I Acten vervalscht Verdachte vondst Kind mishandeld RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 6 JANUARI Anne Vrijheidsbond In hechtenis genomen VORSTIN EN VOLK DE NEDERLANDSCHE BANK De moord te Blijdorp TRAGISCH GEVAL Tien jaar gevangenisstraf geëischt Plotselinge krankzinnigheid UITVOER NAAR FRANKRIJK Het contingent groenten en fruit Vrouw vrijgesproken SCHAKEN TOURNOO1 TE HASTINGS WOLINDUSTRIE TE TILBURG LAFFE WRAAKNEMING Aan een oerkeerd adre» GYMNASTIEK REST VAN NEDERLAND— HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW AMSTERDAM meermalen R.K. SLAGERSPATROONS Congres te Maastricht EEN SCHOT IN HET DONKER BOERDERIJBRAND De roofmoord, te Numansdorp Tien koeien omgekomen NOG GEEN STILZWIJGEN BALCONLEUN1NG BRAK AF WIELRIJDEN NEDERL. VLIEGTUIGEN BRUSSELSCHE WINTERBAAN VRACHTAUTO GESLIPT Onze Regeering bestelt motoren Eén zwaar gewonde te WERKVERSCHAFFING NOOD IN WEST-FRIESLAND Bedrieglijke bankbreuk Een bisschoppelijk woord 5 GOOISCH NATUURRESERVAAT Een protestantsch blad over Kard. v. Rossum De moderne organisatie verwerpt de bemiddelingsvoorstellen Een standbeeld voor de Koningin op Curasao Werkverschaffing voor kleine tuinders De dader tot vijf jaren gevangenis straf veroordeeld Mr. J. Westerman Holstjjn d irecteur-secretaris Over de Willem de Zwijger* herdenking Een koppel wed strijd van 145 minuten Brutaal staaltje van een geslepen verzekering s-ag ent te Hilversum Morphine- en doktersinstrumenten langs den weg gevonden „Een heilig priester, die als ge leerde groote verdiensten heeft voor de weten schap” In een groot aantal gemeenten van West- Friesland, waar, zoooals bekend, de nood in Jn benarde tijden, die wU beleven, te het Steun aan de gemengde bedrijven 4% pCt. Obligatieleening 3‘U Zaterdag, 7 Jan. 1933 Willen Wolf. ‘i'r letsel Gistermorgen ongeveer 7 uur heeft op 1 Een was In verband met de nieuwe arrestatie van den heer Is. L. vernemen wij, dat deze arrestatie mede is geschied op grond van onttrekking van een belangrijke som gelds aan den boedel van de thans gefailleerde N.V. Trustkantoor voor Belegging en Administratie te Den Haag, waar van de heer L. directeur is. j, 10.35 Dans- een een gumml-hand- Zoo krijgt de Vrijheidsbond nu zyn trekken thuis. Welke liberaal ziet de toekomst nog helder in? ZUn er nog optimisten, die het liberalisme in Nederland een nieuw leven voorspellen? Reuter bericht uit Londen, dat de Nederland- sche regeering een groot aantal motoren van 5 k 600 PK. heeft besteld bij de Rolls Royce fabrieken te Derby, bestemd voor Nederland sche vliegtuigen. Naar wij vernemen, heeft de tweede verdach te B. Inzake den roofmoord te Numansdorp Donderdag aan de Dorische Justitie toegege ven bij de inbraak aanwezig te zijn geweest. In de donkere schuur was bet tusschen den eersten verdachte en den landbouwer tot een vechtpartij gekomen, waarop B. In het wilde weg schoot, zoodat hij niet de bedoeling ge had heeft den landbouwer te dooden. Donderdagavond omstreeks 10 uur is brand uitgebroken in de boerderij van de familie R. v. d. Horst aan den Ryksstraatweg te Hoeve laken. Binnen een kwartier was alles één vuur zee geworden. De Amersfoortsche brandweer bestreed met 3 stralen het vuur en om 11 uur kon gezegd worded, dat het vuur bedwongen was. De boerderij is totaal afgebrand, terwijl niets gered kon worden. 10 koelen kwamen in de vlammen om. Ben en ander was laag ver zekerd. De burgemeesters van Hoevelaken en Leus den waren aanwezig op bet terrein van den brand. KALUNDBORG, 1133. M.: HJO Het strijkorkest nn ..Wlrex”. 130 Oramofoon- muziek. 2.50 Omroeporkest onder leiding ▼an K. Reesen. 730 Omroeporkest onder leiding van Launy Groendahl. 8.45 Viool spel door Carlo Andersen, a. d. vleugel F. Jensen. 9.30 Gramofoonmuziek, 10.20 dans muziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOG1DS Te Maastricht wordt 21 en 32 Februari as. het vijftiende congres van den Ned. R. K. Hanzebond voor Slagerspatroons gehouden. De congressisten worden 21 Febr. ten stad- huize door B. en W. ontvangen. Bij gelegenheid van dit congres wordt in de Domlnlcanerkerk een slagersvaktentoonstelling gehouden van 19 tot 22 Februari. den tuinbouw bijzonder hoog gestegen is. is thans, zoo meldt de „N. R.Ct.", een regeling ingevoerd waarbij kleine tuinders in werkverschaffing kun nen worden gesteld. Deze regeling houdt in, dat deze tuinders voor hun collega's mogen modde ren en baggeren, dl. slik uit de slooten b gg’ren, die dan voor de tulnbouwakkers als bemesting dient. De groote bouwers profiteeren ook van deze regeling, daar het rijk voor 50 pet. en de gemeente voor 25 pet. in de koeten bijdraagt, zoodat de betrokken tuinder kan volstaan met 25 pct. van den kostprijs te betalen. Het werk, waarvoor ook werklooze arbeiders worden aan genomen. geschiedt in accoordwerk, met dien verstande, dat slechts een maximum van 27 cent per uur kan worden verdiend. Een groot aantal tuinders maakt van deze regeling gebruik. Bij Koninklijk Besluit is met Ingang van 15 Januari 1933 bij de Naam loose Vennoot schap „de Nederlandsche Bank" benoemd tot dlrecteur-secretarls de heer mr. J. Westerman Holstijn en zulks voor den tijd van seven ja ren. Gisteren behandelde de Rotterdamsche Recht bank de destijds zooveel geruchtmakende moord zaak op Marietje van Os, het 10-jarig meisje dat in den avond van 9 October 1929 door een onverlaat was meegelokt naar den donkeren Biydorperpolder en daar ergerlijk mishandeld en tenslotte gewurgd werd. Dé politie meende reeds den dader gevonden te hebben, een zekere W. V., reizend koopman, die na een uitgebreid onderzoek in Venlo gearresteerd werd. De man kon echter zijn onschuld bewijzen en moest we der worden vrijgelaten. In Augustus van het vorige jaar legde de 24-jarige H. J. H„ destijds gedetineerd in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen, een volledige bekentenis af. De zaak werd met gesloten deuren behan deld. Er was een 15-tal getuigen opgeroepen. laatstelijk t. en werkkracht gaan daarmee verloren, BERLIJN. 419 M.: 3 20 Concert door de Berliner Konzertvereln. «.30 Om roe por keet onder leiding van X Jocbum, 720 Vroolij- ke avond. 930 Berichten, daarna Oramo- toonmuzlek. De afwijkingen in de vervalschl nlem. Een daarna ingesteld onderz8ek door de Hllversumsche politie wees uit. dat de agent der maatschappij, zekere M. uit Hilversum de dader is en zich aan valschhetd in geschrifte en oplichting moet hebben schuldig gemaakt. Men fluistert, dat de man. die gearresteerd is, zich aan meerdere ..gevallen" reeds vroeger moet hebben schuldig gemaakt. Dit wordt echter ónmogelijk geacht, daar dit bijna zeker reeds toen aan het licht had moeten komen. Vanwege de commissie voor den uitvoer van groenten en fruit naar Frankrijk wordt mede gedeeld, dat gedurende het eerste kwartaal van 1933 de volgende hoeveelheden groenten en fruit vanuit Nederland naar Frankrijk mogen worden Ingevoerd: le. witlof: vrjj; 2e. pootulen, kleiner dan 20 m.M. middellijn: vrij; 3e. uien, 150.000 K.G., gedurende het tijdvak 1 Januari—15 Maart; 4e. andere versche groenten dan uien en wit lof. in Januari 720.000 K.G., in Februari 810.000 K.G., tot 15 Maart 400.000 K.G.; 5e. appels en peren: in Januari 260.000 K.G., in Februari 370.000 K.G., in Maart 375.000 K.G.; 6e. andere versche vruchten: in Januari 2000 K.G., in Fe bruari 5000 K.G.. in Maart 10.000 K.G. In het Fransche besluit om voor het eerste kwartaal van 1933 een afzonderlijk contingent voor uien vast te stellen, heeft de Minister van Economische Zaken en Arbeid aanleiding ge vonden om de basis van verdeellng der contln- genteeringscertiflcaten onder de Nederlandsche exporteurs te wijzigen. Het contingent van 150.000 K.G. uien wordt uitsluitend verdeeld onder de exporteurs, die in het tijdvak 1 Octo ber 19311 April 1932 voor eigen rekening uien naar Frankrijk hebben uitgevoerd Het con tingent van 720.000 K.G. .Andere groenten" over de maand Januari wordt, evenals dat over Februari en Maart, verdeeld onder de hande laren. die in genoemd tijdvak .Andere groen ten” voor eigen rekening naar Frankrijk ex porteerden. Naar aanleiding van het vaststellen van het contingent voor uien op 150.000'K.G. gedurende het tijdvak 1 Januari15 Maart verneemt het Corr. bureau nog, dat In het overeenkomstig tijdvak van 1932 naar Frankrijk werden uitge voerd 4.494.000 K.G. uien. Hieruit blijkt duide lijk, dat onze export een zeer gevoelig verlies lijdt, iets, dat te meer te betreuren is. daar er ook dit jaar flinke vraag naar onze uien aan wezig was. Met ingang van 15 Maart wordt de Fransche grens voor Nederlandsche groenten gesloten. Men zal zich herinneren, dat de Nederlandsche regeering het noodlg oordeelde, evenals ver schillende andere landen, maatregelen te moe ten treffen tegen den Franschen import in verband met den colorado-kever. Qp maatrege len, welke Frankrijk op zijn beurt genomen heeft, werden algemeen beschouwd als het ge volg van deze moeilijkheden. gesticht te Amersfoort een ernstig auto-onge- luk plaats gehad. Een vrachtauto, met vleeech geladen, komen de uit Borculo en gaande in de richting Utrecht, is door onbekende oorzaak geslipt en tegen een boom geslingerd. De chauffeur werd aan de knie gewond doch de naast hem zitten de A. Weller uit Borculo bekwam een schedel breuk. Het slachtoffer is in zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis _De Lichtenberg” opgenomen. Men vreest voor zijn leven. De auto is zwaar beschadigd en te voor nader on derzoek in beslag genomen. De uitslagen der zevende ronde lulden: Miss Menchellk verliest van Ptrc. L. Steiner verliest van Flohr. AlexanderMitchell afgebroken. Tylor verliest van Sultan Khan. Jackson speelt remise met Thomas. De uitslagen van de Nederlanders in het Majortournool lulden: Hllngworth wint van Morrison. Newman wint van Wolthuis; Palmer speelt remise met Prins, MulderStephenson afgebroken. Gramofoonmuziek, Cerl, fcir ïi.lliu. 10 05 zie Berlijn. LANGENBERG. 472 M.6.06 Gramofoon- muziek. 11.20 Concert onder leiding van Wolf. 13.30 Concert, 1.55 Gramofoonmu ziek, 10.40 Concert onder leiding van Wolf, DA VENTRY. 554 M.: 13.30 Orgelspel. 1.05 Concert. 3.50 Concert. 7 50 Concert. 10.35 Pianospel door de Hildreth, 11.05 muziek. PARIJS (Elfel), 1446 M.: 6.06 Radlo-cou- rant. 730 Radio- tooneel. PARIJS (Radio), 1724 M.: 9 30 Concert. 1320 Concert, 8.50 Dansmuziek. 7.40 Idem. 10.30 Gramofoonmuziek. Te Willemstad (Curacao) zal weldra een standbeeld worden opgericht voor H. M. Konin gin Wilhelmina, aldus lezen wij in de Amlgoe de Curacao. Dit is vooral te danken aan het initiatief van mejuffrouw Rebecca Cohen Hen riquez. Deze dame, oprichtster en nog steeds presidente van de Curaqaoeche damesvereeni- ging „Entre nous” heeft door eigen vrijgevig heid en door giften van anderen de som van 15.000.bijeen gebracht. Een koninklijk standbeeld, dat nu weldra het Wilhelmlnapark vóór het raadhuis te Willemstad zal sieren, is de bekroning van haar streven, en zal uitdruk king geven aan de gevoelens van trouw en ver- eering voor H. M. die leven in de harten van haar Curacaosche volk. Het standbeeld is begin December in 39 kis ten te Willemstad aangekomen. Het is vervaar digd uit Carrarisch marmer door Prof. Pietro Cecearelü te Florence. Het beeld is 2.50 M. hoog en het voetstuk 3.50 M zoodat de totale hoogte 6 M. zal be dragen. Leemans. 1030 Concert door Alexys-orkest, 1130 Dansmuziek. Dezer dagen heeft het Hoofdbestuur der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw verga derd onder leiding van zijn Voorzitter Dr. H. J. Lovlnk. Aan de orde was het rapport van de Crisls- zulvelcommlssie over Invoerrechten op granen, welke maatregel door deze commissie in studie was genomen, teneinde daardoor de gemengde bedrijven te steunen. De Commissie is tot de conclusie gekomen, dat ook al zou dat invoerrecht gestort worden in het stabllisatiefonds voor de varkens en in het Crisiszuivelfonds voor het zuivel, toch de eenzijdige graslandbedrjjven den steun aan de gemengde bedrijven zouden moeten betalen. Zoo lang deze landbouwbedrijven ernstige ver liezen lijden, behoort er naar het oordeel der Commissie en bij dat oordeel sluit zich het Hoofdbestuur aan, geen nieuwe last op deze graslandbedrljven gelegd te worden. Het rapport zal gepubliceerd worden én aan het Koninklijk Nederlandsch Landbouw Comité worden toegezonden. Medegedeeld wordt, dat de Veeteelt en Zui- velcommlssie getracht heeft nog andere wegen aan te geven om de veehouders en gemengde bedrijven te steunen, en wel op den grondslag van beperking der productie. Een versterkt aanbod van afgemolken vee, als gevolg van be perking der zuivelproductie, zou moeten worden opgevangen door vermeerderden export b.v. naar Rusland, waarbij aan den Staat de dank bare rol van exporteur is toebedacht. Vervolgens werden de Ingekomen stukken behandeld, waaronder een verzoek van de afd. Krommenie om vergoeding wegens den ab normaal hoogen waterstand in October JJ. Een onderzoek zal hiernaar worden Ingesteld. Met het uitgeven van certificaten voor den uitvoer van groenten en fruit naar Frankrijk is belast: mr. L. NleqijMler, Javastraat 80 te *s Gravenhage, telefoon 112128. Tn .Bancta Maria”, kerkdijk weekblad voor het bisdom Breda, schrijft Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, blascbop van Breda, het vol gende: Alhoewel het polltie-onderzoek in dezen reeds blijkt geëindigd te zijn en de man in verzekerde bewaring is gesteld, vernemen wij deze kwestie eerst nu daar het polltie-rapport in dezen geen enkele mededeellng bevatte. De ontdekking der vervalsching(en) heeft zich als volgt toegedaan: De ambtenaar van het successiekantoor te Hilversum ontving eenlgen tijd geleden van de betreffende Rotterdamsche verzekeringsmaat schappij een schrijven, waarin werd medege deeld. dat de maatschappij aan de achterbil)- venden van zekeren V. 500 had uitgekeerd. Dit bedrag was aan de nabestaanden over handigd. omdat V. sou zijn overleden tenge volge van een auto-ongeval De ambtenaren kwamen echter bij bet treffen der fiscale maatregelen voor de verrassende ontdekking te staan, dat V. nog in leven was! Direct werd een onderzoek door de afdeellng vervalschlng ingesteld en dit wees uit dat V. niet in de overlijdensregisters was in geschreven. Een schrijven van de maatschappij hield echter in dat deze in het bezit was van een overlijdensacte, afkomstig van den Burg. Stand te Hilversum, opgemaakt en onderteekend door ambtenaren van het raadhuis. Aan het licht trad toen dat de acte was nagedrukt en schrift en onderteekening van een ambtenaar en een ambtenaresse van den Hllversumschen Burg. Stand waren vervalscht. waren mi- In een trein, die Donderdagmiddag om streeks half drie aan het D. P.-statlon te Rot terdam arriveerde, bevond zich een geestelijke, afkomstig uit een Limburgsch klooster der pa ters Conventueelen, reizend in gezelschap van zijn vader en broer. Onderweg tusschen Leiden en de Maasstad had de geestelijke teekenen van verstandsverbijstering vertoond. Toen hij den trein uitstapte verloot hl) alle bezinning, en moest de ongelukkige met ge weld overmeesterd worden. De geneeskundige dienst heeft hem per brancard naar het zie kenhuis aan den Coolslngel vervoerd. De liberale party hier te lande, 0e Vrijheidsbond geheeten, de liberale party velke zooals Prof. Eigeman onlangs ver klaarde al sinds tientallen heelemaal niet liberaal meer is. beeft den laatsten tijd geer, prettig bestaan. De party is armeiyk geslonken en steeds lui der klinkt de kritiek op het „politiek” beleid der Vryheldsbonders. Nu is niemand minder dan Prof. Blok weer met kritiek komen opdagen en niet zoo zui nig! In de „Nationale Unie” beschuldigt de Prof den Vryheldstxmd ervan, dat zy de „tradltloneele houding der vryzlnnigen” volhouden, dat de heele politiek der Vryheldsbonders in de laatste jaren. de zuiverst denkbare anti-clericale partij politiek is geweest. Him politiek bepaalde zich, volgens den hoogleeraar, meer en meer, „tot het streven om, om t even op welke manier, desnoods met opoffering van nationale belan gen, elk rechtsch kabinet ten val te brengen'. ,Jen typisch test-case”, zegt Prof. Blok, „vormt de houding van de vryzlnnigen by het verwerpen van bet gezantschap by bet Vatl- eaan”. Het Gerechtshof te Amsterdam deed Don derdag uitspraak in de Moordrecht-zaak tegen den woonschuitbewoner en de vrouw, waarmee deze samenwoont, zy hadden zich te verant woorden gehad wegens het met opzet toebren gen van zwaar llchameiyk letsel. In Maart j.l. werd in een stuk land by de gemeente Moordrecht een kistje opgegraven, waarin zich het hjkje van een ongeveer 5-jarig meisje bevond, dat tengevo'ge van mishande ling bleek te zyn overleden. De woonschuitbewoner en de vrouw, waar mee hl) samenwoonde, werden gearresteerd. De Utrechtsche rechtbank, waarvoor de zaak in eerste instantie diende, veroordeelde den man tot vier jaar gevangenisstraf, terwijl de vrouw werd vrijgesproken. In hooger beroep hielden de verdachten vol. onschuldig te zyn. De man wierp de schuld op de vrouw. De procureur-generaal elschte tegen den man acht jaar gevangenisstraf, ten opzichte van de vrouw requireerde hy bevestiging van het von nis. Het Hof. arrest wyzend, vernietigde op for- meele gronden het vonnis van de rechtbank en veroordeelde den man tot vijf jaar gevange nisstraf wegens: le. mishandeling, zwaar lichamelijk ten gevolge hebbend; 3e. wegens mishandeling pleegd en 3e wegens het begraven van een Ujk met bet oogmerk om den dood te verheimelijken. Het vrijsprekend vonnis t. o. van de vrouw werd bevestigd. De inschrijving op 65^00 4%% obligation lijnde een deel eener leenlng nom. 1.00Q.000 groot, waarvan een bedrag van 350.090 op emis sie-voorwaarden is geplaatst ten laste der Stichting „Goolsch Natuurreservaat" zal zyn opengesteld op Dinsdag 10 Januari ten kantore van de Nederlandsche Middenstandsbank tot den koers van 99^%. By overteekenlng zal de toewyzlng systema tisch geschieden. Het recht wordt voorbehouden by de toewyzlng inschrijvingen niet in aanmer king te nemen. De betaling der toegewezen obhgatiën moet geschieden ten kantore van inschrijving op Dins dag 24 Januari onder bijbetaling van-23 dagen rente. De obligatlën zyn voorzien van halfjaariyk- ache coupons per 1 Januari en I Juli. De eerste coupon vervalt 1 Juli 1933. Rente en aflossing der leenlng zyn verzekerd door de annuïteiten, tot betaling waarvan de gemeenten Hilversum, Bussum. Laren, Hulzen, Naarden en Blaricum zich gedurende 75 jaren hebben, verbonden. De leenlng zal worden afgelost door uitloting i pari in 75 jaren, door jaariy.ksche lotingen in de maand October. De Stichting is bevoegd om van 1 Januari 1938 af te allen tyde tot vervroegde geheele of ge deeltelijke aflossing over te gaan. In een gespierd en druk verspreid pamflet noodigt de Limburgsche Liga de Limburgers uit zich afzijdig te houden van de Willem de Zwyger-herdenklng. In verband met de verspreiding van dit pam flet is er een justitieel onderzoek gaande. By enkele vooraanstaande leden der Limburg sche Liga werden bereids justitlneele infor maties Ingewonnen. HAMBVRO. 272 M.1 536 Concert. 1030 Concert. 13.35 Gramofoonmuziek. 130 Gra- mofoonmuziek. 3 50 Concert van werklooze musici onder leiding van Otto Ebel van Soeen, «30 Clther-muzlek. 9 50 Dansmu ziek. KöNlaSWVSTERHAL’SEN. 1835 M.: 1130 1.30 idem, 330 Con- zle Hamburg, 5.15 R. Seegers zingt MI1.AAN, 331 M.: 430 Concert, 630 Gra- mofoonmuzlek. 930 Concert. ROME. 441 M.: 4.50 Concert, 730 Be richten en Gramofoonmuziek. WEENEN. 517 M.: 5.15 Concert. W. Ernst zang. 720 Walzerrondo. 9.35 Populair con cert. WARSCHAU, 1411 M.: 535 Concert, 730 idem. 9.35 Pianospel door J Wagner, pia no. 10 30 Dansmuziek. BEROMUN8TER. 160 M.: 7.30 Concert door het Omroeporkest met medewerking van M. Jonklndt. concert. 8.30 Concert. L. Peet, cello en H. Vogt. plano. 9.Con cert door het Omroeporkest. Opera-muzlek. Na bet getuigenverhoor in de BhJdorpsche moordzaak heeft mr. Schutter, de officier van justitie, requisitoir genomen en geëlscht, reke ning houdend met het feit, dat H. verminderd toerekenbaar is, 10 jaar gevangenisstraf, door te bréngen in de byzondere strafgevangenis te Scheveningen en daarna ter beschikking stel ling der regeering. t De „Osservatore Romano” bevat een belang- Donderdagochtend werd te Gravenhage in de particuliere woning van den particulieren secretaris van H. M. de Koningin een spiegel ruit Ingeworpen met een grooten steen, die ge wikkeld was in een papier, waarop bet adres van den dader stond. Men bleek hier te doen te hebben met een laffe wraakneming aan een verkeerd adres. De steen was afkomstig van een werklooxe, die zich wilde wreken over een weigering van geldeiyken steun door het Crisls-Comité, waar mede baron van Geen echter niets heeft uit te staan. De dader, v. O„ is ter zake hiervan door de politie aangehouden, en na verboord te xyn, weder op vrije voeten gesteld. Te Woerden heeft Woensdagavond een ern stig ongeval plaats gevonden. Twee jongelui, de 17-jarige Verkerk uit Woerden en de 20-jarige Kuiper uit Utrecht, belde bedienden van de firma v. d. B., waren aan bet werk op den sol der van het aan de Voorstraat gelegen pand van deze firma. Vandaar begaven zy zich op het aan den voorgevel als versiering aangebrachte balconnetje. dat zich op acht M. hoogte boven de straat bevindt. Op een oogenblik, dat beide tegen de balustrade van dit balconnetje leun den, bezweek dit onder hun gewicht en beide jongens stortten met de steenen naar beneden Bewusteloos werden den winkel van den heer B. binnengedragen, terwyi K. hevig aan het hoofd bloedde. De met haast ontboden doktoren constateerden by V. een gebroken arm en hy beiden inwendige kneuzingen. K die er het ergst aan toe is, werd by zijn familie ondergebracht, waar hy nog dien avond van de laatste H.H. Sacramenten werd voor zien. V. werd naar het ziekenhuis overgebracht. Later heeft de bouwpolitie bet balcon onder zocht en de slooplng ervan gelast, daar het gevaar voor de voorbygangers opleverde. De laatste koppelwedstrijd, welke op de Brus- selache wlnterbaan voor de zesdaagsche zal plaats vinden, wordt gehóuden Zaterdag a s. Zestien ploegen zullen aan den start vérschy- nen en wel: WambstLacquehaye (Frankrijk), BindaTonani (Italië), van KempenRonsae (Holl.-België), van Houtvan Hoeck (Holland), van DUck—van Rossem (Holland). Debaets— Aerts, CharlierDeneef, LemaireMartin. Ju les van Hevelvan Slembroeck. Wauters—Du- ray. Ixmcke—Verhagen. Henri Aerts—Haesen- donek. Rielens—van Buggenhout. Maes—Muel ler. Gooesens—Huyghens, v. d. Auwera Albert Maea (alten België). Donderdagmiddag heeft een aantal jongens, die in de buurt van de fabriek .JUgtersbleek” aan het mollen vangen waren, in de nabyheid van een verfsloot aan de Martenboerstraat onder Lonneker een verdachte vondst gedaan. In wat hooi troffen zy daar een geopend valles aan met verschillende dokters-instru menten. Voorts lagen In de onmlddeliyke na byheid een dope, inhoudende vyf tubes mor phine, een flesch met sublimaat-papier, koker met jodoform-gaas, schoen, een operatlejas met merkletter R. en eenlge andere voorwerpen. De Lonneker politie, die onmlddeliyk tele fonisch werd gewaarschuwd, heeft ter plaatse een onderzoek Ingesteld en het gevondene in besslag genomen. De burgemeester van Lonneker verzoekt thans te worden bekend gemaakt met de herkomst van deze voorwerpen. Het vermoeden bestaat, dat de gevonden ar tikelen van misdrijf afkomstig zyn. doch het is geenszins uitgesloten, dat de tasch met in houd uit een doktersauto gestolen is en nadat den dieven gebleken was, dat een en ander voor hen geen waarde had, op meervermelde plaats is gedeponeerd. In ieder geval was het aan de voorwerpen te zien, dat ze eerst korten tyd langs den weg hadden gelegen. vooral de werkloosheid, welke bange zorgen baart. De werkloosheid is inderdaad een groote ramp, welke niet alleen zeer veel huisgezinnen tot armoede brengt, maar ook demoraliseerend werkt op zooveel jonge mannen, die weken en maan<^^ nietsdoen doorbrengen. Werklust ----wat na- deellge gevolgen na zich sleept ook op gods dienstig en aedelyk gebied. Het is dringend noodlg middelen te beramen om de werkloosheid minstens te verminderen. In onze vaderiyke bezorgdheid voor onze werklieden, richten we tot onze katholieke in stellingen en ook tot particulieren met aan drang het verzoek, dat zy werkgelegenheden zullen opeoeken en de werkzaamheden, die toch binnen niet te langen tyd zuilen moeten ver richt worden, thans laten uitvoeren. Laten we in deze moeliyke tyden ook de na tionale industrie bevorderen en doen we onze inkoopen by eigen landgenooten, ook al zouden we iets meer moeten besteden.” Zaterdag vindt te Hoorn een belangrijke turnwédstryd plaats, n.l. die tusschen de „Rest van Nederland" en den Amsterdamschen Tum- Bond. De volgende ploegen zullen deelnemen: Heeren. „Rest van Nederland”: F. Wedel (SBB. Den Haag). E. Melkman (U.DJ. Bergen op Zyom). P. van Dam (WIK. Den Haag), R. van Kerckhof (Prins Hendrik Breda), G. Ens (Hercules Oudkarspel) en H. J. Kok („Rotter dam” Rotterdam). Amsterdamsche Turn Bond: J. Caranca (Bato), W. Zwaaf (Bato), J. F. van der Vinden (DOS), J. Coster (Kracht en Vlugheid), J. Agsteribbe (Bato), A. Jas (Pretoria). Dames. De damesploeg van de .Best van Nederland" is nog niet definitief samengesteld, daar sle oerspronkeiyke aanwyzing door het bedanken van enkele turnsters teloor ging. Amsterdamsche Turn Bond: W. Wolzak (DOS), M. Snyders (Slmson), J. H. FUck (DOS), 8. Agsteribbe (Bato). L. dé Betue (Kracht en Vlugheid) en C. Wehrle (Slmson). Als juryleden zyn aangewezen voor de dames mevr. S. van Praag Sigaar (Amsterdam) en A. Taal (Den Haag) en voor de heeren J. de Wilde (Utrecht) en J. H. G. Schmidt (Amster- rtiwn)- „Vanuit het versleten anti-clericale party- standpunt moest de „Vrijheidsbond" tegen zyn - r-- Uit nationaal standpunt konden de liberalen Sjanghai verschynende er voor stemmen. Immers, de staatsrechteiyke -• •- bezwaren, die tegen dat gezantschap oudtyds bestonden, waren meerendeels óf vervallen óf versleten. Het bezitten van een luisterpost by dit uiterst belangryk, diplomatiek centrum was tijdens den oorlog algemeen erkend en kon ook in 1925 niet geheel verdwenen worden geacht Bovenal, het afschaffen van wat eenmaal wa; hersteld, moest by het aanzienlyke katholieke volksdeel kwaad bloed zetten. De omstandig heid. dat het gezantschap slechts tydeiyk was hersteld, mocht den, doorslag niet geven, omdat ook de R. K. mochten rekenen op den stelregel, dat niets duurzamer is dan het tydeiyke”. In de Woensdag te Tilburg gehouden verga dering van den modernen Textielarbeldersbond „De Eendracht”, die goed bezocht was. werd met algemeene stemmen aangenomen een voor stel van het hoofdbestuur om den rtjksbemldde- laar prof. mr. Aalberse mee te deelen, dat de in den modernen textielarbeldersbond georga niseerde arbeiders de voorstellen van de hand wijzen. De katholieke organisatie ,Bt. Lambertus” vergadert heden. Donderdagavond, te Neede. Naar „Het Volk” vernam, zal het hoofdbe stuur van ,Bt. Lambertus” eveneens zyn leden adviseeren de voorstellen van den rijksbemld- delaar te verwerpen. HUIZEN, 2M M.: KRO. 8 Morgencon- cert, 10.Gramofoonmuziek, 11.30 Gods dienstig halfuurtje door Pastoor P. H. Per- quln, 12.01 Politieberichten. 12.15 Het KRO-Sextet onder leiding van Plet Lus- tenhouwer. 1.45 Verzorging van den zen der. 2.Halfuurtje voor de rUpere jeugd, Willy D’Ba ling muziek. 230 Klnderuurtje H. L R. O., 4.Uitzending voor de Alg. Ned. Vrouwen Vredebond, door mej. Anna Hers, 430 Uitzending voor den Centralen Bond van werkmeesters en ander opzlcht- houdend personeel, 5.Sluiting. KRO.: 5.KRO-orkest onder leiding van Johan Gerritsen. 5.15 P. Goes: .JJammen”, 530 KRO-orkest onder leiding van Johan Ger ritsen, 630 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart, 6 40 KRO-orkest on der leiding van Johan Gerritsen, 7.10 K. R V. U. Prof. H. A. Kaag „Ontwlkkellngs- tendenzen In het economisch leven.” 730 Politieberichten, 7.45 Sportpraatje door B. F. L. Hellman van de R. K. F., 8.KRO- Boys onder leiding van Plet Lustenhouwer. 9.Vertelsel door Wim Snitker, 9.15 Pers bureau Vaz Dias, 9.80 Het Pastoorke van Dlsseldonck, van J Ballings. De Haagsche Spelers onder leiding van Plerre Balledux, 10.15 KRO-Boys onder leiding van P. Lus tenhouwer, Intermezzo van hoerenliedjes door Cilla en Pieter van Rooyen. 11.00 Gramofoonmuziek, 12.Sluiting. HILVERSUM. 1875 M.: VARA. 8.Gra mofoonmuziek. VPRO.: 10.Morgenwij ding. 10 15 VARA: Uitzending voor de ar beiders In de Continubedrijven. Janny van Oogen draagt voor. De Notenkrakers on der leiding van Daaf Wins, zang Esther Phllipse, VARA-tooneel onder leiding van Willem van Capellen, 12— VARA-klein orkest, 12.45 Dansen uit de pruikentijd, gespeeld door Johan Jong op het VARA- orgel. met medewerking van het strijk orkest, 130 VARA-klelnorkeet, 2.verzor ging van den zender, 2.15 Gramofoonmu ziek. 2.50 Prof. Dr D. van Embden „Na tionale Ontwapening”, 3.10 Flierefluiters onder leiding van Hugo de Groot, zang Leo Fuld, 430 Coöperatie kwartiertje, K. de Boer: ..De vakbeweging en wU”, 4.50 Het VARA-Balalalka-orkest onder leiding van Iwan Powarjef, 5.40 Literair overzicht door A. M. de Jong. 6.01 Liederen door de Wie lewaal onder leiding van Plet Tlggers. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Toespraak door A. de Vroes. 7.V.R.O.-conflicten tusschen godsdienst en wetenschap door J. Hoving. 8.Victoria en haar huzaar, 1130 Gramo foonmuziek, 12.Tijdsein en sluiting. BRUSSEL. 509 M.: 1230 Concert door *t kleine orkest van het N. Ir. óRder leiding van P. Leemans, 530 Concert door het Omroeporkest onder leiding van A. Meu- lemans. 635 Gany Phllippart zingt. 6.50 Gramofoonmuziek. 730 Gramofoonmuziek, 8.50 Accordeon. 9.20 Concert door het N. R. KIe In-orkest onder leiding van P. B1J den aanvang van een jaar moeten we vooral dit werkwoord in onze agenda schrijven- We moeten ons niet af vragen: wat zal er ons gebeuren, maar wat w il- len we dat geschiedt. Er is zooveel nog, dat buiten onzen wil omgaat. Er blijft dus genoeg over voor het raadseltje „wat zal er mis schien gebeuren". Doch héél, héél veel hangt van ons zelf af, hangt van onzen wil af. We moeten willen.' Een sterke wil beheerscht veeL Een man als Mussolini leert het. We moeten het goede willen. En als we het ernstig willen, met een ster ken wil, die de gedachte in daad kracht omzet, dan kunnen we veeL Leert te willen in het leven. Protestantache dagblad „The North-China-DaUy News”, het grootste en meest invloedrijke dag blad In het Verre Oosten, dat by den dood van kardinaal Van Rossum een zeer waardeerende persoonsbeschrijving gaf van den Prefect der Propaganda Fide, waaraan wü het volgende ontleenen: Door den dood van kardinaal Van Rossum heeft de Kerk, en vooral de buitenlandsche missie een zwaar verlies geleden. Hy was een der meest belangrijke figuren uit de kerkelyke geschiedenis der laatste veertien jaar. Een be- mlnneiyke figuur, man van gebed, een heilig priester,een voorbeeldig religieus, die als ge leerde groote verdiensten heeft voor de weten schap. een veel geraadpleegd theoloog, die ech ter nederig en eenvoudig bleef ondanks zün hooge positie. Hy was een bekwaam organisa tor, onwrikbaar in het vervullen van zyn plich ten, onverschrokken by het verdedigen van de rechten der kerk. Zoon van Nederland, had hy al de vurige liefde voor de missie, waardoor zyn vaderland zich onderscheidt. van zyn meest karakteristieke trekken de belangstelling voor de volken uit de missielanden, voor hun gewoonten en cultuur; van dat alles hoopte hy steeds het goede te kunnen bewaren. Hij beschermde en bevorderde de archeologie, geschiedenis, taal en literatuur der missielanden. Hy sympathiseerde steeds met de rechtmatige verlangens dier volkeren, hy prees hun vaderlandsliefde als zy geïnspireerd werd door de liefde, maar hy veroordeelde het nationalisme, wanneer het in den haat zyn oorsprong vond. Kardinaal v. Rossum beschouwde het vormen en opleiden van een inlandsche geestelykheld als zyn voornaamste levenstaak en een der meest gelukkige momenten van zyn leven is wel geweest de wijding der 6 Chlneesche Bisschop pen in Rome. Het blad besluit, dat zyn nagedachtenis nog lang by de Chlneeaen van het Verre Oosten zal bewaard biyven. Een buitengewoon brutaal staaltje van valschhetd in geschrifte heeft onlangs een verzekeringsagent te Hilversum van een der Rotterdamsche Verzekerings Maatachappyen gepleegd. Door vervalschlng van overiydens- actes. die hij zelf had laten drukken, lichtte hy zyn maatschappy op voor de bedragen der uitkeering, doordat hy waarschyniyk ook een machtiging van ontvangst der gelden ver- valschte.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5