Na de verkiezingen van 1933 3 De aardbevingen land in ons 1 I mobilisatie-slachtoffers Steun aan Crisispachtwet in practijk Mgr. A. F. Diepen ACHT GEREGISTREERD WOENSDAG 7 DECEMBER HET DORP IN WINTERKLEED Combinatie-pro b lemen Uit Rome vertrokken TWEEDE KAMER f 300.000 MEER V acci natie Invoer van vleesch Milde toepassing STAATSMIJNEN Op Nahiurtchoon WIJZIGING SCHEPENWET 1 Januari a.s. in werking WINKELSLUITINGSWET Bodemgesteldheid De nood der schatkist Broodetende profeten Voor Indië nog geen beslissing. Wat zal de toekomst brengen? Waarom ’s nachts RAAD VAN STATE Bezoek van prinses Juliana rist •1 F De liberalen handhaven hun wijzigingsvoorstel Een overzicht van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut ONTWAPENINGS CONFERENTIE CONTINGENTEERING VAN KATOENEN GOEDEREN Ervaringen van een „bijzitter” Voltooiing van het werk gewenscht Ver keer d geraden Te veel slachtingen Door den H. Vader in audiëntie ontvangen Her nieuwe opschorting van den vaccinatied wang 1 November twintigduizeznd arbeiders werkzaam De natuur heeft de huizen en de straten ran het dorp in een wit kleed gestoken. Een prachtig tafereel ran toorerachtige schoonheid Het begrootingstekort moet wor den overbrugd Kamer der oordeel het er <L in uwe diocees een geeetelUk i J. B. WE88ELINGH Den Haag. 8 December 1932. MW rbe morgen zyn rede voortzet. alvast In dienst, ow. 3884 vreemde - Geen audiëntie Minister Deckers r vertegenwoordigd. het van budget En na er vervolgens op te hebben gewezen, dal in tegenstelling met het Oude Engelsche tweepartijenstelsel op het continent meerder heden in alle Parlementen slechts te vormen zijn door samenwerking van verschillende groe pen en partijen, ging hy voort: plaats naast H K. H. Prinses Juliana heeft gistermiddag de wekeiyksche vergadering van den Baad van State bljgewoond. I Naar „De Telegraaf” verneemt, is binnen en kele dagen een besluit te verwachten, waarbij zal worden overgegaan tot contlngenteering van katoenen goederen in Nederland. Alle voorbe reidende maatregelen zijn genomen om dese contlngenteering dadelijk in werking te doen treden. Het geldt hier alleen de contlngentee ring van den Import in Nederland. Omtrent de kwestie van contlngenteering van textielgoede- ren in Nederlandsen-Indlë is nog geen beslis sing te verwachten. De aan de n^eering uttge- brachte adviezen spreken zich tegen die con tlngenteering ült. Minister Ruys moet heel wat geduld hebben, voordat hij door de Tweede Kamer in de ge legenheid gesteld wordt, in den beurtzang van de begrootingsbehandeling zijn antwoordpartij voor te dragen over de afdeeling: „Werkver schaffing en Steunverleenlng" van zijn Depar tement. Daar was heden vooreerst de verlenging van de vleesch-contlngenteering. waarbij de heeren Braat. van Voorst tot Voorst en Ijzerman eenige Opmerkingen maakten De eerste was natuurlijk radicaal en wilde allen invoer totaal afsnijden, terwijl baron van Voorst tot Voorst zoowel als de sociaal-democraat Ijzerman con stateerden. dat de maatregel In het verleden in het geheel niet de uitwerking heeft gehad, dat de vleeschprljzen abnormaal laag werden. Verbond de katholieke afgevaardigde daaraan de conclusie, dat eigenlijk toch wel het contin gent nog kleiner behoort te zijn, de heer Ijzer man beschouwde het weinige effect van den maatregel als een bevestiging van wat hij ver leden jaar reeds voorspeld had. om .--tegen het nut van de contlngenteering bewijzen aan te voeren. Onze correspondent te Rome seint, dat Z. H. Exc. Mgr A. F. Diepen, blsschop van Den Bosch. Dinsdagmiddag uit de Eeuwige Stad is vertrokken en de thuisreis beeft aanvaard. Het Kamerlid Albarda heeft aan den Minis ter van Buitenlandsche Zaken het volgende ge vraagd: Indien de berichten juist zijn, volgens welke de vertegenwoordigers van vijf groote mogendhe den te Genève beraadslagep over het denkbeeld, om de Ontwapeningsconferentie te doen uitéén gaan. zonder dat zij de haar door het Volken- bondsverdrag opgelegde taak heeft volbracht, acht de Regeering het dan niet haar dringenden plicht, om. zoo mogeiyk gemeenschappelijk met de Regeeringen van andere Staten, onverwyld pogingen In het werk te stellen, ten einde voort zetting en voltooiing van het werk der Ontwa peningsconferentie zonder uitstel zoo krachtig mogelijk te bevorderen? uitgekeerde bedragen. En verschillenden van de bij deze regeling betrokken personen krijgen op het oogenbllk meer dan sommige ge pen- sionneerden. van wie toch onherroepelijk vast staat, dat zij in en door den dienst Invalide geworden zijn. Er waren natuurlijk moties, twee van den communist en een van-den beer Ter Taan Ze werden alle drie verworpen. De laatste vroeg zelfs een geheel nieuwe wettelijke regeling. waarop verschillende fasen stations zijn geregistreerd. Ook al zijn na Maandagmorgen 28 November te De Bilt geen aardbevingen uit Noord-Bra- bant meer geregistreerd, dus geen sterke schok ken meer voorgekomen, zoo mag men toch niet aannemen, dat deze ook verder zullen ultbiy- ven; men moet afwacbten, wat komen zal. Men make zich echter niet noodelooe ongerust. richtingen vertegenwoordigd. in plaats van voornamelijk een richting, zooals sommigen wel licht verwacht zouden hebben. nen komen tot overeenstemming omtrent K* o Naar aanleiding van in de pers verschenen berichten deelt de liberale Tweede Kamer fractie ons mede, dat zy niet voornemens is. het door haar ingediende wetsvoorstel tot wij ziging van de winkelsluitingswet in te trekken. In verband hiermee bracht mr. Aalberse tn herinnering, dat dr. Kuyper in 1901 tweeërlei program had opgemaakt, een program vgn Re- geenngsbeginselen en een practisch Regeertngs- program. dat de hoofdpunten van werkzaam heid van het toekomstig Kabinet omvatte De dne fracties, waarop de kabinetsformateur wilde steunen, ontvingen belde stukken. Maar K-, _..u ----- 11 Gij bezit „kapitalisme”. 's nachts wel de ai men rustig zit of ligt. in Zuid-Amerika, zeker moet slagen; ook heeft men goede kans bij het voorspellen van nabe vingen van een sterke aardbeving succes te heb ben. Te De Bilt bedroeg de grootste afwijking van een booemdeeltje ca. O 15 mm.; dichter bij den Oorsprong zal de afwijking in het algemeen grooter geweest zun. in het aardbevlngsgebied. waar muren gescheurd zijn, zeer vele malen grooter. In verdiepingen der hulzen zal in het algemeen de uitslag grooter geweest zijn dan ge lijkvloers. hulzen zijn te vergelijken met tril lende korte staven, aan de onderzijde vastge klemd. Staande of hangende voorwerpen kun nen door resonantie in sterke beweging worden gebracht, vazen kunnen daardoor omvallen, omgekeerd uurwerken tot stilstand gebracht. Dat ondanks de kleine uitslagen van den bodem de trillingen toch op verren afstand nog voelbaar waren, ligt aan den korten trillings tijd. een klein onderdeel van een seconde. De versnelling is een maat voor de voelbaarheid Bij sterke, ver verwijderde aardbevingen ko men hier te lande by de z.g. lange golven wel eens bodemultslagen voor van 1. een enkelen keer van 2 mm.; deze merkt men echter niet, doordat ze zeer langzaam zijn, de perioden zijn b.v. 15 A 20 seconden. over deze categorie. Er is. dank zy het dikwijls zeer te laken optreden van 'den Bond van Mo- billsatieslachtoffers. rond deze zaak voortdu rend een agitatie, waaraan ook de beste wet telijke regeling geen eind zal maken Over de wijze, waarop Minister Deckers de wet van 3 December 1931 uitvoert, heeft een zestal afgevaardigden het woord gevoerd. De heer Schaepman stond geheel aan de zijde van den Minister Hij vindt, dat de ultkeerlngen door den bewindsman op een royale wijze wor den toegekend en dat het maar niet aangaat zooals de sociaal-democraat K. Ter Laan en de communist Wijnkoop wel zouden willen aan allen, die door genoemden Bond steeds nog maar als slachtoffers van de mobilisatie worden aangesleept, zonder zeer grondig onderzoek de goede gaven des Rijks kwistig uit te deelen. ..Men zal dus altyd krygen een coalitie-regee- ring Dat is iets heel anders dan in het twee partijenstelsel. waarin men steeds heeft een meerderheid van één partij, en het ligt voor de hand, dat de Regeering dan voorkomt uit dié meerderheid, en dat er dan volkomen overeen stemming heerscht tusschen het Regeerlngs- program en het partijprogram. Dat wordt ech ter moeiluker én het vraagt meer overleg, wan neer samenwerking vereischt is tusschen ver schillende partijen. Dan zal het Regeerings- program niet kunnen zijn het partijprogram van een van die partijen, maar een program, waarmede de 3 partijen haar instemming moe ten kunnen betuigen, althans hun steun daar aan zullen móeten kunnen verleenen. Ik heb er uitdrukkelijk op gewezen, dat de Kabinetsfor matie en meerdertieidsvorming gemakkeljjk tot stand kunnen komen, wanneer zy worden be proefd tusschen partijen, die zich allereerst gronden op overeenstemming omtrent de be ginselen en daardoor gemakkeiyker zullen kun de practische toepassing van die beginselen, dan wanneer zy geschieden tusschen partijen, waar- tusschen een veel grooter verschil In beginselen bestaat. In het laatste geval heb ik gezegd, zal' een dergelyke samenwerking niet eer kunnen tot stand komen dan nadat men b.v. heeft op gesteld een practisch Regeerlngsprogram. waar mede de verschillende partijen zich volkomen kunnen vereenlgen. terwijl men bovendien waar borgen krijgt, dal punten, waarmede men zich niet kan vereenlgen. in de vierjarige Regee- rmgsperiode niet zullen worden op den voor- grond gebracht." „Ik heb betoogd: le. dat ik een parlementair Kabinet verre prefereer boven een extra-parle mentair Kabinet- en 2e. subsidiair, dat. indien mocht blyken. dat een parlementaire meerder, heidskablnet niet gevormd kan worden, in elk geval toevlucht zal moeten worden genomen tol een extra-parlementair Kabinet op een zoo breed mogelijke basis Het eerste punt nader uitwerkende, heb ik opgemerkt, dat wy. Katholieken, dan natuur lijk allereerst dachten aan het herstel van de vroegere rechtsche samenwerking. Ik heb ook gezegd, waarom dat vanzelf sprak. Maar ik heb er aanstonds bijgevoegd, dat wjj ook bereid wa ren. mede te werken aan een meerderheldsvot - ming op een breedere of op een andere basis. Nu heeft de heer Marchant ml), geloof Ik. op dit punt misverstaan; hy meent, dat ik gezegd zou hebben, dat men In elk geval na de ver kiezingen zou moeten beginnen met te trachten een rechtsch Kabinet te vormen, en als dat niet lukte, men zou moeten probeeren een meerder- heidskablnet te vormen op een breedere of op een andere basis Wanneer de geachte afge vaardigde eens rustig in de .Handelingen" na- leest. wat ik heb gezegd, zal hjj zien, dat <it niet volledig mijn gedachtengang is geweest. Ik heb uitdrukkelijk gezegd, dat ik mij hee' goed kon voorstellen, dat na de verkiezingen in Juni de zaak zoo zou staan, dat men niet zou denken aan de vorming van een rechtsch Ka binet, maar dat men onmiddellijk zou kunnen denken aan de vorming van een Kabinet op breedere basis Op dit punt zou ik dus in den gedachtengang, dien de heer Marchant van mijn woorden heeft gehad, een wijziging willen brengen, een wijziging niet in mijn ge dachtengang. maar in zijn opvatting daarvan. In sommige bladen kreeg de drooglegging van de Wlerlngermeer de schuld van de aard bevingen; gelukkig waren er nog in deze bladen die het bericht niet overnamen. Zonder twij fel beteekent het leegpompen van de Wiertnger- meerpolder een vermindering van druk op het aardoppervlak daar ter plaatse en is dit van Minister Verschuur bracht den drie sprekers onder het oog. dat de lage vleesehpryzen geen gevolg zijn van den betrekkelijk geringen vleeschlmport. maar veeleer voortvloeien uit de veel te groote blnnenlandsche productie Zoolang het aantal slachtingen hier te lande niet daalt, zal de prijs zich onmogelijk kunnen herstellen. De contlngenteering dient dan ook alleen, om een overmatigen invoer, zooals wij dien tydelyk gekend hebben en zooals die zon der tegenmaatregelen onzerzijds onmiddellyk opnieuw zou loskomen, bulten de grenzen te houden. Dat gevaar weert men af en. wat thans nog binnenkomt, is van weinig Invloed op de prijsvorming Een suppletolre Defensiebegrooting. die den post, bestemd voor de mobtlisatieslachtoffers. met ƒ300.000.verhoogde, gaf aanleiding tot het zooveelste en zeker niet het laatste debat Het ontwerpje. waarby de opschorting van de zydellngsche verplichting tot vaccinatie voor de vierde maal met een jaar wordt verlengd, in verband met het nog steeds optreden van encephalitis postvaccinalis, gaf natuurlUk weer het bekende debatje tusschen de medici van de Kamer mevrouw de VriesBruins en dr. Vos. ditmaal gesecondeerd door prof. Blote- maker eenerzyds en ds Kersten anderzijds. Erg belangryk was het niet. De Staatkundig Gere formeerde predikant is zoo sterk mogelfjk op princlpieele gronden tegen de vaccinatie ge kant en kan naast dat principieel bezwaar thans natuurlijk de bedenking stellen van de nadeellge gevolgen van de vaccinatie, waarover intusschen de deskundigen, die het encephah- tis-vraagstuk bestudeeren, nog niet tot vaste conclusies gekomen zijn. Dit laatste aanvoerend als motief, waarom de Regeering de tjjdeiyke regeling weer met een jaar verlengt, heeft Minister Ruys in zyn kort antwoordje betwyfeld. of het desideratum van mevrouw de VriesBruins, die een ver plichting Jot inenting in het eerste levensjaar ook Duttachland kent die wenaeht. in de praktijk wel veel beteekent. als men daarop uitzonderingen toelaat op grond van gemoeds bezwaren en bezwaren, ontleend aan den ge zondheidstoestand. In ieder geval ook dr. Vos betoogde dit schijnt wel vast te staan, dat vaccinatie in het eerste levensjaar veel minder gevaar meebrengt dan op later leeftijd. Men seint uit Rome aan de ..Maasb.’; Na beëindiging Zijner retraite ontving Z. H. de Paus Z H Exc Mgr. A. F. Diepen in audiën tie De H Vader heette Mgr. als Nederlandsen blsschop hartelyk welkom. Toen Mgr. Z H. sprak over den geestelijken en godsdienstigen toestand van Zyn Diocees, sprak de Paus: „Vous avez dans votre Diocese le capital isme splrituel”. 1) Met levendige be langstelling hoorde de Paus naar de byzonder- l-.etten over de levensdagen van kardinaal Van Rossum Z. H. sprak Zyn tevredenheid uit over de Misrieactie en den Missie geest in Nederland en vroeg daaromtrent nadere inlichtingen. Met vreugde vernam de H. Vader het overzicht van Mgr Diepen over de katholieke organisaties en Het katholiekëVereenlgingsleven voor de verschillende groepen der bevolking. De Paus Informeerde naar de beoefening der kerkmuziek en verheugde er zich over, dat bij plechtigheden in de kerk de geloovigen meezingen. Gaarne gaf Z. H zijn zegen voor het werk der retralten. dat moest geschieden volgens de methode van den H. Ignatius. Aan het slot der audiëntie mocht Mgr. Diepen Zyn vier priesterstudenten, d» weleerw heeren Van Miert. Grohsomo. Hurk en Janssen aan Z. H. voorstellen. invloed op de spanningen der aardkorst elders, doch deze Invloed is zoo klein, vergeleken bjj de in het gesteente der aardkorst heerschende spanningen, dat het slechts als een secondaire oorzaak van het optreden van aardbevingen kan beschouwd worden in dien zin. dat het oogenbllk hiervan iets kan vervroegd of ver traagd worden, de primaire oorzaak is de in de aardkorst heerschende geweldige spanning, waardoor deze tenslotte op een zwakke plaats met een schok breekt. Als vergelijkbare secondaire oorzaken, die een plaatseiyke drukvermeerdering geven, zyn te noemen zware regenval, hooge stand der rivieren of overstroomlngen van polders als omstreeks 1916 in Waterland; drukvermlndertng geeft daarna het afvoeren van het hooge water, het leegpompen der polders. Vroeger is nooit ge bleken. dat hier te lande hierdoor aardbevin gen zyn ontstaan; er is geen reden om dit nu aan te nemen. De Wieringermeer was van 0 tot 5 Meter diep; het IJselmeer is ca. 15 maal too groot van oppervlakte. De hoeveelheid water, uit de Wie ringermeer gepompt, komt overeen met een ca 20 C.M. hooge laag water van het IJselmeer; de invloed der twee watermassa's is wel on geveer gelyk te achten. Voor Blnnenlandsche Zaken hadden zich nog vier spreker, de heeren mr. Beumer, mr. Van Rappe rd. De Visser en Zandt, laten In- schryven. Zy herhaalden weder wat reeds door talryke anderen was geuit. Alleen mr. Beumer had een nog niet uitge sproken wensch. nJ. deze, dat by de werkver schaffing het natuurschoon zoo veel mogeiyk zal worden ontzien. Dat kreeg hy van Minister Ruys. die toegezegd Sedert 1920 worden in Duttschland. waar men dergelyke waarnemingen van veel belang acht westelyk van Noord-Llmburg geregeld nauw keurige metingen gedaan, om de bodembewegln- gen in verticale en horizontale richting langs in de aarde voorkomende breukvlakken vast te stellen. Daarby is gebleken, dat in geologisch opzicht vry aanzienlyke veranderingen voorko men. die naby de NVderlandsche grens het sterkst zyn. Brengt men deze feiten in verband met de geologische gesteldheid van dit deel van ons land het gebied der slenken en horsten, dJ. van aardschollen, die ten opzichte van de omgeving zyn weggezakt of hooger liggen, oa. de groote Centrale Slenk, die van Dultschland door Ne derland in ongeveer noordwesteiyke richting naar de Noordzee loopt dan behoeft het geen bevreemding te wekken, dat hier thans aard bevingen zyn opgetreden. De aardbevingen zyn van tectonischen oor sprong. Dit is trouwens het geval met vrijwel alle aardbevingen van eenige beteekenls. Vulka nische aardbevingen, dwz. aardbevingen ten gevolge van vulcanlsche uitbarstingen zyn slechts tot op een afstand van circa 200 K.M. nog te registreeren. verder niet; daarvoor zyn ze te zwak. De byna 8000 aardbevingen te De Bilt in on geveer 25 jaren geregistreerd, waren alle van tectopischen oorsprong, alleen omtrent één zou twyfel kunnen ontstaan, doordat tegeiykertyd met een verwoestende tectonlsche aardbeving op Sicilië de Etna in werking was. By K. B. is bepaald, dat de wet van 11 De cember 1931. houdende wyziglng van de Sche penwet in werking zal treden met ingarig van 1 Januari die daarom juist vragen. Tenslotte zijn er nog gevallen, waarin de ver pachter wel eenige reductie wilde toestaan, maar zulks niet, of althans niet voldoende kon doen, omdat het eigendom zelf met hypotheek is bezwaard. De betreffende Kamer voor crisis-pachtzaken stelde zich van tevoren op het standpunt, dat niet de verpachter In hoofdzaak het nsico voor het verpachten behoort te dragen. De pachter neemt nu eenmaal by het aangaan van de huurovereenkomst verplichtingen op zich, waarby het risico in normale omstandigheden voor zyn rekening komt. Slechts in zooverre hy door de abnormale omstandigheden niet in staat is aan die verplichtingen te voldoen, wordt vermindering toegestaan. Maar toch nimmer zoo. dat de pachter steeds vry uitgaat. Hy is en behoort de meest rlsqueerende party te biyven. Klachten over misgewas en derge lyke, welke door sommige pachters vaak wor den aangevoerd, bleven steeds buiten be schouwing. Wat nu de uitspraken betreft, het volgende: De gevallen, die onder de eerste categorie ge rangschikt konden worden, werden onverbidde- UJk afgewezen. Veel kwam zoo iets echter niet voor, zoodat gerust gezegd mag worden, dat de vrees van sommigen, als zouden de pachters van de wet een onbehooriyk gebruik gaan maken, ongegrond is gebleken. Ook komt het slechts sporadisch voor, dat een kapitaalkrachtig verpachter aan een hoo- gen pachtprijs vasthoudt. Niet zelden moet in die gevallen een vermindering van 50 pCt wor den toegepast. De zaken, waarin het oordeel der Kamer ge vraagd wordt, zouden de ideëele gevallen ge noemd kunnen worden. Ze zyn voor de Kamer de prettigste. Onnoodlg te zeggen, dat hier aan de grootste zorg wordt besteed om een voor belde partijen bevredigende oplossing te verkrijgen. De moeliykste gevallen zyn die der vierde categorie. Helaas moet gezegd worden, dat deze verreweg het- groytste percentage uitmaken. Hier staan we vaak machteloos. Er moet ge ïnformeerd worden of en In hoever nog borgen of familieleden in staat zyn. de ongelukklgen te helpen of te willen helpen. Droef stemt het dan vaak na de uitspraak den een te hooren vragen: „waarvan moet Ik dat nu betalen” en den ander: ..heeren. waar van moet ik nu leven?" Hoeveel nul de wet in deze dan ook sticht, toch blyft haar werking voor 50 pCt. illusoir te noemen, zoolang niet het probleem der te hooge rente is opgelost. Mr. Joekes. alhoewel erkennend, dat Minis ter Deckers in sommige gevallen zeer coulant te werk is gegaan, legde er evenals de heer Ter Laan nog eens den nadruk op. dat het systeem van de wet nu eenmaal niet deugt. De voornaamste bezwaren zyn dan. dat by de ultkeeringen te veel rekening gehouden wordt met reeds bestaande inkomsten der betrokke nen en dat aan de hand van verklaringen' van medici het causaal verband moet worden aan getoond tusschen het feit, dat tot het ontslag uit den militairen dienst aanleiding gaf, en de invaliditeit thans. Tot dit laatste zyn het Voorloopig Verslag gewaagde er reeds van sommigen van de betrokkenen niet in staat, omdat b.v. de geneesheer, die hen behandelde, zich op zyn ambtsgeheim beroept. De Minister ontkende dit. Onder de hon derden gevallen, die reeds behandeld zyn. was er niet één. waarin de - medicus geen verkla ringen wenschee af te leggen. Trouwens, als er maar even twyfel is. wordt altyd ten gunste van den be langhebbende be schikt. En de cyfers bewyzen, dat de wet op milde wyze wordt uitgevoerd. In 1930 kerd aan T78 betrok kenen ƒ206 000— uit gekeerd. in 1931 aan 884 betrokkenen ƒ232 000 en in 1932 (tot de maand De cember) aan 1400 be trokkenen 692 000. Er zit dus een gevolg van de nieuwe rege ling sterke styging zoowel |n het aantal personen, dat de ultkeerlng krygt, als In de het eerste stuk, het beginselprogram, zond hy haar toe ter goedkeuring en t tweede ter kennis neming. om eventueele bezwaren ter kennis te brengen en de noodige reserves te maken. Zooals men weet, kwam daarop een parle mentair Rechtsch Kabinet tot stand en dr. Kuyper trad op als premier. Zal er thans weer een Rechtsche meerderheid, die voldoende waarborgen biedt voor een par- lementaire Regeering. mogelyk zyn? Het is altyd ongeraden, zich tn de politiek aan voorspellingen te wagen en dus zullen wy ons hiervan onthouden. Dat de meerderheid van het volk nog steeds Rechtsch is. staat evenwel voor ons vast, en In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begrootlng der Staats, mynen in Limburg voor 1933 wyst de minister van Waterstaat erop, dat over de bereidwillig heid van de directie om met de vakvereenlgin- gen overleg te plegen, niet met reden valt te klagen. Vergeten moet Intusschen niet worden, dat de problemen, waarvoor de leiders der be- dryven in dezen tyd worden gesteld, zich veel al door hun technischen of commercieelen aard minder leenen tot behandeling in de contract corn missie. 3y de Staatsmynen waren op 1 November jj. 20157 arbeiders Ungen. dat er straks weer een meerderheid van Recht sche leden in de Kamer zal zetelen, is alleszins waarschyniyk. <Iaar eerstens heeft men daaromtrent nog geen volstrekte zekerheid, en vervolgens kunnen er zich dan weer moeiiykheden voordoen, welke de vorming van een parlementair Kabinet, steunend op een hechten grondslag, in den weg staan. Na de verkiezingen kan de zaak dan ook zoo staan, dat men. zooals mr. Aalberse het uit drukte. onmiddellyk zou kunnen denken aan een Kabinet op breedere basis Dit houdt vanzelf de vraag in: welke com binatie onzerzyds zou zyn te aanvaarden? Want daar zal het voor een belangrijk deel om gaan. Men kan zich, zooals de party ver houdingen in ons land zich hebben ontwikkeld, geen groe- peerlng denken van duurzamen aard en van wezenlyke regeerkracht, waaraan de Katho lieke Staatsparty geen deel zou hebben Dit staat wel vast en wordt door niemand betwyfeld. En dan zyn uit het jongste debet nog twee punten zeer duidelyk naar voren gekomen: Ten eerste, dat op een ..Roomsch-Rood verbond na de-verkiezingen niet behoeft te worden gere kend En vervolgens, dat de Katholieken er niet aan denken zich aan te sluiten by. of zich laten opnemen In een zoogenaamd „burgeriyk bloc”. Voor een princlpieele party als de onze, die bovendien een party is uit alle deelen der bevol king. zal zich een „bloc" gesteld al dat het In ons land bestaanbaar was nooit de min ste aantrekkingskracht bezitten. Liever dan ons daarby aan te sluiten, zouden wy by al onze gezindheid tot samenwerking alleen blyven staan. Het Koninkiyk Meteorologisch Instituut heeft een overzicht gegeven van de aardbevingen, die van Zondag 20 November tot Maandag 28 No vember in Oosteiyk Noord-Brabant zyn opge reden. benevens enkele mededeelingen. waartoe de opmerkingen der waarnemers aanleiding gaven. Aan dit overzicht ontleenen we het volgende: Te De Bilt werden van 2xmdagavond 20 No vember tot Maandagmorgen 28 November acht aardbevingen uit Noord-Brabant geregistreerd. Uit de ingekomen berichten valt ob te ma ken, dat de oorsprong der verschillende bevin gen niet dezelfde was. die der beving van 23 November.lag meer naar het Zuiden (richting Heerlen), die der beving van 28 November meer naar het Noorden (richting De Bilt), met toeneming van den afstand neemt namelyk in het algemeen de uitwyklng der bodembewegin- gen af. Deze conclusie is in overeenstemming met de ontvangen berichten, die voor de beving van 28 November 6 u 1 m meer uit het Noor den van Oost-Noord-Brabant afkomstig zyn, voor die van 23 November 3 u. 26 m. uit het Zuiden zooals Eindhoven en ook uit Zuld-Llm- burg. In vele berichten is de richting, waarin de schokken of trillingen gevoeld werden, opgege ven. soms met een nauwkeurige beschrijving van het vertrek waarin men zat of sliep, een enkele keer de richting geverifieerd met een nauwkeurig kompas. Legt men de opgaven van eenaelfde plaats of dicht by elkaar gelegen plaatsen naast elkaar, dan vindt men alle Van belang is de vraag, wat ons nu verder te wachten staat. Met zekerheid is hierom trent niets te zeggen; men kan alleen vermoe dens uttspreken. door na te gaan wat oy vroe gere aardbevingen is geschied. Het best ko men hiertoe de aardbevingen hier te lande van 1755 en 1756 in aanmerking; het is goed, iets van de geschiedenis van zyn land, ook op het gebied van aardbevingen, te kennen, zoodat niet meer geschreven zal worden, wat verleden jaar naar aanleiding van de Noordzeebeving van 67 Juni tn een onzer geïllustreerde bladen ge schiedde. nJ. dat aardbevingen „ten onzent nimmer geconstateerd zijn.” Men zal trachten met behulp van de waar nemingen van buitenlandsche stations de plaats der epicentra van de geregistreerde bevingen nader vast te stellen, vooroamelyk uit de tyden. aan verschillende Z. H. Exc. de Blsschop van Haarlem zal Vrijdag »s. tn verband met de Uitvaart voor Mgr prof. A. H. L. Hensen, zg„ geen audiëntie verleenen. Nu en dan verschynen er in de pers wel eens mededeelingen over de werking der zg.n. Wet-Ebels. doch het wil ons voorkomen, dat de lezer, die tn deze materie belang stelt, daaruit bezwaarlijk een tndruk kan krygen omtrent de werkelyke „praktyk” van deze wet. Daarom Is het wellicht niet van belang ont bloot. dat iemand, die by de behandeling van crisls-pachtwetzaken de functie van „byzltter" vervult, hieronder eens het een en ander van zyn ervaringen in die functie vertelt. By het betreffende kantongerecht was een zeventig-tal zaken aanhangig gemaakt. Ver schillende daarvan werden niet ontvankelijk verklaard, als synde niet te rechter tyd Inge diend Niet genoeg kan er op gewezen worden, dat belanghebbenden den gestelden texmyn. d.l. veertien dagen na het vervallen van den betalingstermyn der pacht, moeten in acht nemen en tevens, dat voor lederen beta lingstermyn eene nieuwe i aanvraag moet worden ingediend, daar de uitspraak van de Kamer zich niet over andere termynen dan de aangevraagde kan uitstrekken. Slechts in enkele gevallen vermocht de kan tonrechter eene tninneiyke schikking tusschen partyen tot stand te brengen. Uit dit geringe resultaat concludeeren sommigen, dat het voorafgaand verschynen voor den rechter ge rust achterwege zou kunnen blyven Na de voorafgaande behandeling bleven nog een goede vyftig zaken, waarover wy een oordeel hadden uit te spreken Men zou deze verschillende zaken kunnen terugbrengen tot vier categorieën: Ten eerste die gevallen waarin de pachters, ondanks het feit dat de pachtprijs redelyk is, of reeds een voldoende reductie is toegestaan, toch nog van de wet tracriivn a?bruik te maken teneinde nog grootere vermindering te krygen. Vervolgens zaken, waarby de verpachter, of schoon voldoende kapitaalkrachtig, toch nog aan een zeer hoogen pachtprijs vasthoudt. Voorts kothen gevallen voor, waarby partijen wel niet tot een schikking konden komen, doch ^lykens de memorie van antwoord aan de ‘’’«ede Kamer Inzake het wetsontwerp tot hef- “8 van opcenten op de gemeëntefondsbelas- •“*8 «n de vermogensbelasting over het belas- ngjaar 1933 34 kan de Minister van Financiën zeer goed verplaatsen in den gedachten- 8»ng van de leden, die tegen de voorgestelde Progressie bezwaar hadden. Inderdaad zal de lvorlntn8 door deze progressie kunnen „,?Ü<len belemmerd. terwyi de drastische bezul- sln8en- waartoe zy de contribuabelen kan no- P«n. den omvang van de werkloosheid ongunstig runen kunnen beïnvloeden. Doch de nood van tyd maakt maatregelen als deze onafwys- Ook de meeste bezuinigingen, op het Ryks- - “n 1* brengen, hebben het nadeel, dat U de werkloosheid dreigen te vergrooten: zelfs °P nog meer directe wyze dan deze belasting- verhooging. Toch moet het tekort op de bL srootmg warden overbrugd. Dat dit niet kan «“chieden zonder maatregelen, die niet alleen Wrsoonlyk leed brengen, maar ook algemeene iangen schaden, is een der donkerste zyden 4*" ‘hans aan Regeering en Volksvertegen woordiging opgelegden plicht. hodoehnB van den Minister is, dat de heffing van tydeiyken aard zal zyn. Een algemeene oorzaak, dat aardbevingen meer in den nacht worden gevoeld dan overdag is. dat door de bezigheden overdag zwakke trillingen niet gemerkt worden, die ‘s avonds of idacht trekken, wanneer Enkele waarnemers In het aardbevlngsgebied hebben in hun schrijven op gemerkt, dat de schokken evengoed overdag voorkwamen, doch Inderdaad hadden sterkere schokken, die door de seismografen zijn opge- teekend of door waarnemers ver buiten het aardbevlngsgebied gevoeld, plaats tusschen 20 u. 50 m. *s avonds en 8 u. 1 m. 's morgens, zoo als uit het in het begin gegeven Ujstje blijkt. Het aantal waarnemingen is te gering om een algemeene conclusie te trekken. Men zal ge neigd zyn als secondaire oorzaak aan een in vloed der zonnestraling te denken, die door ver warming der aarde spanningsveranderingen te weeg brengt en met eenige uren nawerking tot het optreden van een schok leidt. Af en toe duiken In de bladen voorspellingen van aardbevingen op. Bedenkt men. dat er jaariyks een 10.000 tal aardbevingen op aarde gevoeld worden, dan is het duidelyk. dat een voorspelling, waarby men zich op de ruimte houdt, b.v. de aankondiging van een aardbeving -ya hetgeen mr. Aalberse by de behande- ling der Ryksbegrooting in de Tweede J- Kamer en in den Partyraad sprak, kan zooals wy reeds eerder zeiden geen twyfel aan bestaan, waar men met de katho lieken ten aanzien der samenwerking aan toe ia Ter verduideiyklng van hetgeen hy over de perspectieven na de verkiezingen in zyn eerste Kamer-rede had verklaard, liet hy zich in de zitting van 17 November o.m. als volgt uit:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5