ONS BLAD Hitler’sverbleekende aureool H Jehol Japans optreden De brand op de „Atlantique” I VTREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden in Wat is gebeurd te Beauraing I I I CRISIS IN DE N.S.D.A.P. .1 Begrafenis van Dr. Cuno KWAADWILLIGHEID UIT GESLOTEN? MILITAIRE OPERATIES VOORTGEZET DE BAROMETER JOH. LAUWERS FAYGLOF 3 ALKMAAR Fototasscbea zeer goedkoop te ZATERDAG 7 JANUARI 1933 DE BRANDENDE „'ATLANTIQUE” IN VOLLE ZEE Verdeel en heersch In de haven van Cherbourg Hitler en von Papen Naar Cherbourg Ex-koning Ferdinand Nota's te Genève HIËROGLIEFEN IN SIBERIË De communisten in China Het sleepwerk Ex-koning Ferdinand Situatie in *t Noorden Eenheid in China? 1 Grootse he plechtigheid in da Mariakerk te Hamburg Ook getuigenissen van ongeloovigen Russisch luchtschip vernield Alleen scheepsromp en machines onbrandbaar Pogingen, om weer in Bulgarije te komen Ook verschillende personen uit het volk beweren de verschijning te hebben gezien Tsjang Hsu Liang „provoceert” door het samentrekken van nieuwe troepen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN N.V. Ned. Verzak.-Maatschappij St. Willibrordus Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm. de Ruijterw. 242. Tel. 82797 Kipitaal- Velksvarzektriag it Het Weer Drie Nederlanders zijn erin geslaagd aan boord van het brandende schip te komen om de verbinding met de sleep booten te onderhouden. Inzet: Kapitein Schoofs De justitie zal een onderzoek instellen „Toestand zeer ernstig” .f 1 De verzekeringspolis was pas Woensdag jL, den dag dat de brand uitbrak, geteekend -■A «,41 f v NOORD HOLLANDSCH DAGBLAD vóór O O door geloovigen en ongeloovl- (United Prees) HncM. stond o» Zaterdag Mr 3M Vosen* Het Intern. Christelijk Vakverbond kart «re werkweek. Te itnwirrdam reed een ante In de Hasrista meevaart. De besleurder verdronk. Japans optreden tn JehoL Engeland en Perst*. Rorr^Lh luchtschip vernield. kontoor der Letpsigee hebben de vlaggen halfi de Hamburg-Amerlka 1 Tegenover onjuiste combinaties. welke in de pen zyn verschenen betreffende de bijeenkomst van A. Hitler met den vroegeren Rijks kanselier von Papen, stellen ondergeteekenden vast dat de bespreking uitsluitend beoogde de mogelijk heid na te gaan van de vorming van een groot nationaal politiek eenheidsfront, en dat tn het by zonder de wederajdsche opvattingen nopens het tegenwoordige Rykskabtaet binnen het ka der dezer algemeene bespreking niet aan de or de zijn geweest. tegen het Japansche imperialisme. Zij verklaren o.a.. dat het niet gaat om Sjanghaikwan, doch om de eenheid van China. Het Chlneesche volk moet als één man ópstaan en tegen Japan strij den, indien het niet wil dat China een Japan sche kolonie wordt. De oproep is onderteekend door alle vertegen woordigers der provinciale regeeringen van Zuld- China en door het Kantonneeech uitvoerend comité van de Kwomlntang. TOKIO. 6 Jan. (V. D.) De Japansche minis ter van Bultenlandsche Zaken heeft den Japan- schen ambassadeur te Moskou opdracht gegeven, de Sovjet-Regeering in te lichten omtrent de bezetting van het grensstation Pogranltsjnaja door de Japansche troepen en te verklaren, dat de bezetting niet beschouwd dient te warden sis te zijn gericht tegen de Russische belangen. De bezetting is uit zuiver militaire en strategische overwegingen geschied, ter bescherming van den Chlneeschen Oosterspoorweg tegen de Chines- sclie benden. 1 s i s De veraehpwingew te Bwenhl De „Atlantique* waar Cherbourg. KOPENHAGEN, 8 Jan. (Per telefoon). Vol gens een bericht der JBerllnske Tidende" is een der grootste Russische luchtschepen heden in de nabijheid van Novgorod volkomen ver hield. Het luchtschip was kort voor Kerstmis een vlucht van Moskou naar Leningrad begonnen, doch moest spoedig na den start wegens sto ringen aan de machines een noodlanding maken. Vanmorgen steeg het luchtschtp weer op, doch verloor wegens een nieuw motordefect het stuur. Het werd door den wind afgedreven naar Novgorod, waar het tenslotte in een groep boomen terecht kwam en volkomen vernield werd. De bemanning is gered. PARIJS. 8 Jan (Reuter). In den heden middag gehouden ministerraad gaf de minister van Handelsmarine den minister van Justitie aanleiding ook een gerechtehjk ondersoek naar den brand van de .Atlantique" in te stellen. Tegen de beschuldigingen van de nationalisti sche .XJberté die don brand op de .Atlantique" aan sabotage wijdt, richt zich Hervé in zijn blad „Victolre." Hij verklaart, dat kwaadwilligheid moet wor den Uitgeschakeld. De „Atlantique" ie evenals de I in de Roode Zee door brand vernielde „Georges Phlilppar" door dezelfde werf gebouwd en door dezelfde maatschappij ingertcht. Reeds het vorig Jaar heeft een bekend archi tect van boord der ..Atlanlque" aan zijn familie geschreven, dat eigenlijk alleen de scheepsromp en de machine onbrandbaar zijn, terwijl de ge- heele inrichting erop duldt, dat de Ingenieurs en architecten landrotten zijn. Bij- de inrichting is buitengewoon veel hout gebruikt, om het geheel een geheimzinnig tintje te geven, waardoor echter het brandgevaar sterk is gestegen, en daarop hadden ook de groote ver zekeringsmaatschappijen gewezen en geweigerd het volle risico te nemen. KOBURG. 8 Jan. (Reuter) Ex-kontng Fer dinand van Bulgarije zal binnenkort een tocht van drie maanden ondernemen door Egypte. Soedan en Kenya. De vroegere monarch maakt gewoonlijk leder op dan van tactiek te veranderen en zijn per soonlijke ijdelheid te laten varen. Besluit hy tot deelname aan de regeertng, dan aal hy daar door misschien de dissidenten in zijn party weer voor zich winnen. Biy ft hy echter weigeren, dan lijkt een scheuring In de N. 8. D A. P. op den duur onvermydeiyk. Von Schleicher staat op het oogenbllk tegenover Hitler wel bijzonder sterk, want als hy tot Ryksdagontbtndlng en nieuwe verkiezingen sou overgaan, sou op overtuigende wyse In niet te loochenen cijfers biyken. hoeveel prestige de N. 8. D A. P. ook by haar eigen leden heeft Ingeboet. De hoogst eompromltteerende veemmoord op Hentach, het conflict met Strasser en de deplorabele toestand van de partyflnancién hebben velen de oogen geopend, soodat de reeds thans telkens te con- stateeren achteruitgang van het op de N. 8. D. A. P. uitgebrachte aantal stemmen by nieuwe Kilksdagverklezlngen voor Hitler catastrophale afmetingen zou kunnen gaan aannamen Jaar reizen, teneinde zyn bekende verzameling van zeldzame planten en vogels uit te breiden, doch dat hy thans besloten heeft een reis van drie maanden te gaan maken, wijst er op. dat hij zyn pogingen heeft opgegeven om naar Bulgarije terug te keeren. Ex-koning Ferdinand heeft vruchteloose po gingen gedaan om weer in zyn land te worden toegelaten, waarby hy bezoeken aan Italië en eenige Balkan-Staten heeft gebracht, teneinde den steun van die landen te krijgen, opdat zyn verbanning uit Bulgarije sou worden ingetrok ken. Zijn pogingen werden evenwel niet welwil lend ontvangen en hy keerde meer teleurge steld naar Koburg terug. AMSTERDAM. 8 Jan. Naar wy vernemen, zijn de zeesleepbooten ..Roode Zee”, „Witte Zee”, .JLauwerssee”. allen van L. Smit A Cos Inter nationale Sleepdienst te Maasluis, .Slmson”, een Duitsche sleepboot, en de Fransche sleep booten „Iroise", Abeille 11- en .Abeille 22” thans bezig het wrak van de ..Atlantique" naar Cherbourg te sleepen. De drie leden var. de be manning der „Lauwerzee" bevinden zich nog steeds aan boord van de „Atlantique”. Het cos»- vooi staat onder leiding van den gezagvoerder van de ..Roode Zee”, kapitein D. Kllnge uit Maassluis. De brand Is nog steeds niet gebluscht. In de onderste laag van het schip vindt het vuur nog steeds nieuw voedsel. verzekeringswerkzaamheden, die met het afslui ten van een zoo groote transactie gemoeid zijn. Het blad dementeert het bericht dat de ver zekeringsondernemingen reeds op de Londenscbe markt de ultkeering voor de ..Atlantique" sullen doen. De ultkeering kan echter zonder moeiiyk- held geschieden, omdat de betrokken firma's over voldoende Fransche valuta beschikken. err Adolf Hitler, die zich in de dagen van de geweldige opkomst zyner party door zyn gebiologeerde trawanten als éen glorierijk geaureoolde nationale „heilige" op bet altaar des vaderlands beeft laten verrenen blijkt te veel wierook te hebben gesnoven om goedschiks afstand te kunnen doen van zyn mateloos opgeschroefde verhevenheid. Hy heeft de scharen van zyn brulngebemde vereerders met beloften verzadigd, maar eindeloos laten hongeren naar de verlossende daad. Zou hy In het diepst van zyn ziel tot de pyniyke erken ning zyn gekomen, dat hy wel de gave van het brallend woord, maar niet den moed en de kracht en de bekwaamheid voor een daad van beteekenis bezit? Het is nauweiyks aan te nemen, dat hy na zooveel zelfoverschatting tot sooveel zelfkennis zou zyn genezen. En toch geven zijn krampachtige pogingen om. ondanks bet ontevreden gemor in de rangen van de in hem geloovenden. zich op zyn voetstuk te hand haven en zich niet te laten neerhalen uit de contouren verduisterende nis, waarin bet poli tieke bygeloof van de „Hakenkreuzler” hem als een idool hebben neergezet, te denken. Zyn elach van alles-of-niets Ujkt wel voort te komen uit wilsterke heldhaftigheid, maar in werke lijkheid achynt ook de angst om te veel van zijn achyn-blister te verliezen, wanneer hy af daalt naar den beganen grond van de pracUscbe en positieve politiek daarby een woordje mee te spreken. Indien de teekenen niet bedriegen, 'dan be gint ook in de oogen van vele partygenooten de glans van Hitler's leldersaureool te verblee- ken. Het conflict met Gregor Strasser, die een einde wenachte te maken aan de afzijdigheid der party ten opzichte van de regeeringsver- antwoordeiykheld. en het oogenbllk gekomen achtte om, waar alles krijgen onmogelyk bleek, met meer dan niets genoegen te nemen, en <Je daarop gevolgde party-dictatoriale reactie van Hitler spreekt tn dit opeicht hiuiWsni— Ot ar nog ooit «en verzoening tmacben Btraaaer en Hitler tot stand zal komen, Is moeilyk te voor zien. De laatste dagen doen geruchten de ron de. dat Oregor Strasser minister-president In Pruisen en vice-kanselier in het Ryk zou wor den. Aangezien deae geruchten geen melding maken van Hitler’s naam in dit verband, rijn deae geruchten, indien zy op waarheid berus ten. voor twee uitleggingen vatbaar. Ofwel Hitler zou voor Strasser capituleeren en in een inschakeling van de NSD.A.P In de regeertng of von Schleicher zou Gregor Strasser tegen Hitler uit willen spelen om zoo doende een definitieve scheuring in de natio- naal-sociallsLo^ite party te bewerken. Dit laat ste Ujkt ons waarschyniyker dan het eerste, want ook de geruchten, als zou Röhm. Hitler’s stafchef, die niettegenstaande zijn hoogstbe- denkeiyke en ergerniswekkende levenswyze door den leider In zyn belangrijke partyfunctie werd gehandhaafd, zich In een particulier onderhoud met von Schleicher zeer ontevreden hebben be toond over Hitler’s politieke houding, wyzen in die richting. TOKIÖ. 8 Jan. (VJ>.) Het Japansche kabinet heeft Vrijdag met algemeene stemmen de hou ding goedgekeurd der Japansche militaire auto riteiten te Sjanhalkwan Het kabinet heeft het voorstel van den minister van Bultenl. Zaken aangenomen, waarby de onderhandellngen tot byleggtng van het Incident-Shanhalkwan niet direct door het Japansche ministerie van Bult. Zaken zullen worden gevoerd, doch door de plaatselyke Japansche vertegenwoordiging te Tientsin of Peking. Voor het geval de Chlneesche regeertng het plaatselyke karakter van'het incident-8 janhal- kwan niet zou erkennen, zou de Japansche rè- geering den Chlneeschen autoriteiten geen nieu we voorstellen doen, doch de Japansche mili taire autoriteiten vrijheid van* handelen geven. Het Japansche ministerie van Oorlog deelt mede dat, ondanks de van offlcieele Japansche zijde tot Tsjang Hsu Liang gerichte waarschu wingen, bet Japansche hoofdkwartier thans op nieuw berichten heeft ontvangen, volgens welke Tsjang Hsu Liang in overleg met generaal Feng nog meer Chlneesche troepen wil concentreeren Met het oog op deze Chlneesche troepenconcen traties moet de geheele militaire toestand In de provincie Jehol als aeer ernstig worden be schouwd. Den in Jehol gevestlgflen Japanners is aangeraden, de provincie te verlaten. Het JA- pansche hoofdkwartier verklaart, dat de mili taire operaties tegen de provincie Jehol zullen worden voortgezet, zonder de ontwikkeling van den toestand te Sjanhalkwan af te wachten. LONDEN. 6 Jan. (V. D.) De ..Dally Telegraph” publiceert het merkwaardige bericht, dat de verzekeringspolis voor de „Atlantique" pas Woensdag JJ„ dus op den dag dat de brand uit brak. werd geteekend. Het risico van de huidige verzekering dateert echter van November 1933 Het uitstel van de onderteekenlng van de polls vond zyn oorzaak in den omvang van de kleine CHERBOURG. 8 Jan. (Reuter.) Besloten is de „Atlantique" naar Cherbourg te brengen in plaats van naar Le Havre, eerstens wegens de slechte zee. tweedens wegens rivaliteit met de Hollandsche sleepbooten om het bezit van het wrak, en ten derde, omdat men daar spoediger het vuur zal kunnen blusachen. Kapitein Schoofs heeft vannacht een radio gram gezonden aan de maatechappy in Bor deaux, waarin hy meedeelt, dat hy vandaag aan boord van het schip zal gaan, om de sleepwerk- zaamheden te lelden. Het schip brandt nog steeds, doch de commandobrug schynt niet ver brand te zyn; de kapitein hoopt het wrak met den boeg naar voren naar de Fransche kust te kunnen sleepen. Door eenige kapotte luiken zyn tengevolge van het slingeren groote hoeveelheden water het schip binnengedrongen. Vanmorgen bevonden de sleepbooten. waar onder de Nederlandscbe „Roode Zee", zich nog op 70 myi van Le Havre; men kon de scheeps romp niet sneller dan 3 knoopen per uur voort- sleepen De minister voor de koopvaardijvloot, Léon Meyer, heeft verklaard, dat de oorzaak van den brand ligt ofwel in kortsluiting of In on voorzichtigheid Het Is nJ. beet mogelyk. dat een nog brandende sigaret achteloos is wegge worpen op een der wollen matrassen In de eer ste klasse buttéh. eoodat het vuur wellicht urenlang heeft gesmeuld voordat het tot uit barsting kwam De ..Atlantique” Is hedennacht om 1 uur de haven van Cherbourg binnengesleept. ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 85 BUREAUX; HOE 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar I 2- Voer buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad 10 60 hooger Dagblad uitgegeven door de NV Drukkerij De Spaernestad Haarlem KEULEN. 8 Jan. (V. D.) De Keulsche bankier frelherr von Schroeder te wiens huize de bij eenkomst Hltler-von Papen hoeft plaats gevon den. verklaart dienaangaande dat het initiatief der bespreking enkel en alleen van hem per- aooniyk te uitgegaan. Het doel er van was, in een vertrouweiyk onderhoud den grondslag te zoeken voor een overeenstemming tusschen alle nationale krachten welke, naar het von Schroe der voorkwam, in de politiek opgewonden ty- den der laatste maanden meer en meer verloren ging. Niets anders te de bedoeling van bet on derhoud geweest. Hitler en von Papen publiceeren de volgende gemeenschappeiyke verklaring; TOKIO, 6 Jan. (V. D.) De Chlneesche com munistische party heeft een telegram ontvangen van de Derde Internationale te Moskou, waarin de Comintern verzekert dat de Sovjet Commu nistische party de Chlneesche communistische party door middel van de Sovjet ambassade fl- nancieelen bystand zal verleenen. De Comintern keurt de anti-Japansche agi tatie. welke Japan en Groot-Brittannlè Irriteert af, en draagt de Chlneesche communistische party op de boycott van Japansche goederen t|j- deiyk te staken. Volgens een bericht uit Sjanghai zyn 30 000 soldaten en 3000 burgers tijdens den burger-oor log. in de. provincie Szochman. welke pog steeds voortduurt, gedood. LENINGRAD, 8 Jan. (Reuter.) Een weten schappelijke expeditie, dia twee jaar lang ge werkt heeft in het Anadir-Chukotsk-gebied van Siberië, heeft geconstateerd, dat door sommige .tammen een hlérogllefen-achrift wordt ge bruikt. Zy schryven de hiërogliefen op houten plankjes; het aantal teekens bedraagt ongeveer 4000 Voorbeelden van hun alfabet zyn aan verschil lende Sovjet-Russische wetenschappelyke in stellingen toegezonden, die ae thans trachten te ontcyferen. GENEVE, 8 Jan. (Reuter). De Japansche de legatie alhier heeft eerst vandaag aan het Vol- ■kenbondssecretariaat twee mededeelingen doen toekomen over het ..betreurenswaardlge inci dent" van Sjanhalkwan. In het eene bericht wordt een uiteenzetting gegeven over het ont staan der gevechten en - de bezetting der stad door de Japanners, In bet andere bericht wordt door de Japansche regeertng verklaard, dat zy zal trachten de kwestie te locallseeren en er geen uitbreiding aan te geven, voorzoover van Chlneesche zyde daartoe niet geprovoceerd wordt. In een eveneens vanavond gepubliceerde nota der Chlneesche delegatie wordt een bericht me degedeeld van den Chlneeschen kolonel Ho te Sjanhalkwan over de gebeurtenissen aldaar. De minister voor de Handelsmarine Leon Meyer te van Cherbourg weder naar Parijs te ruggekeerd. HU verklaarde, dat volgens het eenparig ge tuigenis alle gedachte aan brandstichting op de .Atlantique' te uitgesloten. Meeat matige Zoldweateltjke tel Nwr*- wcatelUkea wind, half tot zwaar bewolkt, mogelyk neg enkele regenbuitjes, aetfde tem persteer. Verdere neikiktha: aam weinig bewolkt. Mei nngslHb regenbuitjes. T”'ve prtncfpiéele vraag de NJBT>_A_P. Izooate Hitler wil. zal volharden in haar onvruchtbare oppositie, dan wel met wer- keiyk nationale gezindheid actief zal gaan me- de-arbeiden aan den opbouw van Duitschland in de regeertng, aooals Gregor Strasser dat venacht, te nog niet beslist. De bespreking, welke de geweaen rijkskanae- Her Von Papen met Hitler te Keulen heeft gehouden, had. volgens Von Papen, ten doel Hitler te polsen over een nationale concentra tie, waaraan de Nazi’s zouden moeten deelne men. Of deze bespreking tot een resultaat heeft gevoerd, werd niet bericht. Het te niet onwaar- achyniyk. dat Von Papen als vriend van Von Schleicher deze bespreking officieus heeft ge voerd. Von Schleicher heet van plan te zijn eindeiyk weer de normale verhoudingen te wil len herstellen en niet iedere Ryksdagzltting het risico te willen loopen van een motie van wantrouwen te krijgen. Men beweert, dat hy de Hitlerianen wil verdeelen om zelf te kunnen beerschen. Voor Hitler sit er niet veel andere Onder de verschillende sleepbooten zou tn den aanvang in het geheel geen eenheid van optreden hebben bestaan, zoodat het schip niet van de plaats wegkwam Eerst toen de kapitein van de Atlantique” het commando op zich nam. slaagde men er in een georganiseerde actie te beginnen. In den loop der manoeuvres zou het vervolgens den Dultechen sleeper ge lukt zyn een touw vast te maken aan het wrak. De kapitein van de .Atlantique" had den Dultschen sleeper daaropgelast dit touw los te gooien, hetgeen geweigerd werd De Fransche kanonneerboot „Pollux” heeft ten slotte ge tracht tusschen den Dultechen sleeper en het wrak door te varen teneinde hei touw te breken, hetgeen echter niet gelukte. NANKING. 8 Jan. (V.D.) De Chlneesche mi nister Lovenkan iueft de vertegenwoordigers van Groot-Brittannlè, Frankrijk, Italië en Ame rika op de hoogte gesteld van de houding der Chlneesche regeertng nopens de militaire ge beurtenissen by Sjanhalkwan. De verschillende provinciale regeeringen van Zuld-Chlna, onder leiding van de Kantonregee- ring. hebben een oproep gepubliceerd, waarin zy het Chlneesche volk opwekken tot den strijd Opheffing van bei Mmk te Rotterdam. Bemiddeling van den bargemeeeiev van Velaea inzake de «taking te IJmuiden. Oprichtingsvergadering te Utrecht van den Ned. K. K. Bond van KleermakerspatroonS. Nadat de „verschUnlng" |e Beauraing Dins dagavond J.L aan de kinderen „vaarwel” beeft gezegd, hebben er geen verachynlngen meer plaats gehad. - Een redacteur van de Brusselsche ..Standaard" verklaart, dat nu ook op ernstige gronden kan bevestigd warden, dat meerdere personen uit het volk staande houden, de verschijning te hebben gezien na de kinderen. Dinsdagavond, in het park Balnt-Omer, naast den kloostertuin. In een denneboon> Gel gen afgelegd, stemmen overeen. Men spreekt van opzienbarende b-Veeringen van openbare zondaars van Beauraing. die zeg gen dat aan Gllberte Voisin werd verklaard: ^Je convertiral les pécheurs" (Ik zal de zondaars bekeeren). vyf personen, waaronder een socialist en een communist, door den redacteur ondervraagd, houden hardnekkig hun beweringen staande. Gilberte Degetmbre gaat weer naar de Zuster school, A"bert Voisin naar de Staatsmiddelbare school. Gllberte Voisin naar bet penslonnaat. Andrée Degeimbre verzorgt rustig de koeien thuis, en Fernande Voisin is hare ouders be hulpzaam in den winkel. De kinderen zyn rustig en gezond en zij be waren stil hun geheim. Ook Donderdag stroomden naar de plaats der verschUnlng duizenden vrome pelgrim*. *ssroti- der ook vele Vlamingen en Fra—chen. Met dank en liefde, gingen de kinderen ge volgd door een duizendkoppige menigte, opnieuw den rozenkranB bidden op de plaats «-aar 32- maal O. L. Vrouw hen Is verschenen. Daarna werden hymnsn gezongen by de grot. Er was geen verschUnlng, maar de diepste herinnering der kinderen is de schoonheid der Allerheiligste Maagd. ..Elle est belle pleurer toute la vie,” zeide ons nog Andrée Degeimbre. (ZU is zoo schoon, om zyn heele leven te weenen). De hulsen dar kinderen worden letteriyk be stormd door de pelgrims. Tientallen personen waaronder verstokte geloofsvyanden. hebben reeds verklaard dat zy, na de kinderen. Dins dagavond eveneens de verschUnlng zagen. HAMBURG. 8 Jan. (V.’D.) Ruim drie Jaar geleden, op 5 November 1928 werd te Ham- burg een oud-Rykskanselier ter aarde besteld. Toen was het de overleden Vorst von Bulow, toever- vlaggen die aan den schoot der aarde werd trouwd. Thans hangen opnieuw de van alle openbare en van vele particuliere ge- betawen halfstok, en wederom hebben zich alle personen, die in het Duitsche rijk een belangrijke rol spelen, verzameld om een graf van een oud-Rykskanselier, ditmaal van Dr. Guno. Gisterenavond werd, na een korte plechtig heid In den kring van familieleden en no-st.» vrienden, de kist met het stoffelUk overschot naar de Mariakerk te Hamburg overgebracht en opgebaard temidden van een schat van klesa.wn. Vier kapiteins van de Hamburg- Amerlka L|jn hielden gedurende dan nacht de dooden wacht. Te elf uur arriveerde de extra-tretn uit Ber- lyn met vele vrienden van den overledene en tal van autoriteiten. Ook de schepen In de haven van Hamburg fstok. Alle schepen van ijn. die zich op zee bevinden, hebben vanmiddag te twaalf uur twee minuten gestopt. De lykrede in de Mariakerk werd uitgespro ken door den ZeerEerw. Heer Wlntermann. HU noemde Cuno een der edelste en verdien- steiykste Duitsche mannen, die tn zyn Jeugd de opkomst van het vaderland had beleefd. De taak van Cuno was na den dood van Ballin. als President van de Hamburg Amerika LUn. reusachtig in omvang gegroeid. HU heeft den stoot gegeven tot den wederopbouw van de Duitsche handelsvloot na den oorlog en werd ook geroepen om het vaderland zelf te leiden. Door zyn onbaatzuchtlgen arbeid heeft hy erkenning gevonden in alle kringen. De Zeer Eerw. heer Wlntermann eindigde met eenige persooniyke herinneringen aan Cuno, van wlen hy vooral het zonnige karakter en zyn wel dadigheid prees, waardoor het devies van dit leven was geworden U'er sspera sd astra. Wetsontwerp tngediend tot wijziging van Ziektewet. r 5

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1