Krebbesteeg wordt verbreed Alkmaar, 20 Jan. Agenda De eerste sneeuw f VRIJDAG 20 JANUARI GEMEENTERAAD Zaterdag 21 Januari W er k verschaffing Extra-hulp aan werkloozen De gezonde Berger lucht Verhuur van grond Verbreeding Krebbesteeg NEI A Een onbehoorlijke publicatie R. K. VERKENNERS St. Laurentiua Parochie d. VALL: die bewezen moet wor- 9. «n W stellen den Raad voort 1. goed te keuren, dat aan den Omval ta bet HET DOMICILIE VAN AMBTENAREN Benoeming onderwijzeres Gemeenteschool nr. 7 Schadelijke publicatie Vertegenwoordiging van de gemeente by gesubsidieerde vereenigingen Publiek telefoonstation aan den Omval Organisatie gemeentediensten en -bedrijven Verkoop van aan de Lyceum- straat gelegen grond Begroetingen voor 1933 van instellingen van weldadigheid Geen medewerking tot het stich ten van een bijzondere neu trale school Salariskorting personeel Gym nasium, Hand elsschool en Handelsavondschool Verzoek bestuur Alkmaarsche Neutrale Sc hooi ver. om mede werking voor de stichting van een bijzondere lagere school Uitkeering jaarwedden boven tallige onderwijzers aan bij zondere lagere scholen over 1931 De interpellatie Stoutjesdijk EEN BEELD ZOOALS HOLLAND ZELDEN BIEDT b te der uitgaven tengevolge zou kunnen De Raad verleende by besluit van 16 Decem- eervol ontslag als hoofd van Gemeenteschool nr. Bpr. Totaal In be- e< k. Aan de orde was vervolgens de 'SPER vraagt den voorzitter, of enlng niet Is, dat de insinuatie. welk ontslag B. en W. hebben doen ingaan 1 Februari as. B. en W. dragen -den Raad voor een vaste be noeming tot onderwijzeres aan de Gemeente school nr. 7 met tggang van 1 Februari as. voor: Mej. M. C. IBouwer te Hoorn. De voorgedragen* wordt m. a. st. benoemd. Nadat de Voorzitter heropend had was aan de orde het voorstel: De openg Alk. Weste de kir Bell Brei taan Victoria-Theater: „Een droom van Liefde", met Martha Eggerth. 2. nrs. 649; F. H R.-c. Jm R.-c. hausen E A Rx. Lange. De Woens uur. Ir Oord t Ovei M. bt fing t pbiscb De damm aldaar cellist dg. Vi Stads- werka aan h MJ he kwartt Alk ma Han vsarwi aoio-sj Mon het K Berlijn Het kun'te Duziel mende deze i nadere Men op ir. J. Harmc Alkma zing n van Ct Voor ties te worder van L A 10. Voor landscl Bietsen: Bitstap Na e ter. de Rijnrei Bietam talrijk en de i bij gel, warm landscl Tot i vertoor woord sloot. By overs t: nenbui wonini te We in dei Graft, mevr, leden in bod Doo de All gevoer voor wie dit standpunt van het B en W. stellen voor het Raadsbesluit van 15 December JX. te wijzigen In dien zin, dat onder het vermelde sub III de credleten van 15390 en 9300 onderscheidenlijk worden verhoogd tot 27390 en 11300. Als voren. Aan mtged gelcon Al t kort Castri 13000 aantal uit be op Mc nog b De ten o: géén meer dulser koop i stede, onse i werklr koop H« apart evenaJ Jaar. Gelet op art. 75. lid 2, dier wet; Weigert de gevraagde medewerking. 5 kinderen, die thans leerlingen zijn van de hoogste klasse der gemeentescholen nrs. 7 en 8 en op den datum, waarop de vereenlging haar school zou wenschen te openen, t.w. 1 Augus tus 1933 de school zullen hebben verlaten; 10 kirfderen, die op 1 Augustus 1933 den 8- jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt; 22 kinderen, wier ouders hebben verklaard. óf ten aanzien van de beteekenis der aanvrage In dwaling te hebben verkeerd bij de onderteeke- ning der verklaring, óf om andere redenen op bun besluit zijn teruggekomen; dat derhalve de verl Slechts waarde heeft 1. Bo on 2 W< H.. 3. Wi Hj 4 We 40 8. We 10 t We 80 7. We 46 8 We X 9. We 80 N. We 22 11 We Gr 11 We 42 13 We 29 B. en W. stellen den Raad voor hen te machtigen, van jaar tot jaar te verhuren de perceelen grond (en water) kadastraal bekend: 1. gemeente Broek op Langendjjk, sectie A, nrs. 460, 461, 462 en 463; gemeente Noord-Scharwoude. sectie A. 426, 428, 357 en 358. sectie B, nrs. 245. 642, 3. gemeente Zuid-Scharwoude, sectie B, nrs. 215, 219, 216. 1134 en 1135; 4. gemeente Heerhugowaard, sectie D, nrs. 778, 982, 983, 984; 5. gemeente Oudkarspel. sectie C. nr. 579; gemeente Noord-Scharwoude, sectie A. nr. 412; voor onderscheidenlijk 1.25, 160, 1.25, 1 1.2 en f 1.50 per snees per jaar. aan moei verwe tegen den noodzaken. De heer STOUTJESDIJK vraagt, of bet waar Is. dat de heer Gerling, wonende aan den Ka- aaldijk. gemeente Oudorp van B. en W. anzegglng heeft gehad, om in Alkmaar te De heerBAKKER vraagt dm beer Lange- {komen wonen. Zlin er nog meer dergelUke pcr- B. en W. stellen den Raad voor, aan C. de Bakker, alhier, of zijne lastgevers te verkoopen een perceel bouwterrein, kadastraal bekend ge meente Alkmaar, sectie F, nr. 2313 gedeeltelijk en nr. 2842 gedeeltelijk, gelegen aan de Ly- ceumstraat, ter grootte van ongeveer 378 M2., voor de som van 10.— per M2., onder bepaal de voorwaarden. Als voren. sonen, die buiten de gemeente wonen? Waarom krijgen die dan niet eenzelfde aanzegging. Weth. WESTERHOF beantwoordt de eerste vraag bevestigend. De heer Gerling moet 13 Nov. *33 In Alkmaar wonen. Er zijn nog acht gemeente-ambtenaren. die bulten de -gemeente wonen; met toestemming van B. en W.. om verschillende redener); som migen hebben elders een huis gekocht; ande ren zijn nog bij hun ouders huls en anderen, w.o. Dr. Hemelrijk, mogen elders wonen om ge zondheidsredenen van hun kinderen. Deze zaak is vroeger al geregeld. Spr. is ook van meenlng, dat in deze moeilijke tijden de gemeenteambte naren in Alkmaar moeten wonen; dat is ook in het nieuwe Ambtenarenreglement bepaald. B. en W. kunnen daar ontheffing van verlee nen. perceel nr. 32. thans bewoond door F. Blanken- daal, een publiek telefoonstation wordt geves tigd en de Jaarlijks daaraan verbonden kosten overeenkomstig den brief van het Hoofd van het Telefoondistrict Alkmaar, d.d. 2 Januari JJ. voor rekening der gemeente te nemen; 2. aan P. Blankendaal voornoemd, als tele- foonstationhouder aan den Omval een vergoe ding van 25 per jaar toe te kennen, voor openstelling van het station bulten de gewone uren. ten behoeve van het alarmeeren van brandweer, politie of geneeskundigen dienst te Alkmaar; 3. de onder 1 en 2 genoemde uitgaven voor 1933 nader te regelen bij suppletolre begroeting. De heer WOLDENDORP dankte voor den spoed, waarmee deze zaak is behandeld. Als voren. dat derhalve de verklaring der ouders feitelijk voor 59 leerlingen, een aantal, kleiner dan het bij de wet voor deze ge meente vereischte minimum; dat, al zou een formeele wetsinterpretatie er toe kunnen leiden, op de laatste omstandigheid geen acht te slaan, de gemeente een dergelijke interpretatie vooral in deze tijdsomstandigheden 1 moet verwerpen, omdat die omstandigheden haar door hen aan te wijzen huurders, tegen den j noodzaken, de uitgaven te beperken en zoo door hen te bepalen tijd, den duur van vijt ,eenigszins mogelijk alles te vermijden wat ver jaren niet te boven gaande, onder de door het’’-1- -- - College nader te stellen voorwaarden; bij de wet gevorderde mlnlmum-aantal leerlln- Hngen (60) zal worden bezocht; dat n.l. het bovengenoemde aantal van 98 kinderen moet worden verminderd met: 2 kinderen, die op 30 September 1932, der halve vóór de indiening der aanvrage, zijn ver trokken naar Zaandam en dientengevolge de school niet zullen bezoeken; Op grond van artikel 100 der Lager Onder wijswet-1920 hebben de besturen der vereenl ging JBt Joseph", der R. K Meisjesscholen cn oer Vereenlging tot bevordering van Christe lijk Schoolonderwijs te Alkmaar aanvragen In gezonden om gemeentelijke vergoeding voor bo ventallig personeel te mogen ontvangen. B. en W. stellen den raad voor aan de be sturen der daarvoor In aanmerking komende bijzondere scholen voor gewoon lager onder wijs, over het jaar 1931, Ingevolge artikel 100 der Lager Onderwijswet-1920. een vergoeding uit de gemeentekas toe te kennen. Aldus besloten. In de Raadsvergadering van 19 December JJ. is de volgende door de heeren Venneker ca. In- gediende motie aangenomen: .De Raad, gehoord de besprekingen, benoemt een Commissie uit den Raad, aan welke wordt opgedragen te onderzoeken, hoe is te bereiken een meer doeltreffende organisatie van de gemeentediensten en meer samenwer king tusschen de verschillende gemeentebedrij ven en hierover aan den Raad rapport uit te brengen." B. en W. stellen den Raad voor het aantal leden dezer commissie te bepalen en tot de benoeming der leden over te gaan. De heer VOGELAAR acht het met het oog op het snelle werken gewenscht een kleine com missie te benoemen van 3 personen. De heer KEIJSPER wil namens de R.K.- en 8D.-fractie, met het oog op tijdsbesparing, een commissie van 5 benoemen; dat is ook geen groote commissie. De heer WOLDENDORP merkt op. dat het den heer Vogelaar om één bedrijf begonnen was. terwijl van andere zijde een algeheele reorgani satie gewenscht werd. De heer SIETSMA wil een commissie van drie benoemen. Het voorstel-^eysper om de commissie uit 5 personen te doen bestaan, wordt aangenomen met 13 tegen 7 stemmen. Voor IK, SD. en de heer Covers. De heer WOLDENDORP stelt namens de Re- geeringspartijen voor de heeren Venneker, Keysper en v. d. Vall. Spr. vraagt de oppositie twee personen aan te wijzen. De heer WESTERHOF: daar mag men niet over klagen. De heer VOGELAAR stelt voor den heer Co vers; een ander wenscht zich niet beschikbaar te stellen. De heer BAKKER stelt dan als no. 5 den heer V. Drunen voor. Deze 5 voorgedragenen warden met algemeene stemmen benoemd. hoogmg hebben; dat naar 's Raads oordeel, wanneer men let op de innerlijke waarde der overgelegde verkla- Dng van de ouders, de gevraagde medewerking op grond der Lager Onderwijswet 1930 niet mag Vorden verleend; Harmonie: Uitvoering van „Turnlust" 8 uur. Gulden Vlies: Feestavond „Stille Strand-ver- eenlglng’*. 8 uur. Vietoria-Tbeater: .Den droom van Liefde", met Martha Eggerth. Harmonie (Dancing)Lezing over „Wind und Wasser” voor de Alkm. Roel- en Zellver- eeniging, 8 uur. B. en W. stellen den Raad voor met intrek king van zijn besluit van 15 December 1932. nr. 12, a voor het jaar 1932 ten behoeve van de ver- leenlng van extra-hulp aan ondersteunde werk- looze arbfldera voor kleeding, schoeisel, bedde- goed t.d. overeenkomstig de circulaire van het Nationaal Crisls-Comité van 1 December 1931 een bedrag van 1000.ter beschikking stellen van bet plaatselijk Crisls-Comité; b. voor het jaar 1933 ten behoeve van de ver- leenlng van extra-hulp aan ondersteunde werk- looze arbeiders voor kleeding. schoeisel, bedde- goed e.d. overeenkomstig de circulaire van het Nationaal Crisls-Comité van 15 December 1932 een bedrag van 2500.ter beschikking te stellen van het Comité voor de verleening van extra-hulp aan werkloozen; c. de onder a en b genoemde uitgaven nader te regelen bij suppletolre begrootlng. Als Voren. Het ontwaken van den dag bracht ons van morgen een schoone verrassing. Het wintersche landschap. anders zonder eenige bekoring, bood een heerlijken aanbllk. Huis en hof waren met een smetteloos kleed van versch-gevallen sneeuw gedekt. Geen in hoeken en gaten opgewaalde sneeuw massa's, maar overal egaal, het fijne witte sneeuwpoeder, gevallen op alles wat maar eenigsans draagvlakte heeft, op de takken en stammen der boomen, op de wegen en de met ijs bedekte grachten. Zij. die op zoo'n wtnterschen morgen een wandeling maken door den Hout af door bet tXMch, ondergaan de bekoring van eep zeldzame schoonheid. Maar vooral In de stad is die ongerepte schoonheid niet van langen duur. Het verkeer en het zakenleven maken er spoedig een eind aan en binnen eenige uren biedt de stad die by haar ontwaken een sprookje was een rommeligen aanbllk. Allerwege wordt de sneeuw geruimd. De gemeente gaat voor en de particulieren vegen ieder voor zijn eigen perceel hun stoepje erf trottoir schoon. Van gemeentewege werd bet geheele personeel van den Reinigingsdienst in touw gebracht, ter wijl nog 100 losse arbeiden te werk gesteld werden bij het sneeuw ruimen. De auto-sneeuw-schuiver baande een vlakken weg door de verkeersstraten en bewees goede diensten Voor 9 uur vloog menige sneeuwbal door de lucht, menige hoed werd er bet slachtoffer van en hier en daar werd er een op ecbt-HoIIand- sche manier tn de versche sneeuw gewasechen. Maar toen het klokje vu negenen geslagen was en de jeugd naar de schoolbanken geroe pen werd en de rijpere jeugd naar winkel of kantoor, werd het weer stiller op straat. Vu de wintereche schoonheid was niet veel overgebleven. Deze was nog slecht* te aanschouwen in den Hout en voor wie er «rat meer voor over beeft In het mooie Berger Bosch. De interpretatie van art. 73 door B. en W kan spr. niet onderschrijven. Verondersteld, dat de gemeente In het gelijk wordt gesteld, dan brengt dat mee. dat medewerking verleend moet worden zoo gauw voldoende leerlingen zyn aan gemeld. Als niet voldaan was aan de wettelljke elschen. had de bijlage veel korter kunnen zijn. De lange bijlage geeft te denken. Aan de hand van een ander Kon. besluit toont spr. aan, dat de Raad niet In aanmer king heeft te nemen den geest, die op de school zal heerschen; ook de vraag, of het onderwfjs- belang al of niet geschaad wordt, moet de Raad volgens een KB bulten beschouwing laten. Een beweegreden, au het algemeen belang ontleend, ku evenmin een grond zijn, om mede werking te weigeren. Het weigeren, op gronden, In de bijlage genoemd, is in strijd met de wet. Een eventueel raadsbesluit zal dus vernietigd worden; dit staat voor 100 pet. vatt. De gelegenheldslnterpretatie vu B. en W. is even bedenkelijk als een gelegenheidswetgeving Spr. vindt het absoluut verkeerd, dat B. en W. hun standpunt innemen, omdat zij niet met de school sympathiseeren. Men moet zich steden op het standpunt vu de wet en hetzij niet con amore de mede werking verleenen. De heer 8TOUTJESDIJK betreurt de nood zakelijkheid van deze bijzondere school, maar zal tegen de bijlage stemmen, omdat de aan vrage wetteiyk toelaatbaar Is. De heer VENNEKER bevreemdt er zich over, dat de voorstanders vu openbaar onderwijs zoo'n korte verklaring geven en de voorstan ders van bijzonder onderwijs zoo uitvoerig moe ten zijn. Spr. had er voor gevoeld als men een nieu we meisjesschool had opgericht, hetgeen ook eerst de bedoeling was; toen dit niet mogelijk was. wilde men zich op een andere wijze te genover het gemeentebestuur stellen. Spr. heeft In al de stukken over deze kwestie geen doorslaande argumenten gevonden en ziet niet in, dat de ouders vu deze schoolkinderen meer te zeggen zullen hebben. In de bewering; dat men een school, vrij vu ber JX au Mej. X S Fanoy op haar verzoek b. te verhuren de perceelen grond, kadastraal ------bekend gemeente Alkmaar. 1. sectie F, nrs. 18, 2| ep 84; 2. sectie C. nrs. 151 en 152; -J. sectie C. nrs. 115 en 120; 4. Sectie F. nrs. 19’ ets 30: 5. sectie E. nr. 2715; sectie C. nrs. 152 en 154; voor onderscheidenlijk 80, 80, 100, 80, 110 en 80 per H A per Jaar. aan door hen aan te wijzen huurders, tegen den door hen te5 bepalen tijd, den duur van vijf jaren niet te boven gaande onder de door het College nader et stellen voorwaarden. Als voren. moeten worden afgeleid, dat 78 ouders be- scholen. De heer den! De heer VENNEKER kan om de enkele over- veld zijn verklaring over de circulaire van het bestuur der Schoolvereeniglng. Mr. LANGEVELD voelt zich daartoe niet ver plicht; hij heeft slechts geteekend als ouder van een der toekomstige leerlingen der school, die geen standenschool zal worden. De Vereenlging is Koninklijk goedgekeurd en beeft dus de sym pathie va« de Kroon. Het voorstel van B. en W wordt aangeno men met 14 tegen 6 stemmen. Tegen V. B., O. H. en A R. Hierna gaat de Raad in comité. B. en W. stelled den Raad voor te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien de aanvrage van het bestuur der Alk maarsche Neutrale Schoolvereeniglng, gevestigd te Alkmaar, d.d. 34 October 1933, om gelden be schikbaar te stellen voor de stichting vu een bijzondere lagere school in het centrum der Overwegende, dat bij de aanvrage Is overge- J pomjeten invloed wenscht, ziet spr. een ernstl- legd een verklaring, waaruit volgens het bestuur beschuldiging au het adres vu andere SOU 1-- reld zijn, hun kinderen, ten getale als in de verklaring is aangegeven, Uw. in totaal 98, de school te doen bezoeken; Overwegende, dat deze verklaring niet het be- blijvende futiliteiten de gevraagde medewer- De heer 8TOUTJE8DIJK meent, dat deze ontheffing in bijzondere gevallen verleend moet worden. Als de kinderen van Dr. Hemelrijk voor gezondheid In Bergen moeten wonen, begrijpt spr. niet, hoe ze oen heelen dag op het gym nasium lessen kunnen volgen. Spr. vraagt B. en W. de ambtenaren zooveel mogelijk te nood zaken In Bergen te wonen. De heer VOGELAAR meent dat het ambte naren-reglement niet voor de onderwijzers geldt. Spr. is het met den heer Stoutjesdijk eens. dat de ambtenaren tn de stad behooren te wonen; doch z.l. hadden B. en W. geen toe stemming mogen geven, dat se elders een huls lieten bouwen. De heer GOVERS beeft bij de benoeming van Dr. Hemelrijk direct bezwaar er tegen ge maakt, dat hij In Bergen ging wonen. Alkmaar is met zoo'n ongezonde plek, om er voor naar Bergen te gaan. De heer HOYTTNK meent, dat gezondheids redenen wettigen dat iemand bulten de gemeen te woont; maar du wil spr. ieder jaar een doktersverklaring, dat het noodzakelijk is, dat die toestand bestendigd wordt. De VOORZITTER zag gaarne, dat men de zaak wat breed bekeek en geen kleinzielig standpunt Innam. Als men er aanmerking op maakt, dat vu de circa 500 man personeel 8 man bulten de stad wonen, stuit dat spr. tegen de borst. De heer STOUTJESDIJK herinnert er au, dat de heer Keesom bij de begrootlng er op wees, dat de leeraren van het Lyceum zeer terecht verplicht zijn In Alkmaar te wonen. Weth. iW Exri aRHOF herinnert er au, dat het vorige college Dr. Hemelrijk toestond tn Bergen te wonen; moet men hem nu elk jaar lastig vallen osn een doktersverklaring? vindt dit niet noodlg. De VOORZITTER verklaart Os interpellatie..sv beëindigd en 4«it de vergadering. e - algemeene kosten, 3100.500 5000 1765.— en 1600.—. e. goed te keuren de begrootlng voor 1933 van de gemeentelijke instelling voor maatschap,*-- HJk hulpbetoon In ontvang en uitgaaf op f 494.353.50, met toekenning vu een subsidie uit de gemeentekas groot 480.000. Als voren. B. en W. stellen den raad voor: I de Krebbesteeg tusschen de Langestraat en de Nieuwesloot te verbroeden tot 7.25 M. en daarvoor au B. en W. een credlet toe te staan van ten hoogste f 3500; n. B. en W. te machtigen, de perceelen Nieuwesloot 75 en Langestraat 74 te sloopen aoodra deze perceelen door de tegenwoordige hn-'-ders zullen zijn ontruimd; ITI. au te gaan een overeenkomst vu nd- Hng vu grond: a met H. C. Lind te Alkmaar; b. met M Broers te Alkmaar. IV. au te koopen van D. Kistenmaker en C. Meijer de werkplaats, gelegen aan de Kreb besteeg. plaatselijk genummerd Krebbesteeg nr. 1. kadastraal bekend In Sectie A nr. 402a.. voor de som vu f 2500 op de nader door B. en W met de verkoopers overeen te komen voorwaar den; V. de sub I. H en IV bedoelde uitgaven nader te regelen bij suppletolre begrootlng; VI. te aanvaarden de toezeggingen van bij dragen In de kosten van verbreeding der Kreb besteeg gedaan door fa. Zwaan en Zn en C H de Lange, wonende te Alkmaar, bij ver klaringen dd 15 December 1933: H J. Groebe en J. Metz. wonende te Alkmaar, bij verklaring resp. d.d. 7 en 14 Januari 1933; VU Burgemeester en Wethouders te mach tigen. voor het perceel, thans toebehoorende au den heer J Metz. op het daartoe door hen ge schikt geacht oogenblik een schutting te plaat sen en geplaatst te houden zoolang de bijdrage In de verklaring van den heer Mets genoemd niet is betaald. De heer V. KEIJSPER heeft zich er over ver wonderd. dat In de bijlage te ezen staat, dat de heer Metz zoo'n onhandelbaar persoon Is. waar men het niet mee eens ku worden. Het raag voorkomen, dat met den heer Metz zake lijk moeilijk Iets overeen Is te komen, doch er Is met hem toch wel Iets te bereiken. Spr. gelooft, dat het aan een ontijdige publicatie te wijten Is. dat de heer Metz tot de rlsée van de bevolking geworden is. omdat hij daarin als een onhandelbaar mensch is voorgesteld. Spr. vraagt B en W mee te werken, met den heer Metz alsnog tot een redelijke overeenkomst te komen: dat brengt verschillende voordeelen; voor de gemeente, voor de omwonenden, voor den heer Mets zelf en de gemeente behoeft du in de toekomst niet het onelegante gebaar te maken door er een schutting te plaatsen Spr heeft er alle vertrouwen in, dat er een goede oplossing kotnt. .Aangemoedigd door het succes vu den eer sten demonstratie-avond, noodlgen wij u uit tot het bijwonen vu een tweeden avond op Zon dag 21 Januari az. In het Bt. Agneepatronaat Nieuwst raat.” Zoo ongeveer luidt de aanhef der Uitnoodiging welke deze week aan verscheidene belangstellenden in het R. K. Jeugdwerk voor jongens Is verzonden. Inderdaad Is de eerste demonstratle-avond onzer verkenners een succes geweest en seer velen zullen met verbazing hebben kennis ge nomen wat na seer korten tijd reeds door onze verkenners is bereikt en tevens hebben kunnen constateeren, dat dit soort jeugdwerk den jon- 5en pakt. Het groepscomité vertrouwt, dat allen die een uitnoodiging ontvingen Zondagavond eens ko men kijken en verzoekt die ouden, welke mis schien geen uitnoodiging ontvingen en jongens hebben die voor het lidmaatschap in aanmer king komen, eveneens Zondagavond de bijeen komst te bezoeken. Ieder die belang stelt in het Jeugdwerk Is welkom. Wij weten bovendien dat kennismaking met de R K. Verkenners betee- kent sympathie met deze kranige jeugdbewe ging. Wij rekenen Zondagavond op een voDe za&L Namens bet Groepecomit*- D. J. WOLDENDORP- De VOORZITTER wil n. a v. de opmerking van den heer Keijsper over de ontijdige publi catie In de Alkm. Crt. iets zeggen. Het door den heer Keijsper gesignaleerde is niet het eenige schadelijke gevolg geweest. Er zijn nog andere schadelijke gevolgen voor de gemeente en spr grijpt deze gelegenheid au, om hierover iets te neggen Wij kunnen aldus spr. de pers niet tot zekere houding dwingen, maar zijn toch wel vrij ons oordeel daarover kenbaar te maken. Spr. meent namens den geheelen Raad te spre ken, als hij de publicatie vu de Alkmaarsche Courant betreurt. Spr ta niet geheel op de hoogte vu de journalistieke usance, doch spr vindt het toch onbehoorlijk. Iets dat voor het geheim bestemd ta. te publlceeren. Daar komt nog bij. dat de publicatie van dit stuk Inder daad schadelijk voor de gemeente geweest ta; in dit geval heeft de krant Iets gedau, dat In strijd ta met de goede vormen, en ook schade beeft berokkend au de gemeente. Weth. KLAVER betoogt, dat niet in de bij lage staat, dat de heer Metz een onhandelbaar persoon Is. Als B en W niet «an een bepaal den datum gebonden waren geweest, dan had den zij mogelijk wel met den heer Metz tot overeenstemming gekomen. B. en W. zullen wel trachten al het mogelijke te doen om ook met den heer Metz tot overeenstemming te komen, soodat beide partijen bevredigd zullen zijn. Het voorstel wordt daarna h. at, aange nomen. B en W stellen voor: a. goed te keuren de begrootlng voor 1933 vu 1. de Alkmaarsche Vereenlging tot bestrijding der tuberculose in ontvang en uitgaaf op f 15970.—; 2. de afd Alkmaar van het ..Wlt-Gele Kruis” in ontvang en uitgaaf op 5 600. 3. de afd. Alkmaar van het Centraal Genoot schap voor Klnderheratelllnap- en Vacaniieko- lonles, in ontvug en uitgaaf op 1.875. 4. de Vereenlging .Kinderkleeding” in ont vang en uitgaaf op f 1677.88; 5. de Vereenlging voor gezinsverpleging ontvang en uitgaaf op 12.050. 6. de Vereenlging „Klr.derbewaarplaats” ontvangst en uitgaaf op f 2465. 7. De commissie tot huisverzorging In ontvang en uitgaaf op 3855; b. au genoemde instellingen voor het jaar 1933 een subsidie uit de gemeentekas toe te kennen vu respectievelijk ten hoogste WJ0.— voor uitzending vu patiënten en 1000.— voor 1250.— overeenkomstig de Rö^sregellng stellen B. en' W. een aalartekortlng voor, welke aal gelden tot 1 Maart 1928. Op de bezoldiging vu de gebuw- den en de daarmede gelijkgestelden wordt mits dien 4 pet. en op dte van de overigen 5 pet meer gekort du tot 1 Juuari JX net geval WM. B. an W. stellen voor vast te stellen de ver ordening tot toepassing vu een tijdelijke kor ting op de bezoldiging vu bet personeel aan t gymnasium, au de handelsschool en au de handelsavondschool te Alkmaar. AM voren. De heer VOGELAAR staat niet sympathiek tegenover de plunen van deze vereenlging, doch dat wil nog niet zeggen, dat hij voor de bijlage ta. ofschoon deze op een meesterlijke wijze ta geredigeerd. Al heeft de Neutrale Schoolver. de formeele wetsuitlegging achter zich. Is spr. er nog niet voor. In de bijlage ta echter „hlneln interpretlert." De schoolvereeniglng was niet verplicht te be wijzen; voldoende was de lijst van ouders, wier kinderen de school zouden bezoeken. Spr. wijst op eenige Kon. besluiten, waaruit blijkt, dat deze bijlage allen reëelen grondslcg mist. Wij moeten uitgaan van den datum vu in diening der aanvrage, maar niet vu een wille- keurigen datum, dien de wet niet erkent. Spr. haalt een Kon. besluit au, volgens het welk alleen rekening moet worden gehouden met het au tal leerlingen, waarvan het by de aanvrage aunemeiyk is. dat zij de school zul len bezoeken; zelfs al biykt later, dat een der kinderen ren udere school bezoeken zou. men met den steun van het raadslid Lange- veld nog meer geld uit de gemeentekas halen. Met den beer Venneker ta spr het eens, dat bewezen moet worden, dat op de openbare scholen au politiek wordt gedaan. Spr. vreest, dat men In deze nieuwe school wel de politiek zal halen; maar dan een politiek van de minste soort. Om uitwassen als hier staan te gebeuren te gen te gaan. Is wetswjjriging noodlg Spr ver wacht, dat men zich in Den Haag nog wel tweemaal zal bedenken, voor men dit raads besluit vernietigt. De heer SIETSMA kan als voorstander van het openbaar onderwijs deze aanvrage niet toe juichen Spr verwacht ook. dat men In Den Haag dit raadsbesluit niet direct zal goedkeu ren. De heer HOIJTINK zal op grond vu princl- pieele overwegingen yveren voor de totstand koming vu deze school. De Raad heeft slechts te onderzoeken of au de wettelljke elschen voidsu wordt en deze aanvrage In te willigen. Spr ta ervan overtuigd, dat de Kroon dit Raads besluit zal vernietigen. De heer KI het ook zijn dat het scholenpersonrel gedreigd heeft met ontnemen van leveranties, onjuist Is. Mr. LANGEVELD zal het, stof niet hooger doen opwaaien. Men mag spr niet In het ge ding brengen, als hU voor zUn kind een be paalde school wenscht. Spr. gelobft, dat het schoolbestuur een goede kans maakt; de Raad moet beoordeelen naar de wet. De Insinuatie au het adres vu de openbare scholen, zal men niet uit spr.'s mond hooren. De heer v. d. VALL meent, dat mr. Lange- veld er zich te gemakkelijk afmaakt; het adres vu de vereenlging had mr. Langeveld moeten toelichten. Spr. kan niet aanvaarden, dat het openbaar onderwijs een trap krijgt vu hen, die het openbaar onderwijs steeds verdedigden. Spr. vraagt mr. Langeveld om een verklaring. Ook spr. ziet In dezen school een standenschool met geld van de gemeente opgericht. De VOORZITiER utwoordt namens het College en dankt op de eerste plaats voor den steun uit den Raad, speciaal voor de woorden vu de R.K -fractie, moeilijk is. doch die de belangen onderwijs by B en W veilig acht. Bpr. vindt het een onredeiyke veronderstel ling, adt volgens de wet de Raad slechts op de formeele wettelljke elschen moet letten. Dat de Raad automatisch moet beslissen, vindt spr. een veronderstelling, beneden de waardigheid vu de wet. Het College heeft zich op het standpunt ge steld. te beginnen de zaak materies* te be kijken. Het college ta soms formeel, ter dekking vu het studixint, dat om materirele redenen ge wenscht ta. De opheffing vu de meisjesschool Is op za kelijke overwegingen, om bezulnlglngsredenen. tot stud gekomen en niet omdat bet *n stan denschool was of om politieke redenen. Spr. meent, dat er niet voldoende aanleiding was, om een particuliere school op te richten naast de bestaude opleidingsscholen. Het is 'n volkomen onjuiste grief, dat de openbare scho len onder zekeren polltleken Invloed staan Spr. weet, dat enkele onderwijzers tot de S. D A P behooren. De heer BON8EMA: drie! De VOORZITTER; Maar dat ta nog niet verboden. Men moet vragen: wat gebeurt er op .de school. We moeten de menschen vrij la ten in hun politieke overtuiging. Over Iets wat er in de school gebeurt, heeft spr. nooit klach ten gehoord; spr. weet, dat die onderwijzers er zoo geweldig voor waken In de school hun denkbeelden naar voren te brengen. Spr. betreurt den strijd, die over deze kwes tie in de gemeente gevoerd Is. De klachten vu het comité, waar de heer Key op doelt, vond spr. niet belangrijk - eft met den heer vu Burken hierover rboud gehad; het ta niet de bedoeling comité dat er een standenschool zou al heeft de heer Vu Burken een der gelijke uitlating wel gedau. Het college voorzag een toename van het au- tal boventallige leerkrachten. Waar het hier niet gaat om ren school uit prlnclpleele over wegingen. meenden B. en W. alles te moeten doen, om de totstandkoming van deze school te gen te gau. KrUgt het schoolbestuur In hoo- gere instanties gelijk, du berust de verut- woordlng daar, waar men de wet zoo gemaakt heeft. Ook bij de behudellng van dit voorstel moe ten we rekening houdenmet de tijdsomstan digheden. Spr. heeft nog niet de overtuiging, dat de gemeente het In Den Haag verliest. Weth. WESTERHOF is ook overtuigd, dat de nieuwe school een standenschool wordt. Er ta geen enkel bewys voor de bewering, dat het openbaar onderwijs politiek beïnvloed wordt. De heer VOGELAAR ta niet overtuigd door bet betoog vu verschillende spreker* Bpr. heeft vertrouwen in de onderwijzers vu de openbare scholen; doch zij moeten ervoor waken, dat zij de ouders niet vu zich ver vreemden. Er zyn echter onderwyzers, die wei geren nationale liederen te doen zingen. Spr. geeft se in overweging hun bekrompen stand punt te laten varen Spr. blijft het In strijd achten met de wet deze auvrage te weigeren. Bij de behudellng van de gemeentebegrooting voor 1933 ta de wensch geult. dat au de be sturen vu vereenigingen, die een ^enigszins belangrijk subsidie uit de gemeentekas genieten, een lid van den raad als vertegenwoordiger der gemeente worde toegevoegd. B. en W. zouden dit voorahuds willen beper ken tot de Vereenlging voor kindervoeding, de Vereenlging voor klnderkleedlng en de Vereenl ging voor zuigelingenbeschermlng en geven den Raad daarom In overweging: a. aan de aan die vereenigingen toegekende erf toe te kennen subsidies de voorwaarden te verbinden, dat een door en uit den raad te be noemen vertegenwoordiger der gemeente de vergaderingen van het bestuur zal kunnen bij wonen; dat hU daarin een advlseerende stem zal hebben en dat aan dien vertegenwoordiger alle door hem gevraagde inlichtingen met be trekking tot het beheer der vereenlging zullen worden verstrekt; b. tot benoeming vu een vertegenwoordiger als onder a bedoeld over te gaan voor het be stuur vu elke der daar genoemde vereeni gingen. De heer KEIJSPER stelt namens RJC. en SX>. voor te benoemen voor de „Klnderklee- dlng" mei Careta, voor .Zuigelingenbescher ming" den heer Bonsema (gelach) en voor „Kindervoeding” den heer Woldendorp. Deze voorgedragenen worden m. a. st. noemd. wijs levert, dat de school Inderdaad door het king niet verleenen; zyn fractie zal voor de -- -••«»>- bylage stemmen. De heer BAKKER was voor opheffing van de meisjesschool, omdat dit de ergste standen school was. Spr. verwacht, dat deze nieuwe school weer wordt een standenschool. Uit de kringen, die deze school wenschen. wordt steeds geroepen om bezuiniging; du gaat

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12