De gebeurtenissen tel Prikkeldraad eauramg De veertig-urige arbeidsweek H i Mgr. Dr. Hensen NIEUWE VERKLARINGEN I 1 Het loonvraagstuk I 3 WOENSDAG 11 JANUARI De Haarlemache bydragen in rouw Knipseltje DEKEN Dr. J. MAAS BEDIEND Kans op vriezend weer Moet zeer gering worden geacht DE AUTOMATENKWESTIE I lil BURGEMEESTER WASZINK Een ongeval btf zyn wandeling - DE ZONDAGSSLUITING Sigarenwinkeliers en automaten HET HEK DOOR DE DUINEN NU GEEN KORTSLUITING DE VERLOREN DOCHTER STAKING BEËINDIGD ONGELUK VOORKOMEN OFFERBLOK MEEGENOMEN Jeugdige kerkdieven Jongeman vermist F Boomen van bewaakten overweg geopend w. a Nog steeds vele belang stellenden B H 1 io 1 f voor de rechtbank Getuigenleden van anderen, die na ook de verachyningen zouden hebben gezien ll |B R.K. Verbond van Technici Weer naar huis teruggekeerd Vragen aan Ged. Staten van Noord-Holland Opzettelijke brandstichting? De heer Jamin as—a Caumennolenweg belezenheid. is 1 woorden, welke dit nietige knipseltje y bediening ea rn teruggekeerd. t i' Uit goede bron vernemen wtf, dat*aan den Hoogeerw. heer kanunnik dr. Jo». Maas, doken van Eindhoven, hedenmorgen de laatste HU Sacramenten rijn toegediend. Zijn toestand is teer zorgelijk. De burgemeester van Roermond, oud-mtnlster mr. M. A. M. Waszink, kwam Dinsdagavond, toen h met zijn echtgenoote uitging voor een wandeling, op korten afstand van zijn woning by een misstap van het trottoir zoo ernstig te vallen dat hy zyn linker bovenknie brak. Hy werd naar het St. Laurentius-ziekenhuls overgebracht. In het tweede adres lezen wy, dat op het oogenblik geen enkel verbod omtrent het ge bruik van automaten gedurende sluitingstyd der winkels bestaat en de praktyk ruimschoots heeft den van was dag ■j 1 Ér door de Rechtbank te worden, als de 40-uren-week wordt inge voerd, dan zou dit tot de grootste onrecht vaardigheden voor lende lelden. Immers de loonen gelijken arbeid zijn in de verschli- landen, vaak zelfs in de verschil lende ondernemingen in eenzelfde verschillend: dit alles hangt samen Hedenmorgen hebben de typografen van de firma Hoonen en Van Pelt te Rotterdam, die sedert den tweeden Januari in staking waren, hat werk hervat. De firma is weer lid geworden van de organisatie van werkgevers en heeft ver klaard zich verder aan het collectief contract te zullen houden. ..Hoe «ouden wij in Nederland zonder de poli tiek aan de vryheld en gelykstelhng van het by zonder onderwys zijn gekomen? Hoe waren de sociale misstanden, welke Paus Leo XIII zyn wereldschokkende encycliek Rerum Nova- rum Ingaven, zonder de politiek uit den weg geruimd? Hoe zou zonder de politiek in moei- Ujke omstandigheden kunnen worden tegemoet gekomen aan den nood van zoovelen? De poli tiek is niet sleecht en de politiek is onmisbaar. Er zyn andere vormen denkbaar, maar zonder politiek zal men het nooit kunnen stellen. En daarom is bet verkeerd, by de groote massa afkeer van de politiek als het ware stelselmatig aan te kweeken en haar diets te maken, dat wys doet, wie de politiek mydt en zich daar van afwendt. Wie zich van de politiek afwendt, verhindert daarmee de politiek niet baar in vloed uit te oefenen, laat aan anderen het veld vry en is schuld, dat door de politiek dingen tot stand komen of ongedaan blyven, welke men anders had gewenscht of gedaan had wil len zien. Wy willen goede politiek; welnu, in deze richting moeten wy onzen Invloed aan wenden. Dan kunnen en zullen wy iets berei ken; niet door van de politiek kwaad te spre ken en generallseerend te zeggen, dat de poli tici eerzuchtig, onbetrouwbaar en onbereken baar zyn. De politiek aal tenslotte zyn, zooals wy ze zelf maken.” Wijze spreekt. Wijze woorden, vooral voor ons katholieken van aoo’n voornaam belang Was bet Louis Veulilot niet, die het den Franse hen katholieken voortdurend in de ooren schreeuwde: „Als gy niet aan politiek doet, zal de politiek aan u doen"? De Fransche katholieken hebben niet geluis terd en deden slechts aan politieke tweespalt, zy zyn religieus en maatschappeiyk onder de voet geloopen. In Italië, Spanje, Portugal en de Latynsche landen van Zuld-Amerika, dito, dito. Laten wy wijzer zyn. Wél aan politiek doen en daarby één lyn trekken en één kant uit! Knipseltje, we kunnen je dankbaar zyn, dat je te voorschyn wilde waaien! Sinds Zondag wordt te Veghel- vermist de 21- Jarlge Joh. de Bie. die Zondagmorgen de ouder- lyke woning heeft verlaten en sindsdien niet De minderjarige dochter van T. uit Helkat onder Hooge Zwaluwe, die met Nieuwjaarsdag de ouderiyke woning had verlaten, is door de politie van Terheyden opgespoord en wederom j ter beschikking van de ouders gesteld. Verschenen is het jaarverslag van het Plaat- slngsbureau van het RK. Verbond van Tech nici in Nederland. De Arbeidsbeurs voor de R. K Technici, wat betreft de werkzoekenden, is met groote cyfers gestegen. 278 georganiseerde RK. technici Ik verzwyg enkele meer vage getuigenissen, en verklaar nogmaals, dit alles slechts open baar mede te deelen met dltééne doel, de waarheid te dienen. Tenslotte nog dit laatste feit: Vrijdagmorgen was in voorrichtlgen vorm in ons blad mededeeling gedaan, dat personen uit de menigte volhielden, dat de Allerheiligste Maagd Dinsdagavond, na de verschyning aan de kinderen, zich ook aan hen had vertoond. By onzen terugkeer Vrydagmorgen werd ons door den heer Herman Deckers, bankbestuur- der te Antwerpen, secretaris van „De Pelgrim”, telefonisch meegedeeld, dat zyn vrouw en zyn doof zoontje <13 jaar oud) staande hielden de verschyning te hebben gezien. Ik vroeg dadelyk aan den heer Herman Deckers my met zoo juist mogelyke woorden te zeggen, hoe belden de verschyning beschre ven. Ik had nog aan niemand mededeeling kun nen doen van de beschryvlng my gegeven door de heeren Bourlon. Mouvet, ea. te Beauraing en die my waren gedaan Donderdagmiddag en Donderdagavond (te 5.45 uur). De beschryvlng der verschyning aan mevr, en zoontje Deckers, en de aanduiding van de plaats en tyd. zooals ik die vernam, waren treffend in overeenstemming met die. welke my te Beauraing waren gedaan en die men hierboven heeft gelezen. Intusschen hebben mevrouw Carmen Deckers Lintzen-Wlegand en de heer Herman Deckers my de hiernavolgende verklaring, in eer en ge weten en met alle Christelyke voorzichtigheid, geschreven en toegezonden: „Ik ondergeteekende Herman Deckers, wo nende te Boechout by Lier, „Angelus". 32 Frans Segersstraat. verklaar, dat Dinsdag 3 Januari myne echtgenoote. Carmen Lihtzen Wiegand, met vier onzer kinderen, naar Beau raing geweest is. By hen waren nog de geleider der auto, een priester en nog eene dame. Terug te Boechout om 3 uur ’s nachts ver klaarde mevrouw Deckers onmiddeliyk: Verschillende honderden personen, waaron der ik en Ignace (Ignace is myn dertienjarig zoontje die in 1927 als gevolg van eene menin- glte. totaal doof geworden is) hebben Onze Lieve Vrouw gezien. Mevrouw Deckers gaf de volgende beschry vlng: Zy verscheen in een ovalen nimbus rechts van het kapelleken van O. L. Vr. van Smarten, boven de boomen. Uit de nimbus gin gen gouden stralen uit. zy stond in den nim bus in een diepte van licht. Ik kon het gelaat, door de intensiteit van licht, of door myn tranen, niet goed onderscheiden, ook niet de houding der handen. Het kleed was wit. ver- rukkeiyk wit; de gordel rond de lenden gebon den en opzy vallende uit een knoop, blauw. Ik heb Haar tweemaal gezien. De tweede maal heb ik de samengevoegde handen gezien. In het midden van het lichaam was de gordel overdekt door het overhangende kleed. Mijn zoontje Ignace (die doof zynde, geen beschryvlng van anderen heeft kunnen hooren) gaf de volgende beschryvlng onmiddeliyk daarop: Ik heb Onze Lieve Vrouw gezien. Zy was in een witte Hostie, niet rond, maar langwerpig Daarvan gingen gouden naalden uit. Zy stond in een diepte in de hostie, zooals in een Kapel leken. Zy glimlachte. Hare handen kon ik niet goed zien. Het kleed was spierwit. Het ceintuur blauw met een knoop opzy. Agnes (een ander myner kinderen) die zelf niets gezien heeft, verklaarde van eene vreem de dame uit de menigte een geiykluidende be schryvlng gehoord te hebben. Het was Ignace, die eerst riep .Mama ik zie O. L. Vr. Ziet gy ze nie«?" Het kind beefde als een riet. Mevrouw Deckers zag toen reeds eenigen tyd de verschyning.” Aldus de' mededeelingen van J. B. In „De Standaard die we thans nog releveeren. omdat we ook een andere zienswijze in het volgend nummer wl'len overnemen, waarvoor men deze mededeelingen moet kennen. Een paar dagen geleden is door den radio- berichtendienst in Engeland de mededeeling verspreid, dat van Vrydag op Zaterdag de laagste temperatuur van deaen winter in En geland was vóórgekomen. Het moet hier en daar zelfs vry hard hebben gevroren. Te Kent 1 werd op den grond een temperatuur van 28 gr. Fahrenheit waargenomen. Te South Farnborough wees de thermometer 14 graden vorst. Verschil lende kranten in ons land hebben dit bericht 1 opgenomen en het Is geen wonder, dat bet den indruk heeft gewekt, alsof de winter in En- i geland in aantocht is. 1 Het is echter wel wenscheiyk de waarde van I deze mededeeling in het juiste licht te stellen. De juistheid behoeft niet in twyfel te worden i getrokken, daar het van den offlcieelen meteo- rologischen dienst afkomstig was. Een zoo ster ke vorst als 14 gr. F., gelyk staande met een thermometerstand van ongeveer 8 gr. C., ia wel geschikt om de aahdacht te trekken. Niet- 1 temin is deae van geen beteekenls voor 1 de verdere vooruitzichten, want men had een voudig te doen met een plaatseiyke sterke af koeling tengevolge van warmte-uitstraling ge durende een helderen nacht, waarschyniyk on dersteund door de toevloeiing van koude lucht i uit het Zuld-Ooeten. Zaterdagmorgen lag bo ven Engeland een klein centrum van lagere temperaturen dan in de omgeving. Daarna beeft echter de warme Zuld-Westelyke luchtstroo- mlng, die over West-Europa vloeit, weer de overhand gekregen en heeft de temperatuur overal doen stygen. Ook het Dultsche middel gebergte kwam onder den Invloed van den warmen luchtstroom, zoodat van vorstkansen stellig geen sprake meer kan zyn. althans voor de eerstvolgende dagen. Wel zal tydeiyk de afkoeling, die Dinsdag onder invloed van een winddraallng naar N. W. in West-Europa tot stand kwam, voor een of twee dagen den in druk kunnen geven, dat bet met het zachte weer gedaan Is, maar hoogstwaarschyniyk is deze afkoeling slechts van korten duur en zal zy weer worden afgelost door zacht weer Tot nog toe komen nergens in Europa aan duidingen voor dat spoedig vriezend weer te verwachten is. Integendeel, het is overal zoo zacht, dat er veel meer aanleiding is te gaan denken, dat de geheele winter voorby zal gaan zonder sneeuw en ys. Zonder zeer groote ver anderingen in den algemeenen weerstoestand blyft de kans op vriezend weer aeer gering. (Nadruk verboden) Het hoofdbestuur van den Nat. Hanzebond van Sigarenwinkeliers heeft een tweetal adres sen gezonden aan den Minister van Arbeid en Economische Zaken. Aan het eerste adres ontleenen wy: „dat de Bond om principieele redenen voor Zondagssluiting is en zich indertyd vóór tot standkoming van de Winkelsluitingswet heeft uitgesproken. De praktyk der wet heeft echter geleerd, dat zeer veel sigarenwinkeliers een belangrijke scha de van de sluiting op Zondag ondervinden, om redenen, nader omschreven in een adres van September 1932 aan Z.Exc. den Minister van Financiën. Mocht onverhoopt op dit adres aan Zijne Ex cellentie den Minister van Financiën geen gun stige beslissing komen, dan ziet de Bond zich gedrongen den Minister te verzoeken, dat de sigarenwinkeliers gelegenheid Krygen hun ra ken des Zondags eenige uren geopend te heb ben, gelyk de banketbakkers.” en deur slaat open: het tocht en plotse ling warrelt er een papiertje ergens van daan. dat neerstrykt op bet schrijfbureau. Het biykt een krantenknlpseltje, dat, wie weet hoelang begraven in vergetelheid, thans aan het daglicht is gekomen. Een bron van her komst vermeldt het niet. Het handelt over de politiek, de veel en dlkwyis terecht gesmade politiek. Dit knipseltje is echter een gloeiende apologie daarvoor. Gloeiend niet alleen; ook overtuigend. En nu dit Jaar de politiek aoo’n belangryk deel der publieke belangstelling vraagt, lijkt het ons gewenscht, het onbekende knipseltje even te laten spreken. bewezen, dat schromeiyke misbruiken van het gebruik der automaten ontstaan zyn. De Bond verzoekt met klem te bevorderen dat wetteiyke voorziening hiertegen tot stand kome en geeft den Minister in overweging vast te stellen: a. dat automaten alleen buiten de winkels mogen geplaatst worden en alleen die artikelen er zich in mogen bevinden, die als regel door den betreffenden winkelier plegen te worden verkocht; b. geen automaten mogen worden bygevuld gedurende de sluitingsuren der winkels; c. de bepalingen a en b ook van toe passing te doen zyn op ale openbare gelegen- bsden. als café’s, cabarets en dergelyke inrich tingen. Had de redactie met haar vorige aflevering opgewekt haar vyftlgste deel op touw ge zet, de heden verschenen tweede aflevering rouwt om een der redacteuren, die den 4 De cember IJ. aan haar kring ontvielom Mgr. Dr. Hensen. De Nestor der redactie, de tachtigjarige eere-kanunnlk. pastoor L. Stolkf opent het nummer met een gevoelig In me mo r 1 a m, waaraan wy het volgende ontlee nen: „Dr. Hensen was een echte geschiedenisman, een geboren historicus. Reeds als student op het Seminarie Hageveld was hy bekend om zyn geschiedkundige belezenheid, zyn aanleg en liefde voor de historie. En het is waariyk een zegen des hemels geweest, dat hy later als op volger van Professor J. W. L. Smit aan het Groot-Semlnarle te Warmond en daarna als Di recteur van het Ned. Historisch Instituut te Rome, als wachter dus aan de bronnen, zoo ruimschoots gelegenheid vond zyn aanleg en liefde voor de geschiedenis te ontwikkelen en te vermeerderen. De Bydragen hebben overvloedig genoten van de door hem vergaarde kennis omtrent verschil lende kerkelyke gebeurtenissen in het Bisdom van Haarlem en menig geschiedkundig onder werp is in zyne geschriften door hem behan deld. Ja. het opnoemen van de verschillende bouwstoffen, die hy voor de Geschiedenis van het Bisdom* van Haarlem geleverd heeft, zou ze ker eenige bladzyden dezer Bydragen vorderen. Biykbaar zyn alle onderwerpen, die hy in dit tijdschrift behandeld heeft, gaven van zyn over vloed. giften van den grooten schat van histo rische kennis, dien hy van jongs af tot aan zjjn hoogen ouderdom had vergaderd. Dit kwam vooral uit, wanneer men het voorrecht had met hem over geschiedkundige gebeurtenissen te mo gen spreken De aflevering besluit met de lykrede op Mgr. Hensen, uitgesproken door Deken Dr. O. C. van Noort, een rede die een zielkundig beeld schetst van Hensen's bijzondere en Innemende persooniykheid. Zondagmiddag naderde de personentrein, die om 17 uur 16 uit Venlo in de richting Straelen (D.) vertrekt, den bewaakten overweg op den Herungerweg te Venlo, toen de machinist be merkte dat de afslultboomen niet waren neer gelaten. Door onmiddeliyk uit alle macht te remmen slaagde hy er in den trein juist vóór den overweg tot stilstand te brengen. Ook van een ongeveer 40 M. verder liggenden overweg, die door denzelfden wachter wordt bediend, waren de boomen open. De machinist heeft de stoomfluit van zyn machine in werking gesteld en is zeer langzaam over de beide over wegen gereden. Een motorryder bemerkte hier door het gevaar en wist bytyds te stoppen. De baanwachter, in de meenlng verkeerenda dat er vóór 19 uur geen trein meer te wachten was, had zich naar zyn woning begeven, die een kwartier van de wachtpost verwijderd ligt. De man. die reeds 29 jaren in dienst der spoor wegen is. ontstelde hevig toen hy het gebeurde vernam. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. Tn buitenland wordt dan ook de eisch van de 40-uren-week vrijwel steeds gesteld met de bijvoeging: met behoud van het bestaande weekloon. Een arbeider, die 50 ets. per uur verdient, ontvangt thans per week 24.Maar wan neer de 40-uren-week wordt Ingevoerd, daalt zijn weekloon van 24.tot 20. Hetzelfde verschijnsel doet zich ook voor bij arbeiders, die op stukloon of In tarief werken. Bij 8 uur minder werkén zal zijn werk-productle verminderen, en dus zijn weekloon evenredig dalen. Wel is al reeds gebleken, dat althans in sommige onder nemingen bij invoering van de 40-uren- week de productie per uur toenam: klaar blijkelijk trachten dus daar de arbeiders door harder te werken de weekloon-dallng zooveel mogelijk te voorkomen. Maar dan mist de maatregel ook zijn effect ten aan zien van de vermindering der werkloosheid! Stellen de arbeiders den eisch, dat in elk geval het weekloon niet verminderd mag worden, dan beteekent dit dus felte- Ujk een verhooging van het uurloon met 20 pet. M.a.w. beteekent dit een verhooging van de productle-kosten. Leidt dit tot ver hooging van de prijzen, dan is daarvan hoogstwaarschijnlijk het gevolg verminde ring van den afzet, dus inkrimping der productie. Ook daardoor wordt dan het beoogde doel: vermindering der werkloos heid, gemist. Het stelt dan ook wel zeer te leur, dat in het Rapport, door het Intern. Arbeids bureau uitgegeven ter voorbereiding van de op 10 Jan. aan vangende Arbeids- conferentle te Genève, dit hoogst belang rijke, Immers goeddeels beslissende, punt zelfs niet wordt aangeroerd. Maar het Is wel begrijpelijk. Immers In April 1932 nam de Intern. Arbeidsconfe- rentie een motie aan ten gunste van de 40-uren-week met behoud van het bestaan de weekloon. Een wonderlijke beslissing, omdat bijv, de Dultsche Regeeringsgede- legeerden ervóór stemden, hoewel ze ver klaarden met het onveranderd laten der weekloonen niet te kunnen Instemmen. Stonden Frankrijk, België, Oostenrijk Italië, enz. óók op dit standpunt? Men lermee raken wij het moellijkste punt van het geheele vraagstuk van de 40-urige arbeidsweek. Immers' uit onze voorafgaande beschou wingen is wel gebleken, dat Inderdaad ver korting van arbeidsduur een middel kan zijn tot vermindering van werkloosheid Alleen moesten wij er eerlijkheidshalve voor waarschuwen, dat men zich hier te hoeden heeft voor al te hoog gespannen verwachtingen. Immers: lo. zijn er al tal van ondernemingen, die al 40 of minder uren per week in bedryf zijn: daar zal dus geen enkel resultaat bereikt worden, tenzij misschien, wanneer er een kentering komt in de conjunctuur, waardoor men weer langer dan 40 uren per week zou kunnen laten werken; 2o. zijn er verschillende bedrijven, waarin de verkorting van de werkweek tot 40 uren door de techniek van ’t bedrijf onuitvoerbaar moet worden ge acht; 3o. is deze maatregel practlsch alleen van belang in het middel- en grootbedrijf. Hieruit volgt, dat het aantal onderne mingen, waarin de 40-uren-week tot ver mindering van werkloosheid kan leiden niet zoo heel groot is. Hierbij komt dan nog deze moeilijkheid, dat juist in de on-, dernemingen, waarin thans nog 48 uur per week gewerkt wordt, er groote kans Is, dat men bij verkorting tot 40 uur geen voldoend aantal vakbekwame arbeiders zal kunnen vinden. Maar hoe dit alles ook zij, eenige ver mindering van de werkloosheid zou onge twijfeld door de Invoering van de 40-uren- week kunnen worden verkregen. Mits het loonvraagstuk opgelost kan worden. Nu is dit punt In het buitenland nóg moellijker op te lossen dan bij ons. In ’t algemeen toch kan men wel aannemen, dat In t buitenland de loondaling reeds veel algemeener en veel dieper is doorgevoerd dan bij ons. En het is begrijpelijk, dat daar dan een verdere daling van het weekloon nóg meer bezwaar zal ondervinden dan bij üen. is*dwdeiyk outatëid neergestort ten huize J. B. achter welke initialen we den beken den Vlaamschen publicist Jan Boonen meenen te mogenherkennen is voor de katholieke Brus- selsche Standaard naar Beauraing gegaan en beeft alles opgeteekend. hetgeen hy zelf waar nam of wat hy hoorde van anderen die hy dan met naam en omschryvlng opgeeft. „Wat hier volgt zal ontdaan blyven van elke moedwillige i. dan de vrucht van woordenwisseling en is niet rustig bezoek te Beauraing Wat J. B. dan over al 1 gebeurde meedeelt komt geheel overeen met hetgeen onze lezers uit onze eigen correspondentie reeds weten. Maar over de allerlaatste dagen, nu ook andere per sonen de verschynlngen zouden gezien heb ben. vermeldt hy nieuwe byzonderheden. Wy releveeren hier deze met de volgende in leiding van J. B. De verschynlngen aan personen uit de me- nlgte echter, bieden zy geen grooter gevaar, is hier collectieve begoocheling niet veel meer te vreezen, vooral by den schokkenden Indruk. Dinsdagavond gewekt door denieuwe en lang durige extase der kinderen? Want, zooals werd vastgesteld, de stemmen der kinderen bidden vreemd, onmenschelyk, tydens deze extase: en dit kan niet anders dan het hart der menigte, welke dit hoort, zeer diep ontstellen. Te Beauraing werd my trouwens gevraagd, door katholieke personen, door katholieke ge- neesheeren, dit nieuwe feit met verdubbelde om zichtigheid te behandelen; als het kon: er zelfs over zwygen. En dit uit een gevoel van vertrou wen. dat toch heeriyk genoeg zal biyken wat tot de glorie van den Heer en van Zyne Heilige Moeder te Beauraing is bedoeld. Ik heb me echter, na twee dagen ondervra gen. niet meer aan de my verzochte „beschei denheid” kunnen houden, wegens het al te treffende der hardnekkige, vastberaden verkla ringen welke ik hoorde. Vooraf nog deze zeer beteekenisvolle aandui ding: J op geen enkelen anderen der 31 dagen der „verschyning" heeft één enkele der dui zenden pelgrims (er is ongetwyfeld reeds een half millioen menschen te Beauraing geweest tusschen 29 November en 6 December) ooit be weerd. ook de verschyning te hebben gezien; 2. Dinsdagavond echter hebben, wellicht een 100-tal personen, in tranen, of in angst, of in verrukking, op de knieën zakkend, luid geroe pen, dat ze de Allerheiligste Maagd zagen; 3. alle verklaringen, die ik zelf hoorde «i opnam, en verschillende die ik my op papier deed neerschryven, zyn benauwend overeen stemmend wat betreft: het beeld der verschy ning, de plaats in de denneboomen, het oogen blik der verschijning; 4. de meeste der personen, welke Ik onder vroeg zeggen „totterdood”, „al moesten ey er voor sterven", er zeker van te zijn, dat zy de ver schijning zagen; 5. ik heb verklaringen gehoord van perso nen die volslagen ongeloovlg, zelft met ironische hybedoelingen, by de biddende menigte waren gekomen, of uit hun venster naar de menigte en de kinderen keken. Ik overschryd dus de my gevraagde discretie en bevestig, dat de hierna volgende personen, staande in vensters van huizen tegenover kloos tertuin en grot, of onder de meijlgte in de rue de Rochefort, hardnekkig volhouden, dat zy de verschyning hebben gezien. Paul Bourlon. rue de Rochefort, 22, gepen- slonneerd gendarm, nog wat timmerwerk ver richtend. zegt dat hy de verschyning heeft ge zien vlak vóór zyn huis in de dennen, terwyi de menigte nog bad. vermoedelyk terwyi de kin deren vóór de grot hun dankgebed zelden, want hunne stemmen werden nog gehoord. Het was naast den kloostertuin, rechts, in een den- neboom van het park Saint Omer. Hy is zeer vastberaden in zyn beweringen. Hy teekent den vorm uit: als een wolk die open en toescheurt, ovaalvormig de H. Maagd met kroon, alles glanzend wit, echter met blauwen gordel. Zyn zoon Paul Emtle. byna 12 Jaar oud. leer ling in de 5e voorbereidende der middelbare staatsschool, beweert evenals zyn vader de ver schyning te hebben gezien en dit meerdere malen achtereenvolgend als weesgegroeten. Mevrouw Bourlon eveneens. Het gezin Bourlon is geloovig. De heer Albert Mouvet, een der socialistische voormannen van Beauraing (men noemde hem my zelfs, vermoedelyk met eenige overdryvlng, als een „bolchevisant”) rue de Rochefort 20, werkzaam in de fabriek van Floymont. die sedert 14-jarigen ouderdom geen voet meer in een kerk had gezet, houdt op leven en dood staande, dat hy de verschyning heeft gezien. Hy is ontsteld begonnen te bidden. Driemaal! heeft hy „duldelyk. onbetwistbaar, zeker” zegt hy, de verschyning gezien. In de denneboomen. naby den telefoonpaal, naast den kloostermuur, in het park Saint Omer. Men hoorde nog de kinderen bidden, zegt hy, naar hem leek by de grot (dus na den rozenkrans). Geheel de fabriek heeft hem uitgelachen, zyn directeur heeft hem geroepen, hy zegt totter dood te willen getuigen, dat hy de Heilige Maagd heeft gezien, hy wil alles geven, om Haar nog eenmaal te mogen zien. ,Je crois et je prle" (ik geloof en ik bid, zegt hy) en wil voor allen, overal getuigen van de verschyning. Hy wist niets van myn ondervraging van Paul Bourlon, toen ik by hem kwam, hy zeide my, dat O. L. Vrouw in een ovaal licht was verschenen, dat zy wit was en een blauwen gordel droeg, haar handen waren samenge vouwen. zyn dochtertje Nelly, in het 6e Jaar der ge meenteschool, verklaart eveneens de verschy ning te hebben gezien. Zelfde tydsopgave, zelf de beschryvlng. Het duurde vyf Weesgegroet jes. zy zag den gordel echter wit. Bourlon's vrouw Antoinette, naaister, ging sedert Jaren niet meer naar de kerk, zag de verschyning, gelooft, bidt, wil iedereen aanzet ten te gelooven en te bidden. Er is geen twyfel omtrent de verschyning, meent zy. Verklaarden eveneens de verschyning te heb ben gezien, toen het rozenkransgebed der kin deren was geëindigd, in de dennen naast den kloostertuin, twyfelen niet, aarzelen niet, wil len alles geven om te bevestigen „dat zy zagen”: Een atheneumprofessor te Virton (geen ge- loovige) die verzocht zyn naam in de pers niet te noemen, maar .getuigen" wil. Fernande Havenne. zuster van den blinden Havenne, jong naaister. Weduwe Louise Toussaint-Monet. Haar zoon Jean,, 14 Jaar oud. leerling op de middelbare staatsschool. Mevrouw Paula Nlcalse-Mouvet, Beauraing. Personen uit Poperinge en personen uit Luik, hebben verklaard eveneens de verschyning Dinsdagavond te hebben gezien. De heer Maurice Warzée. handelaar, Violet- tenstraat te Brussel, verwoed ongeloovlge. in het openbaar werkzaam geweest tegen geloo- vlgen en geesteiyken, heeft de verschyning ge- hebben zich In 1932 laten inachryven. Het aantal directe aanvragen door werk gevers ia achteruitgegaan. Geplaatst werden door bemiddeling van het Plaatsingbureau10 RK. technici, tegen tn 1931: 23 technici. Een vast bureau van het Plaatsingbureau is tot stand gekomen, terwyi de uitgezonden va cature -lysten grondige verbetering hebben on dergaan. Het bureau is gevestigd: No. 25 te Heerlen. De heer H. F. van Nuland, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland. heeft de volgende vragen tot Ged. Staten gericht: Kunnen Gede puteerde Staten mededeelen wat de totale kost prijs is van het om de eigendommen van het P. W. N. in de duinen van Bergen geplaatste hek? Kan uw College mededeeling doen, welke post en in welk dienstjaar bovenbedoeld bedrag aan de Provinciale Staten is aangevraagd en door dit College is goedgekeurd? Willen Gedeputeerde Staten bevorderen, dat de beantwoording van bovenstaande vragen vóór de vergadering van 17 Januari 1933 van Provinciale Staten, kan worden tegemoet ge zien? land met het gebruikelijk loon-nlveau, den graad van rationalisatie en den arbeidsduur. De ongelijkheid der loonen in de ver schillende landen van Europa, en nog meer in de buiten-Europeesche landen, is welbekend. Wanneer men nu overal de uur- loonen met 20 pet. zou verhoogen, zouden de landen met de hoogste loonen daardoor het zwaarst getroffen worden. Verdient een arbeider hier f 1.per uur, in Dultsch- land 0.70, in België 0.50, in Japan f 0.20. dan worden deze uurloonen, verhoogd met 20 pet.: bij ons 1 20, in Duitschland 0.84. in België 0.60, in Japan f 0.24, m.a.w. bij ons wordt het uurloon verhoogd met 20 ets., in Duitschland met 14 ets., in België met 10 ets. en in Japan met 4 cents. Men ziet aanstonds het gevolg hiervan op de wereldmarkt, als men bedenkt, dat het uurloon-verschll tusschen ons en Duitschland was 30 ets. en ny wordt 36 ets. Het verschil met België was 50 ets. en wordt nu 60 ets.; dat met Japan was 80 ets. en wordt nu 96 ets. M.a.w. het gevolg hiervan zou zijn, dat de industrie, die de laagste loonen betaalt, een nog weer grooteren voorsprong krijgt tegenover de Industrieën met hooge loonen Gevolg: grooter aandrang, ja noodzaak, bij deze, om nog straffer te rationallsee- ren, wat leiden zou tot ontslag van arbei ders, dus tot uitbreiding van de werkloos heid. En het beoogde doel is juist, haar te doen afnemen! Dr. Sitzler ziet er dAn ook weinig heil in, In de op te stellen conventie iets over het loon te bepalen. Hij wenscht dit aan de afzonderlijke Regeeringen vrij te laten. In elk geval zal men dan, bij invoering van de 40-uren-week, wel op een serie loon- conflicten kunnen rekenen. Juist daar, waar de loonen'nog het hoogst en de ar- ‘beiders het sterkst georganiseerd zijn, zul len de weekloonen 't minst verlaagd wor den, en omgekeerd: de laagste loonen zul len t eerst voor verlaging in aanmerking kennen. Maar hieruit ziet men wel, van hoeveel belang het loonvraagstuk is, wanneer men den eisch van de 40-urige-werkweek wil stellen. De poulle uit Dedemsvaad heeft gevankeiyk naar ZwolA overgebracht den 19-jarlgen H. S. en den 24-jarigen J. A. S., die verdacht worden van brandstichting in de woning van de Wed. J. Steenhuls, winkelierster te Dedemsvaart, by wie zy Inwonen, de eerste als zoon, de tweede als broeder. Vorige week ia in genoemde woning een brand uitgebroken, die door spoedig toegescho ten hulp van buren betrekkelyk vlug kon wor den gebluscht. By het onderzoek naar de oor zaak van dezen brand kwamen feiten aan het licht, die op moedwillige brandstichting wezen. In verband hiermede werden J. A. 8. en H. S. gearresteerd. Op klaarlichten dag hebben een paar Jon gens. wonende aan den Terheydenschen weg by Breda, in de kerk van Christus Koning al daar. een offerblok losgemaakt. Ze waren on beschaamd genoeg met het blok by zich de kerk door den hoofdingang te verlaten. Maar daar liepen ze tegen een survellleerenden agent. Niet in het minst van streek gebracht, wilden ze hem wijsmaken, dat ze het offerblok op den weg gevonden hadden. Maar deze wilde geen geloof slaan aan het verhaaltje van de knapen en nam ze kort en goed mede naar het politie bureau, waar proces-verbaal werd opgemasK van zyn vriend Albert Mouvet. rue de Roche fort, 20. na de verschijning, en „wenscht zyn leven te wyden om te getuigen, dat hy de Al lerheiligste tyaagd heeft gezien”. Dinsdagmiddag Rotterdam behandeld het hooger beroep van heer P. H. L. Jamin. tegen het vonnis den kantonrechter aldaar. waarby by veroordeeld tot 50 cent boete, subs, één hechtenis, wegens overtreding der Win kelsluitingswet. De vraag was of het glazen kastje, dat in een van de winkels der firma Jamin in ge bruik was geweest en thans in de rechtzaal als stuk van overtuiging aanwezig was. als automaat aangemerkt kon worden. Dit technisch kunstwerk werd het eerst door den heer Jamin zeW gedemonstreert. Het dubbeltje viel door de gleuf in een daaronder aangebrachten jampot, t deurtje sprong open en men kon er uit nemen, wat men wenschte Doordat het heel kastje wat achterover helde viel de deur daarna vanzelf weer dicht. De president merkt op, dat deze autcznaat toch toezicht behoefde, omdat anders de eerste kooper het heele toestel kan leeg moven. Verdachte gaf deze mogeiykheld toe, doch was overtuigd, dat geen zyner koopers tot zu.k een boosheid in staat was. Het apparaat werd nog meerdere malen be proefd en werkte onberlspeiyk. totdat de in specteur Takke met triomfanteiyk gebaar liet zien, hoe met zyn dubbeltje bet toestel open was blyven staan. „Er kan in den tyd. dat het kastje hier is geweest, wel aan gemorreld zyn.” verklaarde de technicus, die het toestel had uitgevonden. Het O. M„ waargenomen door mr. J. 8. Loke, kon zich vereenigen met het goede ver trouwen. dat de heer Jamin in zyn ciëntéle had. Maar de vraag was, of het kastje wel automatisch sloot. Was dit niet het geval, dan was er toezicht noodig en geen sprake van een automaat. Of het zoo was. dat moest de recht bank uitmaken. In dat geval elschte spr. be- vesting van het vonnis van den kantonrech ter. De verdediger mr. L. E. Roes, zeide, dat het al of niet automatisch sluiten geen toetssteen was voor een automaat. Ook al sloot het kastje niet vanzelf, dan was het nog een automaat, omdat er slechts toezicht en geen noodig was. Uitspraak over veertien dagen. weet het niet. Engeland en Nederland stemden om dezelfde reden tegen deze motie. Het was dus een volkomen onzuivere stemming. Maar formeel was de motie- Jouhaux aangenomen, en daarin was de clausule opgenomen: behoud van het be staande weekloon. Tegenover deze beslissing staande, kon het Intern. Arbeidsbureau daar moeilijk stelling tegen nemen. Het liet het dus aan de komende conferentie over, omtrent dit punt meer klaarheid te verschaffen, en het zweeg daarom in zijn Rapport over het penibele loonvraagstuk. De vraag is toch: hoe staan de arbeiders tegenover de 40-uren-week, als door haar invoering hun weekloon met 17.5 pet. zal dalen? Zeker, men kan nu wel zeggen, dat de arbeiders, die altijd nog werk hadden, uit solidariteit dit offer moeten willen brengen, om hun werklooze collega's aan werk te helpen. Maar wanneer In het buitenland de loonen vaak al met 20, ja zelfs 30 pet. verminderd zijn, zal men begrijpen, dat er in arbeiderskringen ernstig verzet opkomt tegen een verlaging van dit reeds sterk verlaagde weekloon met nog eens 17.5 pet. In zijn belangrijk artikel „La réductlon Internationale de la durée du travail” (Revue Internationale du travail, Dec. 1932) behandelt de Directeur van het Dultsche Ministerie van Arbeid, de bekende en zeer bekwame Dr. Fritz Sitzler, dit punt dan ook uitvoerig. Hij noemt daarin den eisch: behoud van het weekloon van 48 uur, ook na invoering van de 40-uren-week, volkomen begrijpe lijk, maar practlsch onuitvoerbaar. Immers op X oogenblik bemoeit noch de nationale, noch de internationale arbeidswetgeving zich met de vaststelling van een bepaald loonniveau. De loonen worden vastgesteld bij Individueel of collectief arbeidscontract. Nu kan men geen vaste, bepaalde loons- verhooging eischen op een systeem van vrije en beweeglijke loonen. Wat zou een procentsgewljze verhooging baten, als de grondslag der berekening elk oogenblik kan gewijzigd worden? Welke reden is er. om het loon, zooals dit op een toevallig oogenblik betaald wordt, te verstijven? Geen verstandig man zal dit mogelijk, noch zelfs wenschelljk, achten. Maar zelfs als men het deed, en in de Conventie zou bepalen, dat de weekloonen bjj 48 uur arbeid niet mogen verminderd

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 11