s ONS BLAD Londen solidair met Parijs VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS I sch ER ER Het nieuws van heden Aziatisch hanengevecht te Genève Sa Ping Wen naar Genève Treedt Strasser af? Von Neurath stelt twee vragen s V. ULTIMATUM AAN PERZIE WALLSTREET TEVREDEN VOORKEURBEHANDELING AFGESLAGEN DE BAROMETER JOH. LAUWERS és VRIJDAG 9 DECEMBER 1932 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 61 ~l WOORDEN EN FEITEN Initiatief van Nederland ter Averescoe ineengezakt Stakingsactie in Spanje Vandaag de beslissing Meteoorsteen vernielt fabriek Amerika’» nieuwe nota Steun Bulgarije voor MacDonald-H erriot c d Schelde-tunnel geopend te Antwerpen Hij krijgt drie weken ziekteverlof Merkwaardige kruiser- bewegingen Niets besloten, zegt Chamberlain Inzake de annuleering der Anglo- Persian-concessie Over de berichten, dat Engeland zal betalen Wordt de rechtsgelijkheid prac tise h toegepast? Wil Frank rijk algemeene ont wapening? DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Aanslag op kroonprins Michael? al. CH Woensdagmorgen heeft op de groote fabriek te Premnitz van de I. G. Farben-Industrie een hevige ontploffing plaats gehad, waarbij tien arbeiders werden gedood en verscheidene zwaar gewond. Onze foto geeft de plaats van het ongeluk weer Hij zou wegens ernstig conflict met Hitler al zijn functies neerleggen I hij wil Engeland betaalt Amerika waar- schynlyk in goud. Lausanne voorloopig gered païciot 3 ALKMAAR Scheerkwasten en ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Volkenbond scommissie naar Sofia N00RD-H0LL ANDSCB DAGBLAD an in Spanje. Te Gijon lift voor voetgangers te Antwerpen aar op end. (United Press). AAAJt l (United Press.) (United Press) ling In Gijon, de havenstad aan de Golf van Bis- wor- het ontwapepingsprobleem ■■■SS* MAA8 Scheerzeep ministers ta van zfjde hieromtrent ISSSC» ru L 324 ICIER f f 0.1» 0.50 Toen Neville Chamberlain heden in Londen aankwam, verklaarde hij dat Engeland nog geen beslissing had genomen, of het op 15 De cember zou betalen. 2. Sluit de clausule in de Fransche formulee- ring, ..het systeem, dat veiligheid voor alle na ties zou brengen”, ook dat element van veilig heid in. dat in een algemeene ontwapening ligt, zooals dat op een vroegere vergadering van de Assemblée is erkend? J De nieuwe brand op de „F. C. Hooft”. Opheffing rechtbanken, kantongerechten enz.; Minister Donner tot concessies bereid. De Keulsche zesdaagache door Richli en Broe- cardo gewonnen. Scheldetunnel geopend. Loonverlaging aangekondigd bij de Tilburgsche Woltabrieken. BRUSSEL. 8 Dec. (V. D.) Van welingelichte zijde wordt verklaard, dat België zijn schul denbetaling van 15 December in geen geval zal verrichten, ook al zouden Frankrijk en Enge land betalen. BUENOS AIRES, 8 Dec. (Per telefoon). Een geweldige meteoorsteen is terechtgekomen in de stad Gualeguay (Entre-rios) met donderend ge weld: een fabrieksgebouw werd volkomen ver woest. Het gevaarte boorde zich 2 meter diep in den grond. Neurath stelt twee vragen ten aanzien der ge- lUkgerechtigdheldskwestie. Hoogste stand op Vrijdag 8 uur vjb. 711 Stilstand LF- loorscM each. tde der behoeft ta igge». NUT f met iAR 0.35 1.00 0.40 1.10 1.00 0.50 030 0.30 0 25 0.35 0.35 0.40 0.15 0.15 0.30 neer R. S3 1. Zal het beginsel van de gelijkgerechtigdheid in de komende ontwapenlngsovereenkomst in leder opzicht practlsche toepassing vinden en zal het in overeenstemming daarmee het uit gangspunt vormen voor de onderhandellngen ter ontwapeningsconferentie ten opzichte van de ontwapende staten? NEW.-YORK. 8 Dec. (Per telefoon). De be richten uit Parijs, volgens welke Macdonald Herriot op de hoogte heeft gesteld van Enge- land’s besluit, om op 15 December punctueel te betalen, heeft in New-Yorksche bank- en beurskringen diepen indruk gemaakt. Alge meen wordt Engelands besluit beschouwd als een belangrijke mijlpaal op den weg naar her stel. Op de effectenmarkt veroorzaakten bo vengenoemde berichten een korte hausse, ter wijl op de beurs Amerikaansche staatspapieren een recordhoogte voor dit Jaar bereikten. Te Washington is de nieuwe Poolsche nota gearriveerd, die vandaag of morgen zal wor den overhandigd. LONDEN, 8 Dec. (Per telefoon). Een Engelsch ultimatum inzake het conflict met de Anglo- Perstan Oilcompany is, naar onderstaatssecreta ris Eden in het Lagerhuis mededeelde, thans aan de Perzische regeering overhandigd. Na voorlezing van Perzië's antwoord op de krachtige nota van Engeland, waarin er bij Te heran op aangedrongen werd, de petroleum- concessle te laten voortbestaan, verklaarde Eden verder dat Perzië in het thans overhan digde ultimatum wordt uitgenoodlgd. vóór 15 December de annuleering der petroleumconces- sie terug te nemen, daar Engeland zich anders zou beroepen op 't Hof van Arbitrage te 's Gra- venhage. Naar verder uit Karachle (Br. Indlë) wordt geseind, bevindt de Engelsche kruiser „Haw kins", naar uit betrouwbare bron verluidt, op weg naar de Perzische golf. De kruiser „Enter prise” liep heden de haven van Karachle bin nen. terwijl de kruiser ..Emerald” bevel ont vangen he-ft. zijn Kerstmis naar Calcutta af te lasten en in Bombay te blijven. Het Kerstverlof van alle officieren van den kruiser is Injttrokken. Algemeen gelooft men, dat de bewegingen der kruisers verband houden met het conflict om de Anglo Persian Olieconcessles. In officieele kringen onthoudt men zich ech ter van elke uitlating. Certificaten verkrijgbaar voor den nitvoer van zeevisch. LONDEN. 8 Dec. (V. D.) De correspondent te Boekarest van de „Daily Express" meldt aan zijn blad, dat de politie een complot heeft ont dekt, waarin men een aanslag op het leven van den Jeugdigen kroonprins Mlchaël. den zoon van Konlng Carol en Prinses Helena, meent te zien In den tuin van de school, oie kroonprins Michaël bezoekt, werden eenlge bommen gevonden, die verwijderd konden den vóór zij schade konden aanrichten. De Tweede Kamer heeft de begroeting van Binnenlandsche Zaken goedgekeurd. Burgers en Co's Bank failliet verklaard. De Amerikaansche regeering erkent de moei lijkheden, welke aan een transfer verbonden zijn. Zij vertrouwt er op, dat het congres elk verstandig verzoek der Britsche regeering zal evérwegen. dat de op 15 December vervallend^ betaling zou kunnen verlichten. De stakingsactie alles sUL BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar r f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem A ms te rdamsche vonnissen <e- PARIJS, 8 Dec. (Reuter) Aangezien Mac Donald een zware kou heeft gevat, hadden de besprekingen tusschen den Britschen premier en Herriot over de diverse financieele proble men in het Engelsche gezantschapsgebouw plaats. Na afloop werd het volgende officieele communiqué gepubliceerd; aan de conferentie geenerlei waarde en doel. Want de Duitsche gedelegeerden zouden nooit «•eten, of de ter conferentie bereikte oplossingen ook voor Duitschland zouden gelden. Ten opzichte van de tweede vraag verklaarde Von Neurath, dat zjj niet verkeerd kon worden uitgelegd. H(j neemt aan, dat de in de verkla ring van Herriot vermelde veiligheid ook die veiligheid tknvat. die door een algemeene ont wapening zou worden bewerkt, maar hy wil een uitdrukkelijke bevestiging van zijn opvat ting hebben. Verder verlangde de buitsche minister op heldering over de opvatting van het veiligheids systeem, waarvan de Franschf verklaring mel ding maakt. Over de door Duitschland voorge stelde deskundigencommissie /is niet gesproken, daar de instelling van een dergelijke commissie afhankelijk is van de beantwoording der Duit sche vragen. Hierover wordt morgen gedebat teerd. Het onderhoud, dat plaats vond in de parti culiere vertrekken van het secretariaat, duurde slechts een uur. -- -en den voortduren- den last, welke door den bewapeningswedloop op de geheele wereld wordt gelegd. Wij (Amerikanen) kunnen niet aanvaarden de caje, is de staking algemeen. De zaken-men- schen hebben hun deuren gesloten, geen enkele vlsschersboot vaart uit. de bladen kunnen niet verschijnen. De openbare gebouwen worden door de politie bewaakt, het verkeer Is volkomen stil gelegd. Stormtroepen zijn per auto gearriveerd, doch tot dusver heerscht In de stad algeheele kalmte. Deze beide vragen waren schriftelijk geformu leerd en zijn door Von Neurath in het Engelsch voorgelezen. Er volgde geen debat. De vertegen woordigers der andere mogendheden verklaar den, de Duitsche vragen aan een uitgebreid on derzoek te moeten onderwerpen en vermoedeljjk in de zitting van Vrijdag hun standpunt bekend te zullen maken. Paul Boncour verklaarde bo vendien, dat Herriot de gelijkgerechtlgdheids- formule persoonlijk had opgesteld en dat hij derhalve het bepalen van een standpunt nopens de Duitsche vragen aan den ministerpresident moest overlaten. Daarna lichtte Von Neufath de vragen mon deling toe. In verband met de eerste vraag zei. de hij, dat de uiting in de Fransche formule, dat de gelijkgerechtigdheid een der dbelelnden der ontwapeningsconferentie moet zijn, tot mis verstand aanleiding kon geven. Daarmee wordt alleen een grondregel opgesteld, maar geen ga rantie voor een volledige uitwerking van dezen grondregel In alle problemen van ontwapening. Het is voor hem van groot belang, duidelijk te weten, dat de ontwapeningsconvenlle In deze practlsche toepassing zal voorzien. Daarom is het noodzakelljk, dat bij de besprekingen de ge lijkgerechtigdheid tot uitgangspunt wordt ge nomen. Zoolang deze vraag niet positief Is be antwoord. heeft het deelnemen van Duitschland BERLIJN. 8 Dec. (VB.) De „Taegliche Rund schau” meldt onder den titel „Gregor Strasser treedt af", dat de leider der rijksorganlsatie van de N.S.D.A.P.. het Rijksdaglid Gregor Stras ser, al zijn partjjfuncties heeft neergelegd en ook zjjn mandaat als Rijksdagafgevaardigde ter beschikking zal stellen. Gregor Strasser blijft lid der party. Het aftreden van Strasser is Don derdagmiddag aan Hitler medegedeeld. Gregor Strasser heeft zijn motieven In een uitvoerig schryven uiteengezet, waarby hy zich allereerst keert tegen het standpunt, dat Hitler by de laatste bespreking met de afgevaardigden der party te Beriyn heeft Ingenomen. Hitler zou by Vaz Dias maakt uit het officieele communi qué op, dat het Fransche voorstel, een beroep te doen op het Internationale Hof van Ar bitrage, by MacDonald geen steun heeft ge vonden. Veeleer neemt men aan. dat de En gelsche regeering op 15 December zal betalen, zoodat ook Frankryk daartoe noodzakelijker wijze sou moeten overgaan. in onderhandellngen met China, onder het toe zicht van den Volkenbond. Zooals nfen weet, is Japan wel voor rechtstreeksche onderhandelin- gen met China, buiten den Volkenbond, te vin den. terwyi China alleen mét den Volkenbond zich aan besprekingen met Japan wil wagen, en dan nog onder het noodige voorbehoud. Prof. Moresco's denkbeeld berust dus wel op een vernuftige compromisconstructie, maar het is de vraag, of behalve de tegenover elkander staande partyen ook de groote mogendheden met dit denkbeeld zullen instemmen. Vergeiykt men de houding van den Japanschen gedele geerde In de Assemblée met die, welke hij in den Raad aannam, dan moet men erkennen, dat deze ietwat milder schynt geworden. Hy vond zelfs woorden van lof voor de Volken- bondsbemoeiingen, welke een openlyken en offlclëelen oorlog tusschen China en Japan zouden hebben voorkomen. Maar dit klinkt wel ietwat wonderiyk, nu uit Mandsjoekwó de be richten blnnenstroomen. die van een massale nederlaag en vlucht der Chineesche vrUscharen en een éclatant succes der Japansche en Mandsjoekwosche troepen verhalen. Het is merkwaardig, dat Japan te Genève zich steeds inschlkkeiyker en gematigder toont, naarmate zjjn geweldpolitiek in het Verre Oosten meer feiteiyke successen boekt. Tegen Aziatische mooi-pratery heeft Japan biykbaar niet het minste bezwaar, zoo lang de ..faits accomplis” alle daaruit vloortvloelende consequenties on- mogeiyk maken. Prof. Moresco moge slim zyn, de Japanner Is het niet minder. MOSKOU, 8 Dec. (Per telefoon). De geïnter neerde Chineesche generaal Sa Ping WeA h^eft van de Sovjet-regeerlng verlof ontvangen, In ge zelschap van de hooge officieren van zyn staf over Siberië naar Europa te reizen. Men ver moedt dat hy naar Genève zal gaan, om daar op diplomatiek gebied dep stryd voort te zet ten. waarin hy op het slagveld de nederlaag heeft geleden. De berichten als zou generaal Ma zich onder het gevolg van Sa Ping Wan bevinden, worden officieel tegengesproken. De byna 4000 man tellende Chineesche troe len, die over de Siberische grens zyn gevlucht, gillen, volgens hun eigen wensch in de Sovjet unie biyven; de regeering is voornemens hen te werk te stellen by de beraamde bouw-werk- saamheden In Oost-Slberië. Uit Sjannalkwang wordt gemeld, dat de Ja panners een luchtaanval hebben ondernomen op het hoofdkwartier van generaal Tsjang-tien- tsi, aanvoerder van Chineesche vryscharen. (United Press) in uw nota vervatte conclusies, dat de door Ame rika destyds verstrekte leenlngen uitsluitend uit gaven voor vernieling vertegenwoordigen; dat de afbetalingen dezer leenlngen In groote mate schuld zyn van de werelddepressie en van de goudconcentratle In Amerika; dat de schrap ping der schulden een essentleele voorwaarde is voor het herstel der wereld. Immers talrijke vóór en in hoofdzaak alle na den wapenstil stand verstrekte leenlngen waren niet voor ver- nielingsdoeleinden bestemd; niet meer dan een derde werd uitgegeven voor munitie, terwyi veel van de geleende sommen werd besteed aan le vensmiddelen, tabak, katoen, enz. Een groot gedeelte van de levensmiddelen, ta bak, katoen en andere benoodigdheden, die op crediet gekocht waren, werden in sommige ge vallen door de regeeringen verkocht ten behoeve der eigen burgeriyke bevolking. De opbrengst vloeide dan in de schatkisten der debiteurstaten. By het onderzoek van het schuldenvraag stuk dienen tastbare compensaties voor -Je Amerikaansche landbouw- en Industrieproduc ten te worden overwogen. De Engelsche op vatting dat het Initiatief voor de herstelrege- ling van Lausanne met Instemming der Ame rikaansche regeering Is aangenomen, Is onjuist-. GENÈVE, 8 Dec. (V. D.) In de byeenkomst van de vertegenwoordigers der vpf groote mo gendheden. die hedenmiddag werd gehouden, heeft de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken von Neurath, verklaard, dat hy allereerst een bevredigende opheldering verlangt over de twee volgende punten: De ..Tribune”-zaak voor het Gerechtshofbevestiging der eischt. „De belde regeeringen hebben elkaar Inge licht over de openbare meenlng in Engeland en Frankryk. By deze zeer diepgaande ge dachtenwisseling hebben zy verder haar positie ten opzichte van het accoord van Lausanne besproken, alsmede de moeliykheden die zyn ontstaan door het vervallen der termynen van 15 December, zy hebben zich echter volledige vryheld van handelen voorbehouden en uit drukking gegeven aan haar vasten wil, te biy- ven streven naar een internationale samen werking, ten einde te komen tot maatrege'en, die de saneerlng van de wereldeconomie be vorderen.” Reuter heeft verder na de Fransch-Engel- sche schuldenbesprekingen exclusief vernomen, dat het volgende is vastgesteld: 1. De overeenkomsten van Lausanne zullen van kracht biyven, onafhankeiyk van de be taling van 15 December, en zullen slechts nie tig worden verklaard, indien geen bevredigend accoord met Amerika wordt gesloten. 2. De Britsche regeering heeft nog geen defi nitief besluit genomen ten aanzien van de be taling van de schulden op 15 December, doch ongetwyield zal deze geheel In goud worden voldaan. By zyn vertrek naar Londén verklaarde Ne ville Chamberlain zeer voldaan te zyn. In den loop van zyn onderhoud met Mac Donald heeft Herriot dezen verder zyn leven- digen dank uitgesproken voor bet gebaar der Britsche regeering, die de voorkeursbehande ling, welke Amerika haar voor de op 15 De cember vervallende termynbetaltng heeft aan geboden, heeft geweigerd en die haar 'Voort durende bezorgdheid heeft getoond, om niets te doen en niets te aanvaarden, dat Frankrijk in een nadeellge positie zou kunnen brengen MacDonald vertrok 's avonds om 730 uur weer naar Genève. en aanzien van 1 Chineesch-Japansch con flict verkeert Nederland onder de Kleine Acht in "n geheel uitzonderiyke positie, niet alleen omdat Nederland als koloniale mogend heid groote belangen in het Verre Oosten bezit, maar ook omdat het als onderteekenaar van het Negen-Mogendheden-Verdrag méér dan zyn geestverwanten gebonden is. De Nederlandsche gedelegeerde prof. Moresco heeft hier ook uit- drukkeiyk opgewezen, toen de Kleine Acht zich over het conflict en een eventueele gemeen- ■chappeiyke houding tegenover Japan beraadde. Gezien deze uitzonderiyke positie schynt prof. Moresco het dan ook het beste te hebben geoordeeld, zelf het initiatief te nemen tot een resolutie, welke in geen enkel opzicht met Nederlands speciale plaats In deze aangelegen heid strydt. Naar verluidt, zou hy een ver- zoeningscommlssi^jn het leven willen roepen, waarin ^behalve vertegenwoordigers van de onderteekènaars van het negen-mogendheden- verdrag, ook die van Sovjet-Rusland zouden moeten zitting nemen, terwyi het voorzitter schap door Paul Hymans zou moeten worden bekleed. Het doel van deze verzoeningscom missie zou zUn. Japan zydelings te betrekken die gelegenheid critiek hebben geoefend op den ouden medestryder en slechts zyn eigen per soon in het middenpunt hebben geplaatst voor het verdere politieke gebeuren in Duitschland. Voorts zou Strasser hebben verklaard, dat hy de impasse, waarin de party is geraakt en de exclusiviteit, waarmede in de afgeloopen magfe- den de politiek is gevoerd, niet langer wenscht te volgen. Hy heeft zyn teak in de party steeds slechts kunnen zien in het tot den staat samen brengen van de breede massa der boeren, em ployés en arbeiders en wel op de basis van een Dultsch socialisme. Strasser zou zich, volgens het blad, in het geheim naar een Kurort hebben begeven. Door den nat.-soc. persdienst wordt gemeld, dat Hitler aan Gregor Strasser drie weken ziek teverlof heeft toegestaan en dat alle verdere geruchten onjuist zyn. LONDEN, 8 Dec. (Reuter) Het Amerikaan sche antwoord op de tweede Britsche schul dennota is heden te Londen ontvangen en on- middeliyk ter kennis van de ministers ge bracht. In de nota wordt vooreerst verklaard, dat de Amerikaansche regeering de Engelsche no- 1 December met de grootste zorgvul digheid heeft onderzocht. Welke rol de schul denbetalingen in de economische geschiedenis van na den oorlog ook mogen hebben ge speeld, klaarbiykeiyk is Bat haar gewicht zwaarder drukt onder de huidige werelddepres sie gepaard gaande met sterke prysdallng en dat deze betalingen duideiyk verband houden met het vraagstuk van wederopleving, waarby het Amerikaansche en Britsche volk zooleyen- dig geïnteresseerd zyn. De president der V. 8. te bereid op alle ge schikt lykende manieren in samenwerking met de Britscne regeeering de geheele situatie te bestudeeren en te onderzoeken, welke middelen zouden kunnen worden aangewend, om een herstel van de stabiliteit van valuta's en koer sen een opleving van den handel en een sty- ging der prijzen te bewerkstelligen. Een derge- iyk onderzoek sluit geen schuldenschrapping in zich, oy (Engeland) begrijpt, dat het vraag stuk der buitenlandsche schulden voor den Amerikaan In zeer bepaalde relatie staat tot BOEKAREST, 8 Dec. (Per telefoon.) Oud- premier Alexander Averescoe werd tydens een rede in den Senaat overvallen door een ern stige beroerte en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. De toestand van den 78- jarigen staatsman geeft aanleiding tot ernstige bezorgdheid. l MADRID, 8 Dec. (Reuter). In verscheidene plaatsen in de provincie te het parool tot alge meene staking uitgegeven. Het te niet waar schijnlijk, dat dit parool zal worden opgevolgd, daar het van communistische en syndicalisti sche zyde te uitgegaan. De politie heeft niettemin de noodige voor zorgsmaatregelen getroffen; in den afgeloopen nacht werden verscheidene verdachte personen aangehouden, die in het bezit waren van wa pens. e Volkenbondsraad heeft, na de uiteen- I 1 zettingen van den Chlneescben en van ■L-W (ten Japanschen gedelegeerde aanhoord te hebben, de netelige kwestie tusschen China en Japan inzake het conflict in Mandsjoerye met het daarbybehoorend Lytton-rapport geën- desseerd aan de Buitengewone Assemblée. En daarmee te de zaak weer by de vergadering te rechtgekomen, waar de oppositie tegen de Ja pansche zienswyze sterker is en slechts een meerderheid van stemmen voldoende is om be sluiten te nemen. Zooals men wyet, kan de Vol kenbondsraad alleen met algemeene stemmen resoluties met officieel bindende kracht aanne men, zoodat Japan den Volkenbondsraad zelfs, wanneer deze onder een krachtige en scherpe leiding als die van de Valera staat, niet behoeft te vreezen. Met de Buitengewone Assemblée te het echter anders gesteld. En al biyft er van de officieel bindende kracht van eventueele as- aemblée-besluiten m de practyk niet veel over. Japan toont tegenover zyn opponenten in de algemeene Volkenbondsvergadering toch altyd wat meer égards dan tegenover den Raad. Hoe onaangenaam de behandeling van het Chi- neeschJapansch conflict in de algemeene Vol kenbondsvergadering voor Japan is. blykt ui‘. het feit, dat het telkens opnieuw formeel pro test heeft aangeteekend tegenïeen dergelyke behandeling, maar daar het de procedure niet in den weg wil staan, zoolang deze niet tot voor Japan ongewenschte besluiten leidt, heeft Japan tot nu toe het steeds by een formeel protest ge laten. Natuuriyk ligt het in Japans bedoeling zich op dit formeel protest te beroepen, zoodra de algemeene vergadering tot conclusies zou komen, welke Japan niet welgevallig zyn. De kans daar- op te wel wat grooter geworden, nu de zgn. Kleine Acht (de statengroep welke gevormd wordt door Noorwegen. Zweden. Denemarken, Nederland. België, Tsjecho-Slowakye, Spanje en Zwitserland) een gemeenschappelyk initiatief onder leiding van Nederland voorbereiden, dat weinig in den smaak van het eigengereide Japan zal vallen. De Kleine Acht stellen zich zonder aanzien der partyen op het principle lé stand punt van het internationale recht, en keeren zich tegen elk misbruik van macht, zy zelve hebben geen macht, zoodat iluh belangen uit buitend by een strikte handhaving van het recht veilig kunnen zyn. Aangezien Japan zyn gewel dige machtsmiddelen, volgens het op dit punt allerminst "dubbelzinnige rapport van de com- missie-Lytton, heeft aangewend in stryd met het in deeinternalionale verdragen vastgelegde recht, zyn de Kleine Acht niet van zins zonder meer in de Japansche geweldpolitiek te berus ten. Of de genoemde kleine mogendheden eenlg succes met een gemeenschappelyke actie zullen hebben, mag ernstig worden betwyfeld, maar dit neemt niet weg dat het toch niet zonder moreele beteekente te dat de stem van het recht te Genève af en toe duidelyk verstaanbaar ge hoord wordt. I De kleine tunnel voor voetgangers onder de Schelde te Antwerpen te geopend, zy te meer dan 500 M. lang en heeft een middeliyn van 4.30 M. Vermoedeiyk zal de volgende maand de groo te tunnel voor voertuigen geopend kunnen worden. Dienstbode te Amsterdam tusschen lift en schacht doodgedrukt. ROME, 8 pee. (Reuter) Naar uit Sofia ge meld wordt, hebben aldaar besprekingen plaats gehad tusschen den vroegeren financieelen adviseur van den Volkenbond, Charron, en den Bulgaarschen minister-president over een Plan tot financieele hulpverleenlng aan Bul garije, dat tengevolge van de economische de pressie in nood verkeert. Ofschoon van officieele zyde hieromtrent geen mededeelingen verstrekt worden, wordt vernomen, dat de Bulgaarsche regeeering sterk gekant te tegen buitenlandsche contróle op de “nanclën van het tand. De onderhandellngen zouden nu geloopen hebben over een formule, volgens welke men. •onder de waardigheid van het land te kren ken, een financieele hervorming kan invoe ren door het regelmatig innen der belastingen •n het staken van alle niet direct noodzake- Ujke uitgaven. In het begin van de volgende week zal een financieele volkenbondscommlssie te Sofia aankomen, om deze kwestie ter plaat» te on derzoeken. Engelsch ultimatum aan Perzië inzake het oHe- confllcL Londen solidair .met Parijs in de schulden kwestie. 'S

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1