Nederland en Duitschland Prikkeldraad T W eeldeverteringsbelasting I ii Ondank ONDEi HOE ZIT HET MET DE 'GEN? HET BEGINSEL TOE TE JUICHEN A WOENSDAG 18 JANUARI BENOEMINGEN REDE VAN MINISTER STAUNING Crisis in Denemarken HET CONFLICT TE IJMUIDEN Wat ons te wachten staat MIDDELBAAR ONDERWIJS RÜksbemiddeling CRISIS-VARKENSWET 1932 CONFLICT TE HELMOND VERBLIJDEND TEEKEN Uitbreidingsplannen „Ceta-Bever VOOR PLAATSELIJKE KEUZE DOODELIJK ONGELUK NU WEER EEN SECRETARIS a ■5 r Ook katholieken in den Nationalen Bond In dezen tijd is het onmogelyk oude hand elsbetrekkingen te onderhouden Geen overeenstemming over het voorstel van den Rijksbemiddelaar Jong meisje onder zwaren vrachtauto 8 2 Die graag het werk van penning* meester overnam HET CONFLICT BIJ DE RIJNVAART Paters Augustijnen Manifest van den Christeljjken Bond De leeraren over hun salaris 30 ets. per 1/j pondspakje Het is angstig Bestrijding keuringskosten de nk« hetzelfde en Jé* te aan itle stelde een ondersoek In. Den it I I en van 1931 1931 bet in diens plaats is benoemd de weleerw. Jacobus Nollen. Z. H. Exc. de Bisscbop van 's-Hertogenboech heeft eervol ontslag verleend als kapelaan in de parochie van den H. Thomas a Villanova te Nijmegen aan den weleerw. Pater Joachim Doensen en is in diens plaats benoemd de wel eerw. Pater Tarcislus Brouwer. 1 hebben gemaakt ild In geschrifte, ten ..Aan de Mobllisatie-slachtoffers is nogmaals duidelijk gezegd, dat de man, die op'hun kosten de agitatie voert, hen onjuist voorlicht en hen daardoor tot slachtoffer maakt, die nooit iets te hopen hebben, maar wel aan hem hun goede guldentjes kwijt raken." van tot t O o BLUE BAND VCRSCH GEKARND MEI 21 lil ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONOER RUKSCONIROLE De Hoogeerwaarde Pater Provinciaal heeft aan den Zeereerwearden Pater Maximus Harm op diens verzoek, om gezondheidsredenen eer vol ontslag verleend als Prior van het Kloos ter .Marienhage" te Eindhoven, en in diens plaats benoemd als Vicarlus-Prior de Zeereer- waarde Pater Andreas Makaay. Verder zijn be noemd tot Procurator van genoemd klooster de Zeereerw. Pater Ildefonsus Seroe, tot Directeur der Derde Orde van den H. Augustinus te Eind hoven de Zeereerw. Pater Willlbrordus Bloem en tot leeraar aan het Gymnasium aldaar de Weleerw. Pater Joachim Doensen. Voorts is op voordracht van den Hoogeerw. Pater Provinciaal door Z. H. Exc. den Aarts bisschop van Utrecht benoemd tot kapelaan in de parochie van OX.Vr. van Goeden Raad te Utrecht de Weleerw. Pater Maximus Harm. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft eervol ontslag verleend als assistent in de pa rochie van het Allerh. Sacrament te Amster dam aan den Weleerw. Pater Tarclsius Brou wer En nog erger tiert men tegen de „Nederlan der" om de volgende onthulling. Inderdaad, dat deze al te doorzichtige methode eenigen invlcfed oefenen zal op den minister. op de Kamerleden? Wie recht zoekt, moet het anders doen." Hoe goed intusschen de pers den spijker op den kop sloeg, blijkt uit dezelfde extra-edltie, waarin met blijdschap wordt kennis gegeven van het feit, dat de laatste dagen zich eenige honderden nieuwe mobllisatie-slachtoffers bij den bond hebben aangemeld I Het is voor de echte mobllisatie-slachtoffers bijzonder treurig, dat hun rechtmatige aan spraken op steun zoo in dis-credlet gebracht worden door de matelooee agitatie, welke on verantwoordelijke personen, om welke motieven ook. voeren. Immers: nog afgezien van het feit, dat de goede naam van deze inenschen in het ge-* drang komt het ligt voor de hand, dat de regeerlng na dit alles huiverig gaat worden om het aantal der 1400 mobllfcatle-lnvallden. die nu den steun genieten, uit te breiden. De Besturen van de Algemeene Vereenlging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs, het Genootschap van Leeraren aan Nederlandsche Gymnasia, de RK. Leerarenvereenlging .jBt. Bonaventura" en de Vereenlging van Leeraren bij het Christelijk Middelbaar Onderwijs, heb ben een adres gericht aan de leden van d' Eerste Kamer, in verbancf met de behandeling van de Onderwijs-begroeting in de Tweede Ka mer. Het antwoord van den Minister op de op merkingen van verschillende leden dier Kamer inzake de leeraren-salarissen is, zoo zeggen adressanten, zeer onvoldoende geweest. ZQ moeten tot hun leedwezen constateeren. dat het onderzoek naar de leerarensalarigsen in 1928 niet minitieus is geweest. De Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg heeft het door haar bedoelde, normale, maximum sa laris der leeraren toen vastgekoppeld aan een weektaak van 30 lesuren; terwijl deze weektaak, zonder dat de Commissie dit wist, voor verre weg de meeste leeraren niet bereikbaar is. Verder wijzen de besturen er op, dat In 1923 enkel en alleen voor de leeraren een salaris verlaging is tot stand gebracht. Om deze reden zijn zij van oordeel, dat het gemotiveerd zou zijn, thans uitzonderingsmaatregelen te hunnen gunste toe te passen. Ljcn Komi* kijk u maar eens goea! Ja natuurlijk.... zij is toch de'bijzondere hulp in d.e huishouding, - het Blue Barjd-meisje! Let U eens op den eetlust van Uw huisge- nooten als er gebakken, gebraden en ge stoofd is met Blue Band. U kunt hun dan bovendien vertellen, dat Uw huishoudboekje er niet extra door belast wordt Integendeel - U houdt nog geld over! Dat alles komt door Blue Band - versch gekarnd. W(j ontvingen een manifest van den Chris- teljjken Bond van Pabrieks- en Transportar beiders in verband met de staking te IJmuiden. Het geschrift bevat eert protest tegen de terreur die aldaar wordt uitgeoefend door den Centra - len Bond. Het blijkt dat, toen de Christelijke arbeiders, die met de werkgevers al vrij spoe dig tot overeenstemming waren gekonften, het werk wilden hervatten, hun dit door het optre den van de IJmulder Federatie, gesteund door een groot aantal O.S.P.'ers, die met het con flict niets te maken hadden, onmogelijk is ge maakt. Het conflict van de Federatie met de werk gevers is in hoofdzaak te wijten aan het feit, dat deze organisatie van meet af aan heeft ge weigerd onderhandelingen te voeren over een nieuw arbeidscontract, maar geëischt heeft, dat eerst de oude contracten zouden worden gecon tinueerd, en dat pas daarna overwogen kon worden, tot welke offers de werknemers bereid zouden zijn. In het manifest wordt tegen deze kortzichtige politiek, die slechts steunt op het machtsmis bruik van den Centralen Bond, krachtig gepro testeerd. Het voorstel van den Rijksbemiddelaar, prof, mr. A. C. Josephus Jltta inzake het conflict bij de N.V. F. van Vlissingen's Katoenfabrieken te Helmond, kwam Dinsdagavond in bespreking op de vergadering van „St. Lambertus" De ver gadering had een zeer rumoerig verloop. Hoe wel het bestuur zich tegen een staking verzette, verklaarden de arbeiders zich algemeen bereid tot .staking over te gaan. Het kwam niet tot een resultaat, zoodat de vergadering waarschijn lijk hedenavond zal worden voortgezet. Het is een verblijdend bericht, dat in dezen moeilijken tijd, waarin vele industrieel* onder nemingen het bedrijf hebben moeten stop net ten, een fabriek te Beverwijk zich niet alleen door de moeilijkheden, weet heen te slaan, maar tot uitbreiding kan overgaan. De Vereen igde Chemische Fabrieken „Ceta* Bever”, die met 40 tot 50 menschen werkt, is be zig haar bedrijf uit te breiden om zich in het in aanbouw zijnde nieuwe fabrieksgedeelte toe te leggen op de faorlcatie van een nieuw nroduct, dat zij binnenkort in den handel zal brengen. De Rijksbemiddelaar Prof. Mr. A. c. Jose phus Jltta. heeft vertegenwoordigers van de ..Studie- en voorbereidingscommissie tot het brengen van verbetering in den economlschen toestand der internationale Rljnsleepvaart" ilngesteld door de vier Nederlandsche vereenl- gingen van sleepbooteigenarenuitgenoodlgd voor een bespreking Inzake het conflict bjj de Rijnvaart. nen beginnen. Bij vorige onderhandelingen zijn we daarin meermalen te kort geschoten. Dat kan en mag nu niet. Onze beste en meest des kundige handelsmannen zullen den strijd moe ten aanvaarden, bijgestaan door de ambtena ren en niet omgekeerd, zooals tot heden meestal het geval was. In Berlijn moeten zaken gedaan worden en daarvoor zijn zakenmenschen noodlg. Kan dc regeerlng niet e^ns mededeelen, wat er staa' te gebeuren? Men mag toch niet vergeten, dat het lot van eenige honderdduizenden hier te lande afhankelijk is van een goed en voor ons eenlgszlns voordeellg handelsverdrag. Het Is een kwestie, waar het geheele volk belang bij beef, en waarbij het als één man achter de regeering moet staan; daartoe is echter noodlg, dat men er ook iets van af weet. Wij willen in deze hoogst-emstlge kwestie gevrijwaard zijn voor verrassingen. Het is op het oogenblik angstig stil en daar moet een eind aan komen. Onze bewindslieden hebbel, allen hun werkzaamheden hervat; laten zij zich nu de moeite geven, ons volk eenige inlichtin gen te verschaffen. een bijzonder invoerrecht geheven van 12 pCt. van de-^raarde. De wet verplicht dengene die er hier te lande zijn bedrijf van maakt goederen, die onder de ze belasting vallen, te vervaardigen, te bereiden of te bewerken, daarvan, onder overlegging van een uittreksel uit het Handelsreglster waarin zijn bedrijf is ingeschreven, aangifte te doen ten kantore vap dejfóntvanger der accijnzen over de plaats, waar hij zijn bedrijf uitoefent, binnen 14 dagen van het inwerkingtreden van de betreffende wetsbepaling, of zoo hij eerst later zulke goederen- gaat vervaardigen etc. alvorens met de aflevering dier goederen te beginnen. De aangever is voorts verplicht in de daar voor bestemde registers ter plaatse waar het bedrijf wordt uitgeoefend, van dag tot dag boek te houden van de door hem verkregen en afge leverde goederen, van de verkooppri^en, van de namen en adressen der koopers, zulks onder Vermelding der dagteekenlng en van de ver schuldigde belasting. v Bij onjuiste boekhouding kan de Inspecteur der accijnzen (onverminderd het Instellen van een bekeuring indien daartoe termen bestaan), den nalatige een aanslag opleggen waarvan het bedrag het vijfvoud van hetgeen naar de hem ten dienste staande gegevens te weinig is be taald. niet overtreft. Belanghebbende kan echter beroep aanteeke- nen, indljp hij zich met een aanslag bezwaard acht en wel binnen veertien dagen na den dag van uitreiking van de beschikking van den inspecteur. Het beroep moet worden ingesteld bi) den Directeur der invoerrechten en accijnzen Bij de Koninklijke Boodschap van 28 Mei 1926 tot aanbieding van het ontwerp tot heffing epner weeldeontwerpbelastlng was tevens ge voegd een ontwerp tot heffing eener hoteibe- belasting. Ter geruststelling van de hotelhouders kan worden meegedeeld, dat naar de meening der Regeerlng thans niet tot de Invoering eener hotelbelasting kan worden overgegaan, errdat het hotelbedrijf een zeer moeilijken tjjd door maakt, terwijl het toch reeds door andere hef fingen zwaar wordt belast. -j—- e Bond van Mobillsatie-lnvallden heeft I 1 een extra-nummer van zijn maandblad gewijd aan de jongste begrootlngs-debat- teh in de Kamer, welke er toe leidden, dat er drie ton per Jaar méér zal worden uitgekeerd aan de (al dan niet terecht zoo genoemde) slacht offers der mobilisatie, wier getal in den loop der Jaren geregeld aangroeide terwijl er nog steeds nieuwe gegadigden opduiken. Men had mogen verwachten, dat bedoelde extra-editie op dankbaarheid en voldoening ware afgestemd, maar neen, weer overheerscht hier de revolutionnalre toon, die het kenmerk is van de meeste schrifturen, welke die bond alreeds over Nederland uitstortte. Omdat regeerlng en Kamer terecht niet heb ben willen besluiten met mlllioenen lukraak te grooien naar ben, die zich slachtoffers der mo bilisatie noemen het overtuigend bewijs daar van is slechts zelden te leveren worden de landbestuurders uitgemaakt voor onwillige ele menten, die een misdadig spel spelen! De minister van Defensie wordt gehoond en de Kamerleden worden uitgemaakt voor al wat leelijk is. De pers, die op een enkel socialistisch communistisch orgaan na, de stokerijen bondsleldlng doorziet, krijgt er eveneens ongezouten van langs. Bijzonder is men gebeten op de „Rotterdammer”, die laatst schreef: Op den Rijksweg van Groenlo naar Winters wijk had Maandagavond even voorbij villa ,_A1- bertlne” een droevig ongeval plaats. Toen het 9-Jarig dochtertje van den landbouwer E. in de buurtschap Zwolle afscheid nam van hare schoolvriendinnetjes met wie ze samen van school huiswaarts keerde, wilde zij den weg oversteken teneinde den landweg naar de op korten afstand gelegen ouderlijke woning te bereiken. De arme kleine had daarbij blijkbaar niet een op dat oogenblik passeerenden auto met aanhangwagen bemerkt, zoodat zij tegen dezen wagen aan liep en een doodelijke schedel breuk kreeg. De kleine was bijna onmiddellijk d(jpd. 4 De rjjl Dezer dagen kwam de Raad van Negen van den Nationalen Bond voor plaatselijke keuze bijeen. In de geschiedenis van den Bond was dit een merkwaardige vergadering. Immers, het **s de laatste vergadering van den Raad van Negen. Niet omdat deze den strijd opgeeft Maar omdat nu voortaan ook enkele katholle-^ ken er deel van zullen uitmaken, en daarmee de Raad wordt omgezet in een Raad van Twaalf. Tot dusver hielden* dezen zich officieel van deze actie afzijdig, al was het wel bekend, dat er in hunne gelederen ook heel wat persoonlijke voor standers waren. Thans hadden zich, na daartoe door den Raad ’an Vijftig gekozen te zijn, bereid verklaard om sitting te nemen: pater Arts van Velsen, len heer G. P. Bon van ’s Gravenhage, en pater Patrlclus van. Helmond. Ze werden door den ’oorzltter, den heer P. van der Meulen. gein •talleerd, waarmee dan nu de Bond een nieuwe Periode ingaat, waarin hjj zal streven naar de Vervulling van zijn oude ideaal Naar wjj vernemen zou de secretaris van de afdeellng Olst der Ned. Vereen, van Pabrieks- arbeiders, B„ zich schuldig aan oplichting en valsohheid nadeele van zijn vereenlging. B. maakte er steeds werk van, zelf rekeningen te voldoen inplaats Van den penningmeester en liet er zich toe verleiden, vabche en vervalschte kwitanties in te dienen. De politie te Olst heeft oen even voor Kerstmis Duitschland zier, niet bereid verklaarde om het Douane- en Credietverdrag, dat op 31 December 1932 verviel, te verlengen, werd er als eer. zekere troost aan toegevoegd, dat men er te Berlijn evenwel niet het minste bezwaar tegen had om in Januari met ons land te onderhan delen over een nieuw handelsverdrag. Thans komt het einde van Januari al Weer in het zicht en van onderhandelen verneemt het Nederlandsche volk niets, ofschoon iedereen toch weet, dat het sluiten van een totaal nieuw handelsverdrag geen werk is, dat in een paar dagen tot stand komt. Nu is het wel is waar bekend, dat men hier te lande niet bijzonder mededeelzaam is over met andere landen te voeren onderhandelingen, maar over deze be sprekingen zouden we toch wel iets wenschen te weten. Aan het scheppen van een sfeer, waar in de besprekingen plaats moeten hebben, heeft men blijkbaar geen behoefte. De ambtelijke organen werken nog altijd in een periode, die reeds ver achter ons ligt. Zij meenen het alleen wel té kunnen opknappen, zonder dat ook naar bulten oa. door middel van de pers blijkt, dat het geheele volk achter hen staat. Alle mis lukkingen van de laatste jaren hebben in die mentaliteit blijkbaar nog geen wijziging kunnen brengen. In het achter ons liggende Jaar hebben we het tamers in de meeste gevallen uit het buiten land moeten vernemen als er besprekingen hadden plaats gehad, of publiceerden buiten landers de resultaten van onderhandelingen, in Den Haag gevoerd. Men kan daar wel eens om lachen en vertellen, dat het toch aardig is, dat de ambtenaren zoo de Kamer aan stof voor kritiek helpen, maar ons land zelf en vooral handel en industrie is er niet mede gebaat en dreigt er door ten onder te gaan. De onderhandelingen, die wjj moeten voeren met Duitschland, zjjn van zeer groote *beteeke- nls en iedere dag uitstel (wat praktisch betee- kent een-dag-latere sluiting van een verdrag) sluit groote gevaren in zich. In zeker opzicht zit aan deze onderhandelingen vast de bestaans mogelijkheid van ons land. Hoe zwakker wjj worden, des te minder elschen kunnen wjj stel len. Onze export naar Duitschland. die in nog 252 millioen gulden bedroeg, daalde in tot 179 millidZQ- gulden. Als thans ^door ontbreken van een verdrag de tariefmuren wéér booger worden opgetrokken, beteekent dat eer ramp voor land- en tuinbouw, wfJknt deze is hoofdzakelijk aangewezen op export naar Duitschland. Het niet verlengen van het Douane- en Cre dietverdrag was erg, maar niet onoverkomelijk, ■aolang ons land de voordeelen behield krach tens een ander verdrag; doch deze dreigen nu ook te verdwijnen. Op 15 Februari vervallen er ook enkele verdragen, die Duitschland met andere landen gesloten had en waarvan wij in zooverre voordeel genoten, dat Duitschla*! Ir. ieder geval ook voor ons land geen hoogere in voerrechten kon heffen, dan met die landen overeengekomen was. Een van die landen is Zweden, dat reeds van November af met Duitschland onderhan delde over een nieuw handelsverdrag, maar dat nu de onderhandelingen heeft moeten afbreken omdat men te Berlijn tot geen enkele concessl? bereid bleek. Men zal nu na 15 Februari de invoerrechten voor landbouwproducten, voora' voor kaas en vet, kunnen -verhoogen, zonder dat ons land er iets tegen doen kan. In 1931 leverden wjj nog 32 millioen K.G. tegen 14.1 millioen gulden aan kaas. Wat het worden moe*, als wjj niet op een of andere wijze met Duitsch land tot overeenstemming komen, is niet Voorspellen. Gedurende den wereldoorlog heeft Duitsch land bet klaar gespeeld bijna de geheele wereld tegen zich op te 'zetten en thans schijnt dit land op weg om ook in den ekonomlschen strijd zich geheel te isoleeren. De positie van ons land wordt daardoor uiter mate moeilijk en daarom te meer is het in dezen tijd vóór alles plicht van de regeerlng te komen tot onderhandelingen met Duitsch land. Mislukken ze, omdat men in Duitschland zij het onder dwang van de landbouworga nisaties tot geen enkeje tegemoetkoming bereid is. dan hebben wij tenminste gedaan wa’ we konden doen en zal ons land zelf kunnen bepalen, op welke wijze het zich tegen onzen Wootsten leverancier zal verzetten en verdedl - gen. Vergeten mag niet worden, dat ons land als beste klant van Duitschland, ook een wapen heeft. Er moet echter iets geschieden en daarom mogen we toch wel eens vragen, of er reeds voldoende voorbereid is, zoodat onze onderhan delaars geheel „beslagen" de besprekingen kun De Minister van Economische Zaken en Arr beid heeft bepaald, dat het bedrag, dat door de Nederlandsche Varkenscentrale aan den Rijks of gemeentelijken Keuringsdienst zal wor den uitgekeerd ter bestrijding van zijne kosten uit bovengenoemde Wet voortvloeiende als volgt zal worden vastgesteld: 1. op 5 cent per geslacht varken ten ganzien waarvan de betaling, bedoeld in artikel 6 der bovengenoemde wet, aan den betrokken keu ringsdienst heeft plaats gehad; 2. dit bedrag kan, indien in verband met de uitvoering van bovengenoemde wet aan het personeel van den betrokken keuringsdienst, extra uitkeeringen zijn gedaan of indién extra personeel is aangesteld, worden vemieerd; 3. met 5 cent, voor zoover de keuring plaats vindt hetzij in een gemeentelijk of coöperatief slachthuis, hetzij in een slachterij met betrek king waartoe is Ingesteld een keuringsdienst van voor uitvoer bestemd vleesch. hetzij in een sïachterij waar gemiddeld meer dan 10 varkens per dag worden gekeurd; 4. met 15 cent, voor zoover in den betrokken keuringsdienst een of meer hulpkeurmeesters werkzaam zijn, de keuring niet plaats vindt als onder 1 bedoeld; 5. met 25 cent, voor zoover in den betrok ken keuringsdienst een of meer keuringsvee- artsen doch geen hulpkeurmeesters werkzaam zijn en de keuring niet plaats vindt als onder 1 bedoeld. Met dien verstande, dat het bellrag onder 1 bedoeld over een bepaald tijdperk met geen hooger bedrag zal worden vermeerderd dan met het totale bedrag dat in dat tijdperk aan den betrokken keuringsdienst voor extra uitkeerin gen aan personeel of voor uitkeeringen aangesteld extra personeel is uitbetaald. „Dagelijks verschijnen thans één of twee verzoekschriften van „mobllisatie-slachtoffers” om er op te wijzen, dat hun geen recht is ge daan. De verzoekschriften zijn alle van precies model en denzelfden inhoud. In Drachten verdient blijkbaar iemand zijn brood door als een confectle-zaak in het groot slacht offers te ontdekken. Gelooven adressanten die allen natuurlijk eerst zijn opgewarmd nu wordt, groeit de erkenning van de noodzake lijkheid. Er is in Denemarken geen lichtpunt te be kennen. Wij zijn mi aan-het behandelen van nieuwe plannen voor crisishulp, maar zien nog geen mogelijkheid, aan den geest der elschen te vol doen. Men moet streven naar een verlaging der rente, maar men bereikt dit slechts met groote moeite. Er wordt onderhandeld over een her ziening van de belasting op onroerende goede ren. Voorgesteld wordt een deel van de belasting op onroerende goederen afhankelijk te maken van de conjuncturen, terwijl een deel der uit gaven van landelijke gemeenten door den Staat zou worden overgenomen, die op zijn beurt weer andere Inkomsten moet hebben, b.v. door grond belasting. Voorts kan men waarschijnlijk met staats hulp groote werken laten uitvoeren, badenver- beteiing, e.d. Spr. eindigde aldus; „Ik breng den Denen hier een groet uit het vaderland en verzoek hun een groet terug te mogen brengen. Er wordt zeker veel met on dergang bedreigd in deze tijden, maar de Deen- sche natie en de Deense he taal zullen leven, ook in nieuwe tijden en onder nieuwe systemen, die uit de oude zullen ontstaan.” Tk *W og deze maand komt bij de Tweede I^U Kamer in behandeling het wetsontwerp. houdende heffing eener weeldeverte- ringsbelastlng. De regeerlng acht het noodlg, ter versterking der Inkomsten van ’s Rijks schat kist, een belasting op sommige weelde-ultgaven te heffen. In beginsel bestaat tegen een weeldever- teringsbelasting geen bezwaar. Integendeel heeft zij belangrijke voordeelen. Eenerzijds toch strekt zij er toe, dat de. bevolking In haar weelde-ultgaven eenlgszlns wordt getemperd, terwijl zij anderzijds mogelijk maakt, dat de lasten, welke op inkomen en vermogen drukken, worden verlicht, waardoor de kapitaalvorming wordt bevorderd. Een ontwerp tot heffing van een dergelijke belasting zou dan ook in de Kamer zeker geen tegenstand ontmoeten, 4n- dlen dat zóó zou zijn samengesteld, dat de oe- lasting aan haar doel zou beantwoorden: n.L gelijkmatig zou drukken op het verbruik van alle in aard met elkaar overeenstemmende artikelen, welke ^gls* weelde-artlkelen zijn te beschouwen, en ultsloltend zou komen ten laste van hen, die weelde-ultgaven doen. Dit Ideaal is Intusschen moeilijk volkomen te verwezenlijken. Want onder de weelde-artikelen zijn er. waarvan de heffing der belasting niet tot haar recht kan komen wegens het gemak van ontduiking der belasting bij aankoop in het buitenland (b.v. parelen), andere waarbij het toezicht op den blnnenlandschen aanmaak on vervulbare elschen zou stellen door de veelheid der inrichtingen, waarop zou zijn toe te zien (b.v. producten van Costuiunnaalsters), weder andere, die een zoodanige technische kennis yan de ambtenaren zouden elschen, als niet In kor- ,ten tjjd Is te verkrijgen (b.v. kristal In onder- scheiding van glas). En tenslotte zou een bc- lasten van alle weelde-artikelen een zoo groote uitbreiding van het toezicht fn eene bemoei- lijklng van de industrie op zoo groote schaal medebrengen, dat daartegen ongetwijfeld om die reden verzet zou rijzen. Is hierin de reden te vinden, dat slechts een deel der als weelde-artikelen ‘aan te tjerken goederen in de belasting wordt betrokken, de wensch, een bevredigende opbrengst van de be lasting te verkrijgen, heeft er anderzijds de Regeerlng Inderdaad toe geleid, van de indus trieën, die nu eenmaal toch aan de contröle werden onderworpen, een betrekkelijk groot deel der producteii te belasten. Dat de belasting het nadeel heeft, weelde artikelen ook te treffen bij hen, voor wie zij niet als zoodanig zijn aan te merken (b.v. piano’s van musici), is volgens de Regeerlng niet aan het stelsel der wet te wijten. Dergelijke bezwaren zijn niet geheel te voor komen, maar behooren tot de schaduwzijden, die bij geen enkele belastingwet, hoe juist ook in opzet en strekking, volkomen zijn te ver mijden. De bedoeling is, belasting te heffen van de goederen, genoemd in een bij de wet behoorende tabel, bjj levering hier te lande aan een kooper, door hen die de goederen hier te lande ver vaardigen, bereiden of bewerken. Met levering aan een kooper wordt gelijkge steld levering in consignatie. Ook wordt met levering gelijkgesteld het beschikken voor eigen gebruik of verbruik van goederen uit den eigen bedrijfsvoorraad, door hen die deze goederen hier te lande vervaardigen, bereiden of be werken. De tabel bevat 58 posten van goederensoorten, welke onder de belasting vallen, als om slechts enkele te noemen: kleedlngstukken van bont en pelswerk, radiotoestellen, fotografle- toestellen, aardewerk, lijfsieraden, piano's, &- stallatiën voor centrale verwarming, karpetten, meubels, electrlsche installaties enz. De belasting wordt berekend naar 10 ten hon derd van den gezamenlijken verkoopprijs der in dezelfde levering begrepen goederen; ter voor koming van ontduiking is bepaald, dat de be lasting ook verschuldigd is, indien aan de goe deren deelen of onderdeden ontbreken, of In- dlen zjj worden afgeleverd in niet afgewerkten staat. Goederen in gedemonteerden staat wor den met goederen in niet gedemonteerden staat gelijk gesteld. Bij de betaling van het geleverde is de ver- krifger tevens verplicht de belasting te voldoen aan dengene. die de levering heeft verricht. Hij die de levering heeft verricht, is tegenover het Rijk aansprakeljjk voor de belasting. Van dr goederen, waarvoor belasting verschuldigd is. wordt, Indien zij het Rijk worden ingevoerd. Woensdagavond heeft in ,J> Twee Steden" te 's-Gravenhage voor de „Dansk Samfund in Holland” de Deensche minister-president Th. Stauning een voordracht gehouden. Onder de toehoorders beenden zich de Deensche gezant, de heer Scaxpnius en andere leden der Deen sche legatie; de consul-generaal van Denemar ken te Rotterdam, de heer Borregaard; de Deensche consul te Amsterdam, dr. Möller; de leden van de Deensche delegatie voor de be handeling van de Groenlandzaak voor het per manente hof van internationale Justice; en de commissieleden van de Deensche. Noorsche en Zweedsche kolonies in ons land. Velen waren van hun dames vergezeld. Achter het spreek gestoelte hing de Deensche vlag. De voorzitter van het Deensche genootschap, dr. G. Llnd. pre sideerde de vergadering en sprak een woord van welkom tot den minister-president. De heer Stauning hield een rede, waaraan het volgende is ontleend: Jn vervlogen tijden zjjn de economische be trekkingen van Denemarken met Nederland van meer beteekenls geweest dan nu. In de 17de eeuw waren de helft van de schepen, die den tol passeerden, Hollandsche, maar daarna raak ten de Engelsche op den voorgrond. Thans ko men er Jaarlijks ongeveer 1500 Hollandsche schepen naar Deensche havens, maar helaas, brengen zij meer goederen voor ons aan, dan zij van ons weghalen. Spr. vermoedde, dat het niet gemakkelijk zou zjjn evenwicht te verkrij gen. Belde landen zijn landbouwlanden en land bouwproducten vormen de hoofdzaak van den Deenschen uitvoer. Hiermede kwam spr. op het terrein van den tegenwoordigen internationalen handel. De te genwoordige politiek jieeft tot doel, door middel van afsluitingen, evenwicht te verkrijgen tus- schen koop en verkoop. Zoo wordt het onmo- geijjfc oude handelsbetrekkingen te behouden. Wij moeten onze grondstoffen, b.v. (rile en copra, afnemen bjj dengene, die de bewerkte producten koopt en dit zal elders gevolgen met zich brengen. Het einde van de crisis schijnt op het oogen blik ook in Denemarken nog niet te bespeuren. In 1931 en 1932 werd de prijsdaling op het gebied van dierlijke levensmiddelen catastrofaal, nog grooter dan die van graan en voederstoffen. Aan de hand van het verloop vaMFWMBë* en rpekprjjzen lichtte spr. dit toe. Deze prijsdaling werd tot een ramp, toen het pond sterling In September 1931 in goudwaarde daalde, nadat Engeland den gouden standaard «had afgeschaft. Denemarken was genoodzaakt eveneens den gouden standaard te verlaten. Anders waren de Deensche landbouwproducten nog meer in prijs gedaald en hadden vernietigende storingen de Deensche samenleving getroffen Eep derde deel der bevolking is met het landbouwbedrijf verbonden en verschaft werk aan het derde deel, dat van handwerk en nijverheid bestaat, terwijl het ook een grooten Invloed oefent op bet derde deel, dat in handel en scheepvaart werkt. Spr. somde vervolgens de bekende oorzaken van de wereldcrisis op, die voor Denemarken, voor Nederland en voor de andere kleine lan den van buitenaf is gekomen. Hij merkte op, dat de toestand der wereld niet blijvend kan worden verbeterd zonder zeer Ingrijpende ver anderingen in het systeem van productie distributie. Ongeveer de helft der boerderijen en tweeder den van de kleine boerderijen hebben een schuldenlast van de waarde van den eigendom of zelfs hooger dan deze. De groote daling van den invoer, die noodig werd door de groote ult- voerdallng, is slechts mogeljjk geweest door een wettelijke beperking, waarbij men buitendien de inkoopen overbracht van landen, die voor onze waren gesloten werden, naar landen (vooral Engeland), die voortgingen onze klanten te blij ven. Er is veel strijd gevoerd over de genomen maatregelen.^ maar naarmate de druk heviger

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12