I h Wat we zelf te Beauraing waarnamen Vrachtauto door trein gegrepen Hoover moet het opgeven Beperkte visie op het wegenfonds I? Groote brand te -s-Gravenzande I.Ï. N DE GROT •N Kleine en groote wegen ■w DE GEBEURTENISSEN BU &.TX,' - VRIJDAG 23 DECEMBER ik ik M Gaat er niet heen! ies Daarna nn In afwachting HET WEER OP ZONDAG De plek 130 Een conciliate en *n raad o. TWEEDE KAMER MEISJE DOODGEREDEN Alt de kinderen komen 23 Een ataketiel op etraat J 96 Kortsluiting oorzaak? Minister Reymer niet pessimistisch Geweldige brand in slot Weissenfels Spoorwegwachter in verzuim? De briefwisseling ge publiceerd Graanpakhuizen ter waarde van ongeveer negentig-duizend gulden vernield leder jaar in December zal de Kamer een verlanglyatje overleggen •ven (MAS* Ml Rooaevelt en zyn aanhanger» wen- achen zich niet politiek te leggen Studentenbetooging te New York ^ehrikkelyh ongeluk op een bo- waakten overweg, dat aan twee menachen het leven koette £r ia geen enkele aanduiding, die de bewering der kinderen ala- nog onderateunt Woeste rijder staat terecht Brandstichting en drankmisbruik Voorloopig nog matig en zacht weer Zelf allee waarnemen K. I van den (Van onzn eigen redacteur) (United Press) ihiaaal (Nadruk verboden). te teen Het duistert. I NEW YORK. 22 Dec. (Per telefoon). Tot een betooglng van 2000 studenten kwam het hier voor het Poolsche consulaat uit protest tegen de antl-Joodsche onlusten, welke den laatsten t(jd In Poolsche steden hebben plaats gevonden. Tot de sprekers, die tot de studenten het woord voerden, behoorde ook de bekende docent in de wijsbegeerte dr. Kraus, die korten tijd geleden in hongerstaking ging, doch deze na eenlge dagen opgaf. Het consulaat werd door de politie be schermd. Mijn conclusie? Die moet vanzelfsprekend na dit een voor- looplge zijn. tuurljjk worden geering. Arnhem-Westervoort, Vlanen- Zlerikzee-Züpe-Steenbergen. van Holland en Rotterdam- WEISSENFELS. 22 Dec. (V. D.) In den afge- loopen nacht tegen drie uur brak, waarschijnlijk tengevolge van kortsluiting in de 'n het gebouw gelegen politiewacht, een groote brand uit in het bekende slot Weissenfels. Behalve de brand weer uit Weissenfels werden ook de brandweren uit Halle. Leuna en andere omliggende plaatsen gealarmeerd. De slottoren brandde geheel af. Pas na ruim vier uur blusschlngswerk slaagde men erin den brand meester te worden. De mateneele schade is zeer groot. Nader vernemen We, dat de brand tegen half vier werd ontdekt. Toen de plaatselijke brand weer er niet in slaagde den brand meester te worden werden de brandweren uit de omgeving en ten slotte ook de brandweer uit Halle gealar meerd. Zes motorspulten wierpen met negen stralen vier en een half uur lang reusachtige hoeveelheden water in het gebouw. Dientenge volge is de waterschade zeer groot. Tijdens het blusschlngswerk zag men dat de zware koperen koepel van den brandenden toren onvermijdelijk naar beneden zou komen. Gelukkig kwam de koepel op de binnenplaats terecht en niet, zooals men gevreesd had. op den zijvleugel. den van den laatsten tijd en dus geen groote veranderingen zal ondergaan. Later zullen de depressies hier wel meer de overhand krijgen. ƒ0* 0.65 0-40 - f9M - OM 0J0 25 et L 80.000 k 90.000. Of zij door verzekering wordt gedekt, staat nog niet vast de te houden en alleen de kinderen met enkele oude ren L..- Na allereerst self alles bijwonen, werd mijn op- live. De eerwaarde moeder-overste had me dan op eenvoudige resolute wijze te kennen gegeven, da». K zelf niet wist, wat ze van alles denken moest, doch dat ze den Nederlandschen journalist heel pime in de gelegenheid wilde stellen van nabij tegenwoordig te zijn bü de komst der kinderen dee avonds Mgr. Heylen had me trouwens de toestemming gegeven: ga gerust en sla alles gade. Moeder-Overste stempelde mijn kaartje als bewjjs van toegang tot den tuin, die om half vijf sou gesloten worden, na het invallen der duis ternis ze zou opdracht geven dat ik zou worden doorgelaten. Men moet zich, om een juist denkbeeld te krij gen van hetgeen te Beaur_lng geschiedt, de moeite geven zich de situatie voor te stellen. De hoofdstraat Is de breede, lange autoweg, die van Dinant naar hier leidt. Ter weerszijden Maan over een ruime uitgestrektheid huizen, waarvan enkele met voorname, de meeste met frissche, vriendelijke gevels. Bij een krul ling, nabij de eindhalte van den autobusdienst Dinant—Beauraing. voert links een (tot het aabjjzijnd spoorweg viaduct aan weerszijden be bouwde) zijstraat of landweg langs de schilder- ■achtige, tamelijk groote dorpgkerk links, die na- tenoeg heel den dag open stond, en schuin daar tegenover het pensionaat ..Notre Dame du Sacré Coeur" rechts. Tevoren is men t kleine, zinde lijke dorpshotelletje ,J Hotel des Touristes" voor bijgegaan. zal echter aangegaan •Een enorme brand heeft in den afgeloopen nacht de graanpakhuizen van de firma van Straalen te ’s-Oravenzande in de asch gelegd. Omstreeks 11 uur Donderdagavond brak de brand uit in het voorste gebouw, dat tot den nok toegevuld was met mals, gerst enz. Als vertnpedelüke oorzaak van den brand wordt koslsluitlng genoemd. Dft vermoeden wordt versterkt, doordat op genoemd tijdstip de verlichting in het geheele dorp plotseling uit ging. r WASHINGTON, 22 Dec. (Reuter). Stimson en Mills hadden heden weer een conferentie met Hoover. Vastgesteld werd, dat Hoover zijn plan om in de door hem voorgestelde schuldencommissic ook democratische parlementariërs op te nemen moest opgeven. De reden was vrij een voudig: de democraten wenachten zelf geen zit ting te nemen in deze commissie in verband met de weigering van Roosevelt, zich in de schul- denpolitlek op eenigerlel wijze te binden. Heden is de correspondentie tusachen Hoo ver en Roosevelt door het Witte Huis gepubli ceerd. Hieruit blijkt, dat Roosevelt weigert eenigerlel gemeenschappelijke verantwoordelijk heid te aanvaarden met betrekking tot de be noeming eener commissie tot herziening der oorlogsschulden ot voor de bestudeerlng van an dere internationale problemen. Roosevelt ver klaart zich in geen enkel opzicht te willen bin den, alvorens hij op 4 Maart het bewind aan vaardt. De correspondentie bestaat uit vier lange te legrammen. Roosevelt verklaard geenszins af- keerig te staan tegenover onderhandellngen, welke nn reeds op verzoek van .een of anderen deblteurstaat zouden worden Itegonnen. Voor het Hoog Militair Gerechtshof 's-Gravenhage heeft in hoogez beroep terecht gestaan een cadet-sergeant, die door den Krijgs raad te ’s-Hertogenbosch wegens het aan zün schuld den dood van een ander te wijten heb- vaart van tusachen overweg paseerde, t den spoorweg een vrachtauto. Het voertuig werd'te laat door den machinist van den trein opgemerkt en In volle vaart gegrepen. De overweg ligt ten Noorden van het kanaal en toen de trein ongeveer 250 M. verder over de brug tot stilstand was gebracht, vond men aan de Zuidzijde van het kanaal de over blijfselen van den totaal vernielden auto, de lijken van twee slachtoffers en de overblijfse len van ruim 20 eveneens om het leven ge komen varkens. Het geheel bood, verspreid langs den spoorweg, een vreeselüken aanblik. De beide slachtoffers bleken te zijn de 44- jarige veehandelaar G. J. Timpman en zijn on geveer 20-jarige knecht Kooiker, beiden uit Lutten, aan de Dedemsvaart Ze waren met de varkens op weg naar het station Dedems vaart om at toar te verladen. Dr. A. Belboer, uit Staphorst, was spoedig ter plaatse, doch hulp was niet meer noodlg Beide slachtoffer^ wier lijken vreeaelUk verminkt waren, moeten op slag zijn gedood. De botsing tusachen den trein en den vracht auto was zóó hevig, dat doordat stukken van den vrachtauto tegen de spoorbrug werden ge slagen, deze brug defect is geraakt. Het bo venwerk is op vele plaatsen beschadigd en be diening Is niet meer mogelijk Bü ondersoek is gebleken, dat de brug vast ligt en dat net treinverkeer kan plaats hebben. Het scheep vaartverkeer in de Dedemsvaart is echter ten gevolge van dit ongeluk voorlooptg gestremd. De lijken van de belde slachtoffers sjjn op last van den Officier van Justitie te Zwolle in beslag genomen en worden door de marechaus see naar Zwolle overgebracht. De spoorweg wachter. die het verzuim heeft gepleegd, is on middellijk bulten dienst gesteld. Hem is door de marechaussee reeds een voorlooptg verboor afgenomen. Het ongeval heeft in de omgeving groote op schudding veroorzaakt. Deze onderhandellngen mogen echter slechts een bestudeerlng der feiten ten doel hebben en in geen geval een bindende politiek vastleggen Verder Is Roosevelt tegen een behandeling van ontwapenlngs- en schuldenkwesties op de economische wereldconferentie, daar het econo misch program dan te sterk in het gedrang sou geraken. HU wenscht. dat alle benoemingen en de definitieve opstelling van het program voor de economische conferentie tot 4 Maart worden uitgesteld. Aan de publicatie van deze telegrammen heeft Hoover de korte verklaring toegevoegd, dat Roo sevelt het ongewenacht acht samen te werken Inzake de buitenlandsche problemen. Ik aal de zen wensch eerbiedigen. Ongetwijfeld zal er ont wikkelingen zün in den toestand, naar aanlei ding waarvan mijn regeerlng zal handelen. Na- geen enkele verplichting namens de komende re- NabU een dennenboach te Eersel, ontstond een heidebrand, die nog tijdig genoeg kon ge- bluscht worden cm te voorkomen dat er al weer een kostbaar mastboecA in vlammen zou op gaan. Het bleek nader dat ter plaatse per auto was voorbijgekomen J. R. 24 jaar, boekhouder en reiziger te Westerboven. Deae was ..aangescho ten" en wierp een brandende lucifer uit den auto, waardoor de heidebrand was ontstaan. Hij vond de brand .jóó mooi”, dat hjj nog eens terugkwam om hetzelfde gevaarlijke spel te her halen. Wegens brandstichting stond hü terecht. De officier wees met klem op bet gevaar der boschbranden in Brabant en het schandelijk bedrUf van verdachte, die zich ter verontschul diging nog op drankmisbruik durfde beroepen, De elsch luidde een jaar gevangenisstraf. Uitspraak 5 Jan. h •"middellijke was er «oik. soort gevoelloosheid der kinderen. Op t oogen- bllk is hiervan niets te bemerken. De kinderen antwoorden gewoon op vragen. Wel stappen ze als op commando gezamenlUk eerst iets naar voren, dan weer naar achter, als om de juiste plaats in het geboomte te zien. Minuten gaan voorbü- Alles ie donker rond om. Plotseling zie ik de kinderen vóór me op hun knieën vallen en hoor ik ze met een jach tende. dreunende bewogenheid het Maria-gebed bidden. In de donkerte is niet veel van de kin ders. noch van hun gelaat waar te nemen. Dat er een vreemde angstig-eerbledlge uitdrukking op ligt is verklaarbaar. Maar er is thans geen sprake van t behoorlük toepassen eener goede contróle die voor mü een wetenschappelijke waarde zou hebben. Voor zoover ik van heel nabü kon waarne men als volslagen leek, maar als journalist die veel gezien en opgemerkt heeft, bleven de kin deren gewoon. Wel staarden zU in eerbied naar een bepaalde plek, toen ze neerknielden en ba den. Dit duurde zoo enkele minuten. Toen werd opeens hun gebedsvaart ik weet er geen an dere uitdrukking voor te vinden minder en eindigden ze. De kleinste slaakte daarbü een zucht die me trof alsof ze zeggen wilde: hoe jammer, dat ’t nu al uit is. Er is al gesproken van massa-suggestle bü de kinderen. Ik teeken hierbü voor mü zelf als leek aan dat er rondom verscheidene kleinen van geest op hun stoeltje uren zitten te wach ten, nieuwsgierig om een wonde!» aan hun voe ten te zien gebeuren, maar dat desondanks toch tot heden niemand, behalve de kinderen, be weert Iets gezien te hebben. Waneer ik omstreeks kwart Er is geen begrooting. waarbü beter en over- zichteiuker aan het licht komt, waar de ver schillende leden onzer Volksvertegenwoordiging hun wieg hadden staan of waarheen hun spe ciale belangstelling zich richt, dan die van het Wegenfonds. De Memorie van Toelichting gaat vergezeld van een kaart van Nederland, waarop in diverse lUnen en tinten staat aangegeven, wat op het gebied van bruggenbouw of wegen aanleg achter den rug is of voor de deur staat Over de verschillende provinciën op die kaart zou men de sprekers by het Wegenfonds keurig kunnen verdeelen door hun naam te noteeren in het gebied, waarvoor zij opkomen. Sommige afgevaardigden geven ook blijk van breeder visie. Zoo Is ook dit jaar weer door prof, van der Bilt, door ir. Bongaerts en anderen op gekomen tegen den te royalen opzet van de groote wegen, die zooveel geld opteert, dat klei nere wegen niet vroeg genoeg voor verbetering aan de beurt komen. Eigenlyk is mede daardoor heel het Zuiden gedupeerd volgens ir. Bon- gaerts. Men besteedt in 1933 in totaal 20 mH- de financiering van het Wegenfonds niet pessl- lioen en daarvan komt nog geen 2 mlilloen aan Limburg, Noord-Brabant en Zeeland ten goede, hoewel daar toch verschillende belangen drin gend om voorziening vragen. In Brabant b.v. wacht nog steeds de weg TilburgEindhoven op verbetering. In Limburg zUn er de verschillende spoorwegovergangen, die het verkeer op den weg aanhoudend hinderen, omdat vooral tenge volge van het drukke steenkolenvervoer voort durend de boomen neer moeten. Voor Zeeland was voordien de heer Lockefeer al opgekomen, die vooral de groote noodzakelijkheid van een goede verbinding Ooet-West in Zeeuwsch- Vlaanderen In het licht stelde. Ook de vrüzlnnlg-democraat Ebels klaagde, dat teveel geld besteed wordt voor het Westen en het centrum des lands. Zün grief is en hü zal daarbü wel aan het Noorden denken dat daardoor de tertiaire wegen te kort komen. Het is met deze wegen nog altüd niet goed ge steld en ook Baron van Voorst kwam daarvoor op, vooral omdat de lagere organen steeds'min der aan het onderhoud en de verbetering daar van kunnen uitgeven. Drong deae Katholieke een Afgevaardigde op een wetswijziging aan, welke in die toestand verandering kan brengen, de buurt van Zwolle had de belangstelling van zyn fractiegenoot Engels, die herinnerde aan den slechten toestand van de wegen in deze streek. Daardoor kan b.v. de tramlün ZwolleBlokzijl niet door een autobusverbinding vervangen worden. Uit een oogpunt van werkverschaffing en ook, omdat die weg in de toekomst een voorname verkeersader zün zal, zou de heer En gels ook gaarne vast een royalen weg zien aan gelegd naar den toekomstigen Noord-Oostelü- ken IJsselmeerpolder. Een zeer algemeene wensch is de aanleg van een flinke verbinding RotterdamEist dwars door de Betuwe. En verdere wegen, die de aan dacht van verschillende afgevaardigden had- on e,r hetllelfd-r’ustl^" kaSkt^~if bei^ den wij noemen nog de heeren Krijger, Flo- - uenou- ris Vos. Jacq. Vos, Drop, J. Ter Laan en Kce- stra zün Waardenburg. Rotterdam-Hoek Dordrecht. In leder geval Doordat de overwegwachter om tot nu toe onbekende reden verzuimd had den spoorweg overgang nabü de spoorbrug over de Dedems vaart tuschen Den Hulst en Lichtmis te slui ten, heeR op desen overweg hedenmorgen te half negen een ernstig ongeval plaats gehad, waarbü twee personen om bet leven zün ge komen. i'oen de sneltrein van Groningen, die te 8.43 uur te Zwolle moet aankomen, met een i 80 K.M. per uur den I zich juist midden op 25 varkens geladen duistert. Voor den kloostertuin zie Ik vigenaardigen voorzorgmaatregel treffen, die noodzakelük bleek. Paaltjes worden vlak den hoofdingang van het tuinhek in den apenbaren weg geslagen en met touwen ver- "onden zoodat er een halve cirkel met een •fraai van wellicht 3 meter vrü komt, waar •waks de binders culten staan. Ze houden vol Fitte vrouwe tusschen het geboomte ter Plaatse boven het hek in den tuin te hebben •ezien. Als des avonds de kinderen dan ook “®en «aan ze in dezen halven cirkel staan *™r het alsdan gesloten hek met het gelaat **Wln omhoog naar het geboomte gericht, in plotseling mistisch. Hü ziet en het kan bezwaarlük worden tegengesproken in de toekomst, zoo- dra de tyden even beter worden, het aantal auto's weder in belangrüke mate stügen. Het geleidelijk verbeteren van het wegennet draagt natuurlük ook bü tot het toenemen van de ve hikels, die tenslotte door middel van Wegenbe lasting en Rljwlelbelasting het fonds moeten voeden. Nieuws heeft 's Ministers antwoord overigens niet gebracht. Wat de volgens sommigen te groote en luxueuze snelverkeerswegen betreft, is de bewindsman van oordeel, dat de toekomst dezen aanleg zal rechtvaardigen. De geulte wenschen neemt hü natuurlük ter harte. al moet juist de ruime mate, waarin nog steeds desiderata ten aanzien van het Rükswegenplan bestaan, den wensch van grootere Rükszorg voor de tertiaire wegen doen afwüzen De pro vinciën krügen trouwens tegenwoordig 35 pet. ivroeger 30 pct.) van de opbrengst der Wegen belasting. Zonder hoofdelüke stemming gaf de Kamer te kwart vóór 13 haar segen aan deae laatste begrooting. Waneer in den tuin kom door voorhek gesloten. In den tuin houden de duisternis enkele tientallen’ der wie eenlge in geestelük gewaad. De meeste aanwezigen bidden in stilte voor de Mariabeel- tenls welke In den glans van vele kaarsen staat Op den straatweg bulten hebben één- twee- honderd personen rond de touwen vóór het hek zich opgesteld. De duisternis wordt daar alléén verbroken door een electrische hooge straat lantaarn op enkele tientallen meters afstand, door den glans der kaérsen alsmede door de autolichten van de in nabüheld statlonneerende of voorbükomende auto's. Nu en dan davert een trein over het viaduct. Door de duisternis is het getal daarbuiten niet te schatten. Sommige menachen bulten hebben stoeltjes en plaids mee - genomen, want eerst tegen half zeven worden de kinderen verwacht. We hebben dus nog twee uur den tüd. Het wordt me nu duidelük dat deze menschen vóór t hek mü geen enkeft betrouwbare getuigenis zullen kunnen geven straks, want wanneer de kinderen met de ge leiders en de eventueel aanwezige medici bin nen den kring staan. Is het voor hen die bul ten de touwen verblüven vrijwel onmogelijk iets van de kinderen te zien. Tegen half vUf wordt de voortuin door enkele lieden, denkelijk tuinlieden, ontruimd. Maar de ze menschen zün blükbaar door de voorkomende moeder-overste ingelicht en op vertoon van het kaartje kan Ik, met nog enkelen, blyven. Met open vertrouwen ben ik naar Beauraing gereisd. Gods wegen zün onnaspeurbaar en bü Hem is alles mogelük ter eere Zijner Moeder. Maar gedesllluslonneerd ben Ik nu teruggeko men. Wat, Ik zelf meemaakte, geeft geen zweem van eenlg redelüke ondersteuning. Het eerste wonderbaarlük iets, dat op een bovennatuur- lüke tusschenkomst zou wüzen, bleef alsnog uit. Men versta mü goed. Ik ontken niets en kin niets ontkennen. Maar ik heb geen redelüke aanwüzlng te Beauraing gekregen om aan een bovennatuurlük iets te mogen gelooven alsnog. De eerbied voor het wonder, de eerbied voor een venchünlng van Gods Moeder, zooals die te Lourdes plaats greep, elscht van ons. dat we deugdelüker aanwüzlngen kunnen aan voeren. Daarom zou ik mün landgenooten een goe den raad willen geven: gaat thans niet naar Beauraing. Bezoekt de wondermooie streek met de vriendelüke bevolking op uw zomeruitstap- jes, gaat elders, in Lourdes of te Oostakker of in een ander Marla-oord Haar Onbevlekte Ont vangenis vereeren. Indien ge dit nu buiten uw woonplaats «dit doen. Doch bespaart u self thans een teleurstelling te Beauraing en werkt geen zlekelüke nieuwsgierigheid In de hand. Als ooggetuige verzeker ik u. dat ge toch niet op 't bewuste uur de kinderen kunt zien of iets zult kunnen ontwaren bü den toeloop der men schen: zelfs niet wanneer ge tot de bevoor rechten behoort, die In den tuin komen. Wacht kalm af tot er eerst een behoorlüke weten schappelijk verantwoorde controleerlng heeft plaats gehad. Mannen der wetenschap houden zich alreeds met het geval bezig. Gebeurt er niets meer dan thans, dan moet, menschelüker wüze gesproken, het geval binnen niet te lan gen tüd een einde nemen. Het beste wat In de Belgische pers zelf over alles is geschreven vond ik in Le VlngtléAre Siècle van 19 dezer: een bezadigd artikel, tn- gegeven door een eerbied voor een mogelük hooger ingrüpen. onderteekend door Testis, achter welken schuilnaam ik een beoefenaar der theologie weet. ZUn conclusie is ook. dat de uiterste gereserveerdheid en voorzichtigheid moet worden betracht. VAN DEN BROEKK rechtvaardigheid in brengen, niet eenvoudig zUn. Dit Jaar is de RUksbüdrage aan het Wegen fonds met meer dan twee mlilloen Ingekort. Het is natuurlük te betreuren en men kan er ooz. benj is veroordeeld tot drie maanden hechtenis gelük o.a. de heer Ebels deed, critlek op oefe- - nen, omdat de RUksbüdrage de meerdere lasten van het onderhoud der door het Wegenfonds overgenomen vroegere Waterstaatswegen be doelt te compenseeren, maar van den anderen kant was daar weder de dwingende noodzaak, dat het tekort op de Rüksbegrootlng tot een minimum gereduceerd werd. Minister Reymer is trouwens ten aanzien van en stonden ■en. oppervlakte tt loer gebrand en laaiden de vlammen op, dit tot in den heeft Minister Reümer en de Minister, die hem zal opvolgen, geen gebrek aan stof bü zün studie, wat in de toekomst zal mce- ten worden aangepakt. Ieder jaar opnieuw zal de Kamer in December haar verlanglüstje over leggen en zelfs al is er voortdurend geld in overvloed, dan nóg zal de taak, om ook hier de verdeelende rechtvaardigheid in practük te In den laatsten tüd zün de meteorologische omstandigheden over het grootste gedeelte van Europa, en voornameiyk over de Westelüke helft, ongewoon voor dezen tüd van het Jaar. De weersgesteldheid in ons land Is dienten gevolge even buitengewoon. ZU is voomamelük gekenmerkt door een te hooge temperatuur en door groote stabiliteit. In het algemeen Is de weerstoestand de volgende: Over den oceaan ten Westen der Brltsche eilanden en bü Ijsland trekken diepe depressies van Z W. naar N O. of van Z naar N„ terwül over Midden-, Oost- en Zuid-Europa een gebied van hoogen druk ligt, dat zich reeds verscheidene dagen achtereen op ongeveer de zelfde plaats gehandhaafd heeft. Dit gebied van hoogen druk is van de de pressies In het Westen gescheiden door een on gewoon warmen luchtstroom, die de oorzaak is van het buitengewoon zachte weer in ons land en over het grootste gedeelte van West- Europa. Over de Noordelükste gedeelten van ons werelddeel breekt zich een algemeene Weste lijke luchtstroom baan, die daar waarschün- lük de temperatuur zal doen stügen Onder deze ongewone omstandigheden, zün de voor uitzichten voor het weet niet gemakkelük op te maken Vast staat wel. dat voorloopig het weer zacht zal bUjven. Van vorst dus geen sprake. Of het weer nu daarbü ook droog en zeer rus tig zal blUven. hangt er geheel van af. welken weg de depressies In het Westen zullen in slaan. dus of zjj dicht bü zullen komen cf Westelijk om het gebied van hoogen druk zul len blüven trekken. Intusschen mogen wü rekening houdep met een zekere stabiliteit van het gebied van hoogen druk, waarvoor de kan sen zeer gunstig staan, dat het weer ten min ste nog tot het begin van de nieuwe week Tot heden heb ik alles door oogen van ande- ita gezien, door de ooren van anderen gehoord Verschillende personen, onder wie de eerw. moe- ger-overste van bet pensionaat „Notre Dame du Socré Coeur" te Beauraing en de hoogste ker- keUjke autoriteit, de Blsschop van Namen, heb- Oen mü voor onze lezers hun oordeel gegeven. N bever hun houding verklaard. Geen wonder, Att ik nu met eerbied voor het devote ver trouwen van velen, maar ook met de geboden voorzichtigheid, die in deze aangelegenheid zün buitengewone verantwoordelükheid den journa list oplegt self wilde büwonen, hetgeen sinds drie weken Beauring In opschudding brengt en In da laatste dagen de belangstelling van zoo- velen In Europa gaande maakt. Couranten uit Londen. Parüs, Berlün, München maakten er melding van Na verschillende menschen te hebben gehoord, ge kinderen te hebben gezien, die niet meer ireten te vertellen dan de lezers al weten, leek bet mü thans beter eerst af te wachten wat Ik ■elf soa meemaken, alvorens rond de kinderen, de plaats enz., een allicht ongezonde publiciteit te scheppen en uit te gaan weiden over hun doen es laten, hun famllle-aangelegenheden enz. Ongezonde, hoewel begrüpelüke belangstelling bleek me toch al te bestaan. Autobussen voeren menschen aan. die deels uit devotie, deels uit nieuwsgierigheid komen en dadelük den weg wagen naar de huizen der kinderen. met ontzegging van de bevoegdheid om motor- rütulgen te besturen voor den tüd van een Jaar Betreffende de aanrüding op 14 Juli bü de Schouwtjesbrug te Haarlem, waarvoor beklaagde terecht stond, merkt de president op, dat de omstandigheden zoodanig waren, dat van een aanrüding absoluut geen sprake had behoeven te zün. Beklaagde heeft met zeer groote snel heid gereden en de bocht zeer kort genomen. Na als gevolg daarvan een fietsend meisje te hebben aangereden, dat aan de gevolgen hier van Is overleden, kon hü eerst op een afstand an 50 meter zün wagen tot staan brengen. Beklaagde zei met een snelheid van ongeveer 50 k 55 KJd te hebben gereden en niet den Indruk te hebben, dat het ongeluk aan zün grove schuld is te wüten. Hü gaf toe voor den rit twee glazen bier te hebben gedronken. Ten slotte verklaarde hü. dat hü op 4 k 5 M. af stand van het meisje een signaal heeft gegeven, waarvan het meisje waarschünlük is geschrok ken, naar links is uitgeweken en onder be- klaagde’s auto is geraakt. Een getuige, die het ongeluk heeft gadege slagen. schatte de snelheid van den auto op 90 k 100 K M. Nadat twee deskundigen waren gehoord, vroeg de advocaat-fiscaal, mr. Brants vemletiglnj; van het vonnis van den Krügsraad. en conclu deerde tot veroordeeling tot zes maanden hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motorrütulgen te besturen, voor den tüd van een jaar. De verdediger mr. Van Löben Seis pleitte vruspraak. subs, clementie. over vier een zUingang, is het 1 zich in personen op. on- Door bet ruime voedsel nam de brand in een oomvenk enorme afmetingen aari weldra de voorste schuren over eei van pl.m. 300 M.2 in lichter laaie. Het mastleke dak was snel d< hoog wüden omtrek zichtbaar waren. De brandweer was vrü spoedig ter plaatse, doch werd aanvankelük gehinderd door het feit, dat vlak naast het brandende gebouw een hoog spanning stond van 2000 volt, zoodat haar blus- schingswater gewaar opleverde. Nadat het G. C. B. te Delft was gewaarschuwd, werd de stroom ultgeschakeld. Met zes stralen op de motorspult werd X vuur bestreden, doch het baatte zeer weinig. Alle krachten werden ingespannen om de belenden de perceelen te bewaren; het vuur sloeg echter toch over naar de achtergelegen schuren met hooi, stroo enz., zoodat ook weldra deze vlam vatten en de brand over een oppervlakte van pijn. 500 MJ woedde. Eenlge auto's, wagens en varkens wist men met veel moeite uil de vlammen te redden, hoe wel een auto reeds zwaar gehavend was. On vermoeid bleef de brandweer het vuur bestrü- den en eerst omstreeks 3 uur 's nachts kon wor den geconstateerd, dat gevaar voor uitbreiding was geweken. Het nablusschen neemt nog wel den geheelen dag In beslag. In de graanpakhuizen waren gisteren juist twee schuiten graan gelost, zoodat de voorraad zeer groot was. De schade wordt geraamd op Het Ztisterhuis Moeder-Overste bood me een der weinige nog aanwezige, voor enkele ja- ren vervaardigde albums van het pensionaat aan, waarin ik allerlei prentbriefkaarten vond met kiekjes, zooals men die zoo vaak van een dergelüke religieuze instelling voor onderwüs aantreft het Zusterhuis Is door een grooten tuin van den openbaren weg gescheiden. Een breed pad voert van de straatdeur van het Zus terhuis naar het üzeren hek met twee üzeren vleugels aan den straatweg. Naar de züde van het dorp is nog een kleinere ingang in het hek. Het spoorwegvladuct is over den straatweg aan óen anderen kant schuin gebouwd en grenst deels aan den tuin. Aan de,züde van dit yiaduct b vlak bü de straat en vandaar goed zichtbaar een eenvoudige Lourdesgrot. In den stillen morgen vond Ik er maar enkele menschen. Er heerschte een vreedzame lande- hjke rust. Men is vlak bü het dorp en toch da delük geheel „buiten". Wanneer men het viaduct is onder doorge- **»n ziet men nog enkele woningen, voorts het kerkhof tegen de heuvelhelling aangelegd tot •eldra de landweg zich door een vreedzaam •choon landschep kronkelt, men is temidden Van Gods natuur. Tegen den middag komen al meer en meer auto's, bedelvolk Is ook komen opdagen en kreupelen zetten zich langs of op den straat weg neder om het medelijden der voorbügan- In te roepen. Een bedelpaar zingt bln- hensmonds Mariallederen. Er komt al meer en meer volk op den weg. Er groepen zich In den tuin voor de grot geloovigen die hun rozen hoedje bidden, kaarsen ontsteken en hun aal moes storten In een offerbus. Tegen het vallen van den avond hebben de menschen In de enkele hotelletjes en cafés geen tanden genoeg om de gasten te bedienen. Ik “en voor mün nachtverblüf wel aangewezen op Ihnant. Binnen een week zullen er hier ken ners noodlg zün. Er komt een autobus met menschen, meest vrouwen, uit Antwerpen. Men vertelt overal, dat er ook veel Franschen en Hollanders gekomen zün. Beauraing Is een loeristenplaatsje geworden in den winter. En atn bittere stemming bekruipt me: ..indien gewetenlooze avonturiers kinderen mis wulken om het heiligste en de zoo devote ge- mofsbelüdenls der menigte aan te wenden Voor...." Maar neen, voor die stemming heb geen enkelen grond, geen enkele geldende mden kunnen vinden. ik wel overal vond is een kinderlüken •trbled, een misschien te groot onmlddellük vtrtrouwen bü vele (jorpellngen, een wUze terug houdendheid bü hen die in overheid eenlge verantwoordelükheld ter plaatse dragen. Het- ïeen me Intusschen even trof was: de open waar we God zelf aanwezig weten in onze nabüheld, bleef leeg.... op den iets verder steeds veel geloovig Een vrouwelüke stem bidt bulten voor en de menigte antwoordt bü Marta-lltanle en rozen krans. MU wordt verzekerd, dat dit voorbidden spontaan geschiedt, nu eens door de(n) een. dan door 'n ander. Bljwülen klinkt devoot en sereen een Marlalled, alles natuurlük hier in het Fransch. Deze momenten zijn de meest tref fende die ik ter plaatse heb meegemaakt. Dit vertrouwvol. eerbiedig samen-bidden en zingen was vol wüding. «ras kinderlük vroom. Het is bü vüven. In 't pensionaat zün nu eens alle vensters verlicht, om kort erop weer In diepe duisternis te zün gehuld. Er blykt iets met het electrische licht niet In orde te zün. Ik ga met enkele anderen, twee Fransche geeste- lüken o.a. naar binnen In de zükamer sleept de hulpvaardige portierster stoelen voor ons aan. Het electrlsch licht in de hanglamp speelt een spel van „uit en aan Daarom brengt ons zusterke eep ouderwetsch staand petroleum lampje en rond het zwak schynsel daarvan wordt de tüd met wachten en praten over de gebeurtenissen doorgebracht. De geestelyzen herinneren aan de uiterste voorzichtigheid, di« de Kerk voorschrüft. Andere aanwezigen ont poppen zich als getuigen die reeds eerder bü de komst der kinderen zün tegenwoordig ge weest. Een heer vertelt hoe door de kinders als een electrische schok vliegt, wanneer ze de verschünlng krügen, hoe ze ter aarde vallen. (Anderen hadden me al verzekerd dat de kin ders als 't ware neersmakken en toch niet vuil werden). Eer. der aanwezige dames Is vol stel ligheid in hare beweringen. Ze lükt me, voor zich zelf, alles te hebben uitgemaakt. Ze ver haalt, dat de ouders van enkele kinders niet eens „practlseeren”. Dan gaat het gesprek ha- rerzüds in fluisteren over en de priesters geven ens aller onderhoud een andere wending. Ik ten bü de open deur gaan zitten om me niets te laten ontgaan en wanneer in de gang de straatdeur nu en dan geopend wordt, dringt het gebed of de zang der op straat wachtende menigte tot ons door. Een der aanwezigen her innert aan een oproep van de .JUbre Belgique" aan hare lezers, om Iets mee te deelen over een profetie, welke gewaagde van een verschü nlng der H. Maagd aan de Fransch-Belgische grens. De dame van zooeven weet te verhalen, dat Bernadette aan X eind van haar leven deze voorspelling zou hebben gedaan. Elndelük wordt ons beduid, dat de tüd na dert. Het zal omstreeks kwart over zes zün geweest, Belgischen tüd. We treden den nu geheel donkeren tuin in waar de kaarsen rond de grot blüken gedoofd te zün. Er zün meer menschen in den tuin dan die van ons gezelschap uit de wachtkamer. Aanvankelük kan Ik geen hand voor oogeq zien. We strompelen allen de treden af en cnderscheiden het voetpad niet, al went lang zamerhand het oog aan de duisternis. De arme tuin moet het ontgelden, want de ietwat ze nuwachtige menigte In den tuin loopt her en der en begint vóór nabü het hek op te dringen om zoo dicht mogelük bü den Ingang te ko men. De kinders zün er nog niet. Gendarmen staan zoowel binnen als buiten. In den tuin houden ze Ujdelük de wach., al helpen ze nu en dan de tuinlieden een handje, die eenlge orde pogen te bewaren. Ik kan weinig in net donker onderscheiden en moet me stevig op m'n beenen planten om niet van mün plaats weggedrongen te warden. Niemand bidt of zingt meer hardop. Men vraagt óf de kinders er al zün. Ik wacht nu maar kalm af. Doch de men schen rondom me zün dit niet meer en meer malen moeten de knechts büna smeeken. toch iets terug te gaan en een doorgang te laten voor de kinderen en de kleine zieken die mee komen. Bovendien moet het hek vrü gemaakt, opdat straks de vleugels naar binnen openge duwd kunnen worden. De tientallen menschen in den tuin blüven opdringen en ik hoor een gezagvolle stem zeggen tot een geunlformde, die met kapitein wordt toegesproken, dat het mor gen niet meer zoo gaat. Elndelük komen de kinderen uit den donkeren kloostertuin. Het zal omstreeks half zeven we ien, maar er is geen mogelükheld om op m'n horloge te küken. Al dien tüd hebben de menschen in den kil len avond gewacht buiten. Het Is X tüdstip waarop de kinderen gewoonlük de verschünlng heeten te zien. Gelukkig, dat het weer zoo mooi is. „De winter vergeet ons” hebben overdag de menschen geglimlacht. Een sterrenhemel koe- pelt zich boven ons. Moeizaam worden de hekken naar binnen toe geopend. De knechten hebben moeite opdringende menschen uit den tuin tegen ren binnen den halven cirkel bulten toe te la ten Het kaartje, door moeder-overste gemerkt, doet hier weer z'n dienst. Ik kom met enkele medici en de kinderen in het halfrond te staan. Ik sta vlak achter hen, raak hen even aan. Een heer laat een zaklantaarntje op de bleeke gezichtjes schünen. Ik herken allen. Maar da delük fr hël weer donker. Het tiental-menschen dat rondom de kinderen vóór het nu Inmiddels gesloten hek binnen het vrü gehouden plekje staat, dringt een weinig op. Ik zelf, die nu zóó vlak bü de kleinen sta en hen kan aanraken, heb met m'n scherpen blik moeite in deze duis ternis rondom te zien wat er precies geschiedt. Van een behoorlüke constateering van feitelük- heden kan aldus geen sprake zün. Er wordt niet meer gebeden. De kinderen staan rechtop met stevige ortBlagdoeken tegen de avondkilte. Ze staren naar eenzelfde plek tusschen de boomen. Bidden doen ze niet. En kele «temmen, blükbaar van medici, hoor ik iets vragen. Ze zien niets. Ze'bidden ook niet. Nie mand bidt hardop. Als iemand de stilte zacht verbreekt klinkt er een waarschuwend gesis der nmjiitaanders.We wachten nu.... Waarop? Ooggetuigen hebben me veel verteld over een cwtiing neervallen der kinderen, over een Er waren binnen den halven kring op straat ook enkele zieke kinderen meegedragen of ge komen, o.a. een kreupel ventje Maar het door allen nu reeds drie weken zoo vurig verhoopte zichtbare wonderteeken bleef uit. Het hek werd weer geopend en de kinderen traden naar de grot, waar de twee meisjes bloe men neerlegden ‘en waar de kaarsen weer ont stoken werden. De menschen stroomden zoover de donkerte t toellet als 1 ware naar de grot, kropen zelfs over de kunstmatige rotsen naar binnen om toch de kinderen te kunnen gade slaan. Na een kort gebed werden de kinderen in het Zusterhuis geleld. Er ontstond nu voor de deur op de treden een sterk gedrang om naar binnen te komen. Met 1 kaartje van Moeder overste gewapend poogde ik met de kinderen binnen te geraken ten einde als journalist nauwkeurig onmlddellük zelf en niet door der den te weten wat de kinders beleefd hadden. Maar een mü onbekende heer, die zich Ineens als organisator opwierp en alsmaar riep „dat slechts medici toegang hadden, versperde me den weg. Niemand werd in de zükamer bü de kinderen gelaten, tenzü hü zich kon legltlmee- ren als dokter. Tot zekere hoogte zou Ik dezen maatregel kunnen goedkeuren. Indien het hier gold alléén een constatatle voor medici maar mü leek 't óók en niet in mindere mate zaak van een kalm constateeren door beroepsopmer- kers als journalisten zün. Vergeefs toonde ik X toegangsbewijs van Moeder-overste, vergeefs beriep lk,me op de toestemming van Mgr. Hey len om alles te gaan zien en na te gaan. Er was bovendien in het gedrang geen gesprek met de heeren te voeren. Iemand, die mü voorbü drong, als X ware vechtend, zich beroepend op zün dokterschap, verloor iün gouden horloge de man merkte het niet. Ik zag en boorde X op den grond vallen en wist het tusachen de voe ten te redden, zü X met gebroken glas. Het hor loge met Initialen en aan een gouden ketting heb ik een zuster in de hand gedrukt als gevon den voorwerp. ;Zoo zal het zün eigenaar wel weer vinden, inmiddels had X eerste heerschap me m'n toegangskaartje afhandig gemaakt.... ik zag het njfet meer terug. Ondanks alle geredeneer werd ik niet bü de kinderen toegelaten onmlddellük na bet ge beurde. Hoogstens mocht ik. als büzondere wel- «rlllend’Asld. m'n tasch en koffertje uit de kamer ontvangen. Het behoeft geen betoog, dat ik niet prijs stekte op een nieuwe confrontatie met de kin deren nadat anderen ze alreeds hadden uitgehoord. Voor mü verloor zoo’n verhoor n a anderen, veel, zoo niet het meeste van z'n waarde.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 18