R.K. Landbouw Bedrijfsraad h is Lager Onderwijs RADIO-PROGRAMM. I «s Vanwaar kwam die kogel? DINSDAG 13 DECEMBER Vorst Drie hoofdinspectiën Overwegingen Prestatie van de K.L.M. Gezagvoerder Both had malaria MR. A. DE VEER OVERLEDEN BRAND TE HILVERSUM 4 AANGETEEKEND STUK ZOEK GEEN TARWEVEILINGEN R.K. Werkgevers HET ALCOHOLVRAAGSTUK VAN EEN WAGEN GESLAGEN Na eenige minuten overleden Toestand stationnair R.K. UNIVERSITEIT LAST VAN DRIJFIJS HET VERKEERDE FLESCHJE Het wrak van de „Hooft” Vergissing met medicijn Zuiderzeewerken Automatische verkeersseinen R.K. STAATSPARTIJ Kieskring Den Bosch CONTINGENT EERING Van katoenen manufacturen I I Electriciteitsvoorziening in de Zaanstreek Inleiding van pater mr. dr. Arn. Borrët SJ. Mr. M. Steenberghe over den algemeenen toestand Natuur en bovennatuur in het sociale en economische leven Verhooging van den Tarwe-Richtpri js Lid der Eerste,Kamer en burge meester van Middelburg VERGADERING TE UTRECHT By K. B. nieuwe regeling getroffen omtrent het Ryk» school toezicht Werkverschaffing in wintertijd DE GEWONDE BALLON- VAARDER De meelfabrieken trekken telegra fisch hun offerten in Clubhuis der H. G. C. vernield Hoe de „Oehoe” van Allahabad naar Schiphol gevoerd werd Wanneer de vorst langer dan twee dagen duurt geldt een bij zondere regeling De werkzaamheden om het schip droog te zetten, moesten gestaakt worden Van brandstichting verdacht van den Minister Ontslag aan de Hembrug £3 Tusschen Lemmer en Groningen Woensdag 14 Dec. 1932 Drukkerij uitgebrand 8.40 concert i Geldswaarde van f 20.000 Ministerieel bezoek taak hebben hun te soclaal-economle dat de heer 1 en e» i i 1 i i 1 gingsfunctionarissen bracht. lutalr >recl- A. 20, 21,22, 23 en 34 ct. B. 25, 26. 27 en 28 ct. C. 29 en 30 ct. D. 31,33, 33, 34 en 35 ct. E. 36 cent en hooger Aan de arUUerie-lnrichtlngen aan de Hem- brug zijn opnieuw 30 arbeiders ontslagen. Som migen van hen hadden 15 dienstjaren. i i De meubelmaker en kastelein J SptU, W1CUÖ 11UUC4 UD YU4 16° "vv“ -7 verdacht van brandstichting gearresteero, ter beschikking der Justitie te worden 8” die met c a l drukke^ De beltf- perceelen konden echter behouden Naar wy vernemen was Maandagavond toestand van Er bevindt zich op het oogenblik veel dryf- Us In het vaarwater tusschen Lemmer en Gro ningen. De te Lemmer binnengekomen motor boot „Harm Nieveen”, kapitein J. Syverda, rap porteerde. dat het TJeukermeer niet bevaarbaar is voor zeil- en motorschepen. Stoombooten kunnen zich met veel moeite een weg banen. Namens den Christeiyken Boeren- en Tuln- dersbond bracht de heer Bimons een woord van dank voor de ultnoodlglng, waarna te ruim 4 uur sluiting volgde. noe- woor- de den 28-Jarigen koopman Otto Gaunnitz uit Düsseldorf, die by het bailon- ongeval te Qulntsheul ernstig werd gewond en thans in het Roomsch-Kathollek Ziekenhuis te ’s Gravenhage wordt verpleegd, stationnair. De patiënt heeft hooge koortsen, doch on- mlddeliyk levensgevaar is niet aanwezig. slotenen van de Mij. „Zaanland” te Wormerveer waarin onder den titel „De Zaansche Huis- houdportemonnaie en de Electra” geprotesteerd wordt tegen de annexatie door het P. E. N. Van het Maandagmiddag uit Batavia .thuis gekomen K.LM.-vliegtuig „Oehoe”, dat op Schip hol landde, moest de gezagvoerder Both in Alla habad achterbiyven wegens een aanval van ma laria. De tweede bestuurder Bax heeft het vlieg tuig van Allahabad naar Mersamatruh gevlogen. Hier wachtte gezagvoerder Fryns, die per „Rysty vogel” Donderdag daarheen vertrokken was. On der commando van Fryns, met Bax als tweede bestuurder, is daarop de „Oehoe" in twee dagen van Egypte naar Amsterdam gevlogen.*De heer Fryns heeft dus tusschen Donderdag en Maan dag een heen- en weerreis naar Egypte gemaakt. In verband met deze contlngengeering verneemt het Corr. bureau nog. dat de Invoer van textiel artikelen in de laatste maanden sterk is toege nomen. terwyi daaraan gepaard ging 'n aan- zieniyke vermindering van den uitvoer. Ter ver gelijking mogen de volgende cyfers dienen. De invoer bedroeg in 1031 in totaal 3682 ton met een waarde (in duizend gulden uitgedrukt) 12801. Gedurende 11 maanden van 1933 was de in voer reeds gestegen tot 3966 ton met een waarde van 9997. De uitvoercy fers geven een nog duideiyker beeld van de moeilijkheden, waarvoor de tex- tlei-lndustrie zich geplaatst ziet. Deze bedroeg in 1931 7994 ton met een waarde van 21036. Terwyi de landbouwer Hofsink uit Slagharen zyn buurman behulpzaam was by het op diens wagen zetten van een aantal melkbussen, sloeg plotseling het paard, dat voor den wagen ge spannen was, op hol. Hij viel met het hoofd legen den bevroren grond en werd met een zeer ernstige schedelfractuur opgenomen. Eenige oogenblikken later overleed hij. De on gelukkige was gehuwd en vader van twee kin deren. De onder leiding van den heer P. R. Feneng» plaats vindende werkzaamheden van de Am- sterdamsche Droogdok Maatschappy om net wrak van de „P. C. Hooft” in het Hendrik-dok droog te zetten, zyn gistermorgen met her nieuwden moed hervat. Hoewel men het dok voor een gedeelte heeft cpgepompt, moest kort na den middag het pom pen gestaakt worden, aangezien door duiken In gemeenten waar by de werkverschaf fing Ingevolge de door den minister aangegeven voor waarden ’het gemid delde accoordloon bedraagt: onder de posten 718„ 719 en 720 van de han delsstatistiek. Importeurs van bedoelde artikelen kunnen zich vóór 15 Februari 1933 met hun aanvragen wenden tot de Kamer van Koophandel In hun ressort, waar de benoodlgde formulieren ver- krilgbaar zyn. Aanvragen welke nA dien datum inkomen, worden als regel niet meer in behandeling ge nomen. 1 De meubelmaker en kastelein J. B- Apel. wiens hotel da vorige week Een dochtertje van W. M te Ou de water, dat verschynselen van roodvonk vertoonde, ont ving van den dokter twee fleschjes, een met medicyn en een met lysol voor ontsmetting. By vergissing gaf M.’s yrouw het kind een lepel lysol, aldus bericht het „Volk”. Overbrenging naar de Bt. Jacobsstlchting moest direct geschieden. Zaterdag maakte het patiëntje het redeiyk weL Het leven in de natuuriyke orde staat wel op hoog peil, doch tot een bovennatuuriyk leven zyn wy door God geroepen, omdat daardoor ons leven verhoogd wordt. Het sociaal econo misch leven, dat los van het christendom In zich wel goed is, hoe zou dat er thans uitgezien hebben als er geen christendom was geweest? Het sociaal en economisch leven moet als grondslag kunnen dienen om dit verder op te bouwen op chrlsteiyke basis. De economie mag niets doen, wat met de zedeiykheid in stryd is. Onze verhouding tot God moet zoo zyn, dat we geheel ons leven beheerschen de verhouding Met het oog op den wintertijd acht de minis ter het noodzakeiyk, dat eenige voorzieningen worden getroffen. In de eerste plaats >oor het geval, dat vorst optreedt. Wanneer tengevolge van vorst of lichten sneeuwval het werken en kele uren >f één of twee dagen stagneert, kan de bekende regenverletregeling worden toege past. In dat geval heeft de uitbetaling van de hier bedoelde vergoeding op~het werk plaats en geschiedt de verrekening met het Departement op de gewone wyze. Wanneer evenwel sprake is van vorst die langer dan 2 dagen duurt, treedt, nadat daartoe op grond van toestemming van den minister machtiging verkregen is, de vol gende regeling in werking, welke eindigt op een dezerzijds aan O op te geven datum. neming ervan door de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. Met vreugde constateerde spreker, dat het verloop van dit wetsontwerp buitengewoon gun stig is geweest. In zeer korten tyd is dit be handeld en tenslotte aangenomen met 67—19 stemmen. De wet luidt instelling van bedryfs- raden, waaronder verstaan wordt complex van ondernemingen. De bedryfsraden zyn samengesteld volgens de methode organisch kiesrecht. De leden ervan bestaan zoowel uit werkgevers als werknemers, terwyi een onpartydlg voorzitter daaraan wordt toegevoegd. De werkwyze van den raad legt spreker vervolgens uit, die tot stand komt even tueel met behulp van de diverse commissies, om daarna over te gaan tot den werkkring van de raden, die hoofdzakeiyk bestaan In het ple gen van overleg, het geven van advies, beslech ting van geschillen en bemiddeling, terwyi by amendement er nog bygekomen is het maken van verordeningen. Als orgaan van overleg is dit instituut zeer belangryk, terwyi daarnaast als orgaan van advies en uitvoering het ook geen onbelangryke rol kan spelen. Spr. behan delde vervolgens de diverse details van dit ont werp aan de hand van de diverse artikelen. In dit betoog behandelde spreker tevens de vraag, gesteld door een lid van den N.C.B., nl: .Heeft de algemeene R. K. landbouwbedrtjfs- raad nog reden van bestaan, nu de wet op de bedryfsraden is aangenomen?” Als antwoord geeft spr. daarop, dat wellicht in de zin der wet een Kath. bedryfsraad niet mogeiyk is, omdat deze dan geen algemeen karakter zoude krü- gen De heer A. J. Loerakker. Haarlem, meent te moeten opmerken, dat geen bepaalde kleur aan een bedrijfsraad gegeven kan worden; zelfs dat deze geen kleur kan en mag hebben. Het be stuur zal betreffende den bedryfsraad een en ander nader overwegen. De voorzitter brengt een woord van dank aan den inleider en hoopt, dat dit ontwerp weldra ook in de Eerste Kamer zal worden aangeno men. Van verschillende zyden is den Minister ge vraagd of zulks betreft den Inhoud van de onlangs daaromtrent gezonden circulaire in den winter niet langer dan 45 c q. 4714 uur mag worden gewerkt. De Minister verzoekt mede te deelen dat. Indien het mogeiyk is, door na overleg met my. de werktyden tydeiyk te veranderen, en dan iets langer te werken, daartegen geen enkel bezwaar bestaat. 6.— 650 6.50 7.— 8.— 9 10 11.— 13.— 13.— Van de N. V. „Heemaf” te Hengelo ontvin gen we een goed uitgevoerden folder met een brochure van de hand van Ir. B. H. ter Kuile over „het automatisch werkend Heemaf ver- keersseln”, waarin de voordeelen van dit sys teem nader worden uiteengezet. bespeurenHet is trouwens ook moeliyk zich met hart en ziel aan den socialen arbeid te geven, als men zooels thans onze menschen. werkgevers zoowel als werknemers gekweld wordt door den angst voor het dageiyksch brood. Mogen de tyden weer spoedig opklaren en weer wat welvaart brengen, dan zal ongetwy- feld de lusteloosheid op het sociale arbeidster rein weer plaats maken voor een hernieuwde actie voor de bedryfsorganisatle en het be- dryfsradenstelsel. Want de grondgedachte en daar komt het ten slotte toch op aan waarvan onze bedryfsraden uitgaan, is en biyrt Juist door alle tyden heen: slechts door vrede en samenwerking tusschen de bedrytsgenooten kan ten slotte het bedryf bloeien en zyn so ciale functie in de samenleving naar behooren vervullen. Het financieel verslag van den penningmees ter sloot met een batig saldo van 559.63 De -begrootlng voor het jaar 1933 werd ge raamd op f 1200. Hierna hield de voorzitter Pater Mr. Dr. Arn. Borret 8. J„ ’s Gravenhage, een inleiding over: Maandagavond Is te Middelburg na eën zeep korte ongesteldheid plotseling overleden de heer mr. A. A. de Veer, lid der Eerste Kamer en op 1 December J.l. benoemd tot burgemees ter van Middelburg met ingang van 3 Januari as. De heer de Veer is ruim 61 jaar oud. Nu verschillende tewerkgestelden weer recht op uitkeerlng uit de werkloozenkaaeen hebben, kan den arbeiders vryheid worden gelaten, hetzü by de werkverschaffing geplaatst te biyven, hetzij uit de werkloozenkas te trekken. Indien ,n Uw gemeente voorloopig nog voldoende ge legenheid bestaat om werk te verschaffen, geeft de Minister Uw College dringend in overweging, de arbeiders niet naar de kassen te verwyzen. In elk geval acht de Minister het zeer onjuist, .ndien ongeorganiseerden volle weken by de werkverschaffing geplaatste mogen blyven en verzekerden naar de kas worden verwezen. Zoo door U bijv, omdat een tekort aan werkver- schaffingsobjecten dreigt, er prys op wordt ge steld, dat de verzekerden „trekken”, dan dienen naar de meening van den Minister de n 1 e t- verzekerden niet zes dagen per week ge plaatst te blyven, doch 4 dagen of 2 weken van de drie weken. Geschiedt dit niet, dan wordt de werkloosheidsverzekering ernstig benadeeld. In „Kasteel van Antwerpen" te Utrecht hield bovengenoemde instelling Maandag een alge meene vergadering, welke stond onder presi dium van Pater Mr. Dr. Arn. Borret 6. J„ Den Haag, die in zyn inleidend woord een byzon- der woord van welkom richtte tot den heer Simons, afgevaardigde van den Chr. Boeren en Tuindersbond. Bericht van verhindering voor deze verga dering was ingekomen van den heer G. W. J. v. Koeverden te Buren. Na vaststelling der notulen werd het Jaar verslag van den secretaris Mr. H. van Haastert, den Haag, goedgekeurd, nadat de afgevaardig den van den Ned. Boerenbond te kennen had den gegeven het op prys te stellen, dat by eventueele plaatsing van een inleiding in dit verslag, zooals dit thans het geval was met die, gehouden door den heer A. J. Loerakker te Haarlem op een vorige vergadering, ook de eventueele discussies naar aanleiding daarvan te willen opnemen. Aan dit verslag ontleenen wy: De geweldige economische moeiiykheden, die op het land- en tuinbouwbedrijf zyn neerge slagen in bet afgeloopen jaar. hebben nagenoeg alle aandacht voor zich opgeëlscht. By de meeeten bleef zoodoende niet veel tyd en lust over om te arbeiden aan den uitbouw van de bedryfsorganisatle. Nagenoeg overal helaas! was in sociaal opzicht een zekere loomheid te De meefabrtkanten hebben Maandagmiddag telegrafisch hunne offertes ingetrokken, aldus bericht het ..Handelsblad". De reden daarvan moet, volgens het blad, ge zocht worden in een as. verhooging door denml- nlster van den richtprijs voor Vlta-tarwe met byvoorbeeld een ryksdaalder per honderd kg. Deze prys bedroeg aanvankelyk 1230, werd indertyd verhoogd tot 15en zal thans wel licht gebracht worden op 17.50. waarbij dan nog 135 uitvoeringskosten. De binnenlandsche tarwe zal dan dus aan de meelfabrikanten 1835 komen te kosten, terwyi de prys voor maaltarwe op de vrye markt bedraagt 450 4 4.70. zoodat de richtprys der binnenlandsebe tarwe alsdan viermaal zooveel zou bedragen als die van de buitenlandsche. Deze prysverhooging van een ryksdaalder der Vita-tarwe, waarvan meelfabrieken, zooals be dongen is 25 pot. moeten gebruiken, zal dus per 100 kg. gemengde maaltarwe komen te staan op het vierde deel van een rijksdaalder of wel 0.636. hetgeen neerkomt op 034 per 100 kg. bloem, hetwelk een broodprysverhooging wettigt van een )4*ct. per brood van 800 gram. Aangezien er per jaar 180000 ton Vitatarwe wordt vermalen, zal een ryksdaalder prysver hooging dus beteekenen een verhooging v»n den tarwesteun met 4.500.000. Het is mogeiyk. dat de verhooging van den Vita-prys weer zal worden ingetrokken indien het maximum maalpersentage bij wet zal wor den verhoogd. Een comité uit de Zaansche klein-Industrie heeft een brochure verspreid onder de aange- Op de gister gehouden gecombineerde verga dering van het federatiebestuur der Algemeene RK. Werkgeversvereenlglng en de besturen van de by het R.K. Verbond van Werkgeversver- eenlglngen aangesloten organisaties, heeft de voorzitter, mr. M. P. L. Steenberghe, een rede gehouden, waarin hy ei* op wees, dat er nog steeds geen redenen tot optimisme in het be- dryfsleven zyn aan te wijzen, noch in de we- reldhuishouding noch in den kleinen kring van ons land.. Nog steeds handhaaft het Verbond zyn elschtot steun van regeerlngswege. Als steunmaatregel komt op de allereerste plaats een. krachtige toepassing van de Crisislnvoer- wet in aanmerking, waarmee elke abnormale invoer moet worden geweerd. Dit is eveneens in het belang der arbeiders. Herhaaldelijk heb ben de R.K. werkgevers geadviseerd, en thans herhalen sü dit advies: dat de regeering toch gebruik dient te maken van het wapen, haar in de hand gegeven door het aannemen van de clearlngwet. Er dient een meer bewuste hou ding tegenover het buitenland te worden aan genomen. Spr. betreurde de wyziglng van het ontwerp opcentenhefflng op de tarieven, even als de herleving van de weeldebelasting in den vorm, die reeds enkele jaren onder de critiek bedolven is. Optimistisch stond spr. tegenover de reorganisatie van het Departement van Economische Zaken omtrent het verdrag van Ouchy, dat aanvankelyk enthousiasme op wekte. is thans eenige verkoeling Ingetreden. Weinig voldoening schonk het tot stand komen van het Bedryfsradenontwerp. In de „verkorte arbeidsweek”, zooals die thans wordt ingevoerd, zag spr. geen heil, noch voor de opleving der industrie, noch voor de vermindering der werk loosheid. Spr. eindigde zyn betoog met dank te brengen aan de toewyding waarmee de vereenl- vol- Zaterdagmlddag waren twee deff firmant» Boerhof te Olst bezig, hun bovengelef® werkkamer wat op te ruimen, toen plotseUM door een schot een ruit werd verbrijzeld en eg hunner iets langs het hoofd floot. Eerst «eg gedacht aan een verdwaald jagersschot, nu* plotseling vond men in plaats van den korrel, een kogel. Direct is hiervan aangifte iF" daan by de politie, die de zaak in onder*** heeft genomen. Maandagmorgen kwam men tot de ontdek king. dat uit een postzak van het postkantoor te Winschoten een aangeteekend stuk met een geldswaarde van 20.000.was verdwenen. Deze postzak was Maandagmorgen per trein van Winschoten naai Groningen verzonden. Het betreffende stuk w^ afkomstig van den direc teur van het postkantoor te Winschoten en was bestemd voor den directeur van het postkantoor te Groningen. De Justitie heeft een onderzoek ingesteld. Naar wy vernemen zullen dit Jaar geen veij. llngen van inlandsche tarwe vanwege de Regee ring meer worden gehouden, daar men vreeat. dat door de verlaging der buitenlandsche graan-, pryzen de eigen producten geheel waardeloos zullen worden. „- De Genie heeft aanbesteed het bouwen van verdedigingswerken als gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee <16e gedeelte: het maken van paaifundeerlngen en van granaatvrye werken, alles van gewapend beton ca. yb Den Oever). Laagste inschrijfster was de N.V. My. tot het utivoeren van Zuiderzeewerken te Den Oever \oor 248.000. Vrijdag hield de heer H. van der Putt Eindhoven voor de R. K. Klesvereeniging afd. Villapark een lezing getiteld ..De ramp der werkloosheid en de zorg voor het toekomstig gezinshoofd.” Uit de vergadering werd de wenscheiykheid betoogd dat de heer v. d. Putt zich beschik baar zou stelten voor een candldatuur voor de Tweede Kamer. De heer Van der Putt, die thans als plaatsvervanger voorkomt op de lyst van de R. K. Staatsparty, verklaarde vryheid te hebben om mede te deelen, dat hy bereid is een candldatuur te aanvaarden voor een vrijen zetel In den Kieskring Den Bosch. By Kon. besluit is thans een nieuwe regeling getroffen voor het Ryksschooltoezlcht op het Lager Onderwijs, welke regeling met 1 Januari 1933 in werking treedt. Hieraan wordt het vol gende ontleend: Het toezicht over het gewoon lager onderwys. het vervolgonderwys. het uitgebreid lager on derwys, het bewaarschoolonderwys en het on derwys aan de inrichtingen tot opleiding Van bewaarschoolperaoneel wordt uitgeoefend door: drie hoofdinspecteurs, 52 inspecteurs en 14 schoolopzieners. Het toezicht over het buitengewoon lager on derwys wordt uitgeoefend door één inspecteur. Het toezicht over het onderwys aan de in richtingen tot opleiding van onderwyzers en onderwijzeressen wordt ultgeortend, behalve door de bovenbedoelde hoofdinspecteurs, door één Inspecteur. Het verstrekken van adviezen omtrent den bouw en verbouw van schrflen voor lager onder wijs, de inrichting dezer scholen en de inrich ting der terreinen voor het onderwys in llcha- melyke oefening aan de lagere scholen geschiedt door één Inspecteur, die nevens de vorengemel- de ambtenaren, in algemeenen dienst werk- ■aam Is. x Het Ryk is voor het toericht verdeeld in drie hoofdinspectiën (thans 5). De eerste hoofjjln- spectie omvat de provinciën Noord-Brabant, Gelderland en Limburg. De tweede hoofdinspectie bevat de provinciën Zuid-Holland, N.-Holland, Zeeland en Utrecht. De derde hoofdinspectie omvat de provinciën Friesland, Overysel, Groningen en Drente. Hieruit biykt, dat van de tegenwoordige tweede hoofdinspectie (Gelderland en Over- ysel) de provincie Gelderland wordt gevoegd by de tegenwoordige eerste hoofdinspectie en de provincie Overysel wordt gevoegd by de tegenwoordige vyfde hoofdinspectie, terwijl de bestaande derde hoofdinspectie (Zuid-Holland en Zeeland) en vierde hoofdinspectie (Noord- Holland en Utrecht) worden samengevoegd tot één nieuwe hoofdinspectie. Voorts wordt het Ryk verdeeld in 52 inspec ties (thans 58). Van de bestaande inspecties vervallen die Je Veghel, te Slttard, te Nykerk, te Almelo, te Enschede, te Neuzen, te Franeker en te Borger, terwyi nieuwe Inspecties worden Ingesteld te Boxmeer en te Hengelo. Georganiseerde arbeiders, die by het Invallen van vorst by de werkverschaffing geplaatst zyn en tydens de vorstperiode uit de werkloozen kas trekken, mogen ook in bovenstaande rege ling worden opgenomen. Voor hen dient van de volle vorstuitkeering de uitkeerlng uit de werk loozenkas te worden afgetrokken. A«n kostgangers mag het voor nen oestem- de bedrag worden uitgekeerd gedurende den geheelen duur waarvoor de regeling van kracht is, dus niet slechts gelyk tydens het werken wel het geval is gedurende drie van de vyf weken In gemeenten waar een van Rykswege ge subsidieerde steunregeling bestaat, mogen ty dens de vorstperiode, de tewerkgestelden, voor zooverre zy behooren tot een bedryf, waarvan de werkloozen in de steunregeling zyn opge nomen, onder deze gesubsidieerde steunregeling vallen. Zondag heeft Z. Exc. de Minister van Econo mische Zaken en Arbeid, mr. Th. J. Verschuur, een bezoek aan de R.K. Unlverslteit te Nijme gen gebracht. HU werd ontvangen door den waarnemend rector-magnificus prof. mr. dr. Raammakers S.J., prof. E. v. d. Heyden, secre taris van den senaat en secretaris van het col lege van curatoren, mr. C. Prinzen. De Mariabond in het bisdom Haarlem heeft enkele cursussen georganiseerd over het alcohol vraagstuk. De cursus-lessen zullen nu weldra beginnen. Voor Noord-Holland worden ze gehouden te Amsterdam, te beginnen op Donderdag 15 De cember, in het lokaal Bloemgracht 84 De lessen zullen vervolgens worden gegeven resp. op 5, 12 en 26 Jan., 9 en 23 Febr., en 9 Maart. Voor Zuid-Holland is gekozen ’s-Gravenhage, te beginnen op Donderdag 22 December en ver volgens om de veertien dagen. Gebouw Hoef- kade 7. Het ligt verder in de bedoeling, te beginnen eind Januari, nog een cursus te geven te Hoorn of Alkmaar, daar voor de meeste deelneemsters uit het Noorden de reis naar Amsterdam te bezwaarlijk is. foonmusiek. 7.20 omroeporkest o. 1. Emll Reesen 9.40 Fransche muziek. 10.20 dans muziek door de Band van Restaurant ,,RitE”. o.l.v. Otto Lington. I BERLIJN, 41» M. 5 40 Populair con cert. 6.55 vervolg concert. HAMBI RG, 37« jf. 13.85 Oramofoon- musdek. 1.30 idem. 3.50 concert door het stedelijk orkest van Flensburg o.l.v. Kurth Barth. 6.50 Noragorkest 8.05 luisterspel ..Beethoven”. 10.45! concert. KONIGNWl NTERHAL’REN, 1635 M. 1 20 Gramof.muziek. 3.50 conc. 7.30 popu lair concert. 8.15 idem. LANGENBERG. 472 M. 12.20 Concert o.l.v. Wolf. 7.55»Populair concert. 9.55 con cert door het orkest van den Westdult- schen omroep. DAVENTRY, 15M M. 12 20 orgelcon cert. 1.05 concert. 150 gramofoonmuziek 3.50 concert 8.35 B.B.C.-symphonieorkest. 10.55 dansmuziek. tot Hem. terwyi nooit in het hoogere gezocht wordt. De verhouding tot den evennaaste in het so ciale leven moet allereerst zyn de algemeene plicht tot naastenliefde. We moeten hen be minnen gelyk ons zelf; de menschen hebben elkaar voortdurend noodig, vandaar ook. aat een sterke drang gevoerd wordt naar organisa tie, iets gemeenschappeiyk bereiken, gelyk wy dat ook in het huisgezin trachten te bereiken. Zoo moeten wy dit ook in de groote volksge meenschap aanvoelen. Het leven in de organisatie moet bezield zyn op solidariteit. Iets opofferen van het persoon- dyke voor de gemeenschap. In de solidariteit moeten de deugden van rechtvaardigheid en naastenliefde uitblinken, terwyi vooral ook on- partydigheid een belangryke rol speelt. Wy moeten een organische maatschappy in richten, echter geen mechanische. Een orgaan op zich zelf is niets, doch deze aan elkander passen en daardoor brengen tot steeds groo- tere vervolmaking. Onze verhouding tot de aardsche goederen moet zoo rijn, dat wy beseffen, dat deze zyn om den mensch te dienen. De stoffeiyke goe deren moeten worden voortgebracht door mid del van groote intensiteit, kracht en toewyding, hetgeen de ervaring leert, waarvan later ge profiteerd kan worden. In dit verband besprak spreker het privaat- eigendomsrecht nog aan de hand van de ency clieken Rerum Novarum en Quadrageslmo An no. Hierna schetste spreker den Invloed van het christendom op het sociaal en economisch le ven. De Katholieke leer als waarheid aanvaard door de Kerk zegeviert overat daarvan moeten we anderen overtuigen. Krachtens de openba ring en de verlossing zien we in den menseb niet alleen een mede-schepsel. maar een mede broeder. want Christus’ voornaamste gebod is de liefde. Het christendom geeft ons J. C. zelf. Het christendom tenslotte heeft aan den grono- slag van het soc -economisch leven niets ver anderd, doch het geplaatst in een hooger, in een veel mooier licht. Na de pauze hield de heer Mr. H. van Haas tert uit den Haag een inleiding over den Inhoud van het ontwerp van wet Inzake de instelling van bedryfsraden, zooels het luidt na de aan- BUIZEN, 1875 M. 8 uur schriftlezing N.C.R.V. en meditatie. 8.15 gramofoonmu ziek. 10 uur Zang door het NCRV-dames- koor. 10.30 morgendienst doof Ds. P. N. KruvBwljk. 11 uur Lezen van chr. lectuur 11.30 concert. 12 uur politieberichten. 12.15 ouverture. 1 uur gramofoonmuziek en 2 uur landbouwhalfuurtje. 2.45 uur vervolg concert. 3.30 rustpoos voor het verzorgen van den zender 4 uur gramofoonmuziek. 5 uur kinderuurtje. 6 uur gramofoonmuziek 6.15 Spreker H. Amellnk. 6.30 cursus in Engelach. voor beginners. 7 uur Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 7.30 politiebe richten. 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau. 8 uur gramofoonmuziek. 8.15 causerie. 8 45 gramofoonmuziek. 9 uur tweede gedeelte causerie. 9.30 orgelconcert 10.30 Persberichten van het Persbureau Vaz Dl as 10.40. .gramofoonmuziek. eigenaardig verschijnsel. We men dit bij overeenkomst in 't denboek vrouwelijk en denken alleen aan een mannelijk heerscher. wordt gevreesd, geducht en toch genoegen begroet: beter althans dan pen gestaakt worden, aangerien door duiken geconstateerd was, dat het wrak van onderin geheel is scheef getrokken, zoodat het onmo- geiyk is, het gevaarte recht op de xielblokka) te krijsen. Het verdere oppompen zou in d» verband tot gevolg kunnen hebben, dat op Be paalde punten van het dok te groote druï wordt uitgeoefend, waardoor het dok zelf ge vaar zou loopen. De directie der Amsterdam- sche Droogdok Maatschappy heeft zich tbaas tot de havenautoriteiten gewend, teneinde mei elkander te beraadslagen, wat er verder geschie den moet. De mogeiykheld bestaat, dat de lek ken In dat deel van den romp, hetwelk bjj bei cppompen boven water is gekomen, zullen wor den gedicht en dat van het verder droogzettea van het wrak zal worden afgerien. Maandagmiddag te kwart voor zes werd de Hilversumsche.-poUtle door den voorzitter der Hilv. Golfclub opgebeld, dat het clubhuis der vereenlglng, dat by het golfterrein aan den Soestdykerstraatweg is gelegen, in brand stond. ..Het houten gebouw stond In lichter laaie. Direct werd de brandweer 'gealarmeerd De brand was reeds zoo sterk, dat men niet ver der dan 30- meter tot het gebouwtje kon nade len. Met *3 slangen werd het vuur bestreden, doch weldra bleek, dat de toestand hopeloos „was Het kleine houten gebouw stortte weldra in, terwyi ook enkele boomen in de nabyheid een prooi der vlammen werden. De schade is betrekkelijk groot. Clubhuis en buffet werden vernield, doch waren iérzekerd. Echter was er veel materiaal, als golfrticks enz. opgeborgen. AT deze eigendommen der leden gingen verloren. De vermoedeiyke oorzaak Is een rood gloeien de kachel. De Golfclub zal nu eenlgen tyd zonder club huis moeten doen. HILVERSl'M. 296 M. 8 UUT VARA. Oramofoonmuzlek. VPRO: Morgenwijding VARA: 10.16 uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. „Het kapitalisme en wat eraan voorat ging" door O. J Zwertbroek. Vara-klelnorkeet o 1. v. Paul Duchant. 12.00 uur Notenkrakers o.l.v. Daal Wins 146 verzorging zender 3.00 Vrou wenuurtje. 3 uur voor de kinderen. 630 orgelspel door Johan Jong 6.60 Oranjp- foonmuziek. 6 uur Vara kleinorkest o. 1. V; Paul Duchant. RV.Ü. 7 uur 8DAP4war- tlertje. 7.30 muziek van dezen tyd. 7.66 Herhaling BOB.-berichten. 8 uur de Vak beweging door J. Brautlgam: ..De structuur der moderne vakbeweging". 8.30 Vara-or- kest o. 1 v. Hugo de Oroot. 8 uur Heinrich Helne-programma. 10 30 Persberichten van het Persbureau Vaz Dlas. 10 30 De Fliere fluiters o.l.v. Hugo de Groot. 11 uur De Notenkrakers o.l.v Daaf Wins. 11.45 grs- mofoonmuzlek. BBCSREL. 509 M. 13.30 concert. 130 vervolg concert. 5 30 gramotoonmuzlek. 6.36 idem. 6.50 pianomuziek 8.30 concert. 1030 gramofoonmuziek. KALUNDBORO. 1153 M. 1130 Stryk- orkeet o.l.v. Harald Andersen. 4.30 gramo- 5. — 0.50 6. — 0.50 7. — 0.75 8. — I,— 9. — 135 8- De Staatscourant van gisteravond bevat een Koninkiyk Besluit waarby de invo»r van geverfde, bedrukte en bontgeweven ka toenen manufacturen wordt gecontlngenteerd. De cQntlngenteerlng is bepaald voor den termyn 1 December 1933 tot 1 September 1933 op 50 procent van de waarde van den gemiddelden Invoer gedurende negen maanden jn de Jaren 1939, *30 en *3 L De minister van binnenlandsche Zaken heeft de inspecties van de werkverschaf fing opgedragen aan de besturen der ge meenten, in welke met subsidie van het Ryk werk' wordt verschaft, een circulaire te zenden, waaraan het volgende is ntleend: de ziekmakende natheid. Vorst. Het vrouwelijke is er vreemd aan. Als een streng heerschap'erkennen we Jiem’’, van wien men tenminste weet wdt men er van verwachten kan in dien deze vorst regeert. De vraag U alleen maar: hoe lang? Zijn verschu. nen brengt een zekere blijheid. De lucht wordt gezuiverd: alles wordt droog; winterpleizier lokt in de ver te. Indien hij heel streng is, dan troos- ten we elkaar ..strenge heeren regee*- ren niet lang.” Maar wanneer hij te lang weg blijft, dan klagen we, dal we tegenwoordig geen winters meer krijgen. Vorst. Eigenaardig heerscher We spiegelen ons zelf in zijn ijskorst. We begroeten hem en vreezen hem we verlangen naar hem en hopen op zijn heengaan We verademen, omdat' hij vele ziekten, als trawanten van den kwakkelwinter, verjaagt, maar jammeren straks te erger over de el lenden. die in zijn eigen gevolg mee- komen. Vorst: „zijn” ijsspiegel doet ons iets van ons zelf zien ter overdenking. Vorst. Deze hardheid moet tntus- schen tot zachtheid stemmen Tot groote mildheid Christus heeft het ons opgelegd als plicht. We hebben voor de misdeelden te zorgen, zoowel met de daad van het geven als met gesteldheid en de wijze waarop gege ven wordt. PARUS. Elffel 1446. M. door het Omroep-orkest o.l.v. Ed. Flament. PARIJS, 1725 M. 12.20 concert door 't omroeporkest. 12.50 orgelrecltal. 1.25 con cert door het omroeporkest. 7.40 idem. 9.50 gramofoonmuziek. MILAAN, 331 M. 7.50 Radiotooneel. ROME, 441 M. 8.05 „La vlda breve” opera in twee actee. WEENEN. 516 M. 4 20 gramofoonmu- «lek. *-7A5 concert door het Weenach Sym- phonleorkest. 9.10 pupulalr concert. WARSCHAU, 1411 M. 5.20 popi concert. 7.20 vocaal concert. 8.25 Piïinoi tal. 10.20 dansmuziek BEROMl NSTER. 460 M 7 05 populair concert. 9 uur concert door het omroep orkest. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Te Zaltbommel is Maandagmiddag branÉ.^. gebroken in de drukkery van den heer H- K jager. Hoewel de brandweer spoedig ter P1* was, kon zy niet/ verhinderen, dat de met inventaris gejieel uitbrandde L- - dende perceelen konden echter behouden ven. De heer Kaasjager was selechts voor klein gedeelte verzekerd. Gedurende de eerste elf maanden van dit Jaar 'is onze uitvoer teruggeloopen tot 3527 tol met een waarde van 8523. De contlngengeering omvat'artikelen vallende

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6