Inkrimping van onzen export De indringer op Vrouw vermoord De uitvoering der Zuiderzeewerken Huize Doom RADIO-PROGRAM MA 5 Wachtgelders bij de Spoorwegen ERNSTIG? WIJZIGINGEN 1 MINISTER VERSCHUUR EN DE LANDBOUW VERKORTING VAN DEN ARBEIDSDUUR WOENSDAG 14 DECEMBER TWEEDE KAMER De denneboom De gave Jer profetie O verplaatsing Opleving verwacht Het menggebod Nog twaalf dagen werk Centralisatie der leiding GELUKKIG TEEKEN Arbeidsbeperking ingetrokken Streven naar evenwicht I VERDWENEN POSTSTUK HET W erkverruiming de zakken verwisseld? Waar zyn BOER AANGEVALLEN Examens Fransch M. O. B. Trein te Rotterdam ontspoord Getroffen door een kogel, die achter de deur werd af geschoten Vestiging op economischen en zoo- veel mogelyk commercieelen grondslag GEVANGENHOUDING GELAST DE SU1KERCAMPAGNE AAN DE „D1NTELOORD” In een vergadering van den Hoogen Raad van Ar beid behandeld Meer vertrouwen dan wanhoop Werking der tarwewet mag niet leiden tot ondoordacht consequenties De gearresteerde over de grens gezet In de toekomst zal het oudere personeel minder in aan merking komen Met een schop ernstig verwond Commissie van advies i wordt benoemd Met de revolver wilde hy in de lucht schieten, met den dolk een waakhond onecha- delyk maken Donderdag 15 Dec. 1932 Minister Verschuur V 1.30 .ft oen tun 4»’ l zend» nog i** -- In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begroeting van het Zuiderzee- fonds voor 1933 geeft de minister uiting aan zijn erkentelijkheid voor de waardeerende wijze, waarop zeer vele leden zich hebben uitgesproken over het feit, dat, en de wijze waarop de af* sluiting van de Zuiderzee Is tot stand gekomen. plaats hebben teneinde de inpoldering, meer dan tot dusverre op een economischen en zoo- llng komen ta .vervallen. De voor- deze oplos sing n< VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS veel mogelijk commercieelen grondslag te ves tigen. t heeft voorts Etag uitgewean. »tal of roof geen sprake U. drama vernemen wij nog hei „Boschbouw" de Vereenlgli menten, die i WARSCHAU 1411 M. 3 30 Populair con cert door het Omroeporkest o. 1. van 6t. Nawrat. 9 85 Populair concert. 10.30 Idem. AMSTERDAM. Geslaagd: L. F. Kommeren te Rosmalen <N. BrJ. de ruit van i scholen verspl door een der vraag, a wet- ekfcor- LU DEN HAAG, 13 December 1932 Over de afdeeling Landbouw van zijn Depar tement afdeeling, die bij de begrootlng voor het eerst ter zijner verdediging was en die ten gevolge van de crisis het aantal sprekers tot 25 stijgen zag ditmaal heeft Minister Verschuur hedenmiddag in een breed betoog zijn antwoord aan de Kamer gegeven. anderen arbeid kunnen helpen. Zestig leerllng- machinisten en leerling-machinisten voor lich ten dienst hebben evenwel geen .werk kunnen vinden. Het ligt daarom in het voornemen hen, die de minste dienstjaren hebben, op wachtgeld te stellen. Ten aanzien van jonger personeel by andere diensten bestaan nog geen concrete voornemens. Alles hangt hier af van den toe stand. Naar wij vernemen, waren aan de Coöp. B. W. Suikerfabriek „Dinteloord” te Stampersgat tot Zondagmorgen LL- reeds niet minder dan 296 millloen K.O. bieten verwerkt, terwijl de res- teerende te verwerken hoeveelheid nog 48 A 49 millloen KG. zou bedragen. Verwacht wordt, dat de campagne hier Vrijdag of Zaterdag vóór Kerstmis zal afloopen. Ook de regeering kan instemmen met de mee ning, dat met groote voldoening op den ver richten arbeid kan worden teruggezien. Hoewel zeer zeker het belangrijkste deel van den aan vankelijk gedachten afsluitlngs- en inpolderlngs- arbeid Is volbracht, is die taak nog niet volledig tot een einde gebracht, zoodat het oogenbllk om van belangstelling van regeerlngszijde blijk te geven, op meer sprekende wijze dan tot nu toe is geschied, nog niet schijnt aangebroken. Naar het oordeel der regeering wordt het tem po van de uitvoering der Zuiderzeewerken be- heerscht behalve door de landbouwtechnlsche vraag of op het tijdstip van gereedkomlng eener Inpoldering voldoende vraag naar grond zal zijn, ook nog door de vraag of de voordeelen van de Inpoldering opwegen tegen de daarvoor noodige uitgaven. De minister heeft dit meermalen tot uitdrukking gebracht In zijn mededeeling. dat de regeering wel bereid is, voort te gaan, maar niet tot eiken prijs. Dat wil dus zeggen, dat er een zeker evenwicht moet zijn tusschen het gel delijk verlies, tenslotte op de Inpoldering te lij den en de algemeene voordeelen voor de volks gemeenschap te verkrijgen. In elk geval zullen In de organisatie van de WEENEX. 317 M. 4.35 Sollztenconoert. •6.45 Populair concert. 735 Kamermuziek. 9.55 Boerenmuzlek. Toen Dinsdagmorgen omstreeks zes uur de landbouwer 8. Akker te Eelde va» den koestal naag het woonvertrek wilde gaan, ontmoette hij een man, die hem met een schop op het hoofd trachtte te slaan. Akker verweerde zich echter flank, doch kon niet verhinderen, dat hem eenlge slagen werden toegebracht. Hevig bloe dend was hjj nog in staat de politie te waar schuwen, die terstond een onderzoek instelde. De landbouwer werd door den plaatselijken arts verbonden. De dader, die gevlucht, Is, la onbekend In den Wieringermeerpolder werken thans twee dienstenle. de dienst der Zuiderzee werken, die meer in het bijzonder de water bouwkundige werken verzorgt en 2e. de dienst voor het in cultuur brengen van drooggemaakte Zuiderzeegronden. die de landbouwkundige en alle overige werkzaamheden verricht. Ofschoon er tusschen beide diensten een goede samenwerking bestaat, komt het doel matiger voor, dat de leiding van de nieuwe In poldering wordt gecentraliseerd. Het daartoe In te stellen orgaan dient een groote bewegings vrijheid te hebben, al zal de Invloed der Re geering op de flnancleele geste gewaarborgd dienen te zijn. De voorbereiding van een en ander zal tijd vergen, zoodat reeds om die reden in 1933 niet met bet aanleggen van den dijk voor den Noord-Oost-polder zal kunnen worden begon nen. dlgd, In het aanstaande jaar eenlge werken worden uitgevoerd, welke met de Inpoldering in verband staan, daarvan een onmisbaar on derdeel of uitvloeisel vormen, maar niettemin grootendeels ook zonder de inpoldering hun waarde hebben en dan ook binnen afzienbaren tijd aan de orde zouden moeten gesteld. De werkverruiming zal door de uitvoering van deze werken In hooge mate worden bevorderd. De bedoelde werken zullen bestaan In het maken van voorzieningen in de afwatering van de omliggende landstreken, alsmede van een loswal te Lemmer en den aanleg van een haven te Urk. Voor een en ander wordt bij nota van wijzi ging een bedrag van f 700.000 uitgetrokken. Verschillende plannen tot het scheppen van nieuwe of gewijzigde middelen van bestaan voor belanghebbenden ingevolge de Zulderzee-steun- wet zijn in onderzoek. Een kleine commissie is ingesteld met op dracht om een onderzoek In te stellen naar de maatregelen, welke bevorderlijk zijn aan een spoedige en doelmatige vervorming In 0s Zui derzee vlschventersbedrijven. Dinsdag heeft een bespreking plaats gehad tusschen directie en Personeelraad van de Ne- derlandsche Spoorwegen betreffende het op wachtgeld stellen van personeel. De directie delde mede, dat zij met het op wachtgeld stel len van ouder personeel, zooals tot dusverre topklasse te komen, dan zal deze afwijkende rege- geschied. bij het beschikbaar komen van over compleet personeel, moeilijk op denzelfden voet kon blijven doorgaan, omdat zij daarmede te diep zou afdalen, wat tot twee bezwaren aan- I leiding zou geven. Bij de N. V. Talens en Zoon te Apeldoorn, die enkele maanden geleden genoodzaakt Is ge weest voor een gedeelte ’an haar personeel een verkorte werkweek In te voeren, door op Za terdag niet meer te laten werken, is het aantal uit het buitenland ontvangen bestellingen in den laatsten tijd weer zoodanig toegenomen, dat, althans voorlooplg voor de maand Decem ber de arbeldsbeperklng weer kan worden Inge trokken. Gedurende de maand December zal weer de volle 45-urige arbeidsweek worden toegepast. BRUSSEL. 509 M. 13.30 Concert door het klelnorkeat van het N. I. R o 1. van P. Leemans. 1.30 Oramotoonmuslek 5 30 Concert door het Omroepsvmphonieorkest o. 1. van Jean Kumps. 6 35 Oramotoon- muzlek 8.20 Concert door het Radlo-or- kest o 1. van Karei Walpot 9 20 Vervolg concert. 1030 Oramofoonmuzlek. 1ste als na niet al te langen tijd door een opleving in het bedrijf, die de directie meent te mogen verwachten, tot de aanstelling van nieuw personeel zou moeten worden overgegaan, zou geld verschuldigd blijven aan personen, die met t oog op hun leeftijd niet voor weder in dienst stelling In aanmerking zouden komen. 2e. Doorgaan met het op wachtgeld stellen van ouderen brengt mede, dat personeel van ongeveer gelijken leeftijd, voor zoover het daar voor in aanmerking zou komen, tegen vroeger dan den normalen leeftijd gepenslonneerd zou moeten worden. Dit acht de directie niet ver antwoord tegenover het pensioenfonds. De directie deelde verder mede, dat zij voor- loopig, wat de opwachtgeldstelllng betreft, al leen het oog had op een zestigtal jongere loco- motlefbeambtei^ In totaal zijn In den locomo tievendienst ongeveer 250 man r—7’— Daarvan heeft men 200 met tewerkstelling aan De Haagsche rechtbank heeft Dinsdagmorgen de gevangenhouding gelast van Is. L.. directeur van de N. V. Trustkantoor voor belegging en ad ministratie en van de N. V. Burgers en Co.'s Bank, die de vorige week op de civiele zitting van de Haagsche rechtbank op vordering van den Officier van Justitie is gearresteerd, in ver band met het verstrekken van onjuiste inlich tingen aan den curator in het faillissement van genoemd Trustkantoor. De rechtbank te Den Haag heeft de gevan genhouding bevolen van den 19-jarigen kappers bediende C. v. T.. die gearresteerd is wegens den overcompleet. moordaanslag, de vorige week gepleegd in het Haagsche bosch op een meisje. Ter aanvulling van bovenstaand bericht zij DV medegedeeld, dat de dader niet van de straat il doch staande in de gang van het perceel mort hebben geschoten; de schoten zijn n.L door de voorkamerdeur gegaan en hebben in de kamer de vrouw, die achter deze houten deur stond om deze gesloten te houden, met het noodlottig ge volg getroffen. By zijn vlucht moet de dader de buitendeur waarvan de bovenste helft een glasruit was, daar het perceel vroeger een winkel j» geweest hebben opengelaten. Vervolgens de bovenbewoonster gaan kijken wat er aan hand was; zij heeft, na de doodelijk getronen vrouw te hebben zien liggen, het perceel dadeü)^ weer verlaten en in haar angst de voorde dichtgetrokken. Inmiddels kwam de benedenbewoner thuis deze heeft, daar hy geen sleutel bij zich Md, de ruit van de voordeur Ingeslagen. Het ond"‘ zoek heeft uitgewezen, dat hij zich op het stip van het drama elders in de stad bevond De dader ia nog voortvluchtig. A. den Raad binnen den korst mogelljken tijd zal adviseeren omtrent de vraag, of het al dan niet noodig of gewenscht is. ter beperking van de crisis-werkloosheid lijdelijke wettelijke maat regelen te nemen, welke kunnen leiden tot ver korting van den arbeidsduur, geregeld bij de Arbeidswet 1919 en de daarop gebaseerde be sluiten, en eventueel daartoe strekkende voor stellen zal doen. B. onder het oog zal hebben te zien de of de tjjd gekomen is voor het nemen vak te lijke maatregelen tot de definitieve v< ting van den Arbeidstijd in welken vorm ito ook en eventueel voorstellen, welke daartt kunnen leiden, aan den Raad zal voorleggen. De raad vereenlgde zich met 5 stemmen tegen’ met pupt A van dit voorstel. Met een kleine meerderheid <22 tegen 16) verwierp de raa<f punt B van genoemd voorstel. Er zal dus thans door den voorzitter van den raad een commissie worden benoemd, welke zal adviseeren omtrent de vraag, of het al dan niet noodig of gewenscht is, ter beperking van de crisiswerkloosheid lijdelijke wettelljke maatrege len te nemen, welke kunnen lelden tot verkorting van den arbeidsduur en eventueel daartoe strek kende voorstellen te doen. De vergadering werd bijgewoond door den minister van Economische Zaken en Arbeid. De uitzetting uit Nederland van den Dultecber, die op het slot Doom werd aangehouden, is op verzoek van de Duitsche autoriteiten geschied. Dinsdag na zijn uitlevering aan de Duitsche autoriteiten, kon zijn Indentitelt definitief wor den vastgesteld. Het bleek te zijn Heinrich Fuecker, wonende in de Kepplerstrasse te Neus aan den Rijn. Fuecker is 33 jaar oud, ongehuwd en de zoon van eerzame ouders. In zijn Jongensjaren was hij hulpbeambte by de Duitsche spoorwegen. Wegens het stelen van spoorwegmateriaai op het traject tusschen Keulen en Neuss werd hy veroordeeld tot 15 Jagr tuchthuisstraf Eenige maanden geleden, toen hy ruim de helft van zjjn straftijd had geboet, werd hjj voorwaar delijk in vrijheid gesteld. Voor zyn laatste ver- oordeeling heeft hy anderhalf jaar in het krankzinnigengesticht Duelken doorgebracht, waar hy ter observatie was. By arrestaties is hy herhaaldeiyk ontsnapt; hy was altyd zwaar gewapend. Uit het eerste verhoor, dat de politie- en grensautorlteiten te Emmerik Fuecker hebben afgenomen, is gebleken, dat men hier met een gevaariyk misdadiger te doen heeft. Ook by dit verhoor simuleerde hy aanvankelyk zwak zinnigheid, maar, nadat men hem zijn lange lyst veroordeelingen had voorgehouden, ver anderde hy van houding. Men heeft den indruk gekregen, dat hy inderdaad een aanslag op het leven van den ex-keizar in den zin bad. Fuecker zal ter beschikking worden gesteld van de justitie te Düsseldorf. Hedenmorgen zal hem het eerste gerechteiyk verhoor worden afgenomen door een specialep ambtenaar van het parket te Düsseldorf. Gisternacht omstreeks half een is in een per ceel aan de Naaldwykschestraat te Den Haag een 25-jarige vrouw vermoord. Op dat uur hoorde een buurvrouw een woor denwisseling in de kamer van de thans ver moorde vrouw en verstond de woorden .dat doe ik niet”. De twist hield ge ruimen tyd aan. maar eindelijk werd het weer rustig. De buur vrouw ging toen even kijken en vond de vrouw liggen in een gangetje tusschen keuken en achterkamer. Zy dacht aanvankelyk, dat de vrouw gevallen was. maar al spoedig bleek bet, dat er een moord had plaats' gehad, hetgeen viel af te leiden uit het feit dat er twee revolver schoten zyn gelost, door een waarvan de vrouw zoodanig In de linkerborst was getroffen, dat de dood op slag moet zyn ingetreden. Een kellner, die In een der naastgelegen per- ceelen woont, heeft uit bet huls, waar de moord is gebeurd, een man zien komen. Hij kon zelfs een vry nauwkeurig signalement op geven. De mart was ongeveer 23 jaar oud, l.K M. a 1.70 M. lang en van een middelmat!» gestalte. Hy droeg een beige regenjas, een slappen, gryzen hoed, had een bleek gelaat en was glad gescAoren. Ook de vrouw van den kei gezien. Bet ondei dat er van Omtrent volgende De dader De Kerstboomen-invasie is er. We gnuiven de zuivere dennelucht alreed» naar binnen en een atmosfeer van Kerstillusie wordt rondom ons ge schapen. De denneboom heeft in de laatste halve eeuw de Hollandsche huiskamer veroverd. HIJ ts de brenger van de Kerstboodsehap aan velen. Zijn groen is blijvend zooals de hoop blijft leven in het christelijk gemoed. Hij brengt bü den kerststal de vreugde uit de kerk naar de huiskamer over. HU voert de leden van de familie weer bijeen in het gezin tot vredige huise lijkheid. Hij is een goed vriend ge worden. HetzU reus in een zaal, hetzij dwergje in een schamel hoekje: Mj brengt dezelfde illusie, hU heeft de zelfde taak, hij is dezelfde afgezant. Nu we zijn geur weer ruiken komt er een bUjde vredige stemming over ons. We droomen ons weer kind. We wen- schen weer anderen gelukkig te maken. We voelen Kerstmis’ nabij heid we hebben de verkondiging vernomen van Hem. Dien we ver beiden De denneboom, onopgesmukt nog, simpel, zonder praal, zóó uit het bosch gekomen, wordt alreeds op de markt met een zekere blUheid door ons ge groet: hU is er weert En in dit hU is er weer, klinkt de stüle jubel Kerstmis nadert! WETTKAMP hadden allerminst geklaagd. Dat deden alleen stokebranden als ds.'KERSTEN, de communist WIJNKOOP en de heft- BRAAT, die den maatregel in zyn geheel weigeren te bezien en alleen letten op belangen van enkelingen, wier klachten zy dan met een zekere graagte in ontvangst nemen en doorgeven. Wy kunnen er in verband met het late uur en de avondver gadering niet verder op Ingaan. Maar wat Minister VERSCHUUR dit drietal en ook mr. DUYS toevoegde was raak. Men wil daar wél de voordeelen van de regeling incasseeren. maar de bezwaren en plichten, die er noodzakelyk aan vastzitten, wijst men af. Stippen wy nog even aan .dat de betrokkenen voortaan hun geld binnen tien dagen van de Centrale zullen toucheeren. En gewagen wy er verder van. dajf de Minister by de afdeeling een klein subsidie toezegde voor Ing tot Behoud van Natuurmonu- de „Onzalige Bosschen” In Gelder land wii aarikoopen. De heer KETELAAR heeft verlof gekregen, om Minister RUYS te Interpelleeren over zyn cor respondentie met Amsterdam over de Ryks- vroedvrouwenschool. De Hooge Raad van Arbeid heeft op 10 De cember vergaderd onder leiding van zyn voor zitter, Prof. Mr. P. J. M. Aalberse. Verder werd besproken de overplaatsing van wegpersoneel naar vierde klas standplaatsen, noodig geworden doordat de overcomplete ar- beidero-remmers die als wegwerkers worden ge plaatst, niet naar vierde klas-standplaaatsen mogen worden gedirigeerd. Tegen dié overplaat sing had de personeelraad ernstig bezwaar. De directie deelde mede, dat zy begreep, dat ovrplaatsing onaangenaam is en dat zy daarom ter voorkoming van overplaatsing bereid is de bezoldiging van den wegwerker, gewezen arbel- der-remmer, wien een standplaats vierde klas wordt aangewezen tegen zyn wil, tydelyk vol gens derde klas te regelen. Indien een wegwerker gelegenheid heeft in een loonklasse van de eerste, tweede of derde Vooropstellend, dat, alhoewel zelfs de Regee ring niet over de gave der profetie beschikt, de toekomst niet al te donker moet worden in gezien immers, er zjjn voor onzen export nog wel wegen te vinden, welke vroeger over het hoofd werden gezien, omdat de uitvoer zich te eenzijdig op de gemakkeiykste -wegen concen treerde heeft ook Minister 'Verschuur de overtuiging uitgesproken, dat toch in leder geval onze export moet worden Ingekrompen. Al wie met den Minister meer neiging tot vertrou wen dan tot wanhoop heeft, zal dat beamen. Want de uitvoer van onze agrarische producten was in bepaalde opzichten in het verleden ult- gedyd tot een omvang, welke in de toekomst zeer zeker niet opnieuw zal worden bereikt. En ook degene, die niet in wanhoop volledig met de taktiek van het verleden wil breken en op autarkie aansturen, zal dus beperking van onze op export gerichte productie noodzakelyk moe ten voorstaan. aldus Minister Verschuur, wordt wel eens al te gemakkelyk gesproken. Vooral op het gebied van de tarweteelt staart men zich wel eens blind op de voordeelen van autarkie, zonder zelfs oog te hebben voor het feit, dat het eigen lijk eene onmogeiykheid is. Er zyn afgevaar digden die het Nederlandsche volk brood zou den willen voorzetten, dat voor 100% van nationalen oorsprong is. Maar zy vergeten, dat, om dit te bereiken, een uitbreiding van het voor tarweteelt bestemde akkerland vereischt zou zijn, welke in de practyk niet zou zyn te ver wezenlijken. Geen enkele boer dit ziet men óók voorbij kan alléén tarwe verbouwen. Daarnaast moeten noodzakelijk ook wisselpro- ducten gerst, haver, rogge worden ver bouwd. waarop weder verliezen zouden worden geleden, welke op hunne beurt om steun zou den vragen. De goede werking van de Tarwewet moet dus niet veflelden tot niet doordachte consequenties. De Dultscher. die Maandagnamlddag op „Hui ze Doorn” Is aangehouden, vertoefde, naar is komen vast te staan, reeds sinds Zaterdag in Doom. Den eersten nacht heeft hy geslapen in hotel Van Harten in Doorn, waar hy zich inz het register heeft Ingeschreven onder den naam van M. von Hllllensklod uit Dormagen. Of deze naam juist is, hebben wy niet kunnen nagaan, de Rykspolltie. die zich met deze zaak heeft beziggehouden, wenschte geen inlichtte - gen te geven. De naam Von Hilliensklod is niet in Dormagen bekend, evenals de naam Feder die de man later nog heeft opgegeven. Waar de man in den nacht van Zondag op Maandag heeft geslapen, is niet bekend. In het hotel Van Harten heeft de man zich vry zonderling gedragen. Hy was in het beMt van een lichtbruine actentasch, waarin vermoe- deiyk de parabellum-revolver beeft gezeten welke later op hem is gevonden. Waar de man zich begaf, overal nam hy de tasch mee en nimmer liet hy deze los. Zondagmiddag is hy voor de eerste maal over bet hek geklommen en werd hij op het terrein van „Huize Doorn” door personeel aangehouden Hy is toen buiten ..Huize Doom” gezet. Maan dagmiddag werd de man voor de tweede maai aldaar aangetroffen en wel in het gebouw. Of dit te de torenkamer of ergens anders is ge weest. kunnen wy niet met zekerheid melden De ongeveer 35-jarige man is daarop overge geven aan de rijkspolitie, die de wacht bekleedt iii het poortgebouw en hy is daarop in het po litiebureau te Doorn tegesloten. By fouUleerteg werd, zooals gemeld, een dolkmes en een revol ver op hem gevonden. De man had geen Jas en geen hoed by zich. In notel Van Harten had hii deze wel by zich en men weet nog niet, waar hy deze kleedlngstukken heeft gelaten. Vermoedeiyk heeft hy ze ergens in een greppel gelegd, om gemakkelyker over het hek te kun nen klimmen. Dinsdagmorgen vroeg is de man, die in het hotel, afgezien van zyn zonderling gedrag met de tasch. een fatsoenlijken indruk maakte, door de rijkspolitie over de grens gezet. De wapens zyn natuuriyk in beslag genomen. Met algemeene stemmen stelde de Raad zyn advies vast omtrent het door den minister van Economische Zaken en Ai^ieid by den Raad aanhangig gemaakt voor-ontwerp algemeenen maatregel van bestuur tot wyzi- glng van het Arbeidsbesluit 1920. Besloten werd het ontwerp-advies OmroeporkMt. HAMBURG 372 M. 1235 Ortmofoonmu- zlek. 130 Idem. 3.50 Concert door het kl. Noragorkest o. 1 van Wllcken. 830 Po pulair concert door het Noragorkeet o. 1. van Jocé Klbezucbütz. 10.06 Daneei KONIGWV8TERHAU8EN M35 M. Oramofoonmuzlek. 3.50 Concert. LANGENRERG 473 M. 1130 Populair concert o. 1 van Caspar. 13.20 Concert o. 1. van Egaoldt. 4.30 Veaperconcert. 720 Dansmuziek en iparschen. 9 50 Concert o. 1. van Wolf. HILVERSUM. 296 M. 8— Gnun.-muz. 10. Morgenwydlng. 10.15 Gram, muziek. 10.30 SoliBtenconcertChris Veelo. plano. Bertha Reeser, zang. 11.Kook- en Bakpraatjë door Mevr. R LotgeringHll- lebrand: ..Wild en gevogelte". 11.30 Vooxl- aettlng aollstenconcert. 13.LunchconcA-t door het Ensemble Rentmeester. 13.45 Oramofoonmuzlek. 1.15 Ensemble Rent meester. 3.Causerie door Dr. J. H. Schuurmans-Stekhoven: ..Dieren, die on zen huisvrede bedreigen”. 3.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zender. 3.45 Oramofoonmuzlek 3Naaicursus door Mevr. Ida de .I-eeuwvan Rees: 3.45 Ora mofoonmuzlek. 4.Ziekenuur: Mevr. Ant. van Dyk 5.Radloklnderkoorzang o I. v. Jacob Hamel. 5.30 Oramofoonmuzlek. 5.45 Kovacs Lajos en zijn orkest. 630 Sport- praatje door H. Hollander. 7.Kovacs La jos en zyn orkest. 7.35 Overschakeling van den zender 730 Engelsche Ie, voor ge vorderden door Fred Fry. 8.Nieuwsbe richten van bet Persbureau Vaz Dlas. 6.05 Operaultzendlng„La Dame Blanche” opera in drie bedrijven. Na het eerste be drijf aansluiting met bet Concertgebouw te Amsterdam 1030 Oramofoonmuzlek. 11. Persberichten van het Persbureau Vaz Dlas te Amsterdam. 11 05 Gramofoon- muziek. In verband met den diefstal van een ter waarde van 20.000 gulden uit een van Winschoten naar Groningen, kan volgende worden medegedeeld. Zooals het de gewoonte is, draagt het Winschoten regelmatig aan het kantoor ningen geldsbedragen af. De vermiste aange\L kende brief is Zondag klaar gemaakt door directeur van het postkantoor Winschoten Maandagmorgen door twee postambtenaren de safe gehaald en in de postzak voor Gronw8“‘ gedaan. In Groningen was het loodje nog intw*- Een groote moeilijkheid levert het feit de poetzak, die door de politie te Gronini*^ beslag is genomen, door de ambtenaren, die in Winschoten vulden, niet kan worden b®» ZU zeggen dat een andere zak en een van andere soort is gebruikt. De vraag te heeft deze zakken verwisseld en waar beurd. Verder vraagt men zich nog af. h« komt, dat een goed loodje met bet Winschoten op den zak Is aangebracht Naar^ waarschijnlijkheid aal de zaak in Winate*9 moeten worden opaehelderd. I aanvulling van het geldende „Re- mstvoorwaarden” zal directie MJ den Minister bevorderen, nadat dA-redactie met eten Personeelraad Is overeengekomen. KALUNDBORG 1153 M. 1130 Strijkor kest o. 1 van Max Skaika. 3 45 Orkest van restaurant „Wlvex” o. T. van Teddy Pe tersen. 730 Omroepsympbonleorkest o. 1. van Hans Wetsbach 10.30 Dansmuziek d. de Band van Restaurant .Rimb” o. 1. V. J. Warny. BERLIJN 41» M. 3.50 Concert door het Notatandsorcbester BerlinMltte o. 1. van Eugen Sonntag. 535 Vervolg concert. 835 DAVENTRY. 1554 M. 13.30 Concert. 12 50 Orgelconcert 1.35 Concert 4 25 Concert door Moschetto en eyn orkeet in bet Dorchester-Hotel 10.Concert. 11.05 B. B. C. Dansorkest o. 1. van Henry Hall. PARIJS EIFFEL 1446 M. 730 Gramo- foonmuziek. PARIJS K. 1725 M. 1230 Populair con cert. 155 Vervolgconcert. 6 50 Concert door het omroeporkest. 9 05 Concert door het omroeporkest o. 1. van Plerné. MILAAN 331 M. 730 ..Prins Igor”; ope ra in vier bedrijven van Borodlne. 441 M. 7.35 Oramofoonmuzlek. 8.05 Populair concert. 8.50 Blijspel ..Festa dl Beneflcenza” in 1 bedrijf. 930 Con cert. inzake de voor-ontwerpen ta.v. ventarbeid van Jeugdige personen en vervoerarbeid te land van Jeug dige personen terug te verwijzen naar de com missie van praeadvies. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het voorstel van de leden De Bruyn c3., lui dende als volgt: „De Raad besluite het vraagstuk van den arbeidsduur in studie te nemen en verzoeke den voorzittter een commissie te benoemen, welke twee schoten gelost uit rtjn revolver, toen hy reeds buiten de deur stood. Dit te komen vast te staan door hei feit, dat 1 voordeur tengevolge van de iterd te. De schoten zyn ook ivenbewoners gehoord, die toen naar beneden is gekomen en de vrouw in bet gangetje vond hggen. Zy dacht aanvankelyk. dat het slachtoffer gevallen was en schudde haar by den arm, terwijl zy zeldé: „Zeg, sta eens op. Wat ia er aan de hand?” De vrouw bemerkte echter al spoedig, welk drama zich hier had af gespeeld en waarschuwde andere buren, terwyi tevens de politie op ds hoogte werd gebracht. Het is de vraag, of het gepleegde misdrijf moord dan wel doodslag te. Van belang hierbij is vooral het feit, dat de man pas geschoten beeft toen de deur dicht waa en bil niet dat de vrouw er achter stond. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Gisterochtend heeft de rechter-commissaris, mr. v. Wageningen, een bezoek gebracht aan het perceel in de NaaldwUkache straat, vergezeld van commissaris Kramer. Het iyk van de verslagene was, in verband met het polltle-onderaoek. nog in het perceel gelaten. De vrouw laat drie kinderen na uit haar eer ste huweiyk. Op het viaduct van den electrtechen spoor weg RotterdamDen Haag aan de vyverhof- straat te Rotterdam is Dinsdagmiddag een deel van een rangeertreln ontspoord, waardoor het treinverkeer Den Haag—Rotterdam v.v. ander half uur vertraging heeft ondervonden. Het rangeerend deel bestond uit twee wa gons. By het overbrengen der wagons van de eene op de andere rails is plotseling de wissel overgelegd, zoodat het voorste deel het linker- spoor volgde en de laatste track van den twee den wagon het rechterspoor bleef volgen. Zoodoende kwam dus de wagen dwars over het viaduct te liggen. Aanvankelyk bemerkte de bestuurder niets van het ongeval, doch door dat het retnwerk brak, werden de wielen plot seling geblokkeerd. De trein kwam teen op 30 Meter afstand van den wissel tot stilstand. Hierdoor te het ongeluk nog goed afgeloopen. De stoptreinen Den HaagRotterdam en Rot terdam—Den Haag hadden ate begin- en eind punt halte Bergweg. De sneltreinen RotterdamDen Haag v.v. uitvoering ingrijpende veranderingen moeten zyn vanaf het station D. P. vertrokken. Om ball vyf In den vooravond had men de «aken weer in orde gebracht. Wél wil de Minister binnenkort het percen tage verplicht te Btengen Inlandsch meel tot 40 verhoogen. Daarenboven nog eens een meng gebod in te voeren- goor aardappelmeel wensch van den *er Snoeck Henkemans acht de Minister nngewenscht, omdat by de consumenten dan terecht de meening zou post vatten, dat er met het brood geknoeid wordt, meening. welke natuurlijk den afzet deeriyk zou doen slinken. Noor de Veenkoloniën heeft Minister Ver schuur in stede van dit aardappelmeelmeng- gebod weder een behooriyk voorstel voor 1933 in petto, terwyi hy bovendien de roggeteelt in deze streek te hulp zal komen. Ook de bietenteelt krijgt opnieuw haar steun- portle toebedeeld. Hoe dit precies geschieden zal. staat nog niet vast de Minister wil meer epnheld brengen in de verschillende landbouw- steunmaatregelen maar aan de vlgeerende productiebeperking van 80% en aan den tot nogtoe geldenden prys van 835 zal in leder geval worden vastgehouden. Rechtstreeks Iets voor de droeve positie der landarbeiders te doen, is volgens Minister Ver schuur ónmogelijk. Wil kan de Regeering indi rect hun lot trachten te verbeteren, door het bedrijf zelf te steunen. Daarvandaan alvast de verhooging van het percentage inlandsch meel bjj de Tarwewet. En de Regeering vertrouwt dan, dat de op deze wyze gesteunde boeren ook hun arbeiders behooriyk zullen doerf deelen In wat hun uit de staatskas toevalt. De antl- revolutlonnalr Van den Heuvel deed, pleitend voor uitbreiding van steun, voorspellingen en beloften in deze richting. En men kan slechts hopen, dat die voorspellingen en beloften in de practyk ook In vervulling zullen gaan. Totnog toe mankeerde het heel wat boeren aan vol doende besef van hunne verplichtingen te dezer zake. Het belang van de bollenkweekers, die stu- deeren op een voor de Regeering aanvaardbaar credietplan. houdt Minister VERSCHUUR in het oog. Voor het vlas beloofde hy reeds een nieuwe regeling, die beter voldoen zal dan de oude. En ook de consumptle-aardappelen hebben zyn volle aandacht. Men zoekt nog naar de beste manier, waarop dit óók al zoo peilloos diep ge kelderd product gesteund kan worden. Het meest trekt den bewindsman onteigening op groote schaal aan. klinkt dit misschien wat Oost-Europeesch.” Wat de Crlsls-zuivelwet betreft, waarop weinig critiek geoefend werd, doch in verband waarmee de anti-revolutionnalr SCHOUTEN twyfelde, of de margarine-industrie daaruit niet teveel baten trekt, verklaarde Minister VERSCHUUR, dat de Margarine-Unle zelf een accountants-onderzoek gevraagd heeft, om dit gerucht uit de wereld te helpen. En ook ten aanzien van de tarwewet stelde de Minister denzelfden afgevaardigde gerust over de samenwerking tusschen meelfa brieken en bakkers, welke niets onbehooriyks beoogt. Voor de hypotheekboeren iets te doen, is heel moeliyk. Hoe gevaariyk het is, In de civielrech telijke contractsverhoudlngen In te grijpen, is reeds by de Crisispachtwet gebleken. Het eenige middel is eigeniyk dat, wat de heer Fleskens bepleitte, nm. een Rijksvoorschotbank. Men moet echter over het risico, dat het Ryk daar mede loopt, niet te Ucht denken anders zou tten toch de Boerenleenbanken al wel zoo Iets In het leven geroepen hebben en bovendien voelt de Regeering er weinig voor, om door hulp harerzijds In het agrarische leven contrastver- boudingen in het leven te houden op een peil, dat kwaiyk past by het algemeen lager levens niveau van de toekomst, Öok over de OrWsnije^iew». waarover heden nog de heer KERSTEN, «en betoog leverde, even demagogisch en van even weinig Inzicht ge tuigend als dat van den communist WIJNKOOP, beeft de Minister mededeelingen gedaan, die de welwillende afgevaardigden met genoegen zul len hebben vernomen Trouwens, de waarlijk deskundigen mannen als Baron v. VOORST, Ir. LOVINK en de heeren VAK DEN HEUVEL en van een HITZKN. 1875 M. 8.k.'ll. O. mor- genconcertN. C. R. V. 10.Onim -muz. XaJt.O. 11.Gramofcjonmuziek. 1130 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln O. P. 12.15 K. R. O -orkest o. 1. van Marinus van 't Woud. N.C.R.V. 2. Handwerkcursus. 3-Vrouwenhalfuurtje door Mr. A. de Graaf: ..Bezuiniging op Kinderbescherming. 3.30 Rustpoos voor het verzorgen van den sender. 4,Bij bellezing door Ds. J. Huizinga. 5,Or gelbespeling door H. Schouten. 5.45 Cur sus handenarbeid. 6.15 O. van Andel:. „Het standbeeld van Jan v. Nassau**. 6.45 Knipcursus. 7.Weekoverzicht „Wat er op de wereld gebeurt”, door Com. A. Crayé. 7.30 Politieberichten 7.45 Persbe richten van het Ned. Chr. Persbureau. 8. Kerkconcert uit Utrecht. 0.40 Persberich ten van het Persbureau Vaz Dlas. 0.50 Bespeling van het N. C. R. V -orgel door J. O. Groothengel. 10.50 Oramofoonmuzlek. BEROMÜNSTEB, 460 M. 810 Concert door hét Omroeporkest o 1. van Xrwln Gilbert. 9.Gewijde muziek. ROME >pu leficenza*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6