Prikkeldraad N Van de Perstribune i lil Het zieke trawlvisscherijbedrijf Theorie en practi jk Fö (1 1 L an K I 'L «r VRIJDAG 13 JANUARI Vorst in Europa nam toe IJmaiden in last .1 HET ONZALIGE BOSCH f! ZANDAFGRAVINGSPLAN Katholiek landbouwonderwijs Sigarenfabriek afgebrand De moeilijkheden te Huizen overwonnen BOTSING MET AUTOBUS Een „hakkepuf je' Schrikbarende werkloosheid Ernstige aanrijding TOURINGCARONDERNEMERS l KERKNIEUWS TIEN UUR HEIT DE KLOK FRATER G- F. ROMBOUTS Het vlot niet MIJNBOUW SCHADE DEKEN Dr. J. MAAS Een bedevaart voor zijn herstel Batafabrieken in Indië? Pater Victorius Kruitwagen Mond- en klauwzeer Audiëntie Voor on» land zyn de kansen nog onzeker f- Een nog nieuwe school moet worden ontruimd maakte te veel stoom De bekende paedagoog wordt vijftig jaar Sluitingstijd der bioscopen te Weert F 1 Nog vijf en dertig mille noodig ▼oor het behoud De onbegrijpelijke Hi. 1 I' i o de Verzet tegen Ministerieele plannen .1 in t ïëllii het weer ii j iood bet en dan In bet „Verbondsblad" schrijft rector J. F. A Bots enkele tijdbeschouwingen rondom de Jaar wisseling en signaleert daarbij oa. bet groote gevaar, dat gelegen kan zijn in bet onstuimige Onder den titel _Het vlot niet" schrijft „De Tijd", dat bet met de wording van den R.K. Democratlacben Bond nog niet te best wil vlot ten. net voorbereidingscomité, waarvan prof. dr. J. A. Veraart voorzitter. mr André Peters, secre taris is, slaagde er niet In, ook de RJC Volks partij bij de beareg.ng te betrekken, daar de RJt. Arbeiderspartij sich daartegen vervette Het sou in ter resent zijn te vernemen, welk een rol in deae beweging bet Verbond van Jongeren speelt, wiens voorzitter en secretaris in bet vocr- bereidlngs-comlté van den R.K Democratlacben Bond zijn opgenomen. Het heette indertijd, dat bet Verbood der Jongeren niet aan politiek deed. Maar vinden 'zijn leden niet, dat deze peraoneele unie van hun bestuurslecfen met de gistende poli tiek moeilijk valt te rijmen met bet studieuze doel van bun Verbond» met ruim >100 leden toegenomen, aoodat sQ er meer dan 7100 leden telt, wat altijd nog maar een seeds deel van bet geheele aantal katholieke kiezen ia. Ook in Den Haag doet zich bet onge lukkig verschUbeel voor, dat verreweg de groote ruim kiezen buiten de Klesvereeniglng blijft. Het zal saak zijn, deze ongeorganiseerden tot aansluiting over te balen en in elk geval te ma ken, dat zij niet ten prooi vallen aan een ver warrende beweging. In andere landen hebben de Katholieken waar lijk leergeld genoeg betaald aan de verdeeldheid en versplinterende partijtjes." Een hevige plaats gehad Honselersdijk auto. Donderdagavond is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de sigarenfabriek van den heer Claus aan de Hendrikstraat te Venlo. Het gebouw is geheel uitgebrand, waarbij een groote partij sigaren verloren is gegaan. Verzekering dekt de schade. De aangrenzende gebouwen konden gespaard blijven. Machine 5 Op verschillende plaatsen in de omstreken van Delft komen onder bet vee gevallen van de aoo neer gevreesde ziekte mond- en klauw zeer voor. Gelukkig zijn op de meeste boerde m de door de mijnbouwuchade aoo asar ge teisterde buurtschap Chëvremont (gem. Kerk rede) aal een noodschoot worden geooewd. voor de nog betrekkelijk nieuwe Jongensscho len. die zooveel van de mijnbouwechads geleden hebben, dat ae moeten worden ontruimd. Op den Rtjksstraatweg Weereelo—Hengelo onder Deurningen. gemeente Weereelo ie Don derdagmiddag het zevenjarig dochtertje van de familie H. door een luae auto aan gereden. Het kind is in hoogst aorgwekken- den toestand naar het ziekenhuis te Hengelo vervoerd. Woensdag IS Januari zal te Bolsward plechtige inwijding en officleele opening plaats hebben van de R. K Landbouwscnool van den Aartsdiocesanen R. K. Boeren- en Tulnders- bond. iemand weet nog. wanneer de ekoooml- eche wereldconferentie zal aanvangen, de datum daarvan is immers nog niet bepaald. WU weten alleen, dat het principe be staat om deze conferentie op een gegeven mo ment te houden en dat de toekomst er voor dgze conferentie niet bijzonder rooskleurig ult- zleL Voor zoover wU kunnen beoordeelen. zal er op die conferentie os. dienen te worden ge regeld het probleem Van den gouden stan daard. Het is de vraag, of men voor dien tijd nog in de gelegenheid zal zijn. dien standaard over boord te gooien want dan kan men het vraagstuk gevoeglijk van de agenda afvoeren wat de taak der gedelegeerden aanmerkelijk zal verlichten. In Amerika roeren voorstanders van een nieuwe muntbasis zich boe langer hoe meer, terwijl in Frankrijk een nervositeit om trent de positie van den francbestaat, welke te danken geeft. Ben tweede kwestie, die er besproken zal dienen te worden, is die der tarieven. Men is er met den mond „gloeiend" vóór, om de in voerrechten zoo drastisch mogelijk te verlagen en liefst in een heel, vlug tempo. Algemeen boort men klanken, dat bet juist die dwaze De Nederlandsche Bond van Touringcar - ondernemers hield te Utrecht in het Jaarbeurs restaurant een algemeene vergadering, welke stond onder leiding van den voorzitter, den heer N. J. M. Brugman te Amsterdam. Na het openingswoord van den voorzitter waarin ult- kwam dat er reeds in bijna alle provinciën van nog vertrouwen zullen bewaren in de Kerk en hare leiding. Het is heel gemakkelijk voor de betrokken personen, de gevolgen van hun houding af te schuiven op hen, die, zooals zij zeggen, aanlei ding geven tot die critiek. Maar als die critiek nu eens onwaar of sterk overdreven is» De kerkelijke overheid komt met een en ander in een zeer moeilijke positie; want terwijl men van den eenen kant te kennen geeft, dat men het liefst zou zien, dat die overheid hen en hun actie ongemoeid laat, betrekken zij zelf voortdurend de Kerk in hun beweging, omdat zij hun streven bestempelen als eene noodzakelijke consequentie van bet Christendom en hun andersgezinde katholieken het felle verwijt doen, verraad te plegen aaÈ dat Christendom. Hoe gemakkeluk kan dan niet een conflict ontstaan tusschen „de Kerk" en ..hun Christen dom", een conflict, dat oomiddellijk zijn weer slag vindt in vele gewetens. Dus ook uit zielzorg is deae radicale stroomlng niet zonder bedenking en al moeten we erkennen, dat deze verwarde harde en onrechtvaardige tijd dergelijke stroomlng verklaarbaar maakt, mogen we toch oprecht wenschen. dat zij zich niet aal verbreeden. Integendeel, ik geloof, dat juist hier de oproep op zijn plaats la. dien Plus XI gedaan heeft op het einde van zijn veel geciteerde encycliek. waar Hij de laatste bladzijde geheel wijdt aan een pleidooi tot hechte aansluiting en samenwerking onder de katholieken en dan vraagt: ..laten allen er naar streven, onder de leiding en leering der Kerk tot de christelijke vernieuwing der maatschappij het hunne bij te dragen, overeen komstig ieders talenten krachten en maatschap pelijke positie; en laten zij daarbij niet zich zelf of hun eigenbelangen zoeken, maar de belangen van Jezus Christus, noch bun eigen meenlng tegen eiken prijs willen doordrijven, maar ook de beste plannen bereidwillig willen prijsgeven, als het hoogere gemeenschappelijke belang dit mocht vorderen: opdat in alles en boven alles Christus regeere, Christus beersebe, aan Wlen eer en glorie en beerachappij toekomt In eeuwigheid-. Gedurende eenlge dagen is te Badjermastn een vertegenwoordiger geweest van bet Bata- concem. schrijft de ..Indische Crt". De moge lijkheid zou kunnen bestaan, dat hij eens pools hoogte heeft willen nemen betreffende eveo- tueele mogelijkheden voor een aldaar op te richten schoenenfabriek of een Bata-ftliaal de grond la goedkoop, loonen zfjn thans zeer laag en rubber la er uit de eerste handl tolmuren en bandelsbelemmeringen zijn, dié de krlsis zoo scherp hebben gemaakt en hoe eer der deze tot bet verleden behooren. hoe beter het zou zijn. Edoch hier Is de theorie aan bet woord; de praktijk doet anders. Want is het niet ty- peerend, dat men algemeen tot tarlefverhooging besluit, terwijl men verlaging propageert? Dultschland b.v. wil den landbouw steunen; de regeering wenachte oontlngenteeren, maar hiertegen ontstond zoo’n sterke oppositie, dat zi) deze niet durfde invoeren. Om toch haar doel te bereiken, neemt zij invoerrechten-hef- flng te baat en het zou ons niet verwonderen, wanneer de tarieven binnenkort met een be duidend percentage zullen worden verhoogd. Intusschen is Dultschland met Argentinië in een handelsoorlog gewikkeld. De aanleiding hiertoe lag in een handelsverdrag, dat Argen tinië met Chili had gesloten en waarbij Argen tinië handelsfacllltelten had toegestaan, die ook voor Frankrijk, Italië en Engeland golden, maar waarvan Dultschland niet zou genieten. De on- derhandellngen hierover hebben niet tot eqn bevredigend resultaat geleid en nu voelt Dultsch land er veel voor, zijn strijdtarieven voor Argen tinië van toepassing te verklaren. Zwitserland heeft zijn tarieven voor koffie en thee beduidend verhoogd (het tarief voor on gebrande koffie is op Zw. frs. SO; voor.gebrande koffie op Zw. frs. 100 en voor thee op Zw. frs. 100 k 150 per 100 K.O. gebracht, hetgeen voor koffie een verhooglng van circa 40 pCt en voor thee een van 25 pCt. beteekent). Wanneer men den smaak van dergelijke verhoogingen beet krijgt, gaat men gewoonlijk op dien weg verder, terwijl het niet onmogelijk 1* dat men binnen wil zijn, alvorens de ekonomische-wereldconfe- rentle-bui losbreekL Hoe hooger de tarieven alsdan zijn, hoe meer concessies men kan be dingen. Immers wanneer men tegen-prestaties moet verleenen. dan komt men per saldo op het oude en toch hooge tarief terug. België met zijn Ouchy-nelglngen heeft ons land de laatste dagen flink gedupeerd; den eer sten Januari 1933 heeft dit land het invoer recht op tabak verhoogdden tabaksaccijns opgevoerd en de verbruiksbelasting op tabaks fabrikaten naar boven gebracht. Voor onge- stripte bultenlandsche tabak bedroegen invoer recht en accijns tezamen vóór de verhooglng frs. 430 per kilogram en nu frs. 6.voor ge stripte resp. frs. 730 en frs. 10.Speciaal zal dit invoerrecht drukken op onzen export van de goedkoopere Java-tabak. die niet meer met de Belgische zal kunnen concurreeren. omdat het Invoerrecht op het moment circa 100 pCt. nul de waarde bedraagt. De invoeren in Bel gië van Sumatra- en Java-tabak zijn niet on belangrijk; in ieder geval belangrijk genoeg om deze verhooglng buitengewoon onaangenaam te doen vinden. In 1931 bijv, verzonden wij naar België 548 ton Sumatra-tabak en 2.642 ton Java- tabak. Over de eerste elf maanden 1932 bedroe gen deze kwantiteiten resp. 494 ton en 4.530 ton. Wat België betreft, wordt op twee wijzen gezondigd met de daad, want zooals vrij reeds even opmerkten, beteekenen deze verhoogingen van Invoerrecht en accijns een inbreuk op den geest van Ouchy en ten tweede zijn zij niet in .overeenstemming met hetgeen op de ekonoml- sche wereldconferentie als basis zou gelden. En dan moet men den vroegeren Belgischen minister van financiën. Francqul, in de com missie van deskundigen ter voorbereiding nul de ekonomiscHe wereldconferentie te Genève met nadruk hoeren verklaren, dat nieuwe ta- rtefverhoogingen en nieuwe handelsbarrières verboden dienen te worden en dat het afbre ken van de tolgrenzen moest worden bereikt door regionale overeenkomsten tusschen de afzonderlijke statengroepen. „zooals Nederland. België en Luxemburg zulks reeds hadden be reikt”! Neen, waar tusschen woorden en daden, tus- schen theorie en praktijk een zóó diepe klove gaapt, daar kunnen wij ten aanzien van een te bereiken ekonotnlschen wereldvrede niet bij zonder optimistisch zijn. En toch mogen wij niet wanhopen. Toch moeten wjj er prijs op stellen, dat de afgevaardigden der staten zich scharen rond i het groene laken1 Hoop verloren, dat ware: sites verloren! naar de M géwor den. Het lijntje zal dienen om zoowel het door de gemeente te leveren zand als dat hetwelk Stad en Lande op de Waranda en Wolfskamer laat afgraven, naar de haven te vervoeren, al waar het over een nieuw aan te leggen laad- steiger in bakken zal worden geladen. Daar de goedkeuring van het raadsbesluit om tot de werkverschaffing over te gaan, vertra ging had ondervonden door bezwaren der be- stuurdersbonden, kon men tot nu toe slechts voorbereidende werkzaamheden in werkver schaffing uitvoeren. In verband met de zeer ernstige ongesteld heid van den hoogeerw. heer kanunnik dr. -><w Maas, deken van Eindhoven, ia voor de geloo- vigen een bedevaart te voet naar Meer>cldbo- ven ultgeachreven. welke Zaterdagmiddag osa half drie zal aanvangen. Men verwacht een groote deetaame. 1 ifi h - I We vernemen dat overeenstenfmlng is gereikt tusschen de gemeente Huizen en Stad en Lan de van Gooiland In verband met de sandafgra- vingen rondom den Sjjsjesberg. welke als werk verschaffing door de gemeente zullen worden ondernomen Om deze werkzaamheden te kunnen uitvoe ren, was een smalspoorbaan noo haven HleroVeF is men het thans Y T et conflict te Umuiden, dat de traw- l—l Iers in nog grooter getale langs de kade tot stilliggen doen?, dan voordien het droeve rendement van het vis- scherij bedrjjf het reeds deed, eoncenl rc.Tt opnieuw de belangstelling op de groote ha ven aan den mond van het Noord zeekanaal. In December is bij de afdeellng „Vlssche- Hjen" van de begroeting van I*ox.omlsche Zaken en Arbeid IJmuidens treurige toe- gtand het grootete deel der triwlers te voortdurend opgelegd in de Tweede Ka mer ter sprake gebracht. Opnieuw d ongen verschillende afgevaardigden op maatrege len in het belang der trawlervlsscherU aan, nadat de historie van IJmuidens neergang al tal van episodes gekend had, die de aan dacht trokken naar dat betrekkelljl- onder geschikt onderdeel in het triest geheel der algemeen in alle bedrijven woekerende ma lstee. We herinneren slechts aan het» weer bijgelegd „conflict'’ tusschen Staatsraad mr*. 1. B. Kan en Minister Verschuur. De Minister stelde zich tegenover de Ka merleden, die de klaagliederen van reederfj en vischhandel in parlementaire klanken transponeerden, op een vrijwel afwljz-nd standpunt. HIJ erkende weliswaar, dat ook op het zeevisscherijbedrijf de crisis niet na laat, haar funesten Invloed te oefenen, maar van den anderen kant verklaarde hij, de organisatie van productie en afzet van het bedrijf zóó slecht en ontoereikend te ach ten, dat de Staat zich afzijdig te houden beeft, zoolang de betrokkenen zelf niet zijn overgegaan tot ingrijpende saneerlngsmaat- regelen. De Kamerleden vermochten tegen 's Mi nisters betoog niet heel veel In te brenger en zelfs een strijdbaar man als de antl-re- volutionnair Schouten, anders allerminst wan van een krachtig woord van repliek, moest erkennen, dat de „belangwekkende beschouwingen" van Mlnlstei Verschuur wel een geheel ander licht op het vraag stuk geworpen hadden De Vereenlging 'an Umulder Reeders en de IJmulder Vtech- bandelvereeniging intusschen reageerden op *S Ministers Kamerrede met nieuwe adressen, waarin de cijfers van den Minis ter bestreden werden en alsnog een bui- ten-parlementalre repliek loskwam op de door den bewindsman geoefende critiek. Het te zeer moeilijk vast te stellen, in hoe verre de nood van Umuiden c r 1 s 1 snood te, die aanspraak maken mag op speciale be langstelling van Overheidswege. Want liet is de Minister sprak zelfs van een „meer permanenten nood" met het visscherlj- bedrijf al veel langer slecht gesteld. Uit te maken, aan welke factoren de reeds jaren bestaande slechte toestand van het z.e- visscherUbedrijf te wijten te, dat is de taak van de commissie Rljkens. En het was on der de Kamerleden de sociaal-democraat Drop, die In iijn rede dit onderscheid tus schen „normaten" nood en cri meest consequent in het oog hl, ook al pleitte ook hij voor verschillende maatregelen bet minst krachtige geluid deed hooren. In welke onderdeelen valt de question briïlante van „stervend Umuideti" uiteen? Aan de hand van wat de Minister in de Ka mer daarover telde, van wat door de be trokkenen daarop geantwoord werd en van wat ons zelf bij een Ingesteld onderzoek bleek, zullen wij enkele kanten van het vraagstuk belichten. Hoofdmoment in dé actie van da Umulder bedrijven is de concurrentie van de door bultenlandsche schejjen aangevoerde en ook langs andere wegen, o.v. door middel van auto's, in Nederland binnenkomende vtecl.. Daarover heeft de Minister in de Kamer cij fers gewisseld met de leden, die dit vraag stuk aanroerden. Wij mogen ons van het geven van cijfers onthouden, omdat men er door de onderscheidingen, die tusschen de verschillende vischsoorten gemaakt moe ten worden, niet veel wijzer uit wordt Maar wél staat vast, dat, wat den aanvoer van vlsch door te Umuiden marktende schepen betreft, door de betrokkenen voortdurend met cijfermateriaal gewerkt wordt, dat den toestand niet zuiver weergeeft. Want wil men aanLoonen, in welke mate onze stoom trawlers concurrentie ondervinden van bul- tenlandschen aanvoer, dan dient men ver gelijkbare grootheden te vergelijken en moet men vischsoorten, die door onze eigen trawlers niet warden aangevoerd, b.v ver- sche haring en Deensche snurrevaard. van de vergelijking uitschakelen. Dan komt men tot veel minder sprekende cijfers dan ▼allen van de lijsten van aanvoer van bul- tenlandsche vlsch ter Umulder markt heele schepen onmiddellijk weg. Dat er den laatsten tijd belangrijk groo- tere hoeveelheden bultenlandsche vlsch het land binnenkomen, kan overigens niet wor den ontkend. Maar daartegenover staat het niet minder zwaar wegende feit, dat in onzen eigen blnnenlandschen afzet door Umuiden •eer ontoereikend wordt voorzien. Men wil contlngenteering. Doch de Crisisinvoerwet laat contingenteerlng slechts toe bij over- ■atigen Invoer. En overmatig kan toch be- •waarlijk worden genoemd die invoer, die ▼oorzlet in een door het binnenlandach be drijf onbevredigd gelaten behoefte. Er steekt wel waarheid in wat de ree- derijen en de handel hiertegenover opmei- ken. nm. dat het buitenland teng-volge ▼an de depreciatie zijner valuta men den- ke aan de Deensche Kroon tegen prijzen leveren kan, waartegen voor het binnen- landsch bedrijf niet valt te concurreeren, maar van den anderen kant staat wederom, dat het Nedêrlandsch trawlvisscherijbedrljf allerminst gezond te, dat het door allerlei oorzaken op veel te hooge lasten zit en ook afgezien van bultenlandsche valuta- en an dere crisisinvloeden niet over voldoende e<mcurrentlevermogen beschikt. Op de eerste plaats voldoet de Nederlard- ■obe trawlervlopt niet meer asm behoorlijke «isrheu. Men heeft onvoldoende voorult- De bekende frater Sigebertue, in de wereld O. F. Rombouta. oud-hoofdredacteur ran JDn» Eigen Blad", oprichter en leider van de „Op voedkundige Brochurereeks", onderwijzer aan de bijzondere school te Goirle bij Tilburg, viert Zondag 15 Januari rijn rijftlgsten verjaardag. Godfried Franclscus Rombouta werd geboren te Bergeyck in Noord-Brabant op 15 Januari 18S3. HU studeerde aan de Kweekschool voor fraters-onderwijaers te Tilburg en werd In 1903 benoemd tot onderwuaer aan een bijzondere school te Tilburg. In 1908 werd hU leeraar aan de kweekschool aldaar. Van de hand van frater Sigebertus verschenen de volgende wefken; Psychologie der Kleutertaal; Montessoriante- me; prof. dr. H. Bavlnck; Nieuwe banen in psychologie-paedagogiek. Vóór alles Ideaal!; Een spiegel voor Moeders; Keurlessen (welk laatste werk in samenwerking met J. L. Horsten en Joh. M. Reynders tot stand kwam). In Augustus van het vorige jaar erkende de re geering zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Onlangs werd gemeld, dat dr Raad van de gemeente Weert ter inwilliging van een desbe treffend verzoek van den Vergunning- en Ver- lofhoudersbond aldaar met 8 tegen 5 stem men besloten heeft, tegen het advies van B en W. In. het sluitingsuur voor de bloecopen te be palen op 10 uur des avonds. Naar aanleiding van dit raadsbesluit heeft het Hoofdbestuur van den Ned. Bioscoop Bond in zDn dezer dagen gehouden vergadering be sloten aan den Minister van Binnen landsche Zaken te verzoeken om te willen bevorderen, dat het Kon.nklijk vernietigingsrecht op dat raads besluit wordt toegepast op grond dat dit be sluit geacht moet worden te zijn in strijd met art. 4 ran de Bioscoopwet. Onlangs verklaarde de professor uitdrukkelijk, dat bij aan de vorming eener nieuare partij niet sou beginnen. HU sou alleen neer willen strij ken in een beweging, die genoeg inzicht en offer geest bezat om hem waardig te zijn. Met het grootste gemak doet de heer Veraart deze ver klaring thans weer te niet door zijn pogingen tot oprichting van een demokratleche partij. Op de massale verachijnlng van de ideale men- achen, die verstandig en onbaatzuchtig waren, kon bepaald niet worden gewacht! WU wi'.lcn hiermede niet zeggen, dat er zulke voorbeeldige schepselen niet in grooten getale zijn. Wij ver moeden slechts, dat juist deze kategorie verre blijft van den professor. Professor Veraart heeft voor eenlge weken plechtig gezegd, dat hij niemand aanried zijn voorbeeld te volgen. Hij wilde geen enkel lid van de RK. Staatspartij aftroggelen, doch slechte vereenlgen, wat reeds buiten de organi satie stond. Vandaag den dag luidt hU de pro- pagandaklok. schrijft oprichtingsvergaderingen uit en stelt zich aan. of hij stormenderhand crae geheele politieke veste in wil nemen, terwijl een bondgenootschap met de reeds uit de RJC. Staatspartij getredenen nog niet een» Is aange gaan. Knoop nu mam eens een touw vaat aan dit allea! De man. die van bouwen spreekt, hanteert den sloopershamer. Hij. voor wlen de meest diep zinnige passages uit zwaarwichtige encyclieken als klaar water zijn, begrijpt niets van de een voudige woorden, welke de Paus onlangs over het behoud der politieke eenheid sprak. En de aanblazer van het tweedrachtvuur van heden schreef eens In zijn „Opstellen over politiek: „wie zich afwendt om in andere katholieke par tijtjes een onderkomen te zoeken, verraadt zoo zeer: ófwel het dienen van persoonlijke belan getjes. ófwel het gemis van het meest elementair katholiek politiek inzicht, dat het in waarheid niet al te veel moeite kost, om de breede lagen van het katholieke volk van de dwaasheid er van te overtuigen." De onbegrijpelijke! ■w—a laden ran elke richting werden enkele da- 1-4 gen geleden in kennis gesteld van de ver- dere voornemens, welke professor Veraart koestert op politiek gebied Met een gretigheid, ole te denken geeft, hebben vooral de llnksche De toestand van den Zeereerw. pater Victo rius Kruitwagen. o^M„ te Weert, procurator van de Nederlandsche Missies, is achteruit gaande. De werkloosheid te Gouda Aeeft schrikba rende afmetingen aangenomen. Het g.tzl atx werkloosen bedraagt thans niét minder dan 1811, hetgeen op een bevolking van 30 000 in woners niet minder dan 6 procent beteekent. Zoo hoog ala In de laatste weken is dit ra tal nog nooit geweest. ons land afdeelingen bestaan, sprak de ver gadering als haar verwachting uit. dat voor bet seizoen de belangstelling in den toenemen. De vergadering be- commlsaie van seven leden leden en twee H. B ieden) bestaande uit de heeren Brugman, Lipman. Nieuwenhuls (Dir. Gemeentetram Arnhem), Post. v. d. Ploeg. Meij en Bos, teneinde een uniforme regeling voor bet touringcarwerk naar het buitenland te ontwerpen. Ook de actie tegen de A.T.O.-plannen werd aan een langdurige bespreking onderworpen De mededeehngen. welke in de per» zijn ver schenen, dat de Minister van Waterstaat over weegt bet Tourtngcarbedrijf aan benden te leg gen. zooal niet onmogelijk te maken, lokten een heftige discussie uit. De vergadering besloot reeds nu, zich tegen een eventueele wetswijziging te verzetten voor zoover deze wijzigingen maatregelen behelzgp. waardoor het Tourtngcarbedrijf in zijn bestaan zou worden getroffen. botsing beeft Donderdagmorgen op den Nieuwenweg tusschyi en Poeldijk tusschen een luxe bestuurd door den heer J. Jansen uit Voorburg en een autobus der W. 8. M. Een passeerende goederentram der W. S. M.. waarvan de baan vlak langs den weg loopt, liet zulke dikke rookwolken achter, dat op een ge- gewtn moment de bestuurder van den luxe- auto niets meer voor zich op den v eg kon zien. Met een snelheid van ongeveer 30 KM. vloog de auto tegen de bus. die *itt de tegenover gestelde richting naderde. De auto werd aan de voorzijde vrijwel ge heel vernield, terwijl ook aan de autobus zware schade werd toegebraebt. Belde voertuigen konden niet meer op eieen bracht segryden en moesten worden weggesieept. Alleen de bestuurder van den luxe-auto be kwam een lichte verwonding. lEommde Bond zal noemde een «vijf gewone gezien en de ontwikkeling van bultenland sche visacherljbedrijven niet bijgehouden. In het laatste nummer van de „Deutsche Flscherel-Rundachau" vestigt Carl Weln- beck er In een artikel over de UHmidensche visschershaven de aandacht op, hoe na den oorlog de Dultache vlsacherij door uitbrei ding en modernisatie van haar materiaal waarvoor In tegenstelling met wat wel eens beweerd wordt, geen Overheldstredle- ten verstrekt werden geleidelijk Inliep op het Nederlandsche bedrijf, dat, zuiver den goeden tijd uitbuitend en eigenlijk roof bouw plegend, niet genoegzaam In de toe komst zag en zich beperkte tot aa-koop van schepen, die het buitenland kwijt wilde, omdat het zelf modernere, in exploitatie goedkoopere vaartuiger^aanschafte. Zoo zit Umuiden op^het oogenbltk met een vloot van veel te kleine, verouderde en In exploitatie te dure stoomtrawlers, zoodat het niet in staat Is, de blnnenlandsche markt genoegzaam van groote vlsch schelvisch, kabeljauw, heilbot te voor zien. De Umulder trawlers kunnen niet geregeld, zooals die van de concurreerendc bultenlandsche havens, de verafgelegen vischgronden bij Jan Mayen, bij de Far Oer, in de Witte Zee en In de buurt van Groenland en Usland opzoeken In de Zui delijke regionen van de Noordzee is het nu eenmaal met het vischbestand slecht ge steld. En al kan een platvlschpufverbod daar het bestand van schar en schol ver beteren, men zal, indien men zich in de toekomst handhaven wil, den knoop moe ten doorbakken, moderne, In exploitatie veel goedkoopere motorschepen moeten aanschaffen, den concurrent de meer Noordelijke vischgronden moeten gaan op zoeken en op die wijze het Nederlandsche en bultenlandsche publiek óók moeten voorzien van vischsoorten, die thans enkel door vreemde schepen hier ter markt worden ge bracht. Behalve door zijn te kleine en niet me-r voor de huidige omstandigheden berekende schepen wordt het Umuldensch visscherlj- bedrijf nog door verschillende andere fac toren gehandicapt. De commissie-Rljkens zal daarover, mits zij ter barer informatie op de noodlge medewerking rekenen kan. Ongetwijfeld interessante détails in haar rapport verzamelen. In een slotartikel mogen we op enkel? dezer factoren licht doen vallen. radicalisme, waarmede vele katholieken sich op' de sociale sctle hebben geworpen. Vele dergelijke katholieken hebben In hun hartstochtehjk geloof aan het aardsche ideaal ran het communisme hun bovennatuurlijk ideaal der Kerk losgelaten. Is dergelljk gevaar ook thans In onze kringen nu zoo denkbeeldig? zoo vraagt Rector Bots. Een paar dagen geleden kwam mij juist een particulier gesprek ter oore. dat iemand had ge had met een onzer katholieke letterkundigen. Naast andere gewaagde uitlatingen werd door dien schrijver deze stelling geponeerd: Wat we hier noodig hebben, is het communisme, het Russische communisme. Mijn «egama»» infor meerde toen even: En de Godsdienst dan? Ohl dat is van later zorg; eerst moet het econo misch leven hersteld. Ziehier een staaltje ran deze ipentalltett: in plaats van Christus levensdeviesZoek eerst het RUk Gods keert hij bet feitelijk om: Zoek eerst al het overige en het Rijk Gods en Zijne gerechtigheid zullen u worden toegeworpen. Iets van diezelfde mentaliteit valt ook te onderscheiden in verschillende publicaties van radicale zijde. ’Het is Immers een algemeen verachtjnsel. dat diezelfde groepen, die maatschappelijk onmlddelljjke radicale hervor mingen voorstaan, In hun periodieken en publicaties zoo rauw, soms op T r l b u n e-schtige wijze uitvallen tegen personen, vermen en ge bruiken en Instellingen der Kerk of der katho lieken. Natuurlijk kan men heel braaf onderscheid maken en zeggen, dat die personen of instellin gen de Kerk self niet zijn. Maar zoo maakt men de Kerk tot een abstract idee of een embleem nan den muur, terwijl de levende Kerk, sooals zij zich beweegt onder ons. verachtelijk wordt ge maakt en neergehaald. Het is gloeiend onmogelijk, dat stj, die sich van dergelijke voorlichting geregeld bedienen. Z. H. Exc. de Bisnchop ran Breda sal Zater- d“< deaer week en Woensdag en Zateertww der »«l«ende week geen audiëntie verleenen. Een week geleden gaf de algemeens weers- toestand In Europa geen aanleiding tot de verwachting van meer wintersch weer, dan wij tot nu toe In dezen arinter gehad hebben. Sedert dien tijd rijn e«Ater de omstandigheden belangrijk veranderd. De mogelijkheid, dat het wat meer sal gaan winteren ligt daarom niet meer zoo ver af als een week geleden al is het dan nog eenlgszlns twijfelachtig boe de alge meene weerstoestand zich verder zal ontwik kelen: ten gunste of ten ongunste van vriezend weer. Sedert een paar dagen wordt voor Mldden- Europa met stelligheid vriezend weer verwacht omdat een vorstgebled over Rusland zich onder den Invloed van Oostelljke luchtstrooming bezig Is zich naar het Westen uit te breiden. Op enkele plaatsen in Oost-Europa kwamen daar door reeds temperaturen van 1015 graden onder nul voor. WU zouden hier te lande vorst kunnen ver wachten indien het gebied van hoogen druk over Rusland zich door verdere afstroomlng van koude lucht naar het Westen uitbeeldde. Dit sou men met stelligheid kunnen verwach ten wanneer niet ver In het Noordwesten nog een krachtige en warm-vochtige luchtstroom een weg naar Noord Europa baande en daar door de uitbreiding van den hoogen druk naar Skandlnavië tegenwerkte. Bovendien is feit, dat de luchtdruk in Zuid-Europa toeneemt ook niet bevorderlijk aan de toe- stroomlng van koude lucht in West-Europa. In de derde plaats eindelijk moet een aecun- dalre depressie die Donderdag ten Westen der Britsche eilanden lag. eerst geheel uit West- Europa verdwenen zijn eer wU een geheelen om mekeer van het weer In voor vorst gunstlgen zin kunnen verwachten. De beslissing daarover zal zich nog wel enkele dagen laten wachten, gedurende welke het weer nog vochtig zal blUven en de temperatuur zich om het vries punt zal blijven bewegen. Hoewel de kansen op vriezend weer dus wel toegenomen zijn is het nog twUfelachtlg of het vorstgebled zich spoedig over ons land zal uitbeelden. (Nadruk verboden) I In de laatste maanden heeft de Vereeniging toC Behoud van Natuurmonumenten in Neder land zich beijverd de koopsom bijeen te bren gen voor het Onzalige Dsch. de groote enclave in haar ultgestrakte bezittingen aan den Ve- luwezoom. Onctanks de zeer ongunstige tijdsomstandig heden mocht de Vereeniging erin slagen in totaal een bedrag van ongeveer 65.000.aan giften en renteltxwe voorschotten te verzame len en zU heeft In den velen steun, welke haar verleend werd, aanleiding gevonden den eige naars van het Onzalige Bosch mede te deelen. dat zij het terrein in koop aanvaardt. Van alle zijden kwamen blijken van instem ming met het beoogde doel in. Alleen het aantal giften overschreed reeds de 1500 Bovendien hebben velen zich de moeite gegeven Inteeken- HJsten te doen circuleeren en dit geschiedde bijna overal met gunstig gevolg. In den loop der jaren kon de Vereeniging erin slagen in dit gedeelte van Gelderland een aaneengesloten gebied vzn ongeveer 2500 H A In eigendom te verwerven, m het belang van geheel het Nederlandsche volk. Intusschen ontbreekt nog circa 35.000. aan de koopsom en de Vereeniging hoopt, dat velen zich nog gedrongen zullen voelen van hun instemming te doen blijken. Het postgiro- nummer der Vereeniging is 32391. Tenslotte stelt de Vereeniging er prijs op haar harteljjken dank te betuigen aan allen, die het welslagen van dit plan, dat aanvsnkelijk haast onoverkomenlijke moeilijkheden met sich scheen te brengen, hebben mogelijk gemaakt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12