r Prikkeldraad P PREMIE-REIS NAAR BERLIJN L Fa. H. W. Holsmuller S T ADS N I*E U W S ONZE Alkmaar, 27 Dec. Agenda I 28 cent - ORANJEMERK 24 cent - RECLAME 18 cent - JAVA ALKMAAR Skater XX l_K M AAR M1E-NT2-9 38 cent - GROENMERK 32 cent - BLAUWMERK DINSDAG 27 DECEMBER OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Hinderwet Een gemis? 1 8—11 Januari Tm wan R.K. Volksbond afd. Alkmaar OUDORP Diefstal De Aanrijdingen Woensdag 28 December De brand te Heiloo Donderdag 29 December BURGERLIJKE STAND PROVINCIAAL NIEUWS DE STREEK De Roman van een krantenjongen rechten met zijn de met 2 ct. per ons verhoogd, ^tot: HEILOO Geslaagd R.K. MIDDENSTANDS. RETRAITE TE BERGEN G h A D* PC gan Wegen» verhooging der Invoer- 22'|2 ct. per K.G. „SABIN A”- theeprijzen BERGEN postduivententoonstelling Spreekkoor-Demonstraties van Hollandsche en Duitsche GRAALMEISJES SAftlNA Jac. naar Station- HET BESTUUR, - t zijn zesjarig Aar DE DIRECTIE. bestuurder Er U De Je Jan voor van «Etasani sein, betast srhcn a*f Erden in Jenaeita leben.” de dat te! Door de R K. Tooneelvereenlglng „De Jonge Club,” regie J. Hogervorst. verzoekt ons mede te deelen. dat van- aan een Juwelier hier ter stede, te proces opgemaakt tegen zekere mej. A. K-, Cornells Maria ud a a 1 Victoria-theater; Ik wil niet weten wie je bent. A. B. T.: Taptoe. Itiek wel Victoria Theater: „Ik wil niet weten wte je bent", aanvang 730 uur. Harmonie: Een streep door de reaping. Alktnaarsch-Btaaeoop-Theater: Taptoe. irragl schot, «por so I rxpor DU p ariër nu» But «ten mnge teem fiuh toen, luanl ptum testn as n 1031 uitrol Ikhai 8ub bear de bt no hst i jnliüi itcbb tan i Mt dsari te eb Beget M tepel bcodt dn I noem sow ionen oa b Of» kbtü meen: unie: beul) tege, dseht ger poot) soera minst m dchtl moed Het 1933 toeste start draag /«X brack write niet snor verd Arte! no I mtdulven-ten toonstelling. Biljartwedstrijd DrosteKoe- uur. Paus Plus XI verklaart In Zijn Jongste en cycliek „Quadragesimo Anno’* .Men kan zon der overdrijving beweren, dat het huidige maatschappelijke en economisch leven van dien aard te, dat het voor een ontzaggelijk aantel menschen de grootste beletselen oplevert om dat ééne te behartigen, dat noodzakelijk te ter hunner eeuwige zedigheid”. Ter zake van diefstal van twee gouden rin gen bij verbaal alhier. We vernemen nog, dat Zondagmiddag de kluis, waarin de H.H. vaten zich bevonden, te onder zocht kunnen worden. Hoewel deze veel van de hitte geleden hadden, kon geconstateerd, dat de substantie der H.H. Hosties nog aanwezig was. Door de eerw. gees telijkheid zijn ze naar de parochiekerk Heiloo overgebracht. Vermelden we ten slotte nog. dat de genees- heer-dlrecteur, dr. O. Bamhoom, 1 brandende paviljoen eerst heeft verlaten, toen hij zich per soonlijk overtuigd had, dat zich geen der pa tiënten daar meer bevond. Gelijk heeft „Holtandla” wel een beetje. Men kan wat de Duitscher noemt ook waar het betreft liefde voor de land- en tuin, bouwers „des Ou ten zuviel” krijgen en daar, mede zijn de belangen van de aldus vertroetelde onderdanen allerminst gediend. Zóóveel is intusschen echter wel zeker (we drukken ons nu maar heel gematigd uit',, dat land- en tuinbouw niet over gebrek aan belang stelling van de zijde der regeermg- en der Ka merleden te klagen hebben! Kan het nog heviger? Kan het nog royaler? En zou het waar zijn, wat hier en daar wel gesuggereerd wordt, dat in de huidige Kamer onder al die verwoede voorstanders van boer en tuinder juist niet de land- en tuinbouw-autorl- telt zit. welke land- en tuinbouw uit den nood zou kunnen helpen en dat dus komen moet da wonder-mensch. die £e tooverformule kent. 9 Gesteld al dat die fnensch eenmaal geboren werd!? UUI. UCb WCTK WU kuiliru UUUV1 MC V«U1 MC ..CMC. IWlKirn.lJC dit beteekent uitschakeling van de aannemers, wier vakbekwaamheid tot over onze grenzen bekend is en er dus geen enkele aanleiding be staat tot de uitvoering door een maatschappij, wellce in het leven te geroepen voor ontginning, bebossching en dergelijke; dat de voormelde afgevaardigden en besturen op al de aangevoerde gronden met klem ver zoeken de bedoelde begrootingsposten in hun huldigen vorm niet te aanvaarden en de uit voering hiervan te gelasten op normale wijze. te. wanneer in de zgn. beschutte bedrijven onder zoo goed mogelijke, economisch te verantwoor den, arbeidsvoorwaarden gewerkt wordt; dat In Uwe gemeente algemeen aangenomen wordt, gezien de reeds plaats gehad hebbende werkverschafflngsobjecten als rioleering, ijsbaan enz., dat ondanks den regeeringstoeslag op de arbeidsloonen, deze werken in werkverschaffing duurder zijn, dan wanneer deze op de vrije markt waren geweest en dus aanbesteed zouden zijn geworden; dat dpze duurdere uitvoering zeer zeker tot belastlngverhooglng zal lelden, waardoor even- tueele vestiging In Uwe gemeente in de toekomst zal worden tegengehouden, waardoor een niet I onbelangrijke bron van Inkomsten dreigt ver loren te gaan dat doordat het werk zal komen onder de lei ding van de Nederlandse he Heidemaatschappij, De zaadoogst van 1932 De zaadhandel heeft dezer dagen de ultbetallngsprijzen den oogst 1932 vastgesteld. In deze prijzen weerspiegelen zich de uit komsten van den oogst en de tijdsomstandig heden, die den afzet van zaden in het buiten land zeerj'belemmeren, terwijl in het binnen land de zaadprijzen worden gedrukt door de geringe opbrengst van de landbouwproducten. Hierdoor komt het, dat de tulnboonen. die dit jaar een besten oogst opleverden, zeer gedrukt zijn. Van sommige soorten Is de prijs In ver gelijking bij 1931 gehalveerd, anderen zijn om streeks 40 pCt. lager. De prijzen van dubbele stamslaboonen. zonder draad, die verleden jaar reeds laag waren, zijn opnieuw gedaald en voor alle andere boonensoorten te de prjjsval zeer aanzienlijk. Zoo brengen de reuzen, een soort dat vroeger vaak zeer dupr was, den spotprijs van 18 ct. per K. G. op. De peulen en doppers hebben een slechten zomer gehad, ze waren erg watervlekkig. Een gevolg is, dat de prijzen niet gedaald, van som mige soorten zelfs iets gestegen zijn. Het zaad van witte kool noteert 58 ct., een spotprijs! Op de lange reeks van lage prijzen vormt een wel kome en groote uitzondering het uienzaad, dat in 1931. Wel Is de oogst van dit artikel klein geweest, maar het prijsverschil Is zoo groot dat het veel vergoedt. nocdeloos die elders te zoeken, zegt La Roche- ...Xsucauld. r. Men lean dan de Zwitsersche bergen Intrek ken. Zijn rust zoeken op het vlakke Hoiiandsche Polderland, langs de boorden van Maas of Waal, in de casino’s van Montreux of op de terrassen van Deauville, nergens zal men deze vinden dan op de koele steenen aan den voet van het Al taar. Voor leder geldt da Vinci’s advies: Eerst als KU heelemaal alleen ziJt. zult gfj heelemaal u zelve zijn Einsarn sein heiszt schon auf Erden lm Jenselts lebe! R. K. Middenstanders gil spaart reeds lang voor een eigen Tehuis, een Rustoord voor standgenooten Welnu het Bt. Canlsius-Retrai- tenhuis te Bergen wil u voor drie dagen een eigen Tehuis aanbieden waar ge naar ziel en lichaam suit gesterkt worden voor komenden ar beid. Drie dagei- geen telephoon geen Beursbe richten! Geen reizigers, orders of wissels, maar zachte manende stem van God. die leert, God alléén eeuwig en onsterfelijk uw ziel Rector C. VIS. Algemeen Adviseur. Zaterdagavond werd om circa zeven uur een bus van den Stadsautobusdienst, bestuurd door den heer J. J-, op den Kennemerstraatweg door een vrachtauto waarvan de onbekend te gebleven aangereden. Beide voertuigen bekwamen schade, procesverbaal opgemaakt. Op den Kennemerstraatweg werd vannacht om half één een stilstaande auto aangereden door een auto, bestuurd door M. B. uit Zwol- lerkarspel. Beide auto's bekwamen schade, schade werd onderling geregeld. Adres aan den Raad Door den Patroons bond voor de Bouwbedrijven in Nederland is, namens de patroons in de Bouwbedrijven te Bergen, het volgende adres aan den Raad ge zonden: dat zij het zeer waardeeren. dat het voorne men bestaat thans over te gaan tot het ver- breeden en omleggen van den Bergerweg, het in profiel brengen van een gedeelte van den Land weg. het asphalteeren van den Groeneweg, den aanleg van een 3 M. breed vrüliggend rijwielpad langs den Heerenweg en het uitvoeren van di verse rioleerlngswerkzaamheden. waarvan de noodzakelijkheid in den laatsten tijd ten zeerste is gebleken; dat dit werk dus in normale omstandigheden evenzeer zou moeten worden uitgevoerd en dus te beschouwen is als normaal werk en niet als- werkverschaffing, dat te „opgezocht” werk dat in normale omstandigheden niet zou zijn uit gevoerd; dat genoemde vertegenwoordigers dan ook zeer ernstig bezwaar hebben tegen het feit, dat aan Uwen Raad wordt voorgesteld bedoelde werk zaamheden In werkverschaffing uit te voeren: dat dit Immers beeekent, dat het werk aan 5.per K.G. noteert tegen f 2. Kamerleden, dus bfj- :t totaal aantel leden *9’ .1 Victoria Theater: ,Jk wil bent". fc Harmonie; Eén streep door de rekening Alkmaarsch-Btescoop-Theater: Taptoe. Graan beurs: j Gulden Vlies: trap, aanvang 8 deling zyt geworden. Met schrik zult gij erva ren, dat de oude vroomheid en godsvrucht zijn losgespoeld in den storm van het laaiende leven. Als men geen rust vindt in zich zelven. is het Bekroningen rijn toegekend aan; Th. v. d. Kamer, Alkmaar H. de Bie, A'dam; J. de Bie, A’dam; J. M. Schippers, Deemster; P. Bakker, Alkmaar; A. C. Tugaller. A'dam; J. F. Jonker, Amsterdam; C. H. Soomen, Alkmaar; P. v. d. Hart, Beverwijk; Th. v. d. Kamer, Alkmaar; Gebr. Buis, Helder; J. F. Heerschop. Haarlem; G. Vosch. Haarlem; G. Post, Koog a. d. Zaan; H Machielse, Alkmaar; N. IJpma, Alkmaar; Ch. Th. Qriffion, Oostzaan; Job. v. d. Kamer. Ber gen; G. Heerschop. Haarlem: J. Redelaer. Zaan dam; H. de Vries. Zaandam; J. M Peters. Hel der; J. Bobeldijk, Zaandam: G. Heerschop. Haarlem; J. v. Braam. Zaandam; J. 8. v. Mier- lo. Hoorn; K. Vas, Zaandam; Ch. Th Orlfflon, Oostzaan; H. J. Caarls, Alkmaar; G. Heerschop, Haarlem; N- Kahn. Amsterdam; G. H. Way boer, Alkmaar; M. v. Garderen. Weesp; H. J. Struys, Alkmaar; P. Hulsbos. Aalsmeer. Schoonste vogel: van C. H. Noome, Alkmaar. Beste vliegvogel van H. de Vries, Zaandam. gillet weten wte J9 ^Hollandla” het orgaan der Nederlanden in Duitschland, dat de zaken in ons pa. lement op een afstand en daardoor misschien wel meer ob jectief beschouwt, schrijft over de behandeling van land- en tulnbouwzaker in de Tweede Ka mer: HET PROGRAM: Zaterdag 7 Januari: Vertrek uit Utrecht te ongeveer 13 uur 's mid dags; consumptie in den trein; aankomst te Berlijn te ongeveer 1030 uur 's avonds; logies in prima hotel In de otunlddellljke om geving van het station Friedrichstrasse. Zondag 8 Januari: Ontbijt in het hotel met koffie of thee, broodjes, boter, twee soorten marmelade en ei; te 8 uur Pontificale H Mis In de Sint Hedwig-kathedraal <ln de nabijheid van htotel), waarbu ook Z Hoogw. Exc. Mgr J.iD. J. Aengenent aanwezig zal zijn, (het ontbijt kan ook na de H, Mis gebruikt worden)in de eerdere ochtenduren wandeHng, onder deskundig geleide, door een der interessantste wijken van Berlijn (Friedrichstrasse, Unter dén Lin den, enz Te half één uur diner In het groote. echt BerliJnsche restaurant ..Franzlskaner'' (direct naast station Friedrichstrasse te half 3 groote autotocht door oud en nieuw Berlijn in de veel geroemde auto-cars van ..Elite deze tocht duurt twee-en-een-halt uurl Te half 7 souper (warme maaltijd) alweer in „Franzlskaner”; na afloop van het souper In luxe auto-cars naar het enorme Berlün- sche ..Sportpaleis” Cn schitterende tocht door het feériek-verllcht Berlijn!) Te 8 uur bijwoning van het Graalspel in het „Sportpaleis” waarna Mgr. Aengenent een korte redevoering uitspreekt. Na afloop in onze auto-cars van het „Sportpaleis” Charlottenburg, vanwaar te ongeveer 11 uur de terugreis wordt aanvaard. Maandag 9 Januari: Te ongeveer 8 uur In den ochtend terug in Utrecht. Heel deze reis en heel dit program Meden wfj onzen abonné’s aan voor den ongelooflijken prijs van 38.— (slechte verhoogd met een bedrag van f 2.50 voor administratiekosten). Als men weet, dat de treinreis UtrechtBerlijn derde klas been en terut alléén al ongeveer 36.— kost, dan is ieder woord over de goedkoopte van leze reis „misplaatst”. Op verzoek stellen wij ook de gelegenheid open In plaats van me klasse He klasse trein te reizen; de kosten worden daaidoor voor heel de reis (heen en terug) met 12.— verhtxjgd. Dank zij welwillende medewerking der Nederlandsche en Duit- sche Spoorwegen kunnen wjj tevens tot een beperkt aantal spoor- (kaartjes 'enkele reis (héén) IHe en He klasse af geven, zoodat er oCk gelegenheid bestaat, de reis-héén en het heele program te Berlijn mede te maken en later op eigen gelegenheid per gewonen trein naar Nederland terug te keeren; enkele reis heen IHe klas, met Inbegrip van volledig program, kost 29.hetzelfde. He klau: 26 (natuurlijk in beide gevallen verhoogd met 230 voor administratie). Hebben wij aanvankelijk den inschrijftermijn op 20 December moeten sluiten, tot ons genoegen kunnen wjj mededeelen, dat wg dank zij alweer de bijzondere welwillendheid der Spoorwegen onzen inschrijftermijn hebben kunnen verlangen tot 3 Januari ate.; op dien dag moeten dan ook echter uiterljjk de relssommen in ons bezit zijn. Het blijft echter geraden, zich ten spoedigste een plaats te ver- sekeien, daar de vervoer-capacltelt weldra bereikt zal zjjn. Prospectus en Invulformuller aan te vragen aan de Administratie van dit blad. „En niet minder dan X3 1 na een vierde deel varijpgl heeft aan deze discussie deelgenomen en alle 23 leden hebben voor de belangen van de boeren gepleit. Daaronder waren 5 Roomsch Kath S.D AP. 2 Ant -Rev., 4 Chr. Hist.. 2 VrUheids- bonders. 2 Vrjjz. Dem. en 4 van de kleina groepjes. En dan to bedenken, dat er nog boe ren zijn, die een hetze tegen de huidige Ka merleden opcetten en nieuwe Kamerleden eischen. die alleen en uitsluitend de belangen van de boeren zullen behartigen. Als er nu toch ooit van een onbillijke gesproken zou mogen worden dan was 1 hier. Stel nu voor, dat we nog meer sprekers over den landbouw kregen Nu was het al hope loos oen naar ai die redevoeringen te luisteren, maar dan werd het heelemaal onhoudbaar. We gelooven dat. wanneer de boeren mochten kla gen. het zou zijn, omdat er tevéél over hun belangen gesproken werd. We zijn innig ovar- tulgd. dat wanneer hier de taak eens wat econo mischer werd verdeeld en niet telkens de spre kers hetzelfde zouden betoogen. er veel meer aandacht zou zijn. Nu verdrinkt het parlement de aandacht voor de landbouwproblemen in den stroom der redevoeringen.” De Paus zelf erkent het dus. het sociale pro bleem vervreemdt de arbeiders van God. Zoo is het dus ook begrijpelijk dat juist de arbei ders. in tegenstelling met alle vorige eeuwen, in dit tijdperk der geschiedenis zoo massaal zich afkeeren van de Kerk en alle godsdienstig leven. We staan dus voor een ongekend verschijn sel in de geschiedenis der Kerk en het ligt bulten het bestek van dit stukje hierop een vol ledig en gedocumenteerd antwoord te- geven. Wi) laten dit dan ook over aan Pater Bakker, die. daartoe uitgenoodigd. half Januari de re traite zal leiden voor onze werklooze leden in de kapel van bet Gezellenhuta, Verdronken Oord. Verdere berichten zullen In dit blad worden vermeld. Zoo’p jaarlijksebe runtkuur en geestelijke erholung zal hU voor geen geld ter wereld wil len missen, het geeft hem nieuw, frissche kracht en energie voor komenden arbeid. Maar daar hebben wij onze JaarlUksche va- cantie voor, zult ge zeggen! Vacantie beteekent gewoonlljk een poosje uit breken uit den ban van onze dagelijks terug- keerende bezigheden, uit de sleur van den grau wen dag. Maar meestal zoeken we er andere bezigheden en beslommeringen voor in de plaats. Vacantle-nemen beteekent In den meest kor ten t(jd zooveel mogelijk van de wereld zien; vacantie, dat is jachten en reppen, met koffers sjouwen, een plaatsje veroveren In overbezette treinen of touringcars, dat is laat naar bed en vroeg op om maar zooveel mogelijk te kunnen proflteeren van den vrijen tijd, dat Is nog eens aoo moe terugkomen als men uitging! Denemarken bouwt zijn hospitalen voor den Baar rust en stilte sinachtenden mensch. Onze Wijze Moeder, de Heilige Kerk bouwt Retraitehuizen voor den rusteloos-jachtenden mensch, en noodt ons allen uit: Komt binnen en rust wat! En bU ftet verklinken en wegster ven van het koortsige tempo van dit drukke jachtende leven zal er weer wat vrede en rust neerdalen In uw verscheurde ziel, die bij al het lawaai en gedrulsch van dit drukke leven nau welijks meer de stille stem ven Gods genade leert verstaan. Komt binnen en rust wat en gij zult weer eenige oogenblikken u zelf ontdekken, gij. die bij al dat rumoer voor u zelf een vreem- Heden is op de gemeente-secretarie ter In zage gelegd een verzoek met bijlagen van E. C Bilars. alhier, om vergunning tot het uitbrel- den van een soda fabriek, door bijplaatsing van 2 electro-motoren, resp. 5 en 10 P K. voor het in werking stellen van diverse machines en het verplaatsen van een stoomketel en een electro meter van 10 P.K met contrifuug, in het per ceel Voormeer no. 12. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen «orden ingediend ten Stadhutee dezer ge meente. mondeling op Dinsdag 10 Januari aa., voormlddags te elf uur. en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór ge- melden dag kunnen de verzoeker en hij. die bezwaren heeft ingébracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar. 37 December 1932. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar; WENDELAAR, burgemeester. A KOELMA. secretaris. In- en Verkoopbureau van groenten, terwijl een verhooging van het vellingspercentage voor dat doel op de as. jaarvergadering zal worden behandeld, om de tuinbouwvereenigirfken te Eg- mond-Binnen en Den Hoef alsnog de gelegen heid te geven deze zaak met hun leden te be spreken Algemeen Was men van oordeel dat het fonds, zoo mogelijk, veilmgsgewijze of geweste- Hjk zou worden beheerd, gezien de verschillende belangen en productie in bepaalde deelen der provincie. Het vellingspercentage onderging overigens geen verandering en werd voor 1933 wederom vastgesteld als in dit jaar. Na een toelichting door den secretaris kreeg het bestuur zonder hoofdelijke stemming machtiging tot het aan gaan van een tijdelijke kasgeldleening groot f 100 af te lossen voor of'en op 1 Augustus 1933. Door den heer Jan Sengers werd ten slotte nog een kort doch krachtig pleidooi gehouden om door eendrachtige samenwerking de veiling steeds tot grooter bloei te brengen. Na de rondvraag, waarin besprekingen van hulshoudelüken aard plaats hadden, volgt slui ting door den voorzitter met een woord van dank aan allen voor hunne aanwezigheid. Voor het op Zaterdag 24 December gehou den examen van de Nederl. Vereenigmg van Leeraren in Stenografie „Groote” en Machi- neschrijven. staagden: de heeren L. H. Bult- huljs te Alkmaar machineschrljven met een snelheid van 160 aanstagen per minuut; P. Haytema te Alkmaar machineschrljven met een snelheid van 153 aanslagen per minuut: mej. J. C. J. Ackermann, Alkmaar, machineschrljven met een snelheid van 153 aanslagen per minuut. Voor Stenografie: mej. R. Velthuijs en J. C. _J. Ackermann, kantoorstenografie Nederl., 130 thans ook hier weer houden aan den regel om lettergrepen per minuut. De algemeene verwachting, dat de eerste op voering van dit vlerbedrljvig stuk door G. Meéu- wisse, een succes zou blijken te zijn, is volko men bewaarheid geworden. De leden van „Da Jonge Club” hebben hun goeden naam hoog ge houden, door een zeer aanneembare vertolking te geven van dit spel, dat aan hen eischen stel de, waaraan slechts met inspanning van aller krachten kon worden voldaan. Dat dezen avond als gestaagd mag worden gekenmerkt, kan ook zoowel voor den regisseur als voor de spelers een compliment voor hun succesvol pogen zijn. Het Is den schrijver gelukt op scherpe, maar toch niet al te pijnlijke wijze een fel licht te doen vallen op de vanverhoudingen in onze huidige maatschappijop het niet begrijpen van hen. die prat gaan op hun beschaving, van een eerlijken, rondborstlgen kranten-lcurder vol levenslust en levensvreugde, wiens uiterliJk en houding in hun oogen hem een „schoffie” in den waren zin van het woord doet zijn. Hoe sarcastisch bijv, wordt In het derde bedrijf ge spot met beschavingsvormen en conventie en hoe vlijmscherp was de aanklacht van den ge- cultiveerden krantenjongen van al dat klater goud, die uiterlijkheden, terwijl van het in nerlijke hem alles werd onthouden. Met het oog op de uitvoering van heden avond kunnen we niet meer van den Inhoud verklappen. Hoewel de regie een enkele maal de geboden gelegenheid om *n kostelijk tooneeltje daar te stellen, liet voorbijgaan doet dit toch weinig af breuk aan den totaal-indruk, dl. een geslaag de uitvoering. Wat de spelers self eangaat. zullen we ons Dolf Tpey klaagt in de laatste aflevering van het Schild oneen tijd aan wegens s*n gebrek aan stilte en bezinning: 4 De huidige tijd, is de tijd van het toegespitste lawaai! Er is een fatalistische onverschilligheid over bet menschdom neergedkald. De dancings slingeren de syncopen van hun bands de straat op«.In de fabrieken daveren de machines hun stampend - jagend rhytnme, de demagoog, die t luidste Bralt. God en gods dienst verguizend, heeft tie massa. Het geluld der auto-claxons wordt al schriller.... alles en allen dragen er 7 hunne toe bd om hun ergsten vijand, de stilte uit te bannen. De relsbureaux die hun kudden naar de gletschers. de bergen en naar „den buiten” leidden hadden in den af- geloopen zomer den grootaten toeloop, omdat de geestelijk afgetobde reizigers voelden, dat slechts daar In de groote stilte baat kon worden gevon den. Geen wonder, dat ode onze middenitanders behoefte hebben aan rust en stilte om eenige oogenbltkken bevrijd te zijn uit het Jachtende zakenleven in rustige afzondering en zaligende ctilte. niet gehinderd door de razende en tie rende geluiden van het moderne zakenleven, het gillende lawaai van ctaxonneerende auto's en het treiterend gerinkel van telephoon en radio I Ook onze middenstanders hebben behoefte om eens eenige oogenbllkken weg te vluchten uit de drukke metropool van het jagende leven en aan de bedrijvige Beurs van het werkzame, overbezette leven eenigen tijd stilte te procta- meeren. De Deenache schrijver George Duhamel pleit fat zijn nieuwste boek voor de stichting van een nationaal Park van de Stilte, waar de men- schen eenige oogenbllkken die tang begeerde stilte en rust kunnen genieten. In Denemarken bouwt men monumentale ziekenhuizen en hospitalen voor zulke rust- en stilte-zoekers. Q Elke Deen van eenige standing oordeelt het gewenscht, om leder jaar eenige dagen, ook al voelt hij zich niet ziek, in zulk een hospitaal te gaan uitrusten om weer eens op verhaal te ko men van zijn alledaagse!) druk bezet en bezig leven., Zoo'p jaarlijksebe de normale markt van het bouwbedrijf wordt onttrokken. terwijl de nood en werkloosheid, zoowel onder werkgevers als werknemers, ont stellend is dat de voorgestelde uitvoering in werkver schaffing zou beteekenen, dat het werk den bouwvakarbeiders zou worden onthouden, waar door kunstmatig werkloosheid onder deze cate gorie zou worden gekweekt, zU het, dat een gedeelte hiervan beneden de .gebruikelijke ar beidsvoorwaarden te werk gesteld zou worden, hetgeen te meer pijnlijk voor deze groep zou zjjn, omdat ongeveer twee maanden geleden, mede in de hoop op meer werk, loonsverlaging is aanvaard, alhoewel de Collectieve Arbeidsover eenkomst voor de Bouwbedrijven nog niet was geëindigd; dat het bouwbedrijf om de crisis In andere be drijven op te vangen boven de e gen ..normale” crisis een offer moet brengen, aar gezien b.v. de landarbeiders in den landbouw tewerk gesteld Getrouwd:: Johannes Andreas Josephus Wolf en Theresia Maria Kosters. Overleden: Siebol Postma, 36 Jaar: leven loos aangegeven kind van Cornells Pronk en Margarehta Appelman; Maria Hermina Eeken, 5 Jaar; Pietertje Oost. geh. met Kooy, 71 Jaar; Aldert Stokkink. 71 jaar. De brand te Heiloo, waarover wij elders in dit blad een uitvoerig verslag publiceeren, heeft nog e^ns de aandacht gevestigd op het groote belang, dat de omtrekgemeenten hebben bij de Alkmaarsche brandweer. Geen 10 minuten nadat het brandalarm hier was ontvangen, snelde het uiterst mobile ma teriaal reeds naar de plaats des onheils Men bedenke, dat de alarmeering moest geschieden onder zeer ongunstige omstandigheden: het was Kerstnacht en vele leden van het brandweer corps bevonden zich nog In de Nachtmis. Op het terrein van den brand spraken wij met den Eerw. Broeder-econoom. Deze was vol lof over de Alkmaarders en verklaarde ronduit, dat zonder de overeenkomst met Alkmaar de ramp niét te overzien zou zijn geweest. Immers, welke dorpsbrandweer zou In staat zijn geweest de geweldige vuurzee te beteugelen? Dank zj) het doortastend optreden van de Alkmaarsche manschappen en dank zij ook het uitstekende materiaal, waarover deze beschikten, was men in staat den omvang van do, ramp te beperken. Ook de gemeente-secretaris van Heiloo sprak zijn groote voldoening uit over de overeenkomst met Alkmaar. Deze gebeurtenis moge een vingerwijzing zjjn voor de andere gemeenten in den omtrek van Alkmaar, welke zich nog niet verzekerd heb ben van de Alkmaarsche hulp. Voor gewone brandjes moge de dorpsbrand- weer voldoende zijn, voor brand bij groote ge bouwen, gestichten, kerken, scholen of fabrie ken, is het volstrekt noodig, dat een beter ge outilleerde brandweer hulp verleent. En waar dit zonder veel kosten door de ge heel gemechaniseerde brandweer van Alkmaar kan geschieden, zou het onverantwoordelijk zijn, daarvan geen gebruik te maken. BU een vertrek Dezer dagen heeft de heer Jan Kunst deze gemeente verlaten, om zich elders te vestigen. In de laatstgehouden gemeenteraad»verga dering werd hem door burgemeester Bos dank gebracht voor hetgeen hij in het belang van de gemeente heeft gedaan. Wjj willen ons daarbij aansluiten, want van nabij weten wij, dat Jan Kunst, die In tal van functies de Oudorpsche gemeenschap diende, zjjn dorp zijn goed hart toedroeg en steeds het algemeen belang van de bewoners voor oogen had. Gedurende zijn zesjarig raadlidmaatschap heeft hij weliswaar weinig medewerking on dervonden, doch hij was een raadslid met heldere denkbeelden en praktische inzichten, die steeds het algemeen belang en nooit zijn eigen persoon wilde dienen. Als bestuurslid van de Kiesvereeniging heeft hl) steeds naar beste krachten de eenheid ge tracht te bewaren, al mocht hij ook daar niet het gewenschte resultaat bereiken. Voorts was de heer Kunst bestuurslid van den RÏ. K Volksbond en van den bestuursraad van de St. Josephsgezellen_ Ook was hu secretaris van den Kring Alkmaar van de Ver- eeniging van R. K. Gemeenteraadsleden Steeds heeft Jan Kunst zich als een man van de organisatie doen kennen en steeds heeft hu er zijn tijd en krachten voor gegeven. We mogen er tenslotte aan herinneren, dat Jan Kunst zes jaar lang medewerker was aan ons blad, in we.Ike hoedadigheid wjj steeds prettig met hem hebben mogen samenwerken. Door zjjn vertrek heeft Jan Kunst in Oudorp een leegte achtergelaten, die moeilijk te vul len is. BU gelegenheid van de grootsche in het Sportpaleis te Berlijn op 8 Januari an. Voor al onze abonné’f stellen wij de gelegenheid open, van 7 tot 9 Januari as. een buitengewoon goedkoop week-end-reisje naar Berlijn te maken, welk reisje te beschouwen is als een premie. De reis begint en eindig t te Utrecht en geschiedt per extra-treln. Veilingsvereenlging „S. Wtllibrordns” Vrij dagavond hield genoemde vereenlglng een le denvergadering in het lokaal van den heer J. Morsch. De opkoms was bevredigend. Door den voorzitter, den heer J. Admiraal werd de verga dering geopend met een woord van hartelijk welkom, in 't bijzonder aan de vertegenwoordi gers der tulnbouwvereenigingen te Egmond- Binnen en Egmond a. d. Hoef. Vervolgens werden door den voorzitter en be taalmeester eenige mededeellngen gedaan, o. a. over de tulnbouwsteunwet, het nadeel van het buiten de veiling om verkooper* der producten de lanaaroeioers in aen lanauouw lcwcii vooral ook in verband met de credietverleenlng zoudtai kunnen worden, door bijv, de machines aan tuinders van gemeentewege, alsmede dat de uit Ce schakelen; j omzet der veiling in 1933 is geweest 111.000 dat de geheele middenstand zeer zeker gebaat 1 Besloten werd vervolgen» tot aansluiting bjj bet geen personen te bespreken en zullen we hoe gaarne we enkelen maar speciaal naar voren hadden willen schuiven votataw met te con- stateerendat allen een in meerdere de an dere in wat mindere mate getracht hebben zich te geven, om den toeschouwers een aumge- namen avond te bereiden. Dat dit gelukt Is, be wees het vele en langdurige applaus, dat hun na ieder bedrijf ten deel viel. De tooneetaankleeding werd correct verzorgd door den heer Th. Groothuizen, terwijl de heer Groothuizen voor grime en costumes had zorg gedragen. Voor een ordelijk verloop van den avond spectaal van den eersten avond, als de jongere generatie sterk vertegenwoordigd Is zal In den vervolge een nog strenger toezicht noo dig zijn. Vermeld zij tenslotte dat voor de muzikale afwisseling op uitstekende wijze werd zorg ge dragen door mej. Tr. en W. Wagenaar en den heer W. Schreurs; een wel wat ondankbare taak. Men avond aan de zaal nog kaarten verkrijgbaar zijn, terwijl precies op tijd wordt begonnen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 2