b Bezuiniging op Onderwijs Toch een misdrijf? V CONCENTRATIE NOODIG V RADIO-PROGRAMMA Donderdag 22 Dec. 1932 *t Nijverheidsonderwijs DE K.L.M. BESTELT R.K. W erklieden ver bond De familie in twijfel Twee nieuwe Fokker-vliegtuigen Najaarsvergadering te Utrecht In zes dagen naar Indië PROVINCIAAL LAZARISTEN VECHTPARTIJ TE UDEN Man doodelijk gewond Directeur Folmer gehuldigd DEKEN F. EPPINK t UITVOERING TARWEWET Beslissing van den Hoogen Raad STEUN AAN DEN TUINBOUW DE PHOHI-UiT ZEN DINGEN hervatting DE P.C. IN PERNIS Regeling der bezichtiging DE CRISIS-VARKENSWET Directie HET DRAMA IN DEN HAAG DE INBRAAK BIJ IR. PHILIPS Boekenveiling bij R. W. P. de Vries Naar de Missie verdachte I PI Het uurloon met S cent verhoogd Nieuwe leening van zes millioen WERKLOOSHEIDS VERZEKERING De veertig-urenweeh ingevoerd bij Bruynzeel’s Deuren!abriek te Zaandam De zeereerw. heer Hubert Meuffels benoemd Verbetering der quaiiteit noodzakelyk Na het ongeluk by O yen bleven horloge en geld van den grijsaard onvindbaar HET DREIGEND CONFLICT BIJ PALTHE Gevangenhouding van verlengd den Minister Een uiterst voorstel van de Zaterdag a.s. Wederzi/dsch lidmaatschap Mildheid Kellner gevangen gehouden Adres aan I WOENSDAG 21 DECEMBER TWEEDE KAMER de natuur 6 45 Ora- Dr. Moller (Vervolg) i X Kt we .3 Ho Voor de bezichtiging van het wrak van BI Stellingen Jo te i V BJ ai* I den tuinbouw maatregelen zal moeten nemen, zal het vn veriowntng i on Br Algemeene critiek op de slechte salaris positie by het M.O. Gisteren overleed na een langdurig ziekbed voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, op zeven en zeventlgjarigen leeftijd en in het twee en vijftigste Jaar van zijn priester schap de hoogeerw. heer F. Eppink, deken van het dekenaat Groningen, pastoor van de parochie van St. Joseph aldaar, eere-kanunnik van bet Metropolitaan kapittel van Utrecht en officier in de orde van Oranje-Nassau. Me hel Ho 4. De Haagsche rechtbank heeft me* oen ter mijn van 30 dagen verlengd de gevangenhou ding van A. M., den vroegeren huisknecht van dr. Ir. Philips, die is gearresteerd in verbapd met den juweelendletstal. ter waarde van onge veer twee ton. uit het flatgebouw aan de van Hoogenhouklaan ten nadeele van dr. Philips. U BM O< M Be ■öi 1st M. t 10 dijk. 11.— .til F1 Bei 8*1 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DÉN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Inzake het dreigend conflict by de Almelosche ververij en chemische wasschert) N.V. Palthe te Almelo, heeft de rtfksbemlddelaar vergaderd met partijen en aan het einde van de bijeenkomst heeft de directie een uiterst voorstel gedaan, waarop de organisaties uiterlijk Vrijdagochtend zullen antwoorden. Als opvolger van den ZeerEerw. heer H. Ro mans, heeft de Hoogw. Generaal-Overste der Lazaristen benoemd tot Provinciaal der Congre gatie in Nederland, den ZeerEerw. heer Hubert Meuffels, tot heden directeur van de Dochters der Liefde in Tilburg. De nieuwbenoemde Provinciaal heeft van 1903 tot 1926 aan het hoofd gestaan van het Missie huis te Helden-Pannlngen. en is tevens schrij ver van de zoo gunstig bekende Levens van den Heiligen WllUbrordus en van de Heilige Lldwina. Onder zijn gezag ressorteeren thans, bui ten de huizen der Lazaristen in Nederland, de Lazaristen werkzaam in de Missles van Yung- pingfu in China, van Soerabaia op Java, en van Fortaleza-Ceark in Noord-Brazilië. PABUS R. 1725 M. 8.05 Gramofoonmu- «lek. 11.15 Populair concert door het om roeporkest. 6.50 Concert door het Omroep orkest 9.05 Concert o. 1. van Oabrlel Plsrné. P. uit gearresteerd verdacht van het de vorige week In C- gepleegde misdrijf, waarbij de 25-jarige om het leven is gekomen. bij het Middelbaar Onderwijs de eindexamens worden afgenomen volgens prof, van der Bilt te het g<’ geschool erdoor dat leerlingen de „P. O. Hooft" te Pernis heeft zich een comité gevormd. Als voorzitter van het Comité treedt op de heer I. van Es, burgemeester van Pernis. De geheele opbrengst der entreegelden zal worden afgedragen aan de plaatselijke crisis comité's te Rotterdam en Pernis en het Natio naal Crisis Comité. De ,.P. C Hooft” wordt van Vrijdag a-s af, gedurende veertien dagen, behalve des Zon dags. voor het publiek opengesteld. De havendienst .jBpldo” te Rotterdam heeft doorloopende diensten naar de .4*. O. Hooft” georganiseerd. MILAAN 331 M. 4.30 Gramofoonmuzlek 6.20 Populaire muziek. 6.50 O ra moloon mu ziek 7.50 Opera ,J Oarnaaclali*’ van Ouido Laccenti. sehalte van de studenten ter hoo- oor ^achteruitgegaan het feit, ;n van handelsavondscholen door hun patroons in het v^gen van den cursus belemmerd worden. 4e naar communisme rie kende propa^nda, door den Bond van Absti nent Studeerenden onder de bevolking van de Gymnasia. Hoogere burgerscholen en Hoogere Handelsscholen gemaakt, en natuurlijk ook we der de kwestie Van - het bijzondere neutrale Eindhovensche Lorentzlyeeum, dat subsidie wenscht, maar njet krijgt, omdat er reeds een openbaar lyceum bestaat. De Gemeenteraad wees al verschillende malen met slechts één stem tegen en de andere stemmen waren geenszins alle Katholiek het subsidie af. In- tuaachen is deze zaak nog niet afgedaan De ambtelijke rapporten schijnen gunstig, zoodat wellicht alsnog subsidie zal volgen. Baron van Wijnbergen, die steeds voor stringerite door voering van het beginsel van de gelijkstelling op de bres staat, vindt dat ook wel redelijk. En het deed hem goed, dat de dames Westerman en Bakker—Nort nu ook eens met al den aan drang van haar hart pleitten voor een blj- sondere school (al is het dan een neutrale). Het behoeft geen betoog, dat burger Wijn koop het Eindhovensche gemeentelijke lyceum zoo ongeveer als Katholiek beschouwde. Heeft hl) wel eens cijfers hierover gezien? De afdeeling „Nijverheidsonderwijs” heeft na tuurlijk zuchten doen slaken over de 4 ton, die daarop bezuinigd worden, al was mejuffrouw Meyer dankbaar, dat tenminste niet is opge volgd. wat het rapport-Welter daarover advi seerde. Uitnemend was de Katholieke afgevaar digde op dreef, toen zij uiteenzette het groote nut, dat het melsjesvakonderwljs ook heeft voor het gezin. Niet alleen voor een later te kiezen beroep doen de meisjes daar kennis op. Dat zag b.v. de commissle-Welter volkomen voorbij, maar die was dan ook uit enkel mannen sa mengesteld! Mejuffrouw Groeneweg sloot zich ten dezen geheel bfj haar Katholieke collega aan. Buitengewoon radicaal en blind voor alle fl- nancleele consequenties toonde zich opnieuw de soclaal-democraat K. ter Laan, door niet slechts iedere besnoeiing af te wijzen, maar nog voor uitbreiding te pleiten. Zijn toorn richt zich over het hoofd van den heer Terpstra tegen Minister de Geer, die nu eenmaal genoodzaakt is, óók zijn collega van Onderwijs kort te hou den. Deze laatste kaatste trouwens het verwijt van den Zaandamschen burgemeester, dat er bij het Nijverheidsonderwijs geen plaats is voor al de leerlingen, die zich aanmelden, alleraar digst terug met de mededeellng. dat anders de pas in Zaandam gestichte zeer kostbare school half leeg staat. Ook op het gebied van het Nijverheidsonder wijs staat Nederland nog steeds aan de spits. Op welk terrein doet het dit niet? is men ge neigd te vragen. Allen blnnenlandschen kla gers en kankeraars en stokers ten spijt, zijn er steeds weer de onverbiddelijke cijfers, die de De K. L. M. heeft aan de N.V. Nederlandsche Vllegtulgenfabrlek Fokker dén bouw opgedragen van twee vliegtuigen en wel één vliegtuig met drie en één met vier motoren. Het eer ste vliegtuig, type F XX, zal in normaal gebruik een kruissnelheid kunnen ontwikkelen van 250 KM. het tweede, type F XXXVI. van 235 KM. De F. XX krijgt een intrekbaar landingsgestel, terwijl bU den bouw van de F XXXVI er vooral naar gestreefd zal worden, om het verblijf van passagiers en bemanning aan boord zoodanig te maken, dat een langdurige reis met een derge- HJk vliegtuig geen bezwaar zal opleveren. In het bijzonder zal worden gelet op beperking van het geluld en het toepassen van de nieuwe vindin gen op navlgatiegebied. en daarnaast een zoo groot mogelijk gerief voor de passagiers. Met dit vliegtuig zullen in Europa 33 passa giers kunnen worden vervoerd, terwijl bij ge bruik op de Indtë-route er ruimte is voor 16 passagiers en 700 K.G. mail. Door, de hoogere kruissnelheid en het langere vlieger* bij dag. zal het met de F XXXVI mogeiyk ZUB een regel matig luchtverkeer op Indië te onderhouden in zes dagen. De F XXXVI zal in dep herfst van 1933 gereed zijn. Het F XX-vllegtulg zal reeds ia den zomer van 1933 op de Europeesche lijnen in dienst wor den gesteld; aldaar zal de snelheid van het vliegtuig het meest tot zijn recht komen. Zooals men zich herinneren zal, is Vrijdag J.l. onder de gemeente Oyen in ’n ondiepe «loo het HJk gevonden van een ouden man. Het slachtoffer, de 86-jarige gepenslonneerde arbel der M. K. uit Oss, zou ten gevolge van gladheid van den weg uitgegleden en met zijn hoofd in het water terecht gekomen zijn. Er is echter sterke twijfel gerezen, of dit ongeval zich wel op een dergelijke wijze-heeft afgespeeld. noodzaak van Ingrijpende bezuiniging klaar in het licht stellen. Daarbij behoeft het peil van het onderwijs allerminst te dalen. Geschiedt de besnoeiing op oordeelkundige wijze, gaat zl) gepaard met op efficiency gerichte reorganisatie, dan kan voor minder geld eenzelfde waarde behouden wor den. Het van vele zijden gegispte terugbrengen van den drie-jarlgen cursus by het Ambachts- onderwljs tot een twee-jarlgen aal het In de toekomst aantoonen. volgens Minister Terpstra. Voor algemeene invoering van dezen maatregel is de toestand ook volgens den Minister nog wel niet rUp, maar de scholen te Rotterdam en Amsterdam met een leerplan met vier halve Jaren openen een goed perspectief. Een En- gelsch inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, die ze beaocht, was er enthousiast over en be schouwde ze als model Wat de zorg voor de jeugdige werkloozen betreft, blijft Minister Terpstra erbij, dat het zwaartepunt daarvan bij Blnnenlandsche Za ken moet blijven, al is natuurlijk geregeld con tact met zijn Departement verelscht. Den Haag, 20 December 1932. Het debat over de Afdeeling: „Voorbereidend Hooger- en Middelbaar Onderwijs” van Minis ter Terpstra's begrooting gaf meer een gedach tenwisseling over punten dan over lijnen van het hier gevolgde beleid. De laatste zullen be ter ter sprake gebracht kunnen worden bij de behandeling van de aanhangige wijzigingen bij dezen Uk van onderwijs. De Minister hoopt, dat hl) in sUat aal zijn, dit jaar nog de be treffende ontwerpen te verdedigen. Of het er toe zal komen? De Kamer heeft nog heel wat werk voor den boeg. En de verkiezingen van 1933 nopen tot een vroeg zomerreces. In ieder geval zitUn in deze voorstellen ten densen van concentratie de Hoogere Han delschool b.v. wordt H. B. 8. A die door Dr. Moller zullen worden toegejuicht. Want hier zoowel als by het voort gezet Lager Onder wijs ziet deze Ka tholieke specialist nog belangrijke be- zuiniglngsmogelljk- heden. Van de ter sprake gekomen kwesties verdienen vermelding de vrij algemeene critiek op de slechte sala rispositie van de leeraren bij dezen onderwijstak, de wijze, waarop thans Op 19 December J.l. kwamen de Tarwewet 1931 en de daarmede verband houdende voorschrif ten voor het eerst voor den Hoogen Raad. Ben molenaar, die tarwebloem had afgeleverd zonder daarvan In de daarvoor door den Ml-, nister voorgeschreven registers melding te ma* ken en die deswege door de arr.-rechtbarrtt te Middelburg was veroordeeld tot twee geldboeten van 15, kwam van deze beslissing in cassatie. HU beweerde, dat de dagvaarding onderscheid had moeten maken tusschen tarwebloem A en tarwebloem B. De Hooge Raad verwierp dit beroep. Hierdoor is komen vast te sUan, dat de door den MinisUr deswege gegeven voorschriften ver bindend zijn. Zaterdag as. zullen de uitzendingen van den PHOHI-zender worden hervat. Het openings woord zal worden gesproken door dr. Van Aalst Het ligt in de bedoeling ook op de beide Kerst dagen een programma naar Indië uit te zen den. De uitzendingen vinden plaats tusschen half één ?n half drie des middags. Het bestuur van den 4(ederlandschen Bond van Varkenshandelaren heeft zich in een adres tot den minister van Economische Zaken en Arbeid gewend, waarin om. betoogd wordt dat door de crlsls-varkenswet 1933 de varkenshandel in den lande in hevige mate wordt benadeeld, daar door de getroffen maatregelen der Var kens Centrale honderden varkenshandelaren met hun bedrijf worden uitgeschakeld. Reques- trant verzoekt den minister in gunstige over weging te willen nemen een spoedige en ge regelde behoorlijke tegemoetkoming aan de ge dupeerde varkenshandelaren te verleenen, ter wijl aangedrongen wordt een systeem in toe passing te brengen, waarbij rekening gehouden wordt met den geest der wet en in overleg met de daarbij betrokkenen de varkenshandelaren worden vrijgelaten in de uitoefening van hun bedrijf. Telegrafisch is voorts door den Nederland- echen Bond van Varkenshandelaren den mi nister van Economische Zaken en Arbeid ver zocht de adviescommissie inzake de Varkens- crlslswet 1933 aan te vullen met een lid uit voornoemden bond. Maandagmorgen is een broodbezorger van de Coöperatie St. Joseph te Veghel per rijwiel uit gezonden ter betaling van ultkeerlngen aan klanten ten bedrage van ongeveer 100 gld. Naar het „Handelsblad” verneemt is hjj by een wo ning afgestapt en later per tram naar Uden vertrokken. Verder is er nieU van hem gehoord. De politie van Veghel stelde te Uden een on derzoek In naar aanleiding van deze verdwij ning. Daartoe bezocht zij verschillende café's, waar men vermoedde, dat de broodbezorger ver blijf sou houden. In een café bij het sUtion waren een Udenaar en zijn zoon, die op het zien van de veldwach ters uit Veghel in woede ontstaken en hen be dreigden. Nadat de agenten vertrokken waren liep de zoon de politie achterna, hevig vloekende. Hij vertelde, dat zijn vader doodelijk gewond was. Teruggekomen bjj het café zagen de agenten den Udenaar met gespleten schedel en ook verder gewond bewusteloos liggen. Een Juist passeerende vrachtwagen werd aan gehouden; de gewonde is daarmede naar het gasthuis te Uden overgebracht. Tot nu toe tast men in het duister, wie of de dader van den aanslag is. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer over het ontwerp Inzake ultkeerin- gen ten behoeve van verbouwers van fruit en warmorzery gewassen wordt ontleend: Over den uitvoer der voortbrengselen van onzen land- en tuinbouw in de naaste toe komst is op dit oogenblik niet met eenige ze kerheid te spreken. De regeering heeft begrij pelijkerwijze de eigenlijke oorzaken van de ont reddering van den tuinbouw niet in de hand Zij kan slechts aan de gevolgen van de Inge treden kwaal eenlger mate tegemoet komen Niet gaarne sou zij daarom thans reeds met dwingende hand het tuinbouwbedrijf in nieu we banen dringen, maar zjj stelt zich voor oogen. met deze hulpverleenlng aan velen de gelegenheid te bieden de moeilijke jaren te overbruggen. Dat afgezien hiervan inkrimping der voortbrenging en verbetering der quaiiteit noodzakelijk zijn, erkent de regeering ten volle Het onderhavig ontwerp houdt dan ook een prikkel in tot levering van producten van eer ste quaiiteit. Waar echter aan dit ontwerp een reeds verstreken jaar ten grondslag ligt was het den Minister niet doenlijk, daarop als voorwaarde een beperking van de teelt te eischen. Bij de overweging, at, en zoo ja, langs welke wegen ook voor het jaar 1933 de regeering roer uk. of andere vormen van hulp- de voorkeur verdienen boven de thans voorgestelde, uit een anderen gezichts hoek kunnen worden gezien. Dan zal ook zeker aandacht kunnen worden gewijd aan de door sommige leden geopperde vraag, of niet door middel van handhaving der minimumprijzen in eenstorting van het bedrijf bU den afzet op de binnenlandsche en buitenlandsche markt kan worden voorkomen. 1. het R. K. Werkliedenverbond aal twee zijner bestuursleden aanwijzen, om als be voegde bestuursleden in het bestuur der Fe deratie zitting te nemen; 3. iedere diocesane werkliedanbond zal een zijner bestuursleden aanwyaen om als toege voegd bestuurslid zitting te nemen In den dio- oesanen coöperatieven bond; 3. iedere plaatseiyke werkliedenvereeniglng heeft de bevoegdheid twee door haar voor te dragen personen welke echter lid van de Van 30 tot en met 33 December zal by de firma R. W. P. de Vries te Amsterdam, Singel 146, een boekenveiling worden gehouden. Deze veiling bevat verschillende belangrijke boeken op het gebied van Geographic. Typographic. Theologie. Economie, Genealogie. Bibliographic. Holt- en Buitenl. litteratuur. Wis- en Natuur kunde, Geneeskunde, Techniek. Kunst. Geïll. werken, luxe uitg. enz. enz. Voor eiken boekenliefhebber is in deze veiling zeker iets belangrijks te vinden. Van *n bankiersconsortium hebben B. en W. van A'dam *n aanbieding ontvangen tot overneming van h geldleenlng der Gemeente, nominaal groot 16.000.000. tegen voorwaarden, die aannemelijk zijn. Het is het voornemen B. en W. de opbrengst van de leening aan te wijzen ter bestrijding van reeds gedane kapitaalsuitgaven, waarvoor het gebruikelijk is leenlngen te sluiten met een vas te aflossing en een looptijd van veertig jaren. Deze leening zal 5 pCt. dragen en worden uit gegeven tegen een koers welke ongeveer een pro cent hooger ligt dan de vorige leening, waar van de koers van uitgifte 973^ pCt. was. •che muziek door het Omoepeymphonle- orkeet o I. van Bmll Reeeen 4.30 Vesper concert door het orkest van den Weetdult- achen omroep o. 1. van Buschkötter. Bmi.UX 41» M. 350 Populair concert. 5.25 Idem. HA.MBl'RG 37Z M. 10.50 Populair con cert 12.35 Oramofoonmuzlek. 6.50 Piano recital door Brich Kraut. 8 30 Welhnachts- muslk uit het oratorium .J5e Messias” vsn G. R. HSndel. KONIGHWVST)RHAU8BN 1635 M. 11.30 Gramoloonmuzlek 3.50 Concert uit Ber lijn 6 50 Gedeelten uit het „Wethnachts- oratorlum” van Bach. 9 40 Concert uit Hamburg. LANGEXBERG 478 M. 1130 poneert o. 1. van Bysoidt 4.20 Veanerconcert door het orkest van den .Westdultaehen omroep o. 1. van Luschköter. 0.50 Concert. DAVBXTKY 1554 M. 13.20 Orgelconcert 2.05 Concert door het Midland studlo-or- keet o. 1. van Frank Contra. 405 B. B. C. Dansorkest o. 1. van Henri Hall. 750 Con cert door het B B. C.-orkest afdeeling B o. 1. van A. Boult. PARIJS (EIFFEL) 1446 M. 7.50 Oramo- foonmuzlek. coöperatie moeten zijn zitting te doen ne men in het bestuur der coöperatie. De verkiezing van deze twee bestuursleden geschiedt door de algemeene vergadering der coöperatie uit een door de R. K. Werk'leden- vereenlglng opgemaakte bindende voordracht, bevattende drie namen van elke te vervullen plaats. 4. Voorts sta iedere Werkliedenveregnlglng toe, dat minstens twee vertegenwoordigers van de coöperatie worden afgevaardigd In den be stuursraad der R. K. Werkliedenvereeniglng. 5. Iedere plaatselijke coöperatie, welke deel uitmaakt van de plaatselijke arbeidersbewe ging. is verplicht zich aan te sluiten bij den diocesanen coöperatieven bond in haar bisdom. Daartoe is ook het volgende noodlg: De besturen der landelijke, diocesane en plaatselijke organisaties, komen op gezette tij den bijeen om te bespreken op welke wijze men het best elkanders, de wederzljdsche en alge meene belangen kan bevorderen. De besturen der dlverke arbeidersorganisa ties bevorderen een geregelde propaganda voor de coöperatieve beweging in woord en geschrift. En speciaal de bestuurder In de ar beidersbeweging propageere de coöperatie door het persoonlijk voorbeeld. De coöperatie steune, naast de ultkeerlng uit eigen fondsen voor haar leden, het werk der plaatselijke werkliedenvereeniglng. Hierna werd de vergaderipg gesloten. KALUNBBORG 1153 M. 1120 Het stryk- orkest van hotel „d’-Angleterre” o. 1. van Max Skalks 2.20 Het Omroeporkest o. 1, van Launy Oröndahl. 8.45 Moderne Deen- ROME 441 M. 4JS0 Orkestmuziek. 7.35 Oramofoonmuzlek. 8.05 Concert. WEENEN 517 M. 4.15 Populair concert door de Bernhard WoLsthall-kapel. Pianorecital door Paul de Conne. WABNCHAU 1411 M. 5 20 Populair Con cert. 7.20 Populair concert door het om roeporkest o. 1. van Nawrot. 9.35 Dans muziek. Hierop werden de volgende stellingen door de vergadering met algemeene stemmen aan genomen. Den 17en December LI. gingen te scheep de volgende missionarissen van M* Hart: De zeereerw. pater Mart. SUgter Diemen), Religieus Overste, en de eerw. broe ders Henrl Mulders (uit Utrecht), Ant. vsn Linden (uit Veldhoven), en Ant. Vincent Wamel)de laatste met bestemming v°°r Apost. Vicariaat van Ned.-N.-Guinea, de rlgen voor de Apost. Prefectuur van Ceieo»- De familie van het slachtoffer Is, volgens „Het Volk,” de meenlng toegedaan, dat hier misdrijf niet uitgesloten is. Immers, de grijsaard droeg steeds een gouden horloge bij zich, dat de N. V. Jurgens’ Margarinefabrieken hem ge schonken hadden wegens 50-Jarlgen trouwen dienst. De oude man was op dit bezit zeer trotsch en gaf het nooit uit handen. Teveni was hU in het bezit van een portemonnale in houdende 30. Zoowel het horloge als de por- temonnaie met inhoud zijn niet op het lijk teruggevonden Eigenaardig is het ook, dat eenige voorbij gangers den grijsaard In het water zagen lig gen en door hen geen hulp werd geboden. Mis schien was op dat moment de drenkeling nog te redden geweest. Waarom moest eerst da po litie gewaarschuwd worden? Toen deze na eeni- gen tijd arriveerde en den man op het droge bracht, waren de levensgeesten reeds geweken Den geheelen Zaterdag heeft men nog op de plaats des onheils gedregd, ten einde de ver miste voorwerpen op te sporen. Dit heeft ech ter geen resultaat opgeleverd. Uit het onderzoek is gebleken, dat de heer K. omstreeks negen uur zijn woning heeft ver laten om zijn dagelljksche ochtendwandeling tt maken. Verschillende personen hebben hem in den ixilder van Oss ontmoet en nog een praatje met den bejaarden man gemaakt. Deze men- schen hebben niets bijzonders aan hem be speurd. Zooals gewoonlijk, dronk hy in een aan den weg gelegen café een glaasje bier, waarna hij welgemoed zijn wandeling ver volgde. Op welke wijze de man daarna in het water is geraakt, is een raadsel. Is het daarom te verwonderen, dat de fami lie in verband met de omstandigheid, dat Juist de waardevolle voorwerpen zijn verdwenen, een misdrijf niet uitgesloten acht? Algemeen hoopt men, dat dit geval tot klaarheid moge komen. Naar aanleiding van de openingsrede vroeg de heer Prinsen uit Helmond of het Verbond geen stappen kon doen Inzake het voorval aan de draadnagelfabriek van Thlel te Helmond, waar de geheele productie aan een bulten- landsch concern Is verkocht. Tegen dit staaltje van kapitalisme zal het Verbonds- en het Vakbondsbestuur trachten van den minister toepassing der contingen- teerlng te verkrijgen, opdat aldus de fabriek kan worden gedwongen haar productie terug te nemen. Hierna werd door den heer de BrulJn een woord van hulde gesproken tot den zeereerw. heer J. G. van Schalk, geestelijk adviseur van het Verbond, in verband met zijn benoeming tot proost van het metropolitaan kapittel in het Aartsbisdom. N<* werd een woord van hulde gesproken tot de heeren Mooyman en Kok, die de ar beidersbeweging met pensioen gaan verlaten Als herinnering werd dezen heeren een fraai uitgevoerde plaquette aangeboden, voor welk blijk van waardeerlng de belde heeren het bestuur dankten. Na deze hartelijke woorden, waarbij van de belde genoemde heeren afscheid werd geno men. was aan de orde de begrooting, welke sloot met een eindcijfer van 447.581,30, waar in een batig saldo Is begrepen van ƒ5.996,06. De begrooting werd ongewijzigd goedgekeurd, evenals de begrootlngen voor gebouwen; aan H. L. zal een gift van f 1000 worden geschon ken voor het nieuwe sanatorium. Ook de be grooting voor deze vereenlglng werd goedge keurd. Besloten werd H. L. te machtigen de exploitatie van het oude sanatorium voor het eerste halfjaar op den ouden voet voort te zetten. Door het bestuur werd daarop voorgesteld een commissie In te stellen, die een onderzoek zal instellen naar de naleving van den grond slag voor de plaatselijke organisaties meer speciaal wat betreft de naleving van het ver plicht wederzijdse!) lidmaatschap, de samen stelling van de bestuursraden en de toepassing van parochleele indeeling en die eventueel maatregelen zal voorstellen, die tot betere maatregelen kunnen leiden, om de organisatie te verbeteren en een grootere uniformiteit te bevorderen. Naar aanleiding van genoemd voorstel werd gevraagd, of de commissie ook de flnancleele verhoudingen tusschen de verschUlepde in stellingen onder het oog kan zien, of ook de volle aandacht zal worden gewijd aan de vrou- welüke leden en aan de jeugdorganisaties, op welke vragen de voorzitter bevestigend ant woordde. De voorzitter kon het niet eens zijn met den heer Schaper, die' het wederzljdsch lidmaatschap liever niet besproken zag uit hoofde van de toekomstige moeilijkheden. Het voorstel werd vervolgens zonder hoofde- HJke stemming aangenomen. Aan de orde was daarop het voorstel van den R. K. Bond van Hotel-employe's, die vroe gen beperking van vrouwenarbeid, wering van buitenlandsche arbeidskrachten en opheffing van de autonomie der Vakbonden. De voorzitter Interpreteerde deze voorstellen, na de uiteenzetting van den betrokken afge vaardigde aldus, dat er by de regeering stap pen zullen worden gedaan tot beperking van den arbeid van vrouwen, speciaal van gehuw de vrouwen en tot wering van vreemde ar beidskrachten. Nadat hy had verklaard, dat opheffing van de autonomie der vakbonden ongewenscht was, verklaarc1: de vergadering zich accoord met het gesprokene. Nog werd besloten voor ƒ1000 deel te ne men In een Instelling tot financiering van verbruikscoöperaties en werd de heer van den Akker uit Haarlem gekoaen als advlseerend lid van den Partyraad. Hierop werd gepauzeerd Op de Inleiding van den heer Kolkman volgde een gedachtenwisseling, waarbij eenige bezwaren en moeilijkheden, welke sommige vakbonden met de coöperaties ondervinden, naar voren kwamen. Spreker beantwoordde de beswaren. De directie van de N.V. HoUandsche Deu ren! abrlek C. Bruynzeel Zn. te Zaandam is er toe overgegaan om de veertigurige werk week voor het personeel van de Deurenfabrlek in te voeren en zal dezen werktyd voor de desbetreffende arbeiders zoo lang mogeiyk handhaven. In verband met dezen maatregel hééft de directie de vorige week eigener beweging het uurloon voor de volwassen arbeiders in de Deurenfabrlek van 73 op 78 cent per uur ge bracht. Als toelichting op het bovenstaande deelde de heer Bruynzeel Jr., directeur van de Deu- renfabriek, aan het „Volk” het volgende mede. Aanvankeiyk bestond natuuriyk de 48-urlge werkweek, doch toen het steeds slapper werd in het bedryf is er op aandrang van dë vak- vereenlgingen een bespreking gehóudenmet het personeel der fabriek. Daar kwam de vraag aan de orde, of moest worden overgegaan tot het ontslag van arbei ders dan wel verkorting van den werktyd. Met byna algemeene stemmen werd besloten, óm den werktyd noodgedwongen van 48 op 32 uur terug te brengen, waardoor een aantal ont slagen kon worden voorkomen. Later is de werktyd, ook als gevolg van den wensch der arbeiders, op 40 uur gebracht. Nadien is hef drukker geworden In de Deuren fabrlek en drongen de arbeiders er op aan, om tot de 43-urlge werkweek terug te keeren. Dit werd door de directie niet wenscheiyk ge acht. zy vond het beter om van de destyds ontslagen arbeiders een gedeelte dier werk krachten weer In dienst te nemen en voor de fabriek de 40-urenweek te handhaven. Dit U geschied. Aan de reden waarom wy vasthouden aan een werkweek van veertig uren, zit eigen'.yk ook een principieel kantje, vertelde de heer O. Bruynzeel. „Verkorting van den werktijd lykt ons de meest eenvoudige en voor de hand liggende oplossing om tot vermindering van het groote aantal werkloozen te komen." Omdat de men- schen in de deurenfabrlek door den verkorten werktyd nogal in inkomen waren achteruitge gaan is daaraan nu tegemoet gekomen door hej uurloon voor de volwassen arbeiders vyf cent hooger te stellen. Deze maatregel betreft een dertigtal arbeiders. De directie wil er naar streven om de veer tig-urenweek zoo lang moge'.yk te handhaven, doch heeft zich de vryheld behouden om, Wan neer er door verschillende oorzaken weer lan ger gewerkt moet worden, het oorspronkeiyke (voorgaande) loon weer In te voeren. Verder is het voorbehoud gemaakt, dat de verhooging eventueel ook zal worden Inge trokken. als het bedryf de extra-lasten als ge volg van den nu ingevoerden maatregel niet kan dragen. De heer Bruynzeel gaf nog als zyn meening te kennen, dat het economisch, noodzakelyk is om in het geheele bedryfs'even. nationaal zoo wel als internationaal, met kracht te streven naar de verkorting van den werktijd. Het grootste en nadeeligste gevolg van de econo mische crisis is het nypende probleem van de werkloosheid, wy kunnen niet wachten, aldus de heer Bruynzeel, totdat het economisch leven zich „vanzelf" zal regelen. Dat Is alle maal vee! te twyfelachtig. Ieder moet doen wat In zyn vermogen ligt om het vraagstuk der werkloosheid een stapje nader tot zyn op lossing te brengen. Een internationale rege ling voor de invoering van de veertig-uren week zal In verband met de concurrentie-mo- geiykheden tegenover het buitenland noodza kelyk biyken. De heer Bruynzeel uitte den wensch, dat van werkgevers- en werknemers- zyde met ernst geyverd zal worden voor de Invoering van een verkorte werkweek. HILVERSUM 2»« M. 8.AVRO. Gra- mofoonmuzlek 10*Morgenwijding 10.15 Oramofoonmuzlek. 10.30 Solletenconcert. 11.Kook- en bakpraatje door mevr R LotgeringHUlebrand 11 30 Voortzetting aollatenconcert 12— Tijdsein en het en semble Rentmeester. Tuaschenspel van gramoloonmuzlek. 2.Vrouwenhaifuur. 2.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zender. 2.45 Oramofoonmuzlek 3.Naai cursus door Mevr Ida de Leeuw van Rees. 4.45 Oramofoonmuzlek. 4. Ziekenuur door Mevr. Ant. van DUk. 5. Causerie door Max Tak. 5 30 Oramofoonmuzlek. 6 30 Sport- praatje door H Hollander. /6 55 Kamer muziek. 795 Overschakeling van den zen der 7.30 Engelsche les voor beginners, door Fred Fry 8.Tijdsein en Persbe richten van het Persbureau Vaz Dlas te Amsterdam 8 05 Oramofoonmuzlek. 8.10 Radlotooneel studlo-opvoerlng „Het kre keltje bij den haard 9.Studlo-opvoe rlng van fragmenten „Welhnachts-orato- rlum. 10.15 Oramofoonmuzlek. 10.30 Ko- vaes Lajoe en ztjn orkest. 11.Persbe richten van bet Persbureau Vaz Dlas. 11.05 Oramofoonmuzlek. 11.15 Kovaca Lajos en zyn orkest. Dit is een begrip, dat tot vele over, wegingen aanleiding geeft en boven dien een begrip, dat juist in deze da', gen sterk tot ons spreekt. Want niet alleen leven we in den voortijd van het hoogfeest van Kerstmis, maar bo vendien werkt ook de natuur zoo voortreffelijk mee. Hebt gij ooit zoo’n prachtigen len tedag beleefd als Zondag jj Het leek wel, of het volop lente geworden was. Den heelen dag zon en zachtheid Duizenden menschen wandelend mei of zonder kroost en allen in de beste stemming om het verrukkelijke voor jaarsweer. Wat doet dit goed Hoe veel vriéndelijker zijn de menschen voor elkaar als de natuur vriéndelijk is voor de menschen. Wat hangt het toch dikwijls af van een kleinigheid, je. Of is het soms geen kleinigheid dat de natuur eens een paar daagjes zomer toovert in den winter? Wij Hollanders worden zuur ge noemd en het zal wel waar zijn, zoo lang wij natte en koude en voóral lange winters moeten doorworstelen. Maar je moet ons eens zien, als de zon even wil schijnen- Dan mag het steenen dik vriezen- Het zou wat! Zon over de wereld, zon in het hart, zon in de donkere dagen, zon in huis, zon in den Kerstnacht, zon in de Kerst- boomen. Milde zon of milde sneeuw (maar liefst het eerste), dat past bij de mildheid van de Kerstgedachte. 12.20 Gramofoonmu- 1-30 Concert door het klein orkest 1. van P. Leemans. 8 20 Omroep-aymphonie-or- 3 Kumps 1030 De Haagsche rechtbank heeft de gevang®* houding bevolen van den kellner r. Naaldwykschestraat, die is gearresteerd die stras» C. I» BRI S8EL 509 M. ziek, van het N I. R. o Concert door bet keet o. 1. van Jean Kumpe mofoonmuztek. Zaterdag J.l. hield de Rykscommissie van Ad vies voor de Werkloosheidsverzekering onder praeaidium van haar voorzitter, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, haar 196ste vergadering. Na afdoening der agenda heeft de plaatsver vangende-voqrzitter. de heer H. de Bordes, die een der weinige leden is. welke van de instelling der cogimissie In 1917 af nog lid zyn, den di recteur van den Ryksdlenst der Werkloosheids verzekering en Arbeidsbemiddeling, den heer Anth. Folmer. die met 1 Januari a.s. deze func tie zal neerleggen, namens de commissie en haar secretaris toegesproken en hem als aandenken een geschenk aangeboden, vergezeld van een eenvoudig album, bevattende de namen van hen. die voor het geschenk hebben bijgedragen. Namens de vertegenwoordigers van de vak- cehtralen voerde de héér F. van de Walle het woord, den heer Folmer dankende voor hetgeen hy by de uitvoering van het Werkloosheidsbe sluit 1917 voor de Instandhouding en uitbrei ding der werkloosheidsverzekering had gedaan. De voorzitter sloot de vergadering na woorden van waardeerlng te hebben gericht tot den heer l*olmer, wiens Ijver en werkkracht hy in een vorig ambt had leeren kennen. HUIZEN 1875 M. 8.— KRO. Morgrn- concert. NCRV. 10.Oramofoonmuzlek. 10.18 Morgendienst door Ds C. J. Hoeken- 10 45 Oramofoonmuzlek KRO. Oramofoonmuzlek. 11.30 Oodsdien- Ig halfuurtje door pastoor L. H. Per- lin O P 12.— Politieberichten. 12.15 n. R. O -orkest o 1 van Marlnus van 't Woud. NCR V 2.Cursus fraaie hand- werken. 3.Vrouwenhalfuurtje. 3 30 Rust poos voor bet verzorgen van den zender. 4.Bijbellezing. 5 Pianorecital 5 45 Cursus Handenarbeid 6.15 Causerie. 6.45 Knipcursus. 7.„Wat er op de wereld gebeurt" door A Crayé 7.30 Politiebe richten. 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau. 8.Chr. Radlokoor 1. van Oerrit van den Burg 9.Causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.30 Persberichten van het Persbureau Vaz Dlas te Amster dam 10 40 Oramofoonmuzlek. BEROMUNSTEB 4M X. 7 25 Concert door het kamerorkest van Bazel o. 1. van Paul Bagcher m. m. van Bertes Seoen. 9.Concert door het Omroeporkest.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 6