ONS BLAD M’sieu Edouard gaat heen I H Het kabinet-Herriot gevallen D r I vereenigde katholieke pers NIEUWJAARS-WENSCHEN Het nieuws van heden LAATSTE WEEK S. KROM UITGELEID MET LUID APPLAUS België kan niet betalen IR D KAMER WEIGERT DE V.S. TE BETALEN ten IES •N Lis IES JOH. LAUWERS PATGLOr 3 ALKMAAR Leverancier van ziekenfondsen NIEUWJAARSWENSCH „Leve Herriot!” WOENSDAG 14 DECEMBER 1932 EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 65 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD van Nieuwe nota aan Amerika o DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN 15 Dec. zal Engeland betalen Onlusten Nationale regeering? Waarschijnlijk dertien dood en gen 4 raat t. in M’sieu Edouard hf? Illlllffll de grens te versterken A MAA* 1 Uiterst gecompliceerde toestand De jongste Britsche nota aan de V.S. Laatste eenstemmige besluit het aftredende kabinet Herriot door de Kamer toegejuicht Wat er aan Harriot’s val voorafging Gaan Japan en China zelf onderhandelen? Rancune-maatr egden tegen Frankrijk? Ut tcie» IIIIIHÖ 1 Daar is wèl geld voor, ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Met 402 tegen 187 stemmen ver wierpen de Kamerleden den tekst van de door Herriot voorgestelde nota aan Amerika Bdgië geeft 60 millioen uit om Het Weerlll,l,llllll,,llltl,l,in"nillll,l"ll,nil,l,llll I Treinbotsing in een tunnel Ververij en Chem. Wasscherij Telefoon 1523 Winkel: LANGESTRAAT 91 - Telef. 794 LIIIIIIUf/M NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD den fierMIthM ▼au S. v. p. duidelijk met potlood Invullen. het rice tier Dinsdag n.m. 8.42. Licht op 4.15. iiiiiiuiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiitiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiniinii^ waarbij Herriot de kwestie van vertrouwen had gesteld. Dit voorstel werd, zooals gemeld, met 402 tegen 187 stemmen verworpen. Treinramp bü Luzern, Roosevelt’s vredesplannen rengt stuks voor VIER LONDEN. 13 Dec. ((Reuter.) De nieuwe Brit sche nota aan de Amerlkaansche regeering werd hedenmorgen door den Engelschen gezant te Washington, Sir Ronald Lindsay overhandigd. Hierin wordt verklaard dat Engeland den 15en December zijn schulden zal betalen. geen partü-poUtleke overwegingen hebben ge golden. en dat ook zü. die door hun stem den val der regeering hebben veroorzaakt, niet tegen de- regeering, doch uitsluitend tegen den eisen van Amerika tot betaling zijn. Of de pessimistische voorspellingen, die Her riot heeft gedaan, werkelijk sullen uitkomen, zal de toekomst leeren. De nieuwe Fransche regeering zal. wie ook de leiding moge hebben, geen gemkkkelljke taak hebben om de thans tegenover Amerika ingelelde politiek voort te zetten. gericht, waarin de vorming eener nationale regeering wordt voorgeste’d. De BroqueviUe heeft zich met dit schrijven van Deveze accoord verklaard. BRUSSEL, 13 Dec. (VU.) De Honing heeft de BroqueviUe belast met de vorming van een nieuwe regeering. Treinontsporing te Rotterdam. Vergadering Hooge Raad van Arbeid; verkor* ting van den arbeidsduur. De indringer van „Huize Doorn” een gevaarlijk misdadiger. Hoogste stand op Woensdag 1 nor sa.: 767 Vooruit Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaanden Nieuwjaarsgroet in het nummer van 31 December van het N. H. D. Het bedrag ad gaat hierbij i n den ear der Na het bekend worden van het resultaat der stemming verliet de regeering onder luide bijvalsbetuigingen de Kamer. Er werd geroe pen: „Leve Herriot!” Na een korte pauze had daarna de stem ming plaats over de resolutie van de commis sies voor financiën en buitenlandsche zaken, waarin van de regeering verlangd wordt de betaling van den op 15 December vervallenden termijn aan Amerika in afwachting van nieu we algemeene onderhandelingen over het schul denvraagstuk uit te stellen. Het voorstel werd met 380 tegen 57 stemmen en vele blanco stemmen van radlcaal-socialistische afgevaar digden aangenomen. BRUSSEL, 11 Doe. (Reuter.) Minister-pre sident do BroqueviUe deelde in den Minister raad mede, dat hU den koning zijn ontslag zal aanbieden. Hierdoor is het geheele kabinet demission- nair. De laatste beslissing der regeering was dus die inzake de oorlogsschulden. De leider der liberalen. Devèze, heeft aan den sociahstischen partijleider een schrijven daar geen geld vonden. Verwachting: Zuid-Westelfjke Onlusten In Spanje duren voort. Het op wachtgeld stellen van personeel bfj da Ned. Spoorwegen. Minister Verschuur in de Tweede Kamer over onzen landbouw. HET KABINET-HERRIOT AFGETREDKN. Engeland zal morgen betalen. België verklaart zich niet in staat Amerika morgen te betalen. Het Belgische kabinet afgetreden. te plaatsen, welke 5 regels plaatsruimte mag beslaan. Voor grootere advertentiën wordt voor eiken regel meer 10 ct. extra berekend. De abönné’s, die van deze wijze van „wen- schen aanbieden” gebruik willen maken, worden beleefd verzocht, onderstaanden bon ten spoedigste, duidelijk ingevuld. met toevoeging van het bedrag voor plaatsing, aan ons bureau, Hof 6, Alkmaar te doen bezorgen. BERN, 13 Dec. (Reuter.) In de Guetsch- tunnel bjj Luzern botste hedenmiddag de trein LuzernBellinzona tegen den sneltrein Zürich Luzern. De botsing was buitengewoon hevig, 's Avonds om 7 uur wgren er 6 dooden gebor gen, terwijl ongeveer 15 personen gewond naar het ziekenhuis zijn vervoerd; vier personen worden nog vermist. Ook de materieele schade is aanzienlijk. De belde sporen zijn voorloopig versperd; het verkeer wordt voortgezet door middel van autobussen, die de passagiers om. de tunnel heen brengen. s 4 Het ongeluk is veroorzaakt, doordat de snel trein het stopsignaal voorbijreed, door den voor den trein LuzernBellinzona gestelden wtssel- stand vloog en op genoemden trein Inraasde. De Kamer heeft het voorstel van den radica len afgevaardigde Chauvin, die den tek?( van het voorstel der regeering had overgenomen en waarbij de Minister-President Herriot de ver trouwenskwestie had gesteld, met 402 tegen 187 stemmen verworpen. Hiermede heeft de Kamer de betaling aan Amerika geweigerd. President Lebrun heeft de demissie aanvaard en het afgetreden kabinet verzocht zich te be lasten met de afwikkeling der loopende zaken. Reeds vanmorgen om 9 uur is President Le brun met de politieke beraadslagingen begon nen en heeft hij de voorzitters van Kamer en Senaat bü zich ontvangen. Tijdens de kamerdebatten werd Herriot plot seling aan de telefoon geroepen, daar Macdo nald hem wilde spreken. Door de telefoon deel de toen een man hem mede, dat hij de parti culiere secretaris was van Macdonald en dat hij de opdracht had gekregen Herriot mede te dee- len, dat de Britsche regeering haar voornemen veranderd had en niet betalen zou. Als maat regel van voorzichtigheid werd onmiddellijk t departement van buitenlandsche zaken in Lon den aangevraagd, waarop bleek, dat Iemand, men weet niet wie, een ..grap" had uitgehaald. In verschillende kringen te Parijs is men van meenlng, dat de royalisten hier de hand in hebben. et feit, dat het Fransche parlement thans duidelijk geweigerd heeft de betaling aan Amerika op 15 Dec.-a.s. te verrichten, heeft "n uiterst gecompliceerden toestand in het leven geroepen, waarvan de consequenties nog moeilijk te overzien zijn. Immers nu Frankrijk zich aangesloten hééft bij de nlet-betalers, Bel gië en Polen, komen de wel-betalenden als En geland en Tsjecho-Slowaküe in een eigenaardig parket. De Engelsche regeering. welke in goud zal betalen, omdat zij niet voldoende deviezen bezit, zal nu van de wel-ls-waar machtelooze oppositie, welke zich tegen betaling kantte, den wind fel van voren krijgen. En menigeen van de regeeringsgezinde partijen zal zich atvragen. of het nu wel noodig was, dat Engeland zich zjj het ook onder door Amerika niet aanvaarde res tricties bereid verklaarde aan zijn verplichting te voldoen, en daardoor zijn toch reeds zwakke valuta nog ernstiger in gevaar te brengen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat, wanneer eenmaal een algemeene definitieve oorlogsschuldenregeling aan de orde komt, Amerika geneigd zal zijn een meer tegemoetkomende houding aan te nemen tegenover de wel-betalers dan tegenover de nlet- betalers. Daaruit zullen natuurlijk weer nieuwe moei lijkheden voortvloeien, aangezien Frankrijk na tuurlijk zooveel mogelijk gélijke behandeling en gelijke voorrechten zal willen verwerven. Door het verschillend standpunt, dat Enge land en Frankrijk thans tegenover Amerika hebben ingenomen, kan de Fransch-Engelsche •amenwerking onmogelijk gebaat zijn. Ook voor de Vereenlgde Staten is het votum van de Fransche Kamer bijzonder onaangenaam Niet alleen, omdat zij nu de zoozeer begeerde dollars van Frankrijk niet zullen ontvangen, maar dbk omdat Frankrijk nu hetzelfde argu ment, dat Amerika van zijn kant bezigde om zijn betallngselsch te handhaven, tegen Ame rika kan uitspelen ter staving van de weige ring om te betalen. Immers de huidige Ameri- kaansche regeering heeft zich voortdurend beroepen op den onwil van het Congres, dat biet in een uitstel der betaling wilde toestem men. Frankrijk zal nu evenzoo kunnen ver wijzen naar den onwil van zijn congres, nJ. de Kamer, die de betaling heeft afgestemd. Naar United Press ons nader telefoneert, zal Amerika de betaling van den Engelschen ter mijn op den grondslag dezer nieuwe Engelsche nota aanvaarden. Ook de betaling van den Italiaanschen De- cember-termijn acht men te Washington seker. Omtrent de Fransche betaling bestaat nog twij fel, zooals ook nog onzekerheid bestaat over de houding van verschillende kleine deblteur- s laten. De Tsjecho-Slowaaksche gezant deelde het staatsdepartement heden mede, dat zijn regee ring den December-termijn ten bedrage van 1H millioen dollar zou nakomen. In politieke kringen verklaart men dat door de beslissing van de Kamer, de schuldenover eenkomsten door het Hoover-moratorium en de daaruit voortgevloeide consequenties haar kracht verloren hebben. Ook van economisch standpunt gezien, kunnen de betalingen niet geschieden, daar dergelijke groote internatio nale betalingen zonder tegen-prestatle be schouwd moeten worden als de werkelijke oor zaken van de economische crisis. Door den val van de regeering-Herriot is het prestige, dat de regeering in het land zelf en bij het grootste deel der Kamer-afgevaar- digden heeft, in geenen deele verminderd. De huldiging, die den leden der regeering en in het bijzonder Herriot na het bekend worden van den uitslag van bijna alle banken gebracht e eenlge, die met de noodige „Schaden freude” kennis zal nemen van Frank rijks weigering om zijn vrijwillig aan- gegane verbintenis na te komen, is Duitsch- land. Wanneer Frankrijk nog ooit den moed •ou vinden om te dellreeren over de heilig heid en onschendbaarheid der internationale Verdragen en de eeuwigbindende kracht van Belangrijke resolutie Groeten Raad. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Jdhfoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Par kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2.85 ^iat geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem het eenmaal gegeven woord, zal Duitschland kunnen'verwijzen naar de thans door Frank rijk aanvaarde practjjk. welke met die schoone theorie wel zeer sterk in strijd is. Herriot heeft in zijn vergeefsch pleidooi voor zijn be- talings-voorstel niet nagelaten, op dit voor Frankrijk hoogst ongewenschte gevolg den na druk te leggen, maar de Kamer is er niet door vermurwd geworden. H(j heeft van zijn kant groot gelijk, dat hij onder deze omstandigheden de regeeringzver- antwoordelijkheid niet Unger wenscht te dra gen, maar de vraag is, wie dit thans dan wel zal willen doen. De Fransche begrooting ver toont groote gaten, er moeten maatregelen ge nomen worden, waarmee men alleen maar sym pathie kan verspelen, terwijl de Internationale verhoudingen allerminst aantrekkelijk mogen genoemd worden. Indien Herriot het gewenscht had. zou hij onmlddellljk terug hebben kunnen komen, omdat hjj in ieder geval de meest ge schikte persoonlijkheid is gebleken voor het premierschap. Maar m’sieu Edouard gaat heen. HU kan alleen terugkeeren, wanneer hü van meenlng verandert, doch daarvan blijkt nog niets. Men begint dan ook al namen te noemen van mogeljjke opvolgers en het is even typisch als begrijpelijk, dat men uitsluitend namen van Herriot’s radlcaal-socialistische geestver wanten noemt. Ook dit Jaar wordt weder de gelegenheid geboden tegen vergoeding van slechts f 0.50 een Nieuwjaarsgroet in het ooals vooral na Stimson’s weinig toeschie- f telijke antwoordnota aan Engeland inzake de oorlogsschuldbetallng te voorzien was. Is de populaire Fransche minister-president, die ta de Parijsche wandeling gemoedelijk „m’sieu gdouard” genoemd wordt, door de Fransche yuniir ten val gebracht. Niettegenstaande zjjii magistrale argumentatie heeft Herriot het par lement niet voor zijn voorwaardelijk voorstel tot betaling van den oorlogsschuldentermijn op 15 Dec. a-s. kunnen winnen, en daar hij de ver trouwenskwestie aan dit voorstel had verbon den, werd hij door een overgroote meerderheid van tegenstemmers gedwongen met zijn kabinet af te treden. Het ging bij deze stemming met om Herriot’s persoon, maar om het principe waarop zijn voorstel gebaseerd is. Dit hebben de lulde toejuichingen, waarmee Herriot na zijn val uitgeleide werd gedaan, wel duidelijk bewe zen. Herriot, die een klaar inzicht heeft in de funeste gevolgen, welke het politieke isolement van Frankrijk onder Tardieu heeft gehad, en vóór alles een dergelijk isolement wilde voor komen, wenschte de zoo vruchtbaar gebleken samenwerking tusschen Engeland en Frankrük op Internationaal politiek gebied niet voor den pril» van 480 millioen francs in de waagschaal te stellen. Het accoord van Lausanne, 't consul tatieve pact, dat Engeland en Frankrijk in aan sluiting daarmee sloten, en de overeenkomst van Genève Inzake de prlnclpieele erkenning van Dultschlands gelijkgerechtigdheid zijn de tast bare resultaten van deze samenwerking geweest. Ook in de pijnlijke oorlogsschuldenkwestie meende Herriot de consequentie te moeten aan vaarden van het één lijn trekken met Engeland, te meer daar Frankrijk voor een geenszins on- aansienlijk bedrag als oorlogsschuldenaar bij Engeland in het krijt staat. MADRID, 13 Dec. (VB.) Ook Maandag zijn in geheel Spanje onlusten en botsingen voorgekomen, waarbij dooden en gewonden zijn gevallen. In Toledo is het tot een heftige bot sing gekomen tusschen stakers en politie, waar bij vier personen werden gedood en zes zwaar gewond. In het dorp Castellar, in de provincie Toledo, trachtten stakers het raadhuis ts be stormen. Zij werden door de politie teruggesto- gen, waarbij drie dooden en verschillende ge wonden vielen. Uit de provincie Jaén wordt ge meld. dat tijdens botsingen met de politie twee dooden rijn gevallen. In Madrid richtten anarchisten In een In een drukke straat gelegen restaurant op klaar lichten dag een verwoesting aan, aangezien zij PARIJS, 14 Dec. De beslissing over de vraag of Frankrijk den morgen vervallenden termijn aan de Vereenlgde Staten zal betalen, Is heden morgen te kwart over vijf gevallen. Deze be slissing beteekent tevens het einde van dit ka binet-Herriot. Amerlkaansche afwijzing van alle voorbehou den en voorwaarden, sloeg deze meerderheid uiteen. De rede, die Herriot Maandag in de Kamer hield, en die bijna drie uur duurde, was een oratorische rpestatie, doch kon de stemming niet meer doen omslaan. De beslis sing werd uitgesteld in de hoop, dat zij na 24 uur anders zou uitvallen dan nog versch onder den indruk van de ontoegevendheld van de Vereenigde Staten. Het heeft niet gebaat. De socialisten hebben den doorslag gegeven tegen Herriot. Herriot heeft zijn best gedaan om een tusschenoplosslng te vinden voor het schulden vraagstuk. waarbij hij zich voornamelijk heeft gericht op de samenwerking met Engeland. De overeenstemming met Engeland was hem waarschijnlijk het bedrag van 19.2 millioen Dollar waard. In deze richting heeft hü ook getracht de publieke opinie te beïnvloeden» BRUSSEL. 13 Dec. (Reuter.) De kabinets raad heeft zich heden bezig gehouden met de kwestie van de betaling van den op 15 dezer vervallenden termijn der oorlogsschulden. De minister voor nationale verdediging. Theunls. die een der onderhandelaars was van de overeenkomst van 1925. herinnerde aan de omstandigheden waaronder deze overeenkomst tot stand was gekomen. De regeering bes'oot daarop met algemeene stepunen den op 15 December vervallenden termijn niet te betalen, daar zü van meenlng is, dat de omstandigheden haar dit beletten. Het Hoover-moratorium en het Lausanne- accoord hebben België beroofd van voortdu rende Inkomsten, welke voor zijn begrootings- evenwlcht noodzakelijk waren. De regeering zal aan Amerika haar leedwezen uitdrukken over het feit, dat een minnelijke overeenkomst niet tot stand is kunnen komen voor 15 December. België blijft bereid haar volle medewerking te verleenen bü het zoeken naar een volledige regeling van het schuldenvraagstuk en van andere problemen, waarvan het economisch herstel afhangt. De minister van Bultenl. Zaken zal nog hedenavond het besluit der Belgische regeering aan den Amerikaanschen gezant mededeelen Intusscnen is te Washington het antwoord der Amerlkaansche regeering op de vorige (tweede) Belgische nota aan den Belgischen gezant aldaar overhandigd. werd, is er veeleer het 'bewijs van, dat dit keer Tei*ijl men zich algemeen het Engelsche standpunt kan Indenken, heeft de houding van Frankrük in politieke kringen te Washington ernstige ontstemming gewekt. In Congreskrin gen wijst men op den Invloed, dien een Fran sche weigering om te betalen kan hebben op w-^-rT* w> A D1VI17 T T7 U de handelsbetrekklngen tusschen belde landen. Dili IC. LI IV1 Ui 1 HiKX. Reeds worden represaillemaatregelen op het gebied der handelspolitiek overwogen. Men is het er vrijwel over eens, dat de Europeesche schuldenaars, zooals uit de notawlsselxng en uit de debatten In de parlementen blükt, de houding van Amerika volkomen verkeerd heb ben geïnterpreteerd en den ernst van den toe stand hebben onderschat. LUZERN, 13 Dec. (VB.) Het aantal do-xlen bij het spoorwegongeluk bü Luzern is nog ge stegen. In den loop van den avond zün 3 zwaar gewonden overleden, zoodat het aantal dooden thans 9 bedraagt. Bovendien worden nog 4 personen vermist, waarvan men aanneemt, dat zü dood onder de overblüf»elen liggen Het aantal dooden zou dus in totaal 13 gedragen. In de vah Luzem naar Bellinzona rijdenden trein bevond zich ook een veetransport. Het angstig geloei van het vee en de noodkreten der gewonden waren vreeselük om aan te hooren. niet gedoode dieren konden sechta met groote moeite één voor één uit de tunnel worden ge bracht. BRUSSEL, 13 Dec. D.) De Belgische 100 gebetonneerde i de DultschBel- grens en deze te voorzien van automa- vuurwapenen De gelden hiervoor be- ^QQdlgd. 80 millioen francs, zün reeds aan- •«•ig. Verder zal de strategische hoek van Hervé sterker worden verdedigd en worden 1ü*«ebreld tot defensteven steun voor Luik. LONDEN, 14 Dec. (VB.) Naar uit Sjanghai gemeld wordt heeft een protestactie van Chl- neesche boeren tegen het onteigenen van land voor den bouw van een nieuw station tot een ernstig spoorwegongeluk geleid, waarbü een conducteur werd gedood, terwül verscheidene passagiers gewond werden. Onder de gewonden is de Duitache prof. Schloten, die college geeft aan de unlversltelt te Woesoeng. Ongeveer 600 boeren waren gaan liggen op de rails, waardoor zü het verkeer tusschen Sjanghai en Nanking verhinderden. De spoorwegdirectie was hierdoor genoodzaakt de treinen over een ander spoor te doen rijden. Hlerbü botste tengevolge van een misverstand twee personentreinen tegen elkan der met het genoemde gevolg. De Belgische weigering om te betalen, de Fransche Kabinetscrisis en het vooruitzicht dat nieuwe schuldenaars zich onmachtig tot beta ling zullen verklaren, beeft de politieke situatie bedenkelük vertroebeld. Het staat slechts vast, dat Engeland, Italië en Tsjecho-Slowaklje den December-termün zullen betalen. In politieke kringen neemt men aan, dat de kwestie of de Decembél’-termUnen beschouwd moeten wor den als kapitaals- of rente-aflossing, pas be antwoord kttti worden nadat Roosevelt het be wind heeft overgenomen. Men verwacht dan .ook. dat Hoover's Boodschap aan het Congres over de schuldenkwestie niet meer zal inhou- tg den dan een mededeellng van de te Washing- ,,ton ontvangen diplomatieke nota’s. het GENéVE, 14 Dec. (V.D.) De commissie van vijf, die door de commissie van negentien is be noemd ter uitwerking van een resolutie voor de bemlddelingsonderhandellngen tusschen Japan en China, heeft gisteren een voorstel uitge werkt. De inhoud van dit voorstel wordt nog gehetm gehouden, maar in hoofdzaak wordt gesproken over een initiatief tot bemiddeling van den Volkenbond, die het voeren van di recte onderhandelingen tusschen Japan en China tot resultaat zou moeten hebben. Wij noteeren nog tot 17 December onze SPECIALE HEROPENINGSPRIJZEN: Colbert Costuums Chemisch reinigen Japonnen Mantels 2A# Regenjassen of -mantels w 2J0 Op alle andere goederen 20 pCt. KORTING. De beslissende debatten in de Fransche Ka mer over de betaling der schulden - aan Ameri ka, die tegen middernacht werden hervat, duur den hedenmorgen tot kwart voor rijf. Nadat een der communisten zich tegen de be taling aan Amerika had verzet, heeft de socla<- list Vincent Auriol het met 30 tegen 17 stem men door zün fractie genomen besluit om te gen de betaling te stemmen, uiteen gezet. Na Vincent Auriol heeft de radicaal-socialis- tische afgevaardigde Cot opnieuw de politiek der regeering verdedigd, waarbü hi! hi het bij zonder wees op de samenwerking met Enge land. Te ruim half drie besteeg de Fransche Minis ter-President Herriot de sprekerstribune. Hü begon met onmiddellük in deze zaak de kwestie van vertrouwen te stellen. Rechts ver weet hü, dat men de logische consequentie niet wilde trekken uit het feit, dat zü Juist destüds de «/-hulden-overeenkomst onderteekend heb ben. 1*0««rlng is voornemens 1 Onderkomens te bouwen aan gische Zich naar links wendende, wees Herriot op het gevaar van een isoleering van Frankrijk, wanneer het zijn eigen weg zou gaan. Op dit oogenblik, aldus verklaarde Herriot 041., waarop het gevaar van de dictatuur in ze kere landen dreigt en de mogelükheid bestaat dat door ’het aftreden van het staatshoofd in een land de heerschappü kan worden hersteld, die op zün minst veel gelükenls toont met die van vóór den oorlog, wil men voor ongeveer 480 mlllioen francs, welk bedrag met een maand ar beid verkregen kan worden, het herstelde een heidsfront tusschen Frankrijk en Engeland ver breken. Herriot heeft tüdens zün rede verder een mededeeling uit Washington voorgelezen, waarin president Hoover hem liet weten, dat hü het schuldenvraagstuk opnieuw wil laten be- studeeren. .(Wilt gij”, aldus vervolgde Herriot, „voor 480 millioen francs Frankrijk van zün materieele en moreele middelen voor het voeren van onder handelingen berooven? Gelooft gU verder, dat Engeland Frankrijk nog langer uitstel van be taling zal geven, wanneer Frankrük thans wei gert te betalen en hiermede de overeenkomst met Londen zou opgeven Verder wees de minister-president erop, dat alle deskundigen, die de mogelükheid van ar bitrage hebben onderzocht, de toepassing daar van onmogelük hebben geacht. Te 4.20 uur eindigde Herriot zün rede, die met applaus werd ontvangen. Allereerst werd gestemd over het voorstel van den radicalen afgevaardigde Chauvin. Zelden heeft de val van een Kabinet een zoo spannende voorgeschiedenis gehad als thans de val van het Kabinet Herriot. Op het Congres van de Radicaal Socialisti sche Partü merkte Herriot, bü het maken van een toespeling op de erfenis, die hü van zün voorgangers had overgenomen, bü wi)»e van scherts op. dat de huidige regeering een Kabi net met een vervaltermijn was. Onder dit mot to is aan zün Mlnlster-Presldentschap Jhans daadwerkelijk een einde gekomen. Herriot heeft met moed en met opoffering van al zün krachten gestreden voor een beslissing. Steeds was hij er weer in geslaagd de stemming te be ïnvloeden ten gunste van zün politiek. Nog Za terdag kon de regeering op een meerderheid rekenen. Doch na het bekend worde* van de - Zwakke tot matigen, tot Zuidelijken wind, g nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk zachter. Hoogste stand: 7763 te Boedapest. Laagste stand: 743A te Isafjord. g Zon op 8.05, onder 3.45. Laatste Kwar- in

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 9