felle brand te heiloo HING '3 van Laffe overval Auto te water j Zóó eindigde hun Kerstfeest Verduistering een ton -- JU 'T ST. WILLIBRORDUS- GESTICHT De nood in het Visscherijbedrijf Tegen afsluitboom gereden Tragisch ongeval PEPERMUNT DINSDAG 27 DECEMBER DE BRAND TE HEILOO 2 ▼an Leidsch Weeshuis zyn bezit kwyt Kort daarop bezweken IN EEN VLAAG VAN DÉLIRiUM DOOR AUTO AANGEREDEN Met f 500, er vandoor INBRAAK VERHINDERD MOORD TE LUTTERADE De oorzaak Bestuurder verdronken Graaf van Lynden Sandenburg Haagsch accountant aangehouden Geen persoonlijke ongelukken Vice-President van den Raad, van State Zestienjarige jongeman te 'Den Haag doodgereden Het St. Joseph-paviljoen geheel vernield. Groote materieele schade Verloofd paar door roekeloozen chauffeur overreden Met de heerlijke, opwekkende eigenschappen van het edele natuurproduct en onder contróle van het laboratorium: Dr. van Hamel Roos Hormens. Adam. ARBEIDSCONTRACT OPGEZEGD OP RIJDENDE TRAM GESPRONGEN u meer Brand in een landbouwschuur Door den mist misleid Twee jeugdige motorrijders te Soestdyk gedood Het meisje gedood Goede vangst door dé politie Zielig Kerstfeest In den mist van een 2% meter hoogen walmuur gereden Aan de gevolgen bezweken Indringers doen een inval in het huis van een zeventigjarige Onder den wagen geraakt en gedood Zijn broer stuurde Steekpartij te Rotterdam Boerderij afgebrand De dader meldt zich zelf aan Een kijkje in de geheel uitgebranfle slaapzaal van het St. Joseph-pdviljoen van het psychopatengesticht te Heiloo De schade Open brief aan den minister l 1 op ongeveer de de kon van Sandenburg was Lynden like END. - e Huize» e N, X f gen naif ningsrcdc Men deelt ons mede, dat thans ook de Chr. Patroonsorganisatie in het Bloembollenbedryf het collectief arbeidscontract met Ingang van 1 Maart heeft opgezegd. Op den avond van den eersten Kerstdag ia door onbekende oorzaak brand uitgebroken In den grooten landbouwschuur van den landbou wer P. Troost te Ooltgensplaat. Het vee kon worden gered. De schuur brandde geheel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. i der» va aan de? open bi tegen d, handelli deellng spreken ver- HBr dan ^de cijfers C? die n, zsl M»" - gereed lag om met een boot achterom by de firma Oebr. 8. te varen, teneinde daar de brand kast mee te voeren, als die niet ter plaatse ge leegd kon worden. Met het oog op de uitbeta ling van de zaadtelers op Zaterdag voor Kerst mis wist de handlanger dat er veel geld In kas moest zjjn. Alle vier personen, de drie in den auto en de man in Enkhulzen, werden ge arresteerd. Nadat drie er van een volledige be kentenis hadden afgelegd zijn zij op vrije voe ten gesteld. De vierde de hoofddader, die tevens van andere delicten verdacht wordt ontkent. Hij is in arrest gesteld. De drie personen in den auto waren afkomstig uit Broek op Langend ijk; het zij de gebroeders C. en M. den H. en Abr. V. De mededader uit Enkhulzen is P. M. De 54-jarige beer A. Rovers is te Katwijk aan Zee bij het springen op een in beweging zijnde tram gevallen en onder den wagen ge raakt. In ernstlgen toestand is hij naar het Academisch Ziekenhuis te Lelden vervoerd, waar hij aan de bekomen wonden is bezweken. Commandeur schen Leeuw ontving het Oranje. Over de oorzaak van den brand was net sekarheid te zeggen. Vast staat dat deze te kapel is aangekomen, *s Nachts van 12 tot uur was hier de Nachtmis gehouden, waar bij een 150 menschen tegenwoordig waren. Te I uur was de broeder koster nog in de ka pel geweest en nergens was toen vuur of licht ontdekt. Begrijpelijk is het, dat t vuur In dese houten noodkapel gretig voedsel vond. Bijzonder treffend is de omstandigheid dat juist 3 jaar geleden, op 25 December 1229 in öeae kapel voor het eerst de H Mis was op gedragen. Alles was in feesdos ter gelegen- Md van het Kerstfeest en van bet zilveren Maandagavond omstreeks kwart vóór twaalf reed in zeer snelle vaart een luxe-auto van de richting van het Surinamepleln in de richting van het Mercatorplein te Amsterdam. By de kruising HoofdwegPostjesweg zagen voorbij gangers, dat de wagen plotseling begon te slin geren en hierbij over een vluchtheuvel reed. Op dit kruispunt liepen een dame en een heer, die niet meer voor den plotseling naderenden auto konden uitwijken en gegrepen werden. Belden werden tegen den grond geslingerd en door den auto overreden. De auto reed nog even door en kwam by het tegenover liggend trottoir tot staan. De chauffeur verklaarde aan een voorbyganger dat een band was gespron gen; toen hy evenwel bemerkte, dat hy twee slachtoffers gemaakt had, sloeg hy op de vlucht en was spoedig verdwenen. De dame was in- tusschen In zwaar gewonden toestand, men vreest zelfs, dat zy spoedig zal overiyden een café binnengedragen. De heer, haar ver loofde, bleek minder ernstig gewond te zijn. Belden zyn door den O. O. en O. D. naar het Wllhelmina-gasthute overgebracht. De auto is in beslag genomen. De naam van den chauffeur is bekend. Er zijn tal van ge tuigen, die verklaren, dat de man met buiten gewone snelheid heeft gereden. Zaterdagnacht deed de rijksveldwacht onder Hoorn een belangryke vangst door een vracht auto met drie Inbrekers aan te houden, waar van de bestuurder niet in het bezit was van de noodige papieren, terwyi het nummer ver- valscht bleek; van het nummer 6 was een 8 gemaakt. In de auto werd aangetroffen een groote hoeveelheid inbrekersmaterlaal. vateche knevels enz. Uit het verhoor is gebleken, dat zy op weg waren naar Enkhulzen, waar een handlanger in de Orde van den Nederland en in de Oranje-Nassau-Orde. Grootkruis in de Huisorde van terwijl hem ook verschillende hooge bulteniandsche onderscheidingen ten deel zyn gevallen. De ter aardebestelllng van het stoffelijk over schot zal plaats hebben op aanstaanden Don derdag des namiddags te 1 uur op de begraaf plaats te Neer Langbroek. By het opdraaien der heipalen aan de St. Servatlus-brug te Maastricht, kreeg de 27-jarige 8. uit *t Wlttevrouweveld een der palen op het hoofd. De getroffene was op slag dood. Het slachtoffer was vier weken geleden gehuwd. Voor de jonge weduwe een zielig Kerstfeest. „wy willen dit schryven niet beëindigen, zon der met ernst en klem by U te hebben aan gedrongen een ander standpunt tegenover ons bedrijf in te nemen, dan tot heden Is geschied. Het bedrijf Kif is het waard; de duizenden die er hun brood in hebben verdiend en ge deeltelijk er nog in verdienen, hebben het noodig. De instandhouding van het bedryf is even goed een landsbelang, als de Instandhouding van zooveel andere bedryven." De echtgenoot van den heer Moes, aan Noordervaart te Smllde, die Vrydag door een auto werd aangereden, Is Zondagavond, zonder tot bewustzyn te zyn gekomen, aan de gevol gen overleden. Op den eersten Kerstdag heeft zich onder de gemeente Lutterade een ernstig drama afge speeld. Toen de nachtwaker 8. thu s kwam, vond hy daar K„ 42 jaar oud. De waker trok zyn re volver en trof K. met een schot In de hart streek. K. was terstond dood. 8. heeft zich daarop zelf by de politie aan gemeld. In den Kerstnacht heeft te Soestdjjk een ern stig motorongeval plaats gehad, waarbij twee personen het leven hebbea verlpren. De gebroeders UefUnk uit Lensden-by Amers foort, die per motorrijwiel een bezoek hadden gebracht aan een familielid te Hilversum, zijn vermoedeiyk tengevolge van den plaatseiyken mist omstreeks half twaalf, toen zy op weg naar huls waren, tegen den geslpten afsluitboom van den spoorwegovergang nabtj het station Soest dyk gebotst. Het motorrywlel snelde daarby onder den afsluitboom door, terwijl de 26-jarige motor- ryder en de 24-jarige duorUder met de hoofden tegen den opgellchten afsluitboom vlogen. Het vernielde motorrijwiel en de beid» slachtoffers bleven op den spoorweg liggen. Spoedig was geneeskundige hulp van drie artsen uit de omgeving aanwezig. Uit het onder zoek bleek echter, dat de motorryder op slag was gedood. Zyn 24-jarige broer werd bewusteloos opge nomen en naar het ziekenhuis „De Lichtenberg** te Amersfoort overgebracht. Zondagochtend te zes uur is ook hy aan de gevolgen van het ongeval overleden. De trein naar Baam had 20 minuten vertra ging. Op Eersten Kerstdag des voormiddags tien uur heeft op de Laan van Meerdervoort onder Loosduinen een ernstig auto-ongeluk met doo- deiyken afloop plaats gehad. Ter plaatse reed de achttien jarige B. uit de Koekstraat in gezelschap van zijn zestien jari gen broer in een Chrysler-auto. Op tot nu toe onverklaarbare wijze is de bestuurder in volle vaart tegen een aan de langs den weg staande gereedschapswagen van de gemeente opgebotst. De bestuurder, die later niet in het bezit van een rybewys bleek te zijn, bekwam geen noe- menswaardlg letsel, doch de zestienjarige Th. B. werd met een gecompllceerden beenfractuur op genomen en naar het R. K. Ziekenhuis in het Westeinde vervoerd, alwaar hy spoedig aan de gevolgen Is overleden. De auto werd zwaar beschadigd. De brigade der Kon. Marechaussée te Loos duinen, stelt een onderzoek naar de schuld vraag in. dat die vreemde Invoer niet op (U is gebleven, maar dat, waar toet minstens 4J pet. achteruit Op hen avond van den eersten Kerstdag is in een pension aan de Oostmolenstraat te Rotterdam de 30-jarige G. P„ met een mes in den bulk gestoken door de 28-jarlgen J. G. T., even nadat zy samen in het pension waren teruggekeerd. Belde, mannen verkeerden on der den Invloed tan sterken drank. Een elgen- iyke ruzie heeft niet plaats gehad. T. handelde vermoedeiyk in een toestand van delirium. Het slachtoffer is In zeer ernstlgen toestand naar een ziekenhuis overgebracht. De dader Is door de politie aangehouden. Te Rucphen ontstond door onbekende oor zaak brand in de boerderij van den landbouwer P. L. Huis en schuur gingen in de vlammen op; drie varkens en een vaars kwamen door het vuur om. Een en ander was verzekerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn twee onbekende mannen binnengedrongen op de' tweede étage van een perceel aan de 8t. Ma- riastraat te Rotterdam, waar de zeventig-jarige mejuffrouw P. M. W. alleen woont. Deze juf frouw staat in de buurt bekend als iemand 'die nogal wat geld In huls heeft en dit In bed be waart. De indringers hebben de vrouw een prop in den mond gestopt waardoor zy het bewustzijn verloor. Tegen den ochtend is zy weer tot bewustzyn gekomen en heeft de prop uit haar mond ver- wyderd. zy ontdekte toen, dat'twee zakken met geld uit haar bed verdwenen waren. Deze bevat ten 22 gouden tientjes, een briefje van 100 gul den, vier bankbiljetten van 25 gulden, f 50. aan los geld en vreemde gouden munten, een spaarbankboekje en een pensloenbrief. De vrouw waarschuwde de buren, die hierop de politie van de zaak In kennis hebben gesteld. Tot op heden zyn de daders nog biet opge spoord. Op last van den Officier van Justitie bij de Rechtbank te Den Haag heeft de Haagsche politie Zondagochtend gearresteerd den accoun tant E. V. Szn., oud-lld van den Haagsehen Gemeenteraad en exploitant o. a. van het Apqllo-Theater in de Spuistraat. De heer V. wordt nJ. verdacht zich te heb ben schuldig gemaakt aan verduistering van effecten en kasgelden tot een totale waarde van ongeveer 100.000, ten nadeele van de Stichting „Het Nederlandsch-Israëlietisch Wees- en Doorgangshuis" te Leiden, van welke stichting hy rpgent-pennlngmeester Is, en welke waarden door hem in die functie werden be heerd. Hy zou deze gelden nJ. hebben aangewend In zyn particuliere zaken, waarvan de finan ciën in de laatste jaren in de war waren ge raakt. De verduistering moet dan ook reeds in de laatste jaren gepleegd zyn. De effecten van het Ned. Israël. Wees- en Doorgangshuis bestonden nagenoeg alle uit so- liede fondsen, zooals Staatsleenlngen e. d„ waar van de koers ongeveer de normale waarde naby- kwam. De reëele waarde van deze stukken wordt dan ook Op ƒ90 000 geschat, het overige bedrag bestond uit kasgelden e. d. De heer V. Is thans aan het hoofdbureau van politie te Den Haag In verzekerde bewaring gesteld. professlefeest van een der Broeders, dat den 2den Kerstdag zou gevierd worden. ïn den Kerstnacht heeft naby de Bontebnr? Stobbengat, onder Heerenveen, een droef *gtvai plaats gehad. De 27-jarige M. Nappert, die bij zijn broer “'Nieuwebrug woonde, had per auto zyn moe- naar Stavoren gebracht, die by een anderen *°n te Den Helder de Kerstdagen ging door- ®tl*gen. Op de terugreis had hy zijn verloofde Leeuwarden gehaald en was met haar naar kaar ouders, den veehouder H. van der Meulen, tegaan om by hen den avond door te brengen. Té kwart over twaalf begaf de heer N. zich “ter huis. By de Bontebrug is hij waarschijn lijk door den mist misleid en Is hij met zijn *nto van den 2^ Meter hoogen walmuur in water gestort. De auto kwam op den kop terecht en toen et voertuig gevonden werd, jjjken achterwielen alleen nog boven water De zoon van den veehouder Klaver, die op ®*eveer 800 M. achter den auto reed, bemerkt? y nn het ongeval, voordat hjj ter Jy®- Hy trachtte hulp te bieden, doch was “*rtoe alleen niet In staat. Met een praam en ladder slaagde daarop de heer Tj. van der ■eulen in het slachtoffer te vinden. De heer N. nog achter het stuur. Een uur lang heeft nadat hij op het droge was gebracht, ge- y* de levensgeesten weer op te wekken, doch {^“Wufs. De dood was reeds ingetreden. Het naar de woning van de ouders over- y^zeht De auto Is Zondagmorgen met een “•••nwageii opgehaald. is gegaan, de vreemde Invoeren zyn verdubbeld en in sommige gevallen veel meer dan ver dubbeld." Aan de hand van de cyfers wordt in den brief geconstateerd, dat in de gegeven beschou wingen in geen enkel opzicht overdryving schuilt, dat de invoer van vreemde visch wel de spuigaten uitloopt en Inderdaad zoo extra ordinair is als dezerzyds geschetst, waarmede wy meenen tevens bewezen te hebben, dat de IJmuldensche cyfers juist zyn en dat wanneer er sprake is van werken met cyfers, dat verwijt niet tot ons mag worden gericht. Door het bedryf is ook nimmer speciaal ge vraagd de erfpachtscanon, door Waterstaat op de haven geheven, af te schaffen of te ver minderen. Wat door het bedryf is gevraagd, is rechts herstel, aangezien in stryd met de wet van 1899, verkapte havengelden werden geheven, door middel van te hooge retributies, erfpachts canon en dergeiyke. Dat is geen verzoek om gëld of steun, dat is alleen een verzoek om niet langer belastingen t« moeten opbrengen, die ten onrechte worden geheven. Ons Bestuur Is van oordeel, dat U tot dus verre in gebreke zyt gebleven aan te toonen, dat in het bedryf zooveel te verbeteren en te saneeren zou zyn en derhalve begrypen wij Uwe edelmoedigheid niet, dat U aan ons bedrijf de eere wilt laten de eerste te zyn. Om het vergif van overheidssteun, zooals U het gelieft te noemen, hebben wy niet gevraagd; wy vragen alleen dien steun en die medewer king van de Regeerlng, waarop wy in alle bil- lykheid, evenals ieder ander bedryf, aanspraak meenen te mogen maken en onze wenschen op dit gebied zyn U niet onbekend. Naar aanleiding van de repliek van den Mi nister, schryven de reeders nog het volgende: „Wy moeten nogmaals ontkennen, dat de tdnnenlandsche markt onvoldoende van visch zou worden voorzien, tenzij U de zaak aldus stelt, dat, waar tengevolge van de Internatio nale handelspolitiek, de valuta, en andere oor zaken, het buitenland ons land kan overstroo- men met visch tegen ^ryzen, waarvoor net Nederlandsche vlsscherybedryf onmogeiyk kan visschen. U de voorkeur geeft daaraan, boven de' instandhouding van 'ons nationaal bedrijf en dus van Nederland wilt laten groeien een visch-lmporteerend inplaats van een visch- exporteerend land.” Na een bespreking van het pufvraagstuk, ein digen de reeders hun brief als volgt: Op 59-jarigen leeftyd is op Eersten Kerstdag nadat hy nog kort te voren in èchynbaar vol maakte gezondheid de Kerstfeestvierlng in de Groote Kerk had bygewoond. ten zynen hui»** te Den HaMg overleden Mr. Dr. F. A. O. Graaf van Lynden van Sandenburg, Vice-President van den Raad van State, Opperkamerheer van H. M. de Koningin De dood heeft hier wel plotseling een zeer zwaar offer geëischt. Nog in de volle kracht des leven is Graaf van Lynden van Sandenburg eensklaps ontrukt aan zyn gezin en tan zyn hoog ambt. De Kroon verliest door dit verschei den een hoogst bekwaam raadsman, de Raad van State een eminenten leider zijner vergade ringen. In tal van gewichtige betrekkingen heeft de thans ontslapene ons Vorstenhuis en den lande gediend. Graaf van Lynden van San denburg was daarby niet de man. wiens stre ven er op gericht was om hooge ambten te be* kleeden, maar die geroepen werd om die voor posten in ons Staatsbestel te bezetten. Daarby kwam dat hy aan groote geestesgaven die eigenschappen paarde, welke hem stempelden tot den edelman In den besten zin des woords. Van 1904 tot 1914 maakte de overledene deel uit van de Provinciale Staten van Utrecht, van welk tydsbestek hy gedurende negen jaren zit ting had in het College van Gedeputeerde Sta ten. terwyi hij tevens in de zittingsperiode van 1909 tot 1913 het toenmalige Kiesdistrict Kam pen vertegenwoordigde in de Tweedfe Kamer der Staten-Oeneraal. In 1914 werd Graaf van Lynden benoemd tot Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, welk ambt hy heeft bekleed tot 1924 toen hem op zyn verzoek op de meest eervollè wyze ontslag werd verleend. Want in laatstge noemd jaar werd zyne echtgenoote, gravin van Lynden van Sandburg, geb. barones van Nagelt, benoemd tot grootmeesteres van het Huls der Koningin. Graaf van Lynden die in 1920 opperkamer heer van H. M. de Koningin was geworden, werd in 1927 als zoodanig ter beschikking ge steld van Prinses Juliana, by wier Huls hjj als grootmeester optrad. De thans ontslapene, die bekend stond als een bekwaam scherpzinnig rechtsgeleerde, ook op internationaal en volkenrechteiyk gebied, heeft in den loop der jaren zitting gehad in on derscheidene staatscommlssiën of wél was de leiding daarvan aan hem toevertrouwd. OiMjerscheidene publicaties zagen van hem bet Ucht. Graaf van wenscht zich evenwel niet te beperken tot een protest over den geest die -j— hwft eesnroken, zich ook verpacht op te komen te nteerden felteiyke onjuistheden, die in beschouwingen voorkomen. Uwe Excellentie schrijft, dat btj de Regeering Over de schade valt uiteraard nog niet veel te zeggen Van het geheele paviljoen H by 50 M. groot, is de geheele verdieping verwoest. De benedenvertrekken kregen zeer veel waterschade. Geheel vernield is de kapel met alle kerk sieraden en paramenten. Ook de H H. Vaten kon den niet gered worden, hoewel de ZeerEerw. Rector nog de uiterste pogingen daartoe in het werk heeft gesteld. Heel veel beddenmateriaal ging verloren, benevens de kleine bezittingen der daar verpelegde patiënten Enkelen van hen wisten nog wat kleeren mee te nemen. Op het terrein van den brand waren zeer velen aanwezig, o. a. de rector en de genees- heer-directeur. burgemeester en secretaris van Heiloo de pastoor der parochie en de directeu ren van het waterleiding- en electrlciteltsbe- drtjf uit Alkmaar. Algemeen werd het optreden van de Alk- maarsche brandweer zeer geroemd. sinds vele jaren het besef bestond, dat het be dryf niet gezond is. maar waarom heeft dan de Regeering gedurende die vele jaren den tyd ongebruikt laten voorbygaan, om daarin ver andering aan te brengen, en de medewerking om verbeteringen, waar die door de reedery werd gevraagd, geweigerd? (pufverbod, on rechtmatige indirecte heffing van havengelden, enz.). Van een permanenten nood, waarin ons be drijf regelmatig zou verkeeren, is ons niets be kend. Ons bedryf is door factoren, aan den aard van het bedryf inhaerent. onderhevig aan groote schommelingen en aan meer en ver houdingsgewijs grootere risico's, dan vele an dere bedryven. Uwe Excellentie maakt er ons bedryf een grief van. dat een goed deel, en vooral de klei nere bedryven, niet op voldoend flnancleele basis zyn gevestigd. „Wanneer hier sprake zou mogen zijn van een verwyt, dan zou dat verwyt nooit ons be dryf mogen treffen, maar den geldschieters en credietgevers, op wier daden ons bedrijf geen enkelen Invloed kan doen gelden. Maar er zyn toch te IJmuiden ook vele goede en goedbeheertje reederyen. wier exploi tatie door de door U genoemde factoren niet te duur wordt gemaakt, en het zal U toch niet onbekend zyn, dat ook deze niet in staat zyn onder bestaande omstandigheden het bedryf op den gewonen voet uit te oefenen en zich genoodzaakt zien vele schepen langdurig op te leggen. en andere met verliezen te laten varen. Wat de loon- en arbeidsvoorwaarden der op varenden en andere groepen arbeiders betreft. Is het Uwe Excellentie bekend, dat de contrac ten eerst per 31 December as. afloopen en ons bedryf niet in staat was daarin tusbehentyds verandering aan te breagen. zonder contract breuk te plegen." Maar ook ten opzichte van den handel meent de Vereenlging reden te hebben van klagen over gebrek aan medewerking van de Regee- ring. „Het verzoek, reeds voor vele Jaren tot de Nederlandsche Regeering gericht, om in de gevangenissen uitsluitend Nederlandsche visch te geven in plaats van ook vreemde visch, heeft nimmer genade kunnen vinden, terwyi ook in meer Ryks-, Provinciale- en Gemeenteiyke in- i stellingen, aan de visch een betere plaats op de tafel had kunnen worden ingeruimd. bat de binnenlandsche handel terecht zou klagen over gebrek aan gelegenheid om visch te verkrygen, moet beslist worden ontkend Het directe bewijs daarvoor is te vinden In twee omstandigheden, één, dat een zoo groot deel der IJmuider trawlervloot niet in de vaart kan worden gebracht, en twee, dat by eenlgs- zins ruimere aanvoeren de pryzen zóó snel dalen, dat niet van een kostendekkende op brengst kan worden gesproken. Wanneer dan ook de binnenlandsche handel visch wil hebben, kan hy die krygen, evenwel tegen pryzen waarvoor gevaren kan worden en In de soorten, zooals de zee die In de verschil lende tyden van het vorig jaar oplevert.” „Uwe Excellentie, zoo vervolgt het schrijven, beschuldigt verder „IJmuiden” dat men daar „werkt met cyfers”. Uwe Excellentie spreekt daarby op een wijze, alsof dat een ondeugdeiyk werken zou zyn en alsof Uw eigen cyfers zich gunstig zouden on derscheiden van de „IJmuldensche cyfers”. Uwe Excellentie houde ons ten goede, dat wy dit moeten betwisten, en dat wy zelfs willen trachten het tegendeel aan te toonen. Uwe Excellentie heeft drie vergeiykende cij fers over de Nederlandsche vangst, m^r al leen In guldens en zegt er ook niet by^welke vlschsoorten hierin zyn begrepen en van schepengroepen en typen. Excellentie, wij hebben het ove trawlvisschery te IJmuiden, die keert, en wanneer wy daarover moet U daarover, en daarover alli geven. K Ook verder in Uw betoog doet U dit niet, maar haalt er drifterharing by, die met ons bedryf niets heeft uit te staan. Maar is het zelfs by de cijfers, die U zelf geeft, al niet erg genoeg? Een verhouding van 7 tot 9.8 tot 12.7 mil- lloen gulden, beteekent, vergeleken by 1930, een achteruitgang In 1931 met ongeveer 22 S pet. en In 1932 met ongeveer 45 pet. Is het overdreven onder deze omstandigheden van een noodtoestand te spreken? En over de vreAnde visch, waarover schrijft, dat ten aanzien daarvan nog wordt overdreven. Uwe Excellentie zegt, dat de door de belang hebbende gegeven statistieken niet juist zijn, althans onvolledig. Dat zyn ze niet. Excellentie! Want wy hebben het alleen over het stoom- trawlvisscherybedrljf te IJmuiden, dat in nood verkeert. En wat de juistheid betreft? Deze cyfers zyn ten deele ontleend aan het maandblad voor In-, Uit- en Doorvoer en voor het overige afkomstig van het Staatsvlsschers- havenbedryf te IJmuiden en derhalve authen tiek. Maar U begint de cyfers onjuist te groepee- ren, want wy hebben het niet over zeevisch en de zeevisschery in het algemeen. Daarom behoort de haring er niet by en moogt U deze er ook niet by rekenen, met uit zondering van de trawlharing, die door de stoomtrawlers wordt aangevoerd. Maar gezou ten haring en Engelsche drifterharing moeten buiten beschouwing biyven. Eerst dap heeft men de zuivere en vergeiyk- bare cyfers. die op de zaak betrekking hebben. En dan sUllen wij tegenover Uw cijfers, die van bet Cenj^pl Bureau voor de Statistiek en voor het Stastsvisschershavenbedrjjf en zullen wij U bewyzeij. hetzelfde rdveiji eigen aanvoer 1 Door bet Bestuur der Vereenlging van Ree- Visschersvaartulgen te IJmuiden is Mijilater van Economische Zaken een ef gericht, waarin wordt opgekomen wyze, waarop de Minister by de be- van de begrooling 1933. van de Af- lisscheryen, heeft gemeend te mogen ijver den noodtoestand In het bedryf, B waarvan, ongerekend nog de groote bedrijfsverliezen, ongeveer 2500 menschen m en buiten Urpuiden door geheele of gedeeltelyke werklooshek! zijn getroffen, met al de gevolgen daarvan. In dezen ^brief wordt oun. het volgende ge schreven: Kr te een tijd geweest, dat de Regeering zóó grooten prijs stelde op het behoud van de Ne derlandsche itoomtrawlervloot, dat zy ons ver bood einde 1217 uit te varen, uit vrees, dat de schepen naar vreemde havens zouden worden opgebracht, teiwyi ze zelfs einde 1918 geen ver gunning verleende tot verkoop van oudere sche nen naar bet buitenland. Gedurende de jaren 1914 tot 1919 moest het bedryf een aanzieniyk gedeelte der vangst af- staan tegen sterk verminderde pryzen ten be hoeve der vtschdlstributle, en de reederyen en de opvarenden hebben ieder hun deel daaraan moeten helpen bydragen. Dit bedrijf heeft ook in de na-oorlogsjaren zoozeer van de Ininklng te lijden gehad, dat de winsten, gedurende den oorlog gemaakt, meer dan weggesmolten zyn en van een algemeene débacle kon worden gesproken. Excellentie, ondanks dit alles te bet Umulder stoomtrawlvtescherUbedryf in stand gebleven en heeft zich in den loop der jaren hersteld, n'en déplatee de omstandigheid, dal,, nimmer door de Regeering steun Is geboden, zelfs niet in de jaren 1920 tot 1924. Het Bestuur meent, dat zulk een bedrijf, ook al zouden er hier en daar fouten aankleven, iets beters van U had mogen verwachten, dan een reeks onbewezen openbare beschuldigingen op een tijd erf plaats, waar belanghebbenden zich niet konden verdedigen.” De actie van onze Vereenlging uitgegaan, heeft nimmer het karakter gehad van een ar tistiek en bekwameiyk overdreven tooneelvoor- steiling maar is uitsluitend gew est een harde strijd om bestaansmogeiykheden voor dit be dryf. „Ons Bestuur S’uZ^ &cei^ü« woorden heeft gesproken, maar acht gen Uwe Of den vroegen Kerstmorgen heeft een felle tesnd gewoed In het 8t. WUllbrordusgesticht te Heiloo. m dit mooie, landelijke dorp bij Alkmaar te „dert enkele jaren het groote gesticht voor mvimeUtke zenuwpatiënten en psychopaten ge- wetigd. bestuurd door de Eerw. Broeders van O. L Vrouw van Lourdes van het Moederhuis te Dongen. Het geweldige complex gebouwen etiat aan den Rijksstraatweg naar Haarlem en nog lang niet gereed. Verschillende pavll- jeem «Un nog In aanbouw. In den Kerstmorgen omstreeks zes uur, ont dekte de nachtwaker, dat er rook en vlammen iloegen uit het dak van 't St. Joseph-paviljoen, j>et oudste der bestaande gebouwen. Onmlddeliyk werd de broeder machinist ge- vaarschuwd. die levens de eigen brandbluach- bedient. In allerijl begaf zich deze met een brandslang naar boven, waar hy sag. dat de kapel op de 2e verdieping In lichte laaie Itend. Ziende, dat tegen deze vlammenzee met tel beschikbaar materiaal niets was uit te richten, werd de Alkmaarsche brandweer gea- hnneerd. daar de gemeente Heiloo met Alk- msar een overeenkomst tot hulpverleen tng heeft gesloten. Inmiddels waren broeders en patiënten in allerijl gewekt. In dit paviljoen bevinden zich si behalve de kapel, slaapzalen, de ziekenzaal en de zaal voor opname of observatle-patlën- ten, alles byeen meer dan 100 personen. Met de grootste koelbloedigheid, terwijl boven hun hoofd alles brandde, brachten de broeders meer dan 50 patiënten naar beneden waarna dese verdeeld werden over de andere pavil- ?°Bewonderenswaardlg was ook het gedrag der patiënten zelf, zy, die goed ter been wa re hielpen mee de anderen weg te dragen, en bet was opmerkeiyk. dat de lastigsten en ook 4, op wie anders het meest gelet moet wor den wegens hun neiging tot wegloopen. nu het flinkst en het ijverigst hielpen. Ook meerdere wrpieegden van het St. Paulus paviljoen (de psycbopaten-afdeellng) hebben kranig gehol- Aan de groote kalmte en toewijding van al len ia het seker te danken, dat geen oogenbllk wn paniek ontstond en dat geen enkel per- snnlljk ongeluk zich heeft voorgedaan. Ook te niemand der patiënten tijdens de eerste ver wring ontsnapt. Ondertusschen was de Alkmaarsche brand weer onder leiding van haar commandant, den hr. F. Ringers met den meesten spoed uitgerukt, ont enkel met de autospuit. Then men den cmvang van den brand zag, werd groot alarm lansakt. en verschenen weldra ook eenlge mo- Hnpuiten en de ladderwagen. Met talrijke ësngen werd toen het vuur aangetast. Geluk- Uf bevonden zich op het terrein enkele bouwputten die vol water stonden. Wss dit niet het geval geweest en had men enkel de waterleiding ter beschikking gehad, dan was te ramp niet te overzien geweest. Want door te geweldige hitte en de overvliegende vonken, Buden dan zeker de aangrenzende paviljoens aok aangetast zyn. Nu wist de kranig werkende Alkmaarsche brandweer dfcn brand tot het St. Jooeph-pa- rfljoen te beperken en na enkele uren was het leraar voor uitbreiding bezworen. Zelfs was sm er in geslaagd de benedenvertrekken van bet 6t. Josephpaviljoen te behouden. Omstreeks 1 uur in den middag brandweer inrukken. Nader vernemen wy. dat de by het auto- ongeluk op den hoek van den Hoofdweg en Postjesweg overreden dame, de 28-Jarige A. E. D. B., kort na het ongeluk te overleden. De toe stand van haar verloofde, den 22-Jarlgen J. P. B„ te redeiyk wel. De chauffeur te Inmiddels gearresteerd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 5