Prikkeldraad H Van de Perstribune De Loonpolitiek en Een wilde jacht Leugentjes fabeltjes Voortvluchtig Gemakkelijk! WOENSDAG 28 DECEMBER LICHT EN SCHADUW Een goed voorbeeld Een edelman «- f 30.000, kas-tekort PRIESTERGEWADEN i Twee auto*a Autodief gegrepen KUNST VAN HEDEN Weensche Operette DE VERDWENEN POSTZAK Nieuwe arrestaties Jaarvergadering te Den Bosch Z Wolfgang Schneiderhan te Fransche onderscheiding Reinhardt-Gastspiele Ned. R.K. Middenstandsbond van MOEILIJKE BLUSSCH1NG BOEKBESPREKING De brand te ’s Gravenzande I r«- s- Een procuratiehouder spoorloos verdwenen uit Veendam VEREENIGING VOOR R.K. MULO Het nuttelooze kleine partyen Ontworpen door Pater H. Randag O.F.M. *1 De winterzon is een oogeiiblik door de wolken gebróken en geeft het bosch met zijn afwisseling van licht en schaduw een feërieken aanblik razen door de straten van Leeuwarden Oost en West 1 drukkerij in staat ta. ten wor- 4 ulie 14». s J voorzitter als en In samenwerking met de twee andere lan- Bureaux der diocesdne middenstandsbonden »*n den Ned. R.K. Middenstandsbond. Mejuffrouw D Bolemcy te Breda, secreta resse van de ..Alliance francalse" aldaar is door de Fransche regeering benoemd tot „Officier de llnstruction publlque". Prachtig is in deze weinig regelen de geestelijke aristocratie van den ontslapene geteekend. Er behoeft geen woord bü. derdeel staan d door bu (ge klets- Doo» van door Dinsdag werd in 's-Hertogenbosch de houden der Vereenlglng voor »t het voor runnen wor- le mate ge- der arbelds- In een artikel over wijlen graaf Van Lynden van Sandenburg schrijft een medewerker van de „Nederlander": In verband met den diefstal van 20.000 uit den postzak te Winschoten zün wederom, zoo meldt de „Telegraaf", eenlge arrestaties ver richt. De postambtenaar, die den bewusten postzak heeft behandeld, is aangehouden, ter wijl ook de werkster, die de kantoren schoon houdt, is gearresteerd. De laatste is ter be schikking van de justitie gesteld, evenals de hulpbesteller, die reeds eenlge weken geleden werd aangehouden. het Concertgebouw 19e jaarvergadering ge- der Vereenlglng voor R. K. Mulo onder leiding van den heer L. Bot te Apel doorn. Vooraf werd de H. Mis bijgewoond in Kweekschool, bisschoppelijk lukte thans den voetganger; hij wist den voort- vludhtigen chauffeur in te halen na een Jacht door de straten aan de overzijde van het Vliet. Een polltle-agent, die op die hoogte -surveil leerde. rekende den dader in. Het bleek te zijn de schoenmaker H. Op een vraag waarom hij er met den vracht auto vandoor was gegaan, wist hij alleen maar te antwoorden: „Het was een gekke streek." Hij probeerde de zaak in der minne te schik ken. doch dit gelukte natuur luk niet. Hij is per auto naar het politiebureau ge bracht, waar hij zich wegens verschillende fei ten zal hebben te verantwoorden. HU was o.a. ook niet in het bezit van een rijbewijs. aan het han- lende vraagstuk van de Concentratie van de de kapel der Bisschoppelijke ogedragen door Rector Goorts, inspecteur. In zijn openingswoord gaf de punten van actie aan: het Ijveren voor verbe tering der leerllngenschaal en verhooglng der rijkssubsidie. Het kasverslag vermeldt een nadeellg saldo an 200.—. Prater Amatus, uit Zwolle, gaf een uitvoerige toelichting op het nieuwe geschiedenisprogram, goede diensten. Wat den auto niet gelukte, ge» „Naast de groote bekwaamheid van den overledene en de bewonderenswaardige toe wijding waarmee hU zich gaf aan alle zaken waarvoor hij geplaatst werd, was wat wel het sterkst in hem opviel en sympathie wekte: zijn treffende eenvoud. Deze hoogge- plaatsten rijk-begaafde man was in den meest volstrekten zin Lanspruchlos". Indien hU In een vergadering het debat beheerschte. was het bijna, alsof hij zich excuseèrde het beter te weten dan een ander. Een schijn, die bo ven het wezen ultglng, zal men in zijn leven tevergeefs zoeken. De zucht naar verhooglng van invloed of prestige door uiterlük vertoon was hem ten eenenmale vreemd. Sober en ^-ongekunsteld was onder alle verhoudingen zijn optreden”. Welke opbouwende politieke kracht, welke regeeringsmogelljkheden kunnen daar nu toch in Gods naam van uitgaan? Wat zullen deze belangen-groepjes voor de boeren kunnen bereiken? Wat zal er de demo cratie mee gebaat zjjn, met de aanwezigheid van deze kleine machtelooze groepen? Zeker, er zijn onder de stuwers van deze partijtjes enkele menschen. die, wanneer zij straks in de Kamer zitten, hun levensideaal ein delijk zien bereikt. Langs alle mogelijk wegen hebben zij het geprobeerd Kamerlid te wor den en dank zij eindelijk de crisis, die zooveel menschen baloorlg en ontevreden maakte, is het hun ten slotte gelukt. Maar wat heeft de massa der kiezers daar aan? Wat zullen de werkloozen hebben aan deze menschen, die nooit door eigen bekwaam heid en capaciteiten naar voren konden ko men en die nu eindelijk slaagden door bet kweeken van een massa ontevredenheid? Die vraag zouden wij vooral kunnen stellen aan prof. Veraart, die thans openlijk verklaart, en wij nemen dit onvoorwaardeljjk aan. dat het hem niet te doen is om een Kamerzetel en hij dezen ook niet zal aanvaarden. Beschikt hij over de mannen die met de noodige bekwaam heid op parlementair staatkundig terrein en met offervaardigheid en discipline en vooral met zelfverloochening, het algemeen belang zullen behartigen? Bestaat er juist niet In die kringen welke hij oproept het groote gevaar, dat die personen er zich meester van zullen maken, wier hoogste levensdoel nooit anders is geweest, dan de verovering van een Kamerzetel en wier hoogste politiek straks ook zal zijn den kamerzetel zoo lang mogelijk te bezetten? Be staat hier juist niet het groote gevaar voor een gebrek aan diepgang, geestdrift en zelfverloo chening, de allereerste voorwaarden om op het publieke terrein Iets te bereiken? De parlementaire democratie kan er boven dien nooit wel bij varen, wanneer de groote partijen worden verbrokkeld, want op die wijze wordt het parlementaire stelsel ondermijnd en kapot gemaakt.** De Vrachtrijder Brouwer van Oude Blldtzül stond Dinsdagmorgen te elf uur op het parkeer terrein aan de Westerplantage bij de Vrouwen- poortsbrug te Leeuwarden met een college te praten zoo meldt „Het Volk”, toen hij plotse ling zijn eigen vrachtauto voorbij zag rijden. Dit kwam hem zeer vreemd voor, want even tevoren had hij den wagen op de gewone stand plaats op het Zaailand neergezet. Hij en zijn collega, vrachtrijder Lautenbach, stapten In den auto van Lautenbach en reden den wagen van Brouwer, die de. Spanjaards- laan Insloeg, na. Een bediende van den drogist Metskes sprong achter in den auto en met een flink vaartje ging het de Vrouwenpoortsbrug over. Op de Spanjaardslaan merkte de bestuurder van den auto van Brouwer dat hü achtervolgd werd en met een 70 kilometer vaartje reed hij in de richting van den Noorderweg. In wilde vaart ging het toen via de Hoeksterbrug over het Hoeksterpad. De auto van Lautenbach bleef ongeveer 150 meter achter. De vluchtende chauf- Strauss': „Der Zlgeunerbaron”, Frans et Is verwonderlijk met welk een gemak de leden van de Staatkundig Gerefor meerde en de Hervormd Gereformeerde partij in de Tweede Kamer allerhande zaken durven zeggen, of feiten durvrn suggereeren, als het maar tegen de Katholieken gaat, of zoo- als zij steeds spreken tegen de Roomschen. Een soclaal-democraat. de heer Schaper, zeide op 31 December zelfs van één dezer leden, dat deze, als hij het zoo zeggen mocht, nog al eens „doorslaat” in zijn anti-papistlsche redevoerin gen. Nu behooren dergelüke redevoeringen, he laas. tot de meest voorkomende, die er gehou den worden door de leden dier partijen en dan staan ze voor niets. Beschouwingen, gehouden door den heer Peereboom, den jeugdigen tijde- HJken plaatsvervanger van dominee Ling beek, die zich ter wille van zekere voordeelen heeft laten beroepen op Urk. staan dan ook, volgens den heer Beumer, blijkbaar zooals deze ergens gelezen heeft, onder het motto: „liever Urksch dan Paapsch.” In den strijd tegen de kloosters en wat hij noemt de bevoorrechting der religieuze onder wijzers beroept hij zich zelfs op de plakkaten van 1446 en 1520. De jeugdige krijgsman, die zeker niet lijdt aan overmatige bescheidenheid, zegt dat evenals toed ook nu de kloosters om hun toenemenden rijkdom gerangschikt moe ten worden onder de belagers van de volkswel vaart. Dat er In de verloopen eeuwen hier te lande heel wat veranderd is, maakt op hem I geen Indruk, evenmin als de duidelijke uiteen zetting, twee maanden geleden in „de Neder lander” verschenen, dat de bezittingen der Protestanten hier te lande heel wat grooter zijn 1 dan die der Katholieken. Als men dergelijke zaken maar blijft verkondigen, dan zal ten slotte de massa het wel gaan gelooven. Een afstraffing, als hem op 19 December dóór den heer Beumer is toegediend, maakt op hem geen Indruk, want een uur later ging hij op dezelfde wijze voort en beschuldigde, zonder eenig bewijs, anderen ervan, dat men tracht de waarheden voor het volk verborgen te houden. De antl-papistische luitenant had verkondigd, dat men et aan de rechterzijde steeds op uit i was geweest, de openbare school zoo slecht moge lijk te ïnaken. Hierover zeide de heer Beumer, dat hij in den Lande en in de gemeenten tal van bewindslieden gekend had, die, zelf voorstanders van bijzonder onderwijs de zorg voor het openbaar onderwijs hebben moeten behartigen en die zich steeds op het standpunt hebben gesteld, dat zij dat onderwijs niet zoo slecht mogelijk, maar zoo goed mogelijk moesten maken. Het is ontoelaatbaar, zoo zeide die antl-revolutionnaire woordvoerder, dat iemand, die spreekt over het verdraaien van zijn woorden, op een dergelijke wijze blijkt geeft, er niet tegenop te zien, andermans daden te verdraaien. Een man als dommee Zandt van de Staat kundig Gereformeerde Partij gaat precies zoo als zijn leider, dommee Kersten, te werk. Vol gens hem vloeien er Jaarlijks millloenen en mll- lloenen in de kloosterkassen, door subsidies aan Roomsch-Katholieke instellingen uit de kas sen van Gemeenten, Provinciën en Staat, ter wijl hij uit de begroetingen na kan gaan, dat dit niet juist is. Het is zuiver revolutlonnalre taal, als hij met een beroep op Calvjjn be weert, dat er rijkdom en overvloed heerschen in de R-K. Kerk en dat de bevolking honger en ontbering lijdt. Het baart wel eenig opzien, dat mannen, die geroepen zijn Gods woord te ver kondigen, dergelüke dingen zeggen en blijven zeggen zonder bewijs, alléén uit haat tegen de Katholieken. brulkt, al geven wij direct toe, beeld niet overal nagevolgd zal den. De deurenindustrie is In hi mechanlseerd, zoodat het aande» loonen In de totale kosten niet hoog is. Bij industrieën die meer „arbeidsintensief zijn, ware een dergelyk resultaat veel moeilijker te bereiken. Dit neemt echter niet weg, dat wij de oplossing, door deze firma aangegeven, ten zeerste toejuichen en in de gevallen, waarin zulks mogelijk is, nagevolgd zouden wenschen te zien. De zeventienjarige violist Wolfgang Schnei derhan. het vermaarde vroegere wonderkind, dat onder den naam „Wolfi” vooral in Engeland en Scandinavië overweldigende successen oogstte, zal onder auspiciën der N. V. 'internationale Concertdirectie Ernst Krauss in Januari In Ne derland optreden en vervolgens een tournée door Engeland maken. dat nader in Mulokringen zal besproken den. Broeder Celestinus, uit Alkmaar, besprak het nieuwe handelskennls-program, dat in 1934 zal worden ingevoerd. In het bestuur werd herkozen Soeur Pauline uit Rotterdam. Vóór de pauze werd het woord gevoerd door Ir. E. L. A. Baron van Voorst tot Voorst, als Rijksgecommltteerde, Rector van den Hengel, uit Utrecht, als geestelijk adviseur. In de namlddagvergaderlng hield prof, dr F. Feron, uit Roermond, ee nlezlng over: het leeren beleven van den godsdienst gedurende de Mulo-schooljaren. Sinds Zaterdag had de jongste procuratie houder van de Geldersche Credletvereenlgtng te Veendam deze plaats verlaten, zonder ook maar eenlge reden voor zjjn overhaast ver trek op te geven. Dinsdagmorgen echter ontving da directie der Geldersche Credletvereenlgtng te Arnhem een brief van hem, dl<jn hij vóór zjjn vertrek had geschreven, waarin de voortvluchtige procu ratiehouder meedeelde, dat hü Veendam had verlaten, daar er een kastekort was van f 30.000.—. Uit een voorlooplg ingesteld onderzoek is wel gebleken, dat er een belangrijk tekort moet zijn. De justitie is met een en ander in kennis ge bracht. Er wordt thans *n uitgebreid onderzoek ingesteld. Het toppunt werd Intusachen bereikt, toen deze dommee op 21 December in de Kamer kwam vertellen, dat er gevaar was voor de kleine zaken, omdat men in de vaste onder stelling leeft, dat de groote zaken als die Vroom en Dreesmann gesteund werden den rijkdom der kloosters. Dese onwaarheid is reeds meermalen weerlegd, maar toch wordt dit leugentje of fabeltje maar weer rustig verkon digd. Op deze wijze moet het antl-paplsme, waarvan deze partijtjes bestaan, worden aange- wakkerd. Het is wel heel treurig vooral als men niet meer in het algemeen spreekt, maar zelfs persoonlijk wordt, en dit op een plaats, waar de betrokkenen zich in het geheel niet kunnen verdedigen. Op die manier wordt de politiek misbruikt en omlaag gehaald in dienst van den haat, door mannen die krachtens hun godsdienstige overtuiging, voor den vrede moesten arbeiden. feür reed zeer roekeloos. Van het Hoeksterpad ging het naar de Oosterkadc en via de electrl- sche brug reed de auto de Wybrand de Geest straat in. De achtervolgers slaagden er niet in eenlge meters te winnen. Vlucnteude voetgangers uit ten hun verontwaardiging over zulk onverant woordelijk rijden. Eenige karren werden bijna geraakt, doch alles liep zonder ongelukken af. De auto reed den Kanaaiweg op en sloeg toen den Poppeweg in. Zeker heeft de bestuurder niet beseft dat hij hier in de val liep. Hij kwam voor het Vliet terecht en kon onmogelijk per auto het smalle bruggetje hfj de Poppebuurt passeeren. Hü minderde vaart en terwijl de auto nog reed, sprong de bestuurder uit den wagen. De auto van Brouwer botste tegen een lantaarn paal. doch liep geen noemenswaardige schade op. De achtervolging werd nu te voet voortge zet en hierbij bewees de apothekersbediende Met de socialistische pers zün we van mee- nrng dat dit politieke kansspel eiken reëelen grondslag mist. „Oorlog en Vrede' speculeert vooral op de antl-mllltaristlsche tendenzen van de scheurmakers In chrlstelijk-protestant- v-he en katholieke kringen. Zoodat bü deze voorspelling ook wel de wensch Je vader der gedachte zal zün. Maar nu nemen we eens een oogenolig aan. dat deze cüfers niet te optimistisch zün en we werkelük naast de bestaande groove par- Uto" m de Tweede Kamer een vijftal Xdenkleine partütjes zullen krügen met twee en drie leden. Wat verwacht men Sr nu toch werkelijk van tn het parlement? De Weensche Operete (Dir. Willy Oenach), die na het groote succes te Amsterdam onder auspi ciën van impressarlo Ernst Krauss een groote tournée door de provincie zal maken, heeft tot nu toe de volgende plaatsen vastgesteld: Utrecht (Stadsschouwburg), Arnhem (Stads schouwburg), Haarlem i StadsschouwburgGro ningen (Stadsschouwburg), Zwolle (Odeon), Zeist (Figl). Breda (Concordia), Delft (Stads doelen), Eindhoven Rembrandttheater)Venlo (Concertgebouw). Roermond (Theater Royal), Gorinchem (De I -elen. Alkmaar ('t Gulden Vlies), Hoorn (Parkschouwburg), Enkhuizen (Muntschouwburg), Almelo, Apeldoorn. Win terswijk. Vlsslngen. Middelburg, Goes, Hilver sum. enz. Ter opvoering zulten komen Emmerich Kal man s Operette „Grkfln Marisa”; Johann i Lehar's „Friederlke", esu Door de vele aanvragen uit de provincie zal het gezelschap in de eerstvol gende maanden niet in het Grand-Tbéatre te Amsterdam terug kunnen komen. 1- met re- zal kunnen Een Chinees Is een man met een staart, in een gebloemd züden gewaad, met lange verlakte nagels, vogelnestjessoepmet een paar houtjes opslurpend of zeer geurige thee genietend uit het fünste porcelein. Bü dat alles lacht hü voortdurend een ondoorgrondelüken glimlach volgens de wüsheld van Confucius. Ziedaar zoo schrijft Quaeritur In „De Morgen” wat lang als een populaire voorstel ling van „den” Chinees heeft gegolden. „Nu zien we het lederen dag een beetje an ders in een belangrijk deel van ons land. Een Chinees is een zielig mannetje met een geel ge rimpeld gelaat. Hü heeft een trommel bü rich en zegt op beschaafden, zachten toon: Pinda, lekka! De meeste menschen loopen hem voorbü, maar zün gezicht blijft vriéndelijk lachen en zün stem houdt een stille mildheid alsof ze al dat veronachtzamen wil vergoelüken. Er is iets eindeloos melancholieks in die bedeesde zachte stemmen, In de winkelportleken klagend, In die sjofele gestalten en vele geheimen verbergende oogen. Men zou willen weten, wat er nog meer is In hun leven dan dit trommeltje met pinda en het verlangen om vüf centen te krügen voor een brok. Waar lag hun kindsheftl? Hebben ze gestoeid en gelachen in onbekommerd spel? Met wat voor verwachtingen gingen ze het le ven In? Hebben ze vrouw en kinderen ergens in een dorpje aan den Hoangho of den Yang-tse- klang? Dragen ze een portret van hen bü zich? Wisselen ze wel eens brieven met hen? Wat vinden ze van de stoomvaartmaatschappüen. die hen bü het opleggen der schepen in het vreemde land, tot zwerven brachten met hun schamelen handel? Hebben ze nooit eens gepro beerd. of de machtige blanke mannen, die de stoombooten uitsturen, hen weer in het vader land willen terugvoeren? We weten er niets van. Ze zün een vast on- van ons stadsbeeld geworden en toch ze mijten ver van ons af. Hun glimlach, hun bedeesde stem, hun sjofele gestalte nemen we waar, maar hun diepere wezen bUJft ons totaal verhuld. Heeft t Westen het Oosten ooit begrepen?” De leiders der 8. D. A. F. kunnen zich het leven toch wel prettig gemakkelük maken: met één fiksche redevoering, waarop de heele roede goegemeente ja en amen zegt en welke boven dien nog enthousiast applaus uitlokt, maken zich van alle moellükheden des levens af. Zün de tüden niet al te rooskleurig? Hee recht er malaise en werkloosheid? Wordt er leed ge leden? De sociaal-demokratle heeft met oorzaak en gevolg van dit alles niets te maken, Integen deel, Indien het van hAAr afhing, dan genoot Iedere sterveling thans reeds lang een hemeltje op aarde. Hoe komt het dan, dat de menschheid nog in nood verkeert en het heerlükst denkbare ge luk nog niet deeiachtig werd? Dat komt, doordat het kapitalisme nog regeert. Het kapitalisme! Ziedaar de zondenbok! Zeg „kapitalisme” en alle leed der wereld is verklaard, terwül de sociaal-demokratle daar tegenover opdoemt als de nieuwe, blüde wereld, waarin we met al dat Iped grondig afgerekend zulten hebben. Nu kan de een of ander hatelijk opmerken, dat de sociaal-demokreten als sü dan toch het geheim tot ontsluiting van het ware geluk bezitten naar best vermogen moesten mee werken om hun droomen in vervulling te doen gaan; de wereld eindelük ook in de werkelük- held van hun geluksbeloften te doen profiteeren; men zou dan eens kunnen zien, tot welke won deren de heeren In staat zün. Maar wie zich een dergelüke demagogische opmerking veroorlooft, krügt ten antwoord, dat de 8. D. A. p. er niet aan denkt, aan eenlge regeering deel te nemen, zoolang zü in die re geering niet de lakens uitdeelen kan, m.a.w. vol ledig den baas mag speten. Klaar Is Kees alweer! En de sociaal-demo kratle kan voortgaan met haar negatieve agi tatie. zich alleen maar te goed doende aan de opbrengst der gekweekte ontevredenheid. Ziedaar In een notedop de beteekenls van Albarda's Jongste Kerstrede. De heeren maken zich het teven wél erg gemakkelük. Maar zou een ernstig man als de beer Al- barda zichzelf daarover niet een beetje ge il ee ren, als hü nu en dan eens een kükje neemt In zün binnenste? Onder persoonlüke leiding van Prof. Max Reinhardt zal het gezelschap van het .Deut sches Theater” te Berlin gedurende de maand Maart een aantal gastvoorstelllngen in Neder land geven. Impressarlo Ernst Krauss zal deze tournée in samenwerking met de Vereinigte Theater-Toumée-Dlrektlon J. Borkon Dr. Leonldoff ondernemen. Gedurende de maand Februari zal door dezelfde directie een groote tournée der „Relnhardt-Gastpiele” door het buitenland worden georganiseerd, o. a. met de stukken ..Stella" van J. W. von Goethe en JJa- demolselle” van J. Deval. Welke werken tn Nederland ter uitvoering zullen komen en waar de voorstellingen plaats zullen vinden, staat nog niet geheel vast. De premières tn Amsterdam (Stadsschouwburg) en Den Haag zulten door Prof. Max Reinhardt persoonlük worden bijge woond. De groote brand welke de graanmaalderü van de firma Van Stralen Vrüdagnacht In de asch gelegd beeft, blükt nogal van hardnekki- gen aard te zün. Nadat Vrüdagmorgen de motorspult was in gerukt. moest zü des middags weer uitrukken, omdat de vlammen opnieuw uitsloegen. Na en kele uren meende men den brand meester te zün, doch Zaterdagmiddag mpest opnieuw het blusschlngswerk ter hand worden genomen, om dat het vuur weer oplaaide. Vervolgens moest Maandag weer worden uit gerukt voor de derde maal, omdat de water massa's die dezer dagen in de graanschuren waren geworpen nog niet afdoende bleken te zün, daar de vlammen weer fel opsloegen uit de pulnhoopen. Het schünt dat de resten van de granen nog steeds smeulen. De oorzaak van den brand is nog niet officieel vastgesteld hoewel alge meen wordt aangenomen dat hü ontstaan is door kortsluiting. Leed van eiken dag - In een welland te Schipluiden zjjn drie 'chapen. eigendom van den landbouwer v. d. Winden, door honden verscheurd. Het is aan de politie gelukt den eigenaar van dit „verscheurend gedierte” op te sporen, «oo- dat procesverbaal is opgemaakt. VRAAGBAAK VOOR DBK AUTO- EN MOTORRIJDER-, door luitennt-kol. B, ten Broecke Hoekstra. Zoo op het eerste gezicht lijkt dit boekje een wirwar van getallenreeksen, maar bü na dere kennismaking blüken deze getallenkolom- men toch zeer handig en bruikbaar te zün. Ze bestaan voornamelük uit herleidingen van Kn- gelsche en Amerikaansche maten in het me trieke stelsel. De technicus- zoowel als de lee- ken-atgotnobillst beiden zullen in dit boekje iets van hun gading vinden, hoewel een kleine aanvulling omtrent de beteekenls van een tech nische maat vooral Voor laatstgenoemden geen overbodigheid geweest aou zün. Eenlge bülagen met de afstanden tuaseben de voornaamste plaatsen In Nederland en de omliggende landen oompleteeren het geheel. KRRSTNUMMRRS Een mooi Kerstnummer met fraaie reproduc ties bevat „De Tampon”, bet maandblad voor de teerlingen en oud-leerlingen van de school voor de grafische vakken te Utrecht. Het .Drukkersweekblad” gaf ala bijlage een schitterend kerstnummer, dat wel heel duldelük demonstreert in tekst en beeld, tot welke praestaties de modem geouUlleerde aetterü —et was op de jongste jaarvergadering van l—de Vereenlglng voor Staathuishoudkunde A A- geen sympathiek aandoende demonstralte tan een deel der aanwezigen, luidruchtig te ap- paudlsseeren en „bravo” te roepen telkens, wan- neer er in de discussies op de noodzakelükheld ean loonsverlaging werd gewezen. Prof. Gou- driaan heeft deze groep voorgehouden, dat hü. ais een der verantwoordelüke personen in een groot concern in Nederland, wel uit de prak te wist, dat de industrie In het algemeen veel nünder onbesuisd te werk gaat met dergelüke joonsver'agingen dan de luidruchtige toejul- rters, die In het algemeen In dit opzicht geen rorantwoordelükheld droegen, bUJkbaar aouden wenschen. „WÜ weten," aldus deze Rotterdamsche hoog- keraar, .keer goed, dat wü ten slotte in ons ggen vleesch snüden. Wanneer loonsverteging neder gaat dan absoluut noodzakelük is voor g, evenredigheid binnen ons nationaal ekono- misch teven, beteekent zulks, dat de verbrui ken want de massa der loontrekkers Is tevens de ipassa der koopers voor vele artlke- kn van onze eigen producten zullen afne- ■en.’ Het ware te wenschen. dat deze voorzichtig heid algemeen werd betracht en dat men niet ■ttslultend zün heil zocht in vermindering van konen zonder na te gaan, of niet op andere wijze een zoodanige bezuiniging kan worden verkregen, dat het bedrijf ook onder de hui dige omstandigheden min of meer loonend Is te houden. licht dient te worden bezien de ver- mededeellng van een bekende flnna. dat sü besloten heeft de uurloonen voor ge- echoolde werklieden met eenlge procenten te verhoogen, maar daartegenover den verkorten werktüd voorlooplg te handhaven en de groo- tere levendigheid In het bedrüf te gebruiken tot bet aanste’len van meerpersoneel. Deze Onna toont, dat zü de verantwoordelükhejd barer positie als werkgeefster beseft. Haar taak bestaat niet alleen hierin om, ten koste van vat ook, de winst tot het uiterste op te ren, neen, de werkgeefster heeft neen ekonomlsche taak, en dat Dezer dagen vergaderde te Utrecht onder lei ding van den bondsvoorzitter, den heer C. J. 0. Struycken te ’s-Gravenhage, het hoofdbe stuur van den Ned. R.K. Middenstandsbond. Mededeeling werd gedaan van de oprichting In de RK Middenstandsorganisatie van een tweetal landelüke vakbonden, nJ. van den Ned. RE. Bond van Kapperspatroons en den Ned. R-K. Bond van Kleermakerspatroons. terwül ta Limburg het initiatief bleek te zün geno- tot landelijke organisatie der R K Kan toorboekhandelaren en in Breda tot landelüke organisatie der R K. Bloemisten en Bloemenwln- keliers, binnen het verband der RE. Midden- Ten aanzien van enkele Instellingen van den •tod. rk. Middenstandsbond werden besluiten tenomen van Internen aard. Ren bespreking werd gewüd Voor eenlge genoodigden heeft P. Randag O. F. M. gedurende drie dagen in hetl gebouw der Rüksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam een tentoonstellfng gehouden van priestergewaden, die wel waard waren geweest in ruimer kring bekendheid te verkrijgen. Het eerste dat iemand treft, die zich plots te midden van deze gewaden geplaatst ziet, is. dat hier iemand aan het werk is geweest, die naar vernieuwing streeft. Niet in *t bizarre en vreemde zoekt hü zün kracht, maar In een gezond streven om de oudst Christelüke sym bolen in steeds nieuwere decoratieve schikking op te lossen, om zoo steeds weer opnieuw de a(fl|rirht va» den beschouwer op de diepe be teekenls dier symbolen te vestigen. Hij streeft, er naar, klaarheid en blijheid in schikking van ornament- en kleuren te bereiken en zorgt er voor door een monumentale opvatting der ver siering. die werking ook on grooten afstand niet verloren te doen gaan Dit nu bereikt hit In gewaden, die wat vorm, keuze der stof etc. betreft tot In alle onderdeelen verzorgd. werkeHik een kleed bleven, dat den priester bü de verhevenste handelingen moet sieren. t Zit. dat het gewaad ritk of eenvoudig ver- sio’-d Is. steeds blijft dit het doelbewust streven. Het moet voor den ontwerper werkelük een voldoening zün. dat al deze gewaden In op dracht konden worden vervaardigd en nog voor Kerstmis op de plaats van bestemming moes ten zijn. Er is Iets veranderd op dat gebied vooral als men ziet t kostbaar stel dat voor Noordwük werd vervaardigd en waarvan de koorkap en twee dalmatleken voltooid waren. Men kan dit stel gerust als een unicum be schouwen In Nederland. Hier is werkelük wat ontwerp en uitvoering betreft een kunstwerk tot stnnd gekomen. De zusters Franciscanessen van Maria, die op zulk een perfecte wijze de bedoelingen van den ontwerper wisten te ver tolken. moesten zelf werkelijk kunstenaressen met de naald zün. Het geheel getuigt van on- ee’onflük knappe borduurkunst. Wij wenschen dezen gewaden en dergelüke, die nog volgen zullen een ruime bekend heid toe. voe- ook een alge- dat zü bet arbeidsleger, dat thans gedeeltelük niet in Maat la zün arbeidskracht nuttig aan;te wen den, daartoe zoo goed en zoo snel mogelük ta de gelegenheid stelt. De firma geeft het toorbeeld van opoffering door loonsverhooging voor de best geschoolden .dat zün ook meestal de menschen met de grootste gezinnen) en verlangt daartegenover van haar arbeiders dan ook zooveel sociaal besef, dat zü een korteren vekelükschen werktüd zullen willen maken, net een geringer loon dus dan te bereiken ware bü volle werkweken, een en ander ten bate van andere arbeiders, die nu eveneens in bet productieproces kunnen worden opgeno- Mne. Het aou deze firma onmogelük zün geweest, deze houding aan te nemen, wanneer zü niet In staat was In naar fabriek een product te vervaardigen, dat aan hooge qualiteltselschen voldoet en toch tegen concurreerende prijzen kan worden geleverd. Nu dit resu’taat eenmaal bereikt is. plukt deze firma self de vruchten van haar werk en is zü thans In staat, tenge volge van een geringe opleving In den bouw (het betreft hier een deurenïabriek) over te taan tot een maatregel van groote sociale be teekenls, een maatregel, die haar zelf onge- twüfeld de grootste moreele voldoening zal Khenken. Het is, helaas, niet In het geheele bedrijfs leven moge’Uk dezelfde resultaten te behalen als in dit geval. Deuren zün, wat men In de ekonomie noemt: een merkartikel. Het is geen Mandaardmassa, zooals kool of petroleum of ter of koper. Bü merkartlkelen-productie kan de fabrikant beter de vruchten plukken van Hjn werk, doordat zün speciaal product, wan neer het goed voldoet, hooger gewaardeerd wordt dan het product van anderen. Iets dergelüks is echter bü vele takken van bedrijf In ons land het geval. Wü hebben be- toekkelük weinig Industrieën van gestandaardi seerde massa-artike1 enonze industrie en land bouw zün tfbofdzakelük gericht op de vervaar diging van merkartikelen. Als voorbeeld kan derhalve de gedragslün ?»n deze firma voqr ons land wel worden ge in het bekende christelüke antl-mll. week blad „Oorlog of Vrede" waagt een medewer ker zich aan een voorspelling hoe de Tweede Kamer er straks na de verkiezing In JuU uit zal zien. De schrijver speculeert blükbaar op de groote ontevredenheid van tal van kiezers, die volgens hem ditmaal, omdat ze door de groote partüen zün teleurgesteld, hun stem zullen geven aan een van de vele kleine par tütjes, die dezen keer zullen mededingen. En hü komt dan tot de volgende berekening. De OBE-ërs, de partü die uit de 8D.A.P. trad, zal twee zetels behalen, de Katholieke democraten, nu er misschien een fusie komt tusschen de heeren Veraart en Wesseling, schat hü op twee drie zetels, de Boerenpartü twee zetels, de Christen Democraten een zetel, ter wül hü de terugkomst van den «rilden eenling Floris Vos durft voorspellen. „Ons Noorden” schrijft naar aanleiding van deze voorspelling: ëelüke Middenstandsbonden zal worden ge- ‘'«ht regelen te stellen voor de actie van •treat- en wükvereenigingen van den rnidden- «tand. In samenwerking met de R K. vereenlglng *»n Leeraren tot Bevordering van het Handels- ®derwüs zullen stappen worden gedaan om te kanen tot meer eenheid in leerplan en examen- *Uchen van de cursussen voor handelsonderwijs, •elke door RK. Mlddenstandsvereenlgingen hier te lande worden geëxploiteerd. Ken uitvoerige uiteenzetting werd gegeven va tweede werkzaamheid welke door de katho- Heke middenstandsorganisatie in de afgeloopen •“anden is ontplooid om te verkrijgen, dat aan teonde mlddenstandsbedrüven, die door ae ^ks in moellükheden zün geraakt, ®eeringsmedewerking crediethulp •orden verleend. Tenslotte werden definitief vastgesteld de statuten, die voor den Ned. R K M *^#tftixdsbond willen worden ingevoerd*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 12