Een grootsch werk bekroond O H O N Waarom Likdoorns en Eksteroogen? .Men bekijft om: H VERZOEK Adverteerders -S BRANDSTOFFEN? ek VAN PUTTEN &OORTMEIJER VULPENDOKTER WOENSDAG 7 DECEMBER HET R.K. LYCEUM Een bierglas als lippenstift Het interieur FAILLISSEMENTEN H ARR. RECHTBANK ALKMAAR Een kampioen zwijntjesjager SG nu. Een sieraad voor de stad Alkmaar De bakker was niet content met het baksel van den kan tonrechter INSCHRIJVINGEN HANDELS- REGISTER TE ALKMAAR Een boerebakker als nieuw bakken automobilist Heden zal het gebouwencomplex door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent worden ingewyd Geprolongeerd W ild-West-drama De geschiedenis die zich herhaalt Een bekend type uit Egmond N.V. Drogisterij en Chemicaliënhandel JAN DE VRIES - ALKMAAR TELEFOON 324 Payglop 18 - Alkmaar - Telefoon 658 1 te. ta- Exterieur van het gebouw I Een rake klap uitgedeeld aan een schuldeischer VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR De stryd om het recht van bestaan van deh automati- schen richting-aanwyzer. Een principieele kwestie. BODEDIENST DAGELIJKS Bestelhuis: P. B. Stokman Zitting van Dinsdag 6 Dec. Heden geen uitspraken 3 Openbare zitting van Maandag 5 December r -LEEU WARDE Ft |DR AI5tt1 AVAN VALKEMBURG'S lc A "iLEVTRTRAAbl Bt de uitkomen. moderator, heilzaam van aan OK DIRBCTIB. Gerequlreerd werd bevestiging of eventueel deld adel zen, maar het curatorium heeft alles in het werk gesteld om ze zooveel mogeiyk te voor kómen. Hiertoe is de medewerking verkregen der Spoorwegen en van meerdere busdiensten. Voor het overblijven in de middaguren be hoeft ook geen bezorgdheid te bestaan. Allen blijven onder toezicht in een speciaal daar voor ingericht vertrek. De ten opzichte van de zon meest gunstig ge legen rechtervleugel bevat 18 zeer eenvoudige De 66-Jarige heer Hendr. St., rustend land bouwer te Medemblik. stond terecht ter zake een tan. »e- het ml- raar ond baan i in veer gestolen rijwiel was door hem ten gejde ge maakt bU den caféhouder J. Opmeer te Hoorn onder een aannemelijk fantasietje voor 17.50. laai de laar nit i te aag ten ken be- dem nek- 2.10. 0 P- het alles ,Jk heb liever niet, dat je al leen uitgaat, Netty." ..Maar ik ga niet alleen, moe der." en >nii- 4J0. twee 6.00 87« I’ iwd, r in n. dig- IK inr IMe- rjan ind” -55; 30— kool «len -llr to- ast- ▼oor aan- igete dem t Prei A. >nt« bii- on- E le preu eren 3-64 K.O. G. G. iele en len, in -ar- een net Om- ■0.39 1 65: -oort «m- 1— LG.; tfrte 000; 03— oerd M.’ (den -32. baal Irie- >aal, oort i et. u KG Per gert hem en hangt In een Roomsch «0.0 IAA.1I 1UCV JUlUUt, acaaasasau I die nu absoluut niets doet, maar eensklaps by I liooren Tot dit laatste werd besloten en werd I de kladden te nakken en orocesverbaal on te I de zaak geschorst tot 10 Januari. Zooals bekend is, wees de meervoudige straf kamer tegen de verdachten Joh. Jac. H. en Dirk Schr, die de vorige week terecht stonden ter zake de ten laste gelegde berooving van den caféhouder Breed uit de „Kleine Knie" te Alk maar. een Interlocutoir vonnis ter hervatting van het onderzoek en bepaalde de verdere be handeling op heden. Alsnog werd gehoord de heer J. H. Wlggers, anthropologisch adviseur In dubieuze zaken, teneinde alsnog zyn meenlng kenbaar te maken Bepaald schitterend was die niet, wat den eersten verdachte betreft. Het was ontegenzeggelljk een moeilijk geval en de amb tenaar van het genootschap durfde geen voor stel doen, maar zoo het mogelijk was, zou de heer Wlggers het wenschelijk achten om de uitspraak 2 maanden aan te houden Wat be trof eersten verdachte. Hieromtrent stond de officier niet afwijzend, dus wilde ry een neu traal standpunt innemen en requlreerde alsnu aanhouding tot 7 Maart. Conform besloten. Heden stond terecht de 38-jarige „koopman” Jan de Or., geboren te Den Helder, gedomici lieerd te Haarlem, daarna zwervend en thans gedetineerd In het Huls van Bewaring te Alk maar, zulks ter zake diverse rijwieldiefstallen, gepleegd in dit en in het arrondissement Haar lem. Drie zaken waren hem heden ten laste gelegd, wleke zaken op verzoek van den offi cier werden gevoegd, dus als één behandeld. Het kwam dan hierop neer, dat hy te Hoorn op 20 October had weggenomen pen rijwiel, toebehoorend aan den heer C. J. v. d. Heyden aldaar, welke fiets door hem ten eigen bate was verkocht. Op 19 October had hy zijn kans waargenomen te den Helder en daar het kar retje van den getuige C. Krijger, slagersknecht te ZUpersluls, aan den haak ge; ikt. Eindelijk sloeg till op IB October nog eens te Wormer- veer zijn slag en annexeerde hy het rijwiel van den heer C. Boonderberg. Te Hoorn werd hij echter herkend door zekeren heer Langedtfk als een ontslagen gevangene, die vier jaar ge zeten had, en deze wetenschap was oorzaak, dat hij kon worden opgespoord en gearresteerd. Het rijwiel van Krijger had verdachte ver kocht, aan den logementhouder Arte Spel te Behagen voor het kolossale bedrag van 3 gul den. De president meende dat deze getuige Spel gevaarlijk spel had gespeeld. Hij had wel eens als verdacht van heling terecht kunnen staan. De verdachte, een strulsche kerel, bekleed met het weinig modieuze rljkspllow, erkende de hem ten laste gelegde feiten. Het te Wonper- p al dit werken gaat nu heden de kroon gezet worden. Door allerlei omstandigheden ietwat verlaat, zal dan de offlcleele Ingebruikneming plaats vinden van 1 Imposante gebouw, terwijl de Herder van het diocees de wijdingsplechtighe den zal verrichten. Hiermede is het tijdperk van voorbereiding afgesloten en gaat een nieuwe periode ho pelijk van groeien en bloeien in. Voor het vele, wat reeds Is bereikt, past ook hier een woord van harteiyken dank. aan God. voor den Zegen, die HIJ op dit menschenwerk schonk. De 37-jarige groenteventer Anth. van E_, te Uitgeest, werd op 9 September naar zijn mee rling beleedigd door den 18-Jarigen winkelbe diende J. C. Beers, uit Beverwijk, die hem namens zyn patroon een kwitantie, groot 1-93 aanbood, en gaf daarvan blijk door den win kelbediende te presenteeren hem den groente winkel uit te kieperen en hem een klap tegen het oor te geven. De officier noemde de handeling van ver dachte beneden critlek, doch kreeg geen vol doende bewijs en vorderde tot zijn spijt vrij spraak. Uitspraak conform. 8 per gesloten vrachtauto ALKMAAR PACKET van Amsterdam 10 uur van Alkmaar 15 aar Keauiemerstraatweg 74 - Alkmaar - Tel. 1402 rzon ham- f 02OJS nbUH— De 33-jarige Pieter G., uit Calantsoog, had op 4 Sept, den getuige T. Mooy met een bier glas op zijn lip gegooid, waardoor Mooy werd gewond. Het gebeurde In een driftbui, erkende verdachte, heden voor dit feit terecht staande. De 48-jarige Tennis Mooy ontkende aanleiding tot die onvriendschappelijke behandeling te hebben gegeven. Hij had een nota van geleden schade Ingediend ten bedrage van 14.20. Verd was tot betaling bereid. Elsch 14 dagen ge vangenisstraf. Vonnis 3 maanden gevangenis straf, met 2 proefjaren, voorts te betalen aan Mooy 14.20. De heer Theod. K.. uit Egmond aan den Hoef, die den laatsten tijd nogal veel van zich doet spreken, en momenteel vertoeft in het huls van bewaring te Alkmaar, stond nu weer terecht wegens beleedlging van zijn voormal!- gen vriend A. de Waard, dién hij Donderdag 11 Augustus op de markt te.Behagen had toe gevoegd de woorden: „dief en schooier”! Vol gens getuige de Waard waren deze beleedlgln- gen nog maar een gering onderdeel van al dat moois dat hem door Dorus K. was toege voegd. Gevorderd werd 10 boete of 10 dagen Uitspraak conform elsch. sius voor Zijn hulp en voorspraak, aan de autoriteiten voor hun medewerking en steun, aan de velen, particulieren en kerkbesturen, die offerden voor het goede doel, maar vooral aan curatorium, rector en leeraren voor hun dageljjksch en on vermoeide zorgen. Moge dan verder dit blijde feest de inleiding zijn tot vele jaren vruchtbaar en werk voor God en Maatschappij. Op 8 Juli dezes jaars verscheen als verdachte voor den kantonrechter de heer C. C. R., gros sier te Alkmaar, zulks als gevolg van een ult- gelokte bekeuring door den hoofdagent A. Wijn berg. ten einde In beginsel uit te maken of het gebruik van een automatisch beweegbaren rich tingaanwijzer, die op- en neergaande bewegin gen maakte, geoorloofd was. De heer ambtenaar was de meenlng toegedaan, dat door derge- Hjke instrumenten juist door die op- en neer- memlek verwarring kon worden gesticht, om dat deze beweging hier beduidt dat men wenscht te stoppen. Er bestond dienaangaande echter nog geen jurisprudentie. In overleg met den commissaris werd alsnu besloten een proefbal lon op te laten en werd op 27 April de justl- tleele mechaniek opgeslingerd en in werking gesteld. Tot terrein van het experiment werd gekozen de benauwde Pieterstraat en ^chter- houttll. De heer R. was present met zijn met den suspecten rtchtlng-aanwljzer voorziene auto. De héér Wijnberg stond gereed met zijn notitieboekje en zorgde voor de bekeuring, then de Heer R. het hoekje omging van Pieterstraat en AchterhonttU, met gebruikmaking van zyn correct schokkenden richtingaanwijzer. Op de zitting ontwikkelde de ambtenaar zijn bekende bezwaren en vermeende dat een der- gelljke richtingaanwijzer niet geoorloofd was ingevolge de bepalingen van hrt: 4A en B van het Motor- el!' ttjjwlelreglement. Hl) requlreerde dus veroordeeling tot 050 boete. Daarentegen werd door den heer R. aange voerd. in de eerste plaats dat in Duitschland, vanwaar hot- fabrikaat wordt geïmporteerd, het aangeven van rlchtlng-veranderen niet wet- telljk is voorgeschreven. Voorts meende ge daagde nlet-^trafboar te zijn. Omdat ook het motor- en rljwielreglement niet woordelijk Beleefd verzoeken wy de medewerking van onze H.H Adverteerders inzake het vroegtijdig toezenden van de voor de Zaterdag-nummers bestemde ad- vertentién wy zullen het zeer op Prijs stellen Indien wy de annonces, be stemd voor Zaterdag, reeds Donder dags of uiterlljk Vrtjdsgsmorgens ont vangen Door het vroegtijdig inzenden van advertentlén kunnen wy ook aan de uitvoering, dus aan het zetten van da advertentie, —ieer aandacht schenken, hetgeen vanzelfsprekend de reclame- waarde van de annonce ten goede komt. Mede in Uw eigen belang vertrouwen «rfj op Uwe medewerking Inzake een en ander te mogen rekenen, waarvoor by voorbaat onsen dank. De 26-jarige bakeer Sander L.. geboren te Helden, wonende en bakkende te Bassingerhorn. had in eerste instantie terecht gestaan voor den Kantonrechter te Schagen naar aanleiding van het feit, dat hjj op 9 Juli op den «mallen Oudesluizerweg den aanrijding had veroorzaakt met een wieirydster. mej. Boechtje Vader, die hy wilde voorby ryden op het moment dat ook van de andere zijde een tegenligger naderde. De bakken npg kortelings de kunst beoefenende, werd schuldig bevonden en veroordeeld tot 50 boete of 50 dageri^hechtenls, tegen welk vonnis veroordeelde kwam in hooger beroep, dat heden middag werd behandeld. De appellant beweerde niets te hebben gemerkt, doch mej. Brechtje, een 17-jarige dienstbode, had er meer van ge voeld en verklaarde zoo duchtig te zyn aange reden. dat zy in minder dan geen tyd met hutje en jputje te water raakte en met de flets op zich, op bedenkelyke wyze onder dook. Ge lukkig was er een menschenredder by de hand die het meisje uit haar benarde positie redde. Brgje had ook een schadevergoeding gevraagd voor de beschadigde fiets ad 10. welke elsch destyds was afgewezen omdat de vader van het minderjarige meisje niet aanwezig was. Ook thans was die vader niet tegenwoordig; dus greep het meisje er opnieuw naast. Wat deq appellant betrof, deze verklaarde nog later te hebben omgekeken en toen hy het meisje niet meer zag, tegen zyn mederydende echtgenoote te hebben gesproken over de mogelijkheid dat het meisje te water zou zyn geraakt. Verdachte had ook in den Wleringermeerpolder al eens "n var. de dat zich een overdekte fietsenbergplaats bevindt op de speelplaats, vanwaar men meer toegang heeft tot dezelfde toiletten, die ook op de gang uitkomen. Het gebouw is centraal verwarmd met warm waterradia toren Resumeerende. kunnen we hier spreken van een praktisch gebouw, waar licht en lucht yry toegang hebben, dat t.o.v. zon en wind gunstig gelegen is. dat zich inwendig ook kenmerkt door zyn eenvoud, soberheid en orde-scheppen-* dé indeeling. Voor Alkmaar een sieraad onder de groote bouwwerken binnen deze veste; voor Katholiek Noord-Holland boven het IJ een heeriyk bezit, een arsenaal, waar de jonge recruten die eens de leiders zullen zyn in het leger van Konlng Christus, worden toegerust met de Wapenrus ting Gods Moge het karakter van die toekomstige lei ders een afspiegeling zyn. van het gebouw waar ze in gevormd zyn: karakters van eenvoud, soliditeit, orde en praktischen xin. Ook deze negotie achtte de president mr. Lcdeboer. hoogst gevaariyk. Aan den delinquent werd voorts een uitge breid strafblad onder zyn neus gehouden. Het waren 17 feiten van ultcenloopenden aard en omvattende talryke artikelen uit het wetboek van strafrecht, waaraan hy zich had schuldig gemaakt. Veel consideratie betoonde de officier hem dan ook niet en werd tegen dezen verstokten en drankzuchtigen recidivist gerequlreerd 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. Verdachte erkende zyn onwaardigheid, maar zei: ik vind deze straf toch wel wat héél zwaar, „edelachtbare". Mr. Verdoom, toegevoegd verdediger, bracht eenlge kleine lichtpuntjes naar voren en vond het wenscheiyk als laatste kans voor zyn cliënt, het kwaad in den wortel aan te tasten, waar mede verdediger bedoelde het alcoholisme, waarvan verdachte het slachtoffer is en ver zocht alzoo een nader onderzoek. De rechtbank zou zulks overwegen en bepaal de de uitspraak op as. week. leslokalen, met zooveel mogelyk een-persoons- banken. Het uitzicht naar bulten is vry. het geen op het onderwys aan onze Lyceisten niet storend schynt te werken. In den linkervleugel, zyn de vaklokalen on dergebracht. als die voor natuurkunde, schei kunde. met de daarby behoorende cabinetten voor Instrumenten en materialen. In de aard- rykskundeklas zagen we een handige z.g. cou lissen-constructie voor de verschillende land kaarten. die daardoor terstond voor het ge bruik gereed hangen. Beneden in den linkervleugel ligt ook ruime leeraren kamer; (er zyn een twintig leeraren aan het momenteel 170 leerlingen tel lende lyceum verbonden). Aan het einde van den linkervleugel is het derde gedeelte van het complex gebouwd; hoofdzakeiyk Ingenomen door: beneden het gym.-lokaal en daarboven de ruime aula, waar de groote bijeenkomsten worden gehouden, zoo als ook morgen by de officieele opening. Rond deze twee groote vertrekken liggen verschillen de kleine; o.a. de kamer van den moderator, teekenklas. bibliotheek jnz. De vloeren van de lokalen zyn van Amerikaansch grenenhout. Vermelden we nog. dat aan het einde den linkervleugel een overblyflokaal voor leerllngen-van-buiten is ondergebracht. verduistering in den loop van 1932 van «en be drag. groot 358.78, ten nadeele van de aldaar gevestigde harddraverij-vereoniglng. alsmede alsmede een bedrag van pl. na. f 2834.50. al thans 1300, welk bedrag hll onder zyn be heer had in qualitelt van penningmeester van het gereformeerde weeshuis. De verdachte, een keurig gesoigneerd oud boere-heertje, erkende deze feiten, doch beweerde thans bedoelde be dragen te Hébben aangezuiverd. Hy had des tyds bet geld wel gebruikt, doch vermeend de bedragen ten allen tyde te kunnen verantwoor den. In de harddravery-zaak werd als getuige gehoord de heer Teunis, deurwaarder te Me demblik en bestuurslid. Op 28 Augustus werd een vergadering belegd en barstte de bom. De man had het geld gebruikt om de hooge hypo theekrente op zyn boerderij te kunnen vol doen. De schoonzoon van verdachte heeft de verduisterde gelden terugbetaald. De admini stratie van het weeshuis was tip-top in orde, alléén. de nervus rerum was niet aanwezig. Verdachte werd beschouwd als een gefortuneerd burger, doch het bleek, dat hy straatarm was. een beeld van dezen treurlgen tyd. De officier achtte zich verplicht streng tegen dergeiyk euvel op te treden en requlreerde 1 maanden gevangenisstraf. De politierechter schortte het onderzoek tot 30 Januari en zal alsdan gehoord worden de hee>- Wiggers. recIasseeringsambtenaAr. oe kort is het nog maar geleden, dat Katholiek Noord-H eiland boven het IJ. en in 1 bijzonder Alkmaar verrykt werd met een eigen inrichting voor middel baar en voorbereidend hooger onderwys en hoe gewoon is ons dit nu reeds geworden. Het is er mede als met zoovele goede dingen, die we als zöó vanzelfsprekend aanvaarden, dat we ons niet goed kunnen voorstellen, dat ze er ooit niet waren. Dan is er een byzondere gelegenheid of aan leiding noodlg om ons opnieuw bewust te doen worden welk groot goed we elgeniyk het onze mogen noemen en hoeveel werkkracht ja soms strijd er noodlg geweest is om tot dit kosteiyk bezit te komeh. Een zoodanige gelegenheid is zonder twyfel de plechtige inwydlng van het groote complex gebouwen, van ons R. K. Lyceum aan de Bleekerskade, door Haarlem's Kerkvorst Mgr. Aengenent. maken van een strafbaar feit, dat niet ge pleegd is. De verbalisant wees dan ook onvoor- waardeiyk van de hand de insinuatie van den appellant, dat hy Visser wel eens alcohol had zien gebruiken. De heer Visser is overtuigd ge heelonthouder. Db heer J. ver doel en inrichting van dit Lyceum be hoeven we hier niet veel te schry ven. Men heeft deze leeren kermen o.a. uit de schitte rende rede, welke dr. Moller hier ter stede over dit onderwerp hield, en uit de glasheldere arti kelen. die een byzondere medewerker voor eenige maanden hierover in dit blad publi ceerde. We volstaan daarom met het volgend citaat uit het programma: Het R. K. Lyceum ressorteert onder de Stichting ,.R. K. Lyceum onder bescherming van den H. Petrus Canlsius". Het omvat een 6-Jarig Gymnasium; een 8-» jarige Hoogere Burgerschool (B); en bü vol doende deelname een 6-jarige Hoogere Bur gerschool (A). Gedurende de eerste twee jaren hebben alle leerlingen hetzelfde onderwys. Pas nA dien tyd. dus als de leerlingen het •e en 2e studiejaar hebben afgemaakt, behoe ven de ouders een beslissing te nemen, of hun kind bestemd is voor het Gymnasium, of de H. B S. By deze keuze zullen verschillende facto ren moeten meespreken, zooals de aanleg en de voorkeur van de(n> leerllng(e), het beroep, dat gekozen wordt, óf en in welke richting de leerling na het eindexamen verder zal studee- ren. de financieels positie der ouders, enz. enz. Een enkele byzonderheld nog. Reeds in de twee eerste klassen wordt 4 uur per week aan allen onderwys gegeven in het Latyn. Dit maakt, dat yodr degenen die de gymnasium- afdeellng gaan volgen, een opeenhooping van leerstof in de derde klas een grief die velen, terecht, tegen een Lyceum hebben voorko men wordt. Ook de H. B. S.-ers hebben hierdoor een grondslag gelegd voor verdere studie, b.v. voor kerklatyn en profiteeren bovendien van deze kennis by hun studie der moderne talen. VtAAGT DE OtDEBWKTDCHS L4KDOORN-TINCXUUR 35 cent per flacon HELP» DIRECT In de week van 29 November tot en met 5 December werden in het handelsreglster te Alkmaar ojn. de volgende opgaven ingeschre ven: Nieuwe zaken: „de Kampioen", Den Helder. Koningstraat 57. Électro-technisch bureau. Elg.: P. F. van Cleem putte. wyzi gingen: A D. de Bruin. Pen Helder, van Hogendorp straat 22. Winkelier in kruidenierswaren. Zaak overgenomen van: Wed. M. 1 HartRiekwel. Centrale Autogarage C. J. de Bruijn, Heiloo. Ryksstraatweg A 337 thans uitsluitend: garage- en autoreparatiebedrljf. Joman en Co., Alkmaar. Ryksstraatweg A 85. Het bedryf omvat thans: Agentuur en Commis siehandel in glas, aardewerk en rubberwaren woor geneeskunde, industrie, sport, speelgoed en reclameartikelen in den meest uitgebreiden zin. Opheffingen A. Kater, Den Helder. Oostslootstraat 107. Aan nemer. S. Droog. Schagen. Hoogzijde E 102 Winkelier in manufacturen. (Ambtshalve opgeheven Art. 18 sub. 3.) Over Scheurkalenders Dezer dagen werden in Noord-Holland door een „CbrUteiyk propagandist" scbeurkalendera aange boden, huls aan huls, en gratis. Zulke «gn. Chrlstetyke kalenders, behooren even wel niet thuis in een Katholiek hulsgesin, omdat de redacteurs van die kalenders dwalende broe ders zyn en dit in hun uitingen en geschriften, wie weet hoevele malen, tot uitdrukking komt. Bovendien bestaat het gevaar, dat. door onwe tendheid of onnadenkendheid. Katholieken en vooral de Roomsche Jeugd die dwalingen niet on derscheiden en langzamerhand verkeerde begrip pen over geloof en/of zedenleer opnemen en vast houden tot groote schade voor het zleleleven en zlelehell. Wy meenen goed te doen ojnjers te waarschuwen, by aanschaffing van een scheurkalender zonder voorbehoud een Roomschen Scheurkalender voor hun gezinnen te koopen. In Katholieke kalenden bestaat voldoenda ver scheidenheid en er is dus keuze genoeg. Behalve dat zoo'n kalender door zyn Inhoud het geloofa- en zleleleven voedt, verschaft bil ook veel genot door dlkwyis lulmlgen tekst. Wanneer soms wellicht als reclame een agn. neutrale kalender zou worden aangeboden, wel- hem niet op in Uw wonln gezin een ttoomsche Kalem het overige refereerde de heer R. zich natuur* lyk aan het oordeel van den kantonrechter, die op 22 Juli den Importeur ontsloeg van rechts vervolging. Van dit vonnis kwam de ambtenaar natuurlijk in hooger beroep by de meervoudige strafkamer en werd heden deze appèlzaak door dit college behandeld. Evenals in eerste instantie, demonstreerde de heer R. de werking van zjjn import Indien verdachte wenscht te stoppen, maakt hy ge bruik van zyn stoplicht. Deze richtingaanwyzer viel beter op dan een stilstaand preparaat. Getuige wynberg bracht in het midden dat het motor- en rijwlelreglement alleen spreekt van uitsteken en de rechtbank scheen zulks vrywel met hem eens te zyn. De president vrijwel met hem eens te zyn. President Ledeboer achtte het onjuist van verdachte, om met hst gebruik van het prae- paraat voort te gaan. Z.l. kunnen daaruit on gevallen voortvloeien. De heer officier bleek het absoluut niet eens te zltn met het Kantonrechteriyk vonnis en voelde niets voor ontslag van rechtsvervolging nóch voor vrijspraak. Spreker stak voorts op geestige wyze den draak met het dweepen van de Hollanders met alles wat komt uit het bui tenland. dat echter by nader onderzoek biykt Nederlandsch fabrikaat te zyn. De officier hield zich echter aan de Neder- landsche wet en requlreerde vernietiging van het gewezen vonnis en veroordeeling tot een geldboete van 0.50 of 1 dag hechtenis. De heer R. bleek uitgepraat en dus werd de behandeling gesloten. Uitspraak a.s. week omt m«n vanuit de Costerstraat over de Lyceumbrug, dan ligt daar het imposante gebouwencomplex van het R. K Lyceum, de eerste en eenlgste inrichting voor R. K Middelbaar Onderwys in Noord-Holland boven het IJ. i Een imposant gebouwen-complex, dat voor naam, maar tevens rustig aandoet, door de massleke gevels, die zich links en rechte van den hoofdingang uitstrekken. By nadere kennismaking biykt echter het gebouw minder groot te zyn dan men aanvan- keiyk vermoedde. Het blyft by die twee lange gevels met eenige aan de voorzyde zichtbare bygebouwen. Daar achter houdt alles op, daar vindt men niet nóg meer gebouwen; daar vindt men slechts een cour en een momenteel in een vyver gemetamorphoseerd stuk bouw terrein. Hoewel het gebouw van bulten imposant mag genoemd worden, tóch is het sober en rustig, zoowel wat <Jen algemeenen aanblik als wat de conceptie betreft. De beide gevels, evenals het geheele ge bouw, ópgetrokken in een gryzen met geel genuanceerden waalsteen, op een plint van blauwe klinkers, vinden elkaar in een ar chitectonisch knap gevonden oplossing door middel van een oorspronkelijk voor astrologi sche doeleinden bestemde toren-constructie, welke tevens een nadere accentueering geeft van de lange gevellynen. In dit punt, waar de twee gevels samenkomen, bevindt zich de hoofdingang, waartoe een breed flagstone-pad. dat zich door de genoemde ga zons slingert, vanaf de Lyceumbrug ^toegang verleent. Jammer is, dat de Lyceumbrug hooger is kdmen te liggen, dan aanvankelijk in de be doeling heeft gelegen, waardoor men vanuit het Lyceumgebouw den indruk krijgt, dat dit iets te laag ligt. Vanaf het bruggencomplex doet dit echter niet storend aan. Wat overigens het exterieur nog betreft, rij opgemerkt, dat het dak belegd is met de z.g. verbeterde Hollandsche pan en dat de stalen - ramen-partyen een harmonischen tndruk ves tigen. Het exterieur zou nog vervolmaakt wor den. wanneer een of ander monument of standbeeld een plaatsje zou krijgen op het groe ne gazon voor het gebouw. ok het interieur treft door zyn rust en j soberheid. De eenige luxe zou men kunnen noemen de twee massleke gepolyst-granieten zuilen in de Hall, waar beide gevels samenkomen en die tot steun dienen van den toren, waarin trappenhuis is gelegen. Overigens is het een eenvoud van uitvoering. De gangen. gemakkelyk te reinigen zyn met tegels geplaveid, en bekleed met een lam- briseering van geglazuurde tegels, in eenvoudig kleur-motief uitgevoerd. Direct links van den ingang vindt men het kantoor van de con cierge. Men komt dan in de hall, waarvan zich rechts de rectorskamer bevindt, welke een voor namen en.Jevgqs vertrouwelljken indruk maakt. De recUw behoeft maar even van zyn kamer de hall in te loopen. om direct beide gangen, waarop d» leslokalen uitkomen, geheel te overzien, j Gedeponeerd de eenige nitdeelingslUst inzake het faillissement van A. B. Smit, bakker te Hoogkarspel. met een ultkeering van 1S.74?» aan concurrente schuldelschers. e gedachte aan een eigen school voor mid- I 1 delbaar onderwys had ongetwyfeld hen. die de leiders waren van het katholieke leven in Noord-Holland. al jaren bezig gehouden. De nieuwe onderwyswet van 1920 had gun stige kansen geschapen voor het Roomsche lager onderwys. En het mag getuigd. Katho liek N.-Holland heeft die gelegenheid met bel de handen aangegrepen: immers het ideaal: een eigen roomsche school in iedere parochie werd welhaast werkeiykheid. Hiermede werd een hechte basis gelegd voor den uitbouw van het katholiek bijzonder on derwijs. Geen wonder, dat het weldra als een ernstig tekort gevoeld werd, dat die roomsch opgevoede kinderen voor hun verdere oplei ding waren aangewezen op ver-afgelegen scholen, veelal internaten. Iets wat voor vele ouders onoverkomeniyke bezwaren opleverde. In den keten van lagere school tot de schit terende universiteit van Nymegen ontbrak een noodzakelijke schakel: de eigen inrichting voor middelbaar onderwijs. Deze schakel te hebben gesmééd ondanks alle bezwaren en moeilijkheden, dat zal de onver- gankeiyke glorie blyven van hen, die het ini tiatief namen om in Alkmaar het R. K. Ly ceum te sticht - Hier namen te noemen is overbodig: héél Noord-Holland «ent de stoere vferitero, die hon- «an den H. Patroon. JUo H. Petrus jGani- derden moeiiykheden van allerlei aard hadden te overwinnen, vóór het ideaaj van allen ver wezenlijkt was. Men bedenke wel. dat. al mocht de tyd rijp en de geesten bereid zyn. een dergelyke schooi niet te stichten was. zonder de hulp der auto riteiten. Hoe er gewerkt en gezwoegd is moeten wor den. om die noodzakeiyke hulp te verkrygen. weten slechts enkele ingewyden. Er was in die dagen óók een crisis, zy het niet zoo'n erge als tegenwoordig, en de regeering had door eenige z.g. stopwetten. het bouwen van scho len met rijkssteun vrywel onmogeiyk gemaakt. Ondanks dit alles behoorde Alkmaar tot de weinige uitzonderingen, die regeerlngssteun kregen voor bouw en exploitatie hunner mid delbare scholen. Ook het gemeentebestuur van Alkmaar toonde de waarde van deze onderwysinrichtlng te beseffen en gaf een jaariyksch subsidie van 6500. Wél werd in den loop der jaren dit subsidie van niet al te vriendschappelyk ge zinde zyde herhaaldeiyk aangevallen, maar zelfs voor het komende moeilijke begrootings- jaar verdedigen B. en W. met goede argumen ten deze gemeenteiyke bydrage, en we kennen dezen Raad voldoende om te weten, dat met groote meerderheid dit voorstel aanvaard zal worden. Maar ondanks de bydragen uit de over heidskassen t rijk vergoedt slechte 80 pet. der exploitatiekosten moeten er door de ka tholieken van Noord-Holland nog steeds be langrijke financieele offers gebracht worden voor de instandhouding van hun Lyceum. Dat zulks, vooral ook voor het platteland, in deze dagen moeliyk valt, is te begrypen. Doch zelfs in dezen crlslstyd brengt men deze offers met liefde, overtuigd als leder is. dat deze school een levensbehoefte is geworden voor heel ka tholiek Noord-Holland. Recht tegenover de rectcrs-kamer is de in gang voor de jongens; de meisjes hebben een aparten ingang aan het einde van den linker gang, waar' zy ook haar eigen speelplaats heb ben. in de moeiiykste omstandigheden is dit Llceum geboren. Het heeft ook in de wei nige Jaren van z'n bestaan aan onverwachte- stormen 1 hoofd moeten bieden, maar toch is I het gegroeid en heelt het zich byna wonder baar ontwikkeld. Op 1 September 1927 werd het onderwys be gonnen. Nog slechts een 40-tal leerlingen in 2 Parallel eerste klassen vormde de bevolking. Een eigen „home" was er nog niet, de jon gens M. U. L. O. aan de Bleekerskade gal tast vryheid. H<* geheel anders is de toestand nu. na mim 5 jaren. Ongeveer 170 leerlingen jon gens en meisjes zyn verdeeld over zes stu- I diejaren, en velen der jeugdige discipelen, die het eerste contingent vormden, staan over en kele maanden voor hun elhdexamen. Het voorlooplg tehuis heeft men kunnen ver laten en een eigen gebouw is betrokken, dat in alle opzichten model is ingericht. Uit heel de provincie komen ieder Jaar de leerlingen zich aanmelden: van Den Helder tot Assendelft leveren alle steden, en dorpen hun Dit dageiyks heen en weer trekken van de f t ten'ee‘Iingen brengt z’n moeilijkheden mee. *0n altya gevaren verbonden aan die rel- Schagen. die trouwens zelf ook later door Bleyendaal de zaal wm uitgezet we gens ordeverstoring, gaf als zUit meenlng te kennen dat Visser in den appellant den ver keerde had beetgepakt, wat echter door Visser werd ontkend. De officier deed moeite den ver balisant te ontlokken een meer duldelyke om- schryving van den staat van dronkenschap, waarin verdachte zou hebben verkeerd. Het scheen echter een moeiiyk aan te duiden cri terium te zyn. De heer officier noemde het een moeiiyke geschiedenis, de vereischte kenteekenen van artikel 426 en las dienaangaande iets voor van den commissaris Köster Henke, die een com mentaar heeft gegeven op de onderscheidene artikelen van het wetboek van strafrecht en ook op art. 252. De officier stelde echter het volste vertrouwen in den rijksveldwachter Vis ser en schaarde zich dus aan diens zijde Sterk was de zaak evenwel niet, maar de officier ver meende toch voldoend motief te hebben be vestiging van het vonnis te kunnen requlreeren De 23-jarige bakersknecht Peter Sn. te H. H. Waard was door den Kantonrechter te Alk maar veroordeeld tot 6 boete of 6 plagen, om dat hy in den nacht van 14 Juni ter gelegen heid van de wereldberoemde kermis aan de .Swan" te H. H. Waard in de herberg van den heer Wester in staat van dronkenschap de orde zou hebben verstoord door naar andere be zoekers te slaan. De rtfksveldw.*Visser had zulks verhinderd en procesverbaal opgemaakt. Onze deegkunstenaar kon zich op het Kan tongerecht al niet met den_ loop der zaak ver- eenigen en allerminst met het vonnis van den- Kantonrechter en gaf al direct te kennen in hooger beroep te zullen gaan, aan welk dap per voornemen hy dan ook gevolg had ge geven. Ook thans ontkende hy den staat van dronkenschap en de ordeverstoring. Wel had hy ,,’n glaasje" bier gedronken, welk kwantum de president, geleerd door ondervinding <na- tuuriyk geen persoonlijke! schatte op 10 glaas jes. Dp heer Visser releveerde dat de ordever storing tot achtergrond had de bekende animo siteit tusschen de polderbéwoners van Noord en Zuid. De getuige Beers sprak in het voordeel van den appellant. Volgens zyn waarneming had deze de orde niet verstoord, maar maakte aanrUdlng veroorzaakt met een wielrijder, het toch wel 'n beetje al te mooi. De veld- wachter was toch niet zoo idioot, om iemand aanhouding teneinde nog meerdere getuigen te voorschrijft een onbeweegbaar stopteeken. Voor de kladden te oakken X..

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 3