p begrooting aangenomen Een soliede begrooting BELASTINGVERHOOGING SLECHT BETAALDE WETHOUDERS Punt voor punt Zielenjacht BERGEN M aat schappelijk Hulpbetoon EGMOND AAN ZEE Het hek in de duinen VE De gemeenterekening De begrooting Het Lyceum-subsidie Algemeene beschouwingen te I hs Het Lyceum-subsidie geschrapt v< koo lent Begrooting 1932. De alge meene beschouwingen Een begrooting die, om sluitend te zijn, geen belastingverhooging noodig had Mei algemeene stemmen werd een motie aangenomen t.a.v. het door de Provincie in de duinen geplaatste hek HE1LOO J 'J van l precedenten wil geen t DINGERDIS wijst werden Bond van Staatspenslonneering, Dekt te en niet uitge breid het verzoek Heete hoofden gaat met deze bestaan dat de Mi «1 Be bi fa van voor 1 1 <xx fc too l 1 Dr. BARNHORN bracht hulde aan B. en W. voor de keurige begrooting en sprak er zijn vreugde over uit, dat de gemeente zich in een zoo bevoorrechte positie bevond. Er is groote wijsheid en voorzichtigheid noodig om zoolets te bereiken en een uitstekende samenwerking met den raad in zijn geheel. Dat de raad met de begrooting accoord gaat, is het beste bewijs voor bet juiste beleid van B. en W. wrt P 8e i> tan V«a De heer GREEUW was evenzeer kort. Nadat hij een afwijzend standpunt had ingenom ten aanzien der subsidies aan de Burgerwacht en B. V. L. sprak hij zijn groote voldoening uit over den aanleg van den nieuwen weg. Hij drong aan te bevorderen, dat deze weg een doorver binding kreeg naar Purmerend *0 M *xr usï 0o E 1 Mad ■Die wrtt belas firn Hm mg toai M 0 Wo m we Wl «F an Ma ZOTi «tel De nar Seed Sao» k d at M; neer aidd Dssr tilde tap De non a d toto Md De na In W MC. De riet ML een (HUI rif I De verdi Hop. ter. Na ua 0. Ml ten; De heer KOSTELIJK, die gedurende de ver gadering zeer veel aan het woord geweest is. opende de rij om enkele zaken ten berde te brengen. Hjj begon te verklaren, dat. na de opmerkingen, die verleden jaar door den raad gemaakt zijn, door B. en W. meer rekening ia gehouden met bepaalde wenschen van den raad; speciaal ten aanzien van de door de ver schillende commissies uitgebrachte adviezen. Een zeer belangrijk punt roerde spr. aan. toen hij de wenschelykheld bepleitte van een zwem inrichting in deze gemeente. De jeugd in Helloo is over het algemeen, doordat in deze gemeente bijna geen water is, in de zwemkunst zeer on bedreven. Hij adviseerde daarom een commis- van B. en W omdat het een club geldt, die vroeger ook subsidie kreeg. Met de heeren Hemelrijk, Zeiler Swaag en Voüte tegen wordt de subsidie toegekend. Aan de orde was voorts het verzoek van het curatorium van het R K. lyceum te Alkmaar, om een subsidie van 150 per jaar per leer ling (uit Bergen) of In totaal 1162.50 Wethouder APELDOORN meent, dat op bil- lykheidsgronden dit subsidie gegeven moet worden; van de andere zijde worden de kosten van Gymnasium en HBS. ook vergoed. Het schoolbestuur van het lyceum staat voor groote kosten. Spr. vraagt dit subsidie toe te kennen. De heer MILTENBURG Wijst erop, dat de be lastingbetalers toch ook bijdragen aan de ver goeding voor de leerlingen die HBS en Gym nasium bezoeken Subsidie is alleszins billijk. De beer ZEILER to met zyn trsCüe tegen, omdat de wet niet verplicht. Dr HEMELRIJK misgunt geen enkele school zijn gebouw; bet gymnasium heeft dit voordeel, dat het ..doorluchtig' to. De pacificatie beeft geleld tot toestanden, die geen enkele voorstander ervan voor «Un nit- ning had willen nemen. bedraagt Dit en andere Ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. z Ten aanzien van een verzoekschrift van den -- --waarin den raad verzocht werd zich voor Btaatspension- Dr BARNHORN was ook voor een verhoo ging: hij meende echter, dat men met een te groote verhooging voorzichtig moest zijn en ad viseerde daarom over te gaan tot een verhoo ging van het salaris op 400.—. Het amendement van den heer Greeuw werd hierop verworpen met 6 tegen 3 stemmen en het voorstel van B en W om het salaris tot 400.te verhoogen met 8 tegen 1 stem aan genomen. De beide wethouders stemden mee. Wegens de vele werkzaamheden door den se cretaris en den ontvanger verricht, werd voor- gesteld er by Ged. Staten op aan te dringen, dat hun salarissen niet voor verlaging in aan merking zouden komen. Dit voorstel ontlokte een vrij principieel debat tusschen den heer KOSTE LIJK en VAHL eenerzyds en den VOORZIT TER en den heer GREEUW anderzijds. De heer KEESMAN bepaalde zich eveneens tot enkele punten. Hij constateerde, dat de ge meente, gézlen de aangeboden begrooting. zich in een bevoorrechte positie bevond. Ten aanzien van de belastingen drong hfj aan op belasting naar draagkracht. Belasting naar draagkracht moet steeds zooveel mogelijk worden doorge voerd. Verder maakte hij nog eenlge opmerkin gen over de werkloozenzorg in de gemeente. De VOORZITTER vond, dat men niet groot- steedsch moet gaan doen en alles gaan specia- llseeren. Het werk wordt samen gedaan en veel wordt er gedaan dat door anderen niet opge merkt wordt. Men moet tenslotte de zaak met op een goudscrftialtje gaan wegen. Ook de voor zitter bleek van meening, dat 500nauwe lijks voldoende belooning is voor het wethou- derswerk. sie in het leven te roepen om de mogelijkheid van een betere voorziening daarin te onder zoeken. Ten aanzien van de schoolartsen-kwestle drong hjj aan op een bespoediging van bet onderzoek daarnaar en mocht men met de ver schillende gemeenten niet tot overeenstemming komen, dan achtte hjj het beter met een paar gemeenten tezamen een schoolarts aan te stellen. Verder klaagde spr. over den zijns inziens min der rooskleurigen toestand der algemeene be graafplaats. die een vergelijking wethoudersschap - van neerlng uit te spreken, zei de heer ZEILER groote verwondering van den Voorzitter, dat rijn fractie vóór Staatspensioen to. Dd osr were as ssu topel De too* «rti Vergadering van den Raad. De gemeente raad vergaderde gister voltallig. Om 10 uur 's morgens opende de VOORZITTER de vergade ring. Ingekomen was om. een ministerieel schrij ven. waarin werd meegedeeld, dat tot 31 Dec. ■33 het subsidie voor werkverschaffing 40 pCt. De gemeenterekening 1931 werd voorloopig vastgesteld in ontvangsten óp 390.954.93; In uitgaven op 383.219.78; een batig slot dus van 27.735.15. Voor den kapltaaldienst in ont vangsten op 236.056.06; uitgaven op 337.65445; een nadeellg saldo van f 1498.89 De rekening van het GEB wordt voor afd. I vastgesteld op 83.473.44, met een wlnst- saldo aan de gemeente uit te keeren van 38.048.40. Voor den kapltaaldienst op 36.438.32; met een batig saldo van f 612.18. De rekening 1931 van het B. A werd vast gesteld in ontvangsten op j 17.729.73. uitga ven 15458.07 en f 3.371.68 als batig saldo. Aan bet B. A. werd over 1933 een suppl. cre- diet van 1500 toegekend. Het subsidie be droeg alreeds 14.000 Besloten werd over 1933 reductie van pacht te verleenen aan Th. Kuys van 30 pCt. voor het perceel, dat kleiner geworden to door de uitbreiding van de Algemeene Begraafplaats; voor andere pereeelen 10 pCt. Voorts 10 pCt. reductie van de pacht voor de dijken en ber men van wegen; 30 pCt. reductie aan de 8t. Josephsstichtlng. Een voorstel-DINGERDIS óm voor de pacht van wegen en dijken 20 pCt. reductie te ver leenen .werd verworpen met alleen de R. K. fractie voor. thlek tegenover een gehcelen ombouw; een van de beswaren is. dat het B.A. steeds groeier bedragen vordert; is het verantwoordelijk, zon der dat de raad er eenlge zeggenschap heeft. In de toekomst zal het toch dien kant heen gaan. Spr. zou een commissie van toezicht uit den Raad willen benoemen als een tus- schenvorm tusschen BA. en M.H. De heer ZEILER ziet geen verschil tusschen den naam B A. en M.H. Men komt toch liever bij een commissie van twee personen, dan voor een groot aantal. B en W zullen de zaak nog eens aanzien. BU post 377 stellen B. en W. voor op de hoofdsom der personeel^, belasting te heffen 75 tot 100 opcenten (in plaats van 50 tot 100) en op de Gemeentefondsbelasting 60 opcenten (in plaats van 40). De heer DEN DAS acht de belasting op de inkomens het meest verdedigbaar; hiermee moet zoover mogelijk gegaan worden. Daarom lykt het spr. juist het aantal opcenten op de Ge meentefondsbelasting te brengen van 40 op 80 en de personeele in verband daarmee zoodanig te stellen, dat de opbrengst van belde belas tingen gelijk blijven als bij het voorstel van B. en W De heer MILTj de R. K. fractie," ting is, 70 opceni De heer DEN DAS, werken aan den Bergé; werkverschaffing zijn. De VOORZITTER wijst op de abnormale tijdsomstandigheden, welke B. en W. noodza ken dit werk in. werkverschaffing te doen uit voeren. Bovendien kan op deze manier m;er gedaan worden voor de groote massa, omdat het Rijk thans ook voor deze werken 70 pCt. sub- Ten gerieve van onze lezers, die daar onge twijfeld belang in stellen, geven wij hier eenige cijfers uit de gemeentebegrooting. Voor den gewonen dienst was aan ontvangsten begroot een totaal bedrag van 173.48831 Als de voornaamste posten noemen we: opbrengst hoofdsom personeele belasting 26.800; opcen ten pers, belasting f 22 600; opcenten gemeente fondsbelasting 3000: opcenten grondbelasting gebouwde eigendommen 7000; uitkeering van het G. E. B.. rente en aflossing f 6925.47; an dere ultkeeringen van het G. E. B. 10 000. De kapltaaldienst was begroot op een ont vangst van 44X4.44. Aan uitgaven voor den gewonen dienst was begroot een bedrag van 172.48831, Van de voornaamste uitgaven noemen we: het subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur 9000; werkverschaffing en steun 5000; uit keering aan werkloozenkassen 1200; verple ging krankzinnigen 4000; rente van geldlee- nnlngen f 23.223 35; aflossing van leemngen 27 600. A De voorzitter stelde voor de begrooting punt voor punt te behandelen. Indien er leden waren, die ten aanzien der begrooting algemeene be schouwingen wenschten te houden, was daar de gelegenheid voor. In bespreking kwam vervolgens de correspon dentie met de Prov. Staten over het plaatsen van een prlkkeldraadhek rond het gebied van het P.WJB. in de duinen. Dc heer ZEILER zegt mede namens den heer Voüte, niet over den gang van zaken tevreden te zijn. Spr. gaat den gang van zaken na en concludeert, dat de zaak eigenlijk van de baan to en het hek blijft staan V V V. heeft ook geadresseerd aan Prov. Sta ten, die niet schijnen te- beseffen, hoe een groote verontwaardiging dit hek bij bet publiek gewekt heeft. Spr. herinnerde eraan dat mr Wendelaar krachtig tegen het plaatsen van dit hek protesteerde. Straks, ais aan de orde komt de aankoop van de duinen onder Egmond, zal dit hek weer ter sprake gebracht worden. Spr. wij dan ook een geluid van den raad doen booren en dient mede namens den heer Voüte een motie in, waarin de plaatsing van het hek betreurd wordt, omdat daardoor onnoodlge de cultureele belangen van de bevolking van Noord-Holland worden aangetast en Provinc. Staten verzocht wordt maatregelen te nemen, die er toe lelden, dat dit hek verplaatst wordt tot de naaste omgeving van de prise d’eau en watertoren, waardoor de wandeling in het pro vinciaal duingebied te Bergen, grenzend aan het natuurreservaat aldaar, op dezelfde wijze kan geschieden als dit tot nog toe het geval is geweest. v De heer ZEILER to van meening. dat hier beslist te door perrionen. die met voldoende ter plaatse bekend zijn. Dr. HEMELRIJK zegt, dat er niet sterk ge noeg geprotesteerd kan worden tegen deze schending van natuurschoon. Dit hek is als een - leeUJk reclamebord op een moot gebouw. Het hek is noodlg. Dé Staten in wier naam dit hek betreurd wordt, omdat daardoor onnoodtg laten beetnemen. Wij zijn overrompeld Hier is de bouwverordening van de gemeente niet van kracSit, anders zou spr. hebben voorgesteld het hek af te breken, evenals Indertijd door de gemeente een garage is afgebroken. Het had op t*n minst beleefd geweest den raad in kennis te stellen. De Staten weten niet, welk kwaad to geochled. Er was al gepro- testeert voor het bek klaar was. Het hek dient te verdwijnen. Het is jammer, dat het hek al 5000 gekost heeft. Stemmen: „En de rest." Dr. HEMELRIJK: Moties zeggen niet vol doende. Spr. wil protest aanteekenen bU de Regeerlng tegen deze schending van het na tuurschoon. De heele zaak berust op een fictie; van wandaden is niets gebleken. Met eenig toe zicht is meer te bereiken dan met een hek. Spr. wil de motle-Zeiler aannemen en daar naast in behoorlijke bewoordingen bij de Re- geerlng protesteeren. De beer ZEILER wil met dit laatste wachten tot na de volgende zitting van de Prov. Staten. Verschillende Statenleden zijn voor deze kwes tie geporteerd. Mevr. DEKKER wil trachten met de Staten een minnelijke schikking te treffen. DtS^eer DINGERDIS vindt het plaatsen van het nek een grootere schending van het na tuurschoon als bezoekers er ooit zouden aan- richten. De motie wordt ghM. aangenomen. Hierna werd overgegaan tot het punt voor punt behandelen der begrooting. Men moet dit zoo verstaan, dat alleen die punten behandeld werden, waarover in de commissie opmerkingen waren gemaakt. Inzake de uitkeering uit het wegenfonds en de geldleening. gesloten voor den aanleg van den nieuwen weg. maakte de heer KOSTELIJK eenlge opmerkingen, waaruit bleek, dat hjj de zaak eigenlijk niet in orde vond en deze mee ning staafde de heer Kostelijk met een gegoo chel met cijfers, waaruit wij geen wegwijs kon den worden. HU werd door den voorzitter en ook door den secretaris op zeer besliste wijze van antwoord gediend. De poet werd dan ook zonder stemming aan genomen. De jaarwedden van den wethouder heeft de vroede vaderen een langen tijd bezig gehouden. Hiervoor was op de begrooting 300 per wethouder uitgetrokken. Nu waren er reeds in de commissie stemmen opgegaan deze jaar wedden te verhoogen. Als gevolg hiervan stelde de meerderheid van B en W. nu voor deze wedden te verhoogen van 300.op 400.De minderheid van B. en W. wilde, gezien de LUds- omstandlgheden, geen verhooging. De heer GREEUW. maakte tusschen het vroeger en nu. kwam tenslotte tot de conclusie, dat 400.ook nog te weinig was en wilde er daarom maar ƒ500.van maken. De werkver- deellng in het college vond spr. echter niet be vredigend. en vroeg daarom een andere ver- deellng. Dr. BARNHORN achtte het wel wenschelijk, om aan deze steeds weer ter sprake komende kwgstle een einde te maken, het voorstel van B en W. het ultnoodigen van een deskunt dige om een lezing te houden over M. H., ten einde den leden een zuiver Inzicht in deze zaak te geven aan te nemen. Na langdurige bespreking, waarin het voor en tegen van M H. uitvoerig werd aangetoond, werd aldus besloten. Tevens zullen B. en W. inlichtingen inwinnen in plaatsen waar M H. is ingesteld. Verder werd besloten een onderzoek in te stellen naar een eventueel verbod voor het gebruik van hoogfrequentie-apparaten. De verleening van een subsidie aan V. V. Helloo vooruit", werd aangehouden. De begrooting. alsmede de begroetingen van het G. E. B en B. A. werden hierna aan vaard. Alle voorgestelde subsidies werden eveneens goedgekeurd. En hiermede was de gewichtigste vergade ring van het jaar klokke zeven ten einde. van den ;rd, doch het voorstel van :aat nog .even verder in de de ENBURG stelt voor, namens ^prndat dit een blUUker belas- iton op de Gemeentefondsbe lasting: bU, 80 opcenten zit men direct met het hoofd aan het plafond. De heer ZEILER stelt namens zijn fractie voor het voorstel van B. en W. te handhaven. 8pr. voert verschillende gronden aan en vraagt het voorstel van B. en W. aan te nemen als men de kleine man,wil sparen. Spr. geeft ver schillende cUfers over inkomens en de belas tingverhooging volgens het voorstel van B en W. De heer DEN DAS betwist deze cijfers zegt, dat deze hem niet tot andere gedachten brengen. Dr. HEMELRIJK heeft de cUfers heer Zeiler bestudi de S.D.A.P.-fractle richting van: de hoogere inakomens meer. In 5)4 uur heeft de raad, na uitvoerige be raadslagingen, de begrooting aangenomen Daar de algemeene stemming ten gunste van de be grooting was. zooals zij door B. en W werd aan geboden. Is het grootste gedeelte van den ver gadertijd besteed aan het spreken over een hee- leboel kleinigheden. Laten we er echter ftnmid- deliyk byvoegen, dat er ook enkele belangrijke zaken de aandacht der leden opeischten en ook met de noodige zorg werden behandeld. Wel eigenaardig was het, dat enkele leden zich niet steeds tot de te behandelen punten bepaalden, doch zaken gingen uitpluizen, die daarmee niets te maken hadden. Gelukkig hand haafde de voorzitter met krachtige hand de te volgen HJn en liet hjj, ook al ging men niet bui ten de orde, al te groote breedsprakigheid niet toe. Niettemin zijn er enkele kostbare uren ver loren gegaan met het zeggen van dingen, dié men ook in enkele kwartieren had kunnen zeg gen. Maar het is ook maar eens per jaar be- grootingsvergadering. Ondanks de belangrijkheid der vergadering was niemand op de zoo gerieflijke publieke tri bune te bekennen. Na de opening door den voorzitter, jhr. van Poreest. en vaststelling der notulen, werd een voorstel van B. en W. omtrent het beleggen van kasgeldleenlngen aangenomen. Besloten werd, dat de tijdelijk niet benoodigde kasgelden der gemeente zullen worden belegd als volgt: Bij de plaatseiijke Boerenleenbanken tot ten hoogste een bedrag by elke Bank, dat een som berekend naar 1.per Inwoner, naar boven afgerond in honderdtallen van guldens, niet te boven gaat. Hetgeen eventueel meer te beleggen overblijft bij de Bank van Ned. gemeenten te Den Haag. Hierna werd besloten de pachtsommen van 5,en hooger over het jaar 1932 een ver mindering te verleenen van 40 pet. Raadsvergadering. Dinsdag jl. vergaderde - de Raad voltallig. Op de agenda stond slechts één onder wei p: Begrooting 1933. Ingekomen was een schrijven van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland. waarin ztj verzochten te willen bevorderen dat in de be grooting 1933 eenige wijzigingen worden aan gebracht. In verband hiermede stelden B. en W. voor enkele posten te verlagen. Z.hst. werd aldus besloten. Op advies stelden B en W. voor de bovental lig tijdelijk aangestelde leerkracht te ontslaan, ofschoon zij Inzagen dat dit het onderwijs alles behalve ten goede zou komen Met 5 tegen 2 stemmen van de heeren v. d Pol en Hartmarn werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorts werd verzocht alle salarissen en loonen door of vanwege het gemeentebestuur vastgasteld. met een redelijk percentage te ver lagen. Naar aanleiding hiervan stelden B. en W. voor een salariskortlng toe te passen van 6 pCt. van den pensioensgrondslag op 1 Januari 1933. Salarissen van 1000of minder en K van den pensioensgrondslag op 1 Januari 1933 tot een maximum van 1000vallen niet onder de korting. Salarissen welke genoten worden uit verschillende betrekkingen worden tezamen geteld. De pensioensgrondslag blijft onaange tast. De korting duurt voorloopig 1 jaar De heer Blok stelde voor de korting ook toe te passe.n op de extra vergoedingen voor over werk. De heer Hartman stelde voor bij de korting de eerste 1000.vrij te laten. Het voorstel van B en W. werd met de voor gestelde wijzigingen van de heeren Blok en Hartman zonder hoofdeltjke stemming aange- nomen. 7 Voorts werd besloten de doer Gedeputeerde Staten vastgestelde kortingen op de jaarwed den van Burgemeester. Secretaris en Ontvan ger reeds nu tn de begrooting tot uitdrukking te brengen. Nog werd door Ged. Staten aangedrongen het aantal opcenten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting te brengen van 80 op 100; en het aantal opcenten op de hoofdsom' der per soneele belasting worde gebracht van 80 op 200. B. en W. stelden voor hiertoe niet over te gaan, daar de draagkracht van de bevolking dit niet toeliet. Z.hat. aldus besloten. 2. Volgnummers 250. 251. 253. 353 254 en 355. Verzocht wordt de onder deze volgnummers geraamde uitgaven van de begrooting te doen afvoeren, tenzij kan worden aangetoond, dat deze uitgaven voor een goeden gang van zaken onvermijdelijk zijn. Verzocht wordt tevens de bedryfsbegrooting met de eventueele wijzigingen in overeenstem ming te doen brengen. Op voorstel van B en W. werd besloten en kele posten betreffende den aankoop van gas meters e.d. niet af te voeren. Op voorstel va» B. en W. werd besloten de tariefsverlaging voor de levgring van water tn te trekken, en het verlaagde tarief voor elec- triclteit voor verlichting te handhaven voor concurrentie met petroleum. Verzocht werd niet tot voorziening in de va catures bij de politie en by de Openbare Wer ken over te gaan, voordat de absolute nood zakelijkheid hiervan zal zijn gebleken. Hieraan kon geen gevolg meer worden ge geven, daar In de vorige raadsvergaderingen reeds in deze vacatures was voorzien. Hierna volgden eenlge posten welke alleen van administratief belang waren, uitgezonderd de laatste alinea, die van overwegend belang was. De vorenstaande punten zijn ter kennis van den Minister van Staat. Minister van Bln- nenlandsche Zaken, gebracht. Zijne Excellentie opmerkingen geheel accoord, doch wenscht, dat bovendien nog aan de vol gende voorwaarden zal worden voldaan, al vorens een subsidie In de kosten van de ge- meentehulshoudlng nader in overweging kan worden genomen: le. Het voorbereidend lager onderwijs moet worden opgeheven. Zonder hoofdeiyke stemming werd besioten dit te doen en de leerkrachten aan deze school verbonden op wachtgeld te stellen. 3e. De post onder volgnummer 161: Uitgaven voor volksfeesten (f 50.en de post onder volgnummer 188: Subsidie en andere kosten ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer 575.moéten worden geschrapt. B. enW. stelden voor den eersten post te schrap pen en den tweeden te handhaven, daar het col lege van oordeel was dat de V.V.V. vooral In een tijd, waarin de visscherij dood ligt van het hoogste belang Is en voor velen de hoofdbron van Inkomsten. Het was dus alleszins gewettigd en verdedigbaar om dit subsidie te handhaven. ZJist. werd aldus besloten. Volgnummer 71 Subsidie aan Ziekenhuizen en Sanatoria. B. en W. stelden voor dit sub sidie aan Alkmaar te handhaven. Het zou un fair zijn dit subsidie te schrappen. Nadat hier over uitvoerig gediscussieerd was. werd met 8 tegen 2 stemmen van de beide wethouders be sloten dU subsidie toch te schrappen uit over weging dat de gemeente geen voordeelen meer heeft boven een andere gemeente die niet sub sidieert. B. en W. stelden verder voor het subsidie aan het Burgeriyk Armbestuur van 4.000 op f 6 000 te brengen, daar de opbrengst van de pachten aanmérkelyk was gedaald en gebleken was dat het afloopende jaar met een aanzienlijk na deellg slot zou sluiten. Met deze feiten had men bij het vaststellen van de begrooting ge**1 rekening kunnen houden. Het voorstel vond algemeenen bijval en ward ■onder hoofdelijke stemming aangenomen Hierna sluiting. De heer GREEUW legde nog eens den nadruk op het feit, dat hU de verhooging niet bedoelde als een blijk van waardeering voor het werk der wethouders, maar hij wilde voor hun werk een voldoende belooning. Hij diende hierop een amendement In. waarin hij voorstelde de wet- houderssalarlssen te verhoogen tot ƒ500. De heer VAHL en de wethouder MAAS GEESTERANUS verzetten zich tegen een ver hooging. de heer Vahl wilde echter wel een verhooging tot ƒ400. De kwestie subsidie aan Burgerwacht en B. VL. maakt volgens den voorzitter altijd heete hoofden. Hij waarschuwde daarom tegen een onvruchtbare discussie over dit punt. Niette- man werd deze subsidleverleening door de socia- aal-democraten met vuur aangevallen en met evenveel vuur verdedigd door de heeren Maas. Geesteranus en Schuljt. Ook de heer Kostelyk was tegen de subsidie. Wat te verwachsten was en door den voorzitter voorspeld, geschiedde. Met 3 stemmen tegen, werd deze subsidie we derom verleend. Zij bedraagt in totaal f 165. Op het onderhoud van wegen en voetpaden willen B. en W. voorloopig nog niet bezuinigen. Bovendien zullen zij mede op verzoek van enkele raadsleden by de scholen verschillende waar schuwingsborden plaatsen. De heer GREEUW vroeg om verbetering van den Westerweg en Holleweg. De heer KOSTE LIJK bepleitte aanleg van meerdere bloemen perken o.a voor het raadshuis. Wat er nu staat betitelde spr. als „Kousendrogers”. De post „onderhoud pompen en riolen” bracht den heer KOSTELIJK en GREEUW tot 'n dis cussie over hetgeen er op een Witte Kruis ver gadering had plaats gevonden. De voorzitter was er echter spoedig by, om aan dlf bulten de orde gaan een eind te maken, zy het dan onder protest van den heer Kostelyk. Er scheen verschil van meening te over de vraag, of de openbare school al dan niet in staat van verval is. De heeren Koste- lyk. Keesman en Greeuw beweerden, school tn min of meer bouwvalligen toestand verkeerde. De VOORZITTER antwoordde echter op deze beweringen nadrukkelyk, dat hiervan geen sprake is; er wordt alles gedaan om de open bare school soolgoed en modern mogeiyk te doen zijn. Men kan er wel een klas by bouwen - de heer Greeuw wilde, daar er z. 1. een tekort aan plaats was. uitbreid ng maar men knjgt van het Ryk toch geen onderwyser. Uitbrei ding is ten slotte nog niet nood'g. Voor eenlgen tyd terug was er, aldus de voorzitter, nog een bedrag van f 10.000 aan het opknappen der 'chool besteed, zgpdat niet gezegd kan wor den, dat de boel verwaarloosd wordt. De heer KOSTELIJK beschuldigde den wet houder Obdam er van. dat hy niet sympathiek tegenover het openbaar onderwys stond, welke beschuldiging door den voorzitter met den grootsten nadruk werd afgewezen. By den post „subsidie byzondsre bewaar school" achtte de voorzitter eenige discussie onvruchtbaar. Dr. BARNHORN merkte nog op, dat hy, blij kens eenlge uitlatingen van den heer Kostelyk. meende, dat deee nu misschien ook voor deze subsidie zou stemmen. Spr. wilde gaarne er een zieltje by winnen. De heer KOSTELIJK weigerde echter, hy was alleen voor een moderne, strikt neutrale bewaarschool en niet anders. De subsldieverleenlng werd met 8 tegen 3 stemmen goedgevonden. 'Nadat eenige opmerkingen over de subsidle- verleening aan muziekkorpsen waren gemaakt, werd de subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur zeer uitvoerig besproken. De heeren GREEUW en KOSTELIJK pleit ten voor de instel!!ng van een Maatschappelijk Hulpbetoon. zy deden dit zoowel op princi- pieele als op practische gronden. Da btliykheid. die de heer MILTENBURG in het geding brengt wil, dat ten volle vergoe ding gegeven wordt. Waarom hebben de chrls- teiyke Regeeringen dan die volle vergoedingen niet gegeven? Omdat zy voor de consequen ties terugdeinzen. C>e Regeerlng moet eerst een wet in het leven rofepen, waarin dat blliykheidsrecht vervat to; dan pas is er een taak voor de gemeente. De heer APELDOORN herinnert aan het standpunt yan de R.K. fractie by het subsidie voor het hsfydetoonderwys. Spr. vindt het mis plaatst. dat alen de btliykheid niet betracht. Mevr. DEKKER wil uit billykheldsoogpunt wel het subsidie toekennen. De heer MILTENBURG gelooft, dat de Re giering nog niet tot algeheele subsidieerlng overgaat, om hier de gemeenten een taak over te laten. De heer DINGERDIS wyst erop, dat de S.D.A.P.-fractie in Alkmaar óók voor deze sub sidie heeft gestemd; op de gronden door den beer Miltenburg naar voren gebracht, acht spr. een subsidie billyk. De heer DEN DAS merkt op. dat het een standpunt In zyn party te, dat de raadsleden self hun standpunt bepalen en niet naar ande ren behoeven te zien. Met mevr. Dekker en de R K. fractie tegen wordt het voorstel van B. en W. om geen sub sidie te geven, aangenomen. Door de heeren DEN DAS en dr HEMEL- ,RIJK wordt wederom de instelling van een M.H. bepleit. De heer DINGERDIS voelt er veel voor den naam B.A. in M.H. te veranderen. De heer MILTENBURG staat niet onsympa- sidie geeft. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Tegen de heer Den Das. De heer VOÜTE noemt een aantal werkob- jecten, die de partygenooten van den heer HEMELRIJK in Alkmaar wel voor werkver schaffing in aanmerking nemen. Besloten werd verder de meterhuur af schaffen. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. om de St. Josephstichting by een stroomver bruik van boven 30.000 K W U een prys te be rekenen van 4 ct. per K W U. Een post van f 250voor ontspanning van jeugdige werkloozen wordt goedgekeurd. De begrooting wordt z.h.st. goedgekeurd. Hierna sluiting. lagere Inkomens minder belastingverhooging. De heer ZEILER merkt op, dat de heer He- melryk nog niet ontzenuwd heeft, dat de kleine man meer wordt getroffen door de ge meentefondsbelasting dan door de personeele belasting. Het voorstel van de 8.D.A.P om 80 opcenten op de gemeentefondsbelasting en 65 tot 130 op de personeele be!n«t'n«r te beffen, wordt ver worpen met 7 tegen 3 stemmen. Voor mevr. Dekker en de heeren Den Das en Hemelrijk. Het voorstel der R K. fractie om 70 opcen ten op de gemeentefondsbelasting en 70 tot 140 epeefiten op de personeele belasting te heffen, wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Apeldoorn. MacDonald, Zeiler, Voüte en Swaag. By het voorstel van B en W. tot verbete ring van den Bergerweg we komen hierop nader terug), vroeg de heer MILTENBURG B ren W. vooral de bocht voor den Veerebrug weg te nemen en den gevraagden prijs van 1 per vlerk. M. te geven aan den betrokken land eigenaar. De VOORZITTER scheppen. De heer SWAAG wil niet het minimum, noch het maximum besteden, doch 0.75 per vlerk, meter voor alle nog aan te koopen pereeelen. Dit voorstel wordt verworpen met 7 tegen 3 stemmen. De heer Swaag bleef bulten stemming. B. en W zullen trachten voor f 0.50 den be- noodlgden grond aan te koopen. wyst erop, dat al deze ■rweg geen werken voor De VOORZITTER beantwoordde de verschil lende sprekers. Wat de opmerkingen van den heer Kostelyk betreft, spr geeft onmlddeliyk toe. dat een bevordering van het zwemmen zeer gewenscht is. Doch omdat er in Heiloo zoo goed als geen water is. wordt het stichten van een zwem inrichting ondoeniyk. Echter is er door de na bijheid van een groote plaats een oplossing mogeiyk en wel in denzelfden geest als dit met de vuurbestryding het geval is. Dat dit vaak een ideale oplossing kan zyn. is IJ. Zondag weer ten overvloede bewezen. Spr. gelooft niet, dat de heer Kostelyk bedoelt een zweminrichting te maken, want hierdoor zou de begrooting van het volgend jaar zeer in gevaar komen. Zooals gezegd, is er echter door de nabyheld van een groote plaats een oplossing mogeiyk. Er bestaan in Alkmaar op het oogenblik plan nen een nieuwe zweminrichting 'te Tbalten. En nu is het misschien mogelyk, evenals dit met de brandweer het geval is, een contract met de gemeente Alkmaar af te sluiten voor een gebruik van haar zweminrichting. Spr. bedoelt hiermee de nieuwe Inrichting, want de oude sou hier voor niet in aanmerking komen, gezien den slechten toestand, waarin deze verkeert. Mis schien is het zelfs wel mogelyk ook In samen werking met Alkmaar een overeenkomst te dien aanzien aan te gaan. Dit zou zeer zeker een ideale oplossing zyn. Wat de opmerkingen over de algemeene be graafplaats aangaat, hiervan zegt spr., dat deze de vergelijking met andere gemeenten volkomen kan doorstaan en zich in een goeden toestand bevindt. De schoolartsen-kwestle levert vele moeiiyk- beden op. B. en W. zyn nog met andere ge meenten in onderhandellng. deze vordert echter langzaam. Zelf een schoolarts aanstellen is voor de gemeente te duur en om verschillende rede nen niet gewenscht. Met de opmerking van den heer Keesman over den nieuwen weg is de voorzitter het geheel eens. Zelfs zyn B. en W. reeds met de G. 8. en de gemeente Akersloot in onderhandellng over het doortrekken van den weg naar Pur merend, terwyi er ook plannen bestaan voor het doortrekken van den weg naar zee. Verder brengt spr. dank aan dr. Barnhorn voor zyn woorden. Ook spr. verheugt zich er over dat de begrooting nagenoeg zender belas tingverhoog ng tot stand is gekomen en ook zon der subeidiekorting. Hoewel de personeele belasting voor verschei dene leden nog steeds een struikelblok te. meent spr. er toch den nadruk op te moeten leggen, dat deze in verhouding met andere gemeenten op het oogenblik laag ta en B. en W. daarom gemeend hebben deze belasting niet te moeten verlagen. Nadat de vorige spreken behalve dr. Barn- hom leder den voorzitter nog van repliek hadden gediend en de voorzitter hen nogmaals bad beantwoord, werden de algemeene beschou wingen gesloten. De heer KOSTELIJK achtte het, gezien de droeve tijdsomstandigheden, niet gewenscht dit voorstel aan te nemen, terwyi de heer GREEUW □betoogde, dat men om de toestanden te verbete ren niet de salarissen van bovenaf moet gaan verlagen, maar van onderaf aan verhoogen. De heer Kostelyk begon by dit debat weer over de wethouderssalartesen te praten, waarop de Voorzitter hem vermande niet bulten den regel te gaan. De Voorzitter had wel eenlge moeite den heer Kostelyk tot inkeer te bren gen. Op slot van rekening werd het voorstel na veel heen en weer gepraat met 7 tegen 5 stem men aangenomen. By den post „kosten uitbreidingsplan" ontspon zich wederom een lange discussie over een strook grond van 1 meter breed, eigendom van de Willlbrordusstichting. Deze strook was in eigendom van de stichting op voorwaarde, dat, indien dit stuk verkocht werd, de gemeente de helft der opbrengst zou ontvangen. Nu heeft de stichting indertyd besloten dit stukje grond niet te verkoopen. teneinde eventueele bebouwing tegen te gaan. Hiervoor waren verschillende ge- gronden bezwaren. De heer Kostelyk meende, dat de gemeente benadeeld was geworden en vond de handelswijze van de stichting niet fair, die door zyn combinatie van raadslid en direc teur der stichting in een moeiiyke positie stond. Hy werd door dr. Bamhoorn op rustige en za- kelyke wyze beantwoord. Dr BARNHOORN bewees, dat er van een unfaire wyze van handelen door de stichting geen sprake was en er van nadeel voor de ge meente moeliyk gesproken kan worden. Deze meening werd ook door B en W. gedeeld. By den post straatverlichting werd uitvoerig gesproken over een gevraagde lantaarn by het rywielpad. B. en W. wilden deze niet plaatsen, doch de meerderheid van den raad besloot an ders. Aan de orde is daarna de begrooting vbor 1933. De heer VOÜTE opent de algemeene bel schouwingen en betoogt, dat de uitkeering uit het Gemeentefonds voor Bergen te laag is. De Noord-HolL gemeenten ontvangen gemiddeld 18 per Inwoner; de gemeenten in het heele land gemiddeld 11. Bergen moet met 6.30 tevreden zyn. Spr. vraagt B. en W. by de Re- geering stappèn te doen die uitkeering te ver hoogen. De driagkracht-factor kan voor 800 ge meenten niet gelden. Spr. dringt erop aan, dat by de Regeerlng stappen worden gedaan om verhooging van het Rykssubsidle voor werkverschaffing; voorts dringt spr. aan op uitbreiding van het politie corps en op hoogere subsidieerlng van V.V.V. De heer DEN DAS keurt het af, dat alle werkobjecten in werkverschaffing worden uit gevoerd. Spr. wil bepaalde werkobjecten daar van uitschakelen. Spr. hoopt, dat de critiek van werkgevers- en werknemerszijde daarover ge- ult, resultaat zal opleveren Spr. bepleit ver vanging van het B. A door M. H en vraagt voorts B. en W. hoe zy denken over een ge- meenteiyke rgdlo-dlstributle. Mevr. DEKKER vindt dat een begrooting niet in den Kersttyd behandeld moet worden; dit is geen tyd voor politiek. We zyn vier maan den te laat met deze begrooting; de raadsleden hebben geen tyd genoeg een en ander vol doende voor te bereiden. (Hetzelfde geldt voor de pers, die eerst den zelfden dag de begrpotings-stukken ontving. Verslaggever). Dat de gemeente maar 45 pCt. Rykssubsldie ontvangt, vindt spr. niet zoo erg; want na 1935 moet die subsidie toch weer terugbetaald worden. Dr. HEMELRIJK: „Hoe komt u daar aan?” Mevr. DEKKER: Van de V. D. gemeente raadsleden. De heer SWAAG: Jullie leeren het nooit! (gelach). t* Mevr. DEKKER dringt nog aan op bezuini ging op de gemeentehuishouding. Dr. HEMELRIJK onderschrijft het van den heer Voüte om een betere uitkeering uit het Gemeentefonds te trachten te krijgen: spr. vraagt geen productief werk in werkver schaffing. De heer DINGERDIS zag ook gaarne een andere karakter aan de Instelling van het B A. Hierna wordt overgegaan tot artikelsgewyze behandeling van de begrooting. In de commissie tot onderzoek van de kwestie van de waterleldlngtarieven van het P.W.B. worden benoemd mevr. Dekker en de heeren MacDonald en Blank. De heer DINGERDIS vraagt den burgemees ter gezien de tydsomstandigheden de tyde- iyk aangestelde politieambtenaren, die toch al een flink pensioen hebben, te vervangen door jongere krachten, die er een boterham aan ver dienen. De VOORZITTER wil liever de goede krach ten handhaven. Besloten werd de rijwleltoeslagen te bepalen op 40, in plaats van 50. Uitvoerig werd gediscusleerd over den on- houdbaren toestand by den bocht Dorpstraat Hoflaan. Mevr. DEKKER heeft tegen verbreeding al daar bezwaar, omdat dan een rij boomen er het slachtoffer van worden; daarom wil zy geen grond voor deze wegverbreedlng afstaan. De heer VOÜTE wil beginnen met deze boo men, die van de gemeente zyn, te laten kappen. Het bleek, dat mevr. Dekker de eenlgste was. die tegen deze verbetering Is. omdat zy caardoor het natuurschoon geschaad ziet. By de verdere behandeling bleek, dat de ge meente onderhandellngen voert met het Hoog heemraadschap over verbetering van den Hee ren weg. Door enkele leden werd verzocht om verbete ring van den toestand van de septlctank aan den Groeneweg, in verband met de verspreiding van den stank. B. en W. antwoorden, dat biykens een van wege het Staatstoezicht op de Volksgezondheid Ingesteld onderzoek het afvalwater geen scha delijken Invloed heeft op planten en visschen. De heer MILTENBURG citeert uitvoerig een oordeel van den directeur van het Ryksinsti- tuut voor zuivering van afvalwater, welk oor deel vernietigend is ten aanzien van het ge bruik van septic-tanks. De heer ZEilER stelt naar aanleiding van deze uitspraak voor een onderzoek in te stellen naar de mogelykheld tot vervanging van de septlctanks door wat anders. De VOORZITTER zegt toe hiernaar te zullen informeeren. Besloten werd het als ysbaan ingerichte wei land met het daarop staande gebouw aan de B IJ. V te verhuren voor 206, gedurende de wintermaanden. Op een vraag van den heer Voüte deelt de VOORZITTER mee. dat maatregelen ge nomen zyn om het hlnderiyke reclamebord in de Dorpstraat weg te nemen. De Openbare Leeszaal kreeg met algemeene stemmen f 50 subsidie. De heer VOÜTE was tegen het subsidie van f 50 aay Berdos; spr. vindt het een gevaariyk precedent aan speciale vereenlgingen subsidie te verleenen. Wethouder APELDOORN meent, dat het niet vol te houden is aan één vereenlging subsidie te geven. De Katholieken hebben ook rechten. Dr. HEMELRIJK acht op het gebied van sport samenwerking gewenscht en scheiding niet noodig. Spr. neemt aan, dat deze split sing niet gewild is door de jongens of hun ouders. Wethouder APELDOORN merkt op, dat dit de wenach Is van hooge geesteiyke instantie. De heer DEN DAS meent, dat als Berdos niet van het gemeenteiyk sportpark gebruik i kan maken, een subsidie gegeven moet warden Wethouder MACDONALD zal niet met zyn fractie méégaan en to voor voor het voorstel

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1932 | | pagina 2