L Sjanhaikwan platgeschoten lersche parlement ontbonden Oud-kanselier Cuno Boerenvakbond L.T.B. Hevige brand te Beverwijk Doodvonnissen in Rusland RADIO-PR OGRA MM A JAPANNERS VINDEN DE ROOKENDE PUINEN GRIEKSCHE REGEERING BEZUINIGT WOENSDAG 4 JANUARI Motie De crisis-maatregelen Twee huizen verwoest De Valera Voornaamste data uit zyn leven Chineesche verzet niet gebroken DE STAKING TE IJMUIDEN Plotselinge wending Orkaan boven Bergen Vernieling aangericht Tsjang Tsoe-Liang „Japan onschuldig9’ Drie partijleiders veroordeeld el R. K. WERKLIEDENVERBOND Kapelaan Gilles De handelspolitiek Duitsche stap te Brussel TOURNOOI TE HASTINGS Zes menschen verbrand in Amerika Bejaard echtpaar uit gevaarlijke schuilplaats gered Internationale ver wikkelingen Nieuwe verkiezingen op 24 Januari Consulaat Den Haag opgeheven Minister-president De Valera zorgt voor een verrassing Een tekort van 1200 millioen drachmen moet gedekt worden Vijfhonderd Chineesche soldaten en vele burgers zouden levend verbrand zyn Tegenvoorstellen van den Christe lijken Bond aanvaard Buitengewone algemeene ver- gadering te Haarlem Donderdag 5 Jan. 1933 i ^4/ Litsinjul K door <i. Zwaan zijn CUNO te de tarwe-organisatles. welke regelen het tarwe van producent naar^piole de vereenlging van Inheemsche tarwe- De buitengewone Verbondavergadering, waar op prof. Kaag en het Tweede Kamerlid Henri Hermans zullen spreken over „de handelspoli tiek”. zal worden gehouden te ’s-Oravenhage op Maandag 6 Maart as. sche schap king digde Volgens berichten uit Chineesche bron zijn nog drie Japansche oorlogsschepen te Tsjlng- wang-tao aangekomen; zij probeerden fuseliers en mariniers aan land te zetten, maar deze werden door Chineesche soldaten teruggeslagen. VOOR NADERS BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS BRUSSEL, 3 Jan. (V. B.) Op verzoek van de Rljksregeering heeft de Duitsche gezant, graaf Lerchenfeld, te Brussel, stappen gedaan in ver band met de uitwijzing van den Eupener kape laan Gilles. De gezant werd door den minister van Bult. Zaken, Hymans ontvangen, wien hij het standpunt der Duitsche regeering uiteen zette. Vogens de Duttsche regeering is er geen reden den kapelaan uit te wijzen, daar deze tij dens zijn optreden In België steeds de in poli tieke zaken geboden terughoudendheid had be tracht en zich niet alleen van elke anti-Belgi- sche, maar ook in het algemeen van iedere po litieke actie had onthouden. De gezant wees op het gevaar eener ernstige verscherping van de betrekkingen tusschen de beide landen, dat voortvloeien moest uit maat- regeling als de uitwüzin» van kapelaan Gilles en de daardoor in Duitschland verwekte op- BERLIJN, 3 Jan. Rjjkspresident von Hinden burg heeft aan de weduwe van den onverwachts overleden oud-rljkspresldent Cuno telegrafisch zijn deelneming betuigd. „De groote verdiensten, welke de ontslapene zich voor het vaderland en den wederopbouw van het economisch leven heeft verworven, verzekeren hem een blijvend eervolle nagedachtenis", aldus besluit het tele gram. Ook minister von Neurath heeft zijn deelne ming betuigd. TOKIO, 3 Jan. (Reuter). Het ministerie van Oorlog heeft een verklaring verstrekt aan de pers, waarin wordt gezegd, dat het gevecht te Sjanhaikwan is uitgelokt door de Chineezen. die op de Japanners schoten, waarop dezen wel moesten antwoorden. De gevechten zijn het gevolg van de wel overwogen Chineesche poli tiek, om den Volkenbond tot handelen te dwingen. De toekomstige gebeurtenissen zullen geheel en al afhangen van de houding der Chineezen. Het Japansche leger zal geen enkelen maatregel nemen, waardoor de situatie kan worden verscherpt, tenzij het ertoe gedwon gen wordt. DUBLIN, 3 Jan. (V. D.) In den toestand in Ierland is plotseling een verrassende wending gekomen. Minister-President De van cre- en van SJANHAIKWAN, 3 Jan. (V. D.) Aan de be zetting van Sjanhaikwan door Japansche troe pen is een groote Japansche aanval voorafge gaan, waaraan werd deelgenomen door 400G man infanterie en cavelerie met zeven vliegtuigen, twee torpedojagers en 20 stuks veldgeschut. Nadat door het artillerievuur een groote bres in den muur was geslagen gingen de Japanners tot den eersten stormaanval over, welke evenwel door de Chineezen werd afgeslagen. De tweeae aanval der Japanners heeft^succes gehad. MOSKOU, 3 Jan. (Reuter.) Voor de recht bank te Dnjepropetrowsk stonden 11 commu nistische partijleiders terecht wegens ..opzette lijke sabotage bjj de graaninzamelingen”. Drie hunner werden ter dood veroordeeld, o.w. Go lovin, de vroegere secretaris van het geweste lijk comité der communistische partij, en Po- namarchuk, lid van de centrale Executieve van de Oekraïne. Drie andere werden veroordeeld tot 10 Jaar en de 5 laatste tot 8 jaar gevangenis straf. Allen waren ervan beschuldigd, boeren en colchozen te hebben aangemoedlgd tot het ver- valschen van de cijfers aangaande den oogst. SJANGHAI, 3 Jan. (Reuter). „Het begin van 1933 is gelijk aan het begin van 1932, daar de schaduw van het Japansch militarisme droef heid verspreid in de wereld, die den vrede zoo noodig heeft,” verklaarde de Chineesche minis ter van Buit. Zaken aan journalisten. Volgens Soong hebben de Japansche militalristen de provincie Jehol reeds lang begeerd wegens haar geografische positie. Naar te Washington verklaard wordt, volgt staatssecretaris Stimson den toestand te Sjan haikwan. welken hjj zeer ernstig acht, zoo HAMBURG, 3 Jan. (W.B.) De vroegere Duitsche Rjjkskanseller Cuno, president van het directorium der HamburgAmerika lijn, is op 57 Jarigen leeftijd aan hartverlamming over leden. WARSCHAU. 1411 M.: 5.30 Populair con cert. 7.30 idem door het omroeporkest on der leiding van St. Nawrot. 9.35 Zlgeuner- muzlek, 10.30 Dansmuziek. zijn orkest, het Persbureau aa. 11.05 Gramoioon- Lajos en zijn orkest. Valera heeft in den afge- loopen nacht plotseling de ontbinding van den Dail Eirean, het lersche par lement. af- gekondigd. De nieuwe verkiezingen zullen op 24 Januari a.s. worden ge houden en de nieuwe Dail zal op 8 Februari in zijn eerste zitting bjjeen komen. Het optre den van De Valera is klaarblijke lijk het antwoord op het dreigement van de lersche Arbeiderspartij om de regeering niet langer te steunen wanneer de voorgenomen sa lariskorting der ambtenaren doorgaat, en van de voorgenomen vorming eener uit de oppositie groepen bestaande nationale partij. In een verklaring aan de pers zegt De Valera, dat de ontbinding van den Dail niets te maken heeft met de meeningsverschillen tusschen de regeering en de Arbeiderspartij. Aan den tegen- woordigen toestand van onzekerheid moet ech ter met het oog op de ontwikkeling der finan ciën en van het bedrijfsleven een einde komen. Zoolang Engeland gelooft, dat de regeering De Valera ten val kan worden gebracht, bestaat geen mogelijkheid, dat tot definitieve onderhan- delingen over de regeling van de Engelsch- lersche kwestie kan worden overgegaan. OSLO, 3 Jan. (V.D.) Sedert vannacht woedt aan de Noorsche Westkust een hevige storm, die groote verwoestingen heeft aangericht. In de haven van Bergen is een groote kolen kraan, die 200.000 Kronen heeft gekost, ge heel vernield. Van verscheidene pakhuizen werden de daken afgerukt, terwijl eenige hul zen instortten. De bovengrondsche electrische leiding, telegraaf- en telefoonverbindingen werden vernield. In de haven gingen eenige schepen op drift. Alle stoomschepen liggen met vuur onder de ketels en met voldoenden stoom, om zoo noodig terstonH te kunnen manoeu- vreeren. Door neerstortende dakpannen liepen verscheidene personen verwondingen op. De materleele schade is groot. over de consumptie-melk, terwijl de vergade ring de hoop uitsprak, dat spoedig een regee- ringsregeling zou mogen komen. De melkvel- lingen werden ter zeerste aanbevolen. De in leider deelde officieus mede, dat wellicht reeds vóór den 15en Januari de regeling voor con- sumptle-melk in werking zal gaan. Vervolgens kwamen de overige Inleidingen aan de orde, besluiten werden niet genomen. leiding van P. Leemans. muziek. 5.25 v... onder leiding van - mofoonmuzlek. 8.30 Concert door het Ra- dlo-orkest onder leiding van Karei Walpot. 9 30 Concert door het Omroep Symphonle- orkest onder leiding van Jean Kumps, 10.30 Gramofoonmuzlek. Inheemsche Tarwe- is opgebouwd uit: TOKIO, 3 Jan. (V. D.) De bevelhebbers der bultenlandsche troepen te Tientsin zijn, volgens een mededeellng van het Japansche agentschap ..Rengo”, in een spoedvergadering in het Ja pansche hoofdkwartier bijeengekomen, ten einde den toestand te bespreken, welke ontstaan is na het opblazen van een spoorbrug op 3 K.M. ten Westen van Sjanhaikwan, hetgeen waarschijn lijk door Chineezen verricht is. In het Japan- sche bericht wordt erop gewezen, dat de spoor lijn SjanhaikwanPeking op grond van het „Boxerprotocol” door bultenlandsche troepen moet worden bewaakt. De Japansche regeering heeft de Japansche autoriteiten in Noord-China gewaarschuwd te gen een in de hand werken van China, dat Ja pan klaarblijkelijk zou willen provoceeren. Naar van Japansche zijde officieus wordt me degedeeld. zijn te Sjanhaikwan eenige duizenden man Chineesche troepen door de Japansche in fanterie ontwapend. BEROMUN8TER. 460 M.: 7.30 Concert door het omroeporkest met medewerking van Maria Jongktndt. plano. 8.30 concert. Louis Fest. cello en Hans Vogt. plano. 9. concert door het omroeporkest onder lei ding van Erwin Gilbert, operafragmenten. soepele toepassing van deze be- landbouwtechnische redenen kan dat deze beperking zich tegen een reëele bedrijfsorganisatie keert. Voor een i land- en 1 beperking PABUS, Eiffel. 1446 M. 7.50 Gramofoon- muziek. PARUS R. 1725 ML: 12.50 Populair con cert. 6.59 Concert door het Omroeporkest, 7.40 Concert. MILAAN. 331 M.: 1.30 Gramofoonmuzlek 6.20 gevarieerd concert. 6.55 Gramofoonmu zlek, 7.50 opera-uitzendlng. ROME. 441 M.: 4.50 orkestconcert, 7.25 gramofoonmuzlek. 8.05 concert, m. m. v. Arrigo Pelllccia. viool. WEENEN 517 M.: 9.55 Dansmuziek door de Carl Moschek-Jazz-kap^ met medewer king v^n Ernst Schön. zang. HAMBURG. 372 M.: 12.35 Gramofoonmu- ziek. 1.30 idem. 3.50 Concert. 7.20 Histo risch concert door werklooze musici onder leiding van Otto Ebel von Bosen. KöNIGSWLbTERHAUSEN, 1635 M.: 1.20 Gramofoonmuzlek. 3.50 Concert, 8.40 Ka mermuziek door het BerWJnsch Strijk kwartet. 9.20 Voortzetting concert. LANG EN BERG, 472 M.: 12.20 Concert on der leiding van Eysoldt. 4.20 Populair concert, 7.20 Café-haus-muziek. onder lei ding van Eysoldt. 9.50 Concert onder lei ding van Wolf. DA VENTRY, 1554 M.: 12.20 Orgelconcert. 1 05 Sollstenconcert. 2.05 Concert door het Studio-orkest onder leiding van Cantell. 4.05 B B C.-dansorkest onder leiding van Henry Hall. 4.35 Concert door Moschetto en z\jn orkest. 8.20 promenade-concert in de Qeenhall Londen door het B. B. C- orkest onder leiding van Sir Henry Wood. 11.05 B. C.-dansorkest onder leiding van Henry Hall. De uitslagen van de vijfde ronde luiden: Miss MenchikMittchel remise; SteinerSul tan Khan remise; Alexander wint van Tylor; Jackson verliest van Flohr; ThomasPirc re mise. In het Major-tournooi won Newman van Mor rison: Dunkelblum--Wolthuis eindigde in remi se; Bonwick verloor van Prins en Palmer van Mulder. PEKING, 3 Jan. (Reuter). Volgens berichten van betrouwbare Chineesche zijde hebben de Japanners Sjanhaikwan Ingenotnen, dat thans niets meer zou zijn dan een aantal rookende puinen, waarop de verkoolde lijken van 500 soldaten en talrijke burgers zichtbaar zijn. Volgens de Chineezen maakten de Japanners hedenmiddag bij hun eindaanval gebruik van tanks; onder een helsch bombardement van de artillerie en de langs den oever verankerde oorlogsschepen stortten de stadsmuren In. waardoor de weg vrij was gemaakt voor Infanterie en cavalerie. Een verwoed gevecht ontspon zich in de straten; een 500 man sterk Chlneesch bataljon werd vernietigd door brandbommen/die talrijke branden veroorzaak ten, in het schijnsel waarvan lijf aan lijf Werd gevochten. Tenslotte trokken de Chineezen zich terug op hun tweede verdedigingslinie 2 K.M. bulten de stad, waar zl) zich herstelden om In den afgeloopen nacht heeft aan den Hof- landerweg. nabij Beverwijk een fe|le brand ge woed. De brand is ontstaan in het laatste huis van een viertal aaneengebouwde woningen ach ter het bekende café „De Vriendschap". Het vuur breidde zich zóó snel uit. dat 2 woningen reeds totaal uitgebrand waren, toen de brand weer van Wijk aan Duin, waaronder de Hof- landerweg behoort, ter plaatse arriveerde. Omstreeks 1 uur ontdekte de heer Wlllemse tot zijn grooten schrik, dat zijn huls reeds voor een groot deel In lichter laaie stond. Hij moest met zijn echtgenoote en kind in allerijl de vlucht nemen, waarbij nauwelijks tijd was om zich van eenige kleedingstukken te voor zien. In het aangrenzende huls woont het bejaar de echtpaar Metselaar, waarvan de man hulp behoevend is. De oude menschen, die onmid dellijk gewekt werden, brachten zich met moei te in veiligheid, doch kozen in hun angst een gevaarlijke schuilplaats, ^ZU hadden, nog in nachtgewaad, hun heil gezocht in het achter de woning gelegen schuurtje. Hier werden zij door de buren vandaan gehaald, waarna zij in een nabij gelegen woning een veilig onderdak kregen. Intusschen woedde het vuur met groote fel heid. In minimum van tijd had het vuur zich medegedeeld aan de woning van het bejaarde echtpaar en het liet zich aanzien, dat de derde van de vier woningen spoedig een prooi der vlammen zou zijn. Op dit moment verscheen de brandweer, die met grooten spoed een drietal slangen uitlegde en het vuur van alle kanten aantastte. Twee woningen waren Intusschen reeds totaal uit gebrand. De brandweer slaagde er In het vuur meester te worden, vóórdat ook de vierde wo ning werd aangetast. De derde woning, bewoond door den heer Ruig, kreeg groote brand- en waterschade. Omstreeks 2 uur was het vuur gebluscht en kon men overgaan tot het omvertrekken van de muren en verkoolde spanten. De bewoners waren slechts laag verzekerd. De huizen waren eigendom van den heer v. E. te Beverwijk. De geblakerde deuren en kozijnen aan den overkant van de straat, bewezen, dat het vuur met groote hevigheid had gewoed. Den nacht te voren was de brandweer van Wijk rfhn Duin gealarmeerd voor een brand In het perceel van den heer M. aan den Ryks- straatweg. Ook hier woedde het vuur met groote hevigheid. Het perceel brandde totaal uit. Verzekering dekte hier de schade. In beide gevallen was de oorzaak onbekend. SHELBY (Ohio), 3 Jan. (Reuter.) In de woning van een groot gezin zijn een moeder en haar vijf kinderen levend verbrand. De toe- Kampschöer in de dat er BERLIJN, 419 M. 3.50 Populair concert door Aloys Pachernegg en zijn orkest, 5.25 oude ItaÜaansche cell om uzi ek, 7.35 Piano recital, 9.30 Dansmuziek door de Luther- kapel. MOERDEN. 3 Jan. (V. D.) Van Japansche zijde wordt gemeld, dat de Japansche troepen in den nacht van Maandag op Dinsdag de Noordelijkste grens- en havenstad van het eigenlijke China. Shanhalkwan. gelegen aan het einde van den grooten Chlneeschen muur nabij de Golf van Petsjlli. geheel hebben bezet en daarmede voor de eerste maal het eigenlijke China, op een terrein, dat niet als exterritoriaal beschouwd kan worden zooals verleden Jaar groote deeïen van het operatiegebied nabij en om Sjanghai, hebben betreden. De Japansche overste Ibara van het Japan- gezant- te Pe- overhan- Maan- dagavond gene raal Tsjang- Hsue-Llang, zooals reeds ge meld. een ulti matum. waarin geëischt werd, dat de inciden ten binnen 24 uur op bevre digende wijze geregeld zouden worden. Zoo niet, dan zou den de Japan ners de „noodi- ge maatrege len" nemen. De Japansche elsch, dat de Chineesche troepen teruggetrokken zouden worden, werd door Tsjang-Hsue-Llang afgewezen met de mo- tlveerlng, dat zij hun eigen gebied verdedigden. Waarschijnlijk zal in verband met de bezet ting van Shanhalkwan te Peking en Tientsin de staat van beleg worden afgekondigd. Maar schalk Tsjang-Hsue-Liang zou aan de grens van Jehol zes Chineesche brigades hebben ge concentreerd. De Boerenvakbond van den R.K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond, bisdom Haarlem, kwam Dinsdag in een buitengewone algemeene ver gadering bjjeen. Om half elf opende de voor zitter. de heer A. J. Verkley. de bijeenkomst in gebouw St. Bavo te Haarlem met een woord van welkom. Daarbij waren oa. ook de heer Kampschöer, algemeene voorzitter van den L. T. B„ en mr. v. Haastert, secretaris van den Ned. R.K Boeren- en Tulndersbond. aanwezig. Wat zal het jaar 1933 brengen? De toekomst wordt donker ingezien, maar de regeerings- steuiunaatregelen voor den landbouw zijn hoop vol. Organisatie blijft echter noodig en Gods vertrouwen blijft eisch. Spr. besloot zijn toe spraak met de woorden: „Dominus providebit”, „De Heer zal voorzien.” Allereerst was dan het woord aan den .heer G. W. Kampschöer, voorzitter van den L.T.B., dfe ook zjjn gelukwenschen bij de Jaarwisseling aanbood. In vogelvlucht stipte spr. de maat regelen aan. die voor den landbouw genomen zijn. Daar zijn de bescherming der binnenland- sche markt, de verlaging der productiekosten voor den producent, het verstrekken dieten, verleenen van prijsgaranties toeslagen, valorisatie der producten. Spreker berekent, dat het totaal de volgende bedragen betreft: compenseerend invoerrecht ongeveer 4 millioen, suikerbiet 1931 uitgetrokken 7 millioen, suikerbieten ’32 14.1 millioen; aard appelmeel "31 crediet 4% millioen. ft fond ferdu 2.4 millioen; tarwewet ’SI zes millioen per Jaar; crisls-varkenswet te schatten op 40 millioen; tuinbouwcrediet 32.1 y, millioen; tulnbouw- steunwet 5 millioen. bollenteelt Noord-Holland 50.000; crisis-zuivelwet 60 millioen; vlasteelt 1932 0 96 millioen. Daarna hield de heer Joh. reeds gepubliceerde Inleiding over de bieten- steunwet, waarop eenig technisch debat ont stond. De Lof van v reaewyk Er is het nieuwe jaar is begonnen nog altijd een ontwapeningsconfe rentie in Genève, noemen we het liever een vredesconferentie. Wij hoo- ren er niet veel van. En toch verlan gen wfj zoo naar vrede. Wij leven thans in de dagen van Gysbreght en Badeloch- Vondel is ons nab(j. Hij was een bezield zanger van den vrede. Et in terra pax hominïbus...... Hij vierde op alle manieren en wijzen den groo ten Frederilc Hendrik, den „Bosch- dwinger, den Wezelwinner,” maar roemde hem het liefst als vredes vorst, drong er op aan om hem te eeren als den man van den vrede. En daarom is het zoo aardig, even het „deuntje” te laten hooren als morgenzang, dat hij opdroeg aan Mr. Cornelis Thijmen en diens zonen, een deuntje over Frederik Hendrik, den krijgsman, die vredesman moet zijn. Luistert Lustig, Tijmen nog een reis! Tijmen, zing den oorlog pels! Zing, dat Frederik ga slapen Zonder harnas, zonder wapen! Zing hem, zonder jjsren kraag. Zonder helm in ’s Gravenhaag. Zing de zwaarden in de scheeden. Zing de welvaart in de steden, Zing de schepen aan de reê, Zing het onweer uit de zee! Wil je zingen, ik wil rijmen, O, genoegelijke Tijmen! Zoo mijn zang geen waarheid derft. Gij zult zingen als gij sterft! Geestig en onnavolgbaar en onover- treffelijk schoon in zijn ndieven en bescheiden eenvoud! O Vondel, o vrede! In het conflict in het visscherjjbedrijf te IJmuiden is een plotselinge wending geko men, doordat de havenarbeiders in een heden nacht gehouden spoedvergadering hebben be sloten het lossen der trellers direct te staken, in tegenstelling met hun oorspronkelijk be sluit de booten, die nog op zee waren en die deze week verwacht konden worden, alsnog te zullen lossen. Ook de havenarbeiders, georganiseerd in den Christelijken Bond; zijn heden niet aan het werk gegaan in tegenstelling met hun Dins dag genomen besluit, niet aan de staking te zullen deelnemen. Als gevolg hiervan liggen acht trailers, zeven Nederlandsche en één Duitsche. ongelost aan den afslag. Hedenmiddag zouden de havenarbeiders van beide organisaties gemeenschappelijk vergade ren om hun houding nader te bepalen. ATHENE. 3 Jan. (Reuter.) In verband met bezuinigingsmaatregelen overweegt de Griek- sche regeering o.a. om een aantal consulaten, waaronder dat van Den Haag, en verder eenige ambassades op te heffen. Behalve het opheffen van consulaten en eenige ambassades overweegt de Grleksche re geering nog andere maatregelen tot beperking van de staatsuitgaven, teneinde het tekort op de begrooting. dat geschat wordt op 1200 mil lioen drachmen, te dekken. Op de begrooting van het ministerie van oor log wordt 240 millioen drachmen bezuinigd, het geen mogelijk is door vermindering van den diensttijd van 14 op 12 maanden en verlaging der kosten van onderhoud der troepen. Aan het ministerie van bultenlandsche zaken wordt voor 33 millioen drachmen bezuinigd, oa. door salariskortingen en de genoemde oobef- fingen van consulaten en eenige ambassades Aan het ministerie van landbouw wordt be zuinigd voor 23 millioen drachmen, oa. door opheffing van een groot aantal functies. De totale besparingen zullen 400 millioen drachmen bedragen. Verder heeft de regeering besloten tot belastingverhooging over te gaan en nieuwe belastingen in te voeren. Uit Tientsin wordt geseind, dat acht Japan sche oorlogsschepen te SJln-nangtao zijn aangekomen. KALUNDBOBG, 1154 M,: 2 20 Om roep- Wilhelm Cuno werd 2 Juli 1876 te Suhl geboren. Na zijn studie te hebben beëin digd trad hjj in RÜksdienst en kwam in 1907 als ambtenaar in dienst van het Rijksminis- terie van Finan ciën. Gedurende den wereldoor log werd hij be last met de lei ding van het Rijks Graanbu- reau en in Juli 1916 werd hij chef de afdeeling levensmiddelenvoor ziening, wat hij echter slechts bleef tot Novem ber 1917. HU werd toen benoemd tot directeur van de HamburgAmerikaLijn en tegen het einde van 1918 volgde hij Ballin op als president en directeur-generaal van deze scheepvaartonder- neming. Dit belette Cuno niet een actief aandeel in de politiek van zijn land te hebben, hoewel hij nooit lid van den Rijksdag was. Toen ten gevolge van den moord op Erzberger in Augus tus 1921 en van den moord op Rathenau in Juni van het volgende jaar het nationale ver trouwen ernstig werd geschokt en de regeerlng- Wirth. doordat de socialisten hem hun ver trouwen ontzegden, in November 1922 moest af treden, vormde dr. Cuno een extra-parlementalr Rfjkskabinet, waaraan de sociaal-democraten niet deelnamen. Ruim een half jaar is dr. Cuno RUkskanselier geweest. De crisis, die ontstond tengevolge van den catastrophalen val van de mark en de mislukking van het lijdelijk verzet tegen de Ruhrbezetting. hoopten hem tot af treden. Dr. Cuno hervatte toen zijn werkzaam heden als president en directeur-generaal van de HamburgAmerikaLijn, in welke functie hij thans zoo onverwacht is overleden. HILVERSUM. 1875 M-: 8.— AVRO Gra- mofoonmuzlek. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuzlek, 10.30 Gramofoonmu zlek. 11.Kook- en bakpraatje door R. Lotgering- Hlllebrand„Wht men van ap pelen maken kan”, 11.30 AVRO-kameror- kest onder leiding van Louie Schmidt, 12.15 Gramofoonmuzlek. 12 30 AVRO-Kameror- kest. 1.Gramofoonmuzlek. 1.15 AVRO- kamerorkeat. 2.Vrouwenhalfuurtje: .Mo derne Centrale Verwarmlngssystemen”. Ir. L. E. Wisse. 2.30 rustpoos voor het verzor gen van den zender. 2.45 Gramofoonmu zlek. 3.— Naaicursus door mevr. Ida de Leeuwvan Rees. 3.45 Gramofoonmuzlek, 4.voor zieken en ouden van dagen door mevr. Antoinette van Dijk. 4.30 Gramo foonmuzlek. 5.Verhalen voor grootere kinderen door Antoinette van Dijk. 5.30 AVRO-klelnorkest onder leiding van Nico Treep. 6.30 Sportpraatje door H. Hollan der, 7.AVRO-klelnorkest. 7.30 Engelsche taalles voor gevorderden door Fred. Fry, 8.TUdseln en Persberichten van *t Pers bureau Vaz Dlas te Amsterdam. 8.05 Gra mofoonmuzlek. 8.15 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. abonne mentsconcert door het Concertgebouwor kest onder leiding van Eduard v. Belnum. Soliste: Anla Dorfmann, pina. In de pau ze Gramofoonmuzlek. 10 15 Gramofoonmu zlek. 10.30 Kovacs Lajos en 11.Persberichten van Vaz Dlas te Amsterdam, muziek. 11.15 Kovacs I De reedersvereenlging te IJmuiden heeft de tegenvoorstellen van den Christelijken Bond van Zeelieden aanvaard. De leden der Chris- telUke organisatie zullen daarom niet in sta king gaan. TegelUkertijd heeft de reedersver- eeniglng alle door haar voorgestelde verslech teringen teruggenomen voor de havenarbeiders en zich bereid verklaard met de havenarbei ders een contract af te sluiten op dezelfde voorwaarden als het vorig jaar. Hedenmorgen Is de volgende, motie aan de Regeering gezonden: De algemeene vergadering van den Boeren vakbond van den L. T. B„ op 3 Januari te Haarlem bijeen, dringt bU de Regeering ten stelligste aan op onmiddellUke maatregelen, ten einde executie van landbouwbedrijven te voorkomen. BRUSSEL. 509 M.: 12.20 Concert het kleine orkest van het N. I. R. onder r 130 Gramofoon- 5.20 Concert door het Radio-orkest Karei WaljXlt. 6 35 Gra- sen geleidelijke hervorming van het tuinbouwbedrijf is het noodzakelük de betreffende het bouwland 1932 zoo spoedig mogelijk te schrappen. Al heeft een voor eiken landbouwer gelijke beperking der tarweteelt tot 1/3 van het bouw land onbillUkheden in het leven geroepen, niet vergeten mag worden, dat een gedifferentieerde beperking niet alleen zeer moeilijk is te ont werpen en uit te voeren, maar tevens het in stellen op veranderende omstandigheden in hooge mate remt. Vervolgens hield de heer A. J. de Go^ ,zpn reeds gepubliceerde inleiding over de Crisis- Zulvelwet. De inleider had een 18-tal sprekers te beantwoorden, die voor het grootste deel meenden, dat niets bereikt is met deze wet. De heer de Goey wees er in zijn antwoord op. dat men er niet voldoende van doordrongen is, dat de crisis in alle vakken heerscht. Ruim 2754 millioen is beschikbaar gesteld en daardoor is voorkomen, dat het zuivelbedrijf ineenstortte. De heer v. Schle hield daarna zijn inleiding RUIZEN, Z96 H.: 8.KRO. Gramofoon muzlek. NCRV.: 10.Gramofoonmuzlek. 10.15 Morgendienst door Prof J. W. Geels. 10 45 Gramofoonmuzlek. KRO 11.Gra mofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig half uurtje door Pastoor L. H. Perquln OP., 12.— Politieberichten, 12.15 KRO-orkest onder leiding van Marlnns van ’t Woud. NCRV 2.Hand werk cursus. 3.Vrou wenhalfuurtje door mej. Marie Heinen: „Huisindustrie”, 3.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zender, 4.— Bijbellezing door De. H. Stolk. 5 Concert, 5 45 Hand- arbeldcursus voor onze jeugd: H, J. Steln- voort: ..Een driehoekig doosje." 6.15 Onze Nederlandsche monumenten: Dr. J. C. v. d. Does. „Willem van Oranje”. 6 45 Knipcur sus. 7„Wat er op de wereld gebeurt door Corn. A. Crayé. 7.30 Politieberichten. 7 45 Persberichten van het Ned. Chr. Pers bureau, 8.Chr. Mondaccordeonvereenl- glng „Excelsior". 9.Ouderuurtje, 9.30 Or gelbespeling. 10.30 Persberichten van het Persbureau Vaz Dlas. 10.35 Gramofoonmu zlek. orkest onder leiding van Launt Gröndahl. 7 30 Omroep-symphonleorkest onder lei ding van prof. Schneevoight, 10.10 Dans muziek door de band van restaurant van hotel „Rltz” onder leiding van Otto Llng- ton. In de voortgezette vergadering van den Boerenvakbond L. T. B. wenschte de geestelijke adviseur, rector Kok, allen een zalig en voor spoedig nieuwjaar. Verademing wat het be drijfsleven betreft, hoewel de huidige crisis met gelatenheid gedragen moet worden. BU al het onzekere, aldus de adviseur, staat vast, dat de Paus helpt. Dit Jaar moeten wU het „Heilige Jaar" beleven, voortdurend moet de aandacht der menschen op het Wden en sterven van den Zaligmaker gericht zUn, daarin moet kracht gezocht worden. GU moogt niet vergeten, dat Christus zelf gezegd heeft: „Indien iemand mijn leerling wil zUn. hU verloochene zichzelf en volge mU”. Ik heb voor u op den nieuwjaars dag gebeden, dat God u dit jaar moge helpen. Spreker verklaarde voldaan te zUn over den lof, die aan de besturen is gegeven, aan den heer Kampschöer voor al zUn werken, voor- namelUk in de Tweede Kamer. Dat is-een teeken, dat er vertrouwen in de leiding is. BU de vele steunregelingen moeten de boeren echter ook zichzelf helpen. De adviseur drong er op aan, de loonen op rechtvaardig peil te houden. Indien eenigs- zins mogelyk werkloosheid der arbeiders te voor komen en de collectieve contracten te hand haven of op te stellen. Spreker deelde mede, dat Ir. Bles, tot voor heen leeraar aan de R. K. Landbouwwinter- school te Voorhout tot hoofd benoemd is van een gelijke school te Roermond. In zfjn plaats is benoemd ir. Jacobs, een boerenzoon met inter nationale ondervinding. Spreker drukte den boeren op het hart hun zonen toch vooral ken nis mede te geven omdat deze tUd wel ge leerd heeft, dat een geldelUke erfenis lang niet blijvend is. Vervolgens gaf ir. J. J. M. Dekker, secre taris van den L. T. B. een uiteenzetting van de Tarwewet. De TarweWet heeft tot doel de tarweteelt te ondersteunen door te bepalen, dat in het brood meel van inheemsche tarwe moet worden ver werkt. De uitvoering der Tarwewet is in handen ge legd van a. c_ vervoer van naar; b. afnemers, welke regelt het malen der tarwe en het vervoer van het meel van molen naar bakker; c. de meelcentrale, welke regels geeft voor het gebruik van het meel. Op een en ander wordt door den Regeerlngs- commissaris contróle uitgeoefend. De Tarwe-organisaties zUn gewestelljk georga niseerd en opgebouwd uit de bestaande alge meene landbouworganisaties. De gewestelijke tarwe-organisaties zün vereenigd in de Cen- trale-Tarwe-Organisatie. De Vereenlging van Afnemers (V. I. T. A.) a. Koogmolens; b. Vlakmolens; c. De kleine molenaars. De Meelcentrale is opgebouwd uit de Mole naars-, Meelhandelaren- en Bakkersbonden. Tegenover de Centrale-Tarwe-Organisatie als eenige leverancier staat de Vita als eenige afne mer inheemsche tarwe. Komen deze twee lichamen niet tot een accoord, dan neemt de Minister de beslissing Een beslissing heeft de Minister genomen inzake den prüs: in gemeen overleg kwam tot ■tand de verkoop van T. C.-tarwe. Op grond van de Tarwewet heeft de Vita recht op ontvangst van den gemiddelden oogst. Dit is een recht, maar tevens een plicht. Voor het gemiddelde van den oogst is de prüs door den Minister vastgesteld. De beperking der tarweteelt Minister tot 1/3 van het bouwland 1932^ bedrUf als een een 1~ eerste van «rijf. Slechts een perking om voorkomen. door den pel gerekend, wordt eenerzUds beschouwd door de overheid opgelegde dwang tot reëele bedrUfsorganlsatle, anderzUds als eer. stap ter verkrijging van een hervorming het Nederlandsche land- en tuinbouwbe- beperking CHINA

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6