I Auto rijdt in op kinderen Moderne financiëele transacties u V RADIOPROGRAMMA 1 SCHIJN EN WAARHEID A DE BIERPRUS NIET VER HOOGD WOENSDAG 11 JANUARI e Ontd ekkingsreizen gegaan Althans van dit jaar Chauffeur onschuldig? 'Ti STAKING DUURT VOORT Vergadering te IJmuiden Berooving van f 2700. Zyn geld en zyn maat verdwenen De „Alexa” verloren VOOR HET REIZEND PUBLIEK NA DEN BRAND TE ZWOLLE Diesel-electrische locomotieven Het conflict te Gouda WAPEN SMOKKELARIJ ZIJN VROUW GESTOKEN I Ontslagen te Soesterberg UIT EEN KANO GEVALLEN RECTOR L. NIJST BEDIEND Het einde verwacht DE REDDENDE SPRONG Het water doofde de vlammen ZWARE MISHANDELING EERSTE KAMER Twee broers slaan caféhoudster Twee ontwerpen aangenomen Millioenen-affaires DUBBEL HUIS AFGEBRAND a WIELRIJDER AANGEVALLEN R.K. ARBEIDERSPARTIJ DE LEENING-PROMOTOR Gevangenhouding verlengd Huldiging Nederlandsche zeelieden Partijvoorzitter Vocht over de kwestie-V eraart By afbraak van het klooster werd een voorby ganger gewond Het schip staat geheel onder water Voor de oogen zijner vrouw verdronken HET AANNEMEN VAN STEEKPENNINGEN De dader heeft zich bjj de politie gemeld Loonsverlaging in de wasch- industrie DE RAMP DER „ATLANTIQUE" Grootere snelheden en meer com fort by de Nederlandsche Spoorwegen Wat er na den dood van een ban kier zoo al aan het licht komen kan Beheerder van een Coop. Zuivel fabriek geschorst Transport met bestemming voor Nijmegen aangehouden Nederland aan de spits! Een meisje gedood, een ander zwaar gewond, twee liepen lichte blessuren op Spoedig één vuurzee Ondank» de vermeerdering van den accyn», welke met I Januari ia in- Donderdag 12 Jan. 1933 De dader gevlucht De reed er» losten nog 1 o Dvumu- v< het van I Het bestuur zou heden besluiten of het be- neer i WEENEN, 517 M. 4SO Po door de Frans Kbel-kapel. 8 bega, aangewezen door de vereenlging. sluit van schorsing uitgevoerd zal worden. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Het .JHandelsblad” is thans In staat nadere bijzonderheden te melden omtrent de wijze, waarop de Nederlandsche Spoorwegen de snel heid op sommige hoofdbaanvakken tot boven 100 km denken op te voeren. jongeman naar het R.K. Ziekenhuis bracht. Dinsdagmiddag is met de afbraak verwoeste klooster begonnen. Dinsdagavond heeft de Umulder Federatie een vergadering belegd voor alle arbeiders, wel ke by het conflict in het vlsschersbedrijf be trokken zijn. De vergadering was door duizend personen bezocht, zoodat er twee zalen noodlg waren om allen onder te brengen. Het woord werd gevoerd door de heeren van Dugteren en Brandsteder van het hoofdbestuur van den Oentralen Bond van Haven- en Trans portarbeiders. Het resultaat was dat besloten werd de staking voort te zetten. De afdeeling IJmuiden van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders had even eens een vergadering belegd. Het Hoofdbestuur van den Bond drong er by de leden op aan, den arbeid te hervatten. Slechts een klein gedeelte der leden bleek hiertoe be reid te zijn, zoodat dus ook de leden van dezen bond blijven staken. KAI.tNDBORG. 1153 M. 1120 Stl keet o.l.v. Max Skalka. 7.30 Omroep phonle-orkeat o.l v. Launy Oröndahl, m. m.v. Gunna Braunlng-Storm. viool. ROME. 431 M. 7 35 Gramofoonmuzlek. 8.05 Sympbonleorkeat oJ.v. Salvaggl. PARIJS EIFFEL, 1445 M. 730 Gramo- foonmuzlek. .ulalr concert O Concert. Volgens de „Echo de Paris” is een Neder lander Werner bij d'Albefeuille verdronken. Het echtpaar WernerDingvort was met een kano de „Shanton” op weg naar Transvaal Terwijl de vrouw uit de boot stapte, sloeg dl kano om en de man verdween voor de oogst van zijn vrouw in de diepte. het in i bev wei per te 1 W nln Ter er leve heit gaa °P kiel delf er i gen 50.0 voei zuil hoo aan V zeei in mill een der de gen het b verlet) Mr. appel «tin orgi wel ded dra het nee of pytl dat in i E doo te woc hei huii ook gel« en sla: kop bon vas het in i stei oefe ter wor gesi leef te i blot lies E kiel zon te 1 ken ten een mei ged een jagi jon kip] E ker ove Hot zijn gen gro zijn van kar tigi dat doo te i tan vrij I toe ■n als eer kr< dei klc hei elk JB. wo zie doi ex ■U: .gin i irttkor- >-8ym- MILAAN, 331 M. 4.30 Gramofoonmuzlek. 6.20 Oramofoonmuziek. 7.50 Oramofoon muziek. 8.20 Uitzending van het Opera- Theater. Te Obdam is Dinsdagmiddag te vier uur een brandstoffenauto uit Amsterdam bij het uit wijken voor een op den weg loopend kind, in gereden op een groep spelende kinderen. Het vijf-jarig dochtertje van den slager Knjjn werd op slag gedood. Een dochtertje van den caféhouder Dekker werd zeer ernstig gewond. Het kind bekwam een hersenschudding en ver moedelijk een schedelbreuk, zoodat voor bet leven wordt gevreesd. Een tweede kind van den heer Dekker en een kind van den heer Neefjes werden minder ernstig gewond. De jeugdige slachtoffers werden de ouderlijke woningen binnengedragen. De chauffeur verkeerde na het ongeval in hoogst .overspannen toestand. De schuldvraag is nog niet opgelost. Arbeiderspartij. Deze delegatie bestond uit de heeren C. A. Vocht uit Amsterdam, Hoogduin uit Den Haag, Reulink Schiedam. Groothuis Amsterdam, Kleinekoort Schiedam, Berchelaar Den Haag en Beukers Den Haag. In deze besprekingen werd door prof. Veraart voorgesteld een fusie van de R. K Arbeiders partij met de R. K. Volkspartij, waarna dan aansluiting bij een „groep-Veraart” zou kunnen plaats hebben. Toen wij blijk gaven aldus spr. niet met de R. K. Volksparty te willen samenwer ken. stelde prof. Veraart samenwerking voor met zyn groep. In dien geest zou door hem een pers-communique worden samengesteld. Het door prof. Veraart gepubliceerde bericht wees evenwel in andere richting. Wanneer nu aldus de heer Vocht by de eerstvolgende verkiezingen naast de R. K. Staatsparty een drietal andere katholieke Ujsten zullen worden ingediend en deze partyen geen voldoende stemmen zullen verkrijgen, dan gaat een groot aantal stemmen voor de groote katholieke zaak verloren. Tenslotte deelde de heer Vocht nog mede, dat de R. K. Arbeiderspartij, thans ruim twee duizend leden telt. De Haagsche Rechtbank heeft afwijzend be schikt op het verzoek van mr. E. O. Goldstein, als raadsman van den ten tweeden male in voorlooplge hechtenis gestelden ex-bankdirec- teur I. L. tot invryheldstelling van dezen, en 'el tot gevangenhouding met 30 dagen Goldstein heeft tegen, deze beel lezing umge teekeud» bond; P. v. fabriek te Wleuwerd, aangewezen door den bond van directeuren, en P. Popkema. te Jub- DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelconcert door Reginald Foort. 1.05 eollstenconcert. 2 05 Concert oJ.v. Campell. 4.06 BBC. dansorkeet o l.v. Henry Hall. 4.35 Concert, door Moechetto en zijn orkeet. 7.50 Aan sluiting met de Mualc Hall. 10 20 Piano recital door Smith. 11.05 BB.C. danaor- kest oJ.v. Henry Hall. water in de waschgelegenheden worden gezorgd en zal de verwarming door voorverwarmde lucht met automatisch werkende temperatuur- regelaars geschieden. LANGENBERG, 473 M. 6.06 Gymnastiek, berichten, gramofoonmuzlek. 12.20 Con cert. 6.15 Uiteending van de Zeodaagache. 7 25 Lied und Tanz lm Marokko. 9 50 Po pulaire danamuzlek. oJ.v. Kyaoldt. 11.00 Slot van de Zeadaagache. De 60-jarige koopman J. A„ thans verblijf houdende te Maastricht, heeft aangifte ge daan van de vermissing van ƒ1200 in geld en een Credletbrlef der Geldersche Credletveree- nlging ter waarde van ongeveer ƒ1500. Hy had dit geld In een portefeuille die hy in een binnenzak van zyn vest droeg. Zondagmiddag had hy zich voor een middagslaapje ter ruste begeven, en had hiertoe zyn vest met de por tefeuille daarin aan een stijl van zyn bed op gehangen. Toen hy ontwaakte, ontdekte hy dat het geld verdwenen was. Verdacht wordt z|jn kameraad, dien hy dezen zomer in Gel derland had leeren kennen, en met wien hy te Maastricht op een kamer sliep. Dit vermoe den wordt versterkt door het feit, dat zyn maat thans spoorloos verdwenen is. Naar het „Volk” bericht zyn by de Lucht- vaartafdeéling te Soesterberg ontslagen de be- drijfsadministrateur J. P. H., de hoofdofficier van den marinestoomvaartdlenst H. 8„ die chef was van den Technischen Dienst der ge noemde afdeeling, en is de officier van den marinestoomvaartdlenst de W. overgeplaatst naar de Indische vloot. Te Maassluis heeft zich onder voorzitterschap van den burgemeester dier gemeente, den heer C. P. I. Dommisse, een comité gevormd, dat op Donderdagmiddag as., om half vier, in het Vereenigingsgebouw de drie zeelieden zal hul digen voor hun kranige prestatie by de hulp- verleening aan de „Atlantique". De mannen, die gehuldigd zullen worden zyn P. M. de Baar, matroos, A. Wygerse. tremmer en M. van Tejj- llnge, lichtmatroos, allen in dienst by de N V. Smit s Internationalen Sleepdienst. Het ligt nJ. in de bedoeling over te gaan tot invoering van een diesel-electrische tractie op groote schaal, ten einde tot een beteren dienst voor het reizend publiek te komen. Zoo mege- lyk zal dit nieuwe verkeermiddel Ingaande zomerdienst 1934 in dienst worden gesteld, voorloopig op de lynen RotterdamUtrecht, Den Haag—Utrecht, AmsterdamUtrecht Arnhem en UtrechtDen BoschEindhoven. Met behoud van de internationale treinen en enkele stoomtreinen voor groot-afstandsverkeer zal met de diesel-electrische treinen op deze baanvakken in uurdienst worden gereden. De snelheid zal voorloopig 100 km per uur bedra gen, ook door het groot aanzetvermogen ge- lyk aan dat der electrische treinen zal de ryduur worden bekort. De trelneenheld zal be staan uit een drie wagentrein, (drie klasgek op pelde rytuigen op vier draaistellen) met 160 zitplaatsen (46 tweede klas en 112 derde klasse plaatsen). Voor drukkere treinen worden twee eenheden gecombineerd zeswagen trein) De rytuigen zullen volgens het stroomltjn- type zeer licht worden gebouwd. Gezorgd wordt voor comfortabele, ruime zitplaatsen, een rus- tlgen, zoo geruischlooe mogeiyken gang, terwyi ook verder aan het publiek zooveel mogelyk comfort geboden zal worden. Zoo zal voor kunstmatige ventilatie in de rijtuigen en warm- het Welde orkest. Gramofoonmuzlek. operamuziek. 9.50 ,J>un". Aan het politiebureau Archimedesstraat te ’s Gravenhage heeft zich Maandagmiddag om streeks half twee gemeld een 44-jarlge varens gezel. wonende aan den Schiedamschedyk te Rotterdam, die zyn te Den Haag in de Noor- derbeekstraat woonachtige vrouw even te voren met een mes een tweetal steken had toege bracht. De vrouw, die aan de linkerborst en aan het llnkerdybeen niet ernstig werd verwond. M door den Geneeskundigen Dienst naar het Zie kenhuis aan den Zuidwal gebracht en van daar, na verbonden te zyn, naar haar woning vervoerd. De man is in bewaring gesteld. WARSCHAU. 1411 M. 5.20 Populair con cert. 7J0 Populair concert. 10.20 ziek. Het Flnsche stoomschip .Alexa”, dat Maan dag op het Bomrif Is gestrand, staat nu geheel onder water en wordt als verloren beschouwd. De deklast is gedeelteiyk op het Zulderstrand van Hollum aangespoejd en wordt door da strandvondery geborgen. Met ingang van den eersten Januari 1933 is de bieraccijns voor den tyd van één jaar met 15 pCt. verhoogd. De blerbelasting is een zuivere verteringsbe lasting, die uit haren aard door den consument behoort te worden gedragen. Onder normale omstandigheden zou het dan ook vanzelf spre ken. dat iedere verhooging door den consument zou worden opgebracht. Aangezien deze belas ting by de brouweryen wordt geheven, zou zulks tengevolge hebben, dat deze door haar aan hare afnemers te berekenen prUzen zou den verhoogen, terwyi die afnemers de aan den consument in rekening te brengen pryzen op hun beurt eveneens zouden verhoogen. Tengevolge van de crisis, die zich steeds ern stiger doet gevoelen, doet zich in de laatste jaren echter reeds een buitengewoon sterke teruggang in het bierverbrulk voor; iedere ver hooging van den consumptieprys zal dezen te ruggang sterk stlmuleeren. in verband met de verminderde koopkracht van het publiek. Van brouwery-zyde is dan ook zooveel mo- geiyk getracht de Regeering duidelyk te maken, dat deze acctfnsverhooging achterwege moest biyven, zelfs indien zy slechts voor één jaar zou gelden. Desalniettemin werd de bierhandel met de accynsverhooging belast, hoewel voor het bier thans reeds 13 maal zooveel accyns betaald wordt, als vóór 1917. Daar de Regeering harerzyds by herhaling beeft betoogd, dat de verhooging van den bier accijns slechts voor één jaar zou gelden, is de Bond van Nederlandsche Brouweryen na am pele overweging van een en ander tot de con clusie gekomen, dat de biyvende schade, die het gevolg zou zyn van de verwachte versterkte daling van het verbruik by verhooging van de oonsumptiepryzen. niet mag worden geriskeerd. De brouweryen zyn er evenzeer van overtuigd, 'dat b|j den noodtoestand, waarin het koffie- huisbedrljf zich momenteel bevindt, de onder havige nieuwe last niet op die bedryven kan worden afgewenteld, zonder dat zulks den on dergang van tal van bedryven met zich zou brengen. Afwenteling zou zonder twijfel zoowel ont wrichting van den tusschenhandel, alsook funeste gevolgen voor de brouwerij-lndustrie veroorzaken. Derhalve werd door de brouwe ryen besloten voorshands niet tot eenigerlei verhooging van den blerprys over te gaan Mochten de omstandigheden zich evenwel wijzigen of mocht de accynsverhooging na 1933 van kracht blijven, dan zal de blerprys onver- mUdeiyk verhoogd moeten worden, daar er geen sprake van kan zijn, dat het brouwerUbedryf dezen nieuwen last biyvend voor haar rekening kan nemen. In de helft van Mei van het vorige Jaar overleed tengevolge van een auto-ongeval de te Naarden gewoond hebbende doch te Amster dam kantoorhoudende bankier Martin Stern berg, een genaturaliseerde Duitscher. Aanvankelyk bezat hy een vry aanzienlyk fortuin, dat hl) zich had verworven door den verkoop van kykers aan het Dultsche leger, waarna hy, trachtend zyn rijkdom te vergroo- ten, zich in banklerszaken stak. Ook hlerbjj ging het hem voor den wind, doch toen de slechte tyden begonnen door te schemeren raakten zyn zaken in den knoop. Door het eene gat met het andere te stop pen. maar vooral door ulteriyk in niets zyn luxueuze levenswyze te verminderen, wist hy het nog langen tyd vol te houden tot de plot selinge dood een eind maakte aan zyn nog be- trekkeiyke korte leven. Toen hy stierf, was hy slechts 38 jaar oud. maar had hl) al zoovele avonturen beleefd, als weinigen met het dubbel aantal syner Jaren beschoren zal zyn te beleven. Gevolg van den precairen finantieelen toe stand, waarin hy kwam te verkeeren, was. dat hy nog minder kieskeurig werd bij het doen van zaken dan hy tot dan geweest was. Vele ondernemingen, meest Dultsche, waar van hy de meerderheid der aandeelen besat, plunderde hij uit om dan de zeer aanmerke- iyk gedaalde aandeelen voor hoogen prys over te doen aan andere maatschappijen, waarin hy eveneens door zyn aandeelenbezlt medezeg genschap had. In de werkplaats van den rijwielhandelaar IX te Bovenknype sprong Maandag een benzine lamp stuk. De kleeren van den heer D. geraak ten in brand. Het slachtoffer wist niet beter t» doen dan direct in het nabygelegen kanaal te springen. Toch had hy reeds ernstige brand wonden opgeloopen. De werkplaats werd e« prooi der vlammen. Verzekering dekt de schada Het scheidsgerecht, dat begin November na de op het bemiddelingsvoorstel van den rijks- bemiddelaar verkregen oplossing van het con flict in de Goudsche waschindustrie werd in gesteld om na te gaan, of een loonsverlaging van ten hoogste 5 pCt. van het vrouweiyk per soneel gerechtvaardigd zou zyn, heeft Dinsdag zyn uitspraak aan de besturen der organlsa- ties gedaan. Het verklaart aan de hand van het inge- •teld boekenonderzoek, dat een verlaging met 5 pCt. der loonen van het vrouweiyk personeel alleszins te blliyken valt. Deze uitspraak is voor beide partijen bin dend, zoodat de werkneemsters met vermin dering van haar loonen genoegen moeten ne men. terwijl de werkgever» geen hoogere kor ting dan 5 pCt. mogen toepassen. In de Dinsdag gehouden algemeene leden vergadering van de Coöp. Zuivelfabriek „Ons Belang" te Jubbega werd met 374 voor, 71 tegen en 45 blanco stemmen, aangenomen een voor stel van een der leden, om den beheerder der fabriek, den heer M„ te schorsen, zulks omdat hy zich er toe zou hebben geleend, steekpen ningen aan te nemen van verschillende leve ranciers. Een commissie we-d in gesteld, welke een onderzoek zal instellen naar de handelingen van den beheerder. Hiertoe werden benoemd de heeren U. Kooi- stra, secretaris van den Bond van Coöp. Zuivel fabrieken in Friesland, aangewezen door den bond; P. v. d. Meer, directeur der Coöp. Zuivel- OntdekkingsreizenZe bestaan ntet alleen in tochten naar de Pool streken of de Afrikaansche binnen landen- Hoeveel is er door ons, vlak nabij ons, onontdekt. Laat de doorsnee- stadsmensch 'n paar uurtjes vroeger opstaan, voer hem naar de groenten mar kt en hij kijkt zich de oogen uit. Als eens een in ’t gareel dravend bur ger bij uitzondering met den eersten trein mee moet, dan verwondert hij zich buitengewoon er over: dat er zooveel menschen op de straat zijn. Ontdekkingsreizen. Velen kennen hun eigen stad niet. Een nieuwe wijk is voor hen Patagonië. Rijksmuseum en Dam-Paleis zijn nooit betreden mogelijkheden, waarover men wel leest, doch die men zelf niet gaat zien. Ontdekkingsreizen! We kennen ome werkelijke, onze ware vrienden niet tot we ze in moeilijke oogenblikken pas in de gaten krijgen- Kennen we ons zelf wel? We moesten eigenlijk allemaal meer op Ontdekking uitgaan. Dat zou nog wel de moeite waard zijn. We hadden dan wat meer aan ons leven; we zouden dan heel wat inte ressants vlak bij leeren kennen. We zouden onzen gezichtskring heel wat verruimen zonder verre reizen te moeten maken. Misschien kwamen we dan ook ons zelf tegen en ontdekten we dat andere ik, zooals anderen ons zien. Het zou denkelijk een tegenval ler wezen, maar een ontdekking die leerzaam ware- op de we- 7 30 Poll- Persbureau, l gen is avond. Vlugt. oi 10.00 der organisaties had ingewilligd, thans weer teruggetrokken, daar Maandagavond hebben te Alphen aan den Rl)n twee jongelieden, de gebroeders P„ de vrouw van den caféhouder Van D. in de Prins Hendrikstraat aldaar, zwaar mishandeld. Reeds geruimen tyd stonden zy met den caféhouder op gespannen voet wegens een geschil omtrent hun verteringen. Dien avond kwamen zy in het café met de bedoeling Van D. „af te maken” zooals zy tegen zyn vrouw zeiden. Daar Van D. zich zelf niet vertoonde, gingen zy zyn echt- genoote te jyfDe twee en twintig-Jarige P. P. greep een biljartqueue en sloeg daarmee de caféhoudster soo hevig op het hoofd, dat de queue brak. Daarna greep hy een tweede queue en sloeg deze op de vrouw stuk. Daarna vlucht ten beiden weg. Het slachtoffer is ernstig gewond aan hoofd en boveniyf. De geneesheer Dr. Hlldernlsse constateerde een schedelfractuur. Tegen P. is door de politie proces-verbaal op gemaakt wegens zware mishandeling en ver nieling. Maandagnacht om 1 uur ontstond brand het dubbele woonhuis aan de Willemsstraat t» Aalten. bewoond door de gezinnen 8. T. en P. Aangewakkerd door den sterken noordenwind, was het geheele huls spoedig één vuurzee, zoo- dat de brandweer biet veel behouden kon. D* oorzaak is onbekend. De huizen zijn vrtjw» geheel in asch gelegd. Dinsdagmiddag waren arbeiders op het dak van afgebrande Dominlcanerklooster te Zwolle bezig stukken stalen badkuip naar beneden te gooien. De 22-jarige J. Mestenbeld. die lang» den muur liep, kreeg een der stukken op het hoofd en de schouders. Ernstig ge-.ond werd de overge- PARIJN R. 1725 M. 8.06 Gramofoonmu- slek 12.50 Jeugdconcert. 6.50 Gramofoon- muziek. 7.40 Concert door het omroep orkest. 10.20 Gramofoonmuzlek. HUIZEN, 296 M. 8.00 K RO. Mor-' eert. 10.00 Gramofoonmuzlek. 10.-- genwijding door Ds. Klinkenberg. Gramofoonmuzlek. 11.00 K.R.O. Gramo foonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje, door pastoor Perquin. 12.00 Politie berich ten. 12.15 KRO-orkest o.l.v. M. v. ‘t Woud. 2DO NCRV, Cursus fraaie handwerken d. Mej. Ably. 3.00 Vrouwenhalfuurtje, Ds. Boeke. 3.30 Verzorgen van den zender. 4.00 Bijbellezing door Ds. Borgers. Zang Mej. De Jager, FT. Reymerlnk. orgel. 5.00 Llede- ren-reel tal door Frits Meyerse ad. vleugel Mej. Coba Kuurstra. 5.45 H. J. Steinvoort: „Het deksel op het driehoekig doosje”. 6.15 „Onze Nederlandsche monumenten”. D. Pcholtz: ..Hugo de Groot”. 6.45 Knip pen en versieren. 7.00 Wat er reld gebeurt door C. A. Crayé. tieberichten. 7.45 Ned. Chr. 8.00 Joodsch-Chrlsteltfk Getuli Mej. F. Musch, ^ang en W. 9.15 Populair orgelbespeling. Dias. 10.10 Gramofoonmuzlek. Maandagavond is de weleerw. heer L. Nyst, rector van het Mgr. Mutsaersoord te Venlo plot seling onwel geworden. Een yiings ontboden geneesheer constateerde een hartaandoenlng. De deken van Venlo, de hoogeerw. heer J. van Oppen, heeft hem uit voorzorg de laatste H H Sacramenten toegediend. Eenigen tyd la ter verloor rector NUst het bewustzijn. Dinsdag was de toestand van den patUfnt dermate ver ergerd, dat de dokter ieder oogenblik het einde verwachtte. BRUSSEL, 509 M. 1220 Gramofoonmu zlek Reset. 1.30 Concert van het N.IJl. o. l.v. Plet Leemans, vloolaolo M. Elgy. 6 20 Concert, Arthur Meuleman. 625 Gramo- toonmuzlek. 6.50 Concert door het klein orkest van het N.I.R. o.l.v. Plet Leemans. Paul Doullez, plano. 820 Conecrt. 1030 Gramofoonmuzlek. irgencon- 1.15 Mor- 10.45 den, met bestemming voor Nymegen. De be stuurders gaven op, dat deze wapens be stemd waren voor L. te Nijmegen, een per soon. die in smokkelaarskringen, maar ook hy de politie geen onbekende is. Op verzoek van de marachaussée is huiszoe king gedaan bij de P.’s en L., maar er werden geen wapens gevonden, zoodat L. op vrije voe ten bleef. De gebrs. P. zyn in Zundert in verzekerde bewaring gehouden. Vermoed wordt, dat de wapensmokkelhandel uit België via Nederland zich aan het verplaat sen is van het Llmburgsche naar het Gelder sche gebied. De politie te Nymegen stelt nog een ernstig onderzoek in. BEROMUNSTER, 460 M. 730 Oper*-eo- mlqua door Haydn. „Dia Welt auf dam Monde.” KONIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 6 50 Populair concert 1120 Gramofoonmuzlek. 350 Zie Berlijn. 726 Concert. 10.05 Weer bericht. daarna gramofoonmuzlek. (Zie Berlijn). groote. heeft hij op deze manier ten val of al thans aan den rand van den afgrond gebracht. Zelf bleef hy meestentyds buiten schot, door dat hy zich bediende van allerlei kleine tus- schenmaatschappyen, welker inmiddels vrijwel waardelooze aandeelen, eveneens In zyn bezit waren. Na zyn plotselingen dood werd tot curator aangesteld Mr. I. Blinker, die thans zyn rap port ter griffie heeft gedeponeerd. Al zal het daarin vervatte cyfertnateriaal het Nederlandsche publiek slechts matig inte- resseeren, doordat dit niet noemenswaard by de eigenaardige transacties van Sternberg is betrokken geweest, toch zyn er nog wel gege vens in te vinden, o.a. over het zeer itpmeus ingerichte bankgebouw aan de Heeren*acht, dat de bankier te zyner beschikking had niet zoozeer om er zaken in te doen, maar om by het doen van zaken voor het gewenschte de corum te kunnen zorgen. Na Sternberg’s overiyden zijn aanvankelijk zijn woonhuis te Naarden en zyn bankgebouw aan de Heerengrachte verzegeld. Na de ontrege ling van het bankgebouw werden geen vermo- gensbestanddeelen aangetroffen. De safe-loket- ten bleken alle ledig te zyn met uitzondering van één loket, waarvan de sleutel niet was te vinden en dat door den curator werd openge broken. Dit loket bevatte een aantal aandee len van de N.V. „Het Resultaat” te Haarlem, een door Sternberg gesticht maatschappytje zonder vermogen. De andere aandeelen van dit N.V.’tje had Sternberg naar Zwitserland doen verhuizen, waar zy nog steeds onder beslag schynen te liggen van een of meerdere der tal rijke crediteuren. Het bleek den curator volstrekt onmogelijk zich een nauwkeurig beeld te vormen van Stern berg’s vermogenspositie, omdat niet de minste orde op de zaken was gesteld en er geen be- hooriyke administratie bestond. Een privé-boek- boudlng ontbrak geheel en al, en de kantoor- boekhoudlng in Amst.rdam gait geen licht, om dat daar niets omging. De curator kwam dan ook weldra tot de over tuiging. dat er in Nederland, behalve de beide onroerende goederen, het bankgebouw te Am sterdam en het woonhuis te Naarden, niets te beheeren of te llquideeren viel. Groote moeliykheden werden echter onder- yerrehillende ondernemingen, waaronder »eer vonden met het iiankgebouw Heerengracht. De Utrechtsche correspondent van het „Hsn- delsblad" heeft zich op het bureau van de Ne derlandsche Spoorwegen aan de hand van teekenlngen van de comfortabele Inrichting dezer treinen kunnen overtuigen en den tndruk gekregen, dat men thans niets heeft nagelaten om het reizend publiek te gerieven. Er zal mis schien hier en daar het bezwaar worden ge opperd, dat deze treinen slechts uit twee klassen zullen bestaan, maar voorloopig ziet men hier in de beste toekomstmogeiykheden. Op onze vraag waarom niet tot uitbreiding der electri- ficatie kon wórden besloten, antwoordde men, dat de kosten van een bovenleiding op lange trajecten talryke moeilijkheden opleverden en te hoog zouden worden, terwyi uitsluitend een zeer druk verkeer op bepaalde baanvakken elec- trificatle zou wettigen. Dit verkeer valt b.v. niet te wachten op de route Utrecht—Arnhem, om er slechts een te noemen, terwijl men by de nieuw-ontworpen plannen toch aan de wen- schen van het publiek naar grootere snelheid en meer comfort tegemoet komt. Het valt niet te ontkennen, dat de Ned. Spoorwegen door het invoeren van een nergens In de practyk toegepast verkeersmiddel een groot risico op zich nemen, zoowel wat de technische als organisatorische zyde betreft. Wel beproeft Frankrijk tegenwoordig een Mlchellnwagen en heeft men in Dultschland de Schnelltrlebwagen op een enkel traject in dienst genomen, maar dit zijn slechts proef nemingen in het klein en zy hebben met het Invoeren van een totaal nieuw bedrijf in het groot niets te maken. In een Maandagavond in ..Bellevue” Utrecht gehouden propaganda-vergadering Sr^h^JTS ^rty-vooreltter, de heer C. A Vocht, uit Amsterdam, uitvoerig uiteengezet de besprekingen met prof. Veraart zooals die tot nu toe zijn verloopen. In afwijking met de steeds weer gepubliceer de berichten heeft op 3 Januari JJ. te Den Haag een bespreking plaats gehad tusschen prat, yeragrt en een delegatie van de R. K. Dinsdagnacht kreeg de Nymeegsche bericht van de marechaussee te aan de Belgische grens, aangehouden Daarbij deed zich toch het geval voor, dat Sternberg by dezelfde instelling, die hem de eerste hypotheek had verschaft, een levensver zekering tot hetzelfde bedrag had gesloten en daarby zyn vrouw als begunstigde had aange wezen, doch tevens de polls als meerdere zeker heid voor zyn obligo aan de hypotbeekhoud- ster in pand had gegeven. Deze had het nu in de hand om tot executie over te gaan, zich uit de opbrengst te bevre digen en vervolgens het bedrag der polis voor zoover er geen tekort mocht zyn aan de begunstigde uit te keeren. De curator heeft echter hiertegen aanstonds by de hypotheek- houdster stelling genomen en de executie voor komen. Behalve de eerste hypotheek, per resto in hoofdsom groot 109.000, bleek een tweede hypotheek te bestaan groot ƒ250.000 ten name van zekeren B. Deze heeft echter nooit zaken met Sternberg gedaan en na Sternberg’s dood heeft hy zyn vermeerderde rephten overge dragen aan een Dultsche onderneming, die een belangryke vordering op Sternberg pretendeer den en aanspraak is gaan maken op de rechten uit genoemde tweede hypotheek. Ook uit an deren hoofde kreeg de curator, die deze hypo thecaire rechten niet erkent, met bedoelde on derneming te maken. Niet slechts vanwege hét hooge door den curator betwiste bedrag barer vordering, maar ook. omdat zy eep cessie beweerde te bezitten op een vordering van etteiyke millioenen Pransche franken op twee in liquidatie verkeerende Fransche ban ken, die door Sternberg tot betaling waren ge dagvaard voor het Tribunal de Commerce te Parijs. De curator heeft moeten regelen over twee fronten, hetgeen na maandenlange onderhan- dellngen, deels In Amsterdam, deels In Beriyn. deels in Parijs, na veel moeite ook is gelukt. Het resultaat ia geweest een dading met de Dultsche onderneming en met mevrouw de wed. Sternberg. Biykens de ter visie gelegde voorlooplge rekening en verantwoording heeft de curator thans een bedrag, groot 52.580.93 <4 aan boedelgelden onder zich. Crediteuren hebben zich tot een bedrag van by elkaar omstreeks seven mlllloen gulden bij den curator aangemeld. Hiervan is omstreeks vier millioen gulden betwist. De erkende pre ferente vorderingen bedragen omstreeks der tienduizend gulden, in hoofdzaak belasting schuld. In het gunstigste geval zal de ultkeering, ge zien het karige actief tegenover het groote be drag der schulden, slechte weinige percenten kunnen bedragen. Tn de vergadering van de Eerste Kamer Dinsdagavond gehouden werd zonder h. st. besloten, heden een aanvang te maken met het afdeelingsonderzoek der hoofdstukken van de Ryksbegrootlng voor 1933. Ann de orde was vervolgens bet wetsontwerp: machtiging van de ministers van Waterstaat en van Financiën tot oprichting van de N.V. „Haven van Vllssingen” en tot het sluiten van een overeenkomst met die vennootschap betref fende de exploitatie, de erfpacht en het ge bruik van havens en haventerreinen en de daartoe behoorende inrichtingen en toekenning aan die vennootschap van de bevoegdheid tot het heffen van rechten, dat zonder h. st. werd aangenomen. Ook het wetsontwerp tot regeling van den invoer van verech of gekoeld rund- en kalfs- vleeach en van bevroren rund- en kalfsvleeecb is a. h. st. aangenomen. po litie bericht van de marechaussee te Zun dert (N. B.). aan de Belgische grens, dat daar waren aangehouden de gebroeders P., uit Nymegen, die in een vrachtauto vyftig revolvers en vyftig dooren patronen vervoer- Zondagavond te op de z.g. Molenkade, den verbindingsweg vormt tusschen Gortncben en Gouda, de 35-jarige wlelryder T. de OrW uit Waddlnxveen aangevallen door een tot toe onbekend gebleven persoon. De heer O» Graaf werd van zyn rywiel geslingerd en W** In een sloot terecht. Toen hy zich weer °P droge had gewerkt, sloeg de aanvaller nogmaals tegen den grond. Er ontstond worsteling, waarna de onverlaat er van®« ging. Naar de heer de Graaf verklaarde. hy den man eenlge wonden aan het hoofd tw gebracht. HU kon een vrl) goed signalen*1* van hem geven. In den afgeloopen nacht kwamen niet min der dan 15 trawlers aan den afslag, die alle wederom door de Feeders zyn gelost. De sche pen hadden gezamenlyk een vangst van on geveer 3300 manden visch. Momenteel bevinden zich nog 15 i 20 traw lers op zee, zoodat verwacht kan worden, dat deae week de laatste trawlers zullen binnen komen. Waar er geen enkele trawler naar zee ;kt, zal dan aan het einde dezer week de geheele Umulder trawlvloot stil liggen. Nadien zal er slechts visch worden aange voerd door de loggers en kleinere schepen en waarschyniyk door de Deensche kotters. Een der Feeders, die aanvankelyk den eisch heeft zich door den vischhandel besloten was, dat de visch. welke met zyn schip werd aangevoerd en door de stakers zou worden gelost, niet gekocht zou worden, zyn schip is in den afgeloopen nacht door de Feeders gelost. Naar wy vernemen is het schip van een anderen reeder, die eveneens de elschen der organisaties had Ingewilligd en dientengevolge 1 met boycot van de zyde van den vischhandel bedreigd werd, naar het buitenland gedirigeerd. De vlschhallen staan nog steeds onder strenge politie-be waking. BBBLIJN, 419 M. 530 Bdlth vod Vó«- 1 ftnder, viool en J. Büurger. piano. 7.05 Populair concert. 9.20 Berichten, daarna dansmuziek door Arno Berger-kapel. HAMBUBO. 372 M. 5.55 Concert door -- 10.59 Concert. 12.35 1.80 Idem. 7.50 Xtal. Dansmuziek uit de HILVERSUM, 1875 M. 8.00 AVRO. Gra mofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Oramofoonmuziek. 10.30 Solistenconcert door Llzette van Glls-Schultz, plano, Ir. L. van Gelderen, viool 11.00 Kook- en bakpraatje door Mevr. Lotgerlng-Hllde- brand. 11.30 Vervolg solistenconcert. 12.00 Tijdsein. Lunchconcert door AVRO-kamer- orkest o.l.v Louis Schmidt, afgewisseld door gramofoonmuzlek. 2.30 Verzorging van den zender. 2.45 Gramofoonmuzlek. 3.00 Cursus door Mevr. Ida de Leeuw-van Rees. 3.45 Gramofoonmuzlek. 4.00 Halfuur tje voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Een half uurtje voor groote kinderen, door Antoinette van Dyk. 5.30 AVRO-kleln orkest o.l.v. Njco Treeo. 6.30 Sportpraatje door Hollander. 7.00 AVRO-kleln orkest 7 30 Eng. les door Fred Fry. 8.00 Tijdsein en Vaz Dias. 8.05 Gramofoonmuzlek. 8.15 Concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Belnum Héléne Cals, sopraan. Louis Tul- der, tenor, Herman Schey, bariton. In de pauze Gramofoonmuzlek. 10.30 Kovacs La- jos, refrelnzang Bob Scholte. 11.00 Vaz Dias. 11.05 Oramofoonmuziek. 11.15 Ko vacs Lajoe. 12.00 Sluiting. te j van Utrechtsche afdeeling der R. K. ^Arbeiders- ultvoerlg uiteengezet In een

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 14