ONS ÖLAD het Fransche vyrak Strijd om Het hevig begeerde Het nieuws van heden Revolutiepogingen Spanje Vesting in de lucht gevlogen „betreurenswaardige incident” I 5 VEREEN IGDE KATHOLIEKE PERS DE CONSEQUENTIE DER LEUGENA CHTIGHEID Weer brand op een Fransch schip in Stalen kruis op den Alverna DE BAROMETER Is k- JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 - ALKMAAR Zeizs-Punktal-glazen K£PT. SCHOOFS GEEFT HET NIET OP DINSDAG IO JANUARI 1933 DE WILHELMINA BRUG TE MAASTRICHT Weer *n Mpjrids joekwo Economische wereld- conferentie o DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN F Meer dan vijftig dooden Kwaadwilligheid Von Pi Roosevelt-Stimson Vele menschenlevens- te betreuren? brand gebluscht Patronen met lintje» der Shaw in Bombay I V.'- r. De voorbereidende deskundigen commissie te Genève byeen Door brandweer van Le Havre spoedig gebluscht Rapport uitgebracht over zyn Keulsche- besprekingen met Hitler Op Fransch grondgebied aangekomen Hevige vuurgevechten tusschen politie en anarchisten De verlichting zal door Z. H. den Paus draadloos ontstoken worden ra. ny tusschen Gandhi tengevolge waarvan runen dooden en met 'Alleen de machines on-' beschadigd E I r Het Weermin De ontsnapte Spaansche monarchisten 1 Zeven kazernes en een groot deel der vestingwerken in Finland vernield pen bij den Ri jks- kanselier Veertien lyken in just wrak gevonden ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rqbriek Telefoonnummer 433 Hy beweert dat de manqet buitenlandsche hulpscTtepen het werk eerder hebben geremd dan bespoedigd BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR ’4? 1 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 87 NOORD-HDLLANDSCH DAGBLAD Intem. conferentie tegen de werkloosheid Mislukte roofoverval te Rotterdam. Benoemingen in het Aartsbisdom. in da leidt kaaMer te Onde-Nledorp geheim ook 1 4 T KAPT. SCHOOFS 44 r Hlllll van een Interview met den Sjah van Ferzië. Twaalf doodstraffen In Sovjst-Rusland Weer brand op een Fransch schip. Strijd om het wrak der „AtlantiqueZ Felle brand te Heem. 1 toebe- sleep te In de bladen wordt melding gemaakt "van het feit, dat de patronen, welke bü extremisten, die een aanval wilden doen op een kazerne, in beslag genomen zijn, versierd waren met linten in de monarchistische kleuren. l (Reuter) De extremisten gemaakt van het stadhuis Schilderijen te Blaricum ontvreemd; de dader aangehouden. Minister Verschuur op audiëntie bü Z. H. den Paos en op bezoek bjj Mussolini. Verhooging subsidiepercentage werkloosenkassen. Finsch stoomschip op Ameland gestrand. VALENCIA. 10 hebben zich meesl van Bugarra en ervingen de politie met ge weervuur. waardoor drie politiemannen werden gedood. Verdere bijzonderheden ontbreken nog aangezien de telegraaf- en telefoonlijnen zijn doorgesneden. 3, s. Ondanks alle officleele tegenspraak, blijft de ,Aml du peuple” volhouden, dat zoowel de brand op de „Trance” als die op de .^tlantlque” en de „George Philippar” aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven. Hst stoomschip „France” is eigendom van de te Parijs gevestigde reederü „Compagnie générale atlantiqug”. Het schip werd in hetjjaar Juli 1922 gebouwd én meet 23.700 bruto registerton. Reeds den achtsten Juli 1931 was het schip ernstig gehavend bij een botsing. Het werd te Le Havre gedokt. De .France” behoort tot de klasse van de „He de France” en „Paris”. vallen, nieuwe SEVILLA, 10 Jan. (Reuter). In den afgeloopen nacht hebben een tweetal vuurgevechten plaats gehad tusschen politie en extremisten. Een twintigtal personen werd gearresteerd. De gouverneur heeft bevolen, dat alle syn dicalistische en anarchistische centra gesloten moeten worden. Het schijnt, dat de staking heden algemeen ia. Hoogste stand op Dinsdag 1 uur au.: 51» Stilstand □i 1 •1’ 1 legerscharen niet onder stoelen of banken. Hij heeft thans persoonlijk het initiatief genomep voor het oprichten van een kostbaar stand beeld ter eere van de in Mandsjoerije en China gevallen Japansche „vredeahelden”. Als oorlogs helden mogen de gesneuvelde Japanners natuur lijk niet worden gekwalificeerd, want er is immers officieel geen oorlog in het Verre Oosten verklaard. Wjj hebben tot nu toe slechts te doen met een zuivere verdedlgingsactie der Japansche belangen. De Chlneesche belangen schijnen in de oogen van Japan nu eenmaal niet te bestaan, en indien zü al bestaan, mogen zü In leder geval niet verdedigd worden, want dat zou ontoelaat baar provoceerend werken, nietwaar? BOMBAY, 9 Jan. (Reuter) Bernard Shaw is hier aan boord van de „Empress of Britain” aangekomen. In antwoord op een vraag, wat hij Oandhl dacht, relde Shaw, dat Gandhi man is met een zeer helder hoofd. Het Js_ ter moeilijk voor het volk k*fn~te~15egri waardoor eenlge verv en het volk was ont hij dreigde zich zelf vasten begon. Als Shaw Gandhl sou ontmoeten, sou hij hem r^len zijn actie op te geven. In de „Matln” van gisteren verklaart kapi tein Schoofs, dat hij het schip nodlt heeft op- g4geven. De bemanning van de Nederlandsche sleepboot kan geen rechten doen gelden als eerst aange komene. daar de Fransche kapitein Plchard de eerste was. die zich aan boord van de .Atlan tique” begaf. Door de houding der vreemde sleepbooten zijn de meest geëigende manoeuvres vertraagd. Amsterdams gemeente-secretaris, de heer J. J. .(covers, gaat been. PARUS. 8 Jan. (Reuter). Het „Journal des i Débats” ondervroeg een vooraanstaande persoon- lijkheid der zeemacht over de rechten inzake een wrak. Dere verklaarde: een schip dat op see door 1 de bemanning wordt verlaten, wordt een wrak. als de pogingen, om het op sleeptouw te nemen, worden spgegeven en het schip zijn koers ver liest. Een schip opgeven, beteekent, het definitief aan het noodlot der golven overlaten. Door zonder onderbreking alle redders ter hulp te roepen en door persoonlijk aan de red dingswerken deel te nemen, toonde de comman dant van de „Atlantique” dat hü het schip niet opgaf. De hulpverlening aan de „Atlan- PARUS, 9 Jan. (V. D.). Na negen dagen on zekerheid omtrent het lot van de 39 Spaansche gedeporteerden, die ontsnapt waren uit Vtlla Cisneros In een vlsschersboot, wordt thans ge meld, dat zü geland rijn op Fransch grondge bied. Een telegram uit Casablanca deelt 0.1. mede, dat de bannelingen Vrijdag JJ. te Dakar zijn aangekomen. ROME, 10 Jan. (Reuter.) Op Paaschmagndag zal Z. H. de Paus, door in het Vaticaan op een knop te drukken, draadloos de verlichting ont steken van een groot italen kruis, dat op den top van den 3000 Meter hoogen Alverna-berg is opgericht. Zooals bekend vertoefde de H. Franclscus van Assislë gaarne op den Alverna, waar hij de won- deteekenen van Christus ontving. De berg is dan ook aan hem gewijd. Het groote verlichte kruis zal op vele honder den kilometers afstand zichtbaar zijn en het zal de geloovlgen herinneren aan het Heilig Jaar, dat de H. Vader heeft afgekondlgd. Voor de ontsteking van het licht zal Zijne Hei ligheid gebruik maken van hetzelfde apparaat, waarmede hij eenigen tijd geleden de verlichting van het Christus-beeld te Rio de Janeiro heeft ontstoken. NEW-YORK. 9 Jan. (VJJ.). In de woning van Roosevelt In Hydepark bij New-York heeft Maandag gedurende eenlge uren een bespreking plaats gehad tusschen Roosevelt en staatssecre taris Stimson. Het resultaat van het onderhoud 1* nog niet bekend. PARIJS. 8 Jan. (V. D.) Aan boord van het Fransche Oceaanschlp .France” dat in de haven van Le Havre voor anker ligt, Is in den nacht op Zondag in een der luxe hutten brand uitge broken. Het vuur breidde zich met buitengewone snelheid uit tot het geheele dekgedeelte der eerste klasse. De havenbrandweer, welke direct ter plaatse was, kon niet tot den eigenlijken vuurhaard doordringen en moest zich er toe be palen den brand van een afstand te bestrijden. PARUS. 10 Jan. (V. D.) Uit het wrak van de „Atlantique” zijn in den loop van gisteren op nieuw twaalf lijken geborgen, zoodat het <otaal aantal slachtoffers, dat men aan boord van het schip heeft gevonden, veertien bedraagt. Tien hunner konden echter niet meer geïdentificeerd worden. In tegenstelling tot het oorspronkelijke voor nemen zal het schip nog niet gedokt worden. U- vorens de deskundigen zuilen hebben vastgesteld, of de romp nog bruikbaar Is. Zoo niet, dan sa! het wrak In het havenbassin blijven liggen en zullen de machines er uit worden gehaald, waar na het casco als oud ijzer zal worden verkocht. Het kostbare dokken is in dit geval niet noodig. eenkomt. Hierover zal eventueel op 20 Januari MADRID. 10 Jan. (Reuter). Volgens de jong ste berichten zouden de anarchisten tijdens de mislukte revolutlepoging in totaal ruim 50 doo den hebben gehad. Intusschen Is In verschil lende plaatsen de rust nog steeds niet geheel teruggekeerd. Te Madrid .werden diverse tele foonkabels doorgesneden, terwijl twee bommen werden gevonden. Te Barcelona'deden geruch ten de ronde, volgens welke de anarchisten gisteravond voornemens zouden zijn geweest een nieuwe omwentelingsbeweging op touw te zetten. De politie nam in verband hiermede buiten gewone maatregelen. Een man die door solda ten werd gefouilleerd Werd ernstig gewand door een schot, dat uit een In vólle vaart voor bijrijdenden auto werp gelost. In verschillende smalle straten kwam het herhaaldelijk tot schietpartijen. Op een der pleinen ontplofte een bom waar door eenlge voorbijgangers licht gewond wer den. Later vond de politie nog 5 helsche ma chines. De gouverneur heeft besloten de syn dicalistische vakvereenigingen te Barcelona te ontbinden. Te Cadiz kwam het naar aanleiding van de begrafenis van een der slachtoffers tot nieuwe incidenten waarbij verscheidene personen wer den gewond. Naar verluidt zal een der aan stichters van de anarchistische beweging de be kende vlieger-majoor Franco zijn. De zitting werd vanmorgen geopend door den voorzitter der commissie mr. L. J. A. Trip met een zeer ernstige waarschuwing aan de commissie om toch eindelijk tot resultaten te komen, tot practische besluiten, die men ech ter slechts zou kunnen bereiken door weder- zjjdsch begrip en wederrijdsche concessies, niet langs den weg der tot nog toe gevolgde econo mische Isolatie en economlschen strijd. Met nadruk verklaarde mr. Trip, dat de deskundi gen vanzelfsprekend het recht hadden om ook de moeilijke politieke kwesties te behandelen. dit verband de kapitein de ..Atlan- VerwachUng: Matige tet zwakken. Westelijke tot Zald-Westelijken et Zuide lijken wind, nevelig tot Hebt at half be wolkt, weinig et geen neerslag, iets kou der. Hoogste stand: 7784 te Croydon est Le Hivre. Laagste stand: 744.1 te Isafjord. at dere eischen van perfide als be- I 1 lachelijk zijn, behoeft geen nader betoog evenmin dat de Chlneezen er natuurlijk niet op in konden gaan. Zjj gaan voort met troepen te concentreeren in de nabijheid van bet gevechtsgebled. en motlveeren dit met de onaantastbaar juiste stelling, dat zjj op eigen grondgebied volkomen gerechtigd zijn om alle maatregelen te treffen, welke zü voor hun zelf verdediging noodlg achten. De Japanners oor- deeten dit echter een provoceerende onbe schaamdheid en dreigen nu heel Jehol te zullen bezetten en naar het voorbeeld van Mand- sjoekwo een nieuwen zgn. onafhankelljken staat te stichten met Shanhaikwan als hoofdstad. Zullen zü dan weer het belachelijke fabeltje gaan verspreiden, dat de separatistische bewe ging spontaan uit de Chlneesche bevolking Is opgekomen, zooals zü in Mandsjoerije gedaan hebben? De commissie Lytton heeft indertijd dere bewering ten opzichte van Mandsjoerije gelogenstraft, maar Japan Is onder de eerste leugen niet bezweken en de eene leugen lokt de andere uit, indien men het niet verdragen kan of verdragen wil, dat de waarheid aan het Hebt komt. Japan verstaat da kunst van liegen meesterlijk. Het blüft in zün leugenachtigheid consequent. Vanwege dat consequent zün heb ben de Japansche legerautoritelten dan ook bet aanbod van de Engelscheu tot bemiddeling afgewezen. Immers niet zü willen de schuldi gen zün. Alle verantwoordelijkheid wentelen tü op de recalcitrante Chlneezen af«n als de Enge lachen bemiddelen willen, moeten zü zich maar tot dezen richten, want Japan beeft zün voorwaar den voor een bülegging van het conflict dulde- lük genoeg kenbaar gemaakt. De Japansche legerautoritelten handelen eenvoudig naar op permachtige willekeur, wel wetend, dat de regeering te Tokio post factum steeds haar hooge goedkeuring aan hun optreden hecht. Keizer Hlro-Hlto zelf steekt zün Instemming met de In China geweldplegende Japansche Precies zooals bü de .Atlantique” werden de blusschlngswerkzaamheden In de eerste plaats bemoellükt door de hevige rookontwikkeling. Na twee uren 13 het gelukt den brand te blus- schen. Het geheele brandweercorps van La Havre was ter plaatse. Niettemin is de materieele scha de vrü aanzienlijk, daar de meeste der eerste klasse hutten volkomen uitgebrand zün. De com mandant van het marinedepot heeft een .streng onderzoek ingeleid. tique” Is onweersprekelük ononderbroken ge weest, zoodat de „Atlantique" een geassisteerde was, maar geenszins een wrak. LE HAVRE, 8 Jan„ (Reuter.) De brand aan boord van het stoomschip „France" werd ge bluscht door het zich aan boord bevindende per soneel, geholpen door de brandweer van Le Havre. De schade is veel minder aanzienlük. dan eerst werd gevreesd, slechts een passagiershut is beschadigd. De brand schünt ontstaan te zün door kortsluiting. Het koppel Pijnenburg-Göbel Dortmundsche sesdaagsche. Deze toespeling op de Internationale schul denkwestie werd bhjkbaar ook door den Ame- rlkaanschen deskundige als zoodanig gevoeld, want onder algemeens aandacht vroeg Fraser het woord om te verklaren dat hü het natuur lijk achtte dat de commissie zich ook met de aanhangige politieke kwesties kon bezighou den. De deskundigen-commissie aal beginnen met a'gemeene discussies over de groote flnancieele en economische problemen. De verdere werk zaamheden mllen gesplitst worden In de beide groote commissies voor de flnancieele en poll- tlek-economlsche kwesties. In het algemeen beoordeelt men de vooruitzichten voor een suc- cesvolle behandeling der groote problemen wei nig gunstig, aangezien de Internationale schul denkwestie en de groote tegenstellingen ten aanzien van de goudvaluta nog onopgehelderd zün. Men veronderstelt dat de commissie zich zal beperken tot het zuiver formeel op de agenda van de Economische Wereldconferentie r-laatsen van deze punten en dat de sajjelUke handeling ervan aan de Economische Cob-' entle zelf zal worden overgelaten. Kapitein Vlek van het Hapag-motorschip .Ruhr” heeft zün reederü In een rapport me degedeeld. welk aandeel de bemanning van de .Ruhr" heeft gehad bü de redding van dren kelingen van de „Atlantique”. Dit rapport komt in hoofdzaak overeen met de reeds te Rotterdam verstrekte mededeellngen. Roofoverval op een (N.-H.). De steigers van een der torens der Wilhelminabrug te^ Maastricht zijn weggenomen, waardoor het prachtige reliëfwerk zichtbaar wertl. Het relief bestaat uit een drietal voorstellingen n.l. de komst der Noormannen, de intocht van Sint Servaes en de komst der Romeinen. Ontwerper is de heer v. d. Lynden uit Heemstede HELSINGFORS, 10 Jan. (Reuter) De aan Finland behoorende zeevestlng Mac Blilot Is vanmorgen in de lucht gevlogen. In de vesting was een brand uitgebroken, die oversloeg op het munltie-depöt, waar al het opgeslagen materiaal tot ontploffing kwam. Vanuit Helsingfors zün terstond schepen uitgevaren met bluschmiddelen aan boord en geneesmiddelen, doch de vaartuigen werden door een zwaren sneeuwstorm sterk belem merd. De vesting ligt op eer. eiland, ongeveer der tig kilometer van Helsingfors verwüderd. Verder wordt gemeld, dat men van het vaste land af onafgebroken geweldige rookwolken ziet opstijgen. vergezeld van het donderend geraas der ontploffingen. Zeven kazernes en een groot deel der ves tingwerken zoujien vernield %ün. Men vreest voor een groot verlies aan men- schenlevens. BERLIJN, 10 Jan. (W. B.) Gistermiddag heeft von Papen den rijkskanseller ra] uitgebracht over zün Keulsche besprei met Hitler. De Indruk wint veld, dat het on juist Is aan de besprekingen overdreven betee- kenis te hechten. Het Is waarschünlük juist, dat In flnancieele en Industrleele kringen te genover von Papen de wensch was uitgespro ken, dat een onderhoud zou plaats hebben, wellicht omdat men wilde weten, hoe onder Schleicher de economische ontwikkeling gal GENEVE, 9 Jan. (VJJ.) De groote voorbe reidende commissie van deskundigen voor de Economische Wereldconferentie ts heden voor een tweede Siting te Genève büeengekomen Dadelük bü dèh aanvang der besprekingen werden de onderhandellngen streng verklaard. De volkomen uitgebrande romp van de .At lantique” Is nog Zaterdag In den loop van den avond de haven van Cherbourg binnengesleept en ligt thans in het nieuwe haven-emplacement In de directe nabijheid van het groote .gare maritime”. De brand kan als gebluscht worden beschouwd. Kapitein Schoofs, die zich aan boord bevindt, is van meenlng dat de machines geen schade hebben geleden. Al het overige Is evenwel ver nield. In de machinekamer heeft men de ver koolde lüken gevonden van twee machinisten. Men heeft deze slachtoffers nog niet kunnen bergen. Kapitein Schoofs verklaarde gisteren, dat het schip nog een waarde van ruim 00 million heeft. Men hoopt het wrak Woensdag In het droogdok te kunnen brengen. Het zal dan pas blüken of de uitgebrande romp nog voor tets bruikbaar Is. De Commissie van onderzoek heeft gisteren den geheelen dag aan boord van het schip ge werkt. De Kamerafgevaardigde Bosson. die in de Kamer den Minister voor de Koopvaardij zal interpelleeren, verklaarde dat hü door zün be zoek aan het schip In zün meenlng was ge sterkt. Het staat definitief vast, dat het vugr op minstens twee plaatsen tegelük is uit^ebre- ken. De veronderstelling, dat de brand door kort sluiting zou zün ontstaan, kan daarom reeds niet gehandhaafd worden, omdat de belde plaat sen waar de brand uitbrak, waren voorzien «an geheel van elkaar onafhankeHJke electrische lei- dingen gemaakt kan bovendien niet als sleeptouw wor den aangemerkt. Het Is later gescheurd. Ik ben zeer verstoord over de wijze waarop de eerste hulpmanoeuvres werden uitgevoe.-d en vooral over de vrijheden welke de tulteniand- sche hulpschepen zich hebben gepermitteerd en ik beschouw hun werkzaflfiheden veeleer rem mend dan nuttig. De Nederlanders hebben het schip zonder er iets voor te berekenen gesleept en het betreurenswaardige ongeluk, dat een Franschen officier een been heeft gekost zou niet blasts hebben gehad, wanneer de Dultsche sleeper mün bevel zou hebben uitgevoerd en het touw zou hebben gepakt. „In kringen der bul- teniandsche hulpschepen verklaart men daaren tegen met recht, dat de .Atlantique” van het oogenblik af dat zü door bemanning en kapitein Is verlaten, een wrak is geworden in den zin van het Internationale recht en diesmpe hoort, wlen het gelukt is het eerst Op s nemen.” zün. De Indruk in welingelichte kringen Is. dat er geen tastbare resultaten zün bereikt. De nat.-soclallsten wachten den uitslag af van de verkiezingen voor den Landdag van Llppe op as. Zondag, die zü als steekproef be schouwen voor den stand hunner beweging. Behouden zü hun positie, dan zal de beslissing In het Rük waarschijnlijk spoediger gaan zü weer achteruit, dan zal een vertraging Intreden In de oplossing der belang rijke kwesties. In dit verband wordt ook ge sproken over de mogelükheid. dat de Rüksdag niet op 24 Januari, doch eerst In Februari bü- het seniorenconvent beslissen. Bovendien wordt vernomen, dat de nat.-socialistische lei ding eerst In Februari haar standpunt zal be palen ten aanzien van de toekomstige politiek. Volgens het Wolff-bureau is bet beslist ze ker, dat rijkskanselier von Schleicher van den rijkspresident volmacht kan krijgen tot ont binding van den Rüksdag. De generaal heeft Zün ambt stellig niet aanvaard, zoo verklaart men, zonder zich rekenschap te geven van alle mogehjkheden. •w t og altüd heerscht er onzekerheid omtrent de ware bedoelingen van Japan te X Shanhaikwan en de tegenstrijdige be richten verduisteren het uitzicht op de werkelüke beteekenis der oorlogsgebeurtenissen in het Verre Oosten volkomen. Het Is een feit, dat de Japanners door de bezetting van de ha venstad Shanhaikwan Mandsjoekwo geheel van China hebben afgesneden, zoodat deUhineesche vrüscharen. die nog altüd zich actief verzetten tegen het door Japan gevestigde nieuwe régime in Mandsjoerüe nóch over land, nóch over zee versterkingen en hulp van achter den Chlnee- schen muur kunnen ontvangen. Is dit resultaat voor den Japanschen Indringer en usurpator voldoende? De Chlneesche nationale regeering te Nanking hoopt bet. Immers zü heeft uitdruk. kelük verklaard alles In het werk te willen stel len om het Incident van Shanhaikwan te loca- Useeren. Ook de Japanners, die zich blükbaar nog de diplomatieke mislukking van hun over ijld avontuur te Shanghai herinneren, hebben gezegd, dat zü aan dit „betreurenswaardige In cident” geen uitbreiding wenschen te geven. Waarschünlük hebben zü met deze uitlating de ongerustheid der vreemde Mogendheden In slaap willen sussen. Achteraf, nu zü het Incident heb ben geprovoceerd en als een nieuw voldongen feit aan hun voldongen felten-polltlek hebben toegevoegd, kunnen zü het gemakkelük betreu- renswaardig heeten, want het beeft zijn dienst reeds gedaan. Als bewüs voor zün emstigen wil om bet bü de bezetting van Shanhaikwan te laten, heeft de commandant der Japansche troepen den Chlneezen ter bülegging van het nieuwe conflict de volgende eischen gesteld: le terug trekking der Chlneesche legarscharen uit het tot hun meest eigen grondgebied behoorende Shanhalkwan-dlstrict, 3e het instellen van een neutrale zone waarbü zich binnen 30 K.M afstand van de voor de verbtadlng met Mand- •joekwo zoo uiterst belangrijke spoorlijn geen Chlneesche troepen meer zouden mogen be vinden. 3e aanvaarding van de verantwoorde lükheid van het incident door de plaatselüke Chlneesche autoriteiten, 4e aftocht der Chl neesche troepen binnen 34 uur, en en 5e erken ning van Shanhaikwan alt grensstad van Mandsjoekwo. Tglofoon AdminiMratie 433, Rodactiw 633 ABONNEMENTSPRIJS. Por kwartaal voor Alkmaar I 2.— Voor buiton Alkmaar f 2.85 M*t gwïllustroord Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door da N V. Drukkerij Do Spaamaaiad - Haarlem PARIJS, 9 Jan. Terwül de bergingswérkzaam- heden van de „Atlantique” Lorden voortgezet, duurt in marine kringen de strüd voort met be trekking tot de schadeloosselllng der hulpsche pen. Men ontkent wel is waar niet dat de bul- tenlandsche schepen verdienstelüke hulp hebben verleend, doch men verklaart nog steeds dat het büzondere recht voor de Fransche hu)psche]*n is en dat bovendien bü de .Atlantique” ntomfler sprake is geweest van een wrak In den van bet internationale zeerecht. r In heeft van tique” Schoofs de volgende verklaring afgele’gd: De ..Atlantique" was geen oogen- blik verlaten. Toen de bemanning en Ik gedwongen wa ren het schip tü- faelük te verlaten /om naar Cher bourg terug te keeren. heb ik den kapitein van de „Mlnotaure” belast met de beharti ging van mün belangen en hem «'zocht in mün olaats de red- dingsmanoet-es te lelden. Het draagzell dal de NedèrUrdcche en Duit- sche schepen aan de .Atlantique' hebben vast- .-K.: 1.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9