ONS BLAD Een half woord en een goed verstaander I J" VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden i aan. Het Reich 62 jaar De contractbreuk te Sofia Polen offert Mars BOODSCHAP VAN HOOVER EXECUTORIALE VERKOOP JOH. LAUWERS DE BAROMETER DONDERDAG 19 JANUARI 1933 HOOVER DOET FUNK t Het wordt meenens om Leticia Roodhuiden op post o o De Vrees voor Duitschland Door tweehonderd Japanner» Hulde van Kerrl voor Hohenzollerns Volkenbond moet kleur bekennen Overstrooming in Atjeh Neemt den vorm van een ramp aan Zorg voor oogst-1933 China uit den Volkenbond? Een Fransch plan Besluit der Z.-Afrikaaneche party Oostenrijk voor eeuwig neutraal? Roosevelt vóór de Stimson-doctrine Nieuwe bespreking met Helman Roos Japansche hota over handigd Een noodverordening, welke uit stel mogelyk maakt Een derde van de totale uitgaven voor bewapening Loonsverlaging bij de Engelsche spoorwegen? De voorlezing van de Pauselijke Bulla in de basiliek van den H. Paulus te Rome Krachtig verzet der vak- vereenigingen Mandsjoekwo-minister vermoord Krijgen de Duitschers een vlag terug? Op den Landdag woei ook de monarchistische vlag Aanval op Singerfabriek te Yokohama DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Een aardbeving in Joego-Slavië Het deficit op de begroeting op 500 a 700 millioen dollar geraamd „Osservatore” publiceert de desbetreffende stukken PAYGLOP 3 ALKMAAR Buikbanden en elastieken Kouten ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Fransche oud-stryders zouden haar naar Beriyn brengen Omzetbelasting voor gesteld HET BEGIN VAN HET NIEUWE HEILIGE JAAR SOL* - NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 95 baftig gebaar hebben gemaakt sender ge- H Duitsche een Een minister van Mandsjoekwo vermoord. Chineesche Groote brand te Rotterdam. (United Press) A PEKING. 18 Jan. (Havas.) Volgens een Ja- pansch radiobericht is de minister van Mands joekwo Tsjueng Slau Sloe door een Koreaan vermoord. IW „Osservatore" publiceert de docnmei verband met de contractbreak te Sofia. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 18 Januari: Naar aanleiding van het protest van den Apos- tolischen Delegaat in Bi^garije tegen den doop volgens orthodoxen ritus van het dochtertje van honing Boris, publiceert de „Osservatore Roma no" hedenavond de desbetreffende documenten. In een eigenhandig schrijven van 12 October 1930 verzocht prinses Giovanna Z. H. den Paus om dispensatie voor gemengd huwelijk en be loofde zij nakoming van de voorwaarden, gesteld in artikel 1081 van het Kerkelijk wetboek^ met name Katholieken doop en Katholieke opvoe ding der kinderen. Dit schrijven was mede-on- derteekend door koning Boris. Het schrijven van 19 October, waarmee Z H. de Paus de dispensatie verleende, herhaalde uit drukkelijk deze voorwaarden en beloften. WASHINGTON, 18 Jan. (Reuter.) Mac Pad den heeft opnieuw bij het Huls van Afgevaar digden een resolutie Ingediend, waarin Hoover in staat van beschuldiging wordt gesteld. De resolutie is ook thans weer gebaseerd op de onder handelingen over de oorlogsschulden. BOEDAPEST. 18 Jan. (Reuter.) De „Pester Lloyd” meldt uit Belgrado, dat het seismogra- flsch Instituut aldaar hedenochtend vroeg een sterke aardbeving registreerde, welks centrum ongeveer 115 K.M. ten Zuiden van Belgrado was gelegen. Onder de bevolking ontstond een paniek. De materieele schade is echter niet van beteekenis. Initlatiefvoorstel-K. ter I aan tot uitbreiding der Staatsloterij. Loonsverlaging in de Almelosche textielindustrie voorloopig uitgesteld. Polen wil ruim K van zijn begrootlngsuitgaven 1933-1934 voor bewapening uitgeven. Hoogste sta nd op Donderdag 9 aar 75* Voarntt. van ge- van De Zuid-Afrikaansche party wil de onderhan- delingen met Tielman Roos heropenen. Behandeling van de Japansche nota inzake het Mandsjockwogeach*! door de Commissie-van- Negentien. ■I hingen aanvankelijk de republlkelnsche kleu ren. Later werden deze echter vervangen door de zwart-wit-roode vlag. Adolf Hitler bevond zich vanmiddag voor *t eerst in het gebouw van den Pruislschen Land dag. waar hU aanzat aan een door Kerrl aan geboden diner. Verdere aanzittenden waren Goering, Kube en de industrieel Thyssen. MAN AOS (Brazilië), 18 Jan. (Reuter) Gene raal Cobo, de commandant der Columbiaan- sche expeditie, welker vertrek eenlge dagen ge leden werd uitgesteld, heeft thans uit Bogota Instructie gekregen zich cnmiddellijk met 100C man troepen naar Leticia te begeven. Men maakt hieruit op, dat het geschil tusschen Columbia en Peru zich thans gaat toespitsen. PARIJS, 18 Jan. (V.D.). Volgens de „Daily Te legraph” bestudeert de Fransche regeering thans <*n plan, waarbij Oostenrijk, gelijk tot dusverre Zwitserland alleen, voor eeuwig neutraal zou vorden verklaard, hetgeen door den Volkenbond zou moeten worden gewaarborgd. In ten minste drie groote hoofdsteden zouden reeds desbetref fende besprekingen zijn gehouden. Het voor naamste deel van dezen maatregel sou zijn den -Anschluss” voor goed te verhinderen. WASHINGTON, 18 Jan. (Reuter.) President Hoover heeft gisteren een speciale boodschap aan het Congres gericht, waarin hy het deficit op de begroeting voor het op 30 Juni as. ein digende flnancieele jaar raamt op 500 millioen- k 700 ml'lloen dollar, zonder dat daarbij reke ning is gehouden met het amortlsatiefonds. De president doet dan ook een beroep op het Con gres, om de inkomsten der schatkist te ver- grooten door het heffen van een omzetbelas ting. Blijven de uitgaven op het huidige peil gehandhaafd, dan zal, aldus de boodschap, het deficit In het volgende flnancieele jaar. onge acht het amortlsatiefonds. 920 millioen k 1120 millioen dollar bedragen. BERLIJN, 18 Jan. Uitgevaardigd is een ver ordening betreffende maatregelen op het ge bied van den verkoop bij executie; zij is getee- kend door den Rijkspresident en de Ryksmi- nlsters van Justitie, Voedingswezen en Blnn. Zaken. Er wordt o m. in bcj^kld, dat, wanneer voor loopig uitstel van executie wordt verleend vóór 1 Mei 1933, de duur van dat uitstel langer dan zes maanden kan zijn, doch zich niet tot na 31 October 1933 mag uitstrekken. Het is ontoelaatbaar opnieuw uitstel van exe cutie te verleenen, indien de debiteur bij het indienen van zijn verzoek meer dan anderhalf jaar achterstallig is met zijn verplichtingen. Een executoriale verkoop is nietig te verkla ren, wanneer het betreft een geldvordering, die men wil doen innen .door den verkoop van roe rende goederen, welke in geval van executie den debiteur de middelen zouden ontnemen, welke noodig zijn voor den oogst-1933. Deze bepaling geldt ook voor wijn, welke uitsluitend uit drui ven Is geperst, die afkomstig zijn van den grond van den debiteur. Artikel II bevat bepalingen voor verkoop bU executie op het tydstlp der in werking treding van deze verordening. LONDEN. 18 Jan. (VJ).). De spoorwegmaat schappijen hebben gisteren een verderen stap gedaan met betrekking tot de door haar ge- eischte loonsverlaging. Tijdens een vergadering Het geschil om de havenstad Leticia spitst zich toe. Het Duitsche Rijk 62 jaar. Vergeefsch pro test tegen monarchistische vlaggen. noodverordening tot nitstelverleeuing bU executoriale verkoopen. GENèVE. 18 Jan. (V. D.) De Japansche verte genwoordiger Matsoeoka heeft Woensdag den secretaris-generaal van den Volkenbond de aan- gekondigde nota inzake de jongste compromis voorstellen overhandigd. PARA (Brazilië), 18 Jan. (Reuter) Driedui zend Roodhuiden wachten aan de grens van Peru, gereed om de Columbiaansche expeditie (drie kanonneerbooten en een troepen-trans portschip) aan te va'len, die langs de Amazone naar de door ongeregelde Peruaansche troepen bezette haven Leticia trekt, om deze stad te heroveren. Naar gemeld wordt, heeft deze Columblsan- sche ..Armada" bet vertrek uit Cobo uitge steld tot de aankomst van Brazlliaansche troe pen. Van andere zijde wordt vernomen, dat Co lumbia voornemens is Leticia en Putumayo aan te vallen en dat het in verband hiermede zjjn vliegtuigen boven Iquitos laat vliegen, teneinde het afzenden van Peruaansche versterklngs- troepen tegen te houden. De bladen in Manaos dringen aan op het zenden van Brazlliaansche marine- en lucht- strijdkrachten. in verband met de verwachte gevechten tusschen de Feruaanache en Colum biaansche troepen. Meisje aangerand te Blankenhelm; de daders aangehouden. De voortvluchtige bankdirecteur Schafer niet in Limburg. van de leidende figuren van de vier voornaam ste spoorlijnen werd nJ. besloten de bevindin gen te aanvaarden van Sir Harold Morris, den voorzitter van de National Industrial Board. Morris berekent, dat de voorgenomen salaris vermindering een bezuiniging zal opleveren van 750.000, terwijl de eerst voorgestelde vermin deringen een bezuiniging zouden hebben gege ven van 4.600.000. Dit besluit van de spoor wegen was een verrassing voor de vakvereenl- gmgen, die naar verluidt zich krachtig zullen verzetten tegen iedere loonsverlaging. KAAPSTAD, 18 Jan. (Reuter). De leiders der Zuid-Afrikaansche party hebben definitief be sloten te trachten de onderhandellngen met Tielman Roos te heropenen. Dit besluit werd genomen na een byeenkomst tusschen Bmuts en zyn onder-lelders. Waarschyniyk zal een persoonlijke bespreking plaats hebben visschen generaal Smuts en Tielman Roos. Naar vernomen wordt, zal Smuts eerst eenlge waarborgen vragen met het oog op de verdere onderhandelingen. KOETA-RADJA. 18 Jan. (Aneta). Lho Boe- kon is geïsoleerd. Drie menschen zijn verdron ken. Vermoedeiyk zyn duizenden stuks vee ver dronken. Nog steeds regent het. Van een pa trouille in Boeloeh Biangara is het bivak, weg geslagen. Een hulpbrigade is uitgezonden. De overstroomlngen nemen den vorm van een ramp aan. Rede van den heer Staunlng, premier van Denemarken, te 's-Gravenhage. De Krakatau werkt nog. SOFIA, 18 Jan. (Eigen telegram) De re geering zal zich waarschyniyk door het protest van den H. Vader niet laten beïnvloeden. De geheele pers is ontstemd over het protest van het Vatteaan en verklaart, dat de natie reli gieus één wil zyn met het Koninklyk Huis. De Apostolische delegaat, Mgr. Roncalli zeide naar aanleiding van het Pauselijk protest, dat het Vaticaan geen bevel heeft gegeven de Koningin te excommunlceeren. Een zoodanige maatregel valt ook niet te verwachten. WARSCHAU. 18 Jan. (Per telefoon.) De be groeting van het Poolsche ministerie van Oorlog voor het op 1 April 1934 eindigende belasting jaar is door de begrootlngscommissie van de Sejm goedgekeurd. De begrootlng beloopt 822 millioen zloty, dus meer dan 1/3 van het ge heele staatsbudget, dat op 2.449 millioen ge raamd is. By de debatten werd door den vertegenwoor diger van het ministerie van Oorlog verklaard, dat de verlangde som op de eerste plaats zou worden aangewend tot verbetering van de tech nische uitrusting van het leger. Men wil het geheele leger van motoren voor zien, de paardentractie by de artillerie volledig afschaffen en het vliegtuigpark versterken. Bo vendien wil men het aantal tanks en pant serauto’s ui tbr el Her, en de oorlogsvloot verder uitbouwen. Toen de kwestie der internationale ontwape ning ter sprake kwam verklaarde de regee- rlngsvertegenwoordiger, dat Polen niet in staat was aan ontwapening te denken, zoolang Duitschland een herziening der Duitsch-Poolsche grens elscht en Polen geen garanties geeft voor de veiligheid zyner Westgrens. (United Press) PARUS. 18 Januari (VB.) De in het Jaar 1920 op het slag/eld te St. Leonard gevonden vlag van het tweede bataljon van het derde Pruisische garderegiment, welke in de Dóme des Invalides wordt bewaard zal op voorstel van Fransche oud-stryders naar Beriyn wor den gebracht om daar te worden teruggegeven aan de Duitsche oud-stryders.' Als Paul Boncour. by wlen de beslissing be rust toestemt, hetgeen waarschyniyk wordt geacnt, zal een deputatie Fransche oud-strij- ders de vlag naar Beriyn overbrengen en aan- bieden aan Rykspresldent Von Hindenburg. Ongetwijfeld zal deze handelwijze by dragen j tot een toenadering tusschen beide volken. TOKIO. 18 Jan. (Reuter). Tweehonderd Ja panners hebben het bijkantoor ran de Singer naalmaehlnefabrlek te Yokohama aangevallen en het geheele meubilair, mechine-voorraad enz. vernield. De politie verscheen te laat Om het vernie len te verhinderen, doch arresteerde daarna meer dan 100 personen. Op het oogenblik van den aanval was het bultenlandsche personeel niet aanwezig, doch een aantal Japanners werd gewond. De aanval is een gevolg van de ontevreden heid van de agenten van de maatschappij over hun contracten. BERLIJN, 18 Jan. Ter gelegenheid van de herdenking van de stichting van het Ryk, woel heden van het gebouw van den Pruisi- schen Landdag de zwart-wltte Pruisische vlag naast de zwart-rood-gouden Ryksvlag en het oude zwart-wit-rood der monarchie. By de ope ning van de zitting van heden herdacht de voorzitter Van den Landdag. Kerrl, in een korte rede den 62sten verjaardag van de stichting van het Ryk, waarbij hy het vorstenhuis Ho- henzollern den drager van de Duitsche eenhelds- idee noemde. De natlonaal-sociallsten juichten deze korte rede luide toe, terwyi communisten en soclaal-democraten hadden gezorgd, niet in de zaal aanwezig te zyn. De overige afgevaar digden hadden de rede staande aangehoord. Rumoerig werd het weer, toen de soc.-dem. afgevaardigde Jürgensen een voorstel Indiende om de zitting te schorsen, teneinde het senio renconvent in de gelegenheid te stellen zich uit te spreken over het feit, dat de zwart-wit-roode vlag op het Landdaggebouw was aangebracht. Het voorstel werd echter verworpen tegen de schaarsche stemmen van links en die van het Centrum. Op het Ryksdaggebouw woelen heden zwart- rood-gouden vlaggen. Ook van de ambtswoning van den nat. soc. Ryksdagvoorzitter. Goering, Sedert zyn terugkomst uit Europa, eenlge weken geleden, is Norman Davis steeds in con tact geweest met de regeering. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f 2 Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem n de Vereenigde Staten is sinds lang beweging gaande om het aan Amerika toc- behoorende deel der Phlllppynen, de eilan dengroep in den Indischen Archipel, binnen af- zienbaren tijd onafhankelijk te maken Deze beweging steunt vooral op economische motie ven. Zoolang Immers dat deel der PhlUppyner. moet worden beschouwd en behandeld als Ame- rikaansch grondgebied, is het voor de Veree nigde Staten ónmogelijk paal en perk te steller aan de concurrentie der Philtppynsche land bouwproducten op de uiterst critieke Amerl kaansche markt voor agrarische voortbrengse len. Wordt het echter van de Vereenigde Staten losgemaakt, dan kan Amerika den invoer uit dit gebied naar willekeur aan banden leggen, zooals het reeds met die uit vreemde mogend heden heeft gedaan. Dit protectionistisch motie: heeft in bet land van den dollar zóóveel opgeld gedaan, dat het reeds is gekomen tot een offi cieel wetsontwerp, waarin voorgesteld wordt de Phlllppynen binnen tien jaren onafhankelijk heid te verleenen. Doch president Hoover heeft over dit wetsontwerp zijn veto uitgesproken en wel om hoofdzakelyk politieke redenen. Vóo. de vloot-conventle van Washington vormde het Amerlkaansche deel der Phlllppynen de belang rijkste basis voor de vloot der Vereenigde Staten in de Pacific. BU deze conventie echter bedong Japan als voorwaarde voor zyn vlootbeperking dat de Vereenigde Staten deze basis zouden opheffen. Amerika gaf toe en verplaatste haar paar de Hawaï-eilanden. Reeds maanden geleden heeft president Hoover in een schryven aan zijn staatssecretaris Bultenlandsche Zaken Stimson te kennen geven, dat de onrustbarende ontwikkeling het conflict in het Verre Oosten wel eens aan leiding zou kunnen worden tot het weer over brengen van de basis der Amerlkaansche Stille Oceaan-vloot naar de Phlllppynen—Judien dit oojt zou gebeuren, zou de vioot-conventie van Washington worden verbroken en de daaruit voortgevloeide vloot-overeenkomst van Londen op losse schroeven komen te staan. Bovendien zou Japan zich dan genoodzaakt zien zyn vloot weer uit te breiden, hetgeen het economisch en financieel in déplorabelen toestand Verkeerende land van de Ryzende Zon en den dalenden Yen cp ondraaglijke lasten zou jagen. Het ‘a dus niet te verwonderen, dat Japan met grooten argwaan elk woord van den president van de Vereenigde Staten onder de loupz neemt en dat het vuur en vlam heeft gevat op Hoover’s toelichting van zyn veto Inzake de onafhanke- lykheid der Phlllppynen. ixuug geoaar nebben gemaakt zonder meer. Intusschen heeft Reuter een andere lezing van Hoover’s instructie gegeven. Hoover zou alleen aan de Amerlkaansche zanten hebben opgedragen nog ééns aan alle belanghebbenden mede te deelen, dat de Ver eenigde Staten biyven vasthouden aan *t stand punt, geen situatie te zullen erkennen, welke in stryd met het Kellogg-pact is ontstaan. De ze instructie zou het gevolg zyn van een onder houd tusschen Roosevelt en Stimson, waarbij Roosevelt zich een voorstander van de z^j>. Stimson-doctrine zou hebben betoond. In dit laatste geval zou Japan dus nleL behoeven te rekenen op een mildere houding van Roosevelt ten aanzien van de gebeurtenissen In het Verre Oosten, en ook dit is niet zonder beteekenis evenals het veelzeggende feit, dat dr. Yen, de gedelegeerde by den Volkenbond, die Jarenlang gezant van China te Washington is geweest, onlangs tot gezant in Sovjet-Rus- land. Japans tweeden grooten concurrent in het Verre Oosten werd benoemd. staten onder zyn leiding zullen onderhandelen Naar verder wordt vernomen heeft Hoover ook van meenlng gewisseld met den vroegeren Franschen minister-president Laval ten aan zien van het befaamde onderhoud van 1931 en Laval heeft toegestemd, om elke verklaring van zyn kant uit te stellen tot de offlcieele Ame- rikaansche lezing is gepubliceerd. Dit onderhoud heeft verleden week plaats gehad. Ook wordt veel waarde gehecht aan het onderhoud, dat Roosevelt gisteren heeft gehad met de leiders van de democraten. House en Polk. Verder verneemt Reuter, dat Norman Davis Donderdag of Vrydag met Roosevelt naar Washington zal gaan. Sedert zyn terugkomst uit Europa, Hoover right een speciale boodschap aan het Congres. Frankrijk wil Oostenrijk voor eeuwig neutraal verklaren. n deze toelichting heeft Hoover gewezen op het gevaar, dat .anderen” een inbreuk zou den maken op de onafhankelykheld der Phlllppynen, en de chaos in de wereld daardoor zou kunnen worden vergroot. De geest van Im perialisme en de exploitatie van volken door andere rassen was, volgens hem. nog niet van de aarde verdreven, en dit was te bedenkeiyker nu de Westersche Ideeën en de Oostersche stel sels van beschaving en regeering een sterke gisting in het leven hadden geroepen. Ofschoon Hoover Japan niet met name Doemde, heeft het Hoover’s zinspelingen op het vanuit Japan voor de Phlllppynen dreigend; tevaar opgevat als een rechtstreeksche belee- dlglng, want de Japanners, die zelf met solda tenlaarzen in het wilde weg trappen, hebben zelf o zoo gevoelige teenen. Bovendien heeft het aanvankeiyke bericht van de Exchange Telegraph Cy.. dat Hoover den Amerikaan- «chen ambassadeur te Londen en dien te Pa rijs instructie zou hebben gegeven er by de betreffende regeeringen op aan te dringen, dat de Volkenbond elndehjk inzake het Chineesch- Japansch conflict handelend dient op te tre den. aangezien er reeds te vee! tyd verloren is gegaan en alle verzoeningspogingen zyn mis lukt, Japan nog sterker verontrust. Heeft Hoo ver werkeiyk een dergelyke instructie gegeven, dan zou hy flink hebben gedaan ten laste van anderen. Want de Vereenigde Staten zyn geen lid van den Volkenbond en behoeven dus de mogelyk onaangename consequenties van een «handelend optreden” van den bond niet te zanvaarden. Hoover zou dus slechts een man- GENèVE, 18 Jan. (Reuter). De commissle- van-Negentien nam hedenmiddag kennis van de Japansche nota. Uit de in deze nota ver vatte tegenvoorstellen zouden de commissie leden den Indruk hebben gekregen, dat Japan voornamelyk bezwaar heeft tegen de toevoe ging van nlet-Volkenbondsleden (Amerika en Rusland) aan de commissie. Men is van oordeel, dat in dit opzicht aan Japans wenschen tegemoet kan worden geko men, mits Japan de andere punten van de resolutie der commissie van Negentien aan neemt. Wat betreft de byzonder netelige kwestie van de erkenning van Mandsjoekwo zou men de moeiiykheden te boven willen komen door aan Japan de goedkeuring te vragen voor het resolutle-ontwerp en niet voor de in de resolu tie aangevoerde motlveering, welke deze kwestie overeenkomstig het Lytton-rapport behandelt. SJANGHAI, 18 Jan. (VX>.). Alle Chineesche bladen van Dinsdag constateeren, dat de Chi neesche delegate te Genève moet worden terug geroepen, daar een beslissing in het Chineesch- Japansche conflict van Genève niet meer te verwachten Is. China kan slechts dan te Genève biyven, wanneer de volgende elschen worden Ingewilligd 1. Opheffing van den staat Mandsjoekwo. X Terugtrekking van de Japansche troepen uit het Chineeache staatsgebled. 3. Vaststelling van de schuld van Japan aan de verscherping van den politieken toestand en van de schending van den geest van het Kel- loggpact door den Volkenbond. Door de regeering te Nanking werd medege deeld, dat meer dan 10.000 brieven van Chi neesche organisaties zijn ontvangen, waarin van de regeering geëlscht wordt, dat China uit den Volkenbond zal treden. De president wijst voorts op de gunstige ge legenheid, om binnenkort over te gaan tot af lossing van de zes mll'.iard dollar ..liberty bonds" (de tydens den wereldoorlog door de Amerlkaansche regeering aangegane leenlng). welke' stukken een hooge rente dragen en tot omzetting van de staatsschulden op korten ter mijn in leeningen op langen termyn. Ter ver- wezeniyking van deze oogmerken is het, aldus besluit Hoover, wenscheiyk, dat de begrootlng in evenwicht is. Vermoedeiyk zullen Hoover en Roosevelt deze week opnieuw het schulden-vraagstuk be spreken. In zyn onderhoud met Roosevelt te New- York heeft Stimson dit onderhoud voorbereid, aldus meldt de „Herald Tribune”. Zoowel Hoover als Stimson zyn overtuigd, dat het zeer gevaariyk zou zyn deze kwestie te laten rusten tot Roosevelt zyn ambt aan vaardt. wy achten dit zelfs onmogeiyk en vermor- deiyk sal Hoover voorstellen, dat Roosevelt plaatsvervangers benoemt, die met de debiteur-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1