ONS BLAD Japan, de bom H :n voor Hoe Japan in Ghina huishoudt iB VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS in Het nieuws van heden Lloyd George uit den hoek Hoover moet het opgeven r BIJNA 3000 BOEREN AFGESLACHT DE BAROMETER bommenwerpers als VREDESDUIVEN HERRIOrS WERK WIL HIJ 9 VOORTZETTEN Herriot over zijn aftreden JOH. LAUWERS PAYCLOP 3 o I VRIJDAG 23 DECEMBER 1932 150 Meerderheid van stemmen De nieuwe premier Oorlogsschulden Sensatie te Dresden Pausen Kerstrede Per radio uitgezonden De zeewolven” van de ontwapening 430 huizen een prooi der vlammen Scherpe aanval op MacDonald, die geen kyk heeft op de grootte der crisis Bezuiniging, oorlogsschulden- en ontwapeningskwestie zijn eerste taak Studentenbetooging te New York Verdragen zijn on schendbaar DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Geweldige brand in slot Weissenfels Ontzettende chaos in het Japan- sc he stadje Itoigawa Mongoolsche vorsten tegen Japan Bekende sigarettenfabrikanten in aanraking met de politie Het kabinet-Hertzog in gevaar? fz— f 285 De ongelukkigen werden gedwon gen op de knieën te vallen en daarna met mitrailleuses doodgeschoten Hij verheugt zich over hetgeen vorige week in de Kamer gebeurd is De briefwisseling ge publiceerd Botsingen te Glasgow DAGBLAD” zal op Tweeden Kerstdag niet verschijnen. DE DIRECTIE. ADVEiyENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c. p. regel; idem oppag één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers I Roosevelt en zijn aanhangers wen schen zich niet politiek vast te leggen Het „NOORD-HOLLANDSCH ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 73 I I lid 7T4 'NES f (United Press) (United Prees) konden ontko- hl) op 4 Maart bet bewind aan- 10 m Op een een t—-- Geen staking bü Palthe. Arresten in de „Tribwne"-saak. NEW YORK. 33 Dec. (Per telefoon). Tot een betooglng van 3000 studenten kwam het hier voor het Poolsche consulaat uit protest legen de anti-Joodache onlusten, welke den laatsten tijd in Poolsche steden hebben plaats gevonden. Tot de sprekers, die tot de studenten het woord voerden, behoorde ook de bekende docent in de «Usbegeerte dr. Kraus, die korten tf)d geleden in hongerstaking ging, doch deze na eenlge dagen opgaf. Het consulaat werd door de politie be schermd. Ltf Ui LU LM Hoogste stand op Vrijdag qv MLX Stilstand ALK.M (AR Watten en Windsels M - «E NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD gepubliceerd. Japansche wreedheden tal Mandsjoerfje. Voorlooplg Verslag der Eerste Kamer over het BedrUfsradenontworp De Eerste Kamer beeft goedgekeurd, alsook steun aan tuinders. De Tweede Kamer Heeft o.m. aangenomen de Onderwüsbegrootlng en de wetsontwerpen In zake oonüngenteering van schoeisel'on betref fende steun aan de griendrultaur. Loonkortlng gemeentepersoneel van Rotterdam voor gesteld. de definitieve opstelling yan het program voor de economische conferentie tot 4 Maart worden uitgesteld. Aan de publicatie van deze telegrammen heeft Hoover de korte verklaring toegevoegd, dat Roo sevelt het ongewenscht acht samen te werken inzake de bultenlandsche problemen. Ik zal de zen wensch eerbiedigen. Ongetwijfeld zal er ont wikkelingen zijn in den toestand, naar aanlei ding waarvan mijn regeerlng zal handelen. Na tuurlek worden geering PARIJS, 33 Dec. (Reuter). De Kamer heeft met 365 tegen 215 stemmen haar vertrouwen in de nieuwe regeerlng Paul Boncour uitge sproken. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR TdWoon Administratie 433, Redactie «33 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar ^det geïllustreerd Zondagsblad f0.60 hooger Dagblad uitgegeven doer de H.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem geen enkele verplichting namens de komende re aal echter aangegaan TOKIO. 33 Dec. (Reuter.) Omtrent denhe- Vtgen brand in de Japansche vlsschersplaats Itoigawa, in de provincie Niigata, verneemt Reuter naaer, dat de brand veroorzaakt is door *n zwaren storm, waarna net vuur zich zoo •nel uitbreide, dat aan blusschen feiteUjk niet denken vlet Precies 430 hulzen, of een derde tedeelte var het stadje, zijn daardoor een vol slagen prooi der vlammen geworden. De heerschende wanorde in het plaatsje is •nbeechriJfUjk, daar vrijwel ook alle openbare Mbouwen zijn verwoest, zooals het postkantoor m de bankkantoren. WASHINGTON, 33 Deo. (Reuter). Stimson en Mills hadden heden weer een conferentie met Hoover. Vastgesteld werd, dat Hoover zijn plan om in de door hem voorgestelde schuldencommissie ook democratische parlementariërs op te nemen moest opgeven. De reden was vtü een voudig: de democraten wenschten zelf geen zit ting te nemen in deze commissie in verband met de weigering van Roosevelt, zich in de achul- denpolitiek op eenlgerlel wijze te binden. Heden Is de correspondentie tusschen Hoo ver en Roosevelt door het Witte Huls gepubli ceerd. Hieruit blijkt, dat Roosevelt weigert eenlgerlel gemeenschappelijke verantwoordelijk heid te aanvaarden met betrekking tot de be noeming eener commissie tot herziening der oorlogsschulden of voor de bestudeering van an dere internationale problemen. Roosevelt ver- VATICAAN8CHE STAD. 33 Dec. (Reuter). Op den avond vóór Kerstmis zal het Vattcaan- sche radio-station de rede van Z. H. deu Paus aan de Kardinalen en de Rotnelnsche prelaten uiteenden. De uitzending begint om 34 uui (Middel Europeesche Ujd) en geschiedt op golflengte 1984. LONDEN, 33 Dec. (V.D.) Te Glasgow is het Donderdag tot ernstige botsingen gekomen tusschen werklooeen en de po’ltle. Meer dar; vijftien personen, van wie 10 agenten, werden gewond en moesten naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De botsingen hebben plaats gehad, omdat een deputatie uit de werkloozen. welke een verhooging der werkloozenultkeeringen elschte niet door het gemeentebestuur werd ontvan gen. De werkloozen hebben met steenen en andere projectielen naar de politie gegooid. LONDEN. 33 Dec. (VX>.) Lloyd George heeft zich heden tijdens de Lagerhuisdebatten scherp gekant tegen MacDonald en de nationale re- geéHng. Het feit, aldus Lloyd George, dat MacDonald nogmaals voor herstel zijner gezona- neld naar Lossiemouth is gegaan, zonder dat hij werkelijk ziek is. terwijl in het lagerhuis de moei’Uke kwestie der werkloosheid aan de orde is. noemde spreker een beleedlging voor het Huls en een bewijs ervoor dat MacDonald geen kijk heeft op de groots der crisis, welks .ingeland thans doormaakt. De bewering dat de tegenwoordige regeerlng Engeland uit den nood sou hebben gered, noemt spreker on waar. De werkloosheid is niet verminderd, de dokken zijn leeg. Steeds meer schepen worden onuelegd en het warenverkeer loopt achteruit Lloyd George verklaarde zich af te vragen hoe lang dat nog kan voortduren. In zake de werk loosheid herhaalde Lloyd George zijn elschen met betrekking tot vergaande kolonisatieplan nen voor de werk’oozen en de stichting van tuindorpen. Daardoor zou de werkloosheid met 35 pet. kunnen worden verminderd. Namens de regeerlng verklaarde majoor Elliot, dat dergelUke kolonisatieplannen van zeer twüfe’.achtige waarde zijn, aangezien thans juist de landbouw in het bijzonder lijdt en duizenden menschen het platteland verlaten. men, doch de meeste- van hen liepen toch zware verwondingen op. Een zestigtal andete vluchtelingen sneuvelde door de hen nagezon den salvo’s. Kinderen werden niet gespaard. Voor zoover zij niet door het mltailleurvuur vie len. werden zij onthoofd of met bajonetsteke.i afgemaakt. Er bleven ter plaatse 3700 lijken, die op met petroleum begoten houtstapels werden versacht Gelijksoortige wreedheden vonden plaats in de omgeving van Moekden. nJ. te Hoeang Cfaa Poe en te Ta Kwan P’oe. De roerende en onroerende goederen van de vermoorden werden ter beschikking gesteld van Japansche emigres KAAPSTAD. 33 Dec. (Reuter.) Tielman Roos, die indertijd lid was van Hertsog's Nattamalis- tische regeerlng, is afgetreden als lid van hel Hot van Appèl van het Hooggerechtshof, daar hü zich weer in de politiek wil begeven. Volgens een door hem aan de ..Rand Daily Mail" gezonden schrijven is hü van oordeel, dat Zuid-Afrika een coalitie-regeering van noode heetf en dat een waardevermindering van het geld moet plaats hebben. Een nader bericht uit Johannesburg meldt, dat men aldaar met de mogelijkheid van den ral van het cabinet Hertzog rekening houdt. Indien het zoover komt is men algemeen van meenlng, dat het nieuwe ministerie ge vormd moet worden door den oud-minlster van Justitie. Tielman Roos en wei op den grondslag eener coalitie tusschen Nationalisten er de Zuid-Afrikaansche partij. Zün program houdt In eet. verandering der Zuld-Afrikaan- sche munteenheid. (Z.-Afrika heeft, naar men weet, op het oogenblik nog den gouden standaard) en wegneming der tegenstellingen tusschen de rassen. WEISSENFELS. 33 Dec. (V. D.) In den afge- loopen nacht tegen drie uur brak, waarschijnlijk tengevolge van kortsluiting in de in het gebouw gelegen politiewacht, een groote brand uit In het bekende slot Weissenfels. Behalve de brand weer uil Weissenfels werden ook de brandweren uit Halle. Leuna en andere omliggende plaatsen gealarmeerd. De slottoren brandde geheel af. Pas na ruim vier uur blusschingswerk slaagde men erin dan brand meester te worden. De mateneele schade Is zeer groot. Nader vernemen we, dat de brfaid tegen bta» vier werd ontdekt. Toen de plaattelijke brand weer er niet in slaagde den brand meester te worden werden de brandweren uit de omgeving en ten slotte ook de brandweer uit Halle gealar meerd. Zes motorspulten wierpen met negen stralen vier en een half uur lang reusachtige hoeveelheden water in bet gebouw. Dientenge volge is de waterschade zeer groot. Tijdens het blusschingswerk zag men dat de zware koperen koepel van den brandenden toren onvermijdelijk naar beneden zou komen. Gelukkig kwam de koepel op de binnenplaats terecht en niet, zooals men gevreesd had. op den zijvleugel. bet Opcenten-ontwerp het witaontwerp inzake et dreigend spookbeeld, dat de Volken- bondsvergaderingen betreffende het Chl neesch Japansch conflict met lamheid slaat. Is de mogelijkheid, dat Japan de Areopaag van bet pacifistisch Internationalisme te Genève aal verlaten, indien men daar niet naar zijn dschen en wenschen wil luisteren Men kan en mag daar niet naar zijn elschen en wenschen luisteren, omdat deze evenals Japans geweld daden lijnrecht in strijd zijn met de moderne opvattingen over internationaal recht en de methoden, welke voor de handhaving en bevor dering van dat recht moeten worden gevolgd. Lr. plaats van dit Japan recht en ronduit vlak ir. het gezicht te zeggen, schuift de Volkenbond heel de pijnlijke Mandsjoerüsche affaire aldoor msar weer op de lange baan. Waarom? Om dat hij den Japanschen gedelegeerde niet in zün verheven vergaderingen wil missen. Hu 'durft In gerechtvaardlgden toorn de vuist me: te ballen, omdat hü nauwelüks genoeg hand voor een vuist heeft, en om dit euvel te maa- keeren trekt hü handschoenen aan. niet om de Japansche tügerkat t krachtig aan te pakken maar om baar te aaien en te paaien in de üdei» hoop, dat bet beest langzaamaan zal kalmeeren Tol nu toe heeft de Volkenbond daarmee nleu anders bereikt dan dat zün prestige meer ge schaad is dan wanneer Japan sis een plicht verzakend lid zichzelf zou hebben geroyeerd Zeker, een uittreden van Japan uit den Volken bond zou ieder onwillig lid. dat zün zin te Ge nève niet kan doorzetten, een hoogst onge wenscht voorbeeld geven van hoe men aan de inmenging van den Volkenbond en de daaruit voortvloeiende consequenties kan ontkomen. Maar is het voorbeeld, dat Japan op het oogenblik geeft, niet minstens even ontstichtend •o verderfelük? En is het niet veel fnuikender voor bet aanzien van den Volkenbond, dat hij zich uitslooft om Japan als lid te behouden, terwijl het practlsch b|j voortduring da Volken- kandsreglementen overtreedt? AAgM is een ottiog van kleinheid, onmacht en gebrek aan zelfrespect en zelfvertrouwen. De zwakheid van den Volkenbond tegenover Japan ondermünt zün Invloed en beteekenls, niet het minst in de oogen van den jreerbarsttgen overtreder, dien men straffeloos zijn gang laat gaan. Het wordt méér dan ttyd, dat de Volkenbond zich eens gaat afvragen, of het niet beter is da eer aan zich te houden, dan haar voortdurend te laten vertrappen en bespotten, en of het wezenlük boo'd groote ramp voor hem zou zijn, indien Japan eindelük de daad aan de zoo vaak her haalde woorden zou toevoegen en uit Genève zou vertrekken. SJANGHAI, 33 Dec. (VD.) Een strenge zui nigheid te zamen met een leeningcotii ersle heeft China voor het eerst in 31 jaar :n slaat gesteld zün begrootlng in evenwicht te brengen, aldus verklaarde de minister van Financiën gisteravond. Hiertoe heeft os. het volgende medegewerkt: een aanzlenlüke vergroeiing van de opbrengst der Invoerrechten van af het oogenblik waarop larlevenautonomle was verkre gen. verbetering van de opbrengst van de zout- belastlng. de ontwikkeling van het geconsoli deerde belastingsysteem en de algemeene ver betering in de methodes van het innen der belastingen. SHANGHAI, 33 Dec. (VD.) Uit Moekden worden van Chlneeeche züde berichten ver spreid. welke echter van Japansche züde schij nen te worden bevestigd, volgens w'lke ten Zuiden van de stad en wel tusschen den Moekden Antoeng-spoorweg en den Zuid-Mandsjoerü- schen spoorweg hevige gevechten hebben plaats gehad tusschen een Japansch bataljon en sterke troepen vrijwilligers. Hierbij zouden de Japan ners zün omsingeld. Hun toestand wordt kritlez geacht De bevelhebber der Japansche troepen la in den strijd reeds gevallen. NANKING. 33 Dec. (Eigen telegram). Hier ter stede is een deputatie bestaande uit vier Mongoolsche vorsten gearriveerd, onder wie prins Ko. Deze deputatie vertegenwoordigt dat gedeel te der Mongolen, dat er afkeerig van is onder Japansch régime te komen. Prins Tsjln Teh heeft met nog enkele andere vorsten een Mongoolsche troepenafdeellng ge vormd. Deze afdeellng is reeds op marsch naar de provincies Jehol en Fengtlen. om te zamen met de Chineesche vrüwllligers den strüd met de Japansche troepen aan te binden. PARIJ8. 33 Dec (V. D.) Zoowel de Kamer als de Senaat zün Donderdag büeen gekomen, om kennis te nemen van de regeertngsverkla- ring. welke in de Kamer werd voorgelezen door premier Paul Boncour en in den Senaat door den vice-premier, den minister van Jus titie Gardey. De Kamer had het gewone beeld wan groote dagen Paul Boncour las direct bü het begin der zitting de regeeringsverklaring voor, in de in leiding waarvan hü constateerde, dat de re- geerlng zich volkomen bewust te van de moel- lükheden. waaraan zü het hoofd zal moeten bieden. Zü heeft niet de macht gewenscht doch deze evenmin geweigerd. De regeeringscrlsls is onder büzonder precaire omstandigheden uit gebroken. Noch het aanzien van het hoofd der regeerlng. noch de door .hem vertegenwoordig de politiek zün er door beroerd. De samenstel ling der nieuwe regeerlng toont aan. dat zü de politiek van haar voorgangster bewust wil voortzetten. Deze voortzetting te slechts een eerbewijs voor den afgetreden premier Herriot. De regeerlng Is voornemens de uitgaven krachtig te besnoeien, waarvoor de medewer king zal noodig zün der bevoegde Kamercom missies en van de ambtenaren, zoomede der oud-strüders. Tegelükertüd te het noodig de openbare diensten te reorganlseeren en over bodige instellingen op te heffen. Aangezien di recte maatregelen noodig zullen zün. verzoekt de regeerlng een voorlooplg crediet. In de maand Januari zal een nieuw voorstel worden gedaan, waarbü dan een gedeelte der nieuwe bezuinigingsmaatregelen ter goedkeuring sul len worden voorgelegd. r te reden te over vow het cwer- H wegen van die vraag. De schün- regeerlng van Mandsjoekwo heeft be sloten tot de Japansche regeerlng het ver zoek te richten zich uit den Volkenbond terug te trekken, liever dan toe te staan, dat de Volkenbond _de huidige situatie in het Verre Oosten verstoort en den vrede van Azië in ge vaar brengt". Dit verzoek komt de Japansche regeerlng op het moment van het vastloopen der besprekingen in de Commissie van Negen tien te Genève te wel gelegen, om het niet ervan te verdenken, dat het door Tokio werd geïnspi reerd. Ook de bewoordingen en de argumentatie van dit verzoek zün van typisch Japanschen aard. Is het niet van een lachwekkende huichelach tigheid den Volkenbond te verwüten. dat bü .den vrede van Azië dreigt te verstoren, terwül de Japansche orde- en vrede-verstoorder. de gewapende mover, die Mandsjoerüe buit maakte, geroepen wordt om dien zgn. „vrede" te handhaven? Er is maar één vrede, die Japan ■ehtjnt te kunnen bevredigen. nJ. dien, welke gebombardeerd wordt. De twaalf Japansche vliegtuigen, die dezer dagen de hoofdstad van de aan Mandsjoekwo grenzende Chineesche provincie Jehol hebben gebombardeerd, zijn immers niéts anders geweest dan een vlucht vredesduiven! Japan wil den vrede. Jawel, maar ten koste van anderen en uitsluitend ten bate van zichzelf. Het wil ontwapenen, d-w-z. het Radio-nitsending van *B Pausea Kerstrede. De Franaebe Kamer scheukt het kabinet-Fau. Boncoer met 1M stommen meerderheid haar vertroawen. t' Hoover moet »Ün pogingen in de Khulden- kweatte oBgeven. Correspondentie met Rooeevote Hnbete weken geleden heeft de Chineesche legatie te Londen aan de internationale pers een bericht verstrekt, waarin werd medegedeeld dat de Japansche troepen een paar duizend Chineesche boeren hebben af geslacht. Dit bericht werd van Japansche züde onder groote verontwaardiging tegengesproken. Wü beschikken thans over een mededeeling van de Chineesche regeerlng. waarin over de moordpartü wel zooveel büzonderheden worden vermeld, dat de Japansche autoriteiten zich van deze affaire niet zonder meer met een démenti kunnen afmrken. De feiten, zooals die door de Chineesche re- geering vermeld worden, komen op bet vol- gende neer: De Japansche troepen hebben büna de ge- heele bevolking van de dorpen P'hln Din Chan. Tien Kia P’oe en Li Choe Kau afgemaakt, nl 2700 personen, vrouwen en kinderen niet uit- ge^nd Japansche legerafdeling, welke beweer de dat zü wenschte te onderzoeken of zich onder het volk Chineesche vrijwilligers bevon den gaf aan de bevolking van de drie genoem- de dorpen opdracht, zich te verzamelen in een vallei nabü den heuvel van P’hln Din Chan. Taan dit geschied was, kreeg het verzamelde ^kopdracht om op de knieën te vallen, naa: tiental mitrailleuses opgesteld. Eén van <ie chineezen die zich had omgedraald, ontwaarde ^- ^stw'kkende toebereidselen. Hij wilde vluchten. Dit werd het signaal voor een mltrail- leurvuur. Slechts 60 personen vaardt. De correspondentie bestaat uit vier lange te legrammen. Roosevelt verklaard geenszins af keerig te staan tegenover onder handelingen, welke nu reeds op verzoek vah een of anderen deblteurstaat zouden worden begonnen. Deze onderbande llngen mogen echter slechts een bestudeering der feiten ten doel hebben en in geen geval een bindende politiek vastleggen Verder Is Roosevelt teg^n een behandeling van ontwapenlngs- en schuldenkwesties op de economische wereldconferentie, daar het econo- K misch program dan te sterk In het gedrang zou I geraken. Hü wenscht. dat alle benoemingen en wil door de ontwapening van anderen zichzelf versterken. Het heeft voorstellen gedaan voor beperkingen van de outillage van de zeemacht, welke practlsch neerkomen op een gelükmaking van zün zeemacht aan die, van de Vereenlgde Staten en van Engeland. Ondertusschen beeft het een geheel nieuw en buitengewoon type onderzeeërs uitgevonden, die den geruststellen- naam van „zeewolven" zullen dragen. Met deze kleine, buitengewoon snelle onderzeeërs zal de Japansche vloot qualltatlef een voor sprong krügen op die van alle andere mogend heden. Ter bevestiging van zün oprechte vredelie vendheid zal Japan tenslotte In den Stillen Oceaan In tegenwoordigheid van keizer Hiro- Hito vlootmanoeuvres houden, welke natuurlük bedoeld zün als een veelbeteekenende manifes tatie tegen de Vereenlgde Staten. Zoo brengt Japan niet alleen den Volkenbond, maar ook de ontwapeningsgedachte in gevaar. Japan Is als een bom onder de stoelen van de Raadshee- ren le Genève. Men moet niet aan bommen peuteren, maar ze het huls uitgooien. Met peu teren demonteert men ze niet en vroeg of iaat ontploffen ze toch. En wanneer ze ontploffen, kan men ze beter niet binnenshuis hebben. Dit alles zal menigeen buitengewoon eenvoudig lü- ken. maar voor den Volkenbond vormt het een jmuitputtelüke bron van eindelooze en welbent ook doellooze discussies. De tweede belangrijke kwestie is de alge meene regeling der kwestie van de oorlogs- schuMen. De regeerlng belooft aan deze aan gelegenheid el haar aandacht te schenken. Ztj is van meenlng. dat de huidige verwikkelde politieke toestand in de Vereenlgde Staten een uiterst voorzichtige wüze van onderhandelen noodzakelük zal maken. De richting dezer on- derhandellngen wordt aangegeven door het be sluit, dat de Kamer op 13 December heeft ge nomen. Intusschen is gelukkig tüdens de crisis door den afgetreden minister-president hete contact met Washington gehandhaafd De nieuwe regeerlng erkent, dat te Washing ton ernstige pogingen zün gedaan, om de moei lijkheden op te heffen. De Fransche regeerlng wil iedere mogelijkheid tot toenadering aan grijpen en zal de onderhandelingen voeren met de stellige bedoeling, een algemeene opiosslng voor te bereiden, om een einde te maken aan den chaos, welke de last der Intergouvememen- teele schulden aan het economische herstel veroorzaakt. De vorige regeerlng heeft er in het begin van haar optreden naar gestreefd de Ontwa peningsconferentie op te beuren uit haar on zekerheid en traagheid, waarin zü dreigde ten onder te gaan. De nieuwe regeerlng zal dezen arbeid voort zetten. Een constructief voorstel, dat het nood zakelük verband tusschen onèwspening en vei ligheid in een nauwkeurige formule zal sreer- geven. zal worden Ingediend. De regeerlng zal het verdedigen. Een belangrijk resultaat is be reikt: de terugkeer van een groeten staat ter Ontwapeningsconferentie, een staat welks aan wezigheid noodig is om het te sluiten verdrag, de garanties en de contróle. welke van dit ver drag het gevolg zullen zün, volledig effect te geven. De Fransche regeerlng zal er daarom voor waken, dat men uit de loyale erkenning eener rechtsgelükheld. binnen het kader van gelüke plichten en binnen het kader van een positieve organisatie tot internationale of ten minste Europeesche veiligheid, niet eventueel consequenties trekt, welke tot een bewapening zouden lelden, welke onvereenlgbaar zou zün met het doel der Ontwapeningsconferentie, evenmin als met de vredesverdragen. Tenslotte behandelde Paul Boncour nog tn het kort den Franschen landbouw, terwijl bü voorts de kwestie der werkloosheid besprak. De regeeringsverklaring werd met gematigd applaus van de middenpartijen en de linker zijde begroet, terwül de rechterzüde zich gere serveerd betoonde. Hierna opende de communistische afgevaar digde Doriot de algemeene debatten over de re geeringsverklaring. Nader meldt Reuter dat de belde sterkste Kamerfracties, de Socialisten en de Radicalen besloten hebben het kabinet Boncour hun ver trouwen te geven. PARIJS, 33 Dec. (Reuter). In een gisteren gehouden büeenkomst der Engelsch-Amerlkaan- sche Persvereenlging te Parijs, verklaarde de afgetreden premier Herriot, aieb oprecht te ver heugen over de gebeurtenissen, die verteden week in de Kamer naar aanleiding van de be taling der oorlogsschulden op 15 December aan Amerika hadden plaats gehad en tot den val van kün kabinet gevoerd hadden. Imtners, zoo verklaarde Herriot. deze gebeur- lenlmen hebben er getuigenis van afgelegd, noe ernstig door mü de onschendbaarheid dei verdragen wordt opgevat. Verder betoogde Herriot het volgende: tot een oplossing der dringendste vraagstukken in de wereldpolitiek kan men slechts dan geraken, ndien de drie groote democratische landen. ,’rankrük, Engeland en de Vereenlgde Staten. M overeenstemming komen. De huidige misverstanden tusschen Frankrük en Amerika komen voort uit de aan belde züder bestaande onbekendheid met de ontzettende noeilükheden, waarmede belde te kampen heb ben. Aan het eind van zijn betoog stemde Herriot toe in de formule: „Rechtsgelükheld en veilig heid’. De te Parijs „Chicago Tribune" iernot nog i„_ zünerzüds trouw moest blüven aan de ver tragen. daar het noodzakelük was. dat ook le andere volken, speciaal Dultschland de ver tragen trouw nakwamen. PARIJS. 22 Dec. (V.D.). Naar geschat wordt zal heden bü de stemming over de nieuwe egeeringsverklaring een meerderheid voor de regeerlng zün tusschen de 375 en 410 stemmen iet eigenlüke debat over de verklaring zal vaarschünlük een maand worden uitgesteld. verschünende editie der voegt hieraan toe. dat verklaard heeft, dat Frankrüi: de DRESDEN. 33 Dec. (Per telefoon). Groot op zien baarde hier de arrestatie van de eigenaars der groote slgarettenfabrlek .Hans Bergmann" te Dresden, de gebroeders Carl en Sigmund Bergmann. Het geheele kapitaal der firma is enkele da gen geleden in de handen van de Brltlsh-Amerl- can Tabacco-Company te Hamburg overgegaan. Nader wordt gemeld, dat de gebroeders tegen een borgstelling van 1 mUlioen mark weer uit de hechtenis ontslagen zijn. De arrestatie ge schiedde wegens beweerde vergrepen tegen de deviezen-noodverordenlng. In verband met de overneming van het aandeelenkapltaal door de British American Tabacco-company.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1