Man en vrouw zijn één in hun lof over ,.ZÜ"-crtme. zij is Inderdaad even onmisbaar voor de verzorging van huid en teint der vrouw, als voor den man die op Pijnloos, spiegelglad en onberispelijk scheren gesteld is. In prijzen van 30—75 cent. Gemeentepolitiek Deviezenregèling <Kd laad van alhandaq Fascisme Export-artikel RADIO-PROGRAMMA^ DINSDAG 3 JANUARI Alweer de overweg Doodelyk ongeluk by Haren Altyd schynt de ion De staking te IJmuiden BOSKOOPSCHE CULTUUR Wetsontwerp tot steun SCHEURING IN PADVINDERIJ Het Noorden uitgetfeden WRAAK VAN SMOKKELAAR EERSTE KAMER Duitsch scholier vermoord DE POST IN 1932 Z. H. EXC. MGR. D. J. THEELEN RAAD VAN STATE DE AANSLAG TE LEIDEN Onder valschen naam verloofd UITVOER VERSCHE ZEEVISCH Haring uitgezonderd EIGENAARDIG STERFGEVAL DE TUINBOUWSTEUNWET NIEUWE STAATSLEEN1NG Gelegenheid tot aanvrage 296.000.000.— tegen 4 pet. Uit Pastorie f 500 gestolen te Fruit naar Frankrijk VOETBAL IN ENGELAND Zendér Roma-Napoli propageert het fascisme voor Nederland Goederenverkeer met Duitschland Jongeman dood in de gang gevonden Agenda der komende vergaderingen Tweehonderd veertig malta ontslagen BRUTALE INBRAAK IN DIEMEN NEDERL. SEINTOESTELLEN- FABR1EK WERKLOOSHEIDS VERZEKERING Protocol betreffende de betalingen der vorderingen Adviesbureau voor R. K. Gemeenteraadsleden Het nieuwe jaar is ingegaan met al lerlei beschouwingen. Niet alle rede voeringen en schrifturen waren loc als het artikel, dat onze lezers van Mussolini hebben kunnen lezen. In vele nieuwjaarsreden klinkt een on gezond pessimisme. Het is waar: de "1 zwaar en er wordt veel 'aar met klagen komt men Nieuwjaarsrede van den directeur-generaal De commissie van advies Ook de christelijke havenarbeiders leggen het werk neer Arsenal overwonnen Woensdag 4 Jan. 1933 De vacature van vice-president I Joi Q R. te l - te 9 5 Y en van kracht Maandagmorgen heeft de dir.-gen. der pos terijen. telegrafie en telefonie, Ir. M. H. Damme, In het gebouw van het Hoofdbestuur der pos terijen te Den Haag voor de ambtenaren van het Hoofdbestuur een .nieuwjaarsrede gehouden. verband van De Nederlandsche Seintoestellen Fabriek heeft met ingang van aj. Zaterdag 240 personen ont slagen. Naar de directie ons mededeelde zijn het slechts de personen, die in September en October JX wegens de verwachte seizoendrukte zijn aangenomen. Dit drukke seizoen is thans weder voorbij, zoodat men tot dezen maatregel gelijk gebruikelijk is in de seizoendrukte overging. avond i dan De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft met Ingang van 1 Januari 1933 be noemd tot lid der commissie voor den uitvoer naar Frankrijk van fruit en versche groenten, de heer J. L. F. van der Grijp te Rotterdam. bjjbehoorende, nog niet vervallen coupons van 1 April 1933 en volgende, waarvan de rente over de maanden October 1932 tot en met Ja nuari 1933 wordt verrekend. De storting moet geschieden op Woensdag 1 Februari 1933 ten kantore waar de Inschrij ving is geschied. Thans Is gepubliceerd een offlcleele verta ling van het op 31 December 1932 ondertee- kende protocol tot regeling van de betalingen en vorderingen voortsprultend uit het goede renverkeer tusschen Duitschland en Neder land. hetwelk op 10 Januari 1933 wordt. Tuinbouwers, die niet bij een veiling zjjn aangesloten en die meenen op grond van de Tuinbouwsteunwct 1932 voor steun in aanmer king te komen, kunnen daartoe schriftelijk een aanvrage indienen bij den Regeerings-Commis- sails voor den Tulnbouwsteun, Javastraat 80, Den Haag. Aan de aanvragers zal een formulier ter in vulling worden toegezonden, zoodat kan worden volstaan met het eenvoudig verzoek om toe zending van dit formulier. De gelegenheid om steunaanvragen in dienen, is opengestcld tot 10 Januari a.s. Gister vergaderden de leden der IJmuider Federatie van Transportarbeiders, ter behan deling van het bestuursvoorstel inzake het con flict in de visscherij. Na een vergadering, dlo twee uur duurde, werd met 349 tegen 9 stem men en 1 stem blanco besloten met ingang van heden in staking te gaan. Voor de eerste divisie van de Engelsche Lea gue zijn Maandag de volgende ontmoetingen gespeeld Blackburn RoversBlackpool 8—5. Bolton WanderersSheffield United 33 MiddlesboroughNew Castle United 23. Sheffield Wednesday—Arsenal 32. Sunderland—West Bromwich Albion 22. De meest verrassende uitslag van heden was wel de nederlaag van de leidende club Arse nal tegen Sheffield Wednesday. Op de vraag van bet Tweede Kamerlid de Wilde, betreffende spoedige indiening van een wetsontwerp, houdende toekenning van steun aan de Boskoopsche cultures, heeft Minister Verschuur. Minister van Economische Zaken en Arbeid, geantwoord, dat het betreffende wetsontwerp binnen zeer korten tijd zijn De partement zal kunnen verlaten. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS t Op Oudejaarsavond zijn pastoor Lasance en kapelaan van Houten te Diemen onaangenaam verrast door een brutale inbraak, die er in de pastorie is gepleegd. Tusschen half acht en acht tijdens het Oudejaarslof, hebben onbekenden kans gezien langs een ladder en door het open schuiven van een raam, binnen te dringen in de logeerkamer, gelegen op de eerste verdieping. Vandaar begaven zij zich naar de kamers van pastoor en kapelaan, waar zij alles overhoop haalden. Van de bureaux en uit de kasten wis ten zij in totaal ongeveer 500 bult te maken. Met ongelooflijke brutaliteit zijn de inbrekers te werk gegaan. Op de kamer van den pastoor gingen zij rustig hun gang, terwijl het licht brandde. De gordijnen waren opengeschoven en men kon hen dus van de straat af gadeslaan Toen pastoor en kapelaan na het Lof op hun kamers terugkwamen vonden zjj deze In de grootste wanorde. Onmiddellijk werd de politie van het gebeurde in kennis gesteld. Het onder zoek leverde tot dusver niets op. De dienstbode was tijdens de inbraak In de keuken, doch heeft niets gehoord. Ook de bond, die bij haar was, gaf geen enkel toeken van onrust. Wij vragen ons af, of deze blijkbaar lichtelijk uit het lood geslagen dame mitsgaders ook de Italiaansche Staats-autoritelten, die deze redevoering over haar officleelen zender den aether In lieten sturen zich wel bewust ge weest zijn van de draagwijdte der daad, welke hier gesteld werd. Evenals Moskou, zoo gaat thans ook Rome de perken van. het internationaal politiek-geoor- loofde te bulten, door onderdanen van een vreemden staat op te wekken tot het belijden en volgen van een bepaalde politiek en tot het verlaten van het In dien vreemden staat gel dende staatsleven; Roma-Napoll dwz. Mussolini heeft zelfs toegestaan, dat op ver- schielijke wijze gesproken werd over de door ons volk gekozen regeerders. Toen de V.A.R.A. indertijd een Matteotti-her- denking wHde' uitzeilden, was Rome in last. Wèl zouden wjj moeten dulden, dat ons vanuit Rome het fascisme wordt opgedrongen met denl- gratie van onze wettige overheden. Ligt het in de bedoeling, dat Rome op dezen weg voortgaat en b.v. ook in andere talen fas cistische propaganda gaat verspreiden? - Dan. zal men de regeering te Rome ten spoe digste aan haar verstand moeten brengen, dat een dergelijke handelwijze in een behoorlijke in ternationale samenleving niet geoorloofd is. Zelfs niet aan.... Mussolini! Omtrent de aanleiding tot den moordaanslag op de Leidsche dienstbode 8. M. weet „Vooruit" nog mede te deelén, dat zij sinds eenigen tyd met den dader, J. D. uit Katwijk, verloofd was. Zij had echter nog nooit met zijn ouders ken nis gemaakt, waarop bet meisje steeds aan drong. Toen hij dit bleef weigeren, verbrak zü ruim een week geleden de verloving. Het blijkt thans, dat hij zich onder een valschen naam had verloofd, zoodat het uiteraard ónmogelijk was. dat zij bij zijn ouders in Katwijk aan huis kwamen. Nadat het meisje de verloving had verbroken, heeft zij van den dader een brief ontvangen, waarin hij schreef, dat als zij haar woord hield, met het Oudejaar niet meer zou leven. Toch ontkent de 28-jarige dader de be doeling te hebben gehad haar te dooden. Hij zegt, dat het slechts in zijn voornemen lag haar schrik aan te jagen. De revolver is vermoedelijk afkomstig van een broer van den dader. Aan de Nederlandsch-Belgische grens bij Maastricht is Zondagochtend de arbeider J. V. R. te Smeeraas vermoedelijk door den auto van den heer L. te Beek overreden; de man was op slag dood. De verblijfplaats van L. schijnt onbekend te zjjn. De politie stelt een uitgebreid ondersoek in. Zaterdagavond werd in het Duitsche grens gebied nabij Venlo, aan een eenzamen landweg onder Rheydt, door een voorbijganger tusschen braambesstruiken het Ijjk gevonden van den 18- Jarlgen scholier Gustav Jansen uit Rheydt. Het lijk vertoonde een diepe snede in den hals, welke over de volle breedte van links naar rechts met een mes moet zijn toegebracht, zoo- dat het hoofd voor ongeveer de helft van den romp was gescheiden. Het slachtoffer heeft Vrijdagavond 6 uur de ouderlijke woning verlaten in gezelschap van een ongeveer 38-jarigen Nederlander, in smok kelaarskringen algemeen bekend onder den naam Harry. Voor het verlaten der woning had deze laatste verklaard nog denzelfden i een grooten slag te zullen slaan en Duitschland te zullen verlaten. Hjj was er in geslaagd zijn slachtoffer te over reden mede te gaan naar Holland, aan welk verzoek deze laatste voldeed onder voorwaarde, dat Harry hem in Rotterdam aan arbeid zou helpen. Nadien zijn beiden niet meer gezien. De politie houdt er ook rekening mede, dat hier een wraakneming in het spel kan zijn, aange zien de vermoedelijke dader met verschillende smokkelaars in verbinding stond en de jonge ling van deze smokkelarijen afwist. Het voorloopig politie-onderzoek heeft, vol gens de „Telegraaf," reeds .uitgewezen, dat de moord in den laten Vrijdagavond moet hebben plaats gevonden, terwijl de afschzwelijke daad op ongeveer zeven meter afstand van de plek, waar het lijk werd gevonden, door minstens twee personen moet zijn gepleegd. Naar den ver- moedelljken dader, Harry, wiens familienaam nog onbekend is, wordt ijverig gezocht. grijpender maatregelen dan men nu neemt. Dan zal 1933 een sluitende uitkomst geven. In zjjn antwoord deelde de heer Lazonder, directeur van den postchèque- en glrodierwst nog mede, dat in 1932 bij dezen dienst 24.000 nieuwe rekeningen geopend zijn, d. w. z. 3000 meer dan in 1931. Het vastgelegde kapitaal be draagt IO5.OOO OOO bij den dagelijkschen omvang van het kapitaal van 160.000.000.—. Spr. prees den heer Damme*voor zijn mede leven met zijn personeel, nog onlangs gebleken in de oprichting van het P. T. T.-fonds, waarbij de aanwezigen door een hartelijk applaus in stemden. Te West-Graftdijk vond men Zaterdagmid dag het twaalfjarig zoontje van den heer M. V., dat op den zolder aan het schommelen was geweest, levenloos tusschen het schommeltouw. De jongen was alleen en had zich niet kunnen bevrijden. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 10 Januari, des avonds te half negen. Mededeeling zal worden gedaan van een be sluit der centrale afdeeling. De voorzitter is voornemens, aan de cen trale afdeeling voor te stellen, in de afdeelin- gen te doen onderzoeken op Woensdag 11 Ja nuari, des morgens elf uur, met voortzettilng op volgende dagen, de onderscheidene wets ontwerpen betreffende de rfjksbegrooting voor 1933, de heffing van opcenten op de gemeente fondsbelasting en de vermogensbelasting over het belastingjaar 193334 en de tijdelijke voor ziening met betrekking tot het ter beschikking van de regeering stellen van personen, bij wie tijdens het begaan van een strafbaar feit ge brekkige ontwikkeling of ziekelijke storing der geestvermogens bestond. In de openbare vergadering der Kamer op 10 Januari zullen voorts worden behandeld de wetsontwerpen machtiging van de ministers van' Waterstaat en van Financiën tot oprich ting van de N.V. ..Haven van Vlisslngen” en regeling van den invoer van versch afgekoeld en van bevroren rund- en kalfsvleeach. BRISMEL. (509 51.) gramofoonmuziek: 5.20 omroepeymphonle-orkest 10.30 gramofoonmuziek. KAM MIBOW; (1153 51.) 11 20 strjjkor- M keet o l.v. Max Skalka. 2 50 orkest o.l.v. I Teddy Petersen: 4.20 gramofoonmuziek; 7.20 Naar de „N. R. Ct.” verneemt, komt voor het vlce-presldentschap van den Raad van State, dat door het overlijden van graaf van Lijnden van Sandenburg is opengevallen, ernstig in aan merking Jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, gezant te Brusselsen oud-vocrzltter van de Tweede Kamer. De sneltrein, welke om 15.04 uit Groningen naar Zwolle vertrekt, heeft Maandagmiddag het tweejarig zoontje van den veehouder E. Klant te Haren bij den onbewaakten overweg nabij het Pompstation der Groningsche Waterlei dingmaatschappij aan den Oosterweg gegrepen en gedood. Een 3^-jarig broertje wist nog juist bijtijds van de rails te komen. Een knecht van den veehouder had zich even te voren op weg begeven om de beide kleintjes te halen. HU kwam echter te laat bij den overweg, met het vermelde noodlottige gevolg. De afd. van de IJmuider Federatie te Es mond aan Zee. welke eveneens Maandag ver gaderde,, verklaarde zich met 137 tegen 2 stem men voor staking. Twee stemmen werden blanco uitgebracht. Van de zijde der Umuider Federatie van Transportarbeiders deelt men ons nog mede, dat ter vergadering waar het stakingsbeslujt genomen werd, aanwezig waren 503 leden zee lieden. havenarbeiders en kolenwerkers van IJmuiden en Egmond aan Zee. Hiervan stem den 488 leden voor het bestuursvoorstel nJ. staking voor de drie verschillende groepen. II tegen en 4 blanco. Er bevonden zich nog ongeveer 80 booten op zee met ruim 600 man aan boord. PAKIJS. (RAIHO, 1733 51) 12.35 OT-gel- recltai: 7J0 concert door het omroeporkest: 8 20 opera. M1I.AAN. (331 54.) 6.20 gramofoonmuziek; 7 50 radio-tooneel. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft bepaald, dat in zijn beschikking tot regeling van den uitvoer van versche zeevisch met ingang van 1 Januari 1933 achter de woor den „versche zeevisch” (waaronder begrepen be vroren en gekoelde zeevisch) moeten worden gelezen de woorden „met uitzondering van ha ring." BEROMI'XHTER. (460 54.) 9 uur populair concert. tijden zijn geleden- Ma er niet. Ieder moet het zijne dragen, II ieder moet zich instellen op de ver- anderde omstandigheden. En we moe ten het geloof in de toekomst behou den. Niet door kalm toe te zien in af wachting, dat op den een of anderen dag de befaamde crisis plotseling I voorbij is, maêr door stevig aan alle moeilijkheden het hoofd te bieden. Moed verloren alles verloren, zegt ‘t oude gezegde. Hoe moeilijk ook: we 'II moeten vooruit en we zullen vooruit. II We lazen zoo 'n goede reclame spreuk van de K. L. M. „Weet ge wél, dat boven de wolken, die de koude aarde bedekken, altijd de zon schijnt?" Altijd schijnt de zon. Al zien we haar niet door nacht of wolken..., ze schijnt en zal dus ook weer doorbreken. Na een donkeren nacht komt de morgen De hemel klaart altijd na wolkenduister. Altijd schijnt de zon. Die weten schap bemoedige ons. Die zin moet voor het nieuwe jaar ons levensinzicht zijn- Het zal beter worden en intus- schen moeten we alles aanwenden ons niet te laten demoraliseeren door ontmoediging. Altijd schijnt de zon. De 33-jarige W. B. uit Herwaarden, die Zon dag een aantal culi’s in Den Bosch had be zocht en daar een flinke hoeveelheid alcohol had geconsumeerd, begaf zich desondanks per motorfiets naar zijn woonplaats. Bij den Orthenschen overweg sloeg hU over den kop en bleef met een hersenschudding en zware inwendige kneuzingen liggen. HU werd in zorgwekkenden toestand naar het zie kenhuis overgebracht. HUIZEN (2»6 M.) N C R V 8 uur Schrift lezing en meditatie; 8.15 morgenconcert; 10 uur NCRV-dameskoor; 10.30 morgen dienst; 11 u. Hollandsch Harpkwartet; 12 uur politieberichten; 1.15 liederenrecital; 2 uur gramofoonmuziek; 2.30 concert; 4.30 rustpoos voor het verzorgen van den zen der; 5 uur kinderuurtje; 6 uur gramofoon muziek: 6.15 Ds. B Klein Wassink: ..De evangelische richting*’; 7 uur Onderwijs fonds voor de binnenvaart; 7.30 politiebe richten; 7.45 persberichten van het Ned. Chr. Persbureau; 8 uur orgelbespeling; 8.30 causerie; 9 uur Ferd. Kloek; 9.15 Tweede gedeelte causerie; 9 45 concert o.l.v Piet van den Hurk; 10.20 persberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam; 11 uur gramofoonmuziek. HILVERSUM (1875 M.) V.A.R.A. 8 uur gramofoonmuziek; 10 uur V.P.R O.-morgen wijding; VARA 10.15 uitzending voor ar beiders in de Continubedrijven; 12 uur De Notenkrakers o.l.v. Daaf wins; 12 30 de Fierefluiters o.l.v. Hugo de Groot: 1.15 de Notenkrakers .o.l.v. Daaf Wins; 1.45 rust poos voor het verzorgen van den zender; 2 uur vrouwenuurtje Öevr- Ten Have; 3 uur voor de kinderen: 5.30 Accordeon: 5.45 gramofoonmuziek; 6 uur orgelspel door Jo han Jong; 6.30 Radio Volks Universiteit; 7 uur SDAP-kwartiertjeoverzicht van de gebeurtenissen In de afgeloopen week; 7.20 Louis Zimmerman; 7.55 herhaling SO8-be richten; 8 uur de Vakbeweging: 8 20 gra mofoonmuziek; 8.30 de Dolende soldaat: 10.50 persberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam; 11 uur gramofoonmu ziek. De Raad van State verstrekte In het afge loopen jaar adviezen omtrent 540 zaken; daar nevens werden 892 zaken door de afd. Ge schillen van algemeen bestuur behandeld. De districten Groningen en Drente, omvat tende de afdeelingen Groningen, Assen, Win schoten, DelfzUl, Stadskanaal, Veendam, Wll- dervank en Emmen, hebben besloten uit de Ne derlandsche Padvindersvereeniging te treden. Van de afdeelingen Coevorden is het nog niet zeker welke houding zü zal aannemen De Christelijke Jonge Mannen Vereenigings-groe- pen te Assen en Veendam zUn niet uitgetreden. Dit uittreden is toe te schrijven aan een voor- De Nederlandsche en de Duitsche regeering Stel van het Hoofdbestuhr in zake het wUzi- t regeermg padvindersbe)ofte Het hoofdbe- lil Om flA hotdlinrran In 1__ stuur wil nJ. de internationale betofte in Ne derland invoeren. De leiders in het Noorden zullen in de bewe ging het tftiepenwerk e.d. als tot nu toe voort zetten. Practlsch zal er dus heel weinig ver anderen. Een nieuwe vereeniging zal worden opgericht. ZU zal in het geheel niet vUandig staan tegen over de Nederlandsche Padvindersvereeniging, zU zal het in tegendeel toejuichen, wanneer zij zoo spoedig mogelUk weer met haar zal war den vereenigd. Maandagmorgen werd de 26-jarige B. v. d. L.. wonende bü zUn ouders in de Snikkevaarder- gang te Groningen, door zijn vader dood in de gang van zUn woning gevonden. Het bleek, dat kameraden hem des nachts thuis hadden ge bracht en hem daar hadden neergelegd in de meening dat hU zwaar beschonken was. Een nader onderzoek werd Ingesteld. Zondagavond om half twaalf was hl) reeds In bewusteloozen toestand In de Gelllngenstraat gevonden. Het lijk vertoonde geen uitwendige verwondingen. Het Is door de politie in beslag genomen. Ook de Officier van Justitie is met het eigenaardig sterfgeval In kennis gesteld. 12 20 concert: 1 30 concert door het o.l.v. J. Kumpe: De Minister van Staat, Minister van Binnen- landsche Zaken heeft aan den heer J. Kok te Eindhoven met in gang van 1 Januari 1933 op zUn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Commissie van Advies voor de Werkloosheidsverzekering, on der dankbetuiging voor de In die functie ver leende diensten; benoemd tot lid van genoemde Commissie voor het tUdvak 1 Januari 1933 tot en met 31 December 1934 den heer J. A. Schutte, se cretaris van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland, te Utrecht; benoemd tot plaatsvervangend lid van ge noemde Commissie (plaatsvervanger van den heer Schutte) voor het tUdvak 1 Januari 1933 tot en met 31 December 1934 den heër A. B. ter Huume. penningmeester van den Neder- landschen R K. Textielarbeidersbond. Utrecht. Maandagmiddag vergaderden de leden van den Nederlandschen Bond van Christelijke Fa briekt- en Transportarbeiders inzake het con flict te IJmuiden. De gehouden stemming had tot resultaat,'dat van de zeelieden 112 zich voor en 43 zich tegen de tegen-voorstellen van het Bondsbestuur uitspraken. BU de havenarbeiders bestond een groote op positie tegen de bestuursvoorstellen. Deze voor stellen werden met 94 tegen 8 stemmen verwor pen. Dit beteekent. dat de havenarbeiders zich in principe uitspreken voor de staking. Des avonds heeft het bestuur van den Chris- telUken Bond wederom een bespreking gehouden met het bestuur der Reedersvereenlging. De IJmuider Federatie heeft reeds op ver schillende plaatsen rondom de haven posten uit gezet. Het totaal aantal zeelieden en havenarbei ders, die bU dit conflict betrokken zUn, omvat ongeveer 1500 personen operette-concert; 9 25 Te Jalkof ski-concert. BERLUN. (419 M.) 3^0 Concert: 6.30 gramofoonmuziek: 8 20 symphonlën; 9.20 dansmuziek door de Kalser-kapel. BAMRI R<4. (372 M.) 12 35 gramofoonmu ziek: 1.30 gramofoonmuziek; 34* stedelljk orkest van Flensburg; 5.15 gevarieerd pro gramma: 9 50 dansmuziek. KBNIOSWCSTERHAUSEN. (1635 5f.) 120 gramofoonmuziek; 6 55 programma van Hamburg. LANGENBEBG. (472 M.) 12.20 Conc. o.l.v. Wolf; 4 20 Vesperconcert door het orkest van den Weat-dultachen omroep; 9 50 po pulaire en dansmuziek o.l.v. Eysoldt. DAVEXTRY. (1554 M.) 12 20 orgelconcert: I 05 concert; 3.20 pianorecital; 3 35 concert; 5 05 concert: 7 50 concert door het Commo dore Grand orkeeti o.l.v. Joseph Muscant; II 20 Roy Fox en zijn Band. PARIJS. (FIFFEl.. 1448 M.) 8.50 Keltische liederen. Wie gisterenavond, al dan niet toevallig, zUn radio-toestel op Roma-Napoll afgestemd heeft, zal een heel zonderlinge sensatie beleefd hebben: door een vrouwelljke stem hoorde hij zich in het Nederlandsch toegesproken en die vrouwe lijke stem propageerde in een uitbundlg-enthou- Siaste rede het fascisme.... voor Nederland! Het bleek, dat hier een Nederlandsche dame mevrouw Pierson (pseudoniem: Ellen Forest) aan het woord was en door middel van den Itallaanschen Staats- render in de gelegenheid werd gesteld, de voor- tref lelijkheden van het fascisme en deszelfs leider in een verafgodende rede hemelhoog te roemen en de stelling te verkondigen, dat het fascisme niet alleen voor Italië, maar ook voor Nederland bestemd was: schitterend werden de -resultaten genoemd, welke Mussolini (wij moes ten ons uit onze kleinheid opwerken om een figuur als Mussolini te kunnen bewonderen!) voor Italië bereikt had, en obk voor Nederland sou veel van dit schoons te bereiken zUn, Indien wU ons hier maar bevrijdden van onze „zwet sende” kamer- en gemeenteraadsleden, die zich in het parlementarisme zoo onmachtig toonden: de eenheidzoekende krachten moesten zich in Nederland vereenigen en het Italiaansche voor beeld volgen tot heil van het vaderland. De dame was zelfs zoo voorkomend, een adres te Laren op te geven, waar adspirant-fascisten propaganda-brochures konden verkrijgen! ROME. (441 M.) Gevarieerd concert. WEEXEX (517 M 4 25 populair concert: 6 45 opera-ultzendlng. WARSCHAI-. (1411 M.) 5.20 dansmuziek; F20 populair concert; 9.10 pianorecital: 10 20 dansmuziek. en van gemeentebeleid, waaraan prlncl- of technisch-juridische moeilijkheden gaarne q^der van bevoegde zUde wor- wiJl zij onkundig zijn van de sedert korten tUd speciaal iteraadsleden. die lid zUn der In de Hjst der voornaamste priester- en kloosterjubilea voor dit Jaar moet nog opge nomen het 40-jarlg professiefeest van Z.H. Ex cellentie Mgr. D. J. Theelen, Bisschop van Nico- polis, resideerend te Bontschonk in BulgarUe, uit de Congregatie der Paters Passionisren. zijn, om de betalingen in het goederenverkeer te vergemakkelijken, het volgende overeenge komen: Duitsche firma's die in het bezit zUn van een algemeene deviezen-vergunning overeen komstig de Duitsche voorschriften en die bin nen het kader van haar tot nog toe bestaande handelsbedrüf goederen ujt Nederland betrek ken, kunnen, voor zoover de haar volgens de Duitsche voorschriften maandelijks verstrekte bedragen tot betaling van deze goederen niet toereikend zUn de daarboven verschuldigde be dragen in R.M. voor rekening van de Neder landsche schuldeischers op een ten behoeve van de Nederlandsche Bank N.V. bü de Rüks- bank te Coblenz bijzondere rekening storten In Nederland gevestigde firma's, aan welke voor de invordering en voor de overmaking van de door Duitsche firma’s uit hoofde van goe- deren-leveranties verschuldigde bedragen een algemeene deviezenvergunning overeenkomstig de Duitsche voorschriften is toegewezen, kun nen de bedragen, waarover zü volgens de Duit sche voorschriften niet kunnen beschikken, op de genoemde bUaondere rekening van de Ne derlandsche Bank bü de Rijksbank In R.M storten. De Nederlandsche Bank kan te allen tüde over de op deze bUzondere rekening gestorte bedragen beschikken voor de betaling van goe deren, welke naar Nederland zün uitgevoerd, alsmede voor het doen van betalingen in Duitschland, volgens de tusschen de belde cir- 'culatie-banken overeengekomen voorwaarden. De beide partijen zün van oordeel, dat de faciliteiten, welke uit dit protocol, vergeleken met de algemeene deviezen-betalingen, voor den uitvoer van Nederland naar Duitschland voortvloeien, niet tot een aanmerkelüke wur ging van de bestaande verhouding tusschen den uitvoer uit Nederland naar Duitschland en den Duitschen uit voer naar Nederland mo gen lüden. Mocht dit toch het geval zijp, dan zal dit protocol onverwüld door de belde par- tUen opnieuw aan een onderzoek worden onder- o worpen. Dit protocol geldt tot 31 Maart 1933. WU hebben, aldus de dir.-gfen. gestreefd naar Verdere verbeteringen in den dienst en moesten van den anderen kant terugnemen, wat ver ouderd is, daarbij rekening houdend met het publiek dat het bestaande niet gaarne los laat. Door het tüdig nemen en geleidelük door voeren van de noodzakelüke maatregelen kan het bedrüf zich financieel handhaven. Tot 1932 was de verkeersindex stügende. Leverde 1929 een overschot van 10.000.000.1930 gaf er een van 6.500.000.1931 van ruim 6.090.000.Pas in 1932 is de omvang van het verkeer verminderd eil werd Inkrimping van den dienst gebodeiT. Maatregelen daartoe waren reeds genomen in het begin van het jaar, nog voordat de nood aan den man kwam. WU ge voelen ons, aldus spr., den laatsten tüd meer sakenman dan ambtenaar. Als een bepaling niet nuttte is. moet men niet bang zün. een afwüking daarvan tot stand te brengen. Alleen een juiste aanpassing aan de omstandigheden kan het belang van bedrüf en publiekz duur zaam dienen. De vervoersomstandigheden, de bestellingen enz. zün gerationaliseerd en in sommige op zichten verbeterd. Spr. prees de snelheid, maar vooral de regelmatigheid van den luchtdienst op Indië, en bracht hulde daarvoor aan de K.L.M. Terwül bUna alles achteruit gaat, gaat de luchtpost naar Indië vooruit. Thans toonen ook de scheepvaartmaatschappijen bereidheid tot samenwerking, en is verdere verlaging van de kosten der luchtvaart waarschünlük mo- gelük. Over de scheepvaart sprekende, betwü- felde Ir. Damme de juistheid van het streven, om het passagiersvervoer te ontwikkelen in de richting van dure accomodatle. Wat betreft de telegrafie, zü heeft een voort- durenden strijd te voeren met een ernstig te kort. Wel wordt dit getemperd door de uit komst van de radlo-telegrafie, maar de tele grafie bedruipt zichzelve niet. Waar dit mo gelUk is, worden de uitgaven beperkt. De dienst der telefonie werd In het büzonder geprezen. HU ontwikkelt zich gestadig en volgt den vooruitgang der techniek op den voet. Over de nieuwe organisatie kan nog.geen definitief oordeel worden uitgesproken. De samenwerking der districten Is bevredigend. Spr. wees op den telefoonboodschappendlenst te Utrecht, en op bet aanbrengen van vele telefooncellen. Spr. bradht hulde aan den postchèque- en girodienst, die met minder personeel ultgebrei- der werkzaamheden heeft verricht. HU memo reerde de totstandbrenging van de Tlco, de telefoon-incasso, centrale tot Inning van tele- JTonri gelden. Waardeering betuigde spr. voor de ambte naren, die dit jaar het congres te Madrid heb ben bügewoond, en daar uitstekend werk heb ben verricht. Spr. besloot met als zün meening te uiten, dat als de tüden niet veel ongunstiger worden dan zU nu zün, njen er zal komen zonder in- Het blükt bü herhaling, dat onze gemeente raadsleden en hunne fracties omtrent vraag stukken pieele- zltten, den ingelicht, instituten, wel voor de gem< R. K. Staatspartij, in het leven zün geroepen. Daarom zü te dezar plaatse de aandacht der raadsleden gevestigd op het navolgende: Aan het Algemeen Secretariaat der R. K. Staatspartü is een afdeeling verbonden, welke ten doel heeft gemeenteraadsleden, die lid zUn der partij, kosteloos van advies en voorlichting te dienen. Dit Is het Centraal Adviesbureau voor Gemeentepolitiek, dat in den korten tijd van zün bestaan reeds aan een groot aantal raadsleden goede Air <ten heeft bewezen. Men schrüve te allen tijo*omtrent welke kwestie van gemeentebeleid ook. aan het Adviesbureau, Laan van Meerdervoort 65, 's-Gravenhage en men ontvangt zoodra mogelük de gewenschte inlichtingen. Over feiten en toestanden van zuiver plaat-; selüken aard vermag het Bureau natuurlijk niet te oordeelen en ook overigens kan het na- tuurlük niet de bedoeling zün om de taalovan het raadslid gëheel of gedeeltelijk over Se ne men. Het Bureau geeft slechts adviezen en In lichtingen; de beslissing blüft bü de raadsfrac tie en haar leden. Naast het Adviesbureau, en in nauwe samen werking daarmede bestaat sedert December 1931 een Federatie van vereeniglngen van ge meenteraadsleden. Er zijn thans ongeveer twin tig gewestelüke vereenigingen van raadsleden, leden der R. K. Staatspartü, welke met behoud harer zelfstandigheid samenwerken in dit lan- delük verband: De Federatie van Bonden en Centrales van R. K. Gemeenteraadsleden In Nederland. Het raadslid, dat zich wenscht te organisee- ren, maar niet weet van welke vereeniging hü Ud kan worden, Schrüve naar het Secretariaat der Federatie, eveneens gevestigd. Laan van Meerdervoort 65, 's-Gravenhage en hü ontvangt de gewenschte Informatie. In September 1932 verscheen het eerste num mer van „De Gemeenteraad", voorloopig een maandblad, dat vanwege genoemde Federatie wordt uitgegeven en dat kosteloos wordt toege zonden aan alle raadsleden, die lid zün eener vereeniging. welke wederom bü de Federatie is aangesloten. Niet-georgrfhlseerden kunnen zich op dit or gaan abonnee ren bü de uitgeefster N.V. De Spaamestad te Haarlem, ad f 2.25 per half jaar. Vertrouwd mag worden, dat de gemeente raadsleden in toenemende mate van de voor hen in het leven geroepen instituten zullen ge bruik maken. Dit zal t^dragen tot een meer deskundige en daardoor doeltreffender politiek. Het zal ook in belangi-üke mate bevorderen de doorvoering van en de eenheid tn de toepas sing der Katholiek-Staatkundige beginselen op het gebied van het bestuur en de huishou ding der gemeenten. Dit is van te grooter be lang sedert in den loop der jaren de Invloeds sfeer der gemeenteraden meer onderwerpen van politieken aard aan zich heeft getrokken, ten aanzien >waarvan beginselen van onze geloofs- en zedenleer het innemen van een bepaald om- UJnd standpunt gebiedend eischen. BUjkens een advertentie in dit blad stelt de Regeering op 11 Jan.D a.s. van 9 uur 's mor gens tot 4 uur 's middags de Inschrüvlng open op de 4 pCt. geldleenlng 1933 van den Staat der Nederlanden tot een bedrag van 296.000.000, waarvan geplaatst: 56.200.000, terwül de deelneming Is verzekerd tot een be drag van 59.000.000. De inschrüvlng staat open ten kantore van de in de advertentie vermelde bankinstellin gen en van den agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam. De schuldbewüzen aan toonder zijn groot 100, 500 en 1000 en worden uitgegeven tegen den koers van 100 pCt. Aan de houders der 5 pCt. obllgatlën van de per 1 Febr. aflosbaar gestelde eerste leenlng 1932 wordt een voorkeursrecht verleend. De aflossing van de nieuwe leenlng begint op 1 Febr. 1934 tot ten minste 1.05 pCt. van de geheele schuld, vermeerderd met het bedrag der door die verplichte aflossingen vrügevallen rente. De aflossing geschiedt 8 pari. Deschuld- bewüzen worden bü loting vóór 15 Dec. te hou den ter aflossing aangewezen. De letenlng zal In ulterlük 40 jaren zün afge lost. De aflosbaargestelde obllgatlën verjaren 30 jaren na den eersten dag waarop zü aflosbaar zün. Bü de tot storting aangeboden obllgatlën der eerste leenlng 1932 moeten gevoegd worden de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5