Het Engelsch-Perzisch conflict een les voor japan Wat te Beauraing geschiedt N ONS BLAD VB’ ING VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden Een biervoorstel aangenomen Rome en Belgrado ten Spanje en de Kerk ’ER Gaat Mgr. Schioppa heen? DE BAROMETER EEN SCHILDERACHTIG DORP Nieuw consistorie in Februari a.s.? 'JES EN eelheid te DONDERDAG 22 DECEMBER 1932 1IJ TE BEAURAING DE en De Officieel bericht te Londen lllllllilli Napoleon-telg overleden Talryke arrestatie* NAUW; LUKS W IllllllilllU Microscopen Door Chineezen in de pan gehakt? ster en Wegens zwakke gezondheid zoa hy zyn ambt neerleggen Eenige parallellen verschillen De Japansche trawler door duiker* onbeschadigd op den zee bodem gevonden Groote toeloop van belangstellenden Er zouden zeven nil uwe kardinalen worden ge reëerd aingang van net pen* Notre Dame du Sacre te Beauraing, vóór welk gebouw de verschijningen zouden plaats vinden Japansch bataljon vermist Twee dood en, vele zwaargewonden Roode benden int China verslagen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Sovjets houden schoon- x maak r Heeren- jkerhorf oi»* f 2 f 2 85 Scherp antwoord van Joego-Slaviè aan Mussolini De verdwijning van de „Myogi Maru” Munitiedepot ontploft bij Rome De kinderen beweren de ver schijning der H. Maagd het woord ,'JCapel” te hebben hooren spreken Ondanks Roosevelt’s houding ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag- één 55cp. regel Bij contract ^terk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 JOH. LAUW EK S PAYGLOP 3 ALK.M SAR Kompassen en c Hoover wil doorzetten Een meer verzoeningsgezinde houding? Coeur” I Amerikaansche piotten” heb ben al vast eenigermate hun zin Het „NOORÏMIOLLANDSCH DAGRLAD” zal 0p Tweeden Kerstdag niet verschijnen. DE DIRECTIE. ERSCHIJNINGEN” ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 72 LKMAAt Met 4 Nieuwe consistorie ia Februari SS? der op In- Ook de voordeel Ex-Keiser Wilhelm ongesteld Het tulpenseteoen begonnen. axs t (United Press) lag DODIG? (United Press) Let staan ONZEN EN iN, M DIENST I (Van onzen eigen redacteur.) of ■i I (United Press) Dinant vla VAN DEN BROBK* doet er lang en kon ons verder niet veel meer vertellen, dan Gaat Mgr J Overdracht van bet Gooische Natuurreservaat. De Eerste Kamer over de .1 voorrechten." Request der R. Kamer inzake Biervoorstel In het Amerikaansche Repreeen- tantenhuis aangenomen. De roode benden In Zuid-China verslagen? met solide irijf aan af f 1-18 - Fnidsen, O 19196 MOSKOU. 21 Dec. (Reuter). Volgens berich ten in de bladen zetten de Sovjet-autorltelten de actie tot zuivering der party met kracht voort. Reeds zyn talrijke leden der communistische partij ontdekt, die hun lidmaatschap tot het ik ik vraag door overspringende vonken en boerenwoning. (United Press) MADRID 30 Dec. (VD.) Uit het rapport van de juridische commissie inzake de afschaffing van staatshulp aan de geestelijkheid blijkt, dat er kansen bestaan op een meer verzoenings gezinde houding jegens de katholieke kerk. De commissie heeft een amendement aangenomen, waarbij als criterium voor de priesters dezelfde richtlijnen zullen worden aangenomen als voor de thans van toepassing zijnde, betreffende de kerkelijke bezittingen. aalmoes, xaarsen 457 ion 13M 1«M l»0 2378 27V7 3*M 3St3 4141 4681 47» 4B7V 5»1 5400 5)71 SIM 6604 6878 71» 7403 7873 81» 8401 8956 0353 0700 urngwaal dagen H am-Zaid. van ƒ599 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD WASHINGTON, 21 Dec. (Reuter)Met 230 te gen 165 stemmen heeft het Representantenhuls het biervoorstel aangenomen. I Wanneer <fc Senaat het eveneens aanneemq. dan zal Hoover waarschijnlijk zijn veto er gen uitspreken. De eenige mogelijkheid is nog. dat een 2,'3 meerderheid in het Oor voor het voorstel te vinden is. Dit is echter waarschijnlijk. Begroeting Zuideneefonds door de Tweede Kamer aanvaagd; een principieele beslissing? K* Werkgevers aan de Tweeds heg Verdrag van Ouchy. Salarisverlaging In de provincie Noord-Holland. 'gelden verlaagd. ppa beent 402 1007 1274 1640 1069 2232 2766 3342 3640 3913 4132 4538 4740 4928 5193 5390 5723 6107 6453 6846 7035 7383 7815 8159 8464 8937 9134 0106 lóiii 0548 10601 0693 10694 0899 10921 1209 ll«t 1643 1810 11M1 2223 12251 2522 12589 2998 13041 3230 13321 3554 13559 407® 14109 4368 14379 4643 14683 5090 15110 5501 15593 5953 18001 6344 16353 6746 16914 7134 17165 7380 17423 '72 17722 7799 17900 8383 18493 8850 18862 9028 19068 9241 19281 9790 19803 0157 20111 055 1 20652 0812 20878 »1. Hoonte stand op Donderdag 9 ur Tja.: 765 Vooruit LONDEN. 21 Aug. (Reuter). Volgens een com muniqué van de Chlneesche legatie alhier is de campagne van de Chineesche autoriteiten in Zuld-Chlna. om de communistische benden uit te roeien, volkomen geslaagd. Gedurende de hevige gevechten. die in den loop van de laatste vier maanden hebben plaats gehad, zijn de communistische bandieten in de pan gehakt. Uit een door maarschalk Tsjang Kat Sjek aan de nationale regeering voorgelegd rapport blijkt, dat alle overigens goed georganiseerde benden, onder leiding van beruchte communisten, zijn verslagen. Tsjang Kal Sjek is van meenlng dat geen mi litaire campagne op groote schaal meer noodig is, daar de provincies Hoepeh. Honan en Anh wei thans rust heerscht en zij onder één krach tige regeering zijn geplaatst. de van Bes son. alsmede Mgr. Pizzardo. Mgr. Della Costa. Aartsbisschop van Florence. Mgr. Caralll. as sessor van het H. Officie. Mgr. Maglione, Pau selijke Nuntius te Parijs, (Mgr. Fumasuoné Bondi. Delegaat van den Pauselijken Stoel te Washingtoe en Mgr. Salottl, Secretaris van de Congregatie der Propaganda. verkrijgen van persoonlijk geldelyk gebruikten. Ook eenige leiders van Sovjet-instellingen, die in strijd met de partij-principes gehandeld hebben, zijn uitgestoten en gearresteerd. De namen der geroyeerde leden worden op een speciale zwarte lijst gepubliceerd. n dhbUd. Tgfofoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS p«r kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de H.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem iar, zoekt ;rek BHd- e ütr. Br. dit bUd. J WASHINGTON. 21 Dec. (Per telefoon). On danks de afwijzende houding van Roosevelt in het bondsparlement is president Hoover naar verluidt voornemens, binnenkort de leden van de door hem in zijn bijzondere boodschap voor gestelde commissie ter behandeling van de schul- Menkwestle te benoemen. Het bondsparlement neemt een nog meer starre houding aan tegenover de naties, die hun oorlogsschuldbetalingen niet zijn nagekomen, hetgeen blijkt uit een bericht uit parlements- kringen. Volgens dit bericht zal de republikeln- sche senator Johnson uit Callfornlë van plan zijn, tijdens de loopende zittingsperiode van het bondsparlement een wetsvoorstel in te dienen om van de Amerikaansche banken uit te sluiten alle obligaties en andere papieren van naties, die in gebreke zijn gebleven ten aanzien hunner oorlogsschuldverpllchtlngen. - t Hierbij zal tegen geen enkele natie op bijzon dere wijze warden opgetreden, doch alle zullen gelijkelijk worden behandeld. If kinderép de verschijning fen gehad' hebben, ligt op geen afgelegen plaats, maar vlak bij de eind- ha’te der autobussen, een paar minuten voor bij de parochiekerk, vóór het spdqrwegviaduct. Gaande van de autobushaite. komende dus van den grooten autoweg, slaat mep een zy- TOKIO 21 Dec. (Reuter). Na wekenlang speuren hebben de regeeringsschepen eindelijk den trawler .Myogi-Marugevonden, die de vorige maand in de Gele Zee op mysterieuze wijze was gezonken. Het schip lag. geheel onbeschadigd, op den bodem der zee. Van de uit 23 koppen bestaan hebbende bemanning was evenwel geen spoor te vinden, noch in noch by het schip. PARIJ8, 21 Dec. (Reuter). Uit New-York wordt bericht, dat gravin Josephine de Castel- vecchlo Frabasilio. achternicht van Napoleon III en kleindochter van koning Lodewyk Napoleon van Nederland, in een van de New-Yorksche ziekenhuizen is overleden. Ernstig aoto-orfgevql te Voght; een doode. verscheidene gewonden. Fokker bouwt nieuwe machines ROME. 21 Dec. K. W. P Naar men ons mede deelt zullen weldra eenige leden van de Pause- Ujke Nuntiatuur worden overgeplaatst. De Pan- •eiyke Nuntius te Brussel Mgr. Nicara sou voor dezelfde betrekking in Parijs worden aangewe- Mn, terwijl de Internuntius in Den Haag wegens *jn zwakke gezondheid zijn ambt sou neer- Als eventueele opvolger van Mgr. Nicara Wordt genoemd Mgr. Dolci, die thans in ge- Wke betrekking in Boekarest werkzaam Is. (Naar aanleiding van dit bericht hebben wij ons in verbinding gesteld met de Apostolische ïnternuntiatuur te Den Haag. Er werd ons medegedeeld. dat er op de internuntiatuur van *1 alles niets bekend isJ ROME, 21 Dec. (Per telefoon). Bij de ontplof fing van het munltiedepót voor de luchtstrijd- krachten in het fort „Appia" bij Rome, werden twee personen gedood en een aantal anderen zwaar gewond. Men neemt aan. dat de ontplof fing is veroon van een nabij BELGRADO, 21 Dec. De Joegoslavische Mi nister van Bultenlandscha Zaken, Jeftitsj, hield heden in de Skoeptsjina een rede, waarin zeer scherp critlek oefende op de uitlatingen van Museellni over de gebeurtenissen te Trau. Jeftitsj constateerde, dat de Jtallaansche onder gaan, die zoogenaamd vermoord zou zijn, een natuurlijke dood was gestorven. Door de vernie ling. die de betoogers te Trau hadden aangericht, had Italié noch nationale, noch materieele scha de geleden. De gebeurtenissen aldaar waren geen voldoende aanleiding voor een dlplomatleken stap. Joego-Slaviè begrijpt niet, hoe men we gens deze incidenten een formeele hetze tegen Joegoslavië in Italië heeft kunnen ontketenen en hoe men daarover in den Senaat lichtvaardig een zoo scherpe rede heeft kunnen houden. De waardigheid van Joego-Slavië gedoogt niet, dat men vanaf deze plaats gaat discussleeren. Het land is nog steeds tot een overeenstemming bereid. Joego-Slavië. dat zijn koelbloedigheid moet bewaren en zijn oogen open houden, zal ook verder zijn vredespolitiek blijven volgen, doch dit zal géén politiek van gebogen hoofden en gevouwen handen zijn. over Aangenamer en vlugger Is een autotocht van Dlnaut langs de wondermooie Maas naar Beauraing. De wagens van l’Etoüe de Dlnanl vóór het station. Om half negen In den morgen vertrekt de eerste en daarna gaat er geen eerder voor den laten namiddag. Vrij af gelegen ligt dus het fleurig uitziende dorp in het overheerlijke landschap. dat zoo rijk aan natuurschoon is. Binnen een uur is men te Beauraing. De vreemdeling. d;e niet onderweg uitstapt doch naar 't eindpunt- van Beauraing met den hobbelwagen over denvrij goeden weg door rijdt, Is door den chauffeur al spoedig op de hoogte gebrach^ wkkr de’-plek der „verschij ning'' Is. Het pensionaat, ta welks onmlddel- Hjke nabijheid de der H. Maagd WASHINGTON. 21 Dec. (Per telefoon). Het Huls van Afgevaardigden heeft het door de flnancleele oom missie aangenomen wetsvoor stel tot toelating van het tappen van bier met een alcoholgehalte van 3.2 procent goedge keurd. De minister van Financiën. Melis, heeft kort geleden nog in de flnancleele commissie ver klaard, dat een bierbelastlng aanzienljjk tot dekking van het tekort op de staatsbegrootlng zou bijdragen. De door de flnancleele commissie vastgestel de bierbelastlng bedraagt 5 dollar per vat. Een voorstel tot volledige afschaffing der prohibltie-wetten, hetwelk op den openl van de huidige zittingsperiode van hej< parlement op 15 December was Ingediend, werd, zooals men zich herinnerd, verworpen, hoewel slechts enkele stemmen aan de verelschte 2/3 meerderheid ontbraken""0”* Dfe .matten" besloten daarop tenminste een verhooglng van het alcoholgehalte van bier éoor te stellen. Een meer verzoeningsgezinde bonding Spaansche regeering tegen de Kerk? reel heel wat sterker staan, dan nu het zijn toevlucht heeft genomen tot een wel niet offl- ciëelen, maar niet te mln feiteltjken oorlog. Evenals Japan de Mandsjoertjsche provincies economisch ontsloot, heeft de Anglo-Persian- Oll Company het petroleumgebied in Perzië. dank zij de royale deelname van de Brltsche regeering. tot bloei gebracht, zoodat vele dui zend Perzische arbeidskrachten daar een oe- staan konden vinden. Evenals Japan is Enge land niet goedschiks bereid zonder meer van oen oogst van zjjn werk afstand te doen, terwijl Perzië evenals China In meerdere mate dan tot nu toe het geval was van dien oogst profijt wil trekken. Het vóortijdlg opzeggen der exploi ts tie-concessie der Anglo-Perslan-Oil-Com- ?agnie door de Perzische regeering is juridisch een onrechtmatige daad, welke een meer con- -rete aanleiding bood voor krachtige tegenmaat regelen dan de door Japan in Mandsjoerije doel bewust geprovoceerde schermutselingen. Maar Engeland heeft het slechte voorbeeld van Japan niet gevolgd. Het wilde de kwestie weerleggen aan het Hof van Internationale Justitie te Den Haag, omdat dit Hof, dat zijn beslissingen slechts op zuiver juridische gron den mag nemen, Engeland ongetwijfeld gelijk zou hebben moeten geven. Maar Perzië heeft gebruik gemaakt van een clausile. opgenomen in de verklaring, welke het indertijd by zijn toetreden tot den Volkenbond heeft afgelegd onj-het gerezen geschil voor den Volkenbond te brengen. Het verwacht van een behandeling door den Volkenbond méér heil, aangezien daar gemakkelijker anti-Engelsche Invloeden zich kunnen doen gelden dan in het Hof te Den Haag. Engeland heeft de bemiddeling van den Volkenbond aanvaard en Perzië heeft uitdruk kelijk beloofd zich van alles te zullen onthou den, dat tot een verscherping van het conflict zou kunnen lelden. Op deze wijze heeft het Nabije aan het Ver re Oosten een voorbeeldig lesje gegeven in de methoden, welke bij een Internationaal conflict dienen gevolgd te worden. Geen geweld, maar arbitrage, geen openlijke of gecamoufleerde oorlog, maar bemiddeling en overleg. Het is al leen maar jammer dat Japan te eigenwijs is om nog een lesje te leeren van wie dan ook. e beraadslaingen van de Commissie van I I JNe8entlen inzake de bijlegglng van het I Lw duneeschJapansch conflict hebben tot I Mg toe niet het geringste resultaat opleverd. en ten einde raad heeft men te Genève maar weer hinten de verdere onderhandelingen uit te stellen tot het midden van de volgende mond De indruk, dat de Volkenbond hier voor sen vrijwel onoplosbare taak staat, is zoo moge- Hjk nog versterkt geworden. Erger dan net hardnekkig vërzet van Japan Is het gebrek aan eensgezindheid der Volkenbondsleden betref fende de te volgen verzoeningsprocedure. De kleinere staten elschen, dat de aanbevelingen van bet rapport der Lytton-commissie zullen «orden gevolgd, terwijl de groote mogehdhqden beangst voor een eventueel uittreden van Japan uit den Volkenbond, daar niet aan durven, aan- geaen Japan zoowel dit rapport als de daarin vervatte conclusies als onaanvaardbaar van de hand blijft wijzen. Japan eischt vóór alles er kenning van den staat Mandsjoekwo, en op grond van voorgaand* resoluties kan de Vol kenbond dezen elsch onmogelijk inwlillgen. De »ak is dan ook ter dege vastgAoopen en de tails, dat zij weer vlot zal komen, is uiterst ge ring. In de verklaring, welke Max Huber, die Paul Hymans als voorz. der Cqmm. van Neven- hen vervangt, aan de pers heeft verstrekt, wordt deze weinig bemoedigende stand van zaken on omwonden uiteengezet. Huber noemt daarin de hangende quaestie zeer ernstig, niet alleen vooi de landen individueel, maar ook voor de Vol- kenbondsinstelllngen en de grondslagen der samenwerking in de geheele wereld Zelfs, wan neer men bet over de verzoeningsprocedur- eens zou worden, laat het zich niet aanzien, dat Japan zich bij deze procedure neer zob leggen Eb indien de verzoeningspogingen falen, zal de Volkenbondsvergadering het uitspreken van e»i oordeel over de omstandigheden van bet conflict niet meer kunnen verglijden. De con gruentie van een dergelijke uitspraak leidt dan tot het toepassen der in artikel 16 van het Volkenbondsconvenant voorziene sancties. Maar het is juist deze pijnlijke consequentie, welke vrijwel alle Volkenbondsleden willen trachten te vermijden. Is het te verwonderen, dat onder deae omstandigheden China tnreluursch wordt en onder de Chineezen zich een beweging be gint baan te breken om zichzelf te helpen en het door Japan listig ontvreemde Mandsjoerye met geweld U gaan heroveren? •w-5 en weldadig aandoend contrast met de tragi-comedie in het Verre Oosten vormt het verloop van het aanvankelijk onrust barend lijkend geschil in het nabijzijnde Oriënt tusschen Engeland en Perzië Er bestaan ver schillende merkwaardige punten van overeen komst tusschen de Chineesch-Japansche kwes tie en die tusschen Engeland en Perzië. Japan heeft ten bewijze van de rechtmatigheid van «tjn optreden in Mandsjoerije zich steeds be roepen op de enorme economische belangen, die bet in den loop der jaren in Mandsjoerije verworven had. en welke noodzakelijk bescher ming behoefden tegen de vijandige gezindheid der Chineezen. Japen heeft Mandsjoerije econo- misch geopénd en tot bloei gebracht, en vele mfilloenen Chineezen hebben daarvan geprofi teerd. China wenschte echter nu de boom zóó voigeladen bleek, alleen de eindelijk rijp ge worden vruchten te plukken en de Japanners te verdringen. Uit de wrijvingen en botsingen welke daardoor ontstonden, is tenslotte het conflict geboren. China, zijn onmacht beseffend tegenover hat machtige Japan, deed onmiddellljk een drin gend beroep op den Volkenbond, terwijl Ja- pan. in het bewustzijn van zijn macht, den weg der internationaal veroordeelde methode van rechtsverschaffing met wapengeweld insloeg. Had Japan zijn verplichtingen als lid van den Volkenbond nagekomen, dan zou het thans mo- hetgeen onze lezers reeds weten. Maar eer. oordeel over hetgeen voorviel kon ze niet uit spreken. We! vertelde ze ons dat na Zaterdag, toen de kinderen beweerden de stem der Lieve Vrouwe te hebben gehoord, die bet woord .ja chapelle" kapel sprak, de kinderen Zon dags niets zagen maar Maandagnamiddag weer een verschijning meenden te zien, nu wederom een zwijgende. We hebben meerdere personen in het dorp bezocht. Noch deken Lambert, noch andere notabelen durfden een beslist oordeel geven. Wel wezen verschillende op het feil, dat de kinderen uit tweeërlei families komen, dat twee hunner nog slechts (en wel in verschil lende k'assen). de school der zusters >ezoeken. dat één de staats-mlddelbare school bezocht en twee kinderen alreeds de scho l verlaten hebben. Men wees er ons voorts op. dat le kinderen niet als bij afspraak, niet als op een teeken, doch spontaan tegelijk als in vervoe ring geraken, wanneer zij de verschijning zouden zien. In X eerst schenen ze, naar men ons vertelde, als geheel buiten zich zelf nlri reageerend op een luciferevlam, op schijnsel van een zak'antaam enz., waarmede plaatse lijke geneesheeren proeven namen. Die proe ven zijn intusschen onvoldoende. Professor de Greef uit Leuven, hoewei niet neigende tot hysterie en massa-suggestle, sluit toch vol strekt nog niet een natuurlijke verklaring der verschijnselen bij de kinderen uit, die gezonde, normale kinderen heeten te zijn. Slechts eenmaal hebben zij beweerd een stem gehoord te hebben. En dat was Zater dagavond j.L Toen riep een plotseling gedu rende de vervoering uit: Ja. we beloven het u" en een ander: „ja we zullen haar u bou wen." Later zelden de kinderen het woord -A chapelle" „kapel" gehoord te hebben, ’len collega van de pers deed hier de vraag: dus ze heeft u gezegd: ,Jk wil een kapeltk verlang dat men een kapel bouwt, dat „Neen. neen, antwoordden de kinderen, ze zei alleen: Ja chapelle" meer niet! Menschelijkerwyze is hierbij vreemd tets waarop ons Mgr. Heylen reeds wees. dat op geen twee minuten afstand de eenvoudig* maar flinke parochiekerk staat met een bee'- tenls van O. L. Vrouw van Lourdes temidden der beelden die de kerk wanden sieren. Maandagavond zou de H. Maagd den kin deren weer verschenen zijn, maar zonder lew te zeggen. Geestelijke en wereldlijke overheid hebben nog geen maatregelen genomen om in te grij pen. De zusters sluiten s avonds bet hek tegen half vijf, waarna de kinderen komen bidden weg in aan welks linkerkant de parochiekerk van deken Lambert zich verheft. Schuin daar tegenover, één k twee minuten verder, ziet men het i^ren hek van den voortuip van het bewvJHg«nsionaat: .Pensionnat Notre Dame du Coeur". Van af oen weg ontwaart men dukieiyk en terstond de in den tuin vlak aan den weg opgebouwde Lourdesgrot, welke nu heel den dag plek van gebed is voor velen. Ik zag de plek des morgens X eerst bij hel deren zonnehemel. Alleen een geestelijke en een tweetal be'angstellenden bevonden zich den tuin. Maar des middags was er al ver schillend bedelvolk uit den omtrek gekomen, dat zich rondom neerzette, bedelend om een En vóór de grotopenlng. waar vele waren ontstoken voor het beeld der Onbevlekte Ontvangenis, knielden of stonden enkele Wentellen geloovigen hun rozenkrans te oldden. Hoe dichter de avond kwam, hoe meet de groep be langste’lenden toenam. De eerwaarde Moeder-Overste Soeur Théo phile. een voorkomende rustige vrouw van middelbaren leeftijd, stond ons vriéndelijk te woord. „Wat zij zelf van het geval dacht?' was de rechtstreeksche vraag dezerzijds. Zi) antwoordde dat se niet wist wat zij er van tenten moest, dat zij zich nog geen oordeei had durven te vormen en dat voor haar voor- loopig het parool was: .Afwachten" Ze wilde Duikers hebben verklaard, dat de draadlooze installatie aan boord van het gezonken schip volkomen in orde was. En toch was geen S. O. S.-signaal uitgezonden. Het vergaan van Je ..Myogi-Maru" werd ontdekt door den kapitein van de „Yukl-Ma ru”, die een vriend was van den kapitein van het verongelukte schip. Beide kapiteins had den de gewoonte draadloos mét elkaar te spreken, en toen de-' eene in 24 uur niets van den ander - hoorde, maakte hij alarm. Scheepakundigen staan er over verbaasd, hoe het mogelijk is dat een schip binnen 24 uur als een steen, naar den bodem van de zee kan zinken, zonder dat men blijkbaar tijd had een 8. O. 8.-signaal uit te seinen, doch net tijd genoeg voor de -geheele bemanning om spoorloos te verdwijnen. MOEKDEN. 21 T>ec. (Per telefoon). Over het lot van een Japansch bataljon, dat Zaterdag jJ naar Zuid-Mandsjoerije werd gezonden, heerscht in het Japansche hoofdkwartier groote bezorgd heid. Hét bataljon moest Japansch- troepen die met Chlneesche ongeregelde troepen in ge vecht zijn, versterken. Sedert het vertrek heeft men van het bataljon echter niets meer gehoord en men vreest, dat het £oor ongeregelde troepen in een hinderlaag is gelokt en in de pan is gehakt Zoodra men in de buurt van Namen Dinant zich oriënteert omtrent Beauraing. vraagt men u onmiddellljk of ge óók het jai- rakel" gaat eeren. In hét Hotel des Postes te Dinant sprak het dienstpersoneel onmldde'Hjk den Hollandschen journalist over hetgeen te Beauraing voorviel .Er is veel belangstelling uit Nederland Een heel gezelschap uit de buurt van Sassen- heim en uit Noordwqk is alreeds gepasseerd' wist men me déér te vertellen. In dezen tijd van 't jaar worden de hotels te ninant niet bezocht door de gewone Neder- Andsche toeristen, die alleen in den zomer tomen a’ is ook op 1 oogenblik het weder als van een moolen zomerdag, zoo ®nnig en op wekkend. De jagers, die t week-end -buiten zaan doorbrengen, hebben thana beslag op de hotels gelegd. De enkele hotelletjes, die Beau- rainc telt zijn nu door de vreemdelingen, die voor jtet wonder" zooals het in den vo’ksmono ■teer, komen, al dadelijk gevuld. Beauraing x- klein Hollandsch-zmdelbk. schl’derachtig m..r TBn alle comfort verstoken plaatsje, dat de Nederlandsche reiziger in de Ardennen a^ kent als vluchtige herinnering van den Xschoonen weg Dinant-Rochefort-Grot van Han Per spoor bereikt men het van Hnvet wiesme. Maar de spoor c In Vaticaansche JiWTigen worden de geruch ten. die in de buitenlandsche pers zijn ver spreid. als zou in de naaste toekomst geen Consistorie wordei gehouden, beslist tegenge sproken. Van wel-ingelichte zijde vernemen wij dat waarschijnlijk in de eerste helft van Februari een Consistorie zal worden gehouden, by ge legenheid van den vierden verjaardag der onderteeksolng van het verdrag van Latera- nerf’ Er sullen dan minstens 7 nieuwe kardi nalen worden gecreëerd. Onder de candldaten worden genoemd aartsbisschop van Quebec, de bisschop Freiburg. Lausanne en Genève. Mgr. 53 e

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1