De Kies ver eeniging vergadert HANZE-HOEKJE Het Graalhuis te Berlijn Moskou fusilleert Japans brutaal op treden BRANDSTOFFEN'’ VB' DINSDAG 10 JANUARI WOUTER SLUIS BEZOEKERS VAN HET GRAALSPEL TE BERLIJN STIJGEND LEDENTAL s HandeUregister Trots malaise De Hanze, afd. Alkmaar Zalig Nieuwjaar Onze a.g. jaarvergadering J. J. ROOVERS Hoover-Laval Jan van Riemsdijk 4- r Het eerste jaar na ons jubilé Voor 1933 een parlemen taire regeering Ken Propagandaclub in wording Twaalf „vijanden der arbeiders klasse” De plechtige inzegening in aan wezigheid van vele autori teiten, w.o. Z.H. Exc. Mgr. Aengenent Treedt af als gemeente-secretaris van Amsterdam De taak der Graal Terugtrekking der Chineesche troepen geëischt Hij wa» zijn tijd ver vooruit Cand idaatstelling Tweede Kamerverkiezing Een drukke rondvraag Groep deelnemers aan onze Berlijn-reis vóór het Bismarck-monument ia te 4 WOUTER SLUIS T- en willen het groot vertrouwen, dat wij JOHé. van Wouter Sluis zijn i Als voorzitter van het ■d. is ook op het rw en veeteelt de een groote kentering ge- St en sluit genot"en, en wel betreffende de opmerking van den heer Keüsper betreft over de samenstelling van het bestuur, Onze jaarvergadering is bepaald op Maandag 16 Januari ek„ des avonds te 8 uur, in het „Gulden Vlies”. De convocatie voor deze jaarvergadering ver meldt tevens het verzoek aan alle echtgenooten der leden om deze vergadering mede te willen bij wonen. En nu moeten de dames niet schrikken bij de gedachte, dat zoo’n jaarvergadering eigenlijk toch maar een bijeenkomst is, waarin behan deld wordt voor hen slechts z_g. „droge kost”, want het bestuur heeft de agenda gesplitst in twee deelen. Op 16 Januari e.k. zal dus, in bijzijn der dames, slechts datgene worden be werkt, hetwelk ook dames-belangstelllng ten volle verdient, terwijl in de z.g. werk-jaarver gadering, welke één of twee weken later zal worden belegd, en alleen door de heeren be zocht zal worden, de meer prozaïsche agenda punten zullen worden behandeld. We krijgen zoodoende op 16 Januari gelegenheid om een feestelijke jaarvergadering te houden, waarbij de dames allerhoffelijkst worden ultgenoodlgd. publloeeren. Aan den heer v. Slingerland meent spr. geen bereidwilligheid mej. Annie Meijer candidaat daarnaast werd door spr. voorge- Oeboren 7 November 1837 te Hoogkarspel overleden 30 Februari 1891 te Bloemen-*8al, woonde en werkte van 1858 tot 1887 op deae boerderij. Zijn leven en streven waren, met opoffe ring van eigenbelangen, geheel gewijd aan den vooruitgang van den landbouw. Als erkenning van rij” groote verdiensten en als hulde aan zijn nagedachtenis is den 7en November 1927 deze gedenksteen ge plaatst door de tn Noord-Holland werkzame Landbou wvereenlglngen. Terwijl dus de allernoodzakelijkste aangele genheden in het bijzijn der dames worden be handeld, hebben we ons verzekerd van de medewerking, dien avond, van den bekenden kunst zinnlgen dichter en zanger, den heer Jan van Riemsdijk, die de overige en de meeste agenda-punten, natuurlijk op alleszins erkend lofwaardige wijze, voor zijn rekening zal nemen. Het bestuur rekent er derhalve op, dat op 16 Januari ek. in het Gulden Vlies, de Hanze- jaarvergaderlng-met-dames zich in een buiten gewoon talrijk bezoek zal mogen verheugen. te stellen; daarnaast werd door spr. voorge steld een tweede vrouwelijke candidaat mej. dr. Hillen, lid van Prov. Staten, te Amsterdom. Na eenlge discussie werd ook deae candidatuur voldoende ondersteund. WASHINGTON. 9 Jan. (Reuter.) Stimson verklaarde beden in den Senaat, dat bij de besprekingen tusschen Laval en Hoover tn 1931 geen verzekeringen werden gevraagd of gegeven Inzake de herziening of annuleering van de schulden. zegt spr„ dat mr. Van Hellenberg Hubar door bet bestuur candidaat gesteld iz; ook zonder een aanwijzing van hoogerhand. By de samenstelling van het bestuur was spr er niet bij; de vergadering heeft zelf gekoaen; het bestuur treft daarvoor geen verwijt. Met de kwestie van de circulaire aan de vak centrale is spr. onbekend; spr. vraagt een na dere toelichting. Na eenlge discussie over deae circulaire con stateert de voorzitter, dat bet een flnancleele kwerXie is en de minister uit deze noodzaak aldus gehandeld heeft. De heer Koopmeiners protesteert vooral tegen het feit, dat geen overleg is gepleegd en geen overgangsbepaling is gesteld. Ten slotte stelt spr. een motie voor, waarin leedwezen over de nieuwe bepalingen wordt geult en betreurd wordt, dat er geen overleg ten dezen «snrien is gepleegd en geen overgangsbepaling Is ge steld. Nadat deae motie was aangenomen, aegde de voorzitter toe. ze aan den minister van B. Z te zenden en daarna uitvoerig in de pen te Een groot man is Wouter Sluis geweest. Dat heeft zijn nageslacht getuigd o_a. door in het Deutzen Hofje" in de Beemster een gedenk steen aan te brengen met het volgende op schrift; antwoord schuldig te zijn. De heer Kejjsper komt nog even terug over de kwestie, van de samenstelling van het be stuur; spr erkent, dat er onder de midden standers zeer veel menschen zijn, die Omtrent het bezoeken van vergaderingen zeer lamlendige opvattingen hebben; toch had de vergadering, waar het nieuwe bestuur gekosen Is, een ander bestuur kunnen kiezen. Spr. verwacht In de toekomst een koninklijke houding van elke groep. Voorts herinnert spr. eraan, dat hjj een der tegenstemmers was tegen het voorstel inzake het Radlo-dlstributle-bedrijfechter op andere gronden. Toch is spr. van meenlng. dat de zaak anders ligt, dan de voorzitter voorstelt. In het verleden zijn al meer nieuwe bedrijven gestlcm uit de reserve; spr. herinnert aan de nieuwe gasbedrijven te Bergen. Helloo en Koedijk, door het Gem. Gasbedrijf gesticht. De heer Gerver protesteert tegen de uitla ting van den heer Keüsper over de samenstel ling van het bestuur; er zijn op die bewuste vergadering verschillende middenstanders geko zen, die voor de eer bedanktchebben. Men kan het verslag in het N. H. D. er wel op naslaan. De voorzitter dient den heer Keüsper nog even van repliek en betoogt, dat de gasbedrijven te Bergen. Helloo en Koedük geen nieuwe be drijven zijn, maar beschouwd moeten worden als expansie van het bestaande gasbedrijf; bo vendien waren de contracten in dezen zóó sa mengesteld. dat het nooit een strop kan wor den. Spr. blüft van meenlng. dat het juister was, voor bet O. R. D. B. een leening aan te gaan. Hierop sloot de voorzitter de geanimeerde vergadering op de gebruikelijke wüze. Wü hebben ons vorig verslag nog even na geslagen. daaruit bleek, dat Mr. Leesberg in verband met deze kwestie heeft gezegd„dat hü er niet mee accoord kan gaan, dat hierin (G. R. D B.) de reserves der gemeente gestoken zijn.” In de gisteravond gehouden vergadering van de R K. klesvereeniglng waren circa 90 laden aanwezig. De voorzitter Mr. A. J. M. Leesberg opende op de gebrulkelüke wüze en begon dan met te constateeren. dat er geen dames aan weeïg wa ren; spr. acht het toch wenachelük. dat ook van die züde belangstelling op de vergaderin gen van de klesvereeniglng getoond wordt. (Even later kwam de presidente van den Vrou wenbond ter vergadering. Verslaggever). Spr. herinnerde er voorts aan. dat in het af- geloopen jaar de verklezlngzactle te Ingetuid door de rede van den heer Henri Hermans en verder gewerkt is, om het ledental te doen stü- gen. Onder leiding van de heeren WUnands en Koopmeiners heeft een aantal propagandisten de stad wüksgewüze bewerkt, waarbij dankbaar gebruik gemaAkt werd van het R K. bevol kingsregister. Het resultaat was. dat het leden tal steeg van 1208 tot 1808 (applaus). Dit Is een mooi resultaat en een groot succes; daarom past een woord HUI dank aan die hee ren. die zich voor dit werk gegeven hebben. brengen In df zuivelbereiding, de de boifenbehandeling. ontwatering van den bodem, afzet van bodemproducten en wat al meer. Hü deed dit vaak met voorbijzien van eigen belangen in een periode, toen de ge- nlddelde landbouwer in deze provincie, door den stand van zün ontwikkelingspeil nog niet kon beseffen, hoeveel waarde In de toekomst het werk van dezen pionier kon hebben. Dankbaar erkende de heer De Boer, dat tn Wouter Sluis de rustelooze zoeker en de nobele mensch moet worden gezien, die alles deed ter- wllle van het nut, dat asm anderen zou ten goede komen. Maar nog *n ander monument is aan de na gedachtenis van dezen pionier gewüd'n monu ment. dat niet aan een bepaalde plaats gebon den te, zooals de herdenkingssteen In het ..Deutzen Hofje”, maar een monument, dat een plaatsje kan en oJ. ook behoort te hebben in elk boeren-gezin. We bedoelen bet „Gedenk schrift betreffende Wouter Sluis”, samengesteld door D. Brander TZ., H. B. Hylkema en dr. L T. G. Schey. 1) Over den Inhoud van dit mooie boekje en over het werk van Wouter Sluis, speciaal als pionier van de Moderne Zuivelbereiding, vertel len wü een en ander in een volgend artikel. gedrongen; spr. sou bet op prijs stellen, als ook den komenden Kamerleden erop gewezen werd, hoezeer werkverruiming gewenscht is. De heer V. Keüsper herinnert aan ons ver slag van de vorige vergadering, volgens hetwelk de voorzitter bü het debat over de radlo-distri- butie gezegd heeft, dat hü het principieel on juist achtte, dat de reserve van bedrijven be legd wordt in die bedrijven zelf of in de onder- deelen van die bedrijven; spr. vraagt eenlge toelichting daarop. Voorts merkt de heer Keüsper op, dat het bestuur met het candidaat-stellen van den heer mr. v. Hellenberg Hubar niet goed maakt de eenzijdige samenstelling van het bestuur! deze candidaat te reeds van hoogerhand gesteld en het zou wel vreemd zün. als men desondanks nog een anderen candidaat zou stellen. Spr hoopt, dat er binnen afrienbaren tüd een meer evenredige vertegenwoordiging in het bestuur zal komen; dat zou geen overtollige weelde zün. heer C. J. Koopmeiners wil een woord van protest laten hooren over de d.d. 29 Dec. aan de vakcentrales door den minister gezonden circulaire, volgens welke circulaire men een jaar lid moet zün van zün organisatie, alvorens voor werkloozenultkeering in aanmerking te kunnen komen (dit was vroeger een half jaar) en de leeftijdsgrens op 65 jaar gesteld wordt (voor heen 70 jaar). Door deze bepaling kunnen de besturen hun woord niet gestand doen; zü kun nen den werkloozen. die reeds een half jaar lid zün en den 65-jarigen werkloozen geen ultkee- rlng geven, ofschoon hun dit recht bü hun In treden in de werkloozenkas werd gegeven; thans moeten wü deze menschen naar MaaLschappelük Hulpbetoon verwüzen, in plaats van ze te kun nen uitbetalen. (Applaus). De heer G. van Slingerland onderstreept het betoog van den heer Bruinenberg, dat het con cept-program In de klesvereeniglng besproken diende te worden; spr. maakt er het bestuur een ernstig verwüt van. De klacht van den heer Keüsper over de niet evenredige vertegenwoordiging van het be stuur van den middenstand, kan spr. niet ac- cepteerende beer Keüsper moet maar eens propaganda in eigen kring maken en de mid denstanders moeten dan maar op de vergade ring komen. (Applaus). Het is spr. niet te doen om applaus uit te lakken, hü wil slechts een feit constateeren; de middenstanders moeten zich niet als dona teurs alleen beschouwen, doch moeten begin nen met de vergaderingen te bezoeken. Blükens de notulen heeft de voorzitter den heer Matthüsen. Inzake de kwestie werkverrui ming In de stad, naar de R. K. fractie verwe zen; spr. wil dat niet In de fractie uitmaken, maar wel hier In bet openbaar; spr. hoopt, dat In de klesvereeniglng de zaak in het reine wordt gebracht. De voorzitter merkt den heer Bruinenberg al lereerst op. dat er geen verband Is. tusschen zün opmerking over het nlet-behandelen van het concept-program en het stellen van can dldaten; aan de gelegenheid hiervoor is genoeg bekendheid gegeven in de bladen; spr. kan dit verband niet aanvaarden. Wat het samengaan van R. K. met S. D. A. P. aangaat herinnert spr. aan de uitspraak van prof. Aalberse. die zeide op de allerlaatste plaats aan de socialisten te zullen denken; hü heeft zich vrijwel positief tegen dit samengaan ver zet. De bewering, naar de waarheid waarvan de heer Gerver vroeg, is onjuist; er was In die circulaire slechts gevraagd, dat er geen stort vloed van amendementen zou komen. Spr. ziet niet In, dat in deze circulaire van een mindere erkenning van het recht der kiezers sprake is. Wat de werkverruiming, door den heer Mat- thüssen aangevoerd, betreft, deze kan gerust zün; het program van de R. K. Staatspartij schenkt hier voldoende aandacht aan, stelt dit punt zelfs op den voorgrond; de candldaten zün dus de eerst-aangewezenen, om dit program te verwezenlijken. Komende tot de kwestie bedrüfsreserve zegt spr.. dat hü er Juist voor is. dat deze reserve voor de bedrijven zelf of voor de onderdeelen daarvan wordt aangewend. Verkeerd vindt spr. het echter, dat nieuwe bedrijven worden opge richt met de reserve van een ander bedrijf; dat is minder secuur. Spr. zegt nogmaals, hü is niet tegen het radlo-dlstributiebedrüf. maar de wüze waarop het tot stand kwam, Is minder elegant. Het had beter geweest er een leening voor te sluiten; dan hadden de autoriteiten wellicht gaan zeggen: Is het nu wel de tüd. om een leening te sluiten voor een nieuw be drijf. Wkt Sinds de viering van het vijf en twintig-jarig tw-tfaan van de Hanze is alweer een jaar ver streken. Dit herinnert ons er aan. dat de jaarvergade ring van 1933 op komst is, maar tegelükertüd brengt dit ons voor den geest, hoe zeer de leden bü belangrijke gebeurtenissen in de Hanze met prettig aandoende belnagstelling algemeen met hunne Katholieke standsorganlsatle mede- leven. Die belangstelling wordt niet slechts gede monstreerd door de heeren, maar in t büzon- der ook door damesindien zü er de gele genheid toe krügen. Nu acht het bestuur het geenszins van belang ontbloot, zekerheid te erlangen, dat die vrouwe- lüke belangstelling maar niet zoo lets Is van tüdelüken aard, maar integendeel, iets is van blüvende waarde. Van de belnagstelling der heeren-leden kun nen we overtuigd zün. Die overtuiging steunt wel is waar niet op een overweldigend vergaderingsbezoek, doch valt Spr. uit dan den wensch. dat 1933 voor de Katholieken In Nederland zal zijn een Zalig en Gelukkig jaar In politiek opzicht. Dat nj. het aantal Katholieke leden in de Tweede Kamer mag worden versterkt en daf het Katholieke kiezerscorps er zonder personenstrijd erin mag slagen, die katholieken naar de Tweede Kamer te zenden, waarvan de beste resultaten voor de katholieke zaak verwacht kunnen worden De algemeene toestanden, die de Tweede Ka merverkiezingen beheerschen, zün zelden zoo groot geweest als thans: naarmate de tüden moellüker zün. zal het landsbestuur zich krach tiger moeten uiten. Spr meent de tolk van ve- JftU te zün. als hü den wensch uitspreekt, dat 1933 ook In dit opzicht een gelukkig jaar zal worden en ons land mag krügen een parlemen taire meerderheid, dus een parlementaire Re geering, in Christelüken zin. Spr hoopt, dat 1933 in dit opzicht een Zalig en Gelukkig jaar zal zün. (applaus). Een in de vorige vergadering aangehouden motie van den heer Rams, inzake cumulatie van salarissen, werd door den voorsteller terug genomen, nadat de voorzitter daartoe geadvi seerd had op grond van het feit, dat deze ma terie reeds in hoogere instanties en ook reeds in het parlement behandeld was. Na voorlezing en vaststelling van de uitvoe rige notulen was aan de orde de candidaatstel- llng voor de verkiezing van leden voor de Twee- Kamer. Vooral hen, die het meeste lüden onder den kommervoUen druk dezer tüden, wenschen we toe kracht en volharding om deze moeilüke periode te doorworstelenhen vooral geldt ons „Zalig Nieuwjaar”, nmJ. een jaar, rijk aan Gods Zegen en Hulp. af te leiden utt de blüvende trouw der leden aan hunne Hanze en van de steeds toenemende lidmaatschappen, welke ook dit jaar weder mochten worden begroet met blüdschap. Derhalve: op de heeren kunnen we rekenen, en betreffende de dames willen we proef -onder- vindelük zekerheid erlangen. Een vereenlglng toch, die zich mag verheu gen tn de belangstelling van de belde gezins hoofden men herkenne in deze uitdrukking geenzins de absolute gelükstelllng beeft bet dubbele aan innerlüke kracht en waarde, en zal die dubbele kracht en waarde op gepaste wüze ook naar buiten kunnen ontplooien en laten gelden. n heeft bet bestuurna rüpelük be- overleg, een oJ. niet onbelangrijk be- In de week van 3 tot en met 9 Januari 1933 werden in het Handelsregister te Alkmaar, om. de volgende opgaven ingeschreven: Nieuwe zaken: „Bonneterle”, Alkmaar, Lange- straat 73. Winkel in dames-modes. Eigenaar: H. Dróge. Wüziglngen: N. V. Dameshoedenmagazün vJi. H. Land. Alkmaar, Mlent. Uitgetreden dir.: H. C. Lind. Benoemd tot dir.: Mevr. C. KegLlnd. Benoemd tot procuratiehouder: N. H. Slinger. Konünenfarm ,xie Zandhoeve”, Bergen, Dr. v. Peltlaan 8. Pelskonünenfokkerü en de daar mede In verband staanden handel. De vennoot schap ontbonden. De handelszaak wordt voort gezet door den heer P. W. J. Moonen, onder denzelfden handelsnaam N. V. Eerste Nederlandsche Radio Centrale, Afd. AlkmaarHelloo. Kerklaan H 41. Het kan toor te Koog aan de Zaan is opgeheven. De Nederlandsche Bank N. V. Amsterdam (be treffende het agentschap Alkmaar). Uitgetreden als plaatsvervangend agent: P. C. Bakker. Be noemd tot procuratiehouder: G. J. de Rover, F. Akkerman en G. A. Brouwer. N. V. Grosslerderü v.h. A. Klik, Den Helder, Westgracht 9. Grossierderü In koloniale waren. Het maatschappelük kapitaal bedraagt 200.000, waarvan thans geplaast en gestort: 55.000. Firma F. W. J. Dróge, Alkmaar, Langestraat 17. Dames- en heeren-modemagazün. De ven nootschap ontbonden. De handelszaak wordt voortgezet door den heer J. G. Droge, onder denzelfden handelsnaam De vraag is geopperd: of het wel goed gezien is, om in deze moeilüke tüden een feestavond te organiseeren. Oppervlakkig bekeken Is er dan alle aan leiding om deze vraag te stellen. Intusschen kunnen we deze aangelegenheid ook boven-oppervlakkig bezien en dan komen ons de volgende motieven voor een feestavond alleszins Juist voor. Er is een aanzienlük deel in den Midden stand. dat hoewel zulks niet naar buiten wordt gebracht meer dan men denkt van de crisis heeft te lüden, en daarom allerlei bezui nigingen toepast om staande te blüven, zonder beroep te doen op hulp van buiten. Vermake- lükheden In welken vorm dan ook zün voor velen het allereerste en meest-bereikbare be- zuinigings-object. Met een Hanze-feestvergade- ring meenen we derhalve hen op de allereerste plaats een dienst te bewüzen. Een prettige avond toch geeft al weer eens nieuwen moed en Is als 'n tüdelüke verkwikking in zorgvolle uren ‘S’ Bovendien meent het bestuur elk gepast mid del te mogen aanwenden om onder leden en hunne hulsgenooten den band te versterken, die hen bindt aan de Hanze. t Is wel erg mooi en nuttig om telkens met klem en aandrang te betoogen, dat het de plicht is van alle Katho lieke Middenstanders om leden te zün van de Hanze, maar men wil daaraan ook nog wel eens op een minder plechtige en meer mensche- lük-prettlge wüze herinnerd worden. Ook valt er veel voor te zeggen, nu men eiken dag de woorden crisis en malaise, in dag- en weekbladen onder de oogen krügt, en op ver gaderingen ze ons telkens opnieuw ingeprent worden, ook een wat anders te hooren, dat meer opwekkend klinkt. Indien men over 1 algemeen eens wat minder over de crisis sprak, zouden velen, die van die crisis weinig of niets te lüden hebben, wellicht minder angstvallig in hunne uitgaven zün en zoodoende ten zeerste de scherpte der malaise minder gevoelig maken. En ten slotte ons hierboven reeds genoemd motief: de dames trachten te doen meeleven in de belangstelling voor de Hanze. We herhalen daarom nog eens, dat het be stuur rekent op 16 Januari in het Gulden Vlies op een dubbel voltallige Jaarvergade ring. De uitnoodlging daartoe ontvangen alle leden en hun dames in den loop van deze week. Onnoodlg lükt het ons er bü te voegen, dat de toegang voor hen geen enkel financieel offer vraagt, doch wel achten wü det gewenscht er op te trijsen, dat een Hanze-vergadering ge- lük steeds uitsluitend toegankelük is voor leden en op 16 Januari ook voor hunne echt genooten. Moge deze eerste Hanze-vergadering tn 1933 in alle deele een succes zün. Onze Berlünsche correspondent seinde gister avond: Op den dag na het Graalspel In het Sport- palast werd het Graalhuis op de Belle Alliance Platz Ingewüd. Het Is hier uitstekend gelegen, midden in de drukke city. Op de derde verdie ping ligt de Graalwoning met haar 14 kamera. De bisschop van Berlün. mgr. Schreiber, die de Vrouwen van Nazareth zelf had ultgenoo dlgd naar zün bisdom en naar de Duitsche hoofdstad, kon niet komen; de bisschop la helaas niet sterk en de doktoren hebben hem streng verboden trappen te loopen. De Graal woning is in een oud Berlünsch huls gelegen, waar geen lift aanwezig is Ook mgr. Myers, die Z Em. Kardinaal Bourne vertegenwoordigde op het Graalspel van Zon dagavond. moest weer naar Londen afreizen. Maar naast mgr. Aengenent werd de inwijding bügewoond door den Berlijnschen vlcarls-gene- raal. dr Steinmann.Ook plebaan Westerwoudt en verschillende Duitsche hoogwaardlgheldsbe- kleeders zetten de plechtigheid luister bü door hun aanwezigheid. Een en ander droeg een zeer intiem karakter „Het is een familie-oord", zooals dr. Stelnmann zeide. De kapel van het Graalhuis Is Iets heel aparts. Het is een eenvoudige kamer, de ramen zün met roode gordünen behangen, die een warm licht doorlaten. Voor banken is natuurlük gen plaats en behalve het altaar is het eenlge meubel in het vertrek een harmonium. Toch is de kapel grooter dan zü lükt en kan zü inderdaad meer menschen bevatten dan men op het eerste ge- zicht zou meenen. Hlerbü komt nog dat de kapel een vroegere officierswoning door een dubbele deur in verbinding staat met een ontvangkamer. Men kan dus, wanneer er veel publiek is, de beide deuren openzetten, zoodat de kapelruimte büna twee maal zoo groot wordt. De inzegening geschiedt. De aanwezigen zün biddend neergeknield. Dan gaat de priester door het huis, door alle kamers, en in de kapel terug gekomen spreekt hü een kort woord tot de aan wezigen. Hü wenscht de Graal geluk met het geen zü bereikt heeft In zoo korten tüd In een vreemde stad. HÜ bewondert het enthousiasme der Holland- sche Graalmelsjes, die zich zoo machtig hebben Ingespannen en niettemin zoo frisch voor den dag zün gekomen. Een dag lang hebben ze ge reisd en zün 's avonds laat aangekomen; 's mor gens vroeg weer naar de H. Mis, daarna een voor Berlün volkomen ongewone optocht van 1000 katholieke meisjes met vaandels en Graal- banleren, toen hebben ze den heelen middag gerepeteerd, en nauwelüks was het spel Zondag avond ten einde, of zü moesten zonder de dank woorden van de bisschoppen af te wachten, naar hun land terugreizen, om weer tüdlg op bureau of In haar betrekkingen te zün. Dr. Stelnmann sprak nog zün ontroering uit over het Imposante gezicht, dat de 1100 Graal- leden In uniform boden, toen zü ter H. Tafel naderden en hü drukte de leidsters op het hart, de H. Eucharistie tot middelpunt te maken van de opvoeding der Graalmelsjes. Ten slotte sprak de vicaris-generaal nog over de weinig vriendelüke houding vgn verschillen de Berlünsche katholieke organisaties; hü meen de dat concurrentie-vrees hier geheel misplaatst was. „Wü moeten niet vast houden aan starre vormen. Het Is activiteit, wat wü noodig heb ben en levens-katholiclsme. De Graal kan geen concurrente voor de Marla-congregatle zün, al leen al omdat elk Graallid congreganiste zün moet.” De Graal is een leger van katholieke jonge meisjes, die het katholieke ideaal in het open bare leven moeten uitdragen en door voorbeeld en werk de groote massa moeten bekeeren, voor zoover dat In haar macht ligt. Over welke middelen de Oraal beschikt, daarvan heeft zü gisteren een heerlüke getuigenis af gelegd. Nadat de plechtigheid voorbü was, sprak mej. M. v.d. Kallen, voor de vrouwen van Nazareth haar dank uit aan Mgr. Aengenent, den vader van de Graal in Holland, en aan de anderen die hun medewerking hadden verleend. „Wü willen het groot vertrouwen, dat wü noodig hebben, niet beschamen,” en zich tot dr. Steinman wendend: „Zeg aan den bisschop van Berfün, eerwaarde, dat hij op de Graal kan rekenen, door dik en dun. ook als het moeilük wordt, en juist dan.” TOKIO, 9 Jan. (Reuter). Aan den comman dant van het Japansche garnizoen van Noord- Chlna zün Instructies getelegrafeerd, om te on derhandelen over een regeling der kwestie van Bjanhalkwan en de terugtrekking te elschen van de Chineesche troepen tot op twee mül van de spoorIHn, „overeenkomstig het Boxers-protocol”. teneinde den vrede en de rust in Bjanhalkwan te kunnen handhaven. SJANGHAI. 9 Jan. (VX>). De vertegenwoor diger van het Japansche gezantschap te Sjang hai heeft, naar officieel wordt medegedeeld, de Chineesche autoriteiten erop opmerkzaam ge maakt. dat de antl-Japansche beweging in den laataten tüd sterk is toegenomen, zonder dat de Chineesche autoriteiten daar iets tegen ge daan hebben. De Japansche autoriteiten elschen op grond van de Chlneesch-Japansche overeen komst van 14 Mei 1932 directe maatregelen tegen dezen misstand. Wanneer deze niet ge- noemen worden, ziet Japan zich gedwongen zelf maatregelen ter beveiliging van den vrede en van de belangen van zün te Sjanghai woon achtige onderdanen te treffen. TOKIO, 9 Jan. (Reuter). In de nabüheid van het keizerlük paleis zal een gedenkteeken wor den opgericht voor de Japansche soldaten, welke in de Jongste gevechten in China en Mand- sjoerüe zün gesneuveld. Keizer Hirohito heeft den wensch te kennen gegeven, dat een zoo groot mogelük aantal foto's van gesneuvelde officieren en manschappen in het gedenkteeken zal worden geplaatst. SJANGHAI, 9 Jan. (Reuter). Volgens hier ontvangen berchten zouden Japansche vlieg tuigen bommen hebben geworpen op de Chj" neesche troepen, die naar Shanhalkwan op rukten. Uit Nanking wordt gemeld dat Generaal Tsjang Shoe Liang verklaard heeft zich aan de orders van de Centrale Regeering te zullen onderwerpen, zoowel wat het voortzetten der vijandelijkheden, als wat het openen van on- derbandelingen betreft. Bü dit laatste moet echter aan de Chlneezen het recht toegekend worden troepen-bewegin gen uit te voeren in hun eigen land. TOKIO, 9 Jan. (V.D.). De Japansche admi raliteit deelt mede, dat zich thans 23 Japansche oorlogsschepen in de Chineesche wateren be vinden, welke alle landingstroepen aan boord hebben. De oorlogsschepen hebben bevel ont vangen naar Tsjing Wang Tau te gaan om daar lismlaata te kiezen. Alle op het gebied van Land- en Tuinbouw werkzame organisaties In Noord-Holland wor den in een daartoe op Initiatief van de heeren Dr. L. T. Schey. RJjkszulvelconsulent te Hoorn en D. Brander Tz. te Hoogkarspel ge vormd comité vertegenwoordigd, en hebben door een geldelüke büdrage deze bescheiden herdenking mogelük gemaakt. De huldiging had plaats in het ZuiveUokaal van de boerderij, waar e**jge zinrijks gezegden gebracht. Idiglngscomlté hield de heer D. de Boer Ds.-een rede waarin hü Wouter Sluis schetste den man. die bü de toenmaals gebrekkige landbouwkundige kennis, heeft gewezen op de wenschelükheld om ver betering te 1 veefokkerij, de Doch er is nog meer resultaat; de heeren. die deze actie voor het kw-eken van leden gev’~-^ hebben, zullen ook in de toekomst blüven wer ken: er is dus op een ongezochte manier een proptgandaclub ontstaan, waarvan spr. zelf het voorzitterschap heeft aangenomen; spr hoopt dat over deze club een propagandistische geest vaardig zal worden en dat wü bü de komende verkiezingen over een goede propagandaclub mogen beschikken, welke zeer binnenkort offi cieel zal worden opgericht. MOSKOU. 9 Jan. (Reuter.) De Sovjet-Rus- slsche bladen melden, dat twaalf rijanden van de arbeidersklasse ofwel twaalf bende leiders, die de collectieve boerderijen bestolen, de landbouwers opgelicbt en zich uit zuiver eigenbelang bü de Communistische partü zou den hebben aangesloten, ter dood zün veroor deeld. Een van ben zou een gewapende bende georganiseerd hebben, die tüdens de arrestatie met geweervuur tegenstand bood. Verder wordt geseind, dat de politie een melsjes-misdadigers-bende gearresteerd beeft, die In het afgeloopen jaar minstens dertig roof overvallen heeft gepleegd. De leidster van de bende is de beruchte Dimldova. van welker bandietenstreken büna alle groote steden het terrein zün geweest. Evenals op elk ander gebied van land- en tu laatste halve eeuw komen ten goede. Al züü, wü over het algemeen geen bewon deraars van de rationalisatie, die ook aan 7 boe renbedrijf veel romantiek en poëzie ontnomen heeft, toch moeten wü erkennen, dat veie veranderingen, in dit bedrijf ingevoerd, ook inderdaad verbeteringen zün gebleken en er toe hebben bijgedragen dat de boer en zün vrouw een meer menschwaardig beetsan heb ben gekregen. Het bedrijf mag dan niet loonender zün voorheen het werk is dan toch veel vereen voudigd. Met heeft echter lang geduurd, voor de Noord- Hollandsche boer, die wet de verpersoonlüking van het conservatisme genoemd kan worden, er toe overginv om nieuwe Ideeën te aanvaar den. nieuwe methoden en nieuwe werktuigen te gaan toepassen Hü die er mee begon, ondervond niet altüd de waardeerende belangstelling van zün con- ervatleve mede-plattelandersdezen hadden slechts argwaan en spot voor den man, die vaak toonde meer verstand in zün boerenkop te hebben, dan al zün mede-dorpellngen bü elkaar. Zoo n man was Wouter Sluis. HU was een practische boer, die woonde in de Bloeiende Beemster; zün bekende boeruerij .het Deutzen Hofje” getuigt nog van de rol. die hü tn de tweede helft van de vorige eeuw als pionier voor den vooruitgang van den landbouw tn dit gewest heeft gespeeld Ook hü was een dergenen, die meer spot dan waardeering ondervond bü zün onbaat zuchtig werk In het belang van land- en tuin bouw. Zün eigen geslacht gaf hem niet de waar deering. die hem toekwam; hü, de welgestelde boer van weleer, stierf onder behoeftige om standigheden. vergeten door allen, wier welzün hü had beoogd. Een lot. dat meerderen grooten mannen is ten deel gevallen. Ofschoon er reeds alweer een week voorbü gegaan van het nieuwe jaar, wanneer deze wensch de Hanzeleden zal bereiken, blüft er evenwel nog tüd genoeg van 1933 over, waarin de e.v. vervulling van bovenstaande wensch het pas aangebroken jaar kan doen zün een Ge lukkig tijdperk en een Zalig Nieuwjaar, gelük wü. Katholieken, zulks gewoon zün te verstaan. Mede namens het bestuur van de Hanze, bieden we leden en hunne gezinnen dus duze wenach alsnog welgemeend aan. Moge de zware druk der malaise en der ecp/ nomische crisis dit Jaar minder gevoeld pór den. en het begin komen van een tüdAerk, waarin de sluier van zorgwekkende vooruit zichten worde op zü geschoven en een sitaal van hoop op een nabüe mildere toekomst'ons beziele met blüvende energie en hernieuwden moed, om de plichten van Staat en stand be hoorlijk te vervullen tot heil van Kerk Maatschappü- De voorzitter geeft een interpretatie van het op deze verkiezing betrekking hebbende artikel 11 van het kiesreglement en deelt voorts mede, dat het bestuur overeenkomstig dit artikel vier candldaten gesteld heeft, welke allen verklaard hebben hun eventueele benoeming te zullen aanvaarden. Voor den omschreven zetel voor economische en sociale zaken .jp het gebied van Handel en Nüverheld. Kleinbedrijf (Mlddenstandszetel) Mr. van Hellenberg Hubar; spr. meende, dat de middenstand, die zich wel eens beklaagd heeft over de eenzüdlge samenstelling van het be stuur, met dezen candidaat tevreden kan min Voor de vrüe zetels heeft bet bestuur voorts candidaat gesteld den heer v. d. Bilt, die bü de vorige verkiezing met zooveel succes lüstentrek- ker was en die de techniek van de TWeede Kamer goet verstaat en veel voor deze streek gedaan heeft. Dan meende het bestuur voor den tweeden vrijen zetel het zittend vrouwelük Kamerlid candidaat te moeten stellen; ook bü de vorige verkiezing is zü door de kieskringen Haarlem-Helder gekozen en omdat onae poli tieke kracht voor een groot deel gelegen Is in het groot aantal stemmen van vrouwen, meen de spr., dat ook weer een vrouw naar de Twee de Kamer afgevaardigd moet worden. Als vierde candidaat is door het bestuur ge steld een nieuweling in de politiek mr van Maaraeveen. advocaat te Utrecht en adviseur van het R. K. Werkliedenverbond. Spr. stelde de vergadering thans in de gele genheid candldaten te stellen, ofschoon spr. meende, dat er, nu het bestuur reeds vier can dldaten gesteld had, geen behoefte meer aan was. De heer C> J. Koopmeiners wilde mr. Aalberse voor den omschreven zetel candldeeren. doch trok zün voorstel In, nadat do voorzitter hem verzekerd had. dat mr. Aalberse reeds In de kieskringen Zwolle—Assen candidaat gesteld wordt voor den omschreven zetel voor econo mische en sociale zaken in algemeen staat kundig opzicht. Op voorstel van den heer Bruinenberg werd voorts nog candidaat gesteld de heer W. Stein metz, lid van den gemeenteraad van Amster dam en penningmeester van den dlocesanen R- K- Volksbond; zoowel door den heer Kriller •Is door den heer Bruinenberg werd deze can didatuur bepleit. Mejuffrouw Boom dankte het bestuur voor de Naar wü vernemen, heeft de beer J. 3. Roovers, de bekende gemeente-secretaris van Amsterdam, met het oog op zün leeftijd hü wordt binnenkort 67 jaar ontslag gevraagd uit zün functie. De heer Roovers is een der kundigste en bekwaamste ambtenaars die de hoofdstad heeft gekend, geniet in alle kringen een groot ver trouwen en is in kathoBtk Amsterdam boven dien geëerd als een oprecht katholiek van de daad. Verschillende personen gaven zich voor de rondvraag op en kregen in alphabetische volg orde de gelegenheid. De heer Bruinenberg uitte den wensch, dat na de komende verkiezingen een Regeeringspro gram kan worden samengesteld in den geest ▼an Quadragesimo Anno en Rerum Novarum en de katholieken, om dit program te verwezen- lükeu samen met de 8. D. A. P. een Regeering zouden vormen, opdat de komende vier jaar een zegenrijke arbeid verwacht mag worden. Spr. sprak er voorts zün teleurstelling over Wt, dat het kiesreglement niet op de verga dering behandeld was; allicht had spr. en had den wellicht ook anderen meer gelegenheid ge had candldaten te stellen. De heer Gerver vroeg wat er waar is van de bewering, dat er aan de klesvereenlgingsbe- sturen een circulaire gezonden is. om, in ver band met de samenstelling van het concept- Program. zoo mln mogelük amendementen in te zenden en zooveel mogelük amendementen te weren. De heer Matthüssen citeert een artikel in het N. HL D, waarin oj> werkverruiming wordt aan- 1) Verkrügbaar bü H. Oosterink. Midden Beemster; voor f 1.franco per post.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12