ONS BLAD i i V Het nieuws van heden Priesters in Spanje Afscheid burgemeester v. Cauwelaert De terugkeer van Tielman Roos 4^8 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MOET HERTZOG WIJKEN? Gouden standaard opgeheven Japan en Rusland AMERIKA STUURT TOCH 9( 90 90 00 75 DE LAA TSTE RAADSVER GADERING IJ DE BAROMETER 35 90 50 00 00 AT JOH. LAUWERS PAYGLOP J ALKMAAR Warm water lakkes er rij U DESKUNDIGEN s Groote opwinding in Zuid-Afrika Met DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN GRIEP IN AMERIKA Een nieuw wetsontwerp Polygamie door de wet oer boden De kabinetscrisis in Bulgari jë M assa-arrestaties gevecht Binnenkort minister? De Sovjet-fabrieken Tot half Januari? Tien arbeider» verdronken MXXWWUWIIII lUUUMMWM 0 o De gouden standaard in Zuid-Afrika gevallen Gandhi stelt zi jn honger staking uit Tsjang-Kai-Tsjek over winnaar Bootongeluk in Nieuw- Zeeland Linkervleugel der Kwomintang bereid den stryd op te geven Van een Amerikaansehe dochter- maatschappij van het Kreuger-concern Oekrainsche minder heid in Polen Byna 44.000 ziektegevallen geregistreerd Ook als leider der oppositie zal hy vóór alles de belangen der stad Antwerpen in het oog houden len Acht directeuren aan geklaagd Naar de commissie voor de eco nomische wereldconferentie Strijd tegen de onzede lijkheid in China Geen rijksambtenaren, maar ge pensionneerden van een „af- geschaften publieken dienst” een snelheid van soms meer dan 80 K.M. per uur vliegen de ijs-zeilbooten over de gladde ijsvlakten Toch een non-agressie-pact? ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Directies mogen geen nieuwe arbeiders aannemen BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Russisch vliegtuig neergeschoten; twee dooden Russisch-Poolsch lucht- NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 7l 53 8. De Eerste Kamer tot U Januari «Heengegaan. JubUemn RQkmldwacht. 9 O O (United Press) (United Press) nd: ge- L. <M v. CAUWELAERT geen levensmiddelenkaarten worden verstrekt. Kamerdebatten over do Franache leenlng aan Oostenrijk. Moesjanof opnieuw met de vorming van een nieuw kabinet belast. Het mandaat van Moesja nof is onbeperkt, met de toevoeging, dat de kablnets-formatle zoo snel mogeltfk moet ge schieden. Uit uitlatingen van Moesjanof tegen over de pers valt af te leiden, dat bij voor nemens is zijn nieuwe regeering te vormen uit de huidige regeeringsmeerderheld. In Spanje bestaat echter een scheiding tus- schen Kerk en Staat en daarom kunnen de priesters niet behandeld worden als regeerings- smbtenaren. doch zij kunnen beschouwd wor den als „gepensionneerden van een af geschat- ten pubheken dienst". JOHANNESBURG. 29 Dec. (Per telefoon). De opheffing van den gouden standaard in de Unie van Zuld-Afrlka is heden officieel bekend ge maakt. Alle banken van het land waren reeds vroeg in den morgen belegerd door een groote menschenmenlgte, die nog wilden trachten geld naar het buitenland over te maken. De banken konden deze transacties echter niet meer uit voeren. In heel Zuid-Afrika heerscht groote opwind ding. Men verwacht, dat de minister van Finan ciën, Havenga, een uiteenzetting van den hul digen toestand zal geven. MOSKOU, 29 Dec. (VB.). Het Volkscommis sariaat voor Arbeidszaken der Sovjet-Unte heeft allen direct es van staatsfabrieken, zoomede van andere staatsondernemingen verboden nieuwe arbeiders in dienst te stellen. Dit wordt ge motiveerd door het feit, dat arbeiders hun werk plaatsen verlaten zonder zich af te melden en trachten nieuwe werkgelegenheid te krijgen op betere voorwaarden. De directies moeten in het vervolg van alle In dienst te nemen arbeiders het getuigschrift van hun vroegere werkzaam heden eischen. Indian deze getuigschriften niet Amerika staart teek atesiaaiisrtw deskaadlgea naar Genève. Afscheid bargemeeater Fraas van Caawt leert. Hoe de Priester* In Spanje beeehoawd werden. Moesjanof opnieuw kabinetsformateur ia Bul garije. Goeden Standaard la Zuid-Afrika opgehesen. Uitgebeelde griepepUomta in de Bootongeluk in Nleww-Zeeland. Amsterdam—Bate vtaltjn; ook passagiers- ea goederenvervoer alt de tusschen gelegen lan den. Teraardebestelling van Graaf van Lynden van Sandenbueg: Koninklijke belangstelling. Hoogste stand op Vrijdag war rn.: 7M Achteruit when c a en Blnnenlandsche Zaken, Devèze en Poullet. onmlddellUk na de gezondmaking van de Belgi sche rijksfinanciën het kablnet-De Broquevllle zullen verlaten. Als opvolger van minister Poul let wordt zeer ernstig aan den leider van de katholieke Vlaamsche Kamerfractie, mr. van Cauwelaert, gedacht. Deze wijziging in de samen stelling van de kathollek-llberale regeering zal omstreeks 15 Februari plaats hebben. TOKIO. 29 Dec. (Per telefoon). De Russische gezant te Tokio. Trojanowsky, Is naar Moskou vertrokken, waar hü met zijn regeering waar schijnlijk de mogelijkheid van het'Afsluiten van een Russlsch-Japansch non-agressle-pact zal be spreken. Trojanowsky heeft van de Japansche regee ring. zooals „United Press" reeds meldde, een vertrouwelljke mededeeling ontvangen, waaruit valt op te maken, dat Japan, In tegenstelling tot hetgeen wfj gisteren mededeelden, w 1 be reid Is een niet-aanvals-verdrag met Ruslan te sluiten. Deze veranderde houding der Japansche regee ring wordt hieruit verklaard, dat er ook tusschen Rusland en China wederom normale politieke betrekkingen worden onderhouden. Naar Trojanowsky verder mededeelde, zijn de berichten waarin werd medegedeeld, dat Radek tot Russisch gezant In China zou worden be noemd, onjuist. SOFIA. 29 Dec. (V. D.) Nadat Konlng Boris gisterenavond tot na middernacht de door de kabinets-crisis ontstane situatie met verschil lende partijleiders had besproken, neeft hü hedenmiddag den afgetreden Minister-president NAPIER, <Nw. Zeeland). 29 Dec. (Reuter), gisteravond voeren twee booten bij den ingang van de haven tegen elkaar, waarbij tien perso nen verdronken, die behoorden tot een ploeg ha- zullen kunnen worden overgelegd, mogen ook| venarbelders. Twaalf andere personen moesten naar bet stakenhuis worden overgebracht. MADRID, 29 Dec. (Reuter.) De juridische commissie, welke het wetsontwerp bestudeert voor de afschaffing van staatsondersteunlr.g aan geestelijken, heeft een amendement mge- diend. volgens hetwelk de priesters voortaan m Spanje in zekeren dn officieel erkand worden. In het amendement wordt *pn.IUid. Ukf se-~ dert de priesters de geaccrediteerde dienaren zijn van een Instelling, die nu het eigendom van den staat is geworden, zü op dezelfde wijze als de kerkelljke bezittingen dienen te worden beschouwd. NANKING, 29 Dec. (V. D.) Maarschalk Tsjang-Kal-Tsjek zou er .in'geslaagd zjjn ver schillende politieke groepen der Kwomintang voor zijn politiek te winnen. De linkervleugel der Kwomintang, welke onder leiding staat van generaal Choenchamln. is onder zekere voor waarden bereid den strijd tegen Tsjang-Kal- Tsjek op te geven, ten einde tot overeenstem ming te komen In den strijd tegen Japan. De onderhandelingen duren voort. de openlucht het republlketnsche volkslied te zingen. Voortaan mag bet volksli^p alleen bü 'plech tige gelegenheden en In vergaderlokalen gezon gen worden, daar het aanleiding heeft gegeven tot anfijrepubllkelnsche onlusten. De republlketnsch-gezinde Spanjaarden zelf vtnden dit volkslied, dat door generaal Rlego is gecomponeerd, niet goed en men heeft een wedstrijd uitgeschreven voor het componeeren van een nieuw nationaal volkslied. NKW-YORK, 29 Doe. (Reuter). Acht Ameri- kaansche directeuren der International Match Corporation, een der dochtermaatschappijen van het Kreuger-concern, zijn aangeklaagd wegens bedriegerijen. De Irving Trust Company, welke de zaken der Int. Match Comp. beheert, heeft bü bet Hooggerechtshof een elsch tegen hen ingediend tot terugbetaling van circa 250 mlllloen dollar, wegens uitbetaling van nlet-verdlende dividen den. Bovendien wordt van hen verantwoording ge- eischt van circa 100 millioen dollar welke naar beweerd wordt, ten onrechte zijn uitbetaald bij verschillende maatregelen tot consolidatie. NEW YORK. 29 Dec. (Reuter). Evétuüs En geland (met name Birmingham) lijdt ook Ame rika onder een griep-epldemle. Door den sani- talren dienst zijn In 35 staten 43.997 ziektege vallen ontdekt. Waarschijnlijk la dit cijfer ech ter maar een tiende van het werkelijk aantal. Alleen in New-York zijn lOBOO gevallen van BOEKAREST, 29 Dec. (VD). Volgens een bericht van de grenswacht In Chiton aan den Dnjepr zou eenige dagen geleden op het punt waar de grens tusschen Polen, Rusland en Roemenië bijeenkomt, op Poolsch gebied tus schen Poolsche en Russische *1'eg tuigen een luchtgevecht hebben plaats gevonden. Een Rus sische machine kwam boven Poolsch gebied, waarop zij door drie Poolsche vliegtuigen werd achtervolgd. Het Russische aangevallen vlieg tuig kreeg hulp van een Russisch eskader van drie toestellen. Er ontstond een hevige schiet partij in verloop waarvan het aangevallen Rus sische vliegtuig werd neergeschoten. De beide inzittenden vonden den dood. De drie andere vliegtuigen keerden daarop op Russisch gebied terug. Mr. Frans van Cauwelaert is als burgemeester van Antwerpen afgetreden, wegens het tot stand komen van een liberaal-soclalistisch blok in den gemeenteraad, tengevolge waarvan de Katho lieken uit het socialistlsch-katholiek college van burgemeester en schepenen treden. Burgemeester van Cauwelaert Is thans 53 jaar oud. HU werd in 1880 geboren te Lombeek, een klein dorp In Belgisch Brabant. Zijn vader was een Oost-Vlamlng en zün moeder een Zuld- Brabantsche; van Cauwelaert is alzoo van zui ver Vlaamsche afkomst. Zijn vader bezat een groote boerderij en was schepen van het dorp Op 12-jarlgen leeftijd werd Frans van Cauwe laert naar een kostschool in Hoogstraten ge ronden, waar hü voor het eerst in aanraking kwam met den taalstrUd. Later ging hu naat de Unlversiteit van Leuven, om In de natuur wetenschappen. rechten er philosophic te stu- deeren. Daar kwam van Cauwelaert in aanra king met de later zoo bekende Vlaamsche acti visten LodewUk Dosiel en PersUn. Te Leuven stichtte van Cauwelaert een Bond van Bra- bantsche Studenten, terwijl hü tevens het ini tiatief nam tot oprichtin van het thans nog bestaande Leuvensche Studentengenootschap Taal en Kennis”. Dit genootschap werd hoofd- zakelljk opgericht ter beoefening van de weten schap In de eigen d.wz. Vlaamsche taal. Reeds als student toonde hü zich alzoo een groot Ijveraar voor de Vlaamsche zaak en meermalen trad hü In vergaderingen en bUeenkomsten als spreker op. Te Leuven heeft van Cauwelaert langen tijd tezamen gewerkt met prof. Mercier, den la teren Kardinaal-aartsbisschop van Mechelen. Onder leiding van prof. Mercier heeft hij de Thomisti sche wijsbegeerte bestudeerd, terwijl hü ook enkele Jaren als zjjn particulier secretaris op trad. Ook zUn idealen betreffende de Vlaamscht kwestie vonden bfj prof. Mercier waardeenng. Het was ook op zijn verlangen, dat hU Ir de geneeskunde ging studeeren. waarvan mr. van Cauwelaert zijn doctoraal examen heeft afge legd. Burgemeester v. Cau welaert nam met een Kort woord namens het college afscheid. Hü zelde. dat vooral In de laatste Jaren het be heer door het college was gekenmerkt door heel wat groote gebeur tenissen, die bjj de be volking steeds een aan gename herinnering^ zullen vormen. Hü dankte allen, die •rem in den loop van zijn elfjarig burgemees terschap ter zijde ston den en hem hun wel willende n steun verleen- gaf htn de ver- dat hü ook leider ,van de oppositie -cn gemeenteraad vóór alles de be de stad Antwerpen in het oog rou Een noodzakelüke voorwaarde tot het ver- leenen van deze erkenning zou natuurlük zün. dat zü. die ervan profiteered het republikemsch gezag eerbiedigen en erkennen. MADRID 29 Dec. (Reuter.) De gouverneur van Murcia heeft verboden bü plechtigheden in e positie van de regeering van generaal Hertzog, die sinds 1924 In Zuid-Afrika de lakens uitdeelt, Is in het afgeloopen jaar danig verzwakt, terwül de oppositie der Zuld-Afrikaansche Partü onder leiding van generaal Smuts van verschillende zijden aan- zlenlüke versterking heeft gekregen. Deze machtsverschuiving heeft dergelüke afmetin gen aangenomen, dat velen een regeeringscrisls "w-Kf' de naaste toekomst onvennüdelük achten cdt al heeft generaal Hertzog ook verklaard, den strüd tegen de versterkte oppositie niet zon der meer te willen opgeven. Indertüd wist Hertzog de toenmalige regeering onder gene raal Smuts te verslaan door een coalitie te be werken tusschen zün nationalisten en de La- bour-partü. Het moge vreemd lüken, dat de Internationaal georiënteerde Labours voor een dergelük samengaan te vinden waren, maar zü verwachtten van deze combinatie meer voor- deelen dan zü van generaal Smuts hadden kunnen verkrijgen. Intusschen is deze verwach ting der Labours op een ontgoocheling ultge- loopen. Zü hebben van Hertzog niet zooveel kunnen halen als zü wel wilden en successieve lijk ontstond er een steeds grootere verwijde ring tusschen de coalltiegenooten. Hoe ver het met die verwüdering gekomen was bleek na de «enigen tüd geledeh gehouden tusschentüdsche Verkiezing, waarbü de regeeringscandldaat het moest afleggen tegen die der oppositie Ver schillende Labourlelders schaarden zich loer, achter Smuts en de Zuld-Afrikaansche Partü OnmlddellUk trachtte Smuts hier munt uit te slaan en probeerde met de Labours een blüven- de samenwerking tot stand te brengen. Wel slaagde hü daarin niet volledig, maar toch kreeg zün oppositie van den kant der arbelders- partü een weikomen ruggesteun. den en zekering. In den nieuwen langen van houden. De Rrnwtetae.be correspondent van de «N. R. r. CL" meldt aan zün blad: zander deze omstandigheden kan de onver- f 1 yachte terugkeer van den oud-minister van Justitie. Tielman Roos, In 1 pillt ek Wtui yaa K-Afrika voor de regeering-He. tzog van besllsènde beteekenls worden. Want Tlel- ■an Roos, dte wegens gezondheidsredenen rieh indertüd uit de regeering-Hertzog moest terug trekken en als een der meest invloedrijke lei ders de met Hertzog samenwerkende Trans- vaalache nationalisten van de politiek afscheid nam. heeft zich thans als een tegenstander van sün ouden vriend Hertzog ontpopt. Nog toen hü deel uitmaakte van de regeering-Hertzog was er tusschen hem en den minister-president een merkbare verkoeling ingetreden. Titans staat hü aan de zijde van den Engelsch-gezin- den generaal Bmuts. Het schünt. dat Tielman Roos zich geroepen voe't de rol van redder des vaderlands te spelen. In een door hem afge legde verklaring pleit hü voor een verzoening van Boeren en Britten, van Zwart en Blank en voor een nationale regeering, waarin wel Bmuts en zün aanhangers, maar geen enkel lid van het huidige ministerie moet worden opge- Bomen. Aangezien hü noch Smuts, noch Hert zog. noch wie anders ook, in staat acht de vol gens zün inzichten noodzakelüke verzoening van de verdeelde partüen tot stand te brengen. - Wil hüzeive deze taak op zich nemen. Het mis lukken van de poging, welke hü indertüd aan wendde om een hereeniglng te bewerken van alle Nederlandsen sprekende partüen in Zuid- Afrika, schünt hem niet te hebben afgeschrikt van het wagen van een thans breeder opgezette concentratie, De gevolgen van de wereldcrisis voor Zuid-Afrika acht hü van dien aard, dat er een einde moet komen aan de onderlinge poli tieke verdeeldheid om meer .zakelük” en op bouwend werk in het belang van de Unie te kunnen verrichten. Man doodgeschoten te Oss. Wetsontwerp tot wijziging van de LO.-wet - heden door de Eerste Kamer aangenomen. Reuter meldt nader, dat wegens de weigering der Reserve Bank om de wisselkoersen vast te stellen, de wisselhandel volkomen is stop gezet, terwül de verwarring, welke gisteren is veroor zaakt door de bef>erking van den wisselhandel, heden overging in een volkomen stagnatie van den handel over het geheele land. Het besluit der Reserve Bank verspreidde zich met buitengewone snelheid en de banken staakten hun affaires. De postkantoren bleven echter voortgaan met het uitgeven van postmandaten tot ten hoogste 10 pond sterling, wat tengevolge had. dat zü om zoo te zeggen belegerd werden door duizen den en de postkantoren elndelük omstreeks twaalf uur ’s middags geen postmandaten meer uitgaven. WARSCHAU. 29 Dec. (Reuter). UK Oost- Gallde komen berichten over massa-arrestatlea van Oekraïners. In Lemberg. WynikL TarnopoL Stanislao. Brzezany en in het Oost-Galicische petroleum- 1 zün vete Oekraïners uit intellectueels kringen, o.w. ook een groot aantal studenten, gearresteerd. In Wynlki werd oa. een prelaat en In Stanls- lau de oprichtster van den Oekralnlachen bond gearresteerd. NEW-YORK, 29 Dec. (Reuter) John Wil- Hams en Edmund Day, die waren aangewezen als vertegenwoordigers der F. 8. in de deskun digencommissie tot voorbereiding der economi sche wereldconferentie, sul'en zich op 9 Januari aA. Inschepen voor hun reis naar Genève. De Jiew York Times" concludeert hieruit, dat de verwüdering tusschen Roosevelt en Hoover. Inzake de richting der buitenlandsche politiek tot 4 Maart a.s., eenlgermate is ver kleind. Reuter meent te weten, dat de stappen van Norman Davis bü Hoover en Roosevelt heb ben vermeden, dat de bultenlandsche politiek geheel op het doode punt kwam. SJANGHAI, 39 Dec. (Reuter.) Volgens een besluit van het Juridische Comité der Centra’e regeering zal het voortaan in China piet lan ger geoorloofd zün meer dan één vrouw te hebben, ronder met de wet In aanraking te komen Het uitvoerend comité der regeering heeft eveneens een besluit afgekondigd, waaruit blüki dat men de zedelükheid in China wil bevor deren. Bü dit besluft. dat opgesteld is door amb tenaren van de ministeries van blnnenlandscne Zaken. Opvoeding. Industrie en Oorlog, wor den bepalingen vastgesteld voor de vrouwen- kleedlng ten einde de moraliteit der bevolking te verbeteren. De opste’lers van dit besluit keuren ernstig de tegenwoordige mode af en zü stellen voor vrouwen, „die de tegenwoordige onwaardige mode” blüven volgen, te veroor- deelen tot boete en gevangenisstraffen. welke daardoor moesten ontstaan. Thans ech ter begint de gouden standaard onder druk van de groeiende oppositie in Zuid-Afrika te wan kelen. Zoo heeft de regeering-Hertzog de Zuld- Afrikaansche Reservebank reeds ontheven van de verplichting tot het Inwisselen van bankbil jetten tegen goud. De commentaren, welke de Zuid-Afrikaansche regeering aan deze en ande re maatregelen toevoegde, schenen den Indruk te moeten vestigen, alsof de gouden standaard gehandhaafd zou blüven. maar In werkelükheid was de eerste stap In de richting van het ver laten van den gouden standaard gezet. Thans echter wordt beweerd, dat het In de bedoeling van de regeering zou liggen, den gouden standaard tegenover het buitenlang te handha ven, maar in het binnenland te laten vallen: Of dit mogelijk en wenschelük Is, lükt hoogst pro-- b'ematlsch, terwül de oppositie, die een radleale afschaffing van den gouden standaard wenscht, daarmee natuurlük allerminst tevreden zou worden gesteld. Politiek en monetair verkeert Zuid-Afrika in een uiterst onzekeren toestand En het valt nog moeilük uit te maken of de concessies door de regeering-Hertzog aan de oppositie gedaan, beschouwd moeten worden als een beginnende capitulatie of een rekken van haar verzet. TtWoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2.85 j^et geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de H.V. Drukkerij De Spaamested - Haarlem POONA, 39 Dec. (Per telefoon.) Gandhi beeft aan een vertegenwoordiger der „United -Press" medegedeeld, dat hü voorgenomen hongerstaking heeft uitgesteld, omdat het par- Jement een wetsontwerp behandelt dat den pa ria1» het bezoek aan de Hindoe tempels toe staat. Mocht de regeering haar beloften met bekomen, dan zal hü half Januari wederom beginnep te vasten. De Mahatma, die zeer goed geluimd was. belde, dat zün gezondheidstoestand bevredigend en dat z«n gewicht 102 pond bedroeg. (United Prees) Later ging hü over naar de Unlverslteiten in Leipzig en München, waarna hü in 1907 werd benoemd tot buitengewoon hoogleeraar aan de Katholieke Unlversiteit te Freiburg. Meermalen deed van Cauwelaert pogingen om ook In België een hoogleeraarszetel te beklee- den, doch men deed hen, weten dat dit wegens zün drijven In de taalkwestie tot de onmoge- lükheden behoorde. In 1910 begaf de heer van Cauwelaert zich voorgoed in de politiek. H<j was toen aangezocht als candldaat voor de Antwerpsche Kamerlüst en behaalde het grootst aantal voorkeurstem men. zoodat hü zitting kreeg in de Kamer van Afgevaardigden. Tevens studeerde hü nog te Leuven In de rechtswetenschappen, waarin hü in 1913 promoveerde, waarna hü rich als advo caat te Antwerpen vestigde. Gedurende drie jaar had van Cauwelaert zitting In het Belgische Parlement. Bü het uitbreken van den wereld oorlog begaf hü zich op verzoek van zün regee ring naar Nederland, om de zoxr voor de uit gewekenen op zich te nemen. Mr.« van Cauwe laert vestigde zich toen te Scheveningen. Zioo spoedig mogclük na den oorlog keerde mr. van Cauwelaert weer naar zün land terug waar hü zün actie voor de gelijkstelling van de Vlaam sche rechten voortzette. Eind 1921 werd mr. van Caewelaert benoemd tot burgemeester van Antwerpen. Over de. benoeming Is Indertüd, vooral In liberale kringen, zeer veel te doen geweest; oa traden toen alle liberale ministers uit de regeering. Gedurende de Jaren dat bur gemeester van Cauwelaert aan het hoofd van Antwerpen heeft gestaan, heeft hü aan zeer veel strüd het hoofd moeten bieden, daar men hem ook van uit het Katholiek-conservatleve kamp hoofdzakelük om zün Vlaamsche en democratische overtuiging met vegMtterde woede bestreed en ten val trachtte te brengen. 'v-'^ en der belangrijkste program-punten, wel- H ke Tielman Roos van de oppositie tegen Hertzog heeft overgenomen, is de eisch tot het laten vallen van den gouden standaard «a daardoor den Zuld-Afrikaanschen uitvoer ta bevorderen en de landbouwbevolking te nulp t* kunnen komen. Zooals men weet, heeft generaal Hertzog tot groot ongenoegen van Engeland zich Immer tegen eiken aanslag op de Zuld-Afrlkaanschc Bunt-waarcie verzet. Toen Londen den gouden Mandaard prijs gaf, hield Zuid-Afrika hem hoog biettegenstaande de handelsbelemmerlngen. Woensdagavond heeft de sedert 1926 zitting hebbende Antwerpsche gemeenteraad, die met Ingang van 1 Januari door den nieuwen raad wordt vervangen, zü" laatste vergadering houden. In officieuze kringen alhier doet het gerucht c gebied

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 1