“1 Deviezenregeling met Duitschland Sacramentshulde De afsluitdijk de crisis Rotterdams haven De crisisschuld van Rotterdam DE MOORD BIJ RHEYDT Wijziging winkel- sluitingswet in WOENSDAG 4 JANUARI NIEUWJAARSDAG IN BERLIJN EEN TOELICHTING genomen De haven-exploitatie Lenteweer in Januari Algemeene deelname De hals afgesneden MAATSCHAPPELIJK WERK Opleiding tot Jeugdverzorgster Binnenkort een voorstel EEN GEDENKPENNING DE IN- EN UITVOER ONMENSCHELIJKE STAKERS Van Willem den Zwyger Werkwillige in de Maas gedreven JUBILEUM DR. W. FROWEIN j BURGEMEESTER G. SLOB Somber gekleurd DRONKEN CHAUFFEUR WAPENSMOKKELARIJ PRODUCTIE EN HANDEL Zilveren jubileum der V. K. V. DE SMOKKELHANDEL Versterking der grensposten De weers-verschynselen in het verre Wetten De Rijksweer defileert voor den Rijks president Von Hindenburg Burgemeester van Wedde aangereden Verder strekkende maatregelen dan verleden jaar moeten te Rotterdam worden Nieuwjaarsrede van den Voor zitter der Kamer van Koophandel Voorloopig tot 31 Maart 1933 DE NIEUWE BEURS TE ROTTERDAM Een zending uit België in beslag genomen Zyn zilveren jubileum te Meerkerk De Haagsche reu etjes Een N.V. tot exploitatie opgericht Niet opgewassen tegen de kracht der bewyzen, legt de dader een bekentenis af Binnenkort voor het verkeer open Plechtig eerherstel na de kerk- schennis te Leenhof Gehuldigd namen* de Regeering Inhotid der overeenkomst in ver band met den Nederlandschen exporthandel en aan U over- en In barometerstanden (Nadruk verboden). w Maandagavond fietste de burgemeester I. e en waarvan gemaakt. Verschenen is de memorie van beantwoording op het centraal-rapport over de begrooting van de gemeente Rotterdam voor 1933. Omtrent den financieelen toestand merken B. en W. op. dat gaandeweg de gevolgen der crisis zich zoodanig hebben doen gevoelen, dat nog verder strek kende maatregelen moeten worden voorgesteld dan verleden jaar aan de orde werden gesteld. In verband met den welig tierenden smok kelhandel zijn ambtenaren uit andere streken des lands naar de zuidelijke landsgrenzen ver plaatst ter versterking van de grensposten. volledige verklaarde plicht praktisch gedeelte aan. dat echter ook aan een ander koloniehuls kan wórden afge- maakt. Aan het einde van dit 2e praktische gedeelte wordt een diploma als jeugdverzorg- ster uitgereikt. Het bezit van dit diploma wordt als eisch van benoembaarheid tot jeugdverzorg- ster in.de vanwege het Rijk gesubsidieerde ko- loniehuizen gesteld. Aanmeldingen gelieve men te richten tot den weleerw. heer L. Wejjers, rector van het R. K. Koloniehuls te Eersel, by wien ook nadere in lichtingen zijn te verkrijgen. Het ligt in de bedoeling den cursus Vrijdag 37 Jan. as. te opënen. Spoedige aanmelding is dus gewenscht. Naar wjj vernemen, vorderen de werkzaam heden aan den afsluitdijk der Zuiderzeewerken dusdanig, dat binnen zeer korten tijd de open stelling van den afsluitdijk voor het verkeer te wachten is. Het ligt in de bedoeling een klelnéh toegangs prijs te heffen, welke ten goede zal komen aan het Nationaal Crisiscomité. De Haagsche rechtbank heeft gister met een termijn van dertig dagen verlengd de gevangen houding van J. van B„ die is gearresteerd als verdacht van den op 20 September J-l- op den agent van politie Baas gepleegden moordaan slag te Den Haag. Ongeveer tien minuten later heeft de dader zijn slachtoffer opgenomen en het lijk onge veer acht meter verder in het struikgewas neergelegd. Na het scheermes te hebben weg geworpen. is hij vervolgens naar huls gegaan en heeft zich ter ruste begeven. Na verhoor is de dertig-jarige moordenaar in de strafgevangenis opgesloten. Enkele weken geleden heeft* de Minister van Economische Zaken en Arbeid in de Tweede Kamef medegedeeld, dat da Regeering het vraagstuk van de wijziging der Winkelsluitings wet ernstig in studie had genorhen Naar de „Telegraaf thans verneemt, zal een beslissing van de Regeering dezer dagen tege moet gezien kunnen worden. Is het blad wel ingelicht, dan betreffen de wijzigingen, welke van regeeringszjjdé wenschelijk worden geacht, in het bijzonder de Zondagsslulting. weging gegeven, de facturen In marken op te stellen. De vóór de totstandkoming van deze rege ling verleende vergunningen tot rechtatreek- sche verrekening blijven onverminderd van kracht. Ook in de toekomst zal door de betrok ken autoriteiten voor dergelijke rechtstreeksche verrekeningen vergunning kunnen worden ver leend. Na nog verschillende gelegenheden te heb ben bezocht, waarbij wederom veel sterke drank werd gebruikt, keerden beiden ten slotte huiswaarts. Op den terugweg zou het slacht offer enkele malen zijn gevallen. Toen nu de jongen wederom op den grond viel en bleef liggen, heeft de moordenaar hem den hoed op zijn gezicht gedrukt en met het scheermes den hals afgesneden. De dood moet hierop vrij wel onmiddellijk zijn ingetreden. Op een der onbegaanbare binnenwegen nabij de Belgische grens onder de gemeente Roosen daal. hebben surveilleerende RUksambtenaren uit Roosendaal twee revolversmokkelaars aan gehouden. die in het bezit werden bevonden van niet minder dan 50 revolvers en 14.000 revól- verpa tronen, welke frauduleus vanuit België waren ingevoerd. De geheele bezending werd in beslag genomen en de belde smokkelaars, resp. 63 en 38 jaar oud werden gearresteerd. Ze zijn van uit Roosendaal gevankelijk haar Breda overgebracht en ter beschikking van den Offi cier van Justitie gesteld, die hen in het Huis van Bewaring beeft doen opsluiten. Dinsdag heeft de voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, de heer W. A. Engelbrecht, in een voor deze Kamer uit gesproken Nieuwjaarsrede een schets gegeven van de economische positie van Nederland, en in het bijzonder van Rotterdam in het door crisis geteisterde Europa. Hieraan ontleenen wij het volgende van Wedde, de heer H. P. Waalkens. met zijn zoon van Winschoten naar zijn woonplaats. Achter hen naderde een vrachtauto van een Munten- dammer groentehandelaar. De chauffeur, die onder den Invloed van sterken drank verkeer de. reed op de beide wielrijders in. De heer Waalkens Jr. werd op den grond geworpen en klaagde over pijn in de borst. Hij moest per auto naar huls worden vervoerd. De heer Waalkens Sr. kwam er beter af, doch zijn fiets werd geheel vernield. De chauffeur is in bewaring gesteld. ren stelden hooge elscben. Maar juist in dien veelbewogen tijd met zijn telkens wisselende omstandigheden bleek de vereenlging een ze gen. zoowel voor hare leden, als voor de ver vulling van hun taak, in het door den oorlog vaak gedesorganiseerde proces van productie en handel. Zij is er steeds in geslaagd de moeilijk heden te boven te komen en bij tal van gele genheden hebben hare leden ondervonden, wel ke kracht er ligt in vereenigd optreden, over leggen, besluiten en handelen. In de afgeloopen kwarteeuw heeft de vereeni- ging haar plaats in het economische leven van ons land veioverd. Met hare adviezen wordt gaarne gerekend. Ongevraagd brengt zjj des noods de vraagstukken, die hare leden aan gaan. aan de orde; waakt op verschillende wij zen voor hunne belangen en heeft aldus op krachtige, doeltreffende wijze bijgedragen, zoo wel voor de verdediging van de (^langen barer leden, als voor de wegneming der misstanden, die vóór 1906 inderdaad in industrie en handel, maar vooral in den laatsten, werden aange troffen. Het voornemen bestaat het zilveren jubileum bij de komende zomervergadering te vieren. Maandag is het voor de gemeente Meerkerk een ware feestdag geweest. Zjj herdacht toen dat haar burgemeester, de heer O. Blob, vóór vijf-en-twintig jaren zijn arbeid als secretaris der gemeente begon. Des morgens is de burge meester in een speciaal daartoe belegde raads vergadering gehuldigd. Na afloop daarvan, vond een receptie plaats, die ’s middags en ’s avonds werd voortgezet. In Meerkerk werd druk gevlagd en honderden inwoners kwamen den jubilaris persoonlijk ge- lukwenschen. 's Avonds bood de burgemeester aan Raad en genoodlgden een diner aan, waarbij nog vele vriendelijke woorden werden gewisseld. De handelsomzet van Nederland is In het af geloopen jaar nog sterker teruggeloopen dan in de twee voorgaande jaren. Sedert 1939 is de invoer met 53 pCt. van de waarde verminderd, de uitvoer met 58 pCt. Ook de handel met Indlë heeft den fatalen terugslag van de verlam ming van het wereldverkeer ondervonden. Door werkloosheid waren in October 1932 ge troffen 274.000 personen, tegen 128.000 in Oct. 1931 en 71.000 in Oct. 1930. De oorzaken van het algemeen verval liggen op politiek, protectionistisch, en monetair ge bied. Van internationale schulden werd betaling gevorderd en tevens ónmogelijk gemaakt door het optrekken van tarlefmuren. uit vrees de nationale productiebelangen te schaden. Van dit streven naar economische zelfstandigheid der staten is algemeene daling der koopkracht het noodzakelijk gevolg, want koopkracht onder stelt ruilverkeer, en dit wordt juist door het protectionistisch streven bemoeilijkt. Sprekers hoop is gevestigd op de dit jaar te Londen te houden economische wereldconferentie. In deze algemeene ontreddering kan Neder land slechts maatregelen nemen tot behoud van eenige vitale bedrijfstakken. ..De tering naar de nering zetten” is reeds een groote kunst. Maatregelen tot herstel zijn slechts in vereenl ging te nemen. Spr. herinnert aan het verdrag van Ouchy, in het afgeloopen jaar met België Den 8en Januari as. is het vijf en twintig Jaar geleden, dat de door de letters V. K. V. bedoelde vereenlging „Vereenlging.van Fabri kanten van en Handelaren In Kunstmeststof fen en Voederstoffen", in een vergadering te Utrecht werd opgericht en wel op initiatief van het College van Directeuren der RUksland- bouwproefstatlons. In die vijf en twintig jaren is de vereenlging uitgegroeid tot eene organisatie van gezag, die thans meer dan twee honderd leden telt. In die Jaren heeft zij aan vele moeilijkheden het hoofd moeten bieden. Vooral de oorlogsja- Gister is ten stadhulze te Rotterdam ten overstaan van notaris mr. G. H. Lambert de acte verleden, waarbij is opgericht de N.V. De nieuwe beurs van koophandel. Deze N.V., waar in de gemeente en de handel vertegenwoor digd zijn, is het lichaam, dat de nieuwe beurs zal explotteeren. De uitvoering der plannen zal zoo spoedig mogelijk ter hand worden genomen. er Luxemburg gesloten en dat beoogt de douane tarieven tot zekere minima te verlagen. Ook andere staten kunnen toetreden, en het vor men van groote re economische gebieden zonder verkeersbelemmeringen is een eerste voorwaarde voor herstel. Het index-cijfer der groothandelsprijzen voor voedingsartikelen daalde van Januari tot Octo ber 1933 met 6.82 pCt., dat der kleinhandelsprij zen met 5.85 pCt. De scheepvaart heeft natuurlijk zwaar te lij den onder deze toestanden. Het opgelegde ge deelte der Nederlandsche handelsvloot bedroeg In Januari 20 pCt. der geheele tonnage. In Sep tember ongeveer 28 pCt. Volgens Lloyds Daily Freight Register bedraagt dit cijfer voor de ge zamenlijke handelsvloten der geheele wereld 31 pCt. Rotterdam is hierdoor in bijzondere mate ge troffen. Scheepswerven werden gesloten of hiel den zich met sterk verminderde staf staande, terwijl onze stoomvaartmaatschappijen, voor zoover zijnde schepen niet oplegden of verkoch ten. alleen met groote opofferingen de vaarten tot behoud van het verkeersgebied onderhiel den. De gezamenlijke in- en uitvoer van Rotterdam nam in de eerste 11 maanden van 1932 af met 7.000 000 ton of 27 pCt. ten opzichte van 1931, of met 13.000.000 of 41 pCt. ten opzichte van 1930. Het aantal der in Rotterdam binnengekomen zeeschepen daalde, vergeleken met 1931, met 1308, of 11.5 pCt., de gezamenlijke tonnenmaat dier schepen met 3.134.928 of 17.3 pCt. Geen der groote West-Europeesche havens ondervond een dergelijken sterken achteruitgang. Niettemin vertrouwt de heer Engelbrecht op het gezond verstand der staatslieden en de er varing der Hollandsche kooplieden die ook deze moeilijkheden zullen weten te boven komen. In het bijzonder drong spr. aan op de Inwer kingtreding van het besluit tot verlaging der Rotterdamsche havengelden, en hoopvol be groette hij de verbetering der verbindingswegen die dit jaar te verwachten zijn. Spr. besloot met eenige cijfers te geven be treffende de werkzaamheid zijner Kamer, en bedankte ten slotte de leden en het personeel der Kamer voor hun toewijding in het afgeloo pen Jaar. De rede werd beantwoord door den heer W. O. A. M. van der Lugt. ondervoorzitter der Ka mer, die namens de Kamer den heer Engel brecht bedankte voor de. gedurende de 25 jaar van zijn lidmaatschap aan de Kamer bewezen diensten. f Naar wij vernemen zal on den dag. dat te Lelden de herdenking van den vlerhonderdsten geboortedag van Willem den Zwijger praats heeft, een gedenkpenning woeden uitgegeven. Omtrent de viering van het zilveren Jubileum van Dr. W. F. J. Frowein. als directeur der Staatsmijnen, kunnen we nog meedeelen, dat o.a. het woord werd gevoerd door deh heer Corivée, die namens den Minister van Water staat den Jubilaris hulde bracht en hem prees om zijn energie, overgave, beleid en takt zoowel in zijn besprekingen met den minister als bij het bedrijf zelf, alsmede in de sociale maatregelen bij de zorg voor de mijnwerkers. Nog voerde het woord dr. J. C. F. Bunge, mede-directielid der Staatmijnen, die wees op de eerste moeilijkheden, die moesten worden overwonnen, vooraleer de gang van zaken bij de Staatsmijnen zich in de gewenschte richting kon ontwikkelen. Namens het Verkoopbureau der Staatsmijnen sprak de directeur, de heer Lohman, die wees op de beteekenls van den Jubilaris als com mercieel leider en vooruitziend financier, terwijl de heer Mous, secretaris der directie, sprekend namens de beambten, wees op de commerceele talenten van den jubilaris en op zijn commer cieel gevoel dat een verwerkelijking is van het woord van den vriend van dr. Frowein. dr. Nolens, en wel dat het bedrijf er is voor den mensch en niet de mensch voor het bedrijf Spr. huldigde den Christenleider van woord en daad in dezen werkgever. Namens de beambten bood spr. den Jubilaris een door Anten van Wely geschilderd portret van'den jubilaris aan. De jubilaris sprak hierna een woord van dank o.a. aan de Regeering. Daarna was het woord aan de arbeiaers Onder aanbieding van diverse geschenken voer den achtereenvolgens het woord de voorzitter der arbelderscommissie der Staatsmijnen, de voorzitter van den R K- Werklicdcnbond en de voorzitter van den Ned. Chr. Mynwerkers- bond. Daarna had een zeer druk bezochte receptie plaats, waar vele autoriteiten en afgevaardls- den van organisaties aan gelukwenscaen aan boden. Onder de beantwoording van de opmerkingen over het financieele beleid komt een uitvoerig verslag voor van een met de regeering gevoer de correspondentie over de ongunstige om- standigheden waarin de gemeente, ook in verband met de wet betreffende de financieele betrekkingen tusschen rijk en gemeenten en den toestand tegen uitbreiding van d« gemeente ver keert. B. en W. zijn van meening, dat een hoogere ra ming van de uitgaven in een herziening vgp de rjjksbijdrage haar compensatie zal moeten vinden. Na de reeds voor Rotterdam genomen maatregelen meenen B. en W. te mogen ver wachten. dat de regeering zal voorkomen dat de crisisschuld nog verder zal stijgen. Wanneer de beslissing der regeering bekend zal zijn, zal een voorstel tot wijziging van de begrooting worden aangeboden. Voorts deelen B. en W. mede: dat overwogen wordt de mogelijkheid van cen- trallseerlng c.q. samenvoeging van de diensten van gemeentewerken, stadsontwikkeling en volkshuisvesting dat er uitzicht bestaat op een leening op de particuliere geldmarkt, waardoor zooveel*mege- Hjk zal worden afgelost van de leening ad 1 24.000.000 bij het rijk; dat er in den Haag nog altijd getalmd wordt met de reeds lang aanhangige grenswijziging; dat het college bij de regeering ook niet steeds de belangstelling en de medewerking heeft ver kregen, waarop het ten aanzien van de haven exploitatie meende aanspraak te mogen maken; de herziene haventarieven zullen zoo spoedig de budgetaire positie der gemeente dit toestaat worden ingevoerd. Het R. K. Huisvestings Comité en de Nat. Federatie Het Wit-Oele Kruis hebben, in sa menwerking met het R. K. Koloniehuls te Eer sel, voor R. K. jonge meisjes de gelegenheid opengesteld om te worden opgeleid tot jeugd- verzorgster Daartoe zal op het R. K. Koloniehuls te Eer sel een door den Kinderraad te ’sGravenhage goedgekeurde cursus worden gegeven gedu rende 20 achtereenvolgende weken telkens van Vrijdagmiddag tot en met Zondagmiddag d.a.v. Gedurende den lestijd verblijven de cursisten op het koloniehuls. De cursus omvat lessen in de volgende vak ken: doel en Inrichting van kolonlehulzenhy giënische begrippen; paedagogiek en psycho logie; eenvoudige lichamelijke oefeningen en spel; tulnarbeid; handenarbeid, vertellen en kindermuzlek. De lessen worden door gediplo meerde leerkrachten gegeven. Aan het einde van den cursus wordt een exa men afgenomen; wordt hieraan voldaan dan wordt een bewijs, dat men de theoretische op leiding tot jeugdverzorgster met goeden uit slag heeft gevolgd, uitgereikt. Bij dezen theoretlschen cursus sluit een ver- De 44-jarige J. H. v. Th. en L. 8-, 27 jaar. grondwerkers te Roosteren en J. H. v. R„ 32 jaar. stoker te Stevensweert, waren door de rechtbank te Maastricht ieder veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, welk vonnis Maan dag in hooger beroep door het gerechtshof te Den Bosch werd bevestigd. Verdachten behoorden bij de stakers bij de werken aan het Jullana-kanaAl en molesteer den de werkwilligen. Ze waren op 29 Nov. 1931 aldaar aan het „posten”, toeri daar de jonge werkwillige Belg P. J. H. Preser per rijwiel voorbij kwam. Hij werd door de bende van zijn rijwiel geslagen en met steenen geworpen. Op de vlucht werd hij nagezeten door de heele bende. Toen hjj in de Maas sprong en als uit stekend zwemmer kranig zijn best deed om naar den overkant te komen, vlogen hem de steenen achterna en kwam hjj onder de bar- baarsche vervolging door verdrinking om het leven. Tegen de drie verdachten werd het be wijs van de wreede ongehoorde daad bewezen. Met koortsachtlgen ijver heeft de politie het Dultsche grensgebied sedert. Zaterdagavond gezocht om den brutalen moord op den 18- jarlgen Gustav Jansen uit Rheydt, wiens lijk, zooals door ons gemeld, met afgesneden hals in de braambessenstruiken werd gevonden, op te helderen. Eerst Zondagmorgen konden de ouders, die oudejaarsavond buitenshuis vierden, van de vreeseljjke gebeurtenis op de hoogte worden gebracht. Toen kon worden vastgesteld. aldus „De Telegraaf", dat de vermoorde om gang had met een Hollander, die zich .Harry" noemde en wiens signalement vrij nauwkeurig kon worden opgegeven. De politie, met het on derzoek belast, riep de hulp der radio In, het signalement werd verspreid. In den loop van den dag meldde zich hierop een Kriminal be ambte. die meende dat het signalement van den gezochte overeen kwam met dat van iemand van Nederlandsche nationaliteit, doch sedert geruimen tijd in de omgeving van Rheydt woonachtig, die anderhalf jaar terug in aanraking met de politie was geweest in verband met een zedenmisdrijf. De commissa ris der Kriminal Polizei Roscher begaf zich hierop naar de woning van den verdachte, die bij zjjn negentig-jarige grootmoeder inwoonde. De gezochte was niet thuis, doch bjj onderzoek werd in een kleerenkast een overjas gevonden, waarop bloedsporen aanwezig waren. De wo ning 'werd door de politie bewaakt en toen de man in den laten avond terugkeerde, werd hjj gearresteerd. Oorspronkelijk ontkende hjj iets met den moord uitstaande te hebben, doch tegen de overstelpende bewijzen, welke zich tegen hem opstapelden, kon hjj zjjn onschuld niet blijven volhouden. Gisteren legde hij ten slotte een bekentenis af. De moordenaar aan de politie, dat hjj met zjjn slachtoffer den geheelen avond uit was ge weest en belden veel hadden gedronken. Hjj was toen naar zjjn woning gegaan, had daar een andere overjas aangetrokken en een scheermes in zjjn zak gestoken. Na de predicatie werden meerdere liederen gezongen en de Litanie van Eereboete gebeden. De zegen werd gegeven en met een krachtig gezongen „Aan U, o Koning der Eeuwen" werd deze treffende plechtigheid besloten. Opnieuw trekt het buitengewoon zachte en lente-achtige weer der laatste dagen overal de aandacht. Behalve dat de temperatuur voorden tijd van het Jaar vrij hoog is, veroorzaken de zwakke wind en de lichte bewolking een eigen- aardigen weerstoestand, die in Januari wel een groote zeldzaamheid is. Nu Is weliswaar de tijd omstreeks Nieuwjaar het gedeelte van den win ter, waarin het meestal niet vriest, maar het weer is nu toch wel zoo ongewoon, dat men zich gaat afvragen of de winter niet een bui tengewoon zachte gaat worden. Natuurlijk Kan daar thans niets met zekerheid van voorspeld worden, omdat het midden van den winter nog niet bereikt is en dikwijls In de tweede helft van den winter de vorst pas begint. Maar het voortdurende zachte weer, waarvan In elk geval het einde niet zoo heel gauw is te verwachten, geeft aanleiding genoeg tot de verwacnting, dat het dezen winter wel niets met de vorst zal worden. Van groote beteekenls in deze aangelegenheid is wel, dat het eigenlijk nog nergens In Europa tot vorst van eenige beteekenis is gekomen. Skandlnavië, waar het anders om dezen tijd van het jaar meestal hard vriest, had den laatsten tijd opvallend hooge temperaturen. De vorst in dat gedeelte van Europa is weliswaar niet rechtstreeks voor ons land van belang, maar het uitblijven van vorst in Skandlnavië bewijst, dat de oorzaken van het zachte weer over groote gebieden werken. Daar komt nog bjj, dat ook In Oost- en Zuidoost-Europa de vorst al evenmin iets te beteekenen heeft en dat is voor ons wel van rechtstreekse!) belang, cmdat de vorst in ons land zich altijd aan sluit aan die In het Oosten en Zuidoosten en het ontbreken van deze laatste voor ons betee- kent, dat het hier niet vriezen zal. De meteorologische gebeurtenissen in het verre Westen en Noordwesten brengen thans de vorst kansen tot nul. Er was gisteren een groote en buitengewoon diepe stormdepressie ten Z.W. van Ijsland verschenen. In haar centrum kwa men gisteren barometerstanden beneden 690 m.M. voor. Het is ook een merkwaardigheid, dat de weers gesteldheid ten onzent nog geenerlel nadeelig gevolg van het voorbijtrekken der diepe de pressies van den laatsten tijd heeft ondervon den. Tot nu toe bleven deze depressies ver van ons af en was het eenige gevolg van den bui- tengewonen weerstoestand in het Westen, dat de zeer warme Zuidelijke luchtstroom hier de temperatuur hoog houdt. Wjj moeten echter rekening houden met de mogelijkheid, dat de depressies plotseling dichter in onze nabijheid komen, waarvan dan een weersomslag het ge volg zou zjjn, die ons storm- en regenachtig weer zou brengen. Daartoe zal het ten slotte toch moeten komen, maar wanneer dat gebeu ren zal is nog niet te zeggen en het zal zeker nog niet gebeuren, zoolang de barometer niet snel begint te dalen. Het is dus aan te bevelen thans nauwkeurig op den barometer te letten. Door de langzame en geleidelijke vermindering van de luchtdrukklng zjjn wjj thans zeer dicht by de grens van het gebied van slecht weer in het Westen. Zondag heeft te Leenhof <Zuid-Limburg) een indrukwekkende plechtigheid plaats gevonden, welke bedoeld was als eerherstel aan het H. Sacrament na de kerkschennis van de vorige week. Men herinnert zich dat Woensdag j.l. het Tabernakel der kerk aldaar opengebroken was gevonden, de H.H. Vaten geroofd waren en de H.H. Hosties over den vloer der sacristie verspreid lagen. De geloovlgen van het rectoraat. Ja van de geheele mijnstreek hebben thans een grootsche Poging gedaan om dezen smaad uit te wis- schen. De geheele kerk was luisterrijk versierd, maar het glanspunt vormde het hoogaltaar, dat het voorwerp der onteerlng was geweest. Nadat het geheele rectoraat zich vereenigd had in een algemeene H. Communie, heeft Rector Meussen Zondagochtend met assistentie een plechtige H. Mis van Eerherstel opgedra gen. De predikatie werd gehouden door Pater Bessems. Den geheelen dag bleven de geschonden H.H Hosties ter aanbidding uitgeste'd, en velen heb ben in den voormiddag nog een persoonlijke hulde aan het H. Sacrament gebracht. 's Middags om drie uur was de kapel wederom geheel gevuld met geloovlgen. Thans werd in een ,,H. Uur” nogmaals het eerherstel der Lim- burgsche bevolking gesteld tegenover de heillg- schennende wandaad van enkelingen. Vele priesters waren aanwezig. Na het zingen van de hymne „Adoro Te" besteeg Rector Meussen wederom den preek stoel, en wees allereerst op het verblijdend feit in deze jammer'.jjke zaak, dat van de onteerde H.H. Hosties er geen enkele verloren was geraakt Toen op Woensdagmorgen de ontstellende ont dekking van de misdaad gedaan werd, waren rector, kapelaan en koster in de sacristie direct op de knieën gevallen om eerherstel te brengen aan den gesmaden Christus Eucharisticus. De gewijde spreker verheugde zich erover, dat thans zoovelen deze eervolle verplichting ge volgd hadden, en wekte allen op tot vurige liefde tot het H. Sacrament. Zoo God thans deze misdaad heeft toegèlaten. dan is dit om daardoor t goede te bereiken, dat kan voort vloeien uit een massale plechtigheid als deze, en het besef van de innerlijke saamhoorigheid der geloovlgen. Men ziet uit dit feit, hoever de gouddorst den mensch kan brengen. Spr. wekte de ge'oovfgen op te bidden voor de bekeerlng van de daders Ook de H. Maagd Maria, die in haar Goddelijk Kind zoo diep door deze wandaad was gegriefd, moest deelen in het eerherstel van dezen dag. Ten slotte dankte de rector de geloovlgen nogmaals voor hun deelneming, die zich niet beperkt had tot het rectoraat, maar levendig was in geheel Nederland, zooals blijkt uit de vele Ingekomen brieven uit al’.e deelen van het land, en nog meer uit de vele giften. Voortaan zal elk jaar op 27 December een H. Mis van Eerherstel voor de weldoeners worden opge dragen. Het Departement van Economische Zaken Arbeid heeft de volgende toelichting op het protocol tot regeling van de betalingen, voort spruitende uit het goederenverkeer tusschen Duitschland en Nederland, verstrekt: Ten einde eenigszins tegemoet te komen de moeilijkheden, die de in Duitschland be staand* deviezenregeling voor den Nederland schen uitvoer naar dat land medebrengt, tusschen de Nederlandsche en de Duitsche re geering een overeenkomst gesloten, die op 10 Januari 1933 in werking zal treden de tekst op 3 Januari werd bekend Voor zoover rechtstreeks van belang voor den Nederlandschen exporthandel, komt deze eenkomst op het volgende neer. In Duitschland gevestigde firma’s en Instel lingen. die in het bezit zjjn van een algemeene „Devlsengenehmlgung” overeenkomstig de Duit sche voorschriften, en wier bedrijf tot dusver heeft medegebracht, dat zjj goederen uit Ne derland betrekken, verkrijgen de bevoegdheid om, voor zoover de hun overeenkomstig de Dultsche voorschriften maandelijks toebedeelde bedragen niet toereikend zjjn om die goederen te betalen, het boven de bedoelde bedragen verschuldigde te voldoen door storting in Rjjks- marken bjj de Relchsbank te Berlijn, op een speciale rekening van de Nederlandsche Bank N. V., ten gunste van hun crediteuren In Ne derland. In Nederland gevestigde firma’s en Instel lingen, die In het bezit zjjn van een algemeene „Devisengenehmigung” overeenkomstig de Duit sche voorschriften voor het innen van bedra gen. die hun door Duitsche Importeurs wegens goederenleveranties verschuldigd zijn, verkrij gen de bevoegdheid om de bedragen, waarover zjj volgens de Duitsche voorschriften niet Kun nen beschikken, in Rjjksmarken te doen storten op bovenbedoelde rekening van de Nederland sche Bank N. V. bjj de Relchsbank te Beriyn. Het is niet uitgesloten, dat ook In Duitsch land of Nederland gevestigde firma's en instel lingen. die niet in het bezit zjjn van een alge meen» „Devisengenehmigung”, van bovenbe doelde faciliteiten zuilen kunnen gebruik ma ken. Aanvragen daartoe zullen in elk afzon derlijk geval moeten worden gericht tot de Duitsche autoriteiten en zjj zullen door dezen van geval tot geval worden beoordeeld. De Nederlandsche Bank zal de marken, waar over zij aldus de beschikking verkrijgt, volgens een met de Relchsbank getroffen regeling ge bruiken en de tegenwaarde in guldens, onder aftrek van een kleine provisie voor haar be middeling, ter beschikking stellen van de Ne derlandsche exporteurs, te wier gunste de stor tingen bij de Relchsbank hebben plaats gehad en wier namen en adressen haar door de Relchsbank zullen worden opgegeven. De bovenbedoelde regeling, die. zooals ge zegd, op 10 Januari as. in werking treedt, geldt tot 31 Maart 1933. Wanneer zij 14 dagen vóór dezen datum niet door één der partijen is opgezegd, wordt zij geacht stilzwijgend voor onbepaglden tijd te zijn verlengd, met dien verstande, dat het aan elk der bei Ie partijen zal vrijstaan, de overeenkomst op te zeggen, met inachtneming van een termijn van veer tien dagen, waarna zij op den vijftienden of op den laatsten dag van dezelfde maand op houdt te gelden. Aan de Nederlandsche exporteurs, die mee nen, bjj de meergenoemde regeling baat te Kun nen vinden, wordt aanbevolen, zich ter zake met hun Dultsche afnemers In verbinding te stellen. Voor het geval men er prijs op stelt, eventueele verliezen, voortkomend uit dubbele valuta-omrekening, te vermijden, wordt in over-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5