ONS BLAD H H k 3i VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het derde Het nieuws van heden magere jaar van De zaak-Hentsch Twee millioen zwervers naar Berlijn? „Prosit Neujahr” Adolf Hitler Veel geschreeuw... DE BAROMETER Kulturkampf In Joego-Slavië JAPAN TEVREDEN OVER MANDSJOEKWO JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Fototoestellen vanaf 3.50 Z.W.-kustj- Zeilschip met 7 opvM^nden vergaan MAANDAG 2 JANUARI 1933 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 80 ZORGEN EN HOOP Afscheid zonder tranen Plannen voor 1933 Wit-Russen in Mandsjoekwo Verweer der N.S-D-AJ®. Groote activiteit der loge „Det Ding is jut” Een burgemeester zoek Russische film verboden De Valera ziet van verlaging af Ambtenaarssalarissen in Ierland Braun nogmaals naar het staatsgerechtshof Hoe Berlijn het oude in het nieuwe vierde Nieuwe regeering in Bulgarije Belasting-ontduiking in Spanje Sedert 28 Dec. ait Rathen verdwenen Door den Oostenrykschen Bondskanselier De Chlneesche bandieten zyn ech ter even moeilijk uit te weren al* sprinkhanen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN NIEUWE ENGELSCHE GOUD ZENDING NAAR AMERIKA De moeder van den vermoorden S.A.-man contra de Hitler- Partij Storm aan Frankrijk* 1 Januari in Sovjet- Rusland Beteekende het pamflet der Jnt. Bruderschaft der Vagebun- den” onrustverwekking? „Het jaar 1932 was een groote en zegenryke periode van onzen strijd” ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag. één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Volkenbond mag Japan niet tegenwerken Twee dood en en vele gewonden 4 I. 633 Branko- Japan tevreden over Mandsjoekwo. Nieuwjaarsboodschap van Adolf Hitler. Nieuwe regeering in Bulgarije. De affaire-Hentsch te Dresden. Politieke spanning te Dublin. Hevige storm aan Frankrijk* Z--W.-kwst. Twee millioen zwervers naar Berlijn. Belasting-ontduiking in Spanje. Oudejaarsavond-rede van den landvoogd. Italië wint met 31 van Puitschland. de O O in S3 bracht dus. wat wij omtrent het DRESDEN. 31 Dec. (VB.). Sedert 28 De cember wordt de 57-jarige burgemeester Richard Jaehnichen uit Rathen vermist. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat hier geen dienst- verzuim of overtreding in het spel is. Wel wordt opgemerkt dat Jaehnichen naar aanleiding van de laatste gemeenteraadsverkiezingen herhaal delijk met de raadsleden overhoop lag. ^Wellicht lijdt hij aan zenuwoverspanning. MADRID. 31 Dec. (Reuter.) De nieuwe be lastingwetten van de republikeinsche autoritei ten stellen zeer zware straffen op belasting ontduiking. Behalve dat men belasting zal moeten be talen over het niet opgegeven deel van zjjn inkomen, wordt de ontduiker met een boete gestraft, welke de helft van zijn jaarljjksch In komen bedraagt. Volgens de nieuwe belastlng-regellng moet op een inkomen van meer dan 100.000 pesetas 1 procent belasting betaald worden, hetgeen tot 6.84 procent wordt verhoogd voor inkomens van een millioen pesetas. Op deze wijze hopen de republikeinsche auto riteiten aan inkomstenbelasting een bedrag van 25 millioen pesetas te ontvangen. Verwacht wordt, dat onder de republiek de belasting-lnning beter zal worden georgani seerd dan dit onder de monarchie bet geval was. Gedurende den Nieuwjaarsnacht heeft ook aan de Engelsche kust en voora.’ aan de kust van Zuid-Ierland een hevige stom gewoed. Na bij Valentla bereikte de storm eet snelheid van ipen en klel- n en op bet NOORD-HOLL ANDSCH -DAGBLAD 150 KM. per uur. Honderden nere vaartulgtr werden losge strand geworpen. - v Tijdens een voetbalwedstrijd te Birmingham werd door des storm een gedeelte van het dak van een tribune weggeslagen. Te Queenstown aan de Zuidkust van Ierland werden tal van landingssteigers, o.», die van den Norddeutschen Lloyd, weggeslagen. Op dezen grond eischen de Joego-Slaviscbe vrijmetselaars de opheffing van het godsdienst onderwijs op de scholen, de onteigening van alle kerkelijke goederen en de doorvoering van een meedoógenloozen Kulturkampf tegen de Katholieke Kerk en geestelijkheid. der grottloge van Belgrado, witsj, over de taak en de doeleinden van de vrijmetselarij in Joego-Slavië. Naar de JBlovenèc” meldt, wordt in de bro chure als voornaamste plicht der Joego-Slavl- sche vrijmetselarij genoemd de assimilatie van alle Jo^o-Slavische volken, die thans door drie verschilende talen en kuituren van elkaar ge- scheppkig van een eenvormlgen Aloego-Slavl- sche vrijmetselarij, aldus Brankovmsj, aan de schepptag van een eenvormige Joego-Slan- schen staat al haar krachten te geven. t- 'J MÜNCHEN, 31 Dec. (VAdolf Hitler heeft zich ter gelegenheid van het nieuwe jaar met een boodschap tot de vrienden en leden van nationaal-socialistische partij gewend. HU WEENEN, 31 Dec. (Reuter). Op last van den Bondskanselier dr. Dollfuss, heeft een bios- coop-directeur de opvoering moeten staken van een Russische film, waarin scènes werden ver toond van het verwoesten van kerken, het vervangen van het Kruis door de 8ovjet-em- De „Slovenec”, een te Laibach verschijnend blad, orgaan van de Sloweensche volkspartij, die onder de slagen van het te Belgrado zete lend dictatoriaal regiem bezweken heet te zijn, maar ondanks de bevolen ontbinding steeds nog bewijzen van taaie levenskracht geeft, wijdt In een hootdartikel een bespreking aan een brochure van een der hoogste ambtenaren st sombere droomgezicht van den Egyp- tlschen Pharao. die achtereenvolgens zeven magere koelen op den rijk versier den wand van zijn vorstelijk slaapvertrek zag verschijnen ten teeken, dat zeven jaren van nood de vruchten van zeven jaren van voorspoed zouden verslinden, komt ons onwillekeurig weer in de gedachten, nu het derde volle crisisjaar nog slechte enkele uren duren zal. Pharao was een bevoorrecht man, want hij werd tijdig ge waarschuwd, zoodat hij alle gelegenheid had maatregelen te treffen om den komenden moei- ‘Itjkheden t hoofd te bieden. De wereld, die in het najaar van 1929 zich plotseling geplaatst zag voor een afgrond van zwarte ellende, was niet gewaarschuwd. De menschheld, verblind door den glans van het gedurende een abnorma- le en geforceerde hoogconjunctuur als een ver- metelen Babelstoren opgestapelde goud. is hals overkop in de crisis getuimeld en tobt zich af cm er weer uit te geraken. Zal haar dit lukken? Wij hopen het van harte. Het jaar 1932 is een mager jaar geweest, het derde magere jaar. maar wij gelooven toch niet, dat het evenals In het oud-testamentlsche Egypteland nog door vier even magere gevolgd zal worden om een reeks van zéven vol te maken. Ondanks de vermeerdering en de bestendiging der uit de voorgaande jaren geërfde zorgen zijn er toch, zij het ook uiterst geringe bescheidene teekenen, welke uitgelegd kunnen worden als de voorboden van een aarzelend begin van een moeizaam herstel. De politieke machteloosheid van Amerika heeft ook Japan leelljk in de imperialistische kaart gespeeld. Het kon ongestoord China’s territoriale integriteit schenden door het stichten van den staat Mandsjoekwo en de resoluties en aanbe velingen van den Volkenbond negeeren. Verheu gender dan deze weinig vroolljke zaken is de teruggang van het Hltlerianlsme in Duitschland, waardoor de macht van Von Schleicher, die na het noodlottige experiment Von Papen geroepen is om meer normale politieke toestanden in Duitechland te bewerken, aanmerkelijk is ver sterkt. MÜNCHEN, 31 Dec. (V.D.) De leider van den staf der politieke organisatie der nat. soc. partij, dr. Ley. publiceert een mededeellng over de organisatie van de Rijksleidlng der partij, die als volgt is ingedeeld: 1. de staf; 2. het per- soneelbureau; 3. het organisatiebureau en 4. net scholingbureau. Tot plaatsvervanger van Ley en leider van het personeelbureau wordt be noemd de gouwleider Robert Wagner uit Karls ruhe, die tevens leider van zijn gouw en lid van den Landdag blijft. Het organisatiebureau en het scholingbureau blijven voorloopig vereenlgd onder leiding van den commissaris Heinz Haa- ke uit Keulen-Braunsfeld. TOKIO, 31 Dec. (Reuter.) Kolonel Homma, pers-chef van het Ministerie van Oorlog, heeft verklaard, dat men van den hieuwen Mandsjoe- kwo-staat niet moet verwachten, dat deze bin nen enkele Jaren een geordende staat zal wor den. Men verwijt Japan, zoowel in het eigen land als daarbuiten, dat er niet krachtiger Wordt op getreden tegen de Chlneesche bandieten en dat er een groote troepenmacht wordt gezonden om het banditisme definitief uit te roeien. Dergelijke verwijten zijn onjuist en bewijzen gebrek aan kennis van.het Chlneesche bondie- ten-wezen en den plaatselljken toestand. Dé moderne wijze van oorlogs-voering heeft geen middel voor het uitroeien van bandieten. Hen te bestrijden is even moeilijk als het uit roeien van sprinkhanen. ZD zijn overal en ner gens. De Chlneesche benden zijn geen bandieten in den eigenlijken zin des woords, doch eerder troepen mannen, die door den honger bandiet geworden zijn. Het onafhankelijke Mandsjoekwo is een on verbiddelijk feit, dat door geen conferentie of overeenkomst tusschen andere mogendheden kan worden ontkend of gewijzigd. Een poging dit toch te doen, beteekent een chaos in het Verre Oosten met gevaar voor den vrede in de geheele wereld. DUBLT’. 31 Dec. (Reuter). Naar aanleiding van het verzet van Norton, den leider der Labourpartlj, tegen de voorgenomen verlaging der ambtenaarssalarissen, heeft de Uitvoerende Raad onder de Valera een vergadering gehou den om-te beraadslagen over den toestand, die gevaarlijk wordt voor de regeering, welke van de stemmen der Labourpartlj afhankelijk is. De regeering heeft thans aan Norton mede gedeeld. dat zij heeft besloten de salarisver laging gedeeltelijk op te schorten. PARIJS, 2 Jan. (Reuter) Onder.de bevolking van Lorient heerscht groote ongerustheid over het lot van verschelden vlsschirsbooten en stoomschepen, die nog niet in <k haven zijn teruggekeerd. Men gelooft, dat del sinds eenlge dagen aan de Zuldwest-kust heenchende stor men vele slachtoffers hebben geëhcht Tot dus ver staat vast, dat een zeilschip met een be manning van zeven koppen Is vergaan. (Van onzen Berljjnschen correspondent) Tusschen Kerstmis en Nieuwjaar werden verschillende districten van Berlijn pamfletjes verspreid, welke In opdracht van een „Inter nationale Bruderschaft der Vagabunden” alle land loopers van Duitschland uitnoodigden, een hongermarsch naar Berlijn te ondernemen, waar herbergen voor hen gereserveerd waren. Volgens dit opzienbarend pamflet waren min stens twee millioen vagebonden onderweg naar de rijkshoofdstad. om hier een „congres” te houden. Hoewel wij aan het einde van ieder jaar aan zotte verrassingen van communistische volksoprulers gewend zijn geraakt, hielden we het toch voor geraden, een rondwandeling door de volkswijken der stad te ondernemen. WIJ begaven ons allereerst naar het Hoofdpostkan toor in de Königstrasse, waar de correspon dentie der tippelaars meestal poste restante gereetf ligt. Hier halen ze persoonlijk alles af. daar ze geen vast adres hebben en by een langer oponthoud In Berlijn om begrijpelijke redenen liever geen adres opgeven. In het voor portaal liepen we twee stevige Beiersche kerels tegen het lijf, bruingebrand en van boven tot beneden met stof bedekt. Ze droegen een knapzak en zagen er belden naar uit, dat ze een verre reis achter den rug hadden. Wij toonden hun het pamflet, vertelden, wat erop stond en vroegen, of ze voor het congres der vagebonden naar Berlijn waren gestevend? Zij schoten belden In den lach, schudden het hoofd en antwoordden afwijzend: ..Dos simmer nichl" W(j wandelden verder en brachten een be zoek aan het stamlokaal der timmerlieden. Vlas voor ons was een klant uit Frankfort aan den Oder binnengekomen en wjj vroegen hem om in lichtingen. Hij was minstens even verbaasd als zijn Beiersche landgenooten en wist van den prins geen kwaad. Onderweg had hij van zulk een vagebonden-congres geen woord gehoord: „Ik had er stellig iets van vernomen, want SOFIA. 31 Dec. (V.D.). Na onderhandellngen, die twee dagen hebben geduurd, is hedenmiddag de nieuwe Bulgaarsche regeering gevorma. Premier en minister van bultenlandsche za ken Is Moesjanof (Dem.), minister van binnen- landsche zaken Girglnof (Dem.), minister van financiën Stefanoff (Dem.) en minister van oorlog generaal Klsjof. Het standpunt der Katholieke geestelijkheid in Joego-Slavië Is. volgens den 4ttirUver der brochure, niet In overeenstemminwbet de his torische zending van het Joego-SUvische volk. Deze verklaring van Brankowltsj heeft een des te grootere beteekenls. omdat de vrijmetse larij ten nauwste verbonden is met de grootste nationale organisaties in Joego-Siavië en de Joego-Slavtsche regeering. De leidesde persoon lijkheden van de „Narodna Obrana" en der <tBela Roeka" (Witte Hand) behooien bijna al len tot de loge. Beide groot-Servüche organi saties nu oefenen een besllssenden invloed uit op de geheele staatspolltlek van Belgrado. Ook de koning van Joego-Slavië en verschei dene ministers zijn lid van de loge. MOSKOU, 31 Dec. Ondanks het feit dat met Nieuwjaar het tweede vljf-jaren-plan begint mogen er geen feestelijkheden plaats hebben, daar 1 Januari een christelijks feestdag is. Ook de Kerstdagen zijn In de Sovjet-Unie zonder eenlge herdenking verloopen. CHARBIN. 31 Dec. (Reuter.) Een steeds toe nemend aantal Wlt-Russen laat zich naturall- seeren als burgers van den nieuwen staat Mandsjoekwo. 4 Duizenden verbannen Russen zonder natio naliteit wonen thans reeds In Mandsjoekwo en honderden hunner hebben reeds het staats burgerschap van den staat gekregen. MÜNCHEN, 31 Dec. (VX>). De chef van den staf der 8.A., Roehn, heeft in den „Völklscher Beobachter" een oproep aan de SA. gericht, waarin hij oa. zegt: „Alles wijst erop, dat storm verwacht moet worden. De eindstrijd zal spoedig plaats vinden. Bols jewisme of Nationaal-socialisme. daarover wordt op het oogenbllk in Duitschland geschreven Het jaar 1933 moet de beslissing brengen. Leuze moet zijn: „Dood aan het Bolsjewisme" „Duitschland aan de Dultschers”. De Natlonaal- socialisten zjjn tot dezen strijd bereid. Meer dan een half millioen strijders scharen zich om de vaan van Adolf Hitler". De hoofdredacteur van de „Völklscher Beob achter" Alfred Rosenberg, verklaart dat on- mlddelljjk na den tweeden Januari het groote offensief der NBD.AT, voor 1933 zal beginnen *T "T T anneer wij in vogelvlucht het af geloo- WW pen jaar overschouwen en zooals het ons, ais voor de eeuwigheid levende Katholieken betaamt, eerst den blik richten naar t geestelijke leven, dan zien wij, dat de gods diensthaat in Sovjet-Rusland, Mexico en Span je nog met onverminderde kracht voortwoedt. Het antlclericallsme in Mexico gaf zelfs den H. Vader te Rome aanleiding om In een rondzend brief de aandacht van geheel de geloovlge we reld te vestigen op het onrecht, dat daar de Kerk wordt aangedaan. In dit schrijven gaf de Paus de Mexicaansche geestelijkheid aanwjj- stngen betreffende de houdjng. welke zij tegen over de goddelijke en kerttelljke wetten ver- Brachtende. autoriteiten had aan te nemen. Aartsbisschop Ruiz y Flores, die ’s Pausen voord opvolgde en in practjjk bracht, werd dientengevolge door de Mexicaansche regeering uit bet land verbannen. De Pauselljke protes ten tegen de anti-kerkelijke wetgeving in S{3an- je hadden al evenmin succes. De Cortes werkte de in de nieuwbakken grondwet vastgelegdc artikelen betreffende de scheiding van Kerk en Staat uit in bepalingen, welke de ontkerstening van de schoolgaande jeugd beoogen. Het be roep, dat Christus’ Stedehouder op de strijden de Zuld-Amerikaansche Staten Bolivia en Para guay deed, om althans gedurende den eersten Kerstdag de wapenen te laten rusten, vond bjj de betrokken partijen gehoor, maar een Inleiding tot den vrede werd deze rustpoos niet. Onmld- dellijk na afloop van den vastgestelden ternjjjn werd het bloedbad in de Gran Chaco voortgezet. De H. Vader, bezorgd over de Christenheld en wetend, hoezeer zij troost behoeft in deze moei lijke tijden, heeft in zijn Kerstboodschap een Heilig Jaar aangekondigd ter herdenking van den negentlenhonderdsten sterfdag van den Goddelljken Verlosser op Golgotha. p internationaal politiek en economisch f 1 gebied zijn de twee belangrijkste ge- beurtenissen geweest de conferentie «vi Lausanne, waardoor de Dultsche herstel betalingen, zij bet ook onder voorbehoud, tot drie miljard goudmark werden teruggebracht, en de officieuze conferentie der vijf groote mo gendheden te Genève, welke den terugkeer van Duitschland naar de Ontwapeningsconferentie heeft mogelijk gemaakt door den Duitschen ge- Ujkgerechtigdheidseisch In principe als billijk te erkennen. Een ander niet minder dringend om oplossing vragend vraagstuk nJ. dat der Euro- peescbe oorlogsschulden aan Amerika kon niet afdoende worden behandeld, omdat Amerika in een bestuursimpasse is geraakt, waardoor de huidige president en het huidige congres tot machteloosheid zijn gedoemd. Eerst als de nieu we president Roosevelt, die met overweldigende «neerrterheid van stemmen werd gekozen, aan het bewind komt, zullen de Vereenigde Staten het allernoodzakelijkste werk ter hand kunnen nemen, dat zij noodgedwongen thans tot schade wan geheel de wereld moesten laten rusten. et jaar 1932 Is een jaar van prlnclpl- eele eerste-steenleggingen geweest op internationaal politiek gebied. Zullen deze eerste steenen sterk genoeg blijken om een opbouw In de practtJk te kun nen dragen? Het komend jaar zal moeten leeren of de menschheld, door schade en schan de wijs geworden, eindelijk tot internationale samenwerking bereid zal zijn om de gemeen schappelijke gevaren, voortvloeiend uit de ont wrichting van het vrije handelsverkeer en de daaruit voortgevloeide massale werkloosheid, ook gemeenschappelijk te bestrijden. zegt daarin ojn.: Het jaar 1932 zal eens in de geschiedenis van de nationaal-socialistische be weging gelden als een groote en zegenrijke periode van onzen strijd Tot reuzenhoogte ver heft zich thans het bolsjewistische jevaar. welks Ingrijpen In het wereldbestel nog begun stigd wordt door de blindheid en de waandenk beelden van z*. staatslieden. De gevolgen moe ten vernietigend zijn. De burgerlijke partij politiek en de burgerlijke ministers hebben van het ontstellende gevaar, dat de wereld bedreigt, geen voorstelling. In een staat, die zes millioen communisten. 7J/2 millioen soclaal-democraten en zes millioen mln of meer pacifistisch ge oriënteerde elementen telt, zou meq beter doen niet meer te spreken van „gelijkberechtigd heid” én andere van dergelljke schoonklinken de woorden. Het innerlijk verval, dat In bet jaar 1918 slechts als crisisverschijnsel heeft gc- gdlden. is thans chronisch geworden. Wil men Duitschland weer op de been helpen, da" kan dit alleen geschieden door een beweging, welke even Intolerant en immer bereid tot handelen la als waarvan de tegenstanders bljjk geven. Slechts het nationaal-socialisme kan. waar andere bewegingen gefaald hebben de overwin ning brengen. De nationaal-socialister kennen hun tegenstanders en hun gedachten, welke hierop neerkomen, dat zij de partij wil laten deelnemen aan de regeering, zoodat zij wel mede de verantwoording draagt, zonder ook maar eenlgszlns zelfstandig te kunnen han delen. Het mag begrijpelijk heeten dat de natlonaal-sociahsten daarvan niets willen weten. De partij heeft niet gehoopt, gestreden en geleden om de taak, welke zij te vervullen heeft, voor een paar minlsterszetel te verkoopen De voornaamste taak van het komende jaar zal zijn, den natlonaal-socialistischen leden’en aanhanger» met groote duidelijkheid voor oogen te stellen dat de partij zelf niet het doel Is, doch slechts bet instrument om het gestelde doel te bereiken. BERLIJN, 31 Dec. (V. D.). Volgens berichten In de bladen heeft de Pruisische regeerlng-Braun het plan, zich nogmaals tot het staatsgerechts hof te wenden. Aanleiding daartoe schijnen te zijn de nieuwe maatregelen der commissarieele Pruisische regeering op het gebied van het amb tenarenrecht. die door de hervorming van het Pruisische schoolbebeer zijn genomen, zonder dat de regeerlng-Braun er in gekend werd. Braun zal volgens de bladen onmlddellUk na Nieuwjaar nog aan onderhoud met rljkskanseller v. Bchlei- welke veroverd. Wtf bestellen een kannetje In de verre van aangenaam riekende ruimte, betalen tien penning en beginnen een gesprek met de mannen om ons heen. ZU geven allen toe. dat het .Jteiseverkehr” sterk achter uitgaande is. De boeren zijn dermate verarmd, dat zij niet meer onderweg kunnen zijn. Duizen den jongere werkloozen zijn thans door den .Arbeltsdlenst" aan den gang en Berlijn is allang geen attractie meer, want voor bede laars biedt het weinig mogelijkheden en onbe middelde gasten worden door de politie zoo spoedig mogeljjk afgeschoven. Gerustgesteld vervolgen wtf onzen Inspectie tocht, want wi) willen ook nog de „Oroas- Berliner Schorrer" (bedelaars) en straatzangers om hun meening vragen. Hun stamlokalen zijn da „Alle Fritz" in de Pankstrasse en de „Wie sen quelle” in de Wiesenstrasse. In de ongezel lige, koude ruimte van den „Alten Fritz” bracht ons vagebonden-pamflet groote opschudding teweeg. W(j werden omringd door de ZUle- gestalten en een schaterend gelach brak los. toen wij het aantal vagebonden op twee millioen aansloegen. „Im 8ommer”-verzekerde men ons, „sint et nlch noch mal Oder aber allerhöchstens hundertfuffzigtausendAber wat wir duf te Kumpels sint, vallelcht sweetausend, die bringste jetzt nlch uff de beene. Die sitsen in die kleenen SUdte fest und fallen doch uff sone Masche nlch rinl Nkchstens werden se uns erzkhlen. det in Berlin die jebratenen Ganse rumfliegenl Na det Ding is jutll" Nu wisten wt BERLIJN, 31 Dec. Omtrent den veemmoord te Dresden door Hltleriaansche S. A.-leden ge pleegd op hun partijgenoot Hentsch. die „te veel wist”, verneemt het „Berl. Tagebl.” dat Donderdag ook de vrouwen van de drie daders uit Dresden verdwenen zijn, nadat de schuldi gen zelf reeds eenlgen tijd geleden naar Italië waren gevlucht. De Saksische regeering wil de Rjjksregeerlng verzoeken, de uitlevering der drie mannen te vragen. Een van de daden, is zekere Rudolf Schenk, die een jaar geleden wegens ongeoorloofde po litieke activiteit uit de RUksweer Is ontslagen. De moeder van den vermoorden 8. A.-man Hentsch schreef in de overlijdensadvertentie van haar zoon: .Allen moeders zou ik uit mijn onuitsprekelijke smart willen toeroepen „be schermt uw kinderen tegen dergelljke elemen ten,” terwijl zij verder de nazi’s betitelt als „aan lager wal geraakte menschen.” Naar aanleiding van deze advertentie publi ceert de nat. soc. .Frelheltskamp" een offl- cieele verklaring der N. 8. D. A. P. waarin wordt verklaard, dat geen enkele instantie der partij een moord begunstigt, dekt of goedkeurt. WIJ verafschuwen ten allen tijde moord als een misdaad, zoo worit gezegd, maar zoolang het onderzoek in de zaak Hentsch nog niet is gesloten en dus nog niet vaststaat, wat de aan leiding is geweest tot deze daad, welke op zich zelf moet worden veroordeeld, zoolang kan principieel geen partij worden gekozen. De vermoedelijke daders zijn nog niet ge hoord en van hun verhoor alleen Is de ophel dering afhankelijk. LONDEN. 31 Dec. (VD.) Het Engelsche mail schip „Britanic” is vandaag naar Amerika ver trokken met een nieuwe goudzendlng van meer dan 2 millioen Pond. Het betreft hier een ver dere afbetaling van Engelands. oorlogsschul den aan de Vereenigde Staten. BERLIJN, 1 Jan. <W.B.) in het verloop van den oudejaarsavond hebben in verschillende wij ken van Berlijn schietpartijen en overvallen plaats gehad, waarbij in totaal twee personen werden gedood en verschelden gewond. De po litie stelde in totaal 28 verdachten in verzekerde bewaring. O.a. werd in de Zuidelijke voorstad Llchtenrade een Reichsbanner-lid door 15 geüniformeerde Hltlerianen overvallen en zóó ernstig gewond, dat hU met een hersenschudding naar het zie kenhuis moest worden overgebracht. In dezelfde wijk werd het Hjk van een communist gevonden; de ongelukkige was door een messteek in het hart vermoord. Ook een 37-Jarlge vrouw werd gedood, doordat zij door een kogel in de hart streek werd getroffen. In het Noorden van Berlijn werd een 16-jarige natlonaal-sociallst door twee mannen met messteken yevensge- vaarljjk gewond, terwijl In de Potsdammer Strasse een bulten dienst zijnd brigadier van politie. Te Weimar werd in den oudejaarsnacht door communisten een overval gepleegd op het kamp van arbeidsvrijwilligers. De aanvallers klommen over den muur, die het kamp omgeeft, waarna het tot een handgemeen kwam, in het verloop waarvan ook verscheidene schoten werden ge lost, de communisten sloegen ten slotte op de vlucht.' verscheidene prsonen werd gewond. Te Glessen kwam het herhaaldelUk tot klop partijen, waarbij acht personen ernstige ver wondingen opliepen. De politie zag zich ge noodzaakt, verschelden malen van den gummi stok gebruik te maken. In de Hamburgsche wjjk Sankt Gaorg ont stond vanochtend een vechtpartij tusschen com munisten en nationaal-socialisten; vier commu nisten werden door messteken ernstig gewond. Wij bezochten dan de „Pr&pelstube”. waar de chauffeurs voor het goederenverkeer op de spoorlijn Hamburg—BreslauStettinDresden en München geregeld verkeeren, maar ook deze mannen, die dag en nacht langs de drukste ver keerswegen naar Berlijn glijden, hadden onder weg vastgesteld, dat het aantal „Walzbrüder" in vergelijking met het vorige jaar opvallend gering «as. Zij verzekerden ons, dat er slechts weinig landloopers onderweg waren naar Berlijn. In de Fröbelstrasse ligt de „Ptüme” het grootste en meest bezochte asyl voor zwervers, maar wy moesten vaststellen, dat zelfs tijdens de feestdagen het aantal bezoekers sterk is achteruitgegaan. De .Bchrippenkirche” in de Ackerstrasse, het .Münnerhelm" der „Hellsar- mee” en de „Herberge zur Heimat" in de Auguststrasse hadden alle slechts de helft hun ner bedden bezet, hoewel Inmiddels het „Obdachlosenhelm" van een particuliere asyl- vereeniging is gesloten. In de cantlne en op de gangen is overal een drukke beurs met voor werpen, welke door gebedel of.... diefstal werden koffie - BUREAUX r HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Radactie ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar f2 Voor buiten Alkmaar f 2.85 9«ïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N-V. Drukkerij Da oaarnestad - Haarlem

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1