ONS BLAD Kabinet-Boncour Het Heilig Jaar afgekondigd het nauw T B Volkenbond Verre Oosten en ipl A VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS !i It Het nieuws van heden in Hoover-Laval r Volkstelling in de Sovjet-Unie I i i'4 I DE BAROMETER I I CHINEESCHE SUCCESSEN IN JEHOL jji BEZUINIGINGSBOEMAN CHÉRON NIEUWE VERZOENINGS FORMULE LANDDAGVERKIEZING IN LIPPE JOH, LAUWERS Pauselijke Bulla „Quod Super” M lij MAANDAG 16 JANUARI 1933 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 92 De socialisten kopschuw Alles om de aardsche r Z. H. Paus Pius XI o o Italië voorstander Van een 40-urige werkweek De strijd om Leticia i Eenige consternatie Hymans gearriveerd Interview met Gandhi Japansche africhting i L De guerilla-troepen berokkenen den Japanners groote schade De verwachting te Genève niet hoog gespannen Door Prelaat Wilpert voorgelezen Hitlerianen en Sociaal-democraten winnen; Duitsch-N ationalen verliezen Regeeringscoalitie ten einde Overwerk van oprlogs- fabrieken DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het schuldenprobleem acuut Inzake de ongehoorzaamheids- campagne Duizenden woonden de korte, maar indrukwekkende plechtigheid op het St. Pietersplein bq Lichte aardbeving in Engeland i l if il PATGLOP 3 ALKMAAR Scheerkwasten en Scheerzeep Een eenzydige nota uit Genève aan Peru Oneenigheid over de interpretatie van het Hoover-Laval communiqué Duizenden verlaten de groote steden uit vrees voor ge dwongen „overplaatsing” goederen ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 a, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op peg één 55cp. 'egel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 1 Si P p 'i i'L NOORD-HOLLANDSGH DAGBLAD (United Press) De Volkenbond en het Verre Oosten. scheepvaartmaatachap- (United Prees). (Untied Press) J I Hoogste stand op Maandag 9 nar von.; 1M Achtend*. Contingenteering Tan manofacteren; wetsont werp ingediend. - Lichte aardbeving in Engeland. Onderhoud met minister Verschuur te Rome. i van schen geea ROME, 15 Jan. (Reuter). De plechtige af kondiging van het buitengewone Heilige Jaar en de voorlezing van de pauselijke bul „Quod Super” bracht heden een zeer groot aantal ge loovigen naar de 8t. Pieterskerk. Lang voor den aanvang van de korte, een voudige, maar zeer indrukwekkende plechtig heid. hadden zich op het voorplein van de kerk duizenden om den kansel geschaard, waarop de deken der apostolische protonotaril, prelaat Wilpert, de bul zou voorlezen. Uit de aanwezig heid van talrijke filmoperateurs, die voor het opnemen der plechtigheid in woord en beeld groote Installaties hadden aangelegd, bleek de geweldige belangstelling, die er In de geheele wereld voor de ceremonies van het aanstaande Heilige Jaar bestaat. vervolgens naar het hoogaltaar, waar zy een kort gebed uitspraken. Prelaat Wilpert was vooraf door Zijne Heilig heid in de troonzaal ontvangen, om verlof te verkrijgen voor de voorlezing, die 20 minuten duurde. De H. Vader besloot zijn toespraak tot den prelaat met den apostollschen zegen. Een ceremoniemeester had een afschrift der bul ontvangen ter voorlezing op het plein voor de St. Paul's kerk en des middags had een zelf de plechtigheid plaats In de kerk van St. Jan van Lateraan en in de kerk van Santa Maria Maggiore, de vierde hoofd-basiliek-kerk. LONDEN, 14 Jan. Hedenmorgen heeft in een groot deel van Lancashire, Yorkshire en West moreland een lichte aardbeving eenige conster natie verwekt. Te Manchester braken eenige ruiten. Schade van beteekenls Is niet veroor zaakt. Vier schokken zijn duidelijk gevoeld. tot dusver niet in den landdag vertegenwoor digd). Door dit resultaat is een einde gekomen aan de regeeringscoalitie tusschen de 9 socialisten, een lid van de staatspartij en een van de volks- rechtparty. De nieuwe regeeringsvorming zou mogelijk zjjn door een samengaan van de nat.- soc. met de Duitsch-nationale en het lid van de volkspartij of van den Evangellschen volks- dlenst; het Is echter nog de vraag, of de volks partij of de volksdienst hiertoe bereid zal zjjn. De afkondiging van het HeOig *Mr. Italië voor de 44-uarweek. De beer Serrarens houdt te Genève een krach tig pleidooi voor de invoering der 40-urige werk week. Onenigheid ever de interpretatie van het Hoo ver-Laval communiqué. Chineesche wirce—en in JehoL TOKIO. 14 Jan. (Reuter). De tekst van de formule, welke te Genève is voorgesteld tot oplossing van bet Chineeach- Frande by de Posterijen te Maassluis. 4.4 pCL Staatsleenlng 1931 De gemeentelinanciën over 1931. Willem de Zwtjger-hesdenking te 'a-Graven- Jonge vrouw vermoord te Hoensbroek. ehalve zijn collega's heeft het voormalig ..enfant chéri,” dat thans in veler oogen een „enfant terrible" Is geworden, ook de financieele commissies uit het parlement van de bittere noodzakelijkheid der door hem voor gestelde bezuinigingen kunnen overtuigen, maar tenslotte is het laatste woord aan de Kamer zelf. En in deze Kamer zijn de stemmen der socialisten van doorslaggevende beteekenls voor de regeering. De vraag is dus, of de socialisten, die steeds kopschuwer worden uit vrees, dat zij voor eer. voldongen feit zullen worden gesteld, al dan niet 1 TOKIO. 14 Jan. (Reuter). Met het oog op de speciaal voor de Japanners ongewoon hevige koude in het Noorden van Mandsjoerye, heb ben de Japansche militaire autoriteiten bij zondere maatregelen getroffen, om de Japan sche soldaten aan het koude klimaat te ge wennen. In het koudste gedeelte van het jaar maken de verschillende legerafdeellngen z.g. „sneeuw- marschen". zy vertoeven dan een week lang in het met sneeuw bedekte heuvelgebied, houden daar de meest Inspannende militaire oefeningen, maken dagelijks geforceerde marschen en kampeeren des nachts op den harden bevroren grond RIO DB JANEIRO. 14 Jan. (Reuter). Uit Manaoz in Brazilië wordt gemeld dat drie Columblaansche kanonneerbooten met 2400 van geweren en mitrailleurs voorziene manschappen op weg zijn naar Leticia. Verder zjjn te Manaoz nog vier andere kanon neerbooten aangekomen, om daar levensmid delen en stookmateriaa! In te slaan, waarna zij eveneens naar Leticia zullen varen. Uit Oenève wordt gemeld, dat de voorzitter van den Volkenbondsraad, tegen de gewoonte in. alleen aan Peru een scherpe nota heeft ge richt, om zich te onthouden van alle vijande lijke handelingen tegenover Columbia. De tele grafische nota verwijst naar een uiteenzetting, welke Columbia van het conflict gegeven heeft. PEKING, 14 Jan. (VX>.). De gevechten In de provincie Chineesche Chineesche sectors In welingelichte kringen aldus V.D. ziet men hierin de offlcieele aankondiging, dat de Chineesche regeering thans vérstrekkende mili taire verdedigingsmaatregelen tegen de Japan sche aanvallen zal nemen. De arbeiderslelders zetten uiteen dat. hoe wel de groote werkgelegenheid na de periode van depressie zeer welkom was, sommige fa brieken van oorlogsmateriaal te veel van hun arbeiders vergden. Ook de werkgevers hebben verklaard, dat té lang overwerk nadeellg is voor de arbeidscapa citeit der werklieden. GENEVE, 14 Jan. (V.D.). De onderhandelin- gen van den Volkenbond met de Japansche en Chineesche regeering tot beslechting van het conflict in het Verre Oosten zijn vandaag met de aankomst van den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken Hymans, den voorzitter van de Maandag as. bijeenkomende Commlssle- van-Negentien der Volkenbondsvergadering, op nieuw begonnen. De secretarls-generaal van den Volkenbond heeft heden op grond van in leidende besprekingen met Hymans, Matsuoka en dr. Yen een nieuwe formule voorgesteld, welke zij telegrafisch aan hun regeeringen heb ben bekend gemaakt. Daar de talrijke verzoe ningsvoorstellen, die tot nu toe door de Com- missie-van-Negentlen waren ingediend, gelijk tijdig door de Japansche en Chineesche regee ringen van de hand zijn gewezen, is getracht om in de nieuwe formule met de wenschen van beide regeeringen rekening te houden. In Vol- kenbondskringen is het evenwel duidelijk ge worden, dat ook deze nieuwe bemiddelings poging geen succes zal hebben. Niettemin zal de Maandag vergaderende Commissle-van- Negentlen alles in het werk stellen om in den vorm van een nieuwe formuleering een verge lijk tusschen China en Japan tot stand te brengen. MOSKOU. 14 Jan. (Per telefoon). Onder een groot deel der bevolking beeft de morgen (Zon dag) beginnende registreering van alle Sovjet burgers. grooten angst verwekt. Vele duizen den, die er op rekenen, gedwongen naar an dere streken te zullen worden overgebacht, ver laten reeds nu uit eigen beweging Moskou en andere groote steden. De registreering en uit reiking van paspoorten aan eiken Sovjetbur ger. welke onlangs by decreet verordend zijn, dienen tot betere verdeellng der werkkrachten. Bijzonder hard worden hierdoor getroffen de leden der voormalige „vooraanstaande klassen”, zöoals groote boeren (koelakken) priesters, voormalige kooplieden en aristocraten. De verplaatsing der bevolking zal een der- gelijken omvang aannemen, als In Rusland nog wel nooit ia voorgekomen. Men rekent er op, dat vele personen, die momenteel in groote steden werkzaam zijn, naar koper- en kolen mijnen. alsmede naar houtkampen zullen wor den gezonden. Of iemand in zijn woonplaats mag blijven of naar elders zal worden gestuurd, zal alleen worden beslist door de vraag, wat het best met het economisch stelsel der Sovjet- Unie strookt. Op de eerste plaats zullen vele boeren, die de laatste jaren naar de groote steden trokken, om daar in fabrieken werk te vinden, weer ge dwongen worden, zich op het land te vestigen. Door deze dwangmaatregelen zal waarschijnlijk ook de woningnood in Moskou en andere groote steden vertninderd worden. TOKIO, 14 Jan. (Reuter). In verband met de militaire operaties in MandsjoerUe heerscht in de fabrieken voor oorlogsmateriaal een onge kende bedrijvigheid en In enkele fabrieken wordt 5 i 6 uur per dag overgewerkt. De leiders der arbeidersbonden hebben hier over besprekingen gevoerd met den minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij men tot overeenstemming kwam dat het wenschelUk is het overwerken te beperken tot twee uur per dag. I 1 '‘f 1 POONA, 14 Jan. (Per telefoon). In verband met de door de ^ritsch-Indlsche regeering ge dachte staking van de „civiele ongehoorzaam- heidscampagne” voerde Gandhi heden een on derhoud met een United Press-vertegenwoor- dlger in de Yeravdagevangenis. HU had geweigerd zyn vrouw en zyn zoon aanwijzingen te geven, of zU de burgerlijke on gehoorzaamheid zouden voortzetten of dat zU zich geheel en al zouden toeleggen op bet stre ven naar rechtegeiykheid voor de paria's. Bel- NEW-YORK, 13 Jan. (Reuter). Een mede werker van de „New York Times" heeft een onderhoud gehad met een vertrouwensman van Hoover en kwam daarbU tot de conclusie, „dat Hoover tydens het bezoek van Laval geen enkele verplichting inzake de oorlogsschulden op zich heeft genomen". Laval heeft den president geadviseerd, het moratorium van de herstelbetalingen, dat aan Duitschland was toegestaan, te verlengen. Hoo ver heeft Laval echter te verstaan gegeven, dat het congres een dergeiyk voorstel zeer zeker zou verwerpen. Hoover erkende, dat inderdaad de oorlogs schulden herzien moesten worden in verband met de economische depressie en dat de schul den in overeenstemming moeten worden ge bracht met de betalingscapacitelt van de schul denaren. Een dergelUke herziening moest ech ter afzonderlijk met eiken debiteurstaat wor den behandeld. boven op de gure bergtoppen. Bovendien moeten alle officieren en man*, schappen gedurende een maand in het koudste* jaargetijde dagelUks deelnemen aan schermen of bajonet-vechten in de open lucht. In sommige compagnieën is het streng ver boden des winters een dikke overjas te dragen en mogen de soldaten slechts 'n voorgeschreven minimum aan onderkleeren dragen. Dit zün slechts enkele voorbeelden van de training, waaraan het Japansche leger Is on derworpen en die door sommige buitenlandsche militaire waarnemers overdreven geacht wor den. Het resultaat van deze Spartaansche methodes is echter te zien in het groote uithoudingsver mogen, dat de Japansche soldaten by de mili taire operaties In het Noordpool-kllmaat van Noord-Mandsjoerije den laatsten tUd getoond hebben. PEKING, 14 Jan. (Per telefoon.) Tot nieuwe vUandelUkheden is het, volgens Chineesche be richten, vandaag weer gekomen bulten den Grooten Muur. Het schynen echter slechts schermutselingen van geringen omvang te be treffen. Binnen den Grooten Muur heerscht volkomen rust. GENEVis. 14 Jan. (V. D.) De Itallaansche regeeringsvertegenwoordigar, gezant De Miche lis, heeft op de Intematlcsiale conferentie met klem de invoering van de 40-urige werkweek verdedigd. De Itallaansche regeering is bereid ieder voorstel te onderzoeken, dat geschikt is om de werkloozen weer aan het productie proces te doen deelnemen. Voor het definitief overwinnen van de wereldcrisis zal een radicale reorganisatie van de economische methoden noodig zUn en in het büzonder een herziening van de verhouding tusschen kapitaal, arbeids kracht en productie. De invoering van de 40- urige werkweek zal nieuwe afzetmogeiykheden openen en daardoor bijdragen tot een econo misch herstel. Een dergelUke Internationale overeenkomst zou echter niet tegelUk een rege ling van de loonderving kunnen inhouden, daar deze kwestie er een is van de afzonder- lUke Industrieën. Behoud van de koopkracht der massa en aanpassing van de loonen aan de productie is echter onmisbaar. De Michelis stelde voor, dat de conferentie de ontwerp resolutie betreffende de Invoering der 40-urige werkweek tot basis van de onderhandellngen ter conferentie zou verklaren, om mogelyk te ma ken, dat de regeeringen op de internationale arbeidsconferentie in het voorjaar definitief haar houding kunnen bepalen. met Chéron zullen méégaan, öi ganseh Frank- rUk heerscht een geweldige agitatie tegen de plannen van Chéron en de wachtkamers der ministers worden belegerd door tal van men- schen, die gratis adviezen of hevige protesten willen indienen ter redding van hun parti culiere franken natuuriyk. Bezuinigen is het meest radicale middel om de algemeene sym pathie te verspelen en zoo dreigt Chéron het zwarte schaap te warden, dat steeds meerderen gaarne ter politieke slachtbank willen lelden. Wie tenslotte afslachter en wie de afgeslachte zal warden, Chéron, de belastingbetalers, de ambtenaren of de franc zelf, de Kamer zal daar over moeten beslissen. Hoe gespannen de toe stand op het oogenblik In FrankrUk is, biykt niet alleen uit het feit, dat de nog altijd popu laire Herriot voor Paul Boncour en diens re geering in de bres heeft meenen te moeten springen met een warm pleidooi, maar ook uit het feit, dat Boncour met het oog op dien toe stand voorloopig niet naar Genève zal gaan. DETMOLD, 15 Jan. (W. B.) De heden gehou den Landdagverkiezingen in Llppe hebben het volgende resultaat gehad: Sociaal-democraten 7 (oude Landdag 9). Duitsch-nationalen 1 (3). Communisten 2 (1). Natlonaal-soclalisten 9 (1). Evangelische volksdienst 1 (0). Duitsche volkspartij 1 (3). Llppesche landvolkpartU 0 (1). Staatsparty 0 (1). Katholieke volksvertegenwoordiging 0 (0). De stemmen waren als volgt verdeeld: socia listen 29.735 (Rjjksdagverklezingen van 5 Nov. j.l. 25.782 en Landdagverkiezingen van 6 Jan. 1929 31.540), Duitsche volksparty 4352 3628 en 10.054), Duitsch-nationalen 5923 (9414 en 9576), «Jppesche landvolkpartU 700 (510 en 6412), com munisten 11.026 (14.601 en 4987), staatsparty 828 558 en 4497). nat.-soc. $8.844 33.033 en 2713). kath. volksvertegenwoordiging 2531 (2459 en 3313), Evangelische volksdienst 4510 (4079; De „Petlt Parlsien" heeft dit commentaar van de „New York Times" aan senator Laval voorgelegd, die thans op zyn beurt verklaart, dat de beweringen van het blad In volkomen tegenspraak zyn met het offlcieele commu niqué, dat Hoover en hy na afloop der be sprekingen gaparafeerd hadden. Laval zelde niet te gelooven aan de juist heid van de aan president Hoover toegeschreven verklaring. Japansch conflict, is In offlcieele kringen met optimisme ontvangen. Het eenige onaanvaard bare punt is het voorstel, om ook nlet-leden van den Volkenbond aan de onderhandellngen te doen deelnemen. De uiteenzetting van de beweegreden is nog niet ontvangen, doch zal als een verklaring van den voorzitter van de commissie van negentien worden gepubliceerd en bindt derhalve tot niets. Vermoedelijk zal geen opwerplng worden ge maakt, indien de uiteenzetting tenminste be hoorlijk is. Naar uit Genève wordt geseind, heeft de Chineesche gedelegeerde aldaar, dr. Yen, in een nota aan den Volkenbond verklaard, dat de Chineesche regeering niemand heeft opgedragen inzake den aanval op Sjanhaikwan met de Japansche autoriteiten te onderhandelen. In een andere nota verzoekt Yen het Volken- bondssecretariaat, het reeds tot de onderteeke- naars van t Boxers-protocol van 1901 gerichte protest tegen dezen aanval ook aan de andere Volkenbondsleden Joor te sturen. BUREAUX. HOF 6. ALKMAAR T»Woon Adminiztratig 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Par kwartaal voor Alkmaar 4 2.— Voor buiten Alkmaar f 2 85 JMet geillustroerd Zondagsblad 10.60 hooger Dagblad uitgegeven door de H.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem U I i ui den zouden echter uit eigen beweging de onge- hoorzaamheldscampagne willen opgeven. Gandhi waarschuwde de regeering tegen een verwerping der wetten, welke den „onaanraak- baren" het hun tot dusver door de hoogere klassen ontzegde recht toestaan, alle Hindoe tempels te bezoeken. De New-York Times" is van oordeel, dat Hoover een tegenstander is van een vermin dering van de schulden van Frankrijk en Ita lië, doch zich niet verzet tegen een verminde ring van de schulden van Engeland, Polen, Griekenland, Hongarije en mogeiyk ook van België. Het „gentleman agreement” van Lausanne acht hy een poging, om de Vereenigde Staten te dwingen, met een „eensgezind Europa” te onderhandelen. Hy heeft echter den indruk, dat dit „relletje”, dat Frankrijk tegen Amerka op touw heeft willen zetten, den 15den Decem ber van het afgeloopen jaar door de Vereenigde Staten is verijdeld. oen Paul Boncour van Edouard Herriot de regeering in Frankrijk overnam, werd de keuze van Chéron tot min. van financiën beschouwd als een handige zet. Het op de llnk- sche partyen steunende nieuwe kabinet kreeg daardoor een verbindingsman met rechts. Een verbindingsman, die met Poincaré de roemrijke reputatie deelt van indertyd den Franschen franc te hebben gered. Herriot. die struikelde over de kwestie der oorlogsschulden aan Amerika, had geen gelegenheid gehad aan de saneering van de begrootlng toe te komen. Paul Boncour besefte, dat het zyn meest belangrijke en meest dringende taak zou zyn dit lastige, ongewas- schen varkentje te laten wasschen. Hy deed daartoe een beroep op Chéron, het „enfant chéri”, dat Indertyd een overschot van ongeveer twintig milliard francs th de ledige Fransche schatkist wist te tooveren. Chéron gaf aan Paul Boncour gehoor en heel Frankrijk was gespan nen, hoe hy den vermaarden goocheltoer ter dekking van het ongeveer op 17 milliard be rekende begrootingstekort voor 1933 zou her balen. By de samenstelling van zyn regeering had Paul Boncour echter de voor hem onont- beerlijke tolerantie der socialisten gekocht <kg>r de belofte, dat hy niet aan de salarissen van de ambtenaren en het overheidspersoneel zou laten raken, maar naar andere bezuinigings middelen zou zoeken. De bezuinigingsvryheid van minister Chéron Werd door deze belofte by voorbaat beperkt. Vermoedelijk is dit den van drastische maat regelen houdenden Chéron niet erg naar den zin geweest, want in Boncour's regeerings- verklaring werd de aanvankelyke toezegging ietwat beperkt. Daarin werd nJ. verklaard dat de salarissen der ambtenaren niet zouden ver laagd worden zonder overleg met de betrokken vakvereenlgingen. Chéron ziet ondanks de hem toegeschreven financieele genialiteit biykbaar geen kans den franc opnieuw te redden zonder d» salarissen en pensioenen der oud-strljders aan te tasten. Hy heeft met de desbetreffende bonden onderhandeld over de mogelykheid van bezuiniging op dit gebied en is daarby op een geer koele houding van de socialisten gestooten. De scherpe bezuinigingsplannen en de nieuwe belastingen, welke hy in het uitzicht heeft ge steld, waren van dien aard, dat men zelfs meende, dat hy onder zyn mlnlsterieele colle ga's geen eenstemmige Instemming daarvoor zou vinden. Dit is hem evenwel toch mogen ge lukken. zqdat thans de geheele regeering als éen man achter Chéron staat, en met hem zal biy- ven staan of vallen. Onder het zware gelul van de klokken van de St. Pieterskerk, waarmede de klokken van alle kerken van Rome instemden, betrad het kapit tel de St. Pieterskerk en kort daarop de pre laat met vertegenwoordigers van den pause- Ujken hofstaf en der garde tegen 11 uur het plein van de kerk ter voorlezing van de bul. Paus Pius XI merkt in de bul ter inleiding op. dat het jaar der verlossing der menschheid geschiedkundig wel is waar niet vaststaat, dat echter het feit zelf van zoo buitengewone be teekenls is, dat het ongepast zou zyn het met stilzwygen voorby te gaan. By het begin van het Heilige Jaar moeten de menschen zich even afwenden van de aardsche en vergankelyke dingen en zich wenden tot het onvergankelijke, om in den nood van onze dagen de harten tot God te verheffen. De Heilige Vader beeft den wensch en het verzoek, dat in het aanstaand* Heilige Jaar de zielen vrede, de Kerk de haar overal toebehoorende vrijheid en alle volken eendracht en welvaart zullen verkrijgen. De H. Vader verzoekt den bisschoppen de geloovi- gen tot inkeer te manen, den geloovigen ver zoekt hy in grooten getale pelgrimstochten naar Rome, het middelpunt der Katholieke Kerk, te maken. Tevens spreekt de H. Vader den wensch uit, dat in dit jaar meer pelgrims tochten naar de heilige plaatsen in Palestina zullen worden cwidemomen. Tenslotte bevat de bul bepalingen over het verkrygen van aflaten en over de speciale ge beden. die de geloovigen tydens de drie voor geschreven bezoeken aan de vier hoofd-basl- iteken moeten uitspreken. Na de voorlezing van de bul, welker eerste zinnen door de aanwezige geesteiyken staande werden aangehoord, begaven de geestelyken zich onder leiding van prelaat Wilpert volgens de oude traditie naar de Sacramentskapel en Jehol zyn opnieuw begonnen. Van zyde wordt medegedeeld, dat het tegen-offensief in verschillende langs de grens van de provincie Jehol met succes is Ingezet. Meer dan dertigduizend man Chineesche troepen zouden aan den tegen aanval deelne men, die geheel den vorm van een guerilla heeft en den Japanners, veel schade berokkent. De aanvallende Chineesche troepen zouden ver Mandsjoerye zyn binnengedrongen. Chineesche troepen slaagden er In treinen met voorraden voor de Japansche groepen aan te houden en eenige Japansche basiskampemen ten te veroveren. In Chineesche kringen worden deze successen beschouwd als het keeren van de krijgskans. De Chineesche guerilla-troepen. onder generaal Feng Sjan Hal, steunen de meer •eregeld optredende troepen van generaal Tang Yoe Lin. De troepen van generaal Feng, die de grens van de provincie Jehol hebben overschre den, zouden Mandsjoerye zyn binnengedrongen tot dicht by Taonan, waar groote Japansche Sroepenconcentratles gelegerd zijn. De Chineesche troepen zouden kans hebben gezien den strijd geheel te brengen op het ge bied ten Noorden van den Grooten Chineeschen Muur. Db .New-York Times” meldt, dat het Ameri- kaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken niet voornemens is aan den Amerikaanschen gezant te Tokio op te dragen stappen te doen by de Japansche regeering naar aanleiding van de gebeurtenissen in Sjanghaikwan, omdat het ministerie van oordeel is, dat de door den En- •elschen gezant gedane demarches voldoende *yn. Het blad voegt er aan toe. dat de Ameri- kaansche regeering het uitbreiden der Japan sche bezetting in de streek van Tientsin en Pe king als ernstig zou beschouwen. De .Matin" neemt thans het bekende Hoover- Laval-communiqué onder de loupe en tracht een tegenstelling te ontdekken niet alleen tus- schen de opvattingen van Laval en Hoover, doch ook tusschen Laval en Herriot. Het blad beweert, dat Laval van meening ver schilt met Herriot ten aanzien van de beslui ten der conferentie van Lausanne en dat hy zelfs een protest-schryven aan den president der republiek. Lebrun, gericht heeft. Volgens de opvatting van Laval had men in Lausanne slechts moeten onderhandelen over een nieuw moratorium aan Duitschland en niet over schrapping der herstelbetalingen onder druk van Engeland. i Speenvarkens voor de consumptie; het plaa- Vlgevens wordt nitgevoerd. Mr. D. Fock sal aftreden als «ooi ittler van de Liberale Staatsparty „De Vrijheidsbond”. Noodmaatregelen der Varkenscentrale. Credietverieening aan pQen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1