R.K. Landbouw Bedrijfsraad Per boemeltrein Lager Onderwijs i RADIO-PROGRAMM. Vanwaar kwam die kogelt VI i. DINSDAG 13 DECEMBER Vorst Overwegingen Prestatie van de K.L..M. Gezagvoerder Both had malaria -zr MR. A DE VEER OVERLEDEN AANGETEEKEND STUK ZOEK f 20.000 R.K. STAATSPARTIJ Drie hoofdinspectiën n BRAND TE HILVERSUM R.K. Werkgevers Clubhui* der H. G. C. vernield HET ALCOHOLVRAAGSTUK Het wrak van de „Hooft” Toestand stationnair Van brandstichting verdacht Ontslag aan de Hembrug GEEN TARWEVEILINGEN KC CONTINGENTEERING Van katoenen manufacturen Inleiding van pater mr. dr. Arn. Borret S.J. Werkverschaffing in wintertijd Verhooging van den Tarwe-Richtprijs? Lid der Eerste Kamer en burge meester van Middelburg Mr. M. Steenberghe over den algemeenen toestand Bij K. B. nieuwe regeling getroffen omtrent het Ryksschool- toezicht Is Minister Ruys de Beerenbrouck gepasseerd VERGADERING TE UTRECHT Electriciteitsvoorziening in de Zaanstreek DE GEWONDE BALLON- VAARDER De meelfabrieken trekken telegra fisch hun offerten in Woensdag 14 Dec. 1932 Wanneer de vorst langer dan twee dagen duurt geldt een bij zondere regeling van den Minister De werkzaamheden om het schip droog te zetten, moesten gestaakt worden Automatische verkeers*eiiien Zuiderzeewerken Natuur en bovennatuur in het sociale en economische leven 8 il s Hoe de „Oehoe” van Allahabad 4\ naar Schiphol gevoerd werd --- Geldswaarde van arbeiders, die by het Invallen V< Naar wij vernemen was Maandagavond s Zaterdagmiddag waren V Van het Maandagmiddag uit Batavia thuis gekomen K.L.M.-vUegtulg „Oehoe”, -dat op Schip hol landde, moest de gezagvoerder Both In Alla habad achterblijven wegens een aanval van ma laria. De tweede bestuurder Bax heeft het vlieg tuig van Allahabad naar Mersamatruh gevlogen. Hier wachtte gezagvoerder Frljns, die per .Jlljst- vogel” Donderdag daarheen vertrokken was. On der commando van Frjjns. met Bax als tweede bestuurder. Is daarop de „Oehoe" In twee dagen van Egypte naar Amsterdam gevlogen. De heer Frljns heeft dus tusschen Donderdag en Maan dag* een heen- en weerreis naar Egypte gemaakt. slotenen van de MIJ. „Zaanland" te Wormerveer waarin onder den titel „De Zaansche Hula- houdportemonnale en de Electra” geprotesteerd wordt tegen de annexatie door het P. E. K. Maandagmiddag te kwart voor zes werd de Hilversumsche politie door den voorzitter der Hllv. Golfclub opgebeld, dat het clubhuis der vereenlglng. dat by bet golfterrein aan den Soestdykerstraatweg Is gelegen. In brand stond. Het houten gebouw stond in lichter laaie. De meubelmaker en kastelein J. B. te Ter Apel, wiens hotel de vorige week afbrandde, is verdacht van brandstichting gearresteerd, om ter beschikking der Justitie te worden gesteld. De een van Namens den. Christeiyken Boeren- en Tuln- dersbond bracht de heer Simons een woord van dank voor de ultnoodlging, waarna te num 4 uur sluiting volgde. Het leven In de natuuriyke orde staat wel op hoog peil, doch tot een bovennatuuriyk leven zyn wy door God geroepen, omdat daardoor ons leven verhoogd wordt. Het sociaal econo misch leven, dat los van het christendom in zich wel goed Is, hoe sou dst er thans uitgezien hebben als er geen christendom was geweest? Het sociaal en economisch leven moet als grondslag kunnen dienen om dit verder op te bouwen op chrlsteiyke basis. De economie mag niets doen, wat met de zedeiykheld In stryd is. Onze verhouding tot God moet zoo zyn dat we geheel ons leven beheerzchen de verhouding h de toestand van den 28-Jarlgen koopman Otto Gaunnltz uit Düsseldorf, die by het ballon- ongeval te Quintsheul ernstig werd gewond en thans In het Roomsch-Katholiek Ziekenhuis te ‘sGravenhage wordt verpleegd, stationnair. De patiënt heeft hooge koortsen, doch on- mlddeliyk levensgevaar is niet aanwezig. f «30 1 650 - t «•- 10 11.— 11— 13 5.— C50 050 0.75 Maandagmorgen kwam men tot de ontdek king, dat uit een postzak van het postkantoor te Winschoten een aangeteekend stuk met een geldswaarde van 20.000.was verdwenen. Deze postzak was Maandagmorgen per trein van Winschoten naar Groningen verzonden. Het betreffende stuk was afkomstig van den direc teur van het postkantoor te Winschoten en was bestemd voor den directeur van het postkantoor, te Groningen. De justitie heeft een onderzoek Ingesteld. .Herstel van het verbroken evenwicht zal In hooldzaak door hooger ontvangsten moeten worden bereikt. De kans, dat dit langs den weg van tariefverlaglng mogeiyk zal zyn, schynt onder de tegenwoordige tydsomstandigheden voorloopig niet zeer groot. Na ryp beraad Is nochtans In beginsel tot verlagingen besloten, omdat de geldende tarieven niet meer in allen deele overeenstemmen met het gedaalde prys- pell, en met de door h^t publiek gestelde elschen. Met de uitwerking van deze maatrege len Is vry veel tyd gemoeid, zoodat zy eerst In den loop van het volgende jaar geleldeiyk kun nen worden ingevoerd." HUIZEN, 1S7S M. 8 uur schriftlezing N.CJt.V. en meditatie 8.1S gramofoonmu zlek. 10 uur Zang door het NCRV-dames- koor. 1030 morgendienst door De. P. N. Kruyswyk. 11 uur Lezen van chr. lectuur 11.30 concert. 13 uur politieberichten. 13.18 ouverture. 1 uur gramofoonmuzlek en 3 nur landbouwhalluurtje. 2.45 uur vervolg qpncert. 3.30 rustpoos voor bet verzorgen van den zender. 4 uur gramofoonmuzlek. 6 uur klnderuurtje. 6 uur gramofoonmuzlek. 6.15 Spreker H. Amellnk. 630 cursus In Engelach. voor beginners. 7 uur Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 750 politiebe richten. 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau. 8 uur gramofoonmuzlek. 8.15 causerie. 8.45 gramofoonmuzlek. 9 uur tweede gedeelte causerie 9.30 orgelconcert - 10.30 Persberichten van het Persbureau Vaa Dlaa 10.40 gramofoonmuzlek. Direct werd de brandweer gealarmeerd. De brand was reeds zoo sterk, dat men niet ver der dan 30 meter tot het gebouwtje kon nade ren. Met 3 slangen werd bet vuur bestreden, doch weldra bleek, dat de toestand hopeloos was. Het kleine houten gebouw stortte weldra In. terwyi ook enkele boomen In de nabijheid een prooi der vlammen werden. De schade Is betrekkelyk groot. Clubhuis en buffet werden vernield, doch waren verzekerd. Echter was er veel materiaal, als golfstlcks enz. opgeborgen. Al deze eigendommen der leden gingen verloren. In gemeenten waar by de werkverschaf fing Ingevolge de door den minister aangegeven voor waarden het gemid delde accoordloon bedraagt: Nu verschillende tewerkgestelden weer recht op ultkeerlng uit de werkloozenkassen hebben, kan den arbeiders vryheld worden gelaten, hetzy by de werkverschaffing geplaatst te biyven. hetzy uit de werkloozenkas te trekken. Indien m üw gemeente voorloopig nog voldoende ge legenheid bestaat om werk te verschaffen. geeft de Minister Uw College dringend in overweging, de arbeiders niet naar de kassen te verwyzen. In olk geval acht de Minister het zeer onjuist, jidlen ongeorganiseerden volle weken t>y de werkverschaffing geplaatste mogen biyven en verzekerden naar de kas worden verwezen. Zoo door U byv. omdat een tekort aan werkver- schafflngsobjecten dreigt, er prüs op wordt ge steld, dat de verzekerden „trekken”, dan dienen naar de meening van den Minister de n 1 e t- verzekerden niet zes dagen per week ge plaatst te biyven. doch 4 dagen of 2 weken van de drie weken. Geschiedt d-t niet, dan wordt de werkloosheidsverzekering ernstig benadeeld. bestuur Is en den Wensch van geweest. Degenen, van de z.g. die de regeling hebben getroffen kwalltelts-zetels, hebben dezen be windsman niet gepasseerd, omdat minister Ruys geen kwalltelts-zetel kon bezetten. Het zal ten slotte eervoller zyn voor minister Ruys geko zen te worden vryeiyk door het volk dan door het Party-bestuur als „verplichte” candldaat te worden aangewezen. De meelfabrikanten hebben Maandagmiddag telegrafisch hunne offerten ingetrokken, aldus bericht het „Handelsblad”. De reden daarvan moet, volgens het blad, ge zocht worden In een as. verhoog ng door den minister van den richtprijs voor Vita-tarwe met byvoorbeeld een ryksdaalder per honderd kg. Deze prys bedroeg aanvankelyk f 1250. werd Indertyd verhoogd tot f 15en zal thans wel licht gebracht worden op f 1750, waarby dan nog komt ƒ135 uitvoeringskosten. De binnen- landsche tarwe z£l dan dus aan de meelfabrikan ten 18.85 komen te kosten, terwyi de prys voor maaltarwe op de vrije markt bedraagt 450 4 4.70. zoodat de richtprijs der blnnenlandscbe tarwe alsdan viermaal zooveel zou bedragen als die van de bultenlandsche. Deze prysverhooglng van een ryksdaalder dw Vlta-tarwe. waarvan meelfabrieken, zooals be dongen is 25 pCt. moeten gebruiken, zal dus per 100 kg. gemengde maaltarwe komen te staan 49 het vierde deel van een ryksdaalder of «ei 0.825, hetgeen neerkomt op 034 per 100 kg. bloem, hetwelk een broodprysverhooging wettigt van een J4 ct. per brood van 800 gram. Aangezien er per jaar 180 000 ton Vltatarve wordt vermalen, zal een ryksdaalder prysver hooglng dus beteekenen een verhooging vso den tarwesteun met f 4500.000. Het Is mogeiyk, dat de verhooging van den Vlta-prys weer zal worden Ingetrokken indien het maximum maalpercentage by wet zal wor den verhoogd. Naar wy vernemen zullen dit jaar geen vel- Bngen van Inlandsche tarwe vanwege de Regee- ring meer worden gehouden, daar men vree»t dat door de verlaging der bultenlandsche graaa- pryzen de eigen producten geheel waardeloos ■uilen worden. In verband met deze contlngengeering verneemt bet Corr. bureau nog. dat de Invoer van textiel artikelen In de laatste maanden sterk Is toege nomen. terwyi daaraan gepaard ging *n aan- ■ieniyke vermindering van den uitvoer. Ter ver gelijking mogen de volgende cyfers dienen. De Invoer beflroeg in 1931 in totaal 3682 ton met een waarde (in duizend gulden uitgedrukt» 12591. Gedurende 11 maanden van 1933 was de In voer reeds gestegen tot 3908 ton met een waarde van 9997. De ultvoercyfers geven een nog duldeiyker beeld van de moeliykheden, waarvoor de tex- tlel-Industrie zich geplaatst ziet. Deze bedroeg in 1931 7994 ton met een waarde van 21036 Gedurende de 'eerste ell maanden van dit jaat Maandagavond Is te Middelburg na een zeer korte ongesteldheid plotseling overleden de heer mr. A. A. de‘Veer, Ud der Eerste Kamer en op 1 December JJ. benoemd tot burgemees ter van Middelburg met Ingang van 2 Januari as. De heer de Veer is ruim 61 jaar oud. Aan de artlllerle-lnrichtlngen aan de Hem brug zyn opnieuw 30 arbeiders ontslagen. Som migen van hen hadden 15 dienstjaren. De onder leiding van den heer P, R. Fenenp plaats vindende werkzaamheden van de Am- rterdamsche Droogdok Maatschappy om Mt wrak van de „P. C. Hooft” in het Hendrlk-dok droog te zetten, zyn gistermorgen met be nieuwden moed hervat. Hoewel men het dok voor een gedeelte beeft cpgepompt, moest kort na den middag het pom pen gestaakt worden, aangezien door duiker» geconstateerd was, dat het wrak van onder» geheel Is scheef getrokken, zoodat het oruno- geiyk is, het gevaarte recht op de Kielblokken te krijgen. Het verdere oppompen rou In dk verband tot gevolg kunnen hebben, dat op be paalde punten van het dok te groote druk wordt uitgeoefend, waardoor het dok zelf ge vaar zou loopen. De directie der Amsterdam- sche Droogdok Maatschappy heeft zich thans tot de havenautoriteiten gewend, teneinde met elkander te beraadslagen, wat er verder geschie den moet. De mogeiykheld bestaat, dat de lek ken In dat deel van den romp, hetwelk bij cppompen boven water Is gekomen, zullen wer den gedicht en dat van het verder aroogzetten van het wrak zal worden afgezien. Van de N. V. „Heernaf” te Hengelo ontja gen we een goed ultgevoerden folder met brochure van de hand van Ir. B. H. ter over „het automatisch werkend Heernaf rr keersseln”. waarin de voordeelen van dit tpprp nader worden uit/ynge^t „De Avond” schryft naar aanleiding hiervan: „Twee dingen zyn. wat de tariefs-verlaging betreft, verzazlngwekkend. Ten eerste, dat er pas „na ryp beraad" toe besloten te; ten tweede, dat de Invoering er-van zoo schromeiyk lang duurt. Het rype beraad verbaast, omdat de veel te hooge relzlgers-tarieven een voor leder zicht bare wonde-plek In ons tegenwoordig spoorweg- beleid zyn. Hier had veel sneller, veel radicaler Ingegrepen moeten worden. Reeds lang geleden te de tariefs-verlaging aangekondlgd, elndeiyk zyn dezer dagen de nieuwe tarieven bekend gemaakt; nu zal het nog tot Mei duren, eer ze worden Ingevoerd. Nog vyf maanden sukkelen we verder; nog vyf maanden zal een der oor zaken van het tekort biyven bestaan. Een volksvertegenwoordiger zei ons dezer dagen: „Öe spoorweg-dlrectle heeft by haar vervoer-politiek gewoonlyk niet bedacht, dat dit het voornaamste te: dat er iets te ver voeren moet zyn en dat zy dit moet aanmoedi gen.” Zoo te het. Inplaats van bet reizend pu bliek te trekken heeft men, door de veel te hooge tarieven veel te lang te handhaven, het publiek voor een belangryk deel van zich afge- stooten en aan andere vervoermiddelen gelegen heid gegeven zich te vestigen en populair te piRkpn En: nu men eindeiyk veel te laat tot tariefs verlaging over gaat, zal het nog vyf maanden duren, eer die wordt ingevoerd. Het spyt ons het te moeten zeggen, maar de leiders van bet spoorweg-beleld reizen per boemel trein." op het land- en tulnbouwbedi-yf zyn neerge slagen in het afgeloopen jaar. hebben nagenoeg alle aandacht voor zich opgeëischt. By de meesten bleef zoodoende niet veel tyd en lust over om te arbeiden aan den uitbouw van de bedryfsorganteatle. Nagenoeg overal helaas! was in zoete o i opzicht een zekere loomheid te tot Hem, terwyi nooit in aoclaaï-economle het hoogere gezocht wordt. De verhouding tot den evennaaste In het so ciale leven moet allereerst zyn de algemeene plicht tot naastenliefde. We moeten hen be minnen geiyk ons zelf; de menseden hebben elkaar voortdurend noodlg, vandaar ook. oat een sterke drang gevoerd wordt naar organisa tie. iets gemeenschappeiyk bereiken, geiyk wy dat ook in het huisgezin trachten te bereiken. Zoo moeten wy dit ook In de groote volksge meenschap aanvoelen. Het leven In de organisatie moet bezield zijn op solidariteit. Iets opofferen van het persoon- dyke voor de gemeenschap. In de solidariteit moeten de deugden van rechtvaardigheid en naastenliefde uitblinken, terwyi vooral ook on- partydlgheld een belangryke rol speelt. Wy moeten een organische maatschappy In richten. echter geen mechanische. Een orgaan op zich zelf is niets, doch deze aan elkander passen en daardoor brengen tot steeds groo- tere vervolmaking. Onze verhouding tot de aardsche goederen moet zoo zyn, dat wy beseffen, dat deze zyn om den mensch te dienen. De stoffeiyke goe deren moeten worden voortgebracht door mid del van groote Intensiteit, kracht en toewyalng, hetgeen de ervaring leert, waarvan later ge profiteerd kan worden. In dit verband besprak spreker het prlvaat- elgendomsrecht nog aan de hand van de ency clieken Rerum Novarum en Quadrageslmo An no. Hierna schetste spreker den Invloed van het christendom op het sociaal en economisch le ven. De Katholieke leer als waarheid aanvaard door de Kerk zegeviert overal, daarvan moeten we anderen overtuigen. Krachtens de openbe ring en de verlossing zien we In den mensch niet alleen een mede-schepsel, maar een mede broeder. want Christus' voornaamste gebod Is de liefde. Het christendom geeft ons J. C. self. Het christendom tenslotte heeft aan den grono- slag van het soc.-economisch leven niets ver anderd, doch het geplaatst in een hooger, in een veel mooier licht. Na de pauze hield de heer Mr. H. van Haas- tert uit den Haag een Inleiding over den Inhoud van het ontwerp van wet Inzake de instelling X*a bedryfsraden. zooals het luidt na de aan neming ervan door de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. Met vreugde constateerde spreker, dat het verloop van dit wetsontwerp buitengewoon gun stig is geweest. In zeer korten tyd is dit be handeld en tenslotte aangenomen met 67—19 stemmen. De wet luidt instelling van bedryts- raden, waaronder verstaan wordt complex van ondernemingen. De bedryfsraden zyn samengesteld volgens de methode organisch kiesrecht. De leden ervan bestaan zoowel uit werkgevers als werknemers, terwyi een onpartydig voorzitter daaraan wordt toegevoegd. De werkwyze van den raad legt spreker vervolgens uit, die tot stand komt even tueel met behulp van de diverse commissies, om daarna over te gaan tot den werkkring van de raden, die hoof^zakeiyk bestaan in het ple gen van overleg, het geven van advies, beslech ting van geschillen en bemiddeling, terwyi by amendement er nog bygekomen Li het maken van verordeningen. Als orgaan van overleg Is dit instituut zeer belangryk, terwyi daarnaast als orgaan van advies en uitvoering het ook geen onbelangryke rol kan spelen. 8pr behan delde vervolgens de diverse details van dit ont werp aan de hand van de diverse artikelen. In dit betoog behandelde spreker tevens de vraag, gesteld door een lid van den B.C3., nJ.: „Heeft de algemeene R. K. landbouwbedryfs- raad nog reden van bestaan, nu de wet op de bedryfsraden Is aangenomen?" Als antwoord geeft spr. daarop, dat welHcht In de zin der wet een Kath. bedrijfsraad niet mogeiyk Is. omdat deze dan geen algemeen karakter zoude krij gen De heer A. 3. Loerakker, Haarlem, meent te moeten opmerken, dat geen bepaalde kleur aan een bedrijfsraad gegeven kan worden; zelfs dat deze geen kleur kan en mag hebben. Het be stuur zal betreffende den bedryfsraad een en ander nader overwegen. De voorzitter brengt een woord van dank aan den Inleider en hoopt, dat dit ontwerp weldra ook In de Eerste Kamer zal worden aangeno men. Zaterdagmiddag waren twee det* firmant» J. Boerhof te Olst bezig, ihun bovengelegen werkkamer wat op te ruimen, toen plotzellM door een schot een ruit werd verbryzeld en e* hunner Iets langs het hoofd f|oot. Eerst wert gedacht aan een verdwaald Jagersschot, ma» plotseling vond men in plaats van den hagel' korrel, een kogel. Direct is hiervan aangifte daan by de pdUtie, die de zaak In onderstek heeft genomen. De Genie heeft aanbesteed het bouwen vsn verdedigingswerken als gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee (16e gedeelte: het maken v*® paalfundeerkigen en van granaatvrye werkte, alles van gewapend beton ca yb Den OevteL Laagste inschrijfster was de N.V. My. utlvoeren van Zuiderzeewerken te Den Oev» voor 248.000. Een comité uit de Zaansche kleln-lndustrie heeft een brochure verspreid onder de aange- Met het oog op den wlntertyd acht de minis ter het noodzakeiyk, dat eenlge voorzieningen worden getroffen. In de eerste plaats .oor het geval, dat vorst optreedt. Wanneer tengevolge van vorst of lichten sneeuwval het werken en kele uren >t één of twee dagen stagneert, kan de bekende regenverletregellng worden toege past In dat geval heeft de uitbetaling van de hier bedoelde vergoeding op het werk r*laats én geschiedt de verrekening met het Departement op de gewone wyze. Wanneer evenve» sprake is van vorst die langer dan 2 dagen duurt, treedt, nadat daartoe op grond van toestemming van den minister machtiging verkregen Is, de vol gende regeling in werking, welke eindigt op een dezerzijds aan U op te geven datum. Met het oog op de Tweede Kamerverkiezing hield oud-mlnister Bongaerts dezer dagen voor de Katholieke Kiesvereeniglng te Hoensbroek een rede. Op het einde der vergadering stelde een der aanwezigen een .vraag in verband met het z.g. passeeren van minister Ruys de Beerenbrouck. Oud-mlnlster Bongaerts antwoordde hierop dat de zaak op zich zelf een zaak van het party- het verloop wel overeenkomstig minister Ruys zelf zal zyn 8.05 „La Tlda breve" 4.20 gramofoonmu zlek. 735 concert door het Weensch Bym- phonleorkeat. 9.10 pupulalt concert. WARSCHAU. 1411 M. 5 30 populair concert. 750 vocaal concert. 825 Pianoreci tal. 10.20 dansmuziek BEROMt XSTER. 460 M 7.06 populair concert. 9 uur concert door het omroep orkest. VOOR NADERS BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS bespeuren.... Het is trouwens ook moeliyk zich met hart en ziel aan den socialen arbeid te geven, als men zooals thans onze menschen, werkgevers zoowel als werknemers gekweld wordt door den angst voor het dageiyksch brood. Mogen de tyden weer spoedig opklaren en weer wat welvaart brengen, dan zal ongetwy- leld de lusteloosheid op het sociale arbeidster rein weer plaats maken voor een hernieuwde actie voor de bedrytsorganlsatle en het be- drytsradenstelsel. Want de grondgedachte en daar komt het ten slotte toch op aan waarvan onze bedryfsraden uitgaan. Is en biytt Juist door alle tyden heen: slechts door vrede en samenwerking tusschen de bedryfsgenooten kan ten slotte het bedrijf bloeien en zyn so ciale functie In de samenleving naar behooren vervullen. Het financieel verslag van den penningmees ter sloot met een batig saldo van 559.63 De begrootlng voor het Jaar 1933 werd ge raamd op 1200.—. Hierna hield de voorzitter Pater Mr. Dr. Arn. Borret 8. J„ 'sGravenhage. een Inleiding over: In „Kasteel van Antwerpen” te Utrecht hield bovengenoemde Instelling Maandag een alge meene vergadering, welke stond onder presi dium van Pater Mr. Dr. Arn. Borret 8. J„ Den Haag, die in zyn Inleidend woord een byzou- der woord van welkom richtte tot den heer Simons, afgevaardigde van den Chr. Boeren en Tulndersbond. Bericht van verhindering voor deze verga dering was Ingekomen van den heer G. W. J. v. Koeverden te Buren. Na vaststelling der notulen werd het jaar verslag van den secretaris Mr. H. van Haasten, den Haag, goedgekeurd, nadat de afgevaardig den van den Ned. Boerenbond te kennen had den gegeven het op prys te stellen, dat by eventueele plaatsing van een inleiding in dit verslag, zooals dit thans het geval was met die. gehouden door den heer A. J. Loerakker te Haarlem op een vorige vergadering, ook de eventueele discussies naar aanleiding daarvan te willen opnemen. Aan dit verslag ontleenen wy: De geweldigeeconomische moeliykheden. die HILVERSUM. 29« M. 8 uur VARA. Gramofoonmuzlek. VPRO: Morgenwijding. VARA: 10.15 uitzending voor de arbeiders In de contlnubedryven „Het kapitalisme en wat eraan vooraf ging" door O J. Zwertbroek, Vara-klelnorkest o 1. v. Paul Duchant. 12 00 uur Notenkrakers o.l.v. Daal Wipe. 1.45 verzorging zender. 2.00 Vrou- wenuurtjs. 3 uur voor de kinderen. 5.30 orgelspel door Johnn Jong 5.50 Gramo foonmuzlek. 6 uur Var a klelnorkest o. 1. v. Paul Duchant. RV.Ü. 7 uur SDAP-kwar- tlertje. 7.20 muziek van dezen ttld. 7.55 Herhaling 8.03.-berichten. 8 uur de Vak beweging door J. Brautlgam: „De structuur der moderne vakbeweging". 8 20 Vara-or- kest o. 1 v. Hugo de Groot. 8 uur Heinrich He'ne-programma. 10 2C Persberichten van het Persbureau Vaz Dtas 10 30 De Fliere fluiters o.l.v. Hugo de Groot. 11 uur De Notenkrakers o.l.v Daaf Wins. 11.45 gra- tnofoonmuzlek. BRUSSEL. 509 M. 1220 concert. 130 Vervolg concert. 5.20 gramofoonmuzlek. 6.35 Idem. 6.50 pianomuziek. 820 concert. 1030 1 gramofoonmuzlek. I K.4LUXDBORG. 1153 M. 11.20 Strijk- II orkest oJ.v. Harald Andersen. 420 gramo- De Mariabond In het bisdom Haarlem heeft enkele cursussen georganiseerd over het alcohol vraagstuk. De cursus-lessen zullen nu weldra beginnen. Voor Noord-Holland worden ze gehouden te Amsterdam, te beginnen op Donderdag 15 De cember. In bet lokaal Bloemgracht 84. De lessen zullen vervolgens worden gegeven resp. op 5, 12 en 26 Jan., 9 en 23 Febr., en 9 Maart. Voor Zuid-Holland Is gekozen ’s-Gravenhage, te beginnen op Donderdag 22 December en ver volgens om de veertien dagen. Gebouw Hoef- kade 7. Het ligt verder in de bedoeling, te beginnen eind Januari, nog een cursus te geven te Hoorn of Alkmaar, daar voor de meeste deelneemsters uit net Noorden de reis naar Amsterdam te bezwaarlyk is. A. 20, 21,22. 23 en 24 ct. B. 25. 26 27 en 28 ct. C. 29 en 30 ci. D. 31, 33, 33, 34 en 35 ct. E. 36 cent en hooger Georganiseerde van vorst by de werkverschaffing geplaatst zyn en tydens de vorstperiode uit de werkloozen kas trekken, mogen ook in bovenstaande rege ling worden opgenomen. Voor hen dient van de volle vorstultXeertng de ultkeerlng uit de werk loozenkas te worden afgetrokken. Aan kostgangers mag het voor nen oestem- de bedrag worden uitgekeerd gedurende den geheelen duur waarvoor de regeling van kracht fis, dus niet slechts geiyk tijdens bet werken Wel het geval Is gedurende drie van de vijf weken In gemeenten waar een van Rijkswege ge subsidieerde steunregeling bestaat, mogen ty dens de vorstperiode, de tewerkgestelden, voor zooverre zy behooren tot een bedryf, waarvan de werkloozen In de steunregeling zyn opge nomen, onder deze gesubsidieerde steunregeling vallen. By Kon. besluit Is thans een nieuwe regeling getroffen voor het Ryksschooltoezlcht op het Lager OnderwUs, welke regeling met 1 Januari 1933 In werking treedt. Hieraan wordt het vol gende ontleend: Het toezicht over het gewoon lager onderwys. het vervolgonderwys, het uitgebreid lager on derwijs, het bewaarschoolondërwys en het on derwys aan de inrichtingen tot opleiding van bewaarschoolpersoneel wordt uitgeoefend door: drie hoofdinspecteurs, 52 inspecteurs en 14 schoolopzieners. Het toezicht over het buitengewoon lager on derwys wordt uitgeoefend door één Inspecteur. Het toezicht over het onderwys aan de In richtingen tot opleiding van onderwyzers. en onderwijzeressen wordt uitgeoefend, behalve door de bovenbedoelde hoofdinspecteurs, door één Inspecteur. Het verstrekken van adviezen omtrent den bouw en verbouw van scholen voor lager onder wys, de Inrichting dezer scholen en de Inrich ting der terreinen voor het onderwys In llcha- meiyke oefening aan de lagere scholen geschiedt door één Inspecteur, die nevens de vorengemel- de ambtenaren, in algemeenen dienst werk zaam is. Het Rijk is voor het toezicht verdeeld in drie hoofdinspectiën (thans 51. De eerste hoofdin spectie omvat de provinciën Noord-Brabant, Gelderland en Limburg. De tweede hoofdinspectie bevat de provinciën Zuid-Holland. N.-Holland, Zeeland en Utrecht. De derde hoofdinspectie omvat de provinciën Friesland, Overysel. Groningen en Drente. Hieruit biykt, dat van de tegenwoordige tweede hoofdinspectie (Gelderland en Over ysel) de provincie Gelderland wordt gevoegd by de tegenwoordige' eerste hoofdinspectie en de provincie Overysel wordt gevoegd by de tegenwoordige vyfde hoofdinspectie, terwyi de bestaande derde hoofdinspectie (Zuid-Holland en Zeeland) en vierde hoofdinspectie (Noord- Holland en Utrecht) worden samengevoegd tot één nieuwe hoofdinspectie. Voorts wordt het Ryk verdeeld In 53' inspec ties (thans 58). Van de bestaande Inspecties vervallen die te Veghel, te Slttard, te Nykerk, te Almelo, te Enschede, te Neuzen, te Franeker en te Borger, terwyl nieuwe Inspecties worden Ingesteld te Boxmeer en te Hengelo. 6. — 7. — 1.— 9.— 125 Op de gister gehouden gecombineerde verga dering van het federatiebestuur der Algemeene R.K. Werkgeversvereenlglng en de besturen van de by het RK. Verbond van Werkgeversver- eenlgingen aangesloten organisaties, heeft de voorzitter, mr. M. P. L. Steenberghe. een rede gehouden, waarin hy er op wees, dat er nog steeds geen redenen tot optimisme In het be drijfsleven zyn aan te Wijzen, noch In de we- reldhuishoudlng noch in den kleinen kring van ons land. Nog steeds handhaaft het Verbond ■yn elsch tot Steun van regeeringswege. Als steunmaatregel komt op de allereerste plaats een krachtige toepassing van de Crisislnvoer- wet in aanmerking, waarmee elke abnormale invoer moet worden geweerd. Dit is eveneens in het belang der arbeiders. Herhaaldelijk heb ben de R.K. werkgevers geadviseerd, en thans herhalen zy dit advies: dat de regeerlng toch gebruik dient te maken van het wapen, haar in de band gegeven door het aannemen van de clearlngwet. Er dient een meer bewuste hou ding tegenover het buitenland te worden aan genomen. Spr. betreurde de wyzlging van het ontwerp opcentenhefflng op de tarieven, even als de herleving van de weeldebelasting In den vorm, die reeds enkele jaren onder de critlek bedolven is. Optimistisch stond spr. tegenover de reorganisatie van het Departement van Economische Zaken omtrent bet verdrag van Ouchy, dat aanvankelyk enthousiasme op wekte, is thans eenlge verkoeling Ingetreden. Weinig voldoening schonk het tot stand komen van het Bedryfsradenontwerp. In' de „verkorte arbeidsweek”,, zooals die thans wordt Ingevoerd, zag spr. geen heil, noch voor de opleving der Industrie, noch voor de vermindering der werk loosheid. Spr. eindigde zyn betoog met dank te brengen aan de toewydlng waarmee de vereenl- glngsfunctionarlssen hun taak hebben vol bracht. Elffenaardiff verschifnseL We noe men dit b1J overeenkomst in t woor denboek vrouwelijk en denken alleen aan een mannelijk heerschar, die wordt gevreesd, geducht en tocK met genoegen begroetbeter althans dan de ziekmakende natheid. Vorst. Het vrouwelijke is er vreemd aan. Als een streng heerschap erkennen we „hem”, van wien men tenminste weet wdt men er van verwachten kan in'. dien deze vorst regeert. De vraag ti alleen maar: hoe lang? Zijn verschy. nen brengt een zekere blijheid. De lucht wotdt gezuiverd: alles wordt droog; winterpleizier lokt in de ver te. Indien hij heel streiig is, dan troos ten we elkaar: „strenge heeren regee- ren niet lang.” Maar wanneer hij te lang weg blijft; dan klagen we. dat we tegenwoordig geen winters meer krijgen. Vorst. Eigenaardig heerscher. We spiegelen ons zelf in zijn ijskorst. We begroeten hem en vreezen hem, we verlangen naar hem en hopen os zijn heengaan. We verademen, omdat hij vele ziekten, als trawanten van den kwakkelwtnter, verjaagt, maar jammeren straks te erger over de el lenden. die in zijn eigen gevolg mee komen. Vorst^zifn” ijsspiegel doet ons iets van ons zelf zien ter overdenking. Vorst. Deze hardheid moet tntus- schen tot zachtheid stemmen. Tot ^groote mildheid Christus heeft het ons opgelegd als plicht. We hebben voor de misdeelden te zorgen, zoowel met de daad van het geven als met gesteldheid en de wijze waarop gege ven wordt. foonmuzlek. 720 omroepbrkéet o. 1. v! Emll Reeeen 9.40 Franscbe muziek. 10.20 dans muziek door de Band van Reetauraill ,Rlts" oJ.v. Otto Llngton. BERLIJN. 419 M. 5.40 Populair con cert. 6 55 vervolg concert. HAMBURG, 37» M. 1235 Gramofoon muzlek 130 Idem. 3.50 concert door het Btedelyk orkeet van Flensburg o.l.v. Kurth Barth. 630 Noragorkeet 8.05 luisterspel .Beethoven". 10.45 concert. KONIG8WUSTERHAU8EN, 1835 M. 130 Gramof muziek. 3 50 conc. 730 popu lair concert. 8.15 Idem LANGENBERG, 47» M. 1320 Concert oJ.v. Wolf. 735 Populair concert. 935 con cert door het orkest van den Weetdult- schen omroep. DAVENTRT. 1554 M. 1320 orgelcon cert. 1.05 concert. 1.50 gramofoonmuzlek. 3.50 concert 835 B.B.C.-symphonleorkeet. 10.55 dansmuziek. PARIJS, Elftel 1446, M. 8.40 concert door het Omroep-orkeet oJ.v. Ed. Flament. PAKIJS, 1775 M. 1320 concert door t omroeporkest. 13.50 orgelrecltal. 125 con cert door het omroeporkest. 7.40 Idem. 930 gramofoonmuzlek. MILAAN. 331 M. 730 Radlotooneel. ROME, 441 M. opera in twee actee. WEENEN. 516 M. ziek. Het gaat met de spoorwegen bitter slecht. De soo juist verschenen Memorie van Antwoord inzake Waterstaat komt het opnieuw bevesti gen. Van Januari tot en met September was in het loopende jaar de opbrengst van het ver voer 21 millioen gulden lager dan ten vorigen jare In dat tydvak. Rekent men het laatste kwartaal naar verhouding mee, dan komt men tot een kleine 30 millioen minder. Nu houdt de daling van het goederenvervoer natuuriyk onmlddeliyk verband met de econo mische crisis. Doch de daling van het passa giersvervoer Is voor een belangryk deel te wy- ten aan het In ons land veel te dure reizen. Hierdoor zyn de auto en de autobus ■eer gevaariyke concurrenten geworden. In de Memorie van Antwoord lezen wy nu: 1» onze uitvoer teruggeloopen tot 3527 tot met een waarde van 8523. De contfngengeering omvat artikelen vallende onder de posten 718„ 719 en 720 van de han delsstatistiek. Importeurs van bedoelde artikelen kunnen zich vóór 15 Februari 1933 met hun aanvrager, wenden tot de Kamer van Koophandel In hun ressort, waar de benoodlgde formulieren ver krijgbaar zyn. Aanvragen welke nft dien datum inkomen worden als regel niet meer in behandeling ge nomen. Staatscourant van gisteravond bevat Konlnkiyk Besluit waarby de invo-r geverfde, bedrukte en bontgeweven ka toenen manufacturen wordt gecontingenteerd. De contlngenteerlng is bepaald voor den termyn 1 December 1933 tot 1 September 1933 op 50 procent van de waarde van den gemiddelden invoer gedurende negen maanden In de Jaren 2939, *30 en ’31. De minister van blnnenlandsche Zaken heeft de Inspecties van de werkversebai- flng opgedragen aan de besturen der ge meenten, In welke met subsidie van het Ryk werk wordt verschaft, een circulaire te zenden, waaraan het volgende Is ntleend: Van verschillende zyden is den Minister ge vraagd of zulks betreft den Inhoud van de U onlangs daaromtrent gezonden clrcula.re in den winter niet langer dan 45 c-q. 47H uur mag worden gewerkt. De Minister verzoekt mede te deelen dat. Indien het mogeiyk Is, door na overleg met my, de werktyden tydeiyk te veranderen, en dan Iets langer te verken, daartegen geen enkel bezwaar bestaat.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 13