Nederland en Duitschland Prikkeldraad O Van de Perstribune De Sovjet dreigt t DOUANE- EN CREDIET- VERDRAG WOENSDAG 4 JANUARI Opheldering gewenscht Ver reschri j f dienst Wat zal het worden? Een vraag van W. H. Vliegen VERLAGING SPOORT ARIEVEN r Omvangrijke voorbereiding KRUISHEER H. d. ELZEN t TEXTIELCONFL1CT TILBURG INDRINGER TE CLINGE Gevat en weer ontsnapt EENVOUDIGER STATISTIEK FELLE BRAND TE GEFFEN INTERNAT1ONALE BIDWEEK Van 18 tot en met 25 Januari WELDADIGHEIDSZEGELS Fraaiere uitvoering gewenscht OM EEN POSTZEGEL en Het Wilhelmus afgebroken Oostenrijksche fondsen 9 OPZET IN HET SPEL? i A Voorstellen van den ryksbemiddelaar Een kostbaar geschenk in Den Bosch Het uittreden van professor Veraart Onderling particulier telegraaf- verkeer over telefoon aansluitingen JUBILEUM-BEDEVAART NAAR LOURDES TWEEDE EEUWFEEST DER REDEMPTORISTEN •n. Ie „WINTER” De geest van bezuiniging! Schilderij ran A. van der Venne (1589-1662) Het gevaar aan de grens Van verkeersongevallen Plechtige uitvaart Drank en tabak L i ben Extremisten Duitsch-Natlonalen Gematigden Centrum Marxisten (Soc.-Demo- Twee boerderijen in de asch gelegd iar Staatsleenlng 1913 Nat. Socialisten Soc. -Democraten Communisten De VA.R.A. heeft kans gezien, op Oudejaars dag een bijzondere onkieschheid te begaan, zoo lezen wy in ,J3e Avondpost". November 1933 87.000 00.500 137500 318 000 333 500 194.000 331.000 341 000 327 500 1510.000 fessor Veraart het eerst een onderhoud is aan gevraagd met het partijbestuur der R. K. V. P. Dit heeft daarop een delegatie van drie leden aangewezen, om de besprekingen te voeren. Omtrent den uitslag is nog altijd niets be kend. Nijmegen, worden ge- 1000 ex. Weeer-Ems Oost - Hannover Zuid-Hannover Westfahlen-Noord Westfahlen-Zuid Hessen- N assau Keulen-Aken Düsseldorf -Oost Düsseldorf-West West - Duitschland En dAt. terwijl er Vrijdagavond 3036 nieuwe leden waren toegetreden tot de Haagsche kies- vereeniglng als gevolg van een propaganda campagne met het oog op de aanstaande ver kiezingen. Wat de fusie-onderhandellngen tusschen de groep-Veraart en de R. K. Volkspartij betreft, maakt .De Morgen" nog melding van een me- dedeeling, van de zijde der R. K. V. P. aan de „Utrechtsere Courant" gedaan, dat door Pro- Te Oeffen (N.-B.) la Dinsdagmiddag in-'de boerderij van den landbouwer van Tiel, een brand uitgebroken, die weldra oversloeg op de daarnaast gelegen hofstede van den landbouwer Schuurmans. Een schuur, waarin een groote voorraad brandstoffen was opgeslagen, werd mede een prooi der vlammen. Beide boerderijen zijn totaal vernield. Persoonlijke ongevallen zijn niet voorgekomen, maar belde gezinnen, waarvan dat van den heer Schuurmans uit elf personen bestaat, zyn dak loos, terwijl beide bezittingen slechts laag ver zekerd zijn. De dorpsbrandweer. die ter plaatse verscheen met een handspuit, kon niets uitrich ten. Door den vonkenregen verkeerde ook de te- genover gelegen boerderij van den veehouder van der Doelen in gevaar. Met de hulp van vele omwonenden, die het rieten dak met emmers water nat hielden, kon dit perceel na harden arbeid behouden blijven. Te St. WUlebrord ontstond in den vroegen morgen brand in een leegstaande woning. Deze woning is al eenige weken onbewoond; de eigenaar heeft vóór eenlgen tijd van het ge meentebestuur van Etten-Leur aanzegging ge kregen er eenige hoognoodige verbeteringen te laten aanbrengen. Daarom wordt aan opzet ge dacht. De politie heeft een onderzoek inge steld. De woning was verzekerd. Maart 1933 69.000 49.000 87.000 174.000 380.000 166 000 185 000 330 000 190.000 1530.000 Naar de „Residentiebode" meldt, was in ver band met de voornemens van Professor Veraart om uit de R. K. Staatsparty te treden, in de Haagsche kiesvereenlglng een beweging op touw gezet, om dit vergezeld te doen gaan van een collectief uittreden van allen, die mét hem gaan wilden. Te dien einde werd er met lijsten ge colporteerd, vooral in ambtenaars- en arbeiders kringen. Het resultaat daarvan moet volgens het Haag sche blad het volgende zijn geweest: „De vrede van Christus in het Rijk van Chris- in deze zelfde maand Januari voorgesteld heeft tus". Elk jaar moet deze bidweek meer deelnemers trekken. In 1931 deden mee ruim 300.000 Ka tholieken van ons vaderland. Verleden jaar 1933 ongeveer 375.000. Nu. in 1933 moeten het er 300.000 worden. Geen enkele goede Katholiek mag zich afzijdig houden. Wat men moet bidden? Acht dagen lang een eenvoudig gebedje, dat men kan vinden op de bidweekbriefjes, die door het Apostolaat des Oe- beds. Bestelhuis. Hertogstraat 47, voor nietigen prijs in den handel bracht. 100 ex. 50 cent500 ex. 2. f3.—: 10.000 ex. ƒ35,—. De Vereeniging voor Hongaarsche Fondsen rijksch vangen. By gelegenheid van het 300-jarig bestaan van de Congregatie der Redemptoristen zullen de leden der H. Familie van de St. Jozefkerk te Den Bosch den paters als blijk van dankbaar heid en hoogachting een feestgeschenk aan bieden in den vorm van een nieuwe beschilde ring van het hoofdaltaar der St. Jozefkerk, uitgevoerd door den Bosschen kunstschilder Frans Kops. De aanbieding van het huldeblijk zal plaats hebben op Zondag 33 Jan. na de Hoogmis. In beginsel is door den P T T -dienst besloten om. voorlooplg op proef, door middel van verre- schrüf-verbindingen. gelegenheid te geven tot onderling particulier telegraafverkeer over telefoon-aansluitlngen, zoowel in locaal, als in interlocaal verkeer. Naan men zich zal herinneren, is vooraf door demonstratie van In bedrijf zijnde toestel len op de Jaarbeurs te Utrecht in September j.l. en door schrifteiyke en persoonlijke gedach tenwisseling met daarvoor in aanmerking ko mende instellingen de belangstelling gepeild voor dezen nieuwen verkeersvorm. De opgedane ervaringen zijn van dien aard, dat het bedrijf thans tot de aanschaffing van een eersten voorraad toestellen zal overgaan. Het jaarabonnement voor huur van de appa ratuur van een dergelijke verreschryf-verbin- ding zal 480 bedragen, met Inbegrip van on derhoud en contróle der toestellen. Voor het gebruik van de verbinding zal het gewone tele foongesprekkentarief in rekening worden ge bracht. met toepassing eventueel van een t(jd- tariet voor locaal verkeer. Wat zal het worden? vraagt de heer W. H. Vliegen in „De Socialistische Gids" van Januari. Wanneer de heer Vliegen de halve eeuw over ziet van zijn deelneming aan de soclaal-demo- cratiache beweging, dan moet hij soms glim lachen naar twee kanten. „Eenerzyds naar degenen die zich ergeren over het feit dat de beweging niet verder kan springen dan haar stok lang is. en haar dat kwalijk nemen alsof het hAAr schuld is.” Dezen onberaden partygenooten houdt hij de wijsheid voor: Ongeduld is geen machtsfactor. Anderzijds kan de heer Vliegen de makkers niet ernstig nemen, die wanhopig gebaren, als of alles onherstelbaar is mlageloopen, wan neer de beweging in haar opmarsch wordt ver traagd. Als de sociaal-democratische nestor dicht bij huls blijft, zegt hy soms goede dingen, die ook zin hebben voor heet-gebakerde niet-partijge- nooten. Anders is het, wanneer hij zijn vleugels uit slaat en aan het profeteeren gaat. Dan schrijft hij een verouderde gemeenplaats als die wij onderstrepen in het volgende zinnetje: „Zooals de menschheid zich vrij worstelde van de slavernij der oudheid, en zooals zij de duis ternis der middeleeuwen wist te doorbreken, zoo zal zU zich ook weten te ontdoen van den chaos van het kapitalisme." Zoo heerscht in de hersenen van den heer Vliegen nog altijd een Egyptische duisternis en stekeblindheid voor een der lichtste tijden van de algemeene beschavingsgeschiedenis, de der tiende eeuw. Wat zal dat worden? Met het hlstorie-begrip van den heer Vliegen wordt het nooit wat, dAt is zeker. Er stonden op de lijst heel wat namen van personen, die verklaarden te bedanken als lid van de Staatsparty. By het eerste onderzoek bleek echter, dat deze menschen nooit lid van de Katholieke Staatsparty zyn geweest. Hun namen waren in het leden-register absoluut onbekend. Verder kwamen verschillende namen, enkele byv. zes maal, meermalen op de lyst voor. Van al die bombast ontdaan, bevatte de lyst slechts zeven en veertig, zegge 47 namen van personen, die werkeiyk lid waren van de Haag sche kiesvereenlglng, waarvan de meeste nog met hun vrouwen. Deze Westeiyke Duitsche landen, die in op pervlakte ongeveer zoo lang en diep als Ne derland Zijn, gingen dus by na 300.000 commu nistische stemmen vooruit. De communistische golf, Pater W Kea 8.J directeur van het Nationaal Bureau van het Apostolaat des Gebeds, ver zoekt ons nog eens de aandacht te willen ves tigen op de jaarlljksche internationale Bidweek, die wordt gehouden van Woensdag 18 tot en met Woensdag 25 Januari, van het feest van 8t. Petrus' Stoel tot en met het feest van St. Paulus* bekeering. Het doel is: door die algemeene achtdaagsche gebedsoefening over de heele wereld, zoowel van Katholieken als van niet-Katholieken, van God te verkrygen, dat het menschdom één worde in Christus. Het doel van deze bidweek valt geheel samen met de algemeene intentie, welke Z. H. de Paus aan de leden van het Apostolaat des Gebeds: De Nederlandsche Vereeniging van Postzegel- handelaren heeft zich met het volgende schry- ven tot den Minister gewend: De afneming van de weldadlgheldszegels, de z.g. „Kerstzege Is", is het afgeloopen jaar in de handelaarskringen beduidend minder geweest dan vorige jaren. De leden der Vereeniging van Postzegelhan- delaren zyn unaniem van meenlng, dat zulks is toe te schrijven aan de minder geslaagde uitvoering der zegels, welke over het algemeen als zeer leelyk wordt gekwalificeerd, hetgeen ook op den afzet naar het buitenland, een der belangrykste afnemers dezer zegels, van veel invloed is geweest. Ware de uitvoering dezer weldadigheldszegels fraaier, aantrekkeiyker en voor het publiek be- grypeiyker. dan zou het resultaat zeker gunsti ger zyn geweest. By een vergeiyklng dezer zegels, met die met het zelfde doel in andere landen uitgegeven, valt het op, dat de uitvoering van onze zegels veel te wenschen overlaat en zy niet zyn, zooals het publiek verwacht, nJ. postzegels In fraaie, smaakvolle teekening, mooi van kleur en druk. De Vereeniging geeft derhalve in overweging, dat by de eerstvolgende uitgifte van deze soort zegels rekéhing worde gehouden met de eischen, die om. door bultenlandsche handelaren ge steld worden aan de uitvoering, terwyi een gun stige beoordeeling in de bultenlandsche phlla- tellstische organen mede van grooten invloed is op de afneming. Ben en ander zal het beoogde doel dezer by- zonder* uitgifte en de opbrengst zeker ten goede komen. „Zy zond de redevoering van den gouverneur- generaal uit. Prachtig. Maar toen, dadelyk na die rede, het Wilhel mus ten gehoore werd gebracht, werd die uit zending door de V.AR.A. reeds tydens den eersten regel afgebroken. Tegen die verregaande lompheid brengen wij ons protest uit. In de eerste plaats ziet men hier weer eens het onderscheid tusschen Nederlandsche socialisten en hun geestverwanten elders. In Engeland en België b.v. zou iets dergeiyks ten eenenmale ondenkbaar zyn. Daar respecteert men het volksliedeen dergelyk plomp afbreken zou er beschouwd worden als een bepaalde schennis tegen het geheele volk. Wy zaten, aan een feestmaal op het Antwerpsche stadhuis, eens naast den bekenden Belgischen socialist dr. Camille Huysmans. Het Wilhelmus werd ge speeld. Een Nederlandsch socialist bleef zitten Dr. Huysmans gaf daarover zyn diepe veront waardiging te kennen. De Nederlander stond toen op. Vele bultenlandsche socialisten zouden het afbreken van de uitzending van ons volks lied onbegrypeiyk vinden. In de tweede plaats, wanneer men zich dan werkeiyk bulten de nationale gemeenschap wil stellen, getuigt deze lompe daad van weinig be schaving, n.l. van gebrek aan eerbied Jegens het geesteiyk bezit van anderen.” We mogen het niet verhelen: wij krijgen den Indruk, dat men er eigeniyk door overvallen is. dan men het geheele verloop niet zoo ernstig heeft Ingezien, zelfs niet volkomen op de hoogte Is geweest van allee, wat aan deze kwestie vast zat, ofschoon er in den loop van het achter ons liggende jaar van verschillende zyden en meer malen de aandacht op gevestigd is. Dat er iets hapert aan den economischen dienst, maken we op uit enkele mln of meer officieele berichten omtrent tartefverboogingen. die op 1 Januari zouden intreden, terwyi achteraf bleek dat daar onjuistheden in zaten, doordat het nog altyd bestaande tractaat van handel en scheepvaart van 31 December 1851, gewijzigd In 1923 en aangevuld in 1926 (op grond waarvan wy by den invoer wederzydsche meestbegunstlging genieten) deze voorlooplg voorkwam. Het is nu noodzakeiyk. dat er volkomen klaar heid komt omtrent betten ons te wachten staat, dus welke gevaren er dreigen voor onzen land- en tuinbouw, handel en Industrie en wat dit laatste aangaat, in het byzonder onze kolen- mynen. Op verschillend gebied is Duitschland thans vry om tot nu toe geflsceerde rechten te ver- hoogen en ook onzen kolenultvoer, dis tot nu toe 100.000 ton steenkool pgr maand bedroeg, te verminderen. Hiertegenover staat, dat wy ook vry zyn om nu Invoerrecht te gaan heffen op Duitsche steenkolen, wat krachtens het verval len verdrag verboden was. omdat we ons ver bonden hadden den bestaanden toestand van vrijen Invoer onveranderd te .laten. Groote be langen staan voor ons op het spel, want al waren we In 1925 lang niet tevreden met het geen by de onderhandellngen over het credlet bereikt was. vast staat dat het verdrag thans voor ons toch van groote beteekenls was. 730.000 646.000 861.000 I de Oostenryksche en heeft van het Oosten- Ministerie van Financiën bericht ont dat de termyn voor omwisseling van de obllgatlën behoorende tot de z.gn. ..Dettes ga- gées" in 4 pet. obligatiën der Republiek Oosten rijk. welke termyn, volgens de bepalingen van de Oostenrijksche Regeering. was opengesteld tot 31 December 1933. tot 30 Juni 1933 is ver lengd. In herinnering wordt gebracht, dat van de leenlngen. die onder genoemde bepalingen val len, te Amsterdam genoteerd zyn: de 5 pet. obligatiën der Kalserin Elisabeth Bahn III Emissie; 4 pct. obligatiën Oostenrijksche Lokaal Spoorweg van 1887 3 pet. obligatiën Ooeten- rijksche Lokaal Spoorweg van 1894; en 4M pet. obligatiën Oostenrijksche C'. voor Spoorwegdoeleinden. en waarover wy reeds schreven handel met p 13 Maart j-L, by de eerste verkiezing voor Rykspresident. beliep het totaal aantal communistische stemmen onge veer vyf mlllioen, op 6 November jJ. was dit gestegen tot ongeveer 6 mlllioen Dientengevolge zullen In den gekozen Ryksdag de communis ten het enorme getal van 100 van de 582 zetels bezetten; zy zyn 11 zetels vooruitgegaan. Vergeleken met de Maartverkiezlng beliepen de communistische stemmen in de Duitsche districten aan onze Oostgrens: 314.000 123.000 ten wilden wel, daar gaat het om. Het verdere verloop doet er weinig toe, want toen ons land niet bereid was op het eerste aanbod, maakte later Duitschland bezwaren, omdat dat land eerst de resultaten van Lausanne wilde af wachten. Daarna kwam de bedreiging met de contlngenteering, de regeerlngscrisls en toen In November eindeiyk de gelegenheid zich voordeed, was voor ons de kans verkeken. Als het juist is en voorlooplg twyfelen we daar niet aan, dat wy de gelegenheid gehad hebben voor een verlenging, dan dragen zij die daarvan geen gebruik hebben gemaakt, groote verant- woordeiykheld. De toestand verandert er niet door, maar de Volksvertegenwoordiging en het geheele land heeft recht precies te weten wat er geschied ia By de nieuwe onderhandellngen, die wy nu gaan voeren, moet dan ook vóór alles gezorgd worden voor eensgezindheid van de onderhan delaars. anders zullen we voor de tweede maal het slachtoffer worden van ons verdeeld econo misch beleid. Het is zelfs de vraag of deze onderhandellngen zonder méér dus zonder dat ook de daarby betrokkenen zich hebben uitgesproken omtrent de richtlynen kunnen worden overgelaten aan de ambtenaren, die dat tot heden gedaan hebben en waarvan het succes nu juist niet overmatig ia Prtrf. Aalberae heeft als H y ksbemlddelaar in het geschil in de woUenstoffenindustrie te Til burg. In een bespreking van partyen, de vol gende voorstellen gedaan: le. de mlnimum-uurloonen zullen In plaats van met 7% pct. met 5 pet. verlaagd worden; 2e. de kindertoeslagen zullen verhoogd wor den met dien verstande, dat voor het derde kind 75 cents en voor elk volgend kind 1 toe slag op het weekloon zal worden gegeven, on gezien het aantal werkuren per week; 3e. de loonsverlaging zal niet toegepast wor den op uurwerkers beneden 24 jaar en uur- werksters beneden 19 jaar. doch door stopzet ting der periodieke verhooglng zullen deze ca tegorieën In een nieuwe loonschaal vallen; 4e. voor de vacantledagen zal aan alle arbei ders het loon uitbetaald worden welke van Oost naar West door Duitschland als door een zeef loopt, nadert dus méér en méér onze Oost grenzen, waar verdubbelde waakzaamheid ge boden biyft. Ongetwyfeld beteekent de uitslag dezer ver kiezing voor de riikshodfdstad. welke tevens rilksregeeiingszetel is, véél voor de orde of de wanorde des lands. Groot-Beriyn vertoont in deze redeneering een absoluut extremistisch verkiezlngsbeeld. De cyfers van 6 November waren als volgt: Het-vorig Jaar werden van regeeringswege van de gemeentebesturen opgaven van In de gemeenten p'aats gehad hebbende verkeers ongevallen gevraagd. Biykens een dezer dagen door den directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek aan de gemeentebesturen gezonden circulaire is het dien directeur ge bleken, dat de invulling van de aan de ge meentebesturen verstrekte tabellen moeliyk- heden heeft opgeleverd. Als gevolg daarvan is nagegaan op welke wyze die bezwaren onder vangen kunnen worden. Na overleg met de po litie in verschalende gemeenten is een eenvou diger formulier samengesteld, dat in den vorm van een vragenlijst thans aan de Gemeentebe sturen is toegezonden. Voortaan zal door het gemeentebestuur van elk verkeersongeval een vrageniyst moeten worder^ngevuld, welke na het einde van de maand, waarin het plaats vond, aan het Centraal Bureau moet worden ingezonden. Op deze vrageniyst moet worden Ingevuld dag en uur van het ongeval, nauwkeurige plaatsaanduiding, geslacht en leeftijd van den bestuurder, een omschryving van het ongeval met aanduiding van het vervoermiddel Ingeval van aan- of overryden, omschryving der gevol gen, o. a. met aanduiding der materieele schade, oorzaken van het ongeval waaromtrent 15 onderscheiden gevallen worden aangegeven, alcoholgebruik van bestuurder en slachtoffer en mededeellngen omtrent het proces-verbaal. We zitten diap In den pull Geen geld, geen werk, geen nering, vermin derde belastingopbrengsten én stygende uitga ven voor werklooeen en andere steunbehoefti- gen. Voorspeld wordt, dat het zóó niet langer gaat, dat er voor Nederland In de krisls een kriels gaat komen, welke ons waarschyniyk nog lang heugen zal. Maar dan lees je daar in de „Economische Statistiek" van het Centraal Bureau, dat biy- kens de betreffende belastingopbrengsten nog in het jaar 1930 voor 183 milIlMn aan tabak, sigaren en sigaretten de lucht is lngeblazer\ en dat in datzelfde jaar voor 315 mlllioen aan bier, wyn en gedistilleerd door het Nederlandsche keelgat gejaagd is. 183 mlUloen en 315 mlllioen dat is by me kaar 393 mlllioen! Terwyi in hetzelfde jaar alle belastin gen by elkaar 842 mlllioen hebben opgebracht. Waar nog zóóveel aan genotmiddelen wordt uitgegeven, daar moet de regeering toch nog wel enkele bronnetjes kunnen aanborenl Natuuriyk zal zy erop bedacht moeten zyn, door AI te sterke aftappery de bronnen ten slotte niet droog te leggen, de consumptie niet zóózeer te doen Inkrimpen, dat er geen belastin gen meer van binnen komen. Maar voorlooplg zyn wy gezien de mllUoe- nen-consumptie-cyfers! aan die vrees nog niet toe. 1 Laten zy, die nog beduidende bedragen over hebben aan sigaren, sigaretten, biertjes, wyntjes. enz, nog maar Iets méér bydragen tot leniging van den nood! In een garnizoen in ons land worden het geheele jaar door de bons van sigaretten, welke in de cantlne worden verkocht, verzameld en afgegeven aan den commandant van het Re- monte-depót. Deze commandant laat de bons opzenden, waarna de prijzen welke inkomen, verdeeld worden op het feest van Koninginne- ver jaardag. Nu had zich een sergeant verstout, die bons met begeleidend achryven te verzenden als dienstbrief. En daar was heel wat om te doen geweest, zelfs de minister was er aan te paa geroepen. De sergeant had zich ten slotte voor den Krygsraad 1e verantwoorden wegens het on geoorloofd gebruik maken van het verzerylen der bons en brief als „dienstbrief". <Hy had ze behooren te verzenden als een gewoon gefran- keerden brief.) De verdediger, Mr. Dr. van Leeuwen, Den Bosch, wees op de onbeduidendheid van zoo'n onbenullig zaakje als waarover het voor den Krygsraad ging. De militaire overheid had beter met een berisping kunnen beduiden: „Man. dat moet je voortaan niet meer doen.” 8pr. wees op de groote kosten, welke met de behandeling van zoo'n zaakje gepaard gaan en dAt in een tyd. dat alles en alles in de bezuini ging betrokken wordt. PI. concludeerde tot vrij spraak. Beklaagde werd vrijgesproken. - Voor de komende onderhandellngen over een nieuw verdrag is het ook van belang te weten, of het thans niet bestendigde verdrag verlengd had kunnen worden, als wy er tydig by waren geweest. Zekerheid hebben wy niet kunnen krijgen, maar toch meenen we te weten, dat Duitschland in April bereid was het douane- en credletver- drag zonder meer te verlengen, maar dat men het er hier toen niet over eens was. Als dat zoo is, dan Is het van belang te weten wie dat hier hebben tegengehouden. Welke departemen- nlet of welk departement wilde Door de Nederlandsche Spoorwegen wordt al het mogeiyke gedaan om zoo spoedig mogelyk de prijsverlaging van de plaatskaarten in te kunnen voeren. De directie had gaarne geiyk met de abon nementskaarten de prijsverlaging der plaats kaarten op 1 Januari doen Ingaan, maar door het omvangrijke werk, aan zoo’n prijsverlaging verbonden, was dit niet mogelyk. Ten eerste moeten alle gedrukte plaatskaar ten op de stations omgewisseld worden; ten tweede de clichés van 44 plaatskaarten-druk- machines veranderd en ten derde moeten de cliché’s van 39 plaatskaarten-automaten gewy- zlgd worden, evenals het mechanisme voor het Inwerpen en teruggeven van gelden. T T T verwacht werd °P 21 December JX onder den titel „Onze Duitschland" is geschied: Het op 26 November 1925 met Duitschland gesloten douane- en credletverdrag is beëindigd. Het heeft geen zin, thans lang stil te staan by wat op 31 December 1933 voor ons verloren ging. Gedane zaken nemen geen keer en het verdrag is nu eenmaal niet verlengd; Duitsch land bleek In December niet bereid de tarief, verlagingen van het verdrag te bestendigen, al biyft dat land genieten van het door Nederland verstrekte credlet van 140 mlllioen tot 1937. Een zaak staat daardoor vast, en wél. dat het vervallen van deze overeenkomst ons weder verder af gebracht heeft van de economische toenadering tot andere landen, die wy hier algemeen nastreven en die zoo duldelyk orn- echreven wordt in het eerste punt van het Katholiek verklezingsprogram voor 1933. Onxer- zyds wordt daar gewaarborgd een krachtige medewerking aan Iedere poging om de Inter nationale samenwerking op economisch gebied vooral In Europa te herstellen en te bevorde ren, met Inachtneming van geiykberechtlgdheid van alle, dus ook de kleine staten. Ook zyn wy bereid concessies te verleenen (of te aan vaarden) aan (of van) staten, die medewerken aan maatregelen tot herstel van een vryer ruil verkeer. Het niet bestendigen van de tariefverlagingen door Duitschland in ruil voor het verleende credlet beteekent een stap achteruit; beteekent dat de tariefmuren weder hooger zullen worden opgetrokken tegen een land, dat voor Duitsch land toch van de grootste beteekenls is. omdat het toch is de beste klant. Daarom is het gebeurde zeer te betreuren en mogen we wel eens de vraag stellen of er overeenkomstig ons program niet alleen een poging gedaan is om het verbreken van het verdrag te voorkomen, maar vooral ook of die poging gesteund Is geworden door een algemeene krachtige mede werking van allen, die daartoe geroepen zyn. Met andere woorden: of een goed economisch beleid van onze Regeering het verbreken niet had kunnen voorkomen. Het samengaan der craten en Communisten) in de laatste Berhjn- sche verkeersstaklng is even teekenend en veel belovend voor den toestand In Groot-Beriyn geworden als het feit, dat de communisten er thans aan de spits staan. Maar ook andere, méér bU onze grenzen ge legen steden en centra, vertoonen alarmeeren- de communistische verkiezingsresultaten. Zoo liep het communistische totaalcyfer in Dortmund-stad van 1938 tot November 1932 op van 33.600 tot 100.466 stemmen. Sedert 1917 is Sovjet-Rusland voor West- Europa een probleem geworden. Wat is er van te verwachten? Hoe diep drong het door en zal het biyven doordringen in de zenuwen en spieren van de volkeren van ons Avondland? Marcheert het Sovjetlstlsch beginsel west waarts? Als men de Duitsche verkiezingscyfers van 1932 beschouwt, zou men zeggen: Ja! Duitsche professoren (oa prof. G. Bernhard) trachten de wereld kond te doen, dat Duitsch land op weg is naar de consolidatie en dat her haalde crisisuitingen typeerend zyn voor het overgangsstadium van monarchie tot republiek. Wy willen het met hem hopen; gelooven doen wy het alsnog niet; ultzlen biyft ons motto! Extremistisch Duitschland is voor Europa evenals Sovjetlstlsch Rusland een probleem ge worden. Het verschil tusschen beide voor Ne derland is, dat het eerste aan ons land grenst en het laatste in vogelvlucht 1500 KM. van onze Oostgrens verwyderd is en desondanks toch nog kans ziet, In ons land te wroeten en by ons volk wanorde in woord en daad te be werkstelligen, aldus schrijft Jhr. J. A. I. H. Graafland in het December-nummer van „Het Lands tormblad”. Maandagmorgen had de plechtige uitvaart plaats van den weleerw. heer H. van den Elzen OSCr In leven procurator van het klooster te Uden. De plechtige H. Requiem-MIs werd opgedragen door den zeereerw. heer J. v. d. Braak, prior te Uden, met assistentie van de eerw. heeren Verduyn en van Vont. Aan het altaar van O. L. Vrouw Terlinde droeg een neef van den overledene, P. H. van den Elzen, priester uit de abdij te Bomhem en kapelaan te Oud-Gastel. de H. Mis op. Na de H. Mis werd de abaoute en de beaar- ding verricht door den Prior, met dezelfde as sistentie als by de H. Mis. Te Clfngv» 4Z-) drong op Oudejaarsavond by een bejaard echtepaar een man, gewapend met een byi. binnen Hy werd door de spoedig ter plaatse zynde politie gegrepen. 1*7 Dinsdagmorgen echter wist de in an. een Bel gisch deserteur, tydens zyn vervoer naar Mid delburg te ontsnappen en in de bosschen te ont komen. Het comité tot samenstelling van Ned Bede vaarten (Nationale Bedevaart) heeft besloten by gelegenheid van de 75-jarige herdenking van de verschynlngen van O. L. Vrouw aan de Zalige Bernadette, in 1933 een groote jubileum bedevaart naar Lourdes te organlseeren. Verder herdenkt bovengenoemd comité in 1933 het gouden jubileum van de oprichting van de Nationale Bedevaart naar Lourdes, terwyi in dit jaar de 40ste bedevaart vanwege dit co mité zal plaats hebben. De Hoogw. Excell. Mgr. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, en Mgr. Diepen, Blsschop van 's Hertogenbosch, hebben bereids toegezegd deze bedevaart, welke zal plaats hebben van 25 Juli tot en met 3 Aug. 1933 te zullen vergezellen. In afwyking van de regeling van voorgaande jaren, zal in 1933 geen bedevaart gehouden worden naar Llsieux, doch zullen alle treinen, waaronder de speciale ziekentreln, op 25 Juli vertrekken direct naar Lourdes. Om aan dé wenschen van velen tegemoet te komen, zal een der treinen vertrekken vanaf Nymegen en terug. Voor nadere inlichtingen, zoowel voor pel grims als voor zieken, kan men zich wenden tot het bureau V. N. B„ Llndepleln 17, Heerlen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12