f Absorbine Jr. l Hollandsche Mij. Landbouw van JACHTWATER voor Koeluis N.V. Drogisterij JAN DE VRIES Het is gevaarlijk Wondjes te verwaarloozen c MARKTEN R.k Ja DINSDAG 13 DECEMBER PROVINCIAAL NIEUWS De aardappelcultuur De schapenhouderij WESTER-BLOKKER WESTWOUD DEN HELDER d. AMSTEL Weerbericht' EDAM OUDESLUIS SCHAGEN ASSENDELFT TEXEL UITGEES1 HARENKARSPEL W1ERINGEN BERKHOUT NIEUWE NIEDORP MOER VAN ROODE WIJN - BLOEDMIDDEL ZOGDRANK, ENZ. 134ste Buitengewone algemeene vergadering te Alkmaar? TELEFOON 324 - ALKMAAR DE GEWESTELIJKE VARKENSCENTRALE ZIJPE »>i PURMEREND NIEUWKOOP HEFFING VRIJE HUISSLACHTACTE HEER-HUGOWAARD HEEMSKERK OUDERKERK Rede dr. H. J. Lovink en Tuinbouw. van 1827 242 H A tot ruim 400 ziet leenen steun van ƒ5.000.000 acht spr. lang niet ver- ingaande 1 Jaauari 1933. als Incasseerder Zuid- de grondbelasting <on- van hen. pachter zeker in eervolle Gleser Wü- terdaJ winkél Ken N. Broerse. secretaris. st.:*» K6O888aO8aOK8O8C6O8O8MO9aWMC9aC8M38CK8CK8CK8Ceö<C8C0MC8CK85rtC8CK8C8^ c G genoeg. De heer Kennedy (Beemster) acht het ■r-i ■ft Vervolgens hield de voorzitter, dr. H. J. Lo- vlnk een inleiding over: Het heden en de toe komst van den tuinbouw. ontstond een begin van ■Ihuis tevens bakkerij van Raad en B. en W. worden voorgesteld als ge neesheer, thans te Hoogwoud. Paakl: 50 ct o ia er en an niet Veree «tr *1 •che tafeld Steunregeling. De Minister heeft de alhier bestaande steunregeling voor werklooze arbei ders mede geldig verklaard voor de in deze gemeente wonende werklooze bouwvakarbeiders. H een leur dele lem' gets H arbl loes< zijn: eeni El vtre geil! ham tiekl Zc rHaj (de en t den keuz «ore Ml n.elc eiscl Dl het 1 tneei rette hoof niet óf re Da als e Is w( begri hoof bezw gesel outb: Wi breta de vi W1 wij v „Hu onze plan, en voere schat re pet bet li het En die doch voudl stem, zijn Da dient een 1 zer s fc b. aan den tuinbouw acht spr. veel te ge- i van steun aan. wordt midd Febr ren, i Br a I Biedt beken Br i< Eervol ontslagen Met ingang van 16 Jan. 1933 is aan den heer G. Rempt Sreen onzer oudsten postbestellers op de meest c..vc— wijze ontslag verleend. fat ’isse- regeling te wachten is, zal zon- antwoordt, dat onder de tegenwoordige meerdere steun van dé Regeering Rijwiel gestolen. Bü de politie alhier Is we derom aangifte gedaan van diefstal van een rij wiel. Toch zal die steun hoe noodzakelük en welkom ook geen oplossing kunnen brengen. Lettende op de pogingen, welke in Duitsch- Dr. F. Maats De heer dr. P. Maats zal naar wij vernemen, tegen 1 Jan. 1933 as. ont slag aanvragen als gemeente-geneesheer en zal dan de heer dr. C- B. N. de Boer door den G. Sluis Op bijna 70-Jarigen leeftijd is overleden de heer G. Sluis, in leven leider der veiling „Op Hoop van Zegen'' en secretaris van het dagelüksch bestuur. Govers mee dat het fonds 1 Januari pl. m. 350 000 zal bedragen. S. Yff de vergadering bekend, dat de huidige 1 samenstelling van het bestuur remmend werkte om de andere concurrentie van andere, specu latie vereenlgingen het hoofd te bieden. Hierna werd begonnen met artlkelsgewijze behandeling. De eerste wijzigingen werden aan genomen, doch artikel 5 en 7, die gecombineerd werden en Inhielen een geheel nieuwe samen stelling van bestuur en dienst, stuitten op hevig verzet. Personalia. In plaats van mej. O. W. ter Brugge, die tengevolge van het auto-ongeluk op den onbewaakten overweg alhier, niet in staat is onderwijs te geven, is als lijdelijk onderwij zeres aan de o. 1- school alhier aangesteld me.' A. de Jong uit Den Helder. 1 4 Aanbesteding. In het Dam-hotel werd de aanbesteding gehouden van het bouwen van een woonhuis aan de Prinsenstraat voor rekening van mej. A. Houwing. Hoogste inschrijver timmer- en wetselwerk B de Vries en Zonen, Purmerend, f 3650.—. Hoog ste inschrijver schilderwerk J. Hartog. Edam en S. Jorritsma. Edam, elk f 400. Laagste inschrijver "timmer- en metselwerk W. Bakker. Oosthuizen, f 2592.—. Laagste inschrijver schilderwerk Br. Tol. Volendam, f 260.Aan de beide laatstgenoemden is het werk gegund. Kantongerecht. Naar wij vernemen is deze gemeente na de as. opheffing van het Kanton gerecht te Purmerend ingedeeld bij het arron dissement Amsterdam, in tegenstelling met het oorspronkelijk voornemen om haar In te deelen bü Hoorn. De zaak-Rlemersma. Naar wij vernemen zal het schorsingsgeval Riemersma as. Woensdag door Gedeputeerde Staten behandeld worden. N.V. Verenigde Touwfabrieken. Naar wij vernemen worden a.s. Vrijdag weder 50 arbei ders der N.V. Vereenlgde Touwfabrieken ontsla gen. Brand. Zaten brand in het B A C Zaal Door het onmiddeUÜk plaatsen van een tuin slang op de waterleiding wist men den brand tot een begin te beperken. De oorzaak was vermoedelük gelegen in den schoorsteen. De motorspuit was spoedig aanwezig, doch be hoefde geen dienst te doen. Verzekering dekt de schade. Opgepast. Van mej. K. is Zondagmorgen een rijwiel ontvreemd, dat zij tüdens de Gods dienstoefening in de Ned. Herv. kerk tegen de kerk had gezet. De Secretaris van de Plaatselijke Commissie van de Gew. Var- kens-Centrale voor de plaatsen Schagen, Barsingerhom, Winkel, Wieringerwaard en de Wieringermeer, de lieer S. v. d. WAL te Weere-Winkel, houdt zitting te Schagen In Café „DE BEURS voor het verkrijgen van een op Donderdag 15, 22 en 29 December, van 9 tot 11 uur. Werkverschaffing In de afgeloopen week heeft zich opnieuw een aantal arbeiders voor de werkverschaffing aangemeld. Tengevolge van de Ingevallen vorst zün thans echter ook de werkzaamheden in de werkverschaffing stop gezet. Voor deze groep van arbeiders zal daar door ook de door den minister vastgestelde rege ling voor vorstuitkeerlng gaan werken. -worden ge elst gewezen tuinbouwers, die voor een vroeger ook landbouwer waren, zich op ---i vestigen, omdat ontbreekt. ver- na langdurige, soms heftige discussies met groote meerderheid verworpen. Een voorstel uit de ver gadering om het bestuur te vormen uit 9 com missarissen en een directeur, de laatste echter met een adviseerende stem, onderging hetzelfde lot. Een ander voorstel uit de vergadering, om het bestuur te doen bestaan uit 14 commissa rissen en een directeur met adviseerende stem, kon ook de vereischte twee-derde van het aan tal uitgebrachte stemmen niet halen en ver worpen. Dit laatste voorstel veroorzaakte een incident. Toen 2 leden der commissie zich voor dit voorstel uitspraken, verklaarde de voorzitter, ■namens de heeren Bijl, Dunnebier en Olivier, dat op verdere behandeling geen prijs werd ge steld. Onder groote beroering volgde sluiting; na een dankwoord aan de commissie. Gedegradeerd Het station Schagen is naar ons werd medegedeeld gedegradeerd van 2e tot 3e klasse. ‘HÉ T MÏD D E L- B IJ U IT N E M E N' D H EJ D TÉGEN:,; PIJNLIJKE SPIEREN,. BRANDWONDEN EN HLTJDSMETTEN R. K. Vrouwenbond De afdeellng Den Hel der van bovengenoemden Bond houdt Donder dag 15 December, des avonds 8 uur. een leden vergadering in den R. K. Volksbond. De agenda bevat oa. bestuursverkiezing, ter wijl door den Zeereerw. Heer Pastoor Van Veen een lezing zal worden gelrouden over „De H Liduina van Schiedam". Dé avond zal verder worden opgeluisterd met eeruge muzieknummers. Banne. Uitslag stemming lid dagelüksch bestuur Banne Berkhout Uitgebracht 78 stem men. Aftr D. Laan. D. Laan 75 st.. J. Kamp 3 st. Gekozen D. Laan. Hoofdingeland. Uitgebracht 74 st. (Aftr. J'. Kamp!J Kamp 70, P- Plas 1. D. Laan 3 stejn- men. Gekozen J. Kamp. Snü-schaaf-brandwonden en kneuzingen Ifjken een kleinig heid. maar kunnen bü verwaarloozing de oorzaak van bloed vergiftiging en nog erger zün. Gebruik op de bezeerde plek onmiddellük Absorbine Jr Dit diepdoordringende smeersel verzacht de pijn en helpt de wond snel genezen. Absorbine Jr. doet meer dan de kiemen vernietigen: het zendt nieuw bloed naar de bezeerde plekken, verzacht onmiddellijk en stilt de pünen. Stijve gewrichten en pünlüke spieren worden met succes eveneens door de diepdoordrin gende eigenschappen van Absorbine Jr. behandeld Men wrjjve eenvoudig een kleine hoeveelheid op de pünlüke plaats, twee of drie maal daags en Absorbine Jr. doet de rest: Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company. Beulingstraat Amsterdam, onder vermelding van dit blad. Absorbine Jr. verkrügbaar bü alle apothekers en drogisten. vei bouwd beg.-epen ovei schot van mais als Werkverschaffing Dezer dagen is men be gonnen met het verbreeden en verbeteren der wegbermen. Dit werk, geschiedt uitsluitend door werkloozen. Ook met het baggerwerk zal spoedig begonnen worden. Door het H. B.-lld. den heer P. Stapel werd een inleiding gehouden over credlet, waarbij spr. de volgende drie punten ontwikx-lde: iedere belemmering van executie of f ment, iedere verstrekking van crediet zal zon der uitwerking blüven, indien de bedrüven verlies blüven geven. Loonende prüzen zün daarom noodzakelük; daarnaast is het volgen de onontbeerlük. Executies van hypotheekboeren en in het al- Regeering tegenover het buitenland za'. doen, gemeen het gedwongen verlaten van de bedrü- j wüst de heer Lovink er op, dat er geen regee- Van een klein land zoo krachtdadig tegen over Duitschland gehandeld heeft als onae Regeering. (Applaus). Spr. hoopt, dat onze Regeering met de nieu we Dultsche Regeering betere resultaten be haalt. De voorstelling van den heer Kennedy over den nationalen rijkdom kan spr. niet deelen. Spr. ziet vooral hulp In een krachtig de han den uit de mouwen steker, door eiken land- en Hoogste stand: 776.7 te Memel Laagste stand 764 7 te Isafjord. Verwachting: Zwakke tot matigen, Oostelüke tot Zuidelijken wind, gedeeltelük be wolkt, weinig of geen neerslag. temperatuur cm het vliespunt des nachts, overdag dooi. Raadsvergadea|ng De Raad dezer gemeen te komt in <?penbare vergadering büeen op Donderdag 15 December 1932, des namiddags te 2 uur. Verloting Door Burgemeester en Wethou ders dezer gemeente is aan het Plaatselük Crisiscomité vergunning verleend tot het hou den eener verloting. Het H. B.-lld, de heer E. Govers Dz., hield een inleiding over de schapenhouderü, waar aan wü het volgende ontleenen: Spreker wees erop, dat de commissie die op dracht kreeg aanwüzlngen te geven voor uit voer van schapen naar Frankrijk, voor geen gemakkelüke taak stond. Al zeer spoedig moest zij Inzien, dat voorshands aan de 'verdeellng der uitvoerconsenten niet te tomen viel, aan- gezien de gronden hiervan blllük waren. Het was nu zaak te zorgen, dat de winst der consenthouders niet boven toegelaten peil steeg. De omstandigheid, dat de hoegrootheid der oü- drage aan het Crisisheffingsfonds vooruit moet worden bepaald, dernalve geen afdracht van behaalde winst Is, doch een schatting van de vermoedelük te behalen extra-winst maakte, de vaststelling moelhjk en misschien in bepaalde omstandigheden te drukken Dit was oorzaak, dat sommige exporteurs on andere marktpredikanten tot in den treure ver kondigden. dat de markt gedrukt werd door de heffing. Niets is minder waar dan. dat. De lage marktprijzen, ontstaan door te groot aanbod voor de te geringe vraag, maakte een aankoop mogelük, waarop bü export naar Frankrijk weer een grootere winst te berekenen viel. Het was de plicht te zorgen, dat deze extra winst weer voor de schapenhouders zou worden gereser veerd. Het heffingsfonds, dat volgens de concrete bewoordingen van het betreffende ministeries! besluit bestemd is om uitgekeera te worden aan of aangewend te worden ten behoeve van de schapenproducenten, is een gelief k->osd onder werp voor allen, welke óf met de schapen wereld té maken hebben, óf er belang in stellen. Legio zün de personen en persoonsgroepen, welke meenen toch wel het allereerst voor een ultkeering uit dit fonds in aanmerking te moeten komen. Steeds luider klinken de roepen als: Wat gebeurt er met dat fonds. Het is ten hoogste tüd, dat de boeren hun geld eens terug krügen. Gezien de marktomstandigheden mid zomer heeft de Fransche commissie, met volle sympathie van exporteurs en landbouwadviseurs besloten den Mliuster te berichten, dat zü den tüd niet gekomen acht om tot een beslissing over de bestemming van het fonds over te gaan. Wél werd besloten om steeds voor het explo reren van nieuwe afzetgebieden of het steunen jfcn het marktniveau een open oog te houden eh zoo gemotiveerd steun te verleenen. Voor dit laatste is. wü moeten zeggen helaas, slechts één maal gelegenheid geweest. Niettegenstaande de markt zich Intusschen wel wat meer heeft be stendigd, ja zelfs neiging tot Stüging in het export-artikel vertoont, Is het nog niet tot een beslissing over de bestemming van het fonds gekomen. n» Grootendeels moet deze schünbare laksheid toegeschreven worden aan de overtuiging, dat het tot een ultkeering in geld zal moeten komen en daaraan zal men met het oog op de kosten, welke daarmede onherroepelük gepaard zullen gaan, niet meer dan hoogstens eens per jaar mogen denken. Waar met Januari het eerste jaar verstreken zal zün van deze schapencon- tingenteerlng, Is het zeer waarschünlük, dat daarmede ook het tüdstip zal zün aangebrokm om voor de eerste maal tot bestemming van het fonds over te gaan. Voor de ultkeering zün velerlei wegen aan gewezen, zoo ook door onze maatschappü, welke aan de basis der productie heeft geoacht daarbü de speciale fokdlstricten ach te rs telt. Dat intusschen bü de bestaande regeling ook het weldeschaap niet geheel wordt vergeten, zal u wel gebleken zün uit dé overname van anderhalf jarige voor den levenden schapenex port. Deze overname had tweeërlei doel: a. steun te geven aan zich reeds iets un- trekkende schapenprijzen door een belangrük aantal zichtbaar uit de markt te nemen en dan nog tegen een iets hoogeren prijs, zoodat daardoor de prijs der blnenlandsche consumptie op iets hooger niveau kwam; b. aanwüzlng te geven, dat uitbreiding dar productie beslist ongewenscht is te achten. Vandaar dat zooveel mogelük ooien gevraagd en afgeslacht werden. Als resultaat hebben wü het vrü ongewone verschünsel gezien, dat de anderhalf-jarige schapen per K.G. slachtgewicht duurder wer den en nog zün dtui het slachtlam. Is op dit gebied iets bereikt, minder succes had tot nog toe ons pogen om vla de wol een bescheiden steun voor de schapenhouderü te verkrijgen. Door traineering van fabrlkantenzüde is het plan in de Crisls-commlssle niet tot een wer- kelülte behandeling kunnen komen. Intusschen heeft een deel der wolproducenten zich uit be hoefte aan contanten genoodzaakt gezl“.' aan den tusschenhandel voor abnormaal lage nrüzen zün wol van de hand te doen. Zeer te bejam meren is, dat waar uiteindelük niemand erdoor zou zün benadeeld en de consument slechts een nauwelüks merkbare verhooging zsu heb ben betaald, dit voor den schapenhouder zoo belangrük project zoo lang op sleeptouw wordt" genouden Laten wü hopen, dat nog met den meesten sjioed aan dit plan de noodige aandacht wordt besteed. Ten einde, een beter inzicht in de positie van den schapenstapel te krijgen, meer rust op de schapenmarkt te doen wederkeeren, soude het zter gewenscht zün, dat tégen 1 Januari een goed opgezette schapentelling werd gehouden, hetgeen vla de plaatselüke organen van de Varkenscentrale zeer goed mogelük zou rijn. Voorbereidingen aan deze telling zün thans in vollen gang Den schapentellérs wordt verzocht hun medewerking hiertoe te verleenen. Op een desbetreffende vraag deelde de neer Burgerlüke Stand Getrouwd: J. van Twlsk en M. v. Schündel. Geboren: Y. v. d Poll—Hobma, z. A. En denburgv. Croonenborg. d. J. ErkerKra mer, z. J. BoersRüfkogel, z. Overleden: M. Mulder, 81 j. A. M. Corpo real. 73 j. M. v. Woesik, 68 J. J. Kuiper, go j. J. K E. de Wit, 8 weken. «uitwuorcu. o standigheden I te verwachten is; spr. heeft vertrouwen* in de commissie-Valstar. ~Op een vraag van den heer Vlug, wat de De agrarische ontwikkeling van Nederland heeft zich de laatste 50 Ja ren onder gebruik making van wat wetenschap en ervaring leer den en in verband met onze gunstige ligging tx>v. de ons omringende industneele landen gekenmerkt door een zeer sterke toename van den export van land- en tuinbouwproducten. In dezen toestand, die van groote beteekenis voor onze welvaart was. is in de laatste jaren een wending gekomen; de landen waarheen wü onze producten, ondanks eep sterke toe name konden afzetten zün onder den Invloed van de wereldcrisis, die zich nagenoeg overal door overproductie en sterke prijsdaling ken merkt. er geieldelük toe overgegaan, zoowel door hooge rechten geheele of gedeeltelüke afsluiting van hun grenzen als anderszins dien afzet van ons product steeds meer te belem meren, waardoor een geheele ommekeer is ontstaan in onzen land- en tuinbouw. Het eerste gevolg van dien omkeer was dat \an Nederlandsche züde getracht werd de nadeelen der elders genomen maatregelen af te weren, ten einde het ergste te voorkomen. Zoo ontstonden verschillende wetten als de Tarwewét, de Zuivel- en Varkenswet. t J voorts nog door beperking van den invoeb aan verschillende bedrüven steun werd verieertd en aan de vlascultuur en --- streeksche steun jferd verleend en nawrtnate de gevolgen der crisis verder om zich heen grijpen, werden die maatregelen ook tot an dere bedrijven uitgebreld. Al deze maatregelen de tarwewet uitge zonderd kunnen eigenlük niets anders be- teekenen dan tüdelük eenlge verlichting te geven, vooropgesteld, dat die regelingen ten gevolge van dagelüks wüzigende omstandig heden zich telkens kunnen aanpassen aan de gewüzigde omstandigheden. Volledige bevredi ging kunnen zü echter niet geven, met name niet t.a.v. die producten welke geëxporteerd worden. Voor den tuinbouw, die zich in ons land en inzonderheid in deze provincie zeer sterk heeft uitgebreid waren de laatste Jaren dan ook zóó Jhachelük. dat de Regeering een bedrag heeft aangevraagd om tüdelüken steun teWerleenen. „„1 —4... „4 a,.—l.aa n Ir „1 (1 Ir Het voorstel om het bestuur te doen bestaan uit 8 Commissarissen, (thans 12) en Directeur, - ar--- land en ook in andere landen gedaan worden, benevens het aanstellen van een beambte wera zullen wü er rekening mee moeten houden. dat onze afzet za) worden Ingekiompen. Volgens gegevens blükt. dat de oppervlakte met groenten en vruchten «eteelde gronden voortdurend uitgebreid wordt. In 1927 bedroeg die oppervlakte 126000 H.A.; thans 139000 H-A. De vellingsvereenigingen zün reeds gestegen tot 313 De uitbreiding van de groententeelt In Rectificatie raadsverslag. In ons raadsverr slag in ons nummer van Zaterdag 1.1., is eeh ongelukkige zetfout geslopen. In dat verslag werd gewaagd van een vergoe ding aan den administrateur, voor het gebruik eener auto, van 1000. Men zal begrejien hebben dat het zetfouten duiveltje weer eens bezig was en inplaats van dat betrag honderd gulden bedoeld werd. Aanbesteding De verbouwing van woon huizen voor de gemeente Harenkarspel is op gedragen als laagste inschrüvers aan de heeren J. Ruls, metselwerk, voor 1358. timmerwerk D. v. d. Gullk en Keet voor 1209. schi’der- werk C. van Trienen voor 542.50. voor gas, waterleiding (en ^lectriclteit F. D. de Goede voor 453.50. Ongeval Het zoontje van den heer 0, dat te Hoorn school gaat, viel daar zoodanig van een hek, dat een ijzeren hekpunt hem In het dübeen drong. Directe overbrenging naar het ziekenhuis bleek noodzakelük. Kolfwedstrüd. (Vüftig slagen) in de „Ze ven groene Boomen”. Uitslag: Klasse I: le pr. P. Molenaar, Zuid-Scharwoude, 507 p.; 2e pr. G. Hop. Zuld-Scharwoude. 472 p.; 3e prüs T. Roosje, Grootebroek, 454 p. W Ooteman- Seriepr. 101 p. Klasse II: le prüs G. Deuteman, Z.-8char- woude, 461 p.; P. Goed, Zuld-Scharwoude. 432 p.; J. Meuleboom, Broek, 421 p.; 8. Schek Ker man, Venhuizen. Seriepr. 102 p. Klasse III: le prüs W. Bronkhorst, Venhui zen, 412 p.; 2e prüs J. Bark, Venhuizén, 406 p.; J. Zwagerman, Blokker. 398 p.; 8. Maskal, Broek. Seriepr. 99 p. Voor dezen wedstrüd was zeer veel belang stelling. In „*t Gulden Vlies” te. Alkmaar werd giste ren de 134ste buitengewone algemeene verga dering gehouden van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, als voortzetting van dt op 21 Novemljpr te Den Haag gehouden crisisvergadering. Vertegenwoordigd waren 69 afdeelingen. De voorzitter, dr. H. J. Lovink, deelde in zün openingswoord mede, dat de Minister van Land bouw tot zün leedwezen verhinderd was en vertegenwoordigd is door den waarnemend dl- recteur-generaal voor den Landbouw, den heer Mansholt. Onderlinge Brandwaarborg Maatschappü Op de in het voorjaar gehouden algemeene vergadering Was men tot de overtuiging geko- men' dat ér in het bestaande reglement brood- I noodig beehoefte bestond aan aanvulling en ver- 1 anderlng, daar het niet meer beantwoordde aan de elschen der tegenwoordigen tüd. Hte is van dén" tuinbouw "recht- 1909- Hiertoe kreeg een Commissie bestaande j- .uit de heeren L. Olivier, P. Boom. P. Dunnebier en D. Bül. met toevoeging van enkele bestuurs leden opdracht om wüziglngen uit te werken. Zaterdag heeft nu de vergadering pplaats ge had in het hotel „pe Hoop", alhier, waarin deze groote albengs^elling bestond voor deze vergade- reglementsvoorziening aan de orde kwam. Een ring, daar er ingrüpende veranderingen waren aangebracht door de Commissie. Bü de opening maakte de voorzitter, de heer R.K. Volksbond De afdeellng Uitgeest van den Ned. B K. Volksbond hield een goed be zochte buitengewone vergadering. Voor den schriftelüken cursus voor de Zaanstreek te Krommenie, stelde het afdeellngsbesluur 50.— uit de kas beschikbaar. Aangezien het vereeni- gingslokaal te klein is om aan alle leden op één avond de film „Kentering te doen zien en de kosten voor twee avonden te hoog zün, werd van het afdraaien van deze film afgezien. Een be drag van 60.— zal voor de werklooze leden worden aangewend. Daarna behandelde de heer Van Slingerlandt uit Alkmaar het onderwerp: „Onze industrie- arbeiders in de Maatschappü”. gezien vanuit den katholieken gezichtshoek. Deze uiteenzetting, die aller belangstelling trok werd door du.delüke lichtbeelden geïl- lustreerd Verschillende vragen naar aanleiding van het behandelde, werden naar genoegen be antwoord. Daarna bracht de voorzitter een woord van dank aan het Sint Nicolaascomité. De geestel. adviseur verzocht den aanwezigen ouders hunne medewerking met het jeugdwerk. L-T.B.-afdeeling Alhier werden pogingen aangewend om te komen tot oprichting eener nieuwe L.T.B.-afdeellng. Nieuwe kiesvereniging. Door een aantal dissidenten der R.K Kiesvereniging is een nieuwe kiesvereniging opgericht, waarvan voor zitter is J. Rüs Hzn. en N. Broerse. secretaris. overwegen, gedeelte Wieringermeer is ter hand te Blükens de Staatsbegrooting voor 1933 heeft de Regeering f 1% millioen beschikbaar ge steld om landbouwers in de gelegenheid te stellen op de daarvoor geschikte gronden een bedrijf te stichten. Worden die voorschotten b.v. gedurende 8 of 10 Jaren geheel fénteloos gegeven en de be drijven niet te groot gemaakt, b.v. 8 tot’ 12 H A., dan de markt te nemen, om deze voor een lagen taj var personen gevonden worden prüs aan veehouders voor veevoeder te verkoo- pen. Spr. schat het verlies op de 148.000 H.A., die er In Nederland aan aardappelen worden op 30.000.000, waarin f 22.000.000 arbeidsloon. Er is een van 17 millioen H.L.; als in plaats dat Ingevoerd wordt aardappelen varkensvoer zouden worden aangewend, zouden acht, het durfde trouwen aan de betreffende bevelen. De heer IJ. Kaan (Noord-Scharwoude) in immigratie in de Wieringermeer geen op lossing; eerder nog een toename der productie De heer A. Kostelijk (Heiloo) ziet hier ook geen heil in. Den door de Regeering te ver- 26.—, Witlof II 800—12 per per 100 st 2.0010.—. ».w. Savoye Kool 0.703 40 Sprultkool 0.252.75 per 15 0306.75 per kist van 10 3.per 100 krop. Bieten st.. Uien 0.40—1.15 per 25 gen 0 420 68 per 25 K G., per 25 K.G Prei 9 3012.30 ven Allcant 0.260.52 per Kilo. Appels: Present van Engeland 1824, Rein*:- te. goud 12--24 per 100 KG Peren: Comtesse de Paris 1521. Gleser Wil deman 1118. Kamperveen 10.50, Wlnterjan 7.0» 14.50 per 100 K.G HOOGKARSPIL, 12 Dec. .J>e Eendracht" Bloemkool 1ste soort 8.3010.60. Idem 2e soort 7.00 7 80 3e soort 1.00—1.60. Aanvoer 13 500 rt. BLOKKER. 12 Dec ..Op Hoop van Zegen" Bloemkool 6 5012 50. Boerenkool 4.00. Spruiten 6.00—10 10 Jac Lebel 1417. Transparant 920— 21 Rletneer 11.Groninger Kroon 12—17"> Druiven 2548.Pr. van Engeland 11-- Wlnterjannen 10.1012.40. Wlnterlouw 1120- 13 40 WESTLAND. 12 Dec. Mlddelprljs v. d we«- landsche veilingen Druiven 2054 cent. Pnn* cesselxxmen 6065. Witlof 1834. Stoofappel® 1620 cent per K.G.. Boerenkool 20—50» Andir™ 2028. Spruiten 1.903.05 per kist ETeren —8 20. Roode tooi 2.20—4.50. Witte kool 130- 2.50, Savove !V»>1 2 204.30. Kelen 1-13) pw 100. Peterselie 3.50, Prei 34.75. Selderie IJ» 2 90 per 100 bos. ENKHUIZEN. 12 Dec. Bloemen: Colum™ 2. Grauford Yellow 0 12. Columbia 2. Mont Blsw O 18. Cavella 0.12. Polvphlme 0.18—0.21, thur 0.120 15. Herco 0.080.14. Beledeth O.u>- 0.15. «uw» NOORD-SCHARWOl'DE. 13 December 3*" K.G Aardappnelen: Scbotsche Mulren 0 60 Duken 0 40. 5800 K.G. Uien Drielingen 4—4J» Uien 3.304 30. Grove Uien 3.10—3.80. 450 x Kroten 0.80. 62000 KG Roode kool 230—3** 15400 K.G. D witte kooi 0.60—1.10. I960? ."C Gele kool 1302 80 800 stuks Bloemkool sw- 8.00 oer 100 stuks. l.ETDEN. 13 December Varkens 306 varkens 396 zware 0 280 30. 10 lichte 0.28 Handel matig. BOVENKARSPÏI, 12 Dec ..De Tulnbo,uwm,a Aardappelen Duf 0.21. aanvoer 130 baal. V grof 1.90. Idem groote gele 1.552 15. idem D- llngen 1 65, aanvoer 61 baal. Bloemkool 8 9013.70. per 100 st., 2e soort 7.00—7 80. 1 403 50 oer 100 st.. aanvoer 84040 st.. kool 9 02.10 oer 100 K G., aanvoer 735 K HKM 12 December Druiven 32. 92-10 Spruiten 7—8. Bloemkool le soort 8.70. idem 2e soort 3 804 40 Louwtfes 1 PURMEREND. 13 December. Aanvoer 800 Kleine Boerenkaas of 4 stapels 27.per handel stug. 13761 K G Boter welbeter 1 »-*■ ner Kilo, melkboter 1.50—1.60 oer KUo. 555 deren waaronder 385 vette 0.580 64 per handel stug en 122 melk- en geldekoelen 8 ner stuk, handel stug. 48 Stieren 0 440w Kilo handel stug. 22 Paarden 60'30 ner handel matig. 65 vette Kalveren 0.700 90 kilo, handel matig. 173 nuchtere Kalveren 1416 ner stuk, handel matig. 383 vette var slacht 0 16—0.29 ner kilo, handel matig 29 m Varkens 12.ner «tuk. handel stug. 25» 57 ner stuk, handel stug. 51 1354 Schanen 818 jaer stuk, handel stug Hokken 2—6 per stuk, handel stug. 235 1 jt, 3 003 25 ner stuk. 53 Zwanen 2.753.— K'neleren 4 50—5.50 ner 100. Fen-*'ier«n 1OO. Kalkoeien 0.70!0.80 per K. G. Oude kippen en hanen 0 500 55 oer -ea. ven 0.40 per n.. Konijnen 0 302.75 oer „75 ner den 0 501.30 oer st.. Piepkuikens 0.60—O Kilogram. wees op het streven van de drie centrale land- l bcuw-organlsatles naar een prüs van 1.30 per H. L. Z.l. moest het verkoopen en de handel in aardappelen alleen aan erkende telers en han delaren worden toegestaan, die zich aan zekere bepalingen willen onderwerpen. Dan zou inventarisatie van de voorraden over het land noodig zün: contröle over den ver knoop en vaststelling van het voor consumptie /bestemde gedeelte en van het gedeelte, dat voor dlerlük voedsel moet dienen. Om tot prüsverhboglng te komen, wüst spr ook contingenteering aan, wat echter gevanrn mee brengt. Spr. achtte het wenschelük. dat dc Regee ring geld beschikbaar stelt om aardappelen uit Aanbesteding Voor rekening van den heer D. Vö6 te Oudeschl’d heeft de architect N Schermt te Den Burg ZÏterdag een aanbe steding gehouden voor den’ bouw van een dubbel woonhuis te Oudeschild in de Kerk- 1 Ingekomen waren 19 Inschrüvingsbiljetten. waarvan twee voor het werk en massa. De laagste Inschrijver was voor ’t geheele werk de heer ’t Hoog, aan wien het werk wel ge gund zal worden. De heer *t Hoog schreef in voor f 4007. De Gew. Varkenscentrale in Noord-Holland wü»t* er op dat aanvragen voor het veikrijge» van een vrüstelling voor vrüe hulsslachting voor 1933 reeds vóór 1 Jan. 1933 in het bezit van het bestuur der gewestelüke Centrale moeten zün: 1 Vrüstelling oor het aantal varkens wordt verleend aan hoofden van gezinnen, waarvan het zuiver gezinsinkomen in het belastingjaar 19301932 heeft bedragen; 1. Niet meer dan i 2500. wordt in 1933 vrij. stelling verleend voor één varken. 2. Niet meer dan f 2000 enz. 2 varkens. 3. Niet meer dan f 2000 3 varkens. Bü rubriek 2. moet het gezin dan bestaan alt tenminste 5 personen en bü rubriek 3 uit ten minste 9 personen. Geen acte voor 1933 wordt verleend aan hen die de acte voor 1932 nog niet terugzonden tenzü zulks alsnog ten spoedigste gebeurt. Ter tegemoetkoming in de administratiekos ten moet hiervoor 25 cent worden betaald. Voor de plaatsen Schagen. Barsingerhom, Winkel Wieringerwaard en de Wieringermeer moet men zich wenden tot den secr. der plaatselijke Com missie den heer S. v. d. Wal te Weere Winkel (zie advertentie). Door het thans reeds in werking zün van do Contenginteering in Engeland is het afzetge bied voor onze varkens aanmerkelük verkleind en zullen alle mogelüke maatregelen moeten worden getroffen, opdat net aantal uitgegeven blggenmerken in geen geval grooter, doch in tegendeel hier zoo ver mogelük beneden blijft. Het vervangen van merken voor gestorven dieren kan. zoo deelt de commissie mede, zulks in tegenstelling met onze eerste toezegging, niet worde ntoegestaan. Collecten Door E. en W. werd afwüzend beschikt op het verzoek van de liefdadigheids vereniging „Ondersteuning voor behoeftige weduwen” te Amsterdam, op grond van het feit, dat reeds zooveel wordt gevraagd voor de liefdadigheid in eigen omgeving tot onder steuning van behoeftigen enz.; in denzelfden geest werd beslist op een verzoek tot het hou den eener co'lecte door de Nationale Vredes- Centrale. Electridteitebedrüf Aan den heer P. de Wit is op zün verzoek eervol ontslag verleend ingaande 1 Jaauari 1933. als incasseerder van het electri bed’rüf. Nadien zullen de gelden ge ïncasseerd worden door óen werkman der ge meentebedrijven W. L. v. Gemert. telers een beter lot krijgen. De heer Visser (Amsterdam) bespreekt- de mogelükheid om alcohol uit aardappelen te triceeren en met benzine te vermengen; spreker komt bü vermenging van bieten-alcohol en aardappel-alcohol tot 8 ct. per liter, waardoor «.1. met succes deze alcohol met benzine ver mengd kan worden. De voorraad aardappelen kan dan minder worden. Na nog eenlge discussie wordt een motie aan genomen, waarin den Minister van Economi sche Zaken gevraagd wordt gelden beschikbaar te stellen om aardapelen uit de markt te ne- men met bestemming als veevoeder. r j keerd, dat slechts 'enkelen aan het pröductte- proces werkzaam kunnen zün. Den Regeerlngs- Crediet steun 1-■ ring; spr. geeft een program zooals dat door het z.g. Boerencomité gepropageerd. De heer Vlug vraagt of er verdere steun- waarop de heer Lovink om kassen steeg H A. in 1931. Aangezien Nederland voor plm. 51 pet. voor ziet in den uitvoer van tuinbouwproducten naar Duitschland en dit land vooriooplg nog niet in eigen behoefte zal kunnen voorzien, ligt het voor de hand, dat Nederland er met alle kracht naar streven moet de bevoorrechte plaats, die het op de Duitsche marxt heeft, te behouden. Het schünt mü dan ook in hooge mate ge wenscht toe, dat een grondig technisch onder- zoek wordt ingesteld om te kunnen nagaan, welke ontwikkclingsmogelükheden dc tuinbouw Dit onderwerp werd ingeleld door het HB.- onder de huldj omstand(^heden en ln de “CS_d n „h”r. .van 8p.r toekomst in Duitschland biedt. Eerst daarna kan overwogen worden, in hoe verre hier te lande nog wüziglng en. of verbe- terinc in het tuinbouwbedrijf ware aan te brengen. In afwachting van dit rapport ware inmid dels te overwegen, in hoeverre afvloeiing van een gedeelte der tuinbouwers naar dc nemen; ven door de boerengezinnen, die door de crisis ring ten onder gegaan .zün». moeten zooveel moge lük worden beperkt. Aan de Boerenleeno^r- ken moet door staatsgarantie gelegenheid wer den gegeven met de verstrekking van bedrjfs- crediet verder te gaan dan thans mogelük is. De heer Arkenbout (Putte) besprak den on- j houdbaren toestand, waarin sommige pacht boeren gekomen zün door de harde uitspra ken van de pachtcommlssies hier en uaar en vraagt het H. B. bü de regeering op hulp voor tuinbouwer. Het is spr"s" bedoê lng niet tuin de hypotheekboeren aan te dringen. bouw in de Wieringermeer te brengen Spr De heer Kooyman (Wognum) vraagt of niet ■«-» -■ de mogelükheid bestaat om de rente van hy potheek te verlagen tot 4 pet; het is een in- grijpende maatregel, maar gen billüke eisch en het middel om velen van den ondergang te redden. Na nog eenlge discussie schorst de voorzit ter de vergadering. In de middagvergadering merken °P de Tweede Kamerleden Ch. v. d. Bilt en G. W. Kampschöer. wüst op de Zandgronden waar de z.g. staats boerderijen zichzelf kunnen redden. Jammer vindt spr. het dat nog voor 37 mil lioen tarwe en 56 mi’lioen gulden mais van het buitenland betrokken wordt; er ligt op dit terrein dus nog wel een taak voor onze Ho 11. landbouwers. De vice-voorzltter, de heer K. Kuyper, dankt dr. Lovink voor zün rede. -Ingediend was nog een motie Bodegraven, waarin de wenschelükheid werd uitgesproken, dat de onderstaande punten, indien maar eenlgszlns mogelük, op dezelfde algem. verga dering worden behandeld. r_ 1. Het Instellen van een Ministerie van Land- 2. Afschaffing gebouwd). 3. Tüdelüke ontheffing van de sociale lasten wat betreft het zegeltjes plakken voor 1 welke minder dan 1500 inkomen hebben. 4. Herziening van de Pachtwet, opdat rechtsgelükheld komt tusschen verpachter. 5. Steun aan de Polderbesturen voor onder houd van wegen en. düken. 6. Afschaffing van den v'eeschaccüns. 7. Steun aan de hypotheekboeren. zooals op de algem. vergadering zal worden besloten na de inleiding van de Credlet-commissle. De voorzitter zegde behandeling hiervan de eerstvolgende H. B.-vergadering toe. Hierna sluiting. K.G.. 142 K G.. Uien Drleilr- 100 boa. Drui-. lüdt het geen twijfel, of er zullen - - die zich op gunstige voorwaarden ln De Meer zullen wil len vestigen ter vorming van een zelfstandig gemengd bedrijf. Daardoor toch zouden tal van petrollen daar een bestaan kunnen vinden, terwijl de benarde tuinbouwstreken daardoor verlicht zullen wor den. Aangezien het uitgesloten moet vele schippers werk krügen en vele aardappel- deei eigen risico, in de Meer zullen t*"t: benoodigde kapitaal absoluut spr. bovenstaand denkbeeld met - -„j autoriteiten aan- TEXEL, 12 Dec. 2 paarden. 3 koelen 160— 225. 6 nuchtere kalveren 612. 1 schaap. 2 w- ken» 33 biggen 47. 9 korven kippen 0.45 -OM Eierenveiling Aangevoerd 29378 eieren 58-62 K.G. per 100 4 95 5 45. 62-66 K.G. 5.30— 5.80. Kleine eieren 3 4.85. BROEK OP LANGENDIJK. 13 Dec. 3200 K.G. Aardappelen: Due of York 1000 K.G. Pee» 1 70, 43000 Roode kooi 1.903 80. idem doorschot 1—2.90. 35 000 K.G. Gele Kool 0 702 8. 8000 KG. Deenache Witte kool 0 701.20, 18.000 Uien: Ge» Ulén 3.60—4.60. Drielingen 4 20 -4 60 6100 stut* Bloemkool Reus le soort 69.70. Idem 2e 34. PURMEREND. 12 Dec. ..Afslagvereenig. Beem- ster, Purmerend en Omstreken". Aardapoelen:. Blauwe 0240.34 per 25 K.G. Witlof I 15.00— - -- 1(x) K Q B)3e01. Roode kool 0.60— i. alles per 100 «2 j KG.. Boerekcol K.G Andijvie 0.50 1.506.50 per 1000 K G.. Uten Drlelto- Uien Nep 0.43—0.9»- per 100 bos, Drui-. kool 4 90.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 2