De ramp te Muiden in 1883 I f 50.- keerden f72.205. I I v&fiaal um den dag noodlging van Yvonne’s ouden aannam. Je was er zeker van, dat ik jouw aanstaande.... H heden uit ONZE 216e UITKEERING w I Efef I M i I HET CADETJE z ROBINSON CRUSOE’S AVONTUREN V/l| De ROBINSONheerenmolière kost: zwart f 4.50 - bruin f 4.90 HET GROOTE I AVONTUUR \Tafellakeh\ Alle abonné’s -,•-n5e*TO^-<,e-^-k-e, WOENSDAG 18 JANUARI ZWARE ONTPLOFFING I Vreemde vondst te Berlijn 1 ''TSC&s^' f aan EEN TOTAAL BEDRAG THANS VAN DE DIRECTIE FEUILLETON (Wordt vervolgd) WAARMEDE Het grootste schip ter wereld Brandbare decoratie» worden niet uitgevoerd (Jongensmaten naar verhouding goedkooper) Vernieling De strijd in het Saar gebied De slachtoffer» Op 19 Januari 1883 vloog de kruitfabriek „Je Krijgs man” in de lucht ingevolge de voor onze abonnes geldende gratis ongevallen verzekering aan den Heer W. VAN BREUKELEN, Koninginnelaan 91, Soestdijk, wegens een aan hem overkomen ongeval. Dit is Bioscoop op zee AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL K ruit st oven gesprongen Vele dooden en ge wonden aan onze verzekerde gbonné s is uitgekeerd. bysonder mooie vrouw sou vin- een I <1931) MARTIN BERDEN (1931) i te (United Press) Kaarsen waren heel schaarsch op het Artte-elland, en Freddy Vrijdag was VS waren, anders had hij se wel laten liggen. De zeeman, Robbie en Topsy zetten den vogel na. IA „Laat die kaarsen vallen. Lorre!’’ Lorre liet de kaarsen juist vallen op het moment, dat hij over Willie Woensdag heenvloog. die tusschen de klippen lag te snorken. Al de kaarsen A kwamen op Willie terecht, en een viel precies in zjjn open mond, zonder dat hjj ervan wakker werd. „Hij slaapt nog!" riep Topsy ver baasd uit. „Ja. maar nu snorkt hij tenminste niet meer, en de kaarsen hebben we terug." zei Freddy Vrijdag. (Morgenavond vervolg) Vertatimheiii ea banger 9 beschuldigde wisselden een be- riep de zeeman. „Laat meteen vallen! Versta je me!” dan pok heel kwaad, toen de papegaai drie kaarsen oppikte ep er mee weg vloog. Lorre dacht, dat ze van suiker (Ingezonden mededeeling) BERLIJN, 17 Jan. (Reuter). AOe na^aeiere- schepen van de Norddeutache Lloyd zullen wor den voorzien van bioscoopzalen en projectie- apparaten. De directie is tot At besluit over gegaan daar de bioscoop aan boord van de ..Bremen" en ..Europa" zoo populair geworden zijn. In 1933 zijn aan boord van deze beide schepen ongeveer 100 groote films vertoond. „Breng den gevangene naar zijn cel terug", luidde het bevel. oud- :en De binneninrichting van het grootste schip ter wereld, de „Normandië” (73000 ton) zal niet naar de ontworpen plannen worden uitgevoerd. De brand van de „Atlantique” te een zeer harde les geweest. Het schip sou in zijn zalen kost bare gelakte houtsoorten krijgen. Maar men aal thans wachten, totdat het offlcleele ondersoek naar den brand op de .Atlantique" te afge- loopen. Ook de groote assurantiemaatschappjjen elschen thans brandvrije verf op de nieuwe schepen en vervanging der lakken op de oude schepen. Een groep van zulke assurantlemaat- 'schappijen heeft in verloop van 4 jaar totaal 30.5 mlllloen dollar voor brandschade op oceaan - schepen uitbetaald. Hier te de lijst: De fabriek zelf werd bijna totaal vernield en »*n de kleinere gebouwtjes in de omgeving te BERLIJN, 17 Jan. (W B.) Kort voor midder nacht werd gisterenavond nabij den Alexander- platz een ongeveer 40-]arlg man gevonden, met een ernstige hoofdwonde en in bewusteloozen toestand. In zijn zakken bevonden zich groote sommen gelds in Dultsche en bultenlandsche valuta, om. 18.000 Zwitsersche francs, 23.000 Fransche francs. 520 Oostenrijksche schillingen en 100 Amerlkaansche dollars. HU werd later door eenige personen herkend als de huisknecht Kowall. Jn het ziekenhuis kreeg, de man korten tijd het bewustzijn terug, maar *hij kon niet zeggen hoe hij aan zijn ver wondingen gekomen was. Men heeft ook nog niet kunnen uitmaken hoe hjj in t bezit kwam van de geldsommen. Wat wij voor het grijpen hebben Wordt niet altijd gewaardeerd. Want de trek begint te komen Als het in de kast mankeert! Zoo het heerlijk versch cadet je, Is bijzonder favoriet. Juist omdat men het des morgens Op geen enk’le tafel ziet. Want de actie is verbazend En men voert een zwaren strijd Om te komen tot het versche Malsch cadet je bij 't ontbijt, 's Morgens vroeg reeds watertanden Bij het zachte, smeltend wit, Als het korstje even knappert En de geur er nog aan zit. En belegd met ham of knackworst, Plokworst of canard truffée. Ja, dan brengt het versch cadetje Eere aan zijn renommie! Ons humeur wordt zelfs al beter Enkel door het blij verschiet. Daar gken mensch van droog, bakkt Ztoaar en kruimig brood geniet. Maar wanneer de actie doel treft En het versch cadetje slaagt. Dan is alles niet gewonnen. Daar er nóg een vijand daagt! En die vijand is de dokter Want al is de wet het niet. Dan is hij het. die zoo gaarne U het versche brood verbiedt! deze zes vertrokken zijn, blijkt plotseling, hun plaatsen niet worden aangevuld. Zjj dus blijkbaar geen vacatures. Het te dan ook moeilijk uit te maken, waarmede de gevluchte ambtenaren hun tijd hebben doorgebracht, maar inmiddels hebben zij voor hun sinecure een sa laris ontvangen van ongeveer 500.000 francs per hoofd. Het behoeft geen betoog, dat zulke toestan den groot misnoegen wekken onder de bevol king en dat dit misnoegen niet zonder gevolgen zal blijven bij den uitslag van de volksstem ming. Zoo ver zijn we nog niet, viel hij mi) In de rede.... digd uit. verdrukten afschuwelijke „Dus ik zou een agent van Rusland zyn?”... „Misschien wel!" „En daareven was ik anarchist!”.... „Dat zullen we later wel uitpluizen. Wat ervan zij. u wordt aangeduid als iemand die de medeplichtige is van het laagste gespuis, dat hulst in Britsch-Indlë, van geheimzinnige machten, van menschen zonder geweten, van bandieten en moordenaars „Ik ben hier gisterochtend aangekomen, ik ken hier niemand, zelfs niet de vertegenwoor digers der Fransche en Amerikaansche regee- rlngen Ik zweer het u op mijn eerewoord!” Hier onderbrak de advocaat het verhoor om een beginsel-quaestie te stellen. „Ik heb de eer Zijn Excellentie den hoog- edelachtbaren president van het Hof te doen opmerken, dat hier louter vermoedens bestaan en dat de Britsche wetgeving geen processen kent waarvan een te voren gegeven strekking ten grondslag ligt.' Als er geen geval van „op heeter daad betrappen” kan worden aangevoerd, is de hechtenis van dezen gevangene onmogelijk te handhavenIk heb dus de eer aan te dringen op zijn onmiddellijke invrijheidstelling.” „Er te hier inderdaad een geval van .Jieeter- daad". hervatte de rechter. .Absoluut onmogelijk!” verklaarde Pennyless op beslisten toon. „Gjj hebt gisterochtend de uitvoering verhin derd van een vonnis, uitgesproken door het Hooggerechtshof, door namelijk hulp te ver- leenen aan rebellen” „Ik heb doodeenvoudig menschen zien rond zwemmen, die wanhopige pogingen deden om lastig gevallen, eigendommen verwoest, geheele steden in opschudding gebrachtOp de Antillen, op Cuba hebt gij de zijde gekozen der rebellen, u gedragen als een bende-aan voerder en daden van zeerooverij gepleegd”.... „Dat is gelogen!" riep Pennyless verontwaar- ,Jk heb de zwakken geholpen, de verlost, strijd gevoerd tegen een tyrannieIk heb gehandeld overeenkomstig mijn gewetensplicht als recht schapen mensch. en als het moest, zou ik het opnieuw doen. Overigens zijn wij hier niet op de Antillen, noch in de Vereenigde Staten, en gij zift niet bevoegd feiten te beoordeelen, voor gevallen in een ander land dan het uwe". „Op dat antwoord zat ik juist te wachten”, merkte de rechter sarcastisch op. ..Die feiten. die u erkent, vormen tegen u een zware aan klacht. Niet tevreden met in Amerika onlusten te hebben verwekt en op Cuba te hebben ge stookt. komt gjj thans in Indië uw afschuwelijk werk voortzetten”. „Gelogen!” „U wordt formeel ervan beschuldigd betrek kingen te onderhouden met de tegen het gezag der Britsche Kroon in opstand gekomen Afridis, en hen van wapenen, munitie en geld te voor zien. „Dat Naast den Duitschen Landsraad van t Saar gebied. die voor honderd procent Duitsch is, maar daarom nog geen Instelling van beteexe- nls is voor de Fransche regeeringscommlssle. bestaat er nog een tweede Kamer van acht leden, welke door de regeeringscommlssle ingesteld. De voorzitter van deze Kamer te een notaris, die voor de Franschen vele notarieele acten heeft opgesteld en voor wien de Franschen dus een goede relatie zjjn. De taak van deze Kamer van acht te haar goedkeuring te hechten aan besluiten van de regeeringscommlssleopdat de Volkenbond den indruk zal krijgen, dat deze besluiten rekening houden met het welzijn en den wil van het volk. De politieke partijen heb ben herhaaldelijk opheffing van deze Kamer geëlscht, maar tot dusver zonder succes. Men heeft opgemerkt, dat het geld, dat deze Kamei kost, beter voor andere doeleinden kan worden aangewend. Dit alles heeft echter niets gehol pen, want thans heeft de regeeringscommlssle het mandaat der Kamer wederom met een jsar verlengd. Hoopt men wellicht by de voorberei ding van de aanstaande volksstemming langs deze Kamer duistere invloeden te kunnen aan wenden ten gunste van Frankryk? Deze vraag stelt zich de bevolking van het Saargebied da- geiyks, want het is een bekend feit, aldus de vertegenwoordigers der Saarbevolking, dat nie mand met deze Kamer accoord gaat. En het is eveneens een feit, dat de volksstemming zich niets zal laten gelegen liggen aan de werkzaam heden der Kamer en dat het resultaat een groo te teleurstelling voor de Fransche Regeenngs- commissie zal worden. In den laatsten tyd zyn een groot aantal buitenlanders, waaronder het meerendeel Fran schen. door de Regeeringscommissie benoemd in de hoogere functies der werkaangelegen- taeden, hoewel deze heeren weinig te doen heb ben en een leven kunnen leiden als een prins. Men neemt dan ook aan. dat zy niets anders te doen hebben dan te waken over de Fransche belangen en deze taak vervullen de heeren vol gens algemeen gevoelen met groote toewijding Dit valt temeer op, als men bedenkt, dat de aangesteld functionarissen tot dusver slechts zeer ondergeschikte betrekkingen hebben ver vuld. Men eischt thans, dat zy als volkomen overbqdig zullen worden ontslagen, vooral om dat zy worden beschouwd als politieke agitators van de Franschen. Intusschen hebben deze ambtenaren reeds zelf ingezien, dat zy aan ‘t kortste einde zullen trekken, en zy beginnen zelf reeds langzaam-aan den aftocht te blazen. Reeds een zestal heeft zich den laatsten tyd teruggetrokken en het land verlaten. Vier hier van zyn Franschen. die hun vaderland weer hebben opgezocht; verder een Pool en een En- gelsche. Dé Pool had toezicht op de filmcensuur in het Saargebied en de Engelsche was opge klommen van stenotypiste tot referendaris. Nu dat zyn Het aantal slachtoffers was groot. Niet min der dan elf hjken werden geborgen, vermoe- deiyk werden deze slachtoffers ODmiddellyk gedood. Vrywel alle werklieden, die niet gedood werden, waren min of meer zwaar gewond. Hieronder waren arbeiders, die meters ver wer den weggeslingerd. Verschillende koelen, die 'n een naburige weide liepen, werden gedood. Van alle kanten kwam hulp opdagen en aanvanke lijk geschiedde de hulpverleening vry gebrekkig. De fabriek der firma Bredius voerde den haam ..De Krijgsman” en vervaardigde voor namelijk buskruit. Oorspronkelyk was deze fa briek gevestigd aan het Kruitmakerspad te Amsterdam. In 1702 ging zy over naar Muiden. waar zy onder byzonder toezicht stond van den Minister vgn Oorlog. Ongeveer 34 jaar tevoren had In de fabriek nteds een ontploffing plaats gehad, die echter niet zulke verschrikkelijke gevolgen had. De ramp van 1883 echter was zoo ernstig en vervulde de bewoners van Muiden met zoodanl- gen schrik, dat zij de fabriek het liefst uit de plaats zouden verwyderd gezien hebben. Men sprak reeds van overplaatsing naar de Mooker- hel of Drenthe. Volgens verklaring van de werklieden bevond Zich op het oogenblik van de ramp een hoe veelheid krult in de ovens van ongeveer 15.000 klio. In de z.g. glanshuizen waren 10.000 kilo en in de pakhuizen 3000 kilo voorradig. Al deze voorraden waren bestemd voor Zuid-Afrika en lagen voor de verzending gereed. De sol daten die uit Naarden waren aangekomen, hadden nog kans gezien om duizenden kilo's te redden, hetgeen een groot geluk moest ge noemd worden, daar de gevolgen van de ramp niet te overzien waren geweest, wanneer alle voorraden waren ontploft. j>at is even infame als onzinnige laster, waartegen ik met alle kracht protesteer!" „WU weten totdusverre niet of gy handelt op eigen gelegenheid ofwel in opdracht en voor rekening van een naburige regeering die er alle belang bij heeft ons hier moeilijkheden te veroorzaken”. (Nadruk verboden) ruiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiitmniiiii: den. Zeg eens. hoe kon ik er zeker van zijn, vroeg hy weer, dat Yvonne ook jou kon be koren. Wel. kerel, dat was gemakkelyk te glazen. Als je eenig vermoeden had gehad, dat ik ma demoiselle de Laval een ieeiykertje zou vinden, dan was er niet zoo happig op geweest haar aan me voor te stellen Het voorval was ik al lang vergeten. Ik kwam in diplomat le ken dienst, bleef jaren in het buitenland, slachtoffer van allerlei overplaatsingen en. zooals het meer gaat, de band tusschen myn vrienden en mtj geraak* te wat al te los. Ik wist alleen, dat Gasten nog al carrière had gemaakt in de politiek. Naar het departement van bultenlandsche zaken te Parijs overgeplaatst, besloot Ik Gaston Vadasz in de couloirs van het Palate Bourbon, waar de Kamer juist een belangryke aangele genheid behandelde, op te zoeken. Ik gaf myn kaartje aan den kamerbediende. en al spoedig kwam mij Gaston met het vriend- schappeiyke gebaar van voorheen tegemoet. We raakten niet uitgepraat over allerlei din gen. nadat we elkaar hadden verweten, dat we in al die jaren weinig aan elkaar gelegen had* den laten liggenEindelyk vroeg ik Hoe gaat het met je vrouw.... Met Yvonne, uitmuntend. ,..een schat van een vrouw, hoor En haar familie, de familie de Laval? Ken je de geschiedenis van myn schoon- vader dan niet...? De man te gelukkig dood... In de gevangenis gestorven.... Wat zeg je? Ja, het had niet veel gescheeld, at mijn carrière was er door gebroken Vertel op. ik ben nieuwsgierig.... Herinner je je het tafellaken, je weet wel. waarop we onze handteekeningen hebben gezet en voor ons en na ons nog vele anderen? Ja. wat heeft dat met jouw geschiedenis te maken Alles. Herinner je, dat onder de hand teekeningen ook die van den directeur van het Crédit Lyonnais voorkwam! Welnu, myn schoonvader heeft, dank zy de handteekenlng op het tafellaken, deze zóó prachtig weten na tc maken op wissels en chéques. dat hy voor 2.000.000 francs wist los te krijgen, toen hy. door allerlei speculaties, aan lager wal was geraakt Om by te springen gaf ik de hu- weiyksgift van een mlllloen aan papa de Laval terugHet heeft lang geduurd voor men er achter kwam, wie de valsche handteekenlng had gemaakt Eindelijk werd de Laval ontdekt, gearresteerd en veroordeeld En wat is er met het tafellaken gebeurd? vroeg ik. Dat diende tot stuk van overtuiging om aan te toonen. dat de Laval voJ-op gelegenheid had gehad, de handteekenlng te bestudeeren En nu prykt het in het politiemuseumAls het je Interesseert, kun je het gaan zien. Jouw naam prykt er ook op! langen zwarten doek en een kleinen dolk met golvend lemmet waarop een stuk papier was gestoken. Hy verbleekte lichteiyk terwyi hy de daarop in het Engelsch geschreven paar regels las, en zeide met bevende stem tot Pennyless „U ontkent nog altijd met iemand hier In eenige betrekking te staan?” „Dat zweer Ik!” „Als dat zóó te, lees u dan dit stuk papier eens, hetwelk uw woorden op de meest formeele wyze logenstraft Pennyless nam het papier aan. las snel den Inhoud en slaakte een kreet van ontzetting. „Hardop lezen, als Ik u verzoeken mag”, zei de president. Pennyless gehoorzaamde. „Onder bedreiging met de doodstraf wordt aan den president van het Hooggerechtshof ge last zonder eenig verwyi kapitein Pennyless in vrijheid te stellen." De rechter hervatte nu op streng-zakelyken toon: .Deze halsdoek is geiyk aan dien, waarmede de hertogin van Richmond geworgd te.... Deze dolk te geiyk aan dien, welke boven haar bed was bevestigd. Myn leven verkeert in gevaar! Maar nooit heeft een Britsch magistraat zich vrees laten aanjagen door eenige bedreiging, hoe verschrlkkeiyk ook. Ik zal myn plicht doen!" Hy drukte op den electrtechen belknop vlak vóór hem. De soldaten en de onderofficier traden weer binnen. 4 250 000 Dollar (1931) brand in de haven van jende dooden te betreuren vielen. Zelden heeft een catastrophe zulk een be roering in het land gebracht als deze ver- schrikkeiyke ramp, die zoo droevige gevolgen bad. Op Vrijdag 19 Januari des morgens om zeven uur werd in de stilte van den ochtend in de boofdstad een aardschok waargenomen, gevolgd door nog enkele schokken, die de bewoners den angst op het Ujf joegen. De ruiten sprongen stuk en de menschen liepen hun huizen uit. Natuurlyk vreesde men voor een aardbeving doch spoedig zou biyken. dat men met een ont ploffing te doen had, die Muiden had getroffen, dat op ongeveer twaalf kilometer afstand van Amsterdam ligt. De kruitfabriek der firma Bredius was grootendeels in de lucht gevlogen. Vrijwel alle hulzen te Muiden werden geheel of gedeeltelik van hun daken beroofd. Vele muren waren gescheurd, en zelfs talrijke hulzen te Weesp. dat een half uur van Muiden ligt werden gehavend. Ook te Abcoude. Nigtevechte’ Kaarden. Bussum, Braamberge moesten vele Kboorsteenen en ruiten het ontgelden. „Europa” (1929) brand tydens den bouw 4.000.000 Dollar .Darts” (1929) brand in het dok 370.000 Dollar „City of Honolulu” (1930) brand In de haven van Honolulu 1 750 000 Dollar „Bermuda" (1931) brand In de haven van Belfast „Bermuda” Bermuda 2.300.000 Dollar ..Segovia" (1931) brand In de haven van Newport News 4.500.000 Dollar „Georges Philippar” (1932) brand in de Roode Zee 8.250 000 Dollar „Pleter Oornelisz. Hooft” (1932) brand in de haven van Amsterdam 3 300 000 Dollar .Atlantique” (1933) brand In het Kanaal 10 000 000 Dollar De ge- -waaraan de fabriek ligt, sloeg over den weg en op het ttatlon te Hilversum, meer dan twee uur van Muiden verwyderd. doofden alle lichten uit. De fabrieksterreinen en de wegen om de fa briek waren bezaaid met stukken steen en hout, terwyi boomstammen tientallen meters ver weg waren geslingerd. Het Muiderslot werd gehavend aan deuren en vensters en de ramen der R. K. kerk werden alle vernield ----- - - -^rringsvoorwaarden tegen Z by levenslange gebeele ongeschiktheid tot werken door Z by een ongeval met f C/i by verlies van een hand f 1 OP oy verlies van een f tP/l by een breuk van f Afï by verlies van ’ll ongevaUen vèraekèrd voor een der volgende ultkeeringen verlies van belde armen, belde beenen of belde oogen r doodelyken afloop f ASZVe" een voet of een oog a 1 duim of wijsvinger S «J(Ze-been of arm f 7 Va** anderen vinger orgen is het vyrtig jaar geleden, dat Muiden door een ontzettende ontplof- ramp werd getroffen, waarby verschll- et is al heel wat jaren geleden, dat myn vriend Gaston Vadasz en ik een uitnoo- dlgtng kregen voor een intiem dlnertje by den heer Pierre de Laval. In die dagen eqn der bekendste bankiers te Parijs De familie de Laval behoorde niet tot myn intiemste ken nissen, al had ik ze. natuurrijk, wel meer dan eens ontmoet. En het was Gaston geweest, die me had weten over te halen, de invitatie aan te nemen, omdat hy gecharmeerd was op Yvonne, de dochter van den bankier, en hij my zyn, naar hy hoopte, aanstaande vrouw wilde voorstellen. Wellicht hoopte hy myn oor deel te vernemen over zyn keuze Het diner was zeer geanimeerd. De bankier toonde zich een aangenaam causeur, die over de verschillende onderwerpen van den dag prettig wtet te praten, zyn meenlng met een of andere anecdote aanvullende. Mevrouw was een allercharmantste gastvrouw, terwyi Yvon ne zich voornameiyk met Gaston bezig hield. Ik begreep volkomen zyn keus. Yvonne, een statige verschynlng. had de blauwe oogen en het zonblonde haar van een vrouw uit het hooge Noorden. En bovendien. Gaston wist wel wat hy deed. Yvonne kon rekenen op een aardige huweiyksgift van haar vader, die zich zeer zeker niet karig zou toonen voor zyn eenig kind, dat door hem sinds haar geboorte met weelde was omringd. By het dessert kwam een verrassing. Mevrouw de Laval noodlgde ons uit met potlood onze handteekeningen op het tafellaken te schrij ven. dat hagelwit over de ronde tafel was ult- gespreld. Mevrouw gaf ons. na onze verwondering te hebben waargenomen, de verklaring: Sinds lang, zei ze, te het gewoonte gewor den. onzen gasten, waarop wy prysstellen en die ons de eer hebben aangedaan onze uitnoo- diging te aanvaarden, te verzoeken, als herin nering aan hun bezoek hun handteekenlng op het tafellaken, dat altyd vaor deze gelegenheid en uitsluitend voor deze gelegenheid wordt gebruikt, te plaatsen. Het moet natuurrijk met potlood geschieden, omdat inkt het laken zou bederven. Ik borduur de handteekenlng op het tafellaken, het potlood gaat er met de wasch wel weer uit en we hebben de geborduurde handteekeningen op het laken overgehouden. Wilt U zleh overtuigen, vroeg ze. Ze licht te den rand van het laken, dat ver over de eettafel hing, op en toonde ons tal van hand teekeningen. door haar vaardige vingers daar op geborduurd Ziet u, zoo ging ze voort, dat te de hand teekenlng van den president van de Fransche Bank, die van den eersten directeur van het „Crédit Lyonnais". Hier te de handteekenlng van den vroegeren minister-president en even daarboven die van de tooneelspeeteter Regina Garnier, die van de bekende Yvette Gilbert wat houdt die zich nog goed voor haar jaren en van den tooneelspeler Guitry en zyn (rouw Yvonne Printemps. Ze waren ook dikwerf onze gasten. Geleidelijk voerde mevrouw ons langs den rand' en de hoeken van het tafellaken. Waarschyniyk niet zonder opzet toonde ze ons aan het slot, de namen van hen. die tot den adel behoorden. Hier vonden we den naam van Vicomte de Périgore, de handteekenlng van Baron de Ré- musat, terwyi zelfs de naam van een hertog, die de familie de eer had aangedaan by haar te komen dejeuneeren. op het laken prijkte. Toen de naam van de Périgore werd ge noemd. kleurde Yvonne opmerkeiyk. Na het diner, toen we samen naar huis gin gen. vertelde Gaston me. dat Périgore eens de hand had gevraagd van Yvonne, doch dat haar vader die had geweigerd, daar de burggraaf véél schulden en geen bezittingen had. Het spreekt vanzelf, dat we by het dessert gaarne aan het verzoek voldeden en onze hand teekeningen op het tafellaken zetten. Het afscheid van den avond kwam en naar huls gaande bracht myn vriend, het spreekt haast vanzelf, het gesprek op Yvonne, daar voor gelegenheid vindende In de verlegenheid, welke Yvonne had getoond, toen haar moeder den naam van Périgore had uitgesproken. En? vroeg hy. Beste vrind, zei ik. ik begrijp nu eerst goed. waarom jy er prys op stelde, dat ik de ult- De zoogenaamde krultstoven. waarvan er tien tot twaalf In de fabriek aanwezig waren, waren gesprongen. Niemand durfde echter de plaats des onhells’ naderen, omdat men leder oogenblik kon vree zen. dat ook de krulttoren. die niït minder dan 150 000 kilo krult bevatte, even eens in de lucht zou vliegen. Gelukkig kwam het niet zoover, maar reeds waren de ge volgen van de ramp verschrlkkeiyk Na de ge weldige slagen, waarvan de ontploffing verge- seld ging, ontstond een paniek onder de oe- volklng, die in allerijl de vlucht nam. Duizen den toeschouwers, waaronder talrijke autoritei ten. stroomden naar Muiden om de verwoes tingen te gaan zien. Uit Naarden werden militairen gezonden tot verstrekking van hulo. Aanvankelijk was het niet mogelyk het aan tal slachtoffers op te geven. Men vermoedde, dat op ^iet oogenblik dat de ontploffing plaats greep, ongeveer 24 militairen en 16 werklieden in de fabriek aanwezig waren, daar de werk zaamheden juist In vollen gang waren, aardschokken moeten buitengewoon hevig weest zijn. Het water van de vaart. stukken op te visschen van een rijk, terwyi er dozynen van hen door krokodillen werden ver slonden.... Ik ben hun ter hulp gekomen, geen flauw vermoeden koesterende, dat de Britsche regeering, nadat eenmaal een vonnis was vol trokken. nóg zou voortwoeden tegen den ramp zalige, die aan de gerechtigheid den tol van zyn straf betaald had”.... Mynheer, de .bedding der rivier hier te een begraafplaats voor sommige misdadigers, wier stoffeiyk overschot onttrokken moet worden aan het huldebetoon van gevaariyke medeplichti gen. Door uw schuld hebben de Brahmanen dezen nacht goddelyke eer kunnen bewyzen aan een afschuweiyken moordenaar! Door uw op treden is de veiligheid der Europeanen plotseling ernstig bedreigd, zyn de bandieten wakker ge worden. de geheime genootschappen In actie gekomen en staat deze provincie misschien aan den vooravond der uitbarsting van een nieuwe revolutie.... Uw medeplichtigen begin nen zich reeds te roeren” „Ik verzeker u opnieuw op myn eerewoord. dat ik hier niemand ken.... Ik heb gehandeld uit loutere menschllevendheid. Ik zag menschen In gevaar verkeeren. maar kende noch hun karakter noch de reden van hun handelwyze Op dit oogenblik trad heel zacht en voor zichtig de bode, die in de wachtkamer dienst had. de zaal binnen; hy droeg een dienblad met een pakje erop, gaf dit aan den rechter en zeide: „Excellentie, hier Is haast by". De president maakte het pakje onmiddel rijk open en haalde daaruit te voorschijn een Deze rijst te nog niet eens volledig. In Frankryk eischt men thans, dat de passa giersschepen op de wyze van oorlogsschepen zul len worden gebouwd. De tusschenmuren moeten uit staal bestaan. Deze kan men dan met beton bespuiten, waarop de blnnendecoratle kan wor den aangebracht. Hout moet als muurbekleeding zooveel mogelyk verdwijnen en slechts In ge- prepareerden toestand gebruikt warden. Tot de vertrekken op de „Atlantique", die het eerst moesten worden verlaten, behoorde de mar conistenhut. Men e1"ch?- thans, dat er twee wor den aangebracht, een op het voor- en een op het achterschip. ..Mynheer Adam Smith, uw ambteiyke ver- dediger die, overeenkomstig de wet, by het verhoor zal tegenwoordig zyn en u met zyn zdvies zal bystaan”.... Advocaat en beschuldigde wisselden een be leefden groet en de president ging voort: „Nu ter zake! Ik heb hier over u een zeer Wtgebreld dossier”. „Omnogeiyk!” riep Pennyless bulten zich zelf ▼an verbazing. „In dit dossier wordt u gekarakteriseerd als de besliste vyand van elk gezag, van elke wet geving. van elke gehoorzaamheid aan de over heid”.... „Waarom niet als anarchist?” „Reeds in Amerika”, ging de rechter onver stoorbaar voort, ..hebt gij op ergeriyke wyze de openbare orde verstoord, een beroep gedaan °P de meest verachteiyke instincten van ge- wetenlooze lieden. achtenswaardige burgers vrijwel niets overgebleven. Van de molens en machinerieën te alleen het geraamte over gebleven. Nog ernstiger zou de ramp geweest zyn. wanneer de fabriek niet was omgeven ge weest door geboomte, dat juist met het oog op een ontplofflngsmogerijkheid op de fabrieks terreinen was geplaatst. Tusschen de boom stammen en de takken was het dan ook een wemeling van stukken balk, steenen, machine- deelen en vaatwerken. Op sommige plaatsen waren de hulzen met fundament en al weg gevlogen en een oud gebouwtje, waarin een vrouw met dertien kinderen aanwezig waren, vloog In de lucht, zonder dat een der aanwe zigen eenig letsel had bekomen In de R. K kerk te Weesp was juist de Heilige MIs half geëindigd, toen de ontploffing plaats greep. Het was niet mogelyk den heili gen Dienst verder voort te zetten, zoodat de H MIs halverwege moest beëindigd worden De schrik onder de bevolking was zoo groot, dat de burgemeester van Weesp het noodlg oor deelde. by bekkenslag bekend te maken, dat het gevaar niet zoo ernstig was. als men aan vankelijk vermoedde Doch de rust en de kalmte kwamen slechts zeer langzaam terug. De energie van de fabriek werd geleverd door één machine, die door een overdekte as met de molens verbonden was en door middel van een staaldraad de drijfkracht mededeelde aan de meer afgelegen werkplaatsen. Ter ver- mydlng van het gevaar was deze machine niet iii maar tegen de fabriek aan geplaatst. De fabricage van het kruit geschiedde in de molens, waar het poeder werd gemalen door groote roteerende steenen. Achter de molens lagen de stoven, of droogkamers, waar het krult zyn laatste bewerking onderging. Nog weken lang bleef de ramp van Muiden het onderwerp der gesprekken zoowel In de hoofdstad als in de omliggende plaatsen. We ken lang ook duurde de tocht naar de plaats des onheils door duizenden nieuwsgierigen uit alle oorden der omgeving en ook thans nog leeft de ramp van Muiden In veler herinnering voort. De kinderen der ongelukkige hertogin ean Richmond doorvoelden heel de bitterheid des levens, Zy voelden zich ongelukklg-alleen en zegen rondom zich weliswaar medelijdende, maar niet anders dan vreemde gezichten. Zy hielden elkaar by de handjes vast terwijl een groote menigte defileerde langs het graf waarin het stoffeiyk overschot hunner lieve moeder was neergelaten; hun harten klopten koortsig en hun oogjes brandden van uitgehuild verdriet. Toen de droeve plechtigheid was geëindigd, wilde men hen wegleiden uit deae voor hen son smarteiyke omgeving. Patrick, in eenige uren van lyden gerijpt tot Jongeman, maakte een afwerende beweging, en begrypende dat hy. by afwezigheid van den vader als hoofd der familie, de verantwoorde- lykheld droeg voor hetgeen er verder met ben ging gebeuren, zeide hy tot rijn suster: „Wy biyven hier bij haar, nietwaar Mary?” .Ja Patrick, wy nemen afscheid ran haar als wy alleen zyn.” En toen de menigte, deels stil en in gedach ten verzonken, deels zacht prevelende, het kerkhof had verlaten, knielden de beide kin deren neer.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5