De Rijksmiddelen over 1932 l H De effecten terug Onbevredigend slot RADIO-PROGRAMMA 1 Bloemen en Wijn- WOENSDAG 18 JANUARI Beschaving Curator legt beslag Trein ontspoord Zware straffen voor de daders KANAAL WERKEN IN N.-HOLLAND uitgevoerd te J. W. A. Beijnes Tachtig jaar HET CONFLICT TE IJMUIDEN IJ sslachtof f ers Weigering om uit te varen DOODELIJK MIJNONGEVAL Een arbeider bedolven Betaling geldboeten Nadere voorzieningen voorgesteld MISDAAD OPGEHELDERD? De roofoverval te Oldenzaal DOOR EEN AUTO GEGREPEN EEN LEUKE RECLAME PROF. DR. LIGTENBERG O.F.M. UITLOTINGEN Hollandtche Grondkredietbank CORRESPONDENTS De roofoverval te De Pollen Toetreden door het Episcopaat niet toegestaan A.R.K.A. EN WERKLIEDEN VERBOND DE „KRAKATAU” WERKT WEER TWEE NAGELJÖNGENS VERONGELUKT Om ontheffing van zijn professoraat verzocht Nabij het stationsemplacement Hoorn I 1 Minister wenscht ze zien tegen betaling van werkverschaffingsloon 5. had de bezittingen van zyn tweede vrouw op naam van zyn eerste gezet Erupties waargenomen Meisje op slag gedood Ay siet, hoe lieflyck... Van een stelling geslagen Werk voor 1500 man s Donderdag, 19 Jan. 1933 I -Se Voor de vrije uurtje* menschen zijn was 1 1 wetsontwerp. 1 BJ i 90 var Ba bal s Colombo; orkest <_- orkest onder de werkverschaffingsbepallngen machine wordt vervangen door men- Te WUdervank 1Z Dinsdagmiddag te ruim half twee nabij de hoerenwijk „WUdervank”. een twaalfjarig Jongetje, dat bij het schaatsenrijden in een open plek terecht kwam, verdronken. Dinsdagavond vergaderde het bestuur van den Christelijken Bond van Transportarbeiders met de leden-zeelleden te Umulden Medegedeeld werd, dat het contract voor de zeelieden even als dat voor de havenarbeiders reeds geteekend was en dat dus uitgevaren moest worden. Even eens 300 aan' dat zal M.) 12 20 Concert door van het N.I.R, o 1 v. P- 2 30 i den Roy voor 2 45 zijn MILAAN. (331 M.) 4 30 Gramofoonmuziek; 5.20 Orkestmuziek; 8 20 Opera-uitzending. ROME (441 M.) 4 50 Orkestooncert; 8 05 concert o.l.v. Santarelli. WARSCHAU (1411 M.) 5.20 Populair con cert; 7 20 idem. o.l v. St. Nawrot; 9 35 popu lair concert: 10 20 Dansmuziek. PARUS (EIFFEL, 1446 M.) 7.50 Gramo- foonmuziek. KÖNfGNWl MTERHAUNEN (1835 M 11 20 Gramofoonmuziek. 3.50 Concert; 4.50 Oude muziek; 7.20 Zie programma Hamburg. PU gev ree bö els. dn aai On hel m. in on Bo An 1 Da H wa. lijk letl 26155. 40158. 47319. 58385. 15175. 17038, 31964. 35349, 44365. 48415, 56136. 56828. 81133, 61307 Dinsdagmiddag heeft in de Staatsmijn „Em ma" te Heerlen, een doodelijk ongeval plaats ge had. De arbeider A. T. van Resteren uit Pas sart-Nieuwenhagen, die met een anderen arbei der bezig was met ondergrondse he werkzaamhe den op de flo-Meterverdieptng. is onder val lend gesteente geraakt en bedolven. De man was op slag dood. Zijn kameraad bekwanj lichte verwondingen. Het slachtoffer was ongehuwd. In het orgaan van de Alg. R. K Ambtenaars- vereeniging deelt mr. J. O. M. Overmars. se cretaris der commissie A.RKA.R. K. Werk liedenverbond. het volgende mede: De commissie, welke in haar vergadering van 7 Januari het in concept gereed rapport defi nitief zou vaststellen, beeft deze vergadering niet gehouden, daar inmiddels bij den voor zitter een schrijven van 3 Januari inkwam van 'Z. H. Exc. den bisschop van Haarlem, waarin te kennen gegeven werd dat het hoogwaardig Episcopaat in zijn laatste vergadering van De cember j.l. geen termen gevonden heeft om zijne goedkeuring te hechten aan het toetreden der A. R. K. A. bjj het R. K. Werkliedenver bond. IIAVENTRV (ISM M 1320 Orgelconcert door Reginald Poort; 1 05 Concert; 4 35 Con cert door het Metropole Hotel-orkeet o l.v. mo; 10 uur Concert door het B.BC.- o.l.v Caterall; 1105 Ambrose en zyn VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Over de viering van den tachtigsten verjaar dag van den heer J. W. A. Beijnes te Haarlem, kunnen wij nog melden, dat des middags Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haar’em. den jarige persoonlijk kwam geluk- wenschen Verder boden nog hun gelukwen- schen aan Z. D. H. Mgr M. P. J. Möllmann. vlcaris-generaal. de hoogeerw. heer dr. Th M. Vlaming, de hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal. deken van Haarlem, verschillende pastoors en kapelaans der stad. mr. J. N. J. E. Heerkens Phijssen, lid der Eerste Kamer, dr. E. A. M. Droog, wethouder van Heemstede, eenlge doc toren, de heer Aug. Lindner, oiid-voorzitter der St. Vincentlusvereeniging te Amsterdam, ver tegenwoordigers van verschillende vereenigtn- gen te Haarlem en tenslotte nog een deputatie van het personeel van de N. V. Drukkerij „De Spaamestad". die tevens een fraai bloemstuk overhandigde. Ay siet zoo veroorloven wij ons een variant op Vondel Ay siet, hoe lieflyckmet dieren sa&m te wonen! Buuts en Hek zijn oud geworden en vermoeid van 's levens taak, de baas is te arm om de dieren buiten dienst te stellen, laat staan hun een onbezorgden ouden dag te geven; dies komt de gemeenschap in actie en. waar menig gemoed vól schiet bij zooveel dierenleed, stroomt het geld toe van overal: de baas krijgt zijn hitje ter vervanging van Buuts en Hek, Buuts en Hek krijgen een goed tehuis, waar zij onbezorgd hun laatste dagen kunnen slijten, en angst vallig wordt er al naar geïnformeerd, of X hitje *t bij den baas wel goed zal hebben.... Ay siet, hoe lieflyck.... met dieren sa&m te wonen I Maar,.., met broeders?.... met zusters?.... met evenmenschen?.... Als er een oud vadertje of een oud moedertje bet eerste g—V-st te de iwnging der een afgesloofd leven, na zich volledig opge- de havenarbeiders echter Weigerden de I Ige zeelieden uit te varen, zoolang I de versldroterfngen door de reédérs niet waren Ingetrokken dat werden restaurant ..Wtvex" ol.v. Teddy Petersen; 7.30 Omroep-eympbonleorkest o.l.v. Gregor Pi tel berg; 10 10 dansmuziek door de Band van National Scala" o l.v. Kal Julian 8ERANG. 17 Jan. Aneta 1. Na eenlge weken geen werking te hebben vertoond, werkte de Krakatau gisteravond wederom. Erupties wer den waargenomen, welke een hoogte bereikten van 1300 meter. Gisterenmorgen omstreeks acht uur beeft op den Venioachenweg te Roermond een doodelijke aanrijding plaats gehad, waarvan de 21-jarige dienstbode Th. B. uit Swalmen bet slachtoffer is geworden Het meisje, dat per fiets een auto wilde pas seren. werd door een uit de tegenovergestelde richting komenden auto gegrepen en op slag gedood. Den chauffeur treft geen schuld. Het lijk is naar het 8L Laurentiuszlekenhute over gebracht. Dinsdagmiddag te op de werf van de Neder- landscbe Scheepsbouw Maatschappij aan dm Cornells Douwesweg te Amsterdam een zeer ernstig ongeluk geschied, dat aan twee jonge lieden het leven heeft gekóst. Twee nageljongens, de twintig-jarige Stam en de zeventien-jarige Sundert. bevonden zich op dat tijdstip op een tien meter hooge stel ling, waar zij een zware ijzeren plaat, die om hoog werd geheschen. tegen de spanten van een in aanbouw zijnd schip moesten bevestigen. Ongelukkigerwijze geraakte de plaat bij het op- bijseben in slingerende beweging, met bet, nood lottig gevolg, dat zij tegen de stelling terecht kwam. Door den hevlgen schok brak bet ge deelte van de stellage waar de jongens ston den af. zoodat beiden omlaag stortten. Onmid- dellljk schoot er van alle kanten personeel van de maatschappij toe. Het bleek dat Stam reeds dood was; Sundert was zeer ernstig gewond en is in zorgwekkenden toestand naar het Binnen- Gasthuis vervoerd. Na aankomst te hij daai overleden. Politie en Arbeidsinspectie stellen een onder* zoek in. Het bestuur der Vereeniging van reeders van vteschersvqprt uigen Umulden. heeft onder de opvarenden van de IJmuider Stoomtrawlervloot een circulaire verspreid om zijn standpunt ia het conflict, dat begonnen te met den afloop van de loon- en arbeidsovereenkomsten op 31 Dec 1932. bekend te maken. De Federatie, aldus deae circulaire, heeft aaa de onderhandelingen over nieuwe contracten voorwaarden verbonden, die door geen werk gever konden worden aanvaard. Wü kunnen ons niet verbinden een bepaald aantal schepen te laten varen en indien dit aantal minder mocht «orden zwaardere arbeidsvoorwaarden, dus zwaardere lasten te dragen, juist op een oogen- blik dat Verlichting dezer lakten het meest dringend is. Voorts worden in de circulaire nog een» de voornaamste bepalingen uit het voorstel der werkgevers uiteengezet, terwijl tevens wordt ge poogd aan te toonen dat de veranderingen in de arbeidsvoorwaarden tot de hoogst noodlg beperkt zijn gebleven. Een bloem te wijn, wijn ia een bloem. Ons door Natuur geschonken". Hun beider goedheid, leven, geur. Wordt door den Mensch gedronken. N«ink wrbodM CUNGE DOORENBO& VER. ven NED. WIJNHANDELAARS Bekijk een bloem eens van nabij» W»t wil een bloem U geven? *t Is goedheid, schoonheid en genot, *t Is geur en kleur en leven. Zij zingt een wonderbaarlijk Ued, Zij jubelt en zij fluistert. En ongelukkig hij of zij. Die nooit goed heeft geluisterd... Bekijk den wijn eens van nabij: Wat wil de wijn U geven Oók goedheid, schoonheid en genot, Oók geur en kleur en leven. Ook hij zingt er een wonder lied Hij jubelt en hij fluistert, En hij of zij heeft veel gemist. Die niet goéd beeft geluisterd. Prof. dr. H. P. A. D. R. Ligtenberg OTM., hoogleeraar in de kunstgeschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft aan de Kroon verzocht om ontheffing van zijn professoraat. De minder goede gezondheid van den hoog leeraar heeft hem genoopt zijn ambt neer te leggen en zich, met goedkeuring van ztjn Pro vincialen overste, na zijn ontslag in een der hulzen van zijn medebroeders te Leiden te ves tigen. WEENEN. (517 M.) 4 15 Gramofoonmuz 5 uur idem; 7 uur Dansmuziek door de Chsrley Gaudrlot Jazz-kapel; 9.30 Concert uit de Léhar-zaal. PARIJS (RADIO. 1725 M.) 8 05 Gramo- foonmuzlek: 13 60 Populair concert: 6 50 Gramofoonmuziek. 8 10 Populair concert; 9.50 Gramofoonmuziek. BERLUN (419 M 3 50 Concert door bet omroeporkest oJ.v. Paul Schelnpflug: 5.30 Weeneche volksmuziek door het Dletrlchs Schrammeikwanet; 7 uur populair concert door Bernard Derkaen en zijn kapel. 8 05 Luisterspel HAMBI EG (372 M.) 13.35 Gramotoonmu- ilek; 130 idem: 3 50 concert; 8 35 No rag- orkest o 1 v. Horst Platen; 9.50 Danamuzlek o.l vv. Gerard Maasz Joh. van Herp:; aannemer van grond- m terwerken. Gelieve ons nader adres op te P De rechtbank te Almelo heeft Dinsdag uit spraak gedaan in de zaak tegen W. A.. schilder te Daarlerveen gemeente Hellendoorn en H. P. en R. K-, respectievelijk veenarbeiders te 81b- culo gemeente Vriezenveen, verdachten Inzake den roofoverval te De Pollen op den landbou- wer Aman en zyn echtgenoote. Deze zijn des nachts overvallen en gekneveld, waarna de roovers met ongeveer vyfhonderd gulden zijn verdwenen. Het vonnis luidde tegen A. vijf Jaar. tegen P. 3h jaar en tegen K twee jaar gevangenisstraf. De eisch luidde resp. vier, 3% en 3% jaar ge vangenisstraf. In alle vonnissen wordt de tijd in preventieve hechtenis doorgebracht, van de gevangenisstraf afgetrokken. Ingediend is een wetsontwerp, houdende nadere voorzieningen betreffende de betaling van geldboeten en van het geldelijk bedrag, waarop verbeurdverklaarde voorwerpen by de uitspraak worden geschat. fiet ontwerp bedoelt een technische herzie ning op een enkel punt van de genoemde re gelingen. Art. 24 tweede lid van het Wetboek van Strafrecht bepaalt teneinde ten uitvoerleg- ging op de goederen en inkomsten en vervan- gende vrijheidsstraf zooveel mogelijk te voor komen dat de verdachte altijd, dus ook nog op het tijdstip, dat met de executies zal wor den begonnen (wellicht lang na verloop der oorspronkelijk gestelde termijnen) bevoegd blijft, zich door betaling alsnog van de oorspronkelijke geldboete, of van het daar van overgebleven gedeelte, te bevryden. Het zelfde geldt. Ingevolge art. 34, zesde lid. ten aanzien van beta'ing alsnog van het oorspron kelijke bedrag, waarop verbeurdverklaarde voor werpen bij de uitspraak worden geschat. Deze laatste voorschriften hebben, speciaal in tijden van malaise als de tegenwoordige, tot practisch gevolg, dat talloozen de termijnen, waarbinnen geldboeten en geschatte waarden moeten worden voldaan, zonder meer laten verloopen en eerst tot betaling overgaan op het oogenbllk, dat het tot verhaal op hun goederen of inkomsten komt of si) voor de vervangende vrijheidsstraf worden aangehouden. Dit vormt aldus de minister van justitie in de memorie van toelichting zonder Xwyfel een misstand. Allereerst wordt aldus de eer bied voor de wet niet grooter. daar termijnen rechtstreeks op grond van wetsvoorschriften gesteld, zonder verder gevolg blyken te kunnen worden veronachtzaamd. Doch daarnaast ont staan voor den Staat ook weer rechtstreeks nadeelen, zooals administratieve werkzaamhe den ter voorbereiding van de tenuitvoerleggin gen op grond van wanbetaling en niet onaan zienlijk renteverlies (aap boelen en geschatte bedragen wordt per jaar in totaal één twee millioen gulden ontvangen, van welk bedrag onder de tegenwoordige wetgeving ten minste de helft eerst na afloop van den gestelden ter- myn binnenkomt.) In het wetsontwerp nu wordt voorgesteld de kosten in zulke gevallen te verhoogen met 30 pet., nochtans met een minimum van' één gul den. Spits. 7 80 „Arl- van Strauaa; 9.50 De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar „Het Volk" verneemt, aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland laten weten, wat hij aan de samenwerkende bonden in het bouwbe drijf heeft geschreven over de uitvoering van werken als de schen. Men weet, dat Gedeputeerde Staten zich met den minister verstaan hebben, om verschillende gedeelten van de aan te leggen Noord-Holland- sche kanalen door werkloozen te laten graven. Overeenstemming was verkregen over hét fl- nancieele deel Binnenlandsche Zaken i^nJ bereid om wat handenarbeid méér kost dan machinaal werk, te betalen. Er zou werk voor pl m. 1500 man zijn. Over de arbeidsvoorwaarden zouden Ged. Staten hun meenlng zeggen, als de minister definitief had beslist op het verzoek van de samenwerkende bonden. Dat laatste is nu geschied. Het moeten werk verschaf flngsJoonen zijn, dus varleerende van 25 cent (platteland Noord-Holland) tot 38 cent (Alkmaar». KAI.INDBORG (1153 M.) 11.30 Strijk- >rkest o.l.v Max Skalka; 3.40 bet orkest van Dinsdagmiddag speelden een negenjarig zoontje en een zevenjarig dochtertje van den heer L. uit de Rembangstraat te Haarlem op i ijs van de Jan Gyzenvaart. De kinderen zak ten er op een gegeven moment door, waarbij het meisje onder het ijs schoot. De jongen wist zich zelf te redden, doch het meisje verdronk Haar lijkje werd later door een boerenknecht gevonden. HUIZEN (296 M KRO 8 u Morgen- oonceri, N.C.R-V. 1U u. Gramofoonmuziek; 10.15 morgendienst door D*. P. van Vliet; 10 45 Gramolooumuziec. K.R.O. 11 u Gra- moloonmuziek: 11.30 Oodsdienstïialiuurtje door Pastoor L. H Perquiu; 12 uur Politie berichten. 12 15 K R O -orkest o 1 v. Mari- nu8 van ’t Woud; 1 uur Gramofoonmuziek; 1.20 K.R.O.-oraest N.C.R.V. 2 uur hand- werkcursufi 3 uur Vrouwenhalfuurtje; 3.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 4 uur Zeemansuurtje; 5 uur be- üpelmg van het studio-orgel j>opulalre mu ziek. 5 45 cursus handenarbeid voor onze Jeugd; 6.15 „Onze Ned monumenten” door De G. R Bax; 6 4a Knipcursus; 7 uur Weekoverzicht: „Wat er op de wereld ge beurt” door C A. Crayé. 7 30 politiebe richten; 7 45 Persberichten van het Ned. Chr Persbureau: 8 uur ..Das Lied von der Glocke” van Max Bruch; 10 40 Persberich ten van Vaz Dias; 10.50 Gramofoonmuziek. RF.ROMI NSTER (460 M.) 6.50 „Tann- hküser” opera in drie bedreven, van Wag ner. HILVERSUM. (1875 M.) 8 uur AVRO. Gramofoonmuziek 10 uur Morgenwij ding: 10.15 Gramofoonmuziek: 10 30 So listenconcert, 11 uur Kook- en bakpraatje door mevr. R LotgeringHillebrand ..Zoute soezen”; 11.30 voortzetting aollsten- concert 12 uur Lunchconcert door het Avro-kamerorkest o. 1. v. Louis Schmidt; Tu&schenspel van gramofoonmuziek: 2 uur Vrouwenhalfuurtje. 2.30 Rustpoos het verzorgen van den zender; Gramofoonmuziek Roy Fox en Banc; 3 uur naaicursus door Mevrouw Ida de Leeuwv Rees. 3 45 Gramofoon muziek. Roy Fox; 4 uur Halfuur voor zie ken en ouden van dagen; door Ant. van □Uk: 4 30 Avro-kleinorkest o.l.v. Nico Treep. uur verhalen voor gmotere kinderen, door Antoinette van Dijk; 5.30 Avro-kleinorkest; 3 30 Sportpraatje door H Hollander 7 uur, Avro-kleinorkest; 7 30 Engeische les voor gevorderden door Fred Fry. 8 uur Tijdsein ?n Persberichten van het Persbureau te Am sterdam; 8.05 Gramofoonmuziek. 8.15 aan sluiting met het Concertgebouw te Amster dam. Concertgebouw-orkest. o.l v. Ecluard van Belnum. Solist: Alexander Schmuller, viool. In de pauze: gramofoonmuziek: 10 30 Kovacs Lajos en zijn orkest; 11 uur Nieuws berichten van het Persbureau Vaz Dias; 1105 gramofoonmuziek; 11.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. BRUSSEL. (509 het kleine orkest Leemans: 1.30 Gramofoonmuziek: 6 35 idem; 8 20 Concert door het Radio-orkest o 1 v. Franz André; 9 20 Vervolg concert; 10.30 Gramofoonmuziek. eel In bet kort willen we nn de verschil lende middelen voor zoover zij voor be spreking in aanmerking komen, nog even de revue laten passeeren. In het algemeen zij eerst opgemerkt, dat er alechts drie nJ. Invoerrechten, zout- en aulkeraccijns boven vorig jaar uit kanen. Alle andere blijven er meer of mindei belangrijk beneden, in het bijzonder de inkom stenbelasting en de successierechten. (Dat de personeele belasting met ruim 8 mU- Boen minder genoteerd staat, is niet zoo erg. daar deze sinds 1931 ten bate der gemeenten wordt geheven, en het hier dus slechts achter- stallige posten betreft, welke natuurlijk lang zamerhand minder worden.) Bedenkelijk is de achteruitgang der Inkom- al» nlx M nltnr eens de voornaamste bron der rijksmiddelen. Door die daling 14 mllUoeu minder dan vorig jaar én door verhooglng der invoerrechten Is dit laatste middel nu bovenaan gekomen en staat het eerste pas op de tweede plaats. Dat we dezen gang van zaken wiet zonder gevaar achten, hebben we in bet overzicht der November-middelen uitvoerig be toogd. Toch is hier nog geen sprake van een débacle als we zien, dat dit voor de crisis zoo gevoelige middel zij bet dan pas na eenlgen tijd met 7714 millioen nog 3^ millioen boven dc raming "komt. Minder goed hield zich de Vermogenabelas- «twr, die niet enkel 3>/2 millioen beneden 1931 Heef, meer ook op de raming ruim 1 millioen te kort kwam. Daalde dus de Inkomstenbelasting met even 15 pet, de vermogensbelasting kwam zelfs tot 18 pet. Wat oX bewijst, dat de groote inko mens uit vermogens nég erger door de crisis getroffen werden dan de lagere, welke veelal uit arbeid ontstaan. In de daling der Dividend- en Tantiéme- beiasttaw, 4i/i miljloen minder dan vorig jaar. een vermindering met rond 35 pet, spiegelt zich al beel tragisch af het drama van bet beleggend schijnt thans wat meer bekend te worden van den roofoverval, gepleegd in den avond van den lOden December ten huize van den heer B. Heinlnk aan de Molenstraat te Oklen- zaal. Bij de arrestatie van H. in de Bentlnkstraat aldaar heeft deze medeplichtige den Duitscher E. 8. uit Millheim am Ruhr als hoofddader aangewezen. Deze bevindt zich thans m Duitschland in arrest. Ook is de verdenking gevallen op den chauffeur von G„ eveneens uit Mülheim a. R.. die zich wegens het plegen van andere misdaden ook in Duitschland in arrest bevindt. De heer B. heeft uit hem ge toonde foto’s de beide overvallers duidelijk her kend. Ook de vrouw van den gearresteerden H herkende de mannen dadelijk. Voor den over val waren zij eenlge malen bij haar op bezoek geweest om daarna weer naar Enschede te vertrekken. Dezer dagen aal de heer B. H. met de belde gevangenen 8. en von G. in Duitschland wor den geconfronteerd. 4753, 6539, 18279, 39904. 46448, 58208. 64292, 64544. f6330. 66790. 69849 De nummertrekking heeft 15 Februari aj plaats I..ANGENBEKG (472 M 11.30 Populair concert o 1 v Gorllch: 12 20 Concert o.l.v. Kyaoldt. 4 20 Veeperconcert door tiet Weat- dultacbe Kamerorkest ol.' adne aut Naxoe opera. Dansmuziek Naar ons van verschillende zijden werd medegedeeld, zyn de effecten, ter waarde van twee ton. die de vorige week door het 'echerche-bureau ..Snat^ger'- als vermist wer den opgegeven. Maandag teruggezonden. De zaak betreft hier een huwelyks-drama tusschen man en vrouw. De man 8.. wiens aan houding en voorgeleiding de vorige week in een buitengewoon Politieblad door den Officier van Justitie te Arnhem werd verzocht, was sedert eenlge maanden voor de tweede maal gehuwd; thans met mevrouw P. te Rhenen. Korten tijd na zijn huwelijk heeft 8. kans gezien twee ton aan effecten, toebehoorende aan zijn vrouw, te bemachtigen en is daarmee nagr zijn eerste vrouw te 's-Gravenhage teruggekeerd. De advocaten van de benadeelde echtgenoote en de politie hadden spoedig een vermoeden van de ware toedracht der zaak Het faillissement van de eerste vrouw van S. werd aangevraagd en Maandag door de rechtbank uitgesproken Een onderzoek wees uit. dat de effecten op haar naam gedeponeerd waren een groote bank instelling te 's-Gravenhage, waar zij door den curator in haar faillissement in beslag genomen werden. ier volgt een aandoénlijk verhaal, menigeen niet met droge oogen kunnen lezen Ouderkerk-aan-den-Amstel woont een arme klompenmaker; die klompenmaker had in zijn dienst twee trekhonden Buuts en Hek maar in hun dagelijkschen dienst, jaren lang elkeq dag met den schoonsten ijver hun plicht vervullend, waren die beestjes versleten en oud geworden en te moe om mee te sjouwen voor den wagen met handelsproducten van hun meester. Goede raad in den vorm van een hitje, dat de beide honden vervangen kon, zóó dat deze een rustigen, onbezorgden ouden dag zouden kunnen genieten was duur. Maar niet zóó duur, of de Jeugdbond tot be scherming van dieren wist er wel raad op: de bond wendde zich tot .JDe Telegraaf” met het verzoek, een oproep om giften te plaatsen; en de liefde tot het dier bleek zóó groot, dat er In verloop van enkele weken in totaal een be drag van ƒ423 bij elkaar kwam! Enkele schenkers stelden zoo meldt „De Telegraaf” nog met het zenden van hun bijdrage de vraag, hoe de man, die thans nog niet behoorlijk in de behoeften van zijn honden kan voorzien, er eventueel voor zou kunnen zorgen, dat het hitje eiken dag zjjn hapje hooi en maatje haver krijgt en óók of (Jit dier wel een goeden stal zou hebben. De Jeugdbond be richtte het blad echter ctot groote geruststel ling van de bezorgde dierenvrienden dat voor de ingekomen bedragen een krachtige hit met een warm dekkleed zal warden gekocht en een solide stal in orde gemaakt. Doordat de klom penmaker met zyn nieuwe uitrusting een groo ter terrein kan bestrijken, zal dit ongetwijfeld zijn handel ten goede komen en hierdoor ral ook het paardje niet te kort komen, doch tevens zal van tijd tot tijd worden toegezien, dat net beest geregeld en behoorlijk gevoed wordt. Voor Buuts is vermoedelijk reeds een tehuis gevon den. Voor Hek wordt hier naar uitgekeken en zoolang het er nog niet is, gaat hij „en pen sion”. bei tal Wij ontvingen een vijftal sprookjes-kleurboe ken, getiteld: Klein Duimpje. Sneeuwwitje, D» gelaarsde kat. Roodkapje en Asschepoester, «•>- ke de tabaksfabriek, koffiebranderijen, thee handel N V Douwe Egberts voor de kinderen van de gebruikers van hare welbekende j*0- ducten beschikbaar stelt. De tekst der boeken werd geschreven door bekende sprookjes-vertelster Antoinette Dijk, terwijl de heer M. Gütoehmidt de Illustra ties teekende. Daar de plaatjes nagekleurd kunnen kunnen de kinderen er zich zeer prettig mee hun vrije uurtjes vermaken. Ongetwijfeld leuke reclame! Beschaving. Een woord, een begrip waarover boekdeelen te vullen zijn Beschaving. Soms H)kt ze verdwazing We leven temidden van een moderne beschaving en ’t is soms alsof we in een gekkenhuis leven. De negerbands schetteren de zalen vol en onze ooren doof. De dansers krioelen dooreen alsof dansen sshuifelen is geworden. En dan komt er ineens bijvoorbeeld zoo n groepje gezonde volksmenschen als de bergbewoners uit de Poolsche Tatra en wij „beschaafde" moderne menschen gaan er naar zien als naar een „bijzonderheid". En we verade men. We voelen als 't ware den fris- schen bergwind ons tegenwaaien. We zijn ietwat jaloersch Naar het natuurlijke, naar het zui vere ongedwongene. naar het vanzelf opgekomene uit een bergvolk gaan we kijken als naar een „curiositeit". Het simpele, het primitieve, het eenvou dige bekoort ons als iets nieuws, tets ongekends. We staren er naar alt naar een rariteit. Wij ..beschaafde" toch rare wezens. Iets meer natuurlijkheid moesten we onder ons culttveeren en wat er in ons eigen volk nog aan gezonden volksgeest in leven en kunst, in klee- derdracht en levensuiting over is, dienden we zorgvuldig te bewaren. Dinsdagavond is het locaaltreintje Hoorn Melemblik. dat om 6.16 uit Hoorn vertrok, juist enkele honderden meters vanaf bet emplace ment Hora ontspoord, vermoedelük tengevolge van eèn verkeerde wisselstand. Bjj de kruising van de banen naar Enkhuizen en Medembllk liepen de locomotief en de twee wagens geheel uit hun spoor. Daardoor was het treinverkeer naar en van Enkhulzen gestremd. Alleen naar Medembllk was de baan nog juist vrij. Een en ander veroorzaakte nog al stoornis in den treinenloop. Om ongeveer 9 uur had men na hard werken de belde wagens weer op de rails. De locomotief stond in een moeilijke positie naast hetaypor. doch ook die hoopte men weer spoedig op gang te hebben. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De materieele schade is niet groot. de overige middelen hebben vanzelf sprekend de belasting op gouden en ziveren werken en de loodsgelden hun deel aan de totale vermindering bijgedragen. w ^en uitzondering is de Staatsloterij, die on danks Sweep-stakes en allerlei parasiteerende loterijen, vrijwel constant bleef. Wel een be wijs, dat zelfs een werleldclrisls den goklust niet vermag te breidelen. Volledigheidshalve vermelden we nog. aan bijzondere middelen in 1932 nog ontvangen, aan Wegenfonds 198 millioen. Ge meentefonds bijna 84 millioen en Leeningsfonds 1914 ruim 59 millioen gulden. Zoodat alles bijeen in het crisisjaar 1932 het lieve vaderland 563 millioen gulden van zjjn burgerij opeischte. Bjj de op 16 deser plaats gehad hebbende ultloting werden de volgende series uitgeloot 7113. 12808. 14884, 27943. 28466, 28504. 41245. 41621, 42003. 50847. 52698. 55403. 59442 60192, 61030. Invoerrechten 81 millioen tegen 64 millioen vorig jaar een prettige opluchting na de zwarte somberheid der vorige middelen. Jammer genoeg is hier de schjjn schooner dan de wer- keiykheld. Men bedenke maar even, wat we hierboven schreven over de 26 millioen welke door nieuwe heffingen aan dit middel ten goede moesten komen. Dan blijkt, dat geraamd was 60 26 Is 86 millioen gulden opbrengst, waar de werkelijkheid toch nog 5 millioen beneden blijft. Trouwens, dat het handelsverkeer niet op leeft, bewyst de achteruitgang van het sta- Usll.krerht met 1 millioen. wat ongeveer 33% is! De Accijnzen behalve op zout en suiker vertoonen as verbruiksbelastingen alle achter uitgang, het meest op die artikelen, welke mln of meer als luxe zjjn te beschouwen; nJ. ge distilleerd (7 millioen). bier (2.3 millioen) en tabak (45 millioen). Eigenaardig doet het wel aan, dat wijn slechts de onbeteekenende som van 10 mille terugliep. Wijst dit op een vaste kern van ge bruikers of heeft misschien de handel extra voorraad Ingevoerd? Suiker steeg met ruim 2 ton, zout met 1% ton. Een harden duw naar oeneden kregen ook de Zegelrechten en Registratierechten. resp. 5,7 millioen en 4.2 millioen. In het eerste demon streert zich wel heel erg de slapte op de beurs en in het tweede dP van het zakenverkeer in het algemeen. Dat de Successierechten zouden dsüen. natuurlijk te verwachten, wijl de vermogens, welke openvallen ook door de crisis zijn aan getast. Dat dit echter 11 millioen op de 47 mll- iioen is. dl. ruim 23%, kan alleen maar te wij ten zyn aan toevallige omstandigheden, daar by de vermogensbeasting de daling slechts 16% was. Mogelijk is het echter dat de termijn van aanslag by de vermogensbelasting gemid deld 1% jaar geleden, bij de successierechten 9 maanden een rol speelt doordat de vermo gens in dien tyd weer zooveel meer geslonken waren. Van ■u sr et méér belangstelling dan ooit hebben en natuurlÜ,c een ongekend -*■ groot aantal burgers met ons de op gave tegemoet gezien der rijks-ontvangsten over December 1932. Ieder Nederlander voelt zien nu als de zakenman, die op den Oudejaars avond zyn balans opmaakt, brandend nieuws gierig wat deae zal aanwjjaen: winst of verlies Al kunnen de 12 maandstaten der lands ontvangsten in geen geval een balans genoemd worden, en al to van de rijks-exploitafiereke- ning nu nog maar de ééne zijde, die der ont vangsten. bekend, toch te het niet al te ge waagd uit de beachikbare gegevens eenlge con clusies te trekken ten aanzien der flnancleelc positie van ons land. Waarbij wij uiteraard ditmaal meer zullen letten op de totaal-cyfcre van het afgeloopen jaar dan op de afzonder lijke specificaties van de maand December Wat niet zoo heel erg is, aangezien de gevolg trekkingen die we zouden willen maken naar aanleiding van de cyfers. per saldo niet zoo veel afwijken van die, welke uit de maand cijfers van December te halen vallen. Als we dan den gezondheidstoestand de» ryksachatkist kort maar begrijpelijk moesten omschrjjven, aou het zjjn uiterst zorgwekkend doch gelukkig nog niet hopeloos. De ernst van de situatie spiegelt zich reed, af in dit totaalcyfer: ontvangsten over 193 2 rond 400 millioen gulden tegen 450 in 1931 Een vermindering dus met één negende. *t Is niet onwaarschijnlijk, dat sommigen dit dégrés nog met zoo beel erg vinden, omdat zy. gezien en gehoord de alge meen e klacht, dat er geen cent meer verdiend wordt, een nog veel grootere daling gevreesd hadden. Dezulken ver geten echter twee dingen. Eerstens was 1931 óók al geen normaal jaar meer, doch op de tweede en voornaamste plaats te het nadaelig verschil met vorig jaar In bet laatste kwartaal sprongsgewijs gestegen en b.v. voor December alleen al 10 millioen geworden. Dat te een funest teeken. omdat er geen enkele reden te aan te nemen, dat de tendenz in 1933 anders, d.wx beter zal zijn. Wat dan hierop neer zou komen, dat 1933 behoudens reeds gecreëerde of nog te scheppen nieuwe middelen 120 millioen gulden minder aou opleveren dan 1932. Inderdaad, een somber vooruitzicht. Weinig méér moedgevend te een vergelijking met de ramingscyfers. Oorspronkelijk had Minister de Geer geraamd te zullen ontvangen rood f 418.000.000. Na indiening der Middelen wet werd bet tarief der invoerrechten verhoogd en trad de benzinebelastlng tn werking. Deze beide moesten opbrengen plm. f 36.000.000. De raming werd dus toen 444 millioen. Voor ech ter Hoofdstuk I der njksbegrootmg -in de Tweede Kamer werd behandeld, had de Minis ter van Financiën zijn inkomsten nog eens op nieuw getaxeerd, waarna hy meende dat deze wei 30 millioen lager «ouden zijn. Zoodat per saldo geraamd was aan ontvangsten 434 mil lioen. Hieruit Wijkt, dot ook op een voorzichtige raming immers met het oog op de malaise speciaal nog eens verlaagd toch nog een te kort is van per saldo 34 millioen. Dit alles maakt, dat we alleen reeds wegens de daling der ontvangsten, van een sorgwek- toenden toestand moeten spreken. Zet men daar nog naast de stijging der uitgaven, welke vooralsnog door bezuiniging niet geheel te op gevangen, OA door de enorme sommen welke de cristewetgeving reeds kost en in de toekomst nog méér zal gaan kosten, dan. te de quallficatie „uiterst zorgwekkend** niet overdreven. Het eenig lichtpuntje zien we hierin, dat ondanks alles, bet credlet van den staat nog ongeschokt te, voor welke stelling het welslagen Van de jongste staatsleening een conversie nJ. in 3 étapes van 6 pet. op 4 pct.l bet beste bewijs te. Dat het overigens bij de buren nog veel slech ter gesteld is, te wel is waar een schrale troost, maar mag in dit verband toch wel even ge- memoreerd worden. offerd te hebben voor de kinderen en overige dierbaren, in het laatste restje leven, dat nog scheidt van den dood, hulp en steun behoeft, dan kunnen vaak zelfs de eigen kinderen niets missen om lichamelijk gebrek en wat nog erger pijn doet zielesmart te weren

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6