De begrooting aangenomen Bijzondere Hoover-boodschap s Alkmaar, 20 Dec. Agenda N.V. Drogisterij JAN DE VRIES VOOR BRILLEN Met IS tegen 6 stemmen OVER SCHULDENKWESTIE Geen herziening voor de niet-betalers! DINSDAG 20 DECEMBER ST. FIDELIS W oen» dag 21 December Donderdag 22 December OFFICIEELE UITVOERING TOONKUNST MEDEDEEUNGEN WINKELSLUITING EEN DRIEVOUDIG JUBILEUM TROUW TOT IN DEN DOOD voor Een vat boter H. WIJDING Samenwerking met Rootevelt Hinderwet FEDERATIE VAN ZIEKENFONDSEN Inschrijving Handelsregister te Alkmaar De bestemming der uitgifte 50.000 kinderen DE ZESDAAGSCHE TE AMSTERDAM PRIJSVRAAG „REIZEN EN TREKKEN” TELEFOON 324 - ALKMAAR WASHINGTON, 19 Dec. (V.D.) Naar uit Al bany gemeld wordt, weigert Roosevelt stelling te nemen tot de boodschap over de schubden van Hoover aan het congres. Het verluidt ech ter. dat Hoover reeds gepoogd heeft Rooeevelt over te halen tot medewerking, maar dat Roo sevelt geweigerd heeft en naar zijn vorige ver klaringen beeft verwezen. Er zou dus slechts geringe kans bestaan, dat de kwestie der oor- logsschulden voor begin Maart zou kunnen worden behandeld. FAILLISSEMENTEN Hg wenecht een echaldencommie- tie, welke ook deelneemt aan de ontwapeningt- conferentie Ontspanning van werkloozen s ^*3 X (Vervolg) Secretaris. Oie van Ook een slecht Sletsma en D. (United Press) 11. van en W. aangewezen i schuldenkwestie sou hebben bezig te houden. De president wijst erop, dat het de regeering aldus mogelijk zou zijn, den door haar als juist beschouwden weg verder te bewandelen. De toestand van het oogenbllk was zoo ern stig, dat de natie eensgezind moet zijn, wilde men de welvaart des lands dienen. Men moest die mogendheden bestrijden, die heden het fundament der beschaving dreig den te vernielen. voor om- In de week van 12 tot en met 19 December werden In het Handelsregister te Alkmaar o.m. de volgende opgaven Ingeschreven: Nieuwe zaken: Harmonie: .Mijn neef uit Amerika” („Ein telles MSdel"). Aanvang 790 uur. Café Bos: Vergadering RK. Smeden-Bond. Aanvang 730 uur. Failliet verklaard: J. de Jong, Koopman, Den Helder. Mr. A. M. Ledeboer, r.-c. Mr. A. J. Veldman, cur. AFDEELING OPTIEK r Kup* geland- BUIKBANDEN - BREUKBANDEN - WARMWATERZAKKEN - ELASTÏEKE KOU8EN ZWACHTELS - WINDSELS - WATTEN - PLEISTERS, ENZ. 9. voor CaAN- iet N> e neer e Des Sedert 9 December Is op het bureau van politie aanwezig een vat boter van 50 kg., dat op dien dag op de Oed. Nlenwesloot onbeheerd was aangetroffen en gemerkt was H.K. De eigenaar kan zich aan het politiebureau melden. de oorlogsschulden-kwestte. het Bondsparlement in de boodschap dringend ultgenoodlgd. zich eveneens zoo spoe- mogeUJk bezig te houden met de proble- der ontwapening en van het Internatlo- Onze stadgenoot, de heer H. Schuyt, reclame- teekenaar, Nasaulaan 22, won voor de hierboven door de N. R. V. uitgeschreven prijsvraag met algemeene stemmen den len prjjs. Niet minder dan 432 ontwerpen waren binnengekomen. De jury, bestaande uit Prof. Huib Luns, Ir. recteur M. Minnes. Maatschappelijk kapitaal L. C. Kalff en A_ Pieten, kende eenparig dezen 10.000, waarvan geplaatst en gestort 2000. laten prijs toe. Het congres heeft de boodschap van Hoover met Ijskoud zwijgen aangehoord. De opvattin gen van de congresleden over de boodschap zijn zeer verdeeld. De afgevaardigden waren van meenlng, dat in de boodschap verschil ton- da tissnsfrllrtizhadsn Harmonie: Concert „Toonkunst” en .Alk- maarsch Strijkorkest”. Aanvang 8 uur. Een herziening van de oorlogsschuldenrege- llng met de in gebreke gebleven schuldenaars staten zal niet worden besproken, vóórdat de schulden die op 15 December betaald hadden moeten worden, voldaan zijn. Hoover vervolgt dan: „Ter bescherming van onze eigen vitale belangen en in overeenstemming met onzen traditloneelen plicht als verstandige debiteur moeten wti echter voldoen aan het verlangen naar bestudeering der schuldenkwestle, dat de naties hebben geult. die zich moeite hebben ge troost, om hun verplichtingen jegens ons na te komen.** Aangaande de vorming der commissie, welke aan de ontwapeningsconferentie zou deelnemen en ook onderhandellngen over het oorlogs- schuldenprobleem sou voeren en waar ook ver tegenwoordigen van Amerika's openbare leven zitting zouden nemen, stelt Hoover voor, dat het Bondspvlement zoo spoedig mogelijk zijn vertegenwoordigen voor deze commissie zal be noemen. Deze commissie zou dan terstond In een ge- dachtenwissellng over de oorlogsschulden tre den met de regeeringen van bepaalde landen en tegelijkertijd richtlijnen vaststellen voor onderhandellngen la deze kwestie met andere welke Heb alleen met da oorloge- natiee. Als een bliksemstraal by helderen hemel, kwam de tijding ons overvallen „Onze kapelaan gaat weg." wy schrijven „onze.” want, hoe kun nen wij ons St. Fidelis voorstellen zonder kape laan van de Berg? Alleen ingewijden weten, wat hij voor ons allen was. wat hy altijd voor ons geweest is, hoe hy dag in. dag uit voor ons op de bres gestaan heeft als het betrof de geeste lijke belangen onzer jongens, hoe hy in de uiterste schuilhoeken wist door te dringen, In dien het betrof het doel en heil onzer vereenl- ging. hoe hij lederen jongen afzonderlijk wist te leiden naar aard en karakter als geestelijk vader, hoe hy leder commissielid door voor beeld, gedrag en goeden raad datgene bijbracht, wat hem als leek somwijlen te kort schoot. WU moeten hem missen. Hoewel het ons hard valt, moeten wy erin berusten en Gods wil en dien onzer kerkelijke overheid eerbiedigen. As. Vrijdag gaat kapelaan vertrekken, maar zooals altijd, met hart en ziel bil en voor St. Fidelis, hebben wij den laatsten avond beslag weten te leggen op zijn kostbaren tijd en zal iedereen van St. Fldells In de gelegenheid worden gesteld af scheid te nemen van onzen Directeur, om hem tevens te bedanken voor hetgeen hij voor ons allen heeft gedaan. Diengenen, die er belang In stellen, zal daartoe de gelegenheid worden ge geven en wel Donderdagavond van 8 tot 9 uur voor alle Jongens van klein en groot Patronaat, ouders, zelatricen. werksters enz. en van 9 tot 10 uur voor alle gezellen en commissieleden in het gebouw Verdronkenoord 44. Aan de boodschap Is toegevoegd een Ujst van de naties, die op 15 December aan hun oorlogsschuldverpllchtlngen hebben voldaan, en een lijst der naties, die tot dusver deze schul den niet betaald hebben. nog van de BU besluit van 17 December 1932 Is aan E. Th. J van Latum vergunning verleend tot bet oprichten van een timmermanswerkplaats, met plaatsing dnarin van een electro-motor van 5 P.K. voor het In werking stellen van een clr- kelzaagmachlne in het perceel Laat nr. 69 al hier. Alkmaar 19 December 1933. Burg, en weth. van Alkmaar, WENDELAAR. burgemeester. A. KOELMA, secretaris. Wijzigingen: Gebr. B. en A. Steglnk, Behagen, Magnus- 'straat C 164. Aannemers van bouwwerken. Het bedrijf is verplaatst naar SteenwUk. Rjjks- straatweg. Willemsoord. J. G. Fukklng Co., Alkmaar, Bargerweg 9. Aannemersbedrijf. De vennootschap ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet door J. G. Fuk- klnk en is verplaatst naar Haarlem. Jac. Visser, Wielingen, Beltstraat 28. Siga renmaker y. Bedrijf uitgebreid met drogisterij. H. v. d Heerik, Broek op Langendyk, Dorps straat 246. Beurtschipper.- Bedrijf uitgebreid met vrachtautodlenst. Noordhollandsch Landbouwcredlet N.V. Alk maar, Voordam. Uitgetreden als commissaris den heer J. F. Moens door overlijden. Café JDe Jager”, Alkmaar, Houttil 30. Uit getreden. Eigenares wed. H. C. BriefjesKoets veld. Nieuwe eigenaar O. Loots. N.V. Exploitatie Maatschappij „de Voortrek ker”, Amsterdam. Bedrijf: exploitatie van on roerende goederen. Zaak verplaatst naar Wie lingen, Hlppolytuahoef, Koningstraat 43. Dl- JAAP SNOR BREIT ALLES BE8T le klas reparatie-Inrichting voor alle soorten Wollen Kleeding, Kousen en Sokken (ook de allerfijnste) Den Helder, Zuidstr. 19 (Let op den gelen winkel) Verzending geheel voor onze rekening Zondag j.L heeft Z. H. Exc. Mgr. A. F. Die pen, blschop van Den Bosch, aan ónsen oud- plaatsgenoot, de Weleerw. frater N. Apeldoorn O P. de H. Wijding van het Qlacdnaat toege diend. heeft bewezen, dat ondanks crisis en malaise, duizenden en nog eens duizenden een of meer guldens over hadden voor sport. Zoudt u dan met Kerstmis niet een gelijk bedrag over heb ben voor een nog mooier doel, een kerstgave voor onze arme medebroeders? Woensdag 21 December is er nog gelegenheid uw gift voor dit doel In het St. Vlncentiusbusje te storten. En mocht ge reeds een extra gift in het busje gedeponeerd hebben, doe het dan nogmaals voor hen, die door de crisis daartoe niet In staat zijn. WASHINGTON. 19 Dec. (Per telefoon). Een buitengewone boodschap van president Hoover, welke aan het Bondsparlement to toegestuurd verzoekt om een zoo snel mogeiyke behande ling van de oorlogsschulden-kwestte. Verder wordt De Federatie van Ziekenfondsen vergaderde ten huize van den heer M. de Boer te Alkmaar. De voorzitter, de heer A. Groot opende en heette allen hartelljk welkom, daarbij den wensch uitsprekende dat deae vergadering In het belang mocht zijn van de verschillende af titelingen en van het ziekenfondswezen In het algemeen. De notulen der vorig vergadering werden hierna voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Het aantal aangesloten leden bij de verschll- Men schrijft ons: Donderdag 22 December wacht ons een bui tengewone avond. Want niemand minder dan Jaap Stotljn zal ditmaal aan de uitvoering van de zangvereeniging van Toonkunst en van het Alkmaarsch Strijkorkest meewerken. Muzlek- mlnnend Alkmaar zal daardoor In de gelegen heid zijn den beroemden hoboïst, die voor den beste in Europa doorgaat, persoonlijk te zien en te hooren. Te zien ook inderdaad, want velen zullen hem wellicht meerdere malen van een der Europeesche omroepstatlons hebben „opgevangen", zonder nochtans in de gelegen heid te zijn geweest Stotljn in de zaal te hoo ren. Alkmaar toone thans, dat het kunstenaars van naam waard is. Een man wiens werk der mate wordt gewaardeerd, dat Mengelberg her haaldelijk trachtte hem voor Amsterdam te winnen, heeft recht op een stampvolle zaal. Het koor zal eenlge kleine, maar zeer mooie, liederen ten gehoore brengen van Brahms, Röntgen en Bruch. Het strijkorkest speelt nummers Buil en Svendsen. De geheele uitvoering, onder de uitnemende leiding van onzen Toonkunstdlrecteur J. Henri Oushoorn, geassisteerd aan het klavier door mej. Truus Tuljn, doet ons eenlge uren alle zorgen des levens vergeten. Alkmaarders, "niet- leden van Toonkunst, steunt de kunst, die van alle tijden en voor allen to. Komt op 22 Dec. naar de Harmonie en geeft u daar op als lid van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst of schrijf een briefkaartje met gelijke strekking aan den secretaris H. Eecen, Metius- gracht 5. A. Schene v.h. firma C. W. Böttger, Zuld- scharwoude, Dorpsstraat B 107. Manufacturen- handel. Eigenaar A. Schene. M. Vreeland, Alkmaar, Keizerstraat 8, gros- slerderU In galanterieën. Aan het Reuter-resumé van Hoover's spe ciale boodschap ontleenen wij nog het vol gende: Hoover stelt voor een samenwerking met Roosevelt, ten einde de eenheid in Amerika's buitenlandsche politiek te verzekeren, In bet bijzonder wat betreft de oorlogsschulden, de economische wereld-conferentle en de ontwa pening. Hoover wenscht eenlge leden der te vormen schuldencommissie ook te laten deel nemen aan de Economische Wereldconferentie, welke vooral de verhooging der prijzen, bet herstel van de stabiliteit der valuta’s en van den gouden standaard en da invoering van zilvergeld ten doel moet hebben. Verder verklaarde Hoover, dat Europa door zjjn bewapeningen Amerika gedwongen had, meer uit te geven voor zijn verdediging dan vóór den oorlog. Hoover wijst op het geld, dat Amerlkaanscbe toeristen in Europa uitgeven en op de zending van geld door Amerikaansche Immigranten naar de meeste deblteurstaten, hetgeen dik wijls het bedrag der schuldenbetalingen aan Amerika overtrof. De Commissaris van Politie der Gemeente Alkmaar maakt bekend, dat Ingevolge de bepa ling van artikel 4, 2de lid, onder c. der winkel sluitingswet 1930. in het tijdvak van heden. Maandag 19 December Ï932 tot en mjet Zaterdag 24 December 1932, alle winkels tot dea namid dags tien uur voor het publiek geopend mogen rijn. Alkmaar, 19 December 1932. De Commissaris van Politie, WALRAVEN. lende fondsen to vrijwel st&tionnalr gebleven, wat over het algemeen na de invoering van de ziektewet niet werd verwacht. Hieruit blijkt, dat de plaatselijke kassen In de practyk hun levensvatbaarheid hebben bewezen, en niet kunnen worden gemist. Hierna werd rekening en verantwoording ge daan dóór den penningmeester, den heer C. Beets. De commissie van onderzoek rapporteer de dat alles In de beste orde is bevonden, waarvoor de penningmeester den dank der vergadering verwierf. Met het oog op den stand der kas en het zeer zuinig beheer wordt met algemeene stemmen besloten om dit jaar geen contributie te hef fen. Een verzoek om samenwerking met den bond van ziekenkassen boven het IJ zal In de verschillende vereeniglngen worden besproken. Over het algemeen Is men Wel genlgd om sa men te werken, doch wenscht verder de zelf standigheid als federatie te behouden. Met dank voor de goede Samenwerking en den vriendschappelijk engeest werd de vergadering gesloten. Gisteravond om tien minuten over acht reed de heer C. B. van Hello op de Voordam, toen van de Dijk een tweetal jongelui op de flets, de Voordam wilden oprijden. ZU kwamen daar door plotseling voor de auto te staan. Een van belden, mejuffrouw C. V. uit Koedijk sehrok daarvan zoo erg, dat ze pardoes het water van de Voordam Inreed. Haar mannelijke gezel J. de B. aarzelde geen oogenbllk en sprong zjjn geliefde na. Of nu geen van beide de zwem kunst meester was, of dat de wallekant te hoog was om er tegen op te klauteren; hoe het ook zij, ér kwamen eenlge omstanders aan te pos, om beiden weer uit het koude bad van daan te halen. Door een der omwonenden werden belden van droge kleeren voorzien, waarna de autobestuurder C. B. zoo welwil lend was allebei met zjjn wagen naar huis te brengen, waar ze by de warme kachel van den schrik konden bekomen. B, «a W. ta tweede instantie. o» VOORZITTER schorst hierna even de Udering. Na heropening komen B. en W. **r »an het woord. Weth. BON8EMA zegt, dat B. en W. bereid tot andere maatregelen t.o.v. gebruik van als de loopende overeenkomsten geëln- Min. Bpr. begrijpt den heer Stoutjeadijk 8to hü dz soepelheid van bat radio-bedrljf ALKMAAR, 19 Dec 1932. Burgemeester 'en Wethouders van Alirmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Er zijn In ons land 350 instellingen op het gebied der Kinderbescherming, welke alle een aandeel In de opbrengst ontvangen. Zij ver zorgen te zamen ruim 50.000 kinderen In een jaar, sommigen bet geheele jaar,. andere gedu rende eenlge maanden of weken. De eene helft hiervan geniet verzorging in vacantiekolonles of gezinnen ten plattelands om aangesterkt en wèldoorvoed den winter door te kunnen komen. Bijna 20.000 kinderen zijn er die thuis niet of niet voldoende verzorgd kunnen worden, om dat ze onhandelbaar zijn of de leiding der ouder? te kort schiet. Zü worden In opvoedings gestichten of by pleegouders met sterke hand geleld, om maatschappeiyk sterker te worden. Ongeveer 4000 kinderen zyn gebrekkig, achter- lyk, blind, doofstom. zy zjjn, dank zy uiterst zorgvuldige oplei ding. ten deele In staat een bruikbaar lid der maatschappy te worden, en In leder geval wordt hun leven ryker en dieper. Iedere Nederlander moet hier de plicht voe len te helpen onze actie tot een verrassend resultaat te brengen. R. PRINS—VLE88ING. Beer. v. h. Comité van Actie. Vandaag vierden drie Vlncentlanen van de conferentie -„St. Laurentlus" hun zilveren jubi leum. Het waren de heeren C. Henneman, A. Lohman en J. Kraakman. Om 8 uur vanmorgen werd In de 8t. Lau- rentiuskerk een H. MIs opgedragen, waarna een 30 tal vlncentlanen zich In het 8t. Vln- centlusgebouw aan de Oude Gracht san een gezamenlyk ontbyt vereenlgden. De jubilarissen werd entoegesproken door den H. E. Deken E. P. Rengs, den heer Jos Her meniën namens den Byzonderen Raad en na mens den hoof draad, verschillende telegram men van gelukwensch waren ihgekomen. Het voorstel-Vogelaar c-s. om ƒ5000 te bezui nigen, kan spr. niet aanvaarden. Op (Irukwerk kan niet bezuinigd worden. Spr. geeft den Raad in overweging het voorstel niet aan te nemen. De VOORZITTER geeft den heer Hoytlnk In overweging, zyn motie In te trekken, dan zullen B. en W. by wyze van proef de Doeie- straat eens afsluiten. B. en W. zijn bereid te overwegen tot welke consequentie het ontslag van mej. Fanoy lel den zal; onvoorbereid wil spr. echjer niet over gaan tot opheffing van de meisjesschool. Spr. vraagt den Raad de motie niet te aanvaarden. Ook to spr. njet bereid deze motie In prae- advles te nemen. B. en W. zyn het eens met plelnvormlng In de stad, doch zoeken het niet In de richting door de heeren Langeveld en d. Vall aan gegeven. Spr. zegt den heeren Venneker en Wolden- dorp toe op verdere bezuiniging op materieele behoeften by de ambtenaren aan te dringen. Wat het verlof op 8 Nov. betreft, hebben B. en W. het verlof, waar het gepeente- personeel nog recht op had, gegeven; er is echter geen extra verlof gegeven. By gezags kwestie Is spr. altyd heel gevoelig. Het verdere debat over de koeten van klasse- verpleging in het Centraal Ziekenhuis wil spr. aanhouden tot het resultaat der toegezegde on- derhandelingen bekend is. De telefoon aan den Omval. waar de heer Woldendorp om vroeg, zal er komen; er wordt over onderhandeld. dig l men n»le handelsverkeer. Dz president stelt voor de vorming eener commissie, waarin ook leden der twee groote partijen van bet Bondsparlement vertegen woordigd zouden zijn. Deze commissie zou zoo wel deelnemen aan de ontwapeningsconferen tie ato onderhandellngen over de oorlogsschul- denkwestte voeren. In verband hiermee wijst Hoover op de verwerping door het Bondsparle- ment van zijn voorstel, om een oommlazte te Biykens een advertentie In dit nummer or ganiseert de Commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning van werkloozen een ontspannings avond op Vrijdag 23 December az. Het, helaas, vry groote aantal werkloozen in deze gemeente maakt het niet mogeiyk alle ge gadigden op één avond te ontvangen, te meer waar elke werklooze met een dame toegang kan verkrijgen. Een tweede en zelfs een derde avond zal In dit seizoen daarom noodzakeiyk zyn. Van deze avonden zal de datum nog nader worden vast gesteld. Tevens mocht de commissie van den heer De Lange, bloscoop-ondernemer van de .Harmo nie", de toezegging ontvangen, dat wekeiyks een 50-tal gratis toegangsbiljetten v<Ar een filmvoorstelling aan de commissie zal gorden uitgereikt. Mededeellngen daaromtrent zullen op het zwarte bord In de ontspannlngslokalen worden gedaan. Ongetwyfeld zal van dit royale aanbod een dankbaar gebruik worden gemaakt. De heer LANGEVELb wijzigt de V. B.-ache motie, door 3% pet. pensloenaftrekverhooglng voor te stellen. Weth. WESTER HOF: mr. Lange veld te weer mis. De wetswyriglng, waarop hij doelt, to al leen voor Rykspersoneelt Mr. LANGEVELD stelt dan voor 3 pet. ver hooging van pensloenaftrek. De heer VOGELAAR handhaaft zyn motie Inzake samenvoeging van bedrijven, welke ver worpen wordt met 13 tegen 7 stemmen. De overgenomen motie-Venneker cs. in de zen wordt z. h. st. aangenomen. De heer HOYTINK trtkt zyn motie Inzake afsluiting voor ryverkeer van de Doelestraat In. De motle-Vogelaar cs. tot opheffing van de meisjesschool wordt met 173 verworpen, voor C.-H. en A.-R, De motle-Vogelaar ca Inzake ƒ5000 bezui niging wordt verworpen met 11 tegen 9 stem men. Vóór de motie waren de oppositie en de heeren Geels en Keesom. De motle-van de V. B. om den pensloen aftrek der ambtenaren met 3 pet. te verhoo- gen, geamendeerd door den heer Vogelaar, die de opbrengst in mindering wil brengen op de uit te keeren winst uit de bedrijven. Wordt met 14 tegen 6 stemmen verworpen. Vóór C.-H., A.-R. en VB. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar bicnge i ter algemeene kennis, dat de gemeen teraad In zyn op 15 December JJ. gehouden vergadering voor het jaar 1933 heeft benoemd: 1. Tot leden der commissie voor het ont werpen van verordeningen tegen welker over treding straf is bedreigd, de h«eren: H. van Drunen, D. Geels, G. H. Hoytlnk, 8. J. A. Keesom en mr. P. Langeveld. De burgemeester is ambtshalve voorzitter de- rer commissie. 2. Tot leden der commissie van bijstand voor ae financiën de heeren: A. Bakker, C. Venne ker, 8. J. A. Keesom. A. Sletsma en J. Vogelaar. Tot voorzitter hebben B. en W. aangewezen den heer J. Westerhof, wethouder. 3. Tot leden der commissie van bijstand voor de publieke werken, mej. N._ Carels. en de heeren H. van Drunen, D. Geels, J. Ringers en W. van de Vall. Tot vooizltter hebben B. en W. aangewezen den heer H. Klaver, wethouder. 4. Tot leden der commiatee v<n bijstand voor de plantsoenen mej. N. Carels. en de heeren H. van Drunen, D. Geels, J. Ringers en W. van de Vall. Tot voorzitter hebben B. en W. aangewezen den heer H. Klaver, wethouder. 5. Tot leden der commissie van bUstand voor de lichtbedryven de heeren W. J. 'Buiena, G. H. Hoytlnk, V. P. Keysper. A. Sletsma en D. J. Woldendorp. Tot voorzitter hebben B. en W. aangewezen den heer T. Bonsema, wethouder. 6. Tot leden der commissie van bystand voor het gemeente-slachthuto. de heeren D. Geels, G. Govers Jz., H. C. Stoutjesdyk, W. van de Vall en V. P. Keysper. Tot voorzitter hebben B. en W. aangewezen den heer T. Bonsema, wethouder. 7. Tot leden der commissie van bystand voor het gemeenteiyk pensioen- en ongevallenfonds, de heeren W. J. Bulens, G. H. Hoytlnk, 8. J. A. Keesom, C. Venneker en J. Vogelaar. Tot voorzitter hebben B en W. aangewezen den heer J. Westerhqf. wethouder. 8. Tot leden der commissie van bijstand voor den gemeenterelnlgingsdlenst mej. N. Carels en de heeren W. J. Bulens, D. Govers Jz., W. van de Vall en D. J. Woldendorp. Tot voorzitter hebben B. en W. aangewezen den heer G. van Slingerland, wethouder. Tot leden der commissie van bijstand het marktwezen en den havendienst de ■n A. Bakker. W. J. Bulens, D. Govers Jz,, Keysper en J. Ringers. Tot voorzitter hebben B. en W. aangewezen den heer G. van Slingerland, wethouder. 10. Tot leden der commissie van bystand voor het sportpark, de heeren H van Drunen, D-> Geels, mr. P. Langeveld, J. Woldendorp. Tot voorzitter hebben B. en W. aangewezen den heer G. van Slingerland, wethouder. Tot leden der commissie van bystand voor het grondbedrijf, de heeren H. van Dru nen, D. Govers Jz., A. Sletsma, W. van de Vall en D. J. Woldendorp. Tot voorzitter hebben B den heer G. van Slingerland, wethouder. 12. Tot leden der commissie vai) bystand voor het onderwijs, de heem A. Bakker, 8. J. A. Keesom, H. C. Stoutjesdyk, J. Vogelaar en D. J. Woldendorp, Tot voorzitter hebben B. en W. aangewezen den burgemeester. Dt beer VENNEKES verheugt er rich over, kt V-B het V001"’1*1 voor verhooging van de «(trek Indient zonder motlveerlng. Het riet juist, dat by alle particulieren de loonen wrlsagd worden. Omtrent een andere samen- van bet college heeft spr. by de replie-» tm niets vernomen. Tegen een vergaderen van jenlorenconvent vóór de begrooting, wat de rier Sletsma vroeg, heeft spr. geen bezwaar get doet spr. genoegen, dat niet verder aan ge- drogen wordt op het heengaan van één of rieer wethouders. Bpr. biyft voorts van meenlng, dat bezulnl- m op materieele behoeften noodlg en mogeiyk kijft Als door het college niet wordt voorge- rineven, dat men beneden een of andere post aoet blUven. komt er van bezuiniging niets. gen post van 1000.— voor vervanging vah archivaris acht spr. niet noodlg. De hou- ,;.nr van den heer Hoyting tegenover de bègroo- png ”»n M. H-, die de begrooting is van 11 van ae 13 leden van het bestuur van U. H vindt gr. niet JuKt- T. a. concentratie van bedrijven sou spr. m meer speciale houding willen. Spr. stelt, nede namens de heeren Keysper, v. d. Vall. grisom en Geels voor een raadscommissie te rinoemen, die de mogeiykheld van concentratie arienoekt en daaromtrent met voorstellen komt. Met de geruchtmakende rede van den heer Geels Is spr. het niet eens; de heer Geels sprak toen niet namens de fractie; zelfs niet met nedeweten van zyn fractie. Als de heer Geels het college éénzydlg samen- l«teld noemt, moet hy gedenken, dat hy dit college mede heeft helpen benoemen. De tweede enormiteit was, dat hy op deze begrooting een tekort vin 600.000 weet te ontdekken; misschien kan hij den Raad duide- Hfk maken, hoe hij daaraan komt. De H.K ftsctle wenscht geen verantwoordeiykheld voor bet betoog van den heer Geels te aanvaarden. De beer BAKKER ziet in de actie tot verla- giiK van de loonen van menschen in overheids dienst een aanloopje naar de salarisverlaging nn menschen In particulieren dienst; daarom wil si de oppositie dien kant uit. Wat het gebruk-maken van auto’s betreft door directeuren van takken van dienst, merkt spr. op. dat hiervoor reeds bedragen van 5000 en /mo zyn uitgegeven. Voor hoelang zijn de betreffende overeenkomsten gesloten? .Spr. vraagt voorts of het college gevaar riet In demonstratie tegen de Regeering. Heeft het college zelf ook niet gedemonstreerd tegen de opheffing van de Rechtbank. Spr. hoopt, dat bet college In het vervolg een ander standpunt ■d Innemen. De beer GEELS blyft van meenlng, dat hy (urne de oppositie In het college vertegenwoor digd sag. Spr. wil niet den schyn op zich laden, dat hy niet arbeidersgezind to; integendeel, de- lenen, die het 't hardst noodlg hebben, moeten bet meest gesteund worden. Van een fractie- Toorzltter vooral acht spr. het misplaatst, als hj) in een openbare vergadering zoo tegen zyn fractiegenoot optreedt; dat had in de fractie moeten worden uitgevochten. Spr. keent tot een tekort op de begrooting van 1933 door de cyfers to de bijlage genoemd; er was 460.000 tekort; met een overschot van vorige jaren van 113,000 aunen 573.000. Dit tekort is zoo weggewerkt, dat de begrooting sluitend is; maar in-rich to de begrooting 1933 niet sluitend. De heer KEYSPER wU in de comm Kunstdoelelnden een andere samenstel dat hy de eenigste Is, die een bepaalde denk richting daarin is toegedaan. De subsidie is z-1. niet verdedigbaar; andere aereenlglngen kunnen zonder subsidie ook goede voorstellingen geven. Spr. Is ervan overtuigd, dat de heer v. d. Vall niet sprak als His Masters Voice No. 5 maar met eigen overtuiging. Hoe wel niet zingend, zal spr. voor de belasting voorstellen stemmen. Komende tot de kwestie van het Centraal Ziekenhuis is spr. gaarne bereid tot overleg. Spr. vindt het niet aardig, dat de voorzitter zyn betoog op een lager peil wilde brengen. Spr. Melt vast, dat de voorzitter zyn cyfers niet heeft tegengesproken. De overeenkomst met het St. Ellsabeth-rie- benhuls doet hier niets ter zake. Bpr. blyft ert>y, dat voor de klassen duurdere artikelen gebruikt worden. Met het noemen van bet zilveren servies heeft spr. een der meest hsppante gevallen willen noemen; er zyn zes ■rviezen van hotelzilver en nog veel meer an dere artikelen aangeschaft. Hotelzilver vordert Mk belangryke koeten. Bpr. constateert voorts met nadruk, dat de hulshoudkosten, waarvan de voorzitter zegt, dat speciaal op de exploitatie drukken, niet op de klassen zyn omgeslagen. Spr. blijft van mee nlng, dat de klassen niet uitkomen. °P de post „Onvoorzien” van 5000 komt km. voot 2000 voor noodverlichting. Dit todrag u echter besteed voor een verlichting rin de operatiekamer en deze post hoort z. L “tens anders thuis JSpr. wil voor 100 pCt. mee- terken en hoopt, dat er ultelndeiyk eens licht ta deze kwestie komt. Nogmaals verklaart spr. biet te zullen meewerken aan het beschikbaar tólen van gemeentegelden voor patiënten, die meer luxueuse verpleging willen. De heer WOLDENDORP dankt voor de toe- *Wing om het subsidie van het Wlt-Gele Kruis niet te verlagen. Inzake de bars ver- ■*kt hy den toestand in Hoorn te onderzoe- “n. Volgens den heer Geels zou de samen- tóllng van het college niet In de Kath. fractie toin besproken. Men zal begrijpen, dat de heer hier abuis Is, want zeker is deze sarnen- tóllng Indertyd uitvoerig behandeld en de houding vastgesteld. *to de heer Geels den heer Venneker ver- W, dat hy deze mededeellngen hier niet had “ogen doen, doch In de fractie, dan moet hy jooh bedenken, dat hy zelf eerst in de fractie “to moeten mededeelen, wat hy wilde zeggen. De heer Venneker Is geen gedachtenlezer. He heer BULENS verzoekt nogmaals gere- Fhie controle van het zwemwater, ook al zou «•hilt sluiting volgen. He heer KEESOM keert terug op de hulp- werleenlng by het ongeluk op den Helderschen De bewuste patiënt had een hersenschud- «to en hem had zeker eerst gevraagd moeten korden, waar hy verpleegd wenschte te wor- •en. Zulks etocht de verordening. Dankbaar is spr. dat B. en W. de kwestie “T*1 de rente der ongerealiseerde ernstig •“ten bekijken. “te. acht het niet goed naar werk voor P te toeken, en zal steunen het voorstel om de concentratie by de bedrijven te on- «teoeken. ®Pr. wijst den weth. van financiën erop, dat •“o de 10 pct. van de huurwaarde volgens *7* 13 progressief kan maken. Het verdient U. aanbeveling dit eens te overzien als men ternooglng van penoneele belasting Inplaats ™n die op „gebouwd” gaat overwegen. Alvorens over te gaan tot postgewyze be handeling van de begrooting schorst de voor zitter de vergadering. Na heropening wordt tot postgewyze behan deling overgegaan. De diverse begroetingen van gesubsidieerde vereeniglngen worden z. h. st. goedgekeurd. Het voorstel tot verhooging van de belasting op de gebouwde eigendommen wordt aangeno men met 13 tegen 7 stemmen. Tegen V.B., V.D., C.-H. en A.-R. By poet 197 wil de heer KEUSPER zich niet uitspreken over de vergrooting aula op de Alg Begraafplaats. Weth. KLAVER deelt mee. dat dit nog af- sonderiyk In den Raad komt. Het voorstel tot verhooging van tonnenbe- lasting wordt met 12 tegen 7 st. aangenomen. Tegen de oppositie. Weth. WESTERHOF zegt, dat het In dezen Raad de gewoonte Is dekking aan te geven als men dergeiyke voorstellen afstemt. By poet 234 vraagt de heer KEUSPER de entrée van den muziektuln een beter aanzien te geven. Weth. KLAVER zegt dit toe; echter kunnen geen Ingrijpende veranderingen aangebracht worden. De begrooting voor M. H. aangenomen. Op een vraag van den heer KEESOM zegt de heer Westerhof toe te onderzoeken of het waar is, dat V.V.V. het gehuurde gebouw m de Waag onderverhuurt. Het voorstel tot verhooging van de opcen ten op de vermogensbelasting wordt aangeno men met 11 tegen 8 stemmen. Tegen de op positie en de heeren Geels en Keesom. De bedryfsbegrootingen worden z. h. st. aan genomen. De begrooting In haar geheel wordt aange nomen met 15 tegen 6 st. Tegen de V. B., CH.. en A. R. De VOORZITTER wenscht den raad, speciaal den weth van Financiën geluk met deze aan genomen begrooting. Ook brengt spr. hulde aan den heer Faber voor zijn werk in dezen. Spr. wenscht den Raad een Zalig uiteinde en sluit de vergadering. wordt a h. st. slordigheid noemt. De overwerkuren aan het bedrijf waren noodlg opdat het op I Oct. zou kunnen functioneeren. Dit was de consequen tie van het raadsbesluit. De VOORZITTER deelt mee, dat van de VH.-fractle bericht was ingekomen, dat zjj de motle-Vogelaar, Inzake de bezuinigingen on dersteunt. Wethouder VAN SLINGERLAND meent, dat de vergelijking van het demonstreeren tegen de regeering met het demonstreeren tegen het opheffen van de rechtbank niet opgaat. Spr. deelt de meenlng van den heer Venne ker over de houding van den heer Geels Wethouder KLAVER stelt voor de motie- Keesom In dier voege te wyrigen, dat tot be noeming van een raadscommissie van onder zoek naar een organisatie van gemeente diensten, wordt overgegaan. Het voorstel-Vogelaar de 1500 voor de be graafplaats terug te nemen kan spr. niet aan vaarden. Wethouder WESTERHOF noemt de houding van de oppositie verheugend; ook voor haar zelf. Aan het adres van den heer Langeveld zegt spr„ dat men de echtgenoote van een raadslid buiten geding moeten laten; dat doet een heer niet. Zoolang de heer Vogelaar niet kan aantoo-, nen, dat de crisis In 1933 niet minder zal zyn dan in 32 kan hy de begrooting van M. H niet aanvallen. Tegenover de bewering van den heer Voge laar zegt spr., dat by de raming van de be lastingopbrengst voldoende rekening gehouden is met de daling der inkomsten. In 1931-32 by 50 tot 80 opcenten brachten de opcenten op de gemeentefondsbelasting op 257 45685; nu to by 80 opcenten 180.000 geraamd. Het Inkomen van de gemeentenaren Is sinds 1926 steeds stygend; het laatste jaar nog met 4 ton gestegen; en bedroeg In 1931 189 mil- lloen. Waar een daling van de opbrengst van de opcenten op de gemeentefondsbelasting van 40 pet. geraamd Is zal by een gelyke daling, het inkomen van 189 mlllloen tot 11 millloen mogen dalen. Met de bezuiniging van 5000 door den heer Vogelaar voorgesteld moet de begrooting ge red worden. Dat spr. de toekomst goed Inziet heeft hy ge toond, door té zeggen, dat een crisisleening ge sloten zal moeten worden als er geen ople ving komt. Er is slechts één ton uit de reserve noodlg geweest voor deze begrooting. EJen voorstel tot salarisverlaging to van den heer Vogelaar niet gekopien; hy doet geen dwaze dingen. Als het belangrijke punten betreft, wil spr. voortaan wel over de begrooting het senioren convent vooraf raadplegen. Een college van 4 wethouders Is samenge steld om politieke bevrediging. By deze werk gemeenschap zullen het er 4 blyven. Het voorstel van de V. B. tot verhooging van den pensioen-aftrek noemt spr. naïef, om niet te zeggen stom. Dit voorstel is In strijd met de pensioenwet. Mr. LANGEVELD: Neen! Wethouder WESTERHOF: De aftrek mag hoogstens 8K pet. worden en zou bij uw voor stel 10 S worden. De heer WOLDENDORP: nummer, mynheer Langeveld! Wethouder WESTERHOF wil voorstellen van de oppositie overnemen ato ze goed zyn. (Gelach).

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 12