Plechtige inwijding van het R. K. Lyceum H alkmaar een nieuw cultuur-instituut rijker Hooge belang stelling Aanbieding van geschenken Di\ Nuyens’ woord Rede Deken Rengs OPVOEDING VAN DE JEUGD DONDERDAG 8 DECEMBER Dankwoord van den deken Haarlems Kerkvorst spreekt Nament de leeraren De leerlingen aan het woord OPERA VOORSTELLING De Barbier van Sevilla het Stedelyk Gymnasium Rede deken E. P. Rengs Rede ir. Ph. Bosscher Rede van den rector Rede van den moderator Competitie Ned. Politie-Sportbond P. Rengs, president Boogeerw. Heer r Z van het Curatorium. Roomsch Alkmaar heeft getoond te beseffen, dat men voor de jeugd niet genoeg kan doen Meisjes-Congregatie der beide Dominicaner-parocbies NIEUWE BIGADE- COMMANDANT Het liefdewerk „S. Francisca Romans” „Een corps docenten, dat zyn taak niet opvat als een beroep, maar als een roeping” 1 „Uit verschillende gekleurde stra len wordt het klare licht der zon geboren” - Mr. W. C. Wendelaar speecht Een woord namens de regeering. sociale tusschen (Ap- Door de meisjes-Ieerlingen van het R. K. Ly ceum te Alkmaar, zal In de aula van het pas officieel geopende Lyceumgebouw worden opge voerd „De legende van den kleinen H. Herman Joseph” op Zaterdag 10 December ’s avonds om half acht en op Zondag 11 December ’s mid dags om half vier. Kaarten zijn verkrijgbaar aan het Lyceumge bouw Bleekerskade 79 op Vrijdag en Zaterdag van 9 uur tot 17 uur. Hierna werd het woord gevoerd door Mgr. Aengenent, wiens rede wü elders afdrukken. In ons artikel van Dinsdag is een vergissing geslopen. Het subsidie van de gemeente Alk maar is niet f 6500. doch maximaal, d. 1. wan neer het Lyceum geheel volledig is. f 6500. Voor het eerst In 1933 zal dit bedrag bereikt worden. leende voor de uitvoering op haar jaarfeest enkele weken geleden een divankleed. Op on verklaarbare wijze is dit prijzige kleed ver dwenen, waardoor het arme liefdewerk de koe ten daarvan moet dragen. Het bestuur echter hoopt, dat de eerlijke vinder het ons sal terug bezorgen. Het bestuur van 8. Franc. Rem. Liefdewerk. Het is de gewoonte, dat op lederen len Vrij dag der maand voor de afdeellng A der Con gregatie een conferentie wordt gehouden. Dit maal echter zal deze maandel. conferentie as Vrijdagavond 8K uur plaats hebben. „Hem tegemoet gaan in waarheid I" sal de Advents-beschouwlng zijn. Pater E. TEPPEMA. Te Leiden werd voor de competitie van den Ned. Politie Sportbond een wedstrijd gespeeld tusschen de Leldsche en de Alkmaarsche Poli tie-Sport vereenlglngen. De Alkmaarders wonnen met 33. Dese stand was reeds in de eerste helft verkregen. Hierna was het woord aam den Moderator, den Zeereerw. Rector J. Fllbry. Spr. noemde de ope ning van dese school een feest van groot ge wicht Bü deze gelegenheid wil hü een woord van hulde brengen aan de nagedachtenis van dr. Nuyens, die met dr. Schaepman en Thjjm genoemd moet worden als er sprake is van emancipatoren der Katholieken in Nederland. Dese opening is een teeken van steeds voort gezette emancipatie; vandaar die herinnering. Maar ook om nog iets anders. Dr. Nuyens was een zoon van dese streek en in oase omgeving omgeving, Alkmaar, van C. de Nu staat men In het eigen huls. Eens sullen weer en wind dit gebouw, hoe sterk het ook la, verwoesten; dit geslacht zal sterven, maar wat blijft dat is het monument van eigen ziel, die bestemd is voor de eeuwigheid en eeuwig sal voortduren. (Applaus). wekte spr. op de deugden van dezen stoeren werker na te volgen, eveneens tot meerdere eer en glorie van God en tot heil van het volk. (Applaus). op bljjk van Namens de Melsjes-lycelsten heette mej. Van Dijk Monseigneur van harte welkom. Uw tegen woordigheid, aldus spr., stellen wl) op hoogen prijs. WU begrepen heel goed, aldus vervolgde zij, dat de lyceumjaren voor ons gewichtige', Ja- ♦en zün. waarin aan onze karakters gewerkt wordt; maar toch zullen het ook onze prettigste jaren zün. De katholieke meisjes van thans moeten meer dan die van vroeger haar katho lieke principes naleven en daarom zijn wü blij dat de Graal ons helpt. WU danken U ervoor, wenschte de heer Vermeulen het curatorium geluk met dezen buitengewoon gewichtlgen dag, waarop we door de wijding van het hoogste kerkelUk gezag in dit bisdom een stap nader zUn gekomen tot ons ideaal: Katholiek van de wieg tot het graf. Spr. hoopt, dat het curato rium nog lang getuige mag zijn van den groei en den bloei van het Lyceum, waar de leerlingen worden toegerust met groote kennis en goede moraal. Spr. geeft de verzekering, dat de leeraren hun uiterste best zullen doen, dat later met trots op de leerlingen van dit Lyceum ge wezen kan worden. Als stoffelUk blUk namens de leeraren biedt spr. het curatorium een uit zes kronen bestaande verlichting van de aula aan, als een herinnering tevens aan de InwU- ding van het Lyceum door Mgr. Aengenent. (Applaus). Mr. W. geestig Volgende spr. was de heer Ir. Ph. Bosscher, voorzitter der Commissie van Toezicht op het M. O. Spr. herinnert aan het bekende gezegde, dat de oorlog van T0 door de Duitsche schoolmees ters is gewonnen. Misschien is het wel waar, maar in ieder geval geldt ook op meer vreed zaam gebied, dat de best onderlegde de beste resultaten bereikt. Doch hooger nog dan deze stoffelUke resultaten staan de cultureele goe deren. Door deze nieuwe school is Alkmaar weer een cultuur-lnstituut rijker geworden. Hoewel er tusschen de Commissie van Toe zicht en deze school maar weinig banden zUn zUn er tóch genoeg om namens de Commissie hartelUk geluk te wenschen. Spr. hoopt, dat het den Rector en zijn staf gegeven moge zijn in de toekomst een breeds schaar jongemenschen op te lelden, zóó, dat zü klaar zijn niet alleen in materieel opzicht, maar vooral cultureel. (Ap plaus). heeft hij zijn dadenrijk leven doorgebracht. Wj) moeten zijn werk voortzetten door de sluime rende katholieke krachten op te wekken. Met een herinnering aan het grafschrift van dezen grooten West-Fries, aldus luidende: J .Kloek In arbeid -. Trouw in waarheid Fier In oordeel Zijn volk tot heil Zijn God ter eere” Nadat dag had aula, strekte Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Haar lem’s sociale Bisschop, die de inwijding verrichtte- Hierna nam de president-curator van het R. K. Lyceum, de hoogeerw. Deken E. P. Rengs, het woord. Spr. begroette alle aanwezigen, in het bijzon der de kerkelijke en wereldlijke autoriteiten. Denkbaar is hij Zijn Hoogw. Excellentie den Bisschop voor de pas voltrokken plechtigheid der wijding en inzegening van school, leeraren en leerlingen. Door de H. Mis van deze ochtend is aller eerst dank gebracht aan God en Diens onmis bare Zegen afgesmeekt. Thans is het grootsche werk voltooid en is voldaan aan de wenschen en verlangens der Katholieken van Noordelijk Noord-Hollanu. Heel dit werk, het groeien en bloeien, is gesteld onder de bescherming van den Nederlandschen Heilige, Petrus Canlsius. Deze Noordhollandsche Katholieken zijn ech ter niet enkel hun Bisschop dankbaar, maar zjj durven hem ook gelukwenschen. Want zjj weten dat van den aanvang van Zijn episcopaat af, Mgr's eerste en grootste zorg is geweest: de jeugd. Daarom zal het hem zeker vreugde doen, dat nu boven het IJ zoo’n grootsche Kathollere Inrichting voor middelbaar onderwijs is ver rezen. Deze door allerlei omstandigheden ietwat verlate opening heeft toch dit voordeel, dat nu aanwezig is een volledig corps docenten, een eorps, dat zijn taak opvat niet als een beroep, maar als een roeping; dat hier staan een Ho tel leerlingen, die waardeeren de kosten en offers, welke voor hen gevergd worden. Dan heet spr. welkom den vertegenwoordiger der regeering. Spr. wenscht hier zijn diep ge voel van dankbaarheid te vertolken aan deze regeering, wier zeer bijzondere goedheid dit werk mogelijk maakte. Ook als Inspecteur van de Lycea verwelkomt en dankt spr. den heer v. Andel. Hartelijk wil spreker ook danken Burgemees ter en Wethouders van Alkmaar, wier Ijver en rechtvaardigheidszin Alkmaar maken tot een centrum op het gebied van onderwijs In Noord- Holland. Zij beseffen de waarheid, welke de Fransche dichter Jules Simon uitsprak, toen hü zeide, dat het volk met de beste scholen, ook het sterkste volk zou zijn. Zeer In het bijzonder dankt spr. den Bur gemeester voor zijn hartelijk meeleven met de tot standkomlng van deze school, voor zijn deelneming in het lief en leed dezer inrich ting. Met een geestige toespeling op de nieuwe Rochdale en Lyceum-brug, noemt spr. hem een „pontifex”, dat is in de oorspronkelijke betee kenis van het woord, een bruggenbouwer. Dank wil spr. brengen aan het bestuur der St. Josephvereenlging, die het initiatief nam tot de strekking van dit Lyceum, en het zoo lang gastvrijheid verleende. Ook aan de Commissie van bijstand, die door haar werken de zorgen, zoowel moreel als fi nancieel, zoozeer heeft verlicht. Vervolgens gedenkt spr. het vele wat de Pas toors en gemeentebesturen van sommige bui tengemeenten voor dit Lyceum deden en nog doen. Hij ziet in hun tegenwoordigheid hier een teeken van sympathie en een stilzwijgende toe zegging, dat zij ook in het vervolg daadwerke lijk de belangen van het Lyceum zullen be vorderen. Na nog dank te hebben gebracht aan archi tect. aannemers en allen, die aan den bouw gearbeid hebben, wendt spr. zich tot de ouders der leerlingen. Zjj zjjn nu gelukkig in de gelegenheid zich te overtuigen van de voor treffelijke wijze, waarop hun kinderen hier wor den verzorgd, geleld en opgevoed door rector en leeraren. Spr. vraagt de eendrachtige sa menwerking met dezen. Zich tot de leerlingen wendend, drukt de hoogeerw. spr. hen nog eens op het hart, dat al dit moois, al deze hooge belangstelling voor hen is, en dat zjj door hun gedrag en door hun Ijver toonen mogen, dit te waardeeren. Spr. eindigt met den wensch, dat deze stich ting moge blijven Alkmaar en Noord-Holland tot eer, Kerk en Staat tot heil. (Applaus.) De volledige vertoonlng van deze zoo bekende Opera op Dinsdag 13 December as. in 't Gul den Vlies mag Inderdaad het evenement In het Alkmaarsche muziekseizoen genoemd worden. Al mogen de vele liefhebbers In Alkmaar en Omstreken zich verheugen over ’t telkenjare in de Augustusmaand weerkeerende opera-con cert van de Italiaansche opera, een volledige ooera-voorstelling behoorde nog tot de uitzon deringen Er is hier gelukkig in den loop der Jaren een zeer groote belangstelling voor de Italiaansche zangers ontstaan, hetgeen ongetwijfeld voor een groot deel te danken is aan de zomertournee’s van de Ital. Onera Bil al die concerten hadden de Italianen oogenbllkkelUk de harten der toe hoorders gevangen in den ban van hun onover troffen bel canto. Telkens volle zalen, geestdrif tige luisteraars, zooals men zelden hier ziet. Ware stormen van applaus. luid geroep om toe- nummers vulden onafgebroken den tijd, als er niet werd gezongen. Waar er dus voor een opera-concert al zoo’n groote belangstelling bestaat, kan men er van overtuigd zijn, dat voor De Barbier van Se villa met solisten als Plccioli. Ferroni, SantiUnl. Fort. Archi. Spuarzlna en Uxa (dus een vol ledige ooera-voorstelling) de animo bijzonder groot zal zijn. Over de voorstelling op 3 Dec. in Rotterdam schrijft de Msb.: .Het is begrijpelijk, dat „in dien tijd” ge schreven kon worden, „waar was de kunst ge zelliger dan in de opera's van Rossini”? Het was in den tijd, dat men wat al te zeer over laden was geworden met grootsche pathos enz.. zoodat men aan de bron van „de gezellige kunst” behaag!like vergetelheid wilde drinken. Behaaglijk is Rossini's werk ongetwijfeld, maar kunstvol bovendien en geniaal in hooge mate, (vooral ie bedrijf) mede dank zij de innerlijke verwantschap hier en daar aan Mozart's cre aties. Geen wonder, dat de „Zwaan van Pesaro* de toovenaar met klanken, de muzikale wereld zoo heeft weten te boelen met zinnelijke bekoor lijkheid zijner Italiaansche melodieën. De „bar bier” is een uniek stuk werk, waarin muziek ge geven wordt, zoo weelderig en parelend als klin ken er zilverklokken onder t schuimend schen ken van bruisende champagne. De ouverture in potpourri vorm, waarin de meeste melodische deelen uit het werk handig gemoduleerd aaneengebonden zijn, blijft een prestatie van le kwaliteit, vooral als men ze onder Parenti’s vurige leiding hoort spelen op een wijze, die direct reeds een apart applaus moest doen opklinken. Dan die geniale le acte met de wereldbe roemde Figaro-aria welke door Plccioli onover trefbaar muzikaal gezongen werd, gelijk heel z'n entree in 1 iets heel bijzonders was. Met Luigi Fort, die degen, strik en man tel van graaf Almaviva droeg en heerlijk zingt, bracht hU menig fraai moment. Het was weer een pracht-duo. Overigens had men voor elke partij van dit bü uitstek komische werk wel de zeer geëigende krachten uitgezócht. Ferroni. de daverende bas. combineerde zich uitstekend als Don Basilio met de oerkomische figuur, die de rüke bariton van Bantolinl aan Don Bartolo wist te geven. Muzikaal zoowel als scenisch waren deze twee flrst-class-krachten heel den avond uitstekend op dreef, terwül de heldere bariton van Plccioli en het losse spel van dezen Flgari telkens verrassende wendingen bracht Blgnorino Archi zong de coloratuurrijke Rosina-partü bijna steeds onberispelük. Squ- arzina gaf het Berta-rolletje het cachet, dat zü zoo goed aan elke haar toevertrouwde rol weet te bezorgen. Er waren „open doekjes" genoeg. Geen won der; de uitvoering was model. HartelUk applaus voor het orkest, dat onder Parent! de prachtige partituur glanzend verklankte. De regie deed menig detail op verrassende wijze naar voren komen. Het publiek was in grooten getale op gekomen en natuuslük enthousiast." dat met het Lyceum overeenkomst heeft, om dat beide de wetenschap dienen, die -paralel loopt; al gaat het Lyceumprogram iets verder. Namens het curatorium wenscht spr. het Ly- ceumbestuur geluk, daarbij mededeelende, dat het curatorium van het Gymnasium het Prijs zou stellen ook een stoffelUk belangstelling te mogen geven. Doch er zün ook verschillen tusschen dit Lyceum en het Gymnasium; o.a. een verschil in strekking; het zou daarom kunnen zün dat dat verschil zou leiden tot moellükhedenspr. hoopt echter dat dat niet het gevolg zal zün; en de persoon van den rector, met wien spr. steeds aangenaam heeft samengewerkt, is spr. daarvoor een waarborg. Als die moellükheden er zouden komen, dan zou een van beiden of zouden belde beneden hun fcak blüven. Wanneer men in een cirkel staat met de ruggen naar het middenpunt, dan zün elkan ders gezichtspunten ver van elkaar verwijderd; staat men echter naar het middenpunt ge keerd, dan hebben allen hetzelfde doel en komt men tot de conclusie dat men niet zoover van elkaar staat. Spr. zou willen eindigen met de spreuk, die spr. lange jaren heeft bezield en die boven de poort van de Utrechtsche academie staat: Nascitur ex varils radiis lux Candida sous; artlbus ex varils unica fax radlat, Uit ver schillende gekleurde stralen wordt het klare licht der zon geboren; dat uit de verschillende wetenschappen de eenige toorts strale. plaus). dat U het Lyceum ook open hebt willen stellen voor de meisjes; U zult daar nooit spüt van hebben. (Applaus) De heer E. Koning Jr. zag deze plechtige ingebruikneming van het Lyceum als een tweede victorie, die van Alkmaar uitging; maar een victorie die een verdragender en eclatanter feit is dan de victorie van 1573. WU studenten, aldus spr., begrijpen ten volle de beteekenis van het feit, dat Noordelük Noord-Holland zün eerste middelbare R.K. onderwüslnrlchtlng heeft. WU danken U Mgr. voor Uw aanwezigheid, die voor ons een aansporing zal zün door te gaan op ons doel af: Katholieken van de daad te zün, waarop men kan bouwen. Als stoffelUk blük van waardeering bood spr. namens de studenten een tooneelgordün voor de aula asm. (Applaus). Na de plechtige intruding van het nieuwe R. K. Lyceum te Alkmaar, werd ook het woord gevoerd door Z. R. Exc. Mgr. J. D. J- Aengenent. die begon met eraan te herinneren, dat het in een jaar rijd de tweede keer was, dat Z. H. Exc. ultgenoodigd was naar Alkmaar te komen om een gebouw in te wüden, dat voor de opvoeding tan de jeugd bestemd was. De eerste keer was dat 10 December 1931, toen hU het Alkmaarsche Graalhuis inzegende, wüdlng van minlcuekerk; van het De burgemeester van Alkmaar, Mr. W. O. Wendelaar sprak er allereerst namens het ge meentebestuur zün verheugenis over uit, dat De Inspecteur voor het Lyceum-Onderwüs, de heer J. v. Andel, begon met mede te deelen dat Z. Exc. de Minister van Onderwüs, Kun sten en Wetenschappen wegens ambtsbezig heden verhinderd was aanwezig te zün, maar toch hartelUk belang stelt, met wat hier is ge schied. Namens den Minister wenscht spr. cu ratorium en leerlingen van harte geluk met de in gebruikneming van dit lyceum. De overheid van ons land verheugt zich er over als een nieuwe school wordt in gebruik genomen. De door den H. E. Deken uitgesproken waardee ring aan het adres van de Regeering zal spr. overbrengen. Als Inspecteur voor het Lyceumortderwüs acht spr. het zich een voorrecht hier enkele woor den te mogen spreken. Zün werkzaamheden zullen door zoo’n goed geoutilleerde Inrichting niet verzwaard worden. Spr. wenscht het bestuur er mede geluk, dat het nog met behulp van de Regeering er in ge slaagd is zoo’n school te stichten; voor hen, die dit nu nog zouden verlangen, zou dat veel moeilüker zün. Spr. hoopt, dat dit gebouw Ja renlang mag duren en dat het tot een goed Lyceum zal uitgroeien: spr. heeft daar ver trouwen in, omdat hü weet dat de leeraren hun beroep zien als een roeping en ook de leerlin gen van die gedachte doordrongen zün. Daar door komt het onderwüs op een hooger plan en zal deze school in Alkmaar en in 1 land een goeden klank hebben. De katholieken hebben hun eigen lyceum; als men zelf op een andere basis staat, kon men zich Indenken, dat anderen een eigen school op eigen fundament willen hebben. Spr. ein digt met den wensch, dat het Lyceum een lange reeks van jaren voor een groot aantal leerlingen in geestelük en stoffelUk opzicht een zegen moge zün. (Applaus). Wendelaar, door deken Rengs „pontifex” (bruggenbouwer) genoemd. alleen daarom, ook om de innerlüke beteekenis dat aan de Alkmaarsche jeugd zoo’n gebouw gegeven is, wenscht spr. het curatorium geluk. Omdat Alkmaar een centrum van Noord-Hol land is, juichen wü het toe, dat het in Alk maar gesticht is. WU zouden in onze taak tekort geschoten zün als we niet hadden meegewerkt; het ideaal van het gemeentebestuur is, zooveel mo gelük goede scholen te hebben naar een zoo verfUnd mogelUke differentiatie. Omdat de be hoeften van de menschen op onderwüsgebied zoozeer ulteenloopen, moet in deze behoefte zooveel mogelük worden voorzien, door een zoo groot mogelUke differentiatie. De inwüdlng van het Lyceum brengt ons nader tot dit ideaal; A'kmaar de dienaresse van het onderwüs in Ncord-Hclland Spr. is e-kentelük voor dfe hem door den H. E. Deken gegeven eeretitel van pontifex bruggemaker; maar wil dat verklaren ir. over- Or ach teil; ken zin; bruggenbouwer in geestelli- ken zin; tot zün groot genoegen ziet Spr., dat verschillende deelen der bevolking tot elkaar komen. Spr. herinnert er in dit verband aan, dat de leider van de SD.AJ>. spr. bü een andere ge legenheid ook een bruggenbouwer noemde; daarom frappeerde spr. Juist zoo die opmerking van den deken. Na deze woorden uit het goede hart van het gemeentebestuur wil spr. zün gelukwensch aan bieden als voorzitter van het curatorium van De Rector vah het Lyceum, drs. M. v. d. Weyst, was de volgende spreker. Hü achtte het moei- lük na al het gesprokene nog veel nleuwfe naar voren te brengen. Er is echter een woord, dat niet vaak genoeg hier herhaald kan worden en dat woord is: dank. Dank wil spr. brengen aan den Bisschop en aan allen, die door hun hulp en advies spr. in zün moellUke taak hebben bUgestaan. Het Lyceum is een nog nieuwe richting in het onderwüs, die slechts bestaan kan, dank zü een milde toepassing der wetten. Nu hebben de Lycea een eigen Inspecteur en dat wettigt de hoop, dat deze vorm van onderwüs ook spoedig wettelük erkend zal zün. Spr. dankt den heer Inspecteur hartelUk voor wat hü tot heden voor deze school reeds gedaan heeft. Ook dankt hü zün collega's rector en direc teuren van andere onderwijsinrichtingen hier ter stede. Hun bereidwilligheid, raad en op bouwende crltlek hebben spr. in alle opzichten geholpen. HU hoopt dan ook. dat tusschen hen nooit eenige schün van rivaliteit zou ontstaan. Ook verheugt spr. zich, dat door de zoo lang uitgestelde opening nu zooveel ouders aanwezig kunnen zün, en dankt voor de groote medewer king, welke de school van hen mag ondervinden. Ook herinnert hü aan de opoffering der Eerw Broeders, die eenige jaren het beste van hun school afstanden aan bet Lyceum. Ter vervanging van den heer J. Rab, op ver zoek eervol ontslagen, is tot brigade-comman dant der RUksveldwacht benoemd majoor A- Plut, werkzaam asm de Politieschool te Amster dam. De heer Rab ontving van zün collega's uit de brigade als souvenir een fraaien wandel stok die werd aangeboden door brigadier Talsma uit Schermerhorn. dit gebouw is tot stand gekomen, op een plaats waar het een voorname stempel op 'zün om geving drukt. Ook de burgers zün er mee in- yenomen, dat Alkmaar weer een sieraad en aantrekkeUJkheid rijker is geworden. Doch niet bü gelegenheid van dc het nieuwe altaar in de St. Do thans is het voor de inwüdlng R. K Lyceum, ook een gebouw voor de opvoeding van de katholieke jeugd. Gij hebt mü vandaag aldus Mgr. zoo veel woorden van dank gebracht, omdat ik hier in uw midden ben gekomen; maar ik van mün kant voel veel meer behoefte u geeete- lükheid van Katholiek Alkmaar en omgeving voor alles, wat u doet in het belang van de jeugd. mannelUke en vrouwelüke te danken. Met groot genoegen ben ik naar Alkmaar gekomen om u hulde en dlepgevoelden dank te brengen; èn de geestelUkheid van Alkmaar en èn den dierbaren katholieken van omdat gü door de totstandkoming het Graalhuis en dit Lyceumgebouw ge toond hebt het diep besef en de innige o«r- tuiging te hebben, dat men voor de jeugd niet genoeg kan doen. OU weet het reeds,, dat gü door dat heerlijk besef geheel en al aan mün züde staat. WU moeten ons voor onze vrouwelüke en mannelüke jeugd offers getroosten; ook veel financleele offers. Ik weet dat de Alkmaarsche katholieken bezield zün met geestdrift om ons idelaal te verwezenlüken. alles wat mogelük is te doen voor onze vrouwelüke en mannelüke jeugd. Ik onderschrüf de woorden van den H. E. Deken: deze dag is ook voor u een dag waar mee ik u gelukwensch. Omdat ik nu voor de katholieken van Noord-Holland volkomen ge rust kan zün; omdat wü voor de toekomst vei lig kunnen zün en omdat het R. K. Geloof en de Godsdienstzin in de levenspractük hier zul len blüven bloeien en hopelük nog krachtiger als tot nu toe. De opvoeding van onze jeugd moet zün ka tholiek; zuiver principieel katholiek, van de k bewaarschool tot de Universlteltdat geldt ook sterk voor de Jaren van het Middelbaar en voorbereidend Hooger OnderwUs; dan komt de jeugd op een leeftUd, waarop verstand en wil een bü^ondere vorming noodlg hebben: zooals mej. Van Dük zei, zün dit de moellükste jaren; tigste et feest der inwüdlng en plechtige inge bruikneming van het R. K. Lyceum be gon reeds in de vroege morgenuren, toen - in de St. Laurentiuskerk door den hoogeerw. heer Deken Rengs een H. Mis van dankbaar heid werd opgedragen in tegenwoordigheid van curatorium, leeraren en leeraressen en leerlin gen. Allen naderden ter H. TafeL *s Middags te twee uur begonnen de inwü- dingsplechttgheden. Even voor dit uur arriveer de Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. J. D. J. Aen genent per auto aan den ingang van het ge bouw. Zegenend trad Monseigneur tusschen de in haag opgestelde leerlingen door naar het hoofdgebouw. Hier werden de aanwezigen, cu ratorium en leeraren, aan Mgr. voorgesteld. Daarna begonnen de inwüdlngsplechtlghe- den, waarbü de Bisschop geassisteerd werd door den hoogeerw. Deken Rengs, de zeereerw. Pas toors L. Blesta en A. Baetsen, Rector J. Fllbry en de weleerw. kapelaans Persoon en de Wit. Biddend en zingend trok men in processie langs het gebouw aan de buitenzüde en daarna werd de lange tocht langs de verschillende lo kalen ondernomen. Door alle aanwezigen wer den deze zinrüke plechtigheden met de groot ste aandacht gevolgd. Hierna begpf men zich naar de groote aula, die geheel bezet was met genoodlgden en leer lingen. Hier waren o.m. tegenwoordig de In specteur van de Ned. Lycea, de heer J. van Andel, het voltallig college van B. en W. en de Gemeente-secretaris en meerdere raads leden; de rector van het Gymnasium Dr. J. Hemelrijk, de directeuren van HKB. en Han- delsschool, resp. de heeren Drs. J. H. Massink en Dr. J. Postma, de z.eerw. Reet. Pater A. Vlaar O.EBA., rector van het R. K. Lyceum te Over- veen. de commissie van toezicht op het M.O., voorzitter en secretaris van de K. v. K., Ir. A. Roebroeck, direct. Wleringermeer en vele z_eerw heeren Pastoors en heeren Burgemeesters uit buitengemeenten. Verder de leeraren met hun dames en zeer vele ouders van leerlingen; ook de leerlingen waren aanwezig. Onder applaus kwam Mgr. AeBgenent de aula binnen, waarna hü op het podium temidden van de hooge gasten en het curatorium plaats nam. Door de melsjes-lycelsten werd Mgr. een wel- komstcantate toegezongen. mogen het ook. zooals zü zei de pret- jaren zün; ook de heer Koning. die sprak namens de mannelüke studenten, toon de te begrijpen, dat zü hier hun moellükste Jaren doormaken. De jeugd komt hier in een levenstüd, waar in zü vragen en antwoorden naar voren bren gen. waaraan zü vroeger nooit gedacht heb ben; waarin hart en wil neigingen krüjen. die hen vroeger riet bekend waren. Het Lyceum is daarom van groote beteeke nis. omdat deze jaren zoo moellük zün. Ik ver heug mü er daarom zoo over, dat het Lyceum op zoo zuiver prlnclpleelen grondslag staat. Ik heb er vertrouwen in. omdat ik weet, dat de rector bezield is met heerlüke idealen voor de vorming van hen die aan hem zün toever trouwd en omdat ik weet, dat zün staf van leeraren van dezelfde idealen bezield zün. Het kan niet anders, of Ik moet zoo met de groot ste vreugde de toekomst tegemoet zien. Ik wil dan eindigen met Gods Zegen te vragen voor alt gebouw en den wensch uit te spreken, dat door de medewerking van rector en leeraren de liefde Gods in de harten van jongens en meisjes steeds meer en meer mag ontvlam men. (applaus). De Hoogeerw. Deken dankt ten slotte allen voor hun woorden en de aangeboden cadeaux. Als deze verlichting niet geschonken was, zat men nu in donker, want er was geen geld meer om de aula behoorlük te verlichten. Men meene dus niet, dat nu dit gebouw rr eenmaal Is, het curatorium uit de zorg Is. In tegendeel. die worden nog immer zwaarder. De regeering vergoedt slechts 80 pet. der sa larissen en exploitatiekosten. Daarom vraagt spr. den steun van allen, particulieren, zoowel als gemeentebesturen. Deze laatsten. om door een subsidie voor leerlingen uit hun gemeente, de zware lasten te helpen verlichten. Mgr. de leerlingen nog een vrüen toegezegd, verliet het gezelschap de om onder deskundig geleide het ultge- gebouw te bezichtigen en eenige ver- verschlngen te gebruiken. Vermelden we nog, dat tusschen de verschil lende redevoeringen In. een jongens- en meis jeskoortje eenige gezangen ten gehoore bracht.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 12