PROVINCIAAL NIEUWS E Uit Alkmaar SPENEN MARKTEN D< (I tri Anu vert Bteli Poet F N.V. Drogisterij JAN DE VRIES MAANDAG 16 JANUARI ONDERDIJK DRANK EN OPVOEDING J OBDAM NARCISSENKEURING HEILOO ZUID-SCHARWOUDE Aanbesteding MEDEMBLIK TEXEL PURMEREND ANDIJK 461e STAATSLOTERIJ Weerbericht SCHAGEN UITGEEST BEEMSTER NAGEKOMEN KERKBERICHTEN GROOTEBROEK WERVERSHOOF OBDAM GOORN HEEMSKERK 9 HOORN PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Telefoon 324 Zaadmarkt Alkmaar WESTWOUD ENGROS LUTJEBROEK HOORN De aankoop van duinterrein a BOVENKARSPEL W hen Kolhorn, Mlddenmeer, Terp, Vakkundige mededeeling Pa al- te architectuur St. Maarten voor Trekking van Maandag IS Januari 7028 Guurtrulda ge- werd te Biedt bestuur en Over het geven van een c Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrika Eli sabeth. dochter van Johannes Janson en Aaltje Louwerens. Ondertrou wdTheodorus Anthonlus Heddes en Oeesbertha Laarman; Jan Wiersma en Jeltje Postma. Overleden: Johannes Ekers, 50 Jaar, echtge noot van Martha Hoogland. Hendrlcus Timmer. 65 jaar, ongehuwd. werden en Dammen. De door de Damvereen. „Dam- lust" alhier uitgeschreven nederlaagwedstryd IS is door de ontmoeting met de damvereeniging Hoorn beëindigd. De totaal-uitslag is: Obdam, 16 punten; Alkmaar 33 p.; Den Helder 38 p.; 8t. Pancras 38 p.Hoorn 18 p. Voor .Damluat" was het aantal punten resp. 34, 14, 38, 8 en 30. Berst 20703 vool ■tra De griep, een dag of wat het bed soms houden, Is niet zoo erg. wie overkomt dat nu eens niet! Maar hij die Hoenderdos vergat voor Anthraclet, t Is heusch, die voelt zich wel „verkouden." Tot geestelijk adviseur van de Vereenlglng St. Jan de Dooper tot Bestrijding van den Drank in betrekking tot Onderwijs en Opvoeding in het Bisdom Haarlem Is benoemd Pastoor Th. Taman te Heer-Hugowaard. matigen. Zuld- wind. nevelig tot Bet jear. neger rlchtr oud r#T»i Biedt kend alsool letter leeftl wink voor lettei n j vool Br Ai Brlevi van ,t te be uur. burei en Bijl, Oudorpj Alkmaar, voor Chau beete lem gesl wer f» j huish witgo. schrif Brii BINT door cohol’ werkz 30818 lande: Bi Mldd mans Bcha^ I’ê vai vai eer SU au 1 1000.— t I 200.— A 100 of let! Reine Spent- R.K. Kiesvereenlging. In café Schaper werd Vrijdagavond de jaarvergadering gehouden door de RK. Klésvereenlging. Het financieel ver slag door mej. Cath. Schaper uitgebracht, wees aan met het saldo van vorig Jaar een batig saldo van f 107.13. Hierna werd door den heer S. Slot een keurig Ja nende H)k i lett. i 1- bure« Ontslag gevraagd De heer J. van Diepen, secretaris van de V.V.V- heeft, wegens drukke werkzaamheden, als zoodanig ontslag gevraagd. L.E.T.T. De algemeene vergadering van de L.E.T.T. wordt gehouden Donderdag 19 Januari ’s avonds half 8 in het café van den heer Jac. van Gemeren. Overleden: Koert Berman, 3 weken, wonende te Avenhom; Adrtanus Johannis Plcls, 88 Jaar. laatst weduwnaar van W. van der Rol. Appel- steeg 10; Dieuwertje Heeriyn. 34 Jaar, wonende te Oudendijk; Johanna Klaslna Cornelia Best, 31 jaar, Gr. Oost 8; Cornells van Rlel. 89 jaar, weduwnaar van Jantje Buitenhof. Gr. Oost 40. deel der arbeidsvoorwaarden moest worden be schouwd. Ook werd de opvatting gehoord, dat de zaak inheld. 7 uur H. Mis voor vrouwtje Llgt- hart; half 9 voor Cornells en Cornelia Ruiter; 10 uur voor de parochie. Zondag a.s. schaalcollecte voor de reclassee- ring der Kath. kinderen, aanbevolen door de Bisscoop. Jubileum. De heer J. Roet werkzaam ten kantore van de N. V. Stokkenfabrlek voorh. P. Zonjée. herdenkt 19 Januari den dag, waar op hjj voor 13 J4 Jaar bjj genoemde firma in betrekking trad. Ijsclub De Ijsclub „Uitgeest" alhier Is thans officieel aangesloten bij den Kon. Ne- derl. Schaatsenrydersbond. Gras- en rietverpachting De diverse per- ceelen van den dijk langs de Kleine Steen plaats en den polder „Van Berouw” en de zoo genaamde drooggemaakte 3de molentocht wer den verhuurd in totaal f 119.wat de gras verpachting, en voor f 5.wat de rietverpach ting betreft, t Vorige Jaar respectievelijk voor f48 en f 18.75. Het grasgewas van de perceelen van den Lagendijk werd in totaal verhuurd voor f 14. vorig Jaar voor f 8. De varkensbus, groot 2 HA. 50 c. A-, verhuurd aan M. Duyn voor f 341. Voor het misdeelde kind. In totaal werd hier ter plaatse voor 170 aan kinderpostzegels en voor 72.45 aan series ansichten verkocht. Crisis-Comlté. De Donderdag gehouden ophallng van kleedlng bij de ingezetenen is met zeer goed resultaat bekroond. Besloten Is nu wijl zy In één dag niet beëindigd kon worden Woensdag 18 Januari de Inzame ling voort te zetten. een voor- tot jaarverslag uitgebracht. Het aantal leden is 336. Met klem werd aangespoord de eenheid tn de R.K. Staatspartij te bewaren. Vervolgens was aan de orde candidaatstelllng voor de Tweede Kamer? De voorzitter deelde mede dat geen candt- daten zijn voorgesteld Door de vergadering werden voor den omschreven zetel mr. Van Hel- lenberg Hubar en voor de vrije zetels: Chr. v. d. Bilt, Jac. Groen. H. Kuiper en P. C. van Wees voorgesteld en aangenomen. De heer J Haring gaf als zijn wenach te kennen dat in deze parochie een bond voor groote gezinnen wordt opgericht en riep de medewerking in van vooraanstaande personen. Medegedeeld werd dat het In de bedoeling lag dit punt in de eerstkomende vergadering van den Jeugdraad te behandelen. De Zeer. Eerw. Heer Pastoor prijst doel an streven der vereenlglng en wenschte haar biy- venden bloei toe, tot zegen der geheele paro chie. en no. 1 Chr. ep W dezer gemeente Maandag. 33 Januari, ten Goed voorbeeld. De Secretaris van het plaatselijk Crisls-comité ontving reeds driemaal van een onbekende(n) gever (ster) een brief. Inhoudende f 10,Een daad welk navolging verdient. Zwakke tot Zuidelijken (an ..Bangert en uuiau ,aa. wttlof n 13—13.70, Winter* l. Present 1430. Lemoen- Werkdadige naastenliefde Genoemde vereenlglng hield haar jaarvergadering. Uit het Jaarverslag van den Secretaris stip pen wjj het volgende aan: Ledental 148, waar bij zich tijdens de vergadering nog 13 nieuwe leden voegden. Het aantal werkdagen bedroeg In 1933 224 voor 14 zieken. Uit het financieel verslag zij het volgende gemeld ontvangsten bedroegen f 74.90, tegen een uitgaven van f 39.19, aldus een batig sal do van f 37.51. Ingekomen was een hartelijk dankschrijven van N. Reus Klzn. voor de verleende hulp, In verband hiermede werd spontaan besloten het geheele jaar te blijven steunen. Besloten werd voor het R. K. Armbestuur en Crisiscomité leder f 5.te voteeren. Vervolgens om geen kallstlkstof meer strooien, tenzij in bijzondere gevallen. Bij weigering van boetebetaling zal in het vervolg royement volgen. M Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Cor nelia, d. v. 8. C. Bleeker en R. Groot; Joh. Dle- dericht z, van K. Bomemann en O. M. Kwa- dtik. Overleden: Aaltje Brugman, 42 Jaar, onge huwd; Albertje van Anuners, 71 jaar, ongeh. Aanbesteding Door den bouwkundige L. Bouman Is voor rekening van den heer C. Zee man en Zn. aanbesteed het bouwen van een woonhuis op het terrein aan den aangelegden verbindingsweg tusschen den Rljksstraatweg en den Heerenweg. Ingekomen 11 biljetten. J. Castrlcum te Wijk aan Duin N. Blokker, Akersloot, f 3750. Alkmaar, ƒ3243.R. Kuiper. Heiloo ƒ3190. G. Heine, heiloo, 3155.M. Klaver, Heiloo. f 3137.J. Balder. Alkmaar, 2981.P” Hoetjes, Heiloo, 2972.J. Glas, Heiloo. f 2929P. Holtes, Heiloo. 2835.—; Wester en Luchtig. H.H. Waard, 2750. De gunning Is aangehouden. Burgerlijke Stand Geboren: Adriana, d. V. N. Kaldenbach en C. Groen, Breed Agatha, d. v. W. Eeken en B. M. Bruelheide, Keern 3; Jaco bus Theodorus, z. v. R. J. Hollander en M. Braak, 215. verworpen, nu de loonkortlng was aangenomen. Hjj meende, dat bij aanvaarding der voordracht de verhouding van Gedeputeerde Staten tegen over verschillende gemeenten op dit stuk moei- lijker zou worden. Deze hier aan het woord zijnde leden achtten Aanbesteding B. maken bekend, dat op des namiddags 2 uur. ten Raadliuize aldaai bij enkele Inschrijving publiek zal worden aan- besteed de levering van 100.000 eerste soort roode Vlamovenwaalstraatklinkers. waarbij te vens prijsopgaaf Is te verstrekken van even- tueele levering van meerdere gelijke partijen van 100.000 stuks, tot een maximum van 500 000 stuks. Bestekken A 0.50 verkrijgbaar ter se cretarie. Vrijdag wordt In café Central aanbesteed heft nieuw te bouwen magazijn annex monsterka mer. kantoor enz. voor den Ijzerhandel vJj. R. van Ree te Alkmaar, onder architectuur van den architect D. 8 de Boer. Alkmaar. Begroe ting 14300.—. Ingekomen 34 biljetten. Laagste inschrijvers Groot voor f 10.994.R. Holman, 11.890.—. Hoogste inschrijver A. Kalf, Heer Hugowaard voor 16317.—. Gegund aan P. de Geus. 11749— LAMMERENSFENEN VENTIELSPENEN JENA-8PENEN (nieuw model) SPENEN MET KING (grset ea kletaM LOSSE SPEENTJES NUMMERFLE8SCHEN ZUIGFLESSCBBN ONSPRINGBARE FLE88CHEN Gemeenteraad Naar wjj vernemen zal de gemeenteraad Vrijdag as. in openbare verga dering bijeen komen. Dar. zal de gemeentebe- grooting worden aangeboden. De electriciteitstarleven Door de Algemee ne Pu rm eren der Mlddenstandsvereenlging en de afdeellng van de H nze Is aan den gemeen teraad een adres gezonden, waarin gevraagd wordt, de tarieven voor electricltett te verla gen. Deze verlaging wordt gemotiveerd door het feit dat uit de bedrijven een zéér groot be drag aan „winst" aordt genomen In de ge meentekas, waardoor de lichtvérbrulkende winkelstand een onevenredig groot deel aan de gemeentehuishouding bfjdraagt. R.K. Klesvereeniging De afdeellng Onder- djjk hield haar Jaarvergadering in de zaal van den heer P. Bruin. Blijkens het financieel verslag van den pen ningmeester waren de ontvangsten 57.45, uit gaven ƒ30x. batig saldo ƒ26.51. Het bestuur trad en bloc af en stelde zich niet meer herkiesbaar. De volgende personen werden gekozen: B Vis ser, D. Bijvoet, J. Peerdeman. Jb. Haakman en K Kootnen Wi. Besloten werd om de groote moeilijkheid geen’ vrouwelijke leden te verkiezen. Voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer werden candidaat gesteld de heeren E J. M. Stumpel, Jac. Groen. Van Wees en Chr. v. d. BUL De candidaatstelllng lokte veel discussies uit en door velen werd aangedrongen op een om schreven zetel voor den tuinbouw. Voorzitter verwees dit naar de Kringsvergade- ring. Na nag eenlge bespreking en felicitatie van 1 nieuw gekoeen bestuur volgde sluiting. der vacantletoelage tezamen met die der loon kortlng In de commissie voor georganiseerd overleg had moéten komen. Victoria I—H. S. V. I 1—1. Deze Zondag overge speelde wedstrijd is wederom in een gelijk spel geëindigd. Ditmaal kan H. 8. V. echter meer dan tevreden zijn met het resultaat. Victoria speelde veel beter dan den vorlgen keer en had een overwinning wel verdiend. Vrouwe Fortuna was echter tegen de geelhemden en begunstigde H. 8. V. in hooge mate. Het veld bleek zéér hard te zijn, waardoor een goede balcontröle meest al ónmogelijk was. Direct na den aftrap ontwik kelde zich een vlug spel. Partijen waren even sterk, doch de Victoria-voorhoede kreeg verre weg de beste en meeste kansen, welke echter on benut bleven. Op onverklaarbare wjjze ontkwam het H. 8. V.-doel aan doorboring. Bij een mooien aanval van de Obdammers kreeg de linksbin nen vlak bij de goal den bal toegespeeld, vóór hij echter In kon schieten na mde H. V. S.-back hem bij den arm. waardoor een zekere kans aan Victoria werd ontnomen. Herhaaldelijk kwamen de geelhemden gevaarlijk opzetten, totdat een afgemeten voorzet van rechts bij de nllnksbuiten terecht kwam. Dez epasseerde den rechtsback van H 8. V. en schoot onimddellijk schuin In het doel, 1—0. Een zaldzaam mooi doelpunt. Dit ontmoedigde H. S. V. geenszins. De Helloërs we ten dan de Vlctoria-défensle uiteen te krijgen en voor men er op bedacht was. maakten zij gelijk met een hard schot, dat bulten bereik van den keeper doel trof. Nadat allen het veld reeds hadden verlaten, wisten de H. 8. V.-spelers den scheidsrechter, die zwak leidde, te bewegen zich wedrom naar het terrein te begeven, voor het laten nemen van een vermeende, niet toegëkende strafschop. La ter werd hier toch nog van afgezien, 't Was dar ook een belachelijk geval. Het protest is echter doorgegaan. f 4683—; J. de Boer, J. M. Stumpel. Vrije zetels: de heeren Ch. daarvoor de daarbij betrokkenen stellen, indien zij broodeloos indien hun kapitaal vernietigd slotte werd de vraag gesteld. of de Provincie niet liever zou uitzien naar andere terreinen, waarbij de gevolgen van wa- teronttrekking niet zouden behoeven op te tre- - jden. Andere leden waren minder bevreesd, dat dergelijke calamiteiten zich zouden voordoen: mocht dit 'onverhoopt wel het geval zijn, dan zou wellicht later over schadevergoeding kun nen worden gesproken. Het Jld van Gedeputeerde Staten beantwoord de uitvoerig de gemaakte opmerkingen. De prijs, waarover men ten slotte met de eigerfaars overeenstemming bereikte, komt het College alleszins aannemelijk voor. Het grootste terrein bevat 610 HA. aan duinen. 56 H A. aan weiland. 21 HA. aan bouwland, 11 HA. bosch. terwijl er verder drie boerderijen zijn en drie opzlchterswonlngen; het kleine terrein bevat minder bouwland, weiland en bosch en minder opstallen. De overeenstemming omtrent den prijs is eerst bereikt na langdurige onderhan- delingen, waaraan eene minutieuze en gede tailleerde taxatie door den Rentmeester van het Provinciaal Landgoed was voorafgegaan. Gedeputeerde Staten hebben uitdrukkelijk aan hun voorstel vwbonden de voorwarde, dat het geo-hydrologisctft onderzoek tot eene gun stige uitkomst moet leiden; is dit ongunstig, dan gaat de koop ntet door. In antwoord op de opmerkingen aangaande de gevaren van wateronttrekking voor de aan liggende gronden, merkte bet lid van Gedepu teerde Staten op, dat dit vraagstuk herhaalde malen een punt van onderzoek en bespreking had uitgemaakt, ook met vertegenwoordigers van belanghebbenden. De vrees, die door de bij de bollencultuur belanghebbenden gekoesterd werd, kon niet als gemotiveerd erkend worden. Zou hiervan. Indien het winning van opper vlaktewater betrof, nog wellicht sprake kun nen zijn, dit gold, naar de vaststaande meenlng van den directeur van het P.W.N., niet bij diep- waterwinnlng, waarbij het water werd onttrok ken, dat zich onder practisch waterdichte la gen bevond. Erkend werd, dat deze lagen niet steeds aaneengesloten voorkwamen; dit nam echter niet weg, dat het ook onder die omstan digheden eeuwen kan duren, alvorens dit re genwater door deze afsluitende lagen was door gedrongen. Het was daarom uitgesloten, dat de omliggende gronden schade van eene oordeel kundige onttrekking zouden kunnen ondervin den; slechte kon plaatselijk eene lichte de pressie ontstaan. Dat echter zooals belang hebbenden meenden de Invloed der water winning zich zou doen gevoelen op afstanden van eenlge kilometers, was volmaakt ondenk baar. In antwoord op de aangewezen gevallen van waardevermeerdering der gronden door water onttrekking, deelde het lid van Gedeputeerde Staten nog mede, dat nog steeds gronden op het Provinciaal Landgoed die, gesteld dat schade zou ontstaan, zeker In waarde zouden zijn achteruitgegaan voor 150 per H A. verhuurd zijn. Aan andere oorzaken moet de onlangs gecon stateerde verlaging van het grondwater gewe ten worden, met name aan den gerlngen re genval in de voorafgaande periode. Om dit te gen te spreken, wijst men op den natten zo mer van 1932, echter ten onrechte; veel van wat In den zomer aan regen valt, verdampt; het grondwater wordt eerst aangevuld door den regenval In het koude Jaargetijde, en nu Is het algemeen bekend (het geringe aantal K.W.U- dat voor polderbemallng werd verbruikt, beves tigd dit) dat de winter van 1931/32 zeer droog is geweest; verlaging van het peil is daarvan het natuurlijke gevolg; als zeker mag worden aangenomen, dat een nuttige regenval van 25 c.M. eene verhooging van het peil van het grondwater van 1 M. bewerkt; t>'-(jft echter die regenperiode uit, dan uit zich dit verschijnsel in eene zeer sterke daling van dit peil. Voor vrees bestaat dus geen reden, maar ook Indien dit wel het geval was, dan zouden ook volgens Gedeputeerde Staten de belangen der watervoorziening, hoezeer die der bollencultures niet door hen worden onderschat, moeten voor gaan. Indien wetenschappelijk zou kunnen wor den vastgesteld, dat schade geleden werd, dan zou het College bereid zijn de consequentie* van dezen toestand nader onder de oogen te zien. Thans kon men duinen verkrijgen, Kun stig bij bet Landgoed aansluitend; ander dutn- bezlt had men tot dusverre niet tegen een aannemelijk bod In handen gekregen. V acantietoelag e r.en ander Ud vona in deze noodtijden de 'Tij kostbare vacantieloeslagen misplaatst. Het was bovendien voor hem niet duidelijk, of de vacantletoelage al of niet als een Integreerend DINSDAG half 8 voor Simon Groot en Eli sabeth Ots; kwart over 8 voor Pieter Goedhart. WOENSDAG half 8 voor Trijntje Rood en Com. Jong; kwart over 8 voor Bastiaan Oote- man en Maria Visser. DONDERDAG half 8 voor tytarijtje Buurman; kwart over 8 voor overl. tam. KokWeel. VRIJDAG halt 8 voor Jacob Reus; kapel: Klaas Goedhart; elders; Jacob Ruiter en Antje Bakker ZATERDAG half 8 voor Jan Oud; kwart over 8 voor Floris Noordeloos en Maart Je Mouritse; elders: Klaas Goedhart. Maandag: 6 uur Jongemannen-congregatle. Woensdag: 4 uur biechthooren voor de kin deren. Vrijdag: 7 uur Meisjes-Congregatie. de ingediende voordracht niet gelukkig; de op nieuw voorgestelde regeling ten aanzien van de genoemde grensbedragen werd door hen on juist geacht. Een ander lid vond in deze noodtijden R. K. Kiesvereeniging. Vrijdagavond werd in het café van den heer Th. E. Stadegaard een algemeene vergadering gehouden door de R. K. Kiesvereenlging „Sint Victor". De voorzitter besprak de wijzigingen en aan vullingen, welke de afdeellng had voorgesteld voor het program der R. K. Staatspartij. Hier uit bleek, dat er niet veel van terecht Is geko men. ondanks de vele moeite. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester werd in orde bevonden. In kas is een batig saldo van f 60.64. Na ampele bespreking werden op voorstel van het Bestuur candidaat gesteld als leden voor de Tweede Kamer: Kwaliteitszetel (Middenstand) Mr. Van Hellenberg Huber, plaatsvervanger E. -- .wv— w—a w... Vd. Bilt, Jac. Groen. Kampschöer en HUI. Klaver. Tot afgevaardigde voor den Rljkskieskring enz. werd gekozen de heer J. de Boer Wz. en tot plaatsvervanger de heer C. Henselmans. Bij de rondvraag besprak de heer P Leek de strijdleuze van de R. K Staatsparty „Gezins- belangen". Spreker wees hierby op den nood In de groote gezinnen ten plattelande <m verlang de op de loonen kindertoeslag. Het gevolg van deze bespreking was het besluit van de vergade ring tot het Indienen van een motie ter behan deling voor de R. K. Staatsparty. De heer KI. Reus roerde eveneens het punt aan van de groote gezinnen. Spreker zou gaarne zien, dat de R. K Staatsparty hier meer aan dacht aan schonk. De heer Reus kwam op te gen de verhooging van den sulkeraccyns, welke Juist voor de groote gezinnen het zwaarste weegt. Waar deze spr. wel wat ver ging met zyn ver- I wyten aan de R. K. Kamerleden, maakte kape- I laan Jansen de houding van de Kath. voorman nen begrijpelijk. De heer Jn. Deen kwam op tegen de hooge I bezoldiging der verschillende hoogere functio narissen. Spr. wees op de verlaging der loonen van de arbeiders e.a. en achtte de verlaging 1 der loonen van de hoogere ambtenaren veel te I gering. Verscheidene leden waren het hiermede I eens. Langen tyd werd hierover nog gedebat- I teerd, totdat sluiting volgde. Hoogeie stand: 769.2 mJ4. te Riga. Laagste stand: 726 m-M. te Isafjord. Verwachting: - - Oosteiyke tot zwaar bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte vorst des nachts, overdag om het vriespunt. Zon op 9.M, onder 4.16. Licht op 4.46. Laatste Kwartier 19 Januari MAANDAG te kwart over 8 Congregatie voor de vrouwen. DINSDAG te 7 uur Lot. WOENSDAG gedachtenis van de vestiging van Sint Petrus als Paus te Rome. Begin van de Internationale Bidweek voor de eenheid met de H. Kerk. Na iedere H. MIs en onder het Lof de voorgeschreven gebeden. Te kwart over 8 Congregatie der jongens. DONDERDAG te 7 uur Lof. VRIJDAG 7 uur Kruisweg: kwart over 8 Man- nen-Congregatie. ZATERDAG half 12 biechthooren voor de kinderen;.-’'4 uur voor de overigen. Te 7 uur Rozenhoedje voor de bekeering der zondaren ZONDAG de stille HJi Missen om kwart voor 7, 8 uur en half 10. De Hoogmis om kwart voor IJ. R. K. Ktesvereeniging De R. K. Kiesver eenlging vergaderde ter candidaatstelllng gros- lyst Tweede Kamer. Na bespreking werd besloten als no. 1 voor den omschreven zetel te stellen Mr. van Hel lenberg Hubar en voor den niet-omschreven zetel als no. 1 Chr. v. d. Bilt en no. 2 Jac. Groen Az. De voorzitter deelde mede, dat. dank zy ac tief optreden van de nieuw opgerichte propa gandaclub het aantal leden thans gestegen is tot meer dan 500. ;Borgerl. Stand Geboren; Grietje, d. vah Sy brand van der Vis en Guurtruida Anna Paulowna Kikkert. Overleden; Tjlpke de Jong. 14 jaar. K. K. Bouwvakarbeiders Te Den Burg is in een daartoe belegde vergadering In het Bint Janshuls Donderdagavond opgericht een af- deeling van den R. K. Bond van Bouwvakar beiders. Een voorlooplg bestuur werd samenge steld als volgt: H. zym, voorzitter; W. v. Heer- waarden, secretaris; 8. Rok, penningmeester. HOOGE PRUZKN 2403 ‘8250 400— 12261 15016 3935 5842 10164 10285 3145 4855 7205 8161 11431 12921 AMSTERDAM. 16 Jan. Ter veemarkt waren he den aangevoerd518 vette koeten, waarvan de pryzen waren: ie kwaliteit 5864. 2e kwaliteit 50 - 56. 3e kwaliteit 4248. mindere soorten 3040 per K. G. Slacbtgewlcnt. 72 Melk- en Kalikoeien per «tuk 195240. 127 vette kalve ren: le kwaliteit 5458. - 3846 per K G. levend gewicht. 40 nuchtere kalveren per «tuk 510. 117 Schapen per «tuk 1114. Lammeren per «tuk 913. 719 Var kens. Vleeechvarkens jgegende van 90110 K.G. 34 36, zware varkens 3233. vette Varkens 30 31 per K. G. slacbtgewlcht. 26 Paarden per stuk 60100 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. ALKMAAR, 16 Jan. Vee. 73 vette koeien f 75—340 Handel matig. 11 vette kalveren f 4g 90, vette kalveren p. Ned pd. f 0.70030: 35 nuchtere kalv. slacht per stuk f 616. 367 vette varkens zware p. Ned. pd. f 037031 Handel goed. ALKMAAR, N. V. Eierenveiling voor Hollands Noorderkwartier. 14 Jan. Aanvoer 170.000 klp- eleren. Pryzen: 56-58 2.90—3 20; 58-60 3.10—3.40; 60-62 320 -3.60 62-64 3.503 80 64-66 3 60— 4 10: klein 50-55 2.703.10; 33.000 eendeleren 3.203.40 BOVENKARSPEL, 14 Jan. „De Tuinbouw." Aangevoerd werden100 baal uiengroote gele 1.451.55. drielingen 115. 1316M stuks bloem kool 4.108.80, Idem 2e soort 120—330. idem 3e soort 1160. 1575 Kg. roode kool: 1ste soort 2.40—2 90. 50 Kg gele kool 1.30. 2550 Kg. witte kool 0.600 80 per 100 Kg Aangevoerd werden 514 bas geeneden tulpen. Copland 1117. Moore 16. Ibis 17, Prine- van Oostenryk 15, La Reine 14. BROEK OP LANGENDIJK. 16 Jan. 1000 K.G Peen 0.80—1.70, 30.000 K.G. Roode kool 3.103.30, doorschot 1.50330, 30.000 KG. Gele kool 130—2.10, 12.000 K.G. Deensche Witte kool f 0.00—0.70. 8300 K.G- Uien: Gele Uien 230—3.10, Grove 3—2.60, Gele Drielin gen 3.10. 1200 stuks Bloemkool: 1ste soort 6.10—10. 2de soort 130—230. ENKHUIZEN. 13 Jan. Bloemen: Copland 17 19. Idem 2e soort 1214. Ibis 16. Rose ta B*1?® 22. Pierson 30. Victor 3436. Idem 2® Soort 30, Ooatenryk 2326. ENKHUIZEN. 13 Jan. Groentenvelllng. I ten 0351, prei 67. wortelen 0.80—035. NOORD-8CHARWOUDE, 16 Jan. Noorder- marktbond 2600 K.G. Uien: Drielingen 3.70, Uien 230—3, Grove Uien 330. 3000 K-G. Roode kool 11.00, doorschot 030, 35400 K.G. Deeneche Witte kool 0.60. 3000 K G. Gele kool 1—1-70, doorschot 1. Allee per 100 K O. Doorgedraald 200 K.G. Gele kooi. 6400 K.G. Deensche Witte kool. OUDEWATER, 16 Jan. Kaasmarkt Aan voer 26 partyen, 1170 stuks. 5850 K.G. Met le soort 27—28. met RM. 2e soort f 24—38. Zonder RM geen aanvoer. Handel matig. WARMENHUIZEN, 14 Jan. Gewone uien 2 3» tot 3.80. groote uien 3—3.70, drielingen 3.10. uien 130—1.70. bleten 0.70. roode kool 1»^” 3.80. Idem 3e soort 0.70—2.30, gele kool LW— 130. Idem 2e soort 0.901.70. Deensche wl™ kool 0.80—0.70 per 100 Kg ZWAAG, 13 Jan. „Bangert en Omstrekem Druiven 3038. spruiten 49. witlof uien 3304.30. Wlnterjannen 1- louwtjes 1316. Comteese 1617. Engeland 1633. Goudrelnetten 1. appel 1533, bloemkool 3.608.30. Over het geven van een vacantletoelage is m de afdeellngen gesproken. Een Ud stelde de vol- gende vragen: a. Nu er loonkortlng van het provinciaal per- soneel is aanvaard en de vacantletoelage nie, meer als een deel van het geheel der arbeids voorwaarden kan worden beschouwd, staan alle Gedeputeerden nu nog achter deze voordracht? b. Zal men in het vervolg hebben te ver wachten, dat Gedeputeerden, die aan een voor dracht hebben meegewerkt, ter vergadering tegen die voordracht zullen stemmen? Een ander lid sloot zich by dezen vrager aan. Dit Ud achtte het consequent, dat de voordracht iwi rellende de vacantletoelage moest worden Stijgen we?.... Ja!! De eerste voorstelling van de nieuwe Hoonische revue, onder den titel ..Slygen we? Ja!!" aal gehouden worden Donderdag 19 Januari. De verdere voorstellin gen zyn bej>aald op 23, 24, 26 en 29 Januari, des avonds om 8 uur. Het belooft dezen keer iets goeds te worden. B»j de behandeling van het voorstel om een grooc duinterrein te Egmond aan te koopen ten J.an Waterl< ldlnt?. werd in de afdee- *and‘W:ht door verechü)ende en gewyd aan het gevaar van wateronttrek- *ing aan de aanliggende cultuurgronden De het woord- 2a8cn niet over het hoofd, dat slechts aan de orde was het schep pen van eene reserve voor waterwinning even min waren zy blind voor het IJselmeer-per- spectlef, maar. Indien de verwachtingen, hier- ui1 z*uden komen en de waterbe hoefte in de provincie sterk zou toenemen, dan zou toch eenmaal het oogenblik aanbreken dat tot wateronttrekking, met alle nadeelige gevol- gen voor aangrenzende cultuurgronden zou wor- over8egaan. Deze leden noemden deze ge volgen zeer ernstig en vreesden of waren van oordeel, dat de kweekerjjen van bloemboUen In hun bestaan zouden worden bedreigd. Van wel ke beteekenls dit zou Zijn, werd eenerzyds ge- llustreerd door te wijzen op de groote kapi talen, die in déze aangrenzende terreinen wa- ren belegd, anderzijds door de totale loonsom, die aan de daarop werkzame arbeiders werd uitgekeerd. Gewezen werd op terreinen by den grooten heuvel, die tegen pryzen van 4000 a ƒ5000 waren aangekocht, terwijl zeer belang rijke bedragen aan de afzandingwaren ten koste gelegd. Men had hier te doen mét schit terende terreinen, die waardeloos zouden wor den, als de toevloed van water zou verdwynen. En dat dit het igeval zou zyn, daarvan waren *0 overtuigd, zy wezen op wyk aan Zee en Duin, waar bloembollenbedrijveri ten gevolge t van de wateronttrekking waren verlaten. Voor de arbeidersbevolking zou dit verder eene groo te werkloosheid beteekeoen, daar In de groote. middel- en klelnbedryven’ tusschen de 350.000 en 400.000 werd vertoond. Ook In' andere ge bieden van waterwinning, zooals byv. by Den Haag, waren deze nadeelen opgetreden. Van de leden, hier aan het woord, erkenden enkele, dat het belang van waterwinning primair was; anderen zouden niet dan na groote aarzeling hunne stem aan de voordracht kunnen geven en wilden daarvoor zekerheid hebben, dat de Provincie de daarby betrokkenen scha deloos zou werden of werd. Ten L. T. B.-Patroons VrUdagavond vergaderden de patroons van de L. T. B.-afdeellng in het vereenlgingsgebouw, om te komen tot al- dan nlet-aannemlng van het collectief arbeidscon tract. Er was weinig belangstelling voor deze vergadering. De besluiten op de gecombineerde vergade ring van de besturen van werkgevers- en werk nemersorganisaties, vorige week te Andyk ge houden. werden door den voorzitter bekend gemaakt, Voor vaste arbeiders is het loon vastgesteld op 17; voor de losse naar verhouding In de verschillende perioden. Over een half jaar zyn de arbeiders bereid de loonen .te herzien. Een verkorte Zaterdagmiddag werd voorgesteld, n.l. tot vier uur. Behalve dat de meerderheid der vergadering tegen naar haar oordeel te hooge loonen was, kwam verzet tegen den verkorten Zaterdagmid dag en tegen het feit, dat in het contract wordt opgenomen dat de volle premie voor de ziekte verzekering voor rekening van den werkgever komt. Het bestuur verdedigde de voorstellen noemde het oordeel der vergadering te opper vlakkig. De loonen als bovengenoemd kunnen Voor de werkloozen B. en W hebben met de gemeente Alkmaar een overeenkomst geslo ten. waardoor de werkloozen ultideze gemeente in verschillende vakken kosteloos een cursus kunnen volgen In vakonderwys. Aanmelding aan het raadhuis. Na Snel. De heer P. Schoutsen acht het gewenscht dat de leden een concept-reglement zullen krij gen. dan zyn de leden beter georiënteerd, bl) de as. behandeling. Daartoe werd besloten. Hierna sluiting. Banne In de vergadering van Hoofdinge landen en banne werden de heeren Groot en Molen, de eerste herkozen als lid van het dage- lyksch bestuur en de tweede als Hoofdingeland geïnstalleerd. Besloten werd niet te steunen de pogingen tot niet-opbeffing der bannen in De Vier Noorder Koggen. Voorzitter deelde mede, dat Vele ingelanden -----waarvan verschil- verzoeken den Jaarvergadering R. K. y^Hubond. Dezer dagen hield de afd. Schagen van den R. K. Volksbond haar jaarvergadering in het I tronaat In zyn openingswoord memoreert de voor zitter het 13(4-jarig jubileum van den oud- I voorzitter als lid van den gemeenteraad Naar voren kwam verder, dat door den bur- I gemeester biykbaar te lage contractloonen wa- I ren opgegeven, waardoor de ultkeeringen hier lager zyn dan In naburige gemeenten. Getracht zal worden hierin verbetering I krijgen. Hierna volgde het jaarverziag van den se- I cretaris en den penningmeester. Aanvangende met een bedrag van f 68 98 was In 1932 ont vangen f 234 35 en uitgegeven f 29139(4. Door dat er nog eenlge betalingen zyn te doen was I er een nadeelig saldo van pijn, f 50. In de contróle-commissle voor 1933 I gekozen de heeren Noordstrand. Leyten I Van Gastel. Wegens een fout op de convocatie betreffen- I de de aftreding, werd de bestuursverkiezing aangehouden tot de volgende vergadering. Aangedrongen werd op het houden van de bestuursvergadering, wat de voorzitter toe zegde. De film .Kentering", welke vanaf 15 Fe bruari tot 5 Maart voor het district Alkmaar beschikbaar zal worden gehouden, zal ook te Schagen afgedraaid worden. Nadat nog besloten was met meerderheid van stemmen om het gratis beschikbaar stel len van een sigaar vqor de vergadertng-bezoe- .kers af te schaffen, «Ard de vergadering, daar de rondvraag slechte nveinlg opleverde, geslo ten met den Chrlsteiyken groet. Gymnastiekvereeniging Vrijdag werd al- hiét opgericht een gymnastiekvereenlging. Nadat de heer Polmann, lid van het hoofdbe stuur van den D. H. G. B„ het nut van een turnvereeniging besproken had, gaven zich ne gen adsplranten en elf heerenleden op. De contributie werd vastgesteld. Na 1 Fe bruari zal Inleggeld geheven worden van nieuwe leden De tumavond werd vastgesteld op Dinsdag voor adsplranten van 67 uur; voor ouderen van 79 uur. hun omslag niet voldeden, lenden uitstel verzocht hadden. Deze zullen nader besproken worden, terwyi penningmeester werd opgedragen hen, die niet betaald hebben en geen uitstel hebben vraagd te vervolgep. Floralia Het Jaar 1932 sloot met leellg saldo, waardoor de reserve steeg f 184.67. De heeren 8. Korlte, G. Prins en W. Visser werden als bestuursleden herkozen, terwyi In de vacature Kwantes werd gekozen de heer J. Schenk. De contributie werd verlaagd. K K. Kiesvereenlging De R. K. Kiesver eenlging vergaderde onder voorzitterschap van den heer W. C- Snel en In byzyn van o*, bur gemeester Peters. Voor de candidaatstelllng gaf de voorzitter een overzicht van de combinatie kieskringen HaarlemDen Helder, waarvoor zullen worden candidaat gesteld drie personen en wel één voor den kwaliteitszetel en twee vrye zetels. De zittende leden voor dezen kieskring zyn de heeren Dr Kortenhorst, chr. v. d. Bilt en mej. Annie Meyer. Het eenlge wat noodig Is, is samenwerking voor een goede lust in het algemeen belang en In dat van de Katholieke Party. De pennlngmeesteresse, mej. Bakker, gaf fi nancieel verslag. OntAngsten 15930. Uitga ven 12135. De voorzitter was verheugd over het voor- deelig saldo en deelde mede dat in de Wierin- germeer een R K. Kiesvereenlging Is opge richt met 60 leden. De vereenlglng zal zich voorlooplg aansluiten by Medembllk. Voorts deelde hy mede dat Dr. Kortenhorst In een anderen kring Is candidaat gesteld en stelde voor namens het bestuur om mr. Van Hellenberg Hubar voor den kwaliteitszetel en den heer Chr. van de Bilt als no. 1 voor de vrye lyst. Gekozen werden de heeren mr. Van Hellen berg Hubar. Chr. van de Bilt en Jac, Groen. Na besprekingen werd de heer E. J. M. Stum pel, Hoorn, gekozen als plaatsvervanger van den heer Van Hellenberg Hubar. Als plaats vervanger van den heer Groen werden gesteld de heeren H- van Nuland. Van Wees en Braak man, Boveflkarspel. Als plaatsvervanger van den heer Van de Bilt werden gesteld mej. Meyer en de heeren Kuipers en Van Slinger land. Alkmaar, en W- C. Snel. Medembllk. stemming werd gekozen de heer W. C. Gouden Huwelijksfeest. Woensdag a.s. 18 Januari zal het echtpaar KomenKreyger' wonende aan de Dorpen alhier, haar gouden huweiyksfeest herdenken. Verkooping. Door den heer J. Krans al hier is gekocht het dubbel woonhuis van den heer c. Rentenaar, gelegen aan de Nieuwe Laagzyde. De toekomstige verbindinen van Schagen. Reeds spoedig zal Schagen, dat als centrum gemeente vrij slechte verbindingen had. met de omliggende gemeenten uit het isolement verlost worden. Niet minder dan 9 Ujnen zal de N.V. „H. A. B. O.’’ gaan exploUeeren. nu door Ged. Staten van Noord-Holland concessie Is verleend. onmogelyic worden gegeven door de werkgevers, doch het is een richtsnoer voor de steunrege ling voor de arbeiders. Het contract wordt in stemming gebracht en verworpen. Voorzitter drukte zyn spyt hierover uit, doch wees er op dat wanneer de twee werkgevers organisaties te Andyk het contract aannemen, deze vereenlglng vermoedeiyk nogmaals een ledenvergadering zal beleggen. In verbend met berichten over goedkoope Narcissenkeuring door den Plantenzlektenkun- ciigen Dienst te Wagenlngen. schrijft ..De Ho- baha”, uitgave van de N.V. Holland s Bloemboi- lenhuis te Llsse: Onder het opschrift „Keuren van narcissen tegen 1.per H A." vermeldt het „Kweekers blad", dat „by onderzoek is gebleken, dat een en ander niet geheel juist is en toch niet on waar De Plantenziektenkundige Dienst voert ook thans reeds keuringen uit. nl. voor hen, die niet by den keuringsdienst van „de Narcis”’zyn aangesloten, omdat deze kweekers of firma's anders geen certificaat zouden kunnen beko men." De Inspectie, waarop In het bericht gedoeld wordt, aldus „Hobaha", is er een, die nog da teert uit den tüd, dat de Plantenziektenkundige Dienst attesten afgaf voor druifluis. e.d. Dan kon de geheele kweekerij onderzocht worden De ambtenaren, die uiteraard door hunne op leiding beter de zlekteverschynselen In boomen. planten, sier- en heestergewassen kenden dan de kweekers zelve, waren in staat doeltreffende bestrydlngsmiddelen aan de hand te doen. Dat onderdeel is nimmer bedoeld te zyn een keuring, maar meer een inspectie ter voorlich ting van de betrokkenen. Die Inspectie was er en Is er nog. maar men zou verwachtingen wekken, die niet verwezen lijkt worden, indien men daaraan toeschreef, dat men alleen zyn narcissen onder de keuring kon stellen en dan nog wel tegen een Prijsje van f 1.— per H A. Wanneer er niet was een goed werkende keu ringsdienst, van de Vereenlglng ,4e Nareis", clan was er allicht kans, dat de Plantenziekte- kundige Dienst de veldkeuring ter hand zou ne men. maar nu dobr het vak zelve, onder goed keuring en In overleg met den Plantenziekten- kundlgen Dienst, een keuringsdienst te veld, opgevolgd door een keuring van bollen in dro gen toestand, in stand gehouden wordt, zou het dwaasheid zyn. daarin de verandering te bren gen als bedoeld door den verspreider van deze tendenzberichten. Hieronder volgen de 9 Wnen: 1. Schagen. Schagerbrug. Oude Sluis, Kleine Sluis. 2. Schagen. Dlrkshorn. Oudkarspel. Alkmaar. 3. Schagen. Schagerbrug. t Zand. Anna Paulowna. de Kooy, Den Helder. 4. Schagen. Schagerbrug. 8t. Maartensbrug. Burgerbrug, zypersluls. Krabbendam. Alk maar 5. Schagen, zydewind. *t Veld. Heer Hugo waard. Alkmaar. 6. Schagen. Oude Zeug. 7. Schagen. Kolhorn, Slootdorp. Den Oever. 8. Schagen. 't Wad. Wleringerwaard. Sloot dorp. Den Oever. 9. Schagen, Winkel. Hoogwoud. Spanbroek. Jaarvergadering R. K. y^iksbond. DINSDAG 12 uur biechten voor de 3e en 4e klas; 7 uur Dames-Congregatle. WOENSDAG 7 uur algemeene H. Communie der kinderen; s avonds Congregatie voor de Gezellen. DONDERDAG 7 uur algem. H Communie voor de Graal, 7 uur Lof ter eere van het H Sacrament met Rozenhoedje voor de bekeering der zondaars. ZATERDAG tot 11 uur verder van 4half 9 blechtgeli ZOND? le kwaliteit 58- 64. It 4348, ,ml_ Slacbtgewlcnt. 2e kW 4853. 3e kW. gewicht. 40 nuchtere Schapen per 913. 719 <01(1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 2