoor te Maassluis aangesteld. Kort daarna werd hU als kapelaan overgeplaatst naar de St. Jacobuskerk te 's-Gravenhage. In 1885 werd hij benoemd tot professor in de Kerk wet hij tot 191a De ernstig gewonde slachtoffers die naar het ziekenhuis vervoerd zijn, zijn de militairen - De Kolk. Kohn en Smit. Twee van hen, name lük de Kolk en Kohn zijn Inmiddels aan hun verwondingen bezweken. De toestand van Smit is vrij goed te noemen. Deze drie personen zijn uit Amsterdam afkomstig. Op den straatweg van Neuss naar Muenchen Gladbach is Zondagavond een personenauto in xHsing gekomen met een van den voetbalwed- strjj^ DuitschlandNederland uit Dusseldorf terugkeerende Nederlandsche autobus. De luxe auto reed in volle vaart op de stil staande en nlet-verllchte autobus. De botsing was zoó hevig, dat de chauffeur van de luxe auto door de voorruit van zijn wagen vloog en een gecompliceerde schedelbreuk opliep, ter- wUl de beide inzittenden eveneens ernstig wer den gewond. Van de dertig inzittenden der Nederlandsche autobus werden zes gewond, terwijl drie ander'1 Inzittenden door den schrik een zenuwschok kregen. bleef. In dat jaar werd hij benoemd tot direc teur van het Nederlandsch Historisch Instituut te Rome, wat hj) tot 1 Januari 1924 bleef. Zjjjn greote verdiensten zijn door Kerk en Regeerlng zeer erkend. Toen hij vijf en twintig Jaren professor was. werd hij door Z. H. den Paus benoemd tot Geheim Kamerheer en op voordracht van Minister Regout tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Eenige Jaren later benoemde Z. H. de Paus hem tot Huisprelaat en Mei 1923 tot Protonotarius Apostolicus a. 1. p. BU gelegenheid van zUn rijf en seventigsten verjaardag heeft zijn leerling en latere opvol ger in de Kerkgeschiedenis. prof. W. Nolet. thans pastoor te Amsterdam, een gevoelige schets van dezen belezen en bereisden geleerde gegeven en hem aldus geteekend: functie, bü de weldra volgende verandering van het bestuur, toen Praeses Taskln Mgr Lans opvolgde, was hU de oudste in huis: hü had een merkwaardigen staat van dienst, zijn geschiede nis van Katholiek Rotterdam was verschenen, in „De Katholiek" en In ..De BUdragen voor de Geschiedenis vtjn het Bisdom Haarlem" had hü een menigte stukken gepubliceerd en opstellen geschreven; hü was lid van geleerde genoot-, schappen en kende een menigte menschen. Sinds we hem hebben leeren kennen, heeft hij nog genoeg gedaan, om een menschenleven te vullen. Nog tien Jaar bleef hü werkzaam op het Seminarie Toen pakte hjj vol moed aan het directeurschap van het Nederlandsch Histo risch Instituut te Rome: Een kloek deel Ro- meinsche Bronnen voor de Nederlandsche Ge schiedenis is het resultaat van zün ambtelijke werkzaamheid in de Eeuwige Stad. Maar intus- schen verblUdde hij de lezers van „De TUd" met opstellen over allerlei onderwerpen. In zijn plt- tlgen stUl geschreven; vond hü tijd en lust, om in het Romeinsche leven een plaats in te ne men. In de (Römlsche Quartalschrift" beschreef hü onlangs zelf, hoe hü een actief deel nam in de bemoeiingen om het College van Campo Santo door de moilüke oorlogsjaren heen te helpen; en het is algemeen bekend, dat hü in het Nederlandsche huis van Santa Maria dell' Anima aan zün landgenooten de hun toekomen de plaatsen terugbezorgd heeft. In de zomer maanden gaf hü aan de Warmondsche studen ten een cursus in de Kunstgeschiedenis. In de katholieke dagbladen, in het Jaareoek van het Nederl. Historisch Instituut, in liet Gildeboek, in de BUdragen voor de Geschiede nis van het Bisdom Haarlem, waarvan hü ha het overlijden van Mgr. Graaf de leiding op zich nam. volgen zün artikelen elkaar op: het is, of hü. wat hü in een lang menschenleven verzamelde, voor het nageslacht wil dienstbaar maken: en intusschen verwerkte hij zün ge gevens over de twee eerste bisschoppen van Haarlem tot een aangenaam boek, en schreef hü een studie over de geschiedenis van de Abdü van Egmond, welke hü als een „vluchtig ver haal" aandient, doch waarin ajle beiangrükc trekjes tot een volledig overzicht der Regale Abdü zün opgewerkt." Niet alleen het wetenschappelük werk der jongste halve eeuw van de Nederlandsche Ka tholieken zal aan het nageslacht blüven toc- nen. dat Mgr. Hensen er niet onvruchtbaar aan voorbü is gegaan, ook de Haarlemsche clerus draagt in zün ascetische en wetenschappelüke vorming zün stempel mee. En deze vooral zal in deze dagen aan het altaar God bidden voor de zielerust van dezen priesterlüken werker in den cultureelen wüngaard. Een oogenbllk was het stil, doch ontniddel- lük daarna steeg een ontzettend gekerm en geschreeuw uit het inwendige van den wagen op. Een aantal militairen dat bloedend aan handen en gelaat verwand was. slaagde er in door de gebroken ruiten op den weg te komen: anderen bleven schots en scheef door elkaar liggen. De militairen en de chauffeurs van de andere bussen, die dadelük na het ongeval ge stopt waren, schoten te hulp. Gelukkig was ook dr. Niekerk uit Muiden met twee wijkzusters ter plaatse en onder zün leiding werd het red dingswerk op deskundige wüze aangepakt. Drie militairen bleken er ernstig aan toe te zün. Per uit Amsterdam ontboden^ auto van den G. O. en G. D. zün zü naar bet Burgerzieken- huis vervoerd. Het zag er naar uit dat twee van hen stervende waren, terwyi de derde zwa re, doch niet levensgevaarlüke kwetsuren bleek te hebben ppgeloopen. Prof. dr. C. H. H. Spronck. oud-hoogleeraar aan de Rüks-Universlteit te Utrecht, Is in zün woning te Zeist, waar hü de laatste jaren woon achtig was, na een kortstondig lüden over leden. Sindt het Jaar 1888 Was dr C. H. H. Spronck, die in 1858 geboren was. hoogleeraar in de ziektekunde en de ziektekundige ontleed- kuqMe. teraardebestelling zal Woensdag a s. (L.) plaats vinden. De dunne üslaag, die zich tengevolge van de nachtvorst op het wegdek gevormd en dit uiterst glad gemaakt had ook de dikke mist belemmerde het uitzicht op zeer hlnderlükc wüze is den chaufeur van den Lindbergh- auto noodlottig geworden. Onder de gemeente Muiden, tegenover de kruitfabriek ..De Krijgs man". kwam zün wagen plotseling te slippen. De chauffeur remde krachtig, met het gevolg dat dc auto een scherpe zwenking naar links maakte, over den grasrand heenschoot en met de voorwielen, vlak voor de sloot, met zulk een hevigen schok in een kuil terecht kwam dat d«- wagen volledig over den kop sloeg en met de wielen naar boven bleef liggen. De heer J„ directeur der Hero-conservenfa- briek le Breda, heeft terecht gestaan voor den kantonrechter te Breda wegens overtreding der arbeidswet omdat hü bulten de vastgestel de werkuren een aantal meisjes In dienst heeft (gehad Verscheidene keeren was te dezer zake Jgroces-verbaal opgemaakt. De heer J. beriep zich op overmacht (art. 83 arbeidswet) omdat hü plotseling' groote hoeveelheden vruchten te verwerken had gehad. De kantonrechter sprak in eenige gevallen een veroordeeling uit. doch de rechtbank te Breda besliste in hooger be roep, dat hier overmacht aanwezig was en ont sloeg verdachte van rechtsvervolging. Tegen dit vonnis teekende de officier van Justitie cassatie aan. o.m. betoogende. dat de heer J. door op de vrüe markt producten te koopen. zichzelf In moeilükheden had ge bracht. Namens gerequireerde trad voor den Hoogen Raad op mr. 8. v. Oven te s Oravenhage. die het cassatieberoep tegensprak en er op wees, dat het hier betrof aankoop van gecontracteer de partüen. zoodat ern beroep Op overmacht gerechtvaardigd was. De procureur-generaal concludeerde tot ver werping van het beroep. Arrest 2 Januari. Na deze Inleiding werd het woord gegeven aan den heer A. C. de Bruün. voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, die een inleiding zou houden over het vraagstuk van den ver korten arbeidsduur. Alvorens tot de behandeling van zün onder werp over te gaan, verklaarde de heer de Bruün. getroffen te zün door de sympathieke woorden van den voorzitter. Het had in een vergadering van het verbond kunnen worden gesproken Spr. achtte het van groote waarde, omdat het komt uit den mond van een dergenen, die in de toekomst waarschüniük een leidende rol zullen hebben te spelen. Indien dit woord In de kringen der werkgevers weerklank" vindt, dan is de eer ste stap gezet op den weg. die beide groepen uiteindelük tot elkaar zal brengen. Tot zün onderwerp komende, wees spr. er op. dat het vraagstuk van de 40-urige werkweek van groot belang Is. om zün sociale, cultureele en economische beteekenls en het is urgent, omdat het op dit oogenblik In Genève, bij het Internationaal Arbeidsbureau aan de orde is. Het vraagstuk Is in de meeste landen aan de orde gesteld; in sommige landen is reeds een wetsontwerp ingediend en wat ons land betreft, hier is het door het R.K. Werklieden verbond bü den Hoogen Raad van Arbeid aan de orde gesteld. Gevraagd Is een commissie te benoemen, die den Raad zal advLseeren omtrent de vraag, of het wenschelük Is wettelüke maat regelen te nemen, hetzü ter bestrijding van de werkloosheid als crtelsverscbünsel. hetzü ter definitieve bestrüding der werkloosheid en eventueel hieromtrent voorstellen aan den Raad te doen. zün. Wanneer ik spreek over deze gelüke rechten *oor werkgever en werknemer heb ik op het oog toekenning in principe van dezelfde waarde aan belden als mensch en van dezelfde waarde op ontwikkeling en welvaartsstreven. En hier van schijnen nog niet alle werkgevers overtuigd te zün, hetzü omdat zü zich met deze vraag ,n het geheel niet bezighouden, hetzü omdat tingen verkeeren. Er heerscht soms nog een zeer onvolledig om niet te zeggen eng be grip over wat de rechten van den arbeider «genlük zün. In het najaar van 1931 werd onder groote be langstelling van katholiek Haarlem de plaat- selüke afdeeling der Katholieke Jonge Werk gevers Vereenlging opgericht. De belangstelling voor deze gebeurtenis breidde zich tot ver buiten de muren dezer stad uit. toen de Bia schop bü gelegenheid van de plechtige oprich tingsvergadering een toespraak hield, welke sterk de aandacht trok, de aandacht niet al léén van katholieken, maar ook van anderen. In deze toespraak werd gewezen op de nood zakelijkheid van een harmonische ordening van kapitaal en arbeid en van een harmonische ver houding tusschen werkgevers en werknemers. In het wüzen op de eerste noodzakelükheld lag echter niet zoozeer het aandachttrekkende. Daarvoor is deze noodzakelükheld te klaarblü- kelük. Vager schünt het echter algemeen doorge drongen dat ook de verhouding tusschen de dragers van den arbeid en de beheerders van het kapitaal harmonisch moet zün, niet alleen reeds als ethisch postulaat, maar ook als economische noodzakelükheld. Teneinde nu onzerzüds het mogelüke te doen om daadwerkelük bü te dragen tot het schep pen van een harmonische verhouding tusschen werknemers en werkgevers maakten wü reeds dadelük bü de oprichting van onze plaatselüke afdeeling het voornemen om contact te zoe ken met de organisatie der werknemers. Im mers. zulk een contact en vrfendschappelük contact Is niet alleen bevorderlijk, maar vol strekt noodzakelijk voor het kweeken van een harmonische verhouding tusschen beide par tüen. En hoewel wü ons er helaas van moeten bewust zün. dat het niet in onze macht ligt deze verhouding op zóó eenvoudige wüze te verwezenlüken, hebben wü niettemin gemeend ons plan te moeten doorzetten, al was het alléén terwllle van de propagandistische waarde er van en in de hoop dat het voorbeeld ook elders zal worden nagevolgd. In de Katholieke Jonge Werkgevers Vereenl ging moet door u op de eerste plaats worden gezien een vereenlging van personen, die in de toekomst wellicht een leidende rol in het in- dustrieele- en handelsleven zullen spelen en wier geestelüke vorming op het gebied van godsdienst, sociologie en economie van het hoogste belang is voor de wüze waarop zü la ter die rol zullen spelen en óók van het hoogste belang voor de verhouding waarin zü rich later ten opzichte van de werknemers aullen stellen. In ieder mensch huist een gevoel voor recht dat gewoonlük althans bü de meesten - latent Is, doch onmiddellük In actie komt zoodra hem onrecht wordt aangedaan of recht wordt onthouden. En In de achter ons liggende Ulden hebben werkgevers wie zal het ont kennen maar al te vaak handelingen ge steld. welke bü de werknemers het rluimerend gevoel voor recht hebben doen ontwaken. Ik rie dan ook in den oorspronkelüken strijd der werknemers op de eerste plaats een strüd om recht en eerst op de tweede plaats een grijpen naar de macht. De primaire drijfveer welke den strüd deed ontbranden werd gevormd doo het ontwaakte gevoel voor recht dat hen deed bewust worden van het zoo lang verduurde onrecht. Zoo was het oorspronkelük, maar zoo is het niet steeds gebleven. Uit de bewogen geschiedenis van de opkomst der arbeidende klasse blükt dat de strüd dikwüls geheel werd verplaatst naar het gebied van de macht, waar door aan beide zijden de blik werd vertroe beld. Niettemin is de strijd, naar mün oprechte overtuiging, In zün diepste wezen een strijd om recht gebleven. Een strijd die zal blü’en bestaan, totdat alle Werkgevers ten volle zullen beseffen wat de rechten van den arbeider eigenlük zjjn en de werknemers een Juist in zicht zullen hebben in de rechten van den werkgever. Hierbü mag niet uit het oog worden verloren dat beider rechten als mensch gelük In den nacht van Zondag op Maandag om streeks 12 uur is brand uitgebroken in de auto- garage van den heer van Swier in de de Reitz- straat te IJmulden. Bü het aanslaan van een motor, geraakte deze in brand en hoewel krachtige pogingen werden aangewend om het gevaar te bezweren, breidde het vuur zich snel uit en na korten tüd stond de geheele ruimte in lichter laaie. In de garage waren gestald een touringcar, eigendom van den heer van Swier, en vüf vrachtauto's, die daar door particulieren waren ondergebracht. Door de snelle uitbreiding kon geen der wagens naar bulten worden gebracht. De brandweer was spoedig ter plaatse en tastte het vuur met verschillende stralen op de mo- torspuit aan, doch kon tegen de vuurzee niet veel uitrichten. Boven het voorste gedeelte van de garage be vindt zich een boven-wonlng. Aanvankelük vreesde men. dat ook deze zou aantasten, doch de omstandigheid, dat tusschen de beneden- en bovenverdieping een cementen-vloer ligt, ver hinderde de vlammen om door te dringen. Het gelukte dan ook de brand tot de garage te be palen. doch deze brandde geheel uit. Toen de brandweer omstreeks half 4 gereed was met haar taak, bleek de verwoesting zeer groot te zün. Van de touringcar en de vracht auto's was slechts een verschrompelde rest overgebleven. Zware üzeren balken waren als lucifers gebogen. Naar we vernemen waren drie vrachtauto's niet verzekerd. De garage was wel verzekerd. De Katholieke Jonge Werkgevers Vereenlging beschouwt als een harer idealen de harmoni sche verhouding tusschen werknemers en werk gevers en vindt den prikkel om op den Ingesla gen weg voort te gaan in de overtuiging dat zü streeft, niet naar het onbereikbare, maar naar het nog onbereikte. Doch ook de Roomsch Katholieke Volksbond heeft een schoon Ideaal. Hü streeft naar de cultureele en sociale ver heffing van den arbeider, naar de mogelükheid. ook voor den arbeider, tot vrüe uitoefening van zün menschelüke rechten. Ons beider idealen zün daarom uiteindelük op hetzelfde punt ge richt. op het punt namelük, waarop alle voor waarden voor de harmonische verhouding zul len zün vervuld. Het is wel duidelük dat de wenschen die wü hier hebben geuit, gemakkelüker zün uitge sproken dan verwezenlükt. Enorm groot zün de moeilükheden aa« de verwezenlüklng ver bonden, maar zcjnder moeite komt nooit iets groots tot stand/ Bü de gedachte dat de zoo gewenschte, zoo noodzakelüke en zoo zegen rijke harmonische verhouding waarnaar wü plaats van ook het goede in het huidige pro ductiesysteem te erkennen en mede te zoeken naar middelen om het te verbeteren door sommigen onze moderne productiewüze tegelük met haar inderdaad groote en talrüke ondeug den In haar geheel veroordeeld? Terwül toch daarvan het ongelukkig gevolg Is dat een soms openlüke meer echter nog Inner- lüke vüandige houding tegenover de vertegen- woordigers van het systeem, de werkgevers, wordt aangenomen. Werknemers en werkgevers, die van elkander in het technische productieproces zoo afhanke- lük zün, elkander aanvullen en niet kunnen missen, staan in het maatschappelük dikwüls als tegenstanders tegenover en dulden elkaar maar al te dikwüls op z'n best als noodzakelük kwaad. Dit is een fataal misverstand, dat de grootste onheilen kan stichten en waarvoor men niet genoeg op zün hoede kan zün. Indien er ooit een prachtige gelegenheid is voor werknemers en werkgevers tot onderlin ge gedachtenwisseling, tot nauwer contact en tot eerlüker pogingen elkanders rechten en belangen te waarde eren, dan is het toch zeker op de eerste plaats bü de katholieke or ganisaties. daar in deze kringen althans de fundamenten van de levensbeschouwing voor beide partüen dezelfde zün en beider maat schappelük en zedelük streven uiteindelük moet zün gericht op het doen zegevieren van de katholieke beginselen van rechtvaardigheid en naastenliefde. Bestuur en leden van den Roomsch Katho lieken Volksbond In Haarlem, beschouw met ons deze eerste gezamenlüke vergadering als een symbool van den toekomstlgen vrede en van de komende harmonische verhouding tus schen werknemers en werkgevers. BU de spoorwegenwerken nog groote groe pen 54 en 57 uren per week. Bü de posterüen Is het evenzoo gesteld. Waarom Is dit noodig. Dit zün bedrijven van de overheid, die par ticulieren verplicht tot naleving van de 48- urlge werkweek. Vervolgens kan de vraag ge steld worden of het aantal andere bedrUven, /wordt, niet beperkt zou Daarentegen treft men in de kringen der *erknemers soms te ruime ideeën op dit ge bied aan en zoodoende ontbreekt het zoo nood- takelük evenwicht. De werknemers miskennen tems nog te zeer hun onderworpenheid aan de economische wetten, welke ook voor allen gelden. Het is, menschelükerwüze gesproken, volkomen begrüpelük dat zü zich verzetten tegen iedere verandering ten ongunste in hun *elvaartstoestand, met name tegen loonsver laging. omdat een goed, slechts ten koste van «rijd verkregen, nu eenmaal natuurHjker- *Uze niet voetstoots wordt prijsgegeven. Maar wordt niet soms over het hoofd gezien dat de werkgevers in bepaalde gevallen eenvoudig door de omstandigheden gedwongen worden de «Jonen te verlagen en moet men in dit gebrek •an inzicht niet één van de beletselen zien voor het totstandkomen van de harmonische verhouding tusschen belde partüen? En heerscht in werknemerskringen niet somtüds Mn onjuist begrip van het kapitalisme, waarbü de ondeugden en fouten, welke het aankleven ’oor het systeem zelf of In leder geval voor “oodzakelük Inhaerent aan het systeem wor den aangezie^j Wordt tenalotte nl«J 'ia- Hierult blükt aldus spr. dat ook voor ons de oplossing van het vraagstuk nog niet Is gevonden. Het vraagstuk wordt door ons twee ledig bekeken: van den kant van de crisis en als structuurverschünsel, dus als gevolg van de sterk doorgevoerde mechanisatie. Spr. was van oordeel, dat wü tot de wet- telük verkorte werkweek zullen moeten komen. Het bezwaar, hiertegen aangevoerd, als zou de vrüe tüd een gevaar zün voor den arbeider, was hem niet duidelük. Waarom wordt dit argument tegen de werknemers gebruikt, terwijl toch andere groepen der bevolking ovey heel wat vrüen tüd te beschikken hebben. WcBte mqreele gevaren bestaan er Voor den arbeider, wanneer het aanvangsuur van den arbeid één of ander half uur wordt verlegd? De mogelükheid. dat hü zich zal gaan ontwikkelen en daardoor hoo- gere eischen zal gaan stellen, Is objectief /toe keken toch niet verkeerd. Of Is het geen voor deel, wanneer zü. gesteund door een bepi ontwikkeling, goede voorstellen kunnen dod opzichte van het productieproces? Voor ons is de voortbrenging het onontbeer- lük middel on) te bevredigen, de redelüke en zedelüke behoeften voor het geheele volk. Kun nen die gepaste behoeften bevredigd worden bü een werkweek van 36 uur. dan wordt er 36 uur gewerkt en geen uur langer. Elk uur dat langer gewerkt wordt dan noodig is. is èn economisch èn sociaal een ongerijmdheid. De heer de Bruün besprak hierna de ontzet tende werkloosheid en gaf hieromtrent ver schillende cüfers. In ons land zün op dit oogen blik 26.9 pct. van de georganiseerde arbeiders werkloos. Het zün niet alleert economische oor zaken, welke tot deze ongekende werkloosheid geleld hebben. De structuur van de voortbren ging is geweldig veranderd. In dit verband her innerde spr. aan de rationalisatie, de ongebrei delde concurrentie en de trust- en kartelvor ming. die werkloosheid tot gevolg hadden. In alle bedrUven heeft de mechanisatie ontzettende verwoestingen aangebracht. Waarvoor vroeger honderden arbeiders noodig waren, zün thans enkele voldoetjde. Zooals wü destüds hebben gemeld, was door de klompenmakerspatroons te Lieshout een adres aan den raad dier gemeente gericht met het doel te geraken tot een steunregeling voor de In noodverkeerende klompenindustrie. In de te Lieshout gehouden raadsvergadering is thans besloten de noodige stappen te doen teneinde deze aangelegenheid bij de regeerlng aanhangig te maken. Hiertoe zal door het ge meentebestuur van Lieshout worden in over leg getreden met den Nationalen R. K. Bond van Klompenmakerspatroons. alsmede met de gemeentebesturen der drie voornaamste klom- penmakersplaatsen in de Meierij, namelük St. Oedenrode, Best en Schündel. Naar wü vernemen, wordt te dezer zake ge dacht aan een regeeringssteunregeling in den g^est, als die. welke voor de vlasindustrie geldt, en waarbü de steun wordt verstrekt In den vorm van een geldsbedrag per kwantum afgewerkt product. In kringen der klompenindustrie Is men van oordeel, dat een steunregeling, als beoogd wordt, voor de Nederlandsche bedrüven de mogelükheid zal heropenen om met succes de concurrentie tegen het goedkoopere, doch min derwaardige. Belgische klompenindustrie ter hand te nemen. Hierdoor zou een thans met ondergang bedreigde aloude tak van platte- landsche nüverheld ook voor de toekomst in vollen omvang kunnen worden in stand ge houden. Wat dit laatste betreft, in de Memorie van Toelichting, welke het adres der Lieshoutsche klompenmakerspatroons begeleidt, is gewezen op het gevaar der voortschrüdende ontvolking van het platteland. Een der meest geëigende middelen om den „trek van hel land naar dc stad” tegen te gaan, zal, aldus de Memorie, zün. het zooveel mogelUk steunen, respectleve- lük intact houden, van de bronnen van be staan. die het platteland bezit. pfe'-. S

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5